Beleefdheid is met geen goud te betalen' Bijzonderheden over twee Nederlandse Industrieën Arnhsm is geen monument geworden van de Dood EN het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 n Grote brand in het Kon. Paleis te Den. Haag Het woord is aan de fokkers De nie Jaargang WOENSDAG 19 M El 1948 No. 40 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING WERELDNIEUWS IN VOGELVLUCHT BINNENLANDS OVERZICHT De Bataafse gaat uitbreiden aardappelmeel, maizena en andere ZETMEELPRODUCTEN WEER VAN DE BON. LANDBOUW. GRIEZELIG OP EEN MIJN GELOPEN EN GEZONKEN. ONTSNAPPEN. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.28 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 (bij vooruitbetaling) PRIJ8 DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 78 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT j WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefste» Seggera' en Kremer's Uitgeverszaak «Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekenittg No. 435883 De Pinksterdagen zijn voorbij. Het weer is mooi geweest, en dui zenden en duizenden zijn eropuit getrokken; naar familie elders, naar gtrand, boa en hei. Me'n is te voet gegaan, per fiets en met de trein. De Spoorwegen hebben een overvloed van reizigers te verwerken ge- kregen. Natuurlijk waren er niet voldoende zitplaatsen. Maar zelfs met een staanplaatsje was men tevreden, als men maar mee kwara. En wle kregen gelegenheid te zitten? Een paar oude mensen, die hun ellebo- gen niet voldoende gebruikten om zich snel naar binnen te werken, kwamen in de gang te staan. Een gebrekkige man stond er ook. In de eoupé's zaten een paar jonge kerels, een lefstokje tussen de lippen. In Hoogeveen stapte een zwangere vrouw in. Geen man stond. op. Toen iemand hierover een opmerking maakte zei één van de jonge kerels: „Ik rai opstaan voor wie ik wil". In Groningen stond de vrouw nog. Zij, die op drukke dagen vastge- nageld zitten op hun plaatsje, heb ben voldoende gronden om hun on- beleefdheid te verdedigen. Oh ja, we hebben zelf ook wel eens een onaangenaamheid ondervonden. Je hebt bij voorbeeld een uur gezeten en dan sta je op en zegt tegen een passagier die niet zo gelukkig was een zitplaats te krijgen, dat hjj nu wel een uurtje kan gaan zitten. Hij zit een uur, twee uur, en nog lan ger, tôt het je eindelijk te bar wordt en je hem er beleefa aan herinnerd dat de afspraak was om de beurt een uur te gaan zitten. Dan zijn er oude mensen, die altijd laat komefy in de veronderstelling, dat één of andere jeugdige persoon zijn plaats wel zal afstaan. Is het nodlg dat de jonge- man die een half uur te vroeg aan de trein was om een plaatsje te krij gen, dat plaatsje weer afstaat aan de grijsaard, die op het laatste mo ment aankomt? Wle parasieteert op de beleefd heid is onbeschoft, maar het mag hen die daarvan eens het EEN DURE VERHUIZING. Dame raakte voor een waarde van 1 25.000 aan aleraâen kwijt, By een wonig in çen deftige buurt van Amsterdam-Zuid meldde zich een leverancier, die een rekening kwam aanbieden. De dame die het betref- fende huis bewoont, greep een tas, waarin zich o.a. haar portemonnaie bevond en ging naar beneden. Terwiji zij de leveracier betaalde, zette zij de tas, waarin zich sieraden ter waarde van f 25.000 bevonden even op een in de gang staande fiets neer. Toen zij de tas lâter weer mee naar boven wilde nemen, was deze verdwenen. Daar de dame aan het verhuizen was, had zij de sieraden tydelijk in de tas gestopt. voor slachtoffer geworden zijn geen re- den zijn in het vervolg onbeleefd