ni I sW ^srss^ssrs ss s ..PÂRKHOTEL" 1 PLAATSELIJK NIEUWS Begr Alg. L Alg. Lei Murillo-k 2),<m SPORTALLERLEI IN DE BEKLAAGDENBANK op Woei Café Ha gesl Uw schoon Harm Zon Pootaai Dietermans Repatriërende Militairen Gemeenteraadsvergadering KUNST TONEEL, MUZIEK EN FILM Op a.s.Zaterdag 20 Maart MAX en JONNIE Bonté Avond HARRIE THIJS *wr fi I \l I i „H, van t in het te AGE 1. Opei 2. Ingel meck 3. Vers taris over 4. Versl comn 5. Beno Kasc 6. Verk; Bestu aftrec J. R. P. Ml stelt herki 7. Rond Ve Hot Maand 's avo in het H AGErv 1. Openi 2. Ingekc 3. Jaarve a. b. c. 4. Rappo a. b. 5. Verkie leden treding D.J. Ji en H (allen 6. Verkie: voor d missie, ding v. J. Jensi en weg de He< 7. Rondvr KLEINE met in Het Iaat ni< behang. 1 verkoop h< in Sapf het BORGERCI Ork „The Mery Aan H.H. Land Y Y Levering va en late (Cff. vasfgei Bestelling di KALKWIJ nabij Hi NOORDBROEK. SAPPEMEER T t Jk i. I p des SAPPEMEER. Zaterdagavond is mevr. Kruize- Postema enig vuil in het Winscho- terdiep gaan werpen. Toen zij na enige tijd niet terugkeerde ging haar echtgenoot bi.j de buren informeren. Men vond haar in het Winschoter- diep. Met behulp van omwonenden werd zij op het droge gebraeht. In- middels was Dr. Meihuizen gewaar- schuwd. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten om de le- vensgeesten op te wekken. SAPPEMEER—HOOGEZAND. Dit jaar zal mej. C. Bogaerts voor de 20e maal medewerking ver- lenen aan de propaganda-avonden, welke „Het Rode Kruis" jaarlijks organiseert. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft zij een kinderoperet SIDDEBUREN. Na gehouden toelatingsexamen voor de Ambachtsschool te Appinge- dam slaagden H. Kuiper, H. Lenting en H. Drewel, allen leerlingen van de o.l.s., alhier. Door de Ned. Vrouwenbond werd een propaganda-vergadering gehouden in het gebouw Chr. Belan- gen. Mevr. de Jong van Groningen sprak over het doel van de bond, welke aile kerkelijke gezindten in zich verenigt. Besloten werd tôt de oprichting van een afdeling. Zestjen van de aanwezigen traden als lid toe. Er werd een voorlopig bestuur ge- kozen. De Nutsspaarbank hier ter plaatse heeft haar 100-jarig bestaan worden opgevoerd. HOOGEZAND. Naar wij vernemen is de ber- ging van de Rian opgedragen aan de Fa. Gebr. Kappen, Visserij- en Ber- gingsbedrijf, Delfzijl. Maandagavond had in het hôtel Faber de jaarvergadering plaats van „Het Groene Kruis" te Hoogezand. De belangstelling was gering. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeester werden uitge- bracht, welke laatste een batig saldo aangaf van f 987.19. De aftre- dende bestuursieden, de heren H. G. de Boer, Dr. D. J. Jensema en J. Smit werden met algemene stemmen herkozen. Namens de materiaalcomm. bracht Dr. Jensema verslag uit. Hij advi- seerde de grote stukken in de kelder van het Groene Kruis-gebouw op te bergen. Vervolgens werden door secr. en penn. van de t.b.c.-commissie jaar verslagen uitgebracht. Het aftredend lid van deze commissie Dr. Jensema werd herkozen. De heer van der Rest, die niet herkiesbaar was werd vervangen door mevr. Groeneveld van Foxhol. In het voile VONK-gebouw sprak Ds. Coolsma van Groningen op een gemeenteavond van de Ned. Herv. Gem. over „Het predikanten- werk in de Gevangenis", een boeien- de, intéressante causerie, humoris- tisch getint, met als grondtoon diepe ernst, naastenliefde en blijmoedig geloofsvertrouwen. De spreker werd ingeleid door Ds. v. d. Meiden. De drie samenwerkende orga nisâmes in de metaalnijverheid zijn gekomen tôt het oprichten van een afdelingsunie hier ter plaatse met als voorz. de heer K. Plat je, Hooge zand, secr. W. Baron, Woldweg 14, Kropswolde en alg. bestuurslid T). H. Boekhoud, Hoogezand. Ook op de tweede feestelijke propaganda-avond van de afd. Hoo gezand van de Bond v. Staatspen- sionnering had Maandagavond in het hôtel Faber een voile zaal