Financiële moeilijkheden Landbouwflitsen van overal. OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 en hoe minister Lieftinck die denkt op te lossen. Hoe onkruiden chemisch vernietigd worden Derde Jaargang WOENSDAG 25 Februari 1948 No. 16 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING NEDERLANDERS IN LUIK AANGEHOUDEN. Uit de historié van de Luchtvaart WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT INCIDENT TE LEIDEN. DUITSE METHODEN ABONNEMENTSPRUS f 1.23 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes al» te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling.) HET VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrékening No. 435883. Bij de beantwoording van de spre- Naaldwijk heeft de minister van kers in de Eerste Kamer over de be- Landbouw, Visserij en Voedselvoor- groting van financiën, heeft de mi-' ziening, Z. Ex. Mansholt het woord nister enkele weinig hoopvolle ver-' gevoerd en heeft er gestelde vragen klaringen afgelegd over onze dollar-beantwoord. Twee dingen, waarop positie. Niet dat deze verklaringen' de minister wees willen wij hier voor insiders een volkomen verras-! everl aanhalen. sing waren, want op de Amsterdam- Over de tuinbouw zei de minis- se effcctenbeurs was er reeds enke- ter, dat van een noodtoestand geen le dagen voordat minister Lieftinck sprake iser zijn moeilijkheden, had gesproken over gemompeld. maar die kent het gehele Nederland- We behoeven notuurlijk niet te se volk. De minister gaf toe dat de zeggen dat veie dingen nog schaars tuinbouw in belangrijke mate af- zhn. %In deze schaarste kan de bin- nènlândse productie niet voorzien, de desbetreffende producten moeten in het buitenland aangekocht wor- den, en natuurlijk zal mon deze ge- makkelijkst kunnen kopen in lan- den, die er een overvloed van heb- ben. En dat is in vele gevallen Ame- rika. Deze mkopen in Amerika moe ten betaald worden. Daarvoor zijn twee mogelijkheden- Ter compensa- tie van de aankopen kunnen wij Neuerlandse goederen aan Amerika leveren. Maar Nederland kan niet zoveel goederen aan Amerika leve ren als het Amerikaanse goederen nodig heeft en dat verschil moet be taald worden in dollars. Maar ae hoeveelheid dollars, waarover ons land beschikt is gering. In het voor- uitzicht hebben we het plan Mar shall, dat ons de beschikking zal ge- ven over ettelijke millioenen dol lars, doch het is nog helemaal niet zeker dat het Marshall-plan in Ame rika goedgekeurd wordt, en zo ja, dan zal het ten vroegste in April in werking treden, hoewel het heel goed mogelijk zal zijn dat dit ten aanmerkelijk latere datum zal zijn. In de période van nu, tôt de in-' werkingtreding van het plan Mar- schall, laat ons dollarbezit niet toe, hankelijk is van de export naar Duitsland. Het kostbaarste goed voor de welvaart, zo zei hij verder, is de arbeid. De uurlonen zijn thans veel beter dan vroeger- Weliswaar moet de tuinder deze betalen, maar dan zal hij op de productiviteit van de handenarbeid hebben te letten en zich erop moeten bezinnen, of me- chanisatie niet het middel is, dat de kostprijs van de producten kan verlagen en de productie zelf kan verhogen. Sprekende over de huidige hoge belastingen zei de minister: ,,Het gezonde initiatief van het bedrijfs- leven moet niet worden afgeremd. Als zodanig mogen wij de belastin gen niet voelen, maar als realise- ring van onze armoede. Niet de re Wegens oplichting zijn door de po- litie te Luik aangehouden de Neder- lander W. F. Maatman, een 30-jarige Arnhemmer en zijn 18-jarige vrouw Annigje Bruel, afkomstig uit Eind- hoven. De Nederlandse politie zocht réeds lang naar dit eehtpaar. Maatman heeft in de bezettingstijd bij de S.S. gediend. Na de bevrijding werd hij in een interneringskamp opgesloten, doch wist 1% jaar gele- den te ontsnappen. Sedert dien zwerft hij rond, zo nu en dan ge- kleed in een R.A.F.