I DE QRGANISATIE 1ER VEREN!GD£ NATIES. Gunstige ontwikkeiing der Nederl. Industrie PLAATSELIJK NIEUWS Café annex bakkerij. winkal en wppg in as ee'eed, Ernstige brand te Sappemeer waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 188fc Kort Wijchnqswoord. ZATERDAG 24 Aprtî 1946 No, 33 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING De Palestijnse kwestie vestigt scherp de aandacht op de onmacht. De vroege Lente KUNST STICHTING 1940-1945 Grote brand te Tjachem. Woning in as gelegd Derde l»»'qanM ABONNEMENTSFRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bjj vooruitbetaling.» PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevrangd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 2Ï4) Postrekening No. 435883 Rondom Berlljn is de toestand ge- opend. Wat nodig is om de orde en spannen gebleven. Al is deze rust in Palestina te brengen is een niet meer zo ernstig als ruim een sterke militaire macht. Alieen die week geleden, toch is er nog steeds zal in staat zijn chaos en bloedver- geen oplossing voor de moeilijkhe- gieten tôt geringe proporties terug den gevonden. Bij Wenen, dat in de- zelfde positie verkeert als Berlijii heeft zich eveneens een incident, voorgedaan. Engeland wil de zaken niet op de spits drijven, maar Amerika heeft de grenzen van zijn geduld bereikt. De Amerikanen hebben weer eens geëxperimenteerd met atoomener- gie. In het officiële rapport omtrent de proef is vermeld dat de grond van de streek, waar de proef is ge- nomen is onderzocht, en dat op die wijze nieuwe en belangrijke gege- vens zijn verkregen betreffende de te brengen. Intussen zijn de Joden vastbef lo- ten hun staat in „Het Beloofde Land" te handhaven, en de regering, die zal optreden, zodra de Britse troepen zich hebben teruggetrokken is reeds gevormd. De gevechten, die_ tôt nu toe gele- verd zijn wekken de indruk alsof de Joden een sterkere militaire macht vormen. Men dient echter te beden- ken, dat de Arabieren nog niet hun gehele macht hebben ingezet. De Palestijnse Arabieren hebben de ge hele Arabische Liga achter zich, en kernsplitsing voor het gebruik van men moet de macht van de Ara- atoomenergie voor vredes- en mili- taire doeleinden. Wat niet in het rapport vermeld is, is dat de Amerikanen weer eens hun superipriteit met betrekking tôt de atoomenergie op de Russen hebben laten zien. De Russen hebben daar- entegen manoeuvres gehouden, ten einde hun militaire kracht te demon- streren. De Amerikanen wilden de Russen toen ook iets van hun mili taire kracht laten ziën, en hebben een stuk of wat vliegende forten naar Duitsland gestuurd. Met dit gevaarlijke spel, dat men zenuwenoorlog noemt, houdt de we reld, die juist de grootste en meest bische Liga niet onderschatten Er wordt druk geconfereerd. Door de West-Europese mogend- heden wordt druk geconfereerd. De 16 landen, die betrokken zijn bij de Amerikaanse steun, confereerden in Parijs, met als resultaat het tot- standkomen van West-Europese eco- nomische samenwerking. Toen de Franse minister zijn handtekening onder de overeenkemsten zette, merkte hij ep: „Dit is de geboerte acte van de Verenigde Staten van Europa". Ook [de vijf landen, die het pact van Brùssel hebben getekend heb ben niet stilgezeten. Er is besloten NIEUWE DIENSTREGELING NEDERLANDSE SPOORWEGEN Op 9 Mei a.s. zal een nieuwe dienstregeling van de Nederland- se Spoorwegen van kracht wor- den. welke in verschillende op- zichten wijzigingen bevat ten op- zichte van de dienstregeling, welke thans geldt. Wij zullen tijdig een volledig overzicht