WILLY MOEST WERKEN VERHAAL VOOR KINDEREN Onze Pinksterprijsvraag Predikbeurten Nieuwe bonnen ZOEK DE FOUTEN. NdAbroA- EV. GEM. i^r-j-r. 10 en 5 u. ds. Brouwer; D-iC jPfeondagsschool. HUISMOEDERS wist U TEGOEDEN BIJ SPAARBANKEN PINKSTERVEPHAAL HANSJES REIS A Eiganiyk was Hansje biy toen hij avonds weer thuis we®. OVER 8CHRUVERS EN BOEKEN. Onze plaatsgenoot, de heer Melir tommeling heeft enkele dagen ge- \en een reisje gèmaakt naar Gro- igen, en we hebben hem gevraagd •arover een stukje te gchrijven. We >nden hem dadelijk daartoe be- ici, Maar toch blijkt de heer Stom neling geen goede veralaggever te yn, want hy heeft in zyn artikel en ige ernstige fouten gemaakt. Wij vragen nu aan onze lezers de .outen uit het artikel te halen; ze onder elkaar op te schryven en te nummeren en ze in gesloten enve loppe aan ons in te zenden vôor 1 Juni a.s. Op de enveloppe xnoet vermeld zyn „PinksterprijsvTaag". Voor goede oplossingen loven wy uit pryzen van f 10, f 5 en f 2.50 als- mede 10 troostpryzen. Hier volgt het artikel van de heer Melis Stommeling: MUN REIS NAAR GRONINGEN.i De redactie van „Het Nieuwsblad" heeft me gevraagd een stukje te schryven over mijn reis naar Gro- ningen. Nu is het wel beroerd dat je, als Stommeling geboren, Stomme ling blijft tôt je dood toe. Maar Stom meling is helemaal geen stommeling, dat zult U in dit stukje wel merken. Het was op eeneens kijken och wat doet het er nou toe welke dag het was. Maar die ochtend vroeg waren we naar het station Hooge- zand—Sappemeer gegaan, een paar minuten eerder dan de vorige keer want sinds de nieuwe dienstregeling geldig is geworden vertrekt de trein niet meer om half acht, maar om 7.20 uur. Ik heb gezégd „we", dat zyn myn vriend, Janus Verstand, en ondergetekende. Enfin we stapten in voor morgen Zondag le Pinksterdag NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees (extra colL Studiekas Vrije Herv. Medew. koor). Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden (Zendingscoll.) Westerbroek: 10 u. dr. P. Glas (a.s. Vrydagav. aangifte v. d. doop ln de pastorie). Kropswolde: 10 u. ds. Alkema. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Engelbert: 10 vu ds. Vinkenborg. Zuidbroek: 10 u. ds. Bender van Groningen, mtendam: 9.30 u. ds. Haveman. V.ndam: 10 u. ds. v. Ruytenberg lerkkoor). iervank: 10 u. ds. Zevenboom a.m.v. kerkkoor). iteren: 9.30 u. ds. Vermeer, kphok: 9.30 u. ev. Eenshuistra-, helnbos: 7 u. ev. Eenshuistra. jiaam: 9.30 u. ds. Huisman. (jr:stede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten tildwolde: 9.30 u. ds. Hulstyn. llum: 9.30 u. ds. Politiek. iddeburen: 9.30 u. ev. Velthuysen. Overschild: 9.30 u. ds. Beijer. Tjuchem: 3 u. ev. Velthuysen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. rdbroek- 7-tt. ds, Kosters. Or!figer 10 ds. Onnes. 7at GEREF. KERK ____sr: 9.30 u. ds. Tom; 4.30 u. Mtrpwyk. PinksFoek: 9.30 u. ds. Klapwijk; aeiief ds- Tom- fl 9.30 en 2.45 u. cand, "*na 10 en 3 u. "na olde: ds. Koop- ien: 9.30 en 2.30 u. ds. Ha- buBcrg. gi7 1EREF. KERK (Art. 31) aeer: 9.30 en 4.30 u. ds. Jonge- ling. tidbioek: 9.30 en 2.45 u. ds. Plaats- man. arkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. ischild: 9.30 en 2.30 u. ds. Hout- man, Schiidv>lde: 9.30 en 2.30 u. ds. v. f BAPT. GEM. >>.nd: 10 en 4 u. stud. v. Dam -echt. 10 u. de hr. Boeren; 4 uur rtassoldt. 9.30 en 4 il ds. Hekhuls; hun 2W 'ongeliedenverg. 7.1 JE EV. KERK. 1 PJJ0 en 4.30 u. ds. de Vf des heils. Hooge '10 en 7.30 il Brigadier »n merr. G Claeijs. vcor M aan dag 2e Pinksterdag NED HERV. KERK Westsrbrov 10 u. mevr. M. J. Glas- Hc-utsrna (pinksterfeest m. d. kin deren).