GROTE BESLISSINGEN STAAN VOOR DE DEUR Wetsontweip op de mateiiële ooilogsschade, HET LAND VAN DE MOSSI's s^r°»«cr»«Krze<2opT ™rS£"SïSSt ww wt w b»kîs.®er?« &2tgg<sr SKÏÏI&iS opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Herinneringen aan Martenshoek en Foxhol uit het verleden. De heer H. E. Buurma vertelt: Thee wordt duurder. No. 12 WOENSDAG 11 Februari 1948 Derde Jaargang WOENSDAG 28 Januari 1948 No. 8 .OGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING WAARIN De Bénélux is een economische-, hetverdrag van Duinkerken een politieke overeenkomst. zwakke krachtpn, mocht medearbel- Kosten worden geraamd op f 7.733.000000. WATGEEFT DE RADIO BEER ZONDER TONG EN ZONDER KLAUWEN. VERSCHIJNT innrMcn*r.G MI IATERTHKS ABONNEMENTSPBIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- HÉT NIEUWSBLAD mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. bewogen tijd. De hervatting der werkzaamheden u 6 ^aoIc mîitprifl Wij leven in een grootste van aile oorlogen, die op aardè gewoed hebben, ligt slechts enkele jaren achter ons. En hoewel er nog geen direct oorlogsgevaar be- staat, toch spant het in de weield. Ook binnen onze grenzen hebben talrijke veranderingen van mgrij- pende aard plaats gevonden, of zijn bezig zich te voltrekken. Daar is in de eerste plaats onze verhouding tôt Indonesië. Nog staat de definitieve verhouding van het Moederland te- genover het grote rijk aan de Azia- tische evenaar niet definitief vast; hoewel deze verhouding langzamer- hand vastere vormen begint aan te nemen. Ook de toekomstige pyaat" kundige status van West-Indië is nog geen vaststaand feit, en juist gisteren is de ronde-tafelconferentie de conferentie tussen Nederland, Suriname en Curaçao geopend. Wat betreft Nederlands inschake- ling in de politieke ontwikkeling van West-Europa valt evenmin nog îets definitiefs te zeggen, Hoewel hier vermoedelijk gebeurtemssen van be- tekenis voor de deur staan. Direct na de bevrijding bleek er een uitste- kende verhouding te bestaan tussen Nederland, België en Luxemburg. Deze verhouding werd benut om een overeenkomst aan te gaan op econo- misch gebied, de Bénélux, welke in het begin van dit jaar van kracht is geworden. Thans zijn er wel is waar berichten, dat Franknjk mede tôt de Bénélux wenst toe te treden, maar iets positiefs is hiervan met bekend, zodat wi.i deze berichten ge- voeglijk kunnen bewaren, tôt meer definitieve mededelingen in ons be- zit zijn. Inmiddels vragen berichten uit Engeland onze aandacht. Daar heeft de minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, Woensdag j.l. voor het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het Britse buitenland se beleid. Daarin heeft Bevin aange- kondigd dat besprekingen zullen worden geopend om de Bénélux te bewegen toe te treden tôt het Frans- Engelse verdrag van Duinkerken van 4 Maart 1947. Wij zeiden reeds, dat de Bénélux een economisch verdrag is; het verdrag van Duinkerken is slechts ten dele economisch (wij le- zen in art. 4: Rekening houdend met de belangen der overige Veremgde Naties zullen de twee landen de we- derzijdse economische betrekkingen zoveel mogelijk uitbreiden en ver- sterken), grotendeels is het echter een politiek verdrag, waarvan het voornaamste punt is weerstand te bieden tegen eventuele nieuwe Duitse agressie, met wederzijdse mi litaire hulp. Voor Nederland, dat meer dan een eeuw getracht heeft een zgn. neutraliteitspolitiek te voeren, welke politiek in de jongste