u SPEELT RUSLAND EEN GEVAARLIJK SPEL? PLAATSELIJK NIEUWS W OOST GOORECHT VAN 1871 EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Weerzinwekkende Juristerij. Gemeenteraadsvergadering. v? ZATERDAG 10 April 1948 No. 29 DE GEMEENTEN HOOGEZAND VOOR WAARIN OPGENOMEN SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Felle uitlatingen van Amerikaanse ministers duiden erop, dat het geduld van de V.S. bijna zijn grenzen heeft bereikt. WATGEEFT DE RADIO Oplegger ramde gevel. Koppeling raakte los. Kort Wijdingswoord den d "terven- Derde Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C-V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883. Wij kunnen helaas niet zeggen, dat aan het internationale politieke fir mament, dat reeds sinds het einde van de oorlog grauw geweest is, een zonnetje is zichtbaar geworden. Het tegendeel is waar. De internationale spanningen zijn toegenomen, hebben hun toppunt bereikt. Het scheen dat er nog maar een kleinigheid nodig zou zijn om de wereld opnieuw in een oorlog te storten. Berlijn staat in het middelpunt van de belangstelling. Sinds de Russen zich uit de geallieerde be- stuursraad hebben teruggetrokken is het daar tôt een reeks incidenten gekomen, welke de ergste gevolgen zouden kunnen hebben. De situatie is zo: Reeds tijdens de oorlog kwamen de geallieerden over- een, dat Berlijn, dat in de Russische bezettingszône van Duitsland kwam te liggen ,in 4 sectoren zou worden verdeeld. Teneinde hun sectoren te kunnen bereiken zouden de Weste- lijke landen bovendien een corridor door de Russische sector krijgen, bestaande uit een autoweg en twee spoorwegen. De reeks van incidenten welke heeft plaats gehad, en die zijn hoog- tepunt vond in het rammen van een Brits lijnvliegtuig, dat 14 personen aan boord had, dôor een Russische jager, waardoor beide machines brandend neerstortten en allen die zich aan boord bevonden de dood vonden, zullen wij niet releveren. Wel dient opgemerkt te worden, dat de Russen in Wenen, waar dezelfde verdeling in zones heerst als in Ber lijn, een zeer soepele houding aan- nemen. Willen de Russen Berlijn ge- heel hebben, en Wenen aan de Wes- telijke landen overlaten? Of probe- ren de Russen hoever zij kunnen gaan zonder een gewapend conflict te veroorzaken Indien dit laatste het geval is dan speleh zij een ge- vaarlijk spel, want de felle uitla tingen van enkele Amerikaanse mi nisters wijzen erop, dat Amerika's geduld bijna zijn grenzen heeft be reikt. Verkiezingen. In Italie woedt een verkiezings- strijd. Enerzijds staan de communis- ten, m^t achter zich de machtheb- bers in Moskou; anderzijds de aan- hangers van het blok van De Gas peri, gesteund door de Westelijke landen. Van beide zijden wordt de nodige propaganda gemaakt. De Westelijke landen hebben Rusland gevraagd of het ermede accoord gaat dat Triëst aan Italie wordt te- ruggegeven. Dat was een meesterlij- ke propagandistische zet. Zegt Rus land nee, dan bestaat de mogelijk- heid dat een aantal communisten zich achter de Gasperi zullen gaan scharen, omdat het aanbod tôt de teruggave van Triëst door de Wes telijke landen en de Russische wei-, gering de indruk heeft gewekt, alsof Italië van de Westelijke landen heel wat meer kan verwachten dan van Moskou. Stemt Moskou toe, dan geldt niet alleen het feit dat het ini- tiatief van de Westelijke landen is uitgegaan, maar dan zal Zuid-Slavië dat aan Moskou kwalijk nemen. Ook in Tsjecho Slovakije staan de verkiezingen voor de deur. Over de uitslag behoeft geen twîjfel te be- staan. De Volksfronters zullen de overwinning behalen. Wel is het aan de oppositiepartijen