de Samenvoeging Hoogezand en Sappemeer. IEDER HET ZIJNE. wTari'n opgenomen "OOST GOQRECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1883 De kleine verpachters verkeren in een noodtoestand. Derde Jaargang HF GEMEENTEN HOOGEZAND WOENSDAG 17 Maart 1948 No. 22 - SAPPEMEER NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM OMGEVING SLOCHTEREN De Gemeenteraad van Sappemeer besprak Momenteel weet de regering geen oplossing. de samenvoeging Hoogezand en Sappemeer Rapport van Commissie ad hoc inzake LANDBOUW. WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT WAT GEEFT DE RADIO ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C-V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. De behoefte aan artsen is in ons land toegenomen. We hebben tegen- woordig schoolartsen nodig, bedrijfs- artsen," contrôleartsen voor zieken- fondsen, enz. Daarentegen is het aantal bescnikbare medici afgeno- men om verschillende redenen Achthonderd zijn opgeroepen voor de militaire dienst, tenemde Indone- sië van de nodige geneeskundige hulp te voorzien het vijf heeft Verder heeft afstuderen gedurende vier of jaar stilgestaan. Nederland thans 7000 artsen (specialisten mbe- grepen), dat is 1 dokter op 1400 mensen, hetgeen onvoldoende is. Im mers wanneer men in aanmerkmg neemt dat in bepaalde delen van ons land (de grote steden) de verhoudmg aanmerkelijk gunstiger is, dan volgt hieruit onmiddellijk. dat elders de toestand ongunstiger is. Er circule- ren de laatste tijd berichten over be- paald ongunstige toestanden m be paalde delen van ons land (b.v. de Peel), ziekenhuizen en universiteits- klinieken kunnen haast geen assis- tenten krijgen, en het is zeer moei- lijk waarnemers te vinden voor de artsen, die voor de militaire diens opgeroepen zijn. Het is niet mogelijk voor dit pro- bleem onmiddellijk een oplossing te bedenken. De universiteiten blijven groepen afgestudeerde jonge artsen afleveren, en zo zal dit vraagstuk geleidelijk uit de wereld geholpen worden. Vrijwillige politie. Door de regering zijn maatregelen genomen, welke men gericht noemt ,,tegen extremistische uitspattingen van welke zijde ook". Of anders ge-| zegd, de politie zal met vrijwilligers worden versterkt. In de Rijkspolitie zullen 10.000 vrijwilligers worden opgenomen, terwijl de gemeentepo- litie zal worden verdubbeld- Van het optreden van deze vrijwilligers m eigen korpsverband zal geen sprake zijn, terwijl het ook niet in de be- doeling ligt te komen tôt heroprich- ting van de vroegere Bijz. Vrijwillige Landstorm en de Vrijw. Burger- wachten, hoewel men op de leden van genoemde instituten een beroep zal doen aan de vrijwillige politie mede te werken. Naar gemeld wordt overweegt de regering ook nog andere maatrege len tôt waarborging van de openbare veiligheid. N ederlandse broodgraanvoorziemng voor 5 jaar gewaarborgd. Naar aanleiding van een kort ge- leden gesloten internationale tarwe- overeenkomst, heeft Ir. A. H. Boer- ma enkele inlichtingen verstrekt Hij verklaarde, dat de nieuwe over- eenkomst de Nederlandse graanbe- hoefte waarborgt gedurende 5 jaar. De prijzen van de door de expo terende- aan de importerende iân- den te leveren hoeveelheden, zijn gefixeerd op maximaal 2.en een aflopend minimum van 1-50 tôt 1.10 p. bushel (35.36 liter of 27 kg. Nederland heeft zich verbonden 835.000 ton tarwe af te nemen, waar van 85.000 ton bestemd is voor de overzeese gebiedsdelen. De import- behoefte voor hét rijk in Europa is met 750.000 ton voor 5/6 gedeelte