PLAATSELIJK NIEUWS Uitvoeringen, Feestavonden eni. Nieuwe Bonnen WAT GEEFT DE RADIO RECHTSZAKEN. Oud burgemeester J. Brouwer van Hoogezand veroordeeld tôt 6 jaar met aftrek. SAPPEMEER. lerskringen zeer bekende heren Er komt langzamerhand wat en J. Buining -uit Midlaren. het B. tekening in de wording van Prinses Margrietpark. De groep ar- beiderswoningen welke de laatste maanden is gebouwd is gereedgeko- men en de huizen zijn bewoond. Thans is men begonnen met de bouw van de eerste villa's. Intussen heeft de Gemeente er een aantal gaslantaarns geplaatst, zodat zij die hier nu wonen, op donkere avonden zonder moeite hun woning zullen kunnen vinden. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen qver de volgende gevonden voorwerpen: gymnastiekschoenen, portemonnaie, hark, zilverbon en een paar kinder- handschoentjes. Leden van de Partij van de Arbeid afd. Sappemeer kwamen Zaterdagavond met .hun huisgenoten tôt een gezellige samenzijn bijeen in het hôtel Groeneveld b. d. Veiling- Na opening door de voorz., de heer J. v. d. Berg, hield de heer J. Tuin een rede, waarin hij de politieke ge- beurtenissen in Tsjecho-Slovakije be- sprak, en het Plan Marshall. Daarna voerde de toneelgroep van „Volksonderwijs" op het blijspel „Vergissen is menselijk". Vrije voor- drachten, muziek en zang comple- teerden het programma. Onlangs werd een vergadering gehouden ter bespreking van de ter gelegenheid van het regeringsjubi- leum van H.M. de Koningin te hou- den feestelijkheden. Er werden ver- schillende commissies samengesteld ter organisering van de verschillen-1 de onderdelen van het feestprogram- ma. Deze onderdelen bestaan uit: winkelweek en etalagewedstrijd; al- legorische optocht; aanbrengen van versiermgen, «kinderoptocht, kmder- wedstrijden -tractatie en een uitvoe- ring van het stuk „Je Maintiendrai"- De datum waarop deze feestelijk heden zullen plaats hebben, 'zal nader worden bepaald. Dezer dagen overleed te Heem- se (Gem. Ambt Hardenberg), waar man, waar de hij sinds 1929 als notaris was geves-j Groningen de tigd, onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. J. Schut. De overledene was een zoon van de vroegere gemeente- secretaris van Sappemeer, de heer F. Schut. Na gehouden publieke inschrij- ving is voor de t\jd van 1 jaar de heffing der doorvaartsgelden aan het verlaat in het Noordbroeksterdiep met de daarbij behorende behuizing en tuin op gewijzigde voorwaarden op- nieuw aan de heer Messchendorp, die thans de sluis bedient, verpacht., HOOGEZAND. Wegens diefstal van aardappel- meel bij de N.V. W. A. S'choltens' Aardappelmeelfabriek tijdens de af- gelopen campagne, is door de politie aangehouden H, P. Hij is ter beschik- king gesteld van de justitie. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn 11 kippen ontvreemd toebehorende aan de heer B. F., wo- nende aan de Werfkade. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdagmorgen verleende een auto komende uit de Kerkstraat, be- stuurd door de heer H. uit Oude Pekela, die de Verl. Hoofdstraat wil-, de indraaien, geen voorrang aan een uit de richting Sappemeer komende auto bestuurd door de heer D. uit Muntendam. Het geyolg was een botsing, tengevolge waarvan enige, schade ontstond. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar de toneelvereniging „Har- monie" met de Paasdagen en uitstap- je maken naar Schiermonnikoog, waar het toneelstuk „Een Schoon- moeder uit Duizend" zal worden op- gevoerd. In een Maandagavond in de IJstent gehouden ledenvergadering van de afd. handbal van de sport- ver. „S.V.H." werd besloten, in te schrijven voor een landelijk beker- tournooi, en om deel te nemen aan de districtsbekerwedstrijden. Het jaarlijkse S.V.H.