■■■■■V** Verslagen over 1945 en *46 der Schoolartsendiensten Notifies betreffende Landbouw en Pluimveeteelt, 1 In een gemeenschappelijke zîtting Gemeenteraadsvergadering Ztdbl OOST GOORECHT VAN 1871- en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 - m ZATERDAG 3 April 1948 No. 27 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING van huis en senaat is besloten Spanje niet in het hulpplan op te riemen. WATGEEFT DE RADIO 25 Nieuwe Textielpunten geldig Rechtszaken Kort Wijdingswoord Reizen per Auto naar het Buitenland. Derde Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). UWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C-V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. MESSENSTEKERIJ IN MAASTRICHT. Indien wij de belangrijleste feiten Europa^ Daarover heerst enige onte-j Rechtbank verantwoorden. u hm/-l nodcomoAd hnnrf nv van de afgelopen dagen moeten1 yredenheid Voedselnood heerst er noemen, dan vallen daaronder ook ln de. la"den ^an Zuid-Amenka de verkiezingen in Roemenië. Maar! geenszins. Integendeel er is een over- Roemenië ligt aan de Oostelijke zijde van het ijzeren gordijn, daarom staan slechts weinig gegevens te on- zer beschikking. De verkiezingen be- troffen een nieuwe nationale verga- dering, waarvoor 8.417.467 stemge- rechtigden in aanmerking kwamen, waarvan 7.663.375 opkwamen. Van de 414 zetels, die beschikbaar zijn kwamen 405 in handen van het de- mocratisch volksfront. Van meer betekenis zijn drie an- dere gebeurtenissen. Daar is in de eerste plaats het besluit van het Amerikaanse huis van afgevaardig- den om Spanje op te nemen in het plan Marshall Dit amendement is tenslotte door huis en senaat in gezamelijke zitting verworpen. Maar laten we even stil staan bij de motieven: Wij kennen allen de weinig eer- volle wijze waarop Generaal Franco het bewind in handen heeft gekre- gen, we weten ook, dat de huidige Spaanse regering niet democratisch genoemd kan worden. Maar de Westelijke landen staan hier voor een moeilijkheid. Dat zij het Franco-regiem niet gunstig ge- zind zijn hebben zij reeds laten biij- ken. Frankrijk is hierbij het verst gegaan, en sloot de Frans-Spaanse grens. Later heeft het die grens weer opengesteld. Hoewel de burgeroorlog in Spanje al weer enige jaren achter de rug ligt, is het Franco nog niet gelukt! de chaos die er bij de beëindiging vloed, zodat export naar Europa mo- gelijk zou zijn, mits Europa maar dollars had om het te betalen. De Amerikaanse oud-minister van bui- tenlandse zaken, Summer Welles heeft zich voorgesteld, dat de over- vloed aan voedsel van Zuid-Ameri- ka naar Europa zou kunnen worden geëxporteerd, tegen een invoer uit Europa van gelijke waarde. Hij noemt het een kardinale fout, dat men daaraan bij de samenstelling van het plan Marshall niet heeft ge- dacht, omdat een dergelijke uitwis- seling van goederen z.i. tôt herstel van de Europees-Zuid-Amerikaanse handelsbetrekkingen zou hebben kunnen leiden. Een ander moeilijk punt is het Koloniale vraagstuk, waarvan verschillende der Zuidame- rikaanse landen' grote ophef hebben gemaakt. Guatemala wil een strook van Brits Honduras hebben, en Ar- gentinië en Chili wensen een brok Zuidpoolgebied. De mogelijkheid be- staat dat Guatemala een resolutie in stemming zal brengen, waarin wordt aangedrongen op verwijdering van aile buitenlandse koloniën op het Westelijk halfrond. Marshall