verveners N.V. Purit. De Drentse contra de waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Nederl. Vereniging tôt afschaffing van Alcoholhoudende Dranken DE AARDAPPELKUILEN EN DE AFGELOPEN VORSTPERIODE. Derde Jaargang WOENSDAG 3 Maart 1948 No. 18 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING De turfvoorziening van het gehele land stagneert door dit conflict. Dé afdeling H.-S. van de bestaat 50 jaar. Petroleum wordt duurder gevecht met mes Belangrijk nieuws voor de Dames. Besluit Demoblisatie- voorziening 1948. Land en Volk van Tsjecho-Slovakije. Vuurvaste woningen. De Gouden Koets ABONNEMENTSPRUS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling.) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mim- mum 75 xent (bij vooruitbetaling.) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand. Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. HET NIEUWSBLAD Minister Mansholt heeft bij de be- vast bedrag als extra toeslag te ge- handeling van de landbouwbegroting ven. in de Tweede Kamer gezegd, dat on- In het ze behoefte aan broodgraan, wanneer. meld een afzonderhjke gezl£st°ÇMag het verbruik op het huidige peil ge-l van f 35.— per maand aan gehuwde handhaafd blijft, is gedekt tôt 1 April, mannelijke rentetrekkers en m a.s. En na 1 April? Wij zijn dan nog deze catégorie gelijk te stellen ren circa 5 maanden gescheiden van het, tetrekkers, alsmede aan weduwen, ogenblik, dat wij uit de nieuwe oogstj die een weduwerente gemeten zullen kunnen putten. Die période kinderen te haren lastehebben, en in nader aan te wijzen gevaiien aan gehuwde vrouwen. Uit het parlement. In de Eerste Kamer heeft minis- ter van Boetzelaer (Buitenl. Zaken) zijn beleid verdedigd. Met betrek- king tôt het Duitse vraagstuk stelde de minister met voldoening vast, dat de Benelux-landen zijn uitgenodigd tôt de Londense conferentie, waar het Duitse vraagstuk zal worden be sproken. Omtrent de verhouding tôt de Sowjet Staten zei de bewindsman, dat hij weliswaar Communisme en Christendom als tegenstellingen ziet, maar dat dit geen reden is om geen goede betrekkingen met die landen te onderhouden. Voorts heeft minister Witteman (Binnenl. Zaken) eveneens zijn be- groting in de Eerste Kamer verde digd. De minister kondigde aan, dat met de salaris-commissie overeen- stemming is bereikt over een tech- nische herziening van ambtenaars- salarissen. Voor ambtenaren, die van deze verhoging profiteren, zal deze geacht worden te zijn ingegaan op 1 Januari j.l- Een nieuwe minister. Die moet overbrugd" worden. Nu moet men uit de mededeling van de mi nister niet begrijpen, dat het na 1 April helemaal mis zal zijn met onze' broodgraanvoorziening, maar het zal moeilijk zijn. Nederiand heeft meer graan nodig, dan het zelf opbrengt, en is dus afhankelijk van de import. Maar zo is het niet met Nederiand alleen. Er zijn verschillende landen die afhankelijk zijn van de import wat betreft hun broodgraan-positie. En nu is er een wereld-voedselraad, die de hoeveelheden, die vrij komen voor de export over de landen, die graan nodig hebben verdeelt, evenredigheid van de behoefte. Ze- kerheid hoeveel men kan krijgen heeft men dus nooit. Maar in ieder geval staat het vast, dat Nederiand niet zoveel zal kunnen krijgen, dat het gehele tekort zal worden over brugd. Daarom moet men erop reke- nen dat bijmenging in het brood- bloem met andere producten dan tarwe en rogge zal moeten worden voortgezet. Er is turf genoeg maar er is een vervoerverbod. DIEFSTAL VAN