PLAATSELIJK NIEUWS Indrukken uit de Republiek. Uitvoeringen, Feestavonden enz. INDONESIË SLOCHTEREN. VOORLOPIG NOG GEEN PENSIOENVERZEKERING VOOR TUINDERS. Burgerlijke stand SCHAKEN BELANGRIJK BERICHT VOOR SCHAKERS. Rechtszalcen SAPPEMEER. Het echtpaar B. Huizing en G HuizingAndelbeek, wonende Zui- derstraat te Sappemeer, hoopt op 4 dezer (morgen) zijn 55-jarig huwe- lijksfeest te herdenken. Onder voorzitterschap van Mevr. Mulder—Kerlien had in het Bontehuis de jaarvergadering plaats van de afd. H.-S. van de Bond v. Plattelandsvrouwen, die een gezei- lig karakter had, Vfraarbij bleek, dat de afdeling bloeit. Het ledental, met 5 vermeerderd, steeg tôt 78. Het be- stuur werd herkozen. In de advertentie van de ge- mengde zangver. „O.B.K." inzake de door haar te geven uitvoering is door een abuis onzerzijds een fout geslo1 pen. Niet een gedeelte van de Or- kestver. „Orpheus" zal medewerking verlenen, doch het gehele orkest. Maandagavond heeft in de turnzaal van de R.H.B.S. te Sappe meer een demonstratie plaats gehad in Jiu Jitsu (worstelgrepen), welke uitgegaan is van de vereniging „Win- schoten en Omstreken". Er is door deze vereniging na afloop der de- monstraties een afdeling voor Hoo- gezand-Sappemeer opgericht. Ver- moedelijk zal als instructeur der af deling optreden de heer J. F. de Ruyter uit Winschoten, voorzitter en le instructeur der vereniging. De N.V. Carton- en Papierfa- briek W. A. Scholten heeft te Am sterdam de jaarlijkse algemene ver- gadering gehouden. Balans en ver- lies- en winstrekening werden goed gekeurd- De winst over het afgelopen boek- jaat bedroeg f 361.630.04. Hierop zal in mindering gebracht worden het nadelig saldo van het vorige boek jaar ad f 232.945.83. Per 31 Augustus 1946 zal over het afgelopen boekjaar een dividend worden uitgekeerd van 6 In het „Parkhotel" vergaderde Donderdagavond de Ned. Vrouwen- beweging afd. H.-S. Het besprokene bepaalde zich voornamelijk tôt het congres, dat 25 en 26 April te Am sterdam zal plaats hebben. Vier da mes van de afd. zullen als afgevaar- digden aan het congres deelnemen Eens per twee maanden zullen de besturen van dé verschillende afde- lingen in de prov. Groningen te Winschoten bijeenkomen, teneinde met elkander in contact te blijven In andere provincies geschiedt het- zelfde. De Nederlandse vrouwenbeweging heeft een circulaire opgesteld, ge- richt aan de vrouwen en moeders in Nederland, waarin op deze dames een beroep wordt gedaan om er, nu een wapenstilstand in Indonesië is tôt stand gekomen, bij de werkers en vakbondsbesturen op aan te drin- gen, dat de militairen in Indonesië zullen worden gerepatriëerd en geen nieuwe troepen zullen worden uitge- zonden. BORGERCOMPAGNIE. In een bijeenkomst gehouden door de vereniging „Dorpsbelangen" werd besloten op de komende natio nale féestdag 's ochtends een kinder- optocht te houden, 's middags een kinderfeest en 's avonds een feest voor iedereen. HOOGEZAND. De Chr. Metaalbewerkersbond, afd. Hoogezand, hield haar jaarver gadering op 27 Febr. in de Baptisten Kerk te Foxhol. De voorz. de heer W. Baron, sprak een kort openings- woord. De jaarverslagen van de secretaris, de heer H. Hilberts, en de penningmeester, de heer N. Du- sink, werden uitgebracht. Tijdens de vergadering werd aan de heer W. Baron met een gepast woord het gouden C.N.V.