getrokken- Aanwezig waren ook vertegenwoor- digers van de zusterafdelingen te Kielwindeweer, Kropswolde, Fox- ham en Westerbroek. De heer Drs. P. M. Bruins hield een propaganda- rede. Medewerking verleenden „De Oud Groene Wezen" en het ensem ble Evalyn Novacek. Van het Gemeentebestuur vernemen wij, dat in verband met het bereiken van de pensi- oengerechtigde leeftijd de burgemeester op zijn verzoek eervol ontslag heeft verleend aan de heer J. S. van Dijk, adju dant van politie, corpschef der gemeentepolitie te Hoogezand. Het ontslag gaat in op 1 Juli a.s. KROPSWOLDE. De Landb. ver. „Advendo" G.A. vergaderde in ,het café Kloosterhuis. Aanwezig waren 61 leden. Op advies van het bestuur van de V.B.B. werd een werkcommissie benoemd be- staande uit de heren B. Buining Rzn. M. Oldenziel en M. U. Topper. De heer J. Buining Rzn. bracht het jaar- verslag uit. In 1947 werden aangekocht 1.355.493 kg. meststoffen voor een totaal bedrag van f 156.724.14. De kas van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 307.50; er werd hem décharge verleend. Op voorstel van het bestuur werd het salaris van de secretaris herzien. Het be stuur werd met bijna algemene stem men herkozen. In de comm. v. toe- zicht werd in de plaats van de heer H. Huizing gekozen de heer K. Schuiling. Ten slotte werden de kunstmestzakken terugbetaald. WESTERBROEK. In de vergadering van stemge- rechtigde lidmaten werd de heer G.| Tuizenga als diaken gekozen. WATERHUIZEN. Van de werf van de fa. van Diepen werd Zaterdag te water ge- laten de 770 ton metende „Antigoon" gebouwd in opdracht van de rederij Armaco te Antwerpen. De ,,Antogoon", die 59 m. lang en 9.20 m. breed is zal worden bemand met 14 koppen en is geschikt voor de houtvaart. SLOCHTEREN. In café Hommes werd een Ouderavond gehouden van de O.L.S. Slochteren-Oost. Het voornaamste punt van bespreking vormde wel de zeer slechte huisvesting. Er werd verslag uitgebracht van de vergade ring van Volksonderwijs op welke vergadering dezelfde kwestie was besproken. Er werd een commissie van acht personen benoemd die de raadsleden persoonlijk met de toe- stand op de hoogte zal brengen. SCHILDWOLDE. In een gehouden vergadering van de Geref. Schoolvereniging werden na uitgebreide besprekingen tôt bestuursieden gekozen de heren W. Kleefsman en J. Molenkamp. De C.B.T.B. afd. Schildwolde vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. J. Doornbos Ezn. Na afhandeling van enkele huishoude- lijk'e zaken hield de heer E. J. Geert- sema een inleiding over: „De ver houding van de werkgever tegen- ,over zijn werknemers". bloemstukken aangeboden. Het Har- moniecorps verleende medewerking aan de viering. Er is eën commissie samenge- steld, die het hier ter plaatse te hou- den muziek-concours zal regelen. Deze commissie bestaat uit 8 leden. MUNTENDAM. Vrijdagmiddag vond in tegen- woordigheid van het gemeentebe stuur en van brandweerautoriteiten in het gemeentehuis de officiële overdracht plaats van de door de fa. van Bergen te Heiligerlee her- bouwde automotorspuit, welke ge- 'kocht werd van de gemeente Nw. Pekela. Het woord werd gevoerd door burgemeester oroenendaai, brandweerinspecteur Comello en de plaatselij ke brandweercommandant, de heer B. Boiten. Bij de Galgendraaibrug werd een demonstratie gegeven, waarbij de spuit, die een grote capaciteit bezit, veel belangstelling tiçk. Clubavond v.v. Hoogezand" De voetbalvereniging „Hoogezand" hield Zaterdagavond in het hôtel „De Nieuwe Brug" een clubavond voor leden en supporters. Onder de titel ,,Lachen is Troef" voerde een gezelschap bestaande uit leden en supporters een cabaret-programma op. De voorzitter van de voetbalver eniging, de heer Baas spoorde aan tôt grotere activiteit en hechte sa- menwerking. Namens de supporters- vereniging werd het woord gevoerd door de heer J. Boit. Staatspensionnering, Foxham. Zaterdagavond