Indië onvoldaan over de Grondwetswijziging. MOORD TE NAALDWIJK. DE ZAAK RAUTER WLflRM DE ORIENT EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 188l Wat moeten onze kinderen worden? 0%r*S« WWBffSDM» 28 tkprti 1946 Ne S H SLOCHTEREN VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM verhchunt VEENDAM EN OM&tVING Voorlopige federale regering heeft beden- kingen tegen het ontwerp. 39-jarige tuinder doodgeschoten Het pleidooi van Mr. van Rijckevorsel in ta oatvluchtsn. Het nul van de U.LO.«School .Klwtege» *eet ik uitâmkkeiyk ABOVNWWBNTSPRïm r f 1 29 p. kwartaaL Franco p. po** t1-09 (trié veortritbetaling) FBU8 DER ADVERTKNTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleiutjes sis te koop, te huur, gevraagd onz. mini mum 78 Mint (bij voenrttbetaliBg). HET NIEUWSBLAD WORNRDAG* KN /.ATÏUnAOH Uitgeefster Saggcra' en Kremer'a Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C V. Kantoor Hooidatraat 6, Hoogeaand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrehening No. 435H83 enpact is in de Twee- onderlinge verhouding Het de Kamer benandeld, en het heeft de minister weinig moeite gekost de kamerleden te overtuigen dat de weg door de regering gekozen, om het lot van ons land aan dat van een aantal andere West-Europese landen te binden, de juiste is. De meeste kamerleden waren net aens met de regeringspolitiek, en toe» het ontwerp in stemming zou wor- den gebracht waren er niet voldoen- de leden, waardoor de stemming werd aangehouden tôt vandaag. Aan de memorie van antwoord ontlenen wij het volgende: Het ver- drag is, voor zover niet het tegen- deel uit een spéciale bepaling blijkt, aangegaan voor het gehele gebied, waarover de 8 staten de souvereini- teit uitoefenen, d.w.z. dat het ook gesloten is voor Overzees Gebied, dat niet zelfstandig is, en voor welks buitenlands beleid de betrokken re gering verantwoordelijk is. Wat de belemmerende politiek, welke door Engeland en Duitsland ten opzichte van Nederland zou wor den, gevoerd, wordt opgemerkt, dat de Britse belemmeringen in de eer- ste plaats een gevolg zijn van de onzekere politieka cm economische ontwikkeling in Duitsland. In de Iaatste weken is het contact ter zake met de gealUeerde autoriteiten toe- genomen, terwijl ook ten aanzien van staats- rechtelijke aard is en wier status hen voorbestemt om deel nit te ma- ken van de Organisatie der Verenig- de Naties. De Unie zal niet zijn een super staat, wel een gezagsorga- nisatie met eigen organen en eigen eompetentieveld. Het ligt in de bedoeling er naar te streven dat in het Uniestatuut wordt vastgelegd, dat besluiten, genomen door andere Unie-organen dan het hoofd, in naam van H. M. de Koning- in worden genomen. Tôt zover de memorie van ant woord. Het advies van de voorlopige Fé dérais regering, met betrekking tôt de grondwetswijziging is niet zeer gunstig. Zy is van mening, dat de vastlegging van richtiy'nen voor staatkundige ontwikkeling ln de grondwet met zich mede brengt, dat de te formuleren richtlynen nauw- keurig dienen overeen te stemmen met wat in feite reeds is overeenge- komen in gemeen overleg. Elke af- wijking kan aanleiding geven tôt de gedachte, dat 'daarmede bepaalde punten door Nederland eenzydig worden vastgesteld. De voorl. Federale Regering is van oordeel, dat op sommige punten het ontwerp niet aan deze eis voldoet. De bedenkingen, welke uit dien hoofde tegen de voorstellen worden van de inschakeling van Nederl. en aangevoerd, geven aangrypingspun- Belgische havens voor de doorvoer te».,voor hen, die er in Indonesië op Vu» foederen van en naar