BETAIL HIET MEER DAH HBDIG IS 1 Ôelijk de GEMENGD SPORTNIEUWS WIN6ERD RANKT „ZO IS VADER" OVER BLOEMEN EN PLANTEN HA VER UIT CANADA NAAR NEDERLAND. Van de Boekenplank CHARLES TRENET v V A STGEHO U DEN. U hebt rcrht op redeUJke ïwrfJzeTO. Het la deae leus, die de prijzen - "eommissies lu h tu» wapen hebben ataan. Ben leus, die de moeitewaard is crvergenornen te worden. Het le ven ls al duur genoeg, indien wij géén zwartc prijzen betalen De regerinfi doet er het hare toe, dat lonen en prijzen in evcnwlcht blljven. Zou dit evenwicht verloren gaan, dan raakte ons land in dezvll- de vicieuze inflatie-cirkel, waartn gommige andere Europese landen helaas terecht zijn gekomen, Politiek heeft er niets mee teroa- ken, ala w« vaststellen dat Neder- land een goedkoopte-eiland in de hedendaagse wereld is. Het le b.v. het enige land, waar de huren sind» 1940 met stegen. l'en vaststlling en handhaving van de prijzen is het Directoraat-Gene- raal van de Prijzen in het leven ge- roepen. Maar de directeur-generaal, prof. G. Brouwers heeft zelf eens gezegd: „Myn staf en ik zijn geen (tovenaars". „Prysbeheersing", zoals 't Directoraat-Generaal in de volks- mond wordt genoemd, heeft de me- dewerking van het publiek nodig bij de bestrijding van mi^tanden, waar- aan malafide handelaren zich schul- dig maken. Nu is het een feit, dat niet ieder- een het prettig vindt bij het ver- moeden dat men teveel betaalt, naar de Prysbeheersing toe te stap- pen of een brief te schrijven. Velen vinden dat onsportief, ze vinden het een soort verraad, een woord waar- voor wij diepe afschuw hebben. Bo- vendien zijn er nog practische be- z waren. Het is n.L zo, dat de Prijs beheersing het voorwerp, waarvoor men teveel betaalde, vaak tijdelijk in beslag neemt. Wordt nu de verko- per gestraft met een boete of slui- ting van de zaak, dan is dat mis- schien een genoegdoening voor de gedupeerde, doch zijn teveel betaal de geld krijgt hij niet terug. Dit nadeel wordt opgeheven door de Prijzencommissie. Het resultaat van haar bemoeiingen zal zijn voorop gesteld, dat TJw klacht ge- grond was dat het teveel betaalde Een dezer dagen is een partfl laver en gerst ter grootte van 6.000 rsroec- tievelyk 3.000 ton uit Canada naar Ne- derland verscheept. Deze verscheping heeft plaats in het kader van de graan-alocaties aan ons land. Het zal van de kwaliteit afhangen of een ge- deelte van de haver aan de haver- moutfabrielcen zal worden toegewe- zen ter verwerking. Berichten ln de pers als zou haver- mout verscheept zijn, zijn niet juist. INGEZONDEN. geld wordt terug ontvange». Te veel betalen betekent, dat H niet met Uw loon toekomt. De prij zen zyn immers op de lonen afge- stemd! Bovendien heeft het betalen van te hoge prijzen nog talrjjke andere nndelige gcvolgeu, voor het economiscii herstel van ons land. Koper, Prijzencommissie an win- kelier moeten bondgenoten zMn in de strijd tegen de duurte. De bona- fide zakenman zal U niet overvra- gen, maar als TJ ernsti;/ meent, dat men U teveel heeft latcn betalen, wendt U dan tôt de plaatseljjke Pr y zencommissie. Clarance Day werd in 1874 te New York geboren. Nadat hij bij de Marine gediend had werd hij door een aanval van arthritis tôt invali- diteit gedoemd. Hij kocht toen een handschoenenwinkel, die hij vanuit zijn kamer beheerde. Bovendien zette hij zich aan het schrijven, en diverse boeken van zijn