opnemen van de lijnen, welke door ons rayon lopen en de aansluitende verbindingen naar het Westen- van het land. ZIJ VROEG PASSAGEGELD TERUG. De reis was ongezellig geweest. Enige tijd geleden bracht de „Si- bajak" van de R.L. een aantal moe- ders en kinderen naar hun echtge- noten, resp. vaders in Indonesië. Een moedér, wier beide kinderen waterpokken hadden, en die vrees- de, dat de reis daardoor niet zou kunnen dporgaan, ging toch aan boord. Een dag later, toen het schip in voile zee was, kwam het uit, en moeder en kinderen werden geïso- leerd in een luxe hut. Thans heeft de betreffende moeder zich bij de di- rectie van de R.L. beklaagd, en heeft haar passagegeld terugge- vraagd, omdat de reis, zonder con tact met de andere passagiers zo on- gezellig is geweest. Het is lente geworden. Heel plotseling. De bloembollen hebben gebloeid, zoals ieçler jaar. Maar de duinstreek is ver van hier, en slechts enkele zijn in de gelegenheid de kleurenband langs dè duinen tussen Alkmaar en Leiden te bewonderen. In Betuwe en Beemster staan de vruchtbomen in bloei; alweer ver hier vandaan. Maar in onze plaatsen zelf, wat is daar te genieten? Niets zeggen ve- BIOSCOOP HOOGEZAND. „Tarzan, de Onoverwinnelijke" Welgemoed zet Tarzan deze week in het tweede deel van de film,l de POST IS ACTIEF. „Tarzan de Onoverwinnelijke" zijn Aile hulde! tocht door wouden, ruines en over gr zjjn rare briefschrijvers in de vlakten voort, totdat hij uiteindelijk Wereld. We denken niet aan de jon-1 het park van Hoogezand of Sappe- erin slaagt de deugd te doen belo- geman, die een brief schrijft aan zijn meer. De natuur benut ieder plekje nen en de ondeugd te straffen. Voor uitverkorene. Dat kan in sommige om er de lente aan te kondigen. hen, die met veel interesse het eer- gevallen ook een rare briefschrijver verenigingen. Voor het bestrijden der onkosten zal twee maal met een lijst worden gecollecteerd. Door de politie werd een drietal prôcessen-verbaal opgemaakt wegens het zoeken van eenden- eieren en het vissen met netten in het gesloten seizoen en in verboden water. Men zij gewaarschuwd. SCHILDWOLDE. De Landb.ver. „Jong Duurs- wold" vergaderde in café Reinders. De secretaris bracht het jaarverslag Jen: een rij huizen langs een stinkend uit, dat getuigde.van grote bloei. De kanaal. Maar die dat zeggen bezit- ten niet de gave om op te merken. Kijk eens in de tuinen; daar mani- festeert de lente zich in honderdvou- dige kleurenpracht. Kijk eens naar dat prachtige brokje natuur in Sloeh- teren, het Slochterbos, loop eens door verwoestende oorlog uit de historié! tot de oprlchting Van een Executief achter zich heeft, zich bezig. i Qrgaan, hetwelk in Londen zal wor- Wat zou er gebeuren a] s een or ^en gevestigd. Daar zal eveneens andére Russische officier het in zijn gevestigd worden een soort van Ge- hoofd haalde (in het kader van^ de nera^e staf voor de gezamenlijke zenuwenoorlog) op een vliegend fort ]an(jen, welke naar verwacht wordt te gaan schieten, en de beschietmg onder leiding zal staan van Montgo- per abuis doel trof? Toen Duitsland in 1945 op de knieën gebracht was, hadden wij een ander idee over de vrede, die zou komen. De overwinning van de Chr. democraten in Italië. De verkiezingen in Italië hebben een belangrijke overwinning opfe- leverd voor de Chr. Democraten. Hierbij hebben verschillende om- r standigheden een roi gespeeld. Eén daag'd, voortz'etten. ervan is Tsjecho Slovakije. Twee jaar geleden verkreeg het Volksfrent nog belangrijk meer stemmen dan de Christen Democraten. Teneinde een juist