Duitsland uit het vertrouwen te ondermy- een kentering schynt te komen. Ten^en in de bedoelingen van Neder- aanzien van het Britse embargo op land. de levering en het vervoer van rçfli- taire goederen en materialen-iir het Verre Oosten, wordt asngatekend, dat de ondertekening van -Bet ver- drag een gerede aanleldigS" is ge- weest, om deze aangelegeriheid op- nieuw op te nemen. De minister var- wacht, dat dit tôt een gunstig résul tas zal voeren. Economische Raad. D economische vraagstukken zyn legiu. De samenwerking in Benelux- verband geeft moeilykheden, verder het aandeel, dat Nederland, sarnen met de Benelux-partners heeft in de aamenwerking der 16 landen binnen het kader van het European Recovery Program, het streven naar herstel van "t multilatérale betalingsverkeer en de vooriopig nog ih studie-phase verkerende pogingen, om te komen tôt een Europese douane unie. In verband daarmede heeft de regering behoefte aan een deskundig, niet ambteiyk advies-college. Daarom Werd dezer dagen door de minister van oonomische zaken de Econo mische Raad geïnstalleerd. De pé riode, gedurende welke de Econo mische Raad zal bestaan zal niet In Indonesië is men teleurgesteld. Men vraagt zich af, wat voor de overgangsperiode is veranderd, en of met de voorgestelde overgangsbepa- lingen inderdaad de mogeiykheid is geschapen om tydig en op doeltref- fende wijze die overgangsvoorzie- ningen te treffen, welke binnen het raam van het door de regering aan- gekondigde staatkundige program noodzakelyk zyn. Sociale Verzekerlng Er is verschenen een rapport inza- ke de herzienîng van de sociale ver- zekering van een commissie bestaan- de uit vertegenwoordigers van de Minister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid. In dit rapport komt de commissie tôt de couclusie, dat uitbreidmg van de verplichte sociale verzekering tôt zelfstandigen gewenst is. en dat uit- DIUBTTANT-DHSF WERD «5EGREPEN daak af) gillende meiajea» Een ruim 60-jarige tuinder, die in de omgeving van Rotterdam woont, werd op een nacht uit zyn slaap ge- wekt door gestommel in de keuken. Hy gjng kyken en kwam tegenover een onbekende man te staan, die waarschynlyk om een meer dreigend uiterlijk te hebben zyn jas om zyn hoofd had geslagen, en die geld eiste. Op dat moment begonnen de tiochters van de tuindes, die ook wakker ge worden waren, in koor te gillen, en dat werd de indringeiute machtig. Hy nam de benen en kon door een politie-agent, die door het gegil gealarmeêrd was worden ge- grepen. Het bleek een 34-jarige in- woner van Hilvarenbeek te zyn. OP DE TREDEN VAN HET RAADHU1S GEARRESTEERD. Toen, ongeveer een half jaar gele- den een zojuist in de echt verbon- den paartje de treden van het stad- huis te Assen afliep, werd het door de politie ingerekend. De jonge echt- genoot wegens dienstweigering; hijs wilde na zyn verlof niet in dienst terugkeren, en het jeugdige me- vrouwtje wegens diefstal in dienst- betrekking. De manneiyke helft van het echt- paar, die in voorarrest tôt inkeer was gekomen, had zich dezer dagen voor de Krygsraad te verantwoorden. De Auditeur Militair wilde het niet al te erg met hem maken, en eiste een jaar, waarvan de helft voorwaarde- lyk en met aftrek van de voorarrest. De Krygsraad deed er nog een week af, zodat hy onmiddellyk in vryheid kon worden gesteld. Zaterdagavond zaten een 39-jarige tuinder, zyn vrouw en een dienst- meisje in de keuken van hun betrek- kelyk alleenstaande woning te Naaldwyk, toen iemand de achter- deur naderde. Het meisje ging naar achteren kijken, en zag juist, dat de deur geopend