hand ver- schenen. Twee van zijn werken zijn „Life with Father" en „Life with Mother", welke werken kort voor zijn dood (in December 1936) ver- schenen. Onder de titel „Zo is Vader" is een combinatie van deze werken in het Nederlands uitgegeven door Orion Boekhandei N.V. Antwerpen/ N.V. Meulenhoff en Co., Amsterdam (prye 'f 6.50). „Zo is Vader" is de kroniek van een Arnerikaanse familie omstreeka 1890. Het is een verdienste van het boek, dat het een inzicht geeft van het leven in Amerika aan het einde van de vorige eeuw. Als geheel kan het ons echter niet bekoren. Actle ontbreekt volkomen. Hier wordt een man beschreven, die oppervlakkig door het leven is gegaan, wiens be- staan geen enkel relief heeft gekend. En op welke wijze: wij laten enkele titels van de plm. 50 hoofdstukken volgen: Vader naait een knoop aan; Vader heeft een slechte nacht; Va- der's lastige buurman; Vader leert me stipt te zijn; Vader en Psalm 23; Vader opent mijn brieven. In dit boek is Vaders leven uitgetekend tôt in de kleinste biizonderheden, maar naar het uiterlijke. Doch de schrijver verzuimde af te dalen in de diepte van de ziel. Men zou „Zo is Vader" een epos kunnen hoemen, zoals Querido's „De Jordaan". Maar „De Jordaan" is een boek met een belangrijke literaire betekenis, en dat kunnen wij naar onze smaak van het boek van Day niet zeggen, want „Zo is Vader" is niet meer dan een verzameling op- stellen, dikwijls zonder onderling verband. VERTREK MTNÏSTFR LÏEFTTNCX EN G6TZEN NAAR NED. INDIê. De ministers Lieftinck en Gôtzen n gist.erenmorgen vroeg per KLM egtuig van Schipho! naar Batavia vertrokken, teneinde aldaar met de autoriteiten in Ned. Indlë finanriële beaprekingen te voeren. De Franso zanger Charles Trenet is Vrljdag j.l. bij ziin aankomst per vllegtuig in New York utt Parijs door de inspecteurs van de immigra- t iedit ?ist aangehouden en naar Elli» Island overgebracht. Na verhoor zal besloten worden over al dan niet toelaten. Men meent te weten, «dat Trenet, die een permanent visum voor de Verenigde Staten bezit, be- kend heeft verscheidene jaren gele- den in Frankriik een boete te heb ben opgelopen doch thans „van om- berispolijk gedrag" te zijn. ENGELAND „VERSHNDT" KOMKOMMERS. Thans gaan dagelljks grote hoe- veelheden komkommers naar Enge- land. Dezer dagen bedroeg een dag- aanvoer voor de export ruim 10.000 kistjes, resp. van 12 en van 24 stuks. Het waren zowel kasproductén als komkommers van onder het platte glas, uit Loosduinen, uit Delft, uit Pijnacker en Veur. De prijzen dalen thans, de vorige week deden de komkommers nog ruim f 1.per stuk. BEDRIJFS V OETB AL. Uitslagen: Cartona IIN.I.V. 13; Beukema IIPhénix 010; Koene- manB.S.C. 26; CartonaBakkers 11; GadoKoning 05 (w.n.o.); OverzetBeukema 11; Mulder Koeneman 150; GadoAtlanta 71 D.E.G.—W.A.S. 2—5; B.S.M.—Carto na 4-r-l; RashRed Star 24; Lie- renfabriekP.S.C. 1—4. Programma: Maandag 24 Mei D.E.G. terrein: PhénixChemica II (Terburg); H.S.- terrein: Beukema XIW.A.S. II (Stol, Foxham). Dinsdag 25 Mei, D.E.G. terrein: ChemicaW.A.S. (L. Appelbrij) H.S. terrein: CartonaKoeneman (Swiers) Woensdag 26 Mei D.E.G. terrein: D.E.G.