WTi wm i 1 i f I I SCHOEf G. H. Ki Jaarvergade Pijnlijke voi op Woensdag i Dames Wifarmc The Smakiugsi PLAATSELIJK NIEUWS SPORTALLERLEI IDER BLAÀ „ALS DE NOOD OP HEX HOOGST IS, IS DE REDDING NABIJ'', KUNST fi rr i 1 Predikbeurfor» nog enige Leer Operette ..Sneeuw Café VRÔ( van 3-6 i Rechtszaken HT i - U Wij kur helpen. Wij vei Uw voe Wij hebl voorradij OEVOEL AFWIJK1 voeten. Pedicure Voetkum SAPPEMEEF Telefoon 250 van de Veren. voor Orc Begrafenlsve-ze gevestigd te Sa| 's avonds 8 in Café Dijl AGENDA ter in de Secretarig Noc 176, Sappemeer. Het f Zuiderst Hoogezî berichten hiermei aan hun school geplaatst kunnen v Aanmelding dagel maten 70 1 ook korteme 70 tôt 78. Hôtel FABER, Donderdag 8 ..Parkhotel" Sappe Zaterdag 10 De Hoofdrolle om 7 uur aanwe C. BOGA1 ZONDAG 4 A Vrij entrée, 's Avonds aanvang Orkest NOORDBROEK. UITVOERINGEN aldus minister Lieftinck in een Radiorede. Het Haagse Matrozenkoor zong in Sappemeer. Het filmpje „Florence Nightingale' HGII num WAT GEEFT DE RADIO voor 4 A NED. HEF Sappemeer: 10 u, Hoogezand: 10 y Meeden. Westërbroek: Kerkeraadsle; dagsschool. Kropswolde: 1 Kielwindeweei Engelbert: Ge Zuidbroek: 10 hoeven. Muntendam: i man. Wildervank: 1 Veendam: 10 Jeugddienst berg. Slochteren: 9.i Schaaphok: 10 Froombos: 7 u Kolham: 10 u. Harkstede: 10 Schildwolde: 1 Hélium: 9.30 i Siddeburen: 9. Overschild: 9.3 2.30 u. ds. B Tjuchem: 3 u. NED. HE Sappemeer: 10 ev. Pruysen DOOE Sappemeer: 10 GEE Sappemeer: 9.3i u. ds. Tom. Martenshoek: 9 ds- Klapwijk. Tjuchem: 9.30 mans van Se Schildwolde: 1C Siddeburen: 9 i Hazenberg. GEREF. KERK (Art. 311 UFFTT PTAV SAPPEMEER. j F. v. d. Sluis. Tôt lid van de kascom- De heer J. A. Kampen, alhierj missie werd benoemd de heer H. v. slaagde te Wageningen voor het exa men voor de acte onderwijzer Rijks- bijenteelt. Maandagavond hield de Bond v. Staatspensionnering Afd. Sappemeer een feestelijke propaganda-avond in het hôtel „Struvé". Het openings- woord werd gesproken door de heer de Grooth. De heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek hield een propagandistische rede. Mede- werking verleende de Rederijkerska- mer „Vondel", die opvoerde „Adieu. en Au Revoir". Ten overstaan van notaris Mr. P. H. Velsen werden Maandagavond in het ,,Parkhotel" ten verzoeke van de erven van de wijlen echtelieden B. OosterwijkH. Keverkamp pu- bliek verkocht drie dubbele behiii- zingen met erven en tuinen gelegen aan de Slochterweg te Sappemeer, resp. groot 7.93 a., 7.94 a. en 7.59 a. en pl. gemerkt no.'s 13/14, 15/16 en 22/23. Kopers werden: No. 13/14 de heer S. Bos te Sappemeer voor f 2425. No. 15/16 de heer R. J. Swart, Sap pemeer f 2700.en No. 22/23 de heer J. Bos te Sappemeer voor f 3000 Door de Rijkspolitie zijn twee inwoners dezer gemeente gearres- teerd in verband met diefstal en he- ling van kolen. De Afdeling H.-S. van het Cen- traal Genootschap stuurde van 19 Februari tôt 31 Maart zes kinderen uit naar het „Noorderhuis" te Hoo- geveen. Vijf van hen kwamen m gewicht toegenomen terug; aan één werd een verlengd verblijf toege- staan. In de loterij van de Gymn.ver. „W.I.K.", viel de eerste prijs op no. 1409. Onze plaatsgenoot de heer Th. H. Hassing, thans werkzaam bij het Electrotechniitch Bedrijf Pellinger te Hoogezand, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd als contrôleur bij de in- spectiedienst van Laagspanningsnet- ten te Groningen, met als stand- plaats Stadskanaal. HOOGEZAND. Men verzoekt ons mede te de- len, dat het ttijdschrift „Appèl", be- vattende namen en foto's van ver- miste personen, steeds ter inzage ligt bij de Openbare Leeszaal en Biblio- theek. Aan de Openb. Leeszaal en Bi- bliotheek H.