SAMAPIRIN SPORTALLERLEI VAN OOST EN WEST ALARM DE ORIENT Over BIobh VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STANDEN ROB VAN DE BOEKENPLANKI nederland verhoogt vet-'i Het „BR< NOORDBROEK. LEEUWIN KREEG JONGEN. Gedelegeerden van het Opperbestuur in piaats van collegiaal orgaan. DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN GROTE PARTIJ TEXTIEL VERBRAND. Predikbeurten de Avonturier I Tl¥>/\l^TT/-iniT*n T Tk-r T.wI I T T HoogezandZuidbroek 03. Qn- Het derde Ree heeft he „Bronsdale". schikt over flinke dosis haar werken vendien staat hoorlijk peil. Govert Bro trok naar het de kiem van tôt aanzien is geworden, en gen behoorde. komelingen v niet boven h halve Caspar historicus. Cas „Zijn betreï waren nooit i zij de gewoor de mijmering konden aanta: vrouwen, zeki een dauwige komt zonder verkwikt en zonder dat je voelt". Plotseling o dag'elijks werl Hij voelt er 1 gen te doen r geslacht. Gove Nederland gel vluchtte voor richt door ha II, op welke de dood had g familie. Caspe ren, zoekt doc dat hij geen naam geslacht vader een smi teerd werd, oi handelingen g zuster. Daardo wereld gekome Caspar reist vindt daar tw> slacht, die in c niet thuisbeho: Hubert, leider zijn nicht Cile, triomphen hee: Carpar raakt Cile. Maar hij liefde te bekeri nicht een huw in zijn voorgei voorgekomen? de liefde overv de drukte van i rants doet hij Cile, de gevier wend is te lev wereld meenen te Ouderkerk? „Ik woon in mijn vader, aan kerk, ik weet nert. Als Thijs bet huis Het hindert 1 bij hen is. Met der formeel dai Parijse restaure „Als je dat z als het je niet ,,Ik wil wel. De muziek t kleine booglam; onmerkbare wi] spoelt de hoofd met de glanzen ogen. Eén der mooi LENTEBODl Ook in de wii zachte winter g lerlei merkwaar lijk valt de W Jasminum nudif rijkdom aan gel schijnen vôôr d begint reeds in duren tôt in I heester, die in c staat, is de Ham laar. Zij tooit zii tige bloempjes. klein vaasje op dig effect. Ook c zien. Allereerst niet genoemd w bloeit met een Het heeft een 1 stok. Vlak onde krans van inges men gewoonlijk schouwt is in w De kroonblaadù honigbakjes. Wif genwoordiger ve Ranunkelachtige hebben moet ze October oî Nov< kan geplant wo van 6 cm. In dezelfde tij diepte plant me: onze winterakon mone. Ook hier kleurd of rood. Natuurlijk mof den het aan aile klokje. De drie blaadjes zijn eiv hebben een groei tal groene 1 Sneeuwklokje bl omdat-het door if ven, terwijl er v waarop insectenl is. Nog veel mee komen boven Me sprieten van de 1 re bladeren van zich. Zo is er in c voorjaar overal j terakoniet, Anem cis zijn ware len Ook in de vri hier en daar blo den. Dit zijn ec lenteboden maar hele jaar bloeie: bekende Madelie dedijk geel hartje ting altijd weer 1 kruid of Senecio ook het gehele treffen. Op de 1 steeds bloeiende laria média. E moeten dus niet schouwd worden. SAPPEMEER. De Band Nederland-Indië hieldj haar eerste jaarbijeenkomst in het( hôtel Groeneveld b. d. Veiling. De opening geschiedde door de voorzit- ter, de heer M. Everts, die in het bij zonder welkom heette drie mili- tairen, die uit Indië zijn terugge- keerd, n.l. G. Smit van Hoogezand, R. W. Elzinga van Sappemeer en L. Heykens van Slochtéren. Zij, die niet zullen terugkeren wer- den staande herdacht. Ds. Veening, vlootpredikant, uit Wezep, vertelde van de opleiding van het eerste bataljon mariniers in Ame- rika, en van de moeilijkheden, die het ondervond in Indonesië. De militaire kapel uit Assen ver- leende medewerking aan deze avond, evenals het hier bekende Tianka- Kwartet. HOOGEZAND—SAPPEMEER. De Prijzen-Contrôle Commissie verzoekt ons erop te wijzen, dat in de maand Maart niet zoals gebruike- lijk de maandelijkse vergadering op de 2e Woensdag wordt gehouden, maar op de derde (dus 17 Maart). Men deelt ons mede dat de door de Bedrijfsvoetbal op hedenmiddag georganiseerde voetbalwedstr. Hoo gezand contra Veendam, waarvan de opbrengst bestemd is voor de „NIWIN", niet zoals aangekondigd op het Hoogezand-terrein zal worden gespeeld, maar op het H.