De verbinding Groningen-Centrum „Plaatselijk Nut" Spanhoff de Jongl De Wtd. MOEDT-SMED, Gymnastiekscboenen Als U het PLAATSELIJK NIEUWS Als U het nog met wistjl zonder boni Virginia Cigaretten[ HENSEM - Sappemeer De Opi met „l Dancing E GRO< Tuinaanleg en -ondeM Hôtel Za XatteeC-i in l KUNST Snipen Snap in de„BonteTrein" Er wordt bij het Zuidiaardermeer gewerki aan de uitvoering van plannen lot verbetering van de accomodatle IBI G. H. KUITER Ylo-çf, u-ooh. de. <P,aaA.daq,en Qftic S&foieed MATI „D Witte in de maten 29 t e.m. 36. mmm Zat» le F Schoenenmagaz. Reparatie-inricht. SAPPEMEER Spaarbank Hoogezand-Sappemeer Geopend: Maandags, Woens- dags en Vrljdags van 6—7 uur. Jeugdbank: des Zaterdagsmid dags van 2—4 uur. Heden Isde Jeugd bank GESLOTEN.I VRIJ GELD beschikbaar| voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden. prettig vindtj kennissen te ont-| vangen, koop danl BEHANG van ons. Ieder voeltzich dan|| bij U thuis. Onze sortering it|| modem en uitge- breid in aile prijs- klassen. Komt U zien wat Uw biedt.f M. Veningastr. 53. Maar Dinsc In aile „Nieu Plaatsbi 4—6 u tenmin afhalen. t iswwwwwt Hallo Hallo een uitkomst voor Moeder de Vrouw. Wij kunnen v o 1 o p|| leveren o.a Gortmout, Havermoui Gortvlokken, Gort, Gort- gries, Gortgrutten, Tritor.| Bleekwater, Spiritu%>Ap- pelstroop en Appelmoes En opUw keuzebon| ontvangt U 3 ons Koekjes oflj 3 ons VermicelliJ ook kunnen wij er| op leveren: Sago, Custard, MaizenaJ Tapioca, Pudding. Ook voor U SNOE P-ll BON hebbenwij een ruime sortering. Verder nog Galanterieën, Drogisterijen en Tababs- artikelen. Spéciale sortering in Zieten overtuigt U. U vindt het bij Slochterstraat 99, Sappemeer Heren Tweedjassen 45 pnt. Losse Heren Pantalons 15 pnt. Jongens Windjack's 9 pnt Heren Sporthemden 15 pnt. Zonder punten Hoeden, Petten, Bretels, Sokhouders, Riemen, Dassen, Slipovers, Zonder punten Handechoenen, Sjaals. UwConsument-bonnen zljn bij ons goed besteed. Gonfectiehuis Schou VRIJ E door N Uitgevot ORL. Dl MENDE Oude er De Lan< Concertr Frankrijk Aantrekke nummers. rusthallen Concert h Uit de Per: Entrée f! Plaatsbea [HOOGEZAN met medewerl Uw adres voor Is en blijft steeds J. SMIT, Knljpslaan 8, Hoogez van VRIEIN Opgevoerd zal BAL NA. Kaart inbegr, 's Avond Zaal i ZIE I NOORDBROEK. DE MOORD in de Warmoesstraat te Amsterdam Ged. Staten wenden zich tôt de minister 5e klasse. Hoge prijzen. 13e lijst: f 50.000: 7475; f 1000: 8066, 9047; f 400: 6259, 9076, 9592, 10926, 14946; f 200: 8290, 17540; f 100: 5791, 14946: f 200: 8290, 17540; f 100: 5791 9101, 10706, 13477, 14490, 15152", 16184, 16210, 17226, 17682, 17846. 14e lijst: f 10.000: 19088; f 1000; 1445, 6585, 10412; f 400: 3360, 4325, 5166, 11299, 13460, 16086, 19619; f 100: 1648, 4719, 7029, 10207, 11220, 11287, 14467, 16407, 17216, 20792, 21731, 21681. ADVERTENTIE I.M. Een Jaarabonnement op de dromi „DE drei 1 SAPPEMEER. In de ledenvergadering van de afd. Sappemeer van ..Volksonder- wijs", welke Vrijdagavond in het hô tel ,,Struvé" werd gehouden, werd besloten f 100 beschikbaar te stellen voor de kleuterschool in Kleinemeer, ter aanschaffing van leermidelen en materiaal. Voorts werd f 50 geschon- ken aan het Centraal Genootschap voor Kinderuitzending. Tôt afgevaardigde naar de federa- tie-vergadering te Groningen werd aangewezen de heer W. Koeima De heer J. Fledderman werd aan het bestuur toegevoegd, zodàt dit thans als volgt is samengesteld: W. Koelma (voorz.); J. A. Kampen (secr J. v. d. Veen (penn.); Mevr. H v. d. Schoot—van Apeldoorn en de heren J. Fledderman, A. Kiewiet .en H. Lenstra. Zaterdagavond werd het 25-ja- rig bestaan van de zwemveremging Nero" gevierd met een feestavond in het hôtel Groeneveld n. d. Veilmg. Allereerst werd de heer R- a€ Grooth, die vanaf de oprichtmg pen- ningmeester der vereniging is ge- weest, gehuldigd. Door het jongste meisje, dat