Veil Veiling Vs VERKOP een Befiuiz: Behu PLAATSELIJK NIEUWS Redevoeringen van de ministers Beel en Jonk'man. Een dubb. W- Een enkele CONFERENTIE NEDERLAND - SURINAME - CURAÇAO UITVOERINGEN KUNST EN WETENSCHAP NIEUWE BONNPKJ Auto botste tegen trein op onbewaakte overweg bij Muntendam. INDONESIE Sappe Mr. P. H. VI taris te Sap op Maandag a.s., des av in het Café aldaar, ten v de Heer R. publiek verk<£ een di met schuurtje, te Sappemeer denstraat no's stadsgrond, ir J. van der A Eiderman vocj per jaar. Aanvaarding genot 1 Febru Betaling 1 jy Kielwinde Mr. P. H. VEL taris te Sappem Dinsdag 27 a.s., des avondsl in het Café „Dfi SPRONG" te Kiel weer, krachtens al B.W. publiek ver PERCEEL i aan de P. Venc- aldaar, no's 27 huur bij P. H voor f 150.ei Graaf voor f 71: jaar, groot 16.20 PERCEEL aldaar, no. 6, in H. Sloots voor p. j-, groot 4,70 dur. erfpacht) afi van wijlen S. Nij< Aanvaarding va genot dadelijk, f- per 1 Mei a.s. Zuidbroe a s., des 's avonds 7 zai in het Café ST1 te Zuidbroek, ten v* ke van Mej. de W SPORTEL c.s., te" wierum, -ubliek v verkocht: waarin W1NKEL grote sehuur, erfer staande en gelege A de Wal, over 't Sp Zuidbroek, groot 7.- doendejaarlijkstotg. pacht f 2.— Aanvaarding 1 Feb 1948, onder gestandi ning en genot van lopende huur sedert datum. Betaling 1 Maart H R. ZWIERS, Not! Zuidbrc Materîële schade, doch geen persoonlijke ongelukken SLOCHTEREN. AAN DE GEVOLGEN VAN MISHANDELINGEN DOOR DE S.D. OVERLEDEN. De zes punten onvoorwaardelijk door de republiek aanvaard. Boeken en Tijdschriften Film mm» 7 FEUILLETON. Rinkelen van ankprkpfHnrïo*-, j BONKA 147 Alger 145 Alger] 144 Alger 142 Alger. 141 Algen 140 Algen 135 Reserr 138 Reserj" BONK 647 Algem 646 Algem 645 Algem 644 Algem 642 Algem 641 Algem 640 Algem* 639 Algem* 634 Reservi 638 Reservi MA, IV. (Bijz. Arbei 1045 Suiker TABAK- F KAARTEN 01, 02 Taba 05 Tabak 03 Versnape 06 Versnape: Op Dinsdag 27 Jar SAPPEMEER. Vrijdagavond hield de afd. H.-S. van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering in hôtel Groeneveld n. d. Veiling. Na opening en afdoening van enige huishoudelijke zaken kreeg de spreker van de avond, de heer Ro- zenboom, gepensioneerd onderw. van het Chr. Doofstommeninst. „Effatha" het woord, die een lezing met licht- fceelden hield over het werk aan genoemd instituut. Voor de pauze gaf de heer Rozen- boom een overzicht van het werk, hoe het is begonnen en gegroeid. Het is voor Chr. ouders pijnlijk, wanneer zij hun doofgeboren kind niets kunnen vertellen van Jezus en dat zij de gedane doopbelofte niet kunnen nakomen. Daarom werd de noodzakelijkheid gevoeld van een eigen Chr. inrichting met internaat en school. En deze is gekomen te Voorburg. De kinderen komen er op 3 4 jarige leeftijd en wanneer zij na 10 jaar de school verlaten kunnen ze goed praten en staat hun ontwikkeling gelijk met ons l.o. Er wordt ook vakonderricht gegeven, zodat de jongens en meisjes later in eigen onderhoud kunnen voorzien. Na de pauze werden plaatjes ge- projecteerd. Velen gaven zich als contribuant op. De goed bezochte bijeenkomst werd door de heer Ro- zenboom met gebed besloten. Ten overstaan van notaris Mr. P. H. Velsen werd Maandagavond in café Dijkhuis ten verzoeke van de heer R. Hopster, alhier, te koop ge- presenteerd, een dubbele behuizing met erf en tuin aan de Middenstraat no. 83 en 85. Koper werd de heer L. Korthtflt te Kleinemeer voor f 4105. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Wester- school, vacature H. R. Dolfien, luidt als volgt: 1. E. J. Wierenga te Gro- ningen; 2. H. Schrikkema, onderwij zer te Slochteren; 3. H. Oosterloo, tijd. onderwijzer te Groningen. Onder auspiciën van de veiling H.