ge- dekt. Het nieuwe contract betekent voor de Nederlandse schatkist een dubbel voordeel, want tôt nu toe moesten aanmerkelijke hogere prijzen betaald worden. Zo was de prijs in Januari 1947 3.15 per bushel. Iedere verla- ging van de prijs betekent in de eerste plaats subsidie verlaagd kan worden, indien men de consumentenprijs onveran- derd laat. De Landbouwbegroting. In de Eerste Kamer is de land- bouw-begroting behandeld. Over de kortgeleden vastgestelde prijzen voor de boer voor zijn producten, kwam nog al wat critiek los. De minister deelde mede, dat het hier een kwes- tie van het afwegen van aile in aan- merking komende belangen betreft, en dat werkelijke verbetering alleen te verwachten is, indien de produc- tiviteit van de bodem wordt opge- voerd. De heer Mansholt wees erop, dat iedere groep tracht naar eigen toe stand zo ongunstig mogelijk voor te stellen. In dat verband wees hij erop, dat een accountantsonderzoek in het bakkersbedrijf had aangetoond, dat de winsten daar aanmerkelijk groter waren, dan men had doen voorko- men. De minister gaf toe, dat de kleme verpachters inderdaad in een soort van noodtoestand verkeren. De hu- ren en pachten zijn niet verhoogd, maar de lasten zijn gestegen. Voor- alsnog weet de regering hiervoor geen oplossing, daar het haar mening is, dat in het kader van de huidige loon- en prijspolitiek, huur en pacht- prijzen nog niet kunnen worden verhoogd- De regering zal de kleme vesrpachters echter niet vergeter. Wat betreft de tuinbouw drong de minister sterk op rationalisatie aan, en hij ontkende, dat steun was toe- gezegd, zodra de minimumprijs op de veiling niet meer werd gehaald. SMOKKELBUIT ACHTERHAALD. zij door verbreking van een ruit naar binnen dringen. Wijs bemerkte De smokkelaars echter ontsnai echter een openstaand raam op de Op grond van een aanwijzing wil- eerste verdieping. Daar hij trapeze- de de politie Vrijdagavond een on- werker in een circus was geweest derzoek instellen naar smokkeltrans- koste het hem niet veel moeite bm- acties, die gesloten zouden worden in nen te komen. Daarna trok hij Adel een woning te Emmer-Compascum. naar zich toe. Het bleek dat de bewoner er een Intussen was de antiquair door aantal vreemdelingen had ontvan- het lawaai wakker geworden, en op gen. onderzoek uitgegaan. Hij trof de bei- Men kreeg echter te vroeg arg- de inbrekers aan, doch Adel, die een waan, en nog voordat het huis om- stengun en een smidshamer bij zich singeld was, wisten gasten en gast- droeg, gaf hem een slag op het heer via een raam te ontvluchtem hoofd, waardoor hij neerstortte. Kol- Een pool werd achterhaald, en on- dijk stond onmiddellijk weer op, der bewaking tegen een muur ge- waarop Adel hem een tweede slag plaatst. Toen de dochter van de be- met de hamer op het hoofd gaf, en woner echter later naar haar vader toen de oude man zich nog bleet^ kwam informeren, sprong de arres-verweren, gaf hij hem ook nog een tant achter het meisje, zodat de po- derde, en dodelijke slag. litie niet kon schieten. Met een Vervolgens namen de beide man- tweede sprong zat hij in een sloot. nen een portefeuille met f 350.uit Hoewel de politie van de HET ZOEKEN ENZ. VAN EIEREN VAN WATERWILD. Krachtens een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is het zoeken en rapen van eieren van kemphanen. wulpen, scholeksters, grutto's, ture- luur-meerkoeten en waterhoentjes toegestaan gedurende de période 11 Maart—19 April 1948- Het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkopen, afleveren