f 40.000. Inbrekers, die vermoedelijk in het bezit waren van een valse sleutel van de Coôp. Landbouwersbank en Handelsvereniging te Barneveld, hebben zich 's nachts toegang tôt het gebouw van deze instelling verschaft Het slot van de kluis hebben zij vak- kundig uitgebrand, en zijn daarna met f 40.000 aan de haal gegaan. De politie stelt een onderzoek in. BONNENHANDEL KRIJGT WEER EEN GEVOELIGE KLAP. Te Zaandam werd een Fries, zeke- re v., gearresteerd. Hij bleek in het bezit te zijn van 10.000 bonnen van allerlei soort. Bij een in zijn woning ingesteld opderzoek, zijn nog veel meer bonnen gevonden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat V. een aantal handlangers had, reizende marskramers, die op het platteland bonkaarten opkochten, of deze ruilen tegen goederen. Bij V. in huis werden de bonnen, die gel- dig werden bij het bekend worden van een nieufve bonnenlijst, er afge- nomen en te Leeuwarden op de markt gebracht. Dit gebeurde in zo grote hoeveelheden, dat Leeuwarden er een zekere bekendheid door had verkregen. Bovendien werden bon nen verkocht aan afnemers in het Westen van het land. V. heeft na zijn arrestatie verschil-, p0st opgenomen betreffende de ex- lende namen van afnemers in het TREINONTSPORING. Van een trein op het baanvak Alk- maarAmsterdam zijn even voor het station te Krommenie de achter- ste twee wagons ontspoord. De oor- zaak is niet bekend. De passagiers hebben hun reis met de trein welke een half uur later gaat, voortgezet. Twee van hen werden licht gewond. ZE WAS VERSCHRIKKELIJK ZUINIG Te Schoonhoven deed de politie een inval bij een alleenwonende dame, mej. S., die reeds drie maan den 'gevangenisstraf achter de rug heeft wegens overtreding der distri- butievoorschriften. In haar woning troffen de agenten zoveel koffie, thee, havermout, kaas en andere le- vensmiddelen aan, dat een 6-tons vrachtwagen nodig was om een en ander naar veiliger oorden te "trans- porteren. De dame in kwestie be- weerde dat zij dat ailes door grote zuinigheid van het schamele rant- soentje, dat zij op haar bonnetjes krijgt had overgespaard. De politie meende er echter goed aan te doen haar achter slot en gren- del te zetten. EIEREXPORT NAAR FRANK- RIJK EN ENGELAND. In het in 1947 afgesloten handels- verdrag met Frankrijk was o.m. een DE Met de turfvoorziening is het vrij zonderling gesteld. Er is turf genceg; ingaande 1 Maart is eervol ontslag om aan de vraag te voldoen, zeggen verieencj aan de heer Neher als mi- de Drentse verveners; millioenen njster van Volkshuisvesting en We- turven staan op de verveenplaatsen, deropbouw, terwijl met ingang van maar er geldt een vervoerverbod. De gehele dwàze situatie is een ge- volg van een conflict van de N-V. Purit te Klazinaveen en de verve ners. Het vorige jaar bepaalde het directoraat Gen. v. d. prijzen, dat de verveners de industrie f 14.75 per 1000 turven mochten berekenen. Aile betrokkenen gingen hiermede accoord, behalve de N.V. Purit. Daar deze N.V. voor de export werkt, wilde men in geen geval, dat dit be- drijf zou stagneren, daarom werd een vervoerverbod voor turf afgekon- digd, waarna de staat 10 millioen turven ten bate van de N.V. Purit vorderde. De zaak werd aanhangig gemaakt bij de Haagse Rechtbank, en de pré sident schorste de vordering van turf onder voorwaarde, dat de verveners turf ter beschikking zouden blijven stellen van de N.V. Purit. Dit ge- schiedde, doch genoemde N.V. bleef weigeren. Nadat besprekingen gevoerd wa ren, verklaarden de verveners