ACTIE EN REACTIE PLAATSELIJK NIEUWS s.'ïïa^'œ^: Tmèrikurese landen'met MUZIEK- EN FILMNIEUWS IN DE BEKLAAGDENBANK KUNST OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 NIEUWE BONNEN Derde Jaargang ZATERDAG 6 Maart 1948 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND No. 19 SAPPEMEER SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING WAARIN QPGENOMEN Donderdag zijn te Brussel besprekingen begonnen tussen Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden over politieke en militaire aangelegenheden. ÏÏÏr rijp| d. b^oeling" lis ge». tabak- en versnaperingen- WAT GEEFT DE RADIO NOORDBROEK. Ter overdenking ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" CV. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. 1S Oorlog of vrede? JZiedaar de vraag die ons allen bezig houdt, maar die momenteel door vrijwel niemand ie- antwoord kan worden. Overal heerst spanning op de wereld, een sPa"" ning die reeds ontstond kort na de i t _1 I DV twee landen, die eveneens meege- vochten hebben aan de zijde van Duitsland, nu ook een militair ver- drag met Rusland hebben. Finland wordt uitgenodigd hetzelfde te doen. I-îoe de toestand zich hier zal ont- wikkelen kan men niet voorspellen van Stalin langs behandeld zal voor een nieuwe oorlog. Maar hoe1 dat het yoorstel vr is de krachtsverhouding tussen dej Parl®^enQflrgenW®4noeuvre zoals in zou een een land "zich in staat voelt het ideolo gisch geschil met de Veremgde bta- ten met de wapens uit te vechten. Wellicht is er in de tijd die er nog verlopen moet voor het zover is, op een of andere wijze nog toenadermg mogelijk. En indien het onverhoopt in de toekomst tôt een oorlog komen zou het dan werkelijk ideologische oorlog worden, of strijd om de wereld-hegemome? Beide landen hebben hun mvloeds- sferen, en beiderzijds is men bezig deze af te ronden en te versterken. Tsjecho Slovakije. Tsjecho Slovakije is zojuist door een staatsgreep van binnen uit naar het Sovjet-blok getrokken. De Ver- enigde Staten, Engeland en Frank rijk hebben hiertegen geprotesteerd. Maar dat protest heeft men te Praag terzijde gelegd. Er wordt gewerkt aan de stabilisatie van de nieuwe toestand. Anti-commumstische amb- tenaren worden ontslagen; er wordt gezuiverd op aile terreinen, en het land van de groot-grondbezitters wordt onteigend. De deur naar het Westen is zorgvuldig gesloten: kron- ten uit want de cômmunistische mvloed is er gering, en bij de jongste verlue- zingen viel een verschuiving naar rechts waar te nemen. Reactie. Vanzelfsprekend is in verband met het gebeurde in Tsjecho-Slovakije en Finland een reactie waar te nemen bij de Westelijke landen. En die re actie zal zich vermoedelijk uiten m INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR. Te Hippolytushoef (Wieringen) ingebroken in het distributiekantooi dat gevestigd is in een villa. De kluis werd geforceerd. Van de bonkaarten 804 en textielkaarten was 2/3 reeds uitgereikt. De kaarten, die nog aan- wezig waren werden gerootd. Men is bezig de uitreikstaten te contrcle- ren om na te gaan hoeveel kaarten precies gestolen zijn. In de laatste tijd zijn te Hippoly tushoef verschillende inbraken en pogingen tôt inbraak gesignaleerd. In verband daarmede vermoedt de politie, dat men met een bende te doen heeft, welke met de plaatselij- ke omstandigheden zeer goed op de hoogte is- ROOFOVERVAL OP BOERDERIJ. Daders liepen onmiddellijk tegen de lamp- Op een boerderij te Beusichem (nabij Culemborg) is door drie perso- nen een roofoverval gepleegd. Ma een OUDE MAN OM HET LEVEN GEKOMEN. Een 79-jarige man was te Hellen- doorn met kinderen bezig aan het zgn. „vuurtjes branden". Doordat de man te dicht bij de vlammen kwam geraakte zijn kleren in brand. Hij liep daarbij zulke ernstige .brand- wonden op, dat hij in het ziekenhuis te Zwolle, waarnaar hij was