—S. werden in de maand Maart uitgeleend 3963 banden, n.l. 1296 studieboeken, 1827 romans en 840 jeugdboeken. Bovendien ontving het correspondentschap Scharmer Harkstede 372 en de kring Slochte ren 212 banden. WESTERBROEK. Zaterdag 17 April hoopt de heer Jac. Kooi, alhier, de dag te her- denken, dat hij 25 jaar doodgraver is. De afd. van de Bond v. Staats pensionnering gaf Zaterdagavond in café Huisman een propaganda-feest- avond, waar als spreker optrad de heer L. Steenhuis van Zuidbroek. De Rederijkerskamer „Violeria" voerde voor deze gelegenheid op „Laifde en Zuudloardermaarkt". In de Ned. Herv. Kerk werden bevestigd: Mevr. M. Kunstkesvan Loenen en de heren W. Bosch, Korn. Sagel en Coenr. Smith. De Paascollecte der Ned. Herv. Gem. heeft opgebracht f 66.04. Donderdag 15 April zal in de leerkamer een begroetingsavond worden gehouden, bij welke gelegen heid de onlangs bevestîgde nieuwe lidmaten enigszins feestelijk verwel- komd zullen worden. ENGELBERT. In het café „De Groot" verga- derde de afd. van de Bond v. Staats pensionnering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de in- komsten waren f 415.88 en de uitga- ven f 294.89. Tôt bestuurslid werd herkozen de heer W. Swart en geko- zen de heer J. Maat. De voorz., de heer A. van Assen bracht het aftredend bestuurslid, de heer J. Muntinga dank voor het vele werk door hem ten behoeve van de Bond verricht. In de kascomm. wer den benoemd de heren H. van der Molen en J. Luiken. Op een desbetreffende vraag ant- woordde de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt dit jaar weder een reis voor ouden van dagen te orga- niseren. Aile oudjes, die het vorig jaar de tocht medemaakten, zijn nog in leven. HARKSTEDE. De Winkeliersvereniging in de gemeente Slochteren vergaderde in café Staalstra, alhier. In verband met het aftreden als bestuurslid van de heren H. Perdok, Schildwolde en J. v. d. Molen, Overscliild, werden als zodanig gekozen de heren J. Len- ting, Schildwolde en Tj. Hansen, Hélium- Besloten werd een nieuwe regeling ten aanzien van slechte be- talers in te voeren. FROOMBOS. De" heer J. v. d- Kamp, hoofd der o.l. Slochteren West, komt voor op de voordracht voor hoofd der o.l. school No. 6 te Zeist. Mej. J. Blijham te Hoogezand is benoemd als leidster van de on langs opgerichte Kleuterschool, al hier. SLOCHTEREN. Voor het te Groningen gehou den examen van coupeuse-lerares slaagden de dames R. Spakman, Schildwolde, G. Spijker, Hélium en L. Uil, Siddeburen. De Oranje Ver. „Oranje-Nas- sau" hield Vrijdagavond haar Algem. Jaarvergadering, o-l.v. de voorz., de heer J. Kruizinga, in het „Hoogehuis" De verschillende jaarverslagen wer den goedgekeurd. Hieruit merken we onder meer op dat het aantal leden thans 175 bedraagt terwijl er een voordelig kassaldo is van f 159.91. De heer J. Swarts bracht namens de kascommissie verslag bit waarop aan de penningm., de heer P. Noorman décharge werd verleend De heren H. J. ten Have en W. Scheeringa werden als bestuursleden herkozen terwijl in de plaats van de heer Radijs werd gekozen de heer Dijken. Hierna had een langdurige bespreking plaats over de in Sep- tember a.s. te houden feestelijkhe- den in verband met het Regerings- jubileum van H.M. de Koningin. Men kon zich verenigen met de plannen van het Gemeentelijke Co mité terwijl de leden van „0. N." die in dit comité zitting hebben ver- zocht werden verschillende punten in de e.k. vergadering van dit comi té naar voren te brengen. SLOCHTEREN. Vrijdagmiddag vond bij het Hogehuis, alhier, vanwege de Veen- koloniale Boerenbond, de jaarlijkse stierenkeuring plaats. Het aange- voerde materiaal was, op een enkele uitzondering na, goed te noemen. Van de oudere stieren verwierf Piet Edu- ard, van de vereniging voor Kunst- matige Inseminatie te Slochteren, de eerste prijs met 82.1 p. voor ex térieur, 0.75 voor afstamming en 4 p. voor productie, totaal 86.85 pun ten. Van de jonge stieren kreeg ,,Ver- wachting" van J. Mulder Pzn. te Harkstede de eerste prijs met resp. 79.4.0.75 en 4 p., totaal 84.15 punten. No. 2 werd „Winston", eig. Stieren- vereniging Slochteren met resp. 77..0.75 en 4 p., totaal 81.75 pun ten. De 3e prijs was voor ,,Herman 22", eig. R. Kortholt, Scharmer, met