heeft verklaard, dat hij hoopte, dat aan deze kwestie geen al te grote aandacht zou worden be- steed, omd^t er z.i. belangrijker pun- ten op de agenda voorkwamen. Het laatste maar zeker niet het minst belangrij ke der drie feiten be- treft Het Plan Marshall. Na het Congres heeft thans ook totdat deze, omdat hij geen herrie in de familiekring wilde veroorzaken, naar huis was gegaan. Maar H. was hem gevolgd, en ten slotte had P, zich zo opgewonden, dat hij een mes gegrepen had, en H. daarmede had gestoken. De officier eiste 3 maanden. De advocaat pleitte om vrijspraak of om grote clementie. HOOFD VAN DE P.R.A.C. TE UTRECHT PLEEGDE FRAUDE. Onder beschuldiging van op uiterst geraffineerde wijze geknoeid te heb ben met dossiers van collaborateurs, is het hoofd van de P.R.A.C. te Utreeht, J. B. A. M. van G., gearres- teerd. Er bestonden reeds lang ver- moedens tegen v. G., maar men kon geen vat op hem krijgen. Het is thans gelukt één van zijn medewer- kers op heterdaad te betrappen en via deze arrestatie werd ook v. G- ontmaskerd. Toen de politie kwam om v. G. te arresteren, blies hij aanvankelijk hoog van de toren. Hij was hoofd van de P.R.A.C. beweerde hij, en niemand kon hem arresteren. Toen hem echter het arrestatiebevel werd getoond ging hij gewillig mee. PROTEST TEGEN DE van de strijd in zijn land heerste op] het Amerikaanse Huis van afgevaar-1 VERMAKELIJKHEIDSBEL^STING digden het wetsontwerp aangeno-j Zeeuwse bioscopen sluiten. men, volgens hetwelk in het kaderi A, van het zgn. Plan Marshall beschik-' Als protest tegen de vermakelijk-' baar zal worden gesteld een bedrag' heidsbelastmg zal de bioscoop van van 5.3 milliard Dollar voor het her-! 0°stburë z«n deuren sluiten. Het stel van Europa, buiten de steun, die gebouw za,l ook ™et meer beschik- aan Turkije, China en Griekenland baar gest?ld worden voor vergader SLOTACTE VAN EEN VERWOEDE VECHTPARTIJ. Dezer dagen speelde de slotacte In- Februari had P. zijn zwager H. van een "grootscheepse vechtpartij met een mes gestoken. Nu H. van1 zich af voor de Maastrichtse reeht- zijn verwondingen genezen was1 bank, waar de vechtersbazen st.uk moest P. zich voor de Maastrichtse voor stuk met gebôgen hoofden hun vonnis aanhoorden. Op een avond in Januari bood een vrouw te Amby, toen zij door de Rijkspolitie werd gearresteerd, te- genstand. Dat was het sein voor een troep Het vreemde van het geval is, dat het slachtoffer H. bij de politie zeer ongunstig bekend staat, terwiji P. nog nooit met het gerecht in aanra- king was geweest. Het bleek dan ook dat H. zijn zwa-' mannen om gewapend met knuppels, ger als het ware had uitgedaagd, zo-] stokken en loden buizen een overval als hij meer deed. Op een familiebij-] te doen op het politiebureau. tylaar eenkomst had H. zijn zwager gepest,' ondanks hun overmacht waren ze te ruimen. Economisch zit Spanje aan de grond. Het zat trouwens al jaren lang economisch aan de grond, en vele exporteurs zullen hun vor- deringen op dat land inmiddels wel al hebben afgéschreven. Misschien zou het de Westelijke landen niet zo heel erg moeilijk vallen, om zonder in te grijpen in de binnenlandse toe standen in Spanje, de Franco rege ring ten val te brengen, enkel'maar door het lan^ volkomen te negeren. Maar door wat voor een regermg zou het Franco-regiem dan worden opgevolgd? En Amerika èn Engeland zullen het risico, dat Spanje