NAAR HET EINDE VAN DE NEUTRALiTEITSPOLITIEK. DE BELGISCHE CONGO. OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Ontwikkeling van de maatschappij Het is moeilijk tôt een internationale landbouwregeling te geraken. VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Op de Benelux-bijeenkomst is gesproken over de toetreding van Nederland, België en Luxemburg tôt het verdrag van Duinkerken. In 1908 de „poort van de Hel" In 1947 het 3e katoenland ter wereld. Nieuwe Fietsbanden Derde Jaargang WOENSDAG 4 Februari 1948 No. 10 ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Driehonderd jaar geleden, in 1648, werd de vrede van Munster gesloten. Dit feit werd Vrijdag herdacht in een bijeenkomst die werd gehouden in de Grote Kerk te Delft, waar- bij o.a. Dr. Gielen, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, het woord heeft gevoerd. De vrede van Munster betekende het einde van de 80-jarige oorlog, die ons land tegen Spanje heeft ge voerd. Munster betekende de basis van een vrij en onafhankelijk land, dat een halve eeuw later cultureel en economisch tôt ongekende bloel zdu komen. De Nederlandse kunste- r.aars kregen een wereldvermaard- heid, Nederlandse schepen bevoeren aile wereldzeeën. Ons land is een roi van betekenis gaan spelen in de his torié van Europa. Maar glorie is vergankelijk, dat hebben we moeten ondervinden Onze roi in de wereldhistorie raakte uitgespeeld, ons land werd door zijn grotere buren overvleugeld. Frank- rijks macht breidde zich over gana Europa uit; Engeland verkreeg ge- leidelijk de heerschappij ter zee; uit Pruisen's toenemende macht ontwik- kelde zich een machtig Duitsland. Wanneer men over Nederland sprak, en over Zwitserland dan sprak men over „twee kleine land- jes, die zich gedurende eeuwen heb ben gehandhaafd". Wij hebben onze musea met het werk van onze schil- ders, onze bibliotheken, die de ar- beid bevatten van Nederlandse auteurs van naam, onze hoofdstad met zijn prachtige grachtengordels, waar de massieve en luxueuse koop- manshuizen getuigen van een tijd van grote bloei. Telde Nederland nog mee als macht, toen Hitlers legerhorden door Europa trokken. Slechts 5 dagen heeft ons land stand gehouden tegen de Duitse benden, maar was dit onze reële kracht? Het verraad in onze ge- lederen heeft ongetwijfeld een grote roi gespeeld. Maar deze Duitse overval heeft grote politieke gevolgen gehad. Van neutraal land gingen wij over naar het kamp der geallieerden. Dat be tekende het einde van een neutrali- teitspolitiek, die gedurende een eeuw was gevoerd. En nu? Moeten wij weer voortgaan met onze neutrall- teitspolitiek? Zij is een mislukking geweest, want zij is geen afdoend middel gebleken om onaangetast te blijven bij een wereldbrand. De vorming van een Westelijk blok. Na de oorlog is de Bénélux gebo- ren, een tol-overeenkomst tussen België, Nederland en Luxemburg, die wellicht later zal kunnen worden uitgebreid tôt een economische unie. En juist voordat een bijeenkomst van vertegenwoordigers der 3 lan- den te Luxemburg zou worden ge houden, sprak de Engelse minister Bevin een rede uit waarin hij sug- gereerde besprekingen te beginnen met de Benelux-landen om deze te betrekken bij het Frans-Engelse verdrag van Duinkerken. De Belgische premier Spaak juich- te het Britse voorstel toe, de Lu- xemburgse minister Bech zag econo mische perspectieven in het Engelse voorstel. Van Nederlandse zijde is er over gezwegen, hoewel men er ze- ker van kan zijn, dat er binnenka- mers in Den Haag menig woord