PLAATSELIJK NIEUWS Kantoorbediende Tuinbouwhuis, Sappemeer BURGERLIJKE STANDEN J i I': i S .«il zien i\unu suivies voor Geldbelegging.i Nieuwe Bonnen De reis v. h. troepenschip „Voîendam" Distributieberichten Ernstige brand te Muntendam. >- Ee „Een zeem WAT GEEF1 GEVRAAGD leeftijd circa 18 jaar. Kennis van machine- schrijven vereist. GEVRAAGD: Een .Meisje voor de gehele dag, voor kinderverzorging en an- dere lichte huishoudelijke bezigheden. J. MILIUS, Verl. Zuiderstraat 29, Hoogezand. Mevr. Hofman, Psycho- metriste. Vanaf heden Poststraat 2, hoek Oude Boteringestr., Groningen. Spreekuur dcgeliiks, lid van „Harmonia". Fotoof voorwerp medebrengen. Rheumatieklijders Uw pijnen zijn spoe- dig genezen door behandeling van Magnétiseuse Joz. Isra- elstraat 9a, Groningen. BIOSCOOP HOOGEZAND Hoe warm het was en hoe ver. Winkel en woonhuis in as gelegd. n m l! l i ,,Een Zeemai bcek van de Linklater in he door Nel Bak: zwaarwichtige delçl, er wordt karakters in b< lichte kost. Mi •vormt met een een heerlijk m We hebben hl trein, reizend Amsterdam, er reis veel kortei Het is het vef die zijn voet bodem zet met een landrot te ven aan de w£ ceerder dan da leefd er een r hem aehtereenv bureau, in het onthouder en t wasmaehines br hij chauffeur b en danzd bestaran weer oj Over het geh wat geestigheid het geheel tôt g tuur geworden. Wij laten hiej gen. (Een meia darmontsteking. lonel en ijveraa wijze, wil haar len. Haar minn ter met behulp w.o. een dokter. plaats gehad do haar ledikant nai Het meisje is wj op het bed terd het hijstouw sta; bed met de koloi, sen de grond en „De kolonel v rug en richtte d( verbijsterde gezi ,,Wie voor de d heer?" vroeg hij De dokter, die lijke van zijn po; klaarde, met eer om zijn prestige ben een dokter". „Dan ben je 'n h De dokter wer aan het touw gev schommelen. „En luid, „die zich ee dige noemt, u b< warhoofdige kwa gevangenis hoord De kolonel le vasthoudend, ove bed en riep: ,,Jij durf je zo tegen jij jij pillendr, „Als wij Uw d gered, houdt u ha weten hebben, err gevangenis gekoi de dokter met b( waardiging. „Dat zul je ter" plomeerde lijkensi ,,Niet voor u uw geboden wegens b beroep!" ,,Nooit", riep de ,,U bent een m! dokter!" Jij leurt met v jes!" ,,Als u wonderer om komt U dan ni schreeuwde de dol ding onvermoede Programma Woensdag 31 M Landbouwkwartier, Leeuwarden, hoof de Landarbeidersbi ,,Het Landarbeideri 13.15—13.30 De Ste den. 1. In gespre Tjeerdstra, schippei boot op Schiermoi causerie van de heel zitter van de Kyn land, over de Natii tentoonstelling voo: 3 en 4 April in hei Leeuwarden. Donderdag 1 A] Groninger programr Opoe Veenstra doe' m.m.v. Jack Venin en Ap van Gilpen; in het Nederlands een causerie met g Vrijdag 2 April: Stem van het Noorr Literair kwartier. 1 bespreekt werk van vers. I: „Agapê, de en dood" door Klaa Zaterdag 3 Apr Noordelijk weekov 19.00 „Voorjaar in h logisch praatje van 1 wer. HANDELSBE Wijzigingen in hei van de Kamer van Fabrieken voor Gr dam: Nieuwe insch W. Polman, Muntei tenbakkerij. M. J. L. van Hooge meer, Kees de Haar, ratie- en montagebef apparaten, T. N. Waker, E (M.), H 16, detailhai waren. Wijziging Fa. J. en E. Broe deweer, Dorpsstr. 63, i venn. firma is ontbc wordt voortgezet dod Broekema. N.V. Victoria Maati aal), Winschoten, Lai deniersbedr. De filiai gedragen aan: J. H.j Coop. Dorschver. Noordbroek. Uitgetr. f W. Sijpkens. Ben. tôt j Bakker. SAPPEMEER. Gisteren bokste de Sappemeer- ster bokser Douwe Bakker te Kopen- hagen tegen Christoffersen, ex-aina- teur zwaargewichtkampioen van De- nemarken. De partij ging over 8 ronden van 3 minuten. De Zwemvereniging ,,Nero", alhier, zal dit seizoen 25 jaar bestaan. Dit feit zal herdacht worden met een te houden feestavond. Dinsdagavond vergaderde de N.O.V. in het Bontehuis, onder voor- zitterschap van de heer Boit. Spre- ker was de heer Reinders, hoofd van een school te Amsterdam, die sprak over onderwijsvernieuwing, zoals deze op zijn school wordt