Parlementaire Zaken Hier is P. A. o D. A. Grepen uit de begroting 1948 der gem. Sappemeer VAN BLOEMEN EN PLANTEN NU KOMT HET ER OP AAN OOST GOORECHT VAN 1871 en* het N1EUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VAN 1888 u/ncucnAC c*u No. 16 Derde Jaargang WOENSDAG 18 Februari 1948 No. 14 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING De voorgestelde grenscorrecties zijn niet vergeten Een bezoek aan een amateur-zender. de productie van Veevoeder zo groot mogelijk te maken. WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT. *n»i>a 1 OAft ABONNE MENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1-80 (by vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Zoals gewoonlijk hebben ook in de Marshall tôt steun aan West-Europa. afgelopen dagen de belangrijkste ge-] Ook over Indonesië heeft Dl-, Beel beurtenissen, welke in dit overzicht gesproken. Hij zei o.m., dat de sta- genoemd moeten worden, zich in Den Haag afgespeeld, of zi.j betref- fen onze residentie. Zoals men weet heeft de secreta- ris-generaal van de Ver. Naties Trygve Lie aan verschillende steden in Europa een bezoek gebracht o.a- aan Den Haag om na te gaan in welke sta^i de volgende assemblée der Verenigde Naties zou kunnen worden gehouden. Naar verluidt moet men echter de mogelijkheid dat de vergadering in Nederland zal worden gehouden als uitgeschakeld beschouwen. Den Haag kan geen on- derdak bieden aan allen, die op een of andere wijze bij de assemblée be- trokken zijn. Inmiddels is bekend geworden dat Parijs als zetel is gekozen. Parlementair nieuws. Zowel Tweede- als Eerste Kamer zijn bijeen geweest. In de Tweede Kamer heeft minister van den Brink de opvolger van de onlangs afgetre- den minister Huysmans (econo- mische zaken) zijn eerste redevoe- ring gehouden. In het economisch bestel van ons land zag de minister enkele gunsti- ge factoren, zoals de afwezigheid van inflatie en de handhaving van de so ciale rust. Ongunstig is het interen van ons nationaal vermogen. Maar om ons productie en herstelprogram- ma te onderbreken door verminde- ring van onze importen achtte de minister met het plan Marshall voor ogen, niet gewenst. Met steun van het Marshall plan kunnen wij we- deropbouw en herstel voortzetten en het huidige levenspeil handhaven. Zonder deze steun zouden wij terug- vallen tôt het niveau van 1942/1943. De begroting van economische za ken werd aangenomen door de ka mer, evenals die van marine, die toe- gelicht en verdedigd werd door mi nister Fievez, minister van oorlog en ad intérim minister van marine. Buitenlandse liulp. In het memorie van antwoord naar aanleiding van het voorlopig verslag van de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegro- ting 1948 van de Eerste Kamer, wees de minister van financiën, Z.Ex. Lieftinck er in de eerste plaats op, dat allerlei factoren onze dollarposi- tie ongunstig hebben beïnvloed. Hij legde er voorts de nadruk op, dat onze financiële positie zodanig is, dat buitenlandse hulp vôôr 1 April moet worden geboden. Gebeurt dat niet, dan zullen ingrijpënde maatre- gelen op financiëel gebied genomen moeten worden, waaraan ongunstige gevolgen verbonden zijn voor onze goederenvoorziening en onze export- positie. Dr. Beel aan het woord. De algemene politieke beschou wingen in de Eerste Kamer werden beantwoord door de minister prési dent, Dr. Beel. Van de vele punten waarover Dr. Beel sprak, zullen wij slechts enkele aanhalen, n.l. het aanbod van Frankrijk en Engeland aan de Beneluxlanden om tôt een politiek