VOORUITGANG Nederland en de Internationale besprekingen. Wereldnieuws in Vogelvlucht WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en Net NIEUWS- EN ADVERTENTIEBL AD VAN 1888 Defd* WOFNSOAG 21 Aprii 1948 No. 32 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDam En OMGtviNG In da Eerste Kamer sprak minister In 't Veld over het woningprobleem. HET GEBEURDE TE MARSEH4J5. Wat moeten klnderen worden mijn Werkgelegenheld voor het bevolk ngsoverschot ten plattelande. ABONNEMENT WPRIJSi tl.29». kwartaaL Franco p. port f 1.96 (bij vooruitbetallng) BRUS DER ADVKRTENTO H 12 cent per mm. Zogen. ïOeintjes ala te koop, te huur, gevraagd ena. minl- Btma 78 «eut (bij voenrithetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOEN8DAGS EN ZATERDAGM Uitgeeiiter: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6. Hoogezand Telefoon 130 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Verschillende lesera an lien misschlea Zaterdag gcmopperd hebben. Onze krant aag er niet so goed oit ala *ten dat gewend was. Wij bieden daarvoor onze exenaea aau, en dat doen wij heel gaanm, Gaarne, omdat de Vage druk een teken van vooruitgang is. Het moge missehiea enigs- râns vreemd klinken. maar toch la het ao. Nog ateeds wordt onze oplage groter. In Hoogesand en Sappemee* In de toestand an so, dat vrijwei aile gezinnen een abonnement op «ma blad hebben. In de omgeving wordt het aantal lezers steeda groter, ter wijl onze posteditle reeda de 1200 hecft overschreden. Het gevolg was dat onze pers, een moderne snelpers, onvoldoende capaciteit bezat om de grote oplage snel genoeg te drukken. In verband daarmede hebben wij een nieuwe pera aangeschaft van het type rotatie. Met onze editie van Zaterdag hebben wij deze pers voor de eerste maal gebruikt. Het was een experiment, een moeilijk experiment, omdat ona personeel nog niet de nodige routine bezit. Over het resultaat kunnen wij niet ontevreden zijn, temeer omdat wij ervan overtuigd zijn, dat de krant er steeda beter zal gaan uitzien tôt het oude niveau is berelkt. Tegenover de tijdelijke achteruitgang in uiterlijk staat echter een belangrijk voordeel, dat ia winst van de actualiteit. Doordat de nieuwe pera in betrekkelijk korte tijd de gehele editie kan drukken, kunnen wij latere berichten opnemen, Steeda beter ia ona ideaal, en daarnaar zullen wij blljven streven. En wij zijn ervan overtuigd, dat het ateeda beter zal worden. Maar tij- delijk roepen wij Uw clementie in met betrekking tôt het ietwat bleke uiterlijk van ona blad. KANKKRBESTRIJD1NG. Enige tijd geledeu namon wij in ona blad een artikel op over een nieuwe vorm van kankerbestr^ding, toegepast door de Amsterdamse chi- rurg en vrouwenarta, Dr. J. Samuel*. Dr. Samuela heeft echter moeilijk- heden ondervonden in verband vmet zijn nieuwe méthode met het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, de gezondheidsraad, de Mij. tôt bevor- dering der geneeskunst en andere instanties. In verband daarmede Italie. Italië is ter stembus geweest. En de uitslag van de stemming zal be- sliasend zijn voor Italië's toekomst. Komen de communisten met een overwinning uit de stembus, dan zal het gelaat van Italië naar Moskou worden gekeerd. Algemeen is de verwachting echter, dat de Gasperi, de huidige premier de overwinning Bij de stemming behaalde Tsjang Kai Sjek een reusachtige overwin ning op zijn tegencandidaat Dr, Tsjoe Tsjeng, n.L 2430 tegen 269 stemmen. Palestine. De resolutie „Staakt het vuren" voor Palestina, werd door de Veilig- heidsraad aanvaard met 9 stemmen voor en 