aanwezig was, werd hem een mand bloemen aangeboden. Vervolgens werd een gevarieerd programma, dat onder leidmfstopd Er werden enige filmpjes vertoond, welke werden toegelicht door de heer Schmidt uit Haren, sécrétai is SLOCHTEREN. O.l.v. Ds. Vermeer werd in de leerkamer van de Ned. Herv. Kerk een Gemeente-avond gehouden, waarin enige urgente kwesties wer den besproken, o.a. de uitbreiding der lokalen voor vergaderruimte, en een in de toekomst op te richten jeugdgebouw. In verband met het vertrek van de beide organistes werd het benoemen van een vaste organist ter sprake gebracht. Mej. Venema kwam ti.jdens de schoonmaak zo ongelukkig van de trap te vallen dat overbrenging naar een ziekenhuis te Groningen noodza- kelijk bleek. Het slachtoffer is in- middels aan de bekomen verwon- dingen overleden. SCHILDWOLDE. Tôt notabel van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, werd gekozen de heer Tj. Hofman. SIDDEBUREN. In een vergadering van de win- keliersvereniging „Vooruit" werd be sloten de vereniging te ontbinden en hiervoor in de plaats een Buurt- vereniging in het leven te roepen, waarvan aile inwoners vanaf café Por tôt de toren als lid kunnen toe- treden. Plannen zijn in voorbereiding om voor het gehele dorp een winke- liersvereniging op te richten. In een vergadering van ouders van de kinderen der o.l. school al hier werd een comité gevormd voor lid der propaganda-commissie van ^et organjseren van het 3 jaarlijkse 6n XXV* v* rw de K.N.Z.B. De heer Schmidt wees in het bijzonder op de noodzakelijk- heid van samenwerking tussen clé gemeenten en de plaatselijke zwem- clubs. Mevr van Hal werd ten slotte ge huldigd en in de bloemen gezet Het geheel stond onder leiding van "de voorzitter der vereniging, de heer E. Bergman. Ingaande Maandag j.l. wordt op de lagere scholen in deze gemeenten aan de leerlingen melk verstrekt. Iedere leerling krijgt vier maal i n- ter per week. Zaterdagavond werd in het „Parkhotel" een herhaling gegeven van de Rode Kruisavond, weike Donderdag bij Faber was gegeven, en waarin o.m. door kinderen operette „Sneeuwwitje" werd opge voerd o.l.v. Mej. Bogaerts. De zaal was ook nu weer goed bezet. In het hôtel „Struvé" heeft de pl afd. van de Bond v. Staatspen- sionnering een tweede f eestelijke propaganda-avond gehouden. ^ven ais de eerste keer was de spreker de heer L Steenhuis van Zuidbroek. De toneelclub ..V.O.P." voerde op Hin Boetendôrp zien Bootsman terwijl de muziek werd verzorgd door „The Borsini's" De heer R. de Grooth opende en sloot de bijeenkomst. HOOGEZAND. Door de Baptisten Gemeente alhier is beroepen evangelist W. Veenstra van Musselkanaal. Vrijdagavond vond in het hôtel Rowaan de prijsuitreiking plaats van de onderlinge competitie van de bii- jartclub ..Excelsior". De wmnaars: L. Appelbrij (le kl.); O. Heerlien (2e kl.) en P. Eggens (3e kl.) ont- vingen fraaie médaillés. De club or- ganiseert voor haar leden op 20 Jum een reisje naar Nijverdal. Maandag hield in het hôtel Fa ber de pl. afd. van de Band Ned.- Indië haar jaarvergadermg, die slechts zeer matig was bezocht. Na opening door de heer Evers bracht de secretaresse, Mevr. Smit het jaarverslag uit, waaraan wij o.a. ontlenen, dat de afd. momenteel 115 leden en 18 donateurs bezit, dat IbU pakketteri naar Indië werden gezon- den, dat 5 radio-toestellen werden gekocht en eveneens daarheen ge- zonden. Verder was 1 maal een te- legram gezonden aan Mevr. Spoor om inlichtingen omtrent een ernstig gewonde soldaat. Nadat de penn. Mevr. Koster verslag had uitge- Bracht over haar beheer, werden de heren G. Houwink en G. Lammerts aangewezen als leden van de kas- commissie. Nadat bij de rondvraag verschil- lende vragén gesteld en bestuursme- dedelingen gedaan, werden de toe- komstplannën besproken, waarbij het verlangen om aile jongens uit deze gemeenten 2 maal per jaar een