roerd. Groentenexport naar Duitsiand stopgezet Opvoeding en Onderwijs aan de Ambachtsschool ien is! uur ;ie opgenOmen OOST GOORECHT VAFi 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 )e weg van de minste weerstand Naar eenheid in Europa echtszaken Hoe denkt de Belg over de Bénélux. WOENSDAG 12 MEI 1948 No. 38 !N sn. irke >aar terk ER. rouw, sel te sand kende VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDam en OMGEVING ME! rkrljg- oneel. Demonstratie van Federalisten cp de Dam te Amsterdam O a. voerden Churchill en r Generaal Clay wenst geen koppel-handel Ramadier het woord. RAAGfl Wat moeten onze kinderen worden? Grepen uit de begroting van Hoogezand. Perde Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHI.TNT WOEN8DAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Het misbruik van alcohol neemt toe, en daaraan is deze bittere reali- dt verbonden: het misbruik van alcohol neemt toe. Iedere Zaterdag- en ondagavond weer ziet men kerels langs de weg zwaaien, wier verstand Dor het overmatig gebruik van sterke drank is beneveld. Steeds weer ittén de politiecellen vol met lieden, die in hun beschonken toestand èlfs op de openbare weg hun fatsoen niet konden bewaren, die het oorbijgangers lastig maakten, en daarom werden opgepikt om in de B1 hun roes uit te slapen. wij de handen ineenslaan, dan moe- ten wij langzamerhand het wantrou- wen wegnemen, dat thans schijnbaar onoverbrugbare kloven heeft ge- vormd. Wellicht zullen wij ouderen dan toch geen ideale wereld meer beleven, maar het opgroeiend ge- slacht zal ons er dankbaar voor zijn. Ci 350- 'cger en iz.g.a.n. r, Werf- doogez. edikant ipemeer. ragen en 1. Rede- aat 97, H. Har- 283Ja. )e toename van het alcoholxnis- lik is een betreurenswaardig ver- jjnsel. Laten wij Hoogezand en ipemeer eens als voorbeeld ne- n. Er is een tijd geweest dat deze atsen berucht waren wegens het nkmisbruik, hetgeen. wellicht et worden toegeschreven aan de taie wantoestanden die er heers-| f Gelukkig hebben de verbetering l deze toestanden en 't werk door onthoudersverenigingen verricht tbetering gebracht. Thans neemt iieuw het alcohol-gebruik toe. it alleen hier, maar in het gehele dWéllicht is het een verschijnsel oorzaakt door de tijdsomstandig- ien. Deze na-oorlogse tijd is vol economische moeilijkheden en Stieke spanningen, aan welker m- jed zich geen individu kan ont- kken. Gaat men zich bedrinken in de roes van de alcohol voor i wij le de moeilijkheden en narig- jd van het ogenblik te vergeten? Dat zou de weg van de minste erstand zijn, een daad van egoïs- b als ik maar vergeet, laat de rest |ar in de put zitten. Niet de alcohol kan oplossmg Ingen van de huidige moeilijkhe- a Indien wij de wereld weer be- onbaar willen maken, dan moeten VERLICHTE WEGWUZERS. Er bestaan plannen de A.N.W.B.- wegwijzers zodanig te verlichten, dat zij ook bij avond en bij nacht voor de weggebruikers gemakkelijk te- raadplegen zijn. Zij zullen van een natriumlamp worden voorzien, en wel zodanig dat het licht een ronde kegel over het gehèle bord vormt, en een kleine lichtkring rond de paal veroorzaakt. Er is reeds jarenlang gezocht naar een deugdelijke verlichting van de wegwijzers. De natriumlamp, welke thans door de A.N.W.B. is goedge- keurd is ontworpen door de Philips- fabrieken. In ons land ziin 4500 A.N.W.B. wegwijzers, zodat met de verlichting een belangrijk bedrag gemoeid zal zijn. TRIBUN AAL VEENDAM. Ifrijdag stond o.m. terecht: 3eeso Winkel (46 