te worden. Onze onderwijzer zei altijd: «Be leefdheid is met geen goud te beta len'1. Hij heeft beslist geljjk gehadl Palestine. Het nieuws, dat uit Palestina bin- nenkomt draagt het kenmerk van de toestand: verwarring. Een feit is, dat de Joodse staat in Palestina, nadat Engeland het man- daat over het land heeft neergelegd, is uitgeroepen, eu dat die staat «Is raël" heet. De Palestijnse landen zijn in oorlog met deze jonge staat, en van beide zijden worden successen gemeld. De illégale Joodse strydorganisaties zjjn thans legaal geworden. De leden dezer illégale groepen hebben beloofd goede soldaten en later goede burgers te zullen worden van Israël. Inmiddels 1s de nieuwe staat door verschillendé landen erkend, o.a. door de Verenigde Staten. Hoe het precies staat met de erkenning door Amerika staat niet helemaal vast. Enerzyds wordt gemeld dat Amerika Israël zonder rneereheeft erkend. Van ande re zijde wyst men erop, dat de facto erkenning zich beperkt tôt het erken- nen, dat de voorlopige Joodse rege- ring de enige feiteltjke autoriteit is, in het door haar opgeëiste gebied. In Joodse kringen stelt men de erken ning door de V.S. op hoge prys. Van Nederlandse zijde wordt mede- gedeeld dat men nog niet tôt een be- slissing lnzake de erkenning kan ko- men, voordat enige klaarheid in de huldige situatie is gekomen. Een groep Nederlandse beeldende kunste- naars heeft aan de Voorz. der Ned. Zlonlstenbond aen telegram gezon- den, getekend door Jhr. Sandberg, directeur van het Stedelijk muséum te Amsterdam, waarin wordt medege- deeld, dat ieder der kunstenaars een van hun werken beschlkbaar zal stel- len voor de jonge Joodse staat, als bewys van vriendschap en sympathie. Inmiddels blijft de oorlog in Pales tina woeden. Egyptlsche troepen zyn aangekomen, en Israël heeft een be- roep op de V.N. gedaan om een elnde te maken aan de activiteit der Egyp tlsche troepen in Palestina. Bovendien heeft Israël om toelating tôt de Verenigde Naties gevraagd. De Veiligheidsraad heeft een beroep op de regeringen gedaan om onmid- deliyk een eind te maken aan de ge- vechten. De voorraden aardappelmeel en maiszetmecl maken het mogeiyk een aantal zetmeelproducten los te maken van de keuzebon brood-puddingpoeder- vermioelli e.d. Naar het ministerie van landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei a.s. aardappelmeel, geoxy- deerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, maizena, tarwezet- meel, alsmede uit zetmeel bereide custard, vlapoeder en puddlngpoeder door consumenten weer worden ge- kocht zonder ,dat daarvoor een bon behoeft te worden afgegeven. De keu zebon zal ln het vervolg worden aan- geduid als brood-vermlcelli-bon en nog slechts ge'den voor het kopen van brood-vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, fcarwegriesmeel en met tarwe- grlesmeel samengestelde puddlngpoe der. V'or dcz" tarweproducten bljjft de bpstaande dlstributieregeling dus gehandhaafd. kaas wordt DUTJRDER. Teneinde tegemoet te komen aan de kruideniers zyn de pryzen van aile soorten binnenlandse en van overzee aangevoerde kaassoorten met f 0.10 per k.g. verhoogd. De inkoopprijzen voor de detaillisten biyven ongewy- elgd. Wij beginnen met in hogere sferen te vertoeven ,de aviatiek. De IC.L.M. heeft zich na de oorlog gestadig ont- wikkeld, het aantal diensten is uit gebreid, de frequentie op de bestaan de lijnen is vergroot. Wat het lucht- verkeer en de ontwikkeling van onze nationale luchtvaart maatschappij betreft dus niets dan optimisme. Wat onze vliegtuigindustrie betreft