pak- ket te zenden op de voorgrond trad. Vrijdag is de stoomsleepboot „Atlas", gebouwd bij de werf Pattje te Waterhuizen, door de Machinefa- briek Gorter, waar de motor en de ketel zijn ingebouwd, aan de Poolse autoriteiten overgedragen. Verschillende autoriteiten alsmede de Poolse consul uit Amsterdam wa- ren bij de plechtigheid aanwezig. Op 20 dezer zal de heer D. Spoor het feit herdenken, dat hij 40 jaar in dienst geweest is bij de N.V. Gebr. Brand, alhier. FOXHOL. In de fabriekscantine van de N.V. W. A. Scholten's Aardappel- meelfabriek vierde de dorpsvereni- ging haar jaarlijkse feestavond. Na dat de heer J. B. Schoolland een wel- komstwoord had gesproken wera het programma gevuld door zang van de vereniging D.V.S. o.l.v. de heer J. F. Kalk, toneelspel o.l.v. de heer Schoolland en muziek én caba ret van het Tianka Kwartet. Er was tôt slot dansen. OOSTERHOOGEBRUG. In een door de A.R. Kiesvereni- ging georganiseerde vergadering ga- ven de heren Dekker en Wijpkema een verslag van de gehouden cursus- vergadering te Groningen, Bovendien hield de heer Wijpkema een pleidooi voor de Bond voor Rijkseenheid. RUISCHERBRUG. Gedurende de maand Maart werd bij de Rijksspaarbank ingelegd f 296.50 en terugbetaald f 1158.32. ENGELBERT. De gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschap" verleende schoolfeest, dat in Juli zal worden gehouden. Uit de vergadering wer den 12 personen aangewezen, die met het onderwijzend personeel, de oudercommissie en het bestuur van de Kleuterschool dit comité zullen vormen. Als voorz. werd aangewe zen het hoofd der school, de heer A. Emmens, als secretaris de heer J. Sportel en als penningm. de heer K. Strijker. In de onlangs gehouden verga dering van de gemeenteraad werd mededeling gedaan van een ingeko- men verzoek tôt instandhouding van de school te Stootshorn. Bij contrôle van kas en boeken der gemeente- ontvanger, bleek het kassaldo ad f 21.516.19 in overeenstemming te zijn met de boeken. De bekende adressen van Beerta en Diever werden voor kennisge- ving aangenomen. De gemeentereke- ning 1946 sloot met een tekort van f 4305.59. Bij de Boerenleenbank, alhier, werd een lening gesloten v,an f 100.000 3 (maximaal te verho- gen tôt 31 L> voor de tijd van 20 jaar, met jaarlijkse aflossingen van f 5000. Met dezelfde instelling werd een rekening-courant gesloten tôt eein debetsaldo van f 10.000 tegen een rente van 3% Er werd besloten tôt de bouw van een derde middenstandswoning. Het timmer-, metsel- en stucadoors- Werk voor de drie woningen werd onderhands gegund aan de fa. Gebr. D. H. en J. Visser te BorgerCompag- nie, voor f 39.575. In verband met diverse bezuini- gingsvoorschriften werd de begroting 1948 gewijzigd. ZUIDBROEK. Om te geraken tôt de oprichting van een afd. van de Alg.'Ned. Land- arbeiders Bond werd op initiatief van de Bestuurdersbond een verga dering gehouden in „Ons Gebouw". Nadat de heer P. Schippers een in- leiding had gehouden over „De Landarbeider en zijn toekomst" werd de afdeling opgericht. In het voorJo- pig bestuur namen zitting de heren U. ten Hove, A. Bakema en H. H. Kleefman, die ook werden benoemd in de sociale dorpscommissïe en de Stichting v. d. Landb. De Afd. Zuidbroek van de Ned. Ver. v. Fabrieksarbeiders vergaderde in „Ons Gebouw". Het hoofdbe- stuurslid, de heer H. Penninkhof hield een inleiding over de medezeg- gingsschap in de bedrijven en de arbeiders daarbij. In de vacature W. ten Cate in het bestuur werd geko zen de heer B. ten Cate. Ter beëindiging van het Win- terseizoen werd door het Nutsdepar- tement in het hôtel Themmen een toneelavond georganiseerd. De „Grunneger Spraok". voerde Op ..Dizzepie-Dizzepu" van Geert Teis. Namens het niet al te talrijke pu- bliek sprak de heer Broëkema een dankwoord. MUNTENDAM. Bij de verloting ten bate van de Gymn. en Athl. Vereniging „S.O.S." viel de eerste