werd, en voor haar stond een gemaskerde man met een automatisch pistool. Het meisje deinsde terug, en de onbekende richtte zyn wàpen op de drie men- sen. De tuinder greep een stoel en slingerde die naar het hoofd van de indringer, waarop deze een schot loste, dat niemand trof doch de kogel kaatste tegen een muur terug. De Naar aanleiding van het artikel, dat de Heerenveense Koerier schreef over het pleidooi van Mr. van Rycke- vorsel in het procès Rauter schryven twee plaatseiyke advocaten ons het volgende; In Uw blad van Zaterdag 10 April j.L hebt U onder het hoofd «Weer- zinwekkendé Juristery" enkele ge- deelten overgenomen van een naar Uw oordeel „zeer treffend artikel- tje", dat over het pleidooi van de verdediger in het procès tegen Rau ter was opgenomen in de „Heeren- veense Koerier". Tërecht hebt U bedoeld artikeltje „treffend" genoemd. Ook wy waren ten zeerste getroffen door de uiterst grievende en beledigende wyze, waarop de verdediger, Mr. van Ryckevorsel, in bedoeld artikeltje door de „Heerenveense Koerier" werd aangevallen. Wij hebben de behandeling van de zaak Rauter niet meegemaakt en het pleidooi van Mr. van Ryckevor sel dus niet aangehoord. Wel hebben wy in verschillende couranten gele- zen wat door Mr. van Ryckevorsel ter verdediging van Rauter, aan wie hy als raadsman was toegevoegd, zou zyn aangevoerd. Mr. van Ryckevorsel is in Den Haag als advocaat werkzaam op het kantoor van Jhr. Mr. G. W, van der Does, wiens reputatie in aile opzich- ten een unstekende is. Het feit, dat Mr. van der Does landsadvocaat is, wyst dit ook wel uit. Voor ons staat dan ook vast, dat de medewerkers, die Mr. van der Does zich kiest, ad vocaten zullen zyn van hoog gehalte. Wy zouden het artikeltje „Weer- zinwekkende Juristery" gelaten heb ben voor wat het is, ware het niet, dat volgens de bladen de Président van het Byzonder Gerechtshof te Den Haag ter zitting, waarop voor lopige uitspraak zou worden gedaan, heeft medegedeeld, dat het Hof klachten hadden bereikt over de ver- slagen in enkele bladen van het plei dooi van Mr. van Ryckevorsel. Daar- door zou de indruk zyn gewekt, dat deze zyn taak op ongepasté en ôn- Nederlandse w;1ze zou hebben ver- vidd. Het Hof zou met waardering het pleidooi van Mr. van Ryckevor sel hebben aangehoord en hopen, dat de pers alsnog een middel zou vin- den om deze mening van het Hof naar voren te brengen. Deze mening van het Hof is voor ons ontelbare malen meer waard dan die van de „Heerenveense Koe rier", die zyn kennis omtrent het- geen Mr. van Ryckevorsel zou heb ben gezegd zeer waarschynlyk ook wel aan het een of andere kranten- verslag zal hebben ontleend. Daar U termen hebt gevonden om aan de pennevruchten van de „Hee- renveense Koerier" wydere bekend- heid te geven door gedeelten uit het desbetreffende artikel in Uw blad op te nemen, menen wy, dat het ook op Uw weg ligt om in te gaan op het verzoek, dat het Hof aan de gers heeft gericht, om de mening van het Hof omtrenf het pleidooi van Mr. van Ryckevorsel in Uw blad te pu- bliceren. A In dit verband citeren wy nog even de Heerenveense Koerier, die in zyn blad van Zaterdag j.L op deze kwestie terugkomt. Het blad schryft: Het Byzonder Gerechtshof in Den Haag heeft het nodig geoordeeld, een verdediging van Rauter's verde diger te ondememen. „Het Hof be- treurt het, dat bij verschillende de- len van het publiek uit de beknopte krantenverslagen de indruk was ge wekt, dat de raadsman van verda'ch- te zich in zyn pleidooi uitingen had veroorloofd, welke een goed Neder- lander niet passen. Het Hof stelt er daarom prys op te verklaren, dat het met waardering van het betoog van mr. Van Ryckevorsel heeft kennis genomen". Hoewel wy gaame bereid zyn ge- maakte fouten te herstellen, wyzen wy dit reprimandum met nadruk af. Ons oordeel was gebaseerd op het A.N.F.