toegestaan can- didaten te stellen. Maar allerlei ge- troffen maatregelen maken, dat deze candidaten vrijwel geen kans krijgen. Palestina. De Veiligheidsraad heeft op voor- stel van de V.S. besloten om nog- maals een algemene vergadering der V.N. bijeen te roepen betreffende het Palestijnse vraagstuk. Verder be- sloot de Veiligheidsraad, eveneens op voorstel van Amerika een wa- penstilstand tussen Joden en Arabie- rta voor te stellen. Van Joodse zijde werd verklaard, dat een wapenstil- stand door de Joden kon worden aahvaard, indien deze wordt gesloten """^N GOEDE DAAD VAN DE "T-ivr; S'A' lui* - „BIO-VACANTIE-OORD" Het bestuur van de Stichting „Bio- Vacantie-Oord", dat ondanks aile po- glngen er niet in kon slagen het aan tal bedden in haar koloniehuis uit te breiden, heeft nu besloten uit de op- brengsten van collectes voor het jaar •1948 honderdvijftigduizend gulden be- ischikbaar te stellen aan stichtingen, die hetzelfde doei nastreven, maar geen geld genoeg ehbben om haar va- cantiehuizen permanent bezet te hou- den. Leden en toe- net ver- Voor 0.75 (al- i Sappe-' ijwonen. Vergeet n hc^tel et nocel Programma van R.O.N. Zondag 11 April: 12.45—13.00 Earn- stich wurd fan Ds. D. van Dijk (me- ditatie in het Friea) 13.1513.45 Koos Meekers, klarinet en L. Sieper- da, piano, spelen Fantasie concer tante van C. M. von Weber; 18.40 19.00 Sportuitslagen en» Sport van Vandaag. Maandag 12 April: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. ,,Appèl der Gewesten"; indrukken van het regi- onalistisch congres te Bakkeveen; 18.4519.00 Sportpraatje. Dinsdag 13 April: 18.1519.00 Frysk programma. 18.15 Stimmen ût it Heitelân; 18.30 „Der sit wolris in bonkje yn, mar it smakket oers 'bêst", in learsum healûrke mei in Cleurige wurklist en gânsk foar- dracht fan W. P. Altena. in het kader van het verdelingsbe- sluit. De Amerikanen hebben intussen een programma van 15 punten opge- steld betreffende het beheer over Palestina. De Algemene vergadering is per 16 April bijeengeroepen. En terwijl de werld bezig is naar een oplossing te zoeken voor het Pa lestijnse vraagstuk, duurt de strijd voort tussen Joden en Arabieren. Hier kan niet meer van ongeregeld- heden gesproken worden, hier heerst een complété burgeroorlog. Wellicht kunnen enkele cijfers meer zeggen dan veel woorden: van- af de aanvaarding van het verde- lingsbesluit tôt 1 April zijn in Pales tina bijna 2000 personen gedood, waaronder 110 Britten. In dezelfde période bedroeg het aantal gewon- den 4000, van wie plm. 1500 ernstig. Skandinavië. Het ontwerp voor een Fins-Rus- sisch verdrag is gereed gekomen. De bepalingen worden in het alge- meen redelijk genoemd. Het Finse parlement zal zich over dit ontwerp moeten uitspreken, waarna event. uitwisseling der rati- ficatie-documenten plaats vindt. In de Skandinavische landen (Noorwegen, Zweden en Denemar- ken) valt weinig neiging waar te nemen zich aan te sluiten bij een West-Europees blok. Wel uit zich door diverse maatregelen (o.a. op militair gebied) een ietwat nerveuze stemming. En deze stemming zal er zeker niet beter op geworden zijn, nu het waarschijnlijk is, dat door het Fins-Russische verdrag de Russische invloedssfeer tôt aan de grenzen van Noorwegen en Zweden reikt. Voor de Marshall hulp tonen de Skandina vische landen in ieder geval grote belangstelling. Nog twee punten. SAPPEMEER. - De bestuurdersbond H.