2 onthoudingen. Dit betekent dat ook de politieke activiteit heeft bjj een witboek gepubliceerd 1 Zal behalen. Dat zou betekenen, dat waarin hij zijn correspondentie met de verschïllende instanties heeft op- genomert, en dat hij onder de artsen heeft verspreid. Onlangs heeft hij in het Amster damse concertgebouw een voor- dracht gehouden voor een auditori um van ruim 450 medici. Daarbjj werden patiënten gedemonstreerd, overwinning van de Christen Demo- die volgens de nieuwe méthode zijn craten (De Gasperi) te zien. behandeld, en thans als genezen zijn China, te beschouwen. Binnenkort zal nog- maals een lezing worden gehouden. TROEPENTRANSPORTSOHIP V OLEND AM" staakt moet worden, voor zover deze de rechten van een der beide partij- en zou kunnen schaden. De Rus- sische gedelegeerde, Gromyko, noemde verscheidene punten van de resolutie niet billijk tegenover de Joden. Er werd over paragraaf na paragraaf gestemd. Die welke han- delden over het beëindigen van aile militaire activiteit en geweld, en die, volgens welke beide partijen moeten afzien van het in Palestina brengen van groepen en strijdend personeel Aanvankeljjk had Tsjang Kai Sjek werden eenstemmig aangenomem geweigerd zich opnieuw verkiesbaar iairp a a tr op TArTrrwFRF ite stellen als président van China.; INBRAAK OP JAClliWKKF. iLater zwichtte hij voor het aandrin-1 °p een Jachtwerf te Zaandam het Amerikaanse kapitaal zal blijven vloeien, een douane-unie met Frank- rijk, en opneming van Italië in een te vormen West-Europese Unie. De wereld wacht in spanning op de uitslag van de stemming. De voorlopige resultaten van de verkiezingen geven een belangrijke Met het troepentransportschip „Vo- gen en stelde zich verkiesbaar, doch ^ondafeén ^b?aakageplSda|nige endam", dat omstrëeks 5 Mei te Rot- op voorwaarde, dat Dr. Hoe Sjih, ora^g^le^ Enlge lendam",- terdam verwacht wordt, zal o.m. re- voormalig Chinees ambassadeur te patriëren de korporaal J. Rehwinkel, Washington zijn eerste minister zou I Noorderstraat, Sappemeer. worden. NEDERLANDS TELEPAATH HELPT DE BELGISCHE POLITIE. Al eerder heeft de Nederlandse telepaath Peter Hurkos licht ge- bracht in het duister van een moord- zaak in België. En thans werkt hij opnieuw met de Belgische politie sa- men. Toen hij dezer dagen te Gent een demonstratie gaf, overhandigden fa- milieleden van een verdwenen lid van een ondergronds werker hem een enveloppe met foto van het be- treffende lid. De telepaath zei toen: „Ik zie een witte enveloppe. Wit doet mij den- ken aan de dood. Ik zie struikçn, bomen en een graf nabij een boer- derij. Het betreft hier een jongeman, Hij is niet door water omgekomen, zoals U denkt, maar hij is gedood door een Engelse sleutel. Zijn lijk ligt begraven op een erf 14 km. van hier. Ik ken de dader, doch zal zijn naam niet in het publiek mededelen. Ik ben echter wel bereid de recht- streekse familieleden hiervan op de hoogte te stellen. Verdere détails kan ik niet geven om het gerechte- lijk onderzoek niet te belemmeren". De Belgische recherche heeft zich intussen met de telepaath in verbin- ding gesteld. EX-POLITIEMAN PLEEGDE CHANTAGE. Voor het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam heeft terecht gestaan een ex-politieman, D. A. Dievenbach, die tijdens de bezetting werkzaam was bij het bureau inlichtingendienst der Staatspolitie. Niet alleen heeft deze ex-politieman Joden gearres- teerd, maar hij heeft bovendien ^in verschillende gevallen chantage ge- pleegd. Van sommige personen heeft hij geld geëist, voor zijn stilzwijgen. Anderen