en vervoeren van deze eieren is toegestaan t.m. 21 April a.s. met dien verstande, dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is geoor loofd binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Verboden is daarentegen het zoe ken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verko pen, afleveren en vervoeren van eieren van Zwanen, ganzen, eenden (aile soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren. vuurwa- pens gebruik maakte, gelukte het hem toch te ontkomen. Vermoedelijk is hij met een schotwond m een Duits ziekenhuis opgenomen. In de woning werden grote hoe veelheden smokkelwaren aangetrot- fen en in beslag genomen- MOORDENAARS GEPAKT. Roofmoord te Bussum opgehelderd. In de loop van de vorige week werd de 71-jarige antiquair Kolduk, wonende te Bussum vermoord. In verband met deze moord werden twee zigeuners gearresteerd. Het bleek echter, dat deze mensen mets met de moord te maken hadden, waarnq zij werden vrijgelaten. Dooi de activiteit van verschillende poli- tiebeambten, werden twee andere zigeuners aangehouden, de 23-jarige A. Adel en de 21-jarige J. Wijs, bei de van beroep muzikant. Wijs heeft bekend en naar aanlei ding van hetgeen hij vertelde kan men zich een beeld vormen hoe de misdaad verlopen is. Donderdagavond omstreeks hait elf belden de beide zigeuners bij Koldijk aan, en vroegen of bij hem een zekere Jansen woonde. De heer Koldijk gaf daarop een weinig vrien- delijk antwoord. Kort na middernacht kwamen de beide mannen terug. Eerst wilden een ka- een der kledingstukken, die op stoel lagen, en doorzochten de mer. Bij arrestatie vond men op Wijs nog een cent en op Adel f 5. De rest hebben zij te Amsterdam verbrast. VAN MEDEPLICHTIGHEID AAN MOORD BESCHILDIGD. Twintig jaar geleden werd een Italiaan tôt levenslange gevangenis- straf veroordeeld wegens vermeen- de medeplichtigheid aan een moord. Op grond van nieuwe getuigenissen is men thans tôt de conclusie geko- men, dat de man onschuldig is. Hij is onmiddellijk op vrije voeten ge- steld. AUSTRALIëR VERDACHT VAN MOORD OP NEDERLANDER. De Australische vlieger van de R.A.F. A. Newman, die te Morotai was gestationeerd is gearresteerd- Hij wordt ervan verdacht bij een twist de Nederlander W. Anker, stuurman van het schip Nassau", te hebben vermoord. KIND GEDOOD BIJ ONTPLOFFING Vijf kinderen op Terschelling von- den aan het strand een projectiel. Zij namen het mee. In het dorp Den Hoorn kwam het tôt ontploffing. Het dertienjarige zoontje van het hoofd. In de vergadering van Vrijdag avond van de Gem. raad van Sappe meer is de samenvoeging Hoogezand en Sappemeer opnieuw ter sprake gebracht, op grond van het wetsont- werp, dat daaromtrent is versche- nen. De commissie ad hoc uit de raad heeft een rapport samengesteld, waarvan wij elders in dit blad een uittreksel geven. Vanzelfsprekend leidde dit onderwerp tôt uitvoerige debatten. Weth. Hammenga (C.P.N.) (voorz. der comm. ad hoc) opende de rij der sprekers. Hij deelde mede, dat de meningen in de commissie verdeeld waren. Twee leden waren vôôr en drie tegen samenvoeging. Indien echter ondanks het besluit van de raad, de samenvoeging doorgaat, dan kan de commissie zich wel met het ontwerp verenigen, alleen wenste men een aanvulling op de voorge- stelde wachtgeld-regeling voor de gemeente-ambtenaren. De heer G. Boer (Arb.) sprekend namens de meerderheid der com missie, haalde de bekende bezwaren weder aan: de kern der nieuwe ge- meente zal buiten het huidige Sap pemeer komen te liggen* een