waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Staatscommissie dient ontwerp inzake Grondwetswijziging in. De prijsbeheersing is actief. Een vaste wereldprijs voor Tarwe Wereldnieuws in vogelvlucht. Derde Jaargang WOENSDAG 31 Maart 1948 No. 26 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Bepalingen nopens de overgang naar de nieuwe rechts- orde voor Ned. O. Indië, Suriname en de Antilien. Enkele cijfers. ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C-V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Aan het bouwconflict te Amster dam is ingaande gisteren een einde gekomen, maar dat betekende nog niet het einde van de moeilijkheden, want met arbeiders alleen doet men weinig- Om te kunnen bouwen heett men ook stenen nodig, en de sta- king van de vervoerders van bouw- materialen en magazijnp'ersoneei, omvattende ongeveer 100 man is niet gelijktijdig geëindigd met die van de bouwvakarbeiders. Ter elfder ure zijn nog pogingen aangewend om dit conflict op te lossen. Van het al dan niet slagen van deze pogin gen zal het afhangen of Dinsdag de arbeid kan worden hervat. Versterking van het Gezagsapparaat. In ons vorig overzicht maakt.en wij melding van het feit, dat ter versterking van het gezag een uit vrijwilligers bestaande reserve Rijks- politie "bestaande uit 10.000 man en een reserve gemeente-politie, be staande uit evenveei manscnappen als waaruit de gemeente-politie thans bestaat in het leven zouden worden geroepen. Er staan echter nog meer plannen op stapel, en wel een ster- ke uitbreiding van de Kon. Land- macht met formaties vrijwilligers, welke bij een evt. voorkomende ge- legenheid onder de wapenen geroe pen zouden kunnen worden om as- sistentie te verlenen bij de handha- ving van orde en rust. Het ligt in de bedoeling op te richten een nati onale reserve, welke zal worden op genomen in normaal legerverband en een reserve grensbewaking, te organiseren in het verband der Kon. Maréchaussée. Slechts gezagsgetrouwe iNederian- ders zullen worden opgenomen, die, wat officieren betreft de leeftijd van 55 jaar en wat manschappen be treft de leeftijd van 50 jaar nog niet hebben overschreden en ten minste 6 maanden militaire dienst- plicht hebben vervuld. Slechts in bijzondere gevallen kunnen vrijwil ligers worden opgenomen, die nog niet militair geoefend zijn. Grondwetswijziging. De staatscommissie, welke opdracht had te onderzoeken in hoeverre ter hervorming van de staatkundige structuur van ons Koninkrijk, ver- andering van de grondwet gewenst is, heeft een desbetreffend rapport uitgebracht. Met een grote meerder- heid van stemmen besloot de /com- missie de regering te adviseren tôt grondwetswijziging over te gaan. De commissie heeft een ontwerp ingediend, voorstellend aan de grond wet een 14e hoofdstuk toe te voe- gen inhoudende bijzondere bepalin gen nopens de overgang naar de nieuwe rechtsorde voor de Ned. O.- Indië, Suriname en Curaçao, welke op grond van gepleegd en nog te ple- gen overleg zal worden gevestigd, waarin deze gebieden eigen belan- gen zelfstandig zullen behartigen, en op voet van gelijkheid zijn verbon- den ter behartiging van de gemeen- schappelijke belangen. Verder lezen wij in het ontwerp dat er een Unie zal worden ge- vojmd met als gelijkgerechtigde sta- ten het Koninkrijk en de V.S. van Indonesië. Aan het hoofd van de Unie zal staan H.M. de Koningin en Haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen zal een Koninkrijk worden gevormd, waarvan aan het hoofd staat H.M. de Koningin en haar wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. De nieuwe