Café Welgelrç Zaal Degenha Ledenvergaderi ass sasK -s? De PLAATSELIJK NIEUWS Staatspinsianering iloedercursussen flensen in Botsing n Zaal SLOOT. Watersport- avond )p Dinsdag 20 Jan. ,De glorii fin het Princenhof" Zwemver. „Nen Zangver. J.S.I.D. Ratten en Muiz Harm Schaaphok Korte notitiss over Kunst en Wetenschap l/ergaderingDansen Zondag 18 Jan Soiree Dansant Dansen in 'I Hôtel ..STRU1 Als de Poorten openg „Hoogezand" Jaarvergadering t Groene Kruis Uitvoerinj Het molen hooghout. KUNST Revue, Tôneel en Zang SPORTALLERLEI ^JÉ sJIEUWE BONNEN in 't Hôtel Rowaan. Aanvang 8 uur. îelangrijke besprekiirg. Het Bestuur Bond Openbare BORGERCOMPAON ZONDAG 18 7 uur in 't Café PIEST. Agenda Opening. Notulen. Verslag Secretaris. Verslag Penningm. Ben. Best. Periodiek- aftreden G. Landman, Voorz. en J. E. Nie- borg, Best. Ben. Contr. Comm. Bespreking Propag. Feestavond. i. Rondvraag, r Sluiting. Het Bestuur. Orkest „The Merry Maki met Zang. Aanvang 7 uur. Slochteren. JAMES, die één der te houden te Schlld- wolde en Slochte ren wensen te volgen worden verzocht zich vôôr 2 Februari op te geven bij Zuster WEMPE of Zuster SITENGA. onge meisjes boven 18 aar kunnen ook deze ursus volgen. Namens het Bestuur P. LUXEMA, Secr. SLOCHTEREN Telefoon 32 m.m.v. het Or „The Rythme Broth< o. 1. v. Nootje Groot. Aanvang 7.30 uur. Heden Zaterdagavond 8 uur Een avond om nooitte vergeten Denkt U aan de aanvang 8 uur n 't Hôtel Faber te Hoogezand. lezing met beeld. Zerder de Fam. Plinsin- ja met voordrachten en îedjes en eigen Muziek- msemble Zeilver. „Zuid- aardermeer". Ook niet leden zijn velkom op deze interes- ante avond Zondag 18 Jan. In Café Ve bij de Sluis Aanvang 7 ut ,The Three Mild Bc half 8 KIELWINDEWEEI Zaterdag24 Jan. s in 't Café PIEST. 2. Opvoering van: en Aanvang 7 uur. Zaal open 6.30 i Entréekaarten f 1.25 I inbegr. verkrijgbaar Café Piest. Donate met 1 huisgenoot vrij BAL I Psychometr O. Kijk in 't Jatstraat Tel. 26620 Spreekuur dagelijks, van „Harmonia". Foto of voorwerp me brengen. Maak een besmetteli ziekte onder de heeft het beste Verg onschadelijk voor men en andere dieren. NOORDBROEK. Prof. v. d. Brink Minifter van Econ. Zaken Stemming in Den Haag. BONKAARTEN KA, KB, KC 802 21 Melk 24 Melk 25 Melk 26 Vlees 27 Vlees 28 Boter 29 Boter 4 liter Melk. 6 liter Melk- 6 liter Melk. 100 gram Vlees. 300 gram Vlees. 250 gram Boter of Mar garine of 200 gram Vet. 250 gram Margarine of 200 aram Vet. 46 Algemeen 100 gram Kaas enz. 48 Algemeen 1600 gram Brood. 49 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Vermicelli e.d. 33 Reserve 200 gram Kaas enz. 34 Reserve 800 gram Brood- 36 Reserve 400 gram Brood. BONKAARTEN KD, KE 802. 24 Melk 10 liter Melk. 25 Melk 11 liter Melk. 26,"627 Vlees 100 gram Vlees. 28 Boter 250 gram Boter of Mar garine of 200 gram Vet. 29 Boter 125 gram Margarine of 100 gram Vet. 48 Algemeen 400 gram Brood. 49 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Vermicelli e.d. 33 Reserve 400 gram Brood. 35 Reserve 100 gram Kaas enz. BONKAARTEN 1A, MB, MC, MD, MF, MG, MH 802 Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken) 043 Brood 800 gram Brood. 048 Boter 250 gram Boter of Mar garine of 200 gram Vet. 042 Margarine 250 gram Margarine of 200 gram Vet. 044 Kaas 200 gram Kaas enz. 049 Eieren 5 Eieren. 047 Melk 5 liter Melk. 041 Vlees 300 gram Vlees- 046 Vlees 200 gram Vlees. de 30) Da; eerst gi met z'r verrade van de van ziji brede scheen chaam van dit zelf bij omdat deur of toen hi. lag hij en wie hem in De vi rugschr rucht, b de strai 't was op hooj voile li blind, o nauwke zijn vlu deren. maakt, zelf koi de rich' Nu w kwam e bekente meer ki ze hem aanjâge blik als rijzen e supp. Ver. ip 19 JANUARI 1948 Afd. Kielwindeweer. op )INSDAG 20 JANUARI Komt allen op. op WOENSDAG 21 Ji op 1. ZANG, 3. OLLE WICHTE Mevr. HOFMAN, HARKSTEDE. In een vergadering nen en 1321 vrouwen, te zamen 2649. Er werden 36 huweli.jken gesloten en 2 echtscheidingen uitgesproken. de SAPPEMEER. j Alrf Mpd I 111 eC11 VClgOUCiUig vun De afd. H-S. van de ^„di J i Landarbeidersbond deelde de voorz. V Handels- en Kant°°r^ j de heer P. J. Knollema mede dat hn. 