jaar) opperman Sappemeer. Hem wordt ten laste egd vrijwillig naar DUitsland te 1 gegaan en daar vrijwillig ten hoeve van de vijand te hebben een officieel bezoek aan onze mims- ter van oorlog, de heer Fievez. Dit bezoek vormde de bevestiging van de samenwerking van de beide lan- den in het kader van de vijflanden- overeenkomst. Het lag in de bedoeling, dat giste- ren een militaire overeenkomst tus- sen de beide landen zou worden ge- tekend, welke overeenkomst is tôt stand gekomen. Wij dienen allereerst even stil te staan bij het feit dat H.M. de Ko- ningin voor de tweede maal heeft besloten het Koninklijk gezag tij- delijk neer te leggen. Met ingahg van Vrijdag a.s. zal H.K.H. Prinses Juliana als regentes optreden. Op diezelfde dag zal zij als zodanig worden beëdigd. Het Europees Congres. In de afgelopen dagen heeft Den Haag in het brandpunt der belang- stelling gestaan. Het Europese Con gres, dat daar gehouden werd, houdt de wereldpers bezig. Geen wonder want dit congres wordt bijgewoond door 50 ministers en oud-ministers 12 oud-premiers, verscheidene hon- derden gedelegeerden uit vele lan den van Europa, politieke figuren van wereldnaam, economen, man- nen van de wetenschap behoren tôt de deelnemers van dit Federalisten congres. Het doel der Federalisten is te komen tôt een Verenigd Euro pa. De idee is niet nieuw, maar het is de Engelse oud-premier Churchill, die aan deze gedachte nieuw leven heeft ingeblazen. Of het congres in Den Haag zal bijdragerl tôt de ver- (Van ,een spéciale verslaggever) Amsterdam, 9 Mei. - Zou er één plein in Amsterdam, of misschien wel in Nederland zijn waar de stem der his torié meer spreekt dan op de Dam? Dit hart van de hoofdstad vertelt ons niet alleen van de groei van Am sterdam tôt de machtige handels- stad, die het eens geweest is, maar 90k van de geschiedenis van Neder land. Toen Napoléons zon steeg wer den daar de Fransen juichend ont vangen, en toen Europa het Franse juk afwierp werden hier de gehate Franse adelaars op een symbolische brandstapel gelegd. En vandaag staat de Dam opnieuw in het brandpunt der belangstelling, want er wordt een massale demon stratie gegeven voor de eenheid van Europa. Voor het Koninklijk Paleis is een podium met spreekgestoelte opgesteld, ailes met groen en bloe- men versierd, en de vele vlaggen waaien uit in heerlijke koelte van de prachtige lentedag. Reeds om twee uur druppelen de eerste bezoekers neer op het plein. Maar de druppels worden een straal- tje, en het straaltje een stroom. Duizenden en nog eens duizenden belangstellenden stonden opgesteld TEGEN VIADUCT GESLAGEN. Een hoog opgeladen vrachtauto van het circus Mikkenie Strassburger passeerde Ridderkerk en reed met grote snelheid onder het viaducti tussen het_ Paleis en het monument door. Een employé, die boven op de van hen die vielen in oorlogstjjd. oud-premier Ramadier het spreek gestoelte. Zijn markante kop, die imponeert door zijn grijze sik en metl do.nkerkleurig hoom omrande bril, wiegt mee in de maat van zijn woordenstroom. Met brede handge- baren accentueert hij zijn woorden, die met vuur worden uitgesproken. Na prof. Berkelbach v. d. Sprenkel spreekt de Belgische oud-minister van onderwijs, Hoste. Zijn forse ronde kop steekt boven het spreek gestoelte uit. Rustig formuleert hij zijn zinnen. Dan krijgen we voor de variatie weer eens een Nederlander, Dr. Brugmans, en vervolgens komt de spreker van de middag, Winston Churchill. Zijn sigaar was inmiddels