kleine huishouding is beter te overzien dan een grote. Hij betreurde dat het voorgestelde onderzoek door het Inst. v. Soc. Onderzoek te Amster dam niet is doorgegaan, en verklaar de, dat de tegenstanders de zelf standigheid van Sappemeer slechts willen prijsgeven, indien hierdoor een algemeen belang gediend wordt en dezelfde resultaten niet langs an-j dere weg kunnen worden verkregèn. De heer Schafer (Arb.) haalde verschillende uitspraken over sa menvoeging aan van bekende figu- ren. Hij acht samenvoeging met wenselijk, omdat de nieuwe gemeen- te te groot zou worden, en niet in staat zou zijn haar taak te vervullen. De stemverhouding in de Hooge- zandster raad achtte hij niet juist, der school werd daarbij gedood, drie kinderen werden ernstig wond. en omdat hij een raadsiid had gespro- ken, dat hem had verteld helemaal niet warm te lopen voor samenvoe ge In verband met het wetsontwerp tôt samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer, is door een commissie ad hoc uit de gemeen teraad van Sappemeer, bestaande uit de heren J. Hammenga (voorz.), G. Boer, H- J. Geling, A. Kamps, A. Kolthof en J. J. Perdon (secr.) een uitvoerig rapport samengesteld. Hierin wordt in de eerste plaats opgemerkt, dat, hoewel Sappemeer zich tegen samenvoeging heeft uit- gesproken, Gedeputeerde Staten toch op uitnodiging van de Minister van Binnenlandse zaken, het daarvoor benodigde wetsontwerp hebben klaargemaakt. Zoals ook de vorige maal, blijken de meningen in de commissie ad hoc over de samenvoeging verdeeld te zijn. De meerderheid We zullen niet nakaarten over de prijzen der landbouwproducten. Ze zijn tenslotte zo uitgevallen, als wij verwacht hadden en de Stichting voor de Landbouw heeft het er niet bij laten zitten. Het lijkt ons echter dienstig de kwestie van het inkomen van de landbouw ook eens van een andere kant te benaderen. De in- komsten der boeren zijn beslissend voor de welvaart van het platteland. De smid en de wagenmaker, de mo- lenaar en de voederhandelaar, de kunstmest- en de zaaizaadleveran- cier, de aannemer, de schilders, van een deviezenbesparingj ai die mensen hangt het bestaan ten en in de tweede plaats een bespa- ring doordat wegens het goedkoper worden van het brood de regerings- Rusland en Finland. Zaterdag a.s. zullen Finse verte- genwoordigers te Moskou gaan pra- ten over het Russisch-Finse vriend- sc-haps verdrag, een verdrag van wederzijdse militaire bijstand, dat Stalin per persoonlijke brief aan de Finse président Paasikivi heeft voor- gesteld te sluiten. De Finse minister président, Pek- kala, deelde mede, dat het verdrag met de Sovjet Unie in geen enkel opzicht van invloed zal zijn op de onafhankelij kheid en souvereiniteit van het land. Ook zal het geen wij- ziging in de internationale betrck- kingen betekenen. Het plan Marshall. Uit Washington is gemeld, dat de Amerikaanse Senaat het plan inza ke het verlenen van steun aan Euro pa heeft goedgekeurd- Men ver nauwste samen met het welvaarspeil in de landbouw. Samen met de boe- renbevolking vormen zij de platte- landsgemeenschap, die geheel ver- schillend is van die der steden en die we niet graag zouden zien ver- zwakken. Het zou werkelijk geen aanwinst voor ons land zijn wanneer de dorps-zakenmensen verdwenen om plaats te maken voor filiaalhou- veel meer behoeften dan een ver- armde boerenstand. In het eerste geval kopen de boeren meer maehi- chines en andere bedrijfsbenodigd- heden, meer meubelen, meer kleren en geven ze meer opdrachten aan