-S. terrein aan de Verl. Hoofdstraat. HOOGEZAND. De Damcertificaten-actie heeft in deze gemeente f 631 opgebracht. Eergisterenavond werd in ver- band met het frauduleus slachten van een schaap aangehouden J. v- d. V. te Foxhol. Het vlees werd in be- slag genomen, ten dele bij een koper. Tegen de beide personen, die bij de zaak betrokken zijn, is procec- verbaal opgémaakt. NOORDDIJK. Tôt présidente der Vrouwen- groep van de P.v.d'.A. is benoemd Mevr. A. GeertsKnollema. ENGELBERT. Als notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de heren D. Schrikkema en J. K. v. tiemmen, beide van Roodehaan. HARKSTEDE. De heer M. Doornbusch, onder- wijzer aan de o.l. school, alhier, is in gelijke functie benoemd te Sidde- buren. SLOCHTEREN. Woensdagmorgen trad voor de leerlingen van de U.L.O. school, al hier op, de heer „Jan, de Tippelaar". Hij verhaalde op zeer intéressante wijze hoe hij met een halve stuiver, waarin een gat, op zak zijn wandel- tocht om de wereld aanving. Des- ondanks was het nooit nodigJ ge- weest bedelencKlangs de weg te moe ten gaan. In het verdere gedeelte van zijn verhaal beschreef hij de verschillende landen en werelddelen die door hem waren bezocht. SCHILDWOLDE. Woensdagmorgen kwamen door de mist een vrachtauto van de heer Bakker van Westerlee en een luxe wagen van de heer Hamminga van Siddeburen met elkaar in botsing op de Meenteweg, alhier. Door snel rea- geren van de chauffeur van de vrachtauto liep het ongeval zonder persoonlijke ongelukken af doch werd alleen de luxe wagen aan de achterzijde ernstig beschadigd. Het Département ,,Duurswold" van de Mij. tôt Nut van 't Algemeen, had een vergadering belegd in café Spanninga, onder leiding van de voorz. de heer H. H* de Haan- Als spreker trad op de heer Jhr. Dr. J. C. Mollerus van Haarlem, die des zo- mers 5 6 maanden met zijn vrouw op reis is en 's winters 5 dagen per week lezingen houdt. Hij had als onderwerp gekozen: „31 dagen in Rusland". Op boeiende en vlotte wijze verhaalde hij van de aard der Russische bevolking en van de bo- demopbrengst, een en ander verdui- delijkt door lichtbeelden. Van de gelegenheid tôt het stellen van vra- gen werd ruim gebruik gemaakt. De voorz. dankte de spreker na "afloop voor zijn boeiende rede. Dezer dagen w3s het ouder- avond van de Geref. school, alhier. De belangstelling was zeer groot. Nadat de verschillende jaarversla- gen waren uitgebracht, werd de avond verder gevuld met toespraken, voordrachten en zang. Door de leer lingen van de hoogste klassen wer- den enige liederen gezongen, het- geen hjij de aanwezigen zeer in de smaak viel. HELLUM. Zaterdagavond gaf de toneelver. „V.O.G" van Sappemeer een uitvoe- ring in café van Dalen. Opgevoerd werden ,,Het ouderlijk huis" een drama in drie bedrijven en de klucht ,,Het Bokje". Beide stukken vielen zeer in de smaak. De zaal was matig bezet. SIDDEBUREN. Op een gehouden Ouderavond van de Bijzondere school trad als spreker op de heer Meima, Leraar aan de Chr. Kweekschool te Gro- ningen met het onderwerp: „Een ge- opende dam voor ons Chr. onder- wijs". De heer E. de Boer, die 40 jaar voorz. is geweest van het school- bestuur legde thans deze functie neer. Verschillende toespraken wer den gehouden welke vergezeld gin- gen van stôffelijke blijken van sympathie. Mej. D. P. Jansema slaagde te Groningen voor het diploma Cou- peuse. OVERSCHILD. De Geref. K. V. en M. V., alhier, hielden gezamenlijk hun jaarverga- dering. Na de verschillende jaarver slagen volgden enkele inleidingen over „Het leven en werken van Cal- vijn" en ,,De eenheid in Christus". Hierna werd een reciteerwedstrijd gehouden waarbij de eerste prijzen werden toegekend aan K. Knol en K. Werkman. Het geheel stond on der