Indien Gandhi's moordenaar een Moslim geweest was De dood aan de Ratten. PLAATSELIJK NIEUWS z g* rassis s rMïttSsrs Groninger Vereniging v. Sociaal en Cultureel werk KUNST EN PERS OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAI^-1888 ■v WOENSDAG 11 Februari 1948 No. 12 Derde Jaargang ZATERDAG 7 Februari 1948 No. 11 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WA ARIN SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING dan hadden zijn revolverschoten hetzelfde voor Azië kunnen betekenen als Princip's schoten in 1914 voor Europa. Rechtszaken Keuzebon Brood Gebak SLECHTS TWEE WEKEN GELDIG KUNST 19, 20 en 21 Februari RATTENBESTRIJDING in Oost-Groningen. Ter overdenking VERSCHIJNT wnrNsn»r.s p.trATPwnarce ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.60 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. De dood van Gandhi heeft de aan- dacht van de wereld op twee dingen gevestigd: De toestand in dat stuk van de wereld, dat vroeger Brits- Indië heette met zijn reusachtige be volking, en de betekenis van Gait- dhi's figuur. Door de vorming van twee domi nions in dit gebied, is Gandhi's ideaal maar ten dele tôt \yerkelijkheid ge- worden, want de Mahatma had zich voorgesteld één vrij India. Doch de Mohammedanen wensten een afzon- derlijlje staat. De verhouding tussen de beide dominions was tôt nu toe slecht. Daâr was eerst de kwestie Pensjaab. die veel bloed heeft doen vloeien. En thans worden de gemoe- deren nog bezig gehouden door de kwestie Kasjmir. Deze provincie met een overwegend Mohammedaanse bevolking heeft aansluiting gevraagd bij India, omdat de gouverneur de zaak der Hindoes na aan het hart lag. Dat heeft kwaad bloed gezet in Pakistan. Zo heerste er een spanning tussen de beide dominions, zo ern- stig, dat een kleinigheid als een iont in een kruitvat zou kunnen werken. Het is Gandhi's streven geweest de gemoederen tôt rust te brengen. De Mahatma is immers al tijd wars van geweld geweest. En midden in dat werk, terwijl Voor-Indië hem meer dan ooit nodig had, hebben moordenaarshanden zijn leven afge- broken. De wereld heeft het bericht van Gandhi's tragische dood met leedwe- zen ontvangen. Een golf van ontroe- ring en afschuw heeft de moord ver- wekt. Maar toch zullen vele der deel- nemingsbetuigingen, die in India zijn binnengekomen, met een zpcht van voldoening zijn verzonden, voldoe- ning omdat het een extremistische Hindoe is geweest, die het niet eens is met de gematigde politiek van de Congres-Partij, die de moord heeft gepleegd, en geen Moslim, want ware dit laatste het geval geweest, dan zouden de revolverschoten van de moordenaar voor Azië dezelfde ge- volgen voor Azië gehad kunnen heb ben als die van Princip, in 1914 ge- lost in Serajewo, voor Europa. Tôt nu toe waren de gevolgen van de moord slechts de arrestaties van een aantal extremisten. De consolidatie van West-Europa. Bevin's rede over de Britse buiten- landse politiek is al enige weken *oud, maar toch blijft zij nog steeds nieuw, want het is intéressant de reacties in de verschillende landen waar te nemen op deze rede, die een ommekeer betekende in de Brit se na-oorlogse politiek. Volgens Be vin's rede zou Engeland zijn pogin- gen om de verbindingsschakel te vormen tussen Amerika en Rusland hebben opgegeven. Uitlatingen van een andere Engelse minister, Shin- well, wezen er echter op, dat Enge land de deur naar