VAh ALARM DE ORIENT VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS BURGELIJKE STANDEN NIEUWE BONNEN INPONESIË De Economische toestand. De komende Zomer meer Boter nrif i-i MPI ROB Bioscoop en nagekomen Kunstb«richten W«g pijn.Weg griep de Avonturier Predilcbeurten ,,De we op de ban boek voor» jaar. Jaap Gi zijn van gegaan. S: school gef de HBS. I ter moef wordt ove het erg, 2 met Jaap Jaap vindl beurt vol{ steeds de Ien volgza helpt haai van de HI volgt hem als een we Maar Ja bewust wç Haar wil wordt zij zi de voor Jaa] ring tussen door Iens 1 onvermijdelij] verdriet. ln< gelaten. Jaap handelbaardej De grote door in Den directeur is terwijl zij zi weegt, en tr zachten rijpl verpleegster Intussen met haar 1 korte tijd palmen. Na hem uit ger thuis op: „Het bezo aarster bij J een nederk gebleven, h Jaap in het men, hier lucht zuiver beneveld, st intrapt. Op half t den. Willy langer zelfv is er niet mi eens op. Hel rug en bij I ken erg pre De rest v; Jaap in eer het contact i daar, doet 1 zijn eigen t( hem inzien tegenover II Hij is vasl ailes goed t tegenover hs sterker dan toekomst gel tussen 00k bi liefde tegenc verleden licl hen licht de Wij hebbe: Romijn met Hij heeft het kinderen, do< aangegeven ons was laag overtuigd dai volwassenen noegen zuller haal is boeie Jaap een zo< is de Godsdù voorgrond ge beelding is b< dat voor oud De uitgave „Holland" te AAN UW Bij Moussault dam verschijt INi WAAR WO TEKO De heer J. ongeveer een brand werd V 5 Februari. j thuisgekomen j naar bed gega rende zaak ep een gezin, dai Twee uur l| door geroep is een vuurze wij zijn radel naar buiten t< niet. Mijn vroi deren zijn ern ten naar. het bracht; behalv heid lijfsklerer ten verloren g loos, ik had er verder gebeure mensen gewee: er gebeuren m arm, hebben e dat ik reeds éi mijn zaak wee collega's uit H meer hebben i noodzakelijke j ëel heeft men dat ik ailes, y opgebouwd, ma in rook is opj kunnen opbou\ Het is mijn brandweer, c en aile anderer hebben dan hu dank te zegger. simpele woorde Wellicht zal gevers voldoen: wat het in een voor de ontvan niet in woord< Daarom hoop il holpen hebben den van mijn c begrijpen, met die heb neergei Opnieuw is n nog menselijkhr oude Vlaamse allen, allen voc heeft afgedaan. Ik zal mijn 1 gestelde vertrou (Van redactie wijzigd). SAPPEMEER. De opbrengst der Dam-certificaten in deze gemeente bedraagt f 715.50: HOOGEZAND. Eén der bij de banketfabriek van de fa. V. te Martenshoek wer- kende meisjes geraakte met haar hand tussen een ,draaiende ketting.' Zij moest zich onder medische be- handeling stellen. De afd. Hoogezand van de P. v- d. A. vergaderde Woensdagavond in het hôtel Faber o.l.v. de heer P. M. Bruins. De voorz. deelde mede, dat getracht zal worden weer een afd. van de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" op te rich- ten. De secretaris, de heer H. W. Kui- pers gaf in zijn jaarverslag een dui- delijk overzicht van het werk, ver- richt vanaf de oprichting van de P.v.d.A. Het verslag werd door de' voorz. goedgekeurd evenals dat van de penningmeester, de heer A. Schar- penborg, dat uitwees, dat er een ba- tig saldo is. In plaats van de heer Oliemans (aftredend) werd als lid van de con trôle commissie benoemd de heer K. J. de Vries. Er werd een commissie benoemd, welke de verkiezingsactie zal leiden. Hierin hebben zitting voor het be- stuur de heer G. Ubels en verder de leden Mevr. Woldhek en de heer H. Knip. Het voorlopig bestuur werd ver- vangen door een definitief bestuur bestaande uit de heren P. M. Bruins, H. W. Kuipers en A. Scharpenborg, welke resp. als voorz-, secr. en penn. het dagelijks bestuur vormen. Ver der werden verkozen de dames HoenHoltrup en TonkesKuipers en de heren G. Ubels, A. G. v. d. Poel, J. de Boer en Joh.