cen Communistisch bewind zal krijgen, niet gaarne nemen. Want hoewel Spanje geen grote militaire macht geacht kan worden, is zijn iiggmg hoogst belangrijk. Immers, door de Rotsen van Gibraltar op de Engelsen te veroveren zou Spanje in staat zijn de Middellandse Zee voor de vloten der Westelijke mogendheden af te sluiten, teneinde Rusland in de gele- genheid te stellen zijn gezag rondom het Middellandse-Zee-bekken uit te breiden. Truman was echter tegen liulp aan Spanje gekant en in een ge meenschappelijke zitting van huis en senaat is besloten Spanje niet in het Europese hulpplan op te nemen. Wat zal er nu met Spanje gebeu- ren? Pan Amerikaanse Conferentie. Het tweede belangrij ke feifis het bijeenkomen van de 9e Pan Ameri kaanse Conferentie, deze maal in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. Hier zijn vertegenwoordigers bijeengeko- men van landen, die tezamen een bevolking van 300 milioen zielen be- vatten. Hier zal men trachten te ko- men tôt een enorm, machtig blok, en het feit, dat zowel de Verenigde Sta- ten als de Zuid-Afnerikaanse repu- blieken sterk anti-communistisch zijn, zal er zeker toe bijdragen Om zonder veel moeilijkheden tôt een militaire overeenkomst te geraken. Een lastiger punt is om op econo: misch gebied tôt overeenstemming te geraken. In dat opzicht heerst in sommige der Zuid-Amerikaanse Sta- ten enige ontevredenheid ten op- zichte van de V.S. In de oorlog heb ben de States zich intensief bezig gehouden met de economische ont- wikkeling der Zuidamerikaanse lan den. Na de oorlog gold hun belang- -stelling echter vrijwel uitsluitend zal worden verleend. 329 leden stemden voor, 74 tegen het voorstel. Ook de congrescommissie heeft haar goedkeuring aan hèt ontwerp ge- hecht. Men verwacht dat het definitieve ontwerp binnen 10 dagen aan prési dent Truman ter tekening zal wor den voorgelegd. Programma van R.O.N. Zondag 4 April; 13.15—13.45* Klaas Kueter, cello en Jacoba Kueter—Zwager piano; Sonate in c kl. terts op. 32 van Saint-Saëns;. 18.4019.00 Sportuitslagen en Sport van Vandaag. Maandag 5 April; 18.30—13.45 De Stem van het Noorden. Schier- monnikoog, oord van genezing voor kinderen; 18.4519.00 Sportpraatje. Dinsdag 6 April; 18.15—19.00 Frysk Programma. 18.15 Stimmen ut it Heitelân; 18.25 By Joutebaes op Skiermûntseach (petearen fan eilân- ers yn 'e skearwinkel); 18.45 De Reinbôge, in rige foarlêzingen ut de Fryske literatuer. Prof. Dr. J. H. Brouwer lêst to foaren ut it wurk fan E. Halbertsma. ringen e.d. Ook de beide bioscopen van Ter- neuzen hebben besloten te sluiten. DISTRIBUTIE VAN VENSTERGLAS Ingaande 1 April is de distributie van vensterglas opgeheven. De aan- wezige voorraden alsmede de regel- matige aanvoer hebben de opheffing der distributie-bepalingen mogelijk gemaakt. Tuindersglas, blank gepolijst spie- gelglas, gewapend glas en brute glas blijven distributiegoed. Aan deze glassoorten bestaan grote tekorten. Met ingang van 1 April zijn 25 nieuwe textielpunten geldig ver klaard, waarvan 5 als extra beschik- baarstelling zijn te beschouwen. Geldig geworden zijn de punten ,,Textiel J een punt", „Textiel J vijf punten „Textiei J reserve" (met een waarde van 10 punten) en „Tex- tiel K een punt". De bonnen „Textiel K vijf punten" en ..Textiel K Reserve" zijn nog niet aangewezen. niet tegen de agenten opgewassen. De uitgesproken vonnissen vari- ëren tussen