Komt zien Komt i ZANG- EN FILMNIEUWS VERVOLG PLAATSELIJK NIEUWS BURGERL1JKE STANDEN KUNST Predikbe ,,Munt<>nrJ: VAN de BOEKFMPi NK~ voor Goe Donderdagavond vergaderde de de gezondheidstoestand De verhouding het bedrijf waarin hij arbeidt. BIO VACANTIE-OORD Uitvoering van het Ned. Herv. Koor Sappemeer FINANCIëN EN FPONrku-Tw l C I V g b d C in ar hc lai lijJ va; toe exc I het bel< bëk jeu| darr. hetg ovei „E beke groe; Veen deed steen rieve mee pook wistei Dez de wt mij ni te hij binnen rattenl langste „Wat „Mien heb 'k zel die'i genog". vertrok een flin fie van langzaar haar lie het resu beurde r vuil ie j mekairt verbazinj weer op klaagde van de w antwoord< hebt er ni kreeg op half pond hij ditmai gaf hij zij apotheker kwijt. En tôt in lenj weerwil vî Ieven. Wij gelov Brinkman, schreef, lite: had. Eerder dat hy voor verteld, ove over hen, di gekend, en c opstelletjes 1 hoeve van d hen, die deze geregeld kwa Verdere waar niet. Wij ontving van het „Offi Nederl. Biosco artikel „Het wordt wederoi kwestie der vc belasting, en t kan men lezen Eerste Kamer". Van de ande 32 pagina's tell, men wij: „Déb filmbedryf". );0 goede Film" en keuring". Het g zorgd en verluc dige foto's. NED. HE Sappemeer: 7.30 (Avondmaal). Hoogezand: 7 uu (Avondmaal). Westerbroek: 7 u. maal). Kropswolde: 7 u. d Kielwindeweer- 7 (H.A.) Zuidbroek: Wildervank: 7 (H. A.) Muntendam: 7 u. ds Slochteren: 7 u. d H.A. Schaaphok; 7 u. Die Froombos: 7 u. Diei Kolham: 7 u ds Bed. H.A. Harkstede: 5 u ds Bed. H.A. Schildwolde: 7 u d H.A. Hélium: 7 u. ds. Pol oiddeburen: 2.30 en 1 Bed. H.A. Overschild: 7 u. ds. 1 Tjuchem: 3 u. ev. Ve NED. HER. Kl Sappemeer: 7-30 u. (Koorzang). DOOPSGEZ. Sappemeer: 7 u. ds. GEREF. Kl Sappemeer: 7.30 u. ds Martenshoek: 7.30 u. d Tjuchem: 7 u. hulp Medew. v. Zangkoor GEREF. KERK Sappemeer: 7.30 u. ds Harkstede: 7-30 u. ds. c Overschild: 7 u. ds. Hc BAPT. GEJ Hoogezand: 7 u. stud. Utrecht. Foxhol: 7.30 u. de hr 1 Muntendam: 7.30 u. ds. VRIJE EV. KE Veendam: 7.30 u. ds. de LEGER DES HE Hoogezand: 8 u. Kapt H SAPPEMEER. Alhier werd opgericht de Be- drijfs Voetbalvereniging B.S.C. (Bor- cherts-Spakman-Combinatie met aan- vankelijk 19 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: H. Kuiper, voor- zitter; L. Hemmes, secretaris en U. Prins, penningmeester. HOOGEZAND. Donderdagmiddag is hier in aile eenvoud het stoffelijk overschot van wijlen de 102-jarige mevr. M. Tallen—Strabbing ter aarde besteld. Ds- v. d. Meiden las aan de groeve Gez. 293 voor en bedankte namens de familie voor de belangstelling. Van de twee kransen was één van de buurtver. M.T.S., genoemd naar de initialen van de overledene. Teneinde het peil van het ama teurisme in de fotografische kunst te verhogen, is alhier opgericht een Amateur-fotoclub. Voorzitter is de heer P. Vlietstra, secretaris-penning- meester de heer G. de Vries. Door de politie alhier is procès verbaal opgemaakt tegen H. B. uit Slochteren, die tweemaal bij de rij- wielhandelaar W. de lade heeft ge- licht. Kinderen van 4 en 5 jaar hebben een brandje gesticht bij de in aanbouw zijnde woningen in de van Roijen- straat, waardoor een vrij ernstige schade is ontstaan. Deze schade zal door de ouders der kinderen moeten worden betaald De ouders worden aangeraden hun kinderen van dergelijke baldadigheid terug te houden. Het Nwsbl. v. h. Noorden meldt: De heer J. D. Brongers, secr. van de Hengelaarsclub Groningen" bericht ons, dat hem bekend is, dat juist daar in het Foxholstermeer veel vis zit, waar de bodem tôt op een meter of tien is uitgebaggerd. Er behoeft ver- moedelijk geen vrees te bestaan, dat de vis uit het Foxholstermeer na uit- bagering zal verdwijnen. De coôperatie heeft zijn leden een bonté avond aangeboden, waar- van het programma op uitstekende wijze werd verzorgd door het gezel- schap Fred Fagel, bestaande uit 7 personen. De door hen ten tonele gebrachte revue had tôt titel ,,Nou breekt mijn klomp". De zaal was ge- heel gevuld, en het gebodene werd ten zeerste gewaardeerd. De opening geschiedde door de voorz. van de propaganda-commissie, de heer