resp. 75.8.0.75 en 3.625 p., totaal 80.175 punten. Een eervolle vermel- ding ontvingen ,,Siemon", eig. wed. K. Tepper, met resp. 75.1.1 en 2.775 p., totaal 76.875 punten en ,,Johan 2", eig. H. Veldman, Scharmer, met resp. 75.3, gene en 1.2 p., totaal 76.5 punten. SCHILDWOLDE. Donderdagavond 1 April j.l. hield de Melkcontrôle-verenlging „Duurswold" haar jaarvergadering in café Veenhoven, alhier, o.l.v. de voorzitter, de heer R. Atzema. De 'secretaris, de heer W. A. de Boer, gaf een jaarverslag. Verschillende zaken werden besproken en afge- handeld- De gecontroleerde koeien zullen in het vervolg van ingebrande nummers worden voorzien. De heer R. Atzema werd met op 1 na alge- mene stemmen herkozen als be stuurslid. De heer Schippers, contrôleur van de Zuivelfabriek „Duurswold" te Slochteren, gaf hierna voorlichting betreffende de contrôle. Er werd nog opgemerkt, dat de koeien van deze vereniging een heel goed figuur siaan tegenover dieren van andere verenigingen. Een ooievaar is, ondanks de koude, weer op zijn nest bij de boer- derij van de heer H. Koning, alhier, teruggekeerd. De Federaile van de Moderne Landarbeidersbond in de gemeente Slochteren had Zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst belegd in het café Spanninga, ter huldiging van de onlangs afgetreden voorzitter, de heer P. J. Knollema te Harkstede, die in deze functie gedurende bijna 40 jaar werkzaam was geweest. De voorz., de heer A. Speelman te Schildwolde, sprak een openingswoord en memoreerde in het kort de loop- baan als verenigingsbestuurder van de heer Knollema. Hierna werd het woord gevoerd door de heren H. de Ruiter van Utrecht als secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. Pietersen van Groningen, hoofdbe- stuurslid en een zoon van de heer Knollema. Behalve verschillende ca deaux ontving de heer K. het Bonds- insigne in zilver en het Ere-voorzit- terschap van de Federatie. In zijn dankwoord liet de heer K. de strijd in de afgelopen 40 jaar de revue passeren. Nadat een groepje ,,Aan de strij- ders" van de Nobel had gezongen werden verschillende toneelstukjes opgevoerd. SIDDEBUREN. Voor het Vakdiploma mineraal- water industrie en bierhandel slaag de de heer W- H. Meijer, alhier. De Ver. ,,Reinigingsdienst Sid deburen" hield haai\ jaarlijkse alg. vergadering in café „De Witte Lin- den". Uit de verslagen bleek dat de ver. ook in het afgelopen jaar weer in een grote behoefte heeft voor zien, terwijl de boeken van de pen ningm. sloten met een voordelig saldo. In verband met vertrek van de heer A. Brink naar Hoogezand werd de heer E. Stuut als bestuurs lid gekozen. De afd. Schildwolde van de C.H.U. vergaderde, onder voorzitter schap van de heer D. Bontsema in de leerkamer van de Ned. Herv. Kerk. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Hierna hield de heer H. Uoornbos een inleiding over het eerste artikel van het Beginsel Program der C.H.U. In een door „Het Groene Kruis" belegde vergadering werden de af tredende bestuursleden, de heren N. S. Huisman en L. Hoving herkozen, terwijl de heren G. Rouwkema en M. ten Have werden benoemd in de materiaal-commissie. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het aan tal leden bedraagt 573. Het batig saldo is f 976.78. ZUIDBROEK. in een îoxaai van de scnooi Heiligelaan werd de eindles gehou den van de landbouwwintercursus, waarbij aanwezig waren de heren Pat je en Noteboom van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, burgemees ter en wethouders van Zuidbroek en het dagelijks bestuur van de afdeling Zuidbroek van de Groninger Mij. v. Landbouw. Aan aile cursisten kon een diplo- ma worden uitgereikt. Drie der di- ploma's droegen de clausule „Met zeer veel vrucht". WAT MET HET GELD VOOR DE 2e WERELDOORLOG GEDAAN HAD KUNNEN WORDEN. Volgens een Amerikaanse statis- tiek môet de tweede wereldoorlog een trillioen dollar hebben gekost. Met dit bedrag had men aile op aarde