'Mercunusj in verband met zijn leeftijd, functie gaarne zou overdragen Bond v. Handels- en Kamoo:I de heer P. J. Knollema mede dat hij, den, en Handelsreizigers .Mercurius vergaderde Vnjdagavond in hot®L Groeneveld n. d. Veiling. De versla- gen door .secretaris en penn- werden gen aoo Wegens drukke uitgebracht. Wegens aruKxe werk- zaamheden legde de voorz. de lreer A Hoen zi.in functie als yoorzittei neer en ook de heer J. Roggen stelde zich met herkiesbaar. In de vacature werden gekozen de heren J. v. d. Det en J. Wilties. Het bestuur zal uitma- ken door wie het voorzitterschap zal worden bekleed. Het gebeurde in het cen- trum van Sappemeer. Het begon te schemeren en verschillende winkels hadden hun étalageve lichting reeds ontstoken. Op dit uur van de dag trokken vele mensen door het hart van het dorp Voor de manufacturenwin- kels stonden groepjes pratende vrouwen. Het water van het Winschoterdiep stond hoog. Aa de overkant was het bijna geijlk met de wal. Toen kwam er een man voorbij, die mogelijk Wilde proberen of hii het kanaal met een beetje kon bijvullen, zodat de berm aan de Zuiderstraat onder water zou komen te staan. Een andere mogelijkheid is, dat hij „zo nodig moest" dat hij geen moment langer kon wachten; en vrouw- liefo, heden als zijn broek sporen van vochtigheid vertoon- zijn aan een jongere kracht. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Waijer Jr. De heer J. Vos werd als bestuurslid herkozen, terwijl gekozen werd de heer G. v. d. Woude. Aan het slot werd de heer Knollema dank ge- bracht voor het vele wérk in het belang van de landarbeiders door hem verricht. ENGELBERT. In 't café Tuinema had de maandelijkse vergadering plaats van de pluimveeteelt vereniging. De boe- ken van de penningmeester werden nagezien en in orde bevonden. De inkomsten bedroegen f 221.11 en de uitgaven f 173.02. In totaal betrok- lcen de leden voor hun kippen in het jaar 1947 voor f 11.955.56 voer. Het gebruik van de sproeier werd bepaald op 50 et. per dag. In de maand Mei za leen excursie gemaakt worden naar Barneveld. Al of geen aansluiting bij de N.N.C. ontlokte veel discussie. Men besloot een ver- tegenwoordiger uit te nodigen op de eerstvolgende vergadering. Waarde rende woorden werden gericht tôt de secretaris, de heer H. Eggens, die het vele werk steeds gratis voor de vereniging deed. SLOCHTEREN. In het Hogehuis, alhier, werd - een vergadering gehouden van het de, dan had je de poppen aan net Hoofdbestuur van het Waterschap dansen. En wat geen fatsoenlijk mens m het openbaar zal doen, dat deed deze man. Laten we hopen, dat zo iets met meer voor zal komen. Tôt tijdelijk onderwijzeres aan de Oosterschool, vacature A. A. Swarts, is benoemd Mevr. G. Hui- zingJalving, alhier. Voor de betrekking van onder- wijzer aan de Westerschool, vacatu re H. R. Dolfien, hebben zich 10 sol- licitanten aangemeld. HOOGEZAND. Zondagmiddag had de mtiede plaats van Ds. J. A. van der Meiden als predikant der Ned. Herv. Ge- meente te Hoogezand. De- kerk- was geheel gevuld met belangstellenden, toen Ds. Coolsma van Gronmgen, schoonvader van de nieuwe predi kant. om 3 uur het preekgestoelte beklom. Als tekst voor zijn korte preek had Ds- Coolsma gekozen Hebr. 8 5 „Ziet dat gij allés maakt naar het beeld, dat U op de berg ge- toond is". Daarna had de bevestigmg van Ds. van der Meiden plaats. De preek van Ds. van der Meiden had tôt tekst Joh. U 28 „De meester is daar, en hij roept u". Nadat het kerkkoor o.l.v. de heer van der Glas Jr. een lied gezongen had, sprak de nieuwe predikant vei- schillende der aanwezigen toe. Aller- eerst wendde hij zich tôt burgemees- ter H. de Wit, waarbij hij de hoop uitsprak op een goede verhouding tussen burgerlijke en kerkelijke ge-j meenten. Hij dankte collega s uit de w ring voor hun aanwezigheid, apprecieerde in het bijzonder aanwezigheid van de heer Pruysen van de Evangelisatie Hoogez-Sappm Tôt voorganger en kerkeraad van de Doopsgezinde gemeente woord van hoop op ,,Duurswold" aangevuld met de leden der onderdeelsbesturen o.l.v. de heer S. H. de Groot uit Laskwerd. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, dat in het afgelopen jaar de heer Tamminga te Hamweg, in de vacature Gaaikema, als bestuurs lid in het 5e onderdeel werd be noemd, dat de heer T;j. Kreijer als sluiswachter-machinist te Farmsum werd benoemd in de vacature Teer- ling. Voorts memoreerde hij dat het gemaal te Farmsum 469% uur had gedraaid en ruim 50.000 L. olie had verbruikt. Er werd besloten Ged. Staten te verzoeken de salarissen van de ambtenaren in overeenstem- ming met de werkelijkheid te verho- gen. Mochten Ged. Staten hier niet toe over kunnen gaan, dan zullen de besturen zelf tôt verhoging van de salarissen overgaan. De begroting werd vervolgens in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 185.708.08. De omslag werd bepaald op f 5.50 per H A. Besloten werd tôt het aangaan van een tijdelijke geldlening, groot hoog- stens f 25.000.— ten laste van het Waterschap tegen een rente van 1 3/8 per jaar. De heer J. O. Dijkema te Steendam werd als ingeland aan- gewezen. I MUNTENDAM. I In een vergadering van de sup- I portersver. „Muntendam" werd be- i sloten om in de tweede helft van Fe bruari een feestavond te organiseren. Ter voorbereiding werd een commis- sie benoemd bestaande uit de heren Sterenborg, Snijders, Loots, Bos en Nuijen. In de Bapt. Kerk werd een bij- zondere samenkomst gehouden, waarin de zingende Evangelisten door zang in solo, duet en door koorzang en declamatie getuigden van hun geloof in Christus. De afd. Muntendam van de C.P.N. gaf in hôtel „De Munte" een feestavond. De eigen toneelgroep ,,D.O.S." werkte mede, en voerde een tweetal stukken op. In het verenig'ingsgebouw gaf de Herv. Reciteerver. haar uitvoe- ring. Opgevoerd werden „U seit Wellecome" een kerstspel en de fcluchten „Het Bokje" en „Om de Hoge Es". In 't café Bosscher kwam de Voetbalver. .Muntendam" in 'n spé ciale belangrijke vergadering bijeen. Daar de elftalcommissie genood- zaakt was af te treden, werd eei^ nieuwe commissie benoemd. In volg- orde van het aantal stemmen wer den verkozen de heren A. Schrijver, T. R. Bos, L. Kruize, F. Abée en T. van der Veen. Ontsnapte delinquent aangehoUden. L. v. d. S. een politieke delinquent thuisbehorend in Muntendam zag kans uit het kamp te Valkenburg te ontsnappen. Een chauffeur van het kamp bracht hem naar Amsterdam, vanwaar hij een zwerftocht door Ne- derland begon. Toen hij dezer dagen te Meppel was, werd hij echter aan- gehouden, en. teruggebracht naar het kamp te Valkenburg. Een onderzoek naar het gedrag van de chauffeur is gaande. WANNEER RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJS? (Vervolg). Donderdag 22 Januari zij wier namen beginnen met Bri t.m. Co, Vrijdag 23 Januari zij, wier namen beginnen met Cr. t.m. Dri. Een jeugdige componist. roep van de rat nabootst. Zo is het BIJNA LEVEND VERBRAND. De vrouw van een wachtmeestei van de Rijkspolitie was bezig het di-' vankleed te reinigen met benzine. Plotseling ontplofte de vloeistof- De explosie was zo hevig, dat de keu- ken volkomen werd vernield. De muur tussen keuken en slaapkamer werd weggedrukt, en een klein kind ontsnapte tèrnauwernood aan de dood. De vrouw was geheel met brand- wonden overdekt, en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. 200 TON KOLEN VERLOREN. In de IJmuider Vissershaven legde een kolenschipper zijn schuit stevig vast, zonder te denken aan de moge- Wie, van de velen die gebruik ma- ken, van het z.g. Molenhooghout over het Winschoterdiep aan de Zuidzijde van de Slochterstraat kent de ge- schiedenis ervan? Deze geschiedenis ving aan in 1810, toen enige Sappemeersters vergader- den over de bouw van het hooghout. De naam werd gekozen naar de Molen, die destijds stond ongeveer op de plaats, waar tegenwoordig de zaak van de heer v- d. Span gevestigd fi. De opriehters benoemden als voorzit ter de heer Pieter Johannes Mulder, zeer waarschijnlijk de eigenaar van de Molen..Het beheer van het hoog hout is vanaf de datum van oprich- ting steeds in handen geweest van volmachten. Totyinstandhouding droe- gen o.a. bij de Burgerlijke en Kerke lijke Gemeente en verder omwonen- den en goed gezinden. Aile gegevens dienaangaande zijn nog steeds volle- dig aanwezig, reeds velen hebben in de loop der jaren, met de sierlijke proeve van hun schrijfkunst, het ar- chief van het „Molenhooghout" ver- rijkt. In 1948 vei'gaderden