over gerept zal zijn. Ook op de Benslux-bijeenkomst te Luxemburg, waar 18 ministers en 500 technische deskundigen van de drfe landen elkander hebben ont- moet, en waar de toetreding tôt het verdrag van Duinkerken weliswaar niet op de agenda voorkwam, is er toch in den brede over gesproken. Evenals er gesproken ,is over de door Frankrijk kenbaar gemaakte wens om toe te treden tôt de Béné lux. Zoals wij reeds zeiden, zou, in te- genstelljng met België, dat in 1914 zo nauw met Frankrijk verbonden was, dat men van militaire omar- ming kon spreken, de toetreding tôt het verdrag van Duinkerken voor Nederland een radicale ommezwaai in de politiek betekenen. Volkspartij voor Vrijheid en Démocratie. Nadat de Partij van de Arbeid, als Het beentje uit de Soep moet terug naar de slager. Huismoeders, die gewend waren van hun slager beenderen te krijgen om een bordje soep voor Zondag te fusie van een aantal politieke groeperingen tôt stand gekomen was, waren er onder de oude S.D.A.P.ers een aantal, die zich in de gelederen van de iets rechtser staande P.v.d.A. van de S.D-A.P. niet thuis gevoelden. Zij kwamen bij de Communisten te-l recht. Maar ook aan de andere zijde stonden mensen, die zich in de P.v. d. A. niet thuis gevoelden, omdat naar hun mening die nieuwe partij te links georiënteerd was. Onder deze mensen noemen wij de heer P. J. Oud, oud-minister en thans bur- gemeester van Rotterdam. De heer Oud verzamelde een groep oud Vrijz. Democraten om zich heen en dezer dagen is het tôt een fusie gekomen van deze groep en de Partij van de Vrijheid. Zo is nu ontstaan de Volks partij voor Vrijheid en Démocratie- Het woningprobleem. Daar minister Neher nog steeds in OPSTAND VAN DANSMEISJES. Ter verhoging van het zedelijk peil in Sjanghai waren 14 beruchte dancings gesloten. De dansmeisjes waren daarover echter helemaal niet te spreken. Veertienduizend van hen, vergezeld door 2000 man per- soneel van cabarets togen naar het bureau van sociale zaken. En daar is het warm toegegaan. In een ge- vecht van dansmeisjes tegen politle werd het gehele intérieur van het bureau verwoest. Onder de agenten werden 40 man gewond, waarvan 2 ernstig. De dansmeisjes verloren 14 personen aan gewonden. RUZIE MET EEN MARECHAUSSEE Een aantal Maastrichtse jongelul hadden te Beek gefuifd met enige binnenkort naar Indonesië vertrek- kende militairen. De sterke drank, die ze gebruikt hadden, maakte hen wat luidruchtig, en een passerende maréchaussée maande hen tôt kalm- te aan. Maar dat „namen ze niet", en de maréchaussée liep enige klappen op. Toen de maréchaussée hen latër weer ontmoette raakte hij zo in het nauw, dat hij zijn revolver trok. Vier personen werden door de schoten gewond. DRAMA TE HILLEGERSBERG- Dezer dagen belde zekere van G. bij zijn voormalige vrouw, die thans Indonesië verblijft, heeft de minister] met H. getrouwd is, te Hillegersberg a.i. Z.Ex. Vos de begroting van aan. De dochter van v. G., die bij de Wederopbouw in de Tweede Karner scheiding aan de moeder was toege- moeten verdedigen. Aan hetgeen mi- wezen, opende de deur, waarna v. nister Vos zei, ontlenen wij hèt vol-1 G. om H. te spreken vroeg. Toen gende: deze naar voren kwam trok van G.' Trek". Onlangs is een wedstrijd ge^ Het tempo waarin de woningen een revolver en loste enige schoten. houden, waarbij „De Kleine Trek EERST DREIGBRIEVEN EN TOEN EEN HANDGRANAAT. J. H. R. uit Almelo werkte vroeger als monteur bij een houtwarenfa- briek, aldaar. Na zijn ontslag ging hij de fabriek dreigbrieven