prijs (een divan) op no. 701. De tweede prijs (een bijzettafel) viel op no. 170. In een vergadering van de P.v. d.A., Zaterdagavond gehouden in het hôtel „De Munte" voerde de heer J. Tuin van Hoogezand het woord. De muziekver. „Kunst en Strijd", de zangver. „De Volksstem" en „Nieuwe Koers" verleenden medewerking. Er was grote belangstelling. Herhaaldelijk leest men in de kranten berichten over extra grote eieren. Maar niet aile kippen hebben er belang ljij hun eigenaren op die. wijze te verrassen. Een Rhode Islan- der, toebehorende aan de Gebr. Veendorp verraste eijn eigenaren op een andere wijze, n.l. door een ei te leggen, dat slechts 5 M: gram weegt. In een goedbezochte vergade ring van de D.S.J.V. ,,De Nieuwe Koers" afd. Muntendam sprak de heer Wierts, alhier over het onder- werp „Kinderarbeid en Kinderwet". In de période van 10 tôt 15 April zal men door huisbezoek leden trachten te winnen. VERBOUWVERBOD VAN VOOR WRATZIEKTE VATBARE AARDAPPELSOORTEN De Plantenziektekundige Dienst vestigt er de aandacht op, dat in een j aantal gemeenten in de provincies j Groningen, Drente en Overijssel de, verbouw van aardappelrassen, die vatbaar zijn voor aardappelwratziek- te, verboden is op grond van de Aardappelwet 1935. Tôt deze verbo den rassen behoren o.a. de rassen Eigenheimer, Présent, Rode Star, Bintje en Eersteling. Een ieder, aie in twijfel verkeert of zijn perceel binnen het verboden gebied is gele- gen, kan zich op het gemeentehuis vergewissen. De gevolgen van het optreden van aardappelwratziekte voor de uitvoer- handel, vooral van poot- en con- sumptieaardappelen, maken het be- slist noodzakelijk, dat een ieder zich stipt houdt aan de nalevinâ van dit verbouwverbod. Ieder besmet per ceel sluit n.l. de exportmogelijkheid uit van aile aardappelen, die binnen enige kilometers van dit perceel zijn geteeld. COLORADOKEVERBESTRIJDING. De Plantenziektekundige Dienst wil nogmaals in het kort de belapg- rijkste punten naar voren brengen inzake de Coloradokeverbestrijding: In het gehele land zullen aile met aardappelen beteelde percelen ten- minste tweemaal met een insectendo- dend middel moeten worden behan- deld. Deze behandeling vindt bij voorkeur plaats met Calciumarsenaat of een D.D.T. spuit- en D.D.T. atuif- middel. In verband met de geringe moge- lijkheid om stuifwerktuigen aan te schaffen en de beperkte hoeveelheid beschikbare DDT-stuifmiddelen, zal overwegend gebruik moeten wordén gemaakt van spuitmiddelen. De voor- ziening met spuitwerktuigen ver- lobpt gunstiger, hoewel het moeilijk zal zijn de gehele behoefte tijdig te dekken. De perioden, waarin deze behan- delingen moeten worden uitgevoerd, worden t.z.t. officieel door de Burge- meesters der gemeenten bekend ge maakt. HUISMOEDERS wist U, dat afkookwater van groen- te zoveel voedingsstoffen uit de groente bevat (vitaminen en kalk-* ijzer- en, andere zouten)? Hetzelfde geldt voor aardappelwa- ter. Giet afkookwater dus nooit doôr de gootsteén; het kan heel goed ge- bruikt worden in soep of jus! Overigens: met hoe minder water U aardappelen en groenten, zonder aanbranden, koken kunt dus hoe minder er af te gieten valt hoe beter het is! dat veel snoepen niet alleen slecht is voor de tanden, maar ook vaak de eetlust bederft -voor het werkelijk nodige voedsel? Een beter tractatie vormen een appel of ander fruit, die wèl koste- lijke voedingsstoffen bevatten! DOOR VOOFBIJRIJDENDE TREIN GEDOOD. Op het traject FranekerHarlin- gen is de 52-jarige vrouw A. de Jong, wonende te Kie onder Frane ker, toen zij haar hondje voor de trein wilde wegpakken, zelf gegve- pen en gedood. BESTRIJDING VAN SCHURFT VAN APPEL EN PEER. Tengevolge van het buiïge weer is er in de afgelopen week weinig ge- legenheid geweest de bespuitingen tegen de schurftziekte van appel en peer uit te voeren. Aangezien de vruchtlichamen van de schurftzwam