-handbaltournooi zal gehouden worden op Zondag 15 Augt Wegens terreinmoeilijkheden zal dit tournooi niet te Hoogezand kunnen worden gehouden. Aan het bestuur van HSC is daarom verzocht het nieuwe- terrein aan de renbaan te Sappemeer beschikbaar te stellen. Binnenkort zal een onderlinge testwedstrijd word engehouden. Ge- tracht zal worden het dames-leden- tal uit te breiden. WESTERBROEK. Vrijdag 19 Maart hield de mo derne landarbeidersbond haar huis- houdelijke vergadering in café Huis- heer Pietersen uit werkeloosheidsverze- kering en bedrijfspensioen uiteenzet- te. Spreker had een aandachtig ge- hoor. De heer Pietersen wekte ten- slotte aile landarbeiders op in de moderne bond toe te treden, waarna het bestuur besloot tôt huisbezoek. NOORDDIJK. De wachtmeester D. v. d. Mei van Garmerwolde is overgeplaatst naar Noorddijk. De heer B. Bolhuis, alhier, werd aangesteld als ambtenaar bij de Rijksbelastingen. OOSTERHOOGEBRUG. De afd. van de Bond v. Staats- pensionnering hield haar jaarverga- dering in het café Bierling. In plaats van de heer v. d. Wesp werd als be- stuurslid benoemd de heer J- G. Zwaneveld. De heer Chr. Scholtens werd herbenoemd als bestuurslid. Ook dit jaar zal een reis voor ouden van dagen worden gehouden, en een toneelavond worden georganiseerd ter propagandering van de bond. ENGELBERT. In de openbare school had de 2e ouderavond van dit jaar plaats. Nadat verschillende mededelingen namens oudercommissie en personeel waren gedaan sprak het hoofd der school, de heer Bos, over „Het on- derwijs aan blinde kinderen", de heer koster over ,,Schoolkinderen en schooltuinen" en Mej. E. Koerts over „De propagandistische waarden van het aankweken van goede manieren" De heer Kramer vertoonde een film over walvisvangst en gaf hierop een Dr, 91 Maart nverleed dp nndste uvel vvpivibvcuigsi eu gui uiciup c<-u nristpr ua'n'L^ ppmPPnt^ de explicatie. Het werk van de leerlin- inwoonster van deze gemeente, de Wed. Marchien TallenStrabbing, in de leeftijd van 102 jaar. Marchien Strabbing werd geboren op 28 Februari 1846 te Hoogezand, doch zij vierde haar verjaardag al- tijd op 2 Maart. Op 20 Mei 1871 trad ze in het huwelijk met Koop Tallen, die 25 Juli 1913 overleed. Zij bezac drie kinderen. Sinds lange tijd woonde de Wed. TallenStrabbing aan de Fabriekskade 29. Vandaag zal bij Bodewes' Scheepswerven te Martenshoek de „President Roosevelt" van stapel lo- pen- Morgen hoopt de heer H. Pest- man, v. Roijenstraat, het feit te her- denken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van Simon's Metaalhan- del en Sloopbedrijf N.V. Aanvanke* lijk was hij werkzaam als brander, later werd hij chef van de koperaf- deling. Op dezelfde dag dat de heer Pest- man dit jubileum herdenkt, viert hij zijn 65e verjaardag. De heer G. Ubels, alhier, slaag- de Vrijdag j.l. te Groningen voor het diploma „Aanleg en Onderhoud van Tuinen", uitgaande van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen als nieuwe pachters van het Water- sportbedrijf ,,De Leine" aan het Zuidlaardermeer optreden, de in zei- Scheepvaart in Winschoterdiep niet meer gestremd. Wie Zaterdag nog niet wist dat de „Rian" weer rechtop stond, die heeft het Maandag wel gemerkt aan het feit, dat hij toen weer zo nu en dan voor de bruggen over het Win schoterdiep moest wachten. Zoals gezegd is het vaartuig Zaterdag op normale wijze in haar element komen te liggen, na enige uren van hard wer- ken. Eerst werd het schip leeg- gepompt en daarna met behulp van lieren naar het midden van het kanaal, en