DE COLORADOKEVERBESTRIJD1NGI ALLEEN HET BESTE IS GENOEG. OOST GOORECHT VAN 1871 Nederl. toetreding tôt het vijflandenpact. Nieuwe verhouding t.o.v. de West. De omwenteling in Tsjecho-Slovakije en Het Vijfmogendhedenverdrag van Brussel. Fred Schoonenberg sprak bij Café Vroom Een zwarte vlek op het witte doek. Bioscoopbedrijf en de vermakelijkheidsbelasting. Derde Jaargang WOENSDAG 24 Maart 1948 No. 24 DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VOOR WA ARIN OPGENOMEN WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT Communistische mening over: LANDBOUW ABONNEMENTSPRIJ S f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. 17 Maart 1948 is niet alleen een belangrijke datum in de wereldhis- torie, maar ook in onze nationale geschiedenis. Er zijn op die datum twee feiten gebeurd, die wel is waai geheel onafhankelijk van elkaar hebben plaats gehad, maar die men toch met elkaar in verband moet zien. Op die dag is een bijeenkomst van viif mogendheden te Brussel j>e~ kroond met een verdrag, en m Was hington heeft de Amerikaanse pré sident Truman zich tôt het congres gewend met een boodschap waarin hij voorstelt tijdelijk de militaire dienstplicht opnieuw m te stellen de algemene militaire oefening ^en spoedigste ten uitvoer te leggen en de werkzaamheden betrekkmg heb- bende op de steun aan Europa zo spoedig mogelijk te voltooien. Het was nog geen 8 weken gele- den, dat Bevin de idee van een Westeuropese Unie lanceerde, de Belgische premier Spaak vatte vlam voor het idee- Thans is de kern voor deze Unie reeds gevormd. Deze snel- le ontwikkeling van de toestand in West-Europa en Amerika is te be- schouwen als een reactie op de poli- tieke ontwikkeling in Oost-Europa, waar Rusland een grote activiteit aan de dag heeft gelegd, en waar vooral de omwenteling in Tsjecho Slovakije in de Westelijke landen be- roering heeft verwekt. Nederland en de internationale toestand. Het vijfmogendhedenverdrag van Brussel betekent voor Nederland het einde van de neutraliteitspolitiek. De Nedêrlandse buitenlandse politiek was er steeds op gericht bij een m- ternationaal conflict neutraal te blij- ven. Toen de Duitse troenen in 1940 over onze grens trokken, had Neder land in meer dan een éeuw geen oorlog meer gevoerd. De oorlog van 1870 ging aan onze grenzen voorbij en ook voor de wereldbrand van 1914—1918 bleven wij gespaard. Maar het imperialistische Duitse Hitlerre- giem trok zich in 1940 niets aan van onze neutraliteftspolitiek. Na de be- vrijding werd in zekere mate de neu traliteitspolitiek voortgezet. Thans heeft het verdrag van Brussel hier- aan een einde gemaakt. Vijf landen, t.w. Engeland, Frankrijk, België, Lu- xemburg en Nederland hebben cen verbond gesloten waarin deze lan den zich verplichten tôt militaire bij- stand indien een van hen wordt aangevallen. Maar dit is niet alleen een defensief verbond, het is ook 'n eçonomisch-, sociaal- en cultureel verbond. Hier is de kern gevormd waaromheen zich een Westeuropese Unie, of anders gezegd een Veremg- de Staten van West-Europa zal kun nen 1 ontwikkelen. De vorming van een Verenigde Staten van Europa is voorlopig van de baan. De kloof tus- sen Oost en West is scherper dan ooit en een militaire botsing in de toekomst behoort niet tôt de onmo- gelij'kheden. Maar de prenzen zijn nu bepaald, van beide zijden weet men 'hoever men kan gaan zonder een géwapend conflict te riskeren. Laten wij hopen, dat het menselijk verstahd hier zal zegevieren. Parlementaire zaken. In de eerste