PLAATSELIJK NIEUWS 1 K Ned, Vereen, voor do bnstrijdinsï der Tuberculose. 11 Reizen 1 SOIR Solré err m lk or iiotel Rechtszaken Predikbeurtem Distributicnieuws m Zaterdt Zondni Maandi Woenac Donder 4 UL STAN L Grote ia Gonec ter te Opgevoerd toneeletuk 1 ,»Om 't 1 (In „N det Àanvang 8 NA Mu Entrée f 1.- Hôtel DANCIf ITELEFQO Orkcst tTHi Orkest: „1 NATION. VOORZIEN J T. Kordll I [r-% 6, Donderdag Voatbal Bek Muntendam Leeuwarden Zaterdagavc VAN DYSSE nlauw Non-t tôt één uur. i Zondag 9 !V DENRENNI Totaal aan p II 1. Entrée'» dooi Klnderen f 0. f 0.(50, Kinderi Kaarten In vc Beereboom ei Laardenrennei Peden en Do 25e Kathollekendag te Groningen Onthulling monument voor hen die het leven verloren door oorlog of bezettlng. DE PRIJS VAN HET BELOOFDE KRENTENBROOD. Propagandawagen in Hoogezand. V9r«nt§tn0sni«6led«llng*n - II Vandaag iS het «en Nationale Teestdag, bel îeqpt der bevrijding. Maar men is in het algemeen karig geweest met het uitschrijven van pu- blieke feesteiykheden, hetgeen ver- moedelijk moet worden toegesehre- ven aan het feit, dat men de bjj «engebraehte gelden wil bewaren voor de viering van fcet a.s. rege- ringsjubileum van H.M. de Ko- ningin. De meeste zaken zullen van daag normaal geopend zijn, terwijl ook de overheidsdiensten normaal zullen functioneren, al zal aan ver schillende employé'a 's middags wat vroeger dan gewoon vrdaaf worden gegeven. 's avonds wordt hier en daar ge danst en er worden enkele nitvoe- xingen gegeven. SAPPEMEER. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur reed een autobus van de fa. Bronkhorst rrit Winschoten, met aan een ketting een tweede bus dépend, door de Noorderstraat, in de rich- ting Zuidbroek. In de Noorderstraât worden door de P.T.T. momenteel werkzaamhe- den verricht. Aan de zijde van het Winschoterdiepworden gaten in de weg gegraven, waarin door arbeiders wordt gewerkt. Plotseling remde nabij het Ge meentehuis de voôrop rjjdende bus. De ketting kwam slap te hangen en geraakte om het voorwiel van de achterste bus. De bestuurder daar- van behield niet langer de macht over zijn stuur. De wagen reed door een zandhoop en over een kuil en kwam met zijn voorwielen boven het diep tôt stilstand. In de kuil bevon- den zich twee arbeiders uit Pekela. Eén van hen, de heer B. uit Pekela, werd gewond, de andere liep een lichte kneuzing aan zijn been "op. De doktoren Gischler en Beukema ver- leenden de eerste hulp, waama de heer B. door een ziekenauto van de fa. Letmaath naar zijn woning werd vervoerd. De Rijkspolitie Was spoedlg ter plaatse. s Later kwam ook de Ver- keerspolîtie. Na enige uren was de bus weer op de Weg gebracht. Ter gelegenheid van het 80-ja- rig bestaan van de R.H.B.S. zal op 15 en 16 October een reunie worden gehouden voor aile oud-leerlingen. Er is een commissie ter voorbereiding samengesteld, bestaande uit de he- ren Azing Kamps (voorz.), Ir. J. P. Schutter (Secr.), T. J. Albronda Cpenn.), K. Addens en Mej. A. J. Edzes. Vrijdagavond hield de H.B.S.- vereniging N-Ô.F. haar jaarlijkse feestavond in het hôtel „Struvé". Nadat de voorzitter, de heer J. Werkman een openingswoord had gesproken, nam de directeur van de school, de heer van Leeuwen, het woord. Hij dankte de regisseuse van het toneelstukje Mej. A. M. Abbring Hingst, en de heer Steenbeek, die daarbij zijn medewerking had ver- leend, alsmede de leraren de heren P. M, van Dorst en J. S. Sprock, die belangrijk hebben bijgedragen tôt de totstandkoming van het gevarl- eerde programma. Daarna werd het programma, be staande uit gymnastiek, muziek, dans, declamatie en toneel uitge- voerd, Naast leerlingen werkten de leerkrachten, Mej. Abbring Hingst en de heren van Dorst, Sprock en Reints mede. „The Blue Birds" verzorgden de muzikale omlijsting. Op initiatief van Mej, Dijk en o.l.v. de heer B, Raspe kwamen Maandagavond in het café Groene- veld een aantal leiders van gymnas- tiek-verenigingen bijeen teneinde een voor Hoogezand en Sappemeer te houden avondvierdaagse te bespre- ken, Spreker was de heer D. Veen- huis over het onderwerp de Ned. Wandelsport Bond. De afgevaardig- den zullen met hun besturen het al dan niet toetreden tôt de bond be- spreken. Maandag zal men opnieuw bijeen komen, teneinde bijzopderheden om- trent de avondvierdaagse te bespre- ken. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Maandagavond had in het café „Het Bontehuis" voor het eerst sinds lange tijd weer een Algemene Jaar- vergadering plaats van de Handels- vereniging H.-S., thans onder voor- zitterschap van de heer T. K. Al bronda. Deze vergadering was be- legd naar aanleiding van de in de vereniging ontstane moeilijkheden, welke als gevolg hadden, dat de heer Bodewes zijn functie als secretaris wenste neer te leggen, verder wen- sten af te treden de heren T. K. Al bronda, voorz. en de heer P. K Har- tog, penn. Het is op deze vergade ring echter niet mogelijk gebleken een nieuw bestuur te vormen, zodat de aftredenden in hun functie nog enige tijd gehandhaafd zullen blij- ven. Een levendig débat, werd gevoerd over de kwestie van de Winkelweek te houden in de week van het rege- ringsjubileum, voor welk doel te Sappemeer reeds een commissie was benoemd in overleg met de Oranje- vereniging. Op deze vergadering werd ook voor de gemeente Hooge,- znnd een dergelijke commissie be noemd, de twee commissies zullen onder auspiciën van de Handelsver- enlging de plnnnen voor deze win kelweek organiseren. Uitslag wedvlucht vanuit De- venter, 108 K.M, van de Postd.ver. .,De Luohtstormers" op Zondag 2 Mei 1.1. In concours 140 oude duiven. Ge- lost om 8 uur 0 min. Aankomst le duif 9 u. 17 min, 2 sec., anolheld 1517.4 meter, aankomst Me duif p u, 40 min. 58 sec., snelheid 1081,1 meter. 1, 3, 20, 26 T. Smtt; 2 G. Velthuls; 4, 7, 21, 23 R. de Vries; 5, 6, 12, 13, 27 H. Schecn; 8, 14, 33, 34 A, Iloltrup; f», 18 K. Klazema"! 10, 11, 17, 25 H. Soif: 15 M. Bulder, 16 v. Duinen; 18, 22 J. Woldring; 19 J. Bosma; 24, 32 v. d. Laan; 28, 35 A, T. Hay'er; 29, 30 L. de Haan; 3J E. Bakema Jr, Winnaar Poule sangawezen duif: L. v. Dulnan mat ringno. 363212. HOOGEZAND. Vrijdag a.a. hoopt het echtpaar J, Blaauw «a L. BlaauwSwiers, Nieuweweg 59, Hoogezand, zijn 60- jarig huwelijksfcest te viércn. Bij de Gemeente-politie alhier zijn inlichtingen ,te bekomen over de Bavolgende gevonden voorwerpen: 2 portemonnaies, vulpen, zegel- boekje, boekje met zegels, spatlap, shawl, inlegvellen, snoepkaarten, dekzeiltje van kinderwagen, zwarte damesparapluie, jjzeren U-balken en een tabakspijp. Aan de Openb. Leeszaal en BibL H.-S. werden in de maand April uitgeleend 3385 boeken n.L 1019 stu- dieboeken, 1684 romans en 682 jeugdboeken. Bovendien ontving het correspondentschap Scharmer-Hark- stede 403 en de kring Slochteren 157 b and en. De Commissie tut de Ulegali- teit, belast met het oprichten van een monument op de graven van htm vrienden Veninga, Sangers en Huitzing, was met Burgemeester en Wethouders in de raadszaal van het Gemeentehuis te zamen gekomen, om in een eenvoudige sobere onthul- ling het monument op de „Stille Hof" in eigendom over te dragen aan de Gemeente Hoogezand. Na- mens de Commissie sprak de heer F. Boelens en bood voor de burgerij het monument, een waardig sieraad, naar het ontwerp van de kunstenaar Nico Bulder, aan de burgemeester, de heer de Wit, aan. De burgemees ter gaf in warme woorden van dank uiting aan hetgeen tôt stand werd gebracht en aanvaardde het monu ment, evenals, in principe, het mo nument te Kiel-"Windeweer. NIEUW-COMPAGNIE. Donderdag vergaderde de „Aan koopvereniging in Oprichting" in het café Bentuin. Ten aanzien van be stellingen op vertrouwensorders op Phosphor werd nog even een af- wachtende houding aangenomen, ter wijl aan het C.B. de