leiding van Ds- Houtman. De eerste prijs in de trekking der loterij van de Sportver. „Noord- broek" (staande schemerlamp) v'iel op no. 695. MUNTENDAM. De heer K. Dopper, commies ter secretarie te Muntendam, is m gelijke functie benoemd te Wilder- vank. Doordat het 4-jarig zoontje van de fam. Drenth bij de Scholhuizen plotseling de rijweg overstak, werd het door de auto van de groente- handelaar H. H. van Muntendam ge- grepen, en werd aan het hoofd ge- wond. Hoewel de bestuurder krach- tig remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen- Dr. Heerdt van Veendam verleen- de de eerste hulp. GRIJSAARD BIJ BRAND ERNSTIG GEWOND. Door onopgehelderde oorzaak ont- stond brand op de zolderverdieping van een woning te Rotterdam. Toenj de brandweer gearriveerd was en de brandende etage doorzocht, vond zij; in een der kamertjes het lichaam van een oude man, dat geheel met brandwonden was overdekt. Hij bleek bewusteloos te zijn en is naar het ziekenhuis overgebracht. Men vermoedt, dat de grijsaard, die 73 jaar bleek te zijn, getracht heeft via het dak uit de brandende etage te komen, maar dat zijn po- ging is mislukt EEN WETENSCHAPPELIJKE VERGISSING? Wat men wetenschappelijk tôt nu toe uitgesloten achtte is thans ge- beurd. Een Boa Constrictor in Dier- gaarde-Blijdorp te Rotterdam heeft in gevangenschap gepaard en later 17 jongen ter wereld gebracht. Naar wij vàn de zij de der dier- gaarde Blijdorp vernemen, is het nooit eerder voorgekomen, dat na paring in gevangenschap van Boa's, ook Boa Constrictortjes werden ge- boren. De vraag die zich thans voordoet is: heeft men hier te doen met een uitzonderingsgeval of vergiste de we- tenschap zich? TABLETTEN (MIJNHARDT) Kou-en pij n verdrijvers bij uitriemendheid ADVERTENTIE I.M. ALS RHEUMATISCHE PIJNEN U HET LEVEN VERGALLEN dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde- ren. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werkiijg doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen- Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Aile welpen gestorven. In de diergaarde te Blijdorp was een Leeuwin zo gelukkig moeder te worden van drie leeuwenkinderen. Aanvankelijk scheen ailes goed te gaan. Maar plotseling weigerde de moeder twee van de welpen te zo- gen. Men onderwierp deze diertjes aan een onderzoek en stelde vast, dat ze zonder verhemelte geboren waren, zodat het onmogelijk was ze in hel leven te houden. Korten tijd later weigerde de leeuwin ook het derde jong te zo- gen. Dit bleek een normale welp te zijn. Daar men het diertje in het le ven wenste te houden werd door de radio een oproep gedaan, om een zogende hond ter beschikking te stel len. Even nadat de oproep was ge daan kreeg de dierentuin reeds te- lefonisch een aanbieding van een dame, die haar zogende terrier aan- bood. Hoewel het leeuwenjong aanvan kelijk wel melk tôt zich nam heeft het toch plotseling de geest gegeven. Men vermoedt, dat een en ander het gevolg is van inteelt. Het is n.l. door het stilstaan van de import reeds lange tijd niet mogelijk ge weest fris bloed aan de leeuwenkolo- nie toe te voegen. DAMMEN. Uitslagen onderlinge wedstrijden „Houdt Stand". Groep I: K. v. BonJ. Pot 20; J. PlukkerJ. Hulsebos 2—0; H. W. KuipersH. E. Visser 20; J. Kui- persA. Lageman 02. Groep II: R. BuurkeA. Zantmga 11; B. KremerB. Douma 02; P. Tilm'anF. Westerborg 02; J. West- man—S. Popkes 0—2; B. Kremer— J. Buurke 20;VJ- v. d. LetC. Kiel- man 11; B. KremerR. Buurke 1—1. SCHAKEN. Het Wereldschaaktournooi. Euwe heeft in het wereldschaaktournooi thans. de beide door hem gespeelde! partijen verloren. De eerste van Ke-( fes, de tweède van Botwinnik. De stand is thans: 1. Keres 2 pt; 2. Bot-( winnik 1 punt; 3 en 4 Smyslov eni Reshevsky beide pt. en 5. Euwe 0 punten. De eerstvolgende gelegenheid de; partijen om het wereldkampioen- schap op ons kantoor te volgen