-S. werd Vrijdagavond in het hô tel Groeneveld n. d. Veiling een le zing, verlucht met lantaarnplaatjes gehouden door de heer P. A. Spoel- stra van het Instituut voor Tuin- bouwtechniek te Wageningen, over het onderwerp „Zo zuinig mogelijk stoken voor de verwarming der kas- sen". De conditie's, waaraan een instal- latie moet voldoen werden bekeken, terwijl mogelijkheden onder ogen werden gezien om de bestaande in stallâmes te verbeteren, en die mid- delen toe te passen, die het hoogste rendement garànderen. Er was gelegenheid tôt het stellen van vragen. HOOGEZAND. De propaganda-les voor een moedercursus, te geven door de afd. Hoogezand van „Het Groene Kruis", heeft tôt resultaat gehad, dat zich 25 cursisten hebben aangegeven. Werknemers van de Liererifa- briek fa. H. E. Bodewes hadden Vrij dagavond een feestelijke bijeen komst in het café Wiardi- Nadat de heer B. Steenhuis de bijeenkomst had geopend, sprak de heer H. Bo dewes, directeur der fabriek een welkomstwoord. Aan de oudste werk nemers, de heren J. Siemens en G. Bodewes zegde hij bij afscheid van de fabriek, pensioen toe. De avond werd door eigen krachten verder ge- vuld met een foto-intermezzo, her- sengymn., voordracht en een „fa- brieksdraaiorgel". Het Tianka-kwar- tet verleende medewerking. De heer Cornelus Postema, al hier, slaagde te Utrecht voor het diploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel in tôt verbruik bereide tabak. De motor-kustvaarder „Canada" gebouwd bij de werf ,,Vooruitgang" Gebr. Suurmeyer, heeft dezer dagen een geslaagde proefvaart gemaakt op de Eems. Het schip is overgeno- men door de reders Mevr. Wed. H. BonningaKunst te Groningen en de heer J. Wicherts te Haren. KIELWINDEWEER. In café „Centrum" werd Don- derdagavond de alg. ledenvergade- ring gehouden van de Begrafenis- ver. Kielwinde weer-en Omstreken", o.l.v. de heer H. v. Peer van Kalk- wijk Lula. De heer H. Bijlstra, voorz. van de Centr. van Begr.ver- in de Gemeenten Hoogezand, Sappe meer en Slochteren besprak het loonvraagstuk van het personeel. In deze zal gewacht worden op de be- slissing van het Collège van Rijks- bemiddelaars. Aan de jaarverslagen van secre- taris en penningmeester ontlenen wij: Het personeel deed het afgelo- pen jaar 20 maal dienst; de lijkwa- gen werd 15 maal gebruikt. De toe- gangsweg naar het kerkhof werd met steun van de Kielstermotorboot verbeterd. De inkomsten bedroegen f 1223.31, de uitgaven f 1154.11. Het batig saldo van f 69-20 werd aan de reserve toegevoegd, waarmede deze steeg tôt f 469.97. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. van Peer bij acclamatie her- kozen, in de vacature van secretaris- café Tuinema. De voorzitter, de heer Jac. Heeringa, sprak het openmgs- woord, waarna Jonny en Tilly, teza- men met ,,de vrolijke driç" het pro gramma verzorgden. Aan de heer G. Ensing, instructeur, 'werd een schil- derij aangeboden. HARKSTEDE. Op de passagierslijst van het m.s. Johan van Oldenbarneveldt, dat vermoedelijk op 15 Febr. a.s. te Amsterdam zal aankomen komt o.m. voor de beroeps K.N.I.L. mili- tair J. Knollema uit Harkstede. Uitgaande van de Keurings- dienst Veenkoloniën v. d. N.A.K. zullen verschillende selectiecursus- sen worden gehouden o.m. ook te Slochteren. Aan deze cursus gaat een vooropleidingscursus vooraf. Het cursusgeld bedraagt f 5.—, terwijl de leermiddelen zelf moeten worden aangeschaft. In t café Hommes, alhier, werd Zaterdagavond een propaganda- feestavond gehouden door de afd. Slochteren Kolham van de Moder ne Landarbeidersbond (N.V.V.) De voorzitter, de heer E. Staal, heette allen hartelijk welkom. De spreker, de heer Pietersen van Groningen, hield hierna een rede over de orga- nisatie van het N.V.V. Vervolgens werd door het toneelgezelschap ,,S. V.M." uit S'meer opgevoerd ,,Zons- opgang" en ,,Hou Moeke uut stad kwam". Ter afwisseling was er mu- ziek van het gezelschap Lemain van Sappemeer, waarbij de zoon van ca- féhouder Hommes voor 't eerst op- trad. De zaal was redelijk bezet. Men verzoekt ons erop te wij- zen, dat de regie van de toneelstuk- jes, welke zullen worden opgevoerd op de propaganda-feestavond van de afd. Slochteren van de Bond van Staatspensionnering, in handen is van de heer'J-, van der Kamp. SCHILDWOLDE. Het ziekenfonds „De Toekomst" hield Zaterdagavond haar jaarverga- dering in 't café Spanninga onder voorzitterschap van de heer H. Kui- pers. De vereniging had een achter- uitgang van 7 leden. