I VAN DE BOEKENPLANK A LA RM DE ORIENT Gemeenteraadsvergadering Een verhaal voor kinderen. f J ,™!y «P i» M w Een goed boek in het lichte genre. „Een zeeman aan de Wal" WAT GEEFT DE RADIO I WILLY's AVONTUUR m i i ,iilî ZI6II MIlll ZlBIlIvies voor Geldbelegging.i --Mi i ,,Een Zeeman aan de Wal" is een bcek van de Schotse schrijver Eric Linklater in het Nederlands vertaald door Nel Bakker. Er worden geen zwaarwichtige problemen in benan- deld, er worden geen ingewikkelde karakters in beschreven. Het is ailes lichte kost. Maar die liehte kost •vormt met een beetje saus erover een heerlijk maal We hebben het boek gelezen in de trein, reizend van Groningen naar Amsterdam, en het scheen dat de reis veel korter was dan anders. Het is het verhaal van een zeeman die zijn voet weer op Vaderlandse bodem zet met het vaste voornemèn een landrot te worden. Maar het le- ven aan de wal is zoveel gecompli- ceerder dan dat aan boord. Hij be- leefd er een reeks avonturen,» die hem achtereenvolgens op het politie- bureau, in het huis van een geheel- onthouder en bij een koopman in wasmachines brachten. Daarna wordt hij chauffeur bij een geleerde en danzoekt hij het zeemans- bestaan weer op. Over het geheel is wat liefde en wat geestigheid gestrooid, en zo is het geheel tôt goede amusementslec- tuur geworden. Wij laten hier een fragment vol- gen. (Een meisje lijdt aan -blinde- darmontsteking. Haar vader een ko- lonel en ijveraar voor natuurgenees- wijze, wil haar niet laten behande- len. Haar minnaar ontvoert haar ech- ter met behulp van enige vrienden, honende verbeeldingskracht in hem opwekte. „Laat mij zakken!" brulde de ko- lonel, maar de dokter zette met een nieuwe ruk aan het touw het bed weer in beweging. Het boek is uitgegeven door N-V. Ned. Boekenimport en Uitg. Mij. v.h. v. Ditmar te Amsterdam, de prijs bedraagt gebonden f 5.90. TIJDSCHRIFTEN enz. „De Nieuwe Eeuw", een Katholiek weekblad, uitgave van Stichting „De Nieuwe Eeuw" te Helmond zond ons haar keurig ver- zorgd Paasnummer, bestaande uit 12 grote pagina's. Niet alleen het aan- tal pagina's van het blad, maar ook de redactiestaf is uitgebreid. Het blad bevat vele goede en intéressan te artikelen.. „BouwpIannen" De Kon. Nederl. Jaarbeurs heeft haar bouwplannen neergelegd in een keurig uitgevoerd en geïllus- treerd boekje, dat zij genoemd heeft' BSMMulder 4- Bouwplannen". Na iets over de 03; Beukema functie van de Jaarbeurs te hebben verteld, wij zen de samenstellers van het werkje op de noodzaak tôt uit- breiding van het gebouwencomplex. Ten slotte wordt het uitbreidipgsplan zelve onder de loupe genomen. „La Mode Actuelle" Dat is geen Frans tijdschrift, al zou men het internationaal kunnen noemen, want de redactie zetelt er- gens te Parijs, het is in Stockholm gedrukt, en de Uitgeverij Meulenhoff w.o. een dokter. De ontvoering heeft Co. N.V. te Amsterdam heeft er plaats gehad door het meisje met' een Nederlandse vertaling van laten haar ledikant naar beneden te hijsen- verschijnen. Het meisje is weg, en de kolonel is Wij mannen hebben weinig ver- op het bed terecht gekomen. Aan stand van naaien en van damesmode, het hijstouw staat de dokter. Het maar wânneer wij dit 43 pagina's bed met de kolonel erop bungelt tus- sen de grond en de hijskatrol). ,,De kolonel vond zijn lampje te- rug en richtte de witte straal op het verbijsterde gezicht van de dokter. ,,Wie voor de duivel bent u, mijn- heer?" vroeg hij. De dokter, die pijnlijk