-insigne uitgereikt, wegens zijn 25-jarig lid- maatschap van de bond, door de hoofdbestuurder, de heer W. Femer, die daarbij een gepaste speech hield. De Chr. Reciteerver. „Excelsior" verleende medewerking met voor- dracht en een samenspraak. Opening en sluiting geschiedde op de gebrui- kelijke wijze. De stampvolle zaal van het ho- tel Faber bewees Maandagavond, dat de magnetische kracht van de feestelijke prop. avond van de afd. Hoogezand van de Bond v. Staats- pens. nog onverzwakt is gebleven. Spr. was op deze avond de heer L. Steerthuis, burgemeester van Zuidbroek, lid van het Hoofdbestuur, die een historisch overzicht gaf en er voor pleitte, dat de noodwet-ouder- domsvoorziening een permanente wet zal worden. De „Oud Groene Wezen" voerden op „Op Aigenaarfde Grond", terwijl de muziek werd verzorgd door het ensemble van Evalyn Novacek- De voorzitter, Drs. Bruins, die de avond had ingeleid, betuigde aan het slot de medewerkenden zijn hartelijke dank. In de maand Februari werden aan de Openb. Leeszaal "en Biblio- theek H.-S. uitgeleend 1795 romans, 1361 studieboeken en 775 jeugdboe- ken, totaal 3931 banden. Bovendien ontving net corresponaentscnap Scharmer-Harkstede 399 en de kring Slochteren 199 banden. Door de Gemeente-politie is aangehouden wejgens het verkopen van textielpunten f 0.65 per stuk, zekere B., wonende te Hoogezand. Hij bleek in het bezit te zijn van ruim 600 textielpunten. Er is proces- verbaal opgemaakt, en hij is ter be- schikking gesteld van de justitie. Tegen een groot aantal kopers zal proces-verbaàl worden opgemaakt. Wegens diefstal van lood en koper bij de fa. de Haan, alhier, is door de politie proces-verbaal opge maakt tegen G. M., wonende te Gro ningen. Op het bureau van de Gemeen te-politie zijn inlichtingen te ver- krijgen inzake de navolgende gevon- den voorwerpen: nikkelen voorwerp gelijkend op een schroevendraaier, portemonnaie, huissleutel, witte ge- breide dameswanten, lipssleutel no. 9553, huissleutel, bruine gebreide muts, polshorloge, donkerblauwe mantelceintuur, gabardine overjas, paar handschoenen, bankbiljet, muntbiljet, bruin dameswantje, beige dameshandschoen en gouden ring. Voorts op de volgende op de IJsbaan gevonden voorwerpen: 9 handschoe nen, 4 mutsen en 2 zakdoeken, en ten slotte over een jachthond, welke is komen aanlopen. KIELWINDEWEER. De 82-jarige E. Nijborg, die per fiets door het dorp reed, geraakte Vrijdagmiddag met tiets en ai op het ijs van het Kieldiep. Met ernsti- ge hoofdwonden werd hij, na door Dr. Binnerts verbonden te zijn, naar zijn woning gebracht. Onze vroegere plaatsgenote Mej. M. Oldenziel, thans wijkver- pleegster te Bellingwolde, is als zo- danig benoemd te Zuîdlaren. WESTERBROEK. De Vrijz. Chr. Gezondheidskolo- nie „Naar Buiten" had haar jaarver gadering in café Huisman o.l.v. Dr. P. Glas. De jaarverslagen van secr. en penn. dit laatste toonde een klein batig saldo werden goedge- keurd. Drie kinderen werden gedu- rende 35 verpleegdagen naar het ko- loniehuis uitgezonden. De heer H. G. de Boer werd als bestuurslid herkozen, terwijl Mevr. Slachtervan Loenen als zodanig werd gekozen. Inplaats van de heer Joh. v. d. Werf, die als lid van de kascomm. aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Pieters Men hoopt dit jaar wederom drie kinderen naar Lunteren te kunnen uitzenden. Tenslotte werd nog be- „De Grônninger Sproak" opgevoerdi het blijspei „Dizzepie-Dizzepu". Tenslotte sprak de jubilaris woor- den van.dank aan allen die aan deze zo geslaâgde huldiging medewerking hadden verleend. Er waren een vijf- tal bloemstukken. FROOMBOS. Onder het motto ,,De kinderen van de straat" organiseerde de ver. tôt Oprichting en Instandhouding van een Kleuterschool te Froombos Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een bazar in de grote schuur van de heer H. J. Heringa te Kolham. De eerste twee dagen was de opkomst van be- langstellenden redelijk, doch Zater dag was de drukte enorm. Van aile zijden kwamen bezoekers opdagen. Het resultaat van de bazar kan dan ook als voldoende worden beschouwd om tôt de oprichting van een school te komen. In zijn slotwoord dankte de voor zitter de bezoekers en medewerken den, en in het bijzonder richtte hij een dankwoord tôt de heer H- J. He ringa, voor al hetgeen hij voor de bazar heeft gedaan. De afdelingen van de C.B.T.B. vergaderden onder leiding van de