heeft hij gedreigd naar Duitsland te zullen laten doorzen- den, indien zij niet zorgden, dat een door hem genoemd bedrag in zijn bezit kwam. PREVENTIEVE BESTRI.TDING VAN DE MISDADIGHEID. Er is een commissie ingesteld, die tôt taak heeft het ontwerpen van re- gelen van burgerlijk recht, teneinde in het bijzonder met het oog op de preventieve bestrijding van de cri- minaliteit, de mogelijkheid te ope- nen gezinnen onder toezicht te stel len, die zedelijk en maatschappelijk verworden zijn en aangewezen zijn op overheidssteun, of op zedelijk of maatschappelijk ontoelaatbare bron- nen van inkomsten. De commissie zal bij haar werk gebruik maken van de resultaten, welke zijn bereikt door de onder voorzitterschap van Dr. A. Querido staande particulière „Studie-commis- sie inzake het vraagstuk der onmaat- schappelijke gezinnen". IN HET HUIS VAN MOORDINAAB vond de politie een klein wapenarsenaaL Zoals eerder werd vermeld heeft de Zwollena.ar F. W. Pater pp een avond zijn voormalige vriendin R. Woltman met vier revolverschoten van het leven beroofd, toen zij met een kennis uit de bioscoop kwam. De reden van de moord was geweest dat Mej. Woltman hun verhouding verbroken had, nadat zij enigë ma- len ruzie hadden gehad, en wsarbij P. zeer hardhandig was opgetreden. De eerste maal had P. het meisje met een mes bewerkt; de tweede keer haar een blauw oog geslagen. Bij het onderzoek, dat de politie in de woning van de moordenaar heeft ingesteld werd gevonden een stengun, een pistool, duizend 9 mm. siengunpatronen en geweerpatronen Vsrmoedelijk heeft P. deze wapens bemachtigd tijdens zijn diensttijd bij de B.S. ZILVERZAND. Onlangs ie gebleken, dat zgn. zil- verzand, dat gevonden wordt op de Bru"ssummerheide (Limb.) gebruikt kan worden bij de vervaardiging van kristal en optisch glas. De Brunssummerheide is echter een natuurreservaat. In verband daarmede zijn onderhandelingen ge- opend met B. en W. van Brunssum en met de stichting „Limburgs Land- schap" teneinde te bespreken of de exploitatie van het zilverzand mo- gelijk zal zijn, zonder dat het reser vaat schade zal leiden. Wij willen dit overzicht beginnen Volkeren de belangen van de Neder- met het vermelden van enkele ge- beurtenissen, die genoemd moeten worden, omdat ze misschien op zich- zelf beltogrijk zijn, omdat ze de openbare mening bezig houden, maar die in ieder geval geen onmmiddel- landse staat en van het Nederlandse volk te beschermen. Sprekende over de nationale re serve zei Luit. Gen. Kruls: Eén der middelen, die worden aangewend, om onze paraatheid zo snel mogelijk lijke gevolgen zullen hebben, en mo- op te voeren, is de oprichting van de menteel voor onze binnenlandse nationale reserve. De nationale re- huishouding geen betekenis hebben. serve, die deel uitmaakt van de Kon. Wij menen de promotie van Mevr. Landmacht zal speciaal moeten ~die- zeilboten, een schrijfmachine, het tuig van twee zeilboten, een jol, een hoes, het fokzeîl van een kano en een transportzeil behoorde tôt de huit van de heren inbrekera. ACTO-ONGELUK IN HET GOOL Een drietal autobussen, afkomstig GROTE HEIDEBR \ND OP DE VELUWE. Iemand die grote belangstelling had getoond werd aangehoudenmaar het bieek een verslaggever te zijn. In de omgeving van het natuurre servaat „Gerrits Fies" tussen Hars- karnp en Kootwijk heeft Zaterdag een ernstige heidebrand gewoed. Ter bestrijdmg van het vuur waren spoedig de brandweren van een aan tal omliggende plaatsen aanwezig. ge- Bovendien arriveerden spoedig een honderdtal militairen uit Harskamp. Nadat een oppervlakte