het hache- lijke van zijn positie aanvoelde, ver- klaarde, met een wanhopige poging om zijn prestige op te houden: „Ik ben een dokter". ,,Dan ben je 'n verdomde schurk!" De dokter werd boos, en een ruk aan het touw gevend, liet hij het bed schommelen. „En u", antwoordde hij luid, „die zich een natuurgeneeskun- dige noemt, u bent niets dan een warhoofdige kwakzalver, -die in de gevangenis hoorde te zitten". De kolonel leunde, zich stevig vasthoudend, over de rand van het bed en riep: ,,Jij stuiversdrogist! Hoe durf je zo tegen mij spreken, jij jij jij pillendraaiende charlatan!" „Als wij Uw dochter niet hadden gered, houdt u haar dood op uw ge- weten hebben, en dan wàs u in de gevangenis gekomen", antwoordde de dokter met begrijpelijke veront- waardiging. ,,Dat zul je terugnemen, jij gedi- plomeerde lijkenschenner!" „Niet voor u uw excuses hebt aan- geboden wegens belediging van mijn beroep!" ,,Nooit", riep de kolonel. ,,U bent een middeleeuwse tover- dokter!" Jij leurt met vuile medicijnfles- jes!" ,,Als u wonderen kunt doen, waar- om komt U dan niet naar beneden?" schreeuwde de dokter, wiens opwin- ding onvermoede capaciteiten aan Programma van R.O.N. Woensdag 31 Maart: 12.4513.00 Landbouwkwartier. A. de Vries te Leeuwarden, hoofdbestuurslid van de Landarbeidersbond, spreekt over „Het Landarbeidersvraagstuk". 13.1513.30 De Stem van het Noor- den. 1. In gesprek met Jan Yjes Tjeerdstra, schipper van de Redding- boot op Schiermonnikoog; 2. Een causerie van de heer J. Haccou, voor- zitter van de Kynologenclub Fries- land, over de Nationale Kampioens- tentoonstelling voor Rashonden op 3 en 4 April in het Beursgebouw te Leeuwarden. Donderdag 1 April: 18.3019.00 Groninger programma. 1. Eén April, Opoe Veenstra doet wat zij wil! m.m.v. Jack Venini, André Bakker en Ap van Gilpen; 2. ,,Groningers in het Nederlandse muziekleven", een causerie met gramofoonplaten. Vrijdag 2 April: 18.30—18.45 De Stem van het Noordën; 18.45 Literair kwartier. Fokke bespreekt werk van Groninger schrij vers. I: „Agapê, de liefde tôt leven en dood" door Klaas de Wit. Zaterdag 3 April: 18.3018.45 Noordelijk weekoverzicht; 18.45 19.00 „Voorjaar in het bos", een bio- logisch praatje van Drs. Fop. I. Brou- wer. omvattend tijdschrift (dat vier maal per jaar verschijnt) doorbladeren, en het vergelijken met andere perio- dieken op dit gebied, dan maakt het waarlijk geen slechte indruk, terwijl de prijs niet hoog is. EX-KONING MICHAEL VAN ROEMENIë. In Amerika, waar ex-koning Mi- chael van Roemenië thans vertoeft, doen geruchten de ronde over een complot, dat zou willen trachten hem van het leven te beroven. In verband daarmede zijn door het ministerie van buitenlandse zaken maatregelen genomen om hem te be- schermen. SPORT ALLERLEI. Uit het programma der bekercompetitie. OosterparkersHSC; EextZu.id- broek; AppingedamMuntendam- Afd. Groningen van de K.N.V.B. Afd. I. 1B: Engelbert-»-Oosterpar- kers; 2C: Gideon—Westerbroek 2; 3B: Zuidhorn 2Westerbroek 3; 3D: Engelbert 2Harkstede 2; 3E: Wes terbroek 4OZW 2. Afd. n. 1B: HSC 3—Veendam 4; 2C: Hoogezand 3Wildervank 2; Muntendam 3Kwiek 2; 2D: Heili- gerlee 2Noordbroek 2; 3C: Sidde- buren 2Froombosch 2; 3D: Wilder vank -3Muntendam 4; 3E: NBSC 6Zuidbroek 3. Juniores. Afd. I. A3: Groen GeelWester broek; A8: Be Quick 5Engelbert Afd. II. A4: HSC—Kwiek; HSC 2- Hoogezand 2; FVV 2Hoogezand; B3: NBSC 2—Zuidbroek. Zaterdag zullen de volgende juni ores wedstrijden gespeeld worden: Afd. I. A4: Oranje NassauHark stede; B5: Be Quick 3Westerbroek. BEDRIJFSVOETBAL. Uitslagen: ChemicaOverzet 07; -0; WAS—Koning IIvan Diepen II 6—2. Hedenavond 8 uur vergaderen de scheidsrechters in het café Wiardi. Programma voor Zaterdag 3 April: DEG-terrein: 2 uur DEGAtlanta (Terburg); 3.45 uur BSC—PSC (G. Venema); H.