rechtop ge- trokken. In totaal heeft het schip 10 dagen het scheepvaartverkeer in 't Winschoterdiep gestremd. Voor de vele schippers bete- kende het een opluchting, toen het obstakel eindelijk ver- dwenen was. Thans is men bezig de mod- der, die zich in het schip be- vindt te verwijderen. gen werd bezichtigd. De heer D. Schrikkema heeft zijn benoeming tôt notabel der Ned. Herv. Gem. niet aangenomen. Met het afgraven van de Wol- tjerspoordijk is men geyorderd tôt het natuurbad, dat nu geheel open komt te liggen aan de Noordkant. HARKSTEDE. Door de Rijkspolitie, alhier, werden twee vrouwen aangehouden wegens het voor zwarte prijzen ver- kopen van weckringen. De aanwe- zige voorraad werd in beslag geno- men en proces-verbaal opgemaakt. SCHARMER. Tôt tijdelijk onderwijzeres aan de o.l. school te Lageland is door het collège van B. en W. van Slochteren benoemd Mevr. ZomermanBos. SLOCHTEREN. Bij Koninklijk Besluit is de Ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons ver- leend aan de heer H. Tjabringa te Schildwolde, oud-machinist bij de Dorsver. „Slochteren-Schildwolde"- De plechtige uitreiking geschiedde j.l. Vrijdag in de raadszaal van het gemeentehuis, onder aanwezigheid van het volledig collège van B. en W. en het bestuur van de dorsvereni- ging. Na toespraken van de burge- meester en de oud-voorz. en secre- taris van de dorsver. werd wijn aan- geboden. De gedecoreerde verzocht de burgemeester zijn dank over te willen brengen aan H.M. de Koningin voor de verleende onderscheiding. Voor de betrekking van onder- wijzer aan de o.l. school Slochteren- Wèst hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Vrijdagavond vergaderde het bestuur van de Oranje Ver. Oranje- Nassau in hôtel het Hoogehuis, on der voorzitterschap van de heer J. Kruizinga. Besloten werd een Bevrij- dingsfeest te organiseren in zaal Degenhart op 3 Mei a.s. waar dan zal optreden de Toneelver. „Vesta" van Ten Post. Men verklaarde volle dig medewerking te verlenen aan het ingestelde Gemeentelijke Comité ter herdenking van het Regeringsjubi leum van H.M. de Koningin, terwijl men tevens accoord ging met het voorstel van dit Comité om voor de dorpen Slochteren en Schildwolde een commissie te benoemen waarin vertegenwoordigers van de vier plaatselijke verenigingen zitting zul len nemen. Plannen zijn in Voorbe- reiding om bij het aanbrengen van versieringen en ere-poorten hieraan deel te nemen met een eigen ont- werp. De jaarlijkse algemene ver gadering werd bepaald op 2 April a-s. Aan mej. A. G. Buining, onder wijzeres aan de o.l. school te Lage land, is in verband met haar a.s. hu welijk, eervol ontslag als zodanig verleend. Donderdagavond vergaderde de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Schildwolde, in „Het Hoogehuis" al hier, o.l.v. mevr. Jensema uit Hél ium. Als spreekster trad op mej. Kramer uit Scheveningen, die ver- telde over Brits-Indië, waar zij 26 jaar als zendingsverpleegster ge- werkt heeft. Eerst trad zij op in Hindoe-costuum, daarna in dat van een Mohammedaanse. Het geheel was een intéressante avond. Er werd be sloten in Mei of Juni een reisje naar Musselkanaal te maken, naar de koekjesfabriek van de fa. Bramber- gen. SCHILDWOLDE. De afd. Schildwolde van de C.J.B.T.O. kwam Donderdagavond in jaarvergadering bijeen, onder voor zitterschap van de heer T. Veldman. Na de jaarverslagen van de secr. en penningm., waaruit o.m. bleek dat de ver. thans 26 leden telt, werden de verschillende huishoudelijke za- ken afgedaan. HELLUM. Woensdagavond werd in café Hansen een ouderavond van de o.l. school gehouden, welke druk bezocht was. Er werden