totale behoefte aan Kali voor het komend seizoen reeds thans werd opgegeven. Het totaal hiervan is 760 balen K 40 voor levering voor Sept./Oct. Verder werden verschillende on- derwerpen, zoals het sproeivraagstuk aardappelstomen, e.d. behandeld. WATERHUIZEN. De Meisjesvereniging en de Jongensclub van de Gereformeerde Evangelisatie hielden Woensdag- avond j.l. o.l.v. mej. van der Schaaf en de heer Homan een gezamenlijke feestavond in het Evangelisatiege- bouw. Er werden enkele toneelstuk- jes opgevoerd en het kinderkoortje zong enkele nummers. HARKSTEDE. Op de Woudbloemweg sloeg het paard van de heer J. Fluks, welke gespannen was voor een wipkar, op hol. Doordat de wipkar in de sloot terecht kwam, kwam het dier tôt staan. De heer Fluks liep een paar gekneusde ribben op en brak een en- kel. Nadat door Dr. Berg en Dr. Kok de eerste hulp was verleend werd het slachtoffer naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. SLOCHTEREN. In verband met het overlijden van de heer H. J. ten Have is het bevrijdingsfeest van de Oranjever- eniging „Oranje-Nassau" uitgesteld tôt Pinkster Maandag. Vrijdagavond kwamen afge- vaardigden der vier Oranjeverenl- gingen te Slochteren en Schildwolde, alsmede van de Oudercommissies en Schoolbesturen, in het gemeentehuis bijeen ter bespreking van de feeste- lijkheden welke georganiseerd zullen worden ter gelegenheid van herden- king van het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Deze bespreking betrof hoofdzakelijk het aandeel dat de kinderen in de feesten zullen heb ben. Ook bij deze regeling kwam men tôt volledige overeenstemming. Besloten werd in het midden van Mei een huis aan huis collecte te houden. De opbrengst hiervan is be- stemd voor Volksspelen, muziek bîj de optochten, prijzen voor erëbogen, verlichtingswedstrijd enz. De op brengst van de in Juli of Augustus te houden collecte zal geheel bestemd zijn voor de kinderen. SCHILDWOLDE. Door de heer J. Lenting werd een arbeidersbehuizing, staande aan de Meenteweg, alhier, onderhands verkocht aan de heer K. Akkerman Jr. te Overschild. Koopprijs geheim. HELLTJM. De Reisvereniging „De Zwa- luw" heeft evenals het vorig jaar weer een autotccht voor Oudcn van Dagen georganiseerd op Zaterdag 5 Juni a.s. naar Midwolde «n Leek. Op de terugtocht zal Paterswolde worden aangedaan. Een geldinzame- ling bij de inwoners bracht f 374. op. Ruim 50 eudjes zullen de tocht meemaken. Dezelfde Reisvereniging zal ep 18 en 19 Juni a.s. een tocht ondememen met als einddoel de Grebbeberg, SIDDEBEREN. Voor de C.H.U. afd. Siddeburen sprak de heer d. Kooi van Hoog- kerk. De vergadering stond onder leiding van de heer A. R. Velthuijsen van Tjuchem. De heet v, d. K. sprak over: „Wat wiUen wij als C.H.U." en belichtte dit onderwerp van Maat< schappelijk, Staatkundig en Sociale zijde. De vergadering was matig be- zocht In een Woensdagavond in café Wierenga gehouden vergadering werd een Middenstandsvereniging opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: E. Stuut, vooj'z., J. E. Kamminga, secr., G. Herder, pen- ningm. en H. Geertsema, J. Middel, N. Mossel en E. H. Nipperus, zodat zoveel mogelijk aile takken van be- drijf zijn vertegenwoordigd. In verband met het vertrek van Mej. M. Prijt werd door het bestuur van de Ver. „Kleuterzorg" als nieuwe leidster benoemd, Mej. A- Sjjtsema, alhier. ZUIDBROEK. De afd- Zuidbroek van de V.A.R.A. hield een huishoudelijke vergadering in „Ons Gebouw". De afdeling telt momenteel 38 leden, en men is bezig met een ledenwerfactie. Tôt afgevaardigde naar de districts- vergadering werd benoemd de heer D./Hartman. De afd. zal deelnemen aan de V.A.R.A.