plaats moeten wij de aandacht vestigen op de behande- ling in de Tweede Kamer van de wetsontwerpen tôt wijziging van de Surinaamse en Curaçaose staatsrege- ling. De kamer heeft deze ontwer- pen, welke een erkenning van de rechten van de West beogen, erkend. Bovendien heeft de kamer een amen dement van mej. Tendeloor aange- nomen, dat zich uitspreekt voor ge- lijkstelling van het kiesrecht voor mannen en vrouwen in Suriname Ongeveer tegelijkertijd heeft de Rondetafel-Conferentie de eerste phase van haar werkzaamheden be- PUNTENWAARDE TEXTIELGOEDEREN. Er doen in de laatste tijd vele ge- ruchten de ronde over de herwaar- dering van textielproducten. In verband daarmede deelt de be drijfsgroep kleding-industrie te Am sterdam mede: Hoezeer het* toe te juichen zou zijn, wanneer binnen afzienbare tijd de consumptie van textielgoederen zou kunnen worden opgevoerd, moet de ondergrond van deze gerucht.en tôt de juiste proporties worden te ruggebracht. Wanneer op het ogen blik over een herwaardering wordt gesproken, aldus de bedrijfsgroep heeft dit uitsluitend betrekking op het aanpassen van de puntenwaarde van een aantal producten aan het stofverbruik. Vooralsnog is geen substantiële wijziging te verwachten in het door de regering gevoerde textielbeleid. Zelfs wanneer het aantal punten, dat per hoofd van de bevolking be- schikbaar wordt gesteld incidenteei zou kunnen worden verruimd, valt niet te verwachten, dat bepaalde ar- tikelen van distributie zouden wor den vrij gesteld of in puntenwaarde verlaagd. VERRUIMING VAN HET MELKRANTSOEN. Het 14-daagse melkrantsoen voor volwassenen (houders van A-kaar- teri wordt met ingang van 24 April van 4 op 5 liter gebracht. Het ligt niet in de bedoeling de distributie van melk vorv-alsnog op te heffen. Voorts is het weer de revue Tweede Kamer. alleen aanhalen ëindigd. Ailes bij elkaar kan men zeggen, dat de grondslag is gelegd voor een nieuwe verhouding ten opzichte van de West, een verhou ding die de vorm heeft van een Verenigd Koninkrijk. Naast de toetreding tôt het vijf mogendhedenverdrag is deze nieuwe verhouding een feit van historische betekenis. buitenlands beleid gepasseerd in de Wij willen hiervan een tweetal ant- woorden van de minister op hem ge- stelde vragen: In de eerste plaats deelde de mi nister mede, dat de totstandkoming van een economische unie tussen de Beneluxlanden zoveel mogelijk zal worden bevorderd, al is de financi- eel zoveel ongunstig'er positie van ons land daarbij een hinderpaal. De minister hoopte echter dat het plan Marshall ook hier uitkomst zal brengen. Over onze verhouding tôt Duits- land kon minister Boetzelaer weinig nieuws zeggen. Dank zij eigen aan- drang worden de Benelux-landen ih de aangelegenheden betreffende West-Duitsland behalve zuiver ad- ministratieve nu volledig gekend. Lonen in de Twentse Textielindustrie. Het laatst van het vorige jaar is in de textielnijverheid een C.A.O. van kracht gewôrden. Het opstellen van een uniforme loonregeling le- verde echter moeilijkheden op, daar in de beide textieïcentra van ons land, Twente en Tilburg de normen geheel verschillend waren. In Tilburg betaalde men lonen naar behoette, in Twente lonen naar prestatie. Het gevolg was dat in Tilburg de lonen der mannelijke arbeiders ho- DOODGEDRUKT TUSSEN TWEE AUTO's. Toen in Rotterdam een chauffeur van de gemeentelijke vervoer- en motordienst voor zijn auto 'stond, werd hij door een achteruit rijdende auto van een melkslijter tegen zijn eigen wagen doodgedrukt. HAAR VADER