rechtsorde dient zo zegt het laatste artikel van het ont werp door vrijwiliige aanvaar- ding en langs democratische weg tôt stand te komen in elk der grond- gebieden. Het probleem der samenwoning. We behoeven weinig over het pro bleem der samenwoning te zeggen. Dit helaas noodzakelijk euvel is ge- noegzaam bekend. Maar wij willen enkele gegevens putten uit een sta- tistiek, welke de Gemeente Rotter dam heeft gepubliceerd. Uiteraard betreffen deze gegevens uitsluitend Rotterdam. Ook voor de oorlog kende men reeds samenwoning. Het aantal ge vallen van samenwoning bedroeg in 1924—1926 en 1932 resp. 7298, 6494 en 4743 gevallen, waarnaast echter ook een aantal leegstaande wonin- gen werd aangetroffen. Op 1 Dec. 1947 bedroeg het aantal gevallen van samenwoning 25.401 stuks, terwijl van leegstaande wo- ningen toen geen sprake meer was- Ook de wijze van huisvesting van ontstane gezinnen geeft intéressante gegevens te zien. Hiernaar werd een onderzoek ingesteld bij 1886 gezin nen, gevormd door gesloten huwe- lijken in Augustus, November en December 1947. Van deze huwelij- ken kregen 1513 door samenwoning een dak boven het hoofd, 26 paart- jes betrokken een eigen woning, 22 gingen op een vaartuig wonen, bij 320 bezat man of vrouw een eigen woning, en 105 getrouwde paartjes verlieten de gemeente. Memories van antwoord. Er zijn naar aanleiding van de voorlopige verslagen der Eerste Ka- mer inzake enige begrotingen me mories van antwoord van de betref- feie ministers verschenen. Wij zul len de belangrijkste punten uit deze minories weergeven. Verkeer en Waterstaat. De minister deeit mede, dat de plannen tpt electrificatie voor het hoofdnet der Nederiandse spoorwe- gen niet overeenkomstig het vroeger door de directie van de Nederiandse spoorwegen gepubliceerde voorlopi ge schéma zal plaats vinden. In dit schéma was bekend gemaakt, dat de lijn naar het Noorden van het land in 1951 geëlectrificeerd zou zijn. In verband met de vele onzekerheden van economische en technische aard is dat echter niet mogelijk, en het is evenmin mogelijk een uitspraak te doen omtrent het tijdstip van deze electrificatie gereed zal zijn. De di rectie van de N.S. zal echter aile aandacht blijven schenken aan ver- beteririg van het materiaal en van de verbindingen naar het Noorden Betreffende het wegvervoer zegt de minister dat een herstel van de vrijheid van het wegvervoer in die mate, dat de vooroorlogse chaos op dit gebied zou kunnen terugkeren, niet in de bedoeling ligt. Voor de oorlog was het règlement autover- voer personen nog in werking. Bij toewijzing van nieuw materi aal wordt erop gelet, dat het aantal autobussen niet weer te grqot wordt; voor een herhaling van de vroegere weer, die spoedig met groot mate- ongewenste concurrentie behoeft riaal ter plaatse aanwezig was be- derhalve niet te worden gevreesd. streed het vuur van buiten af met Oorlog. water, dat spoedig op de lagere éta- In het algemeen kan worden ge-! ges neergutste, waarna men zoveel zegd aldus de memorie dat het mogelijk goederen naar buiten EEN ACHTELOOS WEGGEWOR" PEN PEUKJE SIGARET OF EEN BRANDENDE LUCIFER kan tôt gevolg hebben dat veel natuurschoon verloren gaat. Het prachtige weer op de beide Paasdagen heeft velen naar buiten gelokt. Velen hebben genoten van al het moois dat op onze ongeëvenaarde Veluwe te genieten valt. Ze hebben er genoten van de natuur, envan tabak. Hoeveel brandende sigaretten- eindjes zijn in bos en heide wegge- worpen, hoeveel brandende lucifers? Er is geen mens die het weet. De meeste eindjes en lucifers zijn in dë zandige bodem gedoofd, maar het is ook