oorlog ondeug- delijk is gebleken, zou de toetredmg tôt het verdrag van Duinkerken een koerswijziging betekenen. Wij mogen aannemen, dat de rege- ringen van Nederland, België en Luxemburg op de hoogte waren van hetgeerT de heer Bevin zou zeggen, en het is te verwachten dat er over deze kwestie op de conferentie welke de regeringen der drie landen op 29, 30 en 31 Januari te Luxem burg zullen houden, nog vele woor- den zullen worden gesproken. Andere feiten. Er zou nog veel over deze zaak te zeggen zijn, maar er zijn nog en kele,. dingen, die onze aandacht vra gen. Daar is in de eerste plaats het bezoèk, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, aan ons land heeft gebracht. Lie heeft ook Zwitserland, Frankrijk en België bezocht, en de grondgedachte, die aan zijn reis verbonden is, is na te gaan in welk der bezochte lan den de volgende assemblée der V.N. zou kunnen worden gehouden. Daar is verder de voortzetting van het inpolderingswerk van delen van de voormalige Zuiderzee. In de tweede kamer was men algemeen vanj" mening, dat het werk moet wor den voortgezet, zulks in verband met het gebrek aan cultuurgrond, waar- mede ons land te kampen heeft. Ook minister Vos verklaarde voor uit- breiding van onze cultuurgronden te zijn Maar er zijn verschillende om- stanr^heden die een onmiddellijke on- mogelijk maken, zoals materiaalge- brek, een tekort aan werkkrachten, enz De bewindsman zegde toe, dat de hervatting der Zuiderzee-werken op de volgende begroting zou wor den geplaatst. Voorts dienen wij te noemen de nationalisatie van de Nederlandse Bank, of anders gezegd de naasting der aandelen van de Nederlandse Bank. Het daartoe strekkend wets- ontwerp werd in de tweede kamer aangenomen met 52 tegen 23 stem- men. Luchtvaart en Scheepvaart. De heer A. F. Bronsing, directeur van de Mij. „Nederland heeft weer eens een probleem aangesneden, waarover wij zijn geluid reeds ver- scheidene malen gehoord hebben, het probleem luchtvaart en scheep vaart. Hij begon met hulde te bren^en aan de heer Plesman en zijn man- nen door wier stuwkracht de K.L.M 17 MILLE VERDUISTERD. De firmant van een binnenvracht- kantoor te Goes, W. v. d. H., heeft f 17.000 aan remboursgelden ver- duisterd. Hij is door de politie in arrest gesteld. Het is niet de eerste maal, dat v d. H. kennis maakt met het ge- recht. Enige tijd geleden heeft hij 6 maanden gevangenisstraf onder-, gaan, omdat hij een stempel van de Nederl. Spoorwegen had gestolen, en daarmede vrachtbrieven hgd ver- valst. EIERSMOKKEL. Dinsdagavond 13 Januari smokkel- de een chauffeur nabij het grensdorp Clinge 47.000 eieren op een de vol gende dag geldig zîjnde vergunning over de grens naar België; de vol gende dag bracht hij de legale partij van 47.000 over de grens. Een week later herhaalde hij hetzelfde spel- letje, maar liep toen tegen de lamp. Ambtenaren hielden de wagen aan, toen deze in de richting van de grens reed. De chauffeur verklaarde toen, dat hij van plan was die avond tôt Clinge te rijden en de volgende morgen de tocht naar België voort te zetten. Doch de ambtenaren ver- trouwden het zaakje niet. Telefo- nisch stelden zij zich in verbmding SMOKKEL VAN KUNSTMEST. Onze kunstmestpositie is weinig rooskleurig. En toch zijn er nog personen die kunstmest naar Belgie smokkelen. Zo werd onlangs een complot opgespoord dat er zijn werk van maakte. De hoofdpersoon vertel- de de Bijz- Politierechter te Breda, dat hij zijn schoonvader, die in Bel gië woont