thans voldoende ontwikkeld zijn om binnenkort belangrijke aantallen sporen te doen vrijkorhen, raadt de Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen de fruittelers aan van elke gelegenheid tôt spuiten gebruik te maken. Bij de vroege appel- en pererassen, waarvan de knoppen thans reeds in het zgn. rose- of witte-knopstadium verkeren, hetgeen vooral in het Zui- den van het land het geval is, kan bovendien gerekend worden op C'en ernstig infectiegevaar tijdens de bloei. Het is bij deze rassen daaiom gewenst om, wanneer d'e weersoni- standigheden dit toelaten, een be- spuiting kort voor de bloei uit te voeren Tegen ieder der drie verdachten i van de 1% jaar geleden in een pensi on aan de Warmoesstraat 99 te Am sterdam gepleegde roofmoord op de 61-jarige ,,moeke" Marsman, t.w. te gen de 25-jarige Léo H. van der Helm uit Amsterdam, de 25-jarige Corne- lis Hoogenboom en tegen diens 23- jarige broer Jacob Hoogenboom, bei- den uit Delft, heeft de officier van i justitie bij de Amsterdamse arron- dissementsrechtbank, mr. L. H. Feits- j ma, na een langdurige zitting, giste- I renmiddag een gevangenisstraf van 20 jaar geëist. Maandenlang zijn de drie verdach ten door de rechter-commissaris aan kruisverhoren onderworpen, maan denlang ontkenden twee van het drie- tal en slechts Cornelis, die in de wan- deling Kees wordt genoemd, legde een gedeeltelijke bekentenis af, waar in hij van der Helm van medeplich- tigheid beschuldigde, doch zijn jonge- re broer Jaap buiten de zaak tracht- te te houden. Op 17 Februari j.l. dien- de de zaak voor de eerste maal voor de rechtbank. Wegens het ontbreken van enkele getuigen, alsmede voor een schrift- kundig onderzoek naar het inschrijf- formulier, waarop volgens een ver- klaring van van der Helip, Jaap Hoo genboom zich de bewuste nacht van 1 op 2 November 1946 in het pension van Moeke zou hebben ingeschreven als gast, werd de zaak tôt gisteren aangehouden. Graphologisch onderzoek. Het resultaat van dit schriftkundlg onderzoek, dat door de heer van Led- den Hulsebosch is ingesteld, leverde een verrassing op: niet Jaap Hooge- boom, noch diens broer of van der Helm had de valse in blokletters ge- schrèven naam ,,van der Wal" op het formulier geplaatst, doch een jonge- die hij met zijn celgenoot over de moord had gevoerd. Volgens Erkamps Naar aanleiding van bepaalde uitlatingen van de minister van ver- keer en waterstaat, bij de bëhandeling van de desbetreffende be groting in de Eerste Kamer, waarbij het treinverkeer van Gronin gen naar Utrecht ter sprake is geweest, hebben Gedeputeerde Staten van Groningen zich tôt minister Vos gewend. Gedeputeerden wijzen erop dat steeds weer het eerst die voorzie- ning wordt getroffen, waarvan, naar men aanneemt het grootste aantal personen profijt zal hebben, met als gevolg, dat het volk- rijke Westen van ons land reeds lang in het genot van bepaalde voorzieningen is, wanneer die in meer afgelegen delen nog ont- beren. Op verkeersgebied voert de gevolgde gedragslijn tôt vreemde consequenties. In plaats van dat het streven er uit nationale overwegingen op gericht is de afstand van de verst verwijderde provincies tôt het centrum van het land zo klein mog'elijk te ma ken, komen deze naar verhouding steeds verder van het centrum te liggen. Op de langste verbindingen (getuige de weg Gronjn- genUtrecht) laat de toestand het meest te wensen over. De lange spooriijn Groningen-Centrum komt eerst in de laatste plaats voor electrificatie in aanmerking. Gedeputeerden zijn ervan overtuigd dat een dergelijke handelwijze uit oogpunt van nationale économie moeilijk te verdedigen is. Teveei wordt. als vanzeiisprekend aangenomen, dat achterstelling van de belangen der randgewesten bij die van het centrum, eco- nomisch gezien, voor de hand ligt. Er worden enkele gevolgen genoemd, waartoe de gewraakte cp- vatting