wel eens anders gegaan. Ver- scheidene malen heeft het droge ge- was vlamgevat. Alleen reeds op de eerste Paasdag moest de vrijwiliige Veluwse bosbrandweer 10 maal uit- rukken om bos- en heidebranden te doven. In verband hiermede doet de com mandant van deze vrijwiliige brand- weer een beroep op allen, die de Ve luwe bezoeken om voorzichtig te zijn met het wegwerpen van sigaret- teneindjes enz. of om bij voorkeur... het roken in bos of op de heide ge- heel na te laten. BRAND IN KLEDINGMAGAZIJN. Op de zolderverdieping van de Fa. Peek en Cloppenburg te Utrecht brak Zondagmiddag omstreeks 5 uur brand uit, die zich aanvankelijk ern- stig liet aanzien. Vlammentongen lekten uit de dakramen. De brand- voor 1948 ontworpen legerprogram- ma vrijwel het maximum is, aile factoren in aanmerking nemende, kan worden verwezenlijkt. De rege ring streeft ernaar de weerkracht van het rijk zoveel mogelijk in over- eenstemming te brengen met de eisen, welke de internationale poli- tieke situatie eraan stelt. Primair is thans het scheppen van waarborgen tegen een overvalling van strategisch belangrijke objecten, onder gelijktijdige verzekering van de binnenlandse orde en rust. Hierbij sluit aan de memorie van antwoord betreffende de begroting van Marine. Hierin zegt de minister o.a., dat hij blij zal zijn, indien het beperkte, doch realistische en zakelijke pro gramma, hetwelk thans ter verwe- zenlijking op korte termijn werd ge- steld, binnen de gesteide tijd kan worden volvoerd, hetgeen, zowel op het gebied van het materieel als op dat van het gebied van het personeel, reeds inspanning genoeg zal kosten. De minister kan de verzekering ge- ven, dat met het opstellen van een vlootplan voortvarendheid zal wor den betracht. Hij meent er echter reeds thans op te moeten wijzen, dat indiening en zelfs aanvaarding van een vlootplan nog niet betekenen, dat dit op korte termijn kan worden gerealiseerd. bracht, om schade te voorkomen. Na twee uur was de brand geheel gedoofd. 70.000 FRUITKISTEN VERBRAND. Een brand, die in de nacht van Zaterdag op Zondag in een der op- slagloodsen van de Veilingsvereni- ging ,,Overbetuwe" heeft gewoed heeft én de loods én 70.000 fruitkis- ten in as gelegd. De plaatselijke brandweer, geas- sisteerd door de fabrieksbranaweer van N.V. Taminau's Conservenfabrie- ken en de brandweren van Arnhem en Nijmegen wisten ondanks de felle wind uitbreiding van de brand te voorkomen. f 10.000 IN EEN OUDE FAUTEUIL. Een Woninginrichting uit Eindho- ven had opdracht enige fauteuils, bo- horende aan iemand uit Limburg te vervoeren. Een bediende merkte dat uit één der stoelen een stukje papier stak. Men sneed de onderkant los, en vond een couvert waarop stond: inhoud f 10.000. Het couvert bleek inderdaad f 10-000 te bevatten. Een onderzoek in het inwendige van de fauteuil bracht nog een klokje en enige andere voorwerpen op. De klant uit Limburg, voor wie de fauteuils gerepareerd moesten wor den bleek het bedrag van f 10.000, dat hij betalen moest, en derhalve in een enveloppe gedaan, op onver- klaarbare wijze te zijn kwijt geraakt. DADER AUTODIEFSTAL TE DUIVENDRECHT GEVAT. Zoals men zich herinneren zal werd korte tijd geleden een fabrikant uit Leidschendam, die met zijn auto na- bij Duivendrecht reed, door een ge- maskerde man aangehoudqp, die hem onder bedreiging met een revolver dwong zijn auto af te staan. De wa- gen, die 2% dag op een parkeer- plaats te Amsterdam had gestaan, werd later teruggevonden. De dader van deze overval, een vrij zonderling heerschap, is thans ge- pakt. Deze arrestatie is voorname- lijk te danken aan de