VERRADEN. Een- jeugdig typistetje van een kring'huis van de N.S.B. te 's-Gra- venhage heeft haar vader verraden. Haar moeder had een eis tôt echt- scheiding ipgediend, waarna haar vader goederen heeft weggehaald ,uit haar woning. Het meisje diende daarop een aanklacht tegen hem in, waarna hij werd gearresteerd en naar een concentratiekamp gezon- den. Hij is niet teruggekeerd Het bij zonder gerechtshof te Den Haag veroordeelde het meisje tôt 7 jaar gevangenisstraf. De Bijz. Raad v. Cassatie maakte er 6 jaar met af- trek van, De eis luidde 5 jaar. Plan Marshall Het plan Marshall, tôt steun aan Europa, dat Zondag 14 Maart doox de Amerikaanse senaat is aanvaard is Vrij dag j.l. ook door de commissie van buitenlandse zaken van het Huis v. Afgevaardigden aangenomen Het herstelplan zoals thans is aan genomen omvat een bedrag van 5.300.000.000. Het ontwerp zal nu aan het Huis v. Afgevaardigden worden voorgelegd. Palestine. De Amerikaanse steun aan de voorstellen van de Algemene Verga- dering der V.N. voor de verdeling van Palestina, is ingetrokken. Ame rika heeft thans een tijdelijk beheer- schap voor geheel Palestina voorge- steld. China en Frankrijk hebben doen verstaan, dat zij het nieuwe Amerikaanse voorstel zullen steu- Indien het Amerikaanse voor- DE POSITIE VAN DE JODEN IN DUITSLAND Het weekblad der Joodse Gemeen- te in Berlijn wijdt een artikel aan de verhouding tussen Joden en niet- Joden in Duitsland. De kloof, die er bestaat, zo zegt het blad, is groter, dan men wil toe- geven. Van de plm. 500.000 Joden, die voor 1933 in Duitsland leefden, zijn nog slechts 16 000 over. Slechts een klein deel van het Duitse volk heeft zich schuldig ge maakt aan de vernietiging van Jo den, maar het grootste deel van het volk was te zwak om zich ertegen te verzetten. Na de val van het nazi-regiem zo zegt het blad verder is geen verandering in de geestesgesteldheid van het Duitse volk gekomen. De overlevende Joden hebben zich ter- stond na de capitulatie ingeschakeld in het werk van de herbouw, doch tôt op heden is er nog geen verkla- ring van kerken en organisaties, p'ar- tijen en dergelijke instellingen geko men, die de wil tôt samenwerking uitdrukt. Integendeel men constateert een min of meer openlijk antisémitisme. De meerderheid van het Duitse volk heeft niet de wil de kloof te helpen overbruggen, daarom bestaat het ge- vaar, dat het probleem eerst dan zal zijn opgelost, wanneer de laatste Jood uit Duitsland verdwenen zal zijn. VERGIFTIGD MET RATTENKRUID Een Dordrechtenaar wilde van zijn vrouw, die het vierde kind ver- wachtte af. Eerst sprak hij erover met mej. M., die hem een bepaald advies verstrekte over abortus. La- ter vertelde mej. B. hem over een krantenbericht betreffende een moord met behulp van rattenkruid. De Dordrechtenaar kocht daarop een doosje rattenkruid, en mengde drie kwart van de inhoud door de pap van zijn vrouw, die twee dagen la- ter overleed. Dr. van der Hulst uit Leiden con- stateerde dat de dood door vergifti- IlOIl. 1I1UICI1 Iici rr. stel door de Veiligheidsr.aad wordt ging was veroorzaakt, waarna de po- ger waren dan die in Twente, maar, teerd zal een spéciale verga-' litie een onderzoek mstelde. De Dor- /-!