beeld te kunnen krijgen van de toestand moet men bedenken, dat aile partijen, die samenwerking wensten met Moskou verenigd wa- ren in het Volksfront. De partijen, die de blik naar het Westen richten ste deel gevolgd hebben en dus dit vervolg niet zullen willen missen, een aansporing te meer naar de avonturenrijke inhoud van deze rol- prent te gaan zien. Secret Service, Spionnage- en deteçtive Story's hebben steeds hun aantrekkelijk- heid op het witte doek. Dit geldt des te meer wanneer één der keurcorp- sen op spionnage-gebied tot het on- derwerp van de handeling gemaakt is en buitendien op een manier, die van het begin tot het einde^de aan dacht weet geboeid te houden. In trique, spel en montage wêrken sa- men om „Secret Service" tot een spannend geheel te maken. L. CIRCUS „ROYAL" Met de openingsvoorstelling in Hoogezand, gisterenavond, heeft het zijn. Want zijn opgezweepte gedach- ten verliezen wel eens het gevoel voor het redelijke en toelaatbare. Maar indien deze jongeman zijn pen- nevrucht toevertrouwt aan de zor- gen van „Tante Pos" om hem tijdig in de handen van zijn meisje te krijgen, dan is aan het uiterlijk van een dergelijke brief althans niets bijzonders te merken. Er zit een keurige enveloppe om, en daarop is het adres geschreven. Maar dat er nog andere categorieën Het Groningerland is nu eenmaal niet zo mooi als Drente of Gelder- land. Maar denkt U eens aan de Jordaan, dat spinneweb van stragt- jes en slopjes in Amsterdam. Daar vindt de natuur slechts gelegenheid wat gras of onkruid te làten groeîfen in een verstopte dakgoot, of op de ruine van een ingestort huis. Hoe- veel mooier en ruimer is het hier. Het Groninger land heeft zijn eigen charmes en het blijft met een ma- gische kracht tot zich trckken de Groninger, die elders in de wereld van rare briefschrijvers zijn, dat een plekje heeft gevonden om er te bemerken wij dagelijks op ons bu- leven. reau. Wat een zonder linge epistels komen in onze handen. Daar heb je in de eerste plaats brieven waarop alleen vermeld is „NoBureau dezes" Wanneer dergelijke brieven in ons rayon ge- post worden, dan komen zij hoe- wel ze eigenlijk helemaal niet ge- toch op mery. Van belang is het of Amerika militaire steun zal toezeggen. Daar- over is echter nog geen besluit ge vallen. Duitsland. In het kader van de vele eonfe- renties valt ook nog die, welke thans te Londen wordt, gehouden over Duitslands toekomst. Zes mogendhe- dén, t.w. Frankrijk, Engeland, Ame rika en. de Beneluxlanden zullen hier hun besprekingen over Duits land, welke op 6 Maart werden ver- circus „Royal" tevens het seizoen geopend. En dat deze voorstelling adresseerd zijn meestal een bijzondere voorstelling is kunqen ons bureau terecht. we aan verschillende façtoren mer- Dezer dagen ontvingen wij een ken. Daar is in de eerste plaats het briefkaart, waarvan de afzender de feit, dat er zoveel publiek was, dat adreszijde geheel blanco had gela- velen teleurgesteld moesten worden ten. (Bij abuis, of wilde hij de ver- (of zullen er de komende dagen bij nuftigheid van de brievenbesteller op iedere voorstelling te Hoogezand en, proef stellen?) Enfin de Post heeft Sappemeer blijken meer gegadigdeni de kaart bij ons gebracht, omdat dan plaatsen te zijn?) Daar is verder het feit, dat de directeur, de heer T. Teuteberg een openingswoord sprak, waarin hij er zijn vreugde over uit- sprak, dat de openingsvoorstelling aan de voorzijde een advertentie werd opgegeven. Vroeger dachten we, dat het werk van een postbode alleen bestond uit stempelen, sorteren en