een pleizier wilde doen met de mest. Bij de beklaagden werd nog 86.000 kg. stikstof en meel in be- slag genomen, dat blijkbaar voor clandestiene uitvoer was bestemd. Er werden straffen uitgedeeld va- riërende tussen 1 jaar gev.str. plus f 3000 boete en een maand gev.straf plus f 150 boete. VERKOPERS VAN SMOKKELWAAR AANGEHOUDEN In het dorpje Kiesterzijl is het met gebruikelijk dat eyn vreemdelmg ge- pakt en gezakt door de straten loopt. En toen twee Limhurgers dat dezer dagen wel deden, vielen zij zo sterk op, dat de politie zich eens ging over- tuigen of ailes wel in orde was. Toen de politie echter kwam waren de vogels gevlogen. De volgende dag waren de Limburgers in Herbainen, een buurdorp- Daar kwam de politie te weten waar ze logeerden. Er wer den een onderzoek ingesteld naar hun bagage, en toen kwam een par te voor- met de redierche te Rotterdam, |tij gesmokkeld^goedejen dfXÏdeT^UvlLVercem naaldén, 59 vulpennen tij gesmokkeide goeaeren ie i weer yrede gesloten en verdween ëën onderzoek instelde in de^ garage schijn^o.a^ 300.men m kroeg of jagersstal. _De bel- van 4500 ft- tra'le" "aldaar. Daar bleek juist een pijpjes, 173 briefopeners cn -tjuu tgr jy[aandag houden was aan de mede door kapitaalverschaffing y®ach'taut0 gereed te staan om nog scheermesjes^ Deze ^ederen werd<m de dag. Persoonlijk had îk. indirecte subsidie van de staat i p„n Darti; van 47.0OO eieren over op 't tegenwoordige peil is gekomen g tg smokkelen Cl" 0 1j4: De heer Bronsing beschouwde K.L.M. als ons ..nationale speelgoed dat vroeger geld kostte, maar nu op het punt staat geld te gaan opbren- gen, en nu heeft de overheid zich zo zeer met de maatschappij vereenzel- vigd, dat de Nederlandse luchtvaart niet anders gezien kan worden als toebehorend aan één ondernemmg, terwijl in de luchtvaart voor ieder ander geen plaats meer zou zijn. De heer Bronsing vroeg zich af of het nuttig en nodig is de lucht vaart tôt één Nederlandse onderne- ming te beperken. De Nederlandse scheepvaartonder- nemingen zijn in verzet gekomen te gen het monopolie van de K.L.M., in hun. eigen belang en in het belang van aile Nederlandse instellingen, die in de luchtvaart een bestaan wn- len vinden, aldus spr., maar voorko- men moet in ieder geval worden, dat de Nederlandse luchtvaart tegenover het buitenland tekenen van verbrok- keling zou gaan vertonen. Na de concessie aan van Diepen besproken te hebben, die de heer Bronsing onvoldoende achtte (vlieg- tuigen tôt 5000 kg.), wees hij erop, dat het er op het ogenblik om gaat voor Nederland een positie te ver- overen in de luchtvaart, zoals het die reeds eeuwen bemachtigd heett in de zeevaart. ONSCHULDIG VEROORDEELD, doch later vrijgesproken. Enige tijd geleden werd St. Hu bert (N.-Br.) opgeschrikt door een geheimzinnige schrijverij van som- tijd beledigende brieven. DergelijKe brieven werden ontvangen door de pastoor, de veearts, de veldwachter en door een 20-jarig meisje. In verband hiermede werd een inwoner van de plaats aangehouden, en deze werd hoewel hij zijn onschuld bleef volhouden door de Bossche Rechtbank, op grond van de zeer positieve verklanngen van een schriftdeskundige, veroor- deeld. Later vroeg het Bossche ge- rechtshof echter zijn vrijspraak, we- gens gebrek aan bewijs. Kort geleden werd het 20- jarig meisje betrapt, toen zij een be ledigende brief naar de pastoor bracht. Zij werd gearresteerd, en bekende ook de andere brieven ge- schreven te hebben. Ook de brieven aan haar zelf, die