1 1 ALARM IN DE ORIENT Een goed jongensboek Gastvrouwen in de lucht Eerste propaganda tilrnavond Van de Boekenplank WATGEEFT DE RADIO Jeugdboeken. Sport Gymnasriekfestijn in het Hôtel „Struvé' Voetbaluitslagen „ALLARD MORREMA" E. Zandstra heeft een goed jongens boek geschreven, en H. P. Leopold's Uitg. Mij. in Den Haag heeft het uit- gegeven en brengt het voor de lage prijs van f 3.75 in de handel. Er wordt verteld van Friese jon- gens, die rondom het Friese water- land wonen. En hun vrije tijd bren- gen ze natuurlijk door op de plassen, waar zij tussen aile eilandjes de weg kennen als geen ander. Ze richten er een club op, die een geheime hut bouwt. En natuurlijk beleven ze avontu- ren. Welk jongensboek bevat geen avonturèn? En het is Allard Morre- ma, die er het grootste avontuur be- leefd. Hij helpt een Canadese piloot, die nabij de plassen een noodlanding heeft moeten maken, en gevlucht is voondat de Duitsers op de plaats van het ongeluk zijn gekomen. Allard Programma van R.O.N. Woensdag 14 April: 18.30—18.45 De Stem van het Noorden. De bijen- markt te Assen; 18.4519.00 Land- bouwkwartier. G. W. Kaemingh, Hoofd van de Chr. lagere landbouw- school te Hoogeveen, Spreekt over „Verbouw van hakvruchten op de lichte gronden". Donderdag 15 April: 18.0018.30 Concert door de Chr. gem. zangver- eniging ,,'t Korenbloempje" te Be- dum o.l.v. A. van Kammen; 18.30— 19 00 Groninger programma. 1. .,Oet ol' dokter zien praktiek"; 2. Zang door het koor van de „Grônneger Sproak"; 3. Mevrouw Huizenga-On- nekes vertelt iets over haar folklo- ristisch werk. Vrijdag 16 April: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. Friesland vrij? Een uiteenzetting van Prof. Dr. J. H. Brouwer; 18.4519.00 Literair kwartier. Groninger schrijvers (II)- Mr. W. H. Nagel bespreekt „Grens- conflict" van Frank Wilders. Zaterdag 17 April: 18.15—18.30 Groeten uit Indonesië; 18.30—18.45 Noordelijk weekoverzicht; 18.45— 19.00 Biologisch kwartier. Drs. Fop- I. Brouwer bespreekt binnengekomen brieven en boeken. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten: Algemene werken. Echo, Internationale, van ideeën en gebeurtenissen uit aile lande Jrg. 1946/'47. Encyclopaedie, Oosthoek's 1947- D1 Godsdienstt Zijpp, Van der. Menno Simonsz. Sociale wetenschappen. Motor- en rijwiélwet 1948. Wegenverlieerswet 1948. Wetten betreffend de uitoefenmg der geneeskunst 1948. Mok. De vakbeweging. Teufsken. De zelfmoord der mqns heid. V rouwenber oepen Taal- en letterkunde. Kranendonk, Van. Geschiedenis van de Amerikaanse literatuur. Dl. 1. Natuurwetenschappen. Hoff en Hoff—Vermeer. De vitami nes. 8e dr. 1947. Toegepaste wetenschappen. Thomas. Een geheel jaar in de tuin. brengt hem naar de geheime hut, en verzorgt hem tôt de ilïegaliteit zich over de vlieger ontfermt. De boeiende en vloî geschreven avonturèn van Allard Morrema zal iedere Hollandse jongen graag lezen, en al lezende zal hij veel kennis op- doen over het natuurleven van het Friese Waterland. Hier volgt een kort fragment: „Enkele dagen later op een zon- nige voorjaarsmiddag roeit Allard in het ranke puntertje in een zo vreemde wereld, dat hij bijna niet geloven kan, dat hij wakker is. Be- staat dit wérkelijk? En in ons land?" Dit gebied van honderden eilanden, meren en plassen? Dit rijk waar geen huizen zijn, waar geen mensen leven en dat alleen schijnt toe te behoren aan de