-verslag en de door ons ge- wraakte uitdrukkingen waren letter- lyk aan dat verslag ontleend. Zolàng het Hof niet verklaart, dat het A.N.P. deze uitdrukkingen uit zyn duim ge-- zogen heeft, stellen wy er prys "op te blyven behoren tôt deze „delen van het publiek", die over de smaad- woorden, door de verdediger gericht tegen onze regering en onze verzets- beweging, hun verontwaardiging niet onder stoelen en banken steken; wy handhaven elk fel woord dat wy hierover schreven. Wy doen dat met temeer klem, omdat behalve mr. Van Ryckevorsel, die toegevoegd verde diger was, Rauter in de pers meer verdedigers gekregen heeft, die zfch- breiding van de ouderdomsverzeke- tuinder greep een tweede stoel, en an de Raad na enige tyd zul- eekering tôt die groepen, welke bui- elkaar. .ai leu ememen. Maar omdat de eco nomische moeilijkheden momenteel bo talrijk zyn heeft de minister van Bconomische zaken, Prof. v. d. Brinlc, gemeend in de tyd dat deze nieuwa organen nog niet bestaan een tyde- ring, ook voor weduwenverzekering en kinderbijslagverzekering reeds aanstonds tôt aile zelfstandigen zou kunnen geschieden, evenals de gelei- delyke toepassing van de ziekte- en invaliditeitsverzekering op de ver schillende groepen van zelfstandigen yn, omdat andere organen de en uitbreiding van de ouderdomsver wierp die eveneens naar het hoofd van de indringer, waarop deze nog een schot loste en de tuinder in de buik trof. Door het gegil der beide vrouwen week de indringer terug. De kweker smeet hem nog een derde stoel ach- terna, en zakte korte tyd later bi en ten de kring van loonarbeiders zelfstandigen vallen- Over de loon en inkomstengrens waarop de verplichte verzekefing moet worden gesteld (met uitzonde- ring van ongevallen- en kinderby- lijk collège in het leven te moeten slagverzekering) heerst geen een roepon. Naasting aandelen va» de Nedarlandsn Bask. Nu wy over een economische aan- gele; enheid hebben gesproken, zul len wij daaraan maar meteen een financiële kwestie vastkoppelen, dat is de naasting door de staat van de aandelen van de Nederlandse Bank. In de Eerste Kamer is over dat on- derwerp gesproken. Minister Lief- tinck verklaarde dat aan het naas- tingsontwerp geen enkel principieel streven naar socifilisatie ten grond- slag ligt. Het ontwerp werd by stem ming asngenomen. De Grondweta w ljzlglag. In haar memorie van antwoord inzake de grondwetswyziging zegt de regering o.a.: De Unie is, op het voetspoor van voorbeelden stemmigheid in de commissie; bedra- gen van f 4500 en f 6000 worden ge noemd. Zelfstandigen wier inkomen zo iaag is, dat zy de premie niet kun nen betalen, dienen vermindering of onîheffing te verkrygen. By een kort verhoor, dat hem werd afgenomen verklaarde hy nog dat twee mannen in de duistemis weg- renden. Later ls hy in het R.K. zie- kenhuis overleden. Een toegepaste bloedtransfusie heeft niet meer ge- baat. De overledene laat vrouw en 8 kinderen tussen 1% en 7 jaar achter, terwyl zyn vrouw in verwachting is van de zesde. Hy was een zeer goedhartig iemand, die, voor zover bekend, geen vyanden had. Men tast In ons vorig artikel besprsken wfl enkele algemene onderwer- pen over de opleiding van de jeugd voor de toekomstige plaats in de maatschappy. Wy willen thans enkele onderwysinstéllin-1 gen bespreken die voor onze jongena en meisjes openstaan, en we beginnen deze reeks met een bespreking van de U.L.O.