GEMENGD SPORTNIEUWS LANDBOUW NOTITIES Gel ..GRENSCONFUCT" IJK DE WINÛERD RANKT Van de Boekenplank Oorlog.... Bezetting.De ille- galiteit doet haar werk. Vervolgden worden aan onderdak en levensmid- delen geholpen, het contact met Londen wordt onderhouden, de vij- and wordt in aile opzlchten tegen- t gcwcrkt. En terwijl de cameraman bezig la een onderdeel van het werk van de illegaliteit vast te leggen, wanen de spelers zich weer de gevangenen van de luisterpost, de herinnering^n komen, herinneringen aan een tijd toen dit ailes werkelijkheid was. Jongemannen zitten aan de tele- foons, die de gesprekken van de vij- and weergeven en noteren. Kamera- den zijn gegrepen; de verhoren wor den afgeluisterd. Zodra Meekhof merkt, dat zijn eerste aanval mislukt is, gooit hij het over een andere boeg. Ala een fret blijft hij aan zijn slachtoffer hangen. „Kan me met donderen, of jij Gérard of Gerrit bent. Wie jij ook bent, jij weet, wat ik weten wiL Waar is je broer? Waar is dat var- ken? Kom op, beken maar, waar die vervloekte terrorist ondergedoken is, de lafaard. Wanneer wij in de buurt komen, is meneer nergens te vinden. Kom op, stuk ongeluk, waar is jdie broer van je?" „Dat weet ik niet, ik heb hem in maanden niet gezien". „Zo weet je dat niet. Jullie weten nooit iets. Jij ellendeling, jij ongeluk, jij verdoemd hoerenkind. Nu slaan ze hem. Luid en dof, dol en luid. Nu gooien ze een stoel om. Nu trappen ze. „Moet ik nou ook nog leren om .met twee woorden te spreken. Ken jij geen beleefdheid? Goed.... je zultdatvan..-., mijle ren. Begrijp.jewel schoft". Ik herken de geluiden niet meer. Het valt me mee dat ik niet onpas- selijk ben. Op deze wijze wordt het verhoor voortgezet. Vragen worden ge- vgchreeuwd. Er wordt geslagen. Ik hoor iemand hijgen. Soms is er een hete stilte, een kreet van pijn. Dat is het ergste: een kreet zonder bijbe- horend geluid. Iets van hout breekt, krakend „Au, aul" Zulke gesprekken dringen tôt de luisterpost door, waar jongemannen zitten die eenzelfde lot zullen onder- gaan, wanneer ze gesnapt waren. Ze zullen geslagen worden,- gepijnigd, doodgemarteld, zoals nu hun vrien- den, die zijn gearresteerd. De vijand komt achter het be- staan van de luisterpost. Een con- flict: vluchten of blijven. Het alarm komt, en er komen ook wapens, en dan volgt een wilde vlucht Maar dat ailes is voorbij. Nu snort de caméra. De luisterschelp is dood, er staat geen stroom meer op. Frank Wilders heeft een betrek- kelijk simpel gegeven in dit boek verwerkt, men zou het een uitge- breid verhaal kunnen noemen, en bewijst goed op de hoogte te zijn met wat in de illegaliteit gebeurde, hoe het leven was van hen die de strjjd begonnen, toen ons leger capitu leerde. Hij is ook goed op de hoogte hoe het toeging bij de Duitsers, hoe de verhoren verliepen. En dat maakt dit boekje ondanks de een- voud van het gegeven, aantrekke- lijk. De uitgave is van de fa. A A. M. Stols, 's-Gravenhage. (Prijs f 3.90). PUNTENWAARDERING TEXTIELARTIKELEN. Enkele wijziglngen. Er is enige wijziging gebracht in de puntenwaardering voor enige ar tikelen, en wel zodanig, dat deze waardering in overeenstemming is gebracht, met de hoeveelheid stof, die gebruikt wordt bij het vervaar- digen van de betreffende goederen. I-Iierdoor wordt het aantal punten benodigd voor de aankoop van be- paalde artikelen iets verlaagd, ter wijl de puntenwaarde van anderen wordt verhoogd. Bij demi-saisons en regenjassen wordt bij de waardering rekening gehouden met