-S. hield de alg. jaarvergadering in het hôtel Wed. Groeneveld b. d. Veiling. In zijn jaarverslag wees de secre- taris de heer J. Dijk, in de eerste plaats op de totstandkoming van de Noodwet Drees en op de mogelijk- heid zich na afloop der eerste termijn nog voor consumentencrediet te kun nen opgeven. Verder werd de kinder- bijslag verhoogd, en werd verbetering gebracht in wachtgeld- en overbrug- gingsregeling en de positie van de D.U.W.-arbeiders. In deze ve^beterin- gen aldus het verslag heeft het N.V.V. een belangrijk aandeel gehad. Het aantal leden in deze plaatsen van de bij het N.V.V. aangesloten or- ganisaties is stijgende; in Nov. 1947 bedroeg dit aantal 888, 1 Jan. 1948 908 en thans is bijkans de 1000 be reikt. De bestuurdetsbond is vertegen- woordigd in diverse commissies e.d. (zoals Prijzen Contrôle Comm., Com- missie v. Consumentencrediet, Comm. uitv. Noodwet Drees, Adviescomm. v. h. Arbeidsbureau enz.) Door de di verse vertegenwoordigers werd hier- omtrent verslag uitgebracht. Het financiëel overzicht over 1947 gaf een klein nadelig saldo aan. Het bestuur is thans als volgt sa- mengesteld: P. Heerlien (voorz.), J. Dijk (secr.), R. Blaauw (penn.), M. Hut, G. Vos, E. Wolthuis, K. J. Kra- mer, J. Rensema en D. Staal. Wij vernemen dat binnenkort door het Instituut Boelkes een cursus voor de opleiding van het politie- diploma zal worden ingesteld. Het Inst. Boelkes (school er- kend door de Ver. v. Dir. v. Part. Handelsscholen) deelt ons mede, dat zijn navolgende leerlingen slaagden voor het op 19 Maart gehouden exa men vanwege de Kon. erkende Alg. Stenografen Bond, voor het Practijk- diploma Stenografie Syst. „Groote" Nederl. (130 lettergr. p. min.): de dames G. Hasper, Slochteren en H. H. Schuur, Wagenborgen; voor het Practijk-Diploma B Machineschrijven (snelheidsdiploma) de dames: G. Kruijer, Zuidbroek; D. Scholten, Hoo- g^feand; A. Waijer, Sappemeer en C. Zeeff, Zuidbroek; voor het Practijk- Diploma A Machineschrijven: de da mes G. Hasper, Slochteren.; H. v. d. Horst, Zuidbroek; A. Huisman, Zuid broek; J. Jager, Zuidbroek; C. M. Keizer, Muntendam; J. A. Meijer, Kiel-Windeweer; H. Nomden, Noord- broek; H. H. Schuur, Wagenborgen; H. Sissing, Sappemeer; F. Smid, Kropswolde; J. Ververda, Sappe meer; J. de Vries, Sappemeer; A. Westerkamp, Noordbroek; G. J. Wil- develd, Hoogezand en -de heren L. v. Duinen, Slochteren; J. Iden, Slochte ren; A. de Jonge, Kolham; J. Schreu- der, Zuidbroek; H. Siebe, Schildwol- de; J. Sloot, Kiel en H. Struik, Hoo gezand. De Bloemist- en Hoveniers Patroonsver. H.-S. en Omstr. verga- derde in het café Dijkhuis o.l.v. de heer H. C. Prenger. Nadat de notu- len en ingekomen stukken waren be- handeld werd door de heren Prenger en Amerika verslag uitgebracht van de te Hoogezand en te Groningen ge- Onder voorzitterschap van de heer T. Albronda werd Woensdag- avond in het café Dijkhuis de alg. jaarl. ledenvergadering gehouden van de Ver. v. Onderl. Begrafenis-verze- kering. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer de Wit, bleek, dat het ledental nog steeds stijgende is. Op 1 Jan. 1947 bedroeg dit 1321 en op 1 Jan. 1948 1601. Het aantal ver- zorgde begrafenissen bedroeg in het afgelopen jaar 67, waarvan voor le den 34 en voor niet-leden 33 en wel resp. 1 eerste, 18 tweede en 15 derde en 5 eerste, 8 tweede en 20 derde klasse. De totale ontvangsten hadden be- dragen f 25.656.96, de uitgaven f 22.936.00 zodat er een batig saldo was van f 2720.96, welk bedrag werd tôegevoegd aan de reserve, waardoor deze stegen tôt f 41.988.29. Tôt lid van de kascomm. werd aangewezen *de heer Heyes. De aftre- dende bestuursleden, de heren L. A. van Hage, H. Wagenaar en H. Vie- ning werden herkozen. Mej. Frey, bode, tôt dusverre in tijdelijke dienst, werd thans voor vast aangesteld. Ook het afgelopen jaar is