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat het afgelopen boekjaar sloot met 'n nadelig saldo van f 1.25. Het totaal bezit is thans f 458.91 y2. De heren M. v. Tholen en E. Puister werden als bestuursleden herkozen. Als lid van de kascommissie werd aangewezen de heer T. Hoogakker. Als bode Werd benoemd de heer H. Smedes. In de Ned. Herv. Kerk hield het Chr. Gemengd Koor „Loof den Heer" haar jaarvergadering o.l.v. de heer H. Veentjer. Na het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Star, volgde het verslag van de penningmeester, de heer T. Wildeboer, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 431.40 hadden bedragen, de uitgaven f 475.22, zo dat er een nadelig saldo was van f 43.82. In de plaats v.an de heer T. Wildeboer werd Mevr. Roelfsema Knapper als pennm.esse gekozen. Ds. Hulstijn, Ned. Herv. Predikant werd als ere-voorzitter benoemd. De avond werd gelsoten met ge- zellig samenzijn. In café Veenhoven werd, ten bate van de Stichting '40'45, de film „Verzet" gedraaid, voor een vrijwel uitverkochte zaal. De voorz. van het Gemeentelijke Comité Dr. Jensema sprak vooraf een kort ope- ningswoord, terwijl in de pauze de heer O. J. Scherphuis, burgemeester van Slochteren, een beroep deed op de offervaardigheid van de aanwe- zigen, door in korte doch duidelijke trekken, te schilderen de financiële omstandigheden der Stichting. Een aantal medewerkers trok daarop de zaal in met certificaten voor de mo- numenten-actie en inschrijvings- kaarten voor vaste contribuanten. Algemeen was men zeer voldaan over het gebodene en waardeerde de sobere, beheerste wijze, waarop de régisseur dit gegeven heeft behan- deld. ZUIDBROEK. De vrouwengroep van de P.v.d. A. hield een goedbezochte bijeen- Dezer dagen overleed in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwi.jk Mej. de Snoo, koerierster van de Haagse illegaliteit. In Februari 1941 werd mej. de Snoo te Utrecht door de S.D. aan- gehouden. De papieren welke zich in haar bezit bevonden verraadden haar verbinding met de illegaliteit. Bij het verhoor, waarbij zij op ver- schrikkelijke wijze werd gemarteld, liet zij niets los. Na het verhoor moest zij naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De illegaliteit wilde haar vandaar ontvoeren, doch de S.D. was even eerder. Toen werd in allerijl een overval beraamd op de wagen waarmede mej. de Snoo werd vervoerd. Deze slaagde. Het zwaar gewonde meisje werd toen opnieuw naar een ziekenhuis ver voerd. Zij is echter nooit helemaal genezen van de afschuwelijke ver- wondingen welke de S.D. haar heeft toegebracht. En thans is zij aan de gevolgen overleden. KOE MOET PER DAG VIER MAAL GEMOLKEN WORDEN. Tôt nog toe stond het wereldre- cord inzake het geven van melk op naam van een Amerikaanse Holstein Fries, die in 365 dagen ruim 18.870 liter melk gaf. Djt record is thans gebroken door een Brits-Friese stam- boekkoe uit Ringwood (Engeland), die in 329 dagen deze hoeveelheid tegen een boom. De auto werd be- eedg heeft 0verschreden. Per dag schadigd, de bestuurder kwam met geeft deze doe orjgeveer 60 liter, en de schrik vrij. 1 moet 4 maal gemolken worden. De Maandag heeft op de onbewaak- J tegenwoordige eigenaar kocht het te overweg tussen Muntendam en dier vier jaar geleden voor 183 15. Meeden een botsing plaats gehad werd gevuld met voordrachten errde- clamatie. Tôt commissielid van „Niet praten maar Doen" werd benoemd Mevr. G. KuitersSchut. Door de heer S. Grofsmid is on- derhands aangekocht de woning van Mevr. Wed. Kruizinga, gelegen aan de Kleiweg, alhier. De heer H. Doornbosch, alhier, heeft de verbouwing van zijn perceel aan de 'Vlaslaan opgedragen aan de heer E. Kappen, aannemer alhier. MUNTENDAM. De Bouwvakarbeidersbond afd. Muntendam hield een feestavond in café Bosscher, waaraan medewerkten de accordeonnist v. d. Let en het duo Hut. De Bondsvoorzitter, de heer Klein uit Amsterdam hield een korte toespraak. De verkiezing van het kiescol- lege van de Ned. Herv. Gem. heeft plaats gehad. Gekozen werden de heren D. Bultena, G- v. d. Veen, C. Rustebiel, J. Slim, J. Johannes en J. Hardenhof. De Coôperatie ,,De Dageraad" gaf een non-stop cabaret-avond in het hôtel ,De Munte" m. m. v. de Co-optimisten o.l.v. de heer A. van Oorschot- De bedrijfsleider van „De Dageraad", de heer K. Faber sprak een inleidend woord. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg botste, nabij Duyrakker, een huurwagen van de garage Staal, bestuurd door H. H. In een communiqué heeft de commissie van goede diensten bekend gemaakt, dat zowel de Nederlandse- als de republikeinse delegatie de zes additionele punten onvoorwaardelijk hebben aanvaard. Van Republikein se zijde werd dit bevestigd door een desbetreffende brief van Soekarno gericht aan de commissie. Ook aan de Nederlandse regering heeft de Republiek kennis gegeven de bedoelde zes pjmten te accepterez Men verwacht dat heden de besprekingen tussen de beide delega- ties zullen worden voortgezet. Na het aftreden van het kabinet Op het programma van het kabinet Sjarifoeddin is de formatie van een zaj o a staan: Voortzetting der on- nieuwe republikeinse regering opge- derhandeiingen op de „Renville", be dragen aan Moh. Hatta. Deze zal een presidentieel zakénkabinet vormen, spoedigmg vormmg Ver. Staten van bestaande uit 16 ministers, dat aan Indonésie, rationalisatie en opbouw. het bewind zal blijven tôt een ver- Waarschijnlijk zal de samenstelling antwoordelijk ministerieel kabinet van het kabinet heden worden be- kan worden gevormd. |»-kendgemaakt. De vergaderzaal van de eerste ka- grondwet, zoals die thans luidt, kon mer bood gisterenmorgen een gans pas eind November j.l. in een twee- ander beeld dan dat, wat Nederland tal wetsontwerpen aan de Tweede van zijn senaats-vergaderingen ge- Kamer worden aangeboden tussen een trein en een auto (Het tweede ongeluk in enkele maanden tijd dat hier is gebeurd). Een personentrein, welke om- streeks 11 uur uit Veendam vertrok- ken was kwam op genoemde plaats in botsing met een vrachtauto van de fa. Jurgens uit Tilburg. De cabine werd door de trein gegrepen en vrij wel volkomen vernield. Van de bei de inzittenden kon de 40-jarige A. G. R. reeds na 5 minuten worden be- vrijd; met de bevrijding van de 35- jarige J. V. had men ongeveer een uur werk. Beide personen, afkom- stig uit Brabant, hadden slechts enige lichte kneuzingen en schaaf- wonden opgelopen. De bestuurder verklaarde door de mist, en door het feit, dat de weg paralel loopt met de spoorbaan, de trein niet gezien te hebben. De ma- chinist heeft echter het ongeluk wel zien aankomen. Hij heeft zijn ma chine laten fluiten en heeft geremd. Hij kon echter niet voorkomen, dat de auto ca. 70 m. werd meegesleurd. De passagiers van de uit drie wagons bestaande trein werden met extra Gado-bussen verder vervoerd. Burgemeester Groenendaal van G YMN ASTIEKUIT V OERIN GEN W.I.K. heeft Zaterdagavond het tweede gedeelte van haar uitvoe- ring gegeven in het hôtel ,,Struvé". Het programma, dat wederom onder leiding van de heer Til werd uitge- voerd, bestond vooral na de pauze uit oefeningen uitgevoerd door oude- re groepen. De muziek werd verzorgd door het ensemble Ploeger. Zaterdag zal een slotuitvoering worden gegeven. De R.K. Gymn.ver. D.O.S. gaf Zondagavond haar eerste uitvoering na de oorlog voor de geheel bezette zaal van hôtel Faber. Voor de ver eniging en haar leiders, Mej. A. Na- gengast en de heren Blijham en Holtman die hun werken stoffe- lijk beloond zagen en Mej. B. Koeneman, is de a.Vond een succès geworden. Tôt besluit was er gelegenheid tôt dansen bij muziek van de Band v. d. Werf. Gyrim.