VAN OOST EN WEST. PLAATSELIJK NIEUWS IN DE BEKLAAGDENBANK KUNST SPORTNIEUWS Toneel, Uitvoeringen en Feestavonden. tribPnaaal veendam. De winter is toch nog gekomen, laat maar hevig. Met scherpe Oos- tenwinden heeft hij zich aangekon- digd, en heeft zich laten accompag- neren door enige sneeuwval. Het water verstarde, de scheepvaart op onze kanalen werd lamgelegd; het bruggenwee wordt voor een tijd on- derbroken. Nu is de scherpe wind gaan lig- gen. Een stralende zon verjoeg de koude, en gistermiddag kwam het kwik zelfs gedurende enkele uren boven het nulpunt. Intussen zijn de schaatsen voor de dag gekomen. Op verschillende vaar- ten en sloten wordt gereden en op de ijsbanen concentreert zich een gezellige drukte, die zijn hoogtepunt bereikt, wanneer 's avonds de lam- pen branden, en muziekflarden rond- zweven op de adem van de wind. Hoe lang nogLaat het nog een week vriezen, zeggen de schaats- enthousiasten. Maar de schippers hebben liever vandaag dooi dan morgen! SAPPEMEER. In de Maandagavond in het hô tel Groeneveld b. d. Veiling «gehou- dën vergadering van de Alg. Bond v. Ambtenaren, afd. H.-S. werd het be stuur als volgt gekozen: G. Ubels (voorz.), K. J. de Vries (secr.), J. Brink (penn.), A. Dient, J. Dijk, H. J. Bartels, H. Reinek, C. Rowaan en A. Vrieling. Zondag had de verkiezing plaats van kerkeraadsleden van de Doops- gez. Gem. Gekozen Verden de heren G. Boer, T. A. Edzes, J. D. Groeneveld en R. J. Coops. In het café Dijkhuis werd Maandagavond een praatavond ge- heuden door de Ned. Fruitteelt Org. en de ver. van Oud-leerlingen van de Tuinbouw-Vakschool te Sappe- meer. De heer A. S. Planting, hoofd der scbool te Paterswolde hield een inleiding, getiteld „Fruitteelt onder glas". Speciaal behandelde spreker de perzik. Hij vergeleek de met perzik beteej.de oppervlakte in 1904, die 1% ha', bedroeg, met 1947 132 ha. De voorzitter, de heer Rosingh wees erop, dat Oost-Groningen niet door een afdeling was vertegenwoor- digd. Hij drong aan te trachten te komen tôt een afdeling Sappemeer. Er volgde een geannimeerde dis- cussie. BORGERCOMPAGNIE. Donderdag vergaderde de melk- contrôlevereniging „Nooit Gedacht" in het café Kerlien. Er was een belangrijke vooruit - gang te constateren in verhouding tôt verleden jaar, hetgeen in het-bij- zonder tôt uitdrukking kwam, toen de contrôleur, de heer E. Redekker een overzicht had gegeven van de beste koeien aangesloten bij de ver- eniging. Men verwacht, dat in het komen de jaar de onkosten lager zul- len worderî, bovendien hoopt de ver- eniging te kunnen bewijzen recht van bestaan fe hebben. HOOGEZAND. Op een Maandagavond in het café Dijkstra gehouden protestverga»! dering tegen verlenging van de dienstplicht werd een vereniging op gericht, aanvankelijk met 25 leden. Het bestuur is als volgt samenge- steld: L. Pruis (voorz.), H. T. Meijer (secr.), P. Roggen (penn.) en de da mes TepperBijmolt en Zwaneveld- Nieboer. Gisteravond vergaderde de Ned. Natuurhist. Vereniging afd. H.-S- onder voorzitterschap van de heer W. Westerhof. Spreekster was Mej. Dr. D. J. W. Pool van Gronin- gen over ,,Een oud Nederl. bedrijf en z'n omgeving" (het winnen van zee- gras op het voormalige eiland Wie- ringen). Daarna werd een film over het voorm. eiland Wieringen ver- toond. KIELWINDEWEER. Zaterdagavond werd te Boven- Kiel in het café A. G. v. d. Ark, een buurtverenigirfg opgericht. Spontaan traden 151 Jèden tôt de vereniging toe. Tôt bestuursleden werden be- noemd de heren R, Bos, P- Braam, M. v. d. Ark, E. Joosten en P. Dui- mering. -Vrijdag hield de buurtvereni- ging „Van Draaibad tôt aan Klabbe tou" in café Piest haar tweede jaar- feest. Medewerking verleende het „Tianka Kwartet". WESTERBROEK. Onder voorzitterschap van de heer P. Reinders vergaderde de Landb. Vereniging in café Smid. Spreker was de heer Lubbers van de Voorl. dienst der