bezorgen. LIEFHEBBENDE OUDERS. In Rotterdam is een geval van verwaarlozing geconstateerd. Op grond van klachten van omwonen- den deed de kinderpolitie een inval in de woning van een 27-jarige ma- chinist en zijn 25-jarige echtgenote. De huiskamer geleek een vervuilde beestenstal. De stank was ondrage van het seizoen te Hoogezand plaats Maar de ervaring heeft geleerd dat zijn niet verenigd in één beweging, lijk, want het vuil van een hond en doch vormen een aantal partijen, waarvan de Chr. Democraten het grootst zijn, en waaruit een regering zou kunnen worden gevormd. Deze verkiezingsuitslag is niet zonder internationale betekenis, en wel voor de toestand in Griekenland, waar de tegenstellingen hebben ge- leid tot een burgeroorlog en Turkije, dat een Russische druk vreest. Bo haar jongen lag op de grond ver- spreid. De vier kinderen resp. van 10 en 21 maanden en 3 en 4 jaar la- gen, vrijwel zonder kleren en in vey- hongerde toestand in hun bedjes, die helemaal bevuild waren. Bij de jongste twee kinderen con- stateerde de dokter, die met de po litie was meegekomen bronchitis en middenoorontsteking. De moeder had vendien moet men Italië's positie het niet uodig gevonden medische hulp in te roepen. Zij trok zich trou- wens helemaal niets van de kinde- reir aan. Zij liet ze verhongeren, ter- wijl zij zelf soms f 2.per dag ge- bruikte enkel maar voor ijswafels. Toen enige tijd geleden twee ver- pleegsters van de dienst voor sociale zaken zich aan de betreffende wo ning vervoegden, weigerde de man hen binnen te laten, onder medede- ling dat hij zelf wel in staat was voor zijn kinderen te zorgen. als Middenlandse Zee-mogendheid niet vergeten. Palestina en de V.N. Palestina is wel een heel groot fiasco geworden voor de V.N., en heeft meer dan enige andere gebeur- tenis de onmacht van de organisatle getoont. De oude Volkenbond is on- machtig gebleken conflicten te voor- komen. De Verenigde Naties gaan dezelfde kant uit. In verschillende landen gaan reeds stemmen op over de ondeugdelijkheid van de Org. der Ver. Naties. Er zijn dringend hervor- mingen nodig, en het Veto-recht in de Veiligheidsraad blijft een veel orastreden punt. Thans heeft de Veiligheidsraad een wapenstilstandsresolptie inzake Pa lestina aangenomen, en de assemblée over de Palestijnse kwestie is ge- De Stichting 19401945 publiceert een voorlopig verslag over de pério de 5 Mei 1945 tot 30 April 1946. Hierin wordt allereerst -het ont- staan der Stichting besproken, ter- wijl ook de nodige aandacht wordt gewijd aan de werkzaamheden. Deze omvatten in de eerste plaats huisbe- zoek door sociale- en mede-werk- (st)ers, aan getroffen gezinnen, en zo mogelijk het verlenen van bij- stand aan deze gezinnen. Verder het ducten van ijzer en staal bereikte in verlenen van arbeidsbemiddeling bij Februari j.l. een nieuw record n.l. had, terwijl hij hoopte dat dit een traditie zou worden, en waarin hij de gestadige vooruitgang van het circus schetste, en daar is in de der- de plaats het feit dat aan de mede- werkende dames bloemen werden aangeboden. Wat betreft het programma geldt het gezegde: Klein maar fijn. De heer Teuteberg beschikt niet over een menagerie als Strassburgjer en andere groten der aarde. Maar daar- om héeft hij met aile krachtten ge- poogd uit datgene wat hij bezit te halen wat eruit te halen valt. En omdat hetgeen hier te zien gegeven wordt van goed gehalte is, kunnen wij niets dan waardering hebben voor dat kleine groepje mensen, dat door hard werken tot deze resulta- ten is gekomen. V anzelfsprekend wordt een