K. Rugge. Spreker was de heer J. van Amstel uit Den Haag. Deze bracht het winst-principe van de particulière ondernemingen naar voren en stelde daartegenover het systeem van de coôperatie. KIELWINDEWEER. In de maandelijkse vergadering van de Bond v. Plattelandsvrouwen, werd een demonstratie gegeven met „Wittex" van de Tembros Chemische Producten te Enschede. Het jaarver- slag werd gelezen, verslag uitgebracht van de provinciale vergadering te Gro- ningen en gesproken over ,,Techniek in het Verenigingsleven". Ten slotte werd over een zomerreisje gesproken. In café Piest vergaderde de Landbouwver. ..Kielwindeweer" o.l.v. de heer L. Lambers. De ontvangen kunstmest, gras- en klaverzaden wer- den betaald en aan de V.B.B. werd de levering opgedragen van 2600 kg. orig. Petkiiser zaairogge, terwijl het C.B. de levering kreeg van 6000 kg. kalk- ammon-salpeter en 1500 kg. kalksal- peter. Aan de ring Hoogezand werden 2 onkruideggen besteld. Als leden van de werkgroep-comm., ingesteld op verzoek van de V.B.B werden aangewezen de heren A. Huis- man, H. Vegter en M. Lambers; als afgevaardigden en plv. afgevaardigde naar de Centr. Comm. werden aange wezen de heren A. Huisman en H. Vegter. Besloten werd eind Juni of begin Juli een tocht naar de N.-O. polder te maken, waarvoor zich 35 personen op- gaven. Na een mondeling examen te Groningen en een schriftelijk in Den Haag te hebben àfgelegd, slaag de de heer L. Menger voor het diplo- ma bouwvakpatroon. de heer Weerts namens het school- personeel. Twee leerlingen, mej. Ali Roelfsema en mej. Jantje Duimering dankten namens hun klasgenoten voor het onderwijs, dat zij aan deze inrichting hadden kunnen volgen. Tevens werd afscheid genomen van de directrice, mej. Hofman, die naar Leeuwarden gaat. Er werden enige cadeaux aangeboden. Een getuig- schrift van de 3-jarige cursus ont- vingen: Marchien Doornbos, Kolham; Jantje Duimering, Hélium; Anna Dijkman, Woltersum; Tjaaktje Freije, Scharmer; Dina Hamminga, Lage- land; Jantje Kruijer, Middelbert; Klaasje Scholtens, Kolham; Albert je Tuinema, Schildwolde; Siebelena Vegter, Kolham en Froukje Wilde- man, Schildwolde. Van de 2-jarige cursus: Geertruida Bonnes, Siddeburen; Maaike van der Deen, Scharmer; Diewerdina Kooi, Kolham; Jantje Nijburg, Harkstede; Alida Roelfsema, Woltersum; Gees- sien Slump, Schildwolde; Harmke Smedes, Wagenborgen; Willemina Venema, Wittewierum en Sjoerdje v. d. Veen, Sappemeer. ledental' 223 bedroeg. Uit het verslag voorzitter opperwachtmeester groeps- De Landbouwvereniging Sloch teren hield dezer dagen haar ge- wone vergadering in 't cafe Smit onder voorzitterschap van de heer H H. Smit. Er werd mededeling ge- daan van het voornemen van de V.B.B. om een stierenkeuring te hou den en de leden werden hier voor opgewekt hun stieren aan te ge- ven. Er werd opgave gedaan van de benodigde originele zaairogge en meststoffen- Woensdagmiddag had de eind- les van de lagere landbouwschool, alhier, plaats. Het collège van B. en W. van Slochteren had bericht van verhindering gezonden. Nadat het hoofd der Landbouw school de leerlingen had geëxami- neerd werden de diploma's door de Rijkslandbouwconsulent uitgereikt. Vele sprekers voerden daarna het woord De gouden médaillé voor de beste leerling, uitgeloofd door de Federatie van Landbouwverenigm- gen was voor A. B. Remkes te Sap pemeer, die namens de leerlingen het hoofd, de heer H. Duursma, be dankte voor de prettige en leerzame lessen en een cadeau aanbood. Plattelandsvrouwen v. d. afd. Sloch teren in café Smit. Als spreekster trad op mej. D. H. Hofman, directri ce van de Landbouwhuishoudschpoi met het onderwerp: „Warenkennis Door de présidente werd haar een boek aangeboden. Voor de Alg. Prov. Vergadering in Groningen gaven zich 23 leden op, terwijl Zr. Hoek- stra als afgevaardigde werd be- noemd. Voor het zomeruitstapje werd de datum 30 Juni vastgesteld. Van nu af zullen iedere week weer 2 leden de oorlogsgraven in Kolham verzorgen. SCHILDWOLDE. Woensdagavond hield de aige- mene Oranjevereniging in t cate Veenhoven haar jaarvergadermg Uit