zich bereid het geschil aan arbitrage te onderwerpen, doch een dag voordai de termijn die de verveners aan de N.V. Purit voor deze arbitrage had- den gesteld kwam de overheid met een prijsregeling. Nu moest turf aan de Purit worden geleverd voor f 13.25 per 100 stuks, welke prijs voor de verveners niet acceptabel was. De verveners hebben zich thans telegrafisch tôt de regering gewend, en hebben bovendien audiëntie aan- gevraagd bij de minister van econo- mische zaken. De bovenstaande mededelingen inzake de turfvoorziening werden verstrekt door de Federatie van Ver- venersbonden in Drenthe. Het stand- punt van de N.V. Purit kennen wij niet en wij willen ons daarom op geen enkele wijze over dit conflict uitspreken. Wij willen er alleen op wijzen, dat het onjuist is, dat de turfvoorziening van het gehele land vertraagd wordt door een conflict tussen de verveners en één enkele fabriek, temeer nu in verband met de late koude velen hun kolenvoor- raad met turf zouden willen aan- vullen. Verdubbeling Invaliditeitsrente. Er is een wetsontwerp ingediend, dat inhoudt de verdubbeling van de invaliditeits- en weduwenrenten. De maximum rente bedraagt thans f 4.80 per week, dit bedrag wordt ge bracht op f 9.60. Het gemiddelde komt te liggen op f 6 f 6.50 per week- Verder ligt het in de bedoe- ling gehuwde rentetrekkers nog een die datum als zodanig is .benoemd Mr. Dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam. TWEE MAAL 15 JAAR GEVANGENISSTRAF. Haar echtgenoot uit de weg geruimd. De 31-jarige mevrouw L. K. was blijkbaar een aantrekkelijk wezen voor het mannelijke geslacht. Toen zij dezer dagen terecht stond voor de arrondissement Rechtbank te Amsterdam bleek althans, dat zij, ondanks het feit, dat zij getrouwd was, er verschillende minnaars op na hield. Daar haar man in militaire dienst was, had zij daartoe volop ge- legenheid. Eén van deze aanbidders, met wie zij zeer intiem omging was zekere U- Toen haar echtgenoot 1 April 1947 van de militaire dienst terugkwam, stond hij haar verhoudingen in de weg. In overleg met U. besloot zij hem uit de weg te ruimen. Aan ver schillende personen verzocht zij haar man te doden, hetgeen deze per sonen uiteraard weigerden. Toen besloot zij het tezamen met U. zelf te doen. Er werd rattenvergif gekocht, en dat werd door de pap gemengd. Dit vergif kleurde echter de pap groen, zodat het onbruikbaar was. Vervolgens kocht U. een pakje rodent, en mevr. L. K. mengde er drie lepeltjes van door de pap. Dat was voldoende om haar wettige echt genoot naar een andere wereld te helpen, en de baan vrij te maken voor U- en haar andere minnaars. De getuige-deskundige noemde haar verminderd toerekeningsvat- baar. Daarmede rekening houdend eiste de officier van justifie 15 jaar gevangenisstraf. Ook tegen U. eiste hij 15 jaar gevangenisstraf. Stijging van de wereldprijs van pe- troleum heeft het noodzakelijk ge maakt, dat de prijs voor de consu ment in ons land ook omfeoog moet. Reeds thans is ons land verdeeld in drie tariefzônes. In deze zones zal de prijs per 1 Maart resp. zijn f 0.16, f 0.16% en f 0.17 per liter. Westen van ons land genoemd- GERAFFINEERDE DIEFSTAL VAN KOLEN. Drie Nijmegenaren hadden een perfect middel gevonden om hun ko- lenvoorraad zodanig aan te vullen, dat er nog wat overbleef om in het zwart te verkopen. Beurtelings gin gen twee van hen, voorzien van een aantal zakken, naar Venray en klommen daar op de kolentrein Le- stemd voor Nijmegen. Daar deze trein niet op tussenstations