-S.-terrein: 2 uur Che mica II—WAS II (Benthum); 3.45 uur Noord Ind. Verz.BSM II (Kraster); Terrein Waterhuizen: 3 u. van DiepenKoning (Schreijer), kleedgelegenheid bij café Pàls aldaar MOTORSPORT. Er wordt momenteel hard gewerkt aan het circuit van Zandvoort, en men verwacht, dat het begin Augus- tus gereed zal zijn. Aanvankelijk lag het in het vîornemen van de K.N-M.V. om op het nieuwe circuit op 15 Augustus races te houden, maar op dat voornemen is men te- ruggekomen in verband met het feit, dat op 14 Augustus te Tubbergen races zullen worden georganiseerd. Met het oog daarop zullen de eerste wedstrijden van dit seizoen te Zand voort vermoedelijk eerst eind Augus tus worden gehouden. contra de Engelsman Jack Phillips. De wereldkampioen Gus Lesnevitch zàl naar Londen gaan, om daar zijn titel te verdedigen tegen Freddie Mills. Vermoedelijk zal deze match in de open lucht gebokst worden, en wel aan de vooravond van de Olym- pische Spelen. Reeds in Mei 1946 heeft ûësvemtch een partij gebokst tegen Mills. Hij won toen in de 10e ronde door k.o. HOCKEY. Het tournooi om het wereldkam- pioenschap dameshockey zal gehou den worden van 10 t.m. 17 Mei in het Wagnerstadion te Amstelveen. Het tournooi is uitgeschreven door de Fédération Internationale de Hockey sur Gazon (waarbij de mees- te hockeyspelende landen van het Europese continent zijn aangesloten) en zal worden georganiseerd door de Kon. Ned. Hockeybond. De Neder landse uitnodiging om aan het»tour- pooi deel te nemen is tôt nu toe aan- vaard door Engeland, Ierland, Wales, Schotland, België, Denemarken, Tsje- choslovakije, Italie, Oostenrijk, Span- je en de V.S. Zuid-Afrika, dat aanvankelijk eveneens zou deelnemen, moest zich om verschillende redenen terugtrek- ken. Wel is een Nederlands dames- elftal uitgenodigd deel te nemen aan een daar te lande in 1950 te houden tournooi. Te MUNTENDAM gehouden op Dinsdagavond 30 Maart *en over de hondenbelasting T i wordt beslist. Ingekomen stukken. De ingekomen stukken bevatten o.a. balans van de Stichting „Mun- tendammer Woningbouw" over de boekjaren 19451946 en 19461947, processen-verbaal inzake de kasop name van de gemeente-ontvanger en de kasopname van de dienst voor sociale zaken en maatschappelijk hulpbetoon, een verzoek van het ge- meentebestuur van Beerta om adhae sie te willen betuigen aan de door de raad die'r gemeente aangenomen motie, betreffende de lage lonen en slechte toestanden heersende bij de D.U.W., alsmede de goedkeuring van Ged. Staten betreffende een door de raad genomen besluit. Financiële zaken. De gemeenterekening 1946 wordt aan de raad aangeboden en in han- den gesteld van een commissie van onderzoek bestaande uit de heren P. Jager, M. Kip en D. de Wit. De ge- wone dienst van deze rekening ver- toont aan uitgaven f 360.416.04 en aan inkomsten f 351.255.55 (nadelig saldo f 9.160.49), terwijl de kapitaal- dienst een nadelig saldo laat zien van f 83.672.04 (uitgaven f 274.109.30 en inkomsten f 190.437.26). In de gemeentebegroting 1947 wordt een wijziging aangebracht. BOKSEN. Op 6 April zullen te Amsterdam internationale wedstrijden worden georganiseerd. Er