- en Athl.ver. H.S. heeft Zaterdagavond in het hôtel Faber een uitvoering gegeven, waarbij voor- wend is. Want het gehéle middenge- deelte van de zaal was thans gevuld met zitplaatsen voor de zeer vele genodigden, terwijl ook de doorgan- achter de banken, waarop de De regering besloot niet langer te wachten op een zodanige ontwikke ling in Indonésie, dat het bijeenroe- pen van een algemene rondetafelcon- ferentie mogelijk zal worden en heeft Muntendam en de verkeerspolitie uuvoermg gegeven, waaimj vooi waren spoedig op de plaats van het Jon^tre groepen hun kunnen heb ongeval aanwezig. Het treinverkeer t^en vertoond. De leMing berusUc bij ondervond eniee vertraeine Ide heren ten Hove' BhJham en dc Merkwaardie is dat met dezelfde <^r00^- muzikale omlijsting was îvierxwaaraig is, aat met aezeuae van het ensemble Novacek. trein even eerder ook bi.ina een on- De uitvoeri zal in de j geluk was gebeurd. Door het verzui- van vol de masand laats he£ men de spoorbomen te sluiten bij v r de over gang Ommelanderwijk, bij Veendam, werd daar bijna een auj.o aangereden. Door zeer krachtig rem- men kon de machinist toen een aan- rijding voorkomen. senatOTen"plegen "të zîjn'gezetêrîrmet i H.M. de Koningin voorgesteld voor zitplaatsen voor verdere genodigden die njksconferentie uit deze conferen- z fie van vertegenwoordigers van Ne- waren mgeric oneninfi derland, Suriname en Curaçao bijeen Naarmate het uur van openmg Qm thans in het bijzonder naderbij Kwam, kwam e I de vérnieuwing van de staatkundige betrekkingen tussen deze staatsde- len ter hand te nemen. Het K.B. uwer bijeenroeping no- digt u uit ten eerste de beginselen formuleren voor de wenselijk geach- te hervormingen in de tussen Suri name, Curaçao en Nederland be staande staatkundige betrekkingen als deel van de staatkundige her- bouw van het gehele koninkrijk en ten tweede deze beginselen uit te werken in een of meer ontwerpen tôt nadere regeling van de verhou- ding tussen deze staatsdelen en tôt verwezenlijking van de nieuwe rechts- kening in de vergaderzaal. Te linker zijde van de presidentszetel verza- melden zich de gedelegeerden van het gebiedsdeel Curaçao, te rechter zijde die van het gebiedsdeel Suri name. De Nederlandse gedelegeer den verdeeîden zich over de zetels aan weerszijden van de zaal links en rechts van dé regeringstafel. Bij hen ook schaarden zich de bijzonde- re deelnemers aan de conferentie: de regeringsadviseurs. Het was negen minuten over 11, toen de hamerslag van de voorzitter, de minister van overzeese gebieds- delen, Mr. J. A. Jonkman, plotse- ling een doodse stilte over de zaal deed vallen. Enkele ogenblikken la ter werd de regering binnengeleid door de commissie van ontvangst. Niet aanwezig bleken'te zijn de mi nisters Drees, Lieftinck en Vos. Zo namen negen leden van de regering achter de regeringstafel plaats- Rede van Minister Beel. Een ogenblik later nam de minis- ter-president", Dr. L. J. M. Beel, het woord. Hij zei o.a. „Het was op 16 Juni 1941, dus ruim een jaar na de bezetting van orde. In deze zaak past het ons, nu het er om gaat vooral om Suriname en de Nederlandse antillen hun plaa'ts tè bereiden gelijkwaardig naast Ne derland, lering te putten uit Kra- nenburg's geschriften. De hoogge- leerde schrijver o ntleedde eens de worsteling der volkeren om de ver wezenlijking van ,,zelfbeschikkings- recht" en „zelfregering" als binnen- staats: te moeten vormen een geor- dende démocratie, en tussenstaats: het nationaliteitsbeginsel te verwe- zenlijken zodat een staat zij een staatsrechtelijk geordende natie. En komst in „Ons Gebouw". De avond ziening. MASSAMOORD TE TOKIO. Op een Japans bankierskantoor te Tokio, meldde zich iemand en ver- telde, dat hij ambtenaar was van de Gezondheidsdienst. Hij liet 16 em ployée drinken van een kleurloze vloeistof, die hij een desinfectiemid- del tegen dreigende dysenterie noemde. Terstond na het drinken ervan vielen 11 bedienden versuft neer, en overleden even later. Vijf moesten in zeer ernstige toestand naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het is nog niet bekensd of deze massavergiftiging met een poging tôt beroving is gepaard gegaan. HET OUDE EN HET NIEUWE LANDSCHAPSBEELD. Op Donderdag 29 Januari a.s. des avonds te 19.45 uur zal Ir. J. L. W. Blokhuis, houtvester bij het Staats- bosbeheer te Emmen, over de Régio nale Omroep Noord, in de rubriek ,,Op het Land" een radiocauserie houden over het onderwerp „Het Oude en het Nieuw Landschaps- beeld". Deze uitzending is voorbereid