- Rugge. Als candidaten voor de Tweede Kamer zullen worden ingediend de heren J. Tuin en W. Drees en voor het Gew- Bestuur de heren J. Tuin, T. Nabring en H. de Wit. In zijn sluitingswoord bracht de voorz. de aftredende bestuursleden Mevr. HartogHattuma en de heren K. Plat je en J. Dop dank voor het werk in het belang van de partij verricht. KIELWINDEWEER. Mej. Elli Hidding, alhier slaag- de voor het examen coupeuse. Voor het examen lerares slaagde voorw. met het hoogste aantal punten Mej. Geesje Kruise van Wildervankster- dallen. Beide werden opgeleid door mej. J. Dekker, alhier. O.l.v. de présidente, Mevr. Flik- Reinders vergaderde de Bond v. Plattelandsvrouwen in het café ,,Centrum". Als bestuurslid trad af Mevr. LammersDouwes. In haar plaats werd verkozen Mevr. Hof- kampRijkens, Mevr. de Lange Bouwman werd met algemene stem- men herkozen. Mevr. FlikReinders bedankte als afgevaardigde, in haar plaats werd gekozen Mevr. MarringVvieringa. De présidente bracht verslag uit van de bestuursvergadering te Gronin gen. FOXHOL. In de N.V. W. A. Scholtens Chemische fabrieken is een ongeluk gebeurd dat» aan een jeugdige arbei- der het leven heeft gekost. In de nachtploeg werkte de 18- jarige Wieger Luiken, wonende te Kolham. Door het breken van een fies chlorine kreeg hij een gedeelte van de inhoud over een voet. De jon- gen zag het gevaar van het gebeur- de niet in en bleef doorwerken- Enige tijd later voelde hij zich ech- ter minder prettig en ging naar huis. Toen hij daar aangekomen was ver- loor hij het bewustzijn. Onmiddellijk werd nu Dr. Kok gewaarschuwd, en deze achtte overbrenging naar het academisch ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. Kort na aankomst al- daar is de jongeman wegens ver- schijnselen van vergiftiging overle den. Men vermoedt dat de jongen te lange tijd met chlorine gewerkt heeft De directie van de fabriek heeft de aanmaak van stoffen, waarbij chlorine gebruikt wordt onmiddellijk stop gezet in afwachting van te ne- men maatregelen. WESTERBROEK. Men is begonnen het schoolplein van de o.l- school van een nieuwe afrastering te voorzien. Met het 00g op de belangrijke wedstrijd HSCHeerenveen, zal de wedstrijd WesterbroekHaren in de ochtenduren worden gespeeld. Indien Haren deze wedstrijd wint heeft deze vereniging het kampioenschap 4e klasse B behaald. OOSTERHOGEBRUG. De buurtver. heeft besloten haar jaarfeest te houden in het con- certhuis te Groningen. Een toneel- vereniging en een dameskoor, beide uit Norg zullen medewerking verle- nen. ENGELBERT. Tôt kerkvoogden der Ned. Herv- Kerk werden benoemd de heren J. Mulder en H. Eggens. Tôt voorzitter van ,,Zang en Vriendschap" werd verkozen de heer Joh. Kwant. SCHILDWOLDE. De afd. Schildwolde van de Chr. Landarbeidersbond hield Woensdag avond in de lokalen achter de Geref. Kerk, alhier, een feestelijke Propa- ganda-vergadering, o.l. van de heer Boven te Overschild. Als spre- kers traden op de heren de Groot van Groningen en Ouderkerk van Utrecht, hoofdbestuurders van de C.L.B. Medewerking werd verieend door het Chr. Muziekcorps „De Woudklank" Enige vragen naar aan- _P leiding van de redevoering, werden beantwoord. Aan het slot bracht de heer J. J- Doornbos Jr. als bestuurs lid van de C.B.T.B., afd. Schildwol de, in een kort woord dank. De kleuterschool „Het Jonge Kmd" hield Dmsdagavond een ouderavond in 't café Veenhoven. De voorzitter, de heer Boddema, riep de aanwezige ouders een wolkom toe "in het bijzonder de secretaris der ge meente Slochteren en zijn echtgeno- te, de heer en mevr. Garrelts, daar de school hieraan zeer veel heeft te danken. De avond werd gevuld door eigen krachten. De kleuter- onderwijzeres hield een inleiding over het nieuw aangeschafte materi aal. avond