—Koning (E. H. Appelbrij); H.S. terrein: BakkersP.S.C. (G. Ve- nema) Donderdag 27 Mei D.E.G. terrein: Beukema HRed Star (A. Met|er) H.S. terrein: Cartona IIChemica H (Duzink). Vrijdag 28 Mei D.E.G. terrein: W.A. S.Gado (E. Schut). Zaterdag 29 Mei D.E.G. terrein: 2 uur: B.S.C.B.S.M. (J. Sloot); 3.45 uur: RashB.S.M. II (K. Haan) H.S. terrein 2 uur: LierenfabriekMulder (G. Venema) 3.45 uur: Beukema Chemica (E. H. Appelbrij). De avondwedstrjjden vangen aan om 7 uur. voetbal. Om het kampioensrhap van Ne- deriand. Om het landskampioenacfiap zijn Maandag twee wedstrijden ge- speeld. BVV in naar Haarlem ge- weest en heeft tegén „Haorlem" verloren met 20. De andere Haar- lemse kampioenen. (EDO) hebben de reis naar Eindhoven gemaakt, en zyn met een 40 overwinning in do zak naar huis teruggekeerd. Ondanka zyn overwinning biyft Haarlem nog hekkesluiter, maar de Haarlemmers hebben in ieder geval de positie van Heerenveen verbe- terd. De Friezen, die zeif niet ge- speeld hebben s ta,m nu met 11 pun ie n uit 7 wi.-dstrijden boven aan de lijst, gevolgd door BW, dat uit pen gelijk aantai wedstryden 9 punten eeft behaald. Aie derde komt EDO met een* punt minder. De iljat ziet er thans als volgt iiit: Heerenveen BVV EDO Go Ahead PSV Haarlem 11 20—13 9 11—6 8 11—11 7 14—10 5 12—17 4 13—18 Nederlaag Noord-Nederlands elftaL Het Noord-Nederlands elftal, samen- gesteld zonder spelers van „Heeren- veen" heeft tegen een provinciaal elftal uit Denemarken verloren met 35; de ruststand was 23. N.-NederlandDenemarken B 35. y Wanneer men bloots op de cyfera zou moeten afgaan zou men haast tôt de erkenning moeten komen, dat hier een gelijkwaardige strijd was gestreden. Niets is echter minder waar! Het was een absoluut eenzy- dige stryd, met aan de ene zyde pri ma en aan de andere kant,ramme- lend, niet begrijpend voetbal. Het N.N. elftal was er één waar totaal geen fut in zat, gepaard met slecht afgewerkt en trap maar weg voet bal. Maar wat wel ln deze stryd overduidelyk in het oog sprong, was het veel te langzame tempo waar in werd gespeeld door de onzen. Wat een heeriyk samerispel en vooral snel reageren op allés door deze Denen! Eén slultend geheel, met individueel pximn krachten, maar, zoals geaegd, geheel pp «1- kaa* ingesteld. Wanneer wy, zoals wy reeds schreven, hiertegenover zagen een elftal van heel gewone spelers, ja zelfs minder, dan is het wel begrypeiijk, dat de verzuchting werd geslaakt, wat j arrimer dat de Heerenveenspelers niet disponibel waren. Uit ailes bleek ook nu we<w voor de zoveelste maal, dat de ,sa- menstellers van elftalien goed doen, spelers op de plaatsen te zetten welke zij ook gewend zyn te spelen in h un eigen club. Voor ailes moet gezocht worden naar een goed slui- tend geheel en op elkaar ingespeeld elftal en niet zoals nu te zien werd gegeven, een bepaald vreemd zyn aan elkaar. Het wil dus zeggen: ai- vorens men wedstryden laat spelen als nu, men vooraf met een verte- genwoordigend elftal andere tegen- standers zoekt voor de nodige oefe- ning en begrypen. Nu hebben wy tôt schade en schande een elftal aan het werk gezien, een schaduw van de Denen. Er was in de gehele ploeg der onzen niet één uitblinker, neen, men was naar zyn vorm aan het zoe- ken en dat is iets wat niet te pas komt in wedstryden aïs deze. Het verloop van de wedstryd is gauw verteld; zoals gezegd, waren over het geheel genomen de Denen veel sterker dan de onzen. Er werd door onze Scandinavische vrienden prima afgewerkt spel te zien gegeven en iedere duel voor onze goal en die waren talrijk was een groot gevaar. Hadden ze meer geschoten, zonder twyfel was de doelpuntenreeks groter geweest dan nu het geval was. Makers van de goals by de Denen waren Jensen (2), Soerensen (2) en Petersen. By de N.