TOENEMENDE SPANNING v»-1 D« >r,i: T „iT •tatrsas Cabaret, Uitvoeringen en Film. Derde Jaargang ZATERDAG 28 Februari 1948 No. 17 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WA ARIN SAPPEMEER SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Gebeurtenissen Palestina geven in Tsjecho-Slovakije en reden tôt ongerustheid. SCHAATSEN Plaatselijk nieuws NIEUWE BONNEN Ter overdenking Nîeuwste snufjes van de Nederl. Industrie envan de Amerikaanse. ABONNEMENTSPKIJS f 1.23 p. kwartaal. Franco p. post f 1 80 (bij vooruitbetaling.) PR1JS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes a la te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 73 cent (bij vooruitbetaling.) HET NIEUWSBLAD n^nnnri/ k^l IMTCMPi A M VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Er zijn vele problemen en feiten, waarop de aandacht zich concen- treert, en het zijn niet aile prettige dicht doen onderwerpen. Integendeel de atgelo- pen week kenmerkt zich door een toenemende spanning. Bevins plannen van een West- Europese Unie beginnen duidelijker vormen aan te nemen. De Benelux- landen zijn uitgenodigd deel te ne men aan de bespreking van enige agenda-punten van de conferentie welke thans te Londen gehouden wordt, van welke uitnodiging deze landen hun medewerking aan de vorming van een Europese Unie af- hankelijk hadden gesteld. In Oost Europa is men het met het houden van deze conferentie maal niet eens. Moskou heeft gezegd, dat het de besluiten van de confe rentie helemaal niet zal erkennen, terwijl Tsjecho-Slovakije, Joego- Slavië en Polen, die te Praag hebben geconfereerd over het probleem Duitsland, namens de drie regerin- gen een mémorandum hebben over- handigd, waarin zij protesteren tegen het feit „dat in de conferentie van Londen een poging wordt gedaan, om het Duitse vraagstuk op te los- sen op een wijze, die in strijd is met het meest vitale belang der Europese naties". Intussen duurt de documenten- oorlog tussen Amerika en Rusland voort. En deze documenten oorlog zal er weinig toe bijdragen de tegen- stellingen tussen Oost en West te verminderen. Tsjecho Slovakije. Slovakije een volksrepubliek maken, en dan zo spoedig mogelijk, en dan de deur naar het Westen hermetisch Rusland is bezig de krans van Westelijke satelieten te sluiten. Tsje cho-Slovakije ontbraK hierin nog. Tsjecho-Slovakije was ook geen ge- makkelijk te kraken noot. Het land is door en door democratisch, en hoewel het na de oorlog zich in be langrijke mate op Moskou heeft moe ten oriënteren, heeft het de deur naar het Westen nooit geheel geslo ten. Het wenste deel te nemen aan de conferentie, welke enige tijd ge- leden te Parijs werd gehouden over het plan Marshall, maar Vadertje Moskou heeft het toen verboden. Thans is de toestand in Tsjecho Slovakije critiek. Het land had een président Benesj, behorende tôt de Nationale Socialisten, een premier, Gottwald, van de Communistische partij. Van de 18 ministers waren communistische en 12 behoorden tôt andere partij en. Toen de minister van binnenland- se zaken nu eigenmachtig de leiden de functies in het ambtenarencorps en in het bijzonder bij de politie in handen van Communisten gaf, meen- den de 12 niet-Communistische mi nisters niet langer met de minister van binnenlandse zaken te kunnen samenwerken, omdat zij bevreesd waren voor de politieke dwang, die zou kunnen worden uitgeoefend door een Communistisch politiecorps, en boden hun ontslag aan. Was dit het moment waarop de communisten