van kleinkunst gegeven m.m. v. het gezelschap Teun Klomp en zijn Makker o.l.v. Jan Blok. De heer H. J. de Graaf hield een korte toespraak, waarna het pro gramma snel werd afgewerkt. In het hôtel ,,De Munte'' ver gaderde de Partij van de Arbeid on der voorzitterschap van de heer O. van der Wijk besloten werd een subsidie van f 25.uit de partijkas aan de „Nieuwe Koers" en de Demo- cratische Vrouwenbond te geven, ter wijl met de ledenwerfactie begon nen zal worden, waarvoor een wer- kersgroep is' samengesteld. Door het losschieten van de koppeling van de twee achter el- kaar gekoppelde wipkarren van de heer J. Hendriks kwam de achterste wagen in de spiegelr.uit van de ma nufacturier Voorthuis aan de Mid- denweg te Veendam terecht, zodat deze geheel vernield werd. Verzeke- ring dekt de schade. IJZEREN ZENUWËN Tijdens de bevrijding werd het Brabantse dorp Vierlingsbeek ern- stig getroffen. Nog steeds wordt de bevolking opgeschrikt door ontplof- fing van granaten en mijnen. Dezer dagen stiet een boer, die zijn land aan het ploegen was op een landmijn. Hij was blij dat de mijn niet ontploft was, maar hij dacht er niet over om naar de poll- tie te lopen. Hij ploegde rustig ver der. Toen hij echter korte tijd later een granaat van 50 kg. omploegde, hield hij voor die dag er maar mee ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. De K.N.V.B. deelt mede dat aile wedstrijden in verband met de terreingesteldheid zijn afgelast. De programma's worden een week verschoven. Ook de wedstrijden van de afd. Groningen van de K.N.V.B. en de handbalwedstrijden zijn afgelast. ruwe huid: Pu roi 50 et. PUROLIN (verfijnd producr voôr de vrouwj. Doos 40 et. INGEZONDEN MEDEDELING. JAAG DIE RHEUMATIEK UIT UW LEDEMATEN. BONKAARTEN KA, KB, KC 802 150 Algemeen 2 Eieren- 207 Algemeen 750 gram Suiker enz. 205 Algemeen 250 gram Waspoeder 203 Algemeen 100 gram Bloem of zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel. 202 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak (g'eldig t.m. 6 Maart). 201 Algemeen 1600 gram Brood. 200 Algemeen 200 gram Brood 194 Reserve 800 gram Brood. 196 Reserve 400 gram Brood. BONKAARTEN KD, KE 802. 650 Algemeen 2 Eieren. 709, 707 Algemeen 250 gr. Suiker enz 705 Algemeen 500 gram Waspoeder. 703 Algemeen 100 gram Bloem of zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. 702 Algemeen 400 gram Brood of 1 rants. Gebak (geldig SIDDEBUREN. Mej. B. Emmelkamp, alhier slaagde te Groningen voor het exa men van lerares-coupeuse. OVERSCHILD. De Schoolvereniging Timotheus hield haar gewone jaarlijkse verga dering. Na het uitbrengen van de jaarverslagen door de secr. en pen- ningm. gaf het hoofd der school de heer Schaafsma een overzicht over het afgelopen schooljaar. Bij de be- stuursverkiezing werden gekozen de heren J. Wildeman en D. Schreuder. ZUIDBROEK. De afd. Zuidbroek van de P.v. d.A. hield in „Ons Gebouw" een goed bezochte bijeenkomst. Door de heer A. J. Poelstra werd een causerie ge- houden over onderwijs en jeugdzorg en de taak van de Overheid. Als afgevaardigden naar de gew. vergadering té Groningen werden benoemd de heren A. Bakema en P. Kuiters. In samenwerking met de vakbon- den, vrouwengroep, toneelver. ,,On- da" en de Nieuwe Koers werd een Mei-comité gevormd. Tôt badmeesteres van de bad- en zweminrichting, alhier, werd voor het komende seizoen benoemd me]. A. Brink. Op de weg tussen Sappemeer en Zuidbroek heeft, ter hoogte van de Motké-fabriek een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een nieuwe luxe Chevrolet-wagen bestuurd door de heer E. Pdirec teur van de Stichting 19401945, waarin gezeten waren de vrouw van de bestuurder en haar moeder, pas- seerde in de bocht van de weg een andere auto, slipte en reed tegen een boom. De botsing was zo hevig, dat ■aile drie inzittenden min of meer ernstig werden gewond, en nadat Dr. Weeke de eerste hulp verieend had, werden zij per ambulance naar het academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Na aldaar verbonden te zijn konden zij naar huis gebracht worden. De oudste dame werd het ernstigst gewond. De auto werd ern stig beschadigd. De voorzijde werd geheel ingedrukt. MUNTENDAM. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Ned. Ver. v. Fa- brieksarbeiders(sters) werd Dinsdag- avond in het hôtel „De Munte" een Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minérale zouten. Die wekken de bloedzuiverende or- ganen weer op tôt jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kru schen Salts onder Uw bereik ep met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vif en fit en tôt het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. GADO-BUS DOOR TREIN AANGEREDEN. Donderdagavond omstreeks half zeven naderde een uit Hoogkerk ko mende GADO-bus de spoorwegover- gang aan het Hoendiep bij de Fries- Groningse suikerfabriek. Doordat de ruiten beslagen waren zag de chauf feur, de 25-jarige P. B. uit Gronin gen niet, dat het stoplicht brandde. Hij reed door de eerste spoorboom heen en kwam tegen de tweede tôt stilstand. De bus kon echter niet meer voor- of achteruit. De bestuur der besefte het gevaar waarin de 12 passagiers en hij zelf zich bevonden, en hij riep de passagiers toe de bus zo gauw mogelijk te verlaten. Als laatste verliet hij zelf de bus. Toen naderde de trein van de baanvak Roodeschool-Groningen. Nog probeerde de machinist door remmen een botsing te voorkomen. Hij kon echter niet verhinderen, dat De heer G.ôtzen, minister zor.der portefeuille, heeft aan de Tweede Kamer een nota overgelegd betreffende de economische situatie van Indonesië. Hierin wordt in de eerste plaats gewezen op een teruggang der bevolking. Tijdens de Japanse bezetting werd volgens republikein- se bron het geboortecijfer geraanrd op 18 en het sterftecijfer op 40 zodat het sterftesurplus bedroeg 22 Deze toestand, welke zich op grote delen van Java en Sumatra tôt op heden heeft gecontinueerd, heeft alleen in de bezettingstijd Indonesië meer dan 4.000.000 hrensenlevens gekost. De voedsellandbouw vertoonde tij- ontstaan door het verloren gaan van dens de bezetting een ernstige terug-l voorraden, gebouwen en machines, gang, hetgeen moet worden toege- Alleen deze laatste schade wordt ge- schreven aan de door de Japanners raamd op f 1.000.000.000 (gerekend gevoerde prijspolitiek, die tôt ar- beidsonrust leidde, het wegvoeren van sterke mannen, het systeem van gedwongen leveringen, onvoldoende onderhoud van irrigatiewerken, de ontginning van schermbossen, en het onvoldoende tegengaan van ziekten en plagen. De politionele actie kon de gevolgen van deze misstanden niet onmiddellijk wegwerken, doch al het mogelijke is gedaan om ver- betering aan te brengen. Voor de oorlog kon Java niet al leen in eigen behoefte aan rijst en maïs voorzien, maar was er zelfs een overschot, nu is er lang niet vol- doende voor eigen behoeften. Ook de ondernemings-producten (landbouw) leden een grote schade door onoordeelkundig onderhoud en verwaarlozing- Maar afgezien daar- van is nog een belangrijke schade MOORD NA 4 JAAR OPGEHELDERD. Na jarenlang ontkend te hebben de bus gegrepen werd en een tierv ^ets *e a g gepleeg- tal meters meegesleurd. De bus werd de °P 4 -pP"1 lif44 \e freaa ernstig beschadigd. De trein had de moord' waarb« de tmndersknecht slechts 11 minuten vertraging- SPELEN MET LUCIFERS HEEFT ERNSTIG GI'.VUI.G. Ten gevolge van het spelen met „Mrs. MINIVEft" Het buitengewone succès, dat bo- vengenoemde film reeds eerder hier behaalde, deed de directie