levende families een villa met 6 kamers, een garage en een auto kunnen geven. De rest was nog voldoende ge weest om in iedere stad met meer dan 5000 inwoners een modem zie- kenhuis en een school te bouwen. VLIEGTUIGONGELUK NABIJ BERLIJN. Een Engels vliegtuig van de Bri- Jish European Airways, dat vanaf Londen via Hamburg op weg was naar Berlijn, is nabij deze stad, na een botsing met een Russische jager, die in de eerste plaats zijn positie niet opgegeven had en in de tweede plaats jager accrobatiek" toepaste, verongelukt. Het Engelse vliegtuig had 14 personen aan boord, waar- onder twee Amerikanen. Allen zijn om het leven gekomen. Ook de Rus sische jager stortte neer; de inzitten- den kwamen eveneens om het leven. Generaal Robertson heeft voorge- steld Britse vliegtuigen door jagers te laten escorteren, indien het mi litaire Sovjet-bestuur geen bevredi- gende verklaring van het gebeurde geeftj en geen garantie geeft, dat dergelijke feiten in het vervolg niet meer zullen voorkomen. Van Ame rikaanse zijde is men van plan het- zelfde te doen. Het militaire Sovjet-bestuur heeft zijn leedwezen over het gebeurde uitgesproken. DE ATOOMBOMMEN OP IIIROSJIMA EN NAGASAKI. Volgens de anatomist, Dr. Grue- lich, zou de uitwerking van de atoombom-ontploffing in Hirosjima en Nagasaki op kinderen, die deze bombardementen overleefden, zijn, dat zij tijdelijk in hun groei zijn be- lemmerd. In opdracht van de Ameri kaanse commissie voor Atoomener- gie heeft Dr. Gruelich Roentge- foto's gemaakt van ruim 1000 Ja- panse kinderen. Hij kon niet zeggen hoe lang en in welke mate het groei- proces was vertraagd. „Welkom Binnen" Zaterdagavond gaf de toneelver- eniging „ONDA" in „Ons Gebouw" te Zuidbroek een uitvoering van de klucht „Welkom Binnen". Het gezel- schap Bakker van Muntendam ver leende muzikale medewerking, ter wijl ter bestrijding van de onkosten een verloting werd gehouden. „Het Ouderlijk Huis" In het ,,Parkhotel" te Sappemeer gaf de toneelvereniging ,,V.O.G." de derde opvoering van „Het Ouderlijk Huis". Bovendien werd de klucht „Het Bokje" opgevoerd. Er was bal na. De belangstelling was niet zeer groot. „De Ofgrond". De toneelvereniging ,,Vrienden- schaar" voerde Zaterdagavond in de goedbezette zaal van het café Vroom op „De Ofgrond", een drama, en ,,De Komeet", een klucht. Na afloop van de toneelvoorstelling was er bal. 503e STAATSLOTERIJ 5e klasse (hoge prijzen) 9e lijst: f 1000 9714, 18942; f 400: 2249, 6877, 13919, 16548, 20683; f 200: 2825, 12879, 18928; f 100: 2213, 3076, 3823, 5009, 5512, 7682, 7911, 8008, 12880, 13253, 15933, 16015, 19961, 20892. 10e lijst: f 5000: 6522; f 1000: 1093, 6811, 7158, 9012, 11201, 14385, 18490, 21105; f 400: 4451, 13725, 19725; f 200: 3941, 7866; f 100: 5043,5409, 5711, 11414, 12087, 12578, 18740, 19260. ADVERTENTIE I-M. Jaarabonnementen op de STAATSLOTERIJ Ook zeer geschikt voor clubjes. Ontzaglijk meer kans, omdat U bij 't winnen van een prijs telkens GRATIS een nieuw lot ontvangt. Mogelijk 27 prijzen op één lot. Adviezenbureau Jan Huitzingstr. 1 Hoogezand. Maandagavond heeft minister Lief- maar op zijn beurt, evenals vroeger, tinck voor de radio gesproken over! een exportoverschot van goederen het „Plan Marshall". Hier volgen en diensten tegenover Indonésie de belangrijkste delen uit zijn rede: scheppen, dat in dollars kan worden Het Europese herstel programma afgedekt. is bedoeld als een stimulans, niet als een zitkussen. Het brengt geen blij vende oplossing voor de moeilijk heden van dit werelddeel, maar is een kans, die ons en andere landen wordt geboden om binnen een be- trekkelijk korte tijd voor onze moei- lijkheden zelf een blijvende oplos sing te yinden. Het Duitse vraagstuk. Nederland, België en Luxemburg hebben in Benelux-verband een voorbeeld gegeven van economische samenwerking. Het onlangs gesloten vijij-mogendheden verdrag, dat be halve de genoemde landen ook Groot-Brittannië en Frankrijk