- 1 Munïeïdam: 9.30 il ds. HavemaiL Vee iJun- 10 u. ds. Kapteyn. Slochteren: 9.30 u. ev. Eenshuistra. Schtarnok: Dienst te Slochteren. Frc- r ibos: Dienst te Slochteren. Ko J sm: 9.30 u. ds. Huisman. Sc/U-dwolde: 9.30 u. ds. Hulstyn. Bll im: 9.30 u. ds. Politiek. {dibi'-ren: 9.30 u. ds. Vermeer. e-fchild: 9.30 u. ds. Beyer. r. iem B.30 u. ev. Velthuysen. NED HERV. KERK (Ev.) («met u- ev' Pruy»®11- OP.HEF. KERK a.30 u. ds. Tom. M- ttnahoek: 9.30 u d». Bc Kig'wihdeweer. OEREF. KERK eémeer: 9 30 u. ds. Tom. .1 r -ishoak: 9.30 u. ds. Boorsma v. vjr.'.i 7/indeweer. ibt-m: S.30 u. cand. Boersma. clidwolde: 10 u. ds. Hazenbîrg v. fddcburen. tdd^buïên: 9 u- ds. Koopmans van Dchi'dwolde. GEREF. KERK (Art. 31) Zuidbroek: 9.30 u. ds. v. Dyk van Sch Idwolde. Harkrïetle" 9.30 u. Dienst. Overschild: 9 u. ds. den.Oudçn. Fchilc-volde: 9.30 u. ds. Hazenberg. VRIJE EV. KERK Vaendum: 10 u. ds. de z«euw. ALG. ev. GEM. Vww&îbi: 10 u. ds. Brouwsr. het boemeltje, dat precies 15 minu ten nodig heeft om, na nog even in Sappemeer-Oost en Kropswolde te hebben gestopt, in de Parel van het Noorden aan te komen. Omdat we aile tyd hadden, dron- ken we eerst een lekk.er kop koffie in de stationsrestauratie en rookten een stinkstokje ter waarde vsn 42 et. per 20. Toen kuierden we naar de contrôle. „Morgen meneer Stomme ling", zei de man van de contrôle, „bent U ook weer eens in Gronin gen?" en scheurde de helft van mijn retourtje. We kuierden naar buiten en stonden op het drukke Zuider- diep. Het is al tyd weer een genoegen door-hét drukke Groningen te wan- delen. Je ziet iedereen naar zyn werk gaan, en zelf heb je lekker niets te doen. Dat is zo een geraffi neerd genot. 's Avonds om balf elf gingen we met de trein terug. Nu zou U na- tuurlyk graag willen weten wat ik de hele dag in Groningen heb ge- daan. Maar dat vertel ik niet. Als ik dat deed, Ran zou ik geen leven meer hebben in het dorp. Iedereen zou er schande van spreken, en ik zou me wel een jaar lang moeten doodschamen, voordat het vergeten was. Daarom vertel ik lekker niks, want dan houdt U me tenmmste nog voor een fatsoenlijk mens. Enfin dan, tegen een uur of negen gingen we naar een deftig hôtel m de Herestraat, en nadat we daar een uurtje gezeten hadden kuierden we de Herestraat uit, het Herenplein over, de brug over, het viaduct over, en toen rechts af naar het station. We kochten kaartjes en gingen het perron op. ,,De trein- die over Hooge zand, Zuidbroek en Stadskanaal naar Assen gaat is al weg", zei Janus. „Hoef je my niet te vertellen, ant- woordde ik. „De trein van half elf gaat natuurlijk naar Nieuwe Schan». Enfin U weet natuurlyk zelf we., dat het geen prêt je is om in donker te reizen, vooral als het nieuwe maan is en betrokken. Maar de rels naar Hoogezand is niet lang. We rookten allebei twee stinkstokkies, en toen we de zender van Hooge zand zagen, toen zei ik tegen Janus, „we zyn er maat". Maar hy luisterde niet eens want d'r tat een aardlg meisje tegenover hem, dat juist ver telde, dat ze naar Veendam moest, waar de trein een klein half uurtje later aankomt dan in Hoogezand. Dat is ailes, wat ik te vertellen heb. Toch vermoeiend zo eên reis, vindt U niet? MELIS STOMMELING. P.S. Het is toch misschien beter dat ik U zeg wat ik in Groningen gedaan heb, want anders zoudt U me misschien torh met een scheef oog aankijken. Nou we hebben eerst ac- comodatie gekocht voornou ]a ik zal maar zeggen voor een nieuwe wereldburger die we verwachten, en daama zijn we een poosje by m'n vrouw d'r moeder op bezoek ge- weest. En toen. Nee dat zal ik toch maar niet zeggen. dat de fijngesneden soep- groente, die men in sommige groen- tenwinkels ziet, veel minder lang, fris blijft, dan de heel gelaten groen- ten? Hoe korter voor het gebruik men groente schoonmaakt, hoe min