het Oosten nog steeds wenst open te houden. Shin- well's verklaringen hebben de waar- de van Bevin's woorden verkleind, want zij duiden op tweeslachtigheid in de Britse buitenlandse politiek. De Russische reactie is helemaat niet fel geweest. De Russen hebben om zo te zeggen „niet veel woorden vuil gemaakt" aan Bevin's rede. De bladen volstonden met het aanhalen van enkele passages, waarvoor zij nog niet eens 150 woorden nodig had den. Inmiddels heeft ook Unden, de Zweedse minister van Buitenl. Za- ken, over het Engelse plan tôt conso lidatie van West-Europa gesproken. Unden voelt er niets voor Zweden partij te laten kiezen. In de afgelo- pen oorlog is Zweden er met zijn neutraliteitspolitiek goed doorgerold, en Unden vertrouwt erop, dat dat een volgende maal, wanneer er oor log zou komen, ook mogelijk zal zijn. Frankrijk. De Franse regering heeft moeilijke dagen achter zich. Ondanks de storm van protesten die is opgegaan heeft de minister van financiën en econo- ZENDTIJD-WIJZIGING REGIONALE OMROEPEN. De programmai van de Régionale Omroepen zullen met ingang van 8 Februari a s. in de middaguren worden uitgezonden. Deze maatregel moest worden genomen naar aanlei- ding van een protest van Zwitserse zij de tegen het gebruik, dat de Ne- derlandse binnenlandse omroep des avonds van de 218 m.-golf maakte, en dat in ernstige mate de uitzen- dingen van de zender Bern stoorde. Op deze golflengte heeft Zwitser- land n.l. het uitsluitend gebruiks- recht. PROGRAMMA. Zondag 8 Febr.: 13.1513.45 Karel Zwaneveld, piano; composities van Chopin: 1. Polonaise in cis kl. terts; 2. Scherzo in b kl- terts; 13.4514.00 Earnstich wurd fan Ds. D. van Dijk (meditatie in het Fries). Maandag' 9 Febr.: 12.45-13.00 Sport 13.1513.30 De Stem van het Noor- den; o.a. een gesprek met W. S. J. Oosting, directeur van het Noorder Dierenpark, Emmen. Dinsdag 10 Febr.: 13.1513.30 Groe- ten uit Indonesië. SUIKER DIT JAAR NOG NIET VAN DE BON. (Van onze Haagse correspondent) In tegenstelling met andersluiden- de berichten vernemen wij thans, dat de suiker dit jaar nog niet van de bon zal gaan. Wel is er wellicht een kleine verbetering te verwachten van het rantsoen. mische zaken René Mayer zijn plan- nen op financiëel gebied doorgezet, al heeft hij enkele coricessies moet.en doen. De Franse franc is nu met 44 V2 in waarde gedaald, (de waarde van een frangin Nederland komt nu op l-j cent), terwijl een vrije wissel- markt is ingesteld, waarop tôt nu toe alleen maar Dollars en Escudo's (Portugese muntsoort) zijn geno- teerd. Voorts is de Franse vrije markt in goud hersteld, en er is een wet aangenomen volgens welke het bezit aan Frs. 5000 biljetten voor on- bepaalde tijd wordt geblokkeerd. De banken en postkantoren zijn begon- nen deze biljetten in te houden. Stalin contra Dimitrof. Dimitrof, de Burgaarse premier, destijds bekend geworden in het pro cès inzake de brand in de Rijksdag, tracht de Oost-Europese staten nau- wer met elkander te verbinden. Het schijnt zelfs zijn bedoeling te zijn Polen, Tsjecho-Slavakije en zelfs Griekenland in een federatief Oost- Europees blok op te nemen. Maar de Russen zijn het met dit streven niet eens, al is het onderkopje „Stalin contra Dimitrof" misschien wat sterk uitgedrukt. Het Russische blad, de Prawda, heeft zich tegen een federa tief Oost-Europees blok of tegen een Oost-Europese tolunie uitge- sproken. De publicatie van een der- gelijk artikel heeft echter de goed- keuring van het Centraal Comité van de communistische partij nodig, en dit is vrijwel identiek met de Russische regering. Waarom is Rusland tegen een fe- deratiéf" Oost-Europees blok? Mis- schiéA" gaat men van de gedachte •uit,;?