kunnen wij helaas niet zo optimis- tisch zijn. De tijd, dat de naam «Fokker" wereldvermaard was is voorbij. Fokker heeft de strijd tegen de Aiherikaanse industrie en de vooroorlogse Duitse industrie verlo- ren. Thans is de naam Fokker van de wereldmarkt verdwenen. Ameri- kaanse machines staan op het eerste plan. Wel heeft men gepoogd te redden wat er nog te redden viel door het fuseren der bestaande Nederlandse fabrieken, de Nederlandse Vliegtui- genfabriek «Foklter" te Amsterdam, de Aviolanda te Papendrecht, de N.V. Koolhoven Vliegtuigen te Rotterdam en Vliegtuigenbouw «De Schelde" te Vlissingen. Zo werd opgericht de N.V. Verenigde Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek «Fokker"- Doch om deze fabriek uit te rusten als de Douglas of Lockheed fabriek zou de investering van te grote kapita- len geëist hebben. En het zou maar de vraag geweest zijn of deze kapi- talen rendabel gemaakt zouden kun nen zijn. Zeker is, dat het binnen- lands gebruik niet voldoende is om een op moderne Icest geschoeide in dustrie in stand te houden, zodat de industrie voor een goed deel zou zijn aangewezen op de export. Men heeft het niet aangedurfd de NederL vliegtuigenindustrie zodanig te mo- derniseren en uit te breiden. En zo is het gebleven bij de fusie. Aan een recent verslag over de Nederlandse Vliegtuigindustrie ont- lenen wij, dat na de oorlog allerwege gewerkt is om gedurende de nood-1 zakelijke aanloopperiode een basisj te leggen voor een gezonde nationale vliegtuigindustrie. In de période van 4 Juli 1946 tôt 31 Dec. 1947 werden aan de Fokker-fabriek opdrachten verleend tôt een bedrag van f 1.149.500,De industrie werd écla ter door een aantal factoren ongun- stig beïnvloed, verschillende op drachten moesten weer geannuleerd worden, met als gevolg, dat slechts voor f 477.430.werd verwerkt. Met bestrekking tôt de vliegtuig industrie moet ten slotte vermeld worden de oprichting van «Avio Diepen N.V.", een maatschappij tôt heratel, onderhoud en verzorging van vliegtuigen, gevestigd op Ypen- burg. Vllegvelden. Nu krachtens een mededeling van minister Vos de regering geen aan- leiding vindt om op haar aanvanke- lijke beslissing om Schiphol tôt na tionale luchtvaarthaven te maken terug te komen, hetgeen betekent, dat het plan Burgerveen van de baan is, is men in Rotterdam en Den Haag actief met betrekking tôt de aanleg van secondaire vliegvelden. Rotterdam, welks luchthaven «Waal- haven" in de oorlog geheel werd vernield, krijgt een nieuw terrein te Schieveen, en ailes wordt erop gezet met de uitvoering der werken zo spoedig mogelijk te beginnen. Aan- vankelijk zal de haven van beschei- den omvang zijn, maar het ligt in de bedoeling successievelijk tôt uitbrei- ding over te gaan om ten slotte te komen tôt een vliegveld met 6 banen variërende in lengten van tussen 1800 en 2550 m., gelegen rond een centraal gelegen middenterrein be- stemd voor de stationsgebouwen, enz. De totale kosten van het werk worden geraamd op f 24.000.000. Voorlopig begint men met een ter- rein van 204 h.a. met een hoofdstart- baan van 1280 m. lang en 60 m. breed en twee banen van 1080 m. lang en 45 m. breed. Wat betreft het Haags vliegveld Ypenburg wordt verwacht, dat de N.V. Frits van Diepen Vliegtuigen zich tôt de gemeente zal wenden met het verzoek een renteloze le- ning van 2 2Vi millioen te verstrek- ken voor de uitbreiding van de lucht haven, waarvan de directie der N.V. de exploitante is. De directeur-ha- venmeester heeft enige tijd geleden aan de minister medegedeeld dat het vliegveld tôt een