weer gebleken welk een voorname plaats deze ver- eniging in de gemeente inneemt. SAPPEMEER/HOOGEZAND. Zaterdag j.l. slaagden te Gro ningen voor het examen boekbinden de heren Jac. van Bon, Sappemeer en G. Rehwinkel, Hoogezand. VEENDAM/SAPPEMEER. Op de interjr. Slagers-Vakten- toonstelling welke in de Veemarkt- houden vergaderingen. Daarbij kwam hallen te Utrecht werd gehouden, men op het probleem van de straat- werden Pol's Slagerijen te Sappm./ verkoop van bloetnen. In de verga dering werd erop gewezen, dat bij de straatverkoop in het algemeen minderwaardige producten aan de man worden gebracht. Als afgevaardigde, die de jaar vergadering, te Amsterdam zal be- zoeken, werd aangewezen de heer K. Amerika. Er zijn nog twee punten waarop wij moeten wijzen. Maar ruimtege brek maakt, het noodzakelijk, dat wij hier kort zijn: in de eerste plaats .de Pan-Amerikaanse conferentie te Bo gota. Daar is een voorstel van Mars hall tôt bestrijding van' het commu nisme aangenomen. Naar aanleiding van een mededeling van de Venezo- laanse afgevaardigde werd een aan- val ontketent op de koloniale status van verschillende gebieden op het Westelijk halfrond. Het tweede punt betreft China. Daar heeft Tsjang Kai Sjek zich niet jHet was de toegevoegde verdediger meer voor président beschikbaar ge- van Rauter: Mr. K. van Rijckevorsel. steld. Als zijn opvoiger wordt ge- In voile ernst we mogen toch niet noemd Dr. Hoe Sjih. De mogelijkheid ^eronderstellen dat bij een rechtszit- bestaat dat Tsjang Kai Sjek minis- ting als deze galgenhumor wordt ge- ter-president zal worden. tapt stelde deze Nederlandse ad- In de „Heerenveense Koerier" trof- fen wij een zeer treffend artikeltje aan over het procès Rauter, of liever over het pleidooi van Rauters verde diger. Enkele gedeelten van dit arti- kel laten wij hier volgen: Dat Hans Rauter, die duizenden en nog 'een duizenden Nederlandse men- sen heeft laten vermoorden, bij zijn procès een grote mond zou opzetten, dat hij zijn onschuld zou betuigen, de rollen omkeren, de martelaar uithan- gen en het anti-communisme als troefkaart uitspeten, dat is niet vreemd en komt allerminst onver- wacht. Neen, voor de grote verrassing bij dit procès zorgde een Nederlander. Te HOOGEZAND op Woensdag 7 April. In ons vorig nummer namen wij van deze vergadering een volledige agenda, met uitvoerige toelichting op, zodat wij in dit verslag kort kunnen zijn. De ingezonden stukken. Wat betreft het adres van de Be- drijfsvoetbalbond werd, overeenkom- stig het prae-advies van B. en W. besloten het verzoek niet in te willi- gen, wegens overbelasting der vel- den. Verzoeken om adhaesie-betuigingen van B. en W. van Haarlemmermeer aan een raadsbesluit, desbetr. instan- ties te verzoeken geen toestemming te verlenen Zondag's te rijden in de Ronde van Nederland", en van B. en W. van Beerta aan een motie be treffende de toestanden in de D.U.W. werden voor kennisgeving aangeno men. Een adres van div. drankbestrij- dingsorg. om in verenigingsgebouw voorm. hôtel Huizinga geen alcohol- houdende dranken te schenken wordt om advies in handen van B. en W. gesteld; een verzoek van het bestuur van de Ver. tôt Plaatselijk Nut om verhoging van de subsidie voor het '-io.,teronderwijs wordt aangehouden iwv.