bedoeld waren om de aandacht van de politie niet op haar te vestigen. Zij werd veroordçeld tôt 6 mnd. gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De gearresteerde firmant ontkende aanvankelijk, maar een verblijf in de cel van 24 uur bracht hem op an dere gedachten. ENGELS SPREKENDE OPLICHTSTER. Een goed ontwikkelde jonge vrouw. Mej. A. v. d. W. uit Amsterdam, een ontwikkeld meisje, bleek een grote dosis fantasie te bezitten, welke zij echter op ongunstige wijze be- nutte. Ze ging naar een hôtel, vertelde in vloeiend Engels, dat ze de doch- ter was van een rijke Engelsman, en bleef er enige dagen logeren. Dan kwam ze plotseling tôt de conclusie, dat ze geen contanten bij zich had, maar, geen nood, over enkele dagen zou papa komen, en de hotelhouder betalen- Deze zag -natuurlijk nooit een cent. De juffrouw ging intussen naar een ander hôtel en herhaalde hetzelfde spelletje. Een hoteleigenaar te Bergen op Zoom deed aangifte en de arrestatie van de juffrouw volgde. Aanvanke lijk sprak zij Engels, en wilde het doen voorkomen alsof zij geen Ne derlands kende. Toen men haar er- toe dwong sprak zij echter Neder lands. Nadat proces-verbaal opgemaakt was, werd zij op vrije voeten gesteld. Zij scheen echter weinig te hebben de in beslag genomen, en de beide Lim- Qf 40 geledelli een meel- en Jburgers ingesloten. veevoederfabriek te Martenshoek. VEEARTS BIJ AUTO-ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN. Op de Rijksweg Den Haag Utrecht is, nabij Zoetemeer, een per- sonenauto verongelukt. De auto, waarin een Haagse veearts en nog een persoon gezeten waren, reed te gen een muurtje en verongelukte. De beide inzittenden werden zwaar ge- wond. De veearts is. later overleden. De oorzaak van het gebeurde heeft men tôt nog toe niet kunnen vast- stellen. Wel is komen vast te staan, dat de veearts niet aan het stuur zat. Dat hier misdrijf in het spel zou zijn wordt niet onmogelijk geacht. Het onderzoek duurt nog voort. INFERIEURE SIGAARTJES VOOR 22 CENT. De politie te Franeker heeft m samenwerking met de politie te Har- lingen drie Bosschenaren gearres teerd, die ongebanderolleerde siga- ren van zeer slechte kwaliteit ver- kochten voor 22 cent per stuk. Toen de heren gepakt werden hadden zij nog 850 sigaren in hun bezit. àwu hadden zij verkocht. Tegen de ko- ners is proces-verbaal opgemaakt, en LAr.li rt rmnnrnpn krachtdadig mee, eerst onder leiding van de heer I. A. van Royen en la ter onder het burgemeesterschap van de heer D. Bartelds. Nog betrekkelijk jong zijnde, werd ik, als Vrijz. Democraat, tôt raadslid gekozen en al spoedig werd ik wet- houder en mocht, in die functie, meewerken aan het opbouwen van mijn geboorteplaats. Een 50 jaar geleden werd, op mi- tiatief van Dr. B. W. Sieman, een zeer sociaal voelend mens, opgencht de vereniging ,,Ons Huis", waarvan ik bestuurslid werd. De voornaamste arbeid van deze vereniging was het bestrijden van drankmisbruik en te werken aan de volksontwikkeling» Wij huur den het grote gebouw waar in nu De Twentsch Bank gevestigd is. Vergaderzaaltjes werden inge- richt, meerdere cursussen werden gegeven. De gehele dag kon men er een kop koffie bekomen vpor 5 cent. Het Fanfarecorps „Ons Huis" werd opgericht, waarvan directeur werd de heer J. J. Smedes en adviseur de heer Vonk, toen solo-pistonist van 't „Harmonie-Orkest" te Gromngen. Toen na jaren de vereniging »Ons Huis" werd ontbonden bleef het fanfarecorps bestaan. Het werkt nu o*der de naam „H.