-zomerfeesten te Roden. Het plaatselijk NTWIN comité vergaderde in het Gemeentehuis. Er werd besloten een voetbalwedstrijd te organiseren, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Zuidbroek- ster militairen in Indonesië. Boven dien zal een lectuurinzameling wor den gehouden. EXAMENS. Voor het te Groningen gehouden examen „Kennis van Verbrandings- motoren en tractoren" slaagden de heren G. de Groot, Harkstede en J. Smedes, Schildwolde. Mej. Haarman en de heren Vos en Mulder van het Gem. secretarie te Slochteren slaagden te Groningen voor het eerste gedeelte van het examen „Gemeenteadministratie". BESTRIJDING BRANDSTICHTING DOOR KINDEREN. In de tweede helft van Mei wordt in Den Haag een Nationale Brand- weertentoonstelling gehouden. In verband daarmede wordt de aan- dacht erop gevestigd dat 15 van de branden het gevolg is van het spelen met lucifers door kinderen. Dat betekent, dat bij een gemid- delde van 9000 branden per jaar, 1350 zijn toe te schrijven aan ondoor- dacht spel van kinderen. Het ligt in de bedoeling het ge- vaar aan de kinderen bij te brengen, en zo mogelijk hierbij de scholen in te schakelen. Bovendien is een plan gerijpt om de leerlingen van de hoogste twee klassen der scholen voor g.l.o. en aile leerlingen van scholen v.g.l.o. eh ULO, tijdens de lesuren een opstel te laten maken over „Spelen met vuur", „Onze brandweer rukt uit" en „Een brand in mijn woonplaats". De beste opstel- len moeten voor 20 Mei door het hoofd der school naar de Inspecteur van het- L.O., waaronder zijn school rèsorteert, worden gezonden. Voor de beste opstellen wordt door de Ned. Ver. v. Brandweercomman- danten een boek uitgeloofd. HOE ZIT DAT7 Voetbalelftal bestaande uit 12 man. In Soest werd de promotie en de- gradatiewedstrijd SECRUC ge- speeld. Plotseling constateerde één der grensrechters, dat RUC met 12 man speelde. SEC, dat met 12 ver- loor tekende protest aan tegen deze inbreuk op de spelregels. AAN ONZE CORRESPONDENTEN. Het is onnodig ons berichten te zenden over de dodenherdenking, welke Dinsdagavond heeft plaats .gehad, en de feestelijkheden ter gelegenheid van de Nationale be- vrijdingsdag welke heden plaats vinden. S.9.«r FLEEGDE ROOTOVERYAL. Op de Keizersgracht te Amster dam sloeg de 39-jarige ex-S.S.er, Harmen Bosscher, een bankloper neer en beroofde hem van zijn tas, inhoudende plm. f 30.000. Een paar handlangera van Bos scher, die naar Indonesië waren Uit- geweken, werden daar gearresteerd. Bosscher zeli was naar Buitsland gevlucht, waar hij veilig was yoor de Nederlandse politie. Onlarigs meende hij echter dat het geval wel in het vergeetboek zou zijn geraakt, wist een valse permit te krijgen, op naam van Jacobus Yerburg, an trok de grens over. Hij was echter slechts drie dagen in ons land toen enige Amsterdam- se rechercheurs, die door de stad pa- trouilleerden, hem zagen staan voor de étalagé van een boekwinkel, en hem arresteerden. HET DRAMA OP DE VLOEIWEIDE In October 1944 werd een overval gedaan door de Duitsers op een groep illégale werkers, die een aan tal radiozenders bedienden, welke zich bevonden in een boswachters- woning aan de Vloeiweide onder de gemeente Rijsbergen. Ondanks het feit dat zich in de kelder van het huis een aantal vrouwen en kinde ren bevond, die door het gevecht reeds gewond waren, werd dit in brand gestoken. Verder werden illé gale werkers, die door hun verwon- dingen niet meer voort konden, met een zgn. „genadeschot" afgemaakt. Lange tijcf kon men er geen ze- kerheid van krijgen, wje de boswach- terswoning in brand gestoken had, totdat bleek dat de 53-jarige C. M. van der Jagt uit Den Helder de da- der was. Er was van hem aanvanke- lijk alleen maar bekend, dat hij lid van het N.S.K.K. was geweest, waar- voor hij was veroordeeld tôt 3 jaar intemering. Toen uitkwam dat hij de brandstichter was werd hij door- het gerechtshof te 's-Hèrtogenbosch veroordeeld tôt 17 jaar gevangenis- straf, tegen welk vonnisjbij cassa- tie aantekende. Voor de Bijz. Raad v. Cassatie verklaarde zijn verdediger, dat hij nooit geweten had, dat er vrouwen