overge- bracht, aan de gevolgen is overleden HANDELSREIZIGER PLEEGDE DUBBELE MOORDAANSLAG. EenArnhemse handelsreiziger, r J Goyarts, pleegde op 3 Apnl 1947 een inbraak in een wonmg te Arn- hem, waarvan de bewoners niet thuis waren. Omwonenden bemerkten iets verdachts, en de in de nabijheid wonende hoofdagent van politie van E begaf zich onmiddellijk naar het betreffende perceel gevolgd door een andere buurtgenoot, van D. Zodra Goyart de politieman zag loste hij enige schoten op hem, en verwonde hem ernstig- Van D., die op het ge- luid van het schieten kwam aanren- nen, werd door Goyarts doodgescho- middernacht arriveerden zij per auto tem i h te hh de boerderij klopten aan en rie- j Dinsdag a.s. zal de daaer zicn nen tegen de boerin, die naar voren verantwoorden hebben voor de^Am- gekomen was, dat ze van de C.C.D hemse Arrondissementsrechtbank. waren en een onderzoek kwamen în- stellen. De boer, die intussen ook naar voren gekomen was, vroeg naar legimitatiepapieren. Inplaats HET IJSJE IN DE KOMENDE ZOMER. De prijs voor consumptieijs zal met ruim 10 omlaag gaan, in yer- SAPPEMEER. In het Groene Kruisgebouw hield de ver. „Het Groene Kruis" te Sappemeer Dinsdagavond haar jaarvergadering. De aftredende be- stuursleden, de heren H. Viening, P. Theuwissen en W. Kliphuis werden herkozen. Uit het jaarverslag van de penningmeester de heer R. de Grooth bleek, dat de exploitatiereke- ning aan ontvangsten vermeldde f 10.223-54 en aan uitgaven f 9267.86, zodat er een batig sâldo was van f 951.70. De heer H. Heyes deelde namens de kascommissie mede, dat boeken en bescheiden in orde bevonden wa ren. Tôt lid van de kascommissie werd benoemd de heer A. Roelfse ma. In het jaarverslag van de secreta- ris waarop wij in ons volgend num mer uitvoerig terugkomen is ver- meld, dat in de loop van 1947 het aantal leden toenam van 1907 tôt 1990. De afd. Sappemeer van de Ned. Onderwijzers Ver. kwam Woensdag bijeen in het „Bontehuis". Het be- stuur der afdeling is thans samenge- steld uit de volgende heren: J- Boit (voorz.j, A. G. Larmoyeur (seci.), J. A. Kampen, J. Bloemhoff (Noord- hier- ver onder de neus. Man en vrouw .n bedoeijng ervoor een West-Europese Unie. Donderdag zijn te Brussel mer- j ver t een van de linea recta naar de lux-landen, welke zowel économiste ™ndaan haaide, en over sen Engeland, Frankrijk en deJBene- n portefeuille politieke aïs militaire problemen be- treffen. Tegen het midden van deze maand aldus verluidt volgens Franse bron zouden de vertegenwoordi- gers van die landen, die gebruik sen te maken van het plan Marshall, nogmaals bijeenkomen. In het algemeen kan men zeggen, dat de gebeurtenissen in Tsjecho- Slovakije en Finland bevorderend zijn geweest voor een nauwere eco- nomische en politieke samenweiking Intussen vreest men in Frankrijk een nieuwe cômmunistische actie, evenals in Italië. niet meer ingevoerd worden, in de. van Amenka scholen zijn foto's van Stalm opge-| hangen, en het onderwijs zal op een andere leest geschoeid worden. Ook in de berichtgeving van Tsjecho Slovakije is verandermg ge komen. Er mogen alleen maar be- richten worden doorgegeven, welke op „waarheid" berusten, en dergelij- ke berichten worden alleen maar verstrekt door de officiële instanties. Dat heeft meestal een geruchten- stroom ten gevolge. Zo werd het af- treden van de democratische prési dent Benesj gemeld, en later werd dit gerucht tegengesproken. Toen zeiden geruchten, dat Benesj ziek was. En dat schijnt inderdaad zo te zijn. Hoe dan ook, dàt Benesj nog lang het presidentschap zal waarnemen, lijkt niet waarschijn- lijk. Finland. hoe een ander zich meester maakte van het geldkistje. Met een buit van ca f 7.000 verdwenen zij in de auto. Direct nadat de onverlaten ver dwenen waren waarschuwde de boer de politie. Even later werd op de brug bij Vianen een auto