verdrag te komen (zoals door Bevin aang'ekondigd). De mi nister zei, dat de Benelux-landen daarover een nauw contact onder- houden, 'en hij sprak de hoop uit, dat de grote mogendheden een volledig begrip zouden hebben voor het standpunt van de Bénélux tegenover het Duitse probleem. De minister had grote waardering voor het plan tus van de Verenigde Staten van Indonesië niet zal zijn die van een dominion. De souvereiniteit valt niet toe aan de republiek, maar aan een federatie. Buitenlandse zaken. Als laatste der parlementaire za ken noemen wij de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer inzake de. begroting van buitenlandse zaken. Over de Bénélux zegt minister van Boetzelaer, dat de huidige ver- schillen in de economische en finan ciële positie van Nederland ener- zijds en de Belgisch-Luxemburgse economische Unie anderzijds in ze- kere mate een vertragende werking hebben op de overgang van een douane-unie naar een economische- unie, doch dat bij de Nedeçl. rege- ring, evenals naar is gebleken bij de regeringen van België en Lu- xemburg, het uitdrukkelijk streven bestaat de totstandkoming van de economische unie te bevorderen. Betreffende Duitsland zegt de mi nister, dat het eerste streven van de regering erop gericht moet zijn in toekomstige internationale bespre- kingen over Duitsland volledig inge- schakeld te worden, als een der par- tijen, die het meeste belang hebben bij de oplossing van het Duitse pro bleem. Op de voorgestelde grenscorrec ties blijft de aandacht van de rege ring gevestigd. De keuterboeren. In het landbouwcongres van de P.v.d.A. heeft Ir. Vondeling gespro ken over het probleem van de keu terboeren. Dit is een belangrijk pro bleem, omdat er 116.000 keuterboe ren in ons land zijn, die tezamen met hun gezinnen (geschat op een half millioen mensen) van deze klei- ne bedrijfjes moeten leven. Het is zaak dat deze mensen niet meer in POGING TOT ONTVOERING Op het laatste moment verijdeld. Op een avond omstreeks half ne- gen wandelden in de omgeving' van Venlo twee jonge meisjes, resp. van 14 en 17 jaar. Een hen achteropko- mende auto stopte, en de bestuurder, een man van 40 50 jaar zei tegen hen, dat zij zich 's avonds zo laat niet op straat mochten bevinden. Achterin de auto zat een omstreeks 20-jarige jongeman, met een uni- formpet op. Deze beweerde van de politie te zijn en sommeerde de meisjes in de auto te stappen, om hen naar het politiebureau te bren-| gen. De meisjes voldeden aan ditj bevel, maar bemerkten spoedig dat de auto niet naar het politiebureau ging, doch een andere kant uit. Door tegen de ruiten te kloppen trachtten zij de aandacht van voorbijgangers te trekken, doch dit gelukte niet, temeer, omdat zij door de jongeman in hun bewegingen werden gehin- dercT. Deze beloofde de beide meisjes verschillende sierraden, indien zij mee wilden gaan naar België, doch zij weigerden. Toen wilden de on- verlaten alleen het oudste meisje meenemen. De jongste zouden zij dan uit de wagen laten gaan. Ook dit werd echter geweigerd. Later stopte de auto in een bos. Het oudste meisje moest met de jongeman mee. De jongste zou on- der bewaking van de chauffeur ach- terblijven. Door geschreeuw trachtten de meisjes de aandacht te trekken. En hierbij hadden zij inderdaad succès. Toevallig naderden drie wielrijders de eenzame plek. Een van hen stap- te af, waarna de beide onverlaten ijlings de benen namen, en zich met de auto verwijderden, de meisjes in onthutste toestand achterlatend. Door een passerende auto werden ze