-uniform. Buiten het oplichtingsgeval te Luik wordt Maatman gezocht door de politie van Charleroi, Antwerpen, Doornik en Panne, alsmede door de Franse politie f Ook in ons land heeft hij heel wat op zijn geweten. De Amsterdamse politie heeft nog een appeltje met hem te schillen in verband met enige diefstallen, de politie van Maastricht wegens verduistering en de recher che van Tilburg wegens oplichting. Annigje Bruel wordt slechts ge zocht wegens enkele kantonale overtredingen, en bovendien is haar opsporing verzocht als minderjarige. Hieruit vloeit voort, dat zij eerst sinds kort met Maatman is getrouwd, of dat zij slechts voorgeven ge trouwd te zijn. Nader wordt gemeld dat Maatman wel als vluchteling genoteerd staat, maar dat hij IVa jaar geleden werd vrijgelaten om mede te werken aan de opruiming van de ,,Weerwolf- actie". De vrijlating geschiedde van- FABRIEKSBRANDEN. De rijwielfabriek „De Magneet" te Weèsp is door brand geheel verwoest Door onbekende oorzaak is er des n^chts brand uitgebroken. Spoedig waren de brandweren uit Weesp, t^eesperkarspel, de fabrieksbrand- weer van de fa- van Houten en de babyspuit van het interneringskamp te Weesp aanwezig, maar zij stonden machteloos tegenover de vlammen- zee, die werd aangewakkerd door de felle wind. Aan de brandweren van Hilversum en Huizen werd om assistentie gevraagd, doch toen deze arriveerden was er van het bedrijf reeds niets meer over. Waar eens de fietsenfabriek heeft gestaan, stond na de brand een ijs- De mensen hebben altijd de ge- voor sportdoeleinden gebruikt. Hij woonte gehad feiten te willen vast- heeft de strijd tegen het „zwaarder- leggen met behulp van de normen, dan-Lucht", het vliegtuig, verloren. die zij gevonden hebben om de tijd Het vliegtuig begon opgang te ma te meten. Dank zij deze gewoonte ken omstreeks 1900. De Gebr. Wright zal ieder schoolkind U nu wçten te waren de eerste die zich aan zo'n vertellen dat het in 1600 was, dat machine toevertrouwden. Sindsdien de slag bij Nieuwpoort woedde; dat is de vliegtuigtechniek gestadig voor- in 1648 de vrede van Munster werd uit gegaan. Deze vooruitgang be- gesloten, en dat ons land in 1672 in reikte zijn hoogtepunt in de oorlog gering mûet welvaart brengen, maar zelfsprekend op voorwaarde, dat hij de 10 milioen Nederlanders zelf. KINDERMOORD BERECHT. In Maart of April 1945,toen de Duitsers aan aile kanten werden te- ruggeslagen, woonde in Klarenbeek een eehtpaar, bestaande *uit een 17 Duitse militair en een Nederlandse vond zij m een klein kamertje 17 vrouw, dat een kind bezat, een meis-, personen, hoofdzakelijk ambac zich na uitvoering van zijn opdracht weer zou aanmelden. De verleiding was toen voor Maatman blijkbaar te groot. SPEELHOL TE ROTTERDAM. Toen de politie onlangs een inval deed in een woning te Rotterdam, je van 8 maanden. Het eehtpaar zat in moeilijkheden. Wat zou de toe- dat we op de totnogtoe gevolgde wij-j komst brengen. Voor aile zekerheid ze voortgaan met aankopen te doen verdronk de militair het kind in de in de Verenigde Staten, en andere' beek. landen, die betaling in dollars vra- Dezer dagen stonden man en gen. Daarom wil de minister die1 vrouw te Zutphen terecht. De offi- aankopen overhevelen naar landen cier eiste tegen de Duitser 5 jaar waar betaling wordt gevraagd in een gevangenisstraf en tegen de vrouw andere