<r°r begroting. tôt de behanaeimB Verder bevatten de Ingekomen a(jjlfiegle de slechte bezoldiging van brugwach- ter Ten Hoeve te Kielwindeweer. Hierop werd geantwoord dat dit ge val t.z.t. nogmaals bezien zal worden. De voorstellen inzake salaris en wedden ambtenaren burgerlijke stand en internaatsbedrijf werden aangeno men, evenals het in ons vorig num mer besproken voorstel inzake de Smitslaan. Begroting 1948. Bij de aanbieding van de begroting merkte de burgemeester op, dat de financiële toestand der gemeente niet gunstig lijkt. De gemeente kan met de gewone uitkering van het Rijk niet volstaan. Er is een subjectieve bijdrage (sluitings-bijdrage) van f 38.100 toegezegd, terwijl een straat- belasting wordt voorgesteld, die f 25.000 moet opbrengen. Desondanks blijft er op de begroting 1948, gewo ne dienst, een belangrijk tekort. c/mtrent de toekomst was de heer de Wit minder pessimistisch. De in- komsten der gemeente ontwikkelen zich goed. Daartegen groeien - echter ook de uitgaven. Te ZUIDBROEK. stukken een aantal goedkeuringen van Ged. Staten en één van de mi- nister van binn. zaken. Schriftelijke voorstellen. Besloten wordt tôt'uitbreiding van het aantal aan de Gem. Dagam- bachtsschool te onderwijzen vakken met het gieterijvak en tôt herverhu- ring van een aantal gemeente-wo- ningen. In de gisteren gehouden vergade ring van Ged. Staten inzake de sa- menvoeging van Hoogezand en Sap pemeer werd Hoogezand vertegen- woordigd door het collège van B. en W., op verzoek van de heer v. d. Poel aangevuld met twee gem.raadsleden, waartoe werden aangewezen de he ren Eenjes (Arb.) en Brouwer (A.R.) Inzake de salariëring van gem. per- soneel, welk voorstel onveranderd door de raad werd aangenomen voer- den enkele leden het woord: De heer Rubing (C.H.) vroeg of voor los personeel, dat geruime tijd in dienst is geweest, geen vaste aan- stelling is te verwachten, waarop de heer Klok antwoordde, dat deze zaak' de aandacht van B. en W. heeft. Op vragen van de heer Rubing betref fende de overleden los-werkman Tor antwoordde de burgemeester, dat de financiële regeling de aandacht van het collège heeft. De heer Boelsen (CPN) sprak met veel woorden over Verschillende ingezonden stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Onder deze stukken bevonden zich een verzoek van het gemeente- bestuur van Haarlemmermeer om tz ^"T'iigen aan een verzoek Lc om aan de desbetreffende insu,..<œ» r: geen vergunning te verlenen voor de op Zondag te verrijden routes van de „Ronde van Nederland". B. en W. werden door dé raad ge- machtigd bij de Coop. Boazbank te Bunnink een kasgeldlening aan te gaan van f 60.000 tegen 1 Vi Het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting dusdanig te wijzigen, dat aile kermisvermake- lijkheden onder de belasting vallen, en voor aile het tarief enigszins te verhogen, werd aangenomen. Voor sport, toneelvoorstellingen enz. blijft het bestaande tarief ongewijzigd. De Raad besloot de beplanting aan de Stationsstraat te vervangen door Essenboompjes. Dit werk zal worden uitgevoerd door de Nederlandse Hei- de Mij., terwijl plaatselijke leveran- ciers zullen worden ingeschakeld. De kosten worden geraamd op f 721. In verband met de bouw van 30 woningen werden B. en W. door de raad gemachtigd kasgeldleningen te Sluiten tôt een totaalbedrag van f 280.000. Ten behoeve van dg bouw van arbeiderswoningen werd besloten tôt onteigening van gronden van de Ned. Herv. Kerk en van de heer W. Hartman aan de Galgeweg. De Gemeenterekening 1946 werd aangeboden, en in handen tgesteld van een commissie ter naziening. vocaat zich achter de misdaden van Rauter. In voile ernst durfde hij ver- klaren, dat elk Nederlands generaal in diens plaats hetzelfde zou hebben gedaan. Het wegvoeren en doodschie- ten van onze medeburgers op bevel van Rauter was de schuld van de Ne derlandse regering en van de Neder landse verzetslieden. Zij hebben, o schande, zich niet aan de afspraak