het jaarverslag bleek, dat van de penningmeester, de heer F. Wiltjer Bzn., bleek er een batig sal- do van f 7.27% te zijn. In de vaca- ture van voorzitter, aftredend de heer H. H. Boddema, werd als be- stuurslid gekozen de heer R. Atzema en als bestuurslid herkozen de heren Vink en Vos. Een bestuursvoorstel om 5 Mei geen feesten te organise- ren ontlokte nogal enige discussie. Tenslotte werd besloten het bestuur vrij mandaat te geven. Wel werd besloten 6 en 7 September jubileum- feesten, waarvoor de plannen nog nader moeten worden uitgewerkt, te organiseren. Woensdagavond vergaderde de afd. Duurswold der Groninger Maat- schappij van Landbouw in t café Spanninga, alhier, onder voorzit terschap van de heer J- L. Boer. Als spreker fungeerde de heer K. Ma- ring van Appingedam, die een lezing hield over het onderwerp: „Alge- mene inleiding over mechanisatie in de landbouw". Nadat vele vragen over deze lezing waren beantwoord werd vervolgens een excursie in de a.s. zomer besproken. Toen de kermiswagens van de fa. v. Reimsbergen het huis van de burgemeester passeerden, geraakte n aanhangwagen, welke als woonwagen wordt gebruikt, in een sloot en kan- telde. Mevr. v. Reimsbergen, die zich in de wagen bevond, bleef ongedeerd. Toen een kraanwagen van de Gronin ger brandweer, welke naar aanleiding van het telefonisch verzoek van de burgemeester was gearriveerd, de wa- gen weer in de normale stand had, bleek dat niets beschadigd was, zodat de reis naar Hoogezand kon worden voortgezet. Maandagavond werd in 't café Kampen, alhier, een damclub opge richt. Een tiental aanwezigen gaven zich op als lid. De oefenavonden wer den vastgesteld op Maandag. Als be- stuursleden werden gekozen de heren P Noordman, C. Hospes en L. Mole- ma, die de functies onderling zullen verdelen. commandant G. D. Bosveld; 2e voorz. brigadier A. Blaauw, Hoogezand, le secr. agent J. W. B. Helmers, Hooge zand; 2e secr. hoofdagent A. Pals, Veendam; le penn. hoofdagent J. Bon- kes, Veendam en 2e penn. agent P. Vlietstra, Hoogezand, was geinstal- leerd en de kascomm. een uitvoerig verslag had uitgebracht, ging de be- spreking in hoofdzaak over de rechts- positie, reorganisatie en samenstel- ling der politie, benevens de inwendi- ge organisatie van de bond. Gememoreerd werd nog de krachti- ge groei van de afdeling, doordat zich steeds nog nieuwe leden aanmelden. De politiemannen, die nu nog afzij- dig staan van de organisatie werden nogmaals op hun plicht gewezen. Als afgevaardigden naar het in Juli a. s. te Apeldoorn te houden con gres, werden door de vergadering aangewezen de voorzitter G. D. Bos veld en het lid, agent A. K .van Rooy van Veendam. DER 7 GEVANGEN NAZI-LEIDERS werknemer t*t het De Geref. Vrouwenvereniging hield in de lokalen achter de Geref. kerk, alhier, haar feestelijke jaarver- gadering onder presidium van mevr. van Dijk. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental iets was teruggegaan en het financieel verslag melde een nadelig saldo. Bij acclamatie werd mevr. van Dijk als bestuurslid herko zen. Dinsdagavond gaven de Geref Zangvereniging ,,Looft den Heer" en de Chr. Muziekvereniging „De Woud- klank" hun jaarlijkse uitvoering in café Veenhoven, alhier. De heer J. J. Doornbos J.Ezn. was feestleider. Ver- schillende zang- en muzieknummers werden ten beste gegeven, afgewis- seld met voordrachten enz. VEENDAM. Donderdag werd in het hôtel de Vries alhier, een ledenvergadering gehouden door de Nederl. Politie Bond, afd. Veendam en Omstr., onder voor zitterschap van de opperwachtmees ter, groepscommandant der rijkspoli- tie G. D. Bosveld van Hoogezand. Nadat het nieuwgekozen bestuur, Hoe zij de tijd doorbrengen. Volgens de militaire bestuurs- autoriteiten te Berlijn zullen de voormalige nazi-leiders Walter Funk en admiraal Raeder niet lang meer te leven hebben, indien hun gezond heidstoestand niet verbetert. Raeder moet een grote breukope- ratie ondergaan, die door een be- handelend Amerikaans geneesheer in verband met zijn 70-jarige leef- tijd en algemene gezondheidstoe stand als zeer ernstig wordt