zijn twee hoofd- partijen, n.l. in het middengewicht Bep v. Klaveren tegen de Engels man Jones, en in het weltergewicht Ergens boven op een heuvel bleef (vervolg) Toen verscheen heel in de verte, aan de Oostelijke hemel, een lichte streep. Dat betekende, dat de zon nu zou komen, wist Willy. Hij zou nu maar naar het hol teruggaan, want als ze wakker werden, dan zouden ze hem missen, en dan werden ze misschien ongerust. Welke kant moest hij ook alweer uit. Oh, hij was helemaal vergeten waar het hol was. Ailes was nieuw voor hem geweest, en zo mooi, dat hij helemaal vergeten had te ont- houden hoe hij was gegaan. Op goed geluk vertrouwend iiep hij voort. De zon was nu als een reusachtige vuurbal boven de hori zon verschenen, en in de verte ruis- te de zee. Ze zouden thuis nu zeker naar hem zoeken. Wat was hij toch dom geweest. Had hij nu maar ge- wacht tôt ze allemaal samen waren was het akelig in die grote wereld". Hij wilde dat hij maar weer in het hol zat. Toen kwam er plotseling een vreemd dier op hem af. Het was wit en zwart gevlekt en maakte een ver- schrikkelijk lawaai. Het was geen haas en ook geen konijn. Willy werd er bang voor, en rende weg zo snel zijn pootjes hem maar dragen kcn- den. Het vreemde beest rende achter hem aan. Willy werd zo moe, zo moe. Maar als hij bleef staan, dan zou het beest hem te pakken krijgen. Ha, daar was een klein holletje. Willy kroop erin. Het was niet erg diep, eti het beest begon het zand weg te graven. Nu hoorde hij ook nog wat anders: de stemmen van mensen. Plotseling werd het licht om hem heen. Zou het kwade beestneen hij werd door mensen gegrepen, hele kleine mensen, kinderen. Eerst probeerde hij los te komen, maar ze waren veel sterker dan hij. Daarom gaan wandelen. - ,- stijf vast. Rotterdammer Jan de Bruin hij zitten, en keek rond. ,,Br.., wpt 94. De gang maakte een scherpe bocht naar links en een eindje voor hen uit konden Rob en Daan daglicht zien, terwijl ze het geruis van neervallend water hoorden. Een paar minuten later stonden ze bij de ingang van de tunnel, terwijl links van hen de waterval over de ste- nen brug stroomde, waarvan Rob Luly had ge red. Het meisje wees opgewonden naar het grote steenblok, dat de kloof overspande, en gaf teke- nen, die Rob eerst niet begreep, maar waarvan de bedoeling plotseling tôt hem doordrong. 95. Ze trachtte uit te leggen, dat er bij tijden minder water over de steen stroomde, Rob knikte, ten teken dat hij het begreep. Gedul- dig wachtte hij op het juiste moment, toen ging hij voor over het smalle stenen pad naar de brug. Maar juist toen ouwe Daan z'n voet er op zette, hoorde hij van boven een wilde kreet. Opkijkend zag hij een van de inlanders langs een steil pad naar hem toehollen. Hij werd in een huis gebracht, waar nog veel meer mensen waren, en allemaal namen ze hem in hun handen, en bekeken hem. Willy dacht niet dat ze hem kwaad gingen doen, want ze streelden heel zacht over zijn kop, net als moeder zo dik- wijls gedaan had. Eerst werd hij in een mandje ge daan, en toen het avond begon te worden werd hij in een hokje ge- stopt. Er lag wat voer in, en de kin deren stonden eromheen te kijken. Toen kwam er een mens, en die zei, dat ze allemaal naar bed moes- ten. Willy bleef alleen. Eerst at hij een beetje van het voer, dat ze ge strooid hadden. Toen probeerde hij eruit te komen. Maar hij kon niet tussen de tralies door. Daarom ging hij maar slapen. De volgende ochtend werd