luchthaven van de E-klasse kan worden uitgebreid, d.w.z., dat het terrein geschikt zou worden voor vliegtuigen van de grootte van de DC 3, hetgeen be- reikt zou kunnen worden door de aanleg van drie startbanen. resp. van 1280, 1080 en 900 m. lang en aile 50 m. breed. De Duitsers hebben in de bezettingstijd het vliegveld reeds ge schikt gemaakt voor vliegtuigen van deze grootte, zodat volstaan kan worden met aanvullende werkzaam- heden uit te voeren, die 2 2 V4 millioen vragen. Uitbreiding van de «Bataafse" Het bedrijf van de Bataafse Pe troleum Maatschappij, die een onder- deel vormt van de Koninklijke Shellgroep, breidt zich voortdurend uit. Het vorige jaar werd besloten tôt de bouw van twee belangrijke nevenbedrijven, een voor de berei- ding van een syntetisch wasmiddel, hetgeen een besparing aan vetten voor de zeepindustrie zou betekenen, en een voor de vervaardiging van kunstharsen op. basis van vanyl- en vanylideenchloride. Thans heeft de Bataafse het be- sluit genomen haar raffinaderij te Rotterdam-Pernis zeer belangrijk uit te breiden, zulks in verband met de na de oorlpg sterk verhoogde vraag naar aardolieproducten en het ge- brek aan raffinaderij-capaciteit, waardoor niet kan worden voldaan aan de vraag. De verwerkings-capaciteit van de raffinaderij te Pernis bedraagt thans l.OOO.'OOO ton ruwe aardolie per jaar. Wanneer het gehele uitbreidingsplan in 1953 zal zijn uitgevoerd zal de capaciteit zijn verdrievoudigd en 3.000.000 ton per jaar bedragen. De uitbreiding van de fabriek brengt uitbreiding van andere on- derdelen van het bedrijf met zich mede. Het tankpark zal moeten wor den uitgebreid, er zullen tenminste 3 nieuwe steigers moeten wordèn gebouwd' voor het aanleggen van zeetankers en bihnenvaartlichters, en het personeel zal moeten worden vergroot. Verwacht wordt dat na de uitbreiding het personeel zal moeten worden gebracht op 300 technische- en administratieve employé's en 2200 arbeiders. Bijzondere Rechtspraak. De Eerste Kamer heeft het wets- ontwerp tôt opheffing van de bijzon dere rechtspraak goedgekeurd. De minister van justitie, Z.Ex. van Maarseveen voelde er niets voor om tôt radicale opruiming te komen, ge- leidelijke opheffing cier Bijzondere Rechtspraak ligt in het voornemen. Mr. Wyers (K.V.P.) bracht het denkbeeld naar voren, het ten be- hoeve van veroordeelde politieka delinquenten mogelijk te maken, reeds na het uitzitten van 1/3 gedeel- te van de straftijd (in pl. van volgens art. 15 W.V.S. na het uitzitten van 2/3 van de straftijd) hen voorwaar- delijk in vrijheid te stellen, maar da minister voelde voor een dergelijke bevoordeling van politieke veroor- deelden boven gewone veroordeel- den niets. Nationale Spaarraad. De afgelopen week werd de Nati onale Spaarraad geïnstalleerd. Deze tijd, na vijf moeilijke jaren waarin veel dingen aanvulling vereisen, zal het moeilijk zijn om tôt sparen te komen. De minister heeft dat in zijn installatie-rede erkend. Toch meen- de de minister, dat thans het mo ment is aangebroken om het* volk op de noodzakelijkheid van sparen te wjjzen, omdat dit een belangrijke bijdrage vormt tôt de bestrijding van de inflatie. Naarmate het sparen toeneemt zal een groter deel van de noodzakelijke investeringen door binnenlandse particulière leningen kunnen worden gedekt, d.w.z. dat tôt meer normale financierlngs- methodep kan worden teruggekeerd, hetgeen een ontlasting van het Stàatsbudget betekent en de enige> weg om op de duur tôt een verlich- ting van de belastingdruk te gera- ken. Het zal de taak van de Nationale Spaarraad