gewacht hebben? Zij zouden niets liever dan van Tsjecho Benesj heeft het ontslag der mi nisters aanvaard en heeft de lijst met nieuwe ministers, die Gottwald heeft voorgedragen, goedgekeurd. Dat betekent dat 12 van de 24 minis ters Communistisch zijn, en dat Com munisten de sleutelpositie's bezetten. Wellicht zal Tsjecho-Slovakije bin- nenkort achter het ijzeren gordijn verdwijnen. Dat zou te betreuren zijn omdat dan opnieuw een brug, die een ver- binding zou kunnen vormen tussen Oost en West voor politiek en cultu reel verkeer gesloten zou worden. Bovendien kunnen de consequenties van een dergelijk feit niet worden overzien. Mornenteel is de crisis, die al lang in de lucht hing een feit geworden, en andere dan Russische interventie zdu de spanningen slechts vergroten Palestina De wereld is opgeschrikt door een aantal door Arabieren uitgevoerde aanslagen waarvan één, die Zondag werd gepleegd, het centrum van de Joodse handelswijk in Jérusalem heeft verwoest, en die verscheidene mensen het leven heeft gekost. De toestand in Palestina is gecom- pliceerd. De V.N. hebben besloten het land te verdelen in een Ara bische en een Joodse staat. Eén der trekpaarden van het plan was Ame rika. En in dit geval waren Amerika en Rusland het een keertje eens. Engeland stond er niet zo sympathiek tegenover. Het wilde graag op goede voet komen met de Arabische we reld, want het heeft die Arabische Ontvangen uitslagen van schaatswedstrijden enz. Schaatswedstrijd G.H.B S-, Hooge zand: Meisjes, Groep 1 1. B. Groen; 2 H. Buurma; 3. L. Kremer; Groep II: 1. G. Balkema; 2. G. Visser; 3- F. Bakker. Jongens, Groep I: 1. H. Son; 2. H. Hiemstra; 3. B. Westerdijk; 4. P. Bakker; Groep II: 1. H. Kuiper; 2. O. v. "d. Mey; 3. H. Buurma; 4. G, Olthof. Groep III: 1. H. Lukkes; 2 F. v. Mervennnée; 3. F. Groen. Schoolprijs: Meisjes G. Balkema; jongens: H. Lukkes. Priksleewedstrij d ooor georganiseerd de buurtver. „Boven-Kiel" bij HOOGEZAND. O.l.v. Mevr. Marring hield de Ned. Ver. v. Huisvr. afd. H.-S- haar jaarvergadering in het hôtel Faber. Na het welkomstwoord van de voor- zitster werden de jaarverslagen van secretaresse en kascommissie uitge- bracht. Er bleek een batig saldo tel zijn van f 389.14. De dames Bruins— Eggink en Nijhof—Barends werden tôt bestuursleden benoemd inplaats van de aftredende dames Marring en Staal. Tôt présidente werd benoemd Mevr. Addens—De Grooth- Aan het feestelijk gedeelte van de avond werd medegewerkt door prof. Hakanini, Mevr. Boss—Nieboer, Mej. Engelberts en enige leden van de Gymn.ver. H.-S. De oudste inwoonster van deze café v. d. Ark. 1. J. Pepping; 2. F.j geme^te^Mevr. Wed. Taîlen, hoopt v- d_- Arlc; 4- ninsHap- a s haar 102e veriaardag te J Feddes; 3. A. G Joosten en 5. P. A. Feddes. Dinsdag a.s. haar 102e verjaardag vieren. Haar toestand laat niet toe Schaatswedstrijden O.L.S., West.er- bezoek te ontvangen. broek. Eerste prijzen wonnen: Jon- een maatschappelijk kapi- gens 6—7 jaar: Popke Snip; 8—9 jr. taal van f 450.OOO.