état een blok later een tegen- wicftt zou kunnen vormen voor de Russische macht, en dat nauwe be- trekkingen met elk der landen af- zonderlijk de Russen ook meer in- vloed zullen geven op de binnen landse aangelegenheden in die lan den. Duitsland. Steeds sterker begint men de noodzakelijkheid van een economisch sterk West-Duitsland (in het bijzon- der het Ruhrgebied) voor het herstel van Europa te gevoelen. Binnenkort is een Amerikaans-Brits-Franse bij - eenkomst te verwachten, waarin de samensmelting van de zones onder ogen zal worden gezien. Intussen blijft de toestand in West-Duitsland ongunstig. De door honger geplaag- de bevolking wordt onhandelbaar. Stakingen zijn er het gevolg van. En zo nu en dan schijnen de Duitsers te vergeten, dat ze een verslagen volk zijn, en komen tôt daden, die door de bezettingsautoriteiten niet geduld kunnen worden. Maar on danks dat is Duitslands herstel nood- zakelijk. De Amerikanen hebben dat reeds dadelijk ingezien, en zij" heb ben de Engelsen ervan kunnen over- tuigen. Ook de Fransen zullen zij ervan moeten overtuigen. Maar dat is geen gemakkelijke taak, want Frankrijk vreest een sterk Duitsland, en vrees is een zeer slechte raadgeef- ster. voortaan Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor ge bak in den vervolge in plaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. Zitting van 4 Febr. van het Kan- tongerecht te Zuidbroek. Vonnissen: F. v. d- L., Siddeburen, f 12.50 b. of 5 d. h. wegens het rijden met een motorrijtuig zonder goede remmen. H. A. L. V., Hoogezand, f 10 b. of 4 d. h., wegens het laten lopen van vee op andermans grond; B. P-, Muntendam, f 10 b. of 4 d. h. wegens verkeer van rechts geen voorràng verlenen; Wegens overtreding der leerplicht- wet: J. L., Muntendam, f 25 b. of 10 d. h.; B. L., Muntendam, f 6 b- of 3 d. h.; P. B. en D. H., Muntendam f 4 b. of' 2 d. h.; H. B., Muntendam, f 3 b. of 2 d. h.; II. B., Muntendam 2 x f 2.50 b. of 2 x 1 d. h.; H. H., Mun tendam 2 x f 2 b. of 2 x 1 d. h. F. v. d. L., Siddeburen,f 7.30 b- of 3 d. h. wegens rijdèn met een motor- voertuig zonder de voorgeschreven .verlichting. M. M., Muntendam f 10 b. of 4 d. h. wegens openbare dronkenschap; W. t. C., Stootshorn, f 7.50 b. of 3 d. h. wegens rijden met een honden- kar, die niet voldoet aan de voor- schriften van de trekhondenwet. J. S. R., Sappemeer, f 5 b. of 2 d. h., wegens rijden met te brede vracht Wegens rijden zonder licht: J. J. B. Harkstedë f 4 b. of 2 d- h.; H. H., Martenshoek; L. K. W., Siddeburen f 3 b. of 2 d. h. en D. G., Muntendam f 3 b. of 1 week tuchtschool. Wegens een tweede persoon op een rijwiel vervoeren: B. Z., Muntendam en J. V., Zuidbroek f 3 b. of 2 d. h. GRATIEVERZOEK TEN BEHOEVE VAN E. SPRINGELKAMP. Naar wij vernemen is ten behoeve van E. Springelkamp van Sappe meer, die door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. kamer Groningen ter dood werd veroordeeld, welk vonnis door de Bijz. Raadvvan Cassatie werd bevestigd, gratie aangevraagd. TRIBUN A AL GRONINGEN Terecht stonden J. Pot, Kolham. Hij was zangleider bij de N.S.B., kringleider voor arbeidszaken, en