gehouden, bij de capitu- latie gemaakt, om onvoorwaardelijk orde en rust te bewaren. De ellende "begon met het optreden van radio Oranje, en werd bekroond in de te gen aile spelregels indruisende wa- pendroppings. Een en ander was (hier citeren wij deze nobele reehts- geleerde letterlijk) ,,een daad van verregaande laagheid en oneerlijk- heid". De arme Rauter kon niet an- ders! Hij heeft het niet gewild, maar zijn ,,vergeldingsmaatregelen" zijn ,,onzerzijds door schending van met de vrjand als zodanig gesloten over- eenkomsten uitgelokt". Mr. Rijckevorsel heeft de les van het Neurenberger tribunaal goed ge- leerd. In Neurenberg sprak men nog over de twijfelachtigheid van de status der partisanen. In Den Haag durft men spreken over de verregaande laagheid en oneerlijkheid van onze illegaliteit. Wij, die geen meesters in de rech- ten zijn en nog enig natuurlijk rechtsbesef hebben overgehouden, kunnen hiervoor maar één woord vinden: dit is een onuitsprekelijke schunnigheid. Een schunnigheid om dat ze onze doden lastert, en omdat ze uitgaat van de erkenning van het recht van de overweldiger. Het is inderdaad best mogelijk, dat mr. van Rijckevorsel het stel artike- len waarmee hij deze hokus-pokus uit zijn baret goochelt, voor het Recht aanziet. En hij heeft het pré cédent van Neurenberg; hij ziet er een gat in. Maar is dan voor deze ad- vocaat het recht zo verworden tôt een spelletje, dat hij' zelfs bij de aan- blik van 100.000 doden nog niet be- grijpt dat ergens een fout in zijn re- denering moet schuilen? Straks is het 4 Mei, en worden de doden geëerd. Ailes op zijn tijd. Mis- schien zal mr. van Rijckevorsel ook bij een gedtenkteken staan. Misschien zal hij wel een bijdrage geven voor een verse krans van de buurtvereni- ging, en de voorgeschreven plechtige stilte in acht nemen voor deze bedrij- - verregaande laagheid en vers van - stem niet meer oneerlijkheid, die nu». tegen hem kunnen verheffen. ny die woorden dan ongetwijfeld niet herhalen; ailes op zijn tijd, en beroep is beroep. Maar mogelijk zal dan het besef tôt hem doordringen dat hij die plech tige stilte eerder in acht had moeten nemen - in de rechtszaal. Veendam met hun inz. fijnere worst- soorten bekroond met twee le prijzen één 2e prijs en een eervolle vermel- ding. De slagerij Joh. Timans te Sap pemeer werd bekroond met één le en één 2e prijs (fijnere worstsoorten) Het succès van plaatsgenoten op deze tentoonstelling, waar ook inzen- dingen uit België, Zwitserland, De- nemarken, Oostenrijk, Engeland, enz. aanwezig waren, is derhalve zeer groot geweest. HOOGEZAND. Dinsdagavond hield de Gronin- ger Mij. voor Landbouw, afdeling H.-S. een ledenvergadering in het hô tel Faber, onder voorzitterschap van de heer K. Huizinga, die het wel- komstwoord sprak. Verschillende ingekomen stukken van het hoofdbestuur werden behan- deld, en het werk van de Stichting van de Landbouw werd besproken. De heer A. Tonnis, die cmgeveer 25 jaar in Amerika woonachtig is, en thans mot verlof te Kropswolde vertoeft, hield een intéressante cau serie over de Landbouw in Califor- nië. De heer F. de Glint, vroeger al- hier woonachtig, werd met ingang van 15 Maart bevorderd tôt commies en benoemd tôt hoofd van een afde ling Compatibiliteit, ressorterende onder het ministerie van economische zaken. Donderdagavond organiseerde de afd. H.