sturen, en daarna legde hij een handgranaat in het bedrijf. Deze ontplofte, waar- door een zeer felle brand ontstond, welke de fabriek in as legde. R. werd gearresteerd, en had zich dezer dagen voor de Almelose recht- bank te verantwoorden. Hij ver- klaarde de dreigbrieven niet ge- schreven te hebben, de brandbom niet in de fabriek te hebben gewor- pen, en met de brand niets te ma- ken te hebben. Schriftkundigen con- stateerden echter overeenkomst in het handschrift van beklaagde en het handschrift waarin de dreigbrie ven geschreven waren. Bovendien verklaarde hoofdinspecteur Koot van de Almelose recherche er zeker van te zijn, dat R. de dader is. De advo,- caat meende dat het bewijs niet ge- leverd is, dat R. de dader is. De of ficier eiste 2 jaat- ROKERSVERENIGINGEN. Het is niet helemaal zeker, maar toch wel hoogst waarschijnlijk, dat Dordrecht dezer dagen een primeur - tje heeft gekregen. Een „Rokersver- eniging". En toen het eerste schaap over de brug was, volgde er onmid- dellijk een tweede. En zo bezit Dordrecht nu twee „Rokersvereni- gingen" de ene heet „De jonge Mo- riaan" en de tweede „De Kleine de gereed komen wordt geleidelijk sneller. De eerste 3 maanden van 1947 kwamen 450 woningen gereed, en de laatste 3 maanden van dat jaar 3000. In 1947 kwamen in totaal 10.000 woningen gereed, tegen 2000 in 1946, terwijl thans 40.000 in aan- bouw zijn. Bovendien zal de monta- gebouw worden gestimuleerd. Daar- voor moesten fabrieken worden ge- bouwd en machinerieën aangeschaft. Dit jaar zal de montagebouw een aanloop nemen, in 1949 zal zij op voile toeren werken. Momenteel hebben 300.000 gezin- nen nog geen woning. Ook over de kwestie der huren liet de minister zich uit. Hij zei, dat de Zwaar gewond vluchtte H. de tuin in, waarna v. G- het wapen op zich- zelf richtte en zelfmoord pleegde. „HIJ VERDIENT DE KOGEL" zei een verdachte. De 43-jarige metselaar Peter Hen- driks is een ras-misdadiger. Een schier eindeloze reeks van misdaden heeft hij op zijn geweten: veedief- stallen, oplichtingen, inbraken, en hij heeft x~eeds zoveel clandestiene slachtingen verricht, dat hij zich te- recht slager zou kunnen noemen. Begin Juni 1943 was hij door de Duitsers gearresteerd en tezamen met andere gevangenen in het kamp Amersfoort opgesloten. Door de kampleiding werd hij tôt blokoudste huren zich moeten gaan rxchten naar benoem(j. In die functie hield hij zich in het bijzonder bezig met het sarren en trijteren van andere ge vangenen, in het bijzonder de Jood- se. Een arts vertelde dat op initia- tief van Hendriks Joden in de „Ro- zentuin", een met prikkeldraad om- heinde ruimte, werden gedreven, waar zij diepe beenbuigingen moes ten maken. De bewakèrs trapten ze dan tegen de rug, zodat ze -tegen het prikkeldraad vlogen. Verdachte verklaarde dat het alle- maal niet waar was. De blokoudste was zeker zijn dubbelganger ge weest. Hijzelf was in die tijd in Duitsland geweest, waar hij gewerkt had bij de Siemens-fabriek. Een werkbriefje toonde echter aan, dat hij daar pas in Augustus gekomen was. „U zegt, dat U het niet geweest bent" zei de président van het Am- sterdamse Bijz. Gerechtshof. „Maar welke straf vindt U dan, dat voor zo'n blokoudste op zijn plaats is?" „Zo'n man verdient de kogel" was het antwoord. De procureur-fiscaal trok zich van deze uitspraak van verdachte weinig aan en eiste 12 jaar. 25 PERSONEN BETROKKEN BIJ CLANDESTIENE SLACHTINGEN EN VEEDIEFSTALLEN. Een onderzoek, dat door de politie is ingesteld naar veediefstallen en clandestiene