toegepast. Zijn inleiding gaf aanleiding tôt een langdurige discussie. Ter vergadering werd ook de sa- lariskwestie nog even ter sprake ge- bracht. In een Dinsdagavond a.s. te houden vergadering van de Gemeen- teraad zullen, indien de raad dat wenselijk acht, gemachtigden wor den benoemd, voor de openbare ver gadering van Ged. Staten, waarin de samenvoeging der gemeenten Heo- gezand en Sappemeer zal worden behandeld. Deze laatste vergadering wordt Vrijdagmorgen a.s. gehouden. HOOGEZAND. Woensdag is bij de scheepswerf Coops te water gelaten een viskotter van de afmetingen 14% x 4 x 1.80 m., voor rekening van de heer Poepjes te Delfsterhuizen (Fr.). Het schip is bestemd voor visvangst op het IJselmeer. Op de werf is de kiel gelegd voot éénzelfde schip, bestemd voor een bewoner van Urk. De 15-jarige Piet Dr. kwam bij het wegtrappen van een bal zo onge- lukkig te vallen, dat hij een been 0 brak. Na voorlopig te zijn verbon- den, werd hij naar Groningen over- gebracht. Voor een door de Besturenbond H.-S. georganiseerde bijeenkomst, waarin over de E.V.C. werd gespro- ken, was geen grote belangstelling De voorzitter, de heer Dijk deelde mede, dat, zo de E.V.C. in débat had willen gaan, hiervoor een tijd van 20 25 minuten beschikbaar gesteld zou zijn. Bij het hoofdbestuur zou geïnformeerd worden of de uitnodi- ging tôt een débat van de E.V.C- door het N.V.V. zal worden aan- vaard. Spreker was de heer v. d. Born, lid van de Tweede Kamer. De Ned. Chr- Vrouwenbond, afd. H.-S. had een bijeenkomst in v,Irene", waar Mevr. Tom voor de eerste maal als présidente fungeerde. Spreker was Ds. van Noort uit Zuid- laren, met als onderwerp „De San- dalen uit". Woensdagavond omstreeks 8 uur ontstond brand in de schuur van de heer Egb. Zuur aan de Kalk- wijk, waar rietmatten en gereed- schappen waren opgeslagen en waar enige wagens stonden. Ailes ging verloren. De brandweer bluste het' vuur met de motorspuit. De oorzaak van de brand is onbe- kend. De heer Zuur was slechts laag verzekerd. Wegens diefstal van hout en lood bij de in aanbouw zijnde wo- ningen werd door de politie proces- verbaal opgemaakt tegen J. H. B. Om dezelfde reden werden bekeurd v. d. V. en P. Toen de landbouwer K. van Kielwindeweer Dinsdagmorgen wilde gaan ploegen, bleek, dat onbekenden enkele onderdelen van zijn ploeg hadden verwijderd. Sommige van deze onderdelen werden in de w-ijk teruggevonden. Heeft men hier te doen met een flauwe grap, of met een laffe wraak- neming? NAGEKOMEN ADVERTENTIES. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Vader Behuwd- en Grootvader Berend Huizlng, in de ouderdom van 84 jaar Sappemeer, 2 April '48, Zulderstraat 20. Uit aller naam i G. Huizing-Andelbeek De begrafenls zal plaats vinden Dinsdag 6 April 's namiddags 2 uur Zl), die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden aan het sterfhuis verzocht. Zondag hebben enige jongens takkenbossen, toebehorende aan de heer de J.^ wonende aan de Kalk- wijk, welkè opgeslagen waren aan het gemeente-terrein aan de Kiel- sterachterweg, in brand gestoken. Hierdoor leed genoemde heer enige schade. De heren R. Braakhekke en J. Zwaneveld, leraren timmeren, en de heer P. Kerkhof leraar machine- bankwerken, allen aan de Gem. Am- bachtsschool te Hoogezand, zijn ge- slaagd voor de paedagogische aante- kening op de nijverheids-acte- SLOCHTEREN. De jaarlijkse algemene verga dering van de Coôp. Boerenleenbank ,,Slochtererf" Werd gehouden op Woensdag j.l. in Hôtel „Wijchgels- heim te Schildwolde, o.l.v. de voorz. van het bestuur, de heer H, B. Broe kema te Schildwolde. In het bestuur werd herkozen de heer W. A. de Boer te Schildwolde en als lid van de Raad van Toezicht de heer R. Jager te Schildwolde. De rekening en balans over het boekjaar 1947 werd goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag van f 4.724.865.27 en de balans met een bedrag van f 2.580.527.77- Op initiatief van B. en W.