is( Dinsdag a.s. Die avond worden de volgende partijen gespeeld: BOTWINNIK—RESHEWSKY EUWE—SMYSLOV. Het aanvangsuur is 5.30 uur. BOKSEN. Donderdagavond werden in de Har monie te Groningen wederom boks- wedstrijden gehouden, ditmaal uitge- schreven door de Boksvereniging School Abelsma". Hoewel aanvanke lijk in de bedoeling lag tegen Den Haag uit te komen, werd door om- standigheden, te eifder ure dit af- gelast. Men vond Den Helder bereid in de ring te verschijnen, en zo zag men dan diverse goede partijen, hoe wel direct moet gezegd dat Gronin gen verreweg het sterkste team had. Als bijpartij in het vlieggewicht ging het tussen J. Meter en H. Ger- lach, beide van Abelsma. Dit partij- tje werd onbeslist. In het Vlieggewicht boksten .T. Snijder, Den Helder, tegen T. Wil- brink (A.) welke Wilbrink won o.p. In de Weltergewichtklasse wist C. Voornhout (.A.) van B. Bouwhuizen, Den Helder te winnen. In dezelfde klasse boksten C. Visser (A.) en J. Lemkens, Den Helder. Visser won door opgave van Lemkens die enige malen werd gevloerd en wel zodanig dat opgave alleszins gewettigd was. Middengewicht: Hemel, Den Hel der, kwam uit tegen R. Wagenaar (A.) Deze K.O.'er maakte korte met- ten met Hemel, reeds in de eerste ronde viel hier de K.O'. In dezelfde klasse boksten J. Schubart (A.) en A. Hessing, Den Helder. Schubart won deze partij o.p. Een harde en felle partij ook in dezelfde, boksten J. Niezwaag (Sp.) en J. Weissenborn, Den Helder. Hoewel in de eerste ron de Niezwaag voor 9 tellen neerging, herstelde hij zich zo goed, dat hij de ze partij volledig in de wacht sleep- te. - Hij, de gevreesde màn van de opstoten, werd hierdoor winnaar. Weissenborn werd zodanig aangesla- gen dat hij in de derde ronde finaal werd uitgebokst. In de Bantamklasse won J. Cor- man (A.) o. p. van W. Bakker, Den Helder. Deze partij, die op technisch hoog pijl stond, werd door de jonge Corman verdiend gewonnen en wel zo: dat hij een prijs hiervoor in de wacht sleepte. In het Lichtgewicht boksten J. Hesling (A.) en Sandbrink, Den Hel der. Het was een vlugge partij, die gewonnen werd door Hesling. In de zelfde klasse kwamen J. Homan (Sp.) en Visser, Den Helder tegen elkaar uit. In de 2e ronde gaf Vis ser op wegens een oorblessure. Ho man was technisch de betere. In het Vrije gewicht zagen wij Brons, Den Helder en Wezel ,,Car- pentier", Assen. De lange Wezel deed zijn naam eer aan, hij wist regelma tig aan te vallen en wel zo, dat hij gedecideerd op punten won. J. W. de Jager en Bakker, Den Heldèr, bonden in de Zwaargewicht- klasse de strijd tegen elkaar aan. De veel jongere Bakker maakte door vasthouden veel foutjes, waardoor de Jager ook in technisch opzicht, als winnaar werd uitgeroepen. De Har- moniezaal was niet zo vol als an- ders, een gevolg, dat er te vlug op elkaar wedstrijden worden gehouden. TWEE DODEN. Gisterenmorgen zijn een luxe auto en een vrachtwagen op de Afsluit- dijk, even voorbij het monument,] tengevolge van de mist met grote; snelheid tegen elkaar gereden. Twee' inzittingen van de luxe auto, de "63-j jarige J. Th. Fikkers uit Den Haag en Mevr. van Toor uit Sneek, kre- gen zulke zware verwondirtgen, dat zij vrijwel op slag hieraan overleden. De derde inzittende, de man van Mevr. van Toor, werd in zeer zorg- wekkende toestand naar het zieken huis te Sneek vervoerd. De chauf feur van de vrachtauto, die uit de richting Wieringen kwam, bleef cn- gedeerd. De luxe auto, die uit Sneek naar Den Haag terugkeerde, schoof onder de vrachtauto en werd volko- men gewalsd. TE DOORNSPIJK OVERLEDEN 30 HONDEN. In de gemeente Doornspijk (Gld.) overleden de laatste dagen 30 hon- den. Het bleek dat zij, nadat ze op eep stuk bebost jachtterrein gelopen hadden, vergiftigings-verschijnselen vertoonden. De politie vermoedt, dat hier op- zet in het spel is en heeft plaatselij- ke apothekers en drogisten verzocht steeds te melden, wanneer door hen vergiftige stoffen worden verkocht. EX-GASDIRECTEUR TE AXEL SCHREEF GEVAARLIJKE BRIEVEN. Niet vaak zal het Goese Tribunaal een zo fraaie collectie brieven heb ben gezien als die van F. R. Kôhler technisch-chemicus en gedurende enige tijd directeur van de gasfa-| briek te Axel, die veie brieven schrçef aan allerlei N.S.B. prominen- ten. Hij had ze zorgvuldig bewaard en op de zitting vormden de epist.els, geschreven in een ongekunstelde *en onbedekte Nat.