Nrd. Ned. Kunst- mesthandel uit de Leek, die sprak over de bestrijding van de Colora- dokever en van onkruid op bouw- en grasland, en de wijze waarop dit moet gebeuren. Het jaarverslag van de penning- meèster toonde aan, dat er een batig saldo was van f 153.02. Voor wijlen de heer J. Smit kon geen plaatsvervanger gevonden wor- den, die zitting wilde nemen als be- stuurslid in de Sociale Dorpscom- missie en pensioenregeling. De rede daarvoor moet gezocht worden in het feit dat er absoluut geen werkvolk is te krijgen voor de vastgestelde lonen. Ten slotte stelde het bestuur voor om voor groenland geen contribuée over te maken aan de V.B.B. In de vacature Smit werd de heer G. En- sing als bestuurslid gekozen. De P.v.d.A. afd. Westerbroek besloot de heren J. Tuin en W. Drees candidaat te stellen voor de komen- de verkiezingen. In verband met de op handen zijn- de bijeenkomst in het hôtel Faber, waar de heer Joekes zal spreken, zal de afd. haar best doen bussen te krijgen om belangstellenden van de afd. Westerbroek daarheen te bren- gen. In het café Huisman had een feestelijke^ouderavond plaats, waar- voor ondanks de koude, veel belang- stelling bestond. Spreker was de heer J. Boit uit Hoogezand met als onderwerp „Volksonderwijs". Leer- lingen van de hoogste klasse voer- den op „De verloren portefeuille" en ,,Aardig bedacht". Door de ouder- comm. werd ten tonele gebracht ,,Wolf maank Schaop'n" Het echtpaar Tuizenga verleende medewerking met een ,,Foekepot" nummertje. Aan het schoolpersoneel werden bloemen aangeboden. De kosten werden bestreden met de opbrengst van een door ,,ONA" gehouden verloting. KOLHÂM. Door de Ned. Herv. Gemeente, alhier werd beroepen Ds. B. Huis man te Opende-Zuid- SCHILDWOLDE. In een vergadering van de A R. Kiesver. afd. Schildwolde, waarin de voorz. de heer Beeftink een be- schouwing gaf over de politieke toe- stand, hield de heer Reinders .een inleiding over het doel en grondslag van de A.R. partij- De bespreking die op deze inleiding volgde was zo algemeen dat men besloot deze op de eerstvolgende vergadering voort te zetten. De heer J. J. Doornbos gaf hierna een duidelijke en uitge- breide uiteenzetting over „Gemeen- tepolitiek" waarop eveneens een be spreking volgde. In de g»houden jaarvergadering van de Ned. Herv. Jongelingsver. werd een nieuw bestuur gekozen hetwëlk als volgt werd samengestejd: H. Bontsema, secr.; H. Vos, penn-; C. Poort, bibliothecaris en T. Hoog- akker, alg. adjunct. Ds. Hulstijn bleef de leiding behouden. In een te Groningen gehouden vergadering van de C.B.T.B. werd de heer J. J. Doornbos, alhier, metl grote meerderheid van stemmen als! bestuurslid herbenoemd. De afd. „Duurswold" van de Ned. Ver. E.H.B.O. vergaderde in café Spanninga. Uit de jaarverslagen bleek o.m. dat de afd. thans 96 leden telt. Besloten werd een ploeg af te vaardigen naar de grote wedstrijden welke te Appingedam zullen worden gehouden en waaraan ploegen uit de 3 Noordelijke provinciën zullen deel- nemen. Er werd een commissie be- noemd in verband met de te Schild wolde te houden districts-wedstrij den, in verband met het 10-jarig be staan der afd. De heer J. Ramaker, Opper- wachtmeester en Postcommandant bij de Rijkspolitie alhier, wordt bin- nenkort bgvorderd tôt Groepscom- mandant en als zodanig overge- plaatst naar Finsterwolde. Voor ons dorp betekent dit vertrek een ver- lies daar de heer Ramaker, in de korte tijd dat hij hier verbleef, zich de achting van de inwoners heeft verworven. Ook in het openbare le- ven was de heer R. zeer gezien. Hij was o.m. voorzitter van dé Algemene Vereniging te Slochteren, van de commissie Autotocht Ouden van Da- gen en van de elftal-commissie van S.G.V. De voetballers zullen in hem hun trouwste en vurigste supporter missen. t HELLUM. In een gehouden vergadering van de N.N.C. afd. Hélium werd de heer