de Volmach ten, voor het eerst na de oorlog. In de plaats van wijlen de heer G. H. werd benoemd tôt Volmaeht Kuiter, zijn zooh B. Kuiter. Het beheer dat nen. Toen de toegezegde een lange reeks van jaren beruste bij de heer Roukes, werd in de beste orde bevonden- In verband met de nodige repara- ties werd besloten, de omwonenden te vragen voor een bijdrage, zoals nu reeds 138 jaar de gewoonte was. Gezien het vele gebruik dat er door de omwonenden van het Mo lenhooghout wordt gemaakt zal men waarschijnlijk nergens tevergeefs aankloppen. J- S. Op 7-jarige leeftijd begoq John R Frisora uit Wôrcester (Engeland) aan' het componeren van een opéra. In- middels is deze jeugdige componist 11 jaar geworden en er zijn nu 3 van de vier bedrijven gereed. On- langs heeft hij de drie gereedgeko- men bedrijven gespeeld op een bij - eenkomst van studenten. Schilderijen gebruikt voor schoenzolen. In een plaatsje in Hongarije is een troep zigeuners een onbewoond kasteel binnengedrongen. De waarde der aanwezige schilderijen zagen ze niet in, maar wel de practische be- tekenis van het linnen voor voetbe- dekking. Derhalve sneden zij 4 wer- ken van Titiaan en één van Vêlas- quez aan stukken, kookten de stuk ken grondig uit om de verf eraf te krijgen, en repareerden er hun schoenen mede. Toen men de diefstal bemerkte werd onmiddellijk een onderzoek in- gesteld. De schiiderijen van Titiaan waren echter geheel verdwenen. Van het werk van Velasquez vond men nog enkele stukken. Een imitatie van de rattenvanger van Hameln. Men kent natuurlijk het verhaal van de rattenvanger van Hameln. In het plaatsje Hameln, dat geteisterd werd door een rattenplaag kwam op zekere dag een man, die de bewoners van de plaag zou verlossen. Blazend op een fluitje trok hij door de stra- ten. En zie, in lange reeksen volgden hem de ratten. Hij bracht ze naar de rotsen, waar ze in een pleet verdvve- beloning echter uitbleef, kwam hij nog één- maal terug in Hameln. En weer liep hij door de straten, spelend op zijn fluit. Maar nu waren het geen ratten, die hem volgden, doch kinderen. En al die kinderen bracht hij daarheen, waarheen hij ook de ratten had gebracht. Thans heeft de Engelsman Hey- wood een fluitje geconstrueerd, waarvan de toon bijna boven het menselijk gehoor ligt, en dat de lak- NON-STOP-REVUE „MËT DE K.L.M. DE WERELD ROND" in het hôtel „Struvé" te Sappemeer. SCHILDWOLDE. Tôt tijdelijk onderwijzeres aan j de o.l. school te Hélium werd be noemd Mej. J. van Koldam, alhier. SIDDEBUREN. In verband met herstelwerk- zaamheden aan een duiker in de Eideweg zijn de verschillende molen- ijken afgesloten waardoor het Oos- en' telijk gedeelte van Siddebuurster- de1 veen onder water staat. Voor het diploma boekhouden van de Ver. van Leraren slaagde de heer H. G. Molenhuis, alhier. Ds. S. de Vries, Ned. Herv. prê te Eng- goede samenwerkmgVde toekomsï, dikant, alhier is beroepen terwijl hij de consulent, Ds. Meyeri wierum. Drees van Sappemeer dank bracht; TJUCHE]VI_ voor het voorzien in de vacature, en| j-)e keer jj. voor het feit dat hij juist Ds. Coolsma (schoonvader van Ds. v. d. Meiden) de bevestiging had laten vernch.en, en verheugde zich erover, dat Ds. Coolsma dit voor de 2e maal heeft willen doen. Voorts sprak Ds. van der Meiden toe: de aanwezige Noord- broeksters, kiescollege en notabelen van de Gem. Hoogezand, kerkeraad en kerkvoogdij, koster en echtgenote, organist, koor en zijn dirigent, be stuur en leiders der jeugdorgamsa- ties, het personeel van de Zondags- school, bestuur en dames van de VONK" en ten slotte de gemeente. Op verzoek van Ds. van der Mei den bleef het aantal toespraken be- perkt tôt twee. Eerst sprak de heer J R. Bosman, voorzitter van de ker keraad. en daarna Ds. Meyer Drees als consulent, en naaste collega en tevens namens de ring, en namens de Doopsgezinde Gemeente en de Herv. Evangelisatie. Ten slotte dankte dé nieuwe pre dikant de beide sprekers. Tijdens de vriendschappelijke voetbalwedstrij d Overzet—Koning kwam de speler R. van Dalen van eerstgenoemde ploeg op zo ongeluk- kige wijze met zijn tegenspeler m botsing, dat hij een been brak. Na dat Dr. van der Kooi de eerste hulp had verleend, werd de gewonde naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht. Na behandeld te zijn kon hij dezelfde avond naar zijn woning te Sappemeer worden vervoerd. De heer J. Drenth, alhier, leraar alg. vormend onderw. aan de Am- bachtsschool komt als no. 2 voor op een voordracht voor hoofd der o-l.s. te Linde (Gem. Zuidwolde, Dr.) Maandagmiddag ls alhier in zijn geboorteplaats in aile een- voud ter aarde besteld, het stoffe- lijk overschot van de heer L. Sein- ders, emeritus-doopsgezànd predikant Aan de groeve bracht de heer Se- venster van St. Anna Parochie zijn oudste vriend een laatste groet en Ds. Koster, Doopsgezind predikant te Sappemeer, las het bekende ge- zang: Boven de Sterren, daar zal het eens dagen" voor. Ook leden van de Doopsgezinde gemeente te Berlikum, de enige standplaats van de overledene, be- wezen hun dominé de laatste eer. Vrijdag had op de Stationsweg een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door H. P. uit Eexterveen en een wagen, door paar- dentractie voortbewogen, bestuurd door R. de J. uit Kleinemeer. Er ont stond materiële schade. De politie stelt een onderzoek in, Koning van Glim- men speelde een simultaanwedstrijd tegen de Damclub Meedhuizen. Er werd aan 16 borden gespeeld. De heer Koning verloor 8 partijen, won 7 en speelde 1 partij remise. Op 1 Jan. 1947 had deze ge meente 1986 inwoners, waarvan 989 mannelijke en 997 vrouwèlijke. Op 31 December bedroegen deze getai- len resp. 2046, 1014 en 1032. ZUIDBROEK. De afdeling Zuidbroek van de P.v.d.A. hield in „Ons Gebouw" haar jaarvergadering. In het bestuur wer den herkozen de heren J. Vegter, K- S. Broekman en J. Smidt. Er werd een bibliotheek-commissie ingesteld en e^i leesclub gevormd. Enige commissies werden gevormd in verband met de te verwachten verkiezingen. De heer A. W. Swier, stations- chef alhier; is overgeplaatst naar de gemeente Nieuwesluis. Het aantal inwoners van de ge meente Zuidbroek bedroëg 1 Jan. '47 1318 mannen en 1310 vrouwen, sa- men 2628. Op 1 Jan. 1948 was dit 1328 man- Het is geen toeval, dat wij de ver- slaeefr over de uitvoeringen, welke lijkheid, dat het water zou kunne Zaterdag en Zondag plaats vonden, zakken. Maar vloed en eb J i beginnen met een verslag van deze elkander afwisselen, ook al heeft ae N;ot alWn rlat een revue eens schipper daaraan niet gedacht. Het gevolg was, dat de schuit aan ae touwen boven het water bleef han- gen en kapseisde. 200 ton bunkerko- len gingen yerloren. Men traeht thans de kolen op te vissen. ZO IS DE GEMIDDELDE KOE. Een Engelse student heeft de moei- te en de tijd genomen om het koeien- leven- eens van nabij te bestuderen. Hij nam" nen klôkj-e en ging een et- maal bij de koeien in de weide lig- gen. Ziehier het resultaat van zijn waarnemen Gemiddeld graast een koe 7 V% uur bij daglicht en 2% uur in het donker. Voor herkouwen worden per etmaal- 7 uur benut. Voor het uitzoeken van voer en het kau- wen is gemiddeld bijna vijf uur no dig. De koe brengt 11% uur liggend door, en legt per dag in de weide ongeveer 4 km. af. DE STUKKEN WAREN ZOEK. Ze keken allemaal verveeld m het Haagse bijzondere gereehtsliof, en van verveling verlangden de man nen naar een sigare revue. Niet alleen dat een revue eens „iets anders" is, iets dat ongetwijfeld aan de spelers en speelsters veel houd, maar bovendien stond hetgeen ten geven. In het eerste gedeelte zijn speciaal de jongeren vertegenwoor- digd. En dit gedeelte werd Zaterdag avond gegeven in het hôtel „Struvé" te Sappemeer. Onder leiding van de heer G. Til werden verschillende oefeningen ge- daan vooral door de groepen jonge ren. De muziek werd verzorgd door het gezelschap Ploeger. UITVOERING „DE VOLKSSTEM" In het hôtel Faber heeft de zang- vereniging „De Volksstem" Zat.er- hier gepresenteerd werd ver boven het gemiddelde, dat door dilettanten "g'ewoonlijk wordt vertoond,. De me- dewerkenden hebben gegeven wat zij îkonden, de voile zaal was tevreden, enook Uw verslaggever v/as tevreden. Er werd vlot gespeeld, er zat tem po in, décors en costumes waren uit- stekend in orde, de dansen voldeden en de muziek was goed en vormde een passende omlijsting van het ge heel. Vrolijkheid en ernst wisselden el kander af, maar aan