van ongeveer 80 ha. was vernietigd slaagde men erin de vlammen meester te worden. Een bewaker van de terreinen rapporteerde, dat hij in de omge ving van de brand een automobilist had zien rondscharrelen die een opmerkelyke belangstelling toonde. Voor aile zekerheid, had hij het nummer van de auto opgenomen. De commandant van de Edese bsand- weer, die met zijn radiowagen aan wezig was, gaf het betreffende num mer door, en de politie ging op on derzoek uit. Bij een verkeerslicht te Apeldoorn werd de betreffende auto aangehouden. De bestuurder bleek een verslaggever, die slechts be- roepshalve zijn nieuwsgierigheid bad getoond. SPEURHOND BRACHT UITKOMST Toen een inwoner van Holz-Kerk- rade dezer dagen zijn kippen wilde gaan voeren, kwam hij tôt de con- clusie, dat een ruit uit het hok ver- gering erop gericht is te komen tôt een verruiming van de huisbrand- voorziening. Definitieve toezeggingen kon hij echter niet doen, en evenmm Arnhem reden door Het Gooi wijderd was, en dat het hok niets kon hij mededelen of de cokes als jn de richting Amersfoort. Bij Naar- anders meer bevatte dan de koppen huisbrand buiten de distributierege- den wilde de middelste bus de eerste van zijn vier leghorns en haan. ling zou komen. passeren, maar de bestuurder merk- Hij nam de politie in de arm, en Het Woningprobleem. te te laat, dat van de tegenoverge- deze riep de hulp in van een speur- T,» j v u j ustelde richting met grote snelheid hond met zijn eigenaar. Zonder aar- Bij de behandeling van de begro- taxi na(jer(je Een botsing wah zeling liep de hond in de richting trng van Voikshuisvestmg ^en We- onvermijdelijk Met een geweldige deropbouw, heeft minister In V d knal vj0gen de beide wagens tegen in de eerste kamer een langdunge n» tavi wptH vnltnmen ver re de gehouden. Hij zei te zullen stre ven naar kamenwerking tussen over- heid en het vrije bedrijf. Van de vele cijfers, die de bewindsman noemde, willen wij slechts enkele aanhalen. Sinds de bevrijding tôt 1 Maart j.l. Roosevelt, de posthume huldiging nen om de période, die nu eenmaal kwamen 15.000 nieuwe woningen tôt van wijlen président Roosevelt, het onvermijdelijk nodig is om de rest bezoek dat de bekende Franse Ge- van ons leger op te bouwen, te over- neraal Koenigs thans aan ons land bruggen, maar zal ook daarna haar brengt, en de enkele uren, die Koning grote betekenis behouden. Leopold van België in ons land heeft doorgebracht, op doorreis naar Zwit- serland. 'We behoeven bij deze ge- beurtenissen niet stil te blijven staan, maar wel bij het feit, dat samenwerking tussen de 16 Europese landen, die Ameri kaanse steun zullen ontvangen ia vastgelegd. Op 16 April zijn de overeenkom- Parlementaire zaken. Wij hebben ons, wat betreft de parlementaire zaken, bezig te hou den met enige memories van ant- woord. Om 'bij het leger te blijven stand, benevens 13.000 noodwoningen en noodboerderijen; 36.500 zwaar be- jschadigde woningen werden her- steld, en 400.000 licht beschadigde. Voorts werden 385 definitieve boer- derijen gebouwd. Op 1 Januari van dit jaar waren plm. 40.000 woningen in aanbouw, waarvan in December vermoedebjk 30.000 gereed zullen zijn. De rege- elkaar. De taxi werd volkomen ver woest, de drie inzittenden werden allen zo ernstig gewo'nd, dat zij in een ziekenhuis moesten worden op- gehomen. De autobus kwam in een naast de weg lopende sloot terecht. Eén der passagiers werd zo ernstig gewond, dat hij ter verpleging moest worden opgenomen; een aantal lichtgewon- den kon na verbonden te zijn huis- waarts keren. Communisten