waarin zich drie zeer ongunstig bekend staande Utrechtenaren bevonden, aangehouden. De portefeuille, welke f 3500 aan contanten alsmede enige waardepapieren bevatte hadden zij bij zich. Zij zijn met de boer en de boerin geconfronteerd, en pertinent als de daders herkend- Thans zijn ze m ver- zekerde bewaring gesteld. De G.O.V. Concerteerde bij „Struvé" Marcel Thielemans goed cabaret m ,,11 jouait de la contrabasse van Het was een uitstekend idee van uimer. Het is missehien een. persoon- àp VvV om de Sappemeersters eeniijke Smaak, maar werken aïs »uicn- concert van de Groninger Orkest- ter und Bauer" van Suppe, vervormd Vereniging aan te bieden. Immers tot kijknummers, behoren de concerten van de G.O.V. hebben een grote culturele waarde en zijn staat velen dichter te brengen tot Ook Finland is in de politieke branding geraakt. 'Het heeft eerst op eigen gelegenheid een oorlog ge- voerd tegen zijn machtige nabuur Rusland, en heeft in de wereldbrand de zijde van Duitsland gekozen, om- dat het bang was voor de Soviet Unie. Het kreeg, nadat de wapenen rustten, zijn vredesverdrag, en wen- ste in strikte neutraliteit zijn weder opbouw ter hand te nemen de ware kunst, hun het genot van goede muziek te doen begfijpen. Vooral wanneer zoals langzamer- hand bij plaatselijke concerten ge- bruikelijk is geworden de dirigent de heer van Epenhuysen, een korte verklaring bij de verschillende num- mers geeft. Daarom is het te betreu- ren dat niet meer dan ongeveer 300 mensen van deze gelegenheid hebben geprofiteerd, en dat de zaal van het hôtel „Struvé" Donderdagavond voor dit doel niet te klein gebleken is. Het programma was voortreftelijk, maar toch ware het o.i. aanbevelens- I waardig geweest enkele meer be- >uuuw ici 1 i_-.jp nummers dit te voeren. Een Maar Finland vormt een gat m de ^ende i>Auff0rderung zum muur van satelieten, die Rusland wals van Johann langs zijn Westgrens heeft georgam- lanz kt tot allen, en wellicht seerd. Daaroim gmg Rusland belang Strauss P waarop een of stellen in de Fmse politiek Er werd dergelijke nummers waren ver- een nieuwe gezant door de Russen meer a^g geweest zijn benoemd, Savonenkow, een generaal bekend als een onverzettelijk man. Het was een grote eer voor Finland, dat een dergelijke figuur tot gezant benoemd werd, maar het is de vraag of de Finnen deze eer wel op prijs stelden. Toen kwam een brief van Stalin, gericfit aan de Finse président Paasikivi, waarin gewezen wordt op het feit, dat Roemenië en Bulgarije, BONKAARTEN KA, KB, KC 802 232 Algemeen 750 gram Suiker enz. 233 Algemeen 1600 gram Brood. 231 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 229 Algemeen 2 Eieren 225 Reserve 800 gram Brood. 228 Reserve 400 gram Brood. BONKAARTEN KD, KE 802 730 Algemeen 250 gram Suiker enz. 732 Algemeen 500 gram Suiker enz 733 Algemeen 400 gram Brood, 731 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 729 Algemeen 2 Eieren. 725 Reserve 400 gram Brood. 728 Reserve 500 gram Bloem of zelfrijzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH .803 Bijz. Arbeid, a.s. Moeders en Zieken 1075 Suiker 250 gram Suiker enz. KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 iq 23 Tabak 2 rantsoenen Sigaret- ten of Kerftabak. 21 Versnaperingen 200 gram Ver- snaperingen enz. 24 Versnaperingen 100 gram Ver snaperingen enz. Niet aangewezen zijn en vernie- tiud kunnen worden de bonnen 182, 184, 185, 684, 685 Melk, 190, 191, 197, 697' 698 Reserve. Heden wordt een bon aangewezen voor zachte zeep. niet op het programma van een band als deze thuis. Betere show was „Little Sir Echo", waarin ten voile gebruik werd gemaakt van de clowncapaci- teiten van Barendse en Poppmk, evenals in „Jonge, Jonge, dat was mooi". Na de pauze was er gelegenheid tot dansen, waarvan dri^c gebruik werd gemaakt. In dit optreden van de Ramblers is