-S. van het Ned. Rode Kruis haar jaarl. propaganda-avond in de vrijwel geheel bezette Schouwburg- zaal Hôtel Faber. Nadat de voorz., Dr. Gischler de vergadering geopend had werd als eerste en tevens hoofd- nummer de kinderoperette ,,Sneeuw- witje" in een bewerking van Mej. C. Bogaerts, naar het bekende sprookje, opgevoerd. Men zal moeten erkennen, dat het vele werk, dat zij aan de be werking en de leiding bij de uitvoe- ring gehad heeft, bij het talrijke pu- bliek waardering vond, temeer daar er onder de de jeugdige zelfs zeer jeugdige erecutanten waren, die zich vol animo van hun taak kweten. Nadat de film Florence Nightin- gale" nogmaals het grote werk van het Rode Kruis had beklemtoond, werd de bijeenkomst gesloten. In de in het hôtel Faber gehou den jaarvergadering van de Gymn. en Athl.ver. H.-S. werden de jaarversla- gen van penningmeester, secretaris en voorzitter goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden Mej. T. Eefting en de heren Addens, Blaauw en Harkema herkozen. Het programma voor 1948 werd vastgesteld en omvat de ontvangst van de Luxemburgse turners in Juli. Zaalwedstrijden op 18 April en het Jubelfeest te Arnhem op de Pinkster- dagen. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over de viering van het 65- jarig bestaan. Op de huishoudelijke vergade ring van de afd. H.-S. van de Ned. Natuurhistorische Vereniging, ge houden iu lot hotel Fa.ber'. hield de heer J. de jongê Van een lezing met lichtbeelden over vog'el- trek. WESTERBROEK. In 't café Smid kwam dezer da- gen de begrafenisver. „Westerbroek" bijeen. In 't bestuur werden de heren J. Buurman, J. Luiken en H. Kooi herkozen, terwijl in de contrôle- commissie de heer E. Luiken gekozen werd. Het grasgewas van ide beide sportvelden van de v.v. „Wester- broek" werd gedurende drie jaren verpacht aan de heren Zeuner en Hammenga. MIDDELBERT. In de kerkekamer had de instal- latie plaats van enkele nieuwe leden van het Jongensgilde. Door de leiders werd het doel en werkwijze nog eens uiteengezet. Vele ouders toonden hun belang stelling. SLOCHTEREN. Voor de nieuwe cursus aan de Landbouwhuishoudschool zijn 34 leer lingen toegelaten. SCHILDWOLDE. Vrijdagavond werd in café Veen- hoven een vergadering gehouden van belangstellenden voor het te houden schoolfeest van de o.l. school. Na een inleidend woord van de voorz., de heer Boddema, volgde een bespre- king over de dag op welke het feest zal worden gehouden. Besloten werd de feestcommissie vrij mandant te verstrekken, ook met het oog op de door het ingestelde gemeentelijke comité te organiseren feestelijkhe- den. Als leden van de commissie werden benoemd de heren S. Vos, H. Doornbos, G. Kuper, M. v. Tholen, D. Folkersma en E. Bosscher. Als afge- vaardigden naar de gemeentelijke commissie werden benoemd de dames De HaanKuipers, WildeboerDam- hof en de heer A. R. Vink. De afd. Schildwolde en Siddebu- ren van de C.J.B.T.O. hielden een propaganda-vergadering in de loka- len achter de Geref. Kerk, alhier. De leiding berustte bij de secretaris der Landelijke Bond, de heer R. Bos te Siddeburen. Na een kort openings- woord werd het woord gegeven aan de heer Plomp, de Nederlandse Ver- tegenwoordiger van de ,,Canadian Pacific Railway", die een lezing hield over de landbouw en veeteelt in Canada, waarbij tevens lichtbeelden en films werden vertoond. HELLUM. Bij café van Dalen werd Zater dag- en Zondagmiddag een kermis gehouden. Door het slechte weer was het bezoek matig. In de zaal, waar men beide dagen kon dansen bij mu- ziek van „De Jantjes", had men over belangstelling niet te klagen. ZUIDBROEK. De heer F. Reinders, concierge van het kantongerecht, alhier, be- haalde met zijn Groenendaler „Anka van Frederikshuize" op de te Leeu- warden gehouden tentoonstelling van de Kynologenclub ,,Friesland" de kampioensprijs, het praedicaat „uit- muntend", een le prijs, 2 