vrolijkheid was de grootste plaats afgestaan. Het gaat niet aan aile medewerkers bij name te noemen. Wij volstaan d.aarom met enkelen, maar dat wil geenszins zeggen dat de prestaties van de anderen minder te waarderen waren. Auteur en régisseur: J. D. B. Lammerts; Décors: W. Timans, M. Scheen en N. Nagengast; Costumes: De zaak bqtrof een klein politie* Fa Boomsma; Koren en muzikale il- delinquentje, een heel kleint.ie maar,iustratieB. Bogaerts; menuet en en die zat tussen twee robuste agt n-1 dans; B Nijhof; orchestratie: F. Rik- ten in de verdaclitenbank en keek kerg. Teksten en muziek der liedjes: ietwat timide en bleek rend. j George Pol; lichteffecten: J. Fellinger Maar plotseling verhelderde ^'jn.en o. Gorens; Grime: G. -Strooboer. gezicht- De reden waaron ze aile-jvan de spelers volstaan wij met het maal verveeld keken, en v/aarom het noemen van de drie meest op de hof nog maar steeds n:et kwam voorgrond tredende, dat zijn Mej. diong tôt hem door. .,De stukken waren zoek". Zouden zijn kleine mis- daden dan toch geheim blijven? Een half uur verstreek, een uur Het verhelderde gelaat van de verriachte was via een glimlach overgegaan tôt een brede grijns. Maar plotseling verdween die. „Het Hof" werd aan- gekondigd. Het was gebleken dat de stukken op het bureau van de Rechter thuis waren blijven liggen, omdat men verzuimd had ze af te halen. De fout werd hersteld en het de- linquéntje zal over 14 dagen horen hoe hoog het eindbedrag van de re- kening is Rica Visker en de heren Anton Meyer en Harm Schreur. Tôt de beste scènes behoorden het menuet (Muziek menuet fn Es van Mozart) en „Wien, Wien, nur du allein". Woensdag 28 Januari wordt een reprise gegeven in 't Hôtel Faber te Hoogezand. Zeer zeker zal het suc- ces dan niet minder zijn. H. B. UITVOERING „W. I. K." Zoals verleden jaar zal ook jaar de Gymn.ver. „W.I.K" haar jaarlijkse uitvoering in twee gedeel- ven. Het programma van voor de pauze vermeldde uitsluitend zang- nummers. Hetï waren 8 nummers, waarvan 6 utfgevoerd werden door het gemengde koor en 2 door het da- meskoor. Directeur van het koor is de heer C. Ausema. Na de pauze werd opgevoerd ,,Nan- da", een toneelspel van Otto Zeegers. Er was bal na. De zaal was goed ge vuld. UITVOERING „ONS GENOEGEN". De uitvoering van de Zangvereni- ging „Ons Genoegen", Zaterdagavond j.L gehouden in het hôtel Rowaan, onder leiding van de heei1' L. Bake- ma, omvatte 10 zangnummers, waar van de bekendste zijn ,,Lindeboom" van Schubert en ,,Wiegenlied" van Brahms. Het programma werd gecomple- teerd met de opvoering-van een blij- spel en een klucht beide bestaande uit één bedrijf. Na afloop was er ge- legenheid tôt dansen. De muziek was van de „Borsini's". „MENSEN IN BOTSING" De toneelvereniging ,,Palvu" uit Oude-Pekela heeft Zaterdagavond in het café Sloot een uitvoering gege ven van het toneelstuk ..Mensen in Botsing", dat door deze vereniging tijdens de Kerstdagen werd opge voerd ter viering van haar 10-jarig bestaan. Na afloop was er bal. UITVOERING TONEELVER. „UGIDO" In het café Kloosterhuis te Krops- wolde heeft de toneelvereniging „Ugido" Zaterdagavond haar uitvoe ring gegeven. Op het programma stond ,,Levensgang" een toneelspel in 3 bedrijven van Jac. Braun en „Nait onder Pantovvel". een blijspei in 1 bedrijf van Jan Ziji. Er was dit grote belangstelling. KEGELEN. DE RONDGANG te HoogezandSappemeer. Zondag werd in het kegelhuis van het hôtel Faber te Hoogezand de derde ontmoeting gespeeld, waarbij het weer zeer warm is toegegaan en de kegelaars elkaar fel hebben be- streden. In de verschillende standen is dan ook verandering gekomen. Zo werd de kegelclub ,,Ons Genoegen", die voordien in aile afdelingen de eerste plaats bezette thans naar de tweede plaats verdrongen en wel in klasse A door „Doe je Best", in klas- se B door „Anonymus" en in klasse C door „Doe je Best". In afd. A volgt als goede derde „Tavenu", doch het verschil in geworpen hout is zo gering dat er bij de vierde en laatste ontmoeting nog ailes mogelijk is. In afd. B onttroonde „Anonymus' het tweede vijftal van „Ôns Genoe gen" maar even met 86 ht. In klasse C gaat de strijd weer tussen „Doe je Best" en ,,Ons Genoegen" met een verschil