-S." Ik ben nog altijd dankbaar, aldus besloot de heer Buurma ons onder- houd, dat ik tussen het gewone volk ben opgegroeid en dat ik, met mijn Ze waren veelal nog maar even aan I den aan de 0pbouw van mens en ge- het werk of ze gingen borreltjes ko- I meente. Voor mijzelf had ik altijd pen. Dit herhaalde zich meestal zo ke^ gevoel, dat ik, doordat ik tussen vaak, dat ze stomdronken vierden en het eew0ne volk ben opgegroeid, niet meer in staat om te werken. Ik heb dan ook spoedig ailes laten me- chaniseren, opdat ik niet meer at- hankelijk was van genoemde heren. De oorzaak van dit overmatig ge- bruik van alcohol schrijf ik toe aan slechte woningtoestanden en lage lo- nen. Ik heb wel gezinnen gekend van 10 personen, die huisden in een één- kamerskrot. Al het menselijk gevoel ging verloren. Ook bij de z.g. hogere standen werd vaak teveel aan bachus geot- ferd. Geleidelijk aan werden de toe- standen verbeterd door het werken van geheelonthoudersveremgingen, het Leger des Heils, en niet te ver- geten het opkomend socialisme. Verbetering. Martenshoek en Foxhxol zijn de industrie-gedeelten van de gemeen- te Hoogezand. Een gevolg daarvan is, dat er veel arbeiders wonen, fat- soenlijke mensen, die thans zoveel verdienen, dat ze een weinig fleur aan hun leven kunnen geven. Maar hoe was de toestand voor 50 60 jaar? Wij hebben ons om inlichtm- gen daarover gewend tôt de heer H. E. Buurma, oud-burgemeester van Zuidbroek. We vonden de heer Buurma tôt het geven van deze m- lichtingen bereid, en in een gezellig babbeltje vertelde hij ons het vol- gende: Voor 50 60 jaar was t m Mar tenshoek en Foxhol een ruwe t"psl, waarvan de oorzaak voornamelijk lag in het misbruik van sterke drank. Scheepsjagers waren, op enkele uitzonderingen na, doorlo- pend dronken en bij de sluis te Mar tenshoek waren de heren dagelijks aan het vechten. Als kinderen moch- ten wij daar graag naar kijken- Ver- namen de vechtersbazen, dat politie in aantocht was, dan werd direct verdween lingknechten waren veelal niet be de Voor het lossen der schepen moest ik toen gebruik maken van sjouwers, waaraan veel misère verbonden was beter het gewone mijn taak als burgemeester kon volbrengen, omdat ik de volks- ziel beter begreep. De woningtoestanden werden ver beterd, lonen werden hoger de ar de sigaren zjjn in beslag gnomem k;^'gfng-zich meer mens^gevoelem De drie sloten. Bosschenaars Het Gemeentebestuur werkte in deze „„i„„rj Tn Rotterdam maakte ze u nei iu« wcc - - kennis met een caféhouder, die zijn min als een tekortkoming van Uw Weet U waar ze U het niet weet behoeft U het even- op Zoom, een saldo te hebben van f 35.000, dus ruim voldoende voor de aankoop van het café. De accoun- tant bemerkte echter spoedig het be- drog en deed aangifte. Opnieuw werd de juffrouw gearresteerd. Nu vertelde zij, dat ze dochter was van een notaris, en ze gaf zelfs zijn te- lefoonnummer op. Het bleek echter, dat de betreffende notaris nooit Vader was geweest- Voor aile zekerheid, is de jut- frouw, die vloeiend Engels, Frans, Pools en Russisch spreekt, opgeslo- ten. NACHTELIJK WANDELAAR BEROOFD. Een Hagenaar, die midden in de nacht een luchtje ging scheppen voor zijn woning, werd plotseling door twee onbekenden van achteren gegrepen, en tegen de straat gegooid. De aanvallers beroofden hem van zijn portefeuille, inhoudende f 75.