duizenden vogels'' Nee, het is geen droom. Hier vaart hij Allard de kleinzoon van Douwe Visser uit de ark „Vrijheid-Blijheid" Pake (grootvader) heeft hem gezegd dat hij maar eens in het moeras moest gaan rondvaren, om de omtrek te leren kennen. Pake ging niet mee. Die verlangde ernaar een paar uren alleen te zijn. Aldoor praten, daar- van doet me de keel pijn, zegt hij. Méént hij het? Allard weet het met. Pake is altijd alleen geweest natuur lijkMaar 's avonds vertelt hij toch uit zichzelf BESTRIJDING TUBERCULOSE ONDER RUNDVEE. In de Nederlandse Staatscourant van l-4-'48 is opgenomen een be- schikking van de Minister van Land- bouw, Visserij en Voedselvoorzie- ning, waarbij de provinçies Gronin- gen en Drente zijn aangewezen als gebied, waarin het ingevolge het be- paalde bij artikel 2 van het Besluit bestrijding tuberculose onder het rundvee van 27 October 1943 (Neder landse Staatscourant 1943, No- 209) verboden is runderen te houden. De strekking van het verbod is, zo- als bekend mag worden veronder- steld, te geraken tôt een doeltreffen- de organisatie van de t.b.c.-bestrij ding onder het rundvee. Daartoe is het noodzakelijk, dat al het rundvee onder contrôle komt. Het verbod geldt dan ook niet voor diegenen, die aangesloten zijn bij een door de Minister erkende ge- zondheidsdienst voor vee. Voor Groningen en Drente zijn dit de Stichtingen ..Provinciale Gezond- heidsdienst voor Vee", gevestigd resp. Brugstraat 2 te Groningen en Noordersingel 33 te Assen. Het verbod treedt in werking op 1 Mei 1948. Vôôr die datum dienen dus allen, die runderen willen hou den, zich bij ééh der genoemde adres- sen aan te melden. Zij, die slechts runderen houden met het uitsluitend doel om daarme-i de handel te drijven, vallen buiten deze regeling. WEET U DE WEG die U volgen moet, als U meent dat men U teveel heeft laten betalen? De meeste zakenlieden houden zich aan de vastgestelde prijzen maar. er zijn helaas nog uitzondenngen. Indien U meent, dat men U over- vraagd heeft, kunt gij U het beste tôt de Plaatselijke Prijzencommissie wenden. In ruim 5000 gevallen be- reikten deze commissies, dat kopers reeds voor ca- f 50.000.aan teveel betaalde gelden terugkregen. Kunst. Hàweler. Inleiding tôt de muziekge- schiedenis. Geschiedenis. Adriani Engels en Wallagh. Nacht over Nederland. Huizen, Van. Onze West-Indische ge schiedenis. Nederl. en in 't Ned, vert, romans. Corsari. De man die niet mocht te- rugkeren. Kôrmendi. Een weekdag in Jum. Nicolas. De heer van Jéricho. Priestley. Zonlicht op Zaterdag. Saroyan. De menselijke comedie. Wilma. De lichtbrug. Chr. Zeggelen, Van. Maria van Oranje. Franse romans. Boxo. Le mat Thëotime. Boudens- Amerikanen! Spoken! D:a- manten! (14—17 jaar). Kalmijn—Spierenburg. Flakkesvlam- metje. (1315 jaar). Kramer. Lodewijk de rattenvanger. (7—10 jaar). Kuiper. Als wij eens m Lapianû woonden. (69 jaar). Michaelis. Lotte's grote feest. 10—12 jaar). Steylen. In het witte land. (14-17 jr.) Unnerstad. Muck. (1315 jaar). Wilkeshuis. Met nieuwe moed. (10 12 jaar). HANDELSBERICHTEN In het handelsregister van de Ka- mer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen, te Veendam, komen de volgende mutaties voor: Nieuwe inschrijvingen. Verlofzaak Gruben, Hoogezand, Stationsweg 28, verlofzaak. Eig.: H Gruben. E. C. Forsten—Smit, Zuidbroek, Spoorstraat D 47, cafébedrijf, slijte- rij, winkel en huish. art., ijzerwaren, leder en rubberart. en handel in tweedehands art. Eig'.: E. C. Smit, echtgenote van E. Forsten. Wijzigingen. Hoogezandster Carrosseriebouw, Hoogezand, Kielsterstraat 34, carros serie- en wagenbouwbedrijfwagen makerij en automobiëîspuitbedrijf De zaak wordt voortgezet door de naaml. venn.: Hoogezandster Carros seriebouw N.V. Dir.: W. Bruin. Maat- schappelijk kap. f 18.000.waatvan gepl. en gest. f 15.000.