H. K. Boerema als bestuurslid herkozen- De heer Tj. Koning werd als commissielid benoemd terwijl als verzamelaar werd aangewezen de heer Jac. Glas. De heer Tienstra van Drachten sprak vervolgens over de verzorging van de kip als leghen en over het opfokken van kuikens. Ter herdenking van het 35-jarig bestaan bleef men na afhandeling der agen da nog geruime tijd gezellig bijeen. SIDDEBUREN. De wachtmeester der Rijkspoli tie de heer Fluks, wordt met ingang van 24 Febr. a.s- overgeplaatst naar Uithuizen. OVERSCHILD. De heer O. Doornbos, alhier, heeft ook de laatste 2 ronden van de voorxonde om het Damkampioen- schap van Nederland, tôt een goed einde weten te brengen. Te zamen met de kampioen van Utrecht bezet hij de 4e en 5e plaats. De heer Doorn bos zal deelnemen aan de binnen- kort te houden ronde om het kampt- oenschap, tezamen met 14 andere dammers. NOORDBROEK. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni zal hier ter plaatse het 2 daags muziek-concours van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de Prow Groningen worden gehouden. De heer H. Visser, alhier, werd tôt secretaris van de Sociale Verze- kerings-Commissie benoemd. Hier ter plaatse is opgericht een afd. van de Ver. ,,Volkszang". De repetities zullen 27 dezer aan- vangen. De leiding berust bij de heer D. Duister. De Coôp. Landbouwver. „Noord- broek" hield een goed bezochte bij eenkomst. De directeur van de Aan- koop-Centrale te Groningen vertoon- de enkele filmpjes, o.a. betreffende Walcheren en over de rattenbestrij- ding. ZUIDBROEK. De heer J. Munneke, bloemist alhier, heeft onderhands aangekocht de behuizing van de erven Stubbe, gelegen aan de Kerkstraat voor een prijs van f 4500. Aan de gemeente Zuidbroek is voor het jaar 1948 vergunning ver- leend tôt het bouwen van 2 wonin- gen. De samenwerkende organisaties hebben van het collège van rijksbe- middelaars bericht ontvangén, dat een nieuw collectief contract voor de N.V. Holl. Zweedse Zaad Mij. is goedgekeurd. Er zijn hierover reeds geruime tijd onderhandelingen ge- voerd. MUNTENDAM. In café Bosscher vergaderde de Ver. v. Alg. Bewaarschoolonder- wijs. Uit het verslag van de penning- meester bleek, dat er een nadelig saldo was van f 250.67. Het bestuur werd herkozen en de heer G. Auwen als bestuurslid gekozen. Tôt kascontrôlelid werd aangesteld de heer E. Soddema. Besloten werd een zandbak te laten aanleggen. Ter versterking van de financiën zal het schoolgeld met 5 et. per leer- ling worden verhoogd, terwijl obli- gaties zullen worden uitgegeven. De heren Brink en Veld zul De Vlaamsë reuzen konijnen- fokker, de heer A. Schrijver, alhier, behaalde op de elite tentoonstelling te Veendam, waar alleen z.g. dieren mochten worden ingezonden, met zijn reeds meermalen bekroonde Koning- grijze ram, IJzergrauwe ram en twee konijngrijze voedsters het kampioen- schap, zijnde 4 erediploma's. Tôt notabel der Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer D. Bultena. Als zodanig werden gekozen de he ren F. Jager en H. Kruizinga. VEENDAM. Een tweeling van 9 weken en twee dagen oud van het gezin Reu- rich aan de Lange- Leegte is dezer dagen overleden. Toen de moeder in de kamer kwam waar de kinderen lagen, vond zij deze dood in het le- dikant liggen. Genoemd gezin bezat drie kinde ren. De doodsoorzaak van de twee babies staat nog niet definitief vast. Gas gevormd door een petroleum- vergasser zou de oorzaak kunnen zijn. PAARDENSPORT. Door het verbond van de Ver. van Langebaandraverijen in Nederland is een agenda vastgesteld voor d^ te houden draverijen. In deze agenda lezen wij: 6 Juni te Veendam, Duin- digt of Groningen'; 25 Juli: Sappe- rneer; 15 Aug. Veendam; 29 Aug. Sappemeer. STAATSLOTERIJ. 