heer J. J. Doornbos J.Ezn. Als spre- ker trad op de heer A. W. Bieuwen- ga uit Garsthuizen, voorz. van de Gron. Afd. der C.B.T.B. over de ver- houding van het loonpeil tegenover het prijspeil der productie. De heer Weerts dankte. tenslotte voor de cnt- vangen gelukwensen in verband met zijn benoeming tôt hoofd van de Chr. sloten geen afgevaardigden naar de Lag. Landbouwschool te Wagenbor- alg. verg. te Lunteren te zenden,1 gen doch de beschikbare gelden te beste- De Bond v. Plattelandsvrouwen vergaderde in hôtel „De Munte". De verslagen van enige vergaderingen werden voorgelezen. Als bestuurslid werd herkozen Mevr. Holthuis, terwijl gekozen werd Mevr. Groenendaal. in het reiscomi- té werden benoemd de dames Boer- ma, Slim, Koolman en Geertsema. Het Jaarverslag werd goedgekeurd. Tôt besluit van de bijeenkomst werd het bondslied gezongen. Dinsdag vierde de oudste in- woonster van Muntendam, de wed. J. Mulder ten huize van de landbou- wer J. Timmer, haar 92e verjaardag. In het Gemeentehuis vergader-' de de NIWIN afd. Muntendam. We gens verhindering van de voorzitter werd de vergadering geopend door mevr. Groenendaal. Besloten werd de komende zomer weer een actie te houden, terwijl in overweging wçrd genomen sportdemonstraties te orga- niseren. De heer S- Geerts, alhier, werk- zaam te Veendam op de fabriek O. J. M. viel van een meter hoogte en brak een been. ruwe huid: Purol 30 et. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). DooS 40 et. den aan de uitzending van kinderen. De plaatselijke rederijkerska- mer „Violeria" heeft aan de afd. van de Bond v. Staatspensionn. haar me dewerking toegezegd voor een te houden feestavond. In de vacature B. Tj. v. d. Schaaf werd in de vergadering van stemgerechtigde lidmaten tôt ouder- ling gekozen de heer H. Fluks, dia- ken, die deze benoeming aannam. De landarb. bond afd. Wester- brôek vergaderde 26 Febr. in het café Huisman. In het bestuur werd gekozen de heer G. van Bruggen en in de kascommissie de heren G. Tui- zenga (voorlopig) en T. Groenbroek- Het bestuur is thans alsvoigt sa- mengesteld: H. Kooi (voorz.), K. Wayer (vice-voorz.), G. v. Bruggen (secr.), K. J. Kramer (pennm.) en D. Huisman (2e penn.) De heer E. J. Rijkens nam definitief afscheid van de afdeling. De jeugddagcollecte voor hét leidingsfonds van de V.C.J.C. bracht alhier f 11.41 op. Vrijdagavond liet de „Coôpera- tie" voor haar leden in het café Huisman een film draaien. Er was veel belangstelling. ENGELBERT. Ook gedurende het seizoen 1948 zal mej. T. Boer van Groningen als badmeesteres aan het natuurbad ver bonden zijn. SCHARMER. Zaterdag j.l. herdacht de heer J. H. Kuiper het feit dat hij gedu rende 25 jaren als voorzitter van de Landbouwver. Harkstede-Scharmer heeft gefundeerd. In een speciaal daartoe belegde bijeenkomst in café ,,De Gebronsde Leeuw" werd de heer Kuipers gehuldigd. De bijeenkomst werd geopend door de voorz van het huldigingscomité, de heer Mulder, opzichter aan de Aardappelm.fabriek „De Woudbloem". Hierna werd de feestrede uitgesproken door de vice- voorz. van de Landbouwver., de heer P. Mulder te Harkstede. Hij memo- reerde het vele werk door de jubi laris verricht en wees op de bijzon- dere bestuurderskwaliteiten. In de pauze sprak de burgemeester van Slochteren, de heer O. J. Scherphuis, die een opsomming gaf van de ver schillende verenigingen waarin de heer K. een bestuursfunctie vervult en kwam tôt het respectabele aantal van 20. En buiten dit ailes vindt de jubilaris nog tijd om ook nog de vele werkzaamheden aan de wethouders- functie verbonden te vervullen. Ge- wezen werd op zijn scherp geheugen, een zakagenda voor het noteren van de verschillende vergaderingen houdt de heer Kuipers er b.v. niet op na. Hierna werd door de toneelver. SCH1LDWOLDE. In een vergadering van de Coop. Landbouwver. ,,Eendracht", onder