slachtingen, welke de laatste tijd in de Langstraat veelvul- dig voorkwamen, heeft uitgewezen, dat hierbij niet minder dan 25 per sonen zijn betrokken. de bouwkosten, doch zeker nog niet in de eerste 10 jaar. Op de duur moet het huurbedrag redelijk in overeenstemming zijn met het wo- ningniveau. Daarom moeten de bouwkosten omlaag. Om de wonin gen in goede toestand te houden is het nodig op de duur tôt huurvex-ho- ging.over te gaan. VERPLEEGSTER GEDOOD bij auto-ongeluk. Toen de heer de J. uit Heerde met zijn auto Amersfoort verliet en op weg ging naar Apeldoorn, werd hij 's avonds aangehouden door een dame, een 26-jarige verpleegster, die vroeg met hem mee te mogen rijden. De heer maakte geen be- zwaar, waarna men op weg ging naar Apeldoorn. Dicht bij deze gemeente stond een tankwagen op de weg. Daar het achterlicht van deze militaire tank defect was, had de bestuurder de wa- gen tôt stilstand gebracht, om het euvel te verhelpen. Het gereedschap- kastje, waarin twee kleine witte lampjes brandden liet hij openstaan, opdat het achteropkomende verkeer de tank zou zien. Ondanks deze voorzorgmaatregel heeft de heer de J. de tank echter niet of te laat gezien. Hij reed er met grote snelheid tegehop. Door de botsing werd de verpleegster ge- dood. De heer J. zelf bekwam ern stig verwondingen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. het presteerde om van 3 gram tabak een pijp 15 minuten aan te houden. WIST U DAT? Dat Februari dit jaar 29 dagen heeft komt één maal in de vier jaar voor. Maar dat van die 29 dagen 5 Zondagen zijn, dat komt nog veel minder voor. Dit jaar is dat zo. En over 28 jaar zal het weer zo zijn. NIEUWE NEDERLANDSE BISSCHOP BENOEMD. De Nederl. Pater Gérard Wanie- naar van de congregatie van Mill- Hill, afkomstig uit het Aartsbfcdom Uti-echt, die sedert 2 Februari 1927 apostolisch-prefect van Basanku (Belgische Congo) was, is door de Paus benoemd tôt titulair-bisschop van Uzulis, tertvijl tegelijkertijd de prefectuur tôt apostolisch-vicariaat is verheven. BORDENAUTOMAAT. In vei'band met de schaarste in ons* land aan de meest gewone ser viesartikelen, is men overgegaan tôt de aanschaffing van een Amerikaan- se bordenautomaat, welke machine borden met een enorme snelheid kan produceren. De automaat zal worden opgesteld in de fabriek ,.De Sphinx" te Maastricht. We weten dat de maatschappij zich steeds ontwikkelt. Technisch, moreel en geestelijk. Het bestaande maakt plaats voor het nieuwe, het- welk, na ingeburgerd te zijn, weer de basis vormt voor nieuwe uitvin- dingen. Steeds zoekt men naar het meer doelmatige, want het streven der mensen is niet doelloos. „De el- kaar opvolgende generaties vormen een stijgende lijn, ze leven, steeds veranderend, boven elkaar voort", zo lezen we ergens. Dit in tegenstel- ling met dieren die -naast elkaar voortleven en een onderbroken le ven van 100 jaar rustig zouden kun nen voortzetten terwijl een mens uit dien tijd zich in deze tijd en deze wereld niet meer zou thuis gevoelen. Ontwikkelen, kan men het best voorstellen als een poging om zich van de wikkels te ontdoen waarmee we geblinddoekt zijn. Na verwijde- ring van elke wikkel zien we duide- lijker, maar ook ânders. We ontdek- ken telkens nieuwe waarheden en perspectieven. De redelijke mens zoekt naar een geestelijke harmonie met zichzelf en de wereld om hem heen. Beheerst dit zoeken eigenlijk niet het gehele maatschappelijk pro- bleem, sociaal, economisch en poli tiek? Accoorden, verdragen, afspra- ken enz. wij zen ze niet