muntsoort. Er zullen echter in ieder geval nog aankopen in Dol- larlanden gedaan moeten worden, omdat de betreffende producten niet in andere landen verkrijgbaar zullen zijn. Aangezien hieronder producten zijn die nodig zijn om het economisch leven in ons land op peil te houden, stelt de minister in de eerste plaats voor de vordering van Amerikaanse effecten in ons land. Er zijn in ons land mensen, die Amerikaanse obligaties bezitten. D.w.z. dat zij een of andere Ameri kaanse instantie geld (dollars) ge- leend hebben, en daarvoor een be- wijs gekregen hebben (obligatie). Anderen hebben aandelen in Ameri kaanse zaken (deze luiden in Dol lars). De minister wil nu deze dol- larstukken vorderen en de eigenaars de tegenwaarde in guldens uitbeta- len. De regering zou daardoor weer de beschtikking krijgen over een be- perkt bedrag aan dollars. Datgene wat wij dan nog te kort komen om de meest noodzakelijke aankopen te verrichten in dollarlan- den, wil minister Lieftinck, zo zei hij in de Eerste Kamer, betalen met het goud waarover ons land nog de beschikking heeft. Buitenlandse zaken. Ook de begroting van buitenland se zaken is in de eerste kamer be- sproken, en evenals in de tweede kamer is er veel critiek op het be- leid van minister van Boetzelaar ge- uit. Deze critiek uitte zich speciaal op twee punten en wel in de eerste plaats de federale idee (blok-vor- ming) en het beleid op het gebied van de buitenlandse dienst. De ka- merleden vroegen om democratise- ring van dit beleid, en het plaatsen van bekwame Nederlanders op be langrijke posten. De minister vroeg enkele dagen tijd om zijn antwoord voor te be- 1% jaar. De man werd conform de eis veroordeeld, terwijl de vrouw in vrijheid werd gesteld. VLIEGEN-INVASIE IN EEN KERK. Toen de koster van een Kerk te Venlo dezer dagen de kerk binnen liep, zag hij een kleine karavaan vliegen, die over het middenpad waggelden. Hij volgde het spoor, dat leidde naar de torentrap. Daar bo- ven deed de koster een verrassende ontdekking: vloer, wanden, balken, ailes was bedekt met een zwarte ue- ken van slapende vliegen. Onmiddellijk werd de gemeente- lijke ontsmettingsdienst gewaar-. schuwd, die millioenen vliegen heeft vernietigd. BESTEMMING *VAN GRONDEN IN LIMBURG waarvan het Duitse eigendom vervallen is verklaard. Onlangs vergaderde het district Gennep der Werkgemeenschap Lim- burg. In deze vergadering werd de' wenselijkheid naar voren gebracht, nieuwe Nederlandse boeren- en tuin- dersbedrijven te vestigen op gron- den- die vroeger toebehoorden aan Rijksduitsers, maar waarvan het Duitse eigendom vervallen is ver klaard. Er is reeds geruime tijd een actie gevoerd, maar deze heeft nog niet tôt een definitief resultaat ge- leid. Alleen staat nog maar vast, dat het landgoed „Zelder" nabij Otter- sum bestemd zal worden tôt zaadse- lectiebedrijf. Daartoe zullen deze gronden, welke een oppervlakte heb- oen van 203 ha., door het rijk in exploitatie worden genomen. lieden en enige kooplui, die rondom de tafel zaten, waarop werd gegokt. Toen de politie binnenkwam, lag er juist f 130 op tafel. De politie vermoedde reeds enige tijd, dat de bewoner van het perceel, de huiswerker M. V. er een speelhol op na hield. Onder de aanwezigen bevond zich een slager, die juist een uur van te voren uit het politiebureau was los- gelaten. Tegen allen werd proces- verbaal opgemaakt. KRUIDENIERS In een chemische fabriek voor was- en reinigingsproducten te Am sterdam brak brand uit, die met een reusachtige rookontwikkeling ge- paard ging. In verband met de vele chemische producten, die aan het branden waren was de