i t£iiyKïri1effirsKs PLAATSEUJK NIEUWS Gemeenteraadsvergadering Algemene Beschouwingen ûnpluk op onbewaakte overwog bij station Meaden-Munteodam Derde ongeluk in 6 maanden tijd Distributienieuws NOORDBROEK. Gemeenteraad Hoogezand SAPPEMEER. De Postduivenver. „De Lucht- stormers" hield Zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit Nij- megen (160 K.M.). In concours 160 duiven. Gelost om 8 uur met N.O. wind. Aankomst le duif 10 u. 84 m. 48 sec. Snelheid 1033.6 p. m. Aan komst 40e duif 11 a S m. 10 sec. Snelheid 874.72 p. m. De uitslag was als volgt: A. Holtrup la; R. de Vriee 2, 5, 7, 10, 11, 17, 19, 33*35; H. Scheen 3, 27, 36; T. Smit 4, 12, 14, 38; J. Wol- dring 6, 8, 18, 20, 23, 40; G. Velthuia 9, 32; L. de Haan 13; W. K. Limber- ger 15, 31; H, Seif 16, 29, 30; J. Ptxr- ringa 21; A. T. Hayer 22, 87; E. Ba- kema Jr. 24; J. Blauw 23; Pruis 26; P. J. Bouman 28; El de Vries, Kiel 34; J. Oosterveld 39. Aangewezen duif; T. Smit met no. 4, ringno. 731476. In de Maandag gehouden ver- gadering van de Ver. voor Volksver- maken te Sappemeer werd het pro gramma vastgesteld voor de a.s. Zo- merfeesten. Dit programma ziet er zeer ver- zorgd uit en biedt voor elk wat wils. Donderdags worden de feestelijk heden geopend met een rondgang van de Post Harmonie uit Groningen Vrijdagmiddag zal een kinderfeest worden georganiseerd met mede- werking van een goochelaar-buik- spreker enz. Vrijdagavond en Zaterdagavond optreden van Herman Rinket's Va riété met het populaire Radio Kwar- tet „The Swinging Naghtingales en Gérard van Krevelen aan de vleugel. De Zaterdagmiddag wordt aan de sport gewijd. Hiervoor zijn de ver- enigingen uit Sappemeer, Hoogezand en omliggende gemeenten uitgeno- digd. Als het weer meewerkt belooft dit een zeer mooie middag te wor den. Op het programma komt onder meer voor een demonstratie „Mooi Holland" door aile verenigingen. Op Zondagmiddag zullen weer de traditionele kortebaan draverijen worden gehouden, terwijl de festivi- teiten zullen worden besloten met vuurwerk. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Maandagavond begaf een 40-tal leden van de afd. H.-S. van de Bond van Ned. Oud-strijders zich per GADO-bus naar Kielwindeweer ter herdenking van hun in de Meidagen van 1940 gevallen kameraden. Op de graven van G. Wicherts en J. van JDelden werden bloemen neergelegd. Na twee minuten stilte in acht ge- nomen te hebben vertrok het gezel- sehap naar Sappemeer, waar bloe men werden neergelegd op het graf van D. Bakker. Ook hier werd twee minuten stilte in acht genomen. HOOGEZAND. In de nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks 1.30 uur werd brand gemeld bij de Machinefabriek Gorter. Door de heer Teeuwissen uit Sappemeer werd de brand opgemerkt en deze Sappemeerster maakte al- arm. Het bleek, dat de kopergieterij in brand geraakt was. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het vuur werd met vijf stralen aangetast en was spoedig overmeesterd. Inmiddels was ook de politie op het térrein van de brand aanwezig, alsrriede de burgemeester en de ad judant van de gemeente—politie, de heer J. S. van Dijk. Ook de fabrieksbrandweer van At lanta en de brandw. v. Sappemeer kwamen ter plaatse, doch behoefden geen dienit te doen. De nablussing duurde tôt ongeveer half vier. Hier- bij moest nog één en ander worden gesloopt om de haard volj^omen te kunnen doven. De kopergieterij is geheel afge- brand; de aangrenzende kantoorlo- kalen kregen waterschade. De scha- :1e wordt door de verzekering ge- dekt. Door de politie werd een onder- zoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Het personeel is om 6.30 uur vertrokken. De heer Gorter zelf heeft om 6.45 uur het gebouw verla- ten en heeft toen nog niets bijzon- ders gemerkt. 