— verdeeld in 450 Berend Appeldoorn; 10—11 jr. Hen-] aandelen van f 1000, waarvan 225 kie Groenbroek; 1214 jaar Wiecner aandelen geplaatst en volgestort, is Patje; Meisjes 6—7 jaar Lida Pieters;| opgericht de Simon's Metaalhandel 89 jaar Elly Groenbroek; 10—11 jaar Jantje Smith; 1214 jaar Pietje ten Hoor; Schoolkampioene: Pietje ten Hoor. Lopers (op klompen): Heiko Veger; 2. Geertje Muntinga HOOGEZAND—SAPPEMEER. Heden herdenkt de plaatselijke afdeling van de Ned. Ver. tôt af- schaffing van aie. dranken haar 50- jarig bestaan. In verband daarmede zal het bestuur een receptie houden. SAPPEMEER. Onder zeer grote belangstelling heeft de afd. Sappemeer van „Volks onderwijs" Woensdagavond in het hôtel „Struvé" haar jaarlijkse pro- paganda-feestavond gehouden, waar- aan medewerkte de nieuw opgerich- te toneelvereniging T.V.O., die, onder regie van de heer H. de Vries met 1 „De een i en Slopersbedrijf N.V., Hoogezand, ten doel hebbende de voortzetting der zaken gedreven door de heer S. Simons, bestaande uit de handel in metalen, het exploiteren van een sloopbedrijf, enz. In het kapitaal wordt deelgenomen door de oprich- ter S. Simons voor 221, door de cp- richter Mr. A. J. Sauer en de op- richtster Mevr. F. Helmers ieder voor 2 aandelen. Tôt directeur is benoemd de heer S. Simons, tôt commissaris Mr. A. J. Sauer. wereld nodig om der wille van zijn1 succès opvoerde het blijspel positie in het itfidden Oosten. Die po-j Dtstel". Aan de régisseur werd ci+ip îc momenteel vrii zwak. Dg i boek aangebod.6n. dragen te sluiten of willen bestaan- pagandistisch woord. Velen traden de verdragen gewijzigd hebben. Ver-i als lid toe. moedelijk is de zaak hier, dat de| Woensdagavond hield de Ned. Arabieren liever een verdrag van de c^r. Vrouwen Bond afd. H.-S. haar Liga met Engeland zien, omdat de^ jaarvergadering in het hôtel Groe T vb-QV c oot Han H P VPF- U Ux A TT^il îr-» et TTo+ Cf^xmrMPPydU BONKAARTEN KA, KB, KC 802 211 melk 4 liter melk 213 melk 7 liter melk 216 vlees 100 gram vlees 217 vlees 300 gram vlees 218, 219 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 234 algemeen 1600 gram brood 235algemeen 200 gram brood 236 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig t/m 13 Maart). 230 algemeen 150 gram kaas enz. 237 algemeen 125 gram koffie 239 algemeen 50 gram thee 238 algemeen 500 gram sinaasappe- len (inleveren vôôr 6 Maart). 223 reserve 800 gram brood 224 reserve (bonkaart KB) 125 gram citroenen (inleveren vôôr 6 Maart) 227 reserve (bonkaart KC) 125 gram citroenen (inleveren vôôr 6 Mrt.) 226 reserve 400 gram brood BONKAARTEN KD, KE 802 713 melk 12 liter melk 716, 717 vlees 100 gram vlees 718 boter 250 gram boter of marga- 1 rine of 200 gram "vet. 719 boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 734 algemeen 400 gram brood 735 algemeen 200 gram brood 736 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, vermicelli e.d. (geldig t/m 13 Maart) 737 algemeen 125 gram citroenen (inleveren vôôr 6 Maart) 738 algemeen 1 kg. sinaasappelep (inleveren vôôr 6 Maart) 723 reserve 400 gram brood 724 reserve 100 gram kaas enz. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, me, MG, MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1073 brood 800 gram brood 1078 boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1072 margarine 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 1074 kaas 200 gram kaas enz. 1079 eieren 5 eieren 1077 melk 5 liter melk 1071 vlees 300 gram vlees 1076 vlees 200 gram vlees Liga veel sterker staat dan de ver schillende landen afzonderlijk. En- gelancT heeft zeer goed ingezien, dat het Midden-Oosten een belangrijk gebied is. Niet alleen vormt het een kruispunt van wereld-verkeerswe- gen, maar bovendien bevat het zeer grote olîereserves. Toen de V.S. zich zulke grote voorstanders toonden van het verde- lingsplan, zijn zij waarschijnlijk een stap te ver gegaan. En het is moei- lijk die stap terug te doen. Daarmede zullen de