opgerookt. Opnieuw flitsen de blitz- lichten; opnieuw komen tientallen fotografen in actie, opnieuw stijgt een gejuich en applaus op. Kalm en rustig spreekt Churchill, maar over- tuigend, en hij weet het publiek althans voor zover dat Engels kon verstaan te boeien door zijn gees- tigheden. Als de grote Brits gesproken heeft vermindert de belangstelling. Men- sen die op de daken en voor de ra- men van de omliggende gebouwen gezeten hebben verdwijnen, en ook verlaten duizenden het plein. Voor de gedunde gelederen van belang stellenden voeren nog de Belg Bohy en de bekende radio-spreker Pater Henry de Greeve het woord. OUD-ILLEGAAL WERKER VERLOOR ZIJN ZELFBEHEERSING en wilde een verrader te Iijf. Van der Star uit Amsterdam was illegaal werker geweest. Maar er rees wantrouwen tegen hem. En met reden, want later ging hij bij de S.S. Hij verraadde aan de S.D. een groep illégale werkers uit Amsterdam- Noord. Vijf van deze mensen vonden de dood in Duitse concentratiekam- pen. Voor het Bijz. Gerechtshof ont- kende van der Star het verraad ge- pleegd te hebben. De voormalige chef van de S.D. Viebahn verkiaarde echter dat v. d. Star hem wel had ingelicht over de groep illégale werkers, waarop ver- dachte uitriep „Gelogen!" .Andere getuigen, die eveneens kwamen ver- tellen dat v. d. Star wel degelijk verraad had gepleegd, werden even eens steeds door hem in de rede ge- vallen. Eén van de getuigen, een oud-ille- gaal werker wond zich over de on- - beschaamdheid van de verdachte zo op, dat hij hem te lijf wilde. En hij zou dat zeer zeker gedaan hebben, indien de parketwacht hem niet had tegengehouden. NEDERLAND SE SCHIPPERS IN BELGIë AANGEIIOUDEN. Een vijftal Nederlandse schippers zijn in de Belgische stad Doornik aangehouden in verband met de diefstal van lederartikelen, kleding- stukken en tapijten ter waarde van 25.000 francs uit een klooster, ge pleegd tijdens een kort verblijf in die stad in December j.L Verschillende van de gestolen goe- deren werden nog in het bezit der schippers aangetroffen. iverkt. In Sappemeer teruggekeerd wezenlijking van deze idee valt niet Li Lià r-, *-1 V\ii rla "M S "R On f a T~)p hist.nri0 ZQl lâtÊl 1 paar 38 en 1 ieinders, j Vouw ïeulli m. itr, 147. kkachèî. Kolham. 125 c.c. nige ge- ien met I. Zwart. compag- Dpemeer. re bevr, ïam 157. dig tuig, ze Man- lartensh. Bloemta- Ues eiken een êén- Kraster, 63. bt hij zich aan bij de N.S.B. On- bedreiging met verraad aan itse instanties heeft hij distribu- ambtenaren gedwongen bonnen jr goederen te geven ten behoeve h hem zelf, zijn Duitse vrouw en jîi 8-jarig zoontje, dat naar een itse school in Groningen ging. rder heeft hij aan de S.D. mede- leeld dat veldwachter B. had ge- jd „Het moet nog veel kouder fden, zodat aile moffen aan het tetfront«doodvriezen". Ten slotte ldt de beschuldiging dat hij aan NSB-veldwachter en aan de heeft, verteld, dat kapper van D. Hoogezand heeft gezegd: „NSBers luizebossen zijn gelijk, en die duld niet in mijn zaak". jerdachte ontkende veldwachter te hebben verraden. Met betrek- ig tôt kapper van D. heeft hij al itend wat teveel gezegd, maar hij ift er nu o zo'n spijt van! 5e Duitsers dwongen hem zijn ontje naar een Duitse school te iden. Daar de jongen geen ge- tikte kleren bezat meende hij ling voor lrop recht te hebben. lere hulp verdediger Mr. Riemersma meen- :r, Meint ,jat drie jaar dat zijn cliënt lezand. (nterneerd is geweest voldoende ing, Zal- af zijn, en drong aan op spoedige :meer. rrijheidsstelling. t