zijn, zo zei de minister, ons volk erop te wij zen, dat het in het nationale belang is en in het individuele belang, daar waar mo gelijk, spaaxzaamheid te betrachten. GESTADIGE VOORUITGANG EN DE GENEESKUNDE. Nieuw geneesmiddel tegen ingewands- zieken, Dr, H. Seneca, onderzoeker van dè Columbia Universiteit, en Dr, Edward fïenderson, directeur van de research-sectie van de Schering Cor poration in New Jersey hebben een nieuw geneesmiddel ontwikkeld tegen choiera, dysenterie, diarrhee en inge- wandsinfecties. Het middel heet PUta- lylsulfacetimide. By de jongste choiera epldemie is dit middel toegepast op ongeveer 500 patiënten. Op 43 daarvan kon men eclrter slechts contrôle houden. Van deze 43 is 1 overleden. Genezing van malaria. Op het vierde congres voor malariabestryding te Washington hebben deskundigen me degedeeld, dat tydiens de oorlog ont- wikkelde geneesmiddelen een byna ze- kere genezing van malaria waarbor- gen. De betreffende middelen zyn: pentaquine, isopentaquine, pauldriïie, chloraquine, sontoquine en pamaqui- ne. Sommige van deze middelen staan thans reeds ter beschikking van art- sen. Een groep van 80 gedemobiilseerden, die aan malaria leden waren by wyze van proef met een van deze middelen behandeld. Op een na genazen allen volkomen. Even na hall vier gistemnlddag is een nitslaande brand nitgebroken ln het Koninklijk Paleis aan het Noord- einde. Direct is de Haagse brandweer met groot materiaal uitgerukt. De brand is vermoedeiyk ontstaan, doordat schilders bezig waren oude verf af te branden. De brand is uit- gebroken op de bovenste verdieping van het paleis. Aanvankelijk kreeg men de indruk slechts te doen te hebben met een binnenbrand, doch binnen de korst mogelijke tyd, mede door de vry sterke wlnd, die er stond, sloegen de vlammen aan aile kanten naar buiten. Vooral aan de achterzijde van het paleis was het dak een brandende vuurzee. Van aile kanten stroomde het publiek naar het Noordeinde, te voet en per fiets. De rookontwikke- ling was zodanig, dat men van vrij grote afstand reeds iets van de brand kon zien. Om 10 voor vler arrlveerde Prins Bernhard bij de brand. In de nabijheid van het Paleis was de hitte vrij wel onverdhaagljjk. Maar nog steeds breidde de brand zich uit. Van het dak bleef niet veel over, en men begon te vrezen voor de beide zijvleugels. Inmiddels begonnen brandweerlie- den en militairen, onder de persoon- lijke leiding van Prins Bernhard de inboedel naar buiten te brengen, ter wiji nog steeds nieuwe brandweer- Wagens bleven toestromen. Ook het materiaal van verschillende gemeen- ten, dat zich op de' brandweerten- toonstelling in de Houtrusthallen bevond, werd naar de brand gediri- geerdL Aile voorwerpen van waarde en kunstschatten waren inmiddels in Bij aile goede vooruitzichten voor het def initieve herstel van onze landbouwproductie is et één ver- schijnsel, dat ons verontrust en dat is de daling van het aantal jonge runderen. Térwijl ht aantal melk- koeien sinds het vorige najaar na- genoeg gelijk is gebleven en iets be neden 1.300.000 blijft, is het aantal jonge dieren in de loop van de wln- ter met een kleine 100.000 afgeno- men. Daardoor is onze veestapel thans kleiner dan in vele jaren het. geval is geweest. Het totale aantal bedroeg in het voorjaar van 1942 nog ruim 2.350.000, in September '46 2.300.000, in Mei '47 2.366.000, in September van vorig jaar 2.230.000 vinden dikwijls de melk te duur om er kalvers mee op te fokken en het is ook werkelijk zo.'dat een kalf bij een melkprijs van ruim 18 cent voor een klein