VAN DE BOEKENPLANK SPORTALLERLEI ALARM DE ORIENT „Het eerste Gebod" van U nau-gcaïaan, werd ze door duizenden gelezen Bij Ruwe Handen, BOKSEN WATGEEFT DE RADIO VOETBAL BEDRIJFSVCETBAL DAMMEN Loon- en Sproeibedr. J. SMIT Tuinman - KNIJPSLAAN J. O. GELIIMU, Borgercompagnie H l1, post Sappemeer. ons komen praten. Kiel-Windeweer. Er is enige overeenkomst aan tel hij zijn daad wijzen in dit werk van roka van boeten. Loon en de boeken van Anne de Vries. Beiden hebben de wij de Drentse heidevelden tôt achtergrond gekozen van de door hen geschre- ven handeling- Beiden zijn kenners van het Drentse land en volk, bei den laten de in hun boeken voor- komende personen het Drentse dia- lect spreken, zonder dat ze dit dia- lect gebruiken in beschrij vende ge- deelten. Er zijn slechts weinig ge heel in dialect geschreven boeken aan te wijzen, die zich boven het middelmatige verheffen. Welke mo- gelijkheden er bestaan voor half dialectisehe boeken, heeft Anne de Vries bewezen, om slechts een voor- beeld te noemen. Ook „Het eerste Gebod" is een boek, dat boven het gemiddelde uitsteekt, en dat wij zouden kunnen rubriceren als „het betere genre". met gevangenisstraf verschillende bijdragen werkers. van mede- Onze Jongens Overzee. De Geïllustreerde Pers te Amster- gegeven gewijd aan Indonesië en de zich daar bevindende Nederlandse militairen. Dit nummer, bestaande uit 32 pagina's is naar de aard van de Geïll. Pers een blad waarin de foto's een belangrijke plaats inne- men. Het blad bevat naast een inlei- dend woord van minister Jonkman en een bijdrage van Luit. Generaal Spoor een reeks geïllustreerde artl- kelen over Indonesië en het leven van onze jongens overzee. Het blad is in twee edities uitge- geven, in de eerste wordt aandacht besteed aan het werk van de NIWIN, in de tweede aan het werk van het Katholiek Thuisfront. Stine is geen aantrekkelijk meisje. Ze is niet knap, en ze heeft een ge- schonden wang, en dat maakt dat ze schuw wordt, wars van drukte en vrolijkheid. Eens wanneer zij met een koe langs de weg loopt, valt Harm Lammerts, een zwerver en stroper haar lastig, en het onschul- dige meisje trekt hem aan. Hij be- zoekt haar ouders, neemt haar tegen haar wil in donker mee naar buiten, en in een duister schuurtje neemt hij met bruut geweld bezit van haar. Stine's ouders bewegen haar Harm los te laten, zelfs de dominé komt eraan te pas, maar dan doet Stine tegenover haar moeder een beken- tenis: Er komt een kind! Voor 't eerst van haar leven slaat de smart Lammechien zo meedogen- loos, dat haar radde tong voor een' dam heeft een speciaal nummer uit- wijle verstomt. Zo stil als op 't kerk-' hof, waar alleen de dennen hun ein- deloos treurlied zingen, wordt het nu in de kamer. Ook Stine staat als vastgenageld van ontzetting. Het is, of wat haar te wachten staat, nu ze 't in woorden heeft omgezet, pas vaste vorm heeft gekregen. Zo staan ze tegenover elkaar, tôt het versle- ten slagwerk van de oude, door houtworm aangevreten kiok, traag, met schurend bijgeiuid, meiat, dat het zes uur is. Dan komt er bewe- ging in de roerloze vrouwengestal- te. Stine sluipt als een schurftig dier naar 't achterhuis. Lammechien staart met strakke, droge ogen het raam uit; haar ziel is vol bitterheid. Opstandig denkt ze, dat God haar dit kind beter jong van 't hart had kunnen afscheuren, dan dat ze haar straks aan de willekeur moet zien overgeleverd van de beestmens Harm Lammerts. Hun huwelijk wordt gesloten, en korten tijd later wordt hun een kind geboren. Harm aanbidt het, maar hij vergald het leven van zijn vrouw, die hem geen