een jaar en drie maan den (voor de leider der overvallers) en 2 maanden (voor de vrouw, die zich tegen de politie verzette). Tuchtrechter voor tle Voedselvoorziening, Groningen. Onlangs heeft de N.V. Lijempf zich te verantwoorden gehad we- gens het afleveren van zuivelpro- ducten aan personeel en derden, bui ten de distributie om en buiten de normale financiële verantwoording om. Het vonnis luidt f 10.000 boete met openbaarmaking hiervan. KANTONGERECHT ZUIDBROEK Zitting van 31 Maart. Vonnissen; K. B„ Noordbroek, wegens het verkeer op de weg in gevaar bren gen f 10 b. of 4 d. h. E. S., Sappemeer, wegens brood afleveren van te licht gewicht f 20 b. of 8 d. h.; W. G., Hoogezand, wegens fietsen onder invloed van alcohol f 25 b. of 10 d. h. en B. E., Slochteren voor hetzelfde feit f 20 b. of 8 d. h.; F. v. d. L., Siddebiiren, wegens met te zware vracht over een brug rij- den f 12.50 b- of 5 d. h.; F. W. J. F., Sappemeer, wegens straatschenderij f 10 b. of 2 weken tuchtschool; J. B., Hoogezand, wggens het be- sturen van een motorrijtuig, zonder dat hij in het bezit is van een rijbe- wijs f 10 b. of 4 d. h.; W. L. en D. H„ Muntendam, we gens openbare dronkenschap, f 7.50 b. of 3 d. h.; W. E. F., Hoogezand, wegens par- keren van een auto in donker, zon der d.e v.oorgeschreven veriichting f 7.50 b. of 3 d. h.; J- S., Sappemeer, wegens een brug open laten staan, na erdoor gevaren te hebben f 6 b. of 3 d. h.; B. K., Muntenaam, wegens mod- der van de akkers op de weg laten vallen f 5 b. of 2 d. h.; J. H., Muntendam, wegens venten langs de huizen, zonder vergunning f 5 b. of 2 d- h.; A. G., Muntendam, W. ter V., M. W. en E. W., Noordbroek f 4 b. of 2 d. h. en B. B., Sappemeer en F. J., Muntendam f 3 b. of 2 d. h., allen wegens fietsen in donker zonder licht; E. L„ Zuidbroek, f 3 b. of 2 d. h., T. B., Hoogezand f 3 b- of een week tuchtschool, R. M., Sappemeer f 2 b. of een week tuchtschool, allen we gens met meer dan 2 personen naast elkander fietsen; A. M., Muntendam, die terecht stond wegens overtreding van de leerplichtwet, werd schuldig ver klaard zonder toepassing van straf. Er zijn verslagen over de jaren 1945 en 1946 van de Schoolartsen- diensten gereed gekomen. In het ver- slag dat de groep Hoogezand betreft, waartoe ook behoren de gemeenten Sappemeer, Zuidbroek, Noordbroek, Noorddijk, Haren en Slochteren, wordt geconstateerd dat in laatstge- noemde gemeente alleen de Gere- formeerde School te Siddeburen nog niet bij de dienst is aangesloten. In 1945 kon niet ailes aan de schoolkin- deren worden gedaan; er werden toen 2116 leerlingen geheel onder zocht. In 1946 werd de achterstand in het onderzoek zoveel mogelijk in-1 gehaald en werden 3265 leerlingen volledig onderzocht. In beide jaren werden samen 54 leerlingen op spé ciale afwijkingen onderzocht. Zeer veel aandacht werd besteed aan het hebben van hoofd- en kleerluizen, alsook aan bedwateren. Meer dan 200 kinderen werden met oorwas- proppen naar de huisarts verwezen. De ergste gevallen van hoofdcn- rein, kleerluizen en schurft, wer den aan de wijkzusters van het Groene Kruis opgegeven. Schaarste aan kleding en doeltreffende behan- delingsmiddelen, stonden vaak een afdoende bestrijding van het luizen- kwaad in de weg. Met de gebitten der kinderen is het slecht gesteld. Velen hebben reeds geplombeerde kiezen. Met warmte wordt door de schoolartsen het