503e Staatsloterij, 3e klasse le lijst. Hoge prijzen. f 5000: 9048; f 2000: 9847; f 1500: 6960; f 1000: 8181; f 400: 5016 17272 18541 21433; f 200: 12108 12224 14707 18686; f 100: 1513 1682 1793 2158 6577 8870 14122 15000 20021. Indonesië. De luitenant Gouverneur Generaal Dr. van Mook, heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk het eiland Madoera als aparté politieke eenheid in de archipel wordt er- kend. Madoera zal als georganiseer de staat in de toekomstige reine Verenigde Staten van Indone sië worden opgenomen. Naar Aneta verneemt is minister Nëher voornemens 8 Maart voor be- sprekingen naar Nederland te ver- trekken. Men verwacht, dat zijn ver- blijf in Nederland ongeveer twee weken zal duren. De Rondetafel Conferentie. De Surinaamse delegatie heeft het volgende telegram aan Dr. Beel ge- zonden: „Heden verzonden aan voorzitter mi'nisterraad Surinaamse pers gele- zen berichten heden van haar ver- tegenwoordiger Rondetafel Confe rentie nver het verloop besprekin- gen en toeneming vrees 'teleurstel- lend resultaat, kennende gevoelens en stromingen Surinaamse bevolking brengt dringend onder uw aandacht dat mislukking rondetafel conferen- Conferentie zijn nog steeds niet be sloten wat ze zullen doen. Verklaren ze enerzijds dat ze zullen blijven en aan de besprekingen zullen deelne men van de R.T.C. distanciëren. derzijds geven zij zelf de geruchten voedsel als zouden ze binnenkort souve-1 vertrekken en zich daardoor volko- men van de R.T.C. distancieren. Thans vernemen wij, dat Jonckheer, v. d. Meer en Yrausyuin (Aruba) bij de K.L.M. plaatsen zullen aanvragen voor het toestel dat Donderdag 2b Februari vanaf Schiphol naar Cura çao vertrekt. Vermoedelijk zal de andere Arubaanse afgevaardigde, Eman niet vertrekken. Ovjrigens begint het spelletje van „wij gaan wel, wij gaan met" dat door de democratische afgevaardig- den met wisselend succès gespeeld wordt, zijn aantrekkelijkheid te ver- liezen. Mr. Dr, J. IN HET VELD WORDT MINISTER VAN WEDEROPBOt'W EN VOLKSHUISVESTING. (Van onze Haagse correspondent.) Naar het ,,Dagblad voor de Zaan- streek" te Zaandam meldt is de be- noeming van burgemeester mr. dr. J. In 't Veld van Zaandam tôt mi- nister van Wederopbouw en Volks- tie onherstelbaar verlies vertiouven huisvesting in de joop van de Vol- in Nederlandse regering zal hebben, dat deszeifs gevolgen tunest voor Koninkrijk. Verzoekt I? zeer drin gende week te wachten. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij van betrouwbarezijde gend dit brengen onder aandacht ujt Den Haag, dat het thans inder- regering en rondetafelconferentie1 aandringend op constructieve pro- gressieve politiek". Omtrent de houding van de Cura- çaose afgevaardigden scflirijft onze Haagse correspondent nog als volgt: De democratische afgevaardigden van Curaçao bij de Ronde Tafel Hoofdstad-Operette met „Wienerblut" Maandag j.l. bracht de Hoofdstad- Operette in de stampvolle Schouw- burgzaal Hôtel Faber een opvoering door leden, die de taal, die zij spre ken, niet beheersen. Een toestand, die we bij een volgende opvoering verbeterd hopen të zien. Het tweede tekort staat op naam van Fritz Stei- ner: door zijn allerdwaast spel, zijn „Wienerblut", welke opvoering op meer dan één punt als uitstekend beschouwd kan worden, hoewel zij van de andere kant ook tekorten moest boeken. Uitstekend was en dit is bij een operette steeds primair de zang. De nieuwe leden van dit ensemble kwamen in niet onbelang- rijke mate de oude kern, die op zich ook reeds zeer goed was, ver- sterken. Vooral geldt dit voor Herm. Valsner, die over een prachtig sonoor timbre beschikt. Buitendien ontpop- te deze ,,nieuweling" zich .als een uitstekend acteur, die van de roi van Jozef, des graven kamerdienaar, een uitstekende interpretatie gaf, al dient hij er zich voor te hoeden in stem en expressie te veel zijn voorgangers te imiteren. Naast hem dient onmid- delijk genoemd te worden Tini Al- mg, als Franziska, Ruth Roden als len mogen bouwen van