het feit of zij al dan niet zijn gevoerd. Volgens de oude regeling werd een demi- saison of regenjas voor personen bo- ven 15 jaar altijd gewaardeerd op 45 punten. Bij gevoerde jassen blijft volgens de nieuwe regeling de pun tenwaardering gelijk; half gevoerde jassen komen op 35 punten en onge- voerde op 25 punten. Deux-pièces voor personen tussen 10 en 14 en van 15 jaar en ouder waren gewaardeerd resp. op 15 en 25 punten; thans wordt het resp. 13 en 20. Slipovers voor personen van 15 jaar en ouder zijn van 15 op 9 punten gebracht; ongeminderde, zgn. standaard-kousen komen van 2 op 1 punt. Ook ver- schillende baby-artikelen zijn m punten /iets verlaagd (voor luiers dient men in het vervolg 3 in plaats van 4 punten te geven). Daartegen- over worden enkele artikelen wat hoger in punten gewaardeerd. Zo worden nachthemden en pyama's resp. 1 en 2 punten hoger gewaar deerd. Verder is voor een aantal artike len de waardering in punten volgens leeftijd vervangen door een waarde ring naar maten. BONA 400.000 OUDJES profiteren van de „Noodwet Drees" De vorige maand was men met de uitvoering van de „Noodwet-Drees' zo ver gevorderd, dat allen, die daarop recht hebben, in het genot zijn gesteld van ouderdoms-uitke- ring. In totaal kwamen op 1 April j.L in aanmerking voor uitkering 98.915 echtparen, 121.147 alleenstaan- de vrouwen en 65.425 alleenstaande mannen. Hiervoor is jaarlijks nodig een bedrag van ongev. f 130.188.400. DE BESTRIJDING VAN DE AMERIKAANSE KRUISBESSENMEELDAUW. Aangezien het vorig jaar op ver- scheidene plaatsen de kruisbessen zijn aangetast door de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw, raadt de Plantenziektekimdige Dienst de te- lers van kruisbessen aan deze te be- spuiten met Alcalische Bourgon- dische pap. Deze pap bevat lVi kg. kopersulfaat en 1% kg. watervrije soda (sodex) op 100 liter water. De bespuitingen moeten plaats hebben, zodra de bessen de grootte van een erwt bereikt hebben. Het is gewenst, dat vooral de bessen aan aile kanten flink bespoten worden, waartoe men de struiken het best van onderen naar boven kan bespui- ten. KEGELEN. Bond- en Clnbkampioeschap Nederl. Kegelbond. District VL Zondag j.L vond de tweede ont- moeting plaats tussen de Bondstien- tallen en Club Kampioens-vijftallen va,n de Noord-Nederlandse-, de Twentse- en de Zwolse Kegelbond en wel in het „Boschhuis" te Groningen Bij zonder hoog hout werd er niet gegooid, maar de spanning, doordat de partijen volkomen tegen elkaar opwogen, was verbazend hoog. De Bonden wedstrijdy ledere bond kwam met 10 spelers uit, die elk op de 2 voor deze wedstrijden opnieuw geschaafde banen 30 ballen wierpen. Na de eerste ronde van 15 ballen had Noord-Nederland een voorsprong van 5 kegels op Twente en van 48 op Zwolle ni. 879 tegen 874 en 831 ht. In de tweede ronde faalden enke le Noord-Nederlanders en bracht het 10-tal het maar tôt 812 ht., zodat al- gemeen de gedaphte was dat Twente er een „makkie" aan had. Doch ook bij de Twentenaren vlotte het niet bijster en toen de afgooier de heer van Doesburg zijn laatste 2 ballen moest werpen stond Noord-Nederl. nog 16 voor. De Twentenaar maakte door zijn prachtig werpen voorlopig een eind aan de kampioensillusie's van de N.N.K-B.ers. Met 2 pracht- worpen van telkens 9 bezorgde hij zijn Bond de zege met een meerder- heid van 2 kegels. Hulde. De Zwollenaren hielden zich even- eens kranig en liepen hun achter- stand zelfs gedeeltelijk in. De uitslag luidde: 1. Twente met 1693 ht. 3 pt. 2. Noord-NederL 1691 ht., 2 pt. 3. Zwolle 1666 ht.,. 