om- vat, draagt in dit opzicht mogelijk- heden in zich, waarvan de spoedige verwezenlijking tôt onze vurige wen- sen behoort. Een intensiever hervat- ting van het handelsverkeer met de Duitse zones is niet minder dan een levenskwestie voor ons land. Aangezien ailes wat wij uit deze zones invoeren nog steeds in Dollars moet worden be- taald, is het moeilijk te begrij- pen en te verdragen, dat de deuren voor onze uitvoer over de Oostelijke grens nog niet wijder zijn opengesteld. Mogelijkerwijs zal de Marshall- hulp er toe bijdragen aan de bezet- tingszônes de koopkracht te ver- schaffen om ook van Nederland in' de nabij e toekomst een behoorlijk kwantum goederen en diensten af te nemen. Indonesië. Niet minder vitaal.dan een hervat- ting van het handelsverkeer met de Duitse zones is voor ons land het op- voeren van de zich langzaam her- stellende uitwisseling van goederen met de overzeese gebiedsdelen, in het bijzonder met Nederlands-Indië. Voor het sluitend maken van onze dollarbalans is die een zaak van de eerste orde. Aangezien Indië van ouds in staat is geweest een uitvoer- overschot naar het dollargebied te kweken en bij voldoende herstel daartoe zeker opnieuw in staat zal zijn, moet Nederland niet alleen dat i herstel zo veel mogelijk bevorderen, Hofstads Koorknapen, het Matrozenkoor, zong in het hôtel „Struvé" Wie Vrijdagavond het concert van het Matrozenkoor in het hôtel „Stru- vé" bezocht, en wie enkele maanden geleden op dezelfde plaats heeft ge- noten van de uitvoering van de „Wiener Sangerknaben", die komt ongetwijfeld tôt het maken van ver- gelijkingen, temeer omdat de pro grammai veel overeenkomst verto- nen. Ook hier voor de pauze geestelijke muziek, hoofdzakelijk met Latijnse tekst, daarna een brokje show. Op het programma van de Wiener San gerknaben stond „Opernprobe" van Lortzing; de Nederlandse knapen stelden zich met de veel eenvoudiger, maar daarom niet minder aantrekke- lijke „Landelijke Repetitie" van F. van Suppé tevreden. Na de pauze SCHOOLVOETBAL. Er zullen dit jaar wederom school- voetbalwedstrijden worden gehou den, waaraan practisch aile onder- wijsinstellingen in Hoogezand en Sappemeer zullen deelnemen. Er wordt Zaterdag a.s. reeds met deze wedstrijden een begin gemaakt. Ten behoeve van de jeugdige spe- lers geven wij hieronder een speci- ficatie van terreinen en tijden. In rubriek A (Lagere scholen) wordt eerst gespeeld op 14 April, en wel als volgt: Terrein Gasfabriek, Sappemeer: (Leider de heer A. G. Larmoyeur): 1—1.45 u. A: O.L.S. Kees de Haan- straatWesterschool; 1.452.30 u. B. Winnaar AOosterschool. Terrein v. Roijenstraat (Leider de heer K. W. de Grooth): 4—4.45 u. A: Bijz. school MartenshoekO.L.S- Martenshoek; 4.455.30 u. B. Win naar AO.L.S. Hoogezand. Terrein FVV (Leider de heer J. B. Schoolland) 4-30—5.15 u. O.L.S. Fox- holO.L.S. Westerbroek. Programma voor Zaterdag a.s.: Rubriek B (Jongens van 13, 14 en 15 jaar): Terrein H.-S., Hoogezand (Leider de heer J. B. Schoolland): 22.45 u. A: ULO SappemeerGHBS; 2.45 3-30 u. B AmbachtsschoolULO Hoogezand (A); 3.304.25 u. C ULO Hoogezand (B)RHBS; 4.25 5.10 u. D. Winnaar AWinnaar B. Rubriek C (Jongens 15, 16 en 17 jr.): Terrein RHBS Sappemeer (Leider de heer P. M. v. Dorst): 1.302-35 u. A: RHBS—GHBS; 2.35—3.40 u. B. ULO SappemeerBijz. ULO Sappe meer; 3.404.45 u. C. Ambachts schoolULO Hoogezand; 4-455.50 u. D. Winnaar AWinnaar B. Rubriek D (17 jaar en ouder): Terrein GHBS Hoogezand (Leider de heer H. Baas): 23.05 u. A. RHBSULO Sappemeer; 3.054.10 u. B. HandelsavondschoolU L O Hoogezand; 4.105.15 u- C. Winnaar A—GHBS. De finales zullen gespeeld worden op 17 dezer op een nader bekend te maken plaats en tijd. BILJARTEN. De wedstrijd tussen Siddebuur- sterveen ei> Noordbroek werd ge- wonnen door Noordbroek met 261 tegen 211 punten. De totaalstand tussen de beide clubs is thans Noord broek 479 punten tegen Siddeburen. 