schoolzwemmen aanbevolen. Schurft kwam veelvul- dig voor. Onder de gevonden -ge vallen waren veel waar het kinde ren betrof bij wie reeds eerder schurft was aangetroffen. De behan- deling schijnt dus niet altijd afdoen de te zijn. Gebrek aan zeep, onder- kleding en beddegoed, speelde in 1946 nog een grote roi. Wat de toestand van de schoolge- bouwen met toebehoren betreft, kan uit de aard der zaak nog niet van veel vooruitgang worden ge- sproken. Bij de betrokken gemeente- besturen werd de aandacht geves- tigd op toestanden bij de volgende I objecten; Zuiderschool te Noord- Europa „Plan Marshall" is genoemd. broek, terzake onvoldoende reinheid, George C. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, naar wie het plan tôt steun aan Openbare school te Hélium, idem; Openbare school te Slochteren, de toestand der privaten; Openbare school te Kiel-Windeweer, terzake het schoolplein, (betegeling werd nodig geacht). Uitbreiding en verbe- tering van het schoolplein bij de School met de Bijbel te Hoogezand, werd nodig geacht en aan het Ge- meentebestuur is reeds om gelden voor een verbeterde inrichting ge vraagd. Over het algemeen is wel te zien, dat het onderhoud der schoolgebou- wen te wensen overlaat. De toestand der school-privaten laat over 't ge heel te wensen over. Ook de gemeen- telijke bad- en zweminrichting te Foxhol waar de verplichte school- baden plaats vinden behoefde ver schillende verbeteringen. In verband met de plannen om te Hoogezand of Sappemeer een school voor achter- lijke kinderen in te richten, werden, in samenwerking met een leerkracht van de zwakzinnigen-school te Win- schoten, ni. de heer H. G. Antema, 86 leerlingen onderzocht en getest- 61 bleken zwakzinnig te zijn. Daar niet aile leerlingen in de groep van gemeenten zijn onderzocht, zullen wel meer zwakzinnigen aanwezig zijn. Hoogezand, Sappemeer, Zuid broek en een gedeelte der gemeente Slochteren hebben totaal 4088 scho- lieren. Naar een schatting van 1 zwakzinnigen, zouden er dus 60 zwakzinnige leerlingen zijn en onge- veer 40, indien men er een derde af- trekt, omdat er ouders zullen zijn, die moeilijk zullen kunnen besluiten, zelfs het zwakzinnige kind, op een niet bijzondere school te doen. Een zwakzinnigen-school zou in Hooge zand of Sappemeer dus reden van bestaan hebben. Te SLOCHTEREN op Dinsdag 30 Maart. Bij de ingekomen stukken was een schrijveri van de Coôp. Landbouw- vereniging „Vooruitgang" te Sidde buren en de fa. Kuiper aldaar met verzoek de doorvaartboogte van de brug over de Munnikesloot te Tju- chem te brengen op 2.70 m. boven Dw. P., dat een langdurige discussie ontlokte. Tenslotte werd een voorstel van de heer Elema (V.V.D.), om Gedepu- teerden te verzoeken de hoogte op 2.70 te stellen, met 10 tegen 5 stem- men aangenomen. Éen verzoek van de Raad der ge meente Beerta om adhaesie te betui- gen aan een motie, betreffende de lonen en toestanden bij D.U.W. ob jecten, weçd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoekschrift van de ouders van schoolgaande kinderen der o.l. school Slochteren-Oost, tôt opheffing van de noodtoestand aan genoemde school, b.v. door het bouwen van een semie-permanent gebouw, werd in handen gesteld van B. en W. na een mededeling van de voorzitter dat de genoemde klachten geheel door B. en W. worden ondèrschreven. In verband met een benoeming naar elders werd aan de