spéciale prijzen en een lauwerkrans voor de beste Groenendaler der tentoonstel ling^ DANKBAARHEID. Een Engelse kapper, die tijdens de oorlog gratis het haar knipte van G. I.'s die platzak waren, zit thans in een gevangenis wegens heling. Toen dat aan een Amerikaanse ad- vocaat ter ore kwam, scheepte deze zich onmiddellijk in naar Engeland, omdat hij de houding van de kapper in oorlogstijd zo sympathiek vond, dat hij hem gratis rechtsbijstand wil ver lenen. Donderdagmorgen, is door het losraken van een koppeling een zwa- re oplegger met massieve banden, toebehorende aan de fa. Reinsbergen Zn. exploitanten van kermisverma- kelijkheden, door de gevel van het meubelmagazijn ,,De Concurrent" te Martenshoek gereden. Toen de oplegger losraakte, reed het voertuig tussen twee bomen door, waarvan één even werd geraakt, en kwam vervolgens tegen de hoeketa- lage van genoemd magazijn terecht. Tegen de stenen rand, welke onder het etalageraam is aangebracht, kwam het gevaarte tôt stilstand. De ijzeren pijler, welke is aangebracht waar de twee etalageruiten elkander raken, brak in drie stukken. Sponnin- gen werden ontwricht, de stenen on- dermuurtjes beschadigd, een winkel- ruit werd volkomen versplinterd, een ander zeer ernstig beschadigd. De in de étalagé tentoongestelde goederen werden beschadigd door het vallende glas. Ailes bij elkaar kan ge sproken worden van een belangrijke schade. De oplegger zelf bleef vrijwel onbeschadigd. Spoedig na het ongeluk arriveerde de verkeerspolitie uit Winschoten, die een onderzoek instelt naar de schuld- vraag. Het is een geluk te noemen, dat zich op het moment, dat de oplegger los raakte geen wandelaars op het trottoir bevonden, daar deze onge twijfeld tussen wagen en muur zou den zijn doodgedrukt. OPTIMISME. Houdt moed, Ik heb de wereld overwonnen. JOH. 16 33. Houdt moed! Een woord voor van daag. Als ge met mensen spreekt, treft u in deze tijd telkens weer, hoe moedeloos velen zijn. dat is ook wel te begrijpen. Veel verwachtingen van na de oorlog zijn niet vervuld. Velen zijn bang voor een nieuwe oorlog. Men vraagt zich bezorgd af, of de el lende van de bezettingstijd zich dan zal gaan herhalen. De wereld is vol conflicten en drei- gingen. Is er wel iemand die in deze wereld een echt-optimistisch geluid kan laten horen? Op die laatste vraag zou ik willen antwoorden: ja. Er wôrdt een opti- mistisch geluid gehoord. Het Evan- gelie, de blijde boodschap van Chris- tus, is en blijft door ailes heen opti- mistisch: „Houdt moed, Ik heb de wereld overwonnen!" Dit was Christus' laatste woord aan zijn leerlingen, vôôr Hij ging lij- Hij bereidt u»." erop voor dat zij het niet gemakkelijk Suiicu hebben: In de wereld lijdt gij verdrukkins, maarhoudt moed, Ik heb de wereld overwonnen. Ik heb de wereld overwoanea» Dat zegt Jezus nog vôôr Hij gaat lij- en sterven. Zô zeker is het, dat Hij straks de dood zal overwinnen zal opstaan uit het graf! Christus heeft overwonnen. Heer is waarlijk opgestaan. Hij leeft. Hij regeert. Ook de dreigende mach- ten in deze gigantische en demonische tijd worden door Christus geregeerd. Christus regeert ook uw leven. Geef u toch aan Hem over! Want God be- lôoft, dat een ieder die in Hem ge- looft, niet zal verloren gaan. Geef u aan de levende machtige Heiland over! Dan zal Hij voor u zorgen. Dan kunt ge, ondanks aile zorgen optimistisch blijven. Dan geeft ge de toekomst, de dag van morgen, aan Christus over. En ge vindt in het hebben, vandaag, de rust die ge nodig hebt om uw taak te volbrengen. Hoogezand. P. KLAPWIJK, en De

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1