cnecht en TRIBUN A AL GRONINGEN. fefecht stond de 57-jarige scheeps- iwer A. M. Smit van Hoogezand: wordt ervan beschuldigd iri 1934 geworden te zijn van de N.S.B.,. j>r de Duitsers te hebben gewerkt, ten behoeve van de Duitsers zijn tallatie te hebben uitgebreid. Ver- i heeft hij personeelslijsten opge- )den.' Seschuldigde beweert tôt verschil- ide handelingen te ^ijn gedwon- De advocaat, Mr. Vos, wijst erop beschuldigde de sleepboot Hol- (d zo lang mogelijk op de werf aouden heeft, hetgeen een belang- S financiëel verlies betekende. Jitspraken: Bodewes Sr. f 5000, W Bodewes f 1500, overige zoons .er f 100; I jtuller Sr. (Scheepswerf Foxhol) schuldiging vervallen verklaard; iller Jr. f 5000; L Hidding (E. J. Smit en Zonen aeepsw.) f 1000; J. van Diepen f 500, beide an- re heren van Diepen ieder f 100. ;er, Kerk- I. 1 Heren- enstr. O. met goed met prlji- :ing, Ktel- Tel. 73. roor iplm. rdellngen, veg. icostuum, en enz. appemeer. JIL ilngen. :and Wo- ar met 3 Woning Timmer, de Cock, 27, Hgz, !N Dand aan- ag gegrav. bogez, ).l. d. Veen, appemeer. IN Zlt- en z. pension. :r. Brieven o. 967 dez. :rmeisje 19 ind komen Vriendin. 968 bur. r dekklng. ham. Weide, bij iwolde. sdagavond een Porte- apt, wordt g verzocht zorgen bi) s de Haan- :er. PAARD SLOEG OP HOL. per gelegenheid van Hemelvaarts- 5 kregen twee pupillen van het 3gesticht te Borculo bezoek van 1 zusje. Dé kinderen vroegen toe- mming om met de melkknecht te ;gen meeriiden naar de weide, en :gen die. or onbekende ,oorzaak sloeg ech- onderweg hetv paard op hol, en een bocht in de weg werd éèti 1 de beide broertjes uit de wagen ilingerd. Hij kwam tegen 'n boom echt en liep een schedelbasis- ctuur op. Zijn toestand is ernstig. let andere jongetje en het meisje ben §lechts lichte verwondingen terwijl de melkknecht inwendi- kneuzihgen bekwam. UIT DE PASSAGIERSLIJST van het troepentransportschip „Joh. v. Oldebameveld" VIet het troepentransportschip h; '>-v. Oldebarneveld" zullen o.m. dtriëren: .F. J. Spaak en L. S. ,akWesthof, beide te Sappemeer te beoordelen. De historié leren welke betekenis het Haagse congres heeft gehad voor Europa, en daarmede indirect voor de gehe le wereld. De groente-export naar Duitsiand. In één van onze vorige overzich- ten konden wij een voor de tuinders optimistisch geluid laten horen. Er waren onderhandelingen aan de gang betreffende de export van 200.000 ton groenten naar Duitsiand. De waarde van deze export was 10 mil- lioen dollars, welk bedrag betaald zou worden met Duitse katoenpro- ducten. Het lag in de bedoeling deze katoenfabrikaten naar Indië te zen- den, dat in ruil daarvoor Indische producten zou leveren. Het had er aile schijn van dat de onderhandelingen met de bezettings- autoriteiten zouden çlagen. Hetgeen betekende- dat er geen groente meer vernietigd zou moeten worden. De groentenproductie van ons land wordt geraamd op 800.000 ton. Daar- van is de helft voor eigen con- sumptie; 200.000 ton moet zoals in normale tijd aan Duitsiand worden verkocht, en nog een 200.000 ton elders ter wereld. Toen bekend werd, dat de oude toestand met be- trekking tôt Duitsiand zou worden hersteld werden de eerste zendingen reeds gereed gemaakt. Spoedig re den lange fils zwaar beladen vracht- auto's bij Venlo de grens over. Zo werden 2 3 millioen kg. kostelijke Nederlandse groenten naar Duits iand gebracht. Maar toen veroorzaakte de Ame- rikaanse opperbevelhebber in Duits iand, generaal Clay een kink in de