aannemers. Ook het transportwezen ontwikkelt zich dan in ruime mate. Dit betekent, dat een boerenstand met ruime inkomsten een steeds îui- mer arbeidsveld opent in de dorpen. Tal van jongelui, die door het ge- brek aan grond zelf geen bedrijf kunnen krijgen, vinden daardoor een bestaan in een van de vele be- roepen, die met de landbouw samen- hangen- Zij zoeken zich als het ware een eigen weg, hetzij in de zuivel, hetzij in het transport, hetzij m de handel dan wel in loonploegerij e.d. Was deze gelegenheid er niet, dan zou het bevolkingsvraagstuk in vele streken nog nijpender zijn dan thans het geval is. Deze mogelij kheid om zelf een be- zouden om piaais le iiidrai vuu, kipzen is wat we zouaei ders, hetzij van groot-kapitalistische wiUen noemen. economische demo ondernemingen, hetzij van coopéra-! cratie De politieke démocratie moet ties. En toch is dit wat gebeuren zou indien door het naar beneden schroeven van de inkomsten van de boerenstand het bestaan van het niet-agrarische deel van de platte- landsbevolking eveneens zou worden aangetast. Wij menen en wij zullen met ver van de waarheid zijn, wanneer wij zeggen, dat 99 van de platte- landsbevolking het daarmee eens is dat ieder dorp een bloeiende kern van ambachts- en handelsmensen moet hebben. Wij verstaan daaron- der ook coôperatieve ondernemin gen. Ook voor de stichting van bloei ende cooperaties is welvaart nodig. Een zaak kan alleen bloeien wan- wacht, dat in het huis van afgevaar-. neer de eigenaar of de bedrijfsleider digden ernstige pogingen gedaan~™v' „itorato incnant om te zullen worden, de voor het plan Marshall uitgetrokken som te verla- gen. Het vetorecht. Amerika heeft in de Kleine As semblée voorstellen gedaan om het vetorecht te beperken. Ten aanzien van belangrijke kwesties blijft volgens het voorstel het vetorecht onveranderd gehandhaafd. De Ame rikaanse delegatie heeft 31 gevallen genoemd waarbij het vetorecht niet moet worden toegepast. Opgemerkt moet worden, dat in de „Kleine Assemblée" de Slavische' groep niet vertegenwoordigd is. De1 „Kleine Assemblée" kan slechts aan- bevelingen doen aan de algemene vergadering. zich tôt het uiterste inspant om te zorgen, dat hij de klandizie van de boeren en van de andere platte- landsbewoners behoudt. Het is zijn taak op zijn duimpje te weten wat er gevraagd wordt en waar hij de beste producten vandaan krijgt. Schiet hij daarin te kort dan gaan de zaken achteruit om het even of het een coôperatieve, dan wel een zelfstandige onderneming is. Het is dit risico, dat er voor zorgt, dat het zakenleven gezond blijft. Deze wed- ijver om het beste te leveren maakt dat de zakenman en de coôperator beide wakker moeten blijven. Daar- om willen we ze geen van beiden missen. Ruimer arbeidsveld. Een welvarende landbouw heeft zorgen, dàt we vrij mogen denken, spreken, schrijven en vergaderen; de economische démocratie moet de vrijheid van arbeid garanderen. Wanneer daarbij ieder zijn eigen ar- beidsterrein heeft, zijn eigen risico kan overzien en geen zaken onder- neemt, die de draagkracht van het platteland te boven gaan, dan hou- den we het platteland gezond. Zo heeft ieder zijn taak en dient men elkander wederzijds. Dit kan echter alleen met voldoening worden gedaan, wanneer de beloning in de onderscheiden beroepen in redeli.ike verhouding is met de inkomsten v an de landbouw. Jammer genoeg heett de regering, blijkens het nieuwe svs- teem van richtprijzen en toeslagen, geen kans gezien een landbouwbe- leid te ontwerpen, dat