4 Op de Maandagavond in het hô tel Faber gehouden ledenvergadering van de afd. Hoogezand van de Bond v. Stoatsp. bleek, dat het ledental 2115 bedroeg. De inkomsten bedroe- gen f 3832.64, de uitgaven 4205.44. De verslagen van de secr., de heer J D. Groeneveld, en de penn., de heer H. Klok, werden goedgekeurd. Herkozen als bestuursleden werden de heren J. D. Groeneveldt, C. Jager en H. Nieborg. Tôt afgevaardigde naar de op 1 Juni te Zwolle te hou- den alg. vergadering werden be- noemd de heren Drs. P. M. Bruina -n J. D. Groeneveld, en tôt plaats- vervangers de heren W. Broekema en H. Nieborg. Van de werf van Gebr. Coopa is hier gisteren met goed gevolg te water gelaten een viskotter, ge- iouwd voor de heren de Vries en Snoek te Urk, en bestemd voor de aart o.p het IJsselmeer. Het schip, •jlat de afmetingen heeft 14.50 x 3.90 x 190 m. zal van een 20 pk. Krom- lout-motor worden voorzien. (OOGEZAND. Zaterdagavond was door de lirectie van de N.V. W. A. Schol- ens Aurdappelmeelfabrieken in het [oU'l Faber te Hoogezand een feost- vond georganiseerd ten behoeve m het personeel van de fabrieken Foxhol, Zuldbroek en Smllde. iedewnrking verleenden het klein- unstensemble „De Blokkendoos", SylvRBter Band en Mevr. Evalyn lovncek. Personelsleden, welke lange tijd n diemt der N.V. zijn, werden ge- iiiMigd. Het-waren; van de fabriek Zuldbroek B. Lukja (25 jaur); A. îu/îu» (40 jatri; R, Westman (25 uur) P. Jager (40 jaar); E. Bos- 'her, L. Ruztus (35 jaar); W. v. d. v 11k (40 Innr) en S, J. de Vries (30 ,n'r). Ook van de fabriek te Smllde rden een aantal peraonen gehul- ■igd. De heer Veenstra, evangelist te iusselkannal, heeft het beroep van s Baptlsten Gemeente te Iloogozand Det aangenomen. Vrijdag a s hoopt het echtpaar Ypey en J. Ypey—Blaauw, alhier, Sjn 50-jarig huwelÛksfeest te vieren KIELWTNDEWEER. De buurtvereniging «Boven Kiel" hield een feestavond in het café van der Ark. Door eigen krach- ten werden ernstige en geestige stukjes opgevoerd. De 16-jarige H. Lambers oogstte veel succès met zijn Kront j onglied j es met guitaarbegelel- ding. Een aantal bloemen, die door een plaatselijke kweker tegen gere- duceerde prijs waren besclnkbaar gesteld, werden verloot. OOSTERHOOGEBRUG. Bij de Oostersluis werd de heer R. door een Rolandbus aangereden. Hij werd naar huis overgebracht NOORDDUK. TT De door Het Leger des Heils gehouden collecte heeft in Noorddijk f 90.47 opgebracht. In de maand* April werd bij de Rij kspostspaarbank te Ruischerbrug ingelegd f 151.08 en terugbetaald f 1046.22. In de hedenmiddag te houden raadsvergadering zullen beslissingen worden genomen omtrent de ver- bouw van het Gemeentehuis en ver betering van de Woortmansdijk. Onder architectuur van de heer SCHHJJWODDE. Zaterdag trad in de Geref. Kerk als spreker op Prof. C. Veen- hof van Kampen, die in een boeien- de rede sprak over de vraagstukken van Kerk en Polltiek. Naar het duidelijk belichten van deze dingen werd met grote aandacht geluisterd. Naar we vememen bestaat de kans dat Prof. V. hier binnepkort nog eens zal spreken daar de vergade ring nu wegens tijdgebrek moest worden beëindigd. De leiding van deze avond berustte bij Ds. J. van Dijki Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereniging afd. Schildwol- de in de lokalen achter de Geref. Kerk, onder leiding van de heer A Beeftink. Sprekers voor deze avond waren de heren R. Slump Jr., burge meester Ottevanger en Ds. v. d. Zaal. Door de sprekers werden enige arti- kelen van het programma toegelicht. Tevens werd de vergadering opge- wekt trouw te zijn aan het beginsel en het uitdragen van het AR. be ginsel in deze verwarde wereld. STEENDAM. De Zeilvereniging ,,'t 011e£child Steendam" heeft op Hemelvaartsdag het zeilseizoen geopend. In de voor- middag vond de Duurswold-wedstrijd plaats waarvan de uitslag was; 16 M2 hands het bouwen