weerstand biedt, zich zelfs laat mishandelen. Lammy, het dochtertje, trekt van jongsafaan de partij vàn haar vader. Zo nu en dan houdt hij haar van school thuis en trekt met haar de velden in, en op die tochten leert hij haar wennen aan sterke drank. Als het ontaardde meisje 10 jaar is, ont- fermt de staat zich over haar. Zij mpet naar de opvoedingsgesticht. Harm vlucht met haar, maar het gelukt hen niet uit de handen van de politie te blijven. Na de dood van Lammechien trek- ken Stine, die niet geheel normaai meer is, en Harm in haar huis. In een bergplaats vinden zij geld, be- stemd voor Lammy en een polis van de brandassurantie. Harm schrikt van het hoge bedrag, en dan rijpt bij hem een duivels plan. De rode haan kraaide, nooit kon bewezen worden dat Harm de da- der was, de verzekering betaalde. In drie jaar had Harm het geld naar de "kastelein gebracht, en opnieuw was armoede troef. Onhandelbaar- der dan ooit werd Harm tegenover de teruggetrokken Stine. Op 21-jarige leeftijd kwam Lam my thuis. Maar ze was geheel ver- anderd. Ze had ingezien, dat het de vaderliefde was, die haar naar het opvoedingsgesticht had gedreven- Nu stond zij aan de zijde van haar moe der. Aan Lammy vertelt Harm, dat hij Lammechiens huis in brand heeft gestoken, en door haar verraad moe't KALI VOOR GRASLAND. Tengevolge van de gunstige ont- wikkeling in de buitenlandse kaliie- veranties blijkt hete mogelijk voor grasland een kalitoewijzing beschik- baar te stellen. De Provinciale Voedsel Commissa- rissen zullen zo spoedig mogelijk over- gaan tôt uitreiking der bonnen voor deze toewijzing, welke 20 kg. zuivere kali (K-O) per H.A. zal bedragen. Voor grasland op zeekleigronden wordt geen kali toegewezen. De verbruikers behoeven géén aan- vragen in te dienen, daar de toewij- zingen gebaseerd zullen zijn op de laatste inventarisatiegegevens. Men dient er rekening mede te houden, dat de voor het honoreren van deze toewijzing vereiste kali eerst in de loop van de eerstkomende 2 maan- den ter bestemmingsplaatse zal wor den aangevoerd. INTREKKING VERVOERVERBOD VOOR SCHAPEN. Ten einde voor de schapenhouders de mogelijkheid open te stellen om de in het voorjaar gebruikelijke en noodzakelijke verschuivingen in de schapenstapel tôt stand te brengen, heeft het Bestuur van het Bedrijf- schap voor Vee en Vlees besloten, het op 7 Decembér van het vorige jaar afgekondigde vervoerverbod voor schapen met ingang van 23 Fe- bruari a.s. weer in te trekken. Hier- mede komen eveneens de beperken- de bepalingen te vervallen, welke eerste nummer gewijd aan de NedJ gedurende de winter golden voor Spoorwegen); Munt-geld- en bank-] het verhandelen van dit vee, met wezen; Psychotechniek; Land- en uitzondering van voor de slacht ge- Volkenkunde; Taal- en letterkunde;! schikte schapen, door sehapenhou- Sociologie, Kunst en Oudheidkunde. I ders en erkende schapenhandelaren. Daarnaast bevat het tijdschrift nog Verkoop van slachtschapen blijft Harm heeft zijn dochter veraf gooden geen mens kan straf- feloos het eerste gebod (Gij zult geen andere Goden voor Mijn aan- gezicht hebben) vertrappen. Boeiend en vlot geschreven is deze roman van Foka van der Loon, die werd uitgegeven door de uitge- verij Bosch Keuning te Baarn. (Prijs f 4.50). TIJDSCHRIFTEN. Ons Ontwikkelingsblad. Bij de Stichting Administratieve Banden te Den Haag is verschenen het eerste nummer van het tijd schrift „Ons Ontwikkelingsblad", een maandblad voor handels- en kan- toorpersoneel, dat bedoeld is als bij drage tôt de culturele vorming van deze meer ontwikkelde mensen, waarbij natuurlijk in de