voor Groningen heeft geleid. Onze provincie is nog steeds verstoken van Rijksvaarwegen en bezit slechts plm. 70 km. rijks- weg (plm. 3 van de totale lengte van de Rijkswegennet). De hier gebruikte spoorwegwagons hebben in het Westen des lands hun beste tijd al uitgediend. Met betrekking tôt Delfzijl lijkt steeds weer te worden gevraagd of de belangen van de centrale havens wel een bepaalde maatiegel ten gunste van Delfzijl toe- staan, in plaats van te vragen of ook deze haven niet aanspraak op een redelijk aandeel in het zeehavenverkeer kan maken. Gedeputeerde Staten vertrouwen dat de minister in het voorgaan- de aanleiding zal vinden nog eens te overwegen of het départe mentale standpunt inzake de weg- en spoorverbindingen van het centrum met Groningen de toets van een gezonde kritiek wel kan doorstaan. zij de figuur is, die kan vertellen wijken. Naar bekend werden de twee wie haar de opdracht heeft gegeven deze naam te noteren. T.onny vari der Kraan is echter onvindbaar. De po- litie heeft in het gehele land naar haar laten speuren zonder enig re sultaat. Zo hopeloos achtte de prési dent de speurtocht naar deze kroon- getuige, dat hij het verzoek van ver- dedigers, verdachte Jaap Hoogeboom, alsmede van de officier van justitie om de zaak opnieuw aan te houden tôt Tonny zou zijn gevonden, niet in- willigde. Bezwarencle verklaringen van celgenoot. Toch leverde deze voortgezette rechtszaak nieuw bewijsmateriaal op. De 26-jarige Hilversumse wever J. H. Erkamps, die wegens heling was gearresteerd, werd begin van dit jaar 8 weken lang opgesloten in de cel van de Amsterdamse gevangenis, waarin zich toen reeds Kees Hoogen boom bevond. Erkamps werd gister- morgen als getuige gehoord, nadat hij reeds uitvoerige verklaringen had afgelegd voor de reçhtercommissaris over de vertrouwelijke gesprekken, dame, die in dienst van Moeke gerui me tijd de administratieve werk had Kees hem verteld, dat Léo, Jaap zaamheden van deze pensionhoudster en Kees gedrieën de oude vrouw had- ii vervulde. Het bleek, dat dit meisje, Tonny van der Kraan genaamd, steeds aile formulieren invulde en die trouw van valse handtekeningen voorzag, waarschijnlijk ten gerieve van de klanten, die men niet met dergelijke fultiliteiten wilde lastig vallen. Waarom zij echter als uitzon- dering deze ,,van der Wal" met blok letters inschr&ef, werd ter rechtzit- ting gistermorgen niet duidelijk. Me- degedeeld werd, dat Tonny van der Kraan als getuige was opgeroepen, opdat zo iemancf dat zou kunnen den vastgebonden, overmeesterd en beroofd. De buit zou meer dan f 4500 hebben bedragen. Van der Helm had minder geld ontvangen, dan de twee broers, ,,omdat hij alleen maar moe- ke's benen had vastgehouden tijdens de overmeestering". Een dag later zouden Kees en Jaap de wenselijk- heid besproken hebben om van der Helm, die blijkbaar erg overstuur was, te verdrinken, ,,zodat er geen enkele getuige over zou blijven". Kees zou het toen echter raadzaam hebben geacht naar Duitsland uit te In de tôt de laatste plaats bezette Schouwburgzaal Hôtel Faber brach- ten Zaterdag j.l. Snip en Snap hun „Bonte Trein", waarin tevens mee- reisden Berry Kievits, Meny Bracke, de twee Gezona's, Eddie Canzoni, Gérard Walden en Govert van Oest. En dit oponthoud is hier in Hooge zand niet zonder succès geweest. Immers, W. Walden en P. Muyselaar, beter bekend als Snip en Snap, brachten als bagage mee een grote dosis amusement en vermakelijkheid. die in verschillende sketches, waarbij enkele zeer goede, onder het publiek werden rondgedeeld. Deze goede sketches brachten deze twee ko- mische acteurs op de hun bekende wijze, d.w.z. vol humor, druk wer- kend op de lachspieren, ofschoon ge- Er is veel gebeurd in en om het Zuidiaardermeer; er is veel veran- derd vanaf de tijd dat de laatste zeilboot naar zijn winterkwartier werd gebracht totdat de