/-» lAKiûr» rl xrrm lUIPl II IcP arVloideFS P -v t I Jnnv. Tirovrl rfoo wocfpprrl aïs- de lonen der vrouwelijke arbeiders belangrijk lager. Aangezien men in Twente naar prestatie betaalde, kon het voorkomen dat in sommige ge- vallen arbèidsters meer verdienden, dan hun mannelijke collega's- De Twentse fabrikanten gingen er toe de lonen van de mannen te dering van de Algemene Vergade- ring moeten worden belegd. Triëst en de Italiaanse Koloniën Drie van de Vier Groten hebben i voorgesteld om Triëst, dat voor de oorlog aan Italië behoorde, maar bij het vredesverdrag van dat land werd aan Italië terug te ge- drechtenaar werd gearresteerd ais mede mej. B. Later is mej. M. ge arresteerd wegens bevordering van abortus. In een rede, die meer dan 1% uur duurde heeft het Tweede Kamer-lid, de heer Fred Schoonenberg de com- munistische visie gegeven op de ge- beurtenissen welke in Tsjecho Slo vakije hebben plaats gehad. Het zal zijn als een les— aldus de spreker voor de gehele wereld waar progressieve arbeiders strijden hoe de arbeidersmacht in Tsjecho- Slovakije het bewind overnam. Een geweldige campagne van de reactio- naire wereldpers schildert de ge- beurtenissen, alsof hier ,een commu- nistische staatsgreep heeft plaats ge had. Er worden berichten gelan- ceerd, alsof de Communistische mi nister van binnenlandse zaken het gehele politie-apparaat zou hebben gebolsjewiseerd. Wat er gebeurd is, is echter slechts de bevrijding ge- weest. Tsjecho-Slovakije zal nu geen Amerikaanse Dollars krijgen, maar het volk'heeft nu de bevrijding waar- voor het gevochten heeft, het heeft zich nu ontworsteld aan de druk van het Amerikaanse impérialisme. De arbeiders hebben de kracht gehad hun rechten te verdedigen, die door een putsch van de reactionairen dreigden te worden vertrapt. Deze rechten waren, nadat de Duitse be- zetters het land hadden verlaten, in een democratische grondwet samen- gevoegd. Er was o.a. in vermeld dat aile pogingen om het recht van de arbeid voor de arbeiders te sabote- ren, met kracht zouden worden ge- weerd. Dit recht was thans in ge- vaar, en verkapte kapitalisten tracht- ten hun slag te slaan. Dit is niet ge- lukt, omdat de arbeidersklasse, met vooraan de communisten, pal stond, en een tegenactie ontketende in Fe- bruari, welke het recht van bestaan voor iedere arbeider waarborgde. Het Vijfmogendhedenverdrag. In Brussel hebben Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland een verdrag gesloten be treffende samenwerking tussen deze landen, welk verdrag met vijandig zou staan tegenover welk land ook. Dit verdrag betekent alleen een al- arm van de kapitalisten ter verdedi- ging van hun steeds slinkende m- vloed. Het verdrag, waaraan onze regering Beel-Jonkman mede schul dig is, is een vijand van iedere ar beider, die strijdt voor zijn rechten. Het Dagblad „Trouw" schreef: „Wij volkeren van West-Europa zijn best in staat een groot leger te vormen, dat zich niet mag verdelen in ver- schillende kleine legertjes, maar een grote massa moet zijn, in staat het communisme de kop in te drukken". Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat de arbeidersklasse van de huidige re- geerders de dupe zal worden, en weer in hetzelfde stadium zal komen als voor de oorlog. De EÎ.U.W. is hier van één voorbeeld, de noodvoorzie- ning ouden van dagen, die de heer Schoonenberg een aantasting van de menselijke rechten noemde, een tweede. De spreker oogstte een krachtig applaus van de aanwezigen. De heer Mulder, die het openings- en sluitingswoord sprak, wekte op tôt het vormen van een welvaarts- comité. konden zij zich echter met aan de, krachtige reactie opgewekt in Joego Slavië, dat ook rechten meent vastgestelde lonen houden, drastische loonsverlagingen tôt moei lijkheden zouden leiden. Zowel de Tilburgse fabrikanten als de