kabel. De Nederlandse belangen we- gen bij hem blijkbaar niet zwaar, en hij verkiaarde kort en bondig, dat hij geen koppel-handel wenste. Als Nederland groente wenste te impor- teren, dan moesten die maar met dollars van het Marshall-plan wor den betaald, en de katoen transacties moesten afzonderlijk worden beke- ken. Dat klinkt natuurlijk niet gek. Maar voor een dergelijke zaak moest de toestemming van Washington worden aangevraagd, en dat werd verzuimd. Men kan slechts raden naar de motieven, die generaal Clay gehad -heeft de ruiltransactie te verhinde- ren. Amerika doet enerzijds zijn best Europa economisch weer op de been te helpen. Maar zonder een goed functionerend ruilverkeer met het Duitse achterland zal ons econo misch apparaat bezwaarlijk op gang kunnen komen. De groentenexport naar Duitsiand is vanzelfsprekend weer stopgezet, en men vraagt zich af of en zo ja op welke wijze wij betaling zullen ontvangen voor de reeds geleverde groenten. Pensioen voor Mobilisatie- slachtoffers 19141918. Bij de Tweede Kamer is een wets- ontwerp ingediend tôt invoering van een buitengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de moblisatie 1914—1918, waarbij als basis wordt aanvaard t^e mate van invaliditeit. Dit pensioen zal mede gelden voor weduwen en wezen van mobilisatie-slachtoffers. Eén en an- der gaat in per 1 Jan. 1947. Militaire samenwerking tussen Nederland en België. De eerste dagen van de week bracht de Belgische minister van landsverdediging, kolonel de Fraiteur lading stond merkte te laat, dat hij bukken moest. Hij werd met zoveel kracht tegen het viaduct geslagen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed BRAND VERNIELT 12 H.A. HEIDE. Sigarettenpeukje de oorzaak? Tussen Millingen en Garderen is nabij het rijwielpad een heidebrand ontstaan, die zich voortplante over een terrein van 12 ha. Daar er mid- den op het brandende terrein een boerderij stond werd de hulp inge- roepen van de Apeldoornse brand- weer, die met een spéciale tankwa- gen ter plaatse arriveerde. Het ge- lukte de Apeldoornse brandweerlie- den de boerderij te behouden. Uit de plaats, waar de brand is .ontstaan maakt men op, dat onacht- zaamheid van bezoekers hier de oorzaak moet zijn. Wij staan en wachten. Voor ons staat de opnamewagen van een filmmaatschappij. De cameraman draait zijn lenzen over de mensen- zee, daama naar het podium waar allerlei personen heen en weer lo- pen. Het carillon van, het Paleis kon- digt vier uur aan. Vijf minuten later annonceert een gejuich van de me- nigte, dat de hoge gasten in aantocht zijn. Het zijn Churchill en Eden. De Engelse oud-premier heeft een bloem in zijn knoofisgat, in de mond een van zijn beroemde sigaren, die hij aansteekt, zodra hij zit. Blitzlam- pen flitsen. Tientallen fotografen komen nu in actie. Nadat burgemeester d'Ailly van Amsterdam een welkomstwoord heeft gesproken, betreedt de Franse ven aan Er zijn ouders, die, koste was het kost, hun jongen willen maken tôt een man, waarvan zij zich in ijdel- heid en yerkeerd begrepen ouder- liefde een voorstelling hebben ge maakt. Menigmaal zijn het deze ver- keerde voorstellingen die naar mis- lukking leiden en ware het verstan- diger geweest naar een lager liggend bereikbaar doel te(streven. Het is onverantwoordelijk om, ten aanzien van de beroepskeuze, te doen wat men als ouders zelf gaarne wenst, zonder daarbij rekening te houden met het intellect' van het kind. Men late dus bij de beroeps keuze, de