heeft de afd. Fox ham van de Bond v. Staatspension nering in het café Wiardi de eerste van een tweetal feestavonden gege ven. Er werd een toneelstuk opge voerd, en er was muziek. Spreker was Drs. Bruins van Hoo gezand. Muziek- en Toneelver. „Kielwindeweer" Op het programma van de Muziek- en Toneelver. „Kielwindeweer", die Zaterdagavond haar uitvoering heeft gegeven in het café Piest, stond het toneelstuk „Ik heb Gezondigd" in drie bedrijven van Will v. d. Berg en Jan Crosfeld- Er was bal na; de zaal was goed bezet. Gymnastiekver. „S.G.V." Schildwolde. De gymnastiekver. „S.G.V." gaf Vrijdagavond haar eerste uitvoering, van een serie van drie, in café Veen- hoven. Na de opmars sprak de voor zitter de heer G. H. Drese een kort openingswoord waarbij hij speciaal welkom heette afgevaardigden van een viertal zusterver., de Turnkring en de oprichter en erelid de heer Koster. De ver. telt thans ongeveer 350 leden terwijl het volgende jaar het 25-jarig bestaan op bijzondere wijze zal worden herdacht. Hierna werd in een prettig vlot tempo het uitgebreide programma van 29 nummers afgewerkt. Over het algemeen is door aile groepen goed werk geleverd. Er werd natuur- lijk wel eens even gepoedeld zonder dat dit echter afbreuk aan het ge- heel deed. Het werk der heren stond beneden het peil der dames. In zijn slotwoord bracht de voorz. dank aan de leiders de heren de Groot en Groeneveld voor hun toewijding en aan de heer Schaap van Hoogezand die zich belangeloos besçhikbaar had gesteld voor de piano-begeleiding. Rederijkerskamer „Violeria" Zaterdagavond gaf de rederijkers kamer „Violeria' haar 2e voorstei- ling in dit winterseizoen bij het café Huisman. Opgevoerd werd ,,Laifde en Zuurlaordermaarkt" en ,,Nait on der pantovvel". Het gebodene werd op prijs gesteld. Er was bal na. WEGENS OPENBARE DRONKENSCHAP NAAR HET POLITIEBUREAU- Daar bleek de man nog 6 maanden tegoed te hebben. Twee agenten pikten ergens in Den Haag een man op, die in staat van dronkenschap verkeerde. De man werd in een politiejeep gezet en deze zou hem naar het bureau gebraeht hebbent indien hij er. bij een scherpe bocht niet uitgeval- len was. Daar hij niet gewond was, benutte hij deze gelegenheid om de benen te nemen. Toevallig wandel- den daar echter twee rechercheurs, en deze zetten de vlifchteling na. Zij zonden de vluchteling zelfs enige waarschuwingsschoten na (de man scheen intussén nuchter geworden te zijn), maar deze trok er zich niets van aan en rende voort. Om aan de politie te ontsnappen sprong de vluchteling zelfs door een ruit heen. Maar zelfs dat gaf hem niets. Hij werd gegrepen en naar het politie- bureau gebraeht. Daar bleek waarom hij er zo wei- nig voor voelde gearresteerd te wor den, want hij had nog 6 maanden te goed. Met het s.s. „Tabinta", dat 24 de- zer te Amsterdam wordt verwacht, zullen de volgende mariniers repa- triëren: F. Pelgrim, Slochteren en E. de Vries eveneens van Slochteren DRIE KOSTBARE HONDEN VERGIFTIGD. Toen drie hondenliefhebbers uit Maastricht met hun kostbare dieren prijswinnaars van tentoonstellin- gen een wandelingetje maakten door het Encibos op de St. Pieters- berg, stierven de honden, nadat zij voedsel dat in het bos lag hadden ge- geten. Het bleek achteraf, dat dit voedsel met Strichnine was bestre- ken. Vermoedelijk is dit het werk van smokkelaars, om de speurhonden van grenskommiezen naar een andere wereld te helpen. Thans heeft de politie de zaak in onderzoek. OP ZOEK NAAR GENEESMIDDEL TEGEN KANKER. Op 17 October zullen te Parijs kankerspecialisten uit ten minste 45 landen te Parijs bijeenkomen. Het doel van deze conferentie is coordi- natie te brengen in de pogingen, die van verschillende zij den worden ge- daan om een deugdelijk geneesmid- del te vinden tegen kanker. AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Het is onnodig