belangrijk deel van het programma gewijd aan dressuur en rij-nummers. Maar er zijn ook num- mers van een geheel ander genre, b.v. Miss Bernelli, een meisje van ongelooflijke lenigheid. Er is verder Rudi Caré (jongleur), een kleinzoon vari de bekende Oscar Caré, er is trapezewerk en kogel-acrobatiek. Kortom er is variatie in het pro gramma zoals in een goed circuspro- gramma noodzakelijk is. SAPPEMEER. De heer R. Kramer, onder wij- zer aan de Westerschool, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een o.l. school te Hengelo(0.) Huize Welgelegen, alhier is ge- huurd door de vereniging „Morgen- licht", die er een tehuis zal vestigen voor door haar verpleegde echtpa- ren en alleenstaande mannelijke personen. De leiding zal in handen komen van de heer L. Venema, die thans léider is van het gebouw der vereniging in Appèlbergen. Huize Welgelegen zal omstreeks medio Mei in gebruik genomen worden. Het tehuis te Appèlbergen blijft bestemd voor alleenstaande vrouwe- lijke verpleegden. HOOGEZAND. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de heer Koning, gymnas- tiek-leraar t^ Groningen in de bocht te Martenshoek, met zijn motorrij- wiel geslipt. Hij liep een hersen- schudding op en 1s per ziekenauto van de fa. Letmaath naar het zie- kenhuis te Groningen overgebracht. Hun, die het ongeval hebben zien gebeuren, wordt verzocht zich tot de Gemeente-Politie te Hoogezand te wenden tot het geven van inlichtin- gen. Met iiigang van 1 Mei a.s. is de heer A. J. A. Bùller benoemd tot hoofdsurveillant in vaste dienst aan het Internaat der G.H.B.S. bliek een week eerder de beschik- SLOCHTEREN. king over de artikelen van de twee-, Dinsdagavond hield het Ned de week, doch zal aan het einde van| Hervormd Kerkkoor,. in een lokaal deze tjjdelijke regeling hierop een Van de Bijz. School, o.l.v. de heer daar aog wat bij oplossen! komt: puzzletjes Belcendmaking Bonnenlijst In de période van 4 Juli t.m. 11 Sept, zullen de bonnen eens per 14 dagen bekend gemaakt worden, zulks teneinde de winkeliers in staat te stellen vacantie te nemen. De eerste bonaanwijzing voor 14 dagen vindt plaats op 2 Juli, de laat- ste op 27 Aug. De tijdstippen waarop de bonnen door de detaillis- ten bij de distributiediensten moe- ten worden ingeleverd, worden niet gewjjzigd. Door deze regeling krijgt het pu- (Van onze Haagse correspondent) De productie van de Nederlandse industrie blijft zich bewegen in stij- gende lijn, hetgeen tot grote tevre- denheid stemt. Volgens de jongste gegevens van het C.B.S. was het în- dexcijfer voor metselstenen reeds 89, voor straatklinkers 92, kalk- zandsteen 64, dakpannen 69, schelp- kalk 111, cernent 212. M.a.w. de stag- natie in de bouwbedrijvigheid kan niet helemaal veroorzaakt zijn door het gebrek aan materialen. Ook de triplex-fabrikanten doen hun best en fabriceren reeds meer dan vier maal zo veel als in 1938. De, metaal- industrie beweegt' zich in het alge- meen ver boven het gemiddelde van 1938. Het indexcijfer voor walspro- de herinschakeling in het maït- schappelijk leven van hen, die ten- gevolge- van hun verzetswerk hun werkkring verloren, waarbij aan dacht is besteed aan herscholing en omscholing. Waar nodig werd op kosten van de Stichting juridische bijstand verleend. Geldelijke bij - stand wordt in principe alleen dan door de Stichting verleend. wanneer de financiële nood eeh gevolg is van het verzetswerk van de gevallen kostwinner of van de verzorgde zelf. In de période waarop het verslag betrekking heeft werd aan bijdra- gen v. levensonderhoud f 614.852.40 