de voor deze school nodig geachte verbeteringen bespro-' ken. In principe werd besloten met de Oranjevereniging samen te werkenj om tôt een algemeen school- en Oranjefeest te komen. Woensdagavond hield de Coôp. Boerenleenbank „SiddeburenHél ium" in café van der Berg, alhier, onder leiding van de heer T. Dou- wes haar algemene jaarlijkse leden vergadering. De heren Joh. Steenhuis en Joh. E. van Tiddens, resp. lid van het bestuur en lid van de Raad vàn Toe- zicht, werden als zodanig herkozen. De jaarrekening sloot met een be- drag van f 2.274.733.68, terwijl de to tale inlagen per 31 December 1947 f 1.523.797.89 bedroegen. SIDDEBUREN. In een vergadering van de P. v. d. A. in café Wierenga, sprak de heer Boekhoven, burgemeester van N.-Pekela over het onderwerp: „Waarom lid van de Partij van de Arbeid?" Spreker behandelde de toe- standen van vôôr 1940 tôt heden. De gestelde vragen werden beant- woord. De afd. Slochteren van het Ned. Jongelingsverbond vergaderde onder voorz. Ds. de Vries, in het Gebouw voor Chr. Belangen. De bijbelinlei- ding wefd gehouden door een lid van Sappemeer. In verband met de benoeming van Ds. de Vries naar el- ders werd tôt voorz. gekozen de heer Velthuijsen, Evangelist te Tjuchem en tôt vice-voorz. de heer Eenshuis- tra, Evangelist te Froombos. Ds. Ver- meer van Slochteren sprak hierna over: „Ideaal of Luchtkastelen". MUNTENDAM. Naar wij veremen is het café ,,Het Oude Gemeentehuis" overgeno- men door de heer H. Mulder, die de zaak verder zal exploiteren. Een adspirant-voetballer van Muntendam", T. Rademaker, is bij de te Winschoten gehouden selectie- wedstrijden in het voorlopig G.V.B-- elftal gekozen. POLITIE TE HEERLERHEIDE DOEf BEL AN GRIJKE ARRESTATIES. Henriëtte Davinds. Henriëtte Davids is bezig een tour née door Nederland te maken ter ge legenheid van haar 60e verjaardag. En dan, dan gaat ze naar Holly wood, want na toneelster zal Heintje op haar oude dag een filmster wor den. SCHEERZEEPBON TABAK 4- RES. NA 27 MAART a.s. ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat de Scheerzeepbon Tabak 4-Reserve na 27 Maart a.s. niet meer geldig is. 503e STAATSLOTERIJ. Hoge prijzen. 5e klasse le lijst. f 1.000: 5429 18741 f 400: 8580 13908 14135 14884; f 200: 12551 15701 18767 20481 21171; f 100: 3385 3429 3903 3906 6294 10316 15697 17748 18208 19700. 5e klasse 2e lijst. f 25.000: 17632 f 1.000: 7904 14894 18103; f 400: 16981 10037; f 200: 2085 2291 4612 11115 15085: f 100: 1075 3523 4735 8062 8769 9686 14532. ADVERTENTIE I.M. Heden een jaarabonnement op de STAATSLOTERIJ; morgen misschien de 100.000. ADVIEZENBUREAU Jan .Huitzingstraat 1, Westerpark. Hoogezand. Passiespel „Die geleden heeft onder Pontius Pilatus De K.J.B. afd. Sappemeer-Martens- hoek heeft in de zaal Faber 2 voor- stellingen gegeven van het passie spel ,,Die geleden heeft onder Pon tius Pilatusbewerkt naar het Tegelense passiespel van Jac. Schreurs. M.S.C. De regie was van de heer J. D. B. Lammerts, terwijl de heer H. Conens de leiding had van het koor, gevormd uit leden van de kerkkoren der parochies Sappemeer en Martenshoek en de tenorsolo werd gezongen door de heer Conens. Zondagavond was de zaal geheel gevuld. De heer H. Visker sprak toen het openingswoord, terwijl het slotwoord werd gesproken door Pastoor Westerman. Aanwezig waren de gemeentebesturen van Hooge zand en Sappemeer, Kapelaan Eysink, Pater Jansen S. J. uit Gro ningen e-a. Maandagavond was de belangstel- ling minder groot, het spel stond toen op iets hoger peil. In zijn voorwoord merkte de heer Lammerts op, dat vele der mede- spelenden voor de eerste keer op de planken stonden, en