der ze van haar heilzame bestand- delen, de vitaminen en zouten, ver- liest. dat U, wanneer U met Uw rantsoen bloem niet uitkomt, ook aardappelmeel en rauwe geraspte aardappel als bindmiddel voor sau- sen en soepen gebruiken kunt? In soep kan trouwens ook haver- en gortmout daarvoor dienst doen. dat U de broodmaaltijd bon- loos kunt aanvullen met byv. een schotel van drooggekookte gort met gesmoorde uien en tomaten (purée), een (haring)slaatje of een aardappel- koek van fijngemaakte, gekookte aardappelen met gesnipperde uien en peterselie, gebakken in de koe- kenpan? ds. Boorsma v E.H.B.O.-WEEK. De Ned. Vereniging „Eerste Hulp by Ongelukken" organiseert van 24 t.m. 29 Mei een landelyke E.H.B.O.-. week. Toen 55 jaar geleden de vereni ging werd opgericht geschiedde dat door het toenemend aantal ongeluk-1 ken door het toenemend werken met machines en grotere sneineden bij het ver keer, en omdat nieuwere in- zichten in de geneeskunde het be- lang van snelle hulp by ongevalien accentueerden. Het ongevallengevaar is er sedert die tyd niet, minder op geworden. Integendeel, het ongeval- lencyfer is veel hoger, dan men een halve eeuw geleden had kunnen vermoeden. In verschillende grote plaatsen zyn weliswaar spéciale diensten georganiseerd voor het ver- lenen van hulp by ongelukken, maar in kleinere plaatsen is het zover nog niet. Daarom blyft verspreiding van kennis inzake goede eerste hulpver- lening noodzakelyk, en die kennis moet ook onderhouden worden. De Vereniging „E.H.B.O." heeft thans in 240 plaatsen van ons land een afdeling gesticht, maar in vele plaatsen kon de oprichting nog niet plaats hebben, enerzyds door gebrek aan belangstelling, anderzyds door onvoldoende financiële steun. De E.H.B.O.-week beoogd door de- monstratiea, wedstrijden, propagan- da-avonden, enz. de belangstelling te vergroten, en door het houden van een speldjesdag en lotery de fi nanciële positie te versterken. ADVERTENTIE I.M- NEEM DE OORZAAK VAN UW RHEUMATIEK WEG. Dat kàn. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morfen in Uw eerste kop je thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or- ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, re- gelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blyken al gauw. Uw pynen worden minder en al de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds BONKAARTEN KA, KB en KC 806 380 Algemeen 200 gram Brood 381 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 382 Algemeen 1600 gram Brood 383 Algemeen 750 gram Suiker enz. 385 Algemeen 100 gram Bloem of zelfryzend bakmeel of Kindermeel. 387 Algemeen 120 gram Spysolie 389 Algemeen 2 Eieren. 379 Algemeen 250 gram Waspoeder 375 Reserve -800 gram Brood. 378 Reserve 400 gram Brood. BONKAARTEN KD, KE 806. 879 Algemeen 500 gram Waspoeder 880 Algemeen 200 gram Brood- 881 Algemeen 400 gram Brood of 1 rantsoen Gebak. 882 Algemeen 400 gram Brood 883 Algemeen 500 gram Suiker enz. 885 Algemeen 100 gram Bloem of Zelfryzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. 887 Algemeen 120 gram Spysolie. 889 Algemeen 2 Eieren. 875 Reserve 400 gram Brood. 878 Reserve 500 gram Bloem of Zelfryzend Bakmeel of Kindermeel of Kinder- biscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 49, 50, 53 Tabak 2 rantsoenen Siga- retten of Kerftabak. 51 Versnaperingen 200 gram Ver- snaperingen enz. 54 Versnaperingen 100 gram Ver snaperingen enz. Niet-aangewezen en vemietigd kunnen worden: de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 Melk; 340, 341, 342, 344, 347, 844, 846 en 847 Reserve; 300, 330, 800, 830 Algemeen. 