later naar hun woning terugge- bracht. EX-S S.er WAS BELEDIGD, TOEN MEN AAN ZIJN SCHIETKUNST i TWIJFELDE. Een ex-S.S.er uit Valkenburg stond voor het Amsterdamse bijzon- dere gerechtshof terecht. De ver- z^cicirv va ci u uczc mciiacii 1 Aie L incci Ail de omstandigheden komen van voor, dachte heeft voor de Duitsers ge 1940. Ir. Vondeling is van mening, dat aan ieder bedrijf de voorwaarde moet worden gesteld, dat het groot genoeg moet zijn om doelmatig te kunnen produceren. Vele keuterbe- drijfjes voldoen aan die eis niet. Verschillende zullen daarom moeten verdwijnen. Andere zullen door toe- voeging van grond van grote bedrij- ven en door samensmelting rende- rend gemaakt moeten worden. Bo- vendien is het volgens Ir. Vondeling noodzakelijk bekwaamheids en ves- tigingseisen te gaan stellen. De handel tussen Engeland en Nederland. De handelspolitieke en financiële besprekingen, welke in Den Haag tussen Nederland en Engeland zijn gevoerd, hebben tôt succès geleid. De overeenkomst, die werd gesloten houdt in, dat in 1948 voor een waar- de van 70 millioen pond sterling aan goederen tussen de beide landen zul len worden uitgewisseld. De export van Nederlands voedsel (in het bij- zonder eieren, spek en zuivelproduc- ten) zal toenemen. Hiertegenover zal ons land industriële producten en kolen ontvangen. vochten in Joego-Slavië, in Italie en in Frankrijk. Bovendien heeft hij diensten verricht aan het Oostfront. Vervolgens kwam hij bij de S.D. in Nederland, waarbij hij speciaal be- last werd met persoonsbewijzencon- trôle, in beslag nemen van fietsen, enz. Te Deventer heeft hij bij het inbe- slagnemen van fietsen een recher cheur van politie, die zijn eigendom, een gloednieuwe fiets, niet zo maar wilde afgeven, en vermoedelijk van een revolver gebruik gemaakt heeft, doodgeschoten. Een andere keer, bij een persoons- bewijzen-contrôle in Amsterdam ging een arrestant er tijdens de trans port naar een politiebureau van door. De betreffende S.S.er, de thans 27-jarige Pino, zette hem achterna, en loste tijdens de jacht 8 schoten. Zeven ervan misten, de achtste trof het schoeisel van de vluchteling, zonder hem te verwonden. De arres tant is ontkomen. Door dat ailes trekt de rechter de schietcapaciteiten van verdachte in twijfel. Waarop deze antwoordt: Het waren slechts waarschuwingsscbo- ten. Op die afstand had ik een muis in drieën kunnen schieten". Hij vraagt een revolver, om zijn capaci- teiten te tonen, maar de président ziet er het nut niet van in. De eis tegen Pino luidde 15 jaar. EERSTE BERICHT COLORADOKEVERBESTRIJDING 1948. De warme zomer van 1947 is zeer gunstig geweest voor de ontwikke- ling van de Coloradokever. Het toenemende gevaar is echter niet alleen een gevolg van de gun- stige ontwikkeling tijdens de afgelo pen zomer. Wij hebben ook weer te kampen gehad met belangrijke ,,in- vasies" uit Zuidelijke en Oostelijke buurlanden. Op initiatief van Engeland en Ne derland hebben in October te Brus- sel en in Jan. te Den Haag bespre kingen tussen vertegenwoordigers van Engeland, België, Frankrijk, Lu- xemburg en Nederland plaats gevon- den. Als gevolg van deze besprekingen zal de bestrijding in geheel West- Europa versterkt worden. Zoals van- zelf spreekt, mag Nederland hier niet bij achter blijven. Onze belan- gen bij de export van land- en tuin- bouwproducten zijn van te grote be- tekenis, dan dat zij door een onvol- doende bestrijding in gevaar mogen worden gebracht. De Plantenziektenkundige Dienst zal mededelingen doen van de be- staande plannen