het hok opengemaakt. Een jongen gooi- de voer naar binnen. Willy zag het deurtje openstaan, en rits, weg was hij. Hij rende voort, de duinen in, heuvel op heuvel af. Hij rende net zo lang, tôt hij zo moe was, dat hij niet meer kon. Toen bleef hij even stil zitten. Waar moest hij heen? Maar wat was dat, daar kwam vader aan, en een eindje verder liep moeder. Willy heeft geen straf gehad, om- dat hij zo ondeugend is geweest, zo blij waren ze, dat hij weer thuis was, maar hij is nooit meer stout geweest. Einde. FEUILLETON. reet naast een der deuren en hij Dan gaat de brand er in en de koe- merkt, dat hier houten wanden de lie begint te roken. Een verheerlijk- gang begrenzen. Het geluid van te uitdrukking komt op zijn gezicht. stemmen trekt zijn aandacht en hij Waar heeft hij dat gezicht meer ge- herkent de stem van The Yeliow zien? piekert René. Plotseling her- door EMS I. VAN SOEST HANDELSBERICHTEN Wijzigingen in het Handel§register van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen te Veen dam: Nieuwe inschrijvingen. W. Polman, Muntendam, B 81, pot- tenbakkerij. M. J. L. van Hoogenhuizen, Sappe- meer, Kees de Haanstraat 62, repa- ratie- en montagebedrijf van weeg- apparaten. T. N. Waker, Borgercompagnie (M.), H 16, detailhandel in tabaks- waren. Wijzigingen. Fa. J. en E. Broekema, Kielwin- deweer, Dorpsstr. 63, rijwielbedr. De venn. firma is ontbonden. De zaak wordt voortgezet door de venn.: J. Broekema. N.V. Victoria Maatschappij (Fili- aal), Winschoten, Langestr. 7, kl'ui- deniersbedr. De filiaalzaak is over- gedragen aan: J. H. Timmerman- Coôp. Dorschver. Excelsior G.A., Noordbroek. Uitgetr. secr.-penn.: R. W. Sijpkens. Ben. tôt secr.-penn.: Th. Bakker. 20) Dan Plotseling, als uit het niet verre- zen staat er een Japanner vôôr hem, die hem vanuit spleetogen aanloert en wiens mond vertrokken is tôt een sarrende grijns. ,,What you doing, 19.00 hey?" (wat jij doen, hè?) klinkt het Sierksma1 dreigend. Met katachtige lenigheid springt hij op' René toe, de hand aan een dolkmes in zijn gordel. René's reactie is bliksemsnel. Zijn arm met de stok gaat omhoog en met grote trefzekerheid dient hij den Jap een stoot toe onder de kin, welke hem vloert. Zonder zich verder een moment te bedenken, sleept René hem het hol binnen, propt hem zijn zakdoek in de mond en bindt hem met de touwen van het veldbed on- wrikbaar armen en benen. Hijgend wist hij zich de druppels van het voorhoofd, neerziend op zijn verslagen tegenstander. Grote Go- den, dat scheelde maar een haar! De Gelen kiezen hun mannetjes wel voor de bewaking hunner slachtcf- fers èn met zijn Jiu-Jitsu behendig- heid èn het dolkmes voelde deze Jap zich volkomen tegen zijn taak opgewassen. „Het spijt me, mannetjeT maar er blij f t je niet anders over dan Hara- kiri, als ze jou hier in mijn plaats vinden", denkt hij met een blik vol afschuw op het dolkmes- Zonde, dat die kerels zo klein en smal zijn, het dràgen van dat Jappen-tenue zou hem zo goed te pas komen! Maar er kan geen sprake van zijn, dat hij er zich in zou kunnen wringen. Hij zal op eigen kracht èn op ongeziene hulp moeten vertrouwen. Met he't idee, dat zijn hart uit zijn keel zal springen, glipt René naar buiten, kijkend naar aile kanten. De grendel en het luikje sluit hij met zorg. Op zijn tenen gaat hij voort. Een zwak lichtschijnsel komt uit een Woman, têrwijl een mannestem in Oosters Engels haar begeleidt. Ge- ruisloos komt hij nader en drukt zijn oog voor