dure, opval- lende kleding, die hij droeg, en wel ke hem het voorkomen gaven, van een gesoigneerde buitenlander. Zo wel de fabrikant zelve als een por tier, die hem uit de auto had zien stappen, konden daardoor een vrij nauwkeurig signalement aan de po- litie verstrekken. Ingewonnen informaties omtrent dit signalement leidden naar de 28- jarige P. uit Amstelveen, geen onbe- kende van de politie, die eigenaar is van een hoedenzaak. Voor buren en zakenrelaties gold P. als een soliede zakenman, maar de onderwereld beschouwde hem als een hunner. Toen P. gearresteerd werd bekende hij onmiddellijk. Hij had het sleutel- tje van de gestolen auto bij zich, als- mede het masker. De revolver heeft hij van een hem bekende toneelspe- ler geleend; een oud ding was dit vuurwapen, waarvoor <ie fabrikant heus niet op de vlucht had behoeven te gaan, omdat er geen schot meer mee gelost kon worden. OVER 25 JAAR ZAL DE WERELD ALLE BENODIGDE ENERGIE PUTTEN UIT DE ATOOMSPLIT- SING. De bekende Britse deskundige op het gebied van atoomenergie, Prof. Oliphant, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de vrede tenminste nog 5 jaar zal duren, want alleen de V.S. beschikken over voldoende atoombommen. De Sovjet Unie, zo verklaarde hij verder kan in de komende 5 jaar misschien twee of drie atoombom men maken, maar om een oorlog Er zijn mensen, die beweren dat er wetten en voorschriften bestaan, opdat deze ontdoken zullen worden. Een dwaze uitspraak, want indien men conséquent doorredeneert zou men moeten zeggen dat er geen wetten en voorschriften nodig zijn, en dus geen overheid. En wellicht zou het zonder over- heden in onze wereld nog beroer- der uitzien dan thans Hoe dan ook, er zijn inderdaad mensen, die trachten wetten en voorschriften te ontduiken, en dan leggen ze zich in het algemeen op de ontduiking van één wet of één voorschrift toe. Toen Amerika ,,drooggelegd" was waren er goed g'eorganiseerde benden, die zich toe- legden op de dranksmokkel. In En- geland waren velen die de belas- tmgwetten trachtten te ontduiken. In vele gevallen gelukte dat, en dan gingen de betreffende personen dik- wijls op het Kanaaleiland Guernsey wonen, waar blijkbaar de contrôle vrij slecht was. En we behoeven niet zo ver van huis te gaan. Ook in ons land kan men ontduiking van wetten en voorschriften waarnemen op aile terreinen. De meeste ontduikingen treft men aan op het gebied van de prijsbeheersing. Het werk van de Tuchtrechter voor de Prijzen. In sommige gevallen, waarin prijs- opdrijving is geconstateerd, en wel ke voor de Tuchtrechter van de prij zen worden gebracht, tracht deze gen overleed. een schikking te bewerkstelligen, d.w-z. hij stelt de overtreders voor een bepaald bedrag te betalen, waarna geen gerechtelijke vçmnis volgt. In 1947 brachten deze schik- kingen in totaal op f 2.001.752.12, waarvan f 553.114.74 voor rekenmg komt van het arrondissement Gro- ningen. In totaal hebben de 19 tuchtrech- ters, die ons land telt 71.619 geval- d.ie dit niet beseffen, en anderen, die opzettelijk deze waarde willen ver- minderen. De regering daarentegen tracht de waarde van ons geld zo hoog mogelijk te houden (prijsda- ling), en om dat volledig te kun nen bereiken heeft zij het publiek nodig, dat iedere prijsopdrijving ter kennis van prijzencommissie of prijsbeheersing moet brengen. De prijsopdrijvingen betreffen dik- wijls honderddhizenden guldens, en daarvan wordt de consument uit- eindelljk het slachtoffer. Hij is het, die betalen moet. Voor de kleine man, die precies of nauwelijks met zijn loon kan rondkomen vormen deze prijsovertredingen