heer J. Smit, onderw. aan de o.l. school Slochteren W. met ingang van 1 Mei ontslag verleend. De heer M. Doornbusch, onderw. aan de o.l. school te Harkstede, werd met ingang van 1 April definitief in gelijke functie benoemd aan de o.l. school te Siddeburen. Een voorstel van B. en W. tôt het aanschaffen van" 200 banken, 12 schrijflessenaars en 12 kasten, ten behoeve van het openbaar onderwijs, werd goedgekeurd. De totale kosten zijn geraamd op f 21.480. Nadat de heren Boerma (Alg.) en Hollander (C.P.N.) te kennen hadden gegeven dat zij zich met de gang van zaken niet konden verenigen, werd de heer Kuper, in verband met zijn benoeming tôt klerk bij de dienst Sociale Zaken, op „non-actief" gesteld als wegwerker. Als hulp-weg- werker, op arbeidscontract werd aangesteld de heer K. Jansen. Besloten werd tôt het aanleggen van riolerjng aan de Blaauwslaan te Siddeburen. Kosten geraamd op f 3000. Het max. bedrag der rekening courant overeenkomst met de Am- sterdamse Bank werd gebracht van f 100.000 op f 150.000. Door de spaarbank „Duurswold" werd aan de gemeente, in ver band met het 100-jarig bestaan dezer bank, een renteloos voor- schot verstrekt groot f 25.000, als bijdrage in de kosten voor de aanleg van een sportterrein. In verband met de hieraan ver- bonden corisequenties werd b.e- sloten dit voorschot niet te aan- vaarden. Ten behoeve van het Gem. Ver- zorgingshuis werd besloten tôt de aankoop van een electrische wasma- chine, gecombineerd met een kook- van B. en W. tôt herontginning van een perceel land van de heer J. H. Freije te Scharmer, waar in 1945 turf werd afgegraven. Een voorstel van B. en W. tôt het bouwen van eên burgemeesterswo- ning werd, na een zeer uitvoerige bespreking, waarbij de vergadering tôt tweemaal toe geschorst werd, met 12 stemmen voor en drie blanco, aangenomen, terwiji besloten werd ten behoeve van de bouw van deze woning een lening aan te gaan bij de Spaarbank Harkstede-Scharmer gr. f 52000.—. Bij de rondvraag verzocl)t de heer Wolt (P.v.d.A.) aandacht te besteden aan het onderhoud van de kort gele- den verbeterde afwatering aan de Meenteweg te Schildwolde.' GODS WEG EN ONZE WEG. Ocli, anders schikt de mens, en anders schikt het God. Vondel, Peter en Pauwels; III H 09. Er zijn somtijds zeer moeilijke overgangen in het leven. Wij denken aan de onlangs toegetreden nieuwe leden der gemeente, wanneer zij na de hoogtijd zich nu zo gewoon ge- voelen als zovele anderen. Wij kun nen dat heel goed begrijpen. De voorbereiding zal, wanneer het goed was, voor hen iets bizonders, iets in- grijpends, iets moois en echts ge weest zijn. En ziet, nu komt er na die période, waarin zij, geestelijk ge- sproken, op de berg verkeerdën, het gewone, dikwïjls matte, gemeentelij- ke leven. Waar is de warmte nu? De overgang is moeilijk. Iets dergelijks, aldus berichten ons de Evangeliën, moest Petrus doorma- ken. Hij werd door twijfel en ont- goocheling verscheurd. Na Golgotha en Pasen kwam voor hem de over gang, die o zo moeilijk was, die nu het moeilijkste van ailes werd, de overgang tôt 't gewone, dagelijkse leven van de plicht en van het werk. Petrîis ging weder vissen. Hij nam zijn vroegere beroep weer op. tlij deed wat voor de hand lag. En nu is dit juist het bizondere, dat onder dat gewone Christus tôt hem komt. De Vreemdeling, zo zegt ons 't laat ste hoofdstuk uit 't Evangelie naar Johannes, staat