allen op een gespannen sfeer en heimelijk wnn- trouwen, waardoor wij op een vul- kaan leven die elke dag kan losbar- sten? De denkende mens zoekt naar een soliedere levensbasis en weet dat deze slechts te vinden is in het uiteindelijk besef der diepe verbon- denheid van aile mensen. Elke daad van elke mens wekt - reacties, de goede en de kwade. De samenleving is een weerspiegeling van wat we doen en wat we zijn. Maar welke macht is er voor nodig om een ander niet te doen geschieden wat we zelf niet verlangen? Alleen het zedelijk verantwoordelijkheidsbesef, het wil- len en kunnen begrijpen. Alleen als wij de aanleiding, de motieven, de omstandigheden en het gémis kun nen begrijpen van de mens die ons leed of onrecht aandoet, alleen als we door volledig begrijpen ons eigen instinctieve driften kunnen overwin- nen, eerst dan zal iemand in staat zijn veel te dragen, verdraagzaam te wezen, en te reageren volgens het, „vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen". Maar dit begrip is nog met gerijpt tôt klaar bewustzijn. Misschien kan een enkeling in stille afzondering en hevige spanning enige wikkels los werken om tijdelijk te blikken en te leven in de verbeelding ener mooiere wereld, maar eenmaal terug geworpen in het verkeer van het werkelijke heden, vervagen weer de Als een reusachtige schotel ligt in len, daarom baseren wij ailes op het hart van Afrika de Belgische In die tijd werd de Congo^nog de Congo, met hoge randen, en een laagvlakte in het midden. Een vergelijking tussen Indonesië en de Congo gaat niet op. Ongeveer 350 jaar geleden kwamen de Neder- landers in Indië en vonden daar een veelal op hoog peil staande cultuur. Maar in de Belgische Congo, in dat reusachtige gebied, dat 80 maal zo groot is als België of 20 groter dan Indonesië, doch slechts bewoond door 13 millioen mensen was geen cultuur. De Belgische koning Leo- pold II verwierf dit gebied als per- soonlijk bezit, en droeg het in 1908 aan België over. Men steekt het in officiële krin- gen niet onder stoelen of banken, dat de F.A.O., de wereldlandbouw- organisatie van de Verenigde Vol- ken, tôt nu toe geen levenskrachtig lichaam is geworden en ook waar schijnlijk in de toekomst weinig meer zal presteren dan het verzame- len van gegevens en het uitbrengen van rapporten. Het is met de F.A.O. al net als met de Verenigde Volke- ren: zo spoedig zijn adviezen in con- fliet komen met de belangen van een'afzonderlijke staat weet deze steeds klemmende argumenten aan te voeren om ze niet op te volgen. Het zou van kortzichtigheid getui gen, wanneer wij daarbij van de zij de dier staten alleen egoïsme en nationale bekrompenheid veronder- stelden. Integendeel het is meestal zo, dat iedere staat voor zichzelf veel beter de gevolgen kan overzien van koken, zullen tôt hun spijt bemerkt een bepaald voorstel dan een inter- hebben, dat de slagers geen beende- nationaal en niettemin eenzijdig in- ren meer kunnen verstrekken. Wel gestelde organisatie. Wanneer de mogen nog merghoudende beenae ren verkocht worden, doch de voor- raad daarvan is zo minimaal, dat 'n zeer gering aantal afnemers gehol- pen kan worden. Door er zgn. platte beenderen bij te voegen kon de sla ger voorheen al zijn klanten tevre- den stellen. Maar nu is hij verplicht deze platte beenderen af te leveren aan de Lijm- en Gelatine-industrie, zodat de huismoeder er naast staat tenzij zij na gebruik de beentjes aan de slager teruggeeft, zodat deze aan zijn leveringsplicht aan de industrie kan voldoen. F.A.O. betoogt, dat