betreffende de be strijding en hetgeen daarmee samen- hangt. In dit eerste bericht zullen enige mededelingen gedaan worden om- tient de verplichte bespuiting. In verband met export-belangen en de mate van besmetting zullen in het gehele land aile met aardappelen be- teelde percelen tenminste tweemaal bespoten moeten worden. Deze be spuiting (of bestuiving) zal in twee perioden van 1012 dagen moeten plaats vinden. Te zijner tijd zullen de burgemeesters deze perioden offi- cieel bekend maken. In hoeverre nog een derde of eventueel vierde ver plichte bespuiting afgekondigd zal moeten worden is thans nog niet be kend. Behalve door middel van de officiële bekendmakingen van de burgemeester zullen aan deze perio den via pers en radio algemene be- kendheid worden gegeven. In volgende berichten zal aangege- ven werden met welke middelen deze bespuitingen dienen plaats te gedrukt, een paar knoppen rondge- draaid. Ergens gloeit een lichtje aan. Een stem begint te praten: Halo, here is P.A. o D.J.A We zitten in de kamer bij de heer D. J. Aeilkema. Voor ons staat een grote grijze kast, boven ons, op het dak ergens op een hoogte van 20 meter zit een antenne, en op tafel staat een microfoon. Die grijze kast met inhoud, antenne en microfoon vormen tezamen P.A. o D.J.A. of wel anders gezegd, de amateurzender van de heer Aeilke- ma. P.A. betekent dat het een Ne- derlandse zender is, de nul duidt er op, dat het een amateur is, die in de aether is, en de letters D.J.A. zijn de initialen van de heer Aeilkema. De zender wordt nu op ontvangst overgeschakeld. De oproep is opge- vangen, en ergens uit Engeland komt antwoord. Het is G.W. 3 B.A-Z., waarvan de eigenaar zich Jack noemt, die P.A. o D.J.A. nu oproept. Er ontwikkelt zich een kort gesprek, waarin enige bijzonderheden verteld worden over de zenders, daarna wordt de verbinding verbroken. Straks gaan de beide amateurs elkander een kaart zenden, want het is gebruikelijk, dat amateurs, die met elkander in verbinding hebben ge- staan elkander een kaart sturen. Er ligt bij deze zender een dik pak kaarten, afkomstig uit Noord- en Zuid-Amerika, Afrika, Azië, Nieuw- Zeeland, enz. en uit vrijwel aile lan den van Europadoch heel weinig uit Nederland, want P.A. o D.J.A., die werkt met een sterkte van 50 watt, op een golflengte van omstreeks 20 meter is alleen te horen in de omtrek, en op grotere afstand, dus in het buitenland. Er zijn over de gehele wereld ver- spreid ongeveer 40.000 amateur-zen- ders. In Nederland zijn zij niet zeer talrijk (plm. 700 stuks). In Amerika vindt men er relatief veel meer. Dat houdt natuurlijk ook verband met het feit, dat men daar de zen ders kant en klaar kan kopen, ter- wijl de amateur in ons land zelf moet prutsen om zijn spullen voor elkaar te krijgen, ende onderdelen zijri niet goedkoop. Bovendien moet vinden en weFke voorschriften vol- j men verstand van radio hebben. En dat is toch in ieder geval nodig, Enige schakelaartjes worden neer-j slechts verleend aan hen die de ra- gens de nieuwe van kracht zijn. Coloradokeverwet want zendvergunningen worden DE VAREN ALS KAMERPLANT. voor varens laat men liefst bestaan uit bosgrond of bladaarde vermengd Een van de meest geliefde varens' met wat turfmolm en rivierzand. voor de kamer is de Nephrolepis. Men heeft de grofbladige en de fijn- bladige Nephrolepis. De fijnbladige is Nephrolepis Whitmanii en de grof bladige is Nephrolepis Roosevelt. Hun vaderland is tropisch Amerika en West-Indië; ze komen dus uit warme landen. Daarom houden ze veel van