eens te meer duidelijk geworden, dat dit orkest niet het beste dans- orkest van Nederland is. Missehien is het de beste show-band, dat moe- ten we afwachten tot b-v. Boyd Bachman terug komt in ons land. Het is jammer, dat Masman zijn band niet op het peil van voor de oorlog heeft kunnen houden, want toen waren ,,The Ramblers" niet slechts de beste band van Nederland, maar van het gehele continent. Missehien is dat peil niet verloren, doch zijn het enkel concessies aan het publiek. Het is te hopen, want dit is een kunst maar geen Kunst. d. J. BIOSCOOP HOOGEZAND „TARZAN OVERWINT" Onuitputtelijk schijnt de avontu- renreeks van Tarzan te zijn, want telkens weer verschijnt de figuur van J. Weismùller als Tarzan op het witte doek: telkens nieuwe avontu- voor de pauze weru ucwurai met ren, waarin de lichaams-capaciteiten 4 delen uit de Notekrakers-Suite van van deze speler ruimschoots gelegen- Peter Tschaikowsky, waaronder de heid krijgen zich van hun beste zijde vrij beken^e Bloemènwals. te doen zien en telkens wat meer Na de pauze vertoefden wij in zegt sprookjesland. Ravel heeft in klank nuances een sprookje van zowel op straat als in ijssalons îjswa- fers verkrijgbaar gesteld worden te gen de vooroorlogse prijzen van f 0.05 en f 0-10. Een ijswafel van 6 cent moet ten minste 22 »/2 gram wegen, een van f 0.10 ten minste 45 gram. De hoogste prijs, die men voor een „ijsje" mag betalen is f 0.20, maar daafvoor moet men een wafel krijgen, die ten min ste 90 gram weegt. In café's en restaurants zal de prijs van een coupe-ijs doorgaans met 5 cent en van sorbet en plombière met 10 cent omlaag gaan. De kwaliteit van het te koop aan- geboden ijs moet voldoen aan de voorschriften, zoals deze in overleg met het bedrijfsleven zijn vastgesteld TARIEVEN VOOR UITLEENBIBLIOTHEKEN. Ingaande 8 Maart mogen uitleen- bibliotheken voor het uitlenen van een boek niet meer berekenen dan f 0.10 voor de eerste week en verder f 0.02 voor elke daarop volgende dag. Ongeacht.van het aantal uit te lenen boeken mag slechts éénmaal een waarborgsom worden berekend, wel ke een bedrag van f 1.— niet mag overschrijden- Kosten voor lidmast- schap, administratie e.d. mogen niet in rekening worden gebracht. De tarieven moeten in het uitleenloKaal duidelijk worden bekend gemaakt. Uitleenbibliotheken geëxploiteerd door de over heid of door een kerk- genootschap, of door deze gesubsidi- eerd vallen buiten bovenstaande re- geling. Programma van R.O.N. Zondag 7 Maart: Kuipers en Dolfien. Door wie de functie van penningmeester zal wor den vervuld zal nader worden aan Een lid van het hoofdbestuur der vereniging, de heer Roorda uit Ter Apel sprak over „De problemen, aie de onderwijswereld beroeren Het aantal leden der afd. bedraagt thans 73. Binnenkort zal de heer Reinders uit Amsterdam hier een le- zing houden over onder wij svermeu- wing. De Chr. Fabrieks- en Trans- portarbeidersbond, afd. H.-S. hield haar jaarvergadering in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling, o.l.v. de voorzitter, de heer G. Jeuring. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1947 is verdubbeld. Het hoofdbestuurslid de heer P- Reitsma van Groningen hield een fleestrede, terwijl de avond verder werd gevuld met een bont program ma van ernst en hufnor. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Woensdag j.l. vierden de jeugd- ver.'van de Ned. Herv. Evang. hun jaarfeest in het hôtel Groèneveld to. d. Veiling. Er was grote belangstelling voor dit feest, zodat de zaal tôt de laatste plaats bezet was. De leiding berust- te bij de Ev. K. Pruysen. Deze ge- waagde in zijn openingswoord met dankbaarheid van een opgewekt en bloeiend verenigingsleven. Het pro gramma, dat op hoog peil stond, werd vlot afgewerkt. Het bestond uit zang van het koor „Soli Deo Gloria", een voordrachtenwedstnja en verschillende samenspraken Er heerste een goede gezellige sfeer. SLOCHTEREN. Door de Rijkspolitie, alhier, is aangehouden en in verzekerde be waring gesteld de 17-jarige J. V., col porteur, wonende te Groningen. Te Harkstede zag hij kans bij een be- zoek aan een woning uit een tas een bedrag aan geld en consumentencre- dietbonnen te ontvreemden. V. heeft reeds eeri bekentenis af gelegd- SCHILDWOLDE. In café Reinders werd een film- avond gegeven voor de ver. „Jong Duurswold" vanwege de Plattelands- post. Tevens was hieraan een kleine tentoonstelling verbonden. Verschil lende firma's, waaronder het beken- de Landbouwbureau Wiersum, ver- toonden hun producten en uitgaven, aile betrekking hebbende op de landbouw. De verschillende films die vertoond werden gaven een beeld van de landbouw en veehouderijen in vrijwel aile delen der wereld. Prachtige natuurfilms toonden de rijkdom aan natuurschoon in vele landen. Een vertegenwoordiger van de Plattelandspost lichtte een en an der toe. Toen de voorz., de heer Jac. Glas, een woord van dank sprak voor het gebodene werd hiermee door de aanwezigen door een harte- lijk applaus instemming betuigd. OVERSCHILD. De Gereformeerde Jeugdver- enigingen, alhier, hielden hun jaar feest in de Chr. school, welke feeste- lijke bijeenkomst stond onder lei ding van Ds. Derksen van Ten Post. Op vlotte wijze werd het program ma afgewerkt. Voordrachten enz. volgden elkaar in vlot tempo op. Het was een zeer geslaagde avond. Bij de door de afd. van de Bond v. Staatspens. gehouden jaarvergade ring werd besloten zo mogelijk nog een propaganda-avond te houden. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er een batig sal- do was van f 213.43. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het ligt in het voornemen in de komen- de zomer een auto-tocht voor ouden van dagen te organiseren met als doel een bezoek aan de dierentum te Emmen. meld meer aantrekkelijk geweest zijn voor de minder muzikale belangstel- lenden. Zoals echter gezegd, het program ma was voortreffelijk. Het eerste nummer was een Hollandse Rhapso die van P. van Anrooy geweven om het thema „Heb je van de zilveren vloot wel gehoord". Daarna volgde 'een heel ander genre n.l. fwee melo- dieën van Grieg: ,,Hartewonden en „Laatste Lente". Het programma van voor de pauze werd besloten 12.45—13.00 Earnstich wurd fan Ds. D. van Dij'k (meditatie in het Fries); 13.15—13.45 Louis Somer, viool en Jacques Goud- appel, piano, spelen composities van Kreisler, Paganini en Nin; 16-00— 16 30 Groninger programma. 16.00 De heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de prov. Groningen, spreekt een kort woord ter gelegen heid van de 60ste verjaardag van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer; 16.05 „n Tweide proatje ien 't haidershoeske 16.20 „Grunnegers op schoule". Een reportage van een bezoek aan de Leonhard Springerschool te Gronin gen, verzorgd door Jac. Kremer. Maandag 8 Maart: 12.4513.00 Sportcommentaar; 13.1513.30 De Stem van het Noorden. „Zestig jaar Verbruikscoôperatie in het Noorden" Dinsdag 9 Maart: 13.1513.30 Groe- ten uit Indonesië. Moeder "de Gans verteld, en de G.O.V. heeft Ravel's schepping op uitstekende wijze vertolkt. Een vijftal sprookjes werden weergegeven. Als laatste nummer vermeldde het programma drie delen uit ,,La Damnation de Faust van Berlioz; we bleven in sprookjesland. Het eerste deel van Ballet van de Sylphen, vervolgens Menuet van de Dwaallichtjes en tot besluit de zeer aantrekkelijk Hon- gaarse Mars. Zij die de uitvoering bezochten, en genoten hebben van de goede mu ziek zullen de V.v-V. zeker dankbaar zijn voor haar initiatief. H. B. „The Ramblers" in de Schouwburgzaal Faber. Het is een voldongen feit voor vele Ramblers-liefhebbers die er zijn of waren missehien ietwat spijtig, dat de band zijn beste tijd heeft