de N.V. gravin Gabrielle en Chris Reumer Bouwkas Noord-Nederlandse Ge-j als de Qraaf. Dit viertal voerde het van de Johann Strauss opeiette ciownes)îe grollen, waar iedere schijn van geestigheid aan ontbreekt en door zijn belache- meenten. vocale gedeelte op tôt eemzeldzaam De onlangs gehouden bazar ten1 mooie hoogte zowel in hun solistisch! bate van de Alg. Bewaarschool bracht bijna f 900 op. KEGELEN. Rondgang te HoogezandSappemeer De beslissing is gevallen. Met gro te spanning was de laatste ontmoe- ting tussen de diverse clubs tegemoet gezien. Zoals wij in ons vorig over zicht schreven was het verschil in aantal hout in de verschillende afde- lingen zo gering, dat het voordeel van eigen banen wel eens de door- slag zou kunnen geven. Deze veron- derstelling is juist geweest, want in aile rubrieken, althans wat de clubs betreft, wisten die clubs die de ba nen in het café wed. Groeneveld, waar de laatste ontmoeting plaats vond, bespeelden aan de kop te ko men, al was het dan ook na harden strijd. Zo werd in klasse A „Doe je Best" door ,,Ons Genoegen" gesla- gen, zegevierde in klasse B ,,Anony- mus" en legde ,,Ons Genoegen" in afd. C eveneens beslag op de prijs. Een uitstekend figuur sloeg de jonge club „Anon.ymus" en zij zal in de toekomst een ernstige concurrente voor het kampioenschap blijken. De bekerhoudster van het vorige jaar ,,Dussel" kon het niet verder brengen dan tôt de vijfde plaats. In klasse C was er een topspanning. De laatste bal bracht de beslissing. ,,Doe je Best" stond toen nog 2 hout voor ,,Ons Genoegen". Hier speelden de zenuwen een grote roi. Hoepman van ,,Doe je Best" poedelde, terwijl Rei nek van ,,Ons Genoegen" volgens hemzelf, met knikkende knieën, een 7 wierp en daardoor zijn club de overwinning bezorgde. f Voor de prijsuitreiking, welke plaats vond Zaterdagavond in de feestelijk versierde concertzaal van het café wed. Groeneveld, bestond grote be- langstelling. Een daartoe benoemde eommissie o.l.v. de heer Aussema, had een aardig programma opge- maakt. Onze bekende voordrachtkun- stenaar, de heer Kip, was weet op zijn best en bracht de voile zaal spoe- dig in de gewenste stemming en de lachspieren van de feestvierenden ge- ducht in beweging. Een orchestje o.l. v. de heer Aussema Jr. verhoogde op uitstekende wijze de feestvreugde. Voor de oud-Hollandse Kampwed- strijd bestond zoveel belangstelling, dat het aantal balien beperkt werd tôt één op iedere baan. De totaal uitslagen luiden als volgt: Heren afdeling A: Kampioen 1. Ons Genoegen 2287 (gem. 57.17); 2. Doe je Best 2240; 3. Anonymus 2209; 4. Tavenu 2202; 5. Dussel 2075; 6. Vooruit 2030; 7. W.O.P. 2022; 8. H.S. C. 1968; 9. Atlanta 1900; 10. 't Hail Holstek 1880. Hoogste werper in 80 ballen R. Vos met 505 ht. (gem. 6.31) Afd. B: 1. Anonymus 2131; 2. Ons Genoegen 2074; 3. Vooruit 2063; 4. Tavenu 2018; 5. Dussel 2016; 6. At lanta 1952; 7. W.O.P. 1937; 8. H.S.C. 1925; 9. Doe je Best 1917; 10. Da- mesclub ADA 1834; 11. 't Hail Hol stek 1825; 12. Dames Tavenu 1793. Hoogste werper T. Smit, Vooruit, 468. Afd. C: 1. Ons Genoegen 2021; 2. Doe je Best 2016; 3. Anonymus 1920; 4. Vooruit 1881; 5. Dussel 1877; 6. Atlanta 1840; 7. 't Hail Holstek 1711 8. Dames ADA 1649; 9. Tavenu 1569; 10. Dames Tavenu 1214. Hoogste werper W. Mensinga (Doe je Best). Hoogste werpster: Mevr. Schaap Zwiers 411. Oud-Hollandse Kampvvedstrijd Da mes afd. A: 1. Mevr. SchaapZwiers 2. Mevr. BoumanBennema; 3. Mevr. Holle. Afd. B: 1. Mevr. Schrik; 2. Mevr. Fledderman; 3. Mevr. Bieshuizen. Herenafdeling A: 1. T. Bakker; 2. Doddema; 3. Hoepman. Herenafdeling B: 1. T. Smit, 2. H. Fellinger; 3. J. Zeef. Prijs voor de hoogste afvaller eer- ste ronde Mevr. Bos—Prins en de heer H. Bos Sr. SCHAKEN. Tw Uitslagen clubcompetitie schaakver. Hoogezand-Sappemeer: 16e ronde: J. MiedemaL. Scheen 10; H. v. BockhovenP. Miedema 