warmte, maar de gewone kamertemperatuur kunnen ze ook goed verdragen. De plant vraagt Een weinig roet door de aarde heeft altijd een goede uitwerking. Om de veertien dagen heeft de plant een weinig verdunde koemest nodig. Heeft men dat niet dan kan bloe- menmest gebruikt worden. Als een Nephrolepis niet voldoende krijgt, worden de bladeren geel waardoor het aanzien er niet mooier op wordt. In de winter gebeurt het vaak, dat de bladeren geel worden ondanks veel water en voedsel en moet twee, de goede behandeling. De droge ka- keer per jaar worden verpot, liefst in September en in April. Wanneer het mogelijk is behoort de pot tel- kens iets groter 'genomen te worden. De oude kluit mag niet gebroken merlucht houdt dan de groei tegen Het oude blad sterft af en het nieuwe kan zich niet zo spoedig ont- wikkelen. De fijnbladige N. kan niet tegen besproeien. De grofbladl worden en de ruimte tussen de kluit1 ge kan er beter tegen; Toch is het en de pot vult men aan met goede aarde. Deze aarde stampt men aan met een houtje om ailes goed stevig in de pot te laten staan. De aarde Morgen zal te Londen een confe- rentie beginnen tussen vertegen woordigers van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk over het probleem Duitsland. Vanzelfsprekend kan deze bespreking slechts betref- fen het Westelijk gedeelte van Duits land, Bizonia (dat zijn de samenge- voegde zones van Engeland en Ame rika) en de Franse zone. Naar aanleiding van de enige we- ken geleden gehouden rede van Be vin, waarin hij voorstelde om tôt een West-Europese samenwerking te komen en daartoe besprekingen te beginnen met de Benelux-landen, hadden deze landen de wens ken- baar gemaakt om mede te beslissen over de kwestie Duitsland, omdat de toekomstige status van Duitsland van grote betekenis is voor de econo mische ontwikkeling van de drie lan den. Naar verluidt hebben de grote drie deze wens ingewilligd, en zal als eer ste punt van de agenda besproken worden op welke wijze de Benelux- landen aan de conferentie zullen deelnemen. België. Na Frankrijk wordt thans België door grote stakingen geteisterd. Het economische leven dreigt ontwricht te worden, terwijl de schade milli- oenen beloopt. De regering treedt krachtig op. De F.A.O. vergadert. Te Rome zal de F.A.O. (de Food and Agricultural Organisation) biieenko- men. Op deze bijeenkomst zullen de meeste Europese landen vertegen- woordigd zijn. De Nederlandse dele- gatie bestaat uit de heren Mansholt (minister v. Landb-, visserij en voed- selvoorz.). Ir. Staf en Ir. Boerma. Het is de taak van de F.A.O. de wereldvoedselsituatie te regelen. Het zachte voorjaar maakt het mogelijk en noodzakelijk reeds thans een uitgewerkt bouwplan op te stel len. En als we zeggen „bouwplan", dan bedoelen we niet alleen een zaaiplan voor het bouwland, maar ook de indeling van de weiden. Er bestaat weinig twijfel over, dat ons zwakste punt nog altijd de veevoe- dervoorzdening is, want ook het plan- Marshall zal ons de 1.100.000 ton voe- dergranen, die wij nodig hebben, bij lange na niet leveren. Amerika eist zelfs, dat wij onze graanproductie handhaven op 347.000 ha., terwijl onze eigen landbouwdeskundigen niet meer dan 280.000 ha. hadden willen bestemmen voor de granen. Dit betekent dat wij 65 000 ha. aan broodgraan inplaats van aan voedergewassen moeten besteden en het gevolg is, dat op de resterende grond de productie van veevoeder moet worden vergroot. De eerste stap is dan steeds vergroting van de oogst aan gras en hooi en goed gras mag alleen verwacht