Joden, aan wie een eigen land beloofd is, geen genoegen ne men. Te laat ziet nu Amerika in, dat het de Arabische wereld nodig heeft om event. Russische penetratie in het Midden Oosten te kunnen voorko- men, en om bij een event. oorlog be- zetting van de oliebronnen door de Russen te kunnen tegengaan. Maar de stap terug zou mogelijk ook Russische interventie tôt gevolg hebben, want de Russen zouden on getwijfeld de Joodse verlangens blij ven steunen, en wellicht zelfs troe- pen naar Palestina sturen Inmiddels is de anti-Britse houding van de Joden in Palestina begrijpe- lijk. Engeland heet neutraal te zijn, maar speelt doordat het de commis sie van de V.N. niet eerder wil toe laten dan 2 weken voor de Britse terugtocht, en doordat het een Joods leger niet wil toestaan, terwijl de Arabieren wel over troepen beschik- ken, de Arabieren in de kaart. KIELWINDEWEER. Woensdag hield de landb.ver. „KielWindeweer" o.l.v. de heer L. Lambers haar maandelijkse verga- dering in café „Centrum". Over het verzoek van de Commis- sie voor Landbouwcoôp. in de pro- vincie Groningen om een subsidie van f 40 beschikbaar te stellen voor een in te richten stand op de jubi- leumtentoonstelling werd afwijzend beschikt. Voor directe levering zal aan het C.B. worden opgegeven 14.000 kg kalkammonsalpeter, 6000 kg. zwa- velz. ammoniak, 5500 kg. kalksalpe- ter en 21500 kg. superfosfaat. MIDDELBERT. Voor de leden der Landbouw- vereniging sprak de heer J. Schuite ma van Veendam over het werk van de V.B.B. neveld b. d. Veiling. Het gevarieerde programma bestond uit zanjg, jaar verslagen, bestuursverkiezing en nriITFRFN film, welke laatste werd gedraaid BLOCHIERLN, door de heer F. Boelens. In café Veenhoven Pilkes, In de plaats van Mçyr. werd tôt présidente gekozen Mevr. TomSwen, die de functie aan- vaardde. Inplaats van Mevr. Vegter- Luth werd gekozen als alg. adj. Mevr. Meijer—Pijlmans, die even- eens de benoeming accepteerde. Aan het einde van de vergadering sprak mevr. Turkstra namens het bestuur hartelijke woorden van waardering en dank tôt de scheiden de bestuursleden. Namens de leden sprak Woldhuis woorden van dank en bood hun bloemen aan. Op de onder voorzitterschap van de heer G. Schrage in het hôtel Wed. Groeneveld gehouden vergade ring van de landb.ver. „De Kalk- wijk" bleek, dat de omzet ruim f 44.000 had bedragen. Er was een voordelig saldo van f 108.65. De af tredende bestuursleden, de heren P. Hoen en J. G. Pijbes werden herko- zen. De heer K. Dieterman werd ge kozen als lid van de Comm. v. Toe- zicht. De contributie bleef ongewijzigd. De secretaris deed enkele rnededelin- gen aangaande de levering van kali en superfosfaat. Bij de rondvraag kwam de aankoop van klaverzaden en rubberlaarzen ter sprake. te Schild- wolde werd een algemene ledenver- gadering gehouden van de Coop. Zuivelfabriek en Melkinrichting ,,Duurswold", onder voorzitterschap van de heer E. F. Elema te Tjuchem, Het jaarverslag werd uitgebracht door de directeur de heer Joh. de Weme. Hieruit bleek dat de fabriek het afgelopen jaar uitstekende resul- taten heeft opgeleverd- Het ledental breidde zich aanmerkelijk uit. De geleverde melk bedroeg 3.500.000 kg. met een gemiddelde vetgehalte van 3.6 terwijl de gemiddelde melk- prijs niet onderdeed voor de beste fabriek. Er kon een nabetaling plaats vinden van gemiddeld f 0.40 per 100 kg. De heer Elema werd als be- stuurslid herkozén terwijl in de re- keningeommissie werd gekozen de heer E. Veltman te Lageland. Hier- na werd door de dierenarts Dr. H. ter Borg van Groningen een cause rie gehouden over de T B.C.