445 punten. BOKSEN. De voorronden voor de Nederland-^ se kampioenschappen voor 1948 ama teurs, werden Maandagavond ver- bokst in de Harmonie te Groningen. Ook nu was de belangstelling hier- voor weer groot. Toch waren over het algemeen de partijen niet van dien aard zoals men mocht verwach- ten. Er heerste bij de bezoekers een zenuwachtigheid welke zeer veel af- breuk deed aan het vertoonde. In het Bantamgewicht boksten L. Kwarten (N.H.) en J. Velthuis Er werd in deze partij weinig fraais te zien gegeven. Winnaar werd Kwarten. J. v. d- Meulen (N.) werd door niet opkomen van A. Kutin (Z.) in het Vedergewicht zonder strijd win naar. In dezelfde klasse ging het treffen tussen J. Heinkens (N.) en J. Schreutelkamp (Z.H.). Deze partij was van zeer slordig gehalte en werd gewonnen door Schreutelkamp. In de Lichtgewichtklasse boksten J. van Eyck (N-H.) en J. Hesling (N.). Hesling was lang niet zo in vorm als anders en verloor dan ook deze partij. In hetzelfde gewicht moesten elkaar treffen M. Eleveld (O.) en C. Kleinhout (N.H.) daar de eerste niet opkwam,werd L. Homan (N.) bereid gevonden. Deze laatste bokste rustig en technisch beter dan Kleinhout. Daar deze door verst.u- king van zijn voet opgaf, werd Ho man winnaar, hoewel Kleinhout door niet opkomen van Eleveld, automa- tisch winnaar werd- Verder boksten in dezelfde klasse Fr. Wolters (Z.H.) en D. Postma (N.) Wolters was over het geheel beter en werd dan ook winnaar. Het Welter-gewicht bracht een treffen tussen T. Brommer (Z.H.) en H. Stuhlen (O.) Hoewel Stuhlen geregeld veel meer in de aanval was, werd toch Brommer door technisch beter boksen winnaar. J. Hagenaar (N.H.) en C. Visser (N.) ook beide Welters, leverden meer vecht- dan bokswerk. Beide boksers waren na de derde ronde zeer vermoeid en het was maar goed dat de beslissing viel ten gunste van Hagenaar, want een extra ronde was niet meer mo gelijk geweest voor hen. In het Middengewicht waarin P. Diesen (Z.H.) en J. Niezwaag (N.) uitkwamen werd goed werk gele- verd door de laatste, die pas in deze klasse uitkwam. Hoewel Diesen winnaar werd door zijn meerdere routine in dit gewicht, heeft Nie zwaag kranig partij gegeven. J. Schubart (N.) en H. v. d. Berg (O.) boksten in dezelfde klasse een goede partij. Vooral Schubart zijn techniek was weer verre supérieur aan dat van v. d. Berg. In de le ronde ging de Oostelijke rivaal voor enige tel- len neer, zelfs tweemaal, maar moe- dig vocht hij drie ronden door. Toch was het duidelijk, dat Schubart ver- reweg de meeste punten behaalde en dit was ook het oordeel van scheidsrechter en jury, zodat hij als winnaar uit de strijd kwam. W. Snoek (N.H.) en H. Jansen (O-). le verden in dezelfde klasse niet zulk goed werk. Het was hier meer lijf aan lijfwerk met weinig goeds. Snoek werd in deze partij winnaar. In het Zwaargewicht boksten J. Kuik (Z.) tegen Joh. W. de Jager (N.) In de le ronde ging Kuik reeds voor 7 tellen neer. De Jager bokste ook in de „clynch" Beter en werd dan ook verdiend winnaar verklaard. Zoals gezegd, bijzonder veel werd er deze maal niet vertoond en we hopen een volgende maal degelijker werk te zien. Douwe Bakker. Het ligt verder in de bedoeling van Bakker de kampioen halfzwaar- gewicht van Nederland ult te dagen om de titel. Er bestaat grote kans dat deze partij in Groningen zal worden verbokst. SCHAKEN. Uitslagen onderl. elub-competitie Schaakver. „Hoogezand-Sappemeer". Groep I: J- KremerJ. Reijne 10; J. KuipersJ. Miedema afgebr. Groep II: P. v. DorstF. Akker- man 01; F. AkkermanP. v. Dorst 10; M. de VriesP. v. Dorst 10; H. G- SteenbeekH. R. Dolfin 10. Groep III: W. ZwaneveldF. R. Huizinga 10. Promotie-competitie H. v. BockhovenH. G. Steenbeek 0—1. Uitslag Nosbo-wedstrijd tegen Uni- tas III. Unitas III—H.