geschiktheid zwaarder wegen dan aile eigen verlangens. De weg, die dan gekozen wordt, zal leiden tôt, maatschappelijke bruik- baarheid van het kind. Het is een misvatting te menen, dat alleen levensvreugde te berel- ken is bij intellectuele arbeid. Iedere arbeid, dus ook handenarbeid, met liefde verricht, zal later levens vreugde geven. Hij, die een ambacht heeft geleerd, vindt altijd brood; waar hij verkeert. Het is een misvatting, dat een geschoold, bekwaam vakman minder verstand nodig heeft dan een kan- toorbediende. De constructieve moei lijkheden in de verschillende beroe- pen zijn in de laatste jaren zo groot geworden, dat alleen zij een vakman kunnen worden, die over een ge- zond verstand beschikken. Waarom zo'n angst voor handenarbeid? Een geschoold vakman is nuttiger voor de samenleving dan een halve intel- lectueel en heeft daarom betere kan- sen in het leven, Bestond vroeger 4e gelegenheid voor een jongen een vak of beroep te leren door afkiiken van" wat oudere vaklieden deden. dat is nu uitgesloten door de rationalisatie in de bedrijven. Wil de jongen een grondige vakkennis opdoen, dan zal hij daarvoor een schoolse opleiding moeten volgen. Hiervoor geeft de Ambachtsschool de gelegenheid. Het doel van het Nijverheidsonderwijs is met voortzetting van het alge- meen vormend onderwijs de grondslag te leggen voor de prac- tische en theor.etische opleiding voor Ambacht, Nijverheid en Scheepvaart Voor welke jongens is een opleiding aan de Ambachts school aan te bevelen? 1. Jongens met een bescheiden Aan beroepskeuze voor het kind wordt in vele huisgezinnen pas gedacht, als het kind de lagere school gaat verlaten. Heeft het kind dan een voorliefde voor een bepaald beroep, en kunnen de ouders zich daarmee verenigen, dan is de keus niet moeilijk. Maar al te vaak komt het echter voor, dat door gebrek aan in- zicht, onberedeneeçde voorkeur of ijdelheid van ouders of fami- lieleden het kind verkeerde voorlichting krijgt en daardoor in een verkeerde richting gestuurd wordt. Mislukking is da/i on- vermijdelijk het gevolg, terwijl het kind geen vreugde zal bele- het door hem te verrichten werk. denkvermogen en technische belang stelling zullen uitgroeien tôt be- kwame vaklieden, waaraan ons land een grote behoefte heeft en die een ruim bestaan kunnen bieden. Deze jongens zullen op latere leef- tijd hun weg vinden in de particu lière bedrijven, Scheepvaartmaat- schappijen, Spoor- en tramwegmaat- schappijen en gemeente- en over- heidsbedrijven. 2. Jongens met een groter studie- vermogen en grotere technische in telligence zullen na het behalen van het eindgetuigschrift ener Am bachtsschool verder kunnen stu- deren aan een middelbare technische school, kunst-academie of machinis- tenschool. Zij zullen later de plaat3 bezetten als chef in een autoherstql- plaats of machinefabriek, opzichter, uitvoerder, architect of décorateur of als machinist bij de scheepvaart, de spoorwegen of een electrische centrale. Ook kunnen zij geplaatst worden in een leidende functie bij de vliegtuigbouw, grond- of boord- mecanicien, en bij de overheidsbe- drijven, zoals P.T.T. en radiobedrij- ven. Duizenden in het land, die htm eerste opleiding aan een Ambachts school ontvingen, hebben dit bereikt of zullen dit bereiken. Wanneer kan de jongen tôt een Ambachtsschool toegela- ten worden? De toelating tôt een Ambachts school is niet gebonden aan een leef- tijd. Toegelaten worden zij, die 7 ja ren onderwijs genoten hebben