be- schouwd. Funk ligt ziek en heeft dagelijkse medische verzorging nodig. Zijn mo- reel gaat hard achteruit. Van de overige der 7 leiders, die de enige gevangenen te Spandau zijn, terwijl het gebouw 2.500 gevan genen zou kunnen herbergen, is ex- groot*-admiraal Karl Doenitz zeer ziek Zijn hartziekte, reumatiek en suiker- ziekte maken het niet waarschijnlijk, dat hij zijn 10 jaar straf zal overle- ven. Men is van oordeel, dat Rudolf Hess aan de rand van waanzin is. Hij heeft steeds een afwezige blik, zijn gezicht neemt voortdurend af. Hij is nog steeds trouw aan Hitler en spreekt over ,,der Fuehrer"- Speer, von Schirach en von Neu- rath verkeren daarentegen in een goede gezondheidstoestand. In te genstelling met von Doenitz schijnen zij niet liever te willen, dat zij maar doodgeschoten waren na het procès te Neurenberg STUDENT WERD BLIND GESLAGEN. De Haarlemse rechtbank behan delde een tragisch geval van mis- handeling, waarbij enkele nog zeer jonge mensen betrokken waren. Een dansfeest op 6 December van het vorige jaar was het begin van de tragédie geweest. Daar was tijdens het hoogtepunt der feeststemming ruzie ontstaan tussen een 18-jarige HBS-er en een 21-jarige student, naar aanleiding van het feit, dat een meisje zich bij haar kennissen be- klaagde over het hinderlijke gediag van de student. De ruzie werd ge-| rath zich naar Verluidt het best. Hij sust, doch na afloop van het feest j^Qggtert geen wrok, is altijd ,,op en begon de woordenwisseling opnieuwj ^Qp een gentleman" en „zelfs de en de HBS-er wond, zich zo_ op, dat Russen bewonderen zijn houding" (Van onze Haagse correspondent) Van welingelichte zijde vernemen wij, dat spoedig de instelling te ver- wachten is van de commissie voor bezitsspreiding. De taak van de com missie is te onderzoeken in hoeverre het gewenst is om de arbeiders een deel te geven van de winst der on- derneming, waarin zij werkzaam zijn en op welke wijze deze winstuitke- ring dient te geschieden. Een ander vraagstuk, waarover de commissie de regering moet adviseren is de mogelijkheid en wenselijkheid tôt verkrijgen van aandelen door de ar beiders. In merendeels goed geïn- formeerde kringen wordt de naam van Prof. Dr. Cobbenhagen genoemd als voorzitter. Een gelijk aantal ver- tegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties, aangevuict met vertegenwoordigers van enkele departementen plus de stichting van de Arbeid en het Collège voor Rijks- bemiddelaars zouden zitting krijgen in de commissie. JAPANNERS NAAR INDONESIë (Spéciale berichtgeving) Het grote, libérale dagblad te Mel bourne (Australië), The Melbourne Herald maakt melding van geruch- ten in de Amerikaanse en Austra- lische pers als zouden adviseurs van Mac Arthur te Tokio hebben voorge- Van de zeven gedraagt von Neu-j steld het Japanse overbevolkings- TI~" vraagstuk op te willen lossen via millioenen hij vechtlustig werd. De 21-jarige student die slecht van gezicht was, verloor tijdens het handgemeen zijn bril en kreeg, toen hij aldus niet in staat was zich te verdedigen, een har- de klap op zijn oog. Ongelukkig ge- noeg was dit juist zijn goede oog, het andere was reeds bijna blind. De klap kwam zo raak aan, dat liet hoornvlies scheurde en het oog !a- ter weggenomen moest worden, waardoor het slachtoffer, T. Loeb van Zuylenburg practisch blind werd. Hij moest zijn studie afbre ken en kan zich thans bijna niet zon- der hulp in het openbaar bewegen. De dader, J. R. R. stond terecht. Het slachtoffer had geen aanklacht inge- diend, doch de politie had van de zaak gehoord en een onderzoek inge steld. De officier van justitie eiste tien maanden gevangenisstraf. De verde- clementie Het dagelijks leven van de gevan genen -kent weinig afwisseling. Zij hebben elk een cel, kunnen alleen een emigratie van vele Japanners naarIndonésie. Spe- ciaal Bornéo, Celebes en Nieuw- Guinea zouden hiervoor in aanmer- king komen. Een rédacteur van het eerder ge- tijdens het werk met elkaar pratem noemde blad had over deze kwestie en mogen slechts eens in de twee, een vraaggesprek met de lekler