Rijks- bemiddelaars werden ervan in ken- nis gesteld, dat men in Twente aan de textielarbeidsters te hoge lonen bleef betalen. Van die kanten werden dan ook geen klachten ontvangen, maar welvan enige burgemeesters van gemeenten uit het Noorden des lands, die beweerden dat de Twentse te'xtielfabrikanten vrouwelijke ar- beidskrachten weglokten uit hun ge meenten. ZIJ WAREN IN BLIJDE VERWACHT1NG VAN DISTRIBUTIEBESCIJEIDEN. De politie te Nijmegen heeft twee dames aangehouden, die kans gezien hebben van twee verloskundigen at testen te krijgen, dat zij in blijde verwachting waren. Op grond van die attesten kregen bonnen bij de distributie te hebben op deze voormalige Oosten- rijkse haven. Bij de veiligheidsraad is een nota van de V.S., Engeland en Frankrijk ingediend met verzoek t en onderzoek in te stellen inzake het vrije gebied van Triëst. De Ameri kaanse gedelegeerde legde er de na- druk op dat voor aile nieuw.e beslui- ten aangaande Triëst de toestemming van de S.U. en van Italië nodig is. Amerikaanse kranten spreken ook over een spoedige teruggave der voormalige Italiaanse koloniën. Russen verlieten Geallieerde Bestuursraad. Zaterdag heeft Maarschalk Soko- lofsky, Russische gedelegeerde in de geallieerde bestuursraad voor Berlijn verklaard, dat de Westelijke mach- ten hun overeenkomst inzake de contrôle over Duitsland hebben ver- broken. Van Sovjet-Russische ziide acht men derhalve de geallieerde be stuursraad niet meer te bestaan. De Sovjet-Russische ûelegatie heeft j 0.5 oplossing van Calciumarsenaat Voor de tôt dusver uitgevoerae veriirjjgeni dient men van een verplichte bespuitingen tegen de Go- DOT-product een 1 °Plos -i i r,/>virlAï> niT_l zn extra umuiv-n w4w7u welke bonnen zij tegen hoge prijzen daarop in haar geheel de vergadermg verkochten. verlaten. loradokever is vrijwel zonder uit- zondering een oplossing van Cal ciumarsenaat gebruikt. Uit proeven is gebleken, dat ook met andere middelen goede resulta- ten kunnen worden verkregen. In dit tweede bericht zal een korte sa- menvatting worden gegeven van deze middelen. Calciumarsenaat. Met een 0.5 oplossing van dit middel worden, in dien er goed en tijdig wordt gespo- ten, goede resultaten verkregen. De werking is weliswaar langzaam, doch het gewas blijft enige tijd beschermd tegen nieuwe infecties. Deze lange werkingsduur en de goede zichtbaar- heid, stempelen Calciumarsenaat nog steeds als het aangëwezen mid del voor de verplichte bespuiting. Menging met Koperhoudende mid delen ter bestrijding van de aardap- pelziekte Phytopthora is zonder enig bezwaar mogelijk. iiien nadeel van Calciumarsenaat is de grote giftig- heid voor de mens. DDT-bevattende middelen. Om ge- lijkwaardige resultaten als met een De Nederlandse landbouw staat Bezuinig nooit op kwaliteit. bekend als een voorbeeld van goed| js zonder twijfel een feit, dat en zorgvuldig werken. In vergelij- en dergelijke fouten in andere king met andere landen hebben wij ianden in veel groter omvang voor- hoog productief vee, een goede be-j ]tomen, Het is dan ook te veel ge- strijding van veeziekten, prima ver- zegd, dat in het land der blinden zorgd land, goede zaaizaden en dan éénoog koning is, want daarvoor is ook vrijwel de beste opbrengsten onze landbouw te goed. Maar dat er de beste van aile streken in ons klimaat. Een twintig jaar geleden waren wij mis- schien al te zeer overtuigd van onze eigen voortreffeli.jkheid en werden daarin gesterkt door de lof uit het buitenland, die ons dikwijls kwisti- ger dan