en Gaulisten werden het eensl Zondag hebben zowel Communis ten als de R.P.F. (Partij van De nemen wij allereerst die betreffende ring zal al het mogeiijke doen om Gaulle) te Marseille demonstratiea het wetsontwerp „Wijziging Dienst- tot een getal van go.OOO per jaar te gehouden. Daar het te verwachten plichtwet". Hierin wordt gezegd dat ^omen j■L1 het streven van de regermg erop gericht is, te komen tot algemene oefenplicht, althans dit stelsel zoveel sten tot economische samenwerking mogelijk te benaderen. der Zestien Landen getekend. De Hoever men hier ook wil gaan,.er Belgische minister van buiten!andse zullen altijd categorieën blijven, die zaken Spaak, wiens figuur inmiddels buiten de- oefenplicht vallen. Men bezig met een verhuizing. Eén van komen,' een internationale betekenis heeft dient echter als doelwit voor ogen te hen stond op de tweede etage, ae Voorts hebben de Communisten gekregen, werd tot voorzitter van houden aile geschikte jongemannen ander op de begane grond. Beide toegezegd, dat zij hun demonstraties de Raad van deze 16 landen gekozen. voor deelneming aan de landsverde- hadden een touw in handen, dat z0U(ien houden op een plaata, ten Het dagelijks bestuur zal gevormd diging bruikbaar te maken. Hoe 0ver een takel liep, die aan het huis mi^te 1'% km. van de plaats waar worden door 7 landen, t.w. Enge- meer men dit beginsel irt toepassing was bevestigd. Toen die takel los ,je Gaullisten zullen demonstreren, land, Frankrijk, Zweden, Italië, Tur- brengt, hoe minder oudere leeftijds- schoot, verloor de man, die op de kije, Zwitserland en ons land. groepen men in kritieke tijden in de tweede etage stond, zijn evenwicht maar vooralsnog zullen daarvan 20 30.000 montagewonm- gen moeten zijn. VERHUIZING EISTE TWEE GEWONDEN. In Den Haag waren twee broers was, dat het bij demonstraties van zulke scherpe tegenstanders tot rel- letjes zou komen, hebben de beide partijen vooraf een overeenkomst gesloten, waarbij elkaar werd toe gezegd dat men van weerskanten zou pogen elke gewelddaad te voor- Wat Nederland betreft kan gezegd landsverdediging zal behoeven in te worden, dat ons land van het eerste schakelen, en hoe meer men tege- milliard, dat door Amerika zal wor- moet kan komen aan ouderen, die den toegewezen, 00 rnillioen zal ont- zgn. sleutelposities bekleden. vangen. In de memorie van toelichting be- Intussen vinden de besprekingen treffende de begroting van Overz. welke gevoerd worden door de mi- ^eoieosaeien wordt gewaarscnuwa nisters van de landen die het pact tegen een economische versplinte- van Brussel getekend hebben ring in Indonésie. De regering is (Frankrijk, Engeland en de Bene- van oordeel dat een economische lux-landen) voortdurend voortgang. eenheid een onmisbare voorwaarde Het belangrijkste punt is hier of de is voor een doeltreffende welvaarts- V.S. eventueel militaire hulp aan verzorging. West-Europa zullen bieden. Miriis- Wat betreft Economische Zaken ter Spaak is naar Amerika geweest, dient vermeld te worden, dat het in teneinde hieromtrent zjjn licht op te het voornemen ligt een centrale stekon. - commissie in te stellen, die zal na- gaan of bepaalde maatregelen van Verso groenten naar Duitsland, jjg rijksbureaux wellicht kunnen De Haagse correspondent van het worden vereenvoudigd of opgehe- Alg. Handelsblad meent te weten ven. In de commissie zullen deskun- dat onderhandelingen met de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland over de levering van Ne derlandse verse groenten aan de Amerikaanse Zône tot gunstige re sultaten