onder Petrus' vissen aan de oever. Christus is dus bij Petrus' werk, ja bij diens simpcle arbeid. En van de woorden, die de Meester tôt hem spreekt, is dit er één; Ik zeg u, toen gij jonger waart, omgorddet gij u zelf en gingt waar- heen gij wildet; wanneer gij oud zijt, zult gij uwe handen uitsteken en zal een ander u omgorden en brengen, waar gij niet wilt komen. Een uitbeelding van die gedachte is te vinden in de legende van „Waar gaat gij heen?", die ook in de roman ,,Quo Vadis" van de Poolse schrijver Sienkiviez is uitgewerkt. De korte inhoud daarvan is, dat Petrus met de apostel Paulus te Rome in de ge- pot en wringer, tôt een bedrag van vangenis was gezet. Wie komen ech- f 3200.ter midden in de nacht, terwiji de Goedgekeurd werd een voorstel schildwacht slaapt, tôt de apostelen? Het zijn twee vrouwelijke leerlingen van hen, die met gevaar van eigen leven trachten hun meesters weer terug te voeren in de gemeentekring. Eerst weigeren zij, maar eindelijk geven ze toch toe, en vluchten weg, de stad uit, naar Puteoli. Een schip zal hen daar opnemen en verder zorgen voor hun veiligheid. Maar op het smalle pad daarheen, wie kwam hen tegemoet. Vondel laat Petrus het in deze trant verhalen: Zo ras wij beide omtrent de eerste mijlpaal kwamen En voor noch achter ons iets jorgelijks vernamen, Begon een zwarte wolk, een dikke donkre lucht, Te dalen op de weg, van waar een zware zueht, Gelijk van een ter dood bedroefde zich liet horen. Wij merken aan de verdere be- Ingaande 1 Mei zijn voor reizen per auto naar België geen triptieken meer vereist. Vanaf dezelfde datum mag geen Nederlandse auto of mô- tor de Nederl. grens passeren, zon der dat de bestuurder in het bezit is van een vergunning tôt tijdelijke uitvoer uit Nederland. Deze vergun ning houdt de verplichting voor de bestuurder in het motorrijtuig bin nen de geldigheidsduur (6 maanden) naar Nederland terug te brengen. Op overtreding van de voorwaarden de zer vergunning zijn zware straffen gesteld. E)e „Carnets de Passages en Doua nes' en -triptieken voor andere lan den dan België blijven onveranderd vereist. Het carnet wordt niet meer schrijving, dat het een verschijning door de Belgische douane voor in en uitvoer afgestempeld. Bij elk car net of elke triptiek voor een Nederl. auto of motor behoort echter voort aan de bovenbedoelde uitvoerver- gunning. De bestrijding van schurft fen ook voor het bemestingsiaar no P1 van APPel ?n Peer" J 1948-1949 (1 Juli 1948 tôt 30 Juni De Plantenziektenkundige Dienst 1949) te handhaven te Wageningen deelt mede, dat de| Overwogen wordt zowel de stik eerste belangrij ke verspreidmg van stof_ als de kalitoewijzingen aan sporen van de schurftzwam binnen- verbruikers te doen uitreiken in kort kan worden verwacht. In ver- twee bonnenseries, welke ieder recht band hiermede wordt de fruittelers zullen geven op 50 van de voor in het Midden en Noorden van het] het seizoen 1947—1948 in totaal uit land aangeraden de eerste bespuiting gereikte toewijzingen stikstof res tegen de schurftzwam ten spoedigste uit te voeren. Deze raadgeving heeft uitsluitend betrekking op het bespui- ten van appel- en perebomen, die reeds voldoende infecteerbaar zijn en waarvan de knoppen in het mui- zenoorstadium verkeren. Zodra verdere aanwijzingen kun nen worden gegeven, worden deze via radio en pers bekepd gemaakt. In streken, waar een