1 pt. Na 2 ontmoetingen is de eindstand 1. Noord-Nederland 5 pt.; 2. Twen te 5 pt.; 3. Zwolle 2 pt. (Noord-Ne derland heeft n.L 26 ht. meer dan Twente). Voor Noord-Nederland kwamen uit: 1. G. J. Smit, Grohingen 203 ht.; W. Gorens, Hoogezand 183 ht.; 3. R. Vos, Hoogezand 174 ht; 4. H. Fellin- ger, Hoogezand 169 ht.; 5. B. Bos, Sappemeer 169 ht.; 6. J. T. Leeuwe, Groningen 167 ht.; 7. A. Douma, Leeuwarden 164 ht.; 8. R. Zeef, Zuid- broek 162 ht.; 9. W. Spoor Sr., Hoo gezand 154 ht. en 10 R. Bruins, Gro ningen 146 ht. Club-kampioemschap. Hierin kwa men uit „Alles t. d. Vlakte" Ter Apel voor de N.N.K.B., „H.B.KC." te Hen- gelo voor de Twentse- en „O.D.I." te Zwolle voor de Zwolse Kegelbond. Voor elke club kwamen 5 man uit die op de 2 banen eveneens 30 bal len wierpeh. De uitslag luidt: 1. „O.D.I." met 879 ht., 3 pt. 2. „H.B.K.C." met 864 ht., 2 pt. 3. Ailes t. d. Vlakte" 849 ht., 1 pt De stand is in deze afdeling: 1. H. -B.K.C. 5 pt.; 2. O.D.I. 4 pt.; 3. Ailes t. d. Vlakte 2 pt. Zondag 23 Mei a.s. valt de beslis- sing in de laatste ontmoeting in de Buiten Societeit te Zwolle. EEN RIJDENDE KLEDEN GWTNKEL Brabant heeft de primeur. Er zijn verschillende kleine plaat sen in Brabant waar geen zaken ge- vestigd zijn, waas men dames- en heren bovenkleding kan kopen. Vele van die plaatsen liggen tamelijk ge- ïsoleerd, zodat de inwoners er niet dikwijls toe komen elders hun be- nodigde aankopen te gaan doen. Zo wordt noodgedwongen op de kleding bespaard, en daarvan profiteren èle- menten die het Brabantse platteland afstropen om textielpunten. Deze omstandigheden hebben enige ondernemers ertoe gebracht een rijdende kledingwinkel in te richten. Deze winkeL die de afme- tingen 10.50 x 2.50 x 3.40 m. heeft, is uitgerust met vitrines, verwar- ming, verlichting, showroom, paska- mer en een magazijn. en wordt ge- trokken door een Ford-Truc^ Het ligt in de bedoeling dé rijden de winkel een vaste route te laten volgen, en daarbij alleen die ge- meenten aan te doen, waarin geen zaken voor dames- en herenboven- kleding gevestigd zijn. VOETBAL. Programma voor Maandag 17 Mei: Om het Kampioenschap van NederL: PSVEDO; HaarlemBW. Afd. Groningen van de JLN.VJB. Zaterdag 15 Mei: Juniores A4: Or an je NassauHarkstede; Juniores B5: GVAV 3—Harkstede. Zondag 16 Mei: Afd. H. 3D: Wil- dervank 3FW 3. Maandag 17 Mei: Juniores A4: FW 2—Kwiek. Om het kampioenschap van Neder land. In de competitie om het kam pioenschap van Nederland heeft Heerenveen een belangrijk resultaat behaalt. Het is de Friezen in een op laag peil staande wedstrijd ge- lukt het ongeslagen BW een neder- laag toe te brengen. PSV heeft zich Zondag van een andere zij de laten zien dan in de laatste weken. Het was Zondag een vlot spelende ploeg, die kans zag Go Ahaed een 41 nederlaag toe te brengen. Het L.E.I. en de Boeren. Het Landbouw Economisch Insti- tiiut heeft de goede gedachte gehad in zijn verslag over 1947, dat zo juist uitgekomen is, een verduidelij- king te geven van de plaats, die dit instituut inneemt tussen Ministerie van Landbouw en Stichting voor de Landbouw. Er is nog al wat critiek uitgeoefend op het feit, dat de direc teur van het L.E.I. Drs. Horring, be- noemd was tôt raad-adviseur van het Ministerie, terwijl drs. Horring tevens adviserend lid van het hoofd- bestuur van de Stichting was. De critici zijn van oordeel, dat hierdoor het L.E.I. niet voldoende onpartijdig tussen beide instanties staat. Het