een ernstig feit. Het teveel betaalde bedrag zou hij veel bêter voor andere doelein- den hebben kunnen besteden, dan ter vergroting van de kapitalen wel ke prijsopdrijvers bezitten. GESLAAGD KRAAKJE TE" TILBURG. Bij een juweliersbedrijf te Tilburg werd ingebroken. Er werden ver- schillende voorwerpen ontvreemd welke bij het bedrijf in reparatie wa ren, alsmede nieuwe ringen, horloges, colliers, armbanden, dasspelden, enz. De totale waarde van het gestolene wordt op f 25.000 geraamd. BUSKRUIT ONTPLOFTE. Een slachtoffer te Overloon. Een inwoner van Overloon bracht een hoeveelheid buskruit, dat hij in een buis gestopt had, tôt ontploffing. Het gevolg was, dat hij zo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevol- met succès te kunnen voeren zijn j len behandeld (hetgeen natuurlijk honderden nodig. Zelfs met behulp geen maatstaf vormt voor het aan- van de Amerikaanse blauwdrukken tal overtredingen, omdat een aantal en het advies van Amerikaanse ge- leerden zal Rusland nog 5 jaar no dig hebben om de noodzakelijke voor- raad te vormen. Eveneens zal het nog jaren duren eer de Westelijke mogendheden met succès een atoomoorlog kunnen voe- u-en. Wat het gebruik van atoomener gie voor vredelievwide doeleinden aangaat achtte prof. Oliphant de mogelijkheid niet uitgesloten, dat over 10 jaar atoom-krachtstations naast andere energiebronnen werken, maar het zal naar zijn mening nog wel 25 jaar duren alvorens aile éner gie, die de wereld nodig heeft door atoomsplitsing wordt opgebracht. NIEUWE PROEF MET ATOOMBOMMEN. Naar uit Amerika wordt gemeld zullen de V.S. in April opnieuw in de Grote Oceaan proefnemingen doen met atoombommen. De internationale tarwe-overeen- werd een tarwe-contract voor - een komst, die onlangs tôt stand geko-j duur van vijf jaar af te sluiten en men is, mag worden begroet als één der belangrijkste economische ge- beurtenissen van na de oorlog. Mis schien wel als de belangrijkste, want van de tarweprijs hangt enorm veel af. Het is bekend, dat deze prijs doorgaans de toon aangeeft bij de notermg van andere iandbouwpro- ducten, in de eerste plaats van de granen, maar daardoor ook van de veehouderij-voortbrengselen. Dit laatste komt, doordat de bedrijfskos- ten van de veehouders voor een groot deel worden bepaald door de uitgaven voor veevoeder en dus door de prijzen voor mais, gerst, lijn- zaad, e.d. Voorts zijn de landbouw- prijzen van rechtstreekse invloed op de kosten van levenscnderhoud, het geen wil zeggen, dat ook de loon- eisen, die m de industrieën in de ge- hele wereld worden gesteld, recht- streeks samenhangen met de hoogte van de tarweprijs. Vandaar dat al- tijd de beweging van de tarwe no- tering een aanwijzing is voor de ont- wikkeling van de prijzen van vrijwel aile andere producten. De nieuwe overeenkomst, die wel- iswaar gesloten is zonder de mede- werking van Argentinië en Rusland, zal zonder twijfel geen dode letter blijven. Al doen deze twee grote graanproducenten niet mee, zo lang Canada, de Ver. Staten en Australië de overeenkomst handhaven zal de thans vastgestelde tarweprijs de in ternationale markt beheersen. De prijsregeling, zoals die thans tôt stand gekomen is, is een overwin- ning geworden voor de Engelsen; het door hen voorgestelde systeem van langzaam dalende prijzen is ni. aanvàard. Als in Augustus, bij het afkomen van de nieuwe oogst,, de regeling begint te werken, zal een bushel tarwe op twee dollar worden gesteld, wat ongeveer overeenkomt met een kle.ine f 20.