*van Slochteren werd in het Hoogehuis, Woensdagmiddag een bijeenkomst gehouden van leerkrachten van openbaar en bijzonder onderwijs. De burgemeester van de gemeente Nieuwolda, de heer Post Cleveringa, hield een inleiding over de „Stich- ting Instructiève schoolreizen". De kieskring Slochteren van de C.H.U. vergaderde Donderdagavond, o.l.v- de heer W. Weerts in de Bij- zondere school, alhier. De heer Bouman bracht versiag uit van de te Groningen gehouden vergadering van de Provinciale kies kring. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de afd. Wagenborgen met verzoek de leden op te wekken tôt het bijwonen van een vergadering aldaar op 7 April alwaar de heer Tilanus zal spreken. Besloten werd op. 2 Juni een open bare vergadering te houden en hier voor als sprekers uit te nodigen de heren Krol en Mellema. Hierna sprak de 2e voorz. de heer J. Swarts een propagandistisch woord. Bij het opstellen der groslijst voor de a.s. kamerverkiezingen werd de wens uitgesproken de heren Tilanus en Krol aïs no. 1 en 2 te plaatsen. De contributie werd gesteld op f 2. Bij de rondvraag werd o.m. ge- vraagd leden te werven door middel van huisbezoek en een grote activi- teit te ontplooien bij de a.s. verkie- zingen. SCHILDWOLDE. Dinsdagavond was er in café Spanninga een vergadering o.l.v. Ds. Hulstijn van belanghebbenden voor het verkrijgen van nieuwe klokken in de Juffertoren. In een commissie werden benoemd de heren Ds. Hul stijn, J. Rademaker Sr.. G. Atzema, W. Kleefsman en J. Benninga. E^ werd besloten, dat elk lid nog twee personen zal verzoeken deel uit te maken van de commissie. t SIDDEBUREN. Wegens frauduleuze slachting heeft alhier een arrestatie plaats ge had. #j ENGELBERT. Tôt notabel der Ned. Hejv. Kerk is benoemd de heer H. Hofsfee, die tevens ouderling is. De heer Hof- stee heeft de benoeming aanvaard. ZUIDBROEK. De Zangvereniging „Nieuw Le- ven" gaf de le Paasdag haar 5e uit- voering in „Ons Gebouw". Het pro gramma besïond uit toneel en zang. De afd. Zuidbroek van het Centr. Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantieoorden hield in het hôtel Themmen haar jaarver- gadering. De verslagen van secreta- ris en penningmeester werden goed gekeurd- In 1947 werden 5 kinderen uitgezonden, en dit jaar hoopt men er 7 kunnen uitzenden. De aftredende bestuursleden, Dr. Weeke en de heer H. E. Buurma werden herkozen. MUNTENDAM. Donderdagavond vergaderde in hôtel „De Munte" de pl. afd. van de VARA. De heer G. Snijders werd in, het bestuur gekozen. Het VARA-zo- merfeest en een in de herfst te hou den propaganda-avond werden be- sproken. TRIBUNAAL VEENDAM. Vonnissen: Jan Hendrik Lambers, landb. te Kiel-Windeweer: geen -internering meer. Verbeurdverkl. var> f 5000- Kiesr. vervallen. Derk Jongman, fruithandelaar, Sap pemeer. Blijft voorw. in vrijheid met onder toezicht stelling van de Stich- ting voor politieke delinquenten. ESPERANTISTEN CONGRES. De Nederlandse Esperantisten Ver- eniging, LEEN, hield haar 15e con gres op de beide Paasdagen te Al- melo. Zaterdagmiddag werden de congressisten, waaronder Denen, Ln- gelsen, Fransen en Noren, door het stadsbestuur op een thee ontvangen, waar de burgemeester hen in Espé ranto toesprak. Op de congreszitting van Zondag werd o.a- de volgende motie aangenomen: „De Ned. Esp. Ver. LEEN, dringt er nogmaals bij zijne Ex. de Min. van O., K. en W. en bij de volksverte- genwoordiging met idem op aan die maatregelen te nemen, welke nodig zijq om te zorgen dat Nederland aanstonds niet achterblijft bij ande- re landen inzake de'_ invoering van het Esp. onderwijs in de scholen". ~~ADVERTENTIE I.M. Motten! Hier baat geen protest Je gaat er aan, dank zij Funest. DOODSTRAF GEëIST TEGEN JEUGDIG SPION. Op 7 November 1947 eiste de ad- vocaat-fiscaal bij het Amsterdams bijzonder gerechtsbof, Mr. M. H. Gelinck, de doodstraf tegen de 25- jarige Amsterdammer Pieter Lahn- stein. Deze jeugdige verdachte was werkzaam bij de Frontaufklarungs- gruppe en had zich in 1944 ingedron- gen in illégale groepen in