-Socialistische stijl, de voornaamste aanklacht tegen hem] Kôhler was in 1935 lid geworden van de N.S.B. en hij bleef het tôt] het einde, waarin hij het gebracht had~ tôt chef yan de dienst statistie- ken en personeels-zaken. In de W.A. werd hij vaandrig en banvormings- leider. Kôhler was een zeer ijverig persoon en hoewel hij als technicus het een droog vak vond, volgde hij toch de „ijlcursus voor burgemees- ter". Burgervader is hij echter niet geworden. Enkele van de brieven, die door hem zijn geschreven, waren in de tenlaste legging opgenomen. Mr. Kegge, de voorzitter van het Tribunaal las uit deze en uit de in het dossier liggende brieven ver- scheidene treffende passages voor en hij uitte zijn bewondering voor de ,,pracht N.S.B. mentaliteit" die er uit sprak. DIRECTEUR ARGENTIJNSE HANDELSLUCHTVAART IN NEDERLAND. Donderdagmiddag arriveerde per vliegtuig uit Kopenhagen na een negendaags verblijf in Zweden en Denemarken op Schiphol Dr. E. Fer- reira, directeur van de Argentijnse handelsluchtvaart. De heer Ferreira maakt een reis j door Europa en heeft reeds lucht- vaartovereenkomsten afgesloten met Frankrijk en Italië. Staatshoofd voor West-Java. Tôt staatshoofd van West-Java is geko zen de republikein A. H. Wiranata Koesoemah met 54 tegen 46 stemmen Het nieuwe staatshoofd is minister. van binnenlandse zaken geweest in het eerste kabinet van Soekarno. Hij heeft zijn benoeming aanvaard. Instalïatie Interim-regering. Maan- dag a.s. zal te Batavia de Federale Interimregering worden geïnstal- leerd. Gedelegeerden van het opperbe stuur. Na overleg met de Nederl.- Indische Regering heeft de Neder- landse regering besloten- geen .col legiaal orgaan" in te stellen, doch in piaats daarvan de heren Neher en Vredenburch voorlopig aan te wijzen als „gedelegeerden van het opperbe stuur." De benoeming heeft inmid- dels piaats gehad. Hun rang en waardigheid staat gelijk met die van minister. Het is de taak der gedele geerden met de landvoogd overleg te plegen, telkens wanneer diens al gemeen bestuur de algemene belan- gen yan het Koninkrijk raakt. De West. De democratische Partij van Curaçao heeft zich tôt de- Pan- Amerikaanse Unie gewend. De thans nog in Nederland vertoevende leden van de Curaçaose delegatie bij de Rondetafel Conferentie (met uitzon- dering van de heer Enam) hebben hierover hun leedwezen uitgespro- ken, temeer nu sedert de vorige week vaststaat, dat de Tweede Kamer op 16 Maart het ontwerp herziening van de Curaçaose staatsregeling, dat na de besprekingen met de delegatie zodanig werd gewijzigd, dat het vol- doet aan de wensen van Curaçao, zal behandelen. De leden van de Curaçaose dele gatie vrezen nu, dat de Nederlandse regering huiverig zal zij-n geworden, na de actie van de democratische partij, om over te gaan tôt inwilli- ging van de defacto wensen van Curaçao, die wat betreft Suriname reeds ingewilligd zijn. De leden besloten hun mededeling met de volgende woorden: „Wij gaan door. Wij zijn vol vertrouwen, dat het overleg en de successen, die wij tôt nu toe gehad hebben, beslissend De in distribuée gebrachte Suri- naamse sinaasappelen zijn, hoewel minder aantrekkelijk van uiterlijk dan die uit andere productielandcn, van goedé kwaliteit en zeer saprijk, zodat er geen reden bestaat voor de opvatting, dat men met deze sinaas appelen minderwaardig fruit gele- verd zou krijgen, aldus