worden van welonderhouden en goed bemest land. Maar daarmee zijn we er nog niet; het komt er op aan al het gras, dat er groeit ook ten voile te benut- ten. Dat bereiken we door ten eerste te zorgen, dat het gras nooit oud wordt want hoe ouder het gras, des te minder verteerbaar en ten tweede door het land schoon te la ten afgrazen. Beide doeleinden wor den bereikt door het land in kleine percelen te verdelen. De beste maat is zoveel land, als Uw koppel koeien in 5 of 6 dagen kaalgraast. Het melkvee komt dan in het volgend perceel en het jongvee is nu aan de beurt. Daarna is er altijd nog weide voor een aantal schapen en men staat er steeds weer verbaasd over hoeveel groen een schaap nog weet te verzamelen op een stuk groen- land, waar zo op het oog niets meer te grazen valt. Wat de schapen op- leveren is bijna zuivere winst. want werk is er haast niet aan en de hoeveelheid voedsel voor het rund- vee wordt er niet kleiner door, want door beweiding met schapen wordt de grasmat steeds mooier. Na het af grazen worden aile mesthopen zorg- vuldig gespreid, daarna gaat de ket- tingeg er even overheen en tenslotte geeft men een hand stikstof, maar dat zal dit jaar nog maar schraaltjes kunnen gebeuren. Tegen de tijd, dat Uw vee de andere percelen heeft af- gewerkt, is het eerste stuk weer vol- op aan de groei en is de schapen- lucht verdwenen. Zo krijgt U het hele jaar door jong, mais gras, waarop Uw vee veel melk zal geven. Men zal ervaren, dat er op deze wijze nog land over blijft om te hooien (liefst op ruiters), om te maaien voor de grasdrogerij en om in te kuilen. Productie verhogingen van 50 zijn bij toepassing van dit „omweidsysteem" verkregen; meest- al meer dan genoeg om verlies in winst om te zetten. Wat het bouwland kan doen Met evenveel overleg moet het bouwland gebruikt worden. Als op het zand de snijrogge op is wordt licht bemest met stalmest, ondiep geploegd, en vervolgens maïs ge- zaaid. Mocht de zomer weer droog worden, dan helpt de maïs U zonder schade door Augustus heen. Heeft men meer dan opgevoerd kan wor den, dan is maïs uitstekend voor de silo, als men de planten maar hak- selt. Laat men het gewas afrijpen, dan oogst men een aardige voorraad kippenvoer. Behalve maïs is zomer- wikke een uitstekend voedergewas; het geeft een zware snede eiwitrijk voer, dat uitstekend gegeten wordt. als men het maar niet te oud laat worden. Ook voor de silo is het veel waard en het laat een uitstekende stoppel achter. Aile zomergewassen, die vroeg het veld ruimen, moeten zo snel mogelijk opgevolgd worden door wintervoedergewassen, zoals mergkool, boerenkool, knollen, rapen enz. En tenslotte nog één belangrijk punt: zaai Uw bieten vroeg. Het is uit talrijke proeven gebleken, dat zaaien in de tweede helft van April de uiterste termijn is. Stelt men de uitzaai van voederbieten uit tôt Mei, dan komt men nooit meer aan de hoogste opbrengst. Ailes te zamen genomen: reken nooit teveel op wat U misschien zult kunnen kopen; zorg er liever voor zoveel mogelijk zelf te produceren. Wat U op Uw eigen land verbouwt is het eerste verdiend. voor beide soorten beter ze niet te besproeien. Een varen heeft wel eens last van dopluis; dit euvel kan men bestrijden door ze er af te zoeken of de plant te bespuiten met een nicotine-extract ter sterkte van één procent. Wolluis is eveneens een be- lager van haar gezondheid. Wolluis lijkt werkelijk op een stukje wol, dat op de bladeren ligt. De wolluis even aanstippen met een druppel brandspiritus en de wolluis is ver dwenen. Deze