eerste plaats aandacht is geschonken aan die onderwerpen, waarin deze men sen belang stellen. Van de vele rubrieken noemen wij: Wetskennis, Vliegwezen (gere- digeerd door Bert Prinseïl Geerlings, oud perschef van de K.L-M.); Sociale en Bedrijfseconomie, Verkeer (in het kuikens gewenst zou zijn, vormen de vooruitzichten wat betreft het pluimveevoeder hiervoor nog een belemmering. Krachtens dit broederijbesluit mo- gen slechts die personen kuikens broeden, die in het bezit zijn van een door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren uit te reiken broedvergunning. Het inleggen van eieren, vôôrdat de broedvergunning is afgegeven, is verboden. OOK DE FISCUS LEEFDE MEE met onze jongens overzee. Niets dan lof voor de fiscus. Hij zorgt ervoor dat het belastinggeld tijdig betaald wordt, zodat de bo- dem van de schatkist met een be- hoorlijk laagje zink en papier be- dekt blijft. Hoe actief de fiscus wel is blijkt uit het volgende staaltje: Een inwoner van Breda, die jaar als stoottroeper in Indonesië was geweest, was met het s.s. „Zui- derkruis" huiswaarts gekeerd. Na tuurlijk was er een klein feestje. Er kwam daar echter ook een onge- wenste gast op bezoek, n.l. de deur- waarder. De fiscus had namelijk ontdekt, dat de betreffende sloottroe- per nog een kleine belastingschuld had, van voor zijn vertrek, en stuur- de er onmiddellijk een deurwaarder Kuwe Huid, Ruwe Lippen. 30 et. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK IloogezandSappemeer. Nieuwe aanwinsten. Algemene Wetenschappen. Toekomst, De, der wetenschap; door Charmet en De Broglie. Sociale Wetenschappen. Kinderbijslagwet 1947. Motorrijtuigbelastingwet 1947. Tarief van invoerrechten. Dl. 1. 1947. Leeuw, Van der. Balans van Neder- land. Toegepaste Wetenschappen. Vesten, Nieuwe Noorse, wanten, jumpers, "jongens- en meisjeskle- ding. Waldorp. Onze Nederlandse locomo- tieven in woord en beeld. Kunst en Sport. Kampen, Van. De zeilsport. 5e dr. '47. Ven, Van de. Film. Wedema. Voetbaltechniek. Aardsrijkskunde, Land- en Volken- kunde. Borst. Hallo Afrika. Kersten. Bali. Geschiedenis. Boer, De. Piet Hein en de Zilveren Vloot. Hersey. Hirosjima. Raptschinsky. Sprookjes van de Rus- sische wouden en steppen. Nederlandse- en in 't Ned. vert, romans. Bomans. Sprookjes. Mann. De onderdaan. Schreurs. Mijn moeder Elisabeth. Servaes. Kindertoevlucht. Steinbeck. De rode pony. Engelse romans. Chevalier. Drivin 'woman. Jeugdboeken. Hers. De Almenhoeve. (1417 jaar.) Hildebrand. De helden van Nova Zem- bla. (1012 jaar.) MenkensVan den Spiegel. 't Huize- ke aan het Hunnenpad. (1015 j.) Thomas. Hoofdletter D. (1417 j.) HANDELSBERICHTEN. Mutaties in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen, te Veen- dam. Nieuwe inschrjjvingen. Wed. J. Westerhuisvan Sloten, Foxhol, Gerrit Imbosstraat 39, klein- handel in galanterieën. E. J. van Sloten, wed. van E. Westerhuis. J. Westerhof, Sappemeer, Noord- broeksterstraat 56, timmer- en aan- nemersbedrijf. J. Heiting en Co., Hoogezand, van Royenstraat Oost 91, consumptieijsbe- drijf. Venn.: J. Heiting en H. F. Hit- zel. Wijzigingen. J. G. Benes, Hoogezand, Zuiderstr. 