8TRAKS VERHOGING VAN HET BROOPRANTSOEN? (Van onze Haagse correspondent) Uit goede bron vememen wy, dat een verhoging van het broodrant- soen in de aanstaande na-zomer waarschynlyk is. De oogstvooruitzichten in Neder- land zijn zeer bevredigend en over- treffen de verwachtingen. Ook in vrijwel aile andere Europese landen en in de transatlantische graaiîlan- den rekent men op zeer goede oog- sten. Het staat thans dan ook al vast, dat het wereld-graantekort dit jaar beduidend geringer zal zyn dan het vorige. Hoewel de Nederlandse autontei- ten zich nog niet aan een vaste uit- spraak willen binden, neemt men ook in de best ingelichte kringen voor zeker aan, dat medio Septem- ber het broodrantsoen zal kunnen worden verhoogd. Graanproducten, zoals Maïzena, pudding enz. zouden weer bonvry komen. De geruchten, welke de laatste weken vooral in bakkerskringen de ronde doen en volgens welke in het najaar de gehele distributie van aile graanproducten zou worden opge- heven zyn niet geloofwaardig. Men verzekerde ons, dat zy iedere grond van waarheid missen. DISTRIBUTIE VAN AUTO'S. Enige tyd geleden werd het systeem van de distributie van per- sonenauto's gewyzigd en wel zoda- nig, dat de houder van een aankoop- vergunning binnen het kader der deviezenmogelykheden de vrye keuze werd gelaten van het merk der te kopen auto. Het ministerie van verkeer en wa- terstaat heeft thans besloten vracht- en bestelauto's op dezelfde wyze te gaan distribueren als personenauto's. Het hoogste laadvermogen, dat de te kopen vracht- en bestelauto mag hebben, zal op de aankoopvergun- ning worden vermeld. Men dient er echter rekening me- de te houden, dat verschillende soor- ten wagens nog niet in ons land aanwezig zyn, en derhalve nog niet direct geleverd zullen kunnen wor den. Voor inlichtingen omtrent de leveringstyd wende men zich tôt de handel. OOLORADOKEVERBESTRIJDING Het warme, zonnige weer gedu- rende de laatste dagen heeft o.m. tôt gevolg, dat momenteel de overwln- terde kevers uit de grond komen. Vooral in het Zuiden, midden en Oosten van ons land zijn op sommi ge plaatsen de aantallen kevers zelfs zeer groot. Het is daarom van het allergrootste belang aile kevers on- middellijk op te sporen en te vernie- tigen om aantasting van het aard- appelgewas en eiafzetting te voorko- men. Indien zeer veel kevers voorko- men en het afzonderlyk verdelgen daardoor bijna een onbegonnen werk is, diént een grondige behandeling met een insectendodend middel te worden uitgevoerd, waarby in dit stadium om verjaging der kevers te voorkomen de voorkeur moet worden gegeven aan behandeling met DDT-middelen. Aardappeltelers, let thans regel- matig op Uw gewas. Elke kever, die nu vemietigd wordt, betekent een groot aantal larven minder in de toe- komst. Degenen, die een spaarbankboekje bezitten met een geblokkeerd tegoed van f 500.of meer, worden, voor- zover zij tôt nu toe nog geen stap- pen hebben ondernomen tôt het overschrijven van dit tegoed naar een optie-rekening, geadviseerd zich zo spœdig mogelyk tôt de betreffen- de spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het verzoek tôt overschrijving van het geblok- keerde tegoed naar een optiereke- ning door de Ontvanger der Directe Belastingen, kunnen zy n.L een bc- drag van maximaal f 3500.of 75 van het saldo per 30 Juni 1939 doen overschrijven naar een beleggings- rekening, waarvan per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder jaar een vyfde gedeelte met een minimum van f 300.naar vrije rekening mag worden overgeschreven. Pieter Janssen was, zo men dat in de omgang noemt, een heel fatsoen- lyk mens. Als een goed huisvader had hy steeds op de bres gestaan voor zyn gezin, en tezamen met zijn vrouw had hy de kinderen opgevoed tôt respectabele mensen in de maat- schappy. Daar had je de oudste, Pie