ons berichten te zenden over repatiërende mili tairen, daar de passagierslijsten steeds tijdig in ons bezit zijn. Te SAPPEMEER op Vrijdag 12 Maart. Op verzoek van één der leden werd de agenda zodanig gewijzigd, dat de behandeling van de kwestie der samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer het eerst werd behan- deld. Nadere bijzonderheden omirent het rapport van de commissie ad hoc, en omtrent de in de raad gevoerde discussies drukken wij elders in dit blad af. De ingekomen stukken bevatten naast een drietal goedkeuringen van Ged. Staten een verzoek van de Gem. Beerta om adhaesie te betui- gen aan de door de Comm. raads- fractie ingediende motie betr. ver- hoging lonen en verbetering slechte toestanden bij de D.U.W. objecten, en een adres van P. Hendriks en 17 anderen werkzaam in D-U.W. objec ten om er bij de minister op aan te dringen, verbetering in lonen en ta- rieven aan te brengen. Daar D.U.W. aangelegenheden niet behoren tôt de competentie van de raad, maar van de regering, stel- len B. en W. voor aile ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Met betrekking tôt de laatste twee stukken is het de mening van de BOKSEN. 1 Voor een uitstekend bezette Har-j moniezaal werden Maandagavond de( partijen voor de A Klasse voor de N.B.B. gebokst. Het was een prach- tige propaganda-avond voor de boks- sport en de aanwezigen hebben waar voor hun geld gehad. De partijen die werden verbokst stonden over het algemeen op hoog peil, wat ook dui- delijk bleek uit de stemming die er in deze grote zaal heerste. In de lichtgewichtklasse gaf Mul- der uit Leeuwarden die voor het eerst in deze klasse uitkwam, zeer moedig partij aan J. Hesseling (A.), die echter winnaar werd- Hesseling die later uitkwam tegen Bareé (A.j won ook deze partij o. p. In dezelfde! klasse boksten D. Postma, Leeuwar den tegen J. Visser (A.). Postma won in de eerste ronde, door interventie van de scheidsrechter. In de Veder- gewichtklasse kwamen tegen elkaar uit van Dam (A.) tegen v. d. Meu- len, Leeuwarden. Van Dam maakte een ongetrainde indruk en had wei- nig tegen v. d- Meulen in te brengen. v. d. Meulen wint o. p. J. Heinkens (A.) bokste in dezelfde klasse een matte partij tegen H. Visser, Leeu warden. Toch was Heinkens over het geheel genomen sterker, en won zo- doende o. p. In het Weltergewicht bokste C. Voornhout (A.) tegen zijn clubgenoot C. Visser. Het was een harde partij, welke door Voornhout overwegend werd gewonnen. Een partij welke met zeer grote belang stelling tegemoet werd gezien, was die in de Middenklasse tussen J. Schubart en J. Nieuwzwaag, beide „Moeders Jongen" Ensemble Dick van Peursen. Dick van Peursen mag in Gronin gen gezegd hebben, dat hij het niet van de koude harten der critici moet hebben, het spel moet dan echter ook zô zijn dat het de heus niet al- tijd en bij voorkeur afkammende critici kan bekoren. ,,Moeders Jon gen", dat Zaterdagavond in het „Parkhotel" te Sappemeer voor een bijna uitverkochte zaal werd ge- speeld is een typisch volkstuk, bij een groot gedeelte van het publiek in de smaak vallend, terwijl een an- der gedeelte hier niet ten voile van kan genieten. Maar al te vaak wordt door te sterke overdrijving een goedkoop effect bereikt. Ook Dick van Peursen is er niet in geslaagd dit stuk volkomen natuurgetrouw voor het vpetlicht te brengen. Het eerste en tweede bedrijf misten de kracht, die er, volkomen zuiver ge- speeld, zeker van uit gegaan was. Moeke de Haas (Mien v. d. Lugt— Melsert) miste de overtuiging, voor- al door grime en door dictée, om de toch mooie roi van oud moedertje, natuurgetrouw te spelen. Vooral in deze twee bedrijven *mrd te veel op net publiek gespeeld. Wat de in het der de bedrijf liefdesverklarende da me in het stuk te maken had en wat dit met Kunst uitstaande heeft is ons niet duidelijk. Het vierde bedrijf