beloften vcor de toekomst inhoudt. Er worden wel gaten gestopt, maar de regering stelt aan het kleine en minder vruchtbare bedrijf geen productieplan voor, waarmee een normaal bestaan diend zou kunnen worden. Dit is in de eerste plaats voor die boeren zelf teleurstellend, maar zal onvermijde- lijk zijn terugslag hebben op het ge- hele platteland. Als we zeggen. „ieder het zijne", dan bedoelen we, dat de dorpsmiddenstand recht op een bestaan heeft, maar niet minder, dat de boerenstand zelf de kans moet hebben op een gezondé wijze een behoorlijk inkomen te ver dienen. is tegen samenvoeging. Aan hetgeen door deze meerderheid naar voren wordt gebracht ontlenen wij het vol- gende: Uit de door het Anti-samenvoe- ging-comité ingestelde enquête is wel gebleken dat Sappemeer zijn zélf- standigheid niet wil prijsgeven. Slechts 5—10 was voor samenvoe ging. Dat de raad met 7 tegen 6 stem- men zich tegen samenvoeging uit- sprak is een toevallige omstandig- heid. Een gedeelte der voorstemmers was bij de behandeling van deze aangelegenheid in de gemeenteraad tegen samenvoeging, terwijl bij de volgende behandeling de fractie, waartoe dit gedeelte behoorde zich voor de samenvoeging verklaarde. Welke motieven voor deze omme- keer hebben gegolden weten we niet en ligt ook niet te onzer beoordeling, aldus de meerderheid. Wij betreuren het nog steeds, dat pogingen tôt samenvoeging worden gedaan aangezien wij niet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid daarvan Immers hebben niet beide gemeen ten dezelfde bestaansrechten en moet één van beiden worden opgeofferd ten behoeve van de andere? Is dan juist Sappemeer de gemeen- te die haar zelfstandigheid moet prijs gêven, een gemeente met voldoende bestaansmogelijkheden, van ruim 7000 inwoners en een bevolkings- meerderheid, die absoluut tegen op- heffing is? Wij willen hier even opmerken dat ons kan worden tegenge- worpen dat hier niet enkel sprake is van opheffing der gemeente Sappemeer, doch ook van de gemeente Hoogezand en dat uit die twee opgeheven gemeenten één nieuwe ge meente zal worden gevormd. Dit komt evenwel hierop neer, dat na eventuele samenvoe ging zal blijken dat de plaats Hoogezand, als zijnde de groot- ste plaats, practisch de rege- ling heeft en Sappemeer als bijloper kan worden be- schouwd. In de nieuwe gemeenschap zal Sappemeer een zeer onderge- schikte roi krijgen te vervullen Zoals uit de diverse stukken blijkt, is dit de derde officiële poging, die aangewend wordt om de beide ge meenten tôt één gemeente te ver enigen in een tijdsbestek van 120 jaren. De vorige twee pogingen heb ben voor samenvoeging geen gun- stig resultaat opgeleverd. De tweede keer 1912/1913 werd ook een wets ontwerp ingediend en in de gemeen teraad behandeld. Met op één na algemene stemmen werd toen tegen eventuele combina- tie gestemd. De toenmalige Minister heeft gemeend de aangelegenheid niet verder in behandeling te moe ten nemen en Sappemeer bleef haar zelfstandigheid behouden. Laten wij hopen, dat ook thans een bericht in gelijke zin kan worden tegemoet ge zien. Daar echter rekening moet wor den gehouden met de mogelij kheid, dat tegen onze zin wordt gehandeld en het wetsontwerp tôt Wet wordt verheven, menen wij, dat aan Ged. Staten moet worden medegedeeld, dat Sappemeer in het algemeen geen bezwaren heeft tegen het ontwerp. Wij zeggen in het algemeen, omdat wij ten aanzien van de op wacht- geld te stellen ambtenaren dezer ge meente enkele wensen naar voren willen brengen. (Met deze wensen