van maanden bezoek ontvangen. Zij krijgen gezonde, zij het gerantsoe- neerde voeding. Hun enige bezigheid is in de tuin van de gevangenis wer- ken. Eén van de voornaamste aflei- dingen is het doen van de was. Eens per week verrichten twee gevange nen dit voor allen. GROTE STAKING IN JAPAN. In Japan zijn 300.000 arbeiders, die in overheidsdienst zijn, in staking gegaan. Post, lefefoon en telegr. lig- gen stil (met uitzondering van die, in gebruik bij de bezettende maclit)- Indien niet spoedig een vaeantie-re- geling wordt getroffen zullen waar schijnlijk nog 700.000 arbeiders m staking gaan. diger drong op uiterste aan met het oog op de omstandig- heden en de leeftijd van de verdach- CATHERINE BRAMWELLBOOTH te. Bovendien meende hij, dat niet SAPPEMEER, .8 t». *-« j?«i Geboren: Jantina, d. v. Geert Hes- se en Anna Maria Swart; Johannes Coenradus, z. v. Jozephus Harman- nus Geling en Anna Johanna Bos., Gerhardus Johannes, ^.v\G^ielmT"s Willeicus Maagd en Hinderika Jo hanna Scholte; Harm, z. v. Harm Heininga en Lummegien Kempmga. Getrouwd: Trienko Smit en Fen- nechie de Vries, b. v. Sappemeer. HOOGEZAND, 18 t.m. 24 Maart 1948 Geboren: Hindrik, z. v. Jacob van der Laan en Jantje Rutgers, Kiel- Windeweer; Luitje Roelf, z. Y- Luit je Roelf Thoma en Fenna Klunge Martenshoek; Johanna Maria, Johan Coenraad Schlukebir en Ever dina de Boer, Hoogezand; Hendrik Albert, z. v. Hindrik Venema en Frederika Huizinga, Kalkwyk. Ondertrouwd: Lammert Hogen- berg, 22 j., Hoogezand en Helena Uildriks, 18 j., Slochteren; Hendrik Ubels, 27 j., Hoogezand en Arendina Thoma, 23 j., Slochteren; Fteerk Ste- NOORDDIJK. Dezer dagen vergaderde de raad dezer gemeente. Ingekomen was een adres van de bewoners van Roo- dehaan met het verzoek de weg al- daar te verbeteren. De voorzitter deel- de mede dat plannen hieromtrent reeds in vergevorderd stadium zijn en uitgevoerd zullen worden in 1949 Een adres van de Gymn.ver. „Dio werd in handen van B. en W. gesteld, De beloning van de brugwachter te Ruischerbrug werd gebracht van f 2.50 f 7.50 p. w. De heer van Assen verzocht înlich- tingen omtrent de subsidie-regeling voor herbouw van onbewoonbaar ver- klaarde woningen. De heer Maat wees op de gevaarlijke helling te Engelbert en vroeg of het mogelijk is een sloot te dempen. De heer Knollema vroeg inlichtingen omtrent de vordei ing van woonruimte. SLOCHTEREN. Een dezer dagen vond in tegen- woordigheid van het Gem.bestuur in de school de sluiting plaats van de 2- en 3-jarige Landbouwhuishoudcur- sus. De voorzitter van de Veenkolo- niale Boerenbond, de heer Wichers, opende de bijeenkomst. De directrice, mej. Hofman, reikte de getuigschriften uit, waarna zij de leerlingen toesprak. Vervolgens wer den de pas gediplomeerden toegespro- ken door de heer Wichers, mevr. Jen- sema namens de Ned. Ver. v. Huis- vrouwen, de heer Heerenga namens de Federatie van Landbouwverenigingen, mevr. Schrik, namens de Bond van Plattelandsvrouwen, door burgemees ter Scherphuis, mevr. Huzeling na mens de Herv. Vrouwenvereniging en vens, 20 j., Odoorn en Tjitske Smit, 18 j., Hoogezand; Harm Reinek, 24 j Hoogezand en Gezina Marchma dé Roosz, 21 j., Hoogezand. Getrouwd: Albert Zuur, 20 J-, Hoogezand en Geertje Adnana de Keijzer, 18 j., Hoogezaria. Overleden: Hendrik Bosman, mnd z. v. Berend Bosman en ka- trina van Kalsbeek, Hoogezand; Marchien Strabbing, 102 j., Hooge zand, wed. v. Koop Tallen; Tryn j van der Schuur, 80 j., Hoogezand, wed. v. Cornelis Holscher. en T. Nieweg, Zuidbroek; Aaltje, d. v. A. Klok en J. de Graaf; Derkina Feika, d. v. P- Kroeze en A. J. Siegel, Muntendam; Roelf ien Geerdina Martha, d. v. E. Oldenziel en R. Ru- bingh; Aurélia Maria, d. v. H. Mul 1er en A. G. Eisenga; Geertruida Gesina Fennegina, d. v. G- J. Spelr brink en A. J. C. Witsenboer; Diete Géraldine Magdalena, d. v. J. Eggink en J. Scholten; Gezina Jantina, d. y, J. Korthuis en H. Romp; Wilhelmi- na Gesina, d. v. H. J. Wind en H. S M. Limberger. Ondertrouwd: J. K. Dijkema, Win schoten en M. J. Molag, Veendam S. Velt, 25 j. en J. Weisenbach, 20 j b. v. Veendam. Getrouwd: W- Westerhuis, Hooge zand en J. Bloem, Veendam; F. Kort en F. Drenth, b. v. Veendam; G, Maris, Assen en G. de Jonge, Veen dam. Overleden: J. Kremer, 71 vr O. Meijer. van mishandeling kan worden ge sproken. JAPANSE SPIONNE TERECHT- GESTELD. Yosjiko Kawasjima zou men de Ja panse Mata Hari kunnen noemen. Als spionne heeft zij de Japanners in de oorlog tegen China grote diensten be- wezen. Maar ten slotte liep ze tegen de lamp. Lange tijd zat zij gevangen in China. Zij werd ter dood veroor- deeld en werd dezer dagen te Peking gefusilleerd. JE MOET MAAR BOFFEN. Of het waar is weten we niet. Iemand kwam het ons vertellen, en indien het niet waar is, dan is het toch wel aardig om het on- ware verhaal aan onze lezers op de mouw te spelden. Het gebeurde op het spoorweg- emplacement HoogezandSappe meer, waar men bezig was balen oud papier van de goederenwa- gons op vrachtauto's over te la- den. Bij het overladen van derge lijke balen plegen wel eens enige vodjes rond te dwarrelen. Zo was het ook nu. Plotseling greep één van de arbeiders zo'n vodje, be- keek het van voren en van ach- teren, en stak het toen in zijn zak. Vermoedelijk zal hij het Paas- feest op zeer uitzonderlijke wijze vieren, want het betreffende vodje was een lapje van f 100! IN NEDERL AND. Commissioner Miss Catherine Bram- Well—Booth, een kleindochter van de stichter van het Leger Des Heils, William Booth, vertoeft dit weekend in Nederland, waar zij op bijeen- komsten in enige plaatsen van het land zal spreken. de Nederlandse Informatie Dienst te Canberra. Deze verklaarde om, dat de uitvoering van een dergelijk pian de Japanners juist zou geven, wat duizenden Australische en Neder landse soldaten, die schouder aan schouder in de rimboe van Nieuw- Guinea vochten en daar hun leven lieten met hun bloed hadden pogen te verhinderen. INTERNATIONALE PILOTENCONFERENTIE TE LONDEN. Vliegtuigpiloten uit vele delen van de wereld zullen van 3 tôt 8 April te Londen in conferentie bij- eenkomen. Het voornaamste doel is zich een doelmatige vertegenwoor- diging te verschaffen in organisaties, die internationale rechtsmaatregelen voor de burgerluchtvaart ontwerpen- Volgens een woordvoerder van de Engelse Pilotenbond, die deze confe rentie organiseert, houdt men geen rekening met het inzicht van de pi- loten, „die beter dan iemand an- ders weten, wat het beste voor de luchtvaart is". De agenda omvat de arbeidsomstandigheden van de pi- loot, de organisatie van pilotenver- enigingen en de noodzakelijkheid voor aile landen om zich bij de in ternationale organisatie voor burger luchtvaart (I.C.A.O.) aan te sluiten. Afgevaardigden worden verwacht uit Australië, België, Canada, Dene- marken, Eire, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Zwitserland en de V.S. 40 JAAR VERENIGING VOOR SLECHTHORENDEN. Op 27 Maart is het 40 jaar geleden, dat de vereniging tôt bevordering der belangen van Slechthorenden werd opgericht. Deze vereniging, die zowel goed- en slechthorenden als geheel doven omvat, heeft zich ten doel gesteld strijd te voeren te gen de geestelijke en stoffelijke ge- volgen van de doofheid en o.m. be- reikt, dat de kwakzalverij op dit ge- bied geheel is bedwongen. De mid- delen, die zij daartoe gebruikte, be staan in het propageren van lipj^- zen en het gebruik van hoortoestel- len, die in de laatste jaren meer en In de Paasweek wordt in de Bios- copen weer de bekende collecte ge houden ten bate van de Stichting „Bio-Vacantie-Oord, ter instandhou- ding van Koloniehuizen en 't bekos- tigen van de uitzending van zwakke kinderen naar diverse inrichtingen. Het vacantieoord ,,Russenduin te Bergen is eigendom van de Stich ting, maar de exploitatie daarvan is overgedragen aan het Centrale Ge nootschap voor Kinderherstellings oorden. Dat de Bio-collecte populair is ge- worden blijkt uit het feit, dat de bi- oscoop-collecte 1947 (f 274.769.03) ruim f 44-500 meer opbracht dan die van 1946 (f 230.165.20) en zulks niet- tegenstaande een sterke teruggang van het bioscoopbezoek. Gedurende de Paasweek krijgt het uitgaande publiek