ter, die was procuratiehouder by de Algemene Bank, Gérard bekleedde een belangrijke functie op een assu- rantiekantoor en Jan, de jongste, die nog maar enkele jaren van school1 was, had een behoorlyke baan op hex secretarie, en was al sinds een jaar getrouwd. Van de meisjes wàs Jan- ny onderwyzeres en al enige jaren getrouwd; Willy, de jongste, was nog maar 19, werkte op een labora- torium en was de lieveling van haar Vader en haar Moeder, die haar ech ter alleen op Zon- en feestdagen zagen, omdat zy op kamers woonde in de stad waar zy werkte. De Janssens hadden dan ook al lang een klein huis je gehuurd, en leefden daar met hun tweeën. Ze hielden niet van uitgaan, niet van op bezoek gaan of ander bezoek ont- vangen dan de kinderen. Zo gleed eenzaam hun oude dag voorbij, op- pervlakkig en zonder relief. Laat op- staan, zy het huiswerk doen, hy een beetje werken in de tuin, een poosje voor het raam zitten, en dan weer vroeg naar bed. De Zondag en, wanneer Willy thuis was, dan was het wat drukker, want zy was jong en VTolyk, en bracht wat van haar vrolykheid over in het stille huis. En ailes moest dan na tuurlyk glanzen, en er moest wat ben de Pinksterdagen doorgebracht achter het raam van hun huiskamer, dat uitzicht geeft Op een drukke straat, waarlangs honderden trok- ken, die de natuur opzochten, te voet, per fiets en per auto. In de kamer werd geen woord ge- sproken. Maar één gqdachte vervul- de de beide bejaarde mensen. „Ter- wyi iedereen uit ging moest Willy werken. Het arme kind". ONVERANTWOORDELIJKE MOEDEKS. Dat het voor vrouwen en kinde ren een grote vreugde betekent in het kader van de gezinshereniging naar hun man resp. vader naar In- dië te kunnen gaan, is zonder meer duidelyk. Dat het een grote teleur- stelling is als door ziekte de hereni- ging enige tyd moet worden uitge- steld, is eveneens duidelyk. Enige tyd geleden heeft een moe der, die wist, dat haar kinderen ma- zelen hadden, zich toch ingescheept. In voile zee werd ontdekt, wat zy gedaan had, en toen werd ze met haar kinderen in een luxe hut ge- isoleerd. Later heeft zy bij de Rot- terdamse Lloyd een vorderinq inge- diend, omdat ze geen prettige reis gehad heeft. Thans heeft zich een gelijksoortig geval voorgedaan. Een moeder met haar 4 kinderen begaf zich aan boord van de „Indrapoera". De verp eee- ster, die het jongste kind aan boord bracht, bemerkte echter, dat dit ma- zelen Onmiddellyk werden ook de andere kinderen onderzocht, en extra zorg besteed worden aan het' deze bleken eveneens mazelen te eten. hebben. Reeds wekenlang had de heer Moeder en kinderen zullen nu tôt Janssen zich voorgenomen dat het ©en volgende gelegenheid moeten met Pinksteren eens anders zou wor- wachten. Indien men bedenkt dat er den. Dan zouden ze er eens met hun drieën op* uit trekken. Lang en breed had hij er met zyn vrouw over ge- sproken. En toen die het goed vond was hij naar een autoverhuurdery gegaan en had een vier-persoons Chevrolet besproken voor de Pink sterdagen. Het plan was klaar. Ze zouden door de Veluwe trekken. Willy zat op haar kamer en bla- derde verveeld in een boek. Ze zou vanavond vroeg naar bed gaan. De hele week was het al laat gewor den. Maandagavond waren ze naar de bioscoop geweest, Dinsdagavond een wandeling, Woensdagavond naar de sohouwburg. Vanavond moest Hans naar les. Er werd geklopt. „Er is een dame voor U", kondigde haar kostjuffrouw aan. Nelly stak haar hoofd om de deur. „Zeg Wil, ik heb wat leuks. Met de Pinksterdagen gaan we met ons vieren naar Bergen, Hans, jij, Kees en ik. Kees heeft een grote tent opgescharrelt. Reuze zeg!" „Maar ik heb beloofd thuis te komen" wierp Willy tegen. „Och als er wat leuks aan de hand is, dan ga jy altyd