-school, waaromtrent de heer Westerhof, hoofd van de U.L.O.-school te Sappemeer. ons welwillend heeft ingelicht. By ziekte wil men de duur van de daarom in het duister naar het mo- uitkering van 1 op 2 jaar brengen; tief tôt de daad." Roof is natuurlyk by ouderdom wil men voor aile ver- niet uitgesloten, doch de kweker ze:- xhmnaers 'onà mgenàâïis nçooën. iX;'lict.il, b< ten zeerste, of we dan nog weer kans gekregen water, terwijl zouden hebben. Wanneer een leerling 6 kiassen van de lagere school doorlopen heeft, kan hy, indien zyn rapport aantoont dat zyn vorderingen be- hoorlyk zyn, en het hoofd van de school bereid is een aanbeveling te geven, tôt de U.L.O. worden toege- laten. In twyfelgevallen kan een examen worden geëist Leerlingen, die naar een H.B.S. wensen, kunnen een klasse van de U.L.O. volgen en bylessen nemen. In Hoogezand, Sappemeer, Zuid- broek en Slochteren (om slechts enkele plaatsen te noemen) worden deze bylessen aan de school gege- ven, waardoor geen extra kosten viseg"ivoiiiuryxàîj Et ziin_ech- Rob s» Daan er naar toe pa- gaaiden. examen in wis- an natuurkunde, en de de bezitters iets meer rechten geeft dan houders van het eerste diploma); dan moet een door het Ryk afgenomen examen worden af-f gelegd. De waarde van het officiële MULO-diploma is dezelfde als dat van een H.B.S. met drie-jarige cur sus. Verdere schoolmogelijkheden. Wie de U.L.O. heeft bezocht be- hoeft, indien hy zich verder wil ont- wikkelen, nog niet op zijn lauweren te gaan rusten. Het bezit van het M.U.L.O.-diploma opent verschillen de schoolpoorten voor hem, b.v. de Middelbaar Technische School, Zee- vaartschool, Kweekschool voor On- derwyzers, Opleidingsschool voor ae "i j techniek en tactiek va» het handl speL FEUILLETON. door EMS I. VAN SOEST ait de ^historié, gedacht als zelfstan- 28) j ,ee» antwoordt de Brit laco- dig subject van volkenrecht, samen- gesteld uit zelfstandige staten, wier HUNITTE ONTPLOFFENG TE MUIDEN. Eén dode. Gisterenmorgen ca. 9.30 uur werd de bevôlking van het stadje Muiden de bevoixmg van nei staaje muiaen een ongeduldige zucht. „0, bemjy opgeschrikt door een hevige ontplof- het, Flagell? Kun je me nu eindelyk niek en grypt de hoom van de heftig rinkelende telefoon. Met een gelaten gebaar reikt hy die aan René over. i.Wéér voor u, Mr. Overwinckel. Ik poop, dat het voor vandaag de Iaat ste maal zal zyn". „Ik hoop het ook!" zegt René met zucht. „0, beiujy fing op het terrein van de kruitfa- brie' „De Krygsman". Met een lorrie werden de springstof- fen rwar een schuit in de Muider- trelt vlart vervoerd om naar het eiland Pampus te worden overge- bracht en vemietigd. De eerste lorrie was juist geladen en door drie mili-, tairen naar de wal gereden. Op het liiet met rust laten, Buldog? Myn hoofd loopt om. Ik ben vandaag ze- ventien maal 'opgebeld in de tyd van mijn chef! De brievenbus op Cairn- hill Road puilt uit van de telegram- men, brieven en uitnodigingen. Ik moet by de Consul komen, by de Vlootcommandant en andere atitori- teiten en dat is allemaal de schiold moment, dat zy wilden terugkeren van jouw artikel! Ik moet het feit exploideerde als gevolg van een tot( verwerken, dat ik plotseling elge- L.