in samenwerking met de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van I ziekavond gegeven met een betrek Landbouw, Visserij en Voedselvoor-1 kelijk licht programma. Er was een ben. REPRISE KORFBALVERENIGIN G ROHDA F. Zaterdagavond gaf de Korfbalver- eniging Rohda F. een herhaling van haar feestavond van 10 dezer. Op nieuw was de zaal van het café Wi ardi geheel gevuld, en opnieuw moes ten verschillende belangstellenden worden teleurgesteld. Het program ma verliep vlot. UITVOERING Z AN G VERENIGIN G „T.S.I.D.S." In het café Piest te Kielwindeweer gaf de zangver. ,,T.S.I.D.S." Zater dagavond haar uitvoering. Het eer ste gedeelte van het programma om- vatte zang, terwijl verder de toneel- stukjes werden opgevoerd: „Als de poorten opengaan" en ,,011e Wich- ter". Er was bal na. UITVOERING TONEELVER. „SIOS". Voor een goedgevulde zaal gaf de Zuidbroekster toneelvereen „SIOS" Zaterdagavond een uitvoering. Op het programma stonden ,,'t Scheep- je" en ,,Laifde en Zuudloarder- maarkt". Het muzikale gedeelte van Ge avond werd verzorgd door het gezelschap Veendorp. MUZIEKUIT VOERIN G. Door de beide plaatselijke muziek- verenigingen „Kunst en Strijd" en „Elad" werd in het hôtel „De Munte" te Muntendam een gezamenlijke mu- rmm een^aar11,a ue s het kenmerk der natie ziet hij meer Nederland door de Du en meer in het bewustzijn als ge- landvoogdep m Indonésie Suriname tezamen zal behoren. en de Nederlandse antillen m de Voor J ecMer vast^ dat in vertegenwoordigende lichamen al- Nederlandt Suriname en de Neder- daar met konmklijke machtiging t t landge Antmen gezamenlijk sterk het voornemen van het opperbestuui bewugtzijn leeft om als geordende hebben bekend gemaakt om terstond Q tezamen te behoren, en dit na de bevrijding van het moeder- reekt voor on's te sterker waar wij land de aanpassing van de structuur j ol1ûVl Arv7jÛT1 nnnr hpt huis van Oran- van het koninkrijk aan de eis der tijden tôt een programma-punt te maken, waarbij de status van Ne- derlands-Indië en West-Indië m overeenstemming zal zijn te brengen met de betekenis dezer gebiedsdelen in de rijkseenheid. Ook het inwendig staatkundig bestel der overzeese ge biedsdelen zou een intregrerend deel van dit programma uitmaken. Het opperbestuur was voornemens na de bevrijding van het moederland een conferentie van vooraanstaande personen uit verschillende delen van het koninkrijk bijeen te roepen, die de kroon in deze van advies zal dienen. Op 7 December 1942 vervolgens heeft H.M. de Koningin haar beken- de radiorede gehouden, waarin zij bevestigde, dat het in haar bedoe~ ling lag, na de bevrijding de gele genheid te scheppen om gezamen lijk te overleggen over een voor de veranderde omstandigheden passen- de bouw van het koninkrijk en zijn delen' t m-ie In de troonrede van 25 Juli 1946 werd ten aanzien van West-Indië verklaard, dat, wat reeds zonder grondwetswij ziging ter bevredigmg orde te vinden 1 behoorlijke belangsteiling. allen opzien naar het huis van Oran- je, dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen zich wijdt aan het welzijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewijding mogen er- varen van H.M. Koningin Wilhelmi- na, wie de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van aile harer onderdanen zo zeer ter harte gaat. Onder de bede, dat het u met Gods hulp moge worden gegeven uw taak voorspoedig te volbrengen, open ik deze conferentie". Minister Jonkman aan het woord. De redevoering van de minister- president duurde tôt 11.39 uur en terstond hierop volgende de rede van minister Jonkman. Deze zei o.m.: „Terecht hebt u, minister Beel, ons voorgehouden, dat een zware taak ons wacht. Niet eenvoudig is het uit de rampspoed van een we- reldoorlog, uit de langdurige beproe- ving van bezetting door de vijand van Nederland en Indonésie, en uit de inmiddels natuurlijk gegroeide zeif- standigheid van de vrij gebleven Ne derlandse Antillen en Suriname, door de woelige en ingewikkelde na- oorlogsë omstandigheden heen, de weg naar de verlangde nieuwe rechts- de te vinden. In dit verband moge ik van de zijde der Curaçaose delegatie, die „MIJN ZOONS", overgangen van de ene situatie in Bovengenoemd stuk bracht het de andel[?