1415, smidsbedrijf. De zaak wordt voortgezet door de venn.o.firma: fa. J. G. Benes en Zoon. Venn.: J. G. Be nes en G. J. Benes. Firma H. Kroeze, Muntendam, Nieuweweg B 225, groothandel in en fabricage van betonwaren, groothan del in bouwmaterialen, groot- en de- tailhandel in hout, teerprod., klein- handel in glas en verfwaren. Bedrijf uitgebreid met de kleinhandel in ijzerwaren en gereedschappen door overname van de zaak: H. Kroeze. Coop. Landbouwver. „Kielcompag" nie" G.A., Nieuw-Compagnie. Uitgetr. Voorz. H. B. Veerkamp. Uitgetr. best. R. W. Niehuis. Ben. tôt voorz.: O. Marring. Ben. tôt best.: R. Smit en R. G. Breemhaar. Opheffingen. J. Dieters, Martenshoek, Smitslaan 7, timmer- en aannemersbedr. ook thans onderworpen aan de Vee- en Vleesverordening 1942 en dus al-, heeft medegedeeld, dat vitamine ,.o" aan erkende scha- CQr on onViil ttou do /-«I George Mulder geen partij meer voor Douwe Bakker. (Van onze boksdeskundige). Vrijdagavond voor een flink bezette Harmomezaal te Groningen, is over- duidelijk gebleken dat Mulder geen partij meer is voor Bakker. De laatste die voor enige weken in Rotterdam zo'n pover figuur sloeg dat de bladen h,et nauwelijks nodig acht- ten er iets' over te publiceren, heeft in deze wedstrijd bewezen nog wel iets in zijn mars te hebben. Maar nu moet er direçt aan worden toege- voegd dat, zoals Mulder nu bokste, dit totaal niet op boksen geleek. Aile techniek was bij hem zoek, geen dek- king, geen bewegelijkheid genoeg, al leen hiervoor in de plaats brute kracht Maar wat zegt in deze tijden van technisch kunnen deze méthode van vechten, het is niet meer dan Don Quichotterie. Reeds in de eerste ron de was zichtbaar, dat Bakker er ai les op zou zetten, zijn mede prof iets te laten zien, waarvan hij niet ge- droornd had en ook nooit zal dromen. Hier stonden 88 K.G. tegen 85 K.G., de een groot en fors, de andere erbij op af met'œ"nXangbevTirVenemde rerpleken, klein en gespierd Hier deze stoottroeper aan de scjiuld te!^Lnogt meerH' hlerf zat £ts' hlter/ h jinoest iets worden uitgevochten, dit t-i„ was duidelijk zichtbaar. Vanaf de eer- iS «6n blijkbaar stef passen op elkaar toe, blikten el- geen dag langei worden uitgesteldjjaar twee paar ogen tegen die niets MIDDEL TEGEN VERHOOGDE 'goeds voorspelden. Hier zou zoals ge- BLOEDDRUK zegd: iets definitiefs worden afge- t, !daan en dat is er dan ook gedaan. In de vilf ronden heeft de scheidsrechter, heer H. K. Lesterhuis, één onzer universitair rida instituut van Zuid-Fio- het citroenonderzoek, leen toegestaan aan ernenae sena- fcerekj ujt sap en schij van de cl- penhandelaren, voor reehtstreekse Je- troen, de sleutel was tôt verlichting van de bezwaren veroorzaakt door te hoge bloeddruk. Vitamine ,,p", nodig voor het functioneren van de kleine bloedvaten werd 10 jaar ge vering op de slachtmarkt of een door het Bedrijfschap aangewezen leve- ringsplaats. Geen wijziging ondergaan de be staande voorschriften, t.a.v- het ver- voer van en de handel in vee, welke gelden voor de grensgebieden. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SCHOOFSTRO. In verband met het feit, dat de strohulzen, welke uit schoofstro ver- vaardigd worden, reeds eerder aan maximum-prijzen waren gebonden, acht men het gewenst de grondstof thans ook aan een maximumprijs te binden. De vastgestelde maximumprijs voor schoofstro bedraagt bij reehtstreekse levering van verbouwer naar ver- werker f 70 per 1000 kg. franco be drijf van verwerker. Bij levering met inschakeling van een handelaar moet de verbouwer voor die prijs 'afleveren aan de opslagplaats van de handelaar. De handelaar mag dit bedrag ver- hogen met een winstmarge van f 8 per 1000 kg., alsmede met de vracht- kosten van zijn opslagplaats naar de verwerker. BROEDERIJBESLUIT 1948. Voor het broedseizoen 1948 (1 Jan. 9 Mei) zullen broedvergunningen worden uitgereikt voor het broeden van een totaal aantal van 13 milli- oen kuikens. Ofschoon in verband, leden ontdekt door de Hongaarse geleerde Szent Gyorgi. Een Califor- nische instelling heeft toen 250.000 dollar beschikbaar gesteld om een geneesmiddel te fabriceren, maar de kosten bleken.veel te hoog. Dr. Do-, koloff deelde verder mede, dat in zijn laboratorium zeer waarschijnlijk tegen uiterst lage prijs een preparaat van vitaminés „p" kon worden be- reid. Programma van R.O.N. Woensdag 25 Febr.: 13.15—13.30 D Stem van het Noorden. Doriderdag 26 Febr.: 12.45--13.03' Landbouwkwartier. Causerie door Ir. W. Bakker, rijksveeteeltconsulent te Assen. Vrijdag 27 Febr.: 12.4513 Sport praatje. 