er meer graan moet worden verscheept naar de hongerende gebieden, dan heeft een dergelijk betoog geen enkele waarde wanneer de organisatie niet beschikt over de middelen om dat graan in handen te krijgen. Het zijn in de eerste plaats de boeren, in de tweede plaats de handel en in de derde plaats de regeringen der afzonder- lijke landen, die uit zullen maken, wat er met de oogsten zal gebeuren. Voor de boeren is het een kwestie van bedrijfsindeling, van de omvang van de veestapel en van de vraag op welke wijze de beste geldelijke werk op kleinere" schaal in ons eigen land te doen, dan al zijn tijd te be- steden aan wereldomvattende plan- nen, die voorshands weinig resul- taat opleveren. Dit betekent echter niet, dat hij zich geheel uit de inter- resultaten worden verkregen; de nationale bemoeiïngen terugtrekt. handel wordt beheerst door trans-j Van een zo deskundig man zal men portmogelij kheden, credietvraag- steeds de adviezen willen inwinnen. stukken, opslagruimtë, industriële vraag, enz., terwijl de regeringen te Schoon schip in eigen lan maken hebben met het verbruik in Wij vragen ons wel af of thans de eigen land en met hun internationale organisatie van de voedselvoorzle- betalingsbalans, die dikwijls ver-j ning in ons eigen land geen diep- langt, dat leveranties aan bepaalde gaande wijzigingen moet ondergaan. staten worden gedaan. Een centraal Regulering van iandbouwproductie lichaam als de F.A.O. kan al deze en -verbruik kan, zolang de interna- factoren niet in aanmerking nemen, j tionale toestand nog zo verward is heeft geen dwingend gezag, noch de] en onze eigen koopkracht op de bui- financiële macht om over de wereld-1 tenlandse markten nog .zo gering, oogsten te beschikken en zo blijven aile plannen en ontworpen regelin- gen weinig meer dan fraaie, doch machteloze gebaren. Wat zal de heer Louwes doen? Het heeft ons dan ook niet ver- baasd te vernemen, dat Ir. S- L. Louwes voornemens is zijn functie bij de F.A.O. neer te leggen en naar zijn Nederlandse werkkring terug te keren. Momenteel vertoeft de heer Louwes in Amerika, waar hij be sprekingen voert met het F.A.O.-be- stuur. Van het resultaat daarvan zal zijn besluit afhangen. Begin dezer maand wordt de heer L. weer in Ne derland vei-wacht. Zijn we wel inge- licht dan is de kans groot, dat de heer Louwes zijn functie van Direc- teur-Generaal van de Nederlandse voedselvoorziening weer zal gaan vervullen. Zoals men weet was er voor de duur, dat de heer L. voor de F.A.O. werkte, een waarnemend di- recteur-generaal benoemd. De heer Louwes, die een nuchter man en bij uitstek een practicus is, zal er wel licht de voorkeur aan geven positief niet gemist worden, doch wel zullen langzamerhand vele regelingen be- langrijk vereenvoudigd kunnen wor den, waardoor het ambtelijk appa- raat kan worden verkleind. Het mo ment is thans gekomen om de vraag te stellen of de Bedrijfschappen enerzijds en de afdeling Voedsel voorziening van het Ministerie van Landbouw anderzijds niet als ver- ouderd en daarom te omslachtig moeten worden beschouwd. Dit hangt ook samen met de trage ont wikkeling van de Stichting voor de Landbouw tôt een „publiekrechte- lijk lichaam", waarin de gehele pro- ducerende landbouw zal worden ver- enigd. Het heeft er aile schijn van, dat het gehele complex van land- bouworganisatie en ambtelijke be- moeiïng met de Iandbouwproductie op een dood spoor is gekomen. Mo gen wij misschien van de terugkeer van de >.eer Louwes een initiatief verwachten om het gehele