de om- streken van Leerdam, had deelgeno- men aan enige overvallen en daarna aan de geheime Feldpolizei de na- men van dèze illégale werkers op- gegeven. Ook twee vrienden ,van hem gaf hij bij deze instantie aan en in totaai zijn minstens 6 van deze mensen niet meer terugge keerd uit het concentratiekamp of wel gefusilleerd. De verdediger vroeg aan het slot van zijn pleidooi op 7 November een psychiatrisch rapport over verdachte te laten uit- brengen. Gisteren werd dit rapport behan deld. In het rapport wordt gezegd, dat verdachte een emotieloos mens is, die graag toneel speelt, ofschoon verdachte van een eigenaardige mentaliteit blijk geefL- door b-v. nu als gedetineerde ziekenverpleger in de cellenbarak te Scheveningen zijn medegevangenen te bespionneren zag het rapport geen aanleiding om verdachte enigszins minder toereke- ningsvatbaar te verklaren. Mr. Gelinck persisteerde dan ook bij zijn eis van 7 November 1947. BONKAARTEN KA, KB, KG 802 289 Algemeen 250 gram Waspoeder 293 Algemeen 500 gram Suiker enz 295 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 297 Algemeen 1600 gram Brood 299 Algemeen 2 Eieren. 284 Reserve 800 gram Brood. 286 Reserve 400 gram Brood. BONKAARTEN KD, KE 802 789 Algemeen 500 gram Waspoeder. 793 Algemeen 500 gram Suiker enz. 795 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 797 Algemeen 400 gram Brood. 799 Algemeen 2 Eieren. 783 Reserve 400 gram Brood. 788 Reserve 500 gram Bloem of zelfrij^nd Bakmeel ot Kindermeel of Kinder- biscuits.. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 31, 35 Tabak 2 rantsoenen Sigaret- ten of Kerftabak. 33 Versnaperingen 200 gram Ver- snaperingen enz. 36 Versnaperingen 100 gram Ver snaperingen enz. Reserve A Tabak 50 gram Scheer- zeep of 100 gram Scheer- crême of 400 gram snel- scheercrême. Niet-aangewezen zijn en vernie- tigd kunnen worden de bonnen 242, 244, 245, 744, 745 Melk-, 250, 251, 252, 257, 754, 756, 757 Reserve. HET VIJFJARENPLAN IN DE SOWJET-UNIE. Naar de Sowjet-Russische pers schrijft geven de resultaten, die in; de eerste 3 maanden van dit jaar, zijn bereikt, reden om aan te nemen, dat het streven om het vijfjarenplan| in vier jaar te voltooien zal worden verwezenlijkt. De „Izvestia" schrijft, dat het pro- ductieniveau en de goederenomzet aanzienlijk zijn gestegen. Vele sec- toren van de Sowjet économie, waar- onRer ook de kolenindustrie, hebben het programma voor het eerste kwartaal binnen de voorgeschreven tijd ten uitvoer gebracht. Er zijn thans ruim 3 maanden verlopen sedert de valuta-hervorming is toe gepast, zo schrijft het blad, en de roi, die de Roebel in het economische leven van de Sowjet Unie speelt, is in belangrijkheid aanzienlijk toeg'e- nomen. Eén en ander vergemakkelijkt de actie, die gevoerd wordt om de Sow- jet-bedrijven meer rendabel te ma ken. De „Prawda" schrijft, dat de indu- striearbeiders in de loop van het tweede kwartaal het productieniveau moeten verhogen. Verdere tech- nische vooruitgang in aile takken van het nationale bedrijfsleven vormt een zeer belangrijke voor- waarde voor de ontwikkeling van de productie en voor pie verhoging van de arbeids-productiviteit. Door de techniek voortdurend te perfec- tionneren, zo schrijft de „Prawda", zullen de industrie-arbeiders steeds grotere resultaten bereiken in het kader van het streven om het vijf- jarenplan in vier jaar te voltooien. „Zwevende Gratie" In een feëriek schouwspel, opge- nomen in kleuren, neemt Sonja Henie aile hindernissen van ijs en dansvloer, licht en sierlijk, een schouwspel, waarbij liefdesperikalen afwisselen met ijshockeyflitsen en groçtse shows op de schaats: eep unièk verhaal in- unieke kleuren! Het heeft geen zin hier verder in te gaan op de prestaties van Sonja Henie als schaatsenrijdster, deze zijn bekend genoeg. Maar zij heeft tevens in deze film haar eerste grote roi te spelen gekregen, die zij op alleszins acceptabele manier vervult in dit verhaal van liefde en romantiek, dat zich