en kinderen in de kelder zaten. De procureur fiscaal meende echter, dat dit niet als verzachtende omstandig- heid kon gelden en concludeerde tôt verwerping van het beroep. S.S.er LIEP TEGEN DE LAMP. Een berucht S.S.er, die illegaal poogde over de grens te komen werd door de maréchaussée te Ter Apel gearresteerd. Het is de 26-jarige V. uit Munnikmoer. Hij wordt ervan verdacht te Ouderkerk a. d. IJsel iemand te hebben vermoord, tenein de zich van diens papieren meester te maken. Later nam hij de benen naar Duitsland, waar hij enige jaren bij een boer heeft gewerkt- V. is naar Gouda overgebracht, waar een onderzoek zal worden în- gesteld. HET GEVOLG VAN KATTEKWAAD 14-jarige knaap zal vermoedelijk blind worden. In een hof je te Rotterdam waren een 10 OTeen 14-jarige jongen aan het spelen. Zij stopten carbid in een riool, legden de deksel erop, en gooiden er een brandende lucifer in. Er volgde een explosie. De deksel vloog van de riool en de oudste knaap kreeg het hete gas In het ge- laat. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, en kon na verbonden te zijn naar huis teruggaan. Men vermoedt echter, dat hij aan beide ogen blind zal worden. WAT VOOR FRUIT KUNNEN WIJ VERWACHTEN? In het algemeen was de bloei van de peren in geheel Nederland slechts matig. De verwachtingen voor d"eze fruitsoort. zijn dan ook niet hoog ge spannen. Men gelooft bovendien niet, dat de bloei van de goudreinetten, welke boomscort ongeveer eeri kwart van de Nederlandse appelboomgaarden vult, goed zal zijn. In de Betuwe, IJselstreek, Limburg en Utrecht ver- wacht men voor andere appelsoor- ten «venmin gunstige resultaten. Alleen vroege soorten en sterappe- len staan er wat beter voor. De toestand in Zeeland, Brabant en Noord-Holland is wat beter. De Zeeuwse fruittelers verwachten zelfs een goede oogst van appelen, een matige perenoogst en goede oogsten van bessen, pruimen en kersen. Met de aardbeien, speciaal met de vroege soorten, staat het niet best Zondag j.l. werd te Groningen de 25e Katholiekendag gehouden, welke 's morgens begon met een pleehtige Hoogmis opgedragen door Deken Buve, in de dekenale kerk, terwijl in het Stadspark een H. Mis werd opge dragen in de openlucht, bijgëwoond door de R.K. jeugd tôt 17 jaar uit de provincie en uit de stad. Nadat in de loop van de morgen verschillende sectievergaderingen waren gehouden voor totaal uitver- kochte zalen, waar bij uitstek des- kundige sprekers de actuele onder- werpen „De Apostolische ascese van de Vrouw in onze tijd", inleider Pa ter L. Paulussen S. j.; „De taak van de man in het Reddend Christen- dom", inleider de heer André de WolJ en „Een nieuw geslacht Ver- overt de wereld", inleider Rector G. Jansen, vond om plm. 2 uur een groots défilé plaats van aile R-K. jeugdverenigingen uit de provincie, welke défilé werd afgenomen door Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, vanaf het bordes van het Universi- teitsgebouw, tegelijk met verschillen de autoriteiten en het hoofdbestuur van de Katholiekendag. In de grote Harmoniezaal, die tôt de laatste plaats bezet was, terwijl tevens ne- venzaal en tuin door luidsprekers Plechtigheid In Prinses Margrietpark te Sappemeer Maandagavond heeft onder grote belangstelling de pleehtige onthul ling plaats gehad van het monument, dat op de heuvel in het Prinses Mar grietpark te Sappemeer is opgericht ter nfigedachtenis van hen die het leven verloren door oorlog en bezet- ting. De plechtigheid ving aan met het zingen van „Ecce quo'mode moritur" door een koor bestaande uit 90 zan- gers o.l.v. de heer L. Smid, samenge steld uit leden van plaatselijke ko- ren. Daarna nam de voorzitter van het comité tôt oprichting van het monument, burgemeester A. W. Stronkhorst, het woord, Spr. haalde de ci] fers aan, welke het vorige jaar door het bureau voor oorlogsdocumentatie zijn gepubli- ceerd, en