-N. waren het Rozenburg, Kam- meyer en Lugthard. Een experiment, dat gewoonlijk veel voldoening geeft. Als in de kamer de Hortensia te groot wordt is ze in de tuin eerst recht op haar plaats. In het voor- jaar doen Muurbloemen en Violen het best onder haar en in de zomer zaaiplanten, die graag wat schaduw hebben. Het kweken van een Hor tensia op stam is niet moeilyk. Men neemt een jong stekje van een niet- bloeiende scheut ter lengte van on- geveer 10 cm. Het wordt onder een paar ogen afgesneden. De onderste twee bladeren worden weg geno men en de topbladeren een beetje DE GIETEMJTECHNIEK AAN DE AMBACHTSSCHOOL TE HOOGEZAND. De Stichting Bedryfsgroepen Me- taal- en Electrotechnisch Industrie „Bemetel" schryven ons: Ouders nu Uw zoon de lagere school heeft doorlopen, komt het er op aan hem een behoorlyk vak te laten leren. Immers, een goed ge- schoold vakman vindt steeds zijn werk en zeker in de metaalindustrie, waar men op bekwame vaklieden veel prys stelt Wanneer U Uw zoon graag wat wil laten leren en hem tevens in de toekomst goed wil laten verdie- nen dan is er in het vak handvor- men een zeer gunstig gelegenheid om aan dez wensen te voldoen. Het vak handvormen vereist een grote mate van vakbekwaamheid en daarvoor is het nodig, dat Uw zoon niet alleen in het gieterybedryf zelf een practische opleiding krygt maar tegelijkertyd ook een theoretische opleiding op de ambachtsschooL De opleiding duurt vier jaar. Geduren- de de eerste twee jaren werkt Uw zoon ongeveer 3 dagen per week in de leerlingenafdeling van het be- dryf, onder leiding van een leer- baas. Hy zal dan vrijwel uitsluitend oefenwerkstukken maken. waaron- der ook werkstukken, welke hy me- de naar huis kan nemen om U te kunnen laten zien, wat hy geleerd en gemaakt heeft De overige 3 da gen vari de week volgt hy een theo retische cursus. Na deze twee jaren wordt het practyk onderwys in het bedryf nog 2 jaren voortgezet en wel gedurende 5 dagen per week. 1 dag per week blyft hy nog de school bezoeken voor zyn verdere theoretische ontwikkeling. Wanneer Uw zoon aan het einde van de opleiding het eindexamen met goed gevolg heeft afgelegd ont- vangt hy een Ryksnyverheidsdiplo- ma. Voor deze opleiding wordt tussen de werkgever en U, als Vader of voogd, een leerovereenlcomst geslo- ten volgens het Nyverheidsonder- wijswet, ten overstaan van de Stich ting Bedrijfsgroepen Metaal en Elec- trotechnische Industrie ..Bemetel". Namens de Stichting ..Bemetel", welke stichting door het Ryk ls aan- gewèzen voor het toezicht, bezoekt een contrôleur regelmatig het be- drijf om zich op de hoogte te stellen van-de door Uw zoon te verrichten iwerkzaamheden, zyn vorderingen •n gedrag, terwyi ook van de zyde der school daarin zal worden mede cewcirkt. Zo nodig kan de contrôleur ook met U zelf zo nu en dan con tact opnamen. Deze wijze van opleiding wordt aanbevolen in de collectleve arbeid» oversenkomst voor de metaalnyver- heid welke door de organisaties van werkgeveri en arbelders gezamen- 11] k werd ondertekend. Uw zoon ontvangt dus een moole ODleidlng, maar hy ontvangt ook al dadolV in het begta - -le vait de oplei ding 're"ed» een gelàelUke toelage. In de looo van do opleiding wordt bo- venaenotmde toelage