13.1513.30 De Stem van het Noorden. Zaterdag 28 Febr.: 13.15—13.30 „De Braak" in Paterswolde. Biologisch praatje van Drs. Fop I. Brouwer. 13.30 13.45 Noordelijk weekoverzicht. 1515.20 Concert door het Groninger Kamerorkest o.l.v. E. Clemens-Schrô- ner. 15.2016 Frysk Programma: 15.20 Stirnmen ut it Heitelan. 15.30 ,,Wij sykje it heger op", in radio- met een eventuele uitbreiding der( programma fan it selskip Tetman de pluimveestapel een groter aantalVries. deskundigsten op dit gebied, nauwlet- tend gadegeslagen en zonder schroom ingegrepen wanneer dit nodig bleek. Hier stonden zoals ge zegd, twee be- roepsboksers, die voor elkaar niet uit de weg wilden gaan. Maar de weg is nu wel zo vrij geworden voor Douwe Bakker, dat George Mulder wel voor- eerst geen gelegenheid zal krijgen hem weer te ontmoeten, want dit zou om maar in bokstaal te blijven „zelf- moord" betekenen. Hier was niet meer alleen sprake van zwaar en fors zijn, tegen een aalvlugge kerel die loerde waar hij treffers kon plaatsen. Hier draaide een dartele vent om een zich verdedigende kolos. Bakker be- schikte over een goede „Uppercut" en deelde regelmatig linkse „courïters" uit, die gevolgd werden door dito rechtse. Het enige wat Mulder hier- tegen vier ronden heeft gedaan, was het gaan zoeken in ,,lijf aan lijf" werk. Maar deze leun en hangpartijtjes lust- te Bakker niet, hoe Mulder het ook probeerde. Telkens gelukte het Bak ker hieruit weg te komen en de op- stoten die er op volgden waren niet mooi meer voor Mulder. En juist de ze stoten en de extra droge" op neus en ogen waren oorzaak dat er een grote versuffing intrad bij Mulder. De vijfde ronde leverde dan ook de technische K.O. op, of zoals het nu heet: „Interventie" door de scheids rechter. Het was niet naar de zin van velen die bloed en nog eens bloed willen zien, het zijn immers profs en die boksen immers voor geld. Maar ook voor diegenen geldt bescherming en daarom hulde aan de rechtspreker die terjuistertijd ingreep. Was dit niet geschied, dan was er van de ,,Wild- 78. Nadat ze hun honger gestild hadden, liet de hoofdman Rob en Daan de vreemde grot- woningen helemaal zien. Toen ze terugkwa- men, was het inmiddels nacht geworden en daar Rob en Daan erg moe waren, werden ze in een hol gebracht, waar twee houten ru.st- banken stonden. Binnen een paar minuten wa ren ze vast in slaap. 79. De volgende morgen werden de vrienden wak- ker door het geluid van lachende kinderen en bla- tende geiten. Het zon licht stroomde hun hol binnen. Ze kleedden zich vlug, ontbeten en gingen naar buiten. FEUILLETON. door EMS I. VAN SOEST 10) „Wie weet, Jimmy", zegt René langzaam. „Wie wéét! Misschien is het Nieuws wel vlak in je nabijheid!" „How do you mean that?" Monica denkt onwillekeurig aan een hond, die de oren spitst en wiens neus de geur opsnuift van het wild. „0, niets, niets. Als er iets bepaalds was, zou ik de eerste zijn, die het je laat weten!" weert René af en weer bewondert Monica zijn zelfbeheer- sing. „Ik hou je aan je woord! Waar is je neef, de andere Overwinckel?" vraagt Jimmy plotseling. De