van 7 kegels. In de personele afdeling wist de heer T. Albronda, die in de eerste ontmoeting de leiding had doch in de tweede deze moest afstaan aan de heer R. Vos, zich weer aan de kop te plaatsen. In klasse B hand-j Personele afdeling: Klasse A: T. haafde de heer Holle zich terwijl m Albronda, Sappemeer 380 ht; Klasse afd. C de heer Mensinga zijn plaats moest afstaan aan de heer D. Wever. In de Dames-afdeling werd de eerste plaats veroverd door Mevr. G. SchaapZwiers, die in deze ont moeting menige prestatie van de he ren overtrof. De standen, na de derde ontmoe ting, luiden als volgt: Voor de clubs: Klasse A: Doe je Best 1694 ht.; 2. Ons Genoegen 1678 ht.; 3. Tavenu 1773 ht.; 4. Anonymus 1580 ht.; 5. Dussel 1535 ht.; 6. W-O.P. 1476 ht.; 7 Vooruit 1467 ht.; 8. H.S.C. 1442 ht.; 9. Atlanta 1398 ht.; 10. 't Hail Holstek 1359 ht. Klasse B, tweede vijftallen: 1. Ano nymus 1585 ht.; 2. Ons Genoegen 1499 ht.; 3. Doe je Best 1484 ht.; 4 Dussel 1483 ht.; 5. Tavenu 1472 ht.; 6. Vooruit 1469 ht.; 7. Atlanta 1450 ht.; 8. W.O.P. 1411 ht.; 9. H.S.C. 1371 ht.; 10 Dames Tavenu 1366 ht.; 11. Dames ADA 1364 ht.; 12. 't Hail Hol stek 1321 ht. Klasse C, derde vijftallen: 1. Doe je Best 1497 ht.; 2. Ons Genoegen 1490 ht.; 3. Anonymus 1409 ht.; 4- Dussel 1370 ht.; 5. Vooruit 1356 ht.; 6. At lanta 1295 ht.; 7. Dames ADA 1233 ht.; 8. t Hail Holstek 1225 ht.; 9. Ta venu 1181 ht.; 10 Dames Tavenu 845 hout. B: E. Holle, Hoogezand 342 ht.; Klas se C: D. Wever, Hoogezand 334 ht. Dames afdeling: Mevr. G. Schaap Zwiers te Hoogezand met 316 ht. DAMMEN. De uitslag van de in de P-G.D. competitie gespeelde wedstrijd Muli- tendam IIIVeendam III luidt 28, als volgt gespecificeerd: G. KoningJ. Boiten 02; J. HooyerK. de Vries 20; W. Dijk- rhanH. Schoemaker 02; A. Pat- bergP. Beuker 02; R. JagerO. Koetjer 02. SCHAKEN. Uitslagen der in het kader deç ciubcompetitie door de schaakver. HoogezandSappemeer gespeelde wedstrijden: Groep I. Ile ronde: P. BeersmaL. Scheen 0—1; P. MiedemaJ. Kuipers 10; J. Miede- maJ. C. Overman H. v. BockhovenJ. Kremer 10; H. Clo- busJ- Reijne J Kuipers J. C. Overman 01; J. KuipersJ. Reijne Groep II: H. R. Dolfien—M. de Vries H. G. SteenbeekJ. H. Oterdoom 10; M. de VriesB. Hoen 1—0. Groep III: B: DekensJ. Molter 10; G. de WindH. Vegter 10; H. WubbelingA. Huizinga 01. De muziek werd verzorgd door de heer Swart van Hoogezand en zijn ensemble. FEESTAVOND GEITENFOKVER. „KOLHAM EN OMSTR." Op Zaterdag .17 Jan. '48, gaf de Geitenfokvereniging ,,Kolham en Omstr." een feestavond in café Braan te Kolham, met medewerking van de toneelver. ,,Con Spirito Ani- mato" van Muntendam. Opgevoerd werden het toneelstuk „Inkeer" en de klucht „Moord op Zuderdaip"- De rollen werden op goede wijze vertolkt. Als bewijs van goed spel werd er dan ook na elk bedrijf een daverend applaus in ontvangst ge nomen. Het muzikale gedeelte werd op uitstekende wijze verzorgd door het gezelschap Lemain. De zaal was goed bezet. JUBILEUM-VOORSTELLING „ZANG EN VRIENDSCHAP" In de meer dan voile zaal van café Tuinema te Engelbert herdacht de vereniging „Zang en Vriendschap" haar 10-jarig bestaan. De zangnum mers uitgevoerd o.l.v. de heer J. Steenhuizen vielen bij het publiek in de smaak, evenals het toneelstuk van de voorzitter, de heer R. Reinders. Mevr. HuismanScholtens van Westerbroek droeg een eigen ge maakt gedicht voor. Eén der aanwezigen dankte voor het gebodene. mogelijk groepen ratten bij elkaar te krijgen en dan te vernietigen. Ook in ons land zijn reeds een aantal van deze fluitjes aangekomen. Man en vrouw. Bij een bacteriologisch onderzoek ingesteld in een zwembad in Zuerich is gebleken dat mannen in sterker mate bacillendragers zijn dan vrou wen. De verhouding zou zijn als 4 tôt 1. Mr. F. Bordewijk. De schrijver-dichter Mr. F. Borde wijk heeft in de Rudolf Steinerkli- nièk te 's-Gravenhage twee operaties ondergaan. Volgens de laatste be- richten zou zijn toestand vooruit- gaande zijn. 500 portretten met handtekening van Patricia Roc. Zaterdag j-1. was de Engelse l'ilm- aetrice Patricia "Roc in het theater Tuschinsky te Amsterdam aanwezig bij de vertoning van de première van de film ,,Zigeunerbloed" waarin zij een roi vervult. Aan het