goed was, werd toebedeeld. In de crisisjaren van 1930 tôt 1935 hebben landbouwvoormannen en landbouwconsulenten dan ook her- haaldelijk betoogd, dat er in onze landbouw op het gebied van produc- tieverhoging niet veel meer te berei- ken viel. Wij waren een beetje zelf- genoegzaam gewôrden en dat is al- tijd een heel gevaarlijke houding. Op het ogenblik zijn wij wat cri- tischer tegenover ons zelf. Wij we- ten, dat er nog te veel koeien wor den aangehouden, die te weinig melk geven of waarvan de melk te wei nig vet bevat; de kosten van de vee- houderij worden ongunstig beïn- vloed door de veelvuldig voorko- mende onvruchtbaarheid; de organi- satie van de melkverwerking is nog lang niet feilloos; de intensiteit van ons graslandgebruik kan belangrijk worden verhoogd; de winning van hooi- en kuilvoer vertoont nog tal- rijke fouten en zo kunnen we ee# hele lijst opzetten van zwakke plek- ken in ons landbouwbedrijf. Dit geldt evenzeer ten opzichte van de akkerbouw als van de veehouderij, want wat er nog wordt gezaaid aan slecht en niet-ontsmet zaad is een- voudig ontstellend; en de fouten, die tegen de bemestingsleer worden ge maakt, zijn groot en talrijk. Dit ailes kost aan onze boeren jaarlijks mil- lioenen en millioenen. desondanks nog enorm veel te ver beteren valt, wordt niet langer ont- kend. De weg waarlangs die verbe- tering moet worden bereikt is be kend genoeg en ook herhaaldelijk aangewezen: het is de weg van de kwaliteit. Slecht of ziek vee eist net heeft dan ook als grondslag een ver- standige verdeling van de werk zaamheden over het gehele jaar, waarbij men steeds rekening moet houden met de in de landbouw on- vermijdelijke tegenslagen door slecht weer, e.d. Wie dat normale risico ver- waarloost, zal altijd te laat komen en daardoor steeds met te hoge pro- ductiekosten bij te lage opbrengsten blijven sukkelen. Wanneer men deze stelregels in aanmerking neemt bij de bestudering van boekhoudingscijfers, vindt men steeds dat de bedrijven, die een be- hoorlijke winst opleveren, het eigen- dom zijn van boeren, die volgens de hier omschreven principes werken. De niet-renderende bedrijven verto- nen daarentegen zonder uitzondering een groot aantal van de in dit artikel aangeduide fouten. Het zijn dus geen theorieën, zoals die door het boek- houdkundig bedrijfsonderzoek wor den opgespoord en aangetoond. Om ailes in één zin samen te vatten: zoveel en soms meer voedsel en ver zorging dan gezonde dieren van goede kwaliteit, doch levert veel minder op. Zaad van onvoldoende kwaliteit mag iets minder kosten dan kwaliteitszaad, doch die gerin- gere kosten vallen in het niet tegen het tekort aan opbrengst, dat men daardoor zichzelf veroorzaakt. Vrij wel op ieder gebied kan men zeggen, dat bezuiniging .op kwaliteit altijd Over de moeilijkheden welke in in eigen nadeel is. Wanneer wij dus het bioscoopbedrijf verwacht worden zoeken naar middelen tôt verbete- 1 schrijft „De Zakenwereld" o.a. het ring van ons inkomen, dan is het volgende: aangewezen middel altijd: neem het Op 1 April a.s. zal het zwaard van beste en werk zo zorgvuldig moge- [Damocles vallen, dat nu al enige lijk. Iedere slordigheid en iedere maanden boven de hoofden van de zwakheid ten aanzien van de kwali-'circa 450 bioscoop-exploitanten hangt teit wreekt zich onvermijdelijk in,Op die datum zal de door de rege sing te gebruiken; merken met een hoger DDT-gehalte worden in lagere concentraties gebruikt (bijv. 20 DDT-product in oplossing enz.) De DDT-stuifmiddelen gebruike