10; H. ClobusP. Beersma 10; J. Reijne J. _Kuipers afgebr.; J. KremerJ. C. Overman 01. Groep II: M., de Steenbeek 01; G F. Akkerman 01. Groep III: J. MolterA. Huizinga 1_0; H. Wubbeling—H. Vegter 0—1; W. ZwaneveldF. R. Huizinga 10. VriesH. G. H. Pentinga optreden als in hun samenzang. Maar, zoals maar al te vaak ge- schiedt, als er geacteerd moest wor ook aile kunst lijke en -lachwekkende grime, haalt hij een circus-clown element en dan nog» lang niet altijd het meest gunstige in de operette, waardoor het geheel iets minderwaardigs dreigt te krijgen: in een revue op zijn plaats, maar in een operette to taal' misplaatst. L. Uitvoering Toneelver. „D.V.S.'\ Sappemeer. In het café Vroom gaf de toneel ver. D.V.S. haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werden de stukken ,,Drei is ain te veul" en ,,Wel zol 't Wfn- nen?" De zaal was goed bezet. Er was bal na bij muziek van de „Sma- kingro's" Feestavond Bond v. Staatspens. Borgercompagnie. In café- Kerlien gaf de Bond v. Staatspens. afd. Borgercompagnie een tweede gezellige avond, waar aan medewerkten de Toneelver. „T.O.P." van Veendam en het en semble Kamps voor het muzikale ge- daad vast staat, dat de Zaandamse burgemeester tôt minister van We deropbouw en Volkshuisvesting zal worden benoemd. De officiële benoeming verwacht- te men hier op het einde van de maand Febr. uiterlijk begin Maart. S.S.-er LEEFDE ONDER VALSE NAAM. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen de Duit- ser H. Hoven, die door de rechtbank enige tijd'gelegen veroordeeld was tôt een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar, met aftrek van het voorarrest, wegens valsheid in ge- schrifte en verduistering van staat. H. was tijdens de oorlog S-S.-er, doch zag zoals tijdens de behan- deling bleek kans tegen het einde van de oorlog onder te duiken. Hij wist zich te voorzien van een inden- titeitsbewijs op naam van Joop van Dueren. Na de bevrijding bleef hij ondergedoken, uit angst als krijgs- gevangene naar Duitsland te worden gestuurd. In September 1945 kreeg zijn vrouw hij was met een Ne derlandse gehuwd een baby, die hij in Hilversum bij de burgerlijke stand aangaf. Ook hier gaf hij op van Dueren te heten. Inmiddels leefde hij met zijn ge zin in Hilversum van de gemeente- lijke overbruggingssteun, maar ge- noot tevens kostwinnersvergoeding van de Nederlandse marine, hetgeen hij verzweeg bij Sociale zaken. Deze kostwinnersvergoeding bleek een administratieve vergissing te zijn. daar hij zich wel voor de marine als oorlogsvrijwilliger had opgege- ven. doch daarvoor niet was goed gekeurd. In 1946 was dit ailes uitgekomen en was hij gearresteerd. De procu- reur-fiscaal noemde het optreden van verdachte, die als Duitser abso luut geen recht had op overbrug- gingsgeld, zeldzaam brutaal. Hij eiste den, konden zij het hoge peil, waar- deeUe De v£orzittei.; de heer Tunde-j bevestiging van het vonnis der op hun zang stond niet bereiken, hetgeen echter merendeels door hun eerste en voornaamste presta- ties vergoed .werd, Claire Clairy, hoewel niet altijd zonder overdrij- ving, is en blijft nog altijd een echte operette-kracht, terwijl Paul Harden nog steeds dezelfde blijft èn in actie èn in zang. De overige spelers, hoe wel veel minder op de voorgrond tredend, sloten zich in een gaaf ge heel hierbij aan en brachten met de overige genoemde leden van het en semble een zeer goede uitvoering 1er voerde het woord, en dankte na afloop, waarbij hij de voorzitter van T.O.P. een taart aanbood. Uitvoering Sportver. „S.V.H." Zaterdagavond gaf de Sportver rechtbank. De verdediger, Mr. Fibbe uit Am sterdam, wilde de zaak van de men- selijke kant bezien en wees er op, dat verdachte's vrouw, die momen- teel met een andere man in Duits- S.V.H. in het hotePFaber haar jaar-j [and saménleeft, geen fraaie roi in 111,,;4,T«rvy.;«rf Dn/^nnlzC rl O