— per 100 kg. Op het ogenblik moet op de wereld- markt nog belangrijk meer dan twee dollar worden betaald en nog maar twee mâanden geleden bedroeg de prijs zelfs meer dan drie dollar. Aan die hoge prijzen is een eind geko men door de omslag in de notering in begin Februari j.l. En deze om slag heeft zonder twijfel een be- slissende invloed gehad op de snelle ondertekening van de overeenkomst door de landen, die tarwe uitvoeren. Zij hebben begrepen, dat het tijd niet te wachten, totdat wellicht bij een groot aanbod aan het eind van het jaar de prijzen misschien zouden instorten. Een internationale minimumprijs. De nieuwe regeling houdt in, dat bij iedere volgende oogst de prijs enigszins wordt verlaagd. Daaraan is tegelijk een minimumprijs vastge- koppeld. Als de prijs van de volgen de oogst f 20.bedraagt, dan bete- kent dit dat men in het algemeen voor die prijs zal leveren en kopen. Het kan echter gebeuren dat het aanbod zo groot zal zijn, dat de no tering nog lager daalt. Zij zal echter niet beneden f 14.70 de 100 kg. kun nen komen. Wordt die notering be- reikt dan zullen de regeringen in- grijpen en de prijzen niet lager laten dalen. Ook deze minimumprijs wordt ieder jaar iets lager gesteld, op een dergelijke wijze, dat over vijf jaar de laagste minimumprijs van f 10.90 kan worden bereikt. Het spreekt vanzelf, dat voor die prijs op het ogenblik geen tarwe verbouwd kan worden. De verwachting is dus blijk baar, dat in de komende jaren de productiekosten aan de andere kant van de Oceaan zeer belangrijk zullen dalen. Dit moet dan worden bereikt door ontginning van nieuwe gron- den, door verder gaande mechanisa- tie, door beter zaaizaad en door toe- nemend gebruik van kunstmest. De practijk zal moeten leren of de re- denering van de tarwe-conferentie met de feiten zal kloppen. Goedkoper veevoeder. Voor het ogenblik is deze regeling voor Nederland gunstig. Zowel brood- als voergraan zullen (voor zo- ver ze ingevoerd worden) goedkoper worden, zodat onze regering hier- voor minder geld behoeft uit te ge- ven en onze boeren meer en goed koper veevoeder zullen kunnen ont- vangen. Dit laatste is vooral van be- tekenis voor de Nederiandse land- bouw, die in normale tijden 6/7 van zijn mkomsten trok uit de' veehou- derij. Hoe eerder wij de veeteelt kunnen uitbreiden en hoe intensie- ver wij het bedrijf ook op de lichte gronden en de kleine boerderijen kunnen maken, des te sneller zal het bestaan van de betrokken boe ren op een behoorlijk niveau komen. Het gevaar is er echter wel, dat over enkele jaren de internationale graanprijs een heel stuk beneden de Nederiandse productiekosten zal lig- gen. Dit betekent, dat het vrij laten van de graanhandel niet mogelijk zal zijn, want wij kunnen onze graan- teelt niet laten vernietigen door bui- tenlandse concurrentie. Wel zullen de boeren er goed aan doen met deze ontwikkeling rekening te houden en dus in de akkerbouw niet het zwaar- tepunt te leggen bij de ver- bouw van granen. Mocht de West- Europese Statenflederatie practische betekenis krijgen, dan zal er echter voldoende compensatie zijn in de teelt van andere hoogwaardige ver- edelingsproducten, zodat onze boeren toch een behoorlijk inkomen zullen kunnen verdienen. onopgemerkt blijft, en andere niet ter kennis van de tuchtrechter wor den gebracht. Van genoemd totaal behandelde de tuchtrechter in Gro- ningen 4576 zaken, die in 533 zaken volstond met het geven van een waarschuwing, in 5 gevallen het be drijf liet sluiten en in 19 gevallen de overtreders verbood langer hun beroeg uit te oefenen. De medewerking van het publiek, bij het vaststellen van prijsovertre dingen is niet groot; zoals reeds ,ge- zegd werden door de gezamenlijke