-bestrij- ding bij rundvee. De heer J. Smit, onderwijzer aan de o.l. school Slochteren-West is in gelijke functie benoemd aan de Théo Thijssen school te Groningen. In de maand Januari j.l. werd bij de Rijkspostspaarbank: Kantoor Ingelegd Terugbet. Slochteren f 3397.50 f 11062-86 Schildwolde f 1238.09 f 1365.61 Siddeburen f 650.20 f 446.50 De afd. Slochteren-Kolham van het Centr. Gen. v. Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies, hield Woensdagavond, o.l.v. de heer G. H. Drese, een algemene jaarvergade ring. Uit het verslag van de secr. merkten we op dat de afd. thans 395 leden telt terwijl de Boeken van de penningm. sloten met een voordelig saldo van f 202.10. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftr. leden de heren N. Benninga en H. Janssens bij enkele candidaatstelling herko- zen. Hierna vond de trekking van de verloting plaats. De le, 2e en 3e prijs vielen resp. op de no. 330, 282 en 229 Ten slotte werd het woord gege- ven aan de heer Landsmeer van het Centr. Gen. die in een vlotte cause rie enkele bijzonderheden betref fende de organisatie en de verschil- lende koloniehuizen besprak, waar na de film „Het Paradijs der kinde- ren" gedraaid werd. De Coop- Landbouwvereniging „Slochteren" hield dezer dagen o.l.v. de heer W. Hagenouw haar verga dering in café Smit, alhier. Er werd mededeling gedaan van koopbrieven van Kalkstikstof en Chilicakalk. Op het verzoek van de Commissie voor Landbouwcoôperatie in de provincie Groningen om een bijdrage voor de te houden tentoonstelling in 1948 werd goedgunstig beschikt. Als nieuw lid werd aangenomen de heer P. A. Moedt te Slochteren. Hierna gaf de voorzitter een ver slag van de gehouden streekverga dering.. De positie van de stikstof meststoffen is goed, van Kali min der goed, en van fosforzuur goed- SCHILDWOLDE. Ds. J. Koopmans, Geref. Predi- kant alhier, heeft voor het beroep naar Oostzaan en Tuindorp-Oostzaan (Amsterdam-Noord) bedankt. De afd. Schildwolde van de Mo derne Landarbeidersbond hield Za- terdagavond in café Spanninga, al hier, een propaganda-feestavond. Als spreker trad op het hoofdbestuurs- lid de heer H. J. de Boer van Zwolle. Een eigen toneelelubje,. o.l.v. de heer B. Post, voerde een drietal toneel- stukjes op. Voor de muzikale afwis- seling zorgde de band van de fam. Dôlling van Sappemeer, terwijl de goed geslaagde avond met een pret- tig bal werd gesloten. In verband met het niet vol- doen aan de gestelde eisen ten aan- zien van brandgevaar, kunnen de veertiendaagse bioscoôpvoorstellin- gen in café Spanninga, alhier, voor- lopig geen doorgang vinden. HELLUM. De afd. Hellum-Schildwolde van de Bond voor Staatspensionne- ring hield in café Hansen, o.l.v. de heer H. Koning de jaarlijkse alge mene ledenvergadering. De boeken van de penningmeester sloten met een batig saldo van f 91.81. De heer H. Koning werd als bestuurslid her- kozen terwijl in de vacature H. Tui- nier werd gekozen de heer J. Noord- man. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld: G. Kuper, voorz.; H. Koning, secr.; H. Noordhof, pen ningm. Het aantal leden bedraagt 570. TJUCHEM. Tôt molenaar bij de Geefsweer- ster molenpolder is benoemd de heer H. Heinneman, alhier. ZUIDBROEK. In het hôtel Dost hield de Bond v. Plattelandsvrouwen zijn jaarver gadering. De jaarverslagen werden voorgelezen en goedgekeurd. Enkele leden hielden een beschouwing over het onderwerp „De vrouw in de Maatschappij". De afd. Zuidbroek van de Bond v. Staatspens. hield in „Ons Ge- bouw" een uitstekend bezochte jaar vergadering. De afd. blijkt 800 leden te bezitten. Het batig saldo bedroeg f 381.16. Herkozen als bestuurslid werden de heren L. Steenhuis en J. Smit. Gekozen werden Mevr. de BoerKleine en de heer Jac. Smit. Er zullen twee propaganda-avonden worden georganiseerd waaraan me- dewerken de toneelver. D.E.S. van Noordbroek. De heren D. Bosscher en H. Koerts droegen enkele stukjes voor, terwijl de heer J. Brust enkele goochel- tourtjes ten beste gaf. De Nederlandse industrie kampt^achtige chemische industrie, maar met vele moeilijkheden. Een der van deze industrie is maar weinig voornaamste daarvan is de schaarste aan grondstoffen. Natuurlijk laten wij grondstoffen uit het buitenland komen, maar bij de import moet.en wij rekening houden met onze de- viezenpositie. Hoofdzakelijk moet de import gedekt worden met de op- brengst van de export. Maar die schaarste heeft toch ook weer een goede zijde, en dat is, dat de industrie in ons land zich gaat toeleggen op de productie van arti- kelen, die voor de oorlog werden ge- importeerd. Duitsland had een reus BIOSCOOP HOOGEZAND. Groot is de verscheidenheid in films die de bovengenoemde Bios coop deze week haar bezoekers voor- 7G t „ZEEDUIVELS" het verzet is door de Vlaamse edelen- Zij smeden hun plannen tôt oproer de hoop, dat dit, gesteund door T_T j-.. tôt Het muzikale gedeelte van het pro- K.U.JN0 1 I gramma werd aangevuld met toneel- spel. Van de zijde van het publiek be tond veel belangstelling voor de uit voering. THEATER PLEZIER van Floris Meslier. „Zie ik je vanavond nog?" zo luid- de de titel van het cabaretprogram- een film vol avontuur, .waarvan de hoofdhandeling zich afspeelt in 1812, gedurende de vijandelijkheden tus sen de V.S. en Engeland, aan boord van een schip, dat in handen geraakt is der Engelsen, doch de dochter van de kapitein, die de slag overleefde, rust niet aleer zij haar schip weer bevrijd weet, hetgeen gelukt, dank zij de tussenkomst van een Ameri- kaans fregat. Allerhande avonturen moet de bemanning doormaken, al- vorens zij haar bestemming bereikt. Een vlot vertellende film, met veel spannende ogenblikken, vol actie en avontuur en met daarnaast een grote brok liefdes-romantiek. „PANTOFFELHELDEN" Voor hen, die van een meer licht amusement houden draait Zaterdag en Zondagnamiddag de rolprent „Pantoffelhelden", waarin de beide filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy op de hun eigen markante manier een serie vermakelijke avon turen beleven, die zeer wel in staat zijn de bezoekers aangenaam bezig te houden en te amuseren. „SCHRIKBEWIND" Van een geheel ander genre is de derde film van deze week, „Schrik- bewind", die een épisode in beeld brengt uit de vrijheidsstrijd der Ne- derlanden tegen Spanje. Het ver- haal speelt zich af in een Vlaams stadje, waar de conflicten het scherpst tôt uiting komen, geleid als Willem van Oranje, zich over het gehele land zal uitbreiden. Alva en ma dat het Theater Plezier tyoens- Willem van Oranje ziet men in dezei dagavond heeft aangeboden in het film optreden, terwijl de entourage hôtel Faber. Het was een program^ de juiste sfeer weet te scheppen, ma van op hoog niveau staande welke de dramatische ogenblikken kleinkunst, uitgevoerd onder de uit- scherp onderstreept en omlijst. Bui- nemende leiding van Toon Hermans tendien kan men genieten