ge had. Dat was vermoedelijk ook de oorzaak, dat er Donderdagavond slechts ongeveer 100 kijk- en dans lustigen naar hôtel Faber gekomen waren. En dat was weer de oorzaak, dat Masman de avond als een dans en showavond aankondigde, waar van slechts het eerste uur show ge geven werd, hetgeen zeer in strijd is met de vroegere gewoonte van „The Ramblers". boeit iedere nieuwe avon- turenfilm weer van het begin tot het einde, waardoor ze een gunstige uitzondering vormt op vele andere serie-films. In deze rolprent levert HOOGEZAND. Woensdagavond hield de ata. Hoogezand van „Volksonderwijs haar jaarvergadering in het hotei Faber o.l.v. de heer H. W- Plinsmga. Als bestuursleden werden herkozen de heren T. Staal en J. Boit. Het secretariaat ging over in handen van de heer M. Bakema. In het programma voor de a.s. zo mer werd opgenomen een zang- en sportmiddag voor de hoogste klassen van de openbare lagere scholen, te houden in het begin van de maand Juli. Het batig saldo over het aige- lopen jaar bleek te bedragen f 160- De heer P. Brinkman uit win- schoten hield een lezing getiteld ,Hoe wordt ons Nederlands onder- wijsstelsel een doeltreffende een- heid". Bij de rondvraag werd erop gewe zen, dat zo weinig onderwijzend per- soneel aanwezig was. KANTONGERECHT ZUIDBROEK. zitting van 3 Maart 1948. POLITIERECHTER GRONINGEN. E. S. te Muntendam stond terecht hij g^eaH^met hongenge leeuwen v"1^ ^et. m n Muntendam en menseteifde vissen en stnjdt hij ae îeerpncaiwei. i«. Na enkele onbekende nummers gaf |boeiende rolprent maken tegen de vreemdelingen in casu de Duitsers die zijn gebied bin- nendringen. Zoals bij aile voorgaan- de Tarzan-filmen is er een climax in spanning, zodat zij van het begin tot het einde boeit. „Casablanca". Een warnest van intrigues, politie ke zowel als andere, dat samenkomt in Casablanca, vormt de achtergrond van dit scherpe verhaal, waarin In grid Bergman de vrouwelijke hoofd- rol vervult op de haar eigen manier d.w.z. expressief in mimiek, dictie en gebaar. In een opwindend verhaal weet de cineast de aandacht te boeien en gespannen te houden, het geen in niet geringe mate te dan- ken is aan de „cast", die ditmaal uit zeer op de voorgrond tredende spe- lers bestaat, zoals Claude Rains, Conradt Veidt, Peter Lorre e.a., die allen mede werken aan een juiste weergave van deze film, waarin ook de Franse Verzetsbeweging de aan dacht vraagt. Buitendien hoort men er verschillende songs, o.a. „As Time Goes By". Ailes bij elkaar bevat deze film de elementen, die ze door spel, verhaal en weergave »tot een L. Vonnissen: 1 Wegens vernieling. Er.was het vol- H. L. H. R., Hoogezand, f 10 b. of, gg °de gebeUrd: S. had zich zelf en anderen duchtig getracteerd in een café te Muntendam, maar toen het op betalen aankwam, beweerde hij geen geld bij zich te hebben. De caféhouder pakte hem bij de kraag, waarna een vechtpartij ontstond, f 10 4 d. h. wegens van rechts komend verkeer geen voorrang verlenen. In verband met overtreding van f 15 b. of 6 d. h.; J. M., Muntendam, f 10 b of 4 d. h.; A. G., Muntendam, f 7.50 b. of 3 d. h.; G. L., Muntendam f 2 b. of 1 d. h. en A. G-, Muntendam en E. P., Muntendam schuldig ver- klaard zonder toepassing van straf. J. D., Slochteren f 12.50 b. of 5 d. h. wegens het berijden van een mo- torrijtuig zonder dat hij een rijbe- wijs bezat. D. W., Muntendam f 3 b. of 2 d. h. met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen inhoudsmaat, we gens overtreding van de ijkwet. F. D., Zuidbroek f 3 b. of 2 d. h wegens een rijwiel onbeheerd aan de weg laten staan. Wegens fietsen in donker, zonder licht aan het rijwiel: F. L., Zuid broek f 4 b. of 1 week tuchtsch.; S. R. Slochteren, G. H., H. H. en M. S. te Muntendam f 4 b. of 2 d- h.; H. W. V., Schildwolde, E. H. S., Hoogezand f 3 b. of 2 d. h. TRIBUNAAL GRONINGEN. Terecht stond H. Sanders uit Sloch teren. Hij is lid geweest van NSB en WA en heeft bovendien dienst ge- nomen bij de Waffen S.S. De be- schuldigde riioest op een brancard "worden binnengebracht, daar hij t.b.c.