(Ned. Staats- crt. van 16 Jan. 1*48, no. 11) Fa. Reza, Sappemeer, Wilhelmina straat 110, agenturenhandel in land bouwwerktuigen en lasbenodigdhe- den. Bedr. uitgebreid met het repa- ratiebedr. van las- en snijbranders annex vervaardigingsbedr. van zie- kenhuis-apparaten. Wie kent ze niet, dè charmante gastvrouwen in de lucht? Iedereen die wel eens per vlieg- tuig heeft gereisd, heeft kunnen er- varen met hoeveel zorg en toewijding zij zich inzetten om de reis voor de passagiers tôt een genoegen te ma ken. In de geïllustreerde tijdschrif- ten ziet men herhaaldelijk foto's van deze in keurige uniform gekle- de meisjes, in gezelschgp van een hoge autoriteit, van een wereldbe- roemde kunstenaar of sportsman, die zij gedurende enige uren onder hun hoede hebben gehad. Onwillekeurig zou men dan een soort van ontzag kunnen krijgen voor de meisjes, die in deze bevoor- rechte positie verkeren, die met de grootsten der aarde omgaan, die vreemde landen en volken zien, om- dat zij naar aile hoeken der aarde vliegen. Men is geneigd te denken, dat deze meisjes wel grote uitzon- deringen môeten vormen, om voor een dergelijk beroep te worden uit- verkoren en men maakt zich voor- ste'llingen van stapels sollicitatie- brieven, waaronder er maar enkele te vinden zijn van meisjes die wer- kelijk over zulke uitzonderlijke ga-/ ven beschikken dat zij voor dit be roep in aanmerking komen. Niets is eehter minder waar dan dit. Een stewardes is een normale Neder landse jonge vrouw tussen de 22 en 30 jaar met middelbare opleiding, begrip van goede omgangsvormen en, wat het voornaamste is, een juis- te opvatting van haar taak. Vele meisjes zullen zich dan ook geroepen voelen tôt dit bij uitstek vrouwelijk beroep, waarbij men hoog boven de aarde zorgt voor 30 tôt 40 mensen van allerlei nationaliteit, za kenlieden, kunstenaars, staatslieden en sportmensen, maar ook voor moe- ders met kinderen, ja soms zelfs hele gezinnen. Het is de taak van de ste- wardess al deze mensen die dikwijls met een vreemd, onwennig gevoel aan boord stappen, door haar zorg en toewijding op hun gemak te stel- len- lucht worden voorbereid en zij be kend worden gemaakt met enige élémentaire begrippen op luchtvaart- gebied, als routekennis, passagiers- afhandeling, dienstregelingen, vlieg- tuigkennis, enz. Na deze zes weken gaan zij naar Schiphol, waar zij op de grond en op de binnenlandse lij- nen 'onder leiding van een oudere collega hun werk in de practijk le ren kennen. Na enige tijd worden ze dan „losgelaten" en gaan ze alleen op reis, eerst op het binnenlandse net, later op Europese en tenslotte op de intercontinentale lijnen. Een mooi leven begint dan, waartoe vele Nederlandse meisjes zich zeker aan- getrokken zullen voelen. De Nederlandse stewardessen heb ben zich een zeer goede naam ver- worven. Deze naam hebben zij we- ten te verkrijgen, omdat zij de beste eigenschappen van de Nederlandse vrouw in practijk brengen: Eqn- voud, bescheidenheid en doortastend- heid. BOKSEN. Luc van DamBep van Klaveren. In de helft van de volgende maand zal de Nederl. kampioen middenge- wicht, Luc van Dam, zijn titel ver- dedigen tegen Beb van Klaveren. Max Schmeling mag niet naar Amerika. Max Schmeling de vroege- re Duitse wereld-kampioen zwaarge- wicht, wilde naar Amerika gaan om daar boksdemonstraties te geven. Zijn verzoek om een visum werd echter afgewezen. Er wordt medege- deeld, dat de Amerikaanse consu laire diensten in Duitsland alleen bevoegd zijn aanvragen om visa goed te keuren voor een bepaalde groep van geselecteerde personen, waartoe Schmeling niet gerekend kan wor den. Naar een wereld-boksorganisatie. Er bestaan plannen om in de maand Augustus een bijeenkomst te beleg- gen, waarop de New York State Athletic Commission, 4e European Boxing Association en de National Boxing Association of America ver- tegenwoordigd zullen zijn. Het doel van de bijeenkomst is te komen tôt één wereld-boksorganisatie. Men verwacht echter, dat vele moeilijkheden te overwinnen zullen zijn- BILJARTEN. De returnwedstrijd tussen de Bil- jartclub „Kolham" en ,,Schildwolde" werd door Kolham gewonnen met 296247 punten. In de eindstand is Kolham hiermede winnaar. De derde biljartwedstrijd tussen Siddebuursterveen en Noordbroek werd door eerstgenoemde vereniging gewonnen met 233 tegen 208 punten. De stand is thans Siddebuursterveen 678 punten en Noordbroek 687. HANDBAL. Uitsl. Dames Distr. le kl.: Athene- Hygiëa 15; HCGBrunhilde 11; LOVA—Bato 7—0. Heren Distr. le kl.: AHC—Quick 34; Jahn IIVoorwaarts 64. La gere klassen: HCWInst. Hommes 31; BatoInst. Hommes 2 66; HCG II—WIK II 8—3. i m m k yilfirV- Zaterdagavond heeft in het Hôtel „Struvé" de eerste van een tweetal propaganda-turnavonden plaats ge had, welke zijn georganiseerd door de Commissies voor Lichamelijke Opvoeding voor Hoogezand en Sap pemeer, en waaraan naast gasten uit Groningen medewerkten de plaatse lijke gymnastiekverenigingen D.O.S. H.S-, Kiel-Windeweer, S.V.H. en W.I.K. Onder de belangstellenden merk- ten wij o.m. op de burgemeesters van Hoogezand en Sappemeer en de secretarissen van de beide gemeen- ten. Voor de pauze werd, nadat wet- houder Kiewiet van Sappemeer een kort openingswoord had gesproken, door de genoemde plaatselijke ver- enigingen een uit 10 nummers be- staand programma opgevoerd, dat op een behoorlijk peil stond, en waarvan de beide laatste nummers niet .alleen als gymnastiek, maar ook als shownummers hun waarde had- den. Na de pauze werd het programma gevuld door ploegen van de Gro- ningse vereniging „Vlugheid en Kracht", die, omdat enkele heren van deze vereniging verhinderd wa- ren, waren aangevuld met turners van „Rapititas", het geheel onder leiding van de heer Boonstra. Het gaat niet aan aile 12 nummers die door de gasten werden uitge- voerd afzonderlijk te bespreken. Maar één ding hadden al deze num mers gemeen, ze waren in één woord: „af". Hier is voortreffelijk turnwerk gedemonstreerd, hier heeft men kunnen genieten van een sou plesse van menselijke lichamen, die aan het ongelooflijke grenst. Wanneer men de behoorlijke be- zetting van de zaal in aanmerking neemt, zou men kunnen zeggen, dat deze avond als geslaagd is te be- schouwen. Toch geloven wij niet dat de Commissies geheel tevreden zijn. Wie hier vooral aanwezig waren, waren de leden van de