naar huis. Stuur ze een brief dat je nu niet komen kunt. Als je niet mee gaat bederf je het voor ons allemaal. Toe nou, ga mee". Willy sloeg haar tioek dicht. Al- lerlei gedachten kwamen in haar op. Thuis waren ze toch altyd zo goed voor haar. Het was er wçl een beet je stil en ouderwets, maar ze meen- den het toch altyd goed. Met hun vieren naar Bergen gaan, dat zou heerlyk zyn, 't zou een fyne Pink steren worden. Als ze nou eens een telegram naar huis stuurde dat ze Pinksteren werken moest, omdat er zieken op de zaak waren „Goed" zei ze, „ik ga mee". A Zaterdag voor Pinksteren. Een ongewone drukte heerste by de Janssens. Ailes werd klaar gemaakt voor de reis. Iemand die niet wist dat ze een autotochtje zouden ma- ken over de Veluwe zou hebben kunnen denken, dat ze een wereld- reis gingen maken. Laat in de middag kwam een te legram. „Kom Pinksteren niet, moet wer ken wegens ziekte anderen. Brief volgt, Willy" las de heer Janssen. De autotocht is niet doorgegaan. De heer en mevrouw Janssen heb- Hansje was een jongen van een jaar of zes, die met zyn ouders er- gens in het midden van het land woonde. Zyn vader verdiende niet kwam Klaas Vaak echter toch, en al gauw lag Hansje hardop te snur- ken, en hy droomde van strand, zee en duinen. De volgende dag om 7 uur waren ze al op stap gegaan. Eerst met de woonae. z.yn vaaer vertueuue m-' ze al op stap gegaan. Lreisi mci zo heel veel, zodat ze nooit eens echt bus naar de nabye stad, en toen met nU Trr} on rtoon Tr»olc TlITl l/UÎ PT1H ÎPS. TX7 n f iirOC Vtpf. Taille uit konden gaan zoals zyn vriendjes. Die gingen in de vacantie naar de bossen of naar de zee. Hansje had de zee nog nooit gezien. Zyn vriendjes hadden hem wel eens verteld dat het allemaal water was zover je kon zien. Hij zou het zelf ook graag eens- gezien hebben. Maar nu kon het niet. Misschien zou hy later de zee eens zien, wanneer hy groot was en zelf geld verdiende. Het reisje naar strand en zee kwam toch veel eerder, dan Hansje had verwacht. Op een mooie zomer- dag waren een oom en tante op, be zoek gekomen, die hy nog nooit ge zien had. Ze zouden de volgende dag naar Zandvoort gaan, en hadden Hansjes moeder gevraagd of hy soms mee mocht. Nou dat niocht. Moeder maakte gauw allerlei dingen in orde. Er werd een pak brood klaargemaakt, alsof hy een week op reis ging, en er lagen dikke pla'k- ken kaas op de boterhammen. Zyn bloesje werd gestreken en een paar knopen aan zijn broek gezet. Ziezo, nu nog een nacht slapen, en dan was het zo ver. Hansje kon eerst geen oog dicht doen, zo gelukkig was hy. Morgen zou hy de zee zien, en het strand, en de duinen. En hy zou met de trein er heen ryden, Dat zou al een genot zyn op zichzelf, want hi,1 had nog nooit in een trein gezeten! Om ze- ven uur had moeder hem naar bed gebracht. ..Morgen moet je lekker fris zyn" had ze gezegd. Maar toen de klok beneden tien slagen liet ho- ren had hij nog helemaal niet ge> •lapen. Voordat het half elf de trein verder. Wat was het leuk in zo'n trein, en wat ging het hard. Weilanden met koeien. en huisjes en bomen, ailes vloog langs je heen. In een heel groot station, waar het verschrikkelyk druk was, zodat Hansje maar de hand van oom styf vast hield om niet tussen al die men sen, die allemaal haast schenen te hebben, zoek te raken, moesten ze overstappen. ..Amsterdam" zei Oom. Ze gingen eerst een trap af, dan door een lange gang, en vervolgens tveer een trap op. Toen stapten ze in een andere trein. Daarna ging het met een grote snelheid naar Zandvoort toe. Toen ze by het strand kwamen was het er nog tamelijk stil, want het was nog vroeg. Wat was dat al lemaal rnooll Allemaal zand, dat zich achter het strand ophoopte tôt heu- vels, die