voorzitterschap van de heer F. Kos-j ter, gaf de heer D. K. Smit een uit-i eenzetting van de tôt stand gekomen! Werkgroep Veenkoloniën. _Verschil-| lende bestellingen werden gedaan. Besloten werd een bedrag van f 40 beschikbaar te stellen voor de ten- toonstelling te Groningêii. SIDDEBUREN. In een gehouden jaarvergade ring van de Landbouwver. „Vooruit- gang" trad als spr. op de heer Jan- sen, Eandbouwkundige van de Che- mische fabriek van de Fa. Schol- tens, over „De aardappelteelt". Hij behandelde de selectie waarbij er op gewezen werd dat de eisen van de keuringsdienst zeer streng zijn. Aan de hand van proefveldstaten werd aangetoond dat de Voran nog steeds de voornaamste plaats inneemt ter wijl ook de Liberta hoog genoteerd staat. Voor vroege aardappels gaf spr. de voorkeur aan Ultimus en Re cord. Hierna werd het rooimachine- vraagstuk en de bemesting behan- deld, waarna ee'n uitgebreide discus- sie volgde. De Ver. v. Volksvermaken hield haar jaarvergadering in café Por- Uit de verschillende verslagen bleek o.m. dat het aantal leden 414 be- draagt terwijl de boeken van de pen- ningm. sloten met een nadelig saldo van bijna f 400.In het bestuur werd herkozen de heer W. Bouman. en gekozen de hfeer H. Meijer. De' organisatie van een te houden zo-1 merkermis werd in handen gesteld van het bestuur. Voorgesteld werd om een verloting te houden voor het dekken van de tekorten. ZUIDBROEK. Op de Nieuwe Begraafplaats alhier vond Zaterdagmiddag de over- dracht plaats van een gedenkteken op het graf van de illégale werker J. Emmens. De voorzitter van de afd- Sneek van de Stichting 1940-'45 droeg met een gepast woord het mo nument aan de familie over. Burge meester Steenhuis sprak namens de gemeente, terwijl Ds. Loorbach de plechtigheid met het „Onze Vader" sloot. MUNTENDAM. In hôtel „De Munte" vergader de" de begrafenisver. „Helpt Elkan der". Het jaarverslag van de secre taris toonde aan, dat er het afgelo pen jaar 30 begrafenissen zijn ver zorgd. Het batig saldo bedraagt f 378.87. Het bestuurslid, de heer D. Bak- ker werd herkozen, terwijl verko- zen werd de heer B. Prins. Tôt con- trôle-commissieleden werden geko zen de heren H. Gruben en H. Jo- hannes. Per 1 Januari telde de ver eniging 776 leden. Naar wij vernemen "zal de uitwer- king van plannen, welke de instelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders beogen, voorlo pig geen voortgang vinden. Zoals men zich zal herineren gaf het cen- traal-bureau voor de tuinbouwveilin- gen een studie-cpmmissie opdracht een rapport met concept-statuten en -règlement voor een pensioenverzeke- ring-maatschappij op onderlinge grondslag voor zelfstandige tuinders te ontwerpen. Het inmiddels gereed gekomen rapport ontmoette naast enige sympathie veel tegenstand. Zo werd van de zijde der Rooms-Katho- lieke standsorganisatiès als tegen- werping' aangevoerd, dat eventuele plannen tôt de instelling van een pen sioenverzekering niet van het Cen- traal Bureau behoorden uit te gaan. Bovendien wensten velen eventu ele plannen van de regering voor be- drijfspensioenen af te wachten. In verband met de geringe belangstel ling van de tuinders voor de plannen van het Centraal Bureau heeft dit thans besloten de uitvoering van het rapport tôt instelling van een pensi oenverzekering voorlopig niet ter hand te nemen. EXTRA JAARBEURSTREINEN. Ook bij de komende jaarbeurs te Utrecht zullen weer extra treinen worden ingelast, waarbij de entrée voor de jaarbeurs in de plaatskaart voor de trein is inbegrepen. Uit het Noorden loopt deze trein op Donderdag 8 April. Vertrek Win schoten 5.17 uur; Zuidbroek 5.39 uur; Hoogezand/Sappemeer 5.53; ovferstappen te Groningen, vertrek aldaar 7.18 uur; aankomst Utrecht 10.40 uur. De trein terug vertrekt om 18.32 uur uit Utrecht en is om 22.57 uur te Hoogezand en om 23.12 uur te Zuidbroek. WINTERSPORT. Nagekomen