régionale waar- schuwing wordt verspreid, wachte men deze af. Distributie van stikstof- en Kalimeststoffen blijft gehandhaafd De onzekere factoren met betrek king tôt de import van de voor ons land benodigde stikstof- en kalimest stoffen maken het noodzakelijk de distributie van deze kunstmeststof- pectievelijk kali. De eigen productie voor het ko- mende bemestingsjaar wordt ge raamd op ca. 70.000 ton zuivere stik stof. De behoefte kan worden ge- schat op 125.000 130-000 ton, zodat 55.000 60.000 ton zuivere stikstof zal moeten worden geïmporteerd, hetgeen wegens de wereld-schaarste onmogelijk moet worderî geacht. Ook met betrekking tôt de kali meststoffen zijn de vooruitzichteh onzeker. Het conserveren van eieren. Tijdens de oorlog kwam in Ameri ka een nieuwe méthode voor het conserveren van eieren in zwang, welke zeer gunstige resultaten op- leverde en waarmede thans te Apel- doorn, onder auspiciën van het be- drijfsehap voor pluimvee en eieren, proefnemingen worden gedaan. De nieuwe méthode bestaat uit het ma chinaal onderdompelen der eieren in een oliebad (reuk- en smaakloze mi nérale olie). Er is -thans een machine geïmpor teerd met een capaciteit van 9000 eieren per uur. De proefnemingen hebben alleen betrekking op de sa menstelling van de olie en de tem- pera^.iur, daar de méthode zelf haar deugdelijkheid in het buitenland reeds heeft bewezen. Over een half jaar zal men de resultaten der proef nemingen nagaan. Yerleden jaar zijn enige vakmen- sen naar Engeland geweest, en dezen konden geen verschil proeven in een vers kippenei, en een met olie- methode geconserveerd Canadees ei, dat reeds 8 maanden oud was. De kosten van de oliebehandeiing bedragen ten hoogste 15 cent per 1000 stuks, terwiji de mdrogmg slechts plm. 200 gram per 1000 be- draagt, tegen bij andere methoden 1500 2000 gram. Men verwacht dat, na de import van de benodigde machines, de nieuwe méthode ook in ons land ge- bruikelijk zal worden. van de kruisdragende Christus is. Natuurlijk geraakt Petrus daarover geheel van streek. Een koude rilling vaart hem door de leden. Als hij zich eindelijk vermant, vraagt hij: „Mijn Heer, waar gaat gij henen?", waarop hij het met heese stem ge- sproken antwoord horen moet: „Ach, mijn gemeente staat vereenzaamd, en mijn getrouwen zijn gekomen op een dwaalspoor, ik ga naar Rome, om nog eenmaal mij te laten krui- sigen". Toen verdween de gestalte- Maar Petrus, sneller dan hij was gevlucht, keerde nu naar de stad terug. In t Oosten kleurde zich de hemel met de stralen van de naderende dagvor- stin. Weldra vertoonde zich Nero's paleis te midden van de goudglans van het zonlicht. Intussen hadden de apostelen zich gewillig weer gevan- gen laten nemen. Het verdere is met enkele woor den naverteld. Petrus werd als een slaaf gehecht aan 't kruis, en Paulus, die in 't Romeinse burgerrecht bezat onthoofd. Ontroerend was de vraag van Petrus, om met 't hoofd omlaag gekruist te worden, omdat hij zich de ere van zijne Meesters dood door zijn verlochening onwaardig had ge maakt. Zo stierf hij dan, door ande ren omgord en heengebracht, waar hen aanvankelijk niet wilde komen. Men kan met Vondel opmerken: Och, anders schikt de mens, en anders schikt het God. Westerbroek. p. GLAS. v-c.4 mrci.xvcxijiy xaiiaouuw. j worQen. I vanaf 's avonds 6 uur te sluiten. ifc«

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1