- nnrt nrr nolronrir> nnvvaalr non naar ben geworden van eeif villa by nu toe nog onbekende oorzaak, .een blok trotyl. Eén der beide militairen die dit blok verplaatsten, een ge hu'./de militair uit Amsterdam, werd de Botanical Garden enWat? Wat méén je daarmee, danlc je voor dit nieuwe interview? Ga je dat alle- op niaal wéér publiceren? Oh, Jimmy, crazy fehpw, stop itl Schei er rnee uit! De Engelse autoriteiten zullen pr het land aan krygen, dat twee Hollanders zo ln het brandpunt der belangstelling komen!" „0, wy zyn bestand tegen zelfcri- iek! Als de Grote Draak beter had jpgelet, zou het nooit zover geko- len zyn", zegt Jimmy in protest te- jen zyn eigen landslieden. „Let op le*krant va» vanavond, jonge man: iheldering inzake moorden op ge- leime Servicemen. De Bruid van ir Overwinckel de resten van zyn lichaam nog niet gevonden. De tweede militair kreeg wonder boven wonder slechts een Ûchte hoofdwond en enkele schram- men. De drie militairen, die de lorrie van de wal terugduwden en er niet op gingen eitten danken hieraan wel- lici-t hun leven, omdat zy anders op ket moment van de explosie juist op de plaats zouden zyn teruggekeerd, waar hun kameraad de dood voncL 1er, sergeant, die zich op ca 5 meter van de explosieplaats bevond bleef geteel ongsdeerd. Het slachtoffer t •'■oai de eerste maal op de ieruit- ii isA m. i protestarenl" roept René onstuimig. „Buldog, je mag Monica niet pryage- ven aan sensatiel" „Dacht jy soms, dat ik me de pri meur liet ontgaan om de verloving der beide hoofdpersonen aan te kon- digen?" vraagt Jimmy oprecht ont- stemd. „Ik weet, hoe dat gaat. Een ongelukkig reportertje van een tien- derangsblad dringt toevallig tôt jul- lie door, terwyl je Monica tedèr om- helst en dan prykt hèt nieuws tus sen advertenties van het beste mid del tegen rode hond en een oude foto van Gandhi in! Denk je, dat de Oriëntal News zo'n blamage ris- keert? Dus: Het Romantisch Slot van het Grote Avontuur!" „0, Jimmy, you.....you Maar met een voldaan gegrinnik hpeft Jimmy afgebeld en René legt met opgetrokkon wenkbrauwen en een grimlachje de hoom aeer. „Those newspapermenl Always overdoing it", zegt de chef, terwyl hy een verse pyp aansteekt. „Die nieuwsbladlui overdryven altyd. By the way, Mr. Overwinckel...." Hy blaast bedaard de lucifer uit. „Yes, Mr. Tdwnsend?" René strykt over zijn dikke haar dos. „U heeft salarisverhoging" zegt de chef nonchalant. „En neem een be- hooriyke vacantie. De dood van uw neef en nu dit ailes geeft wel wat stagnatie. But I can manage it Ik knap het wel op. No, no.... geen dank. The job was well done. U heeft het zaakje goed klaargespeeld!" Met deze allerhoogste lof van de business-man kan René gaan en tin- telend van verlangen om Monica deelgenoot te maken, springt hy in zyn two-seater. Hy treft haar rozlg en fris op het veranda-tje van haar hotelkamer. „Ik heb de hele ochtend aan Vader zitten schryven en nu brengt de boy de brief naar de luchtpost. Het denk- heeld, dat die goaie achat daar i» hevige onruat en epanning sou ver- keren, kon ik niet verdragen. Maar o, René! Aan die ene brief heb ik niet genoeg om ailes te vertellen Weet je, wat ik nu weer gekregen heb? Van die kieine luxe-radio weet je al, nietwaar?" „Ja, dat was gisteren. Wat ls het vandaag?" vraagt René met het aan- pa3singsvermogen van door het lot begunstigden. „Een luxe-jacht niet al te groot, juist geschikt voor onsl Weet Je, dat ik van de rest de tel al kwijt ben? Heb je ooit ao'n overladen kamer gezien?" „Bere!d Je voor op erger", zegt René. Juist op dit moment komt Me- vrouw Witte, de donkere eigenaree- se van het hôtel, binnen. „Wéér van die krantenmensen voor u, toch te bar!" zegt ae met le- vendig meevoelen. „Poeier ze af, Mevrouw Witte, dan ta u een be«te!" verzoekt René fime- kend. Mevrouw Witte lacht en zucht, verdwynt dan hoofdschuddend. Ze horen haar even later, echel en