van ae eersxe n Tr, mpt Bouwspaarwoning te Westerbroek, van de heer G. Venema, aldaar, aan verschillende firma's opgedragen. ENGELBERT. De heer G. H. Hummel, wacht- meester bij de Rijkspolitie te Gro ningen werd met ingang van 20 April overgeplaatst naar Engelbert. De oudercommissie organiseer- de voor de schooljeugd een prettige middag met kinderspelen enz. De belangstelling van de ouders was groot. HARKSTEDE. In de gehouden jaarvergadering van de visclub „Harkstede" werden als bestuursleden herkozen de he ren J. Kloosterhuis en A. Staal. Voor de regeling van de te houden wed- strijden werd een commissie be- noemd. Besloten werd het 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. SLOCHTEREN. Vrijdagmiddag werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer H. J. ten Have. Dat de heer ten Have een zeer geziene persoonlijk- heid was en vele vrienden had bleek overduidelijk. Zeer velen volgden de stoet waaronder meerdere deputaties van verenigingen en bonden. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Mr. E. J. van der Hoop van Slochteren, de heer E. Scheide- ma namens de Oranjever. „Oranje- Nassau", de heer G. Nienhuis na mens het hoofdbestuur van de Prov. Bond van Chr. Harmonie en Fanfa- recorpsen in de Prov. Cîron., een ver- tegenwoordiger van de Chr. Muziek- ver. „De Woudklank" en door Ds. J. van Dijk, Geref. Predikant te Schild- wolde. Een broer van de overledene dankte ten slotte voor de betoonde belangstelling. 2. Poppie, st Dreise. In verband met de windstilte werd hierbij slechts één ronde gezeild. De uitslagen van de middagwedstrij den luidden: 16 M2: 1. Libel, st. Mulder; 2. Jenny, st. Vera; 3. Annie, st. Lalkens. Lar- ken: 1. Oké, st. Meijer; 2. Poppie, st. Dreise; 3. Janie, st. Kammingîu TJUCHEM. Cand. en Hulppr. S. Boersma, alhier, heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Delfzijl aangenomen. De heer A. Plat van Nieuw- Scheemda werd benoemd tôt water- molenaar en bode voor het water- behap „Noordermolen!kolomé", al hier. De plaatselijke bureauhouder alhier, de heer Jac. Boerema heeft afscheid genomen. Hij werd toege- sproken door de heer E. EL Hamster, die hem dank bracht voor de ver- richte arbeid. ZUIDBROEK. Onaer het règlement van Noné- parve werden Zondagmiddag alhier paardenrennen gehouden, georgani seerd door de Vereniging v. Volks- vermaken. Er verschenen 16 paarden aan de start. De uitslagen luiden: A-klasse 1. Grietje van H. Vos, Emmer-Erfschei- derveen; 2. Aima van M. Mulder, Musselkanaal; 3. Brunette van H. Thole, 2e Valthermond; 4. Marietje van A. Sloots, Eext. B-klasse: 1. Harrow van R. Mid- del,- Emmer-Erfscheiderveen; 2. Elly van K. Lieuwes van Roden; 3. La vante van M. Mulder, Musselkanaal en 4; Koosje van A Sloots, Eext. MUNTENDAM. P.V. „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Nijmegen (159 km.) In concours 94 duiven; snelheid eerst aangekomen duif 1013.6 m. p. sec. Uitslag: 1, 4, 13 J. Feiken; 2, 19 M. Jager: 3, 12, 25 N. Jager; 5 J. Pluim; 6 H. Gruben; 7, 14, 15, 27 H. Meyer; 8, 30 H. Wolthuis; 9, 26 J. Schiphuis; 10 Gebr. Bakker; 11, 13 Gebr. Kram; 18, 19 G. Steinfeller; 17 W. Wijsbeek; 18 K Pluim; 20 F. Prins; 21 H. Schol- tens; 22, 28 D. Bijlholt; 24 J. Tonkes en 31 G. Hut. Een bejaarde huisvrouw, mevr. Jager, kwam zo ongelukkig te val- len, dat zij zich met enige gekneusde ribben onder dokters behandeling moest stellen. De. Muntendammer muziekver. „Elad" behaalde een eerste prijs op het muziekconcours te Ter ApeL Tijdens de wedstrijd Zuidbroek- Muntendam kwam de Muntendam- keeper J. Rademaker zo ongelukkig in botsing met een Zuidbroek-speler, dat hij een hersenschudding opliep. Op Zaterdagmiddag in de zgn. „Blauwe Week" zal een demonstra- tie-optocht door het dorp worden ge houden. De stoet wordt voorafge- gaan door het corps „EIad". De Postduivenver. „De Zwa luw" hield een wedvlucht vanaf De- venter, afstand .108 km. Snelheid eerst aangekomen duif 143.5 m. per sec. Uitslag: 1, 7 Gebr. Kram; 2. G. Steinfeller; 3. N. Jager; 4. H. Wolt huis; 5. H. Gruben; 6. M. Jager; 8. A. Oldenburger; 9 J. Feiken en 10 J. Tonkens. Opbrengst collecten: Kinderbe- scherming (Valkenheide, Neerbosch, enz.) f 58.27 en Ned. Herv. Kerk- werk f 181.32. 