hebben geleid. Binnenkort zou de tekening van een overeen komst tegemoet gezien kunnen wor den krachtens welke Nederland voor een bedrag van 3 millioen dollar aan verse groenten zou kunnen exporte- ren, waartegen katoenen stoffen zou- den worden geïmporteerd. De besprekingen liepen over een ruiltransactie ter waarde van 10 millioen, waardoor ons gehele sur plus aan verse groenten naar Duits land vervoerd zou kunnen worden, welk surplus geraamd worden op 200.000 ton. Men verwacht, dat ook over het resterende bedrag van 7 millioen overeenstemming met de Amerikaanse autoriteiten zal worden bereikt Leger en volk. Wanneer wij na te hebben stilge- staan bij de' internationale bespre en viel op straat, waar hij zwaarge- wond bleef liggen. De man die bene- den stond kreeg de takèl op zijn hoofd, en werd eveneens zwaar ge wond. TREKKEN AAN DE NOODREM werd oorzaak tot een ernstig spoorwegongeluk. In Engeland trok één van de pas sagiers van een trein aan de nood- rem. De trein stopte en de conduc teur en de machinist gingen door de wagons, om te zien waar aan de rem getrokken was, en wat er aan de hand was. Toen de trein reeds 25 mi- nuten had stilgestaan, herinnerde men, dat op dezellde lijn een post- trein naderde. Onmiddellijk werden mistsignalen langs de lijn geplaatst om de posttrein te laten stoppen. Doch het was te laat. Enkele minu- en waar De Gaulle zou spreken. van de Duitse grens, passeerde deze en kwam terecht in het dorp Herzo- genrath. Daar raakte het dier het spoor kwijt De politie van het dorp verleende ïnedewerking, en in een sloot vond men veren, die van dezelfde kleur waren als de gestolen dieren. Door inlichtingen van de inwoners kon men de dader arresteren. DE ZAAK TEGEN F. WEINREB. De Bijz. Raad van Cassatie heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen F. Wéinreb. Door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage was hij veroordeeld tot 3% jaar ge- vangenisstraf, nadat de procureur- fiscaal 10 jaar had geëist wegens het samenstellen van zgn. „Joden-lijs- ten". In de bezettingstijd heeft Weinreb van verschillende Joden bedragen gelncasseerd variërende tussen f 1100 en t 10.000, voor de belofte hen op een zgn. „sperr-lijst" te plaatsen, waardoor deportatie zou uitblijven. Velen zijn op zijn aanbod ingegaan. Sommige lieten zich zelfs naar het doorzendkamp Westerbork over- brengen, in de overtuiging, dat ze van daar uit konden emigreren. Er zal nu een onderzoek ingesteld worden naar beweerde celspionnage en naar een nieuw geval van ver- raad, dat bekend geworden is. Ieder jaar weer verlaat een groep jongens en meisjes de lagere school, en ieder jaar opnieuw wordt een groep ouders voor de be langrijke vraag gesteld: wat moet ik mijn kinderen laten worden; welke school zou voor hen het geschikst zijn? Er liggen honderden mogelijkheden open. De samenleving heeft evenzeer goede, geschoolde handarbeiders nodig als intellectuelen, evenzeer personen, die geschikt zijn om het allereenvoudigste werk te verrichten als mensen die door hun opleiding in staat zijn de vele kantoren te bevolken, en de bij ieder bedrijf behorende administratieve arbeid te verrichten. Voor Ieder beroep is een opleiding voor een grotere mate van ontwik digen alsmede vertegenwoordigers ten later reed deze van achteren van het bedrijfslevan worden inge- tegen de personentrein op, waardoor schakeld. 