ge- biedend, zoals ze gewoon ta haar be- dienden te regeren. „Weet je, wat ze zoëven zei naar aanleiding van het stuk over Thalu- lah? Dat ze die vrouw natuurlyk slecht vond, maar haar tôch begrij- pen kon. Het moet hier in Singappre vreemd toegaan tegenover de men- sen van gemengd bloed", zegt Moni ca. «Mevrouw Witte vertelde, dat zelfs de Reverend haar niet onder zyn gehoor wilde hebben, want hy preekte niet voor ..coloured people"l Ata zelfa een dominé het verschil in huidskleur laat gelden en dat niet alleen, want de hier geboren blan- ken, de zogenaamde «witte kakker- lakken", moeten het aèt zo hard ont- gelden, nu, Renéwaar bhjft dan de menseiyke waarde?" «O, ex zyn onverstandige dwazea, die ia ês teepa» hum «upfiataxitait»- lust botvieren. En in hun verblinding laten ze dan wM «gekleurd volk" toe in de oorden van vennaak, waa* een opeengepakte donkere menigte de verrichtingen van blanke revue- girls gadeslaat!" «Heerst er dan een grote haat tus sen blank en bruin?" vraagt Monica geïnteresseerd. «Wacht eens af, meisje, Ata oolt een noodsein gegeven wordt, als er ooit oorlog komt, wat de hemel ver- hoede, dan zul je het meemakenI Dan strydt de Euraslan schouder aan Bchouder met de Brit. Dan maken juist zy een kranig figuur in het lé ger!" Monica ziet hem aan met glanzsn- de ogen. «Weet je, dat ik Jou al bij Vader heb geïntroduoeerd?" vraagt ze plotseling. «En hoe heb je mij wel afgeschil- derd?" vraagt hy met sfjs Jongcms- achtige lach. Monica achudt het hoofd, haar ogen tintelen. Zij heeft vader ge- schreven, dat zij hier in de Oriënt het beete heeft gevonden, wat zy zich ooit heeft kumnaa wensen; Een man als René! „Ik kwam Jou elgeniyk vertellen, dat ik een villa rijker ben, name- îyk een by de Botanical Garden", zegt René met kwajongensachtig ge grinnik. «Hoe denk je daarover, Mo nica? Je zult die met my moeten de- lenl" «Ik vind het een verontrustend ca deau", zegt Monica erastlg. «Hoe zal ik zo'n ding ooit kunnen bestieren, zèlfs met twee zulke voortreffelijk- heden als Tséhong Nio en Wung Ho?" «O, jy kan allés, wat Je wilt", zegt René in vol vertrouwen. «Verder heb ik salariaverhoging en ik kryg va cantieruins genomen!" (Slot volgt). zelf vrywillig hebben «toegevoegd". Het is hier de plaats om te wyzen op een artikel van mr. A. J. M. van Dal in de «Maasbode" van 3 April, waar in deze rechtsgeleerde Rau ter «een tragische figuur" noemt. En het weekblad «De Nieuwe Eeuw" schryft in een klacht over stylloosheid op velerlei gebied: «Een militair stond terecht. Voor wie? Men kreeg de indruk alsof een cojlege zeventiende-eeuwse kooplie- den en hun aanhangers de rechts- zaal bevolkten. Moeten, als men een doodvonnis voor iemand eist, de bril- len zo slordig afgezakt over de neus hangen, als by de président het ge- val was? Rauter in elk geval was niet in elkaar gezakt", Let eens op, lezer, met welk een smaak en nasmaak hier de woorden «soldaat" en «militair" worden uit- geproefd. Men schakelt mensen in by een spel met eigen regels en eigen moraal Men suggereert, dat wy in de voorbye oorlogsjaren met de Duitsers een spelletje hebben ge daan. Alsof de oorlog die men ons aandeed, geen misdaad, maar een sport-evenement was. En «De Nieuwe Eeuw". heeft het drommels goed gezien daar trapt een Neder- lander niet in. Juist in de rechtszaal zal hy demonstreren dat hy niet tôt deze kaste behoort, en dat'oorlog, zo ze hem wordt opgedrongen, bittere noodzaak, maar nimmer vakaangele- genheid wordt. Een «militair" stond hier terecht voor vertegenwoordi gers van een volk, dat het oorlogs- bedryf haat en de