de reet. Dan deinst hij te- rug als door een schorpioen gesto- ken. „Lieve Hemel!" zegt hij in ontzettin^. Zijn drang tôt weten wint het echter van zijn afgrijzen. Hij kijkt opnieuw. En in aile verschrikking open- baart zich aan hem een der grootste gruwelen van de Oriënt. XVI. Het is als een toneel uit een nacht- merrie of als een schildering uit Dante's Inferno! Op smalle kribben van bamboe liggen in de schaars verlichte ruimte spookachtige gestalten, aile met de ene hand onder het hoofd en met de andere een lange, dunne pijp om- klemmend, uit weiks eigenaardig gevormde kop een dunne rooksliert omhoogwolkt. Zelfs vanaf zijn plaats kan René de bedwelmende, zoete gaur opsnuiven. De magere, uitge- teerde lijven der rokers torsen on- waarschijnlijk groot lijkende hoof- dfen, waarop een lijkkleur zich reeds schijnt te verspreiden. De gezichten hebben niet aile dezelfde uitdruk king. Sommigen, die nog maar pas met roken begonnen zijn, vertonen een extatische uitdrukking, anderen een van wellust, terwijl weer ande ren niets te zien geven dan uitdo- virig, afstomping en verval. En nu ziet hij, dat er ook nog zijn. kent hij de rickihawkoelfe! Nu is meteen het raadsel opgelost, waarom de Chinezen zich geleend hebben tôt het complot van de ont voering. Met het uitzicht op deze be- loning, de felbegeerde kunstmatige vergetelheid van hun mensonwaar- dig bestaan, zijn de kerels gezwicht! Eerst nu wijdt hij zijn voile aan dacht aan de kant, waar de stem men vandaan komen. Een getimmer- te van planken, met een kostbaar argument is gekomen, haasten ze zich aile om hun eerst gedane alarm- S|ignalen zeit te doen verstommen; Alleen hij, die ermee begonnen is, die kleine Roodhuid Jimmy Flagell, blijft hardnekkig alarm slaan „En dus is de campagne van The Voice of Asia nog niet gelukt", zegt de diepe, langzame stem van de Brits-Indiër. De vrouw maakt een heftig, ont- stemd gebaar. ,,Maar Shandral Sing, handel niet als een tijger, die be- vreesd is voor de jager! Al deze kranten maken Jimmy Flagell en zijn blad volkomen belachelijk Het altaarkleed bedekt, vele zijden kus- Oriëntal News harde noten te kra- sens, met gouddraad, bestikt. En daar( ken krijgt, maar dat interesseert mij zit de vrouw, wier gele haar nu niet eens". weer glanst in het warme schijnsel) René voelt zijn hart in warme ge- van ee« pagodevormige Chinese1 negenheid uitgaan naar de kleine lamp. Op een laag tafeltje van rood; man van The Oriëntal News. Goeie, zou mij niet verwonderen, afs The agrarische prbducten moet gevoerd worden door het bedrijfsleven. die wachten om geholpen te worden belang!" en verguld lakwerk liggen kranten verspreid, welke een fijne, donkere hand vaneenschuift. René bekijkt de man tegenover haar opmerkzaam. Het is een Brits-Indiër met een witte tulband op en in een eenvoudig wit gewaad niets is er aan hem te bespeuren van die praal, welke zijn landgenoten ten toon kunnen sprei- den in hun kleding en sieraden. ,,Je leest het zelf, Shandral Sing!" zegt de vrouw triomfantelijk. „De gehele pers is reeds zodanig onder de suggestie, dat het hier niets an ders dan een opgeblazen sensatie betreft, terwille' van e^kele op nieuws beluste journalisten op touw gezet, dat ze al hun best doen om het publiek en de regering ervan te doordringen: Vergeet dit ailes zo gauw mogelijk, want het is van geen aan de pijp en het genotmiddel, dat de zmnen bedweit en het licnaam sloopt. Ze zitten op hun kribben in een houding van