gedeelteiyk begroeid wa ren. En daar voor hem lag de zee: water, allemaal water voor zover hy kon zien. „Zie je waar het water en de lucht samenkomen?" vroeg oom, „dat heet de horizon". Ze gingen de trappen af. Oef wat was dat moei- lijk lopen in het mulle zand. Je schoenen zaten direct vol. „Trek je schoenen en je kousen maar uit" zei tante, „dan kun je straks ook in het water gaan". „Is de zee dan niet diep?" vroeg Hansje. „Neen, aan de kant niet, daar kun je heel goed in het water lopen, maar hoe verder je kornt, hoe dieper de zee wordt". Oom «n tante gingen in atrand- stoelen attten, dat «ja grote gwvioch- ten stoelen, en gingen ieder in een boek lezen. Hansje speelde wat met zyn schep. Eerst maakte hy een kuil, en toen die diep was kwam er van- zelf water in. Vervolgens maakte hij een heuvel emaast. Toen ging hij een poosje staan kyken naar een grote jongen, die een eindje verder- op bezig was figuren van zand te maken. Hansje liep nog wat verder. Over- al speelden kinderen. Er kwam een jongen aan en toen die vlak by Hans was, gooide hy met een handvol zand. Hans zou hem wel even maar de jongen was veel groter dan hy, en hy zou ook wel veel sterker zyn. „Wat is er kereltje?" vroeg de jongen, „moet ik je soms even in de zee gooien?" Hansje deed een stap terug. „ïn de zee gooien" zou de jongen dat menen. Hy gooide nog een handje vol zand naar Hansje, en kwam dich- terby. Hans zou naar oom en tante teruggaan, dan zou aie nare jongen wel weg gaan. Hij draaide zich om en zette het op een lopen. Maar waar waren oom en tante nu? Overal za-, ten mensen in strandstoelen, maar het waren allemaal vreemden. Hans je liep zo hard z'n benen hem dragen konden, liep om leegstaande strand stoelen heen. Nergens kon hy oom en tante vinden. En de vreemde jongen rende achter hem. Als die nare jongen er nu maar niet was, dan zou hij oom en tante wel vinden. Dan kon hy rustig zoeken. Maar nuals die jongen hem te pak- ken kreeg zou hy hem immers in de zee gooienmisschien zou hy dan wel verdrinken, dacht Hans. Nu was de jongen vlak achter hem, Misschienevennu om die stoel heen. De* jongen liep een eind door, maar Hansje liep terug. Nu was hy tenminste weer een eind voor. Maar lang zou hy het niet meer kunnen volhouden, want hy was zo mot. Nog eenmaal draaid» hjj osa m» groepje bil-elkaar stasm- de strandstoelen heen, toen liet hij zich in het zand vallen. De jongen viel over hem heen. ,,Toe, niet in de zee gooien!" riep Hansje angstig. De jongen begon te lachen „was Je daar bang voor" vroeg hy. Toen stopte hy zyn handen in zyn broek- izakken en vervolgde fluitend zyn weg. Hansje stond op: Nu wist hy hele maal niet meer waar tante en oom waren. Het huilen stond hem nader dan het lachen. Kyk daar was een trap naar de weg. Hansje liep er heen. Het was niet dezelfde trap waarlangs ze straks op het strana gekomen waren. Hy ging op een trede ?itten. En toen kwamen de waterlanders los. Hansje voelde een hand op zijn schouder leggen en keek op „oom!" flitste door zyn gedachten. Maar het was oom niet. Het was een politie- agent. „Wat is er aan de hand?" vroeg de agent. HaM huilend vertel- de Hansje wat er gebeurd was. De agent giimlachte even. „Kom maar mee naar het bureau, hoor. Er raken meer kinderen verdwaald. en dan worden ze naar het politie-bureau gebracht, en daar worden ze door hun ouders of andere îamilieleden weer gehaald. t Hansje stapte met de agent mee. De dag, die zo mool begonnen was eindigde in het politiebureau. Toen hy een uurtje op het bureau waar nog verschillende andere kinderen waren gezeten had, kwam oom binnen om te vragen of de politie Hansje soms had gezien. Hans mocht natuurlyk mee. Hy vertelde aan oom wat er allemaal