verrichtte als landwachter huiszoe- kingen en arrestaties. Verder klaag- de hij erover, dat de marechauâsee de N.S-B.. niet voldoende ter wille was, en vroeg van Geelkerken ony een aanstelling als burgemeester. Zijn zoon ging naar het Oostfropt, en Pot zelf heeft zich enige malen voor de N.S.K.K. aangemeld. Verdediger was Mr. Warburg. E. Zandstra, Harkstede, was com mandant van de landwacht* te Sloch- teren, lid van de alarmcomp. en van de Waffen SS. Verder was hij chef huisbezoeker van de N.S-B., buurt- schapshoofd N.V.D. enz. Ondanks het vele dat besch. op zijn geweten heeft, was er geen raadsman. Vonnis: P. Molhoek, Slochteren 2 j. en 10 mnd. met aftrek (Vrijlating 18 dezer) en ontzetting uit de kies- rechten voor 10 jaar. RECHTBANK GRONINGEN. Vonnissen: J. v. d. Z. wegens verduistering 8 mnd., waarvan 4 mnd. voorw. met aftrek. P. v. S., H. V. en B. L. S. (betref- fende mbraak magazijn l'a- Hoep- man) resp. 4 jr. gev.straf, 1 jaar gev. straf en 9 mnd. met aftrek, waar van 6 mnd. voorw. A. G., Hoogezand en P. H., Sappe meer (betr. inbraak bij Fa. Bos) VAN HET SPORTVELD NAAR DE GEVANGENIS. 12 jaar voor Osendarp. De eens zo bekende athleet Osen darp, die in de oorlogsjaren bij de S.D. heeft gewerkt, en vooral de laatste maanden van de bezetting vele hrrestaties heeft verricht werd door het Haagse Bijz. Gerechtshof veroordeeld tôt 12 jaar gev.straf met aftrek. De eis luidde 15 jaar met aftrek. Het hof overwoog in zijn uitspraak, dat Osendarp nooit zijn arrestanten heeft mishandeld, en zelfs verschil lende malen blijk heeft gegeven van gevoel van medeleven. HOOGEZAND. Naar wij vernemen zal met m.s. „Johan van Oldebarneveld" repatri- eren de le luitenant G. Smit uit Hoogezand. Dinsdagavond werd in het hô tel Faber een gecombineerde verga- dering gehouden van de afdelingen Hoogezand en Sappemeer van het Alg. Stads- en Prov. Groninger Zie- kenfonds „Ziekenhulp". Als voorzit- ter fungeerde de heer H. K. Looyen- ga, voorz. van de pl. comm. Hooge zand, die het welkomstwoord uit- sprak. De heer Vos, -bestuurslid van het fonds vertelde hoe de zielten- fondsen in het algemeen zijn ge- groeid, en het A.S-P.G.Z. in het bij - zonder. De heer de Vries, hoofdamb- tenaar van het fonds hield een cau- BIOSCOOP HOOGEZAND „ACHT PROFS EN EEN MEISJE" Dit is de erg aardige geschiedenis van professoren, die, in hun werken aan een grote encyclopédie ailes van dode talen afweten, maar niets van serie over de rechten en verplich- de liefde of liever nog als U wilt het tingen der verzekerden. Vragen van vrolijke verhaal van een prof, die1 aanwezigen werden beantwoord of niet kussen kon. Het is een amusant in onderzoekgenomen. verhaal vol dolle avonturen waarbij 1 Pe plaatselijke commissies werden zelfs een gangster-bende in de strijd bij acclamatie herkozen. wordt geworpen: een echt Ameri-1 Vervolgens werd de ^bri ,,Wi kaanse film, met sterk spel, goede 1 Wint" vertoond, waarin het accent vondsten, mooie dialoog-flitsen in een verhaal vol doldwaze avonturen. „CARMEN" Het heeft feitelijk geen zin hier wordt gelegd op het belang van hy giène en op de verdienste van con- sultatiebureaux. In zijn slotwoord wees de voorz, nog nader uiteen te zetten de inhoud °P de mogelijkheid klachten in te van het verhaal van de film „Car- men". Het verhaal van de ontembare vrouw, die onderging aan de enige liefde, die haar onstuimig hart be- roerde, is