de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw. Deze Surinaamse sinaasappelen maken deel uit van de ten behoeve van de distributie aangekochte zen- dingen buitenlands fruit en de de- taillisten zullen in de meeste distri- butie-rayons eenmaal Surinaamse sinaasappelen toegewezen krijgen ter vertrekking op de ingeleverde bon- nen. Wie dus zijn bonnen gehono- reerd wil zien, dient de Surinaamse sinaasappelen, die zijn leverancier hem daarop verstrekt, tij dig te aàn- vaarden. Men heeft niet het recht Spaanse of Jaffa-sinaasappelen te verlangen wanneer de leverancier deze soorten niet of niet in voldoen de mate in voorraad heeft. Een strijkbout, die in de af gelopen nacht in een confectieatelier in Am sterdam onder stroom was blijven staan, was de oorzaak dat een partij costuums en lappen stof voor een waarde van f 60.000 in vlammen op- ging. De hitte deed de alarminstalia- tie in werking treden en de brand weer bluste met één straal de ver- schroeide textiel. IJULPGEVANGENBEWAARDER GEARRESTEERD. Een 31-jarige hulpgevangenbe- waarder van het huis van bewaring te Haarlem is door de politie gear- resteerd verdacht van oplichting en verduistering. Hii zou in zijn functie familieleden van gevangenen bezocht hebben en hun medegedeeld hebben dat hij levensmiddelen en sigaretten kwam halen voor zijn „cliënt". Wanneer de familie deze goederen aan hem meegaf, zou hij een en an der te eigen ba.te hebben aangewend. zijn voor de toekomst van de Ne derlandse Antillen. Wij zijn van mening, dat langs de weg van over leg wij het snelst de gewenste re- sultaten in het belang van de Neder landse Antillen kunnen bereiken". voor 7 Maart. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees (Jeugdkoortje). Spec. onderw. „Wat Jongeren ons vragen". Hoogezand: 7 u. ds. v. d. Meiden. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Westerbroek: 10 u. ds. Glas; 11.15 u. Zondagsschool; 10 Maart 7.30 u. Gem.avond. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Zuidbroek: 7 u. ds. Loorbach- Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman; 3 u. dienst. Engelbert: 10 u. ds. Vinkenborg. Veendam: 7 u. ds. Kapteyn. Wildervank: 10 u- ds. Zevenboom. Slochteren: 10 u. ds. Vermeer; 2.30 u. Jeugddienst Ds. Bloemendaal van Wagenborgen. Schaaphok: 10 u. ev. Eenshuistra. Froombos: 7 u. ev. Eenshuistra. Kolham: 10 u. ds. Bakker. Harkstede: 2.30 u. ds. v. Hoogstraten Schildwolde: 10 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u- ds. de Vries. Overschild: 9.30 en 2.30 u. Ds. Beijer 10 Maart 7 u. Brddag v. h. gewas ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. ev. Velthuijsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. Tom; 4-30 u. de hr. Boersma v. Tjuchem; 10 Maart 7.30 u. biduur v. h. gewas ds. Tom. Martenshoek: 9.30 u- Leesdienst; 5 u. ds. Klapwijk; 10 Maart 7.30 uur Biduur v. h. Gewas ds. Klapwijk. Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. Poste- ma, 's nam. afscheid. Tjuchem: 9.30 en 2.45 u. ds. Staal van Garrelsweer. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. Koop- mans. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jon- geling. Zuidbroek: 9.30 en 2-45 u. ds. Plaats- man. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 en 2-30 u. ds. van Dijk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. stud. H. O. de Boer. Foxhol: 10 u. de hr. Mosterd; 4 u. de hr. Mosterd (H.A.) Muntendam: 9.30'en 4 u. ds. Hekhuis 7.30 u. Jeugddienst. VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4 u. ds. de Zeeuw. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 5 u. ds. Brouwer; 11.15 u." Zondagsschool. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst in de IJstent; 7.30 u. Verlossings- dienst in de Baptistenkerk. SAPPEMEER,' 26 Febr. t.m. 3 Maart. Geboren: Meint Roelof Jan, z. v. Fekke Egbert Prummel en Jakoba Anna Veninga, Hoogezand; Heilina, d. v. Reinder Brouwer en Cornelis Klat, Hoogezand; Kasperdina Ma- gretha, d. v. Johannes Huiti'ng en Aaltje Levering; Jantina Freerkjen d. v. Johannes Vos en Jacobina Maatjes; Johannes Gerhardus Jozef, z. v. Bernardus Harmannus Wortel- boer en Bernarda Harmanna Bark- man; Jan, z. v. Lukas Emmens en Margien Hartman. Ondertrouwd: Klaas Pheifer, "^9 j., Hoogezand en Grietje Coops, 25 j., Sappemeer. Getrouwd: Johan Christiaan van der Weel, Diepenveen en Jantje Kuipers, Sappemeer. HOOGEZAND, 26 Febr. t.m. 3 Maart. Geboren: Jan, z. v. Anno Slor en Fokkoliena Hinderieka Nieuwold, Foxham; Jurjen Georgius Bernardus, z. v. Leonardus Joannes Mulder en FEUILLETON. door EMS I. VAN SOEST IX. 13) Als een speelgoedauto hangt de twoseater in de lucht, langzaam, langzaam laat de hijskraan hem zak- ken en schreeuwende koêlies nemen hem in ontvangst op de kade- Monica haalt diep adem. Dit is dus de haven van Soerabaja! En haar in- druk van de tropen wijzigt zich weer. De donkere bontheid van Sin- gapore en hier de blanke, blauwe wijdheid. Groot, maar niet groots. Vriendelijker, eigener, volkomen ver- schillend van Holland en toch het is, of je Nederlandse lucht ademt! ,,Je kunt wel zien, dat het een marinehaven is, nietwaar!" zegt René. Glanzend. in het zongeblikker ligt daar fier een witte kruiser en Monica voelt haar hart bonzen: „Hare Majesteits De Ruyter!" wat' geeft je dat een fier gevoel. En welk een glorie, de driekleur te zien wapperen in het triomferende zon- licht! „Zie je de dreigende vuurmon- den?" flujstert René. ,,Het is bela- chelijk, maar ik heb het idee, dat die schuit er voor ons ligt!" Monica ziet hem glimlachend aan. Dan verstrakt zijn gezicht, als be- denkt hij iets, maar haar glimlach verinnigt zich. Na de bewuste maan- avond houdt René zich angstvalliger dan ooit op een afstand. Haar ogen tintelen vertederd- Hij is haar liefste en hij wéét het niet! Daar moet je toch een man voor zijn Lager, vlakker dan Singapore lijkt haar de omtrek van dé stad. Als ze( geland zijn en René zijn douanefor-; maliteiten vervult voor het inklaren van de two-seater, voelt Monica weer die plezierige opwinding. Een klein, bruin mannetj'e, dat Hollands spreekt en precies even secuur, nee, nog veel secuurder doet dan een va- derlands ambtenaar! Matrozen, door- eenkrioelend in hun witte pakken met de blauwe kragen, de witte ba- ret schuin op de roodverbrande, echt Hollandse koppen. En zowaar, enke le met een Javaanse schone aan de arm, die tjetterènd tôt hem opzien, het soepele lichaam in een nauwslui- tend helkleurig zijden baadje, onder de ritselende sarong de kleine voe- ten in hooggehakte, geborduurde slofjes. De Jannen brommen iets te- rug op het radde, klatejrende Ma- leis van hun uitverkorenen. René voert er Monica snel langs, alsof hij het een onplezierige bedoening vindt en weer glimlacht ze. De schat! Haar indruk blijft gehandhaafd, als ze door de stad rijden naar het paleis van de Vlootcommandant. Een blanke stad is Soerabaja onder de blauwe, strakke lucht. Enkele der gebouwen zijn imposant genoeg, zo als ze met hun strakke, moderne lijnen optorenen tegen de lucht. Maar ze missen het pompeuse van Singapore's bouwtranMerr zoncler uit- zondering zijn ze wit, helder, in het zonlicht verblindend wit. Het Oosten schijnt hier ook in een ander stadi- um, moderner en ailes lijkt Monica meer vertrouwd! De vele flitsende fietsen, de Nederlandse opschriften. Ze vertelt haar mening aan René. 83. Toen deze de vreem- delingen aan zagen ko men, keerden ze zich om en versperden hun de weg'. Tevergeefs trachtte Rob uit te leg- gen, dat ze helemaal niet probeerden te ont- vluchten, doch alleen de aandacht van het vlieg tuig wilden trekken. ,,Je bent al wat de Engelsen noemen tropical-minded of geacclimatiseerd blijkbaar. Maar als je regelreeht hierheen was gekomen, zou je dit ailes