is ook de minderheid het eens). De minderheid. De minderheid in de commissie zo lezen wij in het rapport kan zich met het vorenstaande niet ge heel verenigen (terecht merkte tij- dens de discussies de heer Kamps op dat het woord „geheel" gevoeglijk achterwege had kunnen blijven). Deze minderheid, welke voor sa menvoeging van Hoogezand en Sap pemeer is heeft haar mening in een twaalftal punten vastgelegd. Enkele van deze punten nemen wij hieron- der over: De raad van Sappemeer heeft zich met slechts één stem verschil tegen samenvoeging uitgesproken, hetgeen niet aan een toevallige om- standigheid moet worden toege- schreven, dit kwam na een welover- wogen beschouwing bij de voor- standers tôt uiting. Er wordt gezegd: Hoogezand is voorstander; Sappemeer tegenstan- der". Waaruit blijkt dat? De enquête telt niet mee, want toen waren de ingezetenen niet goed voorgelicht; dat vonden ook de tegenstanders zelf blijkbaar, want zij werkten mee aan de totstandkoming van de débat avond SchoemakerDe Zeeuw. Er wordt verder gezegd, ,,7000 inwoners is voldoende om zelfstandig te kunnen voortbestaan". Hoogezand geeft ook de zelfstandig heid prijs en voor beiden in de plaats komt de krachtige, betekenisvclle gemeente HoogezandSappemeer. Een belangrijke zelfstandige ge- meentelijke eenheid. Wat men vroeger heeft besloten, zegt niet veel voor nu. Nog eerder waren de verschillende Nederlandse Gewesten niet verenigd en bevoch- ten elkaar te vuur en te zwaard. In het algemeen juicht men nu die toe stand niet meer toe en is verheugd over het feit, dat uiteindelijk de ge westen zich verenigden en later uit- groeiden tôt ons tegenwoordig Ko- ninkrijk der Nederlanden. Men is er zich dus allengs meer vaji be- wust geworden, dat eendracht macht maakt en samensmelting van ele- menten, die geheel gelijkgericht zijn kan niet anders dan de macht om iets goeds tôt stand te brengen ver- groten. De tegenstanders contateren, dat „Sappemeer het kind van de reke ning" wordt. Dat is niet juist. Sap pemeer en Hoogezand, later één grote gemeente vormende, met veel industrie, handel en nijverheid, een belangrijk tuinbouwcentrum zijr.de, de tweede gemeente in zielental van ons gewest, zal voor haar inwo ners, dus zowel voor die uit het vroegere Sappemeer als voor die uit het vroegere Hoogezand meer kun nen bereiken, dan bij separaat voort bestaan het geval zal zijn. ging, maar die vôôr het ontwerp had gestemd, omdat hij tegenstand van één persoon doelloos achtte. De stemmenverhouding in de raad van Sappemeer achtte hij niet in over- eenstemming met de wensen der be- volking. Hij achtte het niet in de haak, dat bij de burgemeestersbenoeming in Sappemeer een wnd. burgemeester werd benoemd, die zich niet met de kwestie van de samenvoeging mag bemoeien, terwijl in Hoogezand een definitieve functionnaris werd be noemd, aan wie deze beperking niet werd opgelegd. Bovendien vond hij het onjuist, dat in Hoogezand een nieuwe gemeente-secretaris werd benoemd. Niet ten onrechte heerst er ongerustheid bij het gemeenteper- soneel. Immers, Hoogezand heeft een apparaat, dat intact is. Slechts aan- vullingen zullen plaats hebben uit het Sappemeerster personeel. „Dit is geen samenvoeging", zo besloot spre- ker, maar annexatie". De heer Kamps (V.V.D.) is door de argumenten van de tegenstanders nog steeds niet overtuigd, dat sa menvoeging nadeel zal brengen. In dien er van kernvorming sprake is, dan zal die kern groeien om het nieuwe gemeentehuis, dat vermoede- lijk ergens op de huidige