kinder- ogen hebben nu iets, dat op ver- scherpte aandacht wij st. René ant- woordt'kort: „Die is op reis." En dan trekt hij Monica haastig mee: „De consul wenkt ons, kom!" Ter wij 1 ze voort- lopen, fluistert hij: ,,Dat was op tijd. Jimmy houdt vast, als hij iets beet denkt te hebben!" ,,Mevrouw als nieuwaangekomene zal zeker belangstellen in een oud- Hollandse zaal in het hartje van de tropen!" Met deze woorden „voor de galerij" gaat de Consul hen voor, een vertrek binnen, waarvan hij de deur achter hen sluit. ,,Welnu, Meneer Overwinckel? De feiten alstublieft, een te lang wegblijven zou bevreem- ding wekken". In korte, duidelijke woorden ver- haalt René hem ailes. Tenslotte toont hij hem de door Oscar aangeduide Zandstra. Allard Morrema. (1215 j.) papieren. De Consul fluit langgerekt. ,,Een misdaad om derwille van deze plannende opzet lijkt me dui delijk. Een poging om de toegangs- poorten tôt de Oriënt, de belangrijk- ste steunpunten van Java en the kentje maar eens wassen! Punt II, heeft hij het rfiet voorzien! De vrouw van de haarspeld in levende lijve! De zoekende blikken van de Straits, in handen te krijgen. Hoe vreemde blijven op hem rusten. Een uw neef met zulk een vèrstrekkend spionnagegeval contact heeft gekre gen, vervult me met verbijstering. Zodra de Vlootcommandant zonder risico voor ontdekking apart te krij gen is, zal ik u laten roepen. Berg dit zorgvuldig weg om het straks de Commandant persoonlijk te overhan- digen". Monica heeft respect voor de wijze waarop de Consul (na de toezegging, dat hij voor de Vlootcommandant te Soerabaja een introductiebrief zal meegeven en hem op de hoogte zal stellen van hun komst), alsof er niets gebeurd is het feest voortgang doet vinden, zonder dat iemand heeft bemerkt, dat er een onderbreking heeft plaats gehad. Als ze weer staan in de uitstraling van honderden lichten en de dan- sende pareil rond zich zien schuife- len op de gesyncopeerde tonen van jazzmuziek, die door een ensemble van kleurlingen in paarse smoking wordt verzorgd, geeft ze plotseling een kneep in René's arm. Hij volgt haar ontstelde blik. „Daar!" fluistert ze. Bij een der pilaren staat een vrouw in een nauwsluitend satijnen ge- waad. Het glimmende blonde haar draagt zij in een zware wrong. VII. Op dit ogenblik nadert Jimmy Flagell Monica en vraagt haar met een koddige buiging ten dans. Ze laat René's arm los, maar werpt hem een waarschuwende blik toe. Hij knikt. Prachtig! Laat hem dat var- glimlach komt om de grote, roodge verfde mond. René huivert plotse ling. In weerwil van die glimiach merkt hij op, dat" die mond iets wreeds heeft, evenals de kleine, blauwe ogen met hun koude schit- tering. „Goedenavond", waagt hij in het Engels- „U lijkt op iemand, die ik gekend heb, maar niet kan thuis- brengen". „Merkwaardig", zegt ze spottend met een lage stem. ,,U lijkt ook op .iemand, die ik gekend heb. Zéér veel zelfs". Haar ogen nemen hem op door halfgesloten leden. Hij heeft een onaangename gewaarwording en zijn gedachten gaan naar Oscar, daar in die stoel, het slachtoffer van deze harteloze agente. Maar met een kalme durf, die hem verbaast, vraagt hij: Misschien lyk ik veef op mijn neef, Oscar Overwinckel?" Geen spier trilt in het smalle vrou- wengezicht. „What's in a name?" ci- teert ze loom. „Het enige, wat ik van die man weet, is, dat hij zich bemoeide met dingen, die hem niet aangingen. Dat hij de fatale dwaas- heid beging een vrouw, die hem liefhad, tegen te werken, inplaats van haar zaak tôt de zijne te maken. Hij wierp zich op als de verdediger van dit land en van zijn eigen