tuchtrechters 71619 gevallen behan deld, terwijl sle.chts 19.000 klachten binnenkwamen. Voor het district Groningen luiden deze cijfers 533 en 462. De plaatselijke prijzencommissies. De gezamenlijke prijzencommis sies kregen in 1947 totaal 5000 klach ten ter behandeling, waarvan 1335 betrekking had op textielprijzen, 923 op voedings- en genotmiddelen, 915 over ambachtstarieven, 603 huurprij- zen, 466 schoenen en schoenrepara- ties, 417 huishoudelijke artikelen, 377 meubelen, enz. De prijzencom missies hebben in deze zaken ca. f 50.000 laten terugbetalen (f 2100 hiervan komt voor rekening van de commissies in Groningen.) De waarde van ons gekl. Wij wezen er reeds op, dat het aantal geconstateerae overtreamgen slechts een deel is van het aantal prijsopdrijvingen, dat wordt gepleegd En opdrijving van de prijzen bete kent dat men de waarde van ons geld met evenveei vermindert, als de prijs te hoog is. Er zijn mensen Op het internationale schaakbord' ^en deze vooroorlogse vechtpartij- zijn de laatste dagen weinig zettenl tJcîs ^un betekenis. van betekenis gedaan. Althans de ma eensgezind uit de Paasdagen zijn rustig verlopen. De weieldstnjd was gekomen, dan had spelers hebben nog tijd nodig om de, het een grote toekomst gehad. Het vorige zetten, waarbij het initiatieî, hah met a leen als een der grote is overgenomen door lie Westelijke een belangrijke taak gehad bij mogendheden (Triëst) te verwerken. Dat er wordt gepiekerd over nieu we zetten valt niet te betwijfelen. Het Westen zoekt naar middelen om het initiatief aan zich te behouden, terwijl Rusland het initiatief zoekt over te nemen. Dat de wereld bin- nenkort opnieuw voor belangrijke feiten zal komen te staan staat vrijwel vast. Wat er zal gebeuren en waar valt niet te voorspellen. Inmiddels blijft in twee landen de burgerkrijg woeden. In de eerste plaats in China. Na een langdurige oorlog tegen Japan, is voor China de vrede nog niet gekomen. De troepen van Tsjang Kai Sjek zijn er in gevecht met Communistische eenheden. Beurte- lings maken de partijen successen bekend. Maar intussen staat wel vast, dat de Communisten belang rijke vorderingen hebben gemaakt. De regering van Tsjoenkmg maakte bekend' belangrijke Commu nistische eenheden te hebben om- singeld. Maar van de andere zijde kwam het bericht, dat de militaire positie van Tsjang Kai Sjek voort* durend meer verzwakt. Ook voor de oorlog is het altijd onrustig geweest in Azië's grootste en dichtstbevolkte Rijk, maar in verhouding van de titanische strijd die er thans gestreden wordt, verlie- de organisatie van de gehele wereld maar ook als machtigste land in het Verre Oosten, bij het herstel in dat deel van de wereld, dat door het uitvallen van Japan als machtsfac- tor aan belangrijke politieke en economische verschuivingen onder- hevig is geweest. Thans zien wij China zijn krachten verspillen aan een burgeroorlog, die nog lange tijd kan duren, terwijl Japan zij het dan onder Amerikaanse leiding zich geleidelijk weer opricht. Paleslina. Het tweede land waar de burger oorlog woedt is Palestina. Wij heb ben de Palestijnse kwestie reeds uitvoerig besproken. Wij -zien thans Limburg een auto aan met verzoek een steeds scherper wordende ver houding tussen Joden en Arabieren. DE PAUS SPRAK VOOR DE RADIO Aan de Paasboodschap, die Z.H. de Paus voor de radio heeft uitgespro- ken-, ontlenen wij het volgende: „Het grote uur van het Christelijk geweten is aangebroken. Een buiten- gewoon zware scèiaduw drukt op ons. Hij, die. niet blind is, ziet in, hij, die niet waanzinnig is, voelt, dat Rome de wieg, de verbreider-en de