stopt, hadden zij rustig de tijd de zakken vol te scheppen. Naderde de trein Nijmegen, dan werden de zakken weggeworpen, en daarna sprongen de dieven zelf van de trein, en ver- zamelden en vervoerden de gevulde zakken. Enige malen was deze geraffineer- de diefstal reeds goed gegaan. Maar dezer dagen merkte de stationschef van Vierlings, dat er twee mannen op de kolentrein stonden. Hij waar- schuwde het station Boxmeer, waar de politie werd geallarmeerd. De trein werd daar ter plaatse opgehou- den. Toen de beide mannen het ge- vaar zagen, namen zij de benen. Eén van hen kon echter worden gegre- pen. Enige dagen later volgde te Nij megen de arrestatie van de beide helpers. UIT JALOUSIE. Een verloofd stel, een 19-jarig meisje en een 24-jarige jongeman wandelden Zondagavond door de Amsterdamse Kalverstraat, op weg naar een bioscoop. Zij ontmoetten een vroegere verloofde van het meis je. Deze stak de straat over, trok zijn mes, en ging het meisje te lijf. Haar tegenwoordige verloofde die er tus sen probeerde te komen liep ook enige messteken op. Dit ailes ging zo vlug in zijn werk, dat de dader, voor men gerealiseerd had wat er gebeurd was, er vandoor was. De beide slachtoffers werden m het ziekenhuis opgenomen, doch kon- den na verbonden te zijn, huiswaarts keren. Het meisje heeft tegenover de po litie de naam van de dader genoemd, bovendien is de politie in het bezit van een foto. Men verwacht, dat de jaloerse jongeman derhalve spoedig zal worden ingerekend. HAAR MAN HAD IN EEN CONCENTRATIEKAMP GEZETEN. Een_Limburgse vrouw zwierf door Friesland en trachtte daar het mede- lijden van de mensen op te wekken om hen te bewegen haar eieren, bo- ter en distributiebonnen af te staan. Zij vertelde, dat haar man gedu- rende de bezettingstijd twee jaar in een Duits concentratiekamp had ge- zeten, en daar een oSgeneselijke longziekte had opgelopen. Het ver- haal was natuurlijk gefantaseerd. De politie heeft haar aangehouden, en een hoeveelheid eieren, boten eh bonnen bij haar in beslag genomen. i port van 30 mill. verse eieren naar genoemd lând. Later is deze post verhoogd met nog 10 mill. stuks (5 mill. verse- en 5 mill. koelhuis- eieren)Begin Februari 1948 was dit contingent uitgeput, zodat mede in verband met de monétaire moei- lijkheden, waarmede Frankrijk te kampen had de export van eieren Siaar dit land tijdelijk stil stond. Kort geleden is echter wederom toestemming verleend voor de export van 10 mill. eieren. Inmiddels is met Engeland een overeenkomst afgeslo ten om in Februari 20.000.000 verse kippeneieren aan dit land te leveren. EEN ACHTJARIGE DIRIGENT. Ferrucio Burco, een Italiaanse knaap, kan met recht een wonder- kind worden genoemd. Hij is reeds in staat een orkest te leiden. On?angs is hij naar Amerika ge gaan, waar hij een orkest bestaande uit 80 mùsici met veel succès heeft gedirigeerd. WILLEM BARENTS HERDACIIT IN RUSLAND. De Russische aardrijkskundige ver eniging heeft een zitting gehouden ter herdenking van de 350e sterfdag van de Nederlander Willem Barents Verschillende Russische expedities hebben reeds een bezoek gebracht aan de plaats waar Heemskerck en Barents hebben overwinterd. Er werden daar verschillende voorwer- pen gevonden, die zijn onderge- bracht in het Poolmuseum te Lening rad. GASOLINE IS GEEN WASMIDDEL! Een 50-jarige dame uit Olst waste haar japon in gasoline. Zij stond ech ter te dicht bij de kachel, waardoor de gasoline in brand vloog. Zij be- kwam ernstige brandwonden, en is in het ziekenhuis te Deventer overle- den. Zijden kousen aangekomen. Zaterdagn\iddag arriveerde op Schiphol een K.L.M.