kolo- nies en verspilde zo haar lipfde èn zijn eigen leven! als een noodlotsmuziek. Maar moe- dig gaat hij voort: „Dat valt toch alleen in een man te prijzen! In deze kolonie heeft hij zich een bestaan geschapen. De an dere kolonie behoort aan zijn vader- land! Laag verraad zou het zijn, in dien hij had medegewerkt aan een complot!" „Ik verwacht, dat u geen jonge dwaas is en om lege leuzen in zijn fatale voetstappen treedt", zegt de vrouw, terwijl ze weer haar ogen, die René aan die van een slang her- inneren, over zijn gezicht laat gaan. „Wat hij verdedigde was niet zijn land of dat van een ander, het was zijn eigen materieel gewin! Laat ons niet dansen, maar daar bij die pal- men gaan zitten. Ik haat dit onzin- nige dansen. Deze dwazen dansen op een vulkaan. Ze dansen hun eigen ondergang tegemoet. Binnenkort zal de trage god van het Oosten ont- waakt zijn uit zijn duizendjarige slaap, zich de leden rekken en het Westerse juk afschudden! Dan zal geen blanke meer dansen, maar de nek krommen onder de Aziatische hiel! En achter prikkeldraad zullen deze mannen en vrouwen minder lij- ken dan de armste koelie in de stra- ten!" Steeds fantastischer klinkt de lage stem, de lange vingers ballen zich tôt vuisten. Met nuchtere vrijmoedig- heid zegt René: „Het doet wel héél zonderling aan, dat u, als blanke, zich verblijdt in de toekomstige vernedering van uw rasgenoten!" „Rasgenoten? Tôt welk ras behoor Een ijskoude stroom glijdt René ik? Mijn haar is blond, mijn huid is langs de rug bij deze op snijdende. blank, maar mijn bloed is viervoudig West Indianen' een roodhuid minder geweest. Want in het laatst schuifelde er een roophuid door de ring inplaats van een blanke. Toen dan ook de uitspraak luidde: en deze behoefde geen andere te zijn dan nu is geschied, winnaar Douwe Bakker, donderde minuten iang een ovatie los. Deze overwinning wil echter niet uitdrukken de superi- oriteit van Bakker in ailes wat hij deed, deze moet nog blijken uit meer degelijker partijen. De tweede prof, partij tussen Fré de Viies (Gron.) Snoek (Den Haag) gaf een eenzijdigheid van aanvallen en verdedigen te zien. Hier evenals in de partij Mulder—Bakker, een door en door rappe kerel tegen een lauw en sloom afwachtende. De Vries die buitengewoon technisch vocht, won verdiend o.p. In de partij zwaarge- wicht H. de Voogd (Bowi) Winscho- ten—J. de Jager (Sportp.) bleek de geweldige vooruitgang van de eerste. Nog een tijdje en wjj hebben in deze klasse een waardige Noordelijke ver- tegenwoordiger. De meerdere tech niek van de Jager gaf hier de door- slag en deze won dan ook o.p. Een grote verrassing in het Middenge- wicht leverde de nederlaag door op- geven van Jan Schubart (A.) tegen Wim Snoek een 17-jarige Amsterdam- mer. Een roffel van slagen brachten in het „lijf aan lijfwerk" Schubart even van de kook, een opstoot,' even een besluiteloosheid, weer direct hier- op een „linkse directe" gevolgd door een harde rechtse en Schubart was „groggy". In plaats van te laten tel- len, waarbij grote kans bestond dat hij toch weer kon doorgaan, deed hij zijr hand in de hoogte en- hiermede was een tweede nederlaag van onze Neder landse kampioen een feit geworden Een goede prestatie van de veel jon gere Snoek. J. Nieuwzwaag (Sp.)