— en een persoonsbewijs. een onbetekenend plaatsje in "net Noord-Hollandse Polderland, even ten Noorden van Amsterdam, het is een groot rijk, met enige millioenen inwoners, liggend in het Westelijk gedeelte van de Soedan binnen de bocht gevormd door de rivier de Niger in Afrika's steppenland. Vroe ger had Mossi wel enige betekenis, maar die is geleidelijk afgenomen, en thans vindt men de naam Mossi in vrijwel geen enkel aardrijkskun- deboekje meer vermeld. Sinds 1896 behoort Mossi aan Frankrijk, maar in de hoofdstad Wagadoega woont nog de keizer. Het is een neger van patriarchale afmetingen, die er niet minder dan 179 vrouwen op na houdt, waarvan de meeste in kleine huisjes buiten het Keizerlijk Paleis wonen. In de troonzaal staan 3 meubels, n.l. een vergulde fauteuil, de zetel van Z.M. de Keizer, en twee rieten meubels, bestemd voor eventueel bezoek. Aan de wanden hangen vier van f 250 millioen zullen moeten afwerpen. Langs deze weg zal in 50 jaar de oorlogsschade- afgewikkeld. Als Programma van R.O.N. Woensdag 28 Jan.: 18.1518-45 Gro- ninger programma. „d' Badde is of", 'n Heurspelserie in 6 ôfleverns deur dende maatstaven. Stovver de Boer. II: Zekerhaid. De nieuwe schaderegeling zal ech- Sneulders binnen leed'n van de ter nieuwe belastingheffingen nood- Grunneger Sproak". 19.1519.30 De zakelijk maken tôt een bedrag van Stem van het Noorden. Zodra dat in het kader van de loon- en prijspolitiek mogelijk is, zal een verhoging van de huurprijzen van onroerende goederen worden toegestaan. Aan het wetsontwerp op de mate- riële oorlogsschade, dat o.a. ten doel heeft de verspreide bepaiingen te verenigen, ontlenen wij 't volgende: De economisch zwakkeren zullen een intégrale vergoeding van de ge leden schade ontvangen. Oorlogs- slachtoffers zullen volgens de nieuwe regeling in totaal 2 milliard gulden meer ontvangen, dan volgens de gel- Mossi ligt? Indien versiersels: een foto van Gener.^ mossi ne De Gaulle twee vergeelde foto s van negers van nog reusachtiger omvang dan de keizer zelf; het zijn z'n vader en z'n grootvader; het laatste is een prent van het met meer bestaande Franse stoomschip, de ,,Normandië", die de sporen ver- toond uit een of ander geillustreerd* tijdschrift te zijn gescheurd, en dan niet met de nodige voorzichtigheid want er is een grote hoek afge- scheurd. Het is in Mossi gebruikelijk, dagelijks aan de Keizer de vereiste eer wordt betoond. Een reeks viou- wgn (niet de zijne) defileert langs Zijne Majesteit, terwijl elk der vr°u" wen zich voortdurend over de dijen wrijft. Plotseling laten zij zich allen op de grond vallen, en draaien met de handen. Dan staan ze weer op, en verdwijnen. Maar nauwelijks zijn ze weg, of dezelfde ceremonie wordt herhaald, thans door een groep man- nen. Er is door de Fransen veel gedaan om Afrika's dorre bodem vruchtbaar te maken. Tôt diep in de Sahara dringen verdroogde takken door van vroegere rivieren. Door het bouwen van stuwdammen hebben de Fransen getracht nieuw leven in deze takken te brengen, om water in dit ver- schroeide gebied te brengen. Onge- veer 20.000 h a. land is bevloeid. Toen kwam de wereldcrisis, die de Fransen noodzaakte hun pogingen te staken, temeer omdat door de dunne Donderdag 29 Jan.: 18.45—19.00 Landbouwkwartier; 19.00—19-30 Con cert door „Ons Gemengd Koor te Gieten o.l.v. E. E. v. d. Glas. Vriidag 30 Jan.: 18.35-19.00 Drents programma. Zitting van het „Land- schap Drenth", klankbeeld door Klaas van Dijk; 19-15-19.30 De Stem van het Noorden. „Herinnenngen van een Hindeloper Visser Zaterdag 31 Jan.: 18.15—18.30 Groeten uit Indonésie; 190°— Noordelijk weekoverzicht, 1915 19 30 Drs. Fop. I. Brouwer bespreekt brieven en boekeH. 