Instituut vestigt er nu de aandacht op, dat de heer Horring alleen in naam hoofdambtenaar was en voor deze functie niet betaald werd. Niet- temin heeft men aan deze enigszins dubbelzinnige toestand een einde ge- maakt door op 6 April j.L te beslul- ten, dat drs. Horring zijn ontslag zal nemen aLs hoofd-ambtenaar van het Ministerie en bovendien af zal tre- den als adviserend hoofdbestuurslid van de Stichting. Hij is dus thans uitsluitend directeur van het Land bouw Economisch Instituut. Overi- gens verandert dit niets aan de situ- atie, want het bestuur van dit Insti tuut bestaat uit 20 leden, waarvan de ene helft door de Minister en de andere helft door de Stichting wordt aangewezen; ook de kosten van het L.E.I. worden door deze twee instan ties ieder voor de helft gedragen. Het verslag gaat niet in op de cri tiek, die op de prijsberekeningen van het Instituut van vele kanten is ge- De stand is thans: 1 11 20—13 1 9 11—4 3 7 14—10 4 5 12—13 2 4 5—10 5 2 10—16 bestrijding van het GEVAAR VAN DE ASPERGEVLIEG. Aan de nota van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor- ziening naar aanleiding van het ver slag van de Tweede Kamer over een wetsontwerp tôt bestrijding van het gevaar van de aspergevlieg is het volgende ontleend: Ten aanzien van de vraag, of het ook niet mogelijk zou zijn het op treden van de aspergevlieg hier te lande in zijn oorsprong te bestrijden kan worden opgemerkt, dat deze oorsprong gelegen is in de verwaar- loosde aspergevelden in de gemeen- ten in Noord-Limburg, waar de be- strijdingsmaatregelen zullen worden voorgeschreven. Zoals in de Memo- rie van Toelichting is uiteengezet, is deze verwaarlozing ontstaan in de oorlogsjaren. Dit geldt nog in ster- kere mate voor het aangrenzende ge- bied in Duitsland, waar vôôr de oor log het optreden van de asperge vlieg ook niet zodanig was, dat een Jonende aspergeteelt er door werd bedreigd. Indien dan ook in de Memorie van Toelichting is gezegd, dat de oorsprong in Duitsland is gelegen, moet dit zo worden opgevat, dat met het voorkomen van de aspergevlieg in dat gebied als zodanig oorzaak is van het ernstige optreden van dit insect in Limburg, doch veeleer de omstandigheid, dat het insect in de onderhavigo jaren ook in Nederland verwaarloosde percelen heeft be reikt, waar het zich ongestoord kon vermeerderen. Do Minister is von mening, dat door het opruimen van deze ver- waurloosde velden, waarin het wets- voorstel voorziet, aan het verlangen de plang in haar oorsprong te bestrij den, volledig wordt voldaan. Hij is vooralsnog van oordeel, dot een nauwkeurige vervtilling der in de wut gedachte bestrljdingsmaatrege- len, d.w.z. zowel onschadelilkmaking der verwaarloosde velden als inten- sleve bestrijding op de in cultuur zljnde percelen, bixmen enige jaren zal bewerkstelllgen, dat bijzondere Overheidsvoorschriften overbodlg ziln geworden en de bestrijding we- der normaal aan het bedjrijfiieven kan worden overgelaten. 113. Voorzichtig pakte Daan het meisje op, en bracht haar naar beneden in de kajuit, waar ze op een rustbed gelegd werd. 114. Onder de goede zorgen van Lorma kwam het meisje spoedig bij en nu vertelde ze, wat er gebeurd was. De schoener behoorde aan een naburige zendelingenstation. Haar vader was daar leider van een uitgebreide nederzetting, en vaak voer zij, geholpen door enige inboorlin- gen-màtarozen, over zee naar naburige nederzet- tingen. Maar de laatste maal was de bemanning haar ontrouw geworden en had haar 's