i n i Ci 1 J J lii.k.se uitvoering. Ondanks de hevige koude waren nog velen opgekomen om deze avond bij te wonen. De grote zaal was dan ook flink bezet. toen de voorz., de heer WildevekL zijn openingswoôrd sprak. O.l.v. de heer H. Swalve werd. van deze vrolijke operette, waarvan hierna een uitgebreid programma; Pim de la Fuente op de hem eigen vlot afgewerkt. Voor de pauze werd kalme en juiste wijze de pittige en het werk yan de jongeren gedemon- bekende muziek dirigeerde. I streerd, terwijl na de pauze het werk Des te meer jammer is het, dat aan de oudere leden was. Het laat meer jammer is er een tweetal tekorten te waren. Het eerste teyens het grootste ligt hierin, dat de Direc- tie van het Ensemble nog maar steeds niet wiï inzien misschien niet kan inzien hoe belachelijk het Nederlands door de Oostenrijkse leden worden verhaspelt: reeds meer dan eens is hier op gewezen van ver schillende kanten, maar het resul taat is en blijft, dat de Directie blijft volharden in het brengen van een vertaalde operette, die daardoor reeds aan waarde inboet en dan nog wel Vrijdag j.l. stonden o.m. terecht: Hilbrand van der Ark, een 25- jarige winkelbediende uit Kielwin- deweer, die destijds te Vlagtwedde werkzaam was. Hij heeft een reeks on-Nederlandse daden op zijn gewe- ten. Zo ging hij in Maart 1943 naar Assen om dienst te nemen bij de Landwacht- Nadat hij in Den Bosch als infanterist was opgeleid, en er een Duits militair pakje had gekre- gen, legde hij de eed van trouw op Hitler af en kreeg het S.S.-bloed- groepteken. Daarna meldde hij zich in December van dat jaar als sym- pathiserend lid van N.S.B. Enkele maanden later deed hij dienst bij de S.S. te Hoogeveen, Vervolgens ging hij naar Duitsland, en kwam eind 1944 weer in Hooge veen. Van het begin 1945 tôt het einde van de oorlog met Duitsland was hij als S.S.-chauffeur werkzaam in Slovakije- Zijn verdediging was zwak. Men had hem wijsgemaakt zo vertelde hij dat er een Nederlands leger zou komen, en als hij 3 maanden bij dat leger moest dienen, dan behoefde hij niet naar Duitsland. Verdediger, Mr. Douwes wees er op, dat zijn ouders goede Nederlan- ders waren, die onderduikers in huis hadden. Hilbrand stond echter onder invloed van zijn patroon en twee winkelmeisjes, die tôt de N.S.B. behoorden. Zijn aanmelding bij de landwacht bracht hem in conflict met zijn familie, en hij had er ach- teraf berouw van. Maar hij durfde niet onderduiken uit vrees, dat men zijn ouders zou arresteren. Toen zijn vader later in gevangen- schap geraakte is deze door zijn toe- doen in vrijheid gesteld. Daar besch. thans invalide is verzocht pleiter een voorw- straf. Geertje Aaltje Voorthuis, 35 jaar, echtgenote van M. de Haan, Hooge zand. Zij werd in Dec. 1940 lid van NSB en bèzocht bijeenkomsten van de Nat. Soc. Vrouwenzorg. Enige tijd geleden werd ze voor- waardelijk buiten vervolging gesteld, maar daarbij werd ze uit de kies- rechten ontzet "en bovendien als po litieke delinquente onder toezicht ge steld. Daartegen was ze in verzet ge komen. Mr. Benes schilderde haar als een' meeloopster van haar man, een ac- tieve NSBer. Beschuldigde deed ^een positief werk voor de NSB. Later.is de man van de NSB af gegaan, en heeft getracht een deel van hetgeen hij verkeerd deed goed te maken. Hem heeft het Tribunaal de kies- rechten niet ontnomen en hem niet onder toezicht gesteld- Waarom deze vrouw, die slechts een meeloopster is geweest dan wel? vroeg pleiter. Vrijdag a.s. zal kich o.m. hebben te verantwoorden: Pieter Kamphuis (Ged.), 24 jaar, landbouwer te Kiel- windeweer (Raadsman Mr. W. J. Be nes). TRIBUNAAL GRONINGEN. Heden staat terecht: W. K. Oom- kens, Roodehaan. boeken', ste nummer „Ballet" gebracht door een damesgroep was een waarclig slot. Na afloop was er bal bij muziek van het ensemble Ploeger. Feestavond Hengelsportver. „Cehtrum". In