plaatselijke verenigingen. Om niet-turners het belang van lichamelijke oefening bij te brengen is het nodig dat juist zij bij dergelijke demonstraties aanwe zig zijn. Er wordt binnenkort ook in Hoo gezand een turndemonstratie gege- ven, waaraan de Groningsè vereni ging ,,Eclectra" haar medewerking 1—0 4—3 7—6 3—3 4—5 3—5 100. Opleiding stewardessen bij de KLM Regelmatig worden door de KLM nieuwe stewardessen in dienst geno- men- de eerste zes weken brengen zij door in het KLM-internaat m Wassenaar, waar zij op hun toekom- stige taak als gastvrçuwen in ae Rob en Daan pagaaiden wat ze konden, maar keken onderwijl toch telkens om. „We hebben een flinke voorsprong op de inlanders", zei Rob, „ik geloof niet, dat ze ons in zullen halen. Maar waar rs hat watervliegtuig van zoëven? Als de piloot o ns maar in de gaten kreeg waren we gered." 101. Ze gleden met een vaart langs de kust en naderden een groot rotsachtig gewelf, dat in de zee vooruitstak. Plotseling uitte B°b eerl schreeuw van schrik- „Daan, hou op!" riep hij uit. „We roeien ze net tegen 't lijfDoor het gewelf zagen ze een gedeelte van de kust, dat eerst aan het oog onttrokken was geweest. Op de kust zat een groepje inlanders en twee oorlogscano's bemand met krijgslieden, gingen juist te water om hen de pgs af te snijden. FEUILLETON. „Dat ik aldoor, aldoor maar m ge dachten tôt je riep: Het is de gehei M„tpr me gang! Kom hierheen!" with strange man m ît No Master René kijkt als een kind, dat ze een; no Missus. Wung Ho dont know. sfuk koek afnemen. Maar dan zegt And now back, from now „Master back? Wung Ho don't un-j maakt, alleen laten? Denk je zo min de'rstand. Two-seater cornes here, over mijn durf?' door EMS I. VAN SOEST 24) Stil, nu komt er een kwëllend duiveltje in haar oor fluisteren. „Wat was het heerlijk in Patjét! Hoe ideaal zou het zijn geweest, als je werkelijk op huwelijksreis was met René! Wat ben je nog jong, wat klopt je hart en wat ruist je bloed, hoe gaaf en strak is je vlees en hoe sterk je ledematen! En dat ailes is morgen niets meer! Binnen vier en twintig uur gaat in het Oosten een levenloos lichaam tôt ontbindmg over. Het grootste en meest waarde- volle avontuur, Monica, is het Leven! En dat heb je argeloos verspeeld!" „Het zij zo", zegt Monica dapper vechtend tegen haar tranen. „In elk geval is dit te verkiezen boven een leven in .saaiheid, zonder durf en een omgang met mensen, die je koud laten! Ik heb gewaagd en verloren, welnuhier ben ik!" „Hier ben ik, Monica!" zegt een trillende stem. Met wijdgesperde ogen heeft ze de deur van haar gevangenis zien wij- ken. Maar niet de verwachte Japan- se beul is het, die binnentreedt Het is René!! XXI. Dan begeeft Monica's wil haar en terwijl ze hem ziet naderkomen, barst ze in tranen uit. René's armen zijn beschermend om haar heen, zijn stem sust teder: Stil, Monica, stil, ik kom je bevrij- den. Niets heb je meer te vrezen, maar het is wel zaak, dat 'Ove haast maken. Monica", zegt hij, even pau- zerend, om het verrassende feit op waarde te doen stellen: „We zijn hier onder Cairnhill Road! Dit is de beruchte geheime gang!" En dan maakt Monica een geluid, dat het midden houdt tussen een lach en een snik en ze legt haar hoofd op zijn schouder, snikkend en lachend tegelijk: „Heeft.... het dus tochgeholpen?" „Wat?" vraagt René verbijsterd. hij snel: „Ik ben de Gele Vrouw, aie, tussen