brandweer genoodzaakt van schuimblusappara- ten gebruik te maken. Vermoedelijk is een bak met gestolde was, die bij een kachel stond in bmnd geraakt. BOS- EN HEIDEBRAND. Zaterdagavond heeft brand op de Hoog-Ruurlose Heide, nabij Apel- doorn een oppervlakte van 75 ha., beplant met vliegdennen, verwoest. Tegelijkertijd ontstond brand op de heide nabij Kootwijk. Hier bleef de brand beperkt tôt 5 ha- nood was. Deskundigen zullen U precies kunnen vertellen wanneer Stevenson de locomotief, Edison de gloeilamp en Franklin de blisemaf- leider uitvond. Maar wanneer begint de historié van de luchtvaart? Zij Ijgt verder in de oudheid, dan menigeen zou den- ken. In de Griekse mythologie wordt vermeld het verhaal van Deadalus en zijn zoon Icarus. Tezamen had- den zij op het eiland Creta een laby- rinth vervaardigd, waarin zij door Koning Minos werden opgesloten. Teneinde te kunnen ontsnappen ver- vaardigde Daedalus vleugels, waar- voor hij o.a. was gebruikte. Toen zo- wel voor vader als voor zoon ae vleugels gereed waren stegen zij op en spoedig lag de Middellandse Zee onder hen. Boven hen straalde de zon. Daedalus waarschuwde zijn zoon om niet te hoog op te stijgen, want de warme zonnestralen zouden fa- taal kunnen worden voor de gebruik te was. Icarus luisterde niet, steeds Men vermoedt, dat brandstichting doger steeg hij op, tôt de was smolt de oorzaak der beide branden is. De politie heeft de zaak in handen. BABY VERBRAND. Bewoners van woningen boven een café in Den Haag, en cafébe-| zoekers, bemerkten een sterke rook-l ontwikkeling in het achterhuis. On-' en hij neerstortte in zee. Die plek van de Middellandse zee waar Icarus verdronk heet nog steeds Icarische zee. Lichter-dan lucht. De eerste proef met lichter-dan- lucht werd ongewild genomen door middellijk ging men kijken, maar priesters van het oude Egypte uit de door de sterke rookontwikkeling tijd der pharao's. Het spande tussen van 1914—1918. Een net van luchtlijnen omspant thans de wereld. Maar nog steedâ is het Ijoogtepunt niet bereikt. De roi die de luchtvaart in onze samen- leving speelt zal nog steeds blijven groeien. kon men het achterhuis niet berei- ken. In een kamer in dit achterhuis lag een drie maandën oude baby. Juist een kwartier eerder had de moeder deze baby verzorgd. Daarna was de vrouw naar voren gegaan, om in het café te gaan helpen. In het achter huis brandde een kachel, die welis- v/aar goed afgeschermd was, maar toch voor een betingelde muur stond. Vermoedelijk heeft het be- hangsel vlam gevat, en zijn daarna gordijnen en opklapbed in brand ge- raakt en tenslotte het wiegje. Zowel cafébezoekers als omwonen- den deden nog verscheidene pogin- KRIJGEN RUIMER WINSTMARGE gen om het kind te bereiken. Geen van allen slaagden er echter in, în het achterhuis door te dringen, zo- voor een aantal artikelen. De minister van Landb., Visserij en Voedselvoorziening heeft de krui- deniers toegestaan hun winstmarge op een aantal artikelen te verhogen. Voor de volgende artikelen zal de margeverhoging 2 cent per ons be- dragen: biscuits, fabriekskoekjes, gevulde chocolade-repen, bonbons en suikerwerken. Alleen voor gevulde chocolade-repen is de winstmarge reeds ingegaan. Daardoor is de prijs van een gevulde reep gebracht op 11 cent. De marge-verhoging mag niet worden toegepast op pure chocolade repen en chocolade producten, waar- voor uitzonderingsprijzen zijn vast- gesteld. WAAR LIGT DE OORZAAK? Douane-slagboom tweemaal vemield De slagboom van het Duitse dou- anekantoor aan de Herungergrens (bij Venlo) is de laatste dagen twee maal vernield. Na door een auto