1 Alvorens de Gemeenteraad van Hoogezand Maandagavond overging tôt de behandeling van de begro- ting, was er gelegenheid tôt alge mene beschouwingen. De heer EENJES (Arb.) sneed aller- eerst het woningprobleem aan. Hij schatte het tekort aan woningen in de gemeente op 400, en klaagde over het slechte onderhoud van de be- staande woningen. De toestancl van de scholen achtte hij behoorlijk, meer hiet. De klassen zijn te groot. De gelegenheid voor kleuters van Martenshoek e.o. om kleuteronderwijs te genieten achtte hij slecht. Waar moeten de kleuters heen van hen, die binnenkort de nieuwe woningen in de van Roijen- straat gaan betrekken? vroeg hij zich af. Spr. vroeg inlichtingen over een school voor buitengewoon lager on- derwijs, en over de Ambachtsschool. De toestand van sport- en speelvel- den achtte hij bedroevend, terwijl de vernielzucht van de jeugd wordt botgevierd op de sportvelden. Ten slotte informeerde de heer Eenjes naar de mogelijkheid om met de Nederl.' Spoorwegen besprekingen te openen inzake de vergroting van de halte Martenshoek. Ook de heer MELLENS (C.P.N.) sprak over het woningtekort. Hij vond het tempo waarin gebouwd wordt te laag, hetgeen hij toeschreef aan de millioenen welke nodig zijn om het militaire apparaat in Indone- sië op de been te houden. De be- woonbaarheid van verschillende wo ningen achtte de heer Mellens on- houdbaar, waarbij hij enige huizen aan de G. Imbosstraat ten voorbeeld noemde. Hij vroeg om bevordering van een verplicht onderhoud. Voorts wees deze spreker op de ontstemming bij de bevolking over de verhoogde vermakelijkheidsbelas- ting. De heer RUBEN (C.H.U.) vroeg om de Zondagsrust zoveel mogelijk te bevorderen. De ontworpen straat- belasting aphtte deze spreker een bron van moeilijkheden. Illj verzocht deze nieuwe belasting in leder ge- val binnen zodanige normen te hou den dat zij niemand zou beletten in Hoogezand te gaan wonen. De BURGEMEESTER, het woord nemend, vond de schatting van de heer Eenjes betreffende een tekort van 400 Voningen te laag. Het wo ningtekort bedraagt bijna 700, ter wijl er 100 woningen in gebruik zijn, welke dringend dlenen te worden afgekeurd, Hij achtte het tekort aan bouwvakarbeiders één der oorzaken van de trage woningbouw. Momen- teel worden nog met Den Haag be sprekingen gevoerd, om de bouwtoe- wijzing voor dit jaar voor Hoogezand te vergroten. Het slechte onderhoud der be- staande huizen is maar ten dele de schuld van de elgcnaren. Materialen zhn immers moeiHjk te krijgen, voor- ul in de zomer. Het gebrek aan materialen al- dus de burgemeester is ook oor zaak dat het nog niet mogelijk is ge- weest enige scholen in onderhoud te nemen. Er is in Hoogezand een te kort aan schoolruimte en dat heeft geleid tôt te grote. klassen. Thans is men doende met de uitbreiding van de school te Foxhol. Wat betreft een school voor Bui tengewoon Lager Onderwijs: daar- voor is momenteel geen ruimte.. Misschien dat het volgend jaar de bouw in het uitbreidingsplan onder ogen kan worden gezien. Er worden momenteel geen ver- gunningen verstrekt voor de bouw van permanente scholen. De te bou wen ambachtsschool zal derhalve een semi-permanent karakter dra- gen. Met betrekking tôt de vemielln- gen is de burgemeester niet zo pes simistisch als de heer Eenjes. Men dient te bedenken, dat er geen enke- le speelplaats is. Bij de van Roijen- straat is een