\ Mieke Flink gaf een juis- Rotterdams Toneel (Dir. Ko Arnoldi) te vertolking van de moegestreden, heen en weer geslingerde vrouw. Ver boven allen uit echter stak als 3e in de serie Abonn. Voorstel- lingen Hôtel Faber. Met grote zorg bracht het ensemble dit Amerikaans1 Willy Haak, die een zo geactiveerde stuk, dat in aile opzichten als uit- en zo gave vertolking van de moe- stekend geprezen kan worden èn als derrol gaf, als wij hier maar zelden stuk èn door enscenering èn door spel. Botsing tussen idéalisme en réalisme laat het spel de bezoeker mee beleven door een knap uitge- werkte manier van dit probleem. En al moet worden toegegeven, dat de zagen: een zeer knappe vertolking, af tôt in de geringste détails, tôt in de kleinste sentiments-expressies van de roi van de moeder, die deels verwezen, deels halsstarrig staat te midden der rondom haar zich toe- acceptabele oplossing is, omdat een zelfmoord nu eenmaal geen probleem oplost, maar simpel is een uit de weg gaan van de moeilijkheid, welke op lossing buitendien niet te aanvaar- den is voor de gelovige mens en door hem niet alleen, al moet wor den toegegeven, dat dit aan de be- klemming afbreuk deed, toch kan, .Ijuist door de scherpe stelling van penningmeester, ontstaan door het bej. probleem, door de actuele sfeer, .-.4^/^lr trnvi Ho hûûr» I A 1 hmnH Cl A. -, ,,ontknoping" door zelf-moord geen spitsende moeilijkheden. Ailes bij elkaar een buitengewoon geslaagde voorstelling van een stuk, dat door het dankbaar publiek op hartelijke wijze werd ontvangen. L. vertrek van de heer J. Albronda naar Zuidlaren, kon niet worden voorzien, daar geen der aanwezigen deze functie wenste te bekleden. Be sloten werd een verzoek te richten tôt de heer G. Viel, hoofd der o.l.s. om de functie te bekleden. In af- wachting daarvan zal de afgetreden functionaris het werk verrichten. In zijn slotwoord bracht de voorzitter dank aan dit aftredend bestuurslid, dat gedurende 29 jaar secretaris- penningmeester is geweest. ENGELBERT. De landelijke ruitervereniging waarin het werd geplaatst, door de rake typering der karakters, door de zuivere bouw van het geheel, van een uitstekend stuk gesproken wor den. Deze goede eigenschappen kwamen buitendien uitstekend tôt hun recht door de perfecte interpretatie van de hoofdrollen. Joan Remmelt, die tevens ver antwoordelijk is voor de regie, gaf van de levende zoon een zodanige interpretatie, dat het stuk de sfeer kreeg, die de explosie in het tweede bedrijf volkomen acceptabel maakte. Richard Flink voldeed even- hield haar jaarlijks ruiterfeest in eens zeer goed, opvallend door z'n „SCHIPPER NAAST GOD". Het feit, dat het bekende toneel- stuk van Jan de Hartog ,,Schipper naast God", binnenkort in een van de plaatsen in ons rayon vertoond zal worden, geeft ons aanleiding en kele bijzonderheden van dit stuk te memoreren. Het werd in 1939 geschreven en behandelt de geschiedenis van een groep emigranten, aan boord van het s.s. ,,Hoop voor Allen". De eerste opvoering vond plaats te Londen, in het Embassy-theater aldaar, waarna het in 17 verschillende landen werd vertoond. In ons land lag het twee jaar bij het Amsterdams Toneelgezelschap, omdat dit niet accoord ging met de voorwaarde, dat de schrijver zelf de hoofdrol zou vertolken. Nu komt het Nederlands Toneelgezelschap cr mee met Cor v. d. Lugt-Melsert als kapitein, Joris Kuiper en Johan El- sensohn als meester Davelaar. Het stuk blijkt zeer in trek te zijn. Enkele weken geleden woonde H.M. de Koningin een voorstelling bij. „STAD EN LANDE". Verschenen bij de Erven B. van der Kamp te Groningen is het eerste nummer van „Stad en Lande", een Cultureel en sociaal economisch maandblad voor Groningen. Het eer ste nummer van het tijdschrift bevat o.a. een verhandeling van Prof. Mr. I. B. Cohen over de Veenkoloniale kanalen, een beschrijving van Dr. Ir. G. W. van Heukelom over de toe stand van