met dat feit wil len wij in onze critiek rekening houden. Het gaat natuurlijk niet aan aile medespelenden te beoordelen, want er waren ruim 50 medewerkenden. De algemene indruk die men kreeg was gunstig. Er werd vlot geac- teerd, de tonelen werden snel ver- anderd, terwijl de taferelen aan el- kander verbonden werden door zang, orgelmuziek, reiën (Reileidster Mej. G. Scheen) en door de proloogzeg- ster mej. Visker. Mej. R. Visker heeft voortreffelijk gedeclameerd, er sprak een diep gevoel uit haar voordracht- kunst. Van de medespelenden moeten wij noemen de heer Th. Bodewes, die de Christus-figuur op uitstekende wijze heeft uitgebeeld, terwijl de roi van Judas bij de heer J. Walraven in goede handen was- Dezelfde speler beeldde Pilatus uit, eveneens op goede wijze, maar toch was hij in de eerste roi beter. De Maria-speelster (Mej. A. Qe- ling) heeft eveneens goede prestaties te zien gegeven, alleen maakte zij vooral in het begin een ietwat jeugdige indruk, die geaccentueerd werd door haar heldere stem. Bij de genoemde spelers sloten de overigen zich aan om het spel tôt een acceptabel geheel te maken. Aan verschillende vervullers van kleine- re rollen zouden wij de raad willen geven zich speciaal toe te leggen op een zuivere uitspraak. Décors en costumes waren uitste- kend in orde. De heer Lammerts heeft, vooral omdat hij met veel „nieuwelingen" werkte, naar ons oordeel hoog ge- grepen. Dat er desondanks behoor- lijke resultaten zijn bereikt zegt o.i. ailes. Tôt de beste taferelen behoorden „Het laatste avondmaal" en de laatste taferelen, vanaf de Kruisdra- ging tôt de Graflegging. H. B. Feestavond „Oké" De wandelsportvereniging „Oké" van Veëndam heeft Zaterdagavond in het café Vroom te Sappemeer een feestavond georganiseerd- Er werden enige toneelstukjes opge- voerd, o.a. „Nait onder Pantoffel". Er was bal na bij muziek van „The Swingers". De opkomst was gering. Laatste Abonnementsvoorstelling Staatspensioimering Foxham De feest- en propaganda-avond van de Bond v. Staatspensionnering te Foxham, in het café Wiardi, welke Zaterdag 13 dezer werd gegeven, werd Zaterdag j.l. herhaald. Als spreker was thans niet aanwezig Drs. P. M. Bruins, doch burgemees ter H. de Wit van Hoogezand. Laatste Abonnementsvoorstelling in café Degenhart (Slochteren) Rederijkerskamer „Vondel" voerde op „Adieuen Au Revoir Ook de derde- en laatste abonne mentsvoorstelling in zaal Degenhart kan zeer geslaagd worden genoemd. Voor een voile zaal werd ditmaal door de Rederijkerskamer „Vondel" van Sappemeer opgevoerd „Adieu en Au Revoir". Deze kamer heeft een zeer goede indruk achtergelaten. Het publiek leefde in spanning mee. Door aile spelers werd, zonder uit- zondering, prachtig spel gegeven, zo dat we ons tôt het noemen van na- men zouden kunnen onthouden. We zouden hierbij echter te kort doen aan Mevr. Addensde Grooth, het spel door haar gegeven was werke- lijk een beroeps-actrice waardig, ter wijl ook haar echtgenoot de heer K. Addens zich hierbij goed aansloot. Het publiek toonde zich zeer dank- baar en gaf hiervan op ondubbelzin- nige wijze blijk door een hartelijk en langdurig applaus. J. Kr. „Loods aan Boord" Op uitnodiging van de Ver. v- Volksvermaken te Noorddijk heeft de toneelvereniging „Vesta" van Ten Post een uitvoering gegeven vap het toneelstuk „Loods aan Boord" van Jan Fabricius, en in het Groninger dialect overgezet door Jan Zijl. Aan het einde dankte de voorzitter, de heer J. Maat, voor het gulle applaus en het goede spel. Staatspensionnering Muntendam. Vrijdag en Zaterdag heeft de pl. afd. van de Bond v. Staatspens. in „De Munte" feestelijke