7 wagons werden vernield. Twilitig In de memorie deelde de minister personen, waaronder twee babies zijn leermeester. Het spreekt echter nog medé, dat het streven van de re- werden gedood en 21 gewond. vanzelf, dat men in beroepen, waar- nodig. Het is mogelijk deze opleiding te krijgen door het betreffende werk in practijk te beoefenen. De jonge man wordt naast een ervaren arbei- der neergezet, en al doende zal hij het werk onder de knie krijgen. Hoe lang het duurt voordat hij een vol- waardig arbeider is zal afhangen van zijn eigen bevattingsvermogen, en van de paedagogische gaven van ambachten, handelsondernemingen I en transportzaken als winkels. Waarschijnlijk zullen de meeste van deze bedrjjven automatisch ontstaan. Men zal in de dorpen zoeken naar kiezen tussen zich gemakkelijk verplaatsen. Het nieuwe bestaanskansen, terwijl on- aantal emigremten uit Katholieke dernemers zich zullen richten naar emigratie en streken is altijd gering geweest. Deze plaatsen, waar arbeidskrachten in rto on streken hebben echter een bijzonder overvloed te krijgen zijn. Het be- intensivenng van de landbouw ot arbeidsoverschot de land- hoeft ons dan ook niet te verwonde- Men dient te industrialisatie, kingen, waarbij Nederland is betrok- volking. In het bijzonder in de land. ken is, overgaan naar de redevoe ring welke de chef van de Generale Staf, Luitenant-Generaal Mr. H. J. Kruls heeft gehouden, dan doen wij niet zo een heel grote stap. Immers de internationale besprekingen en hier bedoelen wij in het bijzonder die welke worden gevoerd door de ondertekenaars van het pact van Brussel betreffen mede militaire aangelegenheden. groot bouw en daarom heeft de Katholieke ren, dat wij sinds de crisis van een Boerenbond nu in Zuid-Amerika vijftien jaar geleden overal ten plat- 40.000 h.a. grond gekocht. Wij vrezén telande grote en kleine industriele- echter, dat zelfs met dergelijke en transportbedrijven hebben zien grootscheepse maatregelen het be- ontstaan. Vanzelf groeperen zich volkingsvraagstuk niet zal zijn op te daaromheen aanverwante onderne- lossen. Als op het bovengenoemde mingen als emballage-industrieen, complex duizend gezinnen kunnen drukkerijen, reparatie-bedrijven, zoeken. Maar het is niet waarschijn- worden gevestigd, zal het veel zijn; bouwondernemingen, enz. Op grond lijk, dat door emigratie voldoende maar er is plaats nodig voor vele daarvan geloven wij, dat voor jon- tienduizenden gezinnen. De ervaring gens uit boerengezinnen, die geen van de laatste tientallen jaren heeft eigen landbouwbedrijf kunnen krij- dan ook geleerd, dat slechts een gen, wel degelijk een bestaan m uiterst gering percentage van het eigen omgeving te vinden is, als men bevolkingsoverschot door emigratie het stichten van nieuwe zelfstandtge afvioeide, terwijl verreweg het bedrijven maar niet in de weg staat. Het is zeker geen wonder, dat er grote belangstelling bestaat voor emigratie. Het is niet alleen het te- kort aan grond in ons land, maar waarschijnlijk nog meer de onzeke- re toestand in Europa, die duizenden mensen doet verlangen een nieuw bestaan in een ander werelddeel te afvloeiïng zal worden verkregen voor de grote aangroei van onze be bouw is het bevolkingsoverschot groot, omdat op het platteland bui ten de landbouw slechts een beperk landbouwkringen vraagt men zich geen plaats kon vinden door binnen dan ook af, hoe deze moeilijkheid landsç met-agrarische bedrijven moet worden opgelost. Men staat werd opgenomen. van te arbeidsgelegenheid bestaat. In grootste gedeelté, dat in de landbouw Hoe vfeelzijdiger men deze kans ge bruikt, des te gezonder en evenwich- t ger zal het platteland zich ont- plooien en des te beter kunnen wij onze oude welvaart