der Hoo- gezandster Bioscoop besluiten haar hier voor de tweede maal terug te brengen. Indertijd heb ik uitvoerig stilgestaan bij de uitstekende kwa- liteiten van deze rolprent, die een topwerk der film-industrie genoemd kan worden zowél om het spel als om de perfecte opname. Beter dan welke critiek ook zal de roep, die van deze film uitgaat en die vër- spreid wordt door hen, die haar za- gen, een succesvolle tweede draai- periode bepalen. „ALARM IN MIJN 17" Gedurende de eerste helft der week draait een film, die op ontroe- rende en gave wijze een drama uit het mijnwerkersleven in beeld brengt, een film vol conflicten en met gaaf spel, die zeer zeker de aan- dacht verdient. L. „De Lindenbôrg" voor de Radio. A-s. Maandagavond 7 uur worden er in het Gronings halfuurtje door Hilversum II verschillende liedjes uit het Groninger zangspel „De Lin denbôrg" van Bleeker door de aether gezonden, afgewisseld door conféren ces in 't Gronings. Dit is het zang spel, dat de zangvereniging „O.B.K." te Sappemeer het vorige jaar 10 maal achtereen heeft opgevoerd. Ned. Herv. Kerkkoor, Slochteren. Woensdagavond gaf het Ned. Herv. Kerkkoor, in de goed bezette zaal van Degenhart, haar jaarlijkse uit- voering. De leiding berustte bij Ds. Vermeer. Het koor heeft haar goede naam ook nu weer bevestigd- Onder leiding van haar directeur, de heer H. Bakker, stond deze uitvoering op een hoog plan. Bijzonder goed vol- deden: Het lied van de Zee, van P. Hartog en O Gulden Hoofd, van Jac. B'onset. Het uit damesleden gevorm- de vrouwenkoor gaf een beschaafde en zuivere weergave van enige lie- deren van Joh. Brahms. Het pro- gramma^werd gecompleteerd met enkele toneelstukjes. lucifers raakten de kleren van 2 vier jarige meisjes, die in de kelder van een huis te Zaandam speelden brand. De meisjes zijn in zorgelijke toestand m het gemeentelijk zieken huis opgenomen. Eén van hen is in tussen overleden. (Van onze Haagse correspondent) In een officieel orgaan is de ge- dachte geopperd om een hoeveelheid boter bonvrij doch tegen uitermate hoge prijs op de markt te brengen. De schatkist zou hier wel bij varen, de totale subsidie op het distributie- pakket zou er wellicht door kunnen worden verlaagd, terwijl men het verantwoord achtte, aangezien door de bijzonder zachte winter een melk- productie heeft gekregen, die eigen- lijk boven het distributie- en export- schema ligt. Naar wij thans echter vernemen, voelt de minister van Landbouw niets voor deze oplossing. Mocht de situatie zich blijven ontwikkelen, zoals de laatste maanden, dan moet het niet uitgesloten worden geacht, dat in de loop van de zomer het rantsoen boter (niet margarine) zal worden verhoogd. van Son werd doodgeschoten en de heer Kroes door een kogel zwaar werd gewond, heeft de S.S.er A. J. uit Oosterhout eindelijk bekend de moord op zijri geweten te hebben. De S.S.er vertoeft thans in het kamp! voor politieke delinquenten te Hoo-| gerheide. J. staat in zijn woonplaats' 1 bekend onder de bijnaam „De1 Spreeuw". Destijds is hij voor 1 naar vooroorlogse prijzen). Mijnbouw en industrie. De mijnbouw herstelt zich lang- zaam. Het ligt in de bedoeling met Amerikaans kapitaal de nikkelerts- winning op Celebes uit te breiden. De industrialisatie zal worden be- vorderd. Er zal een lichte industrie worden opgebouwd, gericht op. de primaire behoeften van de bevol king, terwijl enige grote metallur- gische en chemische bedrijven de basis van de industrie zullen Vormen In- en uitvoer. Uit de statistieken blijkt welis- waar, dat de uitvoer in 1947 groter was dan in 1946, maar de invoer is nog sterker toegenomen. De invoer over de eerste 8 maanden van 1947 was gelijk in waarde aan de export over het gehele jaar, en die import was nog geheel