bijeenkom- sten georganiseerd. Spreker was Drs. P. M. Bruins van Hoogezand- Opge voerd werd het toneelstuk „Levens Tragédie". Na een moeizaam onderzoek van enkele maanden heeft de politie te Heerlerheide de hand weten te leggen op de daders van de inbraak in een tricotagefabriek te Brunssum, waar- bij niet minder dan 59000 textiel-pun- ten, vele coupures en vijf rollen stof werden ontvreemd. Enige maanden geleden kwam de politie ter ore, dat bij van E. te Heerlen textielpunten waren verhandeld. Uit het onderzoek bleek, dat hierbij zekere G. en C. be- trokken waren. Maandag 15 Maart werden C. en G. aangehouden. Zij be- kenden, dat zij in Juni van het vo rige jaar de „kraak" in de tricotage fabriek hadden gepleegd. De vijf rollen stof waren voor f 400 aan zekere B. verkocht. Voorts be- kenden G. en C. ook nog in Septem- ber van het vorige jaar ingebroken te hebben in het distributiekantoor te Heerlen. Bij deze inbraak werd ech ter niets ontvreemd. De betrokkenen, G., C., van_E. en B. werden voor de officier van justitie te Maastricht voorgeleid. VROUW BESTAL OUDEN VAN DAGEN TE DEVENTER. De recherche te Deventer heeft de hand gelegd op een dievegge, de 35-jarige gehuwde vrouw V., die een lange reeks van diefstallen op haar geweten heeft, gepleegd in de grote g'estichten voor oude lieden te De venter. Zij kwam daar geregeld binnen, liep de gestichtsgangen door en sloop in kamers, wa&r op dat ogenblik niemand thuis was. Daar roofde zij geldsommen, linnengoed, sieraden, huisraad en distributiebe- scheiden. De omstandigheid, dat de oudjes de gewoonte hadden bij hun afwezigheid de sleutel van hun ka mers aan de buitenzijde der deur op de gang te hangen, maakte het de dievegge gemakkelijk een grote buit weg te slepen. BOTER GEVONDEN EN EEN NIEUWE FIETS. Bij het boomplanten aan de Kiel- sterachterweg onder de gem. Wil dervank vonden arbeiders een splin- ternieuw B.S.A- rijwiel no. 21107 met fietstassen inh. ll/2 pond boter. Inl. Politie Bureau Wildervank. ALS MEN ZE EEN VINGER GEEFT, NEMEN ZE EEN GEHELE HAND. Politieke delinquent ontvluclitte tijdens begrafenis. Een politieke delinquent uit het kampi Vught, een ex-S.S.er had ver- gunning gekregen om onder bewa- kihg van wachtposten deel te nemen aan de begrafenis van een familie- lid. Tijdens de tocht naar het Kerk- hof zag hij echter zijn kans schoon de benen te nemen. Gelukkig was zijn vrijJieid slechts van zeer korte duur. Enige uren na de ontsnapping werd de Venlose po litie gewaarschuwd, dat zich in een schuurtje een onbekende op zeer verdachte wijze ophield. Deze onbe kende werd gèarrestèerd, en bleek de ontsnapte delinquent te zijn. Hij zit nu weer achter prikkeldraad. OP 4 MEI STOPPEN TREINÉN 2 MINUTEN. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft besloten te bepalen, dat op de nationale herdenkingsavond op 4 Mei a.s. het gehele bedrijf en dus ook de treinen van 20.00 tôt 20.02 zul len worden stopgezet. Programma van R.O.N. Woensdag 24 Maart: 13.1513.30 De Stem van het Noorden. ,,Sprake eh sproke rond de Oldehove", een klankbeeld uit Leeuwarden. Donderdag 25 Maart: 12.4513.00 Landbouwkwartier. Ir. D. J. Pattje, rijkslandbouwconsulent te Veendam, directeur der Rijkslandbouwwinter- school, spreekt over „Aqtualiteiten voor de veenkoloniale boer". Vrijdag 26 Maart: 12.45—13.00 Sportpraatje; 131513.30 De Stem van het Noorden. Zaterdag 27 Maart: 13.15—13.30 ,,Pasen buiten", een biologisch praat- je van Drs. Fop. I. Brouwer; 13.30-^ 13.45 Noordel. weekoverzicht; 15.00^ 15.20 Fragmenten uit de lijdenscan- tate „Bij het Kruis" van P. Hettinga, uitgevoerd door de zangvereniging ,,Looft den Heer" en ,,Tonegido" te Smilde o.l v. de heer M. Molenaar; 15.2016.00 Fries programma. 