terrein, geschikt voor speelplaats. Hiertoe had het initiatief van de bewoners moeten uitgaan; maar er bleek onenigheid te bestaan. Het was het collège van B. en W. niet bekend, dat de halte Martens hoek der N.S. te klein was. Er is geen bezwaar tegen, deze zaak te' bekijken. B. en W, zijn geen voorstanders van het heffen van een straatbelas- ting. Maar er zal geen ontkomen aan zijn. Replleken. In zijn antwoord op hetgeen de burgemeester had gezegd, bevestigde de heer MELLENS, dat er een tekort aan arbeidskrachten bestaat. Er zijn geen jonge krachten, zei hij, maar die zijn thans in Indonesië. Er is ook geen materiaal, daarvoor is geen geld. De heer EENJES deelde mede, dat hij ervoor geijverd heeft de speel- tuin aan de van Roljenstraat in orde te krijgen. De Buurtvereniging was echter niet de uangewezen vereni ging daarvoor te zorgen. Er had een speeltuinvereniging opgericht moe ten worden. FAELL1SSEMENT. H. Geerts, bakker en koopman, Sluiskade 6, Hoogezand. Rechter- commissaris Mr. H. W. Huizinga; cu- HONGER HEERST IN EUROPA EN IN ANTWERPEN BEDERFT HET GRAAN. (van onze Antwerpse correspondent) Terwijl in Europa de honger rond waart, terwijl millioenen kinderen in ons werelddeel ondervoed zijn, liggen in de Antwerpse havens enorme hoeveelheden kostbaar graan te bederven. Onmiddellijk na het afsluiten van het verdrag met Rusland, kwamen de graanleverancies zeer snel af. Amerika en Canada, die aanvanke- lijk vrij traag waren geweest met hun verschepingen begonnen bij de dalende markt snel te leveren en ter- zelfder tijd arriveerde het Russische graan. De grote zeeschepen gaven hun lading over aan lichters, doch aangezien het aantal graansilo's in België te klein is om deze enorme hoeveelheden te verwerken liggen thans honderden lichters al maan- de'nlang vol met graan te wachten tôt er silo-ruimte is. Men schat hun aantal op ongeveer 750. Indien men dan weet, dat de inhoud varieert van 350 tôt 1500 ton, dan kan men zich enigszins een indruk vormen van de grote massa graan, waarvan de bo- venste laag reeds ligt te bederven. VEILIN G VER. H.-S. Dinsdag 11 Mei 1948. Kaskomkommers 1 f 120: Idem 2 f 104; Idem 3 f 55; Flatglaskomkom- mers 1 f 89—106; Idem 2 f 62—73; Idem 3 f 43—49 për 100 stuks. Komkommerstek f 3538; Spina- zie f 9.30—11.30 Spitse kool f 28—33; Tomaten A f 270; Idem C f 269; Idem D f 216 per 100 kg. Kropsla f 4.506.10 per 100 krop. GRAANMARKT GRONINGEN Dinsdag 11 Mei 1948. Tarwe (wit) f 19.7021.50; Zomer- gerst f 18.2021.45; Haver (wit) f 16.2018.50; Groene erwten f 22.25- 28.25; Paardenbonen f 26.7530.25; Wierdebonen f 25.7528.25; Karwij- zaad f 60.4073.40; Gele Mosterd- zaad f 40.30—45.30; Kanariezaad f 35.30—44.80. VEEMARKT GRONINGEN Dinsdag 11 Mei 1948. Kalf- en melKkoeien f 725790, f 600650, f 375550; Kalfvaarzen f 550—625, f 400—475; Vroegm. koeien f 575—650, f 375—470; Vare koeien f 500—560, f 275—475; Kalve- ren en pinken f 125325; Weide- schapen f 7585, f 5060; Biggen f 55—65, f 4050; Weide lammeren f 14—24. Aanvoer: 798 runderen, 647 kal- veren, 230 schapen, 2186 lammerert> 5 varkens, 899 biggen, 87 bokken en geiten, 63 paarden, 4915 totaal. Overzicht. Beste kwaliteiten zwart- bonte kalf- en melkkoeien waren goed te plaatsen en duur. Overigens had de handel vooral in die soorten, welke hoofdzakeljjk bestemd zijn voor holland een minder vlug en nauwelijks prijshoudend verloop. Zo- merkalverende koeien duift\ De bonnen deden acht en een halve cent. Ruim vijftig runderen en de aangevoerde kalveren vonden de weg naar de levering. Van over- heidswege was het met ingang van heden verboden ongeschoren scha pen en varkens aan te voeren. Voor vele aanvoerders betekende dit een grote teleurstelling. Voor schapen uit de wol was maar weinig belang- Btelling. De handel, welke in de weidelammeren werd gedxeven ging in verband met de aanzienlijke prijs- verlaging met grote verliezén ge- paard. Voor de biggen bleven de ni gehandhaafd. Afloop loge prijzen H der hanael minder vlug. Bij de aan voer van paarden was eveneena de belangstelling zeer gering. De onbewaakte overweg nabJJ het voormaflge station Meoden-Munten- dam begint langzamerhand bekend te worden, maar bekend op een on- gunstlge wjjze, want reeds twee maal in enkele maanden tijd, moest deze overweg in de krant genoemd worden omdat er een aanrijding had plaats gehad. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur heeft hier voor de derde maal een ongeluk plaats gehad. Van de richting Winschoten kwam een auto van de fa. Gebr. Vroom te Naaldwljk, bestuurd door de heer B. Vroom. Doordat het uitzicht belem- merd wordt door een spoorhuizje en bomen bemorkte de beetuurder, toen hij de overweg naderde, te laat dat ook een trein naderde (een perso- nentrein komende uit de richting Zuidbroek). Een botsing was onver- mljdeHlk. De auto kwam in de vaart nablj de spoorbrug terecht. De chauf feur kon door een ruit naar buiten worden gehaald en op het droge ge- bracht. Hij bekwam lichte verwon- dingen. De locomotioî liep mot de voorwlelen uit de rails. Personeel en passagiers van de trein kwamen met de schrlk vrIJ. Het treinverkeer had ongeveer 20 minuten vertraging. Merkwaardig is dat b(j de 3 onge- lukken welke tôt nu toe bij deze on bewaakte overweg hebben plaats gehad, geen doden te betreuren zijn. Te HOOGEZAND gehouden Maandagavond j.L Ingckomen stukken. Onder de ingekomen stukken be- vinden zich een aantal goedkeurin- gen van Raadsbesluiten door GecL Staten. Voorts geeft dit collège in overweging het genomen raadsbe- sluit betreffende de verbouw van de school aan de Kielsterstraat tôt în- dustrieschool in te trekken, omdat dit niet doelmatig wordt geacht. Overeenkomstig dit advies wordt be sloten. Aan de heer K. Janscri, Hooge zand, wordt overeenkomstig zijn des- betreffend verzoek ontslag verleend als lid van de commissie van advies woonruimtewet 1947. Een verzoek van de Ned- Bond v. Petroleumdetaillisten „Door Eendr. Sterk" inzake een regeling voor het ventën van of de straathandel in pe- troleum, wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Ten slotte is nog ingekomen een adres van het Actie-Comité Régio nale Omroep inzake de installatie van een adviescommissie. Aan- en verkoop. Met het oog op verdere bouwplan- nen wordt besloten twee bouwter- reinen aan de van Roijenstraat te- rug te kopen, hetgeen de eigenaars bereid zijn te doen tegen dezelfde prijs als door hen is betaald. Betreft een terrein van plm. 1800 m2, toebe- horende aan de heer E. Hoving te Hoogezand (prijs f 1260.en een terrein van plm. 1000 m2 van de heer J. G. Weenhof, Westerbroek voor f 700.Bovendien wordt een zich op dit terrein bevindend schuurtje overgenomen voor f 100. Ook aan de Zuiderlaan wordt nog een terrein aangekocht, n.1. een ter rein van plm. 780 m2, toebehorende aan de heer H. J. Nieboer te Zuid broek (prijs f 2586.40). Daar het in de bedoeling ligt dat de Reinigingsdienst door de Gemeen te zal worden overgenomën, is het zaak thans reeds te zorgen voor een stortplaats voor huisvuiL In verband daarmede wordt besloten een per- ceel grond en water te kopen van de heer J. Kremer te Westerbroek. De koopprijs bedraagt f 2500, terwijl gedurende vijf jaren ieder jaar aan de heer Kremer f 2500 zal moeten worden betaald wegens bedrijfs- schade en hinder, welke hij zal on- dervinden. Aan de heer W. van Veen te Mun- tendam wordt verkocht een bouw- terrein aan de Burg. v. Roijenstraat West, groot plm. 440 m2 voor f 308. Verschillende agendapunten Aan de Reinigingsdienst zal voor het tijdvak van 1 Februari 1948 tôt 1 Januari 1949 een bijdrage worden verleend van f 26.per