vermoedelijk even exotisch hebben gevonden als Singapore". ,,Ik weet het niet", zegt Monica.' ,,Zelfs de Chinezen lijken me hier anders ik voel me hier thuis!" Maar als ze het enorme erf van de Vlootcommandant oprijden en ze de 1 in het wit geuniformde inheemse schildwacht het geweer ziet presen- teren, voelt ze zich allesbehalve op haar gemak. René echter schijnt ze- ker van zijn zaak. Hij helpt haar uit- stappen en samen bestijgen ze de brede marmeren trappen. Hakken slaan tegen elkaar, een hand salu- eert. ,,Meneer en Mevrouw Over- winckel? Wilt u mij maar volgen naar het privékantoor van de Com mandant!" Kranige typen, die Indische mari-, ne-officieren, denkt Monica met een besef van nationale fierheid. Ze knippert even met de ogen, als de tochtdeur open wordt geduwd en zij op dezelfde wijze worden aangekon digd. Een hernieuwd saluul, een bui- ging, stram en correct de tocht deur slaat dicht met een definitief klapje, veert even terug. Ze staan in de kamer, waar de papieren zullen worden afgegeven en Monica beseft plots, dat dit een belangrijker mo ment is dan op het bal van de Con sul. Hier geldt het hun eigen kolonie! Maar een grote rust komt over haar, als de Vlootcommandant, die reeds was opgerezen van zijn stoel, hen tegemoet komt. Weer komt het gevoel van vertrouwd-zijn over haar. En toch gaat de Commandant na de korte begroeting recht op het doel af. (Wordt vervolgd) Theodora Anna Swarte, Hoogezand; Harmanna Margretha Zwaantje, d. v. Jan Jager en Regina Tjaarda Bentum, Vossenburg; Hillechiena, d. v. Jan Korthuis en Jantje Jacoba Pieters, Windeweer. Ondertrouwd: Jan Johannes Grim- me, 32 j., Hoogezand en Marchiena Aaltina Dost, 35 j., Onstwedde; Gerardus Adrianus Nicolaas van der Drift, 22 j., Wassenaar en Trijntji Laan, 22 j., Hoogezand; Klaas Phei fer, 29 j., Hoogezand en Grietje Coops, 25 j., Sappemeer; Berend Koning, 22 j., Hoogezand en Aaltje Sanders, 19 j., Hoogezand. Getrouwd: Roelof Oosting, 30 j., Hoogezand en Gepke Meijei\ 24 j., Hoogezand; Jan Berghuis, 26 j., Ha- ren en Trijntje Schutte, 22 j., Hoo gezand- Overleden: Pieter Broekema, 66 j., echtg. v. Janna Bonder, Hoogezand. SLOCHTEREN, 26 Febr. t.m. 3 Maart Geboren: Berend, z. v. H. Por en M. F. Tor, Kolham; Harm Jan, z. v. E. Tams en H. A. Meijer, Kolham; Jan Christiaan, z. v. Chr. Folkersma en R. Veenkamp, Schildwolde; Nelia Geertruida, d. v. K. van der Molen en J. Woldhuis, Overschild; Auke, z. v. W. Oldenburger en R. Jelijs, Kol ham; Maria Gesiena, d. v. L. Zuur en M. G. Dijkman, Kolham; Albert, z. v. G. Koerts en J. Nieborg, Hark stede. Getrouwd: L. H. Eissens, 26 j., Gro ningen en K. Walma, 21 j., Siddebu ren; J. Koenes, 21 j., Marum en H. Hommes, 19 j., Slochteren; J. Haan, 26 j. en J. Blaauw, 17 j., Tjuchem; N. Siertsema, 26 j., Overschild en B. Groenema, 26 j., Schildwolde; J. Pimmelaar, 24 j., Wagenborgen en G. Groenema, 23 j., Schildwolde. Overleden: A. J. Teuben, 83 j., wedn. v. M. Koning, Slochteren. VEENDAM, 25 Febr. t.m. 2 Maart. Geboren; Jan, z. v. F. S. C. Boer en E. C. Boelens; Jan, z. v. J. L. Romp en H. Nieboer, Zuidbroek; Lukje Niessien, d. v. W. Drenth en F. H. Eerkens; Elsina Aliéna, d. v. W. Schmitter (overl.) en F. v. d. Wijk; Willem, z. v. G. Frans en F. Weijer, Nw. Pekela; Jacob Willem, z. v. W. J. Kuipers en B. Schoonbeek, Wildervank; Wilhelmina Afien Dieu- werke, d. v, H. Tonkes en A. Ham minga; Jacoline Dorothea, d. v. C. G. Slaman en T. Slagter; Jan, z. v. K. Feiken en M. Heikens, Wildervank. Ondertrouwd: H. J. Hut en F. Dek- ker, b. v. Veendam; W. Klok, 48 j. en E. Broekema, 41 j., Veendam; P. v. Dijk, 24 j., Noordbroek en J. Tim- minga, 21 j., Veendam; B. H. Tieben, 29 j., Ontwedde en C. M- Vranken, 25 j., Veendam. Getrouwd: J. Hogen Esch, Amster dam en G. T. Vos, Veendam; R. J. Greven en E. Weisenbach, b. v. Veen dam.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2