aanwezi- gfe publiek heeft zij niet minder dan 500 foto's, aile voorzien van haar handtekening, uitgereikt. Met ingang van 21 Januari is bij K.B. benoemd tôt minister van economische zaken Prof. Dr. J. R. M. van den Brink te Laren (N.H.), Hoogleraar te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer. Prof. v. d. Brink is de jongste mi nister, die Nederland ooit heeft ge- had. Hij is n.l. pas 32 jaar oud. Geboren te Hilversum op 12 April 1915 doorliep hij de R-K.H.B.S. al- daar, waarna hij studeerde aan de Katholieke Economische Hoge School te Tilburg. Hier maakte hij zich vele vrienden. Zijn bijzondere begaafd- heid, klare blik en doortastend op- treden deden hem snel carrière ma- ken. Hij werkte eerst op het dépar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Vervolgens werd hij wederom op bijzonder jeugdige leef tijd prof essor in de Staathuishoud- kunde en Statistiek aan de R.K. Uni- versiteit te Nijmegen en tevens ad- viseur van de K.A.B. na de totstandkoming van de overeenkomst in Indonesië. (Van onze Haagse correspondent) Van enig optimisme over het ver- loop der verdere besprekingen met de republiek is ook in Den Haag wei- nig te bespeuren. Het standpunt dei oppositie is genoegzaam bekend. Katholieke politici wagen zich met aan commentaar doch slaan de toe stand nauwlettend gade- In de krin- gen der Partij van de Arbeid ge- waagt men van „enige voldoenmg" zonder evenwel enthousiast te wor den over het bereikte resultaat. In het algemeen is de stemming in par lementaire kringen nog vrij mat. Vertrouwen komt eerst nadat de fei- ten zullen spreken. In regeringskrin- gen was men niet verrast door het besluit der Masjoemi om uit het re- publikeinse kabinet te treden. Zoals men reeds eerder kon berichten, rekenden de autoriteiten in Den Haag wel op wijzigingen in de repu- blikeinse regering. Wel gaf een hooggeplaatst autoriteit, die dagelijks nauw contact heeft met de regel ing toe, dat de positie van Sjariffoedm hierdoor aanmerkelijk is verzwakt. DIEFSTAL UIT GEPARKEERDE AUTO's. De laatste weken kwamen herhaal- da^ijk bij de Naardense politie aan- giften binnen van diefstallen uit ge- parkeerde auto's. Men wist dezer da gen over te gaan tôt de arrestatie van de 21-jarige E. van D., gewoond hebbende te Naarden, thans wonend te Amsterdam. De jeugdige delin quent ontkende echter hardnekkig en volhardde bij deze houding tôt giste- ren. Hij wist zelfs zijn woonadres angst- vallig verborgen te houden met het doel om wegens gebrek aan be wij zen ontslagen te worden, toen een 70- jarig vrouwtje uit Amsterdam het Naardense politiebureau kwam tain- nenstappen om te meiden, dat zij een kamer vyrhuurd' had aan bovenge- noemde van D. en dat zij hem al enige dagen miste. Zij vroeg de po litie om raad, welke raad werd ver- strekt. De inspecteur van politie be- gaf zich met de vrouw en één zijner rechercheurs naar Amsterdam, waar in het kamertje van de jongeman huiszoeking werd verricht. De poli- tiemannen konden hier in beslag ne- men een aantal reisnecessaires, kof- fers, actetassen, zilveren lepels, een partij linnengoed en onderkleding. De jongeman zag toen in, dat ver dere ontkenning niet meer zou baten en gaf toe, dat hij zich schuldig ge maakt had aan diefstallen in ver schillende Gooise plaatsen en in Den Haag. DE OVERSTROMINGEN IN OOST-FRANKRIJK. Meer dan 50.000 mensen zijn in Oost-Frankrijk uit hun huizen ver- dreven door de ergste overstromin- gen sinds 1778. De gezwollen rivie- ren hebben meer dan 100 bruggen meegesleurd en een schade van to taal 8 milliard francs veroorzaakt, aldus officieuze persberichten. De Meurthe en de Moezel zijn buiten hun oevers getreden en hebben dui- zenden vierkante kilometers land tussen Metz en Nancy onder water gezet. DOOR DE GLADHEID VAN DE WEG GESLIPT. Gistermorgen omstreeks kwart over acht is op de Rotterdamse weg te Rijswijk nabij het viaduct een mili taire wagen, bestuurd door L. H. van der L. uit 's-Gravenhage geslipt en over de kop geslagen. De bestuurder van der L. werd uit de auto geslin- gerd en bekwam een gekneusd rech ter heupbeen. De inzittende T. van der V. liep geen verwondingen op.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2