kapitaaltje opdrinkt. Maar men mag niet vergeten, dat de jongveestapel de grondslag van on ze gehele rundveehouderij is. Thans voer genoeg! Dit jaar is er zeker gelegenheid onze achterstand weer in te halen. Wel niet ailes in één keer, maar wij kunnen toch een grote stap in de goede richting doen. Er staat im mers volop gras, zodat er geen be- zwaar is tegen het aanhouden van een flinke koppel kalveren. Van de pinken en de vaarzen moet men in en in dit voorjaar nog maar 2.140.000 ieder geval alleen die dieren oprui- Nu is dit laatste cijfer wat beneden de werkelijkheid, want sinds de tel- ling zijn er weer tienduizenden kal veren geboren, waarvan slechts een gedeelte voor de slacht is bestemd. Dat neemt niet weg, dat onze aanfok op het mofnent te gering is. De oor- zaken van de daling gedurende de winter zijn niet ver te zoeken. In de eerste plaats was er tekort aan hooi en stro tengevolge van de droogte, waarom de boeren het vo rige najaar zoveel mogelijk veever- kochten. Ze ruimden dan liever jong- vee op dan melkvee, hetgeen aan de ene kant wel begrijpelijk is, om dat dit melkvee rechtstreeks geld in het laadje brengt, maar wat toch anderzijds ook vaak kortzichtig is geweest, omdat in de plaats van het afgestoten jongvee straks weer nieu we dieren aangekocht moeten wor den. Had men een paar van de oude- re koeien opgeofferd, dan had men wel wat melk verloren, doch t-hans niet gestaan voor de aankopp van dure gebruiksdieren. Ook op het ogenblik vrezen wij, dat er nog te weinig kalvers van dit jaar aange- houden zullen worden. De boeren (Bijzondere correspondentie) Het.is drie jaar geleden, dat Duits- lands capitulatie een einde maakte aan de oorlog in Europa. Sindsdien zijn vooral in ons land veel wonden geheeld. Maar andere zijn gebleven, en dan zijn er nog de vele tidtekens. Kjjk naar Groningens verwoeste centrum. Er zijn vele an dere plaatsen te noemen, waar ook slechts «eerste hulp" is verleend. De Pinksterdagen zijn in Arnhem de Jubel-Feesten gehouden. Evenals het vorige jaar zijn duizenden naar de Gelderse hoofdstad getrokken, de Nederlandse stad die ongetwijfeld het meest geleden heeft in de oorlog. Toen de kracht van het geweld had uitgeraasd scheen het alsof de bloemenstad voorgoed was wegge- vaagd. Arnhem's puinhopen zo zei men zouden een monument blij- ven voor al die mannen uit Enge land en Canada, Polen en Australië, die hun leven gegeven hebben voor de bevrjjding van ons land. Arnhem is echter geen monument geworden van de dood, maar een monument van het leven. Met reus- achtige veerkracht heeft de bloemen stad zich opgericht uit haar puinho pen. Bij duizendtallen keerden de bewoners terug. Er werd aangepokt, opgeruimd, hersteld, gebouwd. Arn hem is herrezen. De oude Bloemen stad is in haar glorie hersteld, Er gapen nog wel gaten in de huizen- rijen; er zijn nog wel huizen, die half vervallen wachten op de slo- pershamer, er zijn nog vele muren, waarin de kogelgaten nog niet zijn hersteld. Maar wat in Arnhem ge- presteerd is kan velen tôt voorbeeld strekken. Hier is aangepakt met voorbeeldige energie. Toen ik Arn hem zag kort na de bevrijding schrok ik van de aanblik. Was dat eens Ne- derlands mooiste stad geweest? Nu was het Nederlands grootste puin- hoop. Stil en verlaten was ailes. Het was alsof de dood rondwaarde op de plaatsen waar eens ruime pleinen en drukke straten waren geweest. Ieder jaar weer met de Jubelfees- ten, als turners en belangstellenden uit het gehele land in de Gelderse hoofdstad zijn vereiïigd, dan laat Arnhem zien, wat het in een