— J. Broch aard (Den Haag), weltergewicht, wa; eveneens een partij van korte duur Nieuwzwaag, de gevreesde man vai de „opstoten", werd in de eerste'ron de winnaar verklaard. Brochaari mocht op medisch advies niet verde boksen wegens een oogblessure. I] dezelfde klasse* boksten C. Voorn hout (A.)J. Hagenaar (Amsterdam Laatste werd winnaar o. p. De parti in het Vedergewicht tussen J. Hein kens (A.) en M. Linneman, Amster dam, werd door de laatste gewonnei o. p. Een voorpartijtje in het Vliegge wicht, leverde een overwinning o] voor F. Wilbrink (A.) die beter bokst dan B. Strijk (Sp.) 4 Maart geeft school Abelsma eei avond voor amateurs die geselecteeri worden voor de Olympische Spelen. Zoals reeds in ons blad van Zater dag werd vermeld, is het voetbalpro gramma van de K.N.V.B., dat Zonda} j.l. wegens de terreinomstandighedei geen doorgang kon vinden, een wer - opgeschoven. Zondag a.s. zal derhî ve het programma worden afgewerl dat oorspronltelijk was vastgeste voor 22 dezer. Ditzelfde geldt voor de wedstrijd van de afd. Groningen van de K. V.B. Vrijdagavond vergaderde in 't ca Wiardi de Bedrijfsvoetbal. Bij afw zigheid van de voorz., de heer Pestman, berustte de leiding bij I heer W. Eefting. Allereerst werd de indeling d ruim 20 deelnemende elftallen in i klassen A en B besproken. De 8 e! tallen, die verleden jaar in de klas A speelden worden daarin gehan haafd en worden aangevuld met B. M., Motké en de Bakkers. Het elft van v. Diepen heeft zich teruggetro ken. Uit het jaarverslag van de pe; ningmeester bleek, dat er een bat: saldo is van f 58.15, terwijl er nog vorderen is f 25.-De secretaris, heer Overzet deelde mede, dat do< de bedrijfsvoetbal geen gebruik gi maakt zal mogen worden van KNVI velden. Ten bate van de NIWIN zî binnenkort een wedstrijd gespeel worden tegen een elftal uit Veendarr De aftredende bestuursleden, de he ren Pestman, Geerdes, Smit en Eef ting werden herkozen. Enige discussie ontwikkelde zich b| de bespreking van het règlement. Oj verzoek nemen wij het eerste artike der reglementen over: ,,Het doel der bedrijfsvoetbal is on. na gedane arbeid in competitie-ver- band in aangename sfeer een partij- tje te voetballen. Dit zgn. amuse- mentsvoetbal, zal niets gemeen heb ben met do L.NVB. Ailes wordt on der elkaar geregeM en van aanslui- ting bij de KNVB is dan oo< geen sprake. Willen spelers van genoemde bond ook voor bedrijfsvoetbalvereoi- gingen uitkomen, dan moe ten ze. dat zelf weten. Hierover kunuen ze al overleg plegen met hun club, zo er op dit punt absoluut geen wrijv behoeft te bestaan. Het hoofdd blijft echter om de niet-activee s lers in het veld te brengen, wat bedrijfsvereniging. maar voor zichz moet uitmaken. Na afloop der vergadering werd de médaillés uitgereikt, waarvan door de heer Wiardi werden beschi baar gesteld en de rest door verei gingen. Zoals reeds vermeld werd deze médaillés in de gespeelde ser: wedstrijden gewonnen door: 1- Ch mica, 2. Beukema en 3. D.E.G. in - winnaarsronde en 1. Koning, 2. Suu meyer en 3. Overzet in de verleizer ronde. De Damclub ,,Harkstede" speelde ,,Ons Dorpshuis" met het le vijft tegen .Groningen I", haar naas concurrente, en wist deze belangrijl- wedstrijd met 82 te winnen. Zij bi zet thans na 7 wedstrijden, van de deelnemende vijftallen, de 2e plaat (No. 1 is ,,Haren".) toon geuite woorden. Het strakke1 gemengd. rhythme van de jazz schijnt hem toe (Wordt vervolgd) EEN GOEDE EN ZUINIGE VOEDING. Op Maandag 1 Maart a.s. 's avond te 19.45 uur zal Dr. O. den Hartog Directeur van het Voorlichtingsbureai van de Voedingsraad, over de zendej Hilversum I een radiocauserie houdei over het onderwerp „Een goede er zuinige voeding". De uitzending is voorbereid in sa- menwerking met de Afdeling Voor- lichting van het Ministerie v. Land- Ibouw, Visserij en Voedselvoorziening. IVoor Roden Kaaaalstraat 133. IUI i uui - MW

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 4