250 rftilioen gulden per jaar. Het wetsontwerp komt tôt een to- taalcijfer van f 5.132.000.000.De geldende maatstaven bleven hier ruim f 2 milliard onder en zouden tôt een totale verpiichting hebben geleid van f 3.104.000.000.— ondanks deze haast astronomische bedragen verstrekt het wetsontwerp toch nog niet over de gehele lijn een intégrale vergoeding van de geleden schade. Een oplossing van het vraagstuk van de materiële oorlogsschade in deze zin, welke nog een f 2 milliard meer zou hebben gevraagd, heeft de rege- ring niet kunnen aanvaarden. Het ontwerp leidt er toe dat de schadevergoeding aan de economisch zwakkeren vollediger zal worden ge- maakt dan die aan de economisch sterkeren. Dit is vooral van belang voor de arbeiders en de kleine mid- denstanders. Hierboven is aangegeven dat het totaal van de omvang van de ver- plichtingen welke uit de wet voort- vloeien, moet worden gesteld op f 5.132.000.000.In de memorie van toeiichting is voorts naar voren ge bracht dat naast deze uitgave nog enkele soortgelijke evenzeer uiterst omvangrijke uitgaven van volkomen gelijke aard door de staat zullen moeten worden gedaan. Deze uitga ven, welke in de eerste plaats be- treffen de vergoeding van oorlogs schade van publiekrechtelij ke licha- men, en voorts uitgaven verband houdende met de uitvoering van de zee- en luchtvaartverzekeringswet en van het zeeschepenbesluit, alsmede vergoeding van defensieschade, wor den in totaal geraamd op f 2.601.000.000.Het behoeft geen betoog dat het totaal van deze ver- plichtingen t.w- f 7.733.000.000.ge- durende een lange reeks van jaren een zware belasting zal vormen voor 's rijks schatkist. De regering heeft het daarom noodzakelijk geoordeeld een schéma te ontwerpen voor be- lastingverhoging en belastingher- ziening, welke per jaar een bate schuld zijn gedacht meuwe belastingets huurbe- 'bevolking in de ontgonnen gebieden, ade functionarissen van de V.N. en lasting en voorts ee* belasting de opbrengst gering bleef. Mossi - - onroerende goederen - met ligt niet in de Sahara, maar in het DANSEN OM HET KAMPIOENSCHAP Op 31 Januari zullen te Amster dam danswedstrij den worden gehou den voor beroepsdansers, om het kampioenschap van Nederland Voor de eerste maal staan ook Zuid-Ame- rikaanse dansen op het programma, zoals rumba, samba, paso doble en iive. Er zullen door het Engelse kampioen-danspaar 1947 enkele de- monstraties worden gegeven. AARDBEVING OP DE PHDLIPPIJNEN De Philippijnen zijn door een aardbeving geteisterd, welke de he- vigste genoemd wordt van de aige- lopen 50 jaar. Vooral op de centraal gelegen eilanden is de schade groot. Naar gemeld wordt hebben onge- veer 20 mensen het leven verloren, en zijn ongeveer 35 gewond. MGR. P- HOPMANS. De gezondheidstoestand van Mgr. P Hopmans, bisschop van Breda, die enige tijd ziek is geweest, is in zo verre verbeterd, dat hij dezer dagen zijn werk zal kunnen hervatten. Op het oude wapenschild van Ber- liin was een beer afgebeeld- Onlangs werd een nieuw schild ontworpen, dat waarin weliswaar weder een beer is afgebeeld, doch zonder klauwen en zonder tong. EEN ONGEWONE VANGST. Twee Deense vissersvaartuigen, bemand met 8 personen vonden dnj- vende op de Noordzee twee landings- vaartuigen, ieder van ongeveer 200 ton. Zij namen de vaartuigen op sleeptouw en brachten ze naar de haven van Esbjerg. Aan boord van een der vaartuigen werd een logboek