ingewik- kelde apparaat, dat uit landbouw- crisis en oorlog is overgebleven op de helling te nemen? Poort van de Hel genoemd. Toen, in de twintigste eeuw, trokken de sla venjagers nog door het land. Maar de Belgen hebben er de za ken goed aangepakt. In de eerste plaats werden agrarische verbeterin- gen aangebracht. Laten we het re sultaat van deze verbeteringen eens met enfers aantonen: In 1913 groel- den hi"er en daar wat wilde katoen- planten; in 1947 was 350.000 ha. met katoen beplant en was de Congo daarmede het derde katoenland ter wereld geworden; in 1913 werd enige palmolie in het wild gewonnen; in 1947 was er een georganiseerde cul tuur, die 100 millioen liter opbracht. Vooralsnog kan men echter niet verwachten, dat de Congo een agra rische staat van betekenis zal wor den. De zeer dunne bevolking maakt een sterke ontwikkeling van de landbouw onmogelijk. Wat mineralen betreft is de Congo bedeeld met een grote rijkdom. De hoge randen van het land bevatten mineralen van aile soorten, terwijl in de laagvlaxte grote hoeveelheden diamant gevonden worden, welke ge- schikt zijn industriële doeleinden. En voorts wordt er uranium ge vonden, een stof welke vooral in de laatste tijd een grote betekenis ge kregen heeft in verband met de fa- bricatie van atoombommen. De Congo heeft zich contractueel ver bonden aile uranium welke er ge vonden wordt aan de Verenigde Sta ten te leveren. Ook op cultureel gebied is de voor- uitgang enorm. Wellicht kunnen enkele cijfers van missie en zending dit aantonen. Twintig jaar geleden konden missie en zending geen voet aan de grond krijgen. Thans is 33 van de bevolking gedoopt. Maar het gebied van de Congo is enorm. En in enkele jaren tijd is het niet mogelijk de vooruitgang te la ten doordringen tôt in de meest ver- scholen plekjes, die verborgen lig- gen achter ondoordringbare oerwou- den. Thans kan men spreken over twee Congo's; de eerste is een geei- viliseerde, de ander is een land met oermensen en een wilde natuur. We hebben reeds gezegd, er is 'n groot verschil tussen Indonesië en de Con go, 't land is anders, evenals de be volking en hun problemen. Met heel ander moeilij kheden hebben de Bel gen thans te kampen in hun reus- achtig gebied in donker Afrika, dan wij Nederlanders in ons mooie rijk aan de Aziatische evenaar. indrukken onder de suggestie der realiteit. Wij zijn geneigd de moge- lijkheid ener betere samenleving te wantrouwen, omdat we steeds slechtheid in de mens veronderstel- wanti'ouwen. We weten dat de we reld om vertrouwen schreeuwt, we zijn verlangend om het te bespeuren bij anderen, maar we missen initia tief en durf om het te geven. We be grijpen de reactie van het leven niet, en kunnen niet geloven dat ver trouwen vertrouwen wekt. We zijn niet opgevoed in dat begrip als reëele waarde voor het maatschappelijk le ven en dit hindert ons bij het ver- wijderen der wikkels. Onze gehele samenleving wijst op een gémis aan persoonlijk verant woordelijkheidsbesef jegens de ge- meenschap. Een willoos geloof aan noodlot en ondergang. En toch mer- ken we symptomen van zelferitiek en bredere oriëntatie, van pogingen tôt doorbraak uit de isolatie van zelf- genoegzaamheid tôt ruimere waarde- ring. Een door aile gelederen merk- bare vernieuwingsdrang om in strijd met de belemmerende machten el kaar te leren verstaan en waarde- ren, is een ontwikkeling van onde- ren op en van binnen uit, die de tra- ditie van het wantrouwen en de daarop gebaseerde levensregels tracht te doorbreken. Alleen