vernield,te zijn geweest, was de tolboom juist weer hersteld, toen de zer dagen een Groningse automobl- list de wegwijzer Nijmegen in don- ker blijkbaar niet opmerkte, en in dat het kind in het bedje is verbrand- Met twee stralen was de brana- weer het vuur spoedig meester. De politie heeft het verkoolde kinder- lijkje in beslag genomen. de priesters en het volk, en toen wil den de priesters een daad verrich ten om het volk te imponeren. Van zeer licht materiaal vervaardigden zij daarom een kastje, en in de wand maakten zij gaten. Nu was 't de be- doeling in dat kastje een vuurtje te stoken, zodat het volk door de gaten het vuur zou zien. Zij hadden er ech ter niet op gerekend dat de ver- warmde lucht zou uitzetten, en door de gaten naar buiten stromen. Het gevolg was dat het kastje een lucht- reis maakte. Serieuze proeven De eerste serieuze proeven om te vliegen werden eerst omstreeks de 18e eeuw genomen. De onbestuur- bare ballon deed zijn intrede. Het principe van de luchtballon leefde nog lange tijd voort in de Zeppelins en de in Amerika gebruikte half- stijve ballons. Maar in onze tijd wordt de ballon alleen nog maar De Hongaarse Landbouw. In Hongarije is de landbouw een deï belangrijkste middelen van be- staan. Ongeveer 55 van het wer- kende deel der bevolking is in de landbouw betrokken. Onmiddellijk na de bevrijding is men aan het werk gegaan om te trachten de lid- tekens welke de oorlog had achter- gelaten in zo kort mogelijke tijd onzichtbaar te maken. En reeds in 1947 waren verschillende producten voor de export beschikbaar, b.v. tarwe, wijn, oliehoudende zaden en fruit. Daartegenover staat echter een gebrek aan fok- en trekvee, landbouwwerktuigen en kunstmest. Het is niet mogelijk het tekort aan vee met Nederlands vee aan te vul- zijn voor 95 gemengde bedrijven. Na de bevrijding werd het land toe- behorënd aan groot-grondbezitters onteigend en verdeeld over 600 000 bezitloze boeren, die nu elk een lonend bedrijf beheren. Hiervoor is len, waardoor een belangrijke we- plaats van links af te slaan, rechtuit derzijdse handel zou hebben kunnen reed, tegen de onverlichte slagboom. ^ontstaan, omdat het Nederlandse De auto werd ernstig beschadigd en vee op de Hongaarse poesta's slecht ae bestuurder gewond. De slagbooru kan aarden. werd ten tweede maie vernield. I De Hongaarse boerenbedrijven nu een groeistof van deze aard op grasland, dan worden alleen de tweezaadlobbigen in deze dodelijke Het onkruid is een van de grote - Men gaat nu meer en meer over groei gejaagd en dat zijn in dit ge- zorgen van de boer. Als men niet ^ot het proberen van chemische stof- val in hoofdzaak de onkruiden. Na schoffelt, hakt en wiedt, komt er de landbomY beeft î?en reedf enkele. weken zijn dan vrijwel aile r van het gewas weinig terecht en tlentalien jaren geieaen ae eerste ongewenste planten afgesWrven. Na- rikaanse deskundigen naar llJU U111 ,UUI LC- dus is de boer wel verplicht veel s!aP..°P deze weg gezet, toen men tuurlijk zullen weer nieuwe on- me teneinde daar een onderzoek in reiden. Gisteren is hij aan het woord tijd te besteden aan de verpleging ®tof,flJ"e kainiet ging mtstrooien ter kruidzaden ontkiemen, maar intus bij de wijnbouw 2 3 ha. nodig, en voor het gemengde bedrijf circa 8 ha. Op 1 Augustus 1947 is een drie-| gaf aanleiding tôt anti-Britse demon- jarenplan voor de landbouw inge-j straties. Het Joods Bureau en de Regeringscrisis in Tsjecho Slovakije. Eigenmachtig optreden van de Communistische minister van bin- nenlandse zaken inzake de bezetting van hoge functies bij de politie heeft tengevolge gehad, dat de twaalf