week. Teneinde een beter geschoold ambtenaren- en werkliedencorps ln gemeentedienst te ver krijgen wordt besloten tôt het verlenen van tege- moetkomingen in studiekosten van het gemeentepersoneel. De tegemoet- koming zal beperkt blijven tôt die gevallen, waarin de betrokkenen re- delijkerwijze buiten staat geacht moeten worden de aan de studie ver- bonden kosten volledig te dragen, en zal slechts verstrekt worden, indien de belanghebbende zich schriftelijïs: heeft verbonden het genoten bedrag #terug te betalen, indien hij binnen een tijdvak van 2 jaar te rekenen vanaf het tijdstip waarop hij de te- gemoetkoming of de laatste termijn daarvan heeft ontvangen ontslag neemt of krijgt. De Bad- en Zweminrichting „Fox- holstermeer" moet worden verbe- terd. Er zullen stenen badhokjes worden gemaakt. De kosten worden geraamd op f 43.000. De heer EENJES wees op de ver- nielingen welke in het bad steeds door onbevoegden worden aange- richt. De gemeente-rekening, rekening slachthuisbedrijf H.-S., Intemaatsbe- drijf en rekening Sociale zaken 1946 werden aan de raad aangeboden. Het voormalige Hôtel Huizinga De naamgeving en toekomstige ex- ploitatie van het voormalige Hôtel Huizinga hebben aanleiding gegeven tôt verschillendé discussies. Door het collège van B. en W. is voorgesteld het gebouw de naam „De Regenboog" te geven. Enige le den hebben hierop critiek. De heer Mellens vindt de naam ..Voiksge- bouw" veel beter. Er is voorgesteld de heer H. Gru ben met het schoonhouden van het gebouw en de verwarming ervan te belasten. Hiervoor zal hem een ver- goeding van f 500 per jaar worden verstrekt, zijnde ongeveer het be drag, dat hij verschuldigd is aan de gemeente voor huur der door hem bewoonde vertrokken. Voorts wordt voorgesteld hem het recht te geven tôt het verstrekken van consump- De heer BOELSEN (C.P.N.) vindt de vergoeding van f 500 veel te hoog, hetgeen hij poogt te bewijzen in een deels onverstaanbare woor- denstroom. Ten slotte vraagt hij of de heer Gruben misschien lid is van de P.v.d.A. en dat hem daarom een zo hoge vergoeding wordt gegeven, welke vraag een algemeen gelach uitlokt. Ten slotte moet de burge meester hem vragen niet steeds het- zelfde te zeggen. De meerderheid van het coll. van B. en W. wenst aan de exploitant vergunning te geven voor het schen- ken van zwak alcoholische dranken, de minderheid is hier tegen. Ook de mening hieromtrent van de verschil lende raadsleden loopt uiteen. Over de tnrieven voor het huren van locallteiten welke door het collège zijn voorgesteld, hebben verschillende raadsleden klachtan; zij achten deze te hoog. De heer PLINS1NGA, die het moerderhetdsstandpunt van B. en W. verdedigt, betoogt dat het nodig zal zi|n zwak-alcoholische dranken te schenken, teneinde een lonende exploitable te krijgen. De tarieven voor de lokaliteiten kunnen niet la ger, want er is nu reeds een tekort. Door het schenken van zwak alco holische dranken worden hogere ba- ten verwacht, omdat het gebouw niet uitsluitend als jeugdgebouw zal worden gebruikt, acht spr. een der- gelijke vergunning niet bezwaarlijk. Indien de regeling met de heer Gru ben niet juist mocht blijken te zijn, dan zal een nieuwe worden ontwor pen. Een voorstel van de heer van der Poel om een comm. v. toezicht in te stellen zal worden overwogen. De'heer KLOK verdedigt het min- derheidsstandpunt van het collège. Hij. betoogt, dat de gemeente niet moet mede^erken aan het gebruik van alcohol." Allereerst wordt gestemd over het al dan niet verstrekken van een vergunning voor zwak alcoholische dranken. Hierbij wordt het minder- heidsvoorstel (geen alcoholische dranken) met 9—6 stemmen aange nomen. De naam „De Regenboog" wordt met 105 stemmen goedgekeurd. Ten slotte wordt het gehele voor stel met 123 stemmen goedgekeurd. De begroting. Bij de behandeling der bgroting worden verschillende op en aanmer- kingen gemaakt betreffende het on derhoud en herstel van wegen. De C.P.N.