speelde m het armenhuis. Het was .ibepaald jammer dat de toneelaan- kleding op een gevangenis geleek. Met een sober ingericht kamertie was hier meer bereikt, vooral daar dit bedrijf, dank zij het spel van Ja- nus Schoenmaker (Jan Smit), die hier zonder overdrijving en eenvou- dig speelde, goed was. De goede dingen willen we echter ook niet onvermeld laten. Dick van Peursen zelf toende als Jan, de goe de jongen, in aile bedrijven over veel routine en talent te beschikken. Willy, de jeugdige Henk Bos, speel de goed, door zijn kinderlijke een- voud. Ook het spel van Ko van Sprinkhuysen, als opa was zuiver aangevoeld. Het ensemble Dick van Peursen, kan zeer zeker met een stuk van ander genre en gespeeld zonder sterke overdrijving, iets goeds pres- teren. Het gezelschap beschikt over goede krachten. H. D. B. „Vadertje Langbeen" De opvoering van ,,Vadertje Lang been", Zaterdagavond j.l. in het hô tel „Struvé" door de Rederijkerska mer „Tollens" heeft ons teleurge- steld. De prestaties, die door de me- despelenden werden verricht, ston den op aanmerkelijk lager peil dan verleden jaar. Verschillende mede- spelenden hebben de roi opgezegd, die zij van buiten hadden geleerd, zonder dat van inleven in die roi, van natuurlijk spreken en gesticu- leren sprake is geweest. Is wisse- ling van régisseur misschien oor- zaak van de achteruitgang? Gelukkig waren er ook betere prestaties te bewonderen. De heer G. Benes heeft de hoofdrol, die van Jervis Pendleton, op uitstekende wijze vervuld, en hij vond in mej. R. Plinsinga, die de roi van de vonde- ling Jerusha Abott vervulde, een waardige tegenspeelster. De heer T. A. Edzes heeft slechts een kleine "roi vervuld, n-1. die van bediende van Jervis, maar hij heeft dat op voor- treffelijke wijze gedaan, volkomen acceptabel gaf hij de bedjende weer. Hoewel in iets mindere mate dan de drie genoemde medespelenden, heb ben ook de heer R. Doornbos (Jim- my Me. Bride) en mevr. v. Delden Kliphuis (Miss Pritchard) aanvaard- bare interpretaties van hun rollen gegeven. Over de keuze van het te spelen stuk kan men tevreden zijn. Wij zijn trouwens gewend, dat de beide Re derij kerskamers van Hoogezand-Sap- pemeer goede stukken plegen te kie- zen. En melo-dramatische, èn zulke oer-geestige kluchten, dat de gees- tigheid vervelend wordt, kan men geen gelukkige keuze noemen. La ten verschillende toneelverenigingen dat eens in hùn oor knopen. Waarover wij niet tevreden zijn, zijn de zeer lange pauzes tussen de bedrijven. Er dient één lange pauze te zijn, verder moeten pauzen tus sen de bedrijven zo kort mogelijk zijn. Aan de régisseur werd een ge- schenk aangeboden. Er was bal na- Wij zeggen gaarne tôt „Tollens"| tôt het volgend jaar, maar dan opj een wijze, zoals wij dat van „Tol- lens" gewend zijn. H. B. Jaarlijkse uitvoering Harmoniecorps „Cartona" „Cartona" heeft haar laatste con cert gegeven in 1938. Tien jaar heeft het werk met moeilijkheden te kam- pen gehad. Thans zijn die moeilijk heden overwonnen. Onder leiding van de jeugdige maar energieke dirigent, de heer Schalma uit Gro ningen, is men weer aan het werk gegaan, en Zondagavond heeft men in het hôtel „Struvé" laten horen, welke resultaten zijn bereikt. Men heeft ons gevraagd om een critisch verslag, maar om mild te zijn in ons oordeel, rekening houdend met de omstandigheden. Wij kunnen deze bescheidenheid waarderen, maar zij is overbodig geweest, want wat het corps heeft uitgevoerd het was een programma van 6 num mers kon, met enkele onbeteken- de uitzonderingen, de toets der cri- tiek gevoeglijk doorstaan. „Cartona" heeft ons meer gegeven, dan wij er- van verwacht hadden, en men kan het jubileum-jaar (het corps bestaat in 1949 25 jaar) met vertrouwen te gemoet gaan. Wellicht kan men in de toekomst bij het kiezen van de nummers steeds hoger gaan grijpen. Eén opmerking moeten wij ma