twee haakjes Thalulah heet, gevolgd, toen ze je ging bezoeken. Hoe ik loskwam, dat hoor'je later wel. Ik heb, terwijl zij hier was, de verdere omgeving verkend. We moe ten direct weg, kom mee". Hij trekt haar mee naar buiten en hun harten vormen een duet als van twee trommen. Als ze~ in de belen- dende gang zijn aangeland, fluistert hij: „Aan het eind hiervan is een luik, dat heb ik ontdekt! Het is nu maar de vraag, welk. Als we tegen dat van Oscar's studio bonzen, is de kans gering, dat iemand ons hoort. Wung Ho waagde nooit een stap daarbinnen, zonder Oscar's permissie en nu Oscar daar als dode is ge weest, zal hij er helemaal niet ko men. Toch moeten we het wagen!" Met vereende krachten duwen ze tegen het luik, doch het verwrikt niet. ,,Er staat iets op", mompelt René, terwijl hij geweldig hamert met beide vuisten. Monica helpt hem ijverig met schitterende ogen. Doch hun vuisten kloppen pijnlijk, hun schouders steken en er gebeurt mets! „Nôg meer kracht bijzetten! Tan- den op élkaar, meisje!" zegt René, als ze even hebben uitgerust. Doch zijn gezicht tekent angst en ergerms De vrijheid hangt boven hun hoofd en „Stil, ik hoor iets!" fluistert Mo nica plotseling. Boven hun hoofd wordt iets verschoven. Dan wordt heel, heel langzaam het luik opge- tild. En terwijl het daglicht verblm- dend in hun ogen valt, staren ze in het volkomen verbijsterde gezicht van Tséhong Nio! XXII. Het volgende moment staan ze in de kamer en bliksemsnel legt René het luik op zijn plaats. De ijzeren trommel met de japonnen schuift hij er weer op terug. „Zo, dat is ge- beurd, maar nu naar Oscar's kân- toor! Wung Ho! Wung Ho!" De Chinees komt toesnellen. Als hij hen ziet en achter hen de als volkomen geparalyseerde Tséhong, valt zijn mond open van verbazing. here! (Meester terug? Wung Ho begrijpt' niét! Two-seater komt hier met vreemde man erin. Geen Master, geen Missus! Wung Ho niet weten! En nu terug, nergens vandaan!) „Some day I'il explain, Wung Ho. But corne now, quick! To the office!" (Op 'n dag zal ik het uitleggen, Wung Ho. Maar kom nu, gauw! Naar het kantoor!) In het kantoor aangekomen is Re né's eerste werk om geholpen door Wung Ho de zware brandkast van zijn plaats te schuiven op het luik onder de mat. ,,Ziezo", zegt hij hij- gend. En dàn gaat hij naar het bu reau en neemt de telefoon van de haak. „Hello, with the Police? Cairnhill Road 77 calling! Ik heb een geheime gang ontdekt onder dit pand met daarin een complété opiumkit! Zendt onmiddellijk mannetjes voor een overval!" „Zo, dat is in orde!" zegt hij vol-, daan en slaat onmiddellijk een an der nummer aan. „Hellois that you, Jimmy? Yes, Overwinckel speaking! Old boy, maak je onmiddellijk klaar om met mij-mee te gaan! Wat? O, the biggest news you ever had! (O, het grootste nieuws, dat je ooit had!) Ik kom je ophalen met de two-seater!" .,Waar gaan wij heen?" vraagt Monica ademloos, terwijl ze naast hem voortrent naar de garage. ,,We? Neen, Monica, dit is geen tocht voor jou! Wung Ho!", met zijn knie op de treeplank als lessenaar krabbelt René een ijlboodschap: ,,If the police cornes, you give them this! Understand?" (Als de politie komt, geef je hun dit, begrepen?) ,,Okay, Master!" zegt Wung Ho met zijn weemoedigste grijns. Op het briefje heeft René een aan- duiding gegeven, waar de politie de toegang tôt de geheime gang kan vinden. „Misschien kan