hevig ongeduld en op hun gezichten tekent zich een ziekelijke hunkering. Een man gaat onder hen rond, een Chinees in een Wesjers costuum en met een uile- bril. Hij houdt stil bij een koelie, die de sidderende hand naar hem uitstrekt. Haastig wordt het minis- cule bolletje met een speld opgepikt en op de kop van de pijp gevleid. Ze neemt een der kranten: „Hier, The Eastern Chronicle: Een ergeriijk staaltje van paniekzaaierij. En hier, The Singapore Post: Door fantast op touw gezette campagne, welke on- rust heeft gewekt in heel de Oriënt. En *The Straits Telegraph, de News of Malacca, aile ontzenuwen ze, waar ze zèlf eerst heftig over .-te keer zijn gegaan, als de dood, dat ze waren om zich door The Oriëntal News een vlieg te laten afsnoepen! Nu The Voice of Asia met een tegen- ouwe Jimmy. Hij laat zich de kluif, welke hij eenmaal tussen de kaken heeft, niet ontrukken, al zat de hele wereld achter hem aan! Bravo, Buldog! zou hij willen roe- pen, onverschrokkep, brave kerel, laat je stem ingaan tegen het koor van de luidruchtige, elkaar napra- tende zwakkelingen. „Als hij te lastig wordt", vervolgt de vrouw met haar grote mond ge- trokken tôt een wrede glimlach, die haar tanden laat blikkeren, „zijn er altijd nog manieren om hem on- schadelijk te maken! Maar hij zal de kans niet eens meer krijgen, want deze nacht geef ik het sein, Shan dral Sing. Deze nacht zal ik zèlf de geheime zender in het gebouw van The Voice of Asia in werking stel- len!" „Het zij zo, Bloem der Wrake", zegt de Indiër in een zucht. „Spoedig zullen de geheime agen- ten van Engeland weten, wie ik ben! Ze zullen beseften, welk een gevaar er schuilen kan in de menge- ling van hun bloed met dat van drie andere landsaarden! Zij zullen we ten, dat de Eurasian Thalulah Fi- restaff hun ondergang bewerkt heeft! Hier is de tekst, welke ik straks ga overseinen!" (Wordt vervolgd). Voorts meende zij, dat met be- houd van de nodige verscheidenheid in de propaganda coordinatie ge- wenst is. Zij zal aan het hoofdbe- stuur adviseren een commissie in het leven te roepen, waari» de in- stanties, die bij de afzetpropaganda betrokken zijn, elkaar kunnen vin den. Ten aanzien van compensatie- en neciprociteitstransacties meende de commissie, dat deze in principe niet aanvaardbaar zijn, omdat in de prac- tijk gebleken is, dat voor dergelijke transacties de producent de zegging- schap over zijn producten kwijt raakt. De commissie was van oordeel, dat men uitzonderingen moet toela- ten, doch dat men daarbij de voor- waarde moet stellen, dat de overheid in ieder geval het deskundige be drijfsleven advies vraagt, alvorens zij dergelijke overeenkomsten goedkeui' DE ZIEKTENBESTRIJDING IN DE TUINBOUW. Op Woensdag 7 April a.s. te 18i uur zal Ir. H. Burgmans, Ingénieur bij de Rijkslandbouwvoorlichtingv dienst te Leeuwarden, over de Reg onale Omroep Noord een causer; houden over het onderwerp: „D ziektenbestrijding in de tuinbouw In deze causerie zal Ir. BurgmaS spreken over het optreden van plar tenziekten in de tuinbouw, en eô overzicht geven van de jiuidige b strijdingsmethoden, welke te onde scheiden zijn in mechanische-, ch mische- en biologische-, Over de ingekomen bezwaarschrif- 1947 Onderwijs, Het overschot op de gemeentelijke vergoeding aan het bestuur van de bijzondere school te Muntendam wordt vastgesteld. Dit voorschot wordt verleend elke drie maanden, telkens voor gedeelte en berekend naar het aantal leerlingen over net