niet- Communistische ministers zijn afge- treden. Hierdoor is de toekomst van het land, dat weliswaar nauwe betrek- kingen heeft met Moskou, maar dat toch de deur naar het Westen. wa- genwijd heeft laten openstaan, onze- ker geworden. Husak, de communistische voorzit- ter van de Slovaakse Raad verklaar- de: „Wij zijn niet meer een bour- geois-republiek maar een volksrepu- bliek. Conferentie te Londen begonnen. Maandag is de conferentie van Amerika, Engeland en Frankrijk over West-Duitsland begonnen. Al- lereerst zal besproken worden of en in welke vorm de Benelux-lan- den zullen deelnemen aan de be- sprekingen, aan het resultaat van djeze besprekingen hangt het weer af of de Benelux-landen ertoe zullen kunnen overgaan medewerking te verlenèn aan de vorming van een West-Europese Unie. Zojuist wordt gemeld dat de Bene lux-landen alleen zullen mogen deel nemen aan bespreking over agenda- punten waarbij zij rechtstreeks zijn betrokken. Ontspanning in België. In België, dat geteisterd werd door ernstige stakingen, valt cen ontspanning waar te nemen. De stakingen verlopen geleidelijk. Reeds het einde van de vorige week werd de toestand door de regering gunstig beoordeeld. Palestina. Zondag hebben zich in Palestina ernstige gebeurtenissen afgespçeld. In de Joodse winkelwijk heeft een verschrikkelijke explosie plaats ge had, welke vele tientallen slachtof- fers heeft geëist- Geruchten zeiden, dat drie vrachtauto's de wijk waren binnengereden, en dat later één is vertrokken. Inderdaad zijn in een krater auto-onderdelen gevonden. Het gerucht, dat in de auto's uni- formen waren gezien, deed verschil lende veronderstellen, dat Britten de aanslag zouden hebben gepleegd, en gaan, en in regeringskringen heeft men goede hoop, dat na afloop van dit plan het niveau van 1938 weer zal zijn bereikt. Dat de toepassing van de weten- schap bij de landbouw in Honga rije niet wordt verwaarloosd blijkt uit het feit, dat er vier landbouw- hogescholen zijn, waarvan de be langrijkste in de hoofdstad Boeda- pest is gevestigd. Kolonisatieplannen voor Surinaamse gebieden. Zoals men herinneren zal werd enige tijd geleden de vestiging van 30.000 statenloze Joden uit Midden- Europa in Suriname door de rege- ringen van Nederland en Suriname goedgekeurd. De belanghebbenden hebben niet stilgezeten. Kort na de goedkeuring van het plan reisde een gezelschap bestaande uit vijf Ame- Surina geweest De Tuinbouw. Op een vergadering van de plaat- selijke afdeling van de P.v.d.A. te Enige tijd geleden vormde zich te Leiden een groepje belangstellenden om een dronken student, die onzin uitkraamde. Een Collega, die langs fietste, wilde hem naar huis brengen, doch juist kwamen twee agenten aan, die de mensen sommeerden door te lopen en de student naar het bu reau wilden brengen. Deze verzette zich echter, en hij kreeg hulp van omstanders en van 4 militairen. Eén van deze militairen, zekere N. ont- nam één van de agenten zijn gummi- stok, waarop de agent zijn dienst- revolver trok, en enige schoten los- te. De dronken student werd hier door in de buik getroffen en over- leed na enkele uren. De vier militairen hadden zich voor de krijgsraad te verantwoor- den, daar militairen verplicht zijn burgerlijke ambtenaren van de ge- wapende macht te allen tijde te hulp te komen. Deze soldaten hebben echter het tegenovergestelde ge daan. De auditeur militair eiste tegen de raddraaier 3 maanden en tegen de anderen 6 weken gevangenisstraf. De uitspraak luidde resp. 2 maanden en 1 maand gevangenisstraf. bestrijding van herik. Ook kalkstik- sen heeft het gras reeds de over stof kan