uitgekeerd. Voorts werd bemiddeling verleend bij het ver krijgen van credieten en werden weduwen van gevallen ver- fcetsstrijders in de gelegenheid ge- steld een week door te brengen in een kamphuis. Wat betreft de geldmiddelen wordt gewezen op de afhankelijkheid van particulière bijdragen; grote inzame- lingen werden gehouden. i 196. Kachels moeten er ook genoeg zfjn, want niet alleen gedurende 1947 doch ook tijdens de eerste 2 maanden van dit jaar werden er veel meer gemaakt als in 1938. Ook de rijwielproducenten doen hun best, waardoor het indexcijfer voor het eerst sedert de oorlog kon stij - gen boven de 100 en wel tot 103. We maken dus weer meer fietsen als in 1938. Rijwielbanden krijgen we binner.kort zelfs te veel, want de productie blijft stijgen en het index cijfer bedrgagt thans reeds 255. Men heeft ons zoetjesaan in aile t.oonaarden verteld, dat de schoenen- distributie nog niet kan worden op- geheven. Toch maakte de Neder landse schoenindustrie in Jan. van dit jaar meer schoenen als in 1938 en hetzelfde was het geval in de maanden Juni tot en met Dec. van 1947. Het indexcijfer bedroeg in Jan. 130. Bij de textielindustrie spant de fa- bricage van kousen en sokken de kroon. Het indexcijfer bedraagt in deze bedrijfstak al 118. Voor trico tage was het 107. De fabrikanten en handelaren hebben dus niet hele maal ongelijk met hun actie voor meer textielpunten en minder tex- tieldistributie. Maar of ze hun zin. zullen krijgen staat nog te bezien. Toch staan hun kaarten goed, want ook de wollenstoffertfabrieken be wegen zich ver boven hun productie van 1938. Alleen de productie van katoen en linnen blijft nog achter Het indexcijfr van de katoenspinne- ri.ien staat thans op 70 en van de katoenen linnenweverijen op 67. Sigaren maken we nog altijd maar 63 van 1938, doch de productie van sigaretten liep beduidend op, zodat het indexcijfer voor Februari op 127 kon worden gesteld. Rookten we in 1938 zo weinig of thans zo veel? Niet vergeten moeten we natuurlijk, dat voor de oorlog? de import zeer groot was. Ailes bij een tonen de dorre cijfers evenwel, dat de Nederlandse indu strie zich uitstekend heeft hersteld. Langzaam maar zeker gaan we vooruit. week langer moeten wachten. DE VLEESVOORZIENÏNG. De vleesvoorziening blijft nog steeds aangewezen op de import. En die import verloopt niet geheel naar wens. Het eerste gevaar voor de vlees voorziening is echter thans afge- wend, doordat een ruiltransactie met België, waardoor ons land de be- schikking kreeg over in totaal 3000 ton bevroren schapenvlees, welke hoeveelheid in het najaar onzerzijds wordt vergoed met leveringen van yers schapen- en varkensvlees. In deze transactie ligt ook de verklaring van de aanwezigheid van dit blijk- baar niet bij allen gewilde schapen vlees, dat de laatste tijd in distribu ée is gebracht ter handhaving van het vleesrantsoen. België zal naast het schapenvlees 2000 ton uit Deense en Ierse aanvôer ingevroren vlees leveren en boven- dien nog 2000 ton Argentijns vlees, dat in Engeland opgeslagen ligt. Uit een Engelse leverantie van 3000 ton Argentijns vlees zal een voor- schot van 1000 ton worden verleend. dag 2 grote optochten worden ge- Het gevaar is dus voorlopig ge- keerd, doch volledige zekerheid van de import en daarmede van een on- gestoorde vleesrantsoenering is er voor de maanden Mei en Juni nogi niet. Donderdagmiddag ongeveer 1 uur brak een felle uitslaande brand uit in het café Nieuwenweg, te Tjuchem De brandspuiten uit Siddeburen en zich met achterlating veiligheid stellen. De