voornamelijk afspeelt in de we- reld van de revue. Doch vooral zijn in deze rolprent te bewonderen de groots opgezette ijsshow's, die, dcor hun combinatie van schitterende kleuren, een lust zijn voor het oog. Deze film draait de hele week, be- halve Dinsdagavond. Dan draait het musicale meesterwerk „De Barbier van Sevilla" de film voor liefhebbers van muziek en opéra. Rossini's werk is verfilmd door een Italiaanse filmmaatschappij, waarbij het werd uitgevoerd door een keur van Italiaanse solisten, on der leiding van de dirigent Guiseppe Morelli, die een uitnemend orkest tôt zijn beschikking kreeg. Niet alleen k-rijgt men door deze twee factoren uitstekend gezongen rollen, maar eveneens zeer goed geacteerde scè nes. Zingen en acteren zoals alleen de Italianen dat vermogen te doen, ziedaar de twee hoofdeigenschappen van deze bij uitstek geslaagde filmische weergave van Rossini's meesterwerk, een interpretatie, die een bezoek aan de bioscoop ten zeer- ste loont. Buitendien is deze rolprent nieUalleen aanbevelenswaard, omdat zij ons in staat stelt van muziek en zang te genieten, gecombineerd in een humoristisch verhaal, maar ook filmisch bezien bezit zij voortreffe- lijke eigenschappen, door het perfecte caméra werk: immers door de caméra een zekere bewegelijkheid te geven, door haar met meer nadruk te rich- ten op bepaalde onderdelen dan op het geheel en die dus als het ware als beeldvergrotingen op het doek verschijnen, heeft de régisseur Coste meer gedaan dan simpel fotografe- ren. Gelukkig heeft men de hinder- lijke tekstenvoegingen in het film- beeld vervangen door een sobre ge- sproken toelichting van de hande- ling, verzorgd door Max Tak. Ailes bij elkaar een film, die de onverdeel- de belangstelling van iedere muziek- minnaar verdient. L. SAPPEMEER, 25 t.m. 31 Maart 1948. Geboren: Jacobus Jan, z- v. Jan Otto Schutte en Stijntje Krfoop, Hoo gezand; Henderika, d. v. Aldert Tho- ma en Jantje Louwina Sillius; An- negine, d. v. Hendrik Georg en Seike Schuil, Hoogezand; Peter Hevdrik Jacob, z. v. Willem Louis Vetter en Jacoba Hendrica van Bennekom, Hoogezand. Ondertrouwd: Huibert Vissers, 26 j., Koog aan de Zaan, onl. te Sappe meer en Johanna Hendrika Jacoba Keller, 39 j., Rotterdam; Hendrik Zeeman, 27 j., Sappemeer en Mar- chien Bul, 23 j., Wildervank; Evert Pot, 40 j., Amsterdam, onl- te Sap pemeer en Rosalia Laere, 44 j., Am sterdam. Overleden: Eilderdina Hazelhof, 70 j., wed". v. Ede Derk Postma. HOOGEZAND, 25 t.m. 31 Maart 1948 Geboren: Geert, z. v- Evert Top- per en Geertruida Gezina Buïning, Kropswolde; Berend, z. v. Siemon' Jager en Roelfina Kuipers, Kiel- Windeweer. Ondertrouwd: Gerrit Amerika,, 24 j., Noordbroek en Grietje Kugel, 25 j., Hoogezand; Harm Petzinger, 25 j., O. Pekela en Beika Pruim, 21 j., Hoogezand; Adriaan Buijs, 28 j., Hoogezand en Johanna Elisabeth Poutsma, 24 j., Krommenie. Getrouwd: Evert Draaijer, 27 j., Zuidlaren en Diewerke Wolf, 25 j-, Hoogezand. Overleden: Aaltje Dost, 74 j., echtg. v. Hendrik Nijmeijer, Hooge zand. SLOCHTEREN, 25 t.m. 31 Maart 1948 Geboren: Jan, z. v. J. Spithoff en Ghr. Boele, Siddeburen; Catharina, d. v. M. Gruisinga en B. C. Smit, Kolham; Hindrikje Aaltje, d. v. H. Veldman en S. Poort, Slochteren; Roelfiena, d. v. W. Uuldersma en J. Wolgen, Siddeburen; Margrietje Geessiena, d. v. E. Meijer en S. Hania, Slochteren; Alida, d. v. F. J. Koopman en F. Kempinga, Hark- stede; Geertje, d. v. J. B. Bakker en H. A. Pat je, Siddeburen. Getrouwd: H. Pijper, 25 j. en E. Battjes, 22 j., b. v. Siddeburen; P- Eggens, 27 j., Sappemeer en E. Har- tenhof, 31 j., Slochteren. Overleden: K. Borgh, 88 j., wed. v. H. Buitenkamp, Siddeburen; H. Dre- wel, 83 j., echtg. v- J. Blokzijl, Sid deburen; J. Meedema, 73 j., echtg. v. J. Stol, Siddeburen. ZUIDBROEK, 24 t.m. 31 Maart 1948 Getrouwd: Gerrit Jan Kasteel, 25 j., Eindhoven en Frouwe Hartman, 23 j., Zuidbroek. MUNTENDAM 25 t.m. 31 Maart 1948 Geboren: Jan, z. v- S. Baas en