bij vroege aanwendmg dand gekregen, zodat de nieuwe on- kruidkiemen verstikt worden en in! ieder geval niet meer tôt zaadvor- ming komen. Een kilo per hectare. Deze stoffen werken zo sterk, dat zelfs de ,,zware dosis", zoals voor deze fatale groei nodig is, niet meer bedraagt danéén kilo per ken door verbranding van de plan-] hectare. Deze hoeveelheid wordt op- ten. Het zijn zouten, aie Qpiossen gelost in een kubieke meter water, in de dauwdruppeltjes en deze zout-] d.w-z. in 1000 liter, zodat de sterk- oplossing wordt zo sterk, dat het te van de oplossing een tiende pro- blad erdoor verbrandt. Planten met! cent is. Is het land erg vuil, dan kan diepe wortels, die gmakkelijk weer] men desgewest anderhalve kilo ne- uitlopen, krijgt men er met deze goed worden gebruikt voor onkruid vernietiging. Later heeft men ook wel op brandnetels, e.d. ijzersulfaat toegepast, terwijl er voor onkriua op grintpaden allerlei scherpe che mische stoffen bekend zijn. Twee systemen. De bovengenoemde stoffen wer- der gewassen. Het spreekt vanzelf, dat dit werk min of meer in het gedrang komt nu de lonen zo geste- gen zijn als in de laatste jaren het geval is geweest. Hierdoor heeft zich in verschillende streken van ons land het onkruid veel meer ont- wikkeld dan wij in Nederland ge- wend waren. Vooral in de weidedis- tricten, waar men weinig personeel had, hebben we de overwoekering met distels, herderstasje, varkens- gras, brandnetels en andere hard- nekkige onkruiapianten nana over hand zien toenemen. Daartegen moet opgetreden worden. Nu is de beste bestrijding van het onkruid nog altijd de ouderwetse, d.w.z. de combinatie van schoffelen met een zo goede verzorging van het gewas, dat er geen holle. plekken op het land komen en het onkruid de kans eenvoudig niet krijgt. Op gras land moet men er in ieder geval voor zorgen, dat de distels niet in het zaad schieten en dat er geen pollen brandnetels tôt ontwikkeling komen. Bijzonder doeltreffend is dan ook het vroeg maaien van gras voor drogerij of kuil, waardoor vele on kruiden onderdrukt worden. Daar- mee krijgt men echter niet de vele onkruidplanten te pakken, die plat op de grond een bladrozet vormen, zoals paardebloemen en herderstasje Ook hoefblad is op deze wijze' legen, zoals bij bonen, erwten, spl- gaat het onkruid meester te wor- moeiljjk te bestrijden wegens de nazie e.d. Granen en grassen zijn den, zal men enig verlies in dit op- taaie wortelstokken. 1 echter eenzaadlobbigen. Sproeit men zicht moeten riskeren. middelen niet zb gemakkelijk onder. De" laatste tijd is men nu bezig met een veel listiger bestrijding door middel van groeistoffen. Men zou zeggen, dat het niet erg verstandig is om aan onkruiden groeistoffen toe te dienen, doch men geeft deze in een hoeveelheid, waardoor de groei té hard gaat. De cellen van het plan- tenweefsel gaan dan een reuzengroei vertonen, waardoor ze tenslotte ka- pot scheuren en de plant niet meer kan leven- Nu zijn er groeistoffen, die alleen werken op tweezaadlobbi- ge planten en niet op de eenzaad- lobbige. Een tweezaadlobbige plant hebft zaden, die uit twee helften be men, doch meer is zeker niet nodig. Hoewel van gevaren voor het vee niets gebleken is, laat men toch in de eerste weken na de besproei- ing nog geendieren in de behan- delde wejden lopen; het beste is het gras te maaien. Op granen zijn nog slechts ge- ringe proeven genomen, doch vol- gens buitenlandse* verslagen wer ken de stoffen ook daar uitstekend; in Nederland raadt men nog voor- zichtigheid aan, daar enkele afwij- kingen in de groei van de gewas sen zijn geconstateerd. Een