15.20 Stimmen ût it Heitelân; 15.30 ,,Doarp yn opskuor", radiostik fan Siger Bonnema nei in idé fan D. Gramsma. Regy: Gabe Doekeles. Spylders: Grinzer Friezen. BIJZONDER GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. Maandag veroordeelde het bij zon der gerechtshof te Amsterdam J. Brouwer uit Weesp, die in 1942 wnd. burgemeester van Hoogezand is ge- weest en daarna te Weesp en Weesr percarspel, en als zodanig heeft sa- mengewerkt met de S.D. tôt 6 jaar gevangenisstraf met aftrek en ont- zetting uit de burgerlijke en politie ke rechten voor het leven. TRIBUN A AL VEENDAM. Vrijdag stonden o.m. terecht: Jan Hendrik Lambers, 55 jaar, landb. te Kielwindeweer, die lid was van NSB en Ned. Volksdienst, en die buurtschapshoofd was. Desgevraagd zegt beschuldigde dat hij lid van de NSB is geworden om een jachtacte te kunnen krijgen. De président Mr. Koning, kan zich niet voorstellen, dat men om zulk een onbenulligheid lid werd van een be- weging die handlangersdiensten be- wees aan een bende moordenaars en dieven. Verdediger, Mr. Benes van Hooge zand vroeg zich af of besch. innerlijk wel fout was- Hij behoorde als vele anderen tôt ,,Landbouw en Mij.". Vele boeren meenden dat het mis zou gaan met de landbouw, wanneer Duitsland de oorlog verloor. Daar om was verd. niet tegen de NSB ge- beschuldiging. kant. Toen hij een jachtvergunning kon krijgen door lid te worden deed hij dat. Het vervullen van de functie van „buurtschapshoofd" is niet strafbaar, en als zodanig heeft besch. geen laakbare daden verricht, integen- deel, door het verstrekken van Aus- weise, ook aan hen, die er niet voor in aanmerking kwamen, heeft hij goed werk gedaan. Als NSBer heeft besch. nooit poli tieke actie verricht, merkt pl. ten slotte op. Derk Jongman, 52 jaar, fruithan- delaar te Sappemeer, werd ervan be- schuldigd aan de S.D.er Springel- kamp te hebben medegedeeld, dat Sappemeerster burgers zich bezon- digden aan zwarte handel in vlees, waarna een huiszoeking volgde. Besch. ontkende. Hij wist niet dat §pringelkamp S.D.er was, hij wilde slechts van de verkochte varkens provisie krijgen. Mr. R. H. Smit betoogde, dat besch. ,,zwart" vlees heeft willen kopen om er iets aan te verdienen. Toen hij zich tôt Springelkamp wendde, stond deze nog niet in relatie met de S.D. Dat geschiedde eerst een jaar later. Op grond daarvan concludeerde plei- ter tôt vervallen verklaring van de BONKAARTEN KA, KB, KC 804, 271 melk 4 liter melk 273 melk 7 liter melk 276 vlees 100 gram vlees 277 vlees 300 gram vlees 278 boter 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet. 279 boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 290 algemeen 125 gram koffie 291 algemeen 50 gram thee 292 algemeen 200 gram kaas enz.* 294 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen pudqingpoeaer, vermicelli e.d. 296 algemeen 200 gram brood 298 algemeen 1600 gram brood 285 reserve 800 gram brood 283 reserve (b-kaarten) 1 pot pin- dakaas (inleveren vôôr 3 April). 288 reserve 400 gram brood BOINIVAAK1EJN Ml, JV1. 8Uï. 773 melk 12 liter melk 776, 777 vlees 100 gram vlees' 778, 779 boter 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet. 792 algemeen 100 gr. kaas enz. 794 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen puadingpoeaer, vermicelli e.d. 796 algemeen 200 gram brood 798 algemeen 400 gram brood 785 reserve 400 gram brood BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 804 (bijz. arb. a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook B. Op de bonnen komt de letter B voor met de aanduiding van het ar- tikel en de hoeveelheid. Deze bon nen zijn 14 dagen geldig; de bonnen voor boter en die voor margarine zijn geldig voor boter, margarine of vet. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 25 Maart wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Maart mag worden gekocht. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen: RashPhénix 38; Suurmeijer-Lierenfabriek 55; Beu- kemaDEG 5—0; Motké—PSC 1—2 Op het WAS terrein wordt niet meer gespeeld. De uitslag SuurmeijerMulder blijft 21, daar het protest van Mulder is afgewezen. Programma Zaterdag 27 Maart: DEG-terrein: 2 uur ChemicaOver- zet (Stol, Foxham); 3.45 uur Beuke- ma IIvan Diepen II (B. Menger). H.-S.-terrein: 2 uur WASKoning (W. Rijkens); 3.45 uur BSMMulder (G. Venema). SCHAKEN. Uitslagen der onderlinge competi- tie van de schaakver. „Hoogezand Sappemeer". Groep I: J. KremerJ. Miedema afgebr.; J. ReyneP. Miedema 10. Groep II: A. KitsF. Akkerman Y2V2 Groep III: B. DekensW- Zwane veld 0—1. Morgenavond is er voor de laatste maal voor belangstellenden gelegen heid op ons bureau de schaakwed- strijden om het wereldkampioenschap te volgen. DAMMEN. De damsport wordt in onze plaat- sen vrij veel beoefend. In verschil lende plaatsen hebben wij damver- enigingen, waarvan wel de bekend- ste is „Houdt Stand". Maar daar- naast wordt ook veel aan de dam sport gedaan ,,en famille", en onder- deze onbekende dammers vindt men somtijds niet te onderschatten tegen- standers. Zo zijn op het HVV-dam- tournooi enige onbekenden in de damwereld nummer één van hun groep geworden. Vader en zoon Kranenborg van Hoogezand, (Prof. Hakani) zijn met resp. 5 en 6 punten de demifinale in- gegaan, terwijl het tournooi nog in voile gang is. VEILINGSVER. H.-S. Maandag 22 Maart. Kaskomkommers I f 161; Idem II f 114; Idem III f 55—68 per 100 stuks Kroten f 3.106.10; Spinazie f 35- 55; Witlof I f 45—57; Idem II f 25— 33 per 100 stuks. Kropsla I f 14.4017-40; Idem II f 11.6012.50 per 100 krop. Radijs f 6 per 100 bos. VEEMARKT GRONINGEN. Dinsdag 23 Maart 1948 Kalf- en melkkoeien f 700—750, f 600650, f 375500; Kalfvaarzen f 550—600, f 250—475; Vroegm- koeien f 500550, f 275450; Vare koeien f 500560; Kalveren en Pin- ken f 95315; Weideschapen f 75 90, f 60—70; Biggen f 55—60, f 35—48 Aanvoer: 949 runderen, 45 kalve ren, 432 schapen, 12 lammeren, 66 varkens, 618 biggen, 105 paarden, 84 bokken en geiten. Totaal 3246. Op de afdeling kalf- en melk koeien was de vlugheid van de han del zoek. De handel verliep zeer slecht, terwijl de prijzen zich iets in dalende richting bewogen. In verband hiermede bleef veel vee on- verkocht. Weidevee, wat nog vrij goed was te plaatsen, werd vrijwel tegen onveranderde prijzen verhan deld. De bonnen deden negen cent. Een aanbod van koeien bestemd voor de levering, was klein, doch van kalveren was het aanbod zeer groot. Ook in de fok- en weidescha pen verkeerde de handel in een tra- ge stemming, waardoor de vorige weekse prijzen met moeite waren te bedingen. De biggen, welke minder goed waren te plaatsen, liepen in prijzen iets terug. Voor de paarden was weimg beiangstelling, zodat maar weinig werd verkocht. GRAANBEURS GRONINGEN. Dinsdag 23 Maart 1948 Rode tarwe f 19.9020-70; Tarwe (wit) f 19.9021.40; Inlandse Rogge f 19.20—20.90; Zomergerst f 17.20— 20.80; Bigotgerst f 19.20—19.90; Ha- ver (wit) f 16.2018.60; Paardenbo- nen f 22-7527.75; Wierdebonen f 22.7528.25; Gele mosterdzaad f 35.3055.30; Kanariezaad f 30.30 40.30; Lijnzaad, witbloei f 40.40 52.40; Lijnzaad, blauwbloei f 40.40 52.40.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2