brandweer, die ter plaatse o Hoofdbewoner gearresteerdverscheen, en een grote hoeveelheid doch door krachtig ingrijpen wist water m de vuurmassa wierp, kon men hier erger te voorkomen In de nacht van Woensdag op Don-! njet verhinderen, dat de woning ge- derdag, omstreeks 2.35 uur brak| heel uitbrandde. brand uit in een alleenstaande ar- De plaatselijke Rijkspolitie was beidersbehuizing, bewoond door W. eveneens spoedig ter plaatse aanwe- zig, teneinde een onderzoek naar de oorzaak in te stellen, hetgeen tot ge volg had, dat genoemde bewoner, St., in verzekerde bewaring is" ge- steld. Hij is inmiddels weer op vrije o.m. op de burgemeester van Sloch- 83 St., aan de Noordbroeksterstraat te Sappemeer. Aangewakkerd door de Oostelijke wind stond de woning spoedig in lichter laaie. De hoofdbewoner, die zich alleen in de woning bevond kon voeten gesteld. kas van de penningm. sloot met een batig saldo. De scheidende adviseur, de heer W. Weerts, werd toegespro- ken onder aanbieding van een pas- send cadeau. Besloten werd een ex- cursie te organiseren naar „Schot- horst" bij Amersfoort, waarvoor zich dadelijk 20 deelnemers aanmeldden. De Chr. Middenstand Organi- satie vergaderde in een der lokalen achter de Geref. Kerk, o.l.v. de heer H. Moedt. Als spreker trad op de heer Hollebrandts, propagandist van de Bond met 'het onderwerp; „De prijzen-politiek van de regering". Vele vragen werden gesteld en op duidelijke wijze beantwoord, Meer- dere nieuwe leden werden inge- schreven. De heer Hollebrandts sloot hierna de vergadering. In eeh huishoudelijke vergade ring van de P.v.d.A., welke gehou den werd in café Spanninga, werd als afgevaardigde voor het Verkie- zings Congres op 7 en 8 Mei a.s. te Amsterdam benoemd de heer J. Noordman en als plaatsvervanger de heer G. Kuper te Schildwolde. In de lokalen achter de Geref. Kerk, alhier, had dezer dagen de jaarl. gemeentevergadering plaats van de Geref. Kerk K.O. art. 31 on der voorzitterschap van Ds. van Dijk. Nadat het financiëel verslag was uitgebracht hield de voorzitter een inleiding over „De. Karl Bar'th (Het Barthianisme)". De heet B. Bouwman bevond zich met paard en wipkar van 'de heer Klimp, alhier, in de nabijheid van de manufacturier Wildeboer, toen het paard op hol sloeg. De heer Bouwman trachtte nog tevergeefs het dier te houden. Eén der wielen van de wipkar raakte hem, waar door hij kwam te vallen en gewo'nd werd aan één der handen en aan het hoofd. Het paard werd door omstan- ders bij de Hellumster brug tot sïil- stand gebracht. ZUIDBROEK. De Pl. afd. van de Bond v. Plattelandsvrouwen vergaderde in het hôtel Dost. Mevr. Bleeker spr,ak over het onderwerp „Klederdracht in de loop der tijden". Verder werd een demonstratie gehouden met prisma-kleurtabletten. „Ik voel de winden Gods vandaag, vandaag hijs ik het zeil". Het prachtige voorjaarsweer, waar van we deze week hebben kunnen genieten, heeft ongetwijfeld veler gedachten reeds getrokken naar één van onze mooiste zomersporten: de watersport en wel in het bij zonder de zeilsport. Weldra zullen de blanke zeilen weer over het Zuidlaarder- meer en over de vele andere wàte- ren van ons land glijden. Wie één keer deze prachtige sport heeft le- ren beoefenen heeft hem ook liefge- kregen. Is er mooiere ontspsnning en mooiere inspanning denkbaar dan met vaste blik en vaste hand de B.M. te sturen door de ruimte van water en lucht? Wie het nooit gedaan heeft kent de rijkdom van deze sport niet, wie het wel gedaan heeft, diens hart wordt reeds van verlangen vol bij het herdenken van vele dagen en