uitslagen. Resultaat wedstrijden Vrijdag ge houden door leerlingen van de Huis- houd- en Industrieschool te Hoogez. Hulp in de Huishouding: 1. Anna v. d. Schuur, Kropswolde; 2. Grietje Klok, Kalkwijk; 3. Lammie Bosscher, Zuidbroek. Primair II: 1. Rika Ru- ben, Harkstede; 2. Jantje Werkman, Martenshoek; 3. Marietje Leidekker, Hoogezand. Primair I: 1. Ina Boelens, Sappemeer; 2. Alie Bleeker, Sappe meer; 3. Piki Jansen, Harkstede; 4. Roelie Benedick, Foxhol. Priksleden: 1- Jantje Glazenborg, Slochteren; 2. Anna de Haan, Zuidlaren; 3. Grietje Hoevens, Martenshoek; 4. Miesje Overmans, Sappemeer. NOORDBROEK, 1 t.m. 29 Febr. 1948 Geboren: Maria, d- v. K. Kiewit en A. Kroes. Ondertrouwd: B. Wagena, 28 j., Noordbroek en G. Lanfers, 26 j., Beerta; P. A. Begeman, 34 j. en H. Renses, 33 j., b. v. Noordbroek. Overleden: Zwiert Hendrik, 4 w., z. v. J. Buurke en F. Hut. De spéciale correspondent van Aneta, die zojuist is teruggekeerd van een bezoek aan de republiek schrijft, dat het met hét transport in de republiek zeer treurig is gesteld, met name met het wegtranspôrt. Het treinverkeer is redelijk, al zijn vooral de passartreinen ongelooflijk zwaar overbelast. Tijdens ons bezoek ontbrak de tijd en vooral de gelegenheid om zich uitvoerig op de hoogte te stellen van de stand van zaken in de middelgrote industrie. Uit het weinige dat men zag kon slechts de conclusie getrok- ken worden, dat men ten koste van efficiency de fabrieken draaiende houdt. Als voorbeeld hiertoe diene, dat in de sigarenindustrie de ma chines, die de kistjes maken niet meer bruikbaar of niet meér voor- handen zijfi, met het gevolg, dat 40 van de kosten van een kistje sig'aren op rekening van de verpak- king komen. In het stadsbeeld van Djogja wordt men vooral getroffen door het grote aantal militairen, dat zich op straat bevindt. Volgens officiële mededelingen zijn dit de TRI-manschappen uit de „pockets", die te Djogja op hun bestemming wachten. Zeer velen van hen waren de eer ste dagen van het bezoek van de cor respondent nog gewapend,' doch na enige tijd kreeg de sta'd een vrede- jievender aanblik. Opvallend was ook de uitstekende kleding en bewape- ning van de politietroepen. Er heerst orde en rust en ook een niet-Indo- nesiër kan zich, zonder door het. pu- bliek lastig te worden gevallen, vrij bewegen. De bewegingsvrijheid is echter niet onbeperkt. Te Klaten bij - voorbeeld, konden de Nederlandse journalisten slechts door het dorp wandelen met zwaar bewapende ge- leiders, omdat men, naar men van republikeinse zijde meedeelde, be- zorgd was voor hun veiligheid. Dit soort belemmeringen van vrij- heid worden ook in ander opzicht gemeld: aan de correspondent van Aneta werd geen toegang verleend, ondanks zijn herhaaldelijk verzoek, om drie zittingen bij te wonen van het preces tegen de daders van de staatsgreeppoging van Juni 1946, Uitslagen der onderlinge schaak- competitie van de vereniging ,,Hoo- gezand-Sappemeer". 17e ronde. Groep I: L. ScheenJ. Kremer 10; J. C. OvermanJ. Reyne 01; J. KuipersH. Clobus 01; P- Bier- smaH. v. Bockhoven 10; P. Mie- dema—J. Miedema 01. -* Groep II: G. PentingaB. Hoen 01; M. de VriesA. Kits 10; F. AkkermanG- H. Steenbeek afgebr. H. R. DolfienJ. H. Oterdoom 10. Groep III: B. Dekens—H. Vegter afgebr.; F. R. Huizinga—A. Huizinga 1—0. waarbij als motief werd opgegeven gebrek aan plaatsruimte. Een der onderwerpen van gesprek vormt de Renville-overeenkomst, die vrij algemeen indérdaad aan- vaard wordt, ook al kan men er niet geestdriftig over zijn. Zoals een functionnaris van de nieuwe socia- listische partij (partij socialis Indo- nesia) het uitdrukte: „De regering heeft de overeenkomst aanvaard. Wij staan achter de regering, maar £ewild hebben wij haar niet". Door een spéciale dienst geor- ganiseerd door „Het Nieuwsblad" in samenwerking met het A.N.P. zijn wij in