-viiegtuig, dat 185.000 zijden dameskousen mee- bracht uit Kopenhagen. De Nederlandse Vereniging tôt Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken (of kortweg N-V.) is de oudste organisatie in Nederiand, die zich ten doel stelt het gebruik van alcohol te verminderen. Ruim 105 jaar geleden werd zij opgericht. In 1903 werd de koers gewijzigd, en plaatste men zich op het standpunt, dat beperking van de kwade invloed van de alcohol slechts was te ver- krijgen door geheelonthouding. In middels was in Hoogezand-Sappe- meer, waar het alcohol-misbruik zeer groot was, op 28 Februari 1898 een afdeling der vereniging opge richt, en deze afdeling, welke Za- terdag j.l. haar 50-jarig bestaan vierde, heeft haar deel bijgedragen tôt verbetering van de hier heersea de toestanden. Zaterdagmiddag recepieerde het bestuur van de afdeling in het hôtel Faber. In zijn openingswoord schet- ste de voorzitter, de heer J. Kuipers de oprichting van de landelijke ver eniging en de totstandkoming van de plaatselijke afdeling, 50 jaar geleden, waartoe de plaatselijke evangelist, de heer Kanon veel heeft bijgedragen. Spr. noemde de na- weeën van de oorlog ongunstig voor de alcoholbestrijding. Ten slotte deelde hij mede, dat enige leden reeds vanaf de oprich ting lid van de afdeling waren ge weest, o.a. de heer J- Bakker, thans pennîngmeester. Daarna voerden nog verschillende sprekers het woord, allereerst de heer P. Schafer, die zich „lid van de commissie van goede diensten" noemde, en deze diensten bestonden uit het bijeenbrengen van geld, om de te houden feestelijkheden te kun nen financieren. Hij overhandigde het bestuur f 110.—. Vervolgens de heer v. d. Mark, voorz. van de Prov. Gron. Prop. Comm- en bestuurslid van de afd. Veendam, de heer Berg man van Sappemeer namens Mercu- rius, de heren Hoek, v. Hylkema, Pot, Vlieg en Kuiper resp. namens de afdelingen Groningen, Grijpskerk, Haren, Winschoten en Eelde-Paters- wolde, en de heer J. de Best namens de fabrieksaroeidersbond. Aan deze redevoeringen ontlonen wij de volgende gegevens: In Hooge zand waren in 1881 uitgegevei: daar sprak wethouder A. Kieviet. Verschillende der redevoeringen gingen met stoffelijke blijken van waardering gepaard. De voorzitter sprak een dsnk- woord. 's Avonds werd er in hetzelfde hôtel een goedbezochte feestavona gehouden, waarin het woord gevoerd werd door de heer B. J. Weykamp uit Baarn, landelijk voorzitter, en waaraan medewerkte „De Volks- stem" met zang en toneel. Ook Zondag stond nog in het te- ken van de drankbestrijding. 's Och- tends werd de jaarvergadering der Prov. Groninger Propaganda Comm. in het hôtel Faber gehouden, en 's middags was er in dit hôtel een bijeenkomst, waarin de algemene voorzitter de heer Weykamp sprak over het onderwerp „Grondsiag en Armslag van ons werk". Voor en na de bespreking van dit onderwerp werd er gezamenlijk gezongen. Gepubliceerd is het besluit deino- bilisatievoorziening 1948, bevattende in grote trekken de voorzieningen getroffen in het belang van militai- ren van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine, die in Ne- derlands-Indië hebben gediend en in Nederiand worden gedemobiliseerd. Na terugkeer in Nederiand krijgt de militair voor ieder jaar buiten ons land doorgebracht 14 dagen ver- lof met behoud van bezoldiging, en ontvangt bovendien een bedrag in eens. Indien hij minstens 6 maanden al- daar heeft doorgebracht, en