avonden in deze ruimte doorgebracht. Ik wil niet al te zeer idealiseren, maar rnijn erva ring is toch wel, dat men moeilijk een sport zal vinden, die de mensen zo zeer ook innerlijk verruimt en beter maakt dan de watersport. Daar voeltmen de eenheid met de natuur en tevens de afhankelijkheid van de mens. O zeker, men heeft het roer in eigen hand, men houdt het zeil zelf stevig vast. Maar men moet ook rekening houden met en reage- fen op die machten, die een mens niet zelf in de hand heeft en nooit zelf in de hand krijgen zal ondanks aile technische vooruitgang. „Ik voel de winden Gods vandaag, vandaag hijs ik he zeil". Is ons leven eigenlijk niet heel goed te vergelijken met een zeil- tocht, lezer? Wij staan zelf aan het roer, wij houden zelf het zeil. We hebben het stuur van ons leven zelf in handen, we hebben zelf te zor gen, dat er vaart in zit Maar ook en vooral: we hebben te letten op Gods wind! We kunnen niet altijd precies de weg gaan, die ons ~het beste of het aangenaamste lijkt, om dat we te rekenen hebben met om- standigheden, met krachten, en met machten, sterker dan wij zelf Maar Gods wind waait. Gods opdrach't komt tot ons allen: Ga, p mens, de wereld in en dien haar met aye kracht en aile moed, die in U is. Hijs het zeil van Uw levensschip en Tegen 6 uur was men de brand vaar uit over de stormachtige !s- meester, doch het gehele pand was venszee. Wees niet een mooi-weer- toen uitgebrand. 1 zeiler alleen, maar durf het aan het Tijdens de brand werd de brand- i leven ook door de stormen heen te weer uit Appingedam nog gealar-i sturen. Aanvaard de opdracht, dm meerd, doch deze behoefde geen God geeft. Nu. Hier. Het is moeilijk, dienst te doen. maar het moet* Onder de aanwezigen merkten we „Ik voel de winden Gods vandaag, vandaag hijs ik het zeil!" W. Scheeringa, haar jaarlijkse le- denvergadering. Uit de verslagen bleek o.m. dat het ledental thans 38 bedraagt, terwijl de kas sloot met een voordelig saldo van hijna f 200. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. Scheeringa als voorz. her- kozen, terwijl in de plaats van de heer J. Kamst, die zich als penning- meester niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer B. Bos. De di recteur de heer H. Bakker en de régisseur, de heer J. Kruizinga, ontvingen een boekwerk, terwijl aan Mevr. Bakker een bloemstuk werd aangeboden. Na afhandeling der zakelijke aangelegenheden bleef men nog enige tijd in gezellig samenzijn bij een. Maandag vergaderde het „Co-i mité Regerings-jubileum H.M. de Koningin" in het gemeentehuis o.l.v. burgemeester O. J. Scherphuis. Als definitieve data werden vastgesteld Dinsdag en Woensdag 7 en 8 Sep- tember. Naast de optochten van de scholen in de verschillende dorpen op de le morgen zullen de tweede houden t.w. van Siddeburen naar Slochteren en van Harkstede naar Slochteren. De beide middagen zijn bestemd voor het houden van kin- derspelen, volksspelen, concerten enz. te regelen door de plaatselijke Slochteren waren spoedig ter plaat se. Door de grote droogte en de vrij felle wind was het gehele comjjlex, bestaande uit café, bakkerij en win- kel, alsmede woning en een grote schuur, spoedig één grote vuurzee. Gretig voedsel vonden de vlammen in een grote partij turf, die in de schuur was opgeslagen. Het gevaar, dat de brand zou overslaan op de van ailes in omliggende percelen was niet denk- beeldig. De tegenover liggende wo ning vatte in de nok reeds vlam, teren, de heer O. J. Scherphuis. Zuidbroek. I. H. LOORBACH.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1