nachts stil verlaten, zondei- enig voedsel achter te la ten. Al dagen lang dreef ze rond, leverd. Hierover wordt eenvoudig gezegd: „Deze discussie gaat eigen- lijk het L.E.I. als zodanig niet aan. De taak van 't Instituut is geëindigd, als het zijn rapporten heeft voorge- legd en toegelicht aan de Minister van Landbouw en het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw". Dit standpunt is inderdaad juist; het L.E.I kan moeilijk in het openbaar een débat over zijn berekening be- ginnen. Maar wel dient de critiek via de Stichting en via het Ministe rie bij het Instituut binnen te komen en te worden verwerkt. Hiervoor te zorgen is de taak van de landbouw- organisaties. Geleerde vervangen door practijkman De F.A.O., de Internationale Land bouw- en Voedselorganisatie van de Verenigde Naties, is de Stichting van de Britse voedingsspecialist, Sir John B. Orr. Het is deze geleerde echter niet gelukt de organisatie tôt een levende instelling te maken en dat is geen wonder. Sir John is een zeer knap man en een groot idealist, maar geen man, die de harde werke lijkheid van het zakenleven kent. Hij wilde zijn organisatie maatregelen laten doorvoeren, die aile handel on- dergeschikt zou maken aan een ambtelijk internationaal bureau en dat bleek niet uitvoerbaar te zijn. Orr is dan ook, een illusie armer, afgetreden en thans opgevolgd door de Amerikaanse onder-minister van Landbouw, Norris E. Dodd. Deze is een man van grote practische erva- ring in de landbouw; hij heeft zelf een boerderij van 800 ha. in de staat Oregon. Hij is ook niet iemand, die denkt de wereld in een handomdraai te kunnen veranderen. Onlangs ver- klaarde hij: „De F.A.O. zal de we- reld-landbouw niet in één dag en ook niet in tien jaar herscheppen, maar zij kan systematisch werken aan verbetering van de positie van d-î boeren en aan verbetering van de /oeding. Een hongerende wereld kent geen vrede en daarom moet de JP.A.Q. blijven bestaan". Mr. Dodd was in de Bfgelopen winter voorzit- ter van de Amerikaanse delegatle op de Tarwe-Conferentie en kent dus de grote internationale agra- rische kwesties en hun moeilijkhe- den op een prik. rator Mr. W. J. Benes. HORLOGEVERGUNNINGEN. De horlogevergunningen, uitge'ge- ven in 1946, met zwarte opdruk, zul len 1 Juni a.s. hun geldigheid ver- liezen. Die met rode opdruk blijven tôt nadere aankondiging geldig. TANDVERZORGENG OP DE SCHOLEN. Van overheidswege wordt er ern- stig naar gestreefd om te komen tôt een algehele schooltandverzorging. Reeds is men bezig desbetreffende plannen te ontwerpen, terwijl een wettelijke regeling in voorbereiding is. FEUILLETON. BC wac doos TON BERCK 3). De huizen hadden geen enkel karakteristiek, het waren domino- stenen op een rij, even sonoor en zwart. Ongeveer aan het einde van deze straat woonde de weduwe Dirk- zwager, die daar enkele gemeubi- leerde kamers verhuurde. Daar aangekomen scheen het als- of de kou van de straat zich had yoortgezet binnen het huis, waar zij voorstond. Terwijl zij in haar tasje naar de sleutel zocht werd reeds de deur ge- opend door de weduwe zelf, die hjjnbaar op haar komst had ge- acht. Haar forse gestalte vulde bijna het portaal. Het was de weduwe niet te doen geweest, haar vriendeiyke geste te tonen, door zo spoedig de deur voor Chrisje te openen, nce, er zat ipeer achter deze vriendeHjkhoid, dat be- greep Chrisje onmlddellljk. Zo, bent U daar, juffrouw We- vers, ik wilde U wat vragen. Wilt U even naar de salon gaan? De weduwe llep