gebeurd was. Ze gingen weer naar het strand, waar tante nog zat te lezen. Hans ging niet meer ver weg. Hy speelde een beetje met het schopje, groef kuiltjes en gooide ze weer dicht. Maar de aardigheid was zich aan boord van de ,,Indrapoera" 308 kinderen bevinden, dan kan men begrijpen welke consequenties de onverantwoordelyke daad van de moeder had kunnen hebben. KT.TNTF.K VOOR LIJDERS AAN HARTZIEKTEN IN ZWEDEN. Aan het grote Sôdersjukhuset zie- kenhuis te Stockholm is een kliniek voor het bestrijden van hartziekten toegevoegd, waar de nieuwste metho- den in practyk woraen gebracht. Een wljze van bestryding van hart ziekten is de ..katheter méthode". Er wordt dan een katheter van plastic in de aderen van de arm gebracht en door de aderen naar het hart ge- leid. De plaats waar de katheter zich bevindt wordt steeds door Rôntge- foto's vastgelegd, en er worden voortdurend monsters genomen van het bloed. Ook wordt wel eens atoomenergie gebruikt. By deze méthode, uitge- vonden door de Nobelprijswinnaar Prof. G. van Hevesy worden radio- ectieve phosphaten gebruikt, die in de bloedbaan worden gebracht om rode bloedlichaampjes te merken, teneinde te kunnen vaststellen hoe- veel bloed de patiënt bezit en hoe azxel dit bloed circuleert. Verder wordt in de nieuwe kliniek bestudeerd de omzetting van zuur- stof in de spieren van mens en dier. Men heeft nameiyk geconstateerd, dat sommige zoogdieren, zoals rob- ben, dank zy de spéciale eigenschap- pen van myoglobine, de substantie, welke de spieren haar rode kleur geven, lang onder water kunnen blij- ven. De bekende operatie van een Frans- man, die een aangeboren vernauwing in de aorta had, uitgevoerd door de Zweedse chirurg prof. Clarence Cra- foord kon slechts plaats vinden door- dat voorafgaande proefnemingen in de kliniek hadden plaats gehad. Men heeft vastgesteld, dat het aantal hartziekten in de laatste tijd sterk toeneemt, hetgeen wordt toe- geschreverj aan het gehaaste moder ne leven. De gevallen van hartziekte met dodelyke afloon overtreffen die van tuberculose en kanker reeds. RHEUMATHIEK KOST DE GEMEENSCHAP JAARLIJKS SCHATTEN A \N ZTF.KEN- EN IN V ALIDITEITSUITKERIN G. In Velsen en in Beverwyk werden dezer dagen Rheuma-consultatiebu- reaux geopend. Dr. Lubberhuizen, die tôt leider van deze bureaux is benoemd, hield bij de opening een rede, waarin hij opmerkte, dat rheuma een meer kostbare ziekte is dan t.b.c.; omdat de rheumatiek de gemeenschap jaarlyks schatten kost aan zieken- en invaliditeitsuitkering. Bovendien zyn de morele en soGiale gevolgen van de ziekte vele. De schrijfster van Christelijke boe- ken, Wilma (Mej. W. Vermaat) zal op de tweede Pinksterdag te Zeist worden gehuldigd ter gelegenheid van haar 75e verjaardag. Het ligt m de bedoeling haar een portret aan te bieden, geschilderd door Roeland Koning. Op 23 dezer zal de bekende dich- ter A. Roland Holst zyn 60e verjaar dag vieren. Ter gelegenheid van dit feit zal onder de titel „Over den dichter A. Roland Holst" by de uit- gevery „De Bezige By" te Amster dam een boekje verschynen. WU SLAAN HEUS GEEN SLECHTE FIGUUR. Eén dezer dagen gaf het A.N.P. onder de titel „De oudste famille ter wereld" een berichtje door over 5 zusters, die in een plaatsie bij de Franse stad Toulon wonen en die gemiddeld 8514 jaar oud zyn. Maar ons land heeft ook oude families, zelfs in onze omgeving. In Hoogezand en Sappemeer zijn de vyf gebroeders Jansma meer dan 5 zyn er nooit geweest overbekend; zy zyn resp. 88, 86, 84, 82 en 78 jaar, hetgeen een gemiddelde geeft van 83 3/5 jaar. Te vermelden valt nog dat de Benjamin dezer gebroeders 20 ja ren in Indonésie heeft doorge bracht.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3