van het en Jan van Ees. Het geheel bestond spel van de Mechelsen beiardier, uit 20 nummers, waaronder een aan- Staf Nees, die het carillon van die tal één-actertjes, ailes in nonstop- stad bespeelt. I vorm gepresenteerd. Van de mede- De hoofdrol van deze film wordt spelenden noemen we allereerst de gespeeld door de Franse karakter-, beide reeds vermelde leiders, en speler Pierre Blanchar, die zoals voorts Scholten en van 't Zelfde, die steeds weer frappert door z'n scher-, mede veel succès oogstten. Van de pe karakteruitbeelding. I dames moeten zeker genoemd wor- Buitendien vertoont deze rolprent den de zeer goede prestaties van de karakteiistieke eigenschappenWiesje Bouwmeester. Ook hetgeen van de Franse film: een juiste beeld-, de anderen presteerden voldeed vol- en vlakverdeling, een juiste sfeer en komen, maar het gaat niet aan hen een soberheid in expressie, die in allen te noemen. Een uitzondering niets aan de handeling te kort doet, een élan, die de aandacht tôt het einde gespannen houdt. L. JUBILEUMUITVOERING TONEELVER. „UITSPANNING" De toneelver. „Uitspanning" her- dacht haar 65-jarig bestaan met een feestavond in het café Tuinema te Engelbert. De voorzitter, de heer S. Nijborg gaf bij de opening een his- torisch overzicht van het bestaan der vereniging. Opgevoerd werden de stukken „Levensschaduwen", „Cel B is vrij" en „Hoozeveling". KERKKOOR KROPSWOLDE. Donderdagavond heeft het Kerk- koor van Kropswolde o.l.v. zijn diri gent, de heer G. W. Verver, een uit- voering gegeven in het café Olthof. overgebleven. Hier ligt een kans voor Nederland. Hierbij sluit aan een product, dat tegenwoordig in de medische wereld een grote roi is gaan spelen: de pé nicilline. Tôt nog toe werd de in ons land benodigde pénicilline groten- deels geïmporteerd. Onze eigen pro ductie die van de Ned. Gist- en Spiritusfarbiek te Delft was slechts gering. De productie van deze fabriek stijgt echter geleidelijk, en men hoopt dat deze tegen het einde van dit jaar gelijk zal zijn aan de hoeveelheid die thans verkregen wordt met behulp van een belang rijke import. De naam van van Doorne's Àan- hangwagen-Fabriek te Eindhoven dient ook even genoemd te worden Daar heeft men een autobuschasis geconstrueerd in de vorm van een trambus, waarbij het motor-aggre- gaat met versnellingsbak en al door middel van een enkele handgreep in weinige seconden op rails naar buiten kan worden geschoven. De constructie volgens deze vinding heeft het voordeel, dat reparahes aan de motor gemakkelijker dan in het verleden kunnen worden uitge voerd, daar de motor van aile kan- ten kan worden onderzocht. Op de vinding is inmiddels patent verkre gen. Van hoeveel belang de chasis met uitschuifbare motor is, blijkt wel uit het feit, dat de Nederlandse Spoor- wegen 80 stuks hebben besteld, ter wijl men grote orders uit het bui tenland verwacht. willen wij nog maken met Peter Kel lenbach, die tezamen met Toon Her mans het muzikale arrangement ver- zorgde, en in wiens handen de piano- begeleiding was. Hij heeft deze taak op voortreffelijke wijze vervuld. Onder de één-actertjes was vooral die getiteld „The Big Four" zeer goed. Dat een goed cabaret-gezeischap nog steeds voor velen een attractie vormt, is Woensdagavond in het hô tel Faber bewezen: de zaal was ge heel gevuld, en dat men het gepres- teerde weet te waarderen, dat be- wees het hartelijke applaus, dat van de instemming van het publiek ge- tuigde. „Wij komen volgend jaar terug" zei Toon