be- schermer van eeuwigé waarden van leven en beschaving zich in een toestand bevindt, die de grootste waakzaamheid, en de onvoorwaarde- lijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der Christenheid. Gij weet, dat sociale rechtvaardig- heid en vrede nimmer gevestigd kunnen worden wanneer men de ogen sluit voor het licht van Chris- tus en de oren opent voor de dwa- lende wereld der agitatoren. De kerk van Rome is er onlangs van beschuldigd reactionnair te zijn en leerstellingen te steunen, die zij veroordeelt. Zij is ervan beschuldigd mensen arm te maken, die zij krach- tig heeft ondersteund en nog onder- steunt, zij is ervan beschuldigd Christelijke leerstellingen te verra- den, die zij immer predikt, verdedigt en in practijk brengt. Zij wordt aan- gevallen door mensen, die de fouten aandikken van sommige harer ont- aarde leden, die de kerk zelf het eer ste laakt en ernstig bestraft. Hoewel de kerk al deze onjuiste beschuldi- gingen van de hand wijst, heeft zij haar aanvallers lief, want ook zij zijn haar zonen, en zij nodigt allen uit zich te verenigen. GIFT VAN DE PAUS. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het vrije onderwijs in Nederland, heeft Z.H. de Paus aan kardinaal de Jong geschreven, dat de Katholieke Kerk in Nederland f 10.000 beschik- baar zal stellen voor het Katholiek onderwijs. MUNITIEONTPLOFFING IN DE HAVEN VAN SEMARANG. Door onbekende oorzaak is in de haven van Semarang een munitieop- slagplaats waar fosforprojectielen opgeslagen waren, in de lucht gevlo- gen. In de loop van 1% uur volgden 6 zware explosies. Tiçn personen werden gewond, waarvan acht licht. Doordat de ontploffing op Zondag plaats had, waren slechts weinig per sonen op de plaats van het onheil aanwezig. Velen ontkwamen aan de wegschietende projectielen door in het water te springen. DIEVENBENDE TE SOERABAYA ONSCHADELIJK GEMAAKT. De politie heeft een dievenbende bestaande uit 10 personen gearres teerd, die vanaf Februari iedere nacht op het pad ging. Zij stalen in het bij zonder radio-toestellen, schrijfmachines, kijkers en allerlei electrische toestellen. Eén en ander werd aan helers in verschillende plaatsen verkocht. Ook de helers zijn gearresteerd, terwijl vrijwel al de gestolen goederen terecht zijn. JEAN SCHWEITZER DOOR SCHOT GETROFFEN. Een maréchaussée hield ergens in Het aantal schermutselingen neemt toe in aantal, en ook de omvang wordt groter. Van Joodse zijde wordt zelfs reeds gebruik gemaakt van bombardementsvliegtuigen. En als op 15 Mei de Britse troe pen vertrekken, dan zal het hek he lemaal van de dam zijn, tenzij de wereld er voor die tijd in slaagt een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te vinden. Maar de moge lijkheid, dat men in enkele weken zal kunnen vinden, wat men in ja ren niet heeft gekund, is al heel onwaarschijnlijk, temeer omdat de gemoederen der tegenstanders meer verhi| zijn dan ooit. een in de verte rijdende wielrenner te achtervolgen. Met tegenzin vol- deed de bestuurder aan dit bevel. Toen men de wielrenner had inge- haald, loste de marechausse enige waarschuwingsschoten. Nadat de maréchaussée hem te pakken had, ging de vluchteling nogmaals aan de haal, maar werd opnieuw gegre- pen. Plotseling sprong de vluchte ling op een passerende vrachtauto. De marechausse schoot hem toen op kleine afstand twee of driemaal, en trof de wielrenner, de Maastrichte- naar Jean Schweitzer in de De wielrenner, die in het bezit was van 100 eieren, werd in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is tamelijk goed.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1