naar achter, ter wijl Chrisje haar regenjas aan de kapstok hing en haar parapluie ln de bak zette. Halverwege de gang bood ma- vrouw Dirkzwager haar gedlenatig aan, de parapluie mee naar de keu- ken te nemen en hem daar uit te zetten. Even daama zaten zU samen in de salon. Hier hing een duffe at- mosfeer van een kamer, die nooit wordt bewoond. De pullen en vaa3- jes op de kasten en schoorsteen ston- den angstig regelmatig opgesteld en de wanden waren zwaar overladen behangen met foto's souvenirs van haar overleden man. In deze sombere kamer, waar nooit zonlicht kwam, begon de weduwe: Juffrouw Wevers, het spijt me vreselijk, maar ik wil U vriendelijk verzoeken het huis te verlaten. Ik heb mij zelf voor de keus gesteld v tussen U en „hem". Mevrouw Dirk zwager sprak altijd over hem, als zij de bewoner van de voorkamer be- doelde, die reeds bijna twaalf jaar in haar huis woonde. Ja, het spijt me werkelijk, maar ik kan U hier niet houden, anders verlies ik „hem". Hij heeft hier nu al zo'n lange tijd gewoond en ik heb het hem steeds naar de zin kunnen maken. Nu heb ik voor het eerst eehs mensen met kinderen op kamers genomen en ik had het ook nooit gedaan, aLs Dominée Meyboom mij niet de verzekering had gegeven, dat. de kinderen niet lastig zouden zijn. Maar nu, juffrouw Wevers, ben ik tôt de ontdekking gekomen, dat zij verschrikkelijk lastig zijn. Zij hebben op de trap gestoeid en in de gang gevoetbald. Peter is van de trap gevallcn en heeft een bloed- neus gehad. „Hij", en zij neeg met haar hoofd in de richtlng waar de kamer was van „hem", heeft hierover ook al gereclameerd. Hij heeft mjj dan ook voor de keus gesteld: „Ik er uit of zij". En U moet weten, juf frouw Weveqi, dat hij tussen ons ge zegd en gezwegen, een behoorlljk pensiongeld bctaalt, ja zelfs zo, dat, indien hij inderdaad weggaat, ik niet zou weten, wat ik moest aanvnngen. Ik heb hem de situatle ultgelegd, maar hij bleef hardnekkig volhou- den. Van het planospel heeft h« geen hinder, maar de kinderen. Zijn zenuwgestel is zeer zwak. Ik ben de enige, die hij toestaat zijn kamer te betrëden. Chrisje zuchtte. Bij al haar moef- lijkheden kwam nu dit weer. Kwam er dan nooit een einde aan die zor gen? Nu woonden zij een paar maanden hier en nu konden zjj weer vertrekken. Och, mevrouw, de herfstvaean-1 tie is over enkele dagen weer voor bij, dan gaan ze weer naar schooL Ik zal er voor zorgen, dat zij U geen last meer bezorgen. Een langdurig en ongeduldig bel- len maakte een einde aan dit ge- sprek. Mevrouw Dirkzwager stond vlug op om haar pensiongast van dienst te zijn. Wat zou het toch voor een man zijn? dacht Chrisje, wij wonen nu al enkele maanden met hem in hetzelf- de huis én wij hebben hem nog nooit gezien, laat staan gesproken. Zelfs Mijntje, het dienstmeisje, dat al ver- scheidene jaren in het huis diende, wist niets over hém te vertellen en had hem nog maar éénmaal gezien. Het leek wel, of hij zich voor ieder- een verborgen hield. Zij stond op en liep langzaam de trap op, naar haar kamers. Het was na het gesprek met mevrouw Dirk zwager duidelijk, dat zij niet over- dreven had, want nauwelijks had zij de kamerdeur opengedaan of een vreselijk kabaal rolde haar als het ware tegemoet. Peter en Bram, de twee oudste jongens, rolden vech- tend over de grond, schreeuwend: Dat boek is van mij, nee, van mij! Ile zat er in te lezen, riep Bram. Maar het is mijn boek, zei Pe ter boos. Jongens, maak toch geen druk te, waarschuwde Chrisje. Je breekt het huis