-S. I J. BalkemaP. Beersma 10 H. v. d. KraagL. Scheen 10 S. E. BoumaH. Clobus 01 L. AlkemaJ. Reijne 14 J. NieuwoldJ. Kremer 10 M. FokkensF. Akkerman 10 K. Boit—A. Kolthof F. Stelling—B. Hoen 1—0 S- v. d. Veenn.o. 10 H. HoeksemaG. Pentinga 10 Totaal 82 werden door beide koren wereldlijke liederen ten gehore gebracht. Wanneer we zonder meer gaan vergelijken, dan valt die vergelij- king ongetwijfeld uit ten gunste van de Weense zangertjes. Door lien werd iets gepresteerd, dat moeilijk geëvenaard kan worden. Maar men zou de Wenertjes beroepszangertjes kunnen noemen, (wat een traditie en scholing zijn aan het Instituut der „Wiener Sangerknaben" verbonden), terwijl het Matrozenkoor amateur- werk is. De jeugdige zangertjes wor den door Théo van Elferen uit de Haagse jeugd gepikt, en krijgen drie maal per week een uur zangles. Wanneer men dat in overweging neemt, dan is de conclusie: hier is geen vergelijking mogelijk. Van El- ferens matroosjes hebben uitstekend werk te beluisteren gegeven, zowel wat koorzang betreft, als wat aan- gaat het werk der beide sopraan- solistjes. Het programma van geestelijke liederen bereikte ongetwijfeld zijn hoogtepunt in „0 Sacrum Convivi- um" en „Sanctus". De dirigeerkunst van het 10-jarige dirigentje, dat de voortreffelijk op- gevoerde „Landelijke Repetitie" leidde, heeft de harten voor dat ventje veroverd. Théo van Elferen zelf begeleidde hier aan de vleugel. Het programma van wereldlijke liederen werd er even goed afge- bracht als dat van geestelijke mu ziek, en de ovatie die het koor na afloop te incasseren kreeg was zo groot, dat tôt drie maal toe een extra'tje werd gegeven, en onder deze extra'tjes bevond zich het be- kende „Wiegenlied" van Mozart. Toen de „Wiener Sangerknaben" in Sappemeer waren, was de zaal bij kans te klein om het publiek te bevatten, en bij het Matrozenkoor, kon er al was de opkomst niet slecht te noemen gevoeglijk een schepje bij. Wij zullen dat maar toe- schrijven aan het vergevorderd sei- zoen. Maar voor de matroosjes had een stampvolle zaal heel wat pretti- ger geweest. H. B. ..Florence Nightingale" Over het kinderoperette „Sneeuw- witje" welke op de Rode Kruis-avon- den, welke in Hoogezand en Sappe meer zullen worden gegeven spraken wij reeds, omdat onze plaatsgenote- autrice, Mej. C. Bogaerts, ons haar ter inzage had gezonden. Naar wij thans vernemen zal ook nog de film „Florenee Nightingale" vertoond worden. Wij achten het daarom nut- t.ig iets over Miss Nightingale te vertellen. Zij leefde van 1820 tôt 1910 en is bekend geworden um het vele filan- tropische werk, wat zij heeft ver richt. In 1854 vertrok zij naar het ter rein van de Krimooriog. In een hos- pitaal te Scutari heeft zij met grote toewijding verpleegsterswerk ver richt, een toewijding, die haar naam in de wereld bekend heeft gemaakt Toen zij in Engeland terugkeerde had men geld voor haar bijeenge bracht. Doch dit geld wilde zij niet te eigen bate aanwenden, zij schonk het aan een opleidingsschool voor verpleegsters. Vervolgens werd zij een strijdster voor de verbetering van de gezond heidstoestand op het platteland. Zij wordt wel eens de pionierster voor de wijkverpleging in Engeland ge noerpd. Het levenspeil. Een verhoging der industriële en landbouwproductie zal met kracht moeten worden nagestreefd. Dit be- tekent, dat een zo groot mogelijk deel van de beschikbare buitenland- se betalingsmiddelen, zal moeten worden gebruikt voor de wederop- bouw, uitbreiding en modernisering van het productie-apparaat, en met behulp van dit versterkte productie- apparaat zal een vergroting van de export, bij voorkeur natuurlijk naar de dollarlanden, rechtstreeks of m driehoeksverkeer, moeten worden tôt stand gebracht, om de betalings- balans ook met deze gebieden slui tend te maken. Een verhoging van de binnenlandse consumptie staat aanvankelijk op de tweede plaats en mag slechts dienen om de volks- kracht te versterken, niet om een le venspeil na te jagen, dat straks, als de Marshall-hulp afloopt, toch zai blijken niet te zijn te handhaven. Sanering Staatsfinanciën. De Europese herstel hulp geeft ons een kans op gedurende de jaren, waarbij zij verleend