onvoldoende. Kosten van levensonderhoud. In de mota wordt ten slotte opge- merkt, dat de kosten van levenson derhoud tôt zeer grote hoogte zijn gestegen, maar dat in de gebieden waar een politieke stabiliteit is be- reikt een tendenz valt waar te ne- men tôt stabilisatie van het prijzen- niveau. BIJNA 39.000 SIGARETTEN TE AMSTERDAM IN BESLAG GENOMEN. De Amsterdamse politie heeft op "De aanwijzing van een particulière tip- de' gever een inval gedaan in een per- moord gearresteerd, doch men moest hem weer vrijlaten wegens gebrek aan voldoende bewijs- Op de bewus- te avond is hij in de buurt Plaswyck als een ware wildeman tekeer ge gaan. Hij drong een woning binnen en perste de bewoners geld af, in een andere woning, die hij eveneens Was binnengedrongen stak hij het bed in brand, met verschillende mensen begon hij een wprstelpartij, waarbij de wildeman van zijn revol ver gebruik maakte. De tuinders- knecht van Son werd door hem doodgeschoten, terwijl de heer Kroes die met een pook de amokmaker te lijf ging door een kogel zwaar ge wond werfl. De politie heeft thans zoveel be- wijsmateriaal tegen J. verzameld, dat aan ontkennen niet meer te denken viel. Zijn zaak zal door het bijzonder gerechtshof te Den Bosch worden behandeld. Prijs per koker 25 tabletten 40 et In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. SAPPEMEER, 12 t.m. 18 Febr. 1948. Hoogezand en Berendtje Romp, 18 j,, Geboren: Janna, d. v. Jan Muller en Antje Duut, Hoogezand; Roelof, z. v. Reinder Johannes Swart en Har- manna Kreuger; Carolina, d. v. Jan Blaauw en Tijntje Brugge;. Jan, z. v. Jan Hazelhoff en Geessien Neeltje Venekamp, Hoogezand; Antje, d. v. Koenraad op de Dijk en Frouwke Sesselaar, Veendam. Ondertrouwd: Fijs Schuddebeurs, 26 j. en Geertje Wold, 25 j., b- v. Sappemeer; Jan de Vries, 28 j. Veen dam en Tietje Roggen, 28 -j., Sappe meer; Johannes Helmers, 23 j., Zuidbroek en Aaltje Schut, 21 j., Sappemeer. Getrouwd: Hendrik Leugs en Mar- garetha Kruize, b. v. Sappemeer; Anne Roelfsema en Domiena Wol- tjer, b. v. Sappemeer. Overleden: Iektje Hommes, 92 j-, wed. v. Simon Boerema. HOOGEZAND, 12 t.m. 18 Febr. 1948 Geboren: Jan, z. v. Roelof Men- zinga en Aaltje van Bruggen, Fox- ham; Jacobus Henderikus, z- v. Al bert Medendorp en Tijssina Alida Massink, Foxhol; Annie, d. v. Ger- rit Goudemond en Seike Geertruida Molter, Westerbroek. Ondertrouwd: Jan Roggen, 20 j., FEUILLETON. 9) door ,,Meneer t.m. 6 701 Algemeen 7Ô0 Algemeen 694 Reserve 696 Reserve 500 Maart a.s.) 400 grarrl Brood. 200 gram Brood. 400 gram Brood. gram Bloem of zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 803 Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken. 1065 Suiker 250 gram Suiker enz. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC. 802. 13, 14, 17 Tabak 2 rantsoenen siga- retten of Kerftabak. 15 Versnaperingen 200 gram Ver- snaperingen enz. 18 Versnaperingen 100 gram Ver snaperingen enz. Niet aangewezen zijn en vernie- tigd kunnen worden: De bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 Melk; 160, 161 162, 164, 167, 666 en 667 Reserve 169 en 669 Algemeen. EMS I. VAN SOEST Overwinckelbe- g'int de Consul, joviaal glimlachend, terwijl ook. zijn vrouw met minza- me lachjes nadertreedt. Dan valt een verbaasde stilte in waarvan René on middellijk gebruik maakt om in te vallen „Mag ik u mijn vrouw voorstel- len?" VI. „Mevrouw Overwinckel*. De con sul neemt Monica's ijskoude hand in de zijne, iets vaderlijks komt in zijn stem: „U is pas kort in het land? Kunt u wennen?" „0, zeker, Excellentie", zegt Mo- nica kordaat boven het kloppen van haar hart uit. Dan buigt ze voor de Consulsvrouw, die haar weiwillend toeknikt. „Ik begrijp, dat u verbaasd is zegt René snel en gedempt, ,,-U had mijn neef en „diens