gevonden, waar van echter de inhoud niet meer te lezen was. Bovendien bevond zich aan boord een Londens Zondagsblad van Maart 1946. ZIJN ER TE WEINIG KATTEN IN EUROPA? Kendell, de voorzitter van het Amerikaanse Genootschap van Kat- tenvrienden, heeft naar aan- leiding van de vele verzoeken om katten te zenden, die hij Europa ontvangt, besloten om de y.i,. die uit aan op uitzondering van kerk- en schoolgebouwen toebehorende aan instellingen van de dode hand, het registratie- en zegel- recht, de personele belasting, de inkomstenbelasting, de vermo- gensbelasting en de omzetbelas- ting. Omtrent een huurbelasting wordt in de memorie van toeiichting ver- klaard, dat de regering voornemens is, zodra dit in het raam van hun prijs- en loonpolitiek mogelijk is, een verhoging van de huurprij zen van onroerende goederen toe te staan. Zij achten het gerechtvaardigd om, zodra het huurpeil aldus kan wor den verhoogd, een huurbelasting m te voeren, te heffen naar de maatsta van de huurwaarde van hier te lande gelegen gebouwen, zowel womngen als bedrijfspanden en onverschillig of zij al dan niet zijn verhuurd Aangezien de opbrengst van deze belasting mede bestemd zal moeten worden voor de bestrijding van de rijksbijdrage in de financienng van beoogde doel kunnen worden aange- wçnd. steppenland, dat deze woestein aan de Zuidzijde begrenst. Ook daar is een dorre bodem somtijds regent het 'er in twee jaar niet en de agrarische productie is gering. De mannelijke bevolking van Mossi bleek te bestaan uit moedige kerels, die gemakkelijk militair af te rich- ten waren, en zeer bruikbaar voor het Franse leger. In de oorlog van 19141918 werden verschillende af- delingen Mossi's in het Franse leger ingeschakeld. Toen zij naar hun land terugkeer- den hadden die Mossi's heel wat ge- leerd! Ze wisten niet alleen hoe ze een geweer moesten afschieten en hoe ze een bajonet moesten handte- ren, maar ook hoe ze moeten stelen. De mossi's zijn nu geraffineerde dieven, en wie door het land reist, moet zeer voorzichtig zijn, want zijn eigendommen verdwijnen op de meest geheimzinnige manier. Nu is het tenminste een geluk dat de Mos si's een ander begriD van waarde hebben dan wij. Wat wij van grote waarde achten, b.v. geld en officiele papieren, dat beschouwt de Mossi als vodden, voor hem heeft de groot ste waarde een spiegeltje of een glanzend voorwerp. (Gegevens van Mr. Regoût, Maastricht). aan aile Europese diplomaten, zich in de V.S. bevinden, een plan voor te leggen, om een millioen ge- selecteerde katten naar Europa te zenden. Kendell meent, dat het aan- tal katten in Europa sterk is afge- nomen, en dat daardoor de ratten en muizenplaag evenredig is toegeno- men. FANATISME. Samuel Hochstettler, een 75-jarige grijsaard is „dictator" van een lan- delijke religieuze secte in Indiana (VS.) Toen zijn dochter nog jong was, heeft hij aile moeite gedaan om zijn dochter over te halen lid te worden van de secte. Zij weigerde echter. Toen ze 31 jaar was bond hij haar „voor straf" met een touw aan haar bed. Zo heeft de vrouw 10 jaar geleefd, voordat een en ander aan het licht kwam. De „dictator" is thans gearresteerd en werd veroordeeld tôt een half jaar dwangarbeid. Na ministeriële goedkeuring zal op 26 Februari een maatregel van kracht worden, volgens welke de theeprijzen met 6 cent per ons zul len worden verhoogd voor de han- del. Voor de consument gaat deze verhoging in op 28 Februari.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1