meer dan bekend door de „Cëntrum" een contactbij gelijknamige opéra, waarvan de door. d heneelsoortlief- dienen op de vergaderingen welke eens per 3 maanden worden gehou den. Zaterdag organiseerde de hen- muziek, met haar in het gehoor lig- gende melodieën is hier niet anders dan de prachtige en rake illustratie van een rijk en bont verhaal in een meesterwerk van sfeer, van muzika- le illustratie van dialoog, gedragen door nauwkeurig gepeilde en ge- speelde karakters. Deze Franse film munt buitendien uit door het spel der hoofdfiguur: Viviane Romance is een mooie en verleidelijke Carmen, die raak en juist de karaktertrekken weet te in- terpreteren; Jean Marais geeft een rake typering van Garcia de Eenoog, terwijl Jean Marais een scherpe Don José voor de lens brengt. Voeg daar- bij nog de grootse regie van Chris tian Jaque, die vooral in het stieren- gevecht iets zeer goeds tôt stand brengt, en men heeft de voornaam- «te aantrëkkelijke eigehschappën van deze rolprent. L. ABONNEMENTS-UITVOERING HOTEL THEMMEN, ZUIDBROEK. In het kader van de abonnements- voorstellingen, gaf de toneelvereni- ging ,,Joost van de Vondel" van Gro ningen, in het hôtel Themmen een uitvoering van de Amerikaanse klucht in 3 bedrijven, „Een spelletje poker". Er werd in het algemeen goed gespeeld en de vele dolle situ- aties, die in dit stuk voorkomen, werden op aannemelijke wijze uit In zijn openingswoord betreurde de voorzitter de geringe opkomst. De heer Brokken, voorz. van het Prov- Groninger Pachtfonds, tevens lid van het hoofdbestuur van de A.H.B. sprak een propagandistisch woord. Daarna werden enige films vertoond, w.o. een aantal op het gebied der hengelsport. Woensdagavond hield de ULO- school haar feestelijke ouderavond in de grote zaal van hôtel Faber, die geheel bezet was met leerlingen en hun ouders- Na opening door het h.d.s., de heer Boit werd door leer lingen o.l.v. het onderwijzend per- soneel een gevariëerd programma van gymnastiek, muziek, toneel en zang opgevoerd. Over het algemeen is er goed, door sommigen zelfs zeer goed gespeeld. Opmerkëlijk was de zuiverheid en duidelijkheid bij het spreken. Wat betreft het nummer gymnastiek: niet vaak zagen we in schoolverband een zo accurate, losse, regelmatige en schijnbaar zo gemak kelijke oefening, zo in détails afge werkt. Aan het eind van de avond, waarop het gem.bestuur was verte- genwoordigd door wethouder Plin- singa en Gem.secr. J- J. Prins, en die werd opgeluisterd door een bandje bestaande uit oud-leerlingen, werden aan het onderwijzend perso- neel, aan muziek en aan de grimeur gebeeld. Het talrijke publiek, de zaal de heer K. Addens en diens assis- was geheel bezet, amuseerde zich tente stoffelijke blijken van waarde- uitstekend en een gui applaus be-j ring aangeboden. loonde de uitvoerenden voor hetTôt slot sprak de heer Hoen na- vertoonde spel. I mens de ouders een dankwoord. Wat in Hoogezand en Sappemeer is en wordt gedaan. e Evenals in andere gemeenten in Groningen is ook te Hoogezand een commissie gesticht als vertakkings- orgaan van de Dienst van Vrouwe- lijke Hulpverlening, verbonden aan de „Groninger Vereniging voor Soci- aal en Cultureel Werk". De vereni- resp. 1% jaar met aftrek'' en 1 jaar'ging „De Groninger Opbouw" die in met aftrek. Ideze gemeente van vroeger bekend Enige tijd geleden heeft de een of andere Amerikaan vastgesteld dat er in Europa te weinig katten