staat de partij en die ^espeeld worden om het tournoui om het wereldkampioenschap, op de avond dat deze gespeeld wor den, zet voor zet door te geven. Op demonstratieborden zàl het verloop der wedstrijden te onzen kantore te volgen zijn. De toegang is gratis. De wedstrijden vangen aan om 5.30 uur en eindigen plm. 10.30 uur. In overleg met de schaakvereni- ging „HoogezandSappemeer" hebben wij besloten het verloop van de volgende partij en op ons kantoor weer te geven: Dinsdag 2 Maart: EuweKeres en SmyslovReshevsky; Donder dag 4 Maart: KeresSmyslov en BotwinnikEuwe; Dinsdag 9 Mrt. BotwinnikReshevsky en Euwe- Smyslov; Donderdag 11 Maart: ReshevskyEuwe en Keres Botwinnik; Dinsdag 16 Maart: SmyslovKeres en EuweBot winnik; Dinsdag 23 Maart: Res hevsky—Botwinnik en Smyslov Euwe; Donderdag 25 Maart: EuweReshevsky en Botwinnik- Keres. Bonté Propaganda-avond A.N.J.V. De afd. Sappemeer van de A.fi.J.V. heeft Zaterdagavond in het „Parkho- tel" een bonté propa^anda-avond ge- geven. Naast het toneelstuk „Geeft ons het Recht om te leven" omvatte het programma jeugdzang, schetsen, guitaar-spel, voiksdans en kamp- vuur. De opening geschiedde door de heer Bos. Spreker was de heer Haken. Na afloop van het program ma was er gelegenheid tôt dansen. Feestavond Korfbalver. „U.N.I." Zaterdagavond heeft de korfbal- vereniging „U.N.I." een feestavond gegeven in het hôtel „De Nieuwe Brug". Er werd een gevarieerd pro gramma ten tonele gebracht, omiijst met muziek van een ensemble, ten dele samengesteld uit leden der ver eniging. Er was bal na. Het ligt in de bedoeling ook een feestavond te geven te Sappemeer. Feestavond Damclub „Houdt Stand" In het hôtel Groeneveld b. d. Vei- ling heeft de Damclub Houdt Stand" Zaterdagavond haar jaarlijkse feest avond gegeven. Van het uitgebreide programma noemen wij de opvoering van „Verboden Laifde" een toneel- spel geschreven door A. Lageman (regie J. Hulsebos). De muziek werd verzorgd door het ensemble van der Let. De zaal was geheel gevuld. 10-jarig bestaan Buurtvereniging „Kalkwijk en Lula" Zaterdagavond werd in het café Redeker het 10-jarig bestaan van de buurtver. „Kalkwijk en Lula" ge- vierd. Medewerking verleende de to neelver. Kalkwijk". De muziek werd verzorgd door de heren Piet Bos en Veendorp. De voorz. de heer L. Zuur, bood de penningm., de heer O- Hekert, die reeds 10 jaar bestuurs lid is, e^ji bloemenmand aan. Carton Boys uit Pekela. De Carton Boys uit Pekela hebben Zaterdagavond een uitvoering gege ven in het café Sloot te Hoogezand. Op het programma stond het drama ,,Geen recht op Geluk" en een klucht. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door eën eigen mandoline- club en een gezelschap uit Winscho ten. Uitvoering F.G.V. Met welwillende medewerking van de W. A. Scholten's Aardappelmeel- fabriek en de fa. Gebr. Suurmeyer heeft de gymnastiekver. van Foxhol, F.G.V., Vrijdagavond en Zaterdag avond uitvoeringen gegeven in de cantine van de W. A. Scholten's Aardappelmeelfabriek, onder leiding vân de heer Swalve. Vrijdagavond was er reeds behoorlijke belangstel ling, doch Zaterdagavond moesten zelfs belangstellenden worden te- leurgesteld, terwijl men in het alge meen tevreden was met hetgeen de jonge vereniging, die thans 200 leden telt, presteerde. Aan Mevr. Swalve werden bloe- men aangeboden, terwijl ook de heer Tepper (électricien) gehuldigd werd. Feestavond personeel Motké-fabriek, Zuidbroek. In één der loodsen van de fabriek Motké werd Zaterdagavond een feestavond gehouden voor het perso neel, welke geheel door eigen krach- ten werd gevuld. Het programma be- staande uit toneel, muziek en zang, stond o.l v. Mej. S. Stukje. Bij mon de van de heer E. J. Weitering werd aan de opzichter J. P. de Jong in verband met zijn vertrek een nieuw rijwiel aangeboden. De heer Groe neveld, directeur van de Scholten's Fabrieken