zijn dienst goed heeft vervuld, krijgt hij een premie voor iedere maarid wer- kelijke dienst in Indonesië met een maximum van 30 maanden. Na zijn verlof wordt de militair gedemobiliseerd. Allereerst wordt de militair dan in de gelegenheid gesteld zich een bur- ger costuum aan te schaffen, hij wordt in de gelegenheid gesteld een scholingscursus te volgen en geniet bij het Rijksarbeidsbureau voorrang bij het zoeken van een passende werkkring. Werkgevers die gedemo- biliseerden in hun bedrijf scholen krijgen een vergoeding van rijks- vergunningen; in 1948 30 vergunnin-; wege. gen, 13 verloven A en 2 verloven 3.1 Voorts is een overbruggmgsrege- In 1920 was te Hoogezand afgegeven Img getroffen voor hen, die zulks op 261 inwoners een vergunnmg 1930 op 343 inwoners en in 1940 op 405 inwoners. Het aantal uitgegeven vergunningen is meer dan het vast- gestelde maximum. In Sappemeer bedroeg het aantal uitgegeven ver- gurmingen zowel in 1920, 1930 als in 1940 20 stuks. Wethouder Klok, sprekende na mens het gemeentebestuur de burgemeester was verhinderd wees op het feit, dat de toestand te Hoogezand de laatste halve eeuw belangrijk was verbeterd, en legde er de nadruk op, dat het feit, dat er in de ge" ^ente le veel vergun in- gen zijn afgegeven, moet worden toegeschreven aan annexaties van delcn van een andere gemeente. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Sappemeer en afgevaardigde van de P.vd.A. al- Voor de tweede maal in 10 jaar tijd is de belangstelling van de ge hele wereld op Tsjecho-Slovakije ge- richt ge weest. De eerste keer was in 1938, toen Hitler aan de Tsjechische deur klopte, en dat land door zijn bondgenoten: Rusland, Frankrijk en Engeland in de steek gelaten werd, en zonder slag of stoot aan het na- tionaal socialisme ten prooi viel. En nu weer heeft de wereld met span- ning toegezien, hoe zich iW dat land een omwenteling voltrok, hoe een hetgeen wel eens minderheid zich van het bewxnd meester maakte. De deur naar het Westen is gesloten, het ijzeren gor- dijn is in dat deel van midden Euro- pa een stuk verder naar het Westen Na jaren van expérimenter en is de N.V. van Engelen Vugts te So- meren erin geslaagd uit geperst stro halmplaten te vervaardigen, dat zijn platen welke 2.75 m. lang, 1.22 m. breed en 5 cm. dik zijn, en die een zeer groot isolatievermogen bezitten, zodat noch warmte, noch kou er door kan dringen, waardoor ze geschikt zijn voor bijna aile landen. Een huis vervaardigd van halm platen komt op ongeveer f 8500 Grondstoffen voor de fabricage van halmpteten zijn sto, papier en lijm. Het materiaal, dat zeer sterk is, kan gezaagd en gespijkerd worden. De platen kunnen geverfd of behangen worien. Ain genoemde N.V. is een licentie verltend voor België e" T nburg, Er verd reeds een coniract afgeslo ten ioor de bouw van enkele hon derdm woningen in België. In het plaaije Stein in Limburg zijn 200 wonigen van halmplaten in aan bouv De winter heeft dan toch nog eens een kouoverval als deze weer goed willen laten zien, dat hij niet mçtj zich laat spptten- We dachten er al over de zaaimachine klaar te gaan maken en daar krijgen we opeens een gevoelige tik op de vingers! Nu is het niet zo heel erg als het voor- jaar niet te vroeg begint, want vo- geltjes, die zo vroeg zingen, zijn voor de poes, maar wel is er het gevaar, dat de zachte winter ons een beetje zorgeloos heeft gemaakt en daarom vrezen we, dat de late vorst heel wat aardappelen en voerbieten in de kuil verrast zal hebben. De