bij de mensen zèlf kan men dit bemerken omdat het procès zich voltrekt in all^stilte tegen wil en dank van de seperate bëwegingen waarop velen zich nog zo blind staren dat de ont- wikkelingsgeschiedenis geheel langs hun heen gaat. S. Tôt en met 31 Maart a-s. is op de bon D 47 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van rijwielbanden BI 702 een toerbinnenband verkrijg- baar en op bon C 34 van genoemd inschrijvingsbewijs een toerbuiten- band. Tôt ctezelfde datum is op de bonnen A 17 en B 17 van het in schrijvingsbewijs voor eerste mon tage resp. een buitenband en een binnenband verkrijgbaar. KEUZEBON BOTER-MARGARINE. Het ministerie van Landbouw. Vis- serij en Voedselvoorziening deelt mede, dat bij de eerstvolgende bon- aanwijzingen de bonnen voor het ge hele rantsoen voedingsvetten (500 gram voor 14 dagen) naar keuze kan worden opgenomen in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijk- heid van opnemen van het rantsoen voedingsvetten in boter of margari ne naar keuze voorlopig te handha- ven. Het is vooralsnog niet mogelijk het rantsoen voedingsvetten te ver- hogen. DISTRIBUTIEREGELING A S. EN JONGE MOEDERS. Ter vereenvoudiging van de dis- tributieregeling voor a.s. en jonge moeders zijn enige maatregelen ge- troffen; Met ingang van 1 dezer worden bedoelde moeders in het be zit gestëld van een CA-kaart. Hierop komen 7 bonnen voor bestemd om als inwisselingsbon te dienen voor de kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen. Verder bevat ge- noemde kaart 20 bonnen A, 10 tex- tielpunten, een bon voor een paar damesschoentjes, een bon voor 2 dekentjes, een bon voor een matras- je met kussentjes, een bon voor een rantsoen huishoudzeep en een bon voor brandstoffen. Na de geboorte van het kind zal de moeder een zgn. CB-kaart ontvangen, waarop 5 in- wisselingsbonnen voor extra rant- soenkaartjes voor levensmiddelen voorkomen. A.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van een CM-kaart zullen de hun toekomende verstrekkingen daarop blijven ont vangen. BANANENDISTRIBUTIE. In de bonnenlxjst, welke morgen bekend wordt gemaakt, zal voor kin- deren tôt 5 jaar een bon voor 500 gram bananen worden bekend ge maakt. De bon zal voor een lange période worden aangewezen. Afleve- ring zal geschieden zodra mogelijk. PRIJZEN VAN LINNEN GOEDEREN. Geen prijsverhogiftg' voor het publiek De tôt op heden geldige bewer- kingskosten van linnen goederen zijn verlaagd. Deze verlaging moet de verhoging in de prijzen van de grondstoffen compenseren, zodat uit eindelijk de prijs voor de consument ongewijzigd blijft. EIERTOEWIJZING AAN RESTAURANTS. De eierproductie laat toe dat om- streeks half Februari aan restau rants een bescheiden hoeveelheid eieren of eierproducten zal worden toegewezen. Tôt de datum van toe-, wijzing blijft het zgn. serveringsver- bod van kracht. CONSUMENTENCREDIET- BONNEN. Het N.V.V. heeft zich telegrafisch tôt de ministers van Sociale Zaken en van Financiën gewend, in ver band met het feit dat uit diverse de- len van het land klachten komen over het uitblijven van nieuwe gel- digverklaringen van consumenten- credietbonnen. In verband met de ruime aanvoer van textiel utility- goederen wenst het publiek thans van de dalende prijzen te profiteren. Doordat de beter gesitueerden nu van de koopjes kunnen profiteren, en de houders van consumentencre- dieten de nodige textielvoorzienin- gen niet kunnen treffen, is hier en daar ontevredenheid ontstaan.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1