wordt, de staatsfinanciën te saneren. De minister kondigde in dit op zicht afronding der conversie van de staatsschuld aan. Conclusie. Met het Europese herstel program ma in de rug hebben wij nog een hardei strijd voor ons. Geen wanho- pige strijd, zoals het geval zou ge weest zijn, indien de Marshall-hulp was uitgebleven, want thans is er een perspectief: het perspectief van gestadige opgang en toenemende (economische onafhankelijkheid. Voor- waarden daartoe zijn: Inspanning en offerbereidheid van elk onzer per- soonlijk en nauwe constructieve sa menwerking in nationaal en interna- tionaal verband. TRIBUN A AL GRONINGEN. Vonnis: H. Leugs, Slochteren: in- tern. tôt 2 Nov. 1949, ontz. uit de kiesr. en verbeurd verkl. f 500- Vandaag staat terecht M. R. Brust (Ged.) uit Harkstede. TRIBUN A AL VEENDAM. Vrijdag j.l. stond o.m. terecht: Ellerus Aaldrik Winter, (ged.) 30 jaar, landb. te Korengast (Noord broek). Hij was lid van NSB en ver schillende aanverwante organisaties, werd landwachter, en heeft de eed van trouw op Mussert afgelegd. Ver- dachte heeft voorts medegewerkt aan de afzetting van het erf van veearts Mulder, toen die door de Duitsers werd gearresteerd, zodat besch. mede verantwoordelijk is voor het feit, dat deze veearts is omgeko- men. Besch. meende, dat hij niet vooraf heeft kunnen zien, dat Mulder zijn leven zou verliezen. Op een vraag van de président antwoord bekl- dat hij lid van de NSB is geworden, omdat zijn gehele familie lid was. Mr. W. Veldhuis van Winschoten wees erop, dat verd. bij het uitbre- ken van de oorlog nog maar 22 jaar was. De grootmachten in de NSB commandeerden en gelastten en lie- ten het vuile werk doen door hen, die niet inzagen, dat er met hen werd gespeeld. Volgens pleiter heeft beschuldigde op eigen initiatief geen kwaad ge- daan. Daarom achtte hij de drie jaar, die hij in in^ernering heeft doorge- bracht, voldoende straf. Mocht het Tribunaal een andere mening heb ben, dan achtte pleiter een geccm- bineerde straf (deels effectief en deels voorwaardelijk) op haar plaats. Vrijdag a.s. zal o.m. terecht staan W. Lemstra (Ged.) van Sappemeer. GRONINGSE VISHANDELAREN ORGANISEREN ZICH. Te Groningen vond een bijeen komst plaats van aile vishandelaren uit stad en provincie. De heer F. Hendriks, vice-voorzitter van de vak- groep detailhandel in vis, wees er in zijn inleiding op, dat de detailhan del in vis elkaar voor de oorlog „op afkeurenswaardige manier beconcur- reerden". Spreker verklaarde, dat, indien deze concurrentie zou worden voortgezet, tal van kleinhandelaren niet in staat zullen zijn hun bedrijf nog langer in stand te houden. De bedoeling van deze bijeenkomst was, om te komen tôt de oprichting van een Groningse afdeling van de vak- groep detailhandel in vis. Een zestal leden werd gekozen om zitting te nemen in het voorlopige werk- comité. Het zijn de heren: Dik Veendam; Mulder, Nieuwe Pekela; Stoelman, Warfum; Neperus, Sappe meer; Tombroek, Uithuizen, en voor Groningen de heren Drewes en Hof- man. Programma van R.O.N. Woensdag 7 April: 18.3018.45 De Stem van het Noorden; 18.45 19.00 Landbouwkwartier. Ir. H. Burg- mans van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Leeuwarden spreekt over „Ziektebestrijding op vruchtbo- men". Donderdag 8 April: 18.0018.30 Concert door de Chr. Muziekvereni- ging „Euphonia" te Engwierum o.l.v. Gosling Mol; 18.30—19.00 Groninger Programma. „Grônneger laidjes". Zang door Riek Plinsinga en H. W. Plinsinga. Aan de vleugel: Hans Plinsinga. Vrijdag 9 April: 18.3018-45 De Stem van het Noorden; 18.4519.00 Drents programma. „Ridderleven in Zuid-West Drente", causerie en re portage in verband met de ontdek- king van wandschilderingen op De Havixhorst bij de Wijk. Zaterdag 10 April: 18.1518.30 Groeten uit Indonesië; 18.3018.45 Noordelijk weekoverzicht; 18.45 19.00 Drs. Fop. I. Brouwer: Land bouw en Natuurbescherming.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2