ken. Men heeft het muzikale pro gramma omlijst met muziek, en voor deze muzikale omlijsting had men een band geëngageerd. Zonder deze omlijsting ware het programma ech ter veel beter tôt zijn recht geko men. Een dergelijke band dierft voor het verzorgen van dansmuziek, maar voor de illustratie van een uit voering van goede muziek en toneel- spel is zij ongeschikt. Zoais gebruikelijk bij uitvoeringen van „Cartona" verleende de toneel- yereniging „V.O.P." medewerking. Na de pauze werd opgevoerd „Hin Boetendôrp zien Bootsman". Na afloop was er gelegenheid tôt dansen. H. B De film „Prof. Mamlock" In het kader van een landelijk, tournée, werd Zondagmorgen door, de EVC filmdienst „Prof. Mamlock" gedraaid in de Hoogezémdster bios coop. De film, die in eai vrij goed bezette zaal werd vertoond, liet de toestand zien in Duitsland, zoals die in 1933 was, ten tijde van de machts- overname door Hitler. Het is het verhaal van een Joodse familie, waarvan een zoon aan politiek doet, in tegenstelling tôt zijn vader, een prof essor, die zich uitsluitend wijdt aan de wetenschap. Omdat de poli tiek zich wel met hem gaat be- moeien, wordt hij door de omstan digheden een strijder evenals zijn zçon. Wat we vooral in deze film ziën is een scherpe aanklacht tegen het fascisme. De film die voor de ôorlog is vervaardigd, heeft niets aan actualiteit verloren. Het is ook nu nog een waarschuwing aan dege- nen die het fascisme opnieuw in het zadel willen helpen. Bovendien wil de film een wegwijzer zijn voor de massa om het fascisme te verslaan. Hooidbestuurder Butselaer uit Amsterdam, sprak over de fatale loon- en prijspolitiek en besprak Verder de houding der Unie-bonden die hij in strijd achtte met de belan- gen der arbeiders. De heer M. Hui zing, die deze filmochtend opende, wekte op om het solidariteitsfonds te steunen, welke opwekking niet ver- geefs bleek; er werd f 62.50 opgé- haald. P- van school Abelsma. De meerdere techniek van Schubart trad in deze partij zodanig naar voren, dat er geen twijfel bestond wie hierin win naar zou worden. Hoewel door Nieuwzwaag ailes werd gedaan om zijn gevreesde opstoot te plaatsen, echter tegen de geroutineerde Schubart kreeg hij hierin geen kans overklaste Schubart hem volkomen en werd dan ook verdiend winnaar. Hierna volgde in dezelfde klasse de partij WagenaarSchubart Wagenaar die door zijn rechtse hoek- stoten zeer gevaarlijk is en hiervoor ook bekend staat, trachtte Schubart hiermede te treffen, doch deze wist telkens heel handig zich hieraan te onttrekken. Hij zette daartegenover een geweldig offensief in, waartegen Wagenaar niet bestand bleek. Deze kwam hierdoor zo in moeilijkheden, dat de scheidsrechter de heer Les- terhuis moest ingrijpen in de tweede ronde en Schubart winnaar werd. Th. Wezel, Assen en van Sloten, Leeuwarden, boksten in de Half- zwaar klasse. Wegens een blessure aan het voorhoofd van van Sloten, werd Wezel winnaar in de eerste ronde. De Zwaargewicht klasse bracht opnieuw tegen elkaar H- de Voogd, Winschoten, tegen J. de Jager (A.) De Jager dwong steeds de Voogd tôt lijf aan lijfwerk waarvan hij wist dat deze hierin niet voldoende thuis was. Hij ontweek steeds de gevaar- lijke linkse stoot van de Winschoter en juist door de „Clinch" werd de Jager die hierin bedreven is, win naar o. p. De finales brachten de volgerrde uitslagen: Vlieggewicht: A. Corman- Wilbrink beide school Abelsma. Corman wiens grote technische vaardigheid supérieur was aan die van Wilbrink, wint o. p. Daar in de Bantam klasse J. Corman geen te- genpartij had, werd deze automa- tisch kampioen. Een uitstekende partij in het Ve- dergewicht werd gebokst tussen J. Heinkens (A.)v. d. Meulen, Leeu warden. De zaal was in spanning wie hierin de winnaar zou worden, daar v. d. Meulen bekend staat om zijn korte hoeken. Het was een zeer vlugge partij waarin Heinkens .het tempo zodanig weet op te voeren, dat v. d. Meulen hem niet bij kan houden. Heinkens wint dan ook o. p. De ovatie die hem na de overwin- ning werd gebraeht, was dan ook al- leszins verdiend. Een zeer zwaar be- vochten zege door D. Postma, Leeu warden op J. Hesling (A.) in de Lichtgewichtklasse, na twee extra ronden, bracht eveneens de winnaar veel applaus op. Het was een zeer harde partij, die in de eerste drie ronden onbeslist werd verklaard. In de Welterklasse werd C. Voorn hout (A.) winnaar, daar B. Heres, Winschoten verre in de minderheid was. In de eerste ronde ging hij reeds voor negen tellen neer, terwijl in de tweede ronde de scheidsrech ter moest intervenierën. Zoals gezegd, het was een mooie avond, die de juiste kampioenen te voorschijn bracht. SCHAKEN. Uitslagen van de onderlinge club- eompetitie van de Schaakver- Hoo- gezand-Sappemeer". Groep I: P. Beersma—J. Reyne 01; P. MiedemaH. Clobus J. C. OvermanJ. Kuipers 10. Groep II: B. HoenA. Kits 10. Groep III: W. Zwaneveld»—H- Veg- ter 1—0; G. de ,Wind—B. Dekens 1—0. I heer Mulder (C.P.N.), dat de ge- meenten bij de' regering op verbete ring der toestanden moeten aan- dringen, in het bij zonder op een mi nimum loon. Hij vraagt de kwestie in stemming te brengen. Nadat de heer Brugge (C.P.N.) nog enkele woorden gesproken heeft, verklaart de heer Kiewièt, dat de lo nen in de D.U.W. bij regenverlet in- derdaad laag waren. Hierin is inmid- dels enige verbetering gekomen. Een D-U.W.-arbeider kan een uur- loon van f 0.42 bereiken. Het voorstel van de heer Mulder werd met 75 stemmen verworpen, zodat aile stukken voor kennisge ving werden aangenomen. Tôt onderwijzeres aan de Ooster- school, in de vacature Mej. Udding werd benoemd mej. van der Laan. Van de Bijz. Scholen zijn verzoe- ,ken binnengekomen pm voorschot op de gem. vergoeding. Berekend naar het bedrag, dat door de raad is vastgesteld bij de behandeling van de Gemeente-begroting voor het dienstjaar 1948, worden deze voor- schotten als volgt vastgesteld: Aan het R.K. Kerkbestuur van de H. Willibrordus te Sappemeer voor de school voor L.O. 145 x f 18.52 is f 2685.40; aan de vereniging voor Geref. On- derwijs te Sappemeer-Hoogezand 169 1/3 x f 18.52 is f 3136.05; aan de Ver. voor Chr. Uitgebr. L.O. te Hoogezand-Sappemeer voor de school voor Uitgebr. L.O. 89 1/3 x f 25.50 is f 2278 en voor vakonderwijs aan die school 89 1/3 x 8.34 is f 745.04 Daarna gaat de raad over tôt de behandeling van het rapport van de commissie ad hoc in verband met het wetsontwerp tôt samenvoeging der gemeenten Hoogezand en Sappe meer. Tegelijkertijd bij de verbetering van de Noordbroeksterweg, zal de bocht bij de Rolpaal enige verrui- ming ondergaan. In verband daar- mede werd besloten een hoekje grond van de kwekerij H. H. Geiing te kopen voor f 415. KERKNIEUWS. Niet voor niets houden de kerken zich in de zeven weken voor Pasen, de lijdensweken, zo intensief bezig met de lijdensgedachte. Immers, het Christendom geeft op het probleém van het lijden een geheel feigen ant- woord. Weliswaar wordt binnen de- grenzen van het kerkelijke Christen dom dit antwoord verschillend ge- formuleerd, maar het is steeds een verwijzing naar het lijden en ster- ven van de ene centrale figuur van Bij bel en Christendom: Jezus Chris- tus. In Jezus Christus ziet de chris- ten hoe door het Lijden, dat is het Kruis, een brug wordt geslagên van God naar de mens. Behalve in het kerkelijk leven houdt men zich ook in het muzikale leven in deze weken met de lijdens gedachte bezig. Steeds worden er in deze tijd van het jaar de verschil lende uitvoeringen gegeven van Bach's Mattheus-Passie en van an dere Passie-muziek. Dit zijn dan meestal geen gewone uitvoeringen in de concertzaal, maar bij voorkeur kerkconcerten, omdat bij een con cert in de stijl en de sfeer van het kerkgebouw de ernst en de wijding