wa ren, en hij heeft voorgesteld een millioen geselecteerde katten naar Europa te zenden, omdat het katten- tekort een rattenteveel tengevolge heeft gehad. Of er inderdaad te weinig katten in ons werelddeel zijn, willen wij niet beoordelen, maar het feit, dat we om zo te zeggen een ratteninva- sie beleven, zal wel niemand ont- kennen- 's Zomers vindt de rat voldoende voedsel op het land. In de huizen ondervindt men dan weinig last van dit schadelijke dier. In de winter wordt het echter anders, dan trek- ken de ratten naar bewoonde stre- ken. In de huizen vinden zij warm- te, in de kelders in het algemeen voldoende voedsel. Gevolgen van de rattenplaag. Er leven in ons land momenteel bijna evenveel ratten als mensen. A1 die ratten bij elkaar verslinden zoveel voedsel, dat daarvan 100.000 mensen zouden kunnen leven, en de schade, die ze veroorzaken wordt ge- raamd op f 30.000.000 per jaar. Bo- vendien zijn ratten een gevaar voor de volksgezondheid. Vanuit riolen of mestvaalten komen ze bij U in huis; op Uw levensmiddelen deponeren ze hun uitwerpselen en urine. Geen wonder dus, dat ze dOor hun para- sieten gevaarlijke ziekten kunnen overbrengen. Wilt U de ratten uit Uw huis houden, er staan U dan .verschillende een- voudige middelen ten dienste. Zorg, dat Uw huis ratdicht is; houd uw schuren en erven schoon, zet stapels goederen regelmatig om, voorzie rio len en luchtkokers van roosters, be- waar uw voedsel afgesloten, kap klimopstammen, welke zich tegen de gevel bevinden, zorg dat er geen resten blijven liggen indien ge die- ren gevoederd hebt, en gebruik voor afval steeds vaten met deksel. Maar we hebben nij eenmaal te kampen met een rattenplaag, en in dien U Uw huis rattenvrij houd, dan vinden de knagertjes bij Uw linker of rechter buurman wel onderdak. Wij moeten van de ratten af. Daarom is het zaak van deze scha delijke dieren af te komen. Men kan individueel de ratten gaan bestrij- den. Er zijp verschillende middelen, o.a. vallerr, en giftig lokaas. Maar kan men er resultaat van verwach ten, indien één soldaat probeert een vijandelijk leger tegen te houden? Zo staat ook één man machteloos te gen het millioenenleger der ratten. Daarom is men begonnen met streek- bestrijding. •Op 19, 20 en 21 Februari zal de bestrijding op grote schaal ter hand genomen worden in Oost Groningen. Evenals in verschillende delen van ons land reeds is geschied, zullen ook hier lekkere brokjes voor de ratten worden neergelegd, die voor de knagers dodelijk zijn. Voor men sen en andere dieren zijn ze echter ongevaarlijk. Alvorens de bestrijding ter hand genomen wordt, worden echter in de verschilende gemeenten eerst verga deringen belegd, waarin een deskun- dige spreker van de Plantenziekte- kundige dienst uit Wageningen het woord zal voeren, en waarbij een en ander duidelijk zal worden gemaakt met lichtbeelden. (Zie de data in ons nummer van Woensdag j.l.) Voor de succesvolle strijd tegen de rattenplaag is ieders hulp nodig. Ook de onze en de uwe. is, werd o.m. in de Provinciale Ver eniging opgenomen. De taak van de plaatselijke commissie welke als volgt is samengesteld: J. de Wit J3os (près.); M. BeukemaGoud- srïfît (secr.); G. SchreurSmit; C. PrinsLangewis; H. E. de Boer Furda; P. Hindriks; Zr. M. J. Gast- man; F. SchoollandAnanias; E- C. M. Bodewes; Zr. G. de Boer; Zr. G. S. Zandstra, A. H. Hassoldt en N. E. D. KolthofMulder bestaat