opnieuw gelegen- heid het sympathieke streven van de Stichting Bio-Vacantie-Oord te steu- ^ger" zijn* geperfection'neerd. Reeds nen. Laat men bedenken, dat het scj10jen WOrdt met hulp van „Die Sieben Worte des Erlôsers am Kreuze" Oratorium van Jos Haydn. Voor een geheel gevuld kerkge- 1 bouW voerde het Ned. Herv. Kerk- ADVERTENTIE I-M. Met een Jaarabonnement op de STAATSLOTERIJ in één slag er boven op De f 50.000 f 30.000 premie zit er ook nog in! Adviezenbureau Jan Huitzingstr. Hoogezand. SLOCHTEREN 18 t.m. 24 Maart 1948 koor van Sappemeer Donderdag Jo- Geboren: Hendrik, z. v. P. Deves - - en N. van der Heide, Borgweg; Tjar- wiena, d. v. H- Ritsema en H. Die- terman, Siddeburen; Tine, d. y. J. Molenkamp en R. Wildeboei, Sloch teren; Hendrik Wessel, z. v. J. Ke1- zer en W. Niehof, Siddeburen; Tryn- tje Willie, d. v. A. Veldman en J- Larkens, Slochteren. Overleden: A. D. van den Berg, 53 j., echtg. v. G. F. Cholewa, Tju chem (overl. te Groningen) H. Ham menga, 69 j-, echtg. v. L. Meijer, Siddeburen. ZUIDBROEK, 17 t.m. 24 Maart 1948. Geboren: Anje, d. v. Hommo Zyl- ker en Harmanna de Boer; Alko, z. Liesko Zwik en Eva van der Veen. MUNTENDAM 18 t.m. 24 Maart 1948 Geboren: Bertha, d. v. W. Huis man en S. Kuiper; Maria Lamine china Geertruida, d. v. K. Jager en S Slink. Ondertrouwd: H. J- van Lint, 20 j Wildervank en F. A. Kerstholt, 23 j. Muntendam; B. van der Laan, 29 j. Scheemda en A. op de Dijk, 25 j Muntendam; H. Woortman, 25 j. Borger en J. Bloupot, 20 j., Munten- dam. Overleden: D- Scholtens, 79 wedn. v. M. E. Wever. VEENDAM, 17 t.m. 23 Maart 1948 Geboren: Ebbe, z. v. J. Boiten en A. Bosscher; Antje Janny, d. v. Schuur en J. E. Nap; Kornelis, z. v, G. de Vries en A. Wolthof. Munten dam; Geert, z. v. E- Broekema en seph Haydn's Oratorium „Die Sieben Worte des Erlôsers am Kreuze op m m v. de solisten Mevr. Edzes Koerts—Dekker (Sopraan), Mevr Kloosterhuis—Blaauw (ait) en de heren T. de Boer (ténor), G. W. Verver (bas), het Groninger Stryk- kwartet en de pianist, de heer E. L v. d. Glas. Na een korte inleiding van de heer de Boer speelde het kwartet de mu ziek, gedurende welke in de oor spronkelijke uitvoeringen de voor ganger na zijn woord aan het altaar knielde. Hierna bracht het koor met solisten en instrumentale begelei- ding de zeven kruiswoorden steeds door een tekstlezing van de heer de Boer voorafgegaan, terwijl het smt zonder overgang werd gevormd door een beschrijving van de aardbeving volgens Math. 27 51-52. Ter ver- sterking van de suggestie werd aan het slotkoor medewerking verleend door de heer Dontje als paukenist. Over het oratorium als compositie is voldoende geschreven, zodat wij ons tôt de vertolking kunnen beper ken. De begeleiding en het solistisch optreden van de heren Somer, Stoet zer, Blom en Kueter was, zoals men van beroepsmusici kan verwachten- Ongetwijfeld het meest treffend qua compositie is het 5e kruiswoord Sitio (mich durstet). En dirigent èn koor hebben dit gevoeld, want met het 3e (Mulier, ecce filius tuus, et tu, ecce mater tua) dat door zijn be- wonderenswaardige crescendi en decrescendi van solisten en koor op viel, werd het 5e het best vertolkt. In het 2e kruiswoord (Amen dico tibi: Hodi mecuus eris in Paradiso) waren de sopranen meermalen on- zuiver van inzet, terwijl de bassolo in de lagere registers te zwak was. De heren v. d. Glas, dirigent en pia nist wisten het koor over enkele on- gewenste ritenuto-neigingen heen te stuwen, wat evenwel niet de enige reden is ze een eervolle vermelding te geven. Het slagen van deze avond moge aansporing zijn voor het koor aantal kinderen, dat geholpen moet worden groot is, veel groter dan voor de oorlog. dat hij het Metropole-orkest voor de radio heeft gedirigeerd. Het laatste deel van het program ma is samengesteld uit meer beken de liederen en melodieën van Ne derlandse componisten. H. B. een verder te gaan op deze weg, en voor andere koren om ermede te begin- nen; het wordt tijd dat wij verlost worden van de standaarduitvoerin- gen van zang voor de pauze en een klucht door eigen leden