schouders ophaalt over de militaire styl. De weten- schap, dat hun dierbaren zyn dood geschoten, doodgeranseld en in het gas gestikt terwyl Rauter's vaklie- den er by stonden met eën correct geplaatste monocle en in onberispeé lijke houding, kan hun op geen en kele wyze met deze feiten verzoenen. Daartoe is hun stylbesef in vyf jaar nog niet voldoende ontwikkeld. Wy willen zelf hier nog iets aan toevoegen: De verdedigers van politieke ge- vangenen staan dikwyls voor een moeilyke taak. Zy moeten de om- vang van de tenlastelegging zo ge- ring mogelijk doen schiinen. Er wordt dan dikwyls gesproken over 't verderfelyke milieu waaruit de de- linquent is voortgekomen, over de moeilyke financiële omstandigheden, waarin hy verkeerde. Enfin, u kent deze feiten, hetzelfde lied je is reeds zo dikwyls gezongen. Hoeveel advocaten hebben onder- vonden hoe gevaarlyk de cliënten, wier betrekkelijke onschuld zy thans trachten te bewyzen, in bezettings- tyd zyn geweest voor illegaliteit en onderduikers? Wie het niet aan den lyve ondervonden heeft kan niet oordelen wat het verhoor door de Duitsers van een slachtoffer van een thans als «onschuldig" voorge stelde N.S.B.er heeft betekend. Hoeveel onschuldige slachtoffers heeft Rauter laten martelen, hoeveel heeft hy willens en wetens de "dood ingestuurd? Maar, zo is by het procès gezegd, dat heeft Rauter wel moeten doen, de schuld lag by de illegaliteit en de Nederlandse regering te Londen. Wie zo ies durft te beweren al is hy dan een advocaat van «hoog gehalte" beledigt hen, die hun le ven als inzet hebben gegeven om vervolgden te helpen, om te blyven Stryden voor de vryheid van ons Va- derland, en dat zyn de besten uit ons volk. Laten onze Nederlandse advo caten, aan wier goede bedoelingen wy geenszina twyielen, dat terdege beseffon. TREÏN ONTSPOORD. Eb het station te Den Haag ta een filectrische trein, die aan het range- ren was uit de rails gelopen. Eerst werd een seinpaal gekraakt, en ver- rolgens sneuvelde de yzeren steun, jyaarop de kap van het eerste perron •ust, waardoor deze kap op het dak Tan de trein kwam te steunen. De trein en ook de bovenleidlng fverd befichadigd. 1 LUXE AUTO REED TEGEN STILSTAANDE YRACHTWAGEN. Vier doden. - In de nacht van Zaterdag op Zon- jlag kreeg een chauffeur van een sware vrachtauto op de Ryksweg AmersfoortAmsterdam bandenpech De bestuurder bracht de wagen aan ]ie rechterzyde van de weg tôt stil- ctand, teneinde de nodige reparaties uit te voeren. Het brandende aclîterlichtje trok ]ie aandacht van een 20-jarig meisje, dat ontvlucht was uit een opvoe- jiingsgesticht te Zeist. Zy vroeg om inede te mogen ryden, hetgeen de chauffeur toestond. In afwachting y an het gereedkomen van de banden Ctapte zy vast in de cabine. 1 Vervolgens merkte de bestuurder (fan een uit Amersfoort komen de -uxe wagen het achterlichtje, hy emde maar kon een lichte botsing _det voorkomen. T Daama kwam nog een luxe wagen Ddt de richting Amersfoort, waarin _ich 2 echtparen bevonden. De be- tuurder, die met grote snelheid reed îeeft de vrachtauto vermoedeiyk det gezien. Met een hevige klap ■eed hy tegen de vrachtauto op. De uxe auto werd geheel vernield. De der inzittenden vonden aile de dood. 3eide echtparen laten 5 kinderen ichter. Uit de verklaringen van het meis- e, dat intussen naar Zeist is terug- jebracht, en, de bestuurder van de lerste auto inzake het brandende ichterlicht, en het feit, dat de rrachtwagen geheel rechts van de veg stond ta de onschuld van de be- ituurdec vcdledig geblakan.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1