men in een hoeveelheid van mini- maal 25—35 kg./ha., onder voor stui- ven zeer gunstige weersomstandig- heden. In minder gunstige gevallen wordt derhalve de te gebruiken hoe veelheid meer dan 35 kg./ha- De DDT-olie-emulsies, zoals b.v. Geigy-emulsie (0.5 en Arkotine- emulsie (0.2 geven in het alge- meen n'og betere resultaten dan Cal ciumarsenaat. Ook DDT-middelen kunnen zon der bezwaar met koper-oxychloriden worden gemengd; menging met Bor- deauxse pap is mogelijk, mits men de DDT in hogere concentratie toe past. H.C.C.H. (666) bevattende midde len. De volgende spuitmiddelen die nen bij eventueel gebruik in de tus sen haakjes genoemde sterkten ver- spoten te worden: Agrocide III liquid (0.4 Agrocide W-P. (0.4 Hexyclan (1 Dagisolspuit (0.5 Als stuifmiddelen noemen wij hier: Agrocide III, Hexyclan, Bentox-stuif Dagisol-stuif, Novitox-stuif, Venatox stuif. Op gewassen, welke voor con sumptie bestemd zijn of kunnen zijn, menen wij het gebruik van 666-be- vattende middelen te moeten afra den. Rotenonbevattende middelen. Te gebruiken Derris-spuit ter sterkte van 1 op 5000 of Derris-stuif, De werking van deze middelen is goed, doch zij bezitten een geringe nawerking, waardoor het gewas slechts korte tijd beschermd wordt. Ter voldoening aan de algemeen verplichte bespuiting zal men ge bruik moeten maken van of een 0.5 oplossing van Calciumarsenaat of van een DDT-spuit- of -stuifmiddel. H.C.C.H. (666) en rotenonhoudende middelen mogen voor de uitvoering van de verplichte bespuiting toege- past worden, indien tevoren toestem ming wordt gevraagd aan de plaat- *selijke coloradokever-controleur. geringere opbrengsten en dus ge- ringere inkomsten. Om de beste resultaten te krijgen van goed zaad en van goed vee is het nodig het bedrijf op een actieve wijze te leiden. Wie goed zaad te laat zaait, is zijn winst al kwijt; wie te laat zaait, omdat zijn land niet op tijd bewerkt was, heeft al een fout ge- zij wordt-thans verhoogd tôt 45 maakt; wie zijn land niet eerder kon zij het dan dat de ruimte is openge- bewerken omdat bijv. de afwatering 1 laten om deze belasting „slechts" tôt ring opgelegde verhoging van de vermakelijkheidsbelasting ni. in vele gevallen haar beslag krijgen. Denkt niet te licht over de last, die hierdoor op deze tak van het be- drijfsleven wordt gelegd- Tôt nu toe bedroeg de vermakelijkheidsbelas ting 20 van de bruto opbrengst, niet in orde was, heeft zelfs een on- vergeeflijke fout op zijn kerfstok, want die afwatering had in de win- termaanden in orde gemaakt kunnen zijn- 35 te verhogen en wel in die ge vallen, dat naast de films Neder landse journaals en/of films worden vertoond tôt een gezaihenlijke lengte van ten minste 500 m. Werkt als boemerang- Schijnbaar is de vermakelijkheids belasting een verteringsbelasting, die door het publiek moet worden ge- dragen. Schijnbaar is deze maatregel dus niet gericht tegen de bioscoop- exploitanten. In feite werkt zij als een boemerang, die op de exploitan- ten terugvalt. Duitdelijk blijkt dit wel uit het voorschrift van de prijsbeheersing dat gelijktijdig met de belastingver- hoging de entréeprijzen met 12 moeten worden verlaagd, opdat het publiek ongeveer hetzelfde zal blij ven betalen. De exploitant krijgt dus het voile gewicht te dragen en dat nog wel in een tijd nu de bedrijfs- inkomsten zich in een dalende lijn bewegen. Het blad vervolgt, dat men voor 1948 een daling van het bezoek ver wacht met 20 t.o.v. 1947, terwijl in dat jaar het bezoek reeds 18 lager was dan in 