A. Mulder; Jacob, z. v. E. Scholtens en R. Klock. Ondertrouwd: A. de Boer, 24 j., Hengelo en A. Bouwmeester, 22 j., Muntendam. Overleden: Adolf Schipper, 74 j., echtg. v. M. E. Johannes. VEENDAM,'24 t.m. 30 Maart 1948. Geboren: Gerda Maria, d. v. A. Buzeman en D. Horlings, N. Pekela; Derk, z. v. D. de Vries en E. Groen, Muntendam; Gepka Elizabeth, d- v. J. Drenth en W. Noordhof; Janna Hendrika, d. v. H. Keizer en A. Wes- terling; Hermannus Johannes, z. v. P. Mein en H. W. Velthuis, Scheem- da; Annechien, d. v. K- Faber en D. Koning. Ondertrouwd: L. Bijker, 41 j. en T. v. Dam, 35 j., b. v. Veendam; P. v. d. Elst, 34 j-, Rotterdam en E. H. Duintjer, 35 j., Veendam; K. v. Sta- veren, 22 j., Kampen en A. S. En gels, 19 j., Veendam; J. G. Reintke, 25 j. en L. C. Prins, 25 j., b. v. Veen dam; A. Schimmel, 55 j., Rotterdam en A. Hut, 54 j., Veendam. Getrouwd: F. Vos, Eindhoven en A. L. Venema, Veendam; E. ±1. v. Sluys, Rotterdam en J. Poulie Wil- kens, Veendam; W. Klok en E. Broe kema, b. v. Veendam; H. J. Schoma- ker, Sappemeer en T. H. Koch, Veendam; P. v. Dijk, Noordbroek en J. Timminga, Veendam. Overleden: D. Rollema, 79 j-, wed. v. A. Duintjer; H. Pater, 65 j., vr. v. J. Detz; A. de Vries, 1 mnd., overl. te Groningen; A. Mik, 67 j., m. v. G. G. Tieks; F. Smit, 77 j., wed. v. J. Zweep. (Van een spéciale correspondent) Wij zijn juist de haven van Sabang binnengelopen en liggen gemeerd aan de enige kade, welke de verniel- zucht van de Jappen en het bombar dement van hr. ms. „Tromp" in 1944 heeft overlèefd. Zo te zien heeft deze eerste haven op Ned. Indisch grondgebied, welke wij aandoen, zwaar te lijden gehad van de oor- logshandelingen. Sabang, gelegen op het kratereiland Poeloewe, ziet er. overigens uit als een stukje para-^ dijs. De hellingen op de achtergrond zijn zwaar bebost. Het stadje is als tegen deze hellingen aangeplakt. Dit prachtige panorama belooft veel goeds voor de trip, welke de opva-, renden vanavond nog, of anders morgenochtend, zullen maken. Het is de eerste keer sedert het vertrek uit Rotterdam, nu bijna vier weken geleden, dat de manschappen weer vaste grond onder de voeten krijgen en iedereen wacht met ongeduld op het ogenblik, dat de loopplanken zullen worden vrijgegeven. Vier we ken zon, zee en lucht, zijn, hoe mooi deze reis ook was, meer dan vol- doende. Al hebben wij allen de trouwe ,,Volendam" zeer leren waarderen, ik geloof niet, dat er iemand zal zijn, die het' verdrietig zal vinden het schip te verlaten, en dat moment nadert thans snel- De helft van de opvarenden, de officieren en manschappen van 5-2- R.-I. gaan reeds in Belawan, waar wij 26 Maart in de morgen aanko- men, van boord en zullen direct stellingen overnemen in de omge- ving van Medan. Waarschijnlijk ko- men dan in Belawan troepen beho- rende tôt het K.N.I.L. aan boord, die de reis toi Batavia zullen medema- ken of, dat is nog niet definitief be kend, op de Riouw-archipel worden afgezet. Over de reis van Suez naar Sa bang valt weinig te vertellen dan dat wij onze „vuurdoop" hebben ge kregen. Zodra wij het Suez-kanaal hadden verlaten rolde de warmte als een dikke, loommakende deken over het schip en de thermometer ging sprongsgewijs omhoog. De constante temperatuur het schip k'oelt des nachts vrijwel niet af is het beste te vergelijken met- de temperatuur op een warme zomermiddag in Ne derland. Gelukkig kon reeds direct nadat de „Volendam" Suez had ver laten, veriof worden gegeven aan dek te slaperi en hoewel niet ieder een een plekje in de open lucht kan vinden is het toch een belangrijke verademing, want, de ruimen, waar in de manschappen zijn gelegerd zijn erg benauwd geworden. De enige man aan boord die zich - absoluut niets van de warmte aantrekt is de kok. Erwtensoep en stamppot met rookworst is evenwel in de hitte ook een lekker eten. De nachten zijn prachtig mooi. De hemel is meestal volkomen helder en bezaaid met duizenden sterren. De voile maan tovert een zilveren gloed over het water, welke