eerste B.M. profiterend van het vroege voor jaar weer in haar element werd gelaten. Wij denken niet aan de dijkdoor- braak, die de Kropswolder-buitenpol- der onder water heeft gezet, waar- door een groep noodwoningen geïs- soleerd kwam te liggen. Wanneer wij in dit artikel zeggen dat er veel ge beurd is, dan denken wij alleen aan prettige dingen. Wat Scheveningën is voor Den Haag, of Zandvoort of Bussum voor Amsterdam, dat is het Zuidiaardermeer nu eenmaal voor HoogezandSappemeer en omge- ving: ons zomer-recreatieoord. En ons zomer-recreatieoord had beslist verbetering nodig. Tôt het aanbrengen van enige verbete- ringen werd enige tijd geleden be sloten, maar lange tijd hebben we er niets van gehoord, totdat een de zer dagen een bestuurslid van de Vereniging „Zuidlaardermeer" ons opbelde, en ons wees op de vorde- ringen, welke de werkzaamheden hebben gemaakt. Het bedrijf van Watersp. Ver. „De Leine" is gepacht door de heren Gebr. Bruining van Midlaren, en aanvankelijk zag het ernaar uit, dat buiten de wisseling van eigenaar ailes bij het oude zou blijven. Maar zo is het niet geweest. Wie thans een Zondagmorgen medewerking aan de bezoek brengt aan het Zuidlaarder- kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. meer, die kan zien dat de werkzaam heden in voile gang zijn. Er wordt druk gebaggerd, en men moet con- stateren, dat de werkzaamheden flink opschieteji. De werkzaamheden zouden nog veel verder gevorderd zijn geweest, indien men direct na de pluiting van het seizoen flink had kunnen aanpakken. Maar men is nu eenmaal afhankelijk van vergunnin- gen. Hoe zal het worden? Hoe het bedrijf er in de toekomst zal uitzien is te zien op nevenstaan- de foto van een maquette van de he ren H. Kliphuis en Jac. ten Kate van Sappemeer (welke thans geëtaleerd is in een der uitstalkasten van het Modehuis Gorens te Hoogezand). Op de rechterzijde van de foto ziet men de beide bestaande havens met uitvaart naar het meer, terwijl voor- langs het geprojecteerde paviljoen de nieuw gebaggerde geul loopt met tweede uitgang naar het meer. Op deze rondlopende geul sluit het nieuwe kanaaltje aan, dat toegang geeft tôt de nieuwe grote binnen- haven, waarin men thans aan het baggeren is. Aan deze haven zal men botenhuizen kunnen bouwen volgens bepaalde voorschriften van het bestuur. Achter de grote haven komt een par keerter rein, terwijl plannen bestaan over de aanleg van een kampeerterrein, waar men onder toezicht zal kunnen kamperen. Door de schaarste aan materialen levert de bouw van een paviljoen moeilijkheden op, doch thans gaan de gedachten uit naar een semi-per manent paviljoen, of indien dat niet mogelijk is naar een noodpaviljoen. Volgens de plannen komt het pavil joen te liggen op een naar het water afhellende hoogte, opdat men een goed uitzicht op het meer en op de omgeving zal krijgen. Het ligt in de bedoeling het gehele terrein te be- bossen en te beplanten. De Fa. Gebr. Bruining is vol grote plannen. Niet alleen wil men zich toeleggen op de exploitatie vàn het watersportbedrijf, maar ook op reparatie van vaartuigen en op nieuwbouw. Financiëel is de zaak echter nog niet in kannen en kruiken. Men wil de kosten dekken door eeij emissie van aandelen. zegd moet worden, dat niet aile op even hoog peil stonden. De twee Ge zona's brachten op artistieke wijze hun nummer aan de guitaar: be- schaafd, fris en muzikaal. Hetzelfde kan gezegd worden van E. Canzoni, die op de hem eigen wijze met zijn nog steeds uitstekend stemgeluid ver schillende Italiaanse liederen >en ge- hore bracht, op uitnemende wijze begeleid door Govert van Oest. Met deze critiek zou ik hebben kunnen volstaan, indien de leiding van dit ensemble niet had gemeend een nummer te moeten inlassen, dat, aangekondigd als Salon de Va- riété's", niet op het programma voorkwam en dat ik, onomwonden als een uitermate