terugverdienen. Dan komt er ook gelegenheid om de landbouw meer te intensiveren, om dat daardoor groter afzetgebied zal ontstaan voor de fijnere producten. nauw Wij zien dus in industrialisatie geen in de gevaar voor de landbouw, doch in- Geen tegenstanders industrieën. daarbij voor de keus tussen indu strialisatie, emigratie en intensive- ring van de landbouw zelf. Prof. De- wez heeft zich onlangs in het bijzon- Luitenant Generaal Kruls zei o.m., der mtgesproken voor emigratie. Hij dat men het Nederlandse leger te- is geen voorstander van het vestigen men dit begrip niet al te kort doet, wanneer men het' alleen van meer industrieën op het platte- neemt. Het gaat er niet om Wij voor ons zijn niet zulke tegen standers van industrialisatie, mits een dépôt voor Indië noemt. De ivo- land en gelooft niet, dat onze land- dorpen reuzenbedrijven te stichten, tegendeel het middel om de be ninklijke landmacht heeft als onder- bouw zelf in staat zal zijn een veel maar wel om over het gehele platte- staansmogelijkheden en het wel- deel van de Nederlandse krjjgs- grotere arbeidsgelegenheid te leve- iand verspreid zoveel mogelijk be- vaartspeil van de plattelandsbevol- macht ook in Europa een grote en ren. En zo is het al emigratie, wat de staansmiddelen buiten de landbouw king belangrijk te verbeteren en te- belangrijke taak te vervullen. Zij klok slaat. Intussen zijn het in het tôt ontwikkeling te brengen. Daar- gelijk om de onafhankelijkheid van heeft in het verband der Verenigde bijzonder protestantse boeren, die onder vallen zowel industrieën als de jongere generatie te beveiligen. keling wordt vereist, niet op deze manier kan worden opgeleid. Daar voor ia een schoolopleiding nodig, en wij kunnen direct hieraan toevoe- gen, dat ook voor die beroepen, die men in de practijk zou kunnen le- ren, een schoolopleiding gewenst is. Theoretische kennis is een belang rijke factor, en een arbeider, die een dergelijke kennis heeft opgedaan, heeft een fundament gelegd, dat hechter is, dan degeen die als jonge- maatje in zijn vak is begonnen. Op een dergelijk fundament kan dan ook beter gebouwd worden. Boven dien zad het in het algemeen voor degeno, die een schoolse opleiding heeft gehad, en wiens algemene ken nis door deze olpeiding is verbreed gemakkelijker zijn zich in verschil lende kringen te bewegen. Vele ouders, wier kinderen de lagere school doorlopen hebben, weten niet, in welke richting zij hun kinderen moeten laten leren. De kinderen zelf hebben in het alge meen nog geen vast omlijnd pian omtrent hun toekomst. En hier is het meestal het hoofd van de school, dat de ouders adviseert hun kinde ren een bepaalde weg te laten gaan, een bepaalde school te volgen. Als regel wordt dit deskundig advies op- gevolgd. Wij willen nog een mogelijkheid bezien. Er is een jongeman, die voor een bepaald beroep is opgeleid. Er is echter weinig kans op promotie, fpn?ij hij zijn algemene ontwikkeling op een hoger niveau brengt. Ook daartoe is gelegenheid. Er zijn ver schillende cursussen en scholen die zich ten doel stellen de scholing van dergelijke ambitieuze merisen te completeren. Wij willen trachten de ouders enigszins te helpen bij de keuze van school en zullen in een aantal artike- len iets vertellen over de scholen, die" aansluiten op de lagere scholen, en over de mogelijkheden welke men heeft, indien men een dergelijke onderwijsinstelling heeft bezocht. Volgende Woesisdag vangen wij deze serie aan met iets te vertelleir over het U.L.O.-cnderwijs.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1