haast af. Denkt toch eens aan andere mensen die hier wonen En vragen jullie je niet af, of moe- der geen hinder ondervindt van dat lawaal? Mevrouw Wevers lag op een dl- vanbed en glimlachte mat. Zij had immers geen rnacht over de twee jongens, die na Chrlsjes réprimandé onmiddellijk stil waren geworden. Zij leed reeds jarenlang aan een ernstige nieraandoening. Met veel rust en een streng dieet wist zij haar toestand zo te houden dat de zlekte niet verergerde. De minste inspan- ning of opwindlng bracht haar uit evenwieht en had sdj dagen nodig om weer op rust te komen. Jongens, jullie moeten je wer kelijk een beetje behoorlijker ge dragen, want anders zullen wij uit dit huis worden gezet. Mevrouw Dirkzwager heeft reeds over jullie geklaagd. Denk eens wat een moeite en last het allemaal meebrengt om te moeten verhuizen. Waar vinden wij voor zo weinig geld andere ka mers? Dus afgesproken? De jongens beloofden haar beterschap. Hoe gaat het met jou, Joan? Heb je nog op je viool gestudeerd? Zij sprak tôt de zevenjarige die in de hoek van de kamer aan een kleine tafel zat. Hij stond op en aan de tas- tende en aarzelende manier waarop hij naar zijn zuster toeliep kon men bemerken, dat hij blind was. Aan zijn ogen kon men dit vrijwel met zien, behalve misschien dat hij voor zijn leeftijd een beetje te dromerig voor zich uit staarde. Nee, Chris, zei Joan op zachte toon, zo vaak aan blinden eigen, ik heb vanmiddag aldoor bij moeder gezeten en ik heb gefcrobeerd te breien. Prachtig jongen en zij omhelsde hem. Joan sloeg zijn armen om haar heen, kuste haar herhaaldelijk. Toen betastte hij haar gezicht. Je bent treurig, zei hij. Joan was een smalle tengere knaap, reeds blind van zijn geboorte af. Zijn ogen, ofschoon van het licht verstoken, hadden een diepe bruine kleur en werden omzoomd door lan ge wimpers. Ht) had niet het afsto- tende, dat men soms bij blinden kan waarnemen, wanneer zij ons met hun wijdgesperde ogen, als een ver- schrlkte vogel aanstaren, ogen, die weliswaar niets zien, maar toch ai les schijnen op te merken, wat er om hen heen gebeurt Dikwijls was Joans blindheid lan ge tijd onopgemerkt gebleven. Om de sfeer ln de kamer wat op te vrolijken, deed Chris haar best, haar zorgen te vergeten. (Wordt vervoîgd). Heerenveen 7 5 BW 6 4 Go Ahead 7 3 PSV 7 2 EDO 5 1 Haarlem 6 1 Verdere uitslagen: HSCEext 44 HSC 2Veendam 2 1—3 Adsp. HSC—WW 5—0 HSC Kampioen van Oost Groningen VOETBAL. JeugdtonrnooL De voetbalvereni- ging „Hoogezand" heeft voor de Pinksterdagen een adspirantentour- nooi georganiseerd, waarvan het pro gramma aïs volgt luidt: le Pinksterdag (A-Adspirantenj: A. 99.30 u. MuntendamEiler- mark; B. 9.3010 u. Velocitas Noordster; C. 1010.30 Hoogezand Friesland; D. 10.3011 u. GVAV Emmen; E. 1111.30 u. verliezer A verliezer B; F. 11.3012 u. verliezer Cverliezer D; G. 1212.30 u. wln- naax Awinnaar B; H. 22.30 u. wiimaar Cwinnaar D; I. 2.303 u. verliezer Everliezer F (7e prijs); J. 33.30 u. winnaar EWinnaar F (5e en 6e prijs); K. 3.304 u. verlie zer Gverliezer H (3e en 4e prijs); L. 44.40 u. winnaar Gwinnaar H (le en 2e prijs). 