het café Sloot gaf de hengel sportver. „Centrum" van Hoogezand haar jaarlijkse feestavond, waaraan medegewerkt werd door de toneel ver. „Nieuw LeVen", terwijl voor- dracht en muziek het programma vulden. Aan de winnaars van het afgelo- pen seizoen werden de prijzen uit gereikt. De wisselbeker met médaillé eh diploma kwam in het bezit van de heer H. Kuipers. Feestavond F.V.V. Reeds enkele weken geleden zou de voetbalver. F.V.V. een herhaling geven van de door haar gehouden feestavond- Door omstandigheden moest deze herhaling echter enkele weken worden uitgesteld. Zaterdag avond heeft deze reprise echter plaats gehad in het café Wiardi. Er was grote belangstelling voor deze avond. Uitvoering Harmoniecorps Noord- en Zuidbroek Ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan gaf het Harmoniecorps Noord- en Zuidbroek een uitvoering in het hôtel Themmen. Namens het gemeentebestuur voerde wethouder P. Kuiters het woord, die waarde- rende woorden sprak over de pres- taties van het corps. Nadat het corps enkele nummers ten gehore had- gebracht, werd de revue „Vijftig jaar Harmonie in de muziek" opgevoerd. Aan het slot van de avond spraken nog de heer Schan- sema, die oude herinneringen op- haalde, en de heer Koerts, die dank te namens het publiek. Schrijfster-regisseuse is mej. Sijp- kes van Noordbroek. Feestavond Voetbalver. „Muntendam". In hôtel „De Munte" hadden Za terdagavond Voetbalver. ,,Munten- dam" en Supportersver. ,,Munten- dam" een gezamenlijke fèestavond georganiseerd- Medewerking verlqen- de de heer H. Hut. Leden voerden toneelstukjes op. dit ailes heeft gespeeld en door haar ongunstige verklaringen een en an- der zeer ten nadele van de verdach te heeft belicht- Ten behoeve van de kinderen van verdachte, die thans ook zonder moeder zijn en omdat verdachte als Duitser toch zodra hij vrij is over de grens >.al worden gezet, verzocht Mr. Fibbe het hof geen langdurige ge vangenisstraf op te leggen. Het hof zal over veertien dagen uitspraak doen. GRAANBEURS GRONINGEN. Groningen, 24 Febr. De noterin- gen op de Groninger graanbeurs wa ren heden: Rode Tarwe f 19.90 f 20.60; Tarwe (wit) f 19.90—f 21.15; Inlandse Rogge f 19.70f 20.80; Zo- mergerst f 17.70f 20.10; Bigot Gerst f 19.20—f 19.70; Haver (wit) f 16.20f 18.60; Groene Erwten f 20.25f 27.75; Paardenbonen f 21.75f 24.25; Duivebonen f 50.25 f 81.25; Karwijzaad f 60.40 f 72.90; Lijnzaad witbloei f 40.40 f 76.40; Lijnzaad blauwbloei f 40.40 f 65.40. VEEMARKT GRONINGEN. Dinsdag 24 Febr. Kalf- en melkkoêien f 675750; f 575—650; f 375—500; Kalfvaarzen f 525—575; f 350425; Voorjaars- kalv. f 425—650, f 325—400; Vare koeien f 500—560, f 275—450; Kalve- ren en pinken f 95310; Weidescha- pen f 75—85, f 60—70; biggen f 50— 60, f 35—45. Aanvoer: 494 runderen, 532 -kalve- ren, 132 schapen, 2 varkens, 318 big gen, 870 paarden, 74 bokken en gei- ten, totaal 1630. Overzicht. Bij een grote aanvoer verkeerde de handel in het kalf- en melkvee in minder vlugge stemming. Zij werd gevolgd door lagere prijzen. Door de ongunstige weersomstandig- heden was ook het weidevee minder goed te plaatsen. In verband daar- mede liepen de prijzen der bonnen terug tôt 9 cent. Van het leverings- vee was het aanbod klein. Het BVV nam ruim 60 runderen en een groot aantal nuchtere kalveren over. Voor de schapen, waarvan de invoerbewij- zen en de geleidebiljetten weer zijn ingetrokken, was de belangstelling voor de beste melk- en weidesena- pen vrij goed. Zij waren hoog in prijs. Voor de biggen waren, in ver band met de trage handel, de prij zen van vorige week niet geheel te bedingen. Paarden voor de slacht: handel matig, overigens was de ver- koop slecht. VEILINGSVER. H.-S. Maandag 23 Febr. Andijvie f 4661; Prei I f 34; Ra- barber f 2023; Spinazie f 47; Wit- lof I f 15—19 per 100 kg.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2