-patient is. waarvan een ruit het slachtoffer werd. Toen S. buiten stond smeet hij ook nog de cafédeur stuk. De ambte- naar van he.t O.M. eiste 1 mnd gev. staf voorw. en f 25 b. of 25 d. h. De rechter vond geen aanleiding om er wat af te doen. RECHTBANK GRONINGEN. Inzake onttrekkingen aan de fail- liete boedel van de Rhumpunex- fabrikant G- A. Wilbrink, en diefstal van f 8000, goud en zilver, beborencte tot de onttrekking, deed de recht- bank uitspraak. De dief werd veroordeeld tot 1 jr gevangenisstraf, waarvan 4 mnd. voorw. L. de J., Stadskanaal, helper van de dief, kreeg 6 mnd. voorw. P. D., bij wie de vrôuw van Wil brink aan de failliete boedel onttrok- ken goederen onderdak heeft ge bracht kreeg f 100 boete of.25 d. h. en 6 mnd- voorw. De vrouw kreeg 6 mnd. waar van 3 mnd. voorw. Wilbrink zelf werd veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf. „ZIET, DE MENS!" „Jezus dan kwam uit, dragende de doornenkroon en het purpe- ren kleed. En Pilatus zeide tot hen: Ziet, de mens!" Johannes 19 5. In deze lijdensweken, moet ons de figuur van de lijdende Heiland dui delijk voor ogen staan. Opdat y/ij ons bewust worden hoe groot Zyn lijden en hoe diep Zijn vernedermg is geweest terwille van onze zonden. Als er één woord in het lijdensevan- gelie staat dat ons dit duidelijk doet zien, dan is het wel het woord van Pilatus: „Ziet, de mens! Pilatus, de vertegenwoordiger van het Romemse recht, weet eigenlijk niet goed raad met Jezus. Hij- wil Hem wel vrijlaten, maar hij durft niet vanwege het volk. Nu wil hij nog één poging wagen, hij wil trachten het medelijden van het volk op te wekken. Hij toont Jezus aan de menigte; en op welk een wijze? Hij brengt Hem naar voren met de doornenkroon op het hoofd en het oude versleten ko- ningskleed om, bebloed en vol ellen- de en pijn. Een ellendige gevangene met een doodsbleek gelaat. Pilatus wordt er zelf door getroffen en hij meent dat het met het volk net zo zal gaan. Hij zegt: „Ziet, de n160®- Maar de opzet lukt met. Het volk wordt er niet door getroffen, mte- gendeel, het roept luid en krachtig: „Kruis Hemr kruis Hem!" Neen, de mensen zijn niet zo gauw met medelijden vervuld, toen met en nu niet. Er is zoveel ellende te zien in de wereld, dat men er niet zo gauw door geschokt wordt. Maar hier gaat het om groter dingen. Wij mogen Jezus zien, zoals Hij' daar staat bespot en verguisd, als een stuk ellende, voor de nood en de zonde van de wereld. t Gaat er niet om, dat wij in deze lijdensweken met een medelijdend hart aan Jezus denken en dat we het aandoenlijk vinden, maar dat wij in Hem geloven en aanvaarden dat Hij voor ons die smarten gedragen heeft. Dat we be- denken, dat Hij op onze plaats is gaan staan. Pilatus zeide: „Ziet, de mens!" Het -volk zag Hem en nep: „Kruis Hem, Kruis Hem!" Wij mogen ook naar Hem zien, en heel vaak verwerpen ook wij Hem. t Wonderlijke is, dat Jezus ook voor hen, die Hem verworpen hebben, geleden heeft, als zij maar komen en Hem leren kennen en Hem gaan aanbidden. Dan wordt ailes anders. Dan vinden we in Hem het Leven, het echte geluk, dat Hij ons geven wil. Dan gaat de lijdenstijd van het jaar 1948 niet ongezegend aan ons voorbij. Dan gaan we de zin en de betekenis er van verstaan. Dan zul len we 't weten dat Hij zich liet slaan aan het kruis, opdat wij door Hem het eeuwig leven zouden ken nen. O Jezus, man van smarten, Gij aller vaad'ren wens, herinner aller harten 't aandoenlijk: „Zie de mens!" Laat mij toch nooit vergeten die kroon, dat kleed, dat riet! Dit trooste mijn geweten: 't is al voor mij geschied! K. PRUYSEN.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1