planten kunnen groot worden Men gebruikt ze veel als versierin- gen en de bladeren als tafeldecora- tie. Om zware planten te krijgen moeten ze zwaar bemest worden. Veel water en veel voedsel is dus het parool! In aansluiting aan ons verslag van de R.H.B.S. de Gemeenteraadsvergadering te' verschuldigd Sappemeer, gehouden Vrijdag j.l., volgen hier enkele grepen uit de Gemeentebegroting 1948, welke aan de raad is aangeboden: Ramingen. Het batig saldo van het Electr. Bedrijf wordt geraamd op f 10.000; de opbrengst van de vermogensbe- lasting f 5000, van de hondenbeias- ting f 1500, van het vergunnings- recht f 740 en opeenten personele be- lasting f 24.400. Daartegenover staan ramingen van de volgende uitgaven: bijdrage in het jaarl. tekort van de Stichting Woningbouw Sappemeer f 11.300 (waarin het rijk f 8450 zal bijdra- gen); openbare straatverlichting f 8000; onderho'ud gemeentehuls f 3000; onderhoud verzorgingshuis f 1100 (w.o. f 400 voor het aanbren- gen vangen van een afrastering. De opbrengst van de onderne- mingsbelasting, die over '47 f 23.300 bedroeg, wordt voor het lopende jaar geraamd op f 78.756- De post „onderhoud straten" moest in verband met de aanhangige rege- ling voorziening Gemeente-financi- en van f 15.345 op f 8975 worden verlaagd, de post onderhoud wegen" van f 26.985 op f 14.822. Voor 38 leerlingen van Sappe meer, die onderricht ontvangen op is de gemeente f 3960 De kosten voor de politie heeft het Rijk voor zijn rekening geno men, zodat de Gemeente hierin niet meer behoeft bij te dragen. Begrotingen van enkele bedrijven enz. De Proeftuin. De begroting sluit met f 35-874.27. De opbrengst der prod. wordt geraamd op f 32.007 97. Gasbedrijf. De begroting sluit met f 151.073.86. De winst wordt geraamd op f 694.91. Burgerlijk Armbestuur. Hier staat aan beide zij den op de begroting f 53-675. Wegens de inwerkingtreding van de Noodwet-Drees is de subsidie teruggebracht van f 61.238 op f 44.180 Openbaar Slachthuis H.-S. Gewone dienst ink. en uitg. f 31.300, kapitaal- dienst f 10.265.66. Het verlies wordt geraamd op f 8129, waarvan 7/19 ge deelte voor rekening komt van de gem. Sappemeer. Discussie's. Vanzelfsprekend ontwikkelde zich betreffende deze begroting zo nu en dan enige discussie. Zo sprak de heer Schàfer over de toestand van de Middenstraat, de heer Kliphuis (Arb.) van het gevaar van autover- keer langs de Zuiderstraat, en de heer Mulder (CPN) over het ver- strekken van voeding aan schoolkin- deren. De sprekers werden door de burgemeester beantwoord. dio-techniek onder de knie hebben, en die kunnen seinen en opnemen in morse-tekens met een snelheid van 8 woorden per minuut. „Het zijn de amateurs geweest, die de weg hebben bereid voor de toe passing van kortegolfzenders voor vele doeleinden", zo besluit de heer Aeilkema ons onderhoud, „maar naarmate de korte golf meer werd toegepast werd het amateurisme te- ruggedrongen tôt enkele golfbanden. Thans is het amateurisme niet die weg'bereider meer, die 't geweest is, daar nu de grote radio-fabrieken met hun laboratoria volop kunnen experimenteren, maar toch dragen de amatenrs nog zeer veel bij, om de ideeën de theoretici in de praktijk te verwezenlij ken". EIEREN WORDEN GOEDKOPER. Ingaande 15 dezer is de prijs voor kippeneieren bij aflevering door de producent teruggebracht tôt f 1.96 per kg. Ingaande 1 Maart zullen de consu- mentenprijzen met 2 cent per ei worden verlaagd. Voor de klassen I, II, III, IV, V en VI zullen deze prij- zen resp. luiden f 0.16, f 014, f 0.13, f 