afgelopen jaar. Voor 1948 bedraagt dit voorschot f 1650. Vastgesteld wordt verder, dat van de Bijz. Lagere School te Munten dam over het jaar 1947 voor vergoe ding in aanmerking komt een bedrag van f 1656.17, terwijl de vergoeding bedraagt f 1450. Diverse zaken. In verband met zijn benoeming te Wildervank, wordt aan de heer K. C. Dopper, 3e ambtenaar van de bur- gerlijke stand dezer gemeente eervol ontslag verleend ingaande 1 Mei. In de vacature wordt door de raad voorzien, die daartoe een keuze moet doen uit een voordracht waarop zijn vermeld de heren B. J. Woortmijei en A. Holtjer. Op een verzoek van de heer D. J Leeuwerik om overnamp door de ge meente van het onderhoud van de weg Westzijde Tussenklappen, wordt conform het advies van B. en W. af- wijzend beschikt. Er worden enkele richtlijnen vast gesteld betreffende de toepassing van de woonruimtewet en wel he volgende: De vergunning voor het betrekker van woonruimte wordt schriftelijl gesteld en wordt a^ngevraagd doo: het hoofd van het gezin of door eei alleenwonend persOon. De aanvra gen worden opgenomen in een re gister. B. en W. nemen zo spoedij mogelijk een heslissing en zullei steeds naar hun oordeel meest drm gende g?vallen laten voorgaan o bij gelijke urgentie het oudste geval In het algemeen wordt de vergpn ning niet geweigerd voor ongehuwd minderjarige kinderen, die in he gezin terugkeren, voor dienstperso neel, dat inwonen gaat bij werkge vers, voor pachters, die het gepacht willen betrekken en voor landarbei ders, die een dienstwoning willei betrekken. In ieder geval zal de vergunnin: geweigerd worden indien de woonge legenheid te groot of te klein is voo het gezin van de aanvrager, de aan vrager geen essentiële belangen il de gemeente heeft, of per openbaa middel van vervoer de gemeente bin nen redelijke tijd kan bereiken. Betreffende de verordening op d heffing van een vermakelijkheidsbe lasting ontwikkelt zich enige discus sie. In ons volgend nummer komen wi op deze vergadering terug. BEëINDIGING HUISSLACHTINGS SEIZOEN 1947—1948. Admiiiistratiekosten huisslachting met f 0.10 verhoogd. Bij de beëindiging van het huis slachtingsseizoen 19471948 op 3 Maart a.s. vervalt de geldigheid vai de aanhoudvergunningen voor eei huisslachtingsvarken met opdrul 19471948. Van 1 April a.s. af mo gep varkens, welke bestemd ziji voor huisslachting, uitsluitend aan gehouden worden op vergunningei met opdruk „seizoen 19481949". Instellingen met een liefdadig ka rakter, die voor het verrichten vai een huisslachting niet gebonden ziji aan het slachtseizoen van 1 October 1 April, kunnen de vergunningei van het oude model bij de plaatse lijke bureauhouders omruilen "tegej aanhoudvergunningen voor het sei zoen 19481949. Andere zelfverzor gers kunnen de oude aanhoudver gunningen niet omwisselen. Op grond van een verordening gepubliceerd in het Voedselvoorzie ningsblad d.d. 3 Maart j.l., is het be drag, dat bij elke huisslachting var een varken of een schaap verschul digd is, met f 0.10 verhoogd. Dez« verordening treedt met ingang var 1 April a.s. in werking. Van deze datum af wordt derhalve bij de afgifte van elke machtiging voor het slachten van een varken of van een schaap f 2.35 van de zelf- verzorgers geïnd. AFZETPROPAGANDA VOOR AGRARISCHE PRODUCTEN. - De Commissie Buitenland van de Stichting voor de Landbouw is van oordeel, dat de afzetpropaganda voor Wij \J UiltfOV. IM-M

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 4