2e Pinksterdag (B-Adspiranten): A. 99.30 u. HSCVeendam; B. 9.3010 u. HoogezandEilermark; C. 10—10.30 u. WW—NBSC; D. 10.3011 u. VelocitasBato; E. 11- 11.30 u. verliezer Averliezer B; F. 11.3012 u. verliezer C—verliezer D; G. 1212.30 u. winnaar Awin naar B; H. 22.30 u. winnaar C winnaar D; I. 2.303 u. verliezer E- verliezer F (7e prijs); J. 33.30 "u. winnaar Ewinnaar F (5e en 6e prijs); K. 3.3Q4 u. verliezer Gver liezer H (3e en 4e prijs); L. 44.40 u. winnaar Gwinnaar H (le en 2e prijs). De prijzen zullen bestaan uit mé daillés, terwijl voor de le prijswin- naar van de A-Adspiranten boven dien een wisselbeker beschikbaar wordt gesteld, geschonken door Dr. H. T. J. Reinders. Wegens herstel- werkzaamheden aan het terrein ach ter Irist. Hommes zullen de wedstrij den worden gehouden op het terrein aan de Burg. v. Roijenstraat. BEDRIJFS V OETB AL. Uitslagen: OverzetGado 61; Gado—Chemica 14; Red Star N.I.V. 01; AtlantaKoning 02; BakkersSuurmeijer 43; v. Die- penBeukema 23; WAS IIRash 35; CartonaBSC 60. Programma: Dinsdag 18 Mei: DEG- terrein: Cartona II—Red Star (Stol, Foxh.l; H.S.-terr. DEG—WAS (Du- zink); Woensdag 19 Mei: DEG-terr. N.LV.-Chemica II (E. Schut); H.S.- terr. MulderBakkers (G. Venema); Donderdag 20 Mei: DEG-terrein Koe- nemanBSM (E. H. Appelbrij H.S.- terrein KoningOverzet (Stol, Kalk- wijk); Waterhuizen: PSCCartona Vrijdag 21 Mei: DEG-terrein Gado- Beukema (Terburg); Zaterdag 22 Mei: DEG-terrein 2 uur Atlanta Chemica (L. Appelbrij); 3.45 uur BSM IIBeûkema II (Benthum); H.S.-terrein 2 uur WAS II—Cartona II (Swiers); 3.45 uur Suurmeijer BSC (J. Sloot). Aanvang avondwedstrijden om 7 u. Van Diepen heeft zich met beide elftallen teruggetrokken, zodat de vastgestelde wedstrijden te Water huizen voor Vrijdag en Zaterdag a.s. niet doorgaan. HANDBAL. WIK heeft het in zijn eerste wed strijd om het districtskampioenschap van Nederland tôt gelijk spel ge bracht tegen „Aalsmeer".. De eind stand was 55. „Zuidbroek" behield Zondag zijn kanS op het kampioenschap van de 2e kL heren door een 57 overwin- ning op Groninger Studenten. De Zuidbroeksters moeten nog spelen tegen Olympia II en GHC II. Gelukt het Zuidbroek ook die wedstrijden te winnen, dan zal een beslissings- wedstrijd tegen SVH II moeten wor den gespeeld. De kop van de standenlijst luidt: SVH II 18 12 5 1 29 103—60 DOVO 17 12 2 3 26 118—59 Zuidbroek 16 12 1 3 25 73-46 Bekerwedstrijden: Heren SVH -Quick 13; Dames SVHVoor- waarts 03. AalsmeerWIK 55. Na vier mi- nuten wist Groeneveld WIK de lei- ding te geven, en Roelfsema maakte er 02t van. Toen ging Aalsmeer aan het' inhalen en nog voor de rust was het 32. Na de rust was de beurt weer aan de Sappemeersters. Twee doelpun- ten van Groeneveld en 1 van Roelf sema brachten de stand op 35. Nog voor het einde had Aalsmeer echter de stand gelijk gemaakt. Het vangen van Aalsmeer was beter dan dat van WIK en zjjn spel voor het doel veel meer open. Ove- rigens was de krachtsverhouding ongeveer gelijk. In aanmerking ge nomen, dat het terrein voor WIK te hard was, en de spelopvatting van de scheidsrechter anders dan men hier gewend is, kunnen de Sappe meersters wel in staat geacht worden een woordje mee te spreken in de half-competitie om het districtskam pioenschap. KORFBAL. In België heeft het Nederlandse Korfbaltwaalftal slechts een kleine overwinning behaald op de Belgen. De eindstand was 46. HOCKEY. Prom. en degradatie: Hurry UpDash (Dames) 02 SOHAKEN. Rotwinnlk wereldknmpioen. Door dat de parti] BotwinnikEuwe na 15 zetten in remise eindigde, heeft Botwinnik het wereldkampioenschap achaken gewonnen. Botwinnik be- reikte door deze remisepartij 12 H punt, hetgeen geen van de andere deelnemers nog kan bereiken. DAMMEN. De door de daraciub .Harkstede" A tegen ..Winschoten" A in het Dorpshuis gespeelde wedstrijd had tôt eindresultaat 48.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3