af en toe onderbroken wordt door de twin- kelende vonkjes van de lichtende zee. Een kort verblijf in Colombo on- derbrak de reis. Ook hier waren er, evenals in Port Said, talrijke koop- lieden in bootjes, die ditmaal m hoofdzaak bananen, kokosnoten en verse ananas verkochten. Vooral de verse ananas is een heerlijke vrucht, maar gevaarlijk, want onze Wester- se ingewanden kunnen er niet teveel van verdragen. Ook zagen wij nabij Colombo de eerste haaien, grote kr:a- pen met een onvriendelijk uiterlijk. De stemming aan boord is goed gebleven, mede daardoor is de reis- een prettige rustperiode geweest, die menigeen goed heeft gedaan en jesterkt voor de taak, welke hem wacht. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND Gemeenten Hoogezand en Sappemeer Uitreiking bonkaarten 806, schoe- nenbonnen, brandstoffenkaarten TA 806 en bonkaartjes voor zieken, a-s. en jonge moeders. Mede te nemên: Tweede Distribu- tiestamkaart, inlegvel, losse inwisse- lingsbon, het volledig iijgevulde en ondertekende aanvraagformulier v. brandstoffen, alsmede bon .Reserve 2" van, de oude brandstoffenkaart en door de a.s. en jonge moeders bo- vendien de CM-kaart, eventueel CA/ CB-kaart. Schoenenbonnen naar keuze wor den verstrekt aan houders van stamkaarten met het eindcijfer 7 (indien bon 612 nog aan het inlegvel voor komt). Schoenenbonnen niet naar keuze worden verstrekt aan kinderen, .ge boren in de maanden Januari, Fe- bruari en Maart van één der jaren 1932 t.m. 1946 en aan kinderen, ge boren in de maanden Maart, April en Mei van 1947 (indien bon 606 aanj het inlegvel voorkomt). Gem. Hoogezand. Niet-Zelfverzorgers Kiel-Windeweer: Maandag 5 April i 9io uur Vossenburg en Zuidlaar-j derweg; 1011 uur P. Venemakade;1 1112 uur Dorpsstraat 1 t.m. 50; 23 uur Dorpsstraat rest en Nw. Com pagnie; 3—4 uur Sluisweg. Kropswolde: Dinsdag 6 April: 9—12 uur Woldweg en Krullweg; 24 uur v. Roijentr. West en K. Nie- boerweg. Woensdag 7 April 912 uur G. Im- bosstraat; 2—4 uur W. A. Scholtens- weg en Guitpad. Westerbroek: Donderdag 8 April 9io uur Groningerweg en Nevels- laan; 1011 uur Oudeweg; 1112 uur Meesterslaan; 23 uur Borgweg en Vonderpad; 34 uur Roodhar- sterlaan en Woortmansdijk. Centrum: Vrijdag 9 April 910 uur Atlantapad, Burg. Bartelsstraat en Beukemastraat: 1011 uur Fox- hamsterhoofdweg 1 t.m. 125; 1112 uuiv Foxhamsterhoofdweg rest, Een- drachtsweg- en Fabriekskade; 23 uur Hoofdstraat 1 t.m. 100; 34.30 uur Hoofdstraat rest, Heveapad, J. Huitzingstraat, Zuiderlaan en Vijver- straat. Werkschoenen. Voor personen van 16 jaar en ouder, die vanwege hun beroep voor werkschoenen in aan- merking komen en na 30 Juni 1947 nog geen bon hiervoor hebben ont vangen," is er, onder overlegging van de Tweede Distributiestamkaart, ge- legenheid tôt het afhalen en indie- nen van aanvraagformulieren voor werkschoenen. De formulieren die- nen te worden afgehaald op Dinsdag 6 April te Hoogezand en Woensdag 7 April te Sappemeer, terwijl deze' weer moeten worden ingeleverd op! Donderdag 8 April te Hoogezand en Vrijdag 9 April te Sappemeer, tel- kens van 912 en 24.30 uur. Handel. Sappemeer. Met ingang van de volgende week dienen de zgn. Maan- dag-detaillisten hun bescheiden in te leveren op Dinsdag en de zgn. Donderdag-detaillisten op Woensdag. Uit vorenstaande volgt dus dat de afd. Handel te Sappemeer uitslui- tend nog op Dinsdag en Woensdag is geopend voor de inlevering van be scheiden door detaillisten. Hoogezand. De inlevering van in- Dondermiddag omstreeks kwart voor drie ontstond brand op de zolder van het woonhuis behorende bij de bakkerij Gebr. Geertsema aan de Kerkstraat te Muntendam. Ver- moedelijk was kortsluiting de oor zaak van deze brand. De brandweer, die was geallarmeerd verscheen spoedig ter plaatse, en ook burge meester Groenendaal arriveerde op de plaats van de brand. Door de po litie werd het verkeer omgelegd. Intussen tastte de brandweer het vuur met drie stralen aan, en na een half uur kon men