grens der beide gemeenten zal worden ge- bouwd, en dus zal die kern op de iuiste plaats komen. De door de heer Schafer aangehaalde uitspraken achtte spr. van algemene geldigheid Maar Hoogezand en Sappemeer vor men een speciaal geval. Zij zijn in vele opzichten reeds één. Door sa- menvoeging zou één grote betekenis- volle gemeente worden verkregen. Wethouder A. Kiewiet (Arb.) vroeg zich af of de raad van Hoogezand voor samenvoeging heeft gestemd omdat men er voordeel in zag, ol omdat men er geen nadeel in zag. Voorts vroeg hij zich af of de door de raad naar voren gebrachte mening wel verhoudingsgewijs de wens van de bevolking weergeeft. De voor- standers beweren, zo zei spr. dat de in Sappemeer gehouden enquête bun niets zegt, maar hun mening zegt hem niets. Volgens de heer Kiewiet ligt het geografisch middelpunt van de nieuwe gemeente ongeveer op de plaats waar thans het gemeentehuis van Hoogezand staat, dat is derhal- ve de plaats voor een nieuw gemeen tehuis. Verder is deze spreker ervan overtuigd, dat de samenvoeging doorgaat, zelfs al zou de raad er una- niem tegen zijn. De heer Mulder (C.P.N.) begrijpt niet waarom Sappemeer het kind van de rekening zou worden. Hij ge- looft, dat de nieuwe raad, indien 1 Jan. 1949 de samenvoeging een feit is, alleszins capable zal zijn haar taak te vervullen. Hij verwacht de kern van de nieuwe' gemeente op de grens, die hij aanduidde met „nie- mandsland". Wat betreft de benoe- ming van burgemeesters en een •secretaris gaf hij de heer Schafer gelijk. Uit de gemeentepersonelen zullen de beste krachten gekozen> worden. Overigens verwachtte hij niet dat er veel mensen over zouden zijn. In tweede mstantie werd in de eerste plaats het woord gevoerd door de heer G. Boer, die beweerde, dat het geographisch n.id- delpunt van de nieuwe gemeente, door de lange armen, welke Hooge zand heeft buiten Sappemeer zal vallen. Wethouder Kiewiet sprak over een gezamenlijk zwembad voor de beide gemeenten. Voorts vroeg hij zich af of het nodig is twee gezinnen, die goed met elkander kunnen op- schieten in 1 woning op te bergen. De heer Kamps verklaarde eens van een vroegere wethouder van Hoogezand gehoord te hebben, dat het middelpunt van de gemeente er gens in het Foxholstermeer ligt. Is, het nodig dat een gemeentehuis pre- cies in het midden van een gemeente ligt? „Eendracht maakt macht", zo besloot de heer Kamps, „macht om iets goeds te bereiken". Bij de stemming welke vervolgens gehouden werd, werd de samenvoe ging met 7 tegen 6 stemmen verwor- pen. Programma van R.O.N. Woensdag 17 Maart: 13.1513.30 De Stem van het Noorden. „Van Niewolda begint de victorie", een uitzending, gewijd aan het werk van de Stichting voor Instructieve Schoolreizen. Donderdag 18 Maart: 12.4513.00 Landbouwkwartier. J. M. Los, Drie- borg (Nw. Beerta) spreekT over ,,Conserveren van combinestro". Vrijdag 19 Maart: 12.4513.00 Sportpraatje; 13.1513.30 De Stem van het Noorden. Zaterdag 20 Maart: 13.1513 30 „In sloot en plas", een biologisch praatje van Drs. Fop. I- Brouwer; 13.30—13.45 Noordelijk weekover- zicht; 15.00—15.20 Concert door het Chr. Mannenkoor ,,Laus Deo" te Winschoten; 15.20—16.00 Frysk Pro gramma. 15.20 Stimmen ut it Heite- lân; 15-30 „Ik hoech nea ut sé", in radioforhael oer Makkumer fiskers, fan Hein F. Faber; 15.45 De Rein- bôge, in rige foarlêzingen ût de Frys- ke literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst to foaren ût it wurk fan R Brolsma.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1