jij met hen naar het bureau gaan en de plek nog eens wijzen, Monica?" „Nee, ik ga met je mee!" zegt Monica koppig. „Wil je me nu na ai les, wat we samen hebben meege- „Stap maar in", zegt hij met een lach en een ruk van zijn hoofd. „Maar schrik niet, wanneer ik boch- ten neem op twee wielen, want ei hangt ailes van af, dat we op tijd komen!" Jimmy Flagell staat hen al op te wachten op het bordes van het Raffles Hôtel, waar hij kamers heeft. René hoeft nauwelijks te stoppen, zo snel springt hij in de dicky-seat. Met zijn rode kop tussen de schouders van Monica en René schreeuwt hij: „Is het iets over het spionnage- complot? Ben je erachtef?" „Yes!" bruit René terug. In tele- gramstijl deelt hij Jimmy het voor naamste mede. Monica luistert met wijdopen ogen en oren en Jimmy fluit langgerekt. „Oh, what a news! What a news!" roep tij verheerlijkt. „Maar als de Gele Vrouw of Thalu lah al aan haar zender zit, zijn we te laat!" Opgewonden slaat hij een rof- fel op hun schouders; zodat Monica een gilletje geeft van pijn, hoewel het gezicht van Jimmy haar lachlust opwekt. Straks ontploft hij nog! j.S'chei uit, idioot!" bruit René, „ik rijd immers al als de gesmeerde bliksem!" Nachtelijk Singapore baadt nog m een zee van licht. Neonreclames in allerlei kleuren, met Latijnse en Chi- nese karakters, weerspiegelen in het glanzende asfalt van de straten. Schelle, eentonige Chinese muziek komt uit de open deuren van dans- huizen, waar matrozen hun vertier zoeken. Late rickshawvrachtjes wor den geruisloos voortgeflitst, een zin- gende vrouwenstem als een janken de kat zo vais klinkt uit een open raam. Grote, zoetelijk gekleurde pla- ten van Chinese schoonheden in Wes terse kleding zijn tegen een muur bevestigd. Bij de nadering van de (wo-seater stuift ailes wat zich te voet bevindt, uiteen, verwensingen worden hen nageschreeuwd. Maar als een duivel jaagt René voort. De prikkelende geuren van Chinese ge rechten, de brandlucht van varkens- vlees, ailes waait hen tegemoet en zij snellen er weer vandaan. Het ge- bouw van The Voice of Asia ligt in het hartje van de Oosterse wijk. (Wordt vervolgd) zal verlenen. Wij zijn ervan over- tuigd, dat zij, die „Vlugheid en Kracht" hebben zien demonstreren, ook de keurploegen van ,,Eclecta zullen willen zien. En wanneer aile leden van verenigingen dan één niet- lid meebrengen, dan zijn wij ervan overtuigd, dat de Sportcommissies met voldoening op deze avonden kunnen terugzien. Kampioenschap van Nederland: EDOHeerenveen 22 PSVHaarlem 20 Go Ahead—BVV 0—0 District V, Promotie en Degradatie ZwartemeerFriesland 11 Competitie: Res. le kl.: Alcides 2HSC 2 16. Res. 2e kl. C: Appingedam 2FVV 2 0—3/' Uit het Bekerprogramma HSC—GVAV 0—2; Hoogezand—Eext 22; Achilles—Zuidbroek 90; FV VMuntendam 34. Afd. Groningen van de K.N.V.Bi Afd. I. 1B: GronitasHarkstede 5-1 (Gronitas kampioen); 3D: Hark stede 2Oostërparkers 9 34. Afd. II. 1B: NoordbroekHSC 3 41; Veendam 4Zuidbroek 2 03; 2C: SPW—HSC 4 7—0; 3E: SPW 4- Zuidbroek 3 04. Juniores. Afd.' I. A3: WesterbroekGruno 31; A4: HarkstedeVIA 32; B5: Velocitas 3Westerbroek 51. Afd II. A4: HSC S^Kielwinde- weer 1—0; FVV 2—HSC 1—16; B3: MusselkanaalZuidbroek 11. Vriendschappelijk Hoogezand pupillen Velocitas pupillen 22 Overzicht. In de wedstrijden om het lands- kampioenschap hebben Go Ahead en BVV de eer gedeeld met 00, EDO en Heerenveen deden datzelfde met 22. PSV won van Haarlem met 2-0. De stand is thans: BVV 2 1 EDO 2 Heerenveen 3 Go Ahead 3 PSV 3 Haarlem 3 In de promotie en degradatiewed- strijden van het district V hebben Zwartemeer en Friesland het geen van beide tôt een overwinning kun nen brengen. De eindstand was 11. Wat de bekerwedstrijden betreft, hierin heeft HSC de derde nederlaag geleden. De eerste twee maal werd verloren van een tweede klasser, resp. GRC en Oosterparkers. De laat ste nederlaag was tegen GVAV. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. van de K.N.V.B., afdeling Groningen Afd. I. 1B: R.K. Sarto—Engelbert; 3E: GBC 2—Harkstede 3. Afd. II. 3C: NOVO 3-Siddeburen 2 Juniores: Afd. I. A4: GVAV 4—Harkstede. Afd. II. A2: THOS—Siddeburen; A4: HSC 2—Kwiek; FVV 2—Hooge zand 2. Zaterdag wordt gespeeld de wed- strijd Afd. I. B5: Be Quick 5—Wes terbroek. SCH©OLVOETBAL. Zaterdag is de schoolvoetbal be- gonnen. De aardigste wedstrijden vinden eigenlijk pas vandaag plaats, want het is een leuk gezicht, wan neer de kleine kereltjes van de lage re scholen, met een paar kicksies (voetbalschoenen) over de schouders naar de voetbalvelden trekken. Niet minder aardig is wanneer 22 van die kereltjes achter een bal aanhollen. Onze eerste en tweede klasse spelers kunnen ervan leren hoe ze het niet moeten doen. De wedstrijden voor die allerklein- sten beginnen pas vandaag. Zaterdag speelden wat grotere knapen. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Rubriek B: ULO SappemeerGII BS 07; AmbachtsschoolULO Hoo gezand A 4—0; ULO Hoogezand B RHBS 20; GHBSAmbachtsschool 10. In de finale komen GHBS en ULO Hoogezand B. Rubriek C: RHBS—GHBS 0—3; ULO SappemeerBijz. ULO Sappe meer 02; AmbachtsschoolULO Hoogezand 33 (ULO wint na pe- nalty-schoten) GHBSBijz. ULO Sappemeer 30. In de finale ko men GHBS en ULO Hoogezand. Rubriek D: RHBSULO Sappe meer 10; Handelsavondschool— ULO Hoogezanv (wordt heden ge speeld); RHBS- C HBS 0—1. In de finale komen G BS en winnaar der nog te spelen v. trijd. De finales wt gespeeld. BEDRIJFSVOL Uitslagen: PL. m Zaterdag a.s. AL. -Suurmeijer 72; :DEGAtlanta i--1 Beukema—WA S 14; Chemica IIRash 43; Red StarBSM II 51. Dinsdag 20 April vergadering der scheidsrechters bij café Wiardi, aan- vang 8 uur. Er wordt op aile scheids rechters gerekend. Programma Zaterdag 17 April: DEG-terçein: 2 uur Lierenfabriek— BSC (W. Rijkens): 3.45 uur BSM— Motké (Terburg); H.-S.-terrein: 2 u. N. Ind. Vez.Phénix (E. Schut); 3.45 uur KoningBeukema (Stol, Kaik- wijk); Pals Waterhuizen: 3 uur van Diepen II—WAS II (Rodermond). Wedstrijd Tsjecho-SlovakijeEn- geland gaat voorlopig niet door. De voetbalwedstrijd Tsjecho-Slovakije Engeland, welke op 8 Mei te Praag zou worden gespeeld zal niet door- gaan. Van Engelse zijde wordt me- degedeeld, dat de instantie, waar- mede besprekingen over deze wed strijd zijn gevoerd, niet meer be- staat. Aan de nieuwe, pas opgerichte Tsjechische bond heeft men laten weten, dat het niet mogelijk is deze ontmoeting te laten doorgaan alvo- rens deze bond als lid van de FIFA is toegelaten, hetgeen niet te ver- wachten is voor het congres van de FIFA in Juli a.s. HOCKEY. In de promotie en degradatie-com- petitie speelde Dash II in de uitwed- strijd gelijk tegen M.H.V. ,,Meppel met blanco stand. De dameswedstrijd RapDash ein- digde eveneens met 00.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 4