zeggen, dat het gevaar voor de omliggende percelen was geweken. Het blussen van de vuurhaard zelf was echter geen gemakkelijke taak. De felle wind had het vuur ver- spreid, zodat, toen de brandweer kwam, de zolderverdieping reeds op verschillende plaatsen brandde, ter wijl het gehele dak reeds in lichter laaie stond. Van winkel en woning kon niets gered worden. De helft van het meu- bilair ging eveneens verloren. Het andere deel kon nog tijdig in veilig- heid worden gebracht. De bakkerij, die een eindje van het h'uis af staat, en eerst kort geleden werd gebouwd, bleef gespaard. De inwoners waren slechts laag verzekerd. dustriële bescheiden als textiel, brandstoffen e.d. dient in het ver- volg uitsluitend plaats te vinden op Donderdag i.p.v. op Vrijdag. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND Gemeenten Zuid- en Noordbroek. Werkschoenen, Woensdag 7 April, des morgens van 912 uur te Noord broek en des middags van 24-30 uur te Zuidbroek, is er gelegenheid tôt het afhalen van aanvraagformu lieren voor werkschoenen voor per sonen van 16 jaar en ouder, die van wege hun beroep voor werkschoenen in aanmerking komen en na 30 Juni 1947 nog geen bon voor werkschoe nen hebben ontvangen. Bedrijven met -5 of meer arbeiders dienen collectief aan te vragen. In overige gevallen individueel. Handel. Met ingang van de 'vol gende week dienen aile detaillisten te Noordbroek hun bescheiden iedere Maandagmorgen van 912 uur en de detaillisten te Zuidbroek iedere Maandagmiddag van 24.30 uur in te leveren. DISTRIBUTIEDIENST SLOCHTEREN. Vervolg-uitreiking Bonkaarten 806 en Brandstoffenkaarten TA 806 voor Zelfverzorgers en Niet-Zelfverzor gers. De Stamkaarten meebrengen, als mede de losse inwisselingsbon 804 (afknippen) van de thans geldige Bonkaart. Bij het afhalen der bovengenoem- de bescheiden dient het Brandstof- fenformulier hetwelk bij de vorige Bonkaart-uitreiking werd uitgereikt, volledig ingevuld en ondertekend, wederom te worden ingeleverd. Te vens moet hierbij worden overgelegd het restant van de oude Brandstof fenkaart TA 707 waaraan zich de bon „Reserve 2" bevindt. De bon re serve 2 zelf afkrrippen. Te ,Siddeburen: Maandag 5 April van 912 uur A 1A 85; van 14 uur A 86A 170 Dinsdag 6 April van 912 uur A 171A 255; van 14 uur A 256A 340. Woensdag 7 April van 912 uur A 341—A 425; 1—4 uur A 426—A 510. Donderdag 8 April van 912 uur A 511A 596; van 14 uur A 597A 605; A 808—A 856; B 1— B 28. Vrijdag 9 Aprjl van 912 uur B 29B 114; van 14 uur B 115B 195 Schoenenbonnen, worden na de uitreiking van Bonkaarten uitgege- ven. Aajm-aagforrnulieren voor Werk schoenen. Personen die na 30 Juni 1947, nog geen werkschoenenbon hebben ontvangen en wel volgens hun beroep in aanmerking denken te komen, kunnen hiervoor op Woens dag 7 April een formulier afhalen. Bedrijven met meer dan 5 arbeiders moeten collectief aanvragen. Stam kaarten meebrengen. Ter attentie!! Het Loket Afd. Centr. kas is voortaan alleen op Maandag, Woens dag en Vrijdag telkens van 912 uur geopend. Bovenstaande betreft voor perso nen, die bonnen moeten inleveren of afhalen wegens: Overlijden, Mili taire dienst, Geboorten, Huwelijken, afhalen van formulieren en voor bonnen wegens tijdelijke voorzie- ning. DISTRIBUTIEDIENST VEENDAM w-o. de gemeenten Wildervank, Muntendam en Meeden. Aanvraagformulieren voor werk schoenen kunnen worden afgehaald aan de loketten op de bekende uren en dagen. Bedrijven met 5 of meer arbeiders moeten collectief aanvragen. De aanvraagformulieren moeten vôôr 15 April a.s. weer worden inge leverd. Bij de collectieve aanvragen moet een lijst in duplo met de na- men, adressen en T.D. nummers van de betrokken arbeiders worden in geleverd. In aanmerking komen zij die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, na 30 Juni 1947 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen en een beroep uitoefenen voorkomende op de beroepenljjst. WIJ u

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2