vrouw" uitgeno digd. Dit betreft een kwestie van het dringendste belang voor onze kolo- nies en die der Engelsen. Mag ik u om een kort onderhoud verzoeken?" „Een ogenblik!" De consul toont door blik noch gebaar, wat er m hem omgaat en begroet de volgende gasten. Monica is trots over de ma nier, waarop René de situatie heeft heheerst, Diplomaat als hij is, door niets uit zijn evenwicht te brengen en zijn masker van feestvreugde handhavend, beseft de consul wel( degelijk, dat het hier iets ernstigs geldt. Maar geen der* gasten kan iets aan hem merken. Naast René wacht Monica, een wacht, die eeuwen schijnt te duren. Uit een groepje maakt zich een kor te gestalte los en komt op hen toe. Ze herinnert zich, dat- de jonge man met het rode gezicht en de kinder- lijke ogen aan haar is voorgesteld als de „buldog-journalist" Jimmy Flâgell. „Hello, Overwinckel", zegt hij met sterk accent. ,,Isn't it damned dull- here? Beg your pardon, Madam, if my expression sounds a little ahembut.(Is het niet stom- vervelend hier?" Excuus, Mevrouw, als mijn uitdrukking 'n beetje ahem.maar. „Er is niets hier, is het niet, Jim my!" plaagt René. ,,Inderdaad, er is niets te beleven! Behalve zo nu en dan een misselijke echtscheidingsprocedure of een so- ciety-schandaaltje gebeurt er niets, wat de moelte waard is! Iets, dat vette koppen op de voorpagina wet- tigt en dat nu eens niet Europa be treft!" De kleine man windt zich op, wordt nog roder, maar zijn ogen blijven de ogen van een kwajongen. (Wordt vervolgd). 77. Dadelijk kwam de oude man overeind en schudde de beide gasten de hand. „Vreemdelin- gen binnen onze poor- ten, gij zijt welkom", zei hij in z'n eigen taal. Toen leidde hij hen de grot binnen en beduid- de hen, plaats te nemen aan de ruwe houten ta- fel. Vlug vulde Luly grote koppen met een verkwikkende drank terwijl een ander meis- je een blad vol etens- waren binnenbracht. Gron Getrouwd: Jakob Pieter Haak, 31 j., Slochteren en Geessien Doddema, 31 j., Hoogezand. Overleden: Folkert Groeneveld, 62 j., echtg. v. Janna Molema, Hooge zand; Gerrit Tor, 55 j., echtg- v. Geertje Zaaiman, Hoogezand. SLOCHTEREN, 12 t.m. 18 Febr. 1948 Geboren: Harm Hendrik, z. v. A. Bos en S. Strootman, Tjuchem; Arend, z. v. A. Blaauw en B. H. Zuur, Kolham; Wilto Hugo, z. v- U. J. Eekhof en J. J. Knooihuizen, Sid- deburen; Klaas, z. v. H. de Vries en A. Jongman, Scharmer; Henderikus, z. v. E. Prins en H. M. Westerman, Slochteren; Frouwke, d- v. H. Haan en H. Veldman, Hélium. Ondertrouwd: H. Veltman, 26 j., Harkstede en A. Buining, 27 j., Sid- deburen; L. H. Eissens, 26 j., «Gro ningen en K. Walma, 21 j., Siddebu- ren; C. M. F. van Rossem, 50 j., Naarden en H. J. Kuiper, 26 j., Sid- deburen. Overleden: R. Hamminga, 66 j., wed. v. K. Dikkema, Scharmer. ZUIDBROEK, 11 t.m. 17 Febr. 1948- Geboren: Meintje, d. v. Geert Brouwer en Johanna Koller; Efina, d. v. Jacobus Dekens en Niessijn Schuur; Antje, d. v. Emmo Schuiling en Trientje Dilling; Joost, z. v. Fre- derik.Brust en Jantje Menkema. Getrouwd: Albert Jager, 25 j., Slochteren en Annegien Regina Pan- nenborg, 25 j-, Zuidbroek; Fokko Meijer, 32 j., Zuidbroek en Niesien Nijhof, 25 j., Zuidbroek. MUNTENDAM, 12 t.m. 18 Febr. 1948. Geboren: Trienko, z. v. J. Kerst- holt en S. Doddema. Ondertrouwd: H. Lukje, 26 j. en T. Porrenga, 24 j., b. v. Muntendam. VEENDAM, 11 t.m. 17 Febr. 1948. Geboren: Harmina Lammegien, d. v. J. Molema en J. Romp; Abraham, z. v- H. de Vriès en R. J. Panjer; Aaltien, d. v. H. de Vries en R. J. Panjer; Willem, z. v. F. Bos en A Niewold; Haijo, z. v. H. Huis en H- Smit. Ondertrouwd: R. J. Greven, 19 j en E. Weisenbach, 17 j., b. v. Veen dam; A. Klein, 26 j., Veendam en I. Bekker, 27 j., Brunssum; J. Lel- dekker, 28 j. en H. Bolman, 25 