de Martinitoren in 1935, en de herstelwerkzaamheden welke in de daarop volgende jaren zijn uit gevoerd, en een artikel van Dr. C. Mensch. „VAN OORLOG EN VREE". Naar wij vernemen, zal bij de Uit- geverij Born te Assen binnenkort verschijnen een geïllustreerd gedenk- boek betrekking hebbend op de Vre- de van Munster, welke 300 jaar ge leden werd gesloten. Vele bekende figuren hebben aan de samenstelling van dit omvangrij- ke werk medegewerkt. Het voor- woord is van Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. „NEDERLANDS IN 7 LESSEN". Op 26 dezer hoopt men in de nieuw ingerichte profilti-studio's te begin- nen met de studio-opnamen van een van de drang naar vernieuwing der sta'atsinstellingei? aldaar zou kunnen u m geschieden, ten spoedigste zou wor- mlJ zulks heeft verzocht, mededelen den bevorderd, opdat Suriname en Aat zij met de meeste klem onder de 'de Nederlandse antillen zullen kun-'aandacht der Nederlandse regermg beeinnen met op nieuwe voet heeft gebracht, dat naar haar oordeel - - - reeds vôôr de staatkundige hervor mingen uit, waarmede deze confe rentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormingen noodzakeïijk zijn, welke volgens haar woorden in de eerste plaats, als in de koninklijke rede in het voor- uitzicht gesteld, de gelijkstandigheid van de Nederlandse antillen en Ne derland erkennen en welke in de tweede plaats Aruba tôt een zelf- standig gelijkgerechtigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse antillen. Het spreekt vanzelf, mijnheer de minister-president, dat .deze door gedane mededeling op geen nen eigen leven, deelgenootschap m net Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in eigen omgeving ter hand te nemen. De Commissie-generaal, uitgezon- den om in Indonesië de voorberei- ding der nieuwe rechtsorde te be- vorderen, leverde daartoe een be- langrijke bijdrage door het staatkun dige beginselprogram op te stellen, dat in de overeenkomst van Lmg- gadjati werd belichaamd, hetwelk richtsnoer werd van het regermgs- beleid ten aanzien van Indonésie. Dat programma behelst o.m. de omzetting van het koninkrijk der Nederlanden in een Nederland-In- donesische Unie onder het huis van Oranje, samengesteld uit twee leden: Een Indonesische federatie, genaamd de Verenigde Staten van Indonésie, en een -federatie, waarin men Suri name en de Nederlandse antillen, met Nederland verenigd dacht. Na- drukkelijk echter laat dit prt^ram- ma onverkort de mogelijkheid in het bijzonder de verhouding van Nedei- land, Suriname en Curaçao nader, en anders te regelen. Niet alleen tengevolg:e van ae moeilijkheden in Indonesië maar ook tengevolge van het tijdrovend karak- ter der voorbereiding ener ingnjpen- de wettelijke voorziening, welkfe voor de overzeese gebiedsdelen gelden moet, heeft het procès der staat kundige hervormingen ten aanzien van de West-Indische staatsdelen tôt ondervonden. mij Nederlandse hoofdfilm „Nederlands .mijn spijt vertragmg 'in 7 Lessen". Dit is de eerste grote jDe aangekondigde herzienmg wm de film die na de oorlog in Nederland staatsregehngen van burmame en wordt opgenomen. 'van Curaçao binnen het raam van de ,terschap van de heer Jonkman, enkeïe wijze andere vertegenwoor digers bindt of te kort doet. Wij worden tôt deze conferentie geroepen werd. Haar wijsheid en gedenkwaardig jaar in de geschiede nis onzer landen, gedenkwaardig zowel vanwege de herdenkingen, waartoe dit jgar oproept als vanwege de eisen, die het jaar zelf ons stelt. Wij zullen ons werkstuk hebben af te leveren in 1948 het jaar, waarin wij ook en voor ailes mogen herdenken, dat vijftig jaren geleden Koningin Wilhelmina tôt de regering geroepen werd. Naar wijsheid en toewijding, moge ons bezielen, en moge het ons worden gegeven, dat ons werk voor haar als een geschenk zal zijn". Na het uitspreken van de rede van minister Jonkman werd de zaal ont- ruimd en bleven alleen de delegaties met de secretarissen over voor een Suriname en besloten bijeenkomst onder voorzit- y

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2