verstandige boer zal zodra de vorst inviel zijn kuil hebben gesloten en afgedekt met een extra schep grond, of, als dat te veel tijd vergde, gauw een paar wagens paardemest er op gere- den hebben om althans de windkant en de top te beschermen. Maar we maken ons geen illusies, heel spoedig zullen we met méér bevroren aard appelen opgescheept zitten dan ons lief is. Laat men er dus reeds thans rekening mee houden dat deze dade- lijk na ontdooien moeten worden gestoomd en ingekuild. Dat is het enige middel om grote verliezen te voorkomen. Overigens kan men na zien hoe noodzakelijk het is de kui- len zo te leggen, dat de lange zij de nooit open ligt voor de oostenwind. Men zal straks zien, dat de kuilen, die zuiver Oost-West liggen en dus met de kop in de wind, verreweg de minste schade opgelopen hebben. Voor het land is deze vorstaanval niet kwaad. Wel hadden we liever eerst een behoorlijk laagje sneeuw gehad, maar jammer genoeg is al leen in het uiterste Noorden van ons land een dun laagje gevaiien. Ver- derop in het land heeft de wind ge- heel vrij spel. Gelukkig was de groei van de granen nog niet echt begon- nen, anders zou het er lelijker uit- zien. De grond zal nu echter hard opdrogen en de geploegde akkers zullen, als de dooi niet met al te veel regen gepaard gaat, mooi ver- kruimelen. Dus geen pessimisme; men kan natuurlijk ook altijd het al- lerslechtste verwachten, maar dat verzuurt het leven- Laat men liever de moed zo goed mogelijk erin hou den. Voor de tuinders uit de koolstre- ken is deze terugslag in het weer waarschijnlijk een meevallertje. De keus van groenten is plotseling sterk beperkt en dat zal er toe bijdragen, dat er nog heel wat wintergroenten worden geruimd. De late witlofkui- len kunnen nu een tijdje langer blij ven zitten en ook dat zal de prijzen wat stijver maken. Tenslotte is er nog de grote kans, dat een deel van de sla onder "glas bevroren is, of in ieder geval niet zo vroeg aan de markt komt; nogmaals een verbete ring van de markt voor kool, uien, peen, rapen e.d., maar.een lelijke tegenvaller voor de glasdistricten. Maar de richtprijzen. Ook leeft de boerenstand nog in het ongewisse over de prij zen, waarvoor men zal telen. Het is toch eigenlijk al te dwaas, dat ieder jaar wéér de prijzen zo lang op zich laten wachten. Maandenlang wordt er over gerekend en onderhandeld en dan kan men nog niet eens op tijd klaar zijn. Waarschijnlijk wil men het al te precies doen, iets wat toch onmogelijk is, omdat de productie- kosten van de produpten voor de verschillende groepen van boeren nu eenmaal niet gelijk zijn. Zelfs wan neer de prijzen iets aan de hoge kant mochten worden vastgesteld bij ge- brek aan voldoende becijferingen, zou dit nog niet zo erg zijn, omdat er voor het afgelopen jaar nog wel het een en ander valt goed te maken- gehangen. Het land wordt gevormd door twee delen ieder met een afzonder- lijk volk, het Tsjechische en het Slowaakse, waarvan het laatste vrij- wel uitsluitend Rooms-Katholiek is Beide volkeren, die tezamen onge veer 14 millioen zielen omvatten, behoren tôt het Slavische ras. In heL.algemeen zijn de Tsjechen beter ontwikkeld dan de Slovaken, en zij bezetten de belangrijkste functies, aanleiding heeft gegeven tôt enige wrijving. Kunst. Tsjecho-Slovakije is, wat land- schapsschoon betreft, een prachtig land. Er zijn prachtige bergpartijen, en, in de laagvlakten groeit het graan. Reeds eeuwen geleden was Bohemen nu een deel van Tjecho- Slovakije bekend om zijn koren. Het volk