j.; b. v. Veendam. Getrouwd: S. de Vries, Veendam en E. S. Kuiper, Wildervank; B. H, Smit, Wildervank en J. C. Hector, Veendam; G- Romp en B. Scholtens, b. v. Veendam; J. Langbeek, Wilder vank en M. E. Vrencken, Veendam E. Smalbil, Wildervank en H. de Jonge, Veendapn. Overleden: K. Ensing, 74 j.,ongeh.; M. Kruizinga, 49 j., vr. v. L. Hut; H. D. Huizing, 83 j., ongeh.; G. Drent, 83 j., ongeh.; G. Drent, 73 j., vr. v. H. Willems- ceel te Amsterdam en daarbij 38.980 sigaretten in beslag genomen. De 47- jarige vertegenwoordiger J. G. uit de nieuwe Hoogstraat, die men er van verdacht de sigaretten zwart te hebben ingekocht om ze nog zwarter te verkopen en die de politie in het perceel aantrof, werd gearresteerd. INBREKERSCOMPLOT GELIQUIDEERD. Niet minder dan 52 inbraken zijn er voornamelijk in midden Brabant vanaf 1943 gepleegd door een stel inbrekers, waarvan er 8 achter slot en grendel zitten, terwijl tegen 7 an dere proces-verbaal is opgemaakt. Onder de inbraken was er één bij het circus van Bever, waar o.m- een bontmantel ter waarde van f 2000 werd gestolen. DAMMEN. Uitslagen onderlmge wedstrijden „Houdt Stand", Hoogezand—Sappe meer: Groep I: R. A. Jongman—H. Gooiert 1—1; Groep II A. Zanting— J. Werkman 20; K. Snitjer—Douma 20; B. KremerJ. Baas 02; L. v. BonJ. Smit 20. VEILINGSVER. H.-S. Donderdag 19 Febr. Andijvie f 5764; Kroten f 2.10 3; Prei I f 39—49; Idem II f 26—27; Rabarber f 2634; Rode kool f 11.40 Spinazie f 74—92; Witlof I f 15—18; per 100 K.G. Kropsla f 1011 per 100 krop. voor 22 Februari. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden. Westerbroek: 10 u. dr. P. Glas; 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde:' 10 u. ds. Alkema. .Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 10 u. ds. Loorbach. Engelbert: 10 u. Mej. J. Brouwer v. Hoogkarspel (op beroep). Muntendam: 10 u- ds. Haveman; 3 u. „Onze vragen en Gods antwoord") Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Wildervank: 10 u. ds. Zeverjboom. Slochteren: 10 u. ev. Eenshuistra; 7 u. ds. Vermeer. Schaaphok Froombos: 7 u. ev- Eenshuistra. Kolham: 10 u. ds. Politiek. Harkstede: 10 u. ds. v. Hoogstraten. Schildwolde: 10 u. ds. Hulstijn. Hélium: 2 u- ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. ds. de Vries; 11 u. Zondagsschool. Overschild: 9.30 en 2.30 u. ds. Beijer Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuysen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 7 u. ev. Pruysen. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters (Dia- kenbevestiging). GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds, Klapwijk; 4.30 u. ds. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. Tom; 5 u. ds. Klapwijk. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Postema Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. hulppr. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koopmans Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. 0 GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 u. Leesdienst; 5 u. dienst. Zuidbroek: 9.30 en 3 u. ds. Plaats- man. Harkstedp: 9.30 en 2.30'u. ds. Den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. 4s. Houtman SchildwQlde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. student Lin- deman. Foxhol: 10 u. de hr. Zuidersma; 4 u. de hr. Boeren. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hek- huis; 7.30 u. Jongeliedenverg. VRIJE EV. KERK. Veendam: 9.30 en 4 u. ds. de Zeeuw. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer; 11.15 u. Zondagsschool. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 7.30 u. Verlossingssamenk., beide in de IJstent; 6.30 u. Openlucht- meeting voor gem.huis, ailes o.l.v. Kapt. A. H. Hassoldt.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2