kwetsende combi- natie van ontkleding en perversiteit qualificeer. Zonder als ,,censor mo- rum" te willen fungeren zal ieder die het wel meent met het morele peil, moeten erkennen, dat de „Can- can", zoals die in dat nummer ge- danst werd, niet anders is dan een gedanste uiting van perversiteit. En hiertegen dient onomwonden gepro- testeerd te worden, temeer, omdat, na het gebeurde in Groningen, uitdruk- kelijk verzekerd was dat hetgeen ge- presenteerd zou worden, aan nie- mand aanstoot zou geven. Deze be- lofte heeft men niet gestand gedaan: de voile verantwoordelijkheid voor het gebeurde komt dus neer op de leiding van het ensemble, dat daar- door de prestaties neerhaalde tôt een peil, waarop zij voor ieder welden- kend mens niet alleen onaanvaard- baar, maar integendeel te verwerpen zijn. L. broers inderdaad in Frankfort gear resteerd. In de cel zou Kees zich vol gens getuige Erkamps ongerust heb ben gemaakt, omdat hij niet wist wat zijn in een andere cel opgesloten broer tegenover de reçhtercommissa ris had verklaard. ,,We komen er niet onderuit", zou hij hebben gezegd, ,,het zal wel 15 jaar voor Jaap wor den en 5 voor Léo en mij". Het requisitoir. Mr. Feitsma concludeerde in zijn requisitoir, dat van diefstal met ge- weldpleging geen sprake kan zijn, omdat dit geen domme jongens zijn. Volgens de openbare aanklager, die van mening was, dat deze verdach ten ten enenmale gespeend zijn van ieder moreel besef, omdat zij gedu rende de zitting lachend grapjes te gen elkaar zaten te maken, hebben zij moeke willen en wetens ver- moord. Zij zouden zeker niet het risico hebben willen lopen later met haar geconfronteerd te worden, want moeke kende hen aile drie zeer goed. Mr. Feitsma achtte aile drie verdach ten voor de moord aansprakelijk en haalde ter staving talloze verklarin gen van getuigen en verdachten (te gen elkaar) aan. Mr. Feitsma echtte aile drie ver dachten gelijkelijk schuldig aan het gepleegde feit, hetgeen hij kwalifi- ceerde als een roofmoord, en eiste tegen ieder van het drietal 20 jaar gevangenisstraf. LU VA LOTEN. Evenals het vorige jaar zijn ook thans weer op ons bureau Luva Lo- ten (van de Koninklijke Ned. Vereni ging voor Luchtvaart) verkrijgbaar. De prijs bedraagt dit jaar f 0.60 per lot. 503e STAATSLOTERIJ. STAATSLOTERIJ w. z. wellicht binnenkort vrij en onafhankélijk. Adv. bur. Jan Huitzingstr. 1, Hgz. RECHTSZAKEN. TRIBUN A AL VEENDAM. Een ietwat vreemde figuur heeft Vrijdag j.l. terechtgestaan: Walter Lemstra (ged.) 54 jaar van Sappe meer, van beroep fabrikant van verfkwasten. Hij was lid van NSB, Ned. Volksdienst en economisch front, en wordt er verder van be- schuldigd dat hij aan een Duitse in- stantie heeft medegedeeld waar te Sappemeer radio-toestellen verbor- gen werden gehouden, als inlichtin- genagent in dienst te zijn getreden van de S.D. en als zodanig inlich tingen te hebben gegeven omtrent de verblijfplaats van personen die gezocht werden. Zo heeft hij de ver- blijfplaatsen van W. C. Wartena en W. J. Berg verraden, waardoor deze personen de dood vonden. Wanneer de président Lemstra vraagt waarom hij lid geworden is van de NSB zegt hij „in het belang van mijn zaak". Hij ontkent mensen te hebben verraden, maar de prési dent leest hem de instructie voor, waaruit blijkt wat Lemstra zelf heeft verklaard. Mr. Vos uit Groningen vond dat beschuldigde stom gehandeld heeft, en wel nimmer een held zal zijn ge weest. Men zocht Wardenaar, doch klop- te bij verdachte aan. Toen men W. daar niet vond vroeg men verd. waar deze dan wel woonde en verd. vertelde dat. Verdachte was geen „agent" van de S.D., maar gaf in lichtingen. Voorts is niet bewezen dat verd. inlichtingen over W. J- Berg heeft verstrekt. Door zijn onhandigheid heeft hij zichzelf nodeloos bezwaard, aldus verklaarde de verdediger.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2