van de Passie-muziek veel beter tôt hun recht komen. De muziek krijgt dan als het ware iets van een kerke lijke verkondiging. In die geest moet het ook worden aangehoord en be- oordeeld; er wordt dan ook niet bij geapplaudiseerd, zoals bij een ge wone ,,wereldse" uitvoering. Nu zal Sappemeer dit jaar het voorrecht genieten, dat er een derge- lijk concert zal zijn; met recht een gebeurtenis van kerkelijk, geestelijk en cultureel belang. Geen Bach-mu- ziek, die voor velen in deze streek toch ook niet zo bevattelijk is, maar muziek van Joseph Haydn over de zeven Kruiswoorden van Christus aan het Kruis. In dit oratorium wordt een paraphrase gegeven over de Bijbelse Kruiswoorden en wat zij voor de vroomheid van die dagen be- tekenden. Die vroomheid moge veel- al zich van andere woorden bedie- nen dan de onze, de er op aanslui- tende muziek is minder aan vergan- kelijkheid onderhevig, omdat muziek een veel absoluter karakter heeft dan het woord. Daardoor behoudt een dergeljjk oratorium zijn waarde, ook voor ons, en moeten wij het toe- juichen dat dit werk in onze woon- plaats zal worden verklankt. G. M. D. TRIBUNAAL VEENDAM. Uitspraak: Pieter Kamphuis (ged.) 24 jaar, landb. te Kielwindeweer komt 5 Mei 1950 vrij. Verliest het Nederlandschap. Vrijdag stonden o.m. terecht: Jan Komelis Brink (ged 27 jaar, landb. te Spitsbergen (Sappemeer) is lid geweest van de Germaanse landdienst en verrichtte kampdien- sten in Polen. In 1943 werd hij Oost- landboer in de Oekraïne. Terugge- keerd werd hij lid van NSB en Volksdienst en werd „onderschaar leider" en instructeur van de land wacht te Sappemeer. Voorts heeft hij Nederlandse gevangenen bewaakt Verd. ontkent in Polen bij een militaire organiëatie te hebben ge- werkt. De Germ. landdienst bemoei- de zich in Polen alleen met burger- lijke diensten. Mr. Doornbos uit Veendam wees erop dat verd. zich alleen voor agra- rische bezigheden had beschikbaar gesteld. Bij hem thuis heerste een NSB-sfeer. Daar verd. nodig is in het bedrijf van zijn ouders vroeg pl. cle- mentie. Roelf Meihuizen (ged.) 25 jaar, landb. te Borgercompagnie werd mi- litair opgeleid te Vught, Beilen en Bedum. Hij werd door de Duitsers ingezet bij Arnhem en hielp mee, dat de geall. legermacht daar werd ver- nietigd, weshalve hij een onderschei- dingsteken in brons verkreeg. Na tôt S.S.-Stiirmer te zijn bevorderd werd hij in Febr. 1945 aan het Duitse front bij Tiel ingezet. Toen de kansen keerden werd hij gevangen geno men. Mr. R. H. Smit van Hoogezand bracht naar voren dat verd. graag in Duitsland wilde werken, en de Duit sers maakten jonge mensen wij s dat dat mogelijk was na enige maanden in de vreemde te hebben gediend. Als de gegadigden zich hadden v<fr- bonden, dan werden ze in militaire dienst vastgehouden. Daarvan is be- klaagde de dupe geworden, en daar- om vroeg pl. om een clemente straf. Vrijdag zullen o.m. terecht staan: D. Jongman, 52 jaar, Sappemeer en J. H. Lambers, 55 jaar, Hoogezand. TRIBUN A AL GRONINGEN Uitspraak: H. E. Sanders, Slochte ren, intern. tôt 5 Nov. 1949. Hij ver- loor reeds het Nederlandschap. VIJF DUITSE VERSTEKELINGEN. Met het Panamese s.s. ..Victoria" kwamen Maandag vijf verstekelingen te Rotterdam aan. Het bleken Duitse krijgsgevangenen te zijn, die in Fiu- me kans hadden gezien aan boord te komen. De rivierpolitie heeft hen in- gerekend en overgegeven aan de En- gelse militaire politie. NAGEKOMEN ADVERTENTIE COOCOOOCOOOOOOOCXDCXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOO (K. VENEMA) komen met hun met medewerking van de Humorist en Conférencier en vele andere Artisten. Muziek van de Dans- en Showband „TIIE SWING MAKKERS", o.l.v. JACK HOLT. Entrée f 1.25. Aanvang 8 u. Zaal open 7 u. NA AFLOOP BAL. OOXXXJOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXX»

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2