uit het tôt stand brengen van die din gen op sociaal gebied, waarvoor zij in het bij zonder geëigend is. De eerste taak, die de commissie heeft gekregen, is mede te werken aan het herdenken van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. Ko- op een autobus. Vervelend, want nu ningin Wilhelmina. De Commissie is i dreigde__het met een afspraak mis te van mening dat allen, FOXHOL. In café Lammers, alhier, werd Maandagavond op verzoek van de dorpsvereniging ,,Foxhol" een inté ressante lezing gehouden door Drs. Fob. I. Brouwer, bioloog te Haren, over het onderwerp „Ëen jaar na- tuurleven". Er was voor deze lezing een grote belangstelling. KIELWINDEWEER. Kerkvoogden en notabelen der Herv. Gemeente, alhier, hebben be- sloten thans tôt verharding van het voorste gedeelte van de Kerkhof- laan over te gaan. Het benodigde materiaal is aangekocht, zodat wel- dra deze nuttige zaak haar beslag zal krijgen. HARKSTEDE. In een gehouden vergadering van de C.B.T.B. afd. Harkstede werd de heer J. Nijborg als afgevaardig- de naar de Aankoopcentrale aange- wezen. De afd. zal al het mogelijke doen om de met ingang van 1 Mel te openen Chr. Landbouwschool te Wageningen tôt een succès te maken. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris de heer Niestijl herkozen. Tôt slot werd het pro gramma voor de jaarvergadering vastgesteld. SLOCHTEREN. Tof hoofd van de kort geleden opgerichte Chr. Lagere Landbouw school te Wagenborgen, welke 1 Mei a s. zal worden geopend, is benoemd de heer W. Weerts, hoofd der Bijz. lagere school, alhier. De heer Weerts, die zich ten zeer- ste voor de landbouw en ailes wat hiermede samenvalt interesseert, is op dit gebied geen onbekende. Hij is o.m. adviseur van de Landbouw- vereniging „Jong Duurswold". De heer Weerts heeft deze benoe- ming aangenomen. Voor de Ned. Herv. Gemeente en haar verschillen de verenigingen is dit vertrek van de fam. Weerts een gevoelig verlies. Gelijktijdig met zijn benoeming te Wagenborgen ontving de heer Weerts een aanstelling te Alteveer, welke niet door hem is aanvaard. SCHILDWOLDE. Een 6-jarig zoontje van de fam. v. d. Deen, alhier, viel van de zolder en brak zijn arm op twee plaatsen. Het knaapje werd bewusteloos de woning binnengedragen. Dr. Jense- ma van Hélium verleende de eerste hulp. De toestand is thans redelijk goed. HELLUM. Maandagavond werd door de afd. Slochteren van de N.V. Bouw- kas Noord Ned. Gemeenten in café Hansen een propaganda-vergadering gehouden- Na ingeleid te zijn door de voorzit ter gaf de secretaris een uiteenzet- ting omtrent doel en werken der Bouwkas. Het beantwoorden van de vele gestelde vragen werkte v.erhel- derend. SIDDEBUREN. Zaterdagavond hield de Buurt- vereniging „Siddebuursterveen" een feestelijke vergadering in café Prins. Door de toneelver. „D.E.S." van Noordbroek werd het blijspel ,,De Laidjeszanger" opgevoerd, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door Ko Timmer van Sappemeer. „De landen zijn wit om te oogsten". (JOH. 4 35) Het is tegenwoordig niet zo moei- lijk, elkaar in de put te praten. Er is veel, dat ons met angst en zorg vervult. In aile gesprekken klinkt een donkere ondertoon. We durven de blik niet te ver vooruit te richten, want niemand heeft er ook maar een flauw idee van, wat die toe- komst zal brengen. Het ontbreekt ons aan vertrouwen. Ten onrechte? Vanmorgen wachtte ik tevergeefs Reeds gedurende