-fractie verklaarde zich tegen het uittrekken van een bedrag van f 2000 voor het houden van feeste- lijkheden ter gelegenheid van, het Koninklijk jubileum. Ten slotte wordt de begroting, waarvan men op pag. I enige bijzon- derheden vindt, z.h.s. aangenomen. Besloten wordt het tekort op de gewone dienst over te brengen naar de kapitaaldienst. HOE OUI) IS PRESIDENT TRUMAN? De président der Verenigde Staten vierde dezer dagen zijn 64e verjaar- dag. FINANCIëN EN ECONOMIE. N.V). Veenkolaniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband, Sappemeer. Aan de aandéelhouders zal vyorden voorgesteld het uit te keren dividend over 1947 te stellen op 4 (onver- anderd). KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA- Woemsdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 U. «Water loo Bridge". Sappemeer: Hôtel Groeneveld b. CL Veiling Openb. Muziekles Willem v. Tilburg. Vrijdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Spook- huis". V. V. H. S. A.s. week veiling op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag dus ook op Pinkstermaan- dag. Aile in de maand April aange- vraagde raamlijsten zijn toegewezen. We hebben opnieuw een toewijzing ontvangen, kwekers die dus nog raamlijsten willen bestellen moeten dit uiterlijk morgen Donderdagmid- dag 12 uur opgeven. Inlevering van de bran<j§tofbon- nen 01 en 02 kan deze week ge- schieden. Levering uit voorraad. Sappemeer, 11 Mei 1948. DISTRntUTIEDlENST TEN BOER. Na-uitreiking bonkaarten, Op onderstaande data 2al na-uit reiking plaats vinden van de bon kaarten voedingsmiddelen voor de 6e en 7e période, alsmede van de brandstoffenkaarten voor het stook- seizoen 19481949. Mede te brengen: a. Twpede Dis- tributiestamkaart; b. inwisselingsbon van bonkaart 804; c. restant oude (braffidstoffeîlkaart met bon Res. 2; d. het ingevulde en ondertekende aanvraagformulier voor de nieuwe brandstoffenkaart T.A. 806. Gem. Ten Boer op Donderdag 13 Mei van 912 en 1—3.30 uur. Gem. Bedum op Donderdag 13 Mei van 912 en 13.30 uur. Gem. Noorddijk op Woensdag 12 Mei van 911 uur. OFFICIëLE PUBLICATIE. Vaststelling van het »vermenigvul- digingscijfer voor de heffing van het schoolgeld voor het gewoon lager en het voortgezet "gewoon lager onder wijs voor de schoolgeldjaren 1946/ 1947 en 1947/1948. Burgemeester en Wethouders van Hoogezand doen te weten, dat de Raad dier gemeente in zijn verga dering van 9 December 1947 het vol- gende besluit heeft genomen: De Raad der gemeente Hoogezand; Gezien de voordracht van burge meester en wethouders van 27 No- vember 1947, no. 41; gelet op artikel 8, vierde lid van het Koninklijk Besluit van 20 No- vember 1945, (Stbl. no. F 291); BESLUIT: I. Ingetrokken wordt het raadsbe- sluit van 29 October 1947, strekken- de tôt vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de heffing van het schoolgeld voor het gewoon la ger onderwijs voor de schoolgeldja ren 1946/1947 en 1947/1948; II. Het vermenigvuldigingscijfer, bedoeld in artikel 8, vierde lid, van het tijdeiyk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945, wordt voor het ge woon lager en het voortgezet gewoon lager onderwils voor de schoolgeld jaren 1946/1047 en 1047/1948 vast gesteld op 2. Aldus vastgesteld ln de openbare vergadering van 9 December 1947. De Raad voomoemd, (get.) H. DE WIT, Burgemeester (get.) J. J. PRINS, Secretaris. Zijnde dit besluit goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 April 1948, no. 14. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort op 12 Mei 1948. Burgeineteter en Wethouders voom H. DE WIT Burgemeester J. J. PRINS, Secretaris.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2