op een lagere school en minstens zes klassen met vrucht doorlopen heb ben. (Van onze Antwerpse correspondent) Om een zo nauwkeurig mogelijk antwoord te vinden hebben we 100 brieven geschreven naar „bedreigde" Belgische bedrijven, zoals de dia- mantindustrie, sigarenfabrieken, res taurants, transportondememingen, groentekwekers enbankèn. Acht en zestig hebben ons uitvoerig ge- antwoord. Die antwoorden geven aanleiding tôt enkele opmerkingen: In de»diamantnijverheid hoort men weinig aardigs over de Bepelux-ge- dachte. Men is er in brede kring van overtuigd, dat de Benelux-gedachte de Belgische diamantnijverheid bezig is te vermoorden. De groentekwekers ondervinden sterke concurrentie van de Neder- landers, waardoor zij hun prjjzen moeten laten vallen. Toch is er in deze kringen meer goede wil, dan bij de diamantslijpers. De hôtel- en restauranthouders zijn vrijwel zonder uitzondering warme voorstanders van de Benelux-ge dachte. Toch sluit men ook in deze kringen zijn ogen niet voor critie-k. Het was in deze kringen, dat wij vernamen, dat de bond van Bel gische hotelhouders binnenkort een nieuw beroep zou doen op de Béné lux teneinde de Nederlandse rege- ring te bewegen meer deviezen be- schikbaar te stellen voof touristen- verbruik. Men wil ook de Belgische regering verzoeken met het sluiten van nieuwe handelsverdragen hier- mede ten voile rekening te houden. Terwijl we het tegendeel verwacht hadden troffen we slechts weinig bezwarén aan in de sigarenindustrie. Men gelooft in deze kringen, dat de tijdelijke moeilijkheden door de grote import van goedkopere Neder landse sigaren van.... prima kwali- teit spoedig zullen worden opgelost door de export van Belgische siga ren naar Nederland. Aile briefschrij- vers waren voorstanders van de Be nelux-gedachte. Dat was niet het geval in scheep- vaartkringen. Evenals de diamant- bewerkers hebben vele schippers be- zwaren tegen de Bénélux. Ze menen, dat Nederland de grootste voordelen in de wacht sleept. Zes leidende personen uit het bankbedrijf waren voorstanders van de Bénélux. Tegenniemand. Resumerend durven we thans te beweren, dat de gemiddelde Belg ondanks de kleine offers, die hij in enkele gevallen thans moet bren- HET ZONDAGSRUVERBOD. De K.N.A.C. heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat verzocht het aanvangsuur waarop het Zondagsrij- verbod in werking treedt te stellen op 4 uur v.m. en ,het verbod om 21 uur te doen eindigen. De K.N.A.C. heeft verder de hoop uitgesproken „dat deze eenzijdige vrijheidsbeperking spoedig geheel zal worden opgeheven". PRIJZEN VAN GEBRUIKTE AUTO'S Vakken waarin onderwijs gegeven wordt aan de Am bachtsschool. Naast de practische beoeftening van het gekozen ambacht ontvangen de leerlingen onderricht in de the-1 orie van het vak; zoals: Materialen-j kennis, Gereedschapskennis, Con- structieleer, *Stoom- en Motorenken- nis, Autotechniek, Gieterijtechniek, Betonbouw, Electrotechniek enz. De algemeen vormende onderwijsvak- ken zoals: Ned. Taal, Rekenen, Al- gebra, Meetkunde, Natuur- en Werk- tuigkunde zijn voor zover dat moge lijk is, aangepast aan de behoefte van het gekozen ambacht. Met ingang van 12 Mei is het ver- plichte waardebewijs voor gebruikte auto's afgeschaft. Een nieuwe prijs- regeling is in werking getreden, waarbij de verantwoordelijkheid voor de berekening van de verkoop- prijs geheel bij de verkoper berust. Voor een motorrijtuig van het bouw jaar 1947 of later mag de eigenaar niet handelaar 