jaar heeft gepresteerd. Het verkeer raast weer door de straten. Leven en ge- zelligheid zijn teruggekeerd. In de historié in Arnhem's naam twee maal geboekstaafd. De eerste maal in de geschiedenis van de twee- de wereldoorlog, om de door de geal- lieerden verloren slag. De tweede keer in de geschiedems van onze na tionale wederopbouw. Daarin kan Arnhem genqemd worden als voor beeld van Nederlands wilskracht en energie, en ookten voorbeeld aan anderen! men, die in de groei tegenvallen. Ook de veevoedervoorziening voor de a.s. winter laat zich gunstig aan- zien en daar onze bedrjjven op het ogenblik onderbezet zijn wat vee be treft is er geen enkele reden om de aanfok zo klein te houden als de laatste jaren het geval is geweest. Juist door een grotere veestapel kunnen wij de productiekosten be- langrijk verlagen. De kosten van pacht, arbeidsloon, bedrijffcleiding, enz. worden per koe lager wanneer men meer vee houdt en de produc- tie van het land wordt veel beter tôt de laatste kilo's gebruikt. Hoe intensiever men beweidt en hoe be ter de productie van gras, hooi, si- lage, groenvoer, enz. in elkander passen, des te beter zal hef bedrijf renderen. Bij meer vee wordt altijd de invloed van de vruchtbaarheid van de grond zelf van minder be- tekenis en ook dat is een jniddel tôt verbetering van de uitkomsten op de lichte gronden en de kleine be- drijven. De enige moeilijkheid is op het ogenblik de melkerskwestie. Op de kleine bedrjjven kent men deze moeilijkheid nagenoeg niet. Daar zal men er geen bezwaren van onder- vinden als de veestapel me't enkele dieren toeneemt. Op de grotere be- drijven, waar het melken inderdaad een probleem is, zal men meer en meer tôt het aanschaffen van melk- machines overgaan. Op 15 Maart van dit jaar waren er in geheel Neder- land 564 melkmachines in gebruik, waarvan bijna de helft, ni. 248, ln Friesland. Daarop volgt Noord-Bra- bant met 70, dan Groningen met 65, Zuid-Holland met 44, Overijssel 40, Gelderland en Noord-Holland ieder 30, Limburg 21, Utrecht 12, Dren- the 3 en Zeeland één. Deze aantal- len zijn nog niet groot, doch het ls duidelijk, dat de machine' definitieî in ons boerenbedrijf wordt opgeno- men. Het woord is thans dus aan onze fokkers en hiermee bedoeftn we niet alleen de traditionele stam- boekfokkers, maar aile veehouders, die gewend zijn regelmatig een aantal jonge dieren op te fokken. Op hen rust thans de taak onze vee stapel in snel tempo te vergroten, want alleen met een belangrijk groter aantal runderen kunnen onze boeren weer voldoende inkomsten krijgen om hun uitgaven te dekken. De onderbezëtting van onze bedrij- ven met rundvee kan, zoals de za- ken er thans voor staan, in dit jaar in sterke mate worden verminderd, mits men ieder dier, dat beloften voor de toekomst inhoudt, op eigen bedrijf opfokt. veiligheid gebracht. Het was inmid dels half vijf geworden, en aan de voorzijde van het paleis waren geen uitslaande vlammen meer waar te nemen. Het plafond van de balzaal was echter in brand geraakt. Omstreeks 4 uur was het verblijf in het middengedeelte te gevaarlijk geworden, en gelastte de brandweer hen, die bezig waren kunstvoor- werpen in veiligheid te brengen, dit gedeelte te verlaten. Enige ogen- blikken later stortte de zoldering van de in het linker gedeelte gelegen balzaal in. Met 15 slangen bestreed de brand weer het vuur. Om kwart voor vijf Stortte het dak met de plafonds van de bovenste en eerste verdieping, welke boven de grote ingang zijn gelegen in. Om 5.20 uur meldde de brand weer, dat uitbreiding van de brand niet meer behoefde t4 worden ge- vreesd. De balzaal was toen volko men uitgebrand en de bovenste ver dieping verwoest. Geraamte van patriarchale afmetingen te koop. Wy lezen in Elseviers Weekblad: Zonedr het Nieuw Utrechtsch Dag- blad zouden wy het maar moeiiyk kunnen stellen. Nu stond er weer de ze advertentie in: „TE KOÔP:. geraamte v. markies, afm. 3 meter; strandstoel, beide ln z.g.st.; herenfiets met lucht- banden. 