waarult is gebleken dat door oorlog en bezetting 250.000 Ne- derlanders het leven verloren. Ach- ter dip cijfers echuilen taferelen van ontzettlng en ellende en een strijd voor vrijheld en rechtvanrdlgheld, Vijf jaar hebben vijandelijke bezet- ters ons bevolen; op aile plaatsen werd jacht gemaakt op ondergrondse strijders, Joodse Nederlanders wer den gedeporteerd ven de 120.000 gedeporteerden keerden slechts 8000 terug de bombardementen eisten elechtoffers, evenels de «trijd te lend, ter zee en in de lucht, in het Westen van ons land kwamen 25.000 perso- nen om door de hongersnood. Zij allen tezamen vormen het kwart mil- lioen, dat door oorlog en bezetting de dood vond. Ook Sappemeer be- taalde zijn deel in deze toi. En zij allen gaven hun leven voor onze vrijheid. Hùn nagedachtenis zal bl|j- ven voortleven in onze herinnering- Het monument is niet alleen opge richt om de nagedachtenis der ge- vallenen hoog te houden maar ook als een teken van bezinning, bezin- ning in deze moeilijke tijd, want wij zijn het offer, dat zij gebracht heb- ben( niet waard gebleken. Zich wendend tôt de nagelaten be- trekking van hen, die vielen, wees de burgemeester er op, dat zij over- tuigd konden zijn, dat veel liefheb,- bende harten in ons volk voor hen kloppen. Wij richten dit gedenkteken op voor hen, die hun leven gaven voor ons, die onze vrijheid met hun bloed hebben betaald. Hun namen zijn in onze harten gegrift, aldus spreker. Met de wens, dat het monument een blijvende herinnering zou zijn aan het leed, dat Is geleden, en aan hen, die ons ontvielen, droeg hij dit namens het comité over aan de ge- meenschap, en verzocht het gemeen- tebestuur net te doen onderhouden. De heer K. de Haan knipte het llnt door, waerdoor de vlaggen, die het monument omhulden eraf vielen. Door het Gemeentebestuur en het comité alsmede door verschillende particulieren werden bloemstukken neergelegd. Het koor zong het le en 6e couplet van het Wilhelmus. Ten slotte sprak de alg. secretaris van de Bond van Nederl- Militaire OorlogsSlachtoffers, de heer F. J. L. Berkenvelder nog enkele woorden, waarna de burgemeester de plech tigheid sloot. Een uitvoerige beschrijving van het monument, dat werd ontworpen door de heer Nico Bulder, namen wy reeds eerder op. TRÏBUNAAL VEENDAM. Vrijdag staat o.a. tereçht: G. Win.- kel, Sappemeer. TRÏBUNAAL GRONINGEN. Terecht stonden: Scheepswerf van Dlepen te Wa- terhuizen, vertegenwoordigd door een drietal heren van Diepen, De tenlastelegging vermelde, dat zij voor de bezettende maCht en particulière Duitsers hebben gewerkt, en daartoe een extra toewijzing electrische stroom hebben aangevraagd, hebben nieuwe machines in bedryf gesteld, en hun capaciteit aan de Duitsers medegedeeld. De heren van Diepen verklàarden niet aan de opdrachten hebben kun.- nen ontkomen. Mr. Benes ging dé punten van be- schuldiging na. Hij betoogde dat zijn cliënten goede Nederlanders waren, die veel juist werk hebben gedaan, doch ook hun fouten hebben ge maakt. PL vroeg om vervallen ver- klaring van de beSchuldiging. Het financiële gedeelte werd be handeld door Mr. Olgers. Scheepswerf „Foxhol", waarvoor gedagvaard waren de heren H. J. J. Muller en D. Muller. Ook zij hebben voor de Duitse instanties en particu lière Duitsers opdrachten uitgevoerd, en hebben om extra toewij zingen ge-- vraaffd. Voorts hebben zij bîj de Rijksbureaux op snelle afleverîng der materialen aangedrongen. H. J. J. Muller was enige tyd lid van de ,N.S.B., D. Muller nam zulk een aanmatigende houding aan, dat hij zich verwijten van de Tribunaal- leden od de hais haalde. Mr. Benes wees erop, dat H. J. J. Muller slechts formeel directeur ge weest was. Voorts stond pleiter stil bij de moeilijkheden, waarmede kleine werven te kampen hebben gehad. DOODSTRAF VOOR RAUTER. Gistermiddag veroordeelde het bi zonder gerechtshof Hans Albin Rau- ter ter dood. Hem werd het recht van, cassatie verleend. SPAAK TREEDT AF. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af te treden, zo wordt van gezaghebbende zijde te Brussel vemomen. De socialistische kamerfraetîe, die glsterochtend heeft vergaderd, heeft na de vergadering een communiqué nitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij zich niet kan verenigen met het door de regering voorgestelde inzake de snbsidies aan het vrije technische onderwijs. Bij het verlaten van het parle ment, na de vergadering van de so cialistische fractie, verklaarde Spaak: „Ik ben volkomen door mijn fractie verslagen en bijgevolg zal ik de mi nistère hedenmiddag bljeenroepen. Nader wordt vernomen, dat Spaak uiting heeft gegeven aan zijn voor- nemen zijn ontslag aan de prins- regent aan te bieden en daarvan mededeling te doen aan de ministère, die in de loop van de middag in Ver gadering byeenkomen. De prijs van het krentenbrood, dat de bakkers binnènkort aan hun klan- ten zullen afleveren is vastgesteld op f 1per brood van 800 gram en op 8 cent per bolletje van tenminste 50 gram. Verder is bepaald, dat het krentenbrood ten minste 20 ro- zijnen, krenten en/of sucade moet bevatten. Het publiek wordt erop gewezen, dat aan de bakkers slechts betrek- keiyk geringe hoeveelheden kren ten enz. zullen worden verstrekt, zo dat zy aan hun klanten slechts ge ringe hoeveelheden krentenbrood kunnen verstrekken. Dinsdagmorge en van de Ne en 10 uur is de wa gen van de Nederlandse vereniging voor de bestryding van Tuberculose officlëel voor het publiek openge- steld. Het openingswoord werd, by afwezigheid van de voorz. van de afd. Hoogezand van „Het Groene Kruis", de heer J, Tuin, gesproken door de heer Sissing. Onder de aan- wezigon merkten wy op de heer H, de Wit, burgemeester van Hooge zand en de heer J. J. Prins, Gem. secretarlB van Hoogezand. De wagen is een rydende exposi- tie. Allereerst ziet men de oorzaken die tôt aantasting door de gevreesde zièkte kunnen lelden. In 80 90 van de gevallen geschiedt dit door besmetting door een tuberculose. Eatiënt: in 10 20 tengevolge van ssmatting door «an rund, dat tuber culose heeft. Een grafiekje geeft de verbreidîng van de ziekte in ons land aan, en de sterfte veroorzaakt door de ziekte. De bestryding, zo zien wy elders, moet plaats vinden door licht, lucht en zon, doarnaast is het rsadplegen van consult&tie-bureaux, de doot- Hchting van het onderwyzend per- soneel en contrôle van de veestapel, nan te bevelen. Speciaal gewezen wordt op het be- lang van een vroegtijdigo behande- ling, waarby van belang zyn het ge- neeskundig onderzoek van schoolkin- deren, en de bedrljfskeurlng. Ten slotte wordt gewezen op de wyzen wRnrop de kosten, verbonden aan de behandeling kunnen worden opgevangen. Op 7 dezer komt da wagan ta Sappamaar. installatie verbonden waren, vend 's middags de grote algemene ver gadering plaats, die bijgewoond werd o.a. door Z.B. Kardinaal de Jong, de Commissaria der Koningin, de Bur gemeester van Groningen. de Rector Magneficus der Universiteit enz. Hier hield 4 de grote redenaar Henri de Greevc een enthousiaste re$e met als onderwerp: Reddend Christen- dom". YEEMARKT ©RONINGm Dinsdag 4 Mei 1948. Kalf- en melkkoeien f 725798, f 600—650, f 375—550, KalfvaarzAi f 550—625, f 400—475; Vroegxn koeien f 575—650, f 375—470: Vare koeien I 500—360, f 275—475; KaL veren en pinken i 125325; Weid®. schapen t 80—100, f 6070; "Weicte lammeren f 1828; Biggen i 5588, f 40—50. Aanvoer: 1146 runderen, 935 ksd- veren, 422 schapen, 1373 lammeren, 18 varkens, 1028 biggen, 82 paarden, 84 bokken en geiten. Totaal 5088 dieren. Overzicht. Bij iets afnemende aan voer van runderen bleven de hoge prijzen voor het kalf- en melkvee onveranderd. De handel had even- eens in het weidevee in verband met de abnormaal hoge prijzen een kalm verloop. De bonnen brachten n.l. 9 cent op. Het B.V-Y. nam ruim 60. runderen en de aangevoerde kal- veren over. Fok- en weideschapen werden niet Vlug, maar tegen hoge prijzen verhandeld. De Weidelamme- ren vonden gretige kopers en waren duur. Enkele beste kwaliteiten brachten f 2.boven de notering op. Voor de biggen, welke langzaam ko pers vonden, hielden de prijzen zich bij grote aanvoer staande. De paar- denhandel verliep zowel in dfe werk- paarden alsmede in de vrachtpaaiv den zeer ongunstig. VEILINGVER. H.