overhandigde de heren F. Nuyen, A. Holtjer en J. op de Dijk ieder een enveloppe met inhoud, in verband met het feit, dat deze 25 jaar aan de fabriek verbonden zijn. Het gezelschap Kerlien zorgde voor passende muziek. Jaarfeest Loge Crescendo, Zuidbroek Ter gelegenheid van het 26e jaar feest van de Loge Crescendo van de goede Tempelieren, werd Zondag- avond in „Ons Gebouw" door de Re- derijkerskamer „Vondel" uit Hooge- zand-Sappemeer opgevoerd het stuk Adieu enau revoir". De zaal was geheel bezet, en het publiek toonde zich tevreden met het gebo- dene. „Het Lied van Moeder" door Con Espirito Animato. In de goede verwachtingen, waar- mede we Zaterdagavond naar „De Munte" (Muntendam) zijn gegaan, zijn we niet teleurgesteld, al zijn er scènes geweest die ons niet geheel konden bekoren, hetgeen voorname lijk op rekening gezet moet worden van de keuze van het stuk. Dit werd reeds 40 jaar geleden ten tonele ge bracht, en stelt vrij hoge eisen aan de spelenden. De spelers hebben aan deze eisen behoorlijk voldaan. Het stuk speelt zich af in een zeemans-familie, en beschrijft de ge- volgen van liefde en haat. De man, waarbij de verloren liefde in haàt is overgegaan, tracht met behulp van Willem, de huisknecht (een moeilij- ke roi op aannemelijke wijze door de heer.H. Pater uitgebeeld) moeder en zoon van elkaar te scheiden. Dit ge- lukt aanvankelijk, doch in het 2e be- drijf herkennen zij elkaar. Voofal dit bedrijf werd machtig gespeeld. In het 3e bedrijf, waarin mej. S. Lemain iets meer haar blijdschap had kun- tonen, komt ailes in orde. Enkele dialogen waren te breed- voerig, terwijl het somtijds iets te veel de ,,melo-dramatische" kant op- ging. Naast de heer Pater leverde ook de heer Lemain goede prestaties, vooral ifi het „stil-spel" hoedde hij zich voor overdrijving. Mevr. Snij- dersLandman was èn in dictée en in zang zeer goed. Ze was voor Moe der echter te jong. De heer F. Gru ben was vooral in het 3e bedrijf veel beter dan in de proloog. Ten slotte willen jve de heer J. Scholtens noe men, die de roi van oud-zeeman goed aanvoelde. Tôt de régisseur zouden we dit willen zeggen: in het stuk komen uitdrukkingen voor, die te oud aan- doen en door andere vervangen die- nen te worden- Con Espirito Animato heeft bewe- zen nog tôt de beste amateurgezel- schappen te behoren. H. D. B. „Repelsteeltje" In het café Schutter te Waterhui- zen werd door kinderen opgevoerd „Repelsteeltje". De jeugdige execu- tanten zetten hun beste beentje Voor, enzij hebben de ver wachtingen nog overtroffen! Gemengde-Zangvereniging „E.M.S-" Ruischerbrug. In het café Oosting gaf de Gem. Zangver. „E.M.S." haar jaarlijkse uitvoering. De zang stond o.l.v. de heer J. Oosterhoff. Het toneelspel geschiedde o.l.v. de heer W. Hofstee. Opgevoerd werd ,,De aole Meulen" en „As de hounder oet 't hok Benn". „De Vrolijke Drie" verzorgden het muzikale gedeelte. Aan de heren Oosterhoff en Hof stee werden geschenken aangeboden; hun dames ontvingen bloemen. TRIBUN A AL TE VEENDAM. Pieter Kamphuis (ged.), een 24-j. boerenzoon te Kiel-Windeweer, heeft zich Vrijdag voor het Tribunaal te Veendam moeten verantwoorden. Hem werd ten laste gelegd, dat hij lid is geworden van de N.S.B. Later kwam hij bij de Landwacht en weer later vocht hij tegen de geallieerden in België.Hij werd S.S. Stiirmer, leg- de de eed van trouw aan Hitler af. In Vught kreeg hij ook militair on- derricht. en weer later kwam hij in Tsjecho-Slowakije terecht, in Jano- witz, bij Praag. Toen de geallieerde légers later, de Duitsers voor zich aan joegen en de bezetters van ons land moesten afdruipen, was Kamphuis bij de leger- macht, welke de. Duitsers dekking moest leveren. Hij werd daarbij ge- wond. Met een hese stem bekende hij zijn euveldaden en als de Président hem vraagt, waarom hij tôt de N.S.B. is toegetreden en wat hij daar zocht, antwoordt verdachte met een hese, bijna onverstaanbare stem: ,,Ik was bij de Jeugdgroep van Landbouw en Maatschappij en kwam zo ongemerkt bij de N.S. Beweging." Mr. W. J. Benes die verdachte's verdediging voerde, merkte op, dat deze nog jong was toen de oorlog uitbrak, ni. 17 jaar. Hij leefde in een N.S.B.