0.12 en f 0.11 per ei. Handelaren mogen eieren welke zij na 15 Febr. van de producent be- trekken voorlopig niet afleveren. De marges voor detaillisten en grossiers in kippen-eieren zullen ingaande 1 Maart enigszins hoger worden vast- gesteld dan vorige zomer, zodat han delaren aan de grossiers zullen mo- I gèn verkopen ten hoogste voor resp. de klassen I t.m. VI f 14.10, f 13.10, f 12.10, f 1110, f 10.10 en f 9.10 per 100 stuks. De maximum verkoopprijzen aan de detaillist bedragen voor deze klassen resp. f 14.60, f 13.60, f 12.60, f 11.60, f 10.60 en f 9.60 per 100 stuks BONNEN VOOR WERKKLEDING. De bonnen voor werkkleding H-l en L-l zijn tôt nader order geldîg voor het kopen van werkkleding. Op bon H-l kan men kopen een overal, een werkpak van drilkeper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. (Deze artikelen zijn ook verkrijgbaar op de nog in omloop zijnde bonnen A). Op bon L-l kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van drill, keper, satijn beaverteen, Engels leer, manchester of pillow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stof jas. (Deze artikelen zijn ook ver krijgbaar op de nog in omloop zijnde bonnen B en C). TARIEVEN VAN WONINGBUREAUX. Het is gebleken, dat verschillende woningbureaux zich niet houden aan de vastgestelde tarieven. De vergoeding bij bemiddeling bij een huurovereenkomst is ten hoogste f 5, bij woningruil ten hoogste f 10., f 15 of f 20, naar gelang van de huursom van het gevraagde pand. Een in- schrijfgeld bij woningruil mag slechts met schriftelijke toestemming van het directoraat-generaal van de prijzen worden gevraagd. Het moet echter bij het tôt stand komen van de ruil van het bemiddelingsgeld worden afgetrokken. PENSIOENVERZEKERING VOOR TUINDERS. Te Oudenbosch (N.B.) werd een tuinbouwdag gehouden. Diverse sprekers voerden er het woord. Van hen noemen wij de heer Thoma, hoofd van de accountantsdienst van het Centr. Bureau der Tuinbouwvei- lingen, die sprak over het in het le ven roepen van een pensioenverze- kering voor zeNstamMge tuinders. Het Centr. Bureau gaf een studie- commissie opdracht een rapport met concept-statuten en -reglementen voor een onderlinge pensioenverze- kering mij. voor zelfstandige tuin ders te ontwerpen. Dit rapport is in middels gereedgekomen. De aanwe- zige tuinders, afkomstig uit West- Brabant zouden het ontwerp nader bestuderen. WIJZIGING I ERKENNINGSREGLEMENT LOONDORSERS. In Voedselvoorzieningsblad Nr. 13 van Dinsdag 10 Februari 1948, is op- genomen „Wijziging I" van het Er- kenningsreglement voor Loondorsers Aan het treffen van deze maatre- gel liggen in hoofdzaak drie overwe- gingen ten grondslag. Er moest een wettelijke basis voor de praktijk worden gevonden, stellende dat de erkenning als loondorser beperkt blijft tôt de op het Erkenningsbewijs vermelde garnituur. Voorts houdt het gewijzigde règlement rekening met wensen {en aanzien van het inschakelen ener Commissie, onder goedkeuring van het Bedrijfschap samengesteld, en met een door het Bedrijfschap benoemde voorzitter, die niet belanghebbende bij de er kenning van loondorsers mag zijn. Deze commissie moet door de „Vak- groep Landbouwambachten", evt. het Bedrijfschap, worden gehoord, alvorens over een erkenningsaanvra- ge of intrekking te beslissen. Ten slotte is uit de erkenningsvereisten vervallen de bepaling, dat men ge- durende zekere tijd het loondorsers- bedrijf moet hebben uitgeoefend. Hoger beroep op het Bedrijfschap werd gehandhaafd.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1