enige tijd zijn wij door afspraken gebonden voorbeschouwingen in ons blad over komende uitvoeringen achter- wege te laten. Het is ons echter toegestaan hierop uitzonderingen te makpn, indien de peil van de desbetreffende voorstellingen zo hoog Staat, dat er gesproken kan worden van een culturele waar de van de voorstelling. Onaangename incidenten hebben ons ech ter doen besluiten deze uitzonderingen te laten vervallen. Van de regel, dat wij geen voorbeschouwingen meer opnemen, kan der- halve in de toekomst niet meer door ons worden aîgeweken. ai* Aan dilettanten wijzen wij er nogmaals op, dat wij slechts cri- tische j/erslagen opnemen, indien ons blad daartoe tijdig wordt uitgenodigd. DE DIRECTIE. ongeacht geestes- of levensbeschouwing in de achter ons liggende moeilijke ja- ren zo zeer naar de terugkeer van H.M. hebben verlangd, dat men dit gaarne wil tonen. Nu de Koningin zelf, in verband met de tijdsomstan- digheden geen feestelijkheden wenst, dient dat geëerbiedigd te worden. Te harer ere zal thans een tentoonstelling worden georgani- seerd in Den Haag, speciaal bestemd voor dames, waar de ontwikkeling van de positie van de vrouw in de laatste 50 jaar zal worden getoond. Eenzelfde ontwikkeling heeft plaats gehad op bijkans elk ander terrein: wetenschap, kunst, politiek, sport, gezin, enz. Het ligt in de bedoeling van de commissie om aile vrouwelijke in- woners van Hoogezand binnenkort door een dame te lat.en bezoeken, ter inzameling van geld voor genoemde tentoonstelling. Een eventueel over- schot zal door H.M. voor een goed doel worden bestemd. A Naar wij vernemen is ook te Sap pemeer een commissie als vertak- kingsorgaan van de Dienst van Vrouwelijke Hulpverlening verbon den aan de Groninger Ver. voor So ciaal en Cultureel Werk gesticht. Daar bestaat de commissie uit de volgende dames: T. G. A. Stronk- horstStrengholt; A. AddensDe Grooth; G. M. KoenemanBrôerken; J. KolthofKoster; Zr. G. Hooge- veen; J. PruysenVerheij; M. T. DekkerVan Gorsel en R. Boer. lopen. Wat te doen? Proberen te lif- ten? Maar ogenblikkelijk zette ik die gedachte van mij af. Wie zou nu nog gesteld zijn op een onbekende medereiziger na die affaire met een Haagse veearts? In mijn hart moest ik immers aile chauffeurs, die door zouden rijden, gelijk geven? We zakken af. Het beschavingspeil daalt. Toch waag ik het, te herinneren aan Jezus" woord: ,,De velden zijn wit om te oogsten". Dit is een woord vol vertrouwen, vol optimisme. Toen Jezus het uitsprak, bevond Hij zich midden in het vijandige Samaritaan- se land. Het zou volkomen begrij- pelijk zijn geweest, als Jezus had gezegd: ,,We moeten Hier maar zo spoedig mogelijk vandaan zien te komen. Hier valt toch niets te be- reiken". Maar Jezus ziet hier wèl kansen en mogelijkheden. Hij wil deze men sen bereiken en zijn liefde overwint aile tegenzin en wantrouwen. ,,De velden zijn wit om te oogsten". Wij hebben veel, dat ons ontmoe- digt. Maar als Christus voor ons nog ièts betekent, dan zullen we de moeilijkheden niet ontvluchten. Dan betekent elke moeilijkheid een kans, dan is elke hinderpaal een heenwij- zing naar Hèm, wiens liefde ster ker is dan de dood, sterker dan haat en angst. „Versterkt dan nu de slappe handen, en zet hem vast, de wank'le voet! Zegt tôt wie zucht in pfjn en banden: „Wees sterk, vrees niet, heb goede moed!" v. d. M.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1