's Avonds na 6 uur. Prof. Pullelaan 32, Tuindorp". En wy hulverden. Niet slechts dat wy (wyien) deze markies een zeer lang heer vonden, doch wij vragen ons af, wat men met zo'n griezeligheid moet doen. Wy kunnen ons zo heel goed voorstellen, dat men daar in Tuindorp van àf wil. Dat ze in de Prof. Pullelaan nu ook wel eens tegen wat anders wilen aankyken, niet- waar OP HETERDAAD BETRAPT. De politie te Deventer heeft -bij een poging tôt inbraak in een win- kel van de coopératie «Ons Belang" te Deventer de 35-jarige H. uit De venter aangehouden, een psychopaat, die verdacht werd van enige inbra- ken bij «Ons Belang" en de psychia- trische inrichting «Brinkgreven", waarbij o.a. een grote hoeveelheid boter en melkbonnen werden ont- vreemd. H. was in gezelschap van de 60- jarige Amsterdammer J., die voor vermogensmisdriiven meer dan 25 jaar in gevangenissen heeft doorge- bracht. Beiden zijn aan de politie te Zwolle overgeleverd. Een Engels schip, geladen met myn- hout, dat vanaf Hamburg op weg was naar aen Engelse haven, is nabij Bor- kum op een myn gelopen en gezon* ken. De uit 14 koppen bestaande be- manning werd door de Nederlandse coaster «Glory" opgepikt en naar Delfzyi gebracht. Een lid van de be- mannlng was gewond. Via Hoek van Holland zullen de zeelieden naar hun vaderland terug- keren. KIND SPEELDE MET LUCIFERS. Gevolg: schuur brandde ult en kind gedood. In een schuur in de omgeving van Venlo brak brand uit. De brandweer was de vlammen spoedig de baas. Ne de blussing ontdekte men onder een mand het lijkje van een 4-jarig kind. Vermoedeiyk heeft het kind in de schuur met lucifers gespeeld, en is daardoor de brand ontstaan. De ouders hebben niet geweten, dat het kind zich ln de schuur bevotid; zy deelden aan de brandweer mede, dat nlemand in de schuur, aanwezig was. VERMOEDELIJNE MOORDENAAR VAN 9-JARIG KNAAPJE GEARRESTEERD. Enige tyd geleden goolden Rotter- damse knapen stenen naar een juten zak, die in de Delfshavense Schie dreef. De zak werd enige malen ge- troffen en scheurde open. Er kwam toen een kinderbeentje uit. De politie, die onmiddeliyk gewaar- schuwd werd stelde vast, dat de zak het lijkje bevatte van de 9-jarige Keesje Vermeulen, die sedert enige tyd werd vermist. Dat hier kwestie was van een mis- daad stond vast, omtrent de dader tastte men echter geruime tijd in het duister. Thans is men op grond van aanwij- zingen overgegaan tôt de arrestatie van een 24-jarige Rotterdamse instru- mentmaker, die van de moord wordt verdacht. BEWAKER LIET GEDETINEERDE Els: 5 maanden gevangenisstraf. De bewaker van het gedetineerde- kamp te Sluis, O., had zich toen hy dienst had op de wachttoren, omge- draaid, en daardoor een der gedeti- neerden gelegenheid gegeven uit het raam te springen en het kamp te ver laten. De Officier van Justitie van de Mid- delburgse Arrondissementsrechtbank achtte dit een ernstig ambtsmisdrijf en eiste 5 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank achtte het onderzoek echter niet Volledig en verwees de zaak voor nadere instructie naar de rechter-commissaris.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1