is kunstzinnig, en vooral op het gebied van muziek ontwik keld. Het centrum van kunst en cultuur is de hoofdstad, Praag, de stad met zijn vele torens, liggend aan de Moldau, een riviertje dat zijn water in de Elbe stort. Het Boheems kristal is wereldbekend. Industrie. De industrie is goed ontwikkeld. Kon men niet op vele artikelen, die voor de oorlog in ons land te koop waren lezen „Made in Czechoslova kia"? Maar wanneer we aan indu strie denken, dan denken we toch in de eerste plaats aan die reusachtige kanonnenfabriek in Pilsen, de Sko dawerke, tôt Duitsland er binnen trok, hoofdzakelijk gedreven met Frans kapitaal. Daarnaast moet de glas- en aardewerk-industrie ge noemd worden. Grote figuren. Er zijn namen, die onafscheidelijk aan Tsjechoslovakije verbonden zijn. Daar zijn mannen als Hus, Comenius, Massaryk. En wellicht zal ook de naam van de huidige président, Dr. Benesj later ook gaan behoren tôt de grote figuren, die Tsjecho-Slova kije heeft voortgebracht. behoeven, en worden studenten in de gelegenheid gesteld hun studie te beginnen of te compléter en. Voor het volgen van eenvoudige vakstudie wordt een studietoeiage verstrekt. Gedemobiliseerden die herschoold worden, een wachtgeld ontvangen, studeren of een cursus volgen, krij gen gedurende het eerste jaar een tegemoetkoming in de vrijwillige ziekteverzekering. In de loop van de week zullen de uitvoeringsbepalingen van dit be sluit, met vermelding van de toe te kennen bedragen, worden bekend gemaakt. FINANCIëN EN ECONOMIE. Jaarverslag 1947 Incasso Bank N.V. In het jaarverslag 1947 van de In- casso-Bank bespreekt de directie de economische toestand in Duitsland en in Indonesië. Daarna neemt zij de econmische toestand van ons eigen land onder de loupe, en wijdt enkele woorden aan het plan Mar shall. Vanzelfsprekend wordt ook de be- langengemeenschap, aangegaan met de Amsterdamse Bank, ter sprake ge bracht, terwijl de redenen, waarom deze belangengemeenschap werd aangegaan worden uiteengezet in een aan het jaarverslag toegevoegd com muniqué. Na afschrijving van f 500.000 op de rekening „Gebouwen en Meubi- lair" bedraagt de winst f 7.223.003.61 tegen f 5.919.002.80 in 1946- De directie stelde voor een bedrag van f 500.000 toe te voegen aan de reserve, een bedrag van f 653.326 te •bestemmen als extra dotatie aan de Stichting „Pensioenfonds van Be- ambten der Incasso Bank" en voorts een bedrag van f 3.459.677.61 te boe- ken ten gunste van „Bijzondere Re serve", welke rekening is opgeno men onder het hoofd „Crediteuren" en welke reserve o.a. bestemd is ter betaling van de verschuldigde be- Iastingen. De daarna voor uitkering aan aandeelhouders en voor de statu taire tantièmes resterende winst be draagt f 2.610.000, hetgeen een divi- dend van 6% (vorig jaar 5 mogelijk maakt. In de op 26 Februari gehouden ver- gadering van aandeelhouders werden de voorstellen van. de directie goed- gekeurd. Berichten uit Den Haag zeggen, dat aan de période van het non-actief van de gouden koets een einde is gekomen. De hoge kosten, verbonden aan de verzorging en onderhoud van paar- den, hebben echter doen besluiten van het begeleiden van de gouden koets door huzaren af te zien. Het escorte zal nu worden toevertrouwd aan een garde-detachement, gevormd uit de regimenten grenadiers en jagers. Gala uniformen zijn bereids ontworpen. De kosten daarvan zul len echter niet door de regering worden gedragen, maar door een aantal belangstellenden.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1