-S. Maandag 3 Mei 1948. Kaskomkommers 1 f 76; Idem f 63; Idem 8 f 47; Platglaskomkora- mers 1A f 73; Idem 1 f «4*~73; Idem 2 f 4855; Idem 3 f 3646; Bloemkool 1A f 99—107; Idem 1 f 77100; Idem 2 f 4966; Perziken B f 35—88; Idem C f 19—28; Toma- ten f 2835 per 100 stuks. Kroten I f 9.30—10.10; Idem f 7.20; Postelein f 8745; Rabarber 1 f 1520.20; Snymoes f 3641; Spi- nazie f 16.1022-10; Spitse kool f 46 per 100 kg. Kropsla 1 f 6.50—12.60; Idem 2 f 4.70—8.30 per 100 krop. Radijs f 612 per 100- bos. Dinsdag 4 Mei 1948. Kaskomkommers 1 f 75; Idem 2 f 62; Idem 3 f 46; Platglaskomkorn- mers 1 f,69—73; Idem 2 f 49—53; Idem 8 f 3436; Perziken A f 36; Idem B f 29—38; Idem C f 19—2£; Tomaten f 2026 per 100 stuks. Andij'vie f 6265; Komk.stek f 21- 27; Postelein f 44; Rabarber 1 f 6.90- 7.20; Spinazie f 16-3020.90; Spitse kool f 35; Tomaten f 246 per 100 kg. Kropsla 1 f 10.8012.30 per 100 krop. Radijs f 68 per 100 bos. GYMN. EN ATHL. TER. K.-S. Hedenjivond, In verband met lé Nat FmaMteff. Gfi®N l,m, O, 8, Wegené Nat. Feostdag «r hetea- avond GEEN LES. voor HemelTaartsdac. NED. HERV. KERK. Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 n. da. Wasoh. Muntendam: 9.30 u. da. Haveman- Veendam: 10 u. ds. Kapteyt. Wildervank: Zaterdag 8 u. ds, Zev«n- boom, Wydingedienst (Opv, Ledeen- spel). Slochteren: 9.36 n. de Vermeer. Schaaphok; Dienst te Slochteren. Froombos: Dienst te Slochteren, Kolham: 10 u. ds. Huisman. Harkstede: 10 u. de. van Hoogstrateo Schildwolde: 8.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 8.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 9.30 u. cand. Snoep V. Nieuwolda. Overschild: 3.80 u- ds Beijer. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuijsen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. ev. Eenshuistra. GEREF, KERK. Sappemeer: 9 30 u, ds. Klapwijk. Martenshoak: 9.30 u. ds. Tom. Tjuchem: 9 U. hulppr. Boersma. Schildwolde: 10 u. ds. Koopmans GEREF. KERK (Art. 31) Harkstede: 9 36 u- ds. den Oude», Overschild: a. ds. Houfcma*. DISTRIBUTIEKRING HOOGEZAND Gemeente» Hengezanl «n 8afpeme«r Bijzondere arbai* (w.». zaej» vu il* arbeid). De uitreiking voor^de 6ç en 7e période vindt voor de rest van de gemeente Hoogezand als volgt plaats: Maandag 10 Mei 912 uur scheeps- werven; 24 uur grote industrieën. Dinsdag 11 Mei 912 en 2—4 uur overige categorieën en zy, die alleen zee p voor vuile arbeid ontvasgen. De na-uitreiking van benkaarte* enz. vindt plaats op Vrydag 14 Mei van 9—12 uur te Sappemeer en va* 24 uur te Hoogezand. In verband met de sluitlng fier kantoren op Hemelvaartsdag dienen de handel aren te Hoogezand hu* bonnen in te lçveren op Vrydag. DISTRIBUTIEKRING VEENDAM. (w.o. de gemeenten Wildervank, Muntendam en Meedea) De nn-uitreiking vnn de bonkaar- ten 806 voedingsmlddelen, toesl&g- kaarteiUvoor zieken on a.s. moeders en de brandstoffenkaarten TA 800 heeft plaats te Wildervank op heden Woensdag 6 Mei alleen 's morgens; te Veendam op Vrydag 7 Mei a.s. alleen 's morgens en te Muntendam en Meeden op Dinsdag 11 Mei a.l. resp. voor- en namiddag. Attenté*. Met ingang van Maandag 10 Mei is het loket voor het aanvra- gen van div. distributieboschelden te Veendam alleen geopend op Maan dag, Woensdag en Donderdag, tenzy per publicatie of persooniyk nproep- bericht aitders wordt bepaald.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2