80 bedingen van de huidige prijs van een nieuwe wagen, en van het bouwjaar 1946 of eerder 65 doch alleen dan wan neer het vqertuig als nieuw kan worden beschouwd. Wanneer het voertuig niet meer als nieuw is, dan moet de prijs in een redelijke ver houding worden bepaald. Handela ren mogen deze prijs verhogen met 12 Va en moeten van de door hen verhandelde wagens een register aanhouden. gen in het kader van de Benelux- samenwerKing, straks grote baten ziet en wel degelijk voorstander is. De propaganda voor de Benelux-ge dachte heeft echter de „man van de. straat" nog niet te pakken. Slechts heel vaag weten zii wat bedoeld wordt. Maaris dat ook niet zo in Nederland? Aan de Gemeentebegroting 1948 van Hoogezand, die Maandagavond door de Gemeenteraad werd behan- deld, ontlenen wij de volgende ge- gevens: De Gewone Dienst geeft aan in komsten aan f 1.386.095.21, terwijl de uitgaven bedragen f 1.505.315.21, zodat het nadelig saldo bedraagt f 119.220.—. Voor de Kapitaal Dienst bedragen de cijfers resp. f 1.956.583.26 en i 1.988.178.10. Nad. saldo f 31.594.84. Enige bijzonderheden. Per 1 Januari 1948 bedroeg de schuld der gemeente f 450.912.de annuïteitsschuld per die datum was f 461.968.92. In de begroting 1948 werd een be drag van f 2000 meer uitgetroklcen voor onderhoud van woningen dan een jaar tevoren, terwijl voor wo- ningverbouw en woningsplitsing een bedrag is uitgetrokken van f 40.000. Reconstructie en verbetering van wegen vraagt een bedrag van f 170.345.en verbetering vap brug- gen f 5.350.De aanleg van een weg naar het Paviljoen „De Leine" aan het Zuidlaardermeer vraagt f 12.0uu. Voor de demping van het Foxhol- sterdiep is op de begroting gebracht een bedrag van f 40.000 en voor aan- koop van grond en uitvoering van werken in het uitbreidingsplan Noord 506.000. De aankoop van een plas voor reinigingsdienst wordt geraamd op f 2500. Scholenbouw. De Komschool is gedoemd te ver dwijnen. Ter vervanging zal een nieuwe school gebouwd worden in het nieuwe uitbreidingsplan, waar- voor een bedrag op de begroting is gebracht van f 112.000. Er is van de regering slechts toe stemming verkregen tôt de bouw van de semi-permanente ambachts school. Daarvoor is een bedrag van f 150.000 uitgetrokken. Nog enige cijfers. Van het Rijk zal een bijzondere uitkering worden ontvangen van f 38.100.De opbrengst van de straatbelasting wordt geraamd op f 26.000.die van de ondernemings- belasting op f 130.000.. Begroting Slachthuisbedrijf H.-S. De begroting Gewone Dienst van het slachthuisbedrijf H.-S. sluit in inkomsten en uitgaven met een be drag van f 34,300.waarin is begre pen een verlies van f 8.129.52, dat door de gemeenten Hoogezand en Sappemer moet worden gedragen. De kapitaaldienst geeft aan inkom sten en uitgaven een bedrag van f 10.265.66. Begroting Gem. Internaatsbedrljt. Na vergoeding aan de Gemeente van een winst van f 7.800 sluit de begroting van het Gemeentelijk In- temaatsbedrijf aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 146.068.12. Begroting Sociale Zaken. De begroting van Sociale Zaken vertoont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 162.673.54. De sub- sidie der gemeente bedraagt f 132.336.77. Wijzigingen. Door de raad werd een begrotings- wijziging aangenomen waardoor het tekort op de gewone dienst wordt teruggebracht op f 109.220. De be groting van Soc. Zaken wordt in inkomsten en uitgaven gebracht op f 152.673.54.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1