erna. d. J. „Matrozenkoor" Het is een feit, dat Théo van El- feren's matroosjes naar het Noorden zullen komen. Laten wij eerlijk bekennen, dat wij het Matrozenkoor nog niet an ders dan voor de Radio hebben ge hoord, en dat wij de prestaties slechts kunnen beoordelen door de recen- sies uit andere bladen. Maar het is een feit dat hier Kunst geboden wordt met een hoofdletter. Het programma dat hier uitge voerd zal worden staat nog niet ge heel vast, zodat wij geen nummers, kunnen bespreken, maar ons moeten beperken tôt de grote lijnen. Men kan het programma in drie delen onderscheiden. Het eerste om vat ernstige en kerkelijke muziek Dan volgt een schets van Fr. van Suppé, waarbij de leiding berust bij een 10-jarige knaap, wiens muzikale kwaliteiten wel blijken uit het feit. Bioscoop Hoogezand „Geeft hem de ruimte" is de titel van de nieuwe Formby- film, die gedurende de eerste helft der film-week in bovengenoemde Bioscoop draait. En zij behoort tôt de beste Formby-producten, is zelfs nog beter dan z'n eerste filmen. Het onderwerp van deze komische film, die ook inderdaad komisch is en niet bierlesque, ligt in de toneelwe- reld en geeft George Formby bij meer dan één omstandigheid gele- genheid zijn „vis comica" ten voile te exploiteren, waarvan hij dan ook een dankbaar gebruik maakt, zodat deze rolprent er één is, die in aile opzichten een uitstekend amusement biedt. „De Vissersjongen" Deze film brengt het verhaal van het avontuurlijke, vrije leven van een vissersknaap met een paar ste- vige vuisten en een hart van goud. De hoofdrol wordt gespeeld door een hier tôt nu toe onbekende filmster, de jeugdige Bobby Breen, die over een prachtig geschoold stemgeluid beschikt, dat hem in staat stelt ver schillende min of meer bekende songs ten beste te geven, die niet nalaten indruk te maken. Een frap pante film, die zeker indruk zal ma ken. De „Rian" en haar „mislukte tewaterlating" is één der vele actuele nieuws-flitsen die het Polygoon-journaal brengt, waarbij nog eens gewezen wordt op de interesse van het Journaal, dat dit keer buitendien nog beelden brengt over ,,De dood van Jan Masa- ryk" de Tsjechische staatsman en een reportage van de wedstrijd BelgiëNederland. L. de schoolartsendiensten vroegtijdige diagnose van doofheid nagestreefd en beginnende gevallen in behande- ling genomen. Met speciaal onder wijs, onderbrenging in jeugdbewe- gingen en hulp bij de beroepskeuze worden deze slachtoffers van de doofheid geholpen. De vereniging telt thans 40 plaat- selijke afdelingen en heeft in Lun- teren een rust- en ontspanningsoord. Op een geschat aantal van 100.006 slechthorenden in ons land telt de vereniging thans 8.000 leden. Ter gelegenheid van dit jubileum is het werk van de vereniging er- kend door de benoeming van de algemeen voorzitter, Dr. P. C. M. Bos te Bussum, tôt Ridder in ne Orde van Oranje Nassau. BELGISCH REKENWONDER. Oscar Verhaeghe, die de „Bel- gische rekenmachine" wordt ge noemd, heeft voor een Jury" van acountants en hoogleraren in de ka mer van koophandel te Brussel een demonstratie van zijn kunnen gege- Ven' J A Hij verhief 728 in 27 seconden tôt de derde macht en 977 in 42 secon den. In 2 minuten deelde hy 4942089132.561 door 1491. Met de vermenigvuldiging 12.345.679 maal 27 was hij binnen de minuut gereed. BRANDSTICHTERS VEROORDEELD. In hoger beroep deed het ge- rechtshof te Leeuwarden uitspraak in de zaak tegen de vier mannen, die uit winstbejag het café „De Friesche Bar" aldaar in vlammen deden opgaan. De exploitant van dit café P. T. en diens handlanger wis ten door bedreiging en beloften twee mannen te vinden voor hen de kas- tanjes uit het vuur te halen. Zy werden veroordeeld tôt ieder zeven jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek. De Leeuwarder rechtbank had hen gevonnist tôt resp. vijf jaar en zes maanden en zes jaren. De beide mannen. die de rode haan hadden doen kraaien: P. V. en J. W. werden veroordeeld tôt ieder vier jaar en zes maanden met aftrek, overeenkomstig het vonnis van de rechtbank.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2