Hermans. Wij zeggen gaar- ne ,,Tot ziens". Maar ook de buitenlandse indu strie zit niet stil. Vooral de Ameri- kanen zijn zeer actief. Verschillende dingen, zoals atoombommen en ny- lon-kousen zijn al weer gewone be- grippen geworden. Maar de Ameri- kanen gaan voort met de meest won- derlijke mogelijkheden te verwezen- lijken. Zo werd dezer dagen door het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekend gemaakt, dat geleerden hebben ontdekt dat proteïne, een stof die in olienoten wordt aangetroffen, en die daaraan de hoge voedingswaarde verleent, in stoffen voor kleding, papier, en wa- terverf kan worden omgezet. De stoffen voor kleding zouden even warm zijn als wollen stoffen. Bin- nenkort zou de vervaardiging van deze producten ter hand genomen worden. HIJ EN ONS. Maar Hij is om onze overtre- dingen verwond; om onze on- gerechtigheden is Hij verbrij- zeld; de straf die ons de vrede aanbrengt, was op Hem. JESAJA 53 5. In deze lijdensweken vôôr Pasen staat het beeld van Jezus als Man van smarten ons voor ogen, zoals Hij met de doornenkroon op het geze- gend hoofd aan het-vloekhout gena- geld werd. Het geheim van dat lijden wordt door Jesaja ons ontsluierd door de tegenstelling van „Hij" en „ons", waar het lijdensevangelie in Jesaja 53 door beheerst wordt. Om onze overtredingen is Hij verwond, om onze ongerechtigheden is Hij verbrij- zeld. De straf die wij hadden ver- diend, is gedragen door Hèm, waar- door Hij voor ons vrede verworven heeft, vrede met God. Ja, het was een straf die Hij droeg, de straf die wij door onze overtre dingen ons hadden waardig gemaakt. Wanneer we vergeten dat het een straf was, dan biijft het lijden en sterven van Jezus Christus ons een onbegrepen mysterie. De zalige troost die er uitgaat van het kruis van Golgotha ontgaat ons, wanneer we vergeten dat de straf voor onze zonden aan dat kruis gedragen is. In Zijn lijden en sterven heeft Hij het recht Gods ondergaan, zoals dat aan ons had moeten worden vol- trokken. Voor ons en in onze plaats heeft Hij geleden. Om onze zonden was dat lijden van de Man van smarten noodzakelijk. Het is niet Zijn eigen ellende, die Hem maakt de Onwaardigste onder de mensen, maar om onze overtredingen, om onze gerechtigheden is de plaats op Henf geweest. Om ons, om ons, predikt Jesaja- En in die enkele woorden ontslui- ert hij het geheim van het borglij- den van de Middelaar. Wie op dat geheim de heilige aandacht van zijn ziel spant, slaat nog meer ontroerd bij de grote verborgenheid van de lijdensvernedering van Gods Zoon. Om ons. Want God heeft het recht ons te verwonden en te verbrijzelen, en niemand kan de HEERE van on- recht beschuldigen. Tôt die erkentenis moet het ko men bij de overdenking van het lij den van Christus, dat ge in die bloe- dende gestalte en in die verbrijzelde Man van Smarten uzelf ziet in uw zonde, en belijdt: Ik sloeg Hem al die wonden, Voor mij moet Hij daar staan. Ik deed door mijne zonden Hem al die jamm'ren aan. „Om ons"zo fluistere uw ziel in gelovigen deemoed bij Golgo- tha's kruis. „Om ons". Dat zij het thema van uw lijdensoverdenking. Dan alleen kunt ge uit dit evangelie de vertroostingen der genade genie ten en de blijdschap der verzoening smaken, wanneer ge, die Man van Smarten aanschouwende, niet alleen met aile heiligen jubelt: „om ons", maar ook in de eenzaamheid uw God dankt: „om mij". Dit troost mijn geweten, 't is al voor mij geschied! W. TOM.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1