-milieu, hoorde alleen gesprek- ken tussen nationaal-socialisten, ter wijl de leuzen der Duitsers, de jeugd tôt vurigheid aanspoorden en de films de oorlogvoering idealiseerden. De Duitsers waren destijds zo ge- meen, om de jongens van Pieter's leeftijd wijs te maken, dat ze van aile lasten door de Duitsers op te leggen, af zouden zijn, als ze bereid waren drie maanden in Duitse dienst te- treden. Dat leek verdachte wel, want het was najaar. En hij rede- neerde: als die drie maanden voor- bij zijn, is de winter ook voorbij en kan ik in vaders bedrijf weer gewoon werken. Toen hij echter in Duitse dienst was getreden, hebben deze vrienden de dingen wel van een an dere kant laten zien en hem vastge- houden. Zijn vader is invalide en kan het werk in het boerenbedrijf niet meer verrichten. Hij is op de arbeid van zijn kinderen aangewezen. Hij is ge- interneerd. Maar uit de kampen zijn de minst-slechte figuren reeds ver- dwenen, zodat er veel is blijven han- gen, dat niet te best is. Voor de vor- ming van deze jeugdige beschuldigde is verkeer met dat soort figuren ze- ker ongewenst. Pleiter was van mening, dat het Tribunaal goed zal doen, met ver1 dachte in vrijheid te stellen en de tijd welke hij nog in internering zal moe ten doorbrengen, voorwaardelijk op te leggen. DE AUTO VAN GOERING. Het Britse ministerie van oorlog heeft een advertentie geplaatst, waarin de geblindeerde auto die aan Goering heeft toebehoord, te koop wordt aangeboden. De wagen weegt vijf ton en is geheel kogelvrij. De maximumsnelheia is ibU km- per uur. Het enige nadeel is het grote benzineverbruik. Men vraagt zich af, of er liefhebbers voor de auto zullen zijn. GRAANBEURS GRONINGEN. Dinsdag 2 Maart 1948 Rode tarwe f 19.9020.90; Tarwe (wit) f 19.9021.35; Inlandse rogge f 19.7020.80; Zomergerst f 17.20 20.20;. Bigotgerst f 19.2019-70; Ha- ver (wit) f 16.20—18.60; Groene erw- ten f 20.2528; Paardenbonen f 21.7524.25; Duivebonen f 60.25 80.25; Karwijzaad f 60.40-72.90; Lijn- zaad (witbloei) f 40.4075.40; Lijn- zaad (blauwbloei) f 40-4065.40. VEEMARKT GRONINGEN. Groningen, 2 Maart. Kalf- en melkkoeien f 675750, f 575650, f 375500; Kalfvaarzen f 525575, f 350425; Voorjaarskalvende koei- I en f 425—650, f 325—400; Vare I koeien f 500560, f 275450; Kalve- ren en pinken f 95310; Weidescha- pen f 75—85, f 60—70; Biggen f 55— 65, f 40—50. Aanvoer: 615 runderen, 826 kalve- ren, 432 schapen, 2 varkens, 407 big gen, 93 paarden, 69 bokken en gei- ten. Totaal 2444. OVERZICHT VEEMARKT. De enkele kalf- en melkkoeien, welke waren aangevoerd werden niet vlug, maar prijshoudend verhan- deld. Overigens was voor het groot- ste gedeelte de markt gevuld met de afwijkende soorten, welke zeer lang- zaam en nauwelijks prijshoudend werden verhandeld. Het weidevee werd, in verband met de hoge vraag- prijzen, eveneens zeer langzaam ge- ruimd. De bonnenprijzen gingen iets hoger en varieerden ni. van 9 tôt 10 cent. Het BVV nam maar enkele runderen en een groot aantal kalve- ren over. De handel in de fok- en weideschapen verliep bij toenemende aanvoer minder vlug, doch de beste kwaliteiten waren duurder. Voor de biggen was de belangstelling goed, ze werden tegen hoge prijzen ver handeld. Slachtpaarden waren goed te plaatsen, doch voor de werkpaar- den was de belangstelling zeer ge- ring. VEILINGSVER. H.-S. Maandag 1 Maart 1948. Andijvie f 63f 74; Rabarber f 26 f 31; Snijmoes f 59f 63; Spinazie f 80; Waspeen I f 28f 40; idem II f 12—f 20. Per 100 K.G. Radijs f 19. Per 100 bos.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2