1946. DE HANDEL IN GRAANSTRO. In Groningen, Leeuwarden en Hoogeveen zijn op initiatief van de handel Centrale Kantoren in het le- ven geroepen, die zullen trachten de afzet van stro zo vlot mogelijk te doen verlopen. Hiernaast oefenen zij een preventieve contrôle uit op de toelaatbare prijzen. Deze kantoren mogen met toestem ming van overheidswege hun kosten bestrijden door een heffing op het verhandelde stro te leggen. Bij in- schakeling van één kantoor bedraagt deze heffing f 0.50 per ton, terwijl bij inschakeling van twee kantoren de heffing is vastgesteld op f 1.— per ton. HET AARDAPPELROOIMACHINE- PROBLEEM IN DE VEENKOLONlëN De aardappelrooimachine staat nog steeds in het middelpunt der belang- stelling, zowel van deskundige zij de als van de zijde der boeren en hoe- wel men al zeer goede resultaten heeft bereikt, hoopt men in de toe komst' nog belangrijke verbeteringen in dez*? machine tôt stand te bren gen. Gezien het grote belang van de aardappelrooimachine voor de land bouw, en speciaal voor de Veenko- loniën, zal morgen om 12.45 uur over de Régionale Ojnroep Noord de heer St. J. Greven, Hoofdassistent bij de Rij kslandbouwvoorlichtingsdienst vooç Zuidelijk Groningen een radio- causerie houden over het onder- werp: „Het aardappelrooimachine- probleem in de Veenkoloniën". GUNSTIGE WENDING IN DE GELE KOOL POSITIE. Er valt een belangrijke verbete- ring te constateren in de afzet van gele kool. Voor een deel van de voorraad werden afzetmogelijkheden gevonden in het buitenland. Verla- dingen naar Frankrijk, waarmede in Februari j.l. werd begonnen, deden de aanwezige voorraden met ruim 4000 ton afnemen. Vermoedelijk zal dit cijfer nog wel tôt 6500 ton kun nen worden opgevoerd. Daarna zai men in ons land echter allereerst 'met de Fransen tôt een nieuwe prijs- zetting willen komen, aangezien de overeengekomen prijs van ca. f 13 niet langer een redelijke basis vormt. Naar Oostenrijk worden thans ook regelmatig partijen gele kool ver- zonden, die in totaal de 2500 ton reeds hebben overschreden. Een gunstige uitwerking op het binnenlands verbruik had de onder- orexing van de zacnte winter mex de vorstperiode van Februari: Peen en uien raakten op, zodat koolrapen, kroten, gele kool en rode kool vrij wel als enige groenten overbleven voor grote afnemers als met name het leger. 4.000 ton gele kool ging naar de drogerijen ten behoeve van Indonesië. BESTRIJDING VAN DE APPELBLOESEMKEVER. .Volgens ontvangen berichten is de appelbloesemkever, die in de fruit- teelt ernstige schade veroorzaakt, in verscheidene fruitcentra actief ge wôrden. De bestrijding van dit insect dient te worden uitgevoerd, zodra de kevers met hun voorjaarsvreterij aan de knoppen zijn begonnen, het- geen bij de meeste appelrassen sa men valt met het zgn. schuivingssta- dium en bij de laatbloeiende rassen met het werkingsstadium der ge- mengde knoppen. De Plantenziektenkundige Dienst raadt in verband hiermede de fruit- telers aan aile vroegbloeiende rassen, waarvan de knoppen in het schui- vingsstadium verkeren, te bespuiten met een DDT-bevattend middel. De laatbloeiende rassen worden bespo- ten, zodra de knoppen in het wer kingsstadium verkeren. Aangezien de ontwikkelingstoestand der knop pen in dé diverse fruitcentra uiteen- loopt, dienen de bespuitingen in het Zuiden van het land eerder te wor den uitgevoerd dan in het Noorden, waar bij het uitgaan van dit bericht nog geen voorjaarsvreterij is waar-- genomen-

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1