bezwaar voor de toepassing op grasland is, dat ook de klavers tweezaadlobbigen te stellen naar de mogelijkheden van Joodse landbouwkolonisatie op grote schaal. Nadat deze deskundi gen een oppervlakte van plm. 70.000 ha. hadden onderzocht, kwamen zij tôt de conclusie dat sommige ge bieden in de kuststrook voor het beoogde doel geschikt waren, welke gebieden enige tienduizenden ha. goede grond bevatten, geschikt voor de aanplant van voedingsmiddelen, o.a. rijst, bananen, rietsuiker, cacao en weidegrassen (voor veevoeder), terwijl er veeteelt mogelijk zal zijn. Het Surinaamse klimaat werd ge schikt geacht voor de vestiging van Europeanen, maar een bezwaar vormt het gebrek aan goede behul- zing. Verder ontbreken goede we- gen en een behoorlijke watervoor- ziening. Naast mogelijkheden voor de landbouw bestaan er volgens de deskundigen ook perspectieven voor industrie, waarbij in de eerste plaats gedacht is aan bos-producten en aan landbouwindustrie. Het rapport van deze deskundigen is thans voorgelegd aan het Suri naamse Gouvernement en aan de Freeland League. Nadat het Surf naamse Gouvernement zijn goed keuring aan het plan zal hebben gehecht zal een gedetailleerde over- zijn, zodat ook daarvan een gedeelte eenkomst met de League worden ge staan, waartussen het kiempje is ge- verdwijnt, doch wanneer het er om sloten. Daarna zullen die maatrege- I - 1 1 1 A 1 "_1 Ai. rtW rtAVI rtWl An ttT a! Ir A L A 4" m A_ len worden genomen, welke het mo gelijk maken, dat de eerste groepen kolonisten worden overgebracht. Joodse Nationale Raad hebben het volk tôt kalmte aangespoord en heb ben erop aangedrongen, dat het volk niet voor zijn eigen rechter zou spelen. De illégale organisatie Irgoen Zwai Leoemi heeft echter represaillémaatregelen aangekon- digd. Later op de dag loeiden de sirenes opnieuw. Er werd toen gevuurd met automatische schietwapenen, en er volgde een ontploffing. Uit Arabische bron wordt mede- gedeeld, dat Arabieren deze mis- daad niet hebben begaan. Van offl- cieuze bron wordt echter vernomen, dat een „speciaal commando" van Arabieren, die in het buitenland zijn opgeleid, de aanslag hebben ge pleegd. Britse militairen verklaren dat Arabieren een gevechtswagen en enige auto's te Jaffa hebben gesto- len. De wreedheid kende geen grenzen. Op 5 April 1945 bevonden zich in een barak van het landgoed Oxenhof bij Deventer 10 gevangenen van de Duitsers, die bewaakt werden door 5 S.D.ers, waarvan 3 Duitsers en 2 Nederlanders. De commandant van het gespuis liet de gevangenen een diepe kuil graven, naar hij zel om autobanden voor de oprukkende geallieerde troepen te verbergen. Toen de kuil echter gegraven was, voltrok zich een verschrikkelijk dra- ma. De gevangenen werden in kleine groepjes naar de rand van de kuil gebracht en daar doodgeschoten en in de kuil geworpen. Eén der beide Nederlanders J. Morreau, stond terecht voor het Zwolse bijzondere gerechtshof. Hij verklaarde de slachtoffers niet dood- geschpten te hebben, maar wel naar de kuil te hebben gebracht. Toen de président opmerkte dat verschillen de van de opgegraven lichamen geen schotwonden vertoonden, maar wel verschrikkelijke verminkingen, zoals afgesneden oren en ingeslagen neu- zen, verklaarde Morreau, dat hij geen mishandelingen had zien plaats vinden. Morreau nam in 1942, op 17-jarige leeftijd dienst bij de S.S. Een jaar later werd hij zwaar aan het hoofd gewond en verloor zijn linkeroog. Met deze feiten rekening houdend eiste de officier slechts 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek. 4

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1