verhoogd, wel ke verhoglng afhankeiyk la van zyn leeftijd en van ««r derlngen gedrag. Schoolgeld W°Buite»et vérantwoordeiykheld van ds redaotl») mmmm, rammiïïi 117. Het werd avond en nacht, en terwyl de machine zich in de donkere avond verder spoedde, gingen Lorma en kapitein Smit aan boord van de schoener onaangename ogenblik- ken tegemoet. De inboorlingen van het eiland hadden de vervolging niet opgegeven. Ze wa ren woedend dat de blanken ontsnapt waren en wilden hun hoofdman niet onder de ogen komen. 118. Met hun scherpe ogen hadden ze de vlieg- - machine gevglgd, vanuit hun bootjes en ze had den gezien, dat zij, als een stipje aan de horizon gedaald was. En toen het nacht werd, waren zy de schoener genaderd Inmiddels hadden Rob en ouwe Daan de woon- plaats van hun kleine beschermelinge gevon- den. ingesneden. Het stekje zet men dan in stekgrond. Deze bestaat uit turf- molm en daarop wat scherp zand. Het wordt zo ver in het potje ge- stoken, dat het de turfmolm raakt. Het kan in huis voor het venster of buiten onder glas gehouden worden. Is het beworteld dan wordt het ver der opgepot. Eerst in een pot met een middellyn van 7 tôt 8 cm. en daarna in een met een middellijn van 11 tôt 13 cm. De potgrond isan- ders dan de stekgrond. Het isvrucht- bare bloemenaarde en bestaat uit wat veengrond, bladaarde en oude koe; mest. Men laat het takje alléen naar boven groéien; de vertakkin- gen. neemt men steeds weg. Het is niet kwaad een dun stokje er by te plaatsen. Komen er zy scheut j es dan neemt men deze byna geheel weg. Çen klein .stuk je van het zy scheut je mag blyven zitten; de stam wordt daar dan dikker. Tegen het najaar gaat het plantje in de winterrusV Het overwintert op een vorstvrye plaats en krygt gfeen water. Hetvol- gend voor jaar gaan wy met het ex periment verder. Wy laten het tôt de gewenste hoogte doorgroeien. Dat zal van 80 tôt 120 cm. zijn. Het bovenste stuk wordt nu getopt. Daar ontwikkelt zich dan eenkroon- tje en ons stamboompje is klaar. Aile zyscheuten zyn voorzichtig weggenomen en alleen het - stamme- tje is gebleven. Het staat nu in de voile grond en kan ook in de win- ter blyven staan. Wel is het aan te raden het kroontje in de winter in te pakken met stro. De plant vraagt in het voorjaar veel mest en water. Ontstaan er in het voorjaar lange scheuten, die geen knop vormen dan neemt men deze scheuten weg. De kroonvorm moet echter behouden blijven. Na de bloei worden de uit- gebloeide bloemen weggenomen en de kroon iets uitgedund. Hierby zorgt men. er voor, dat de ronde kroonvorm behouden blijft. Wie het bovenstaande eens in de practyk wil brengen zal er onge- twyfeld veel genoegen aan beleven door mooie resultaten te boeken. FEUILLETON. door TON BERCK 5) 't Was ondanks al zyn tekortko- mingen toch 'n hele slag voor haar geweest, 'n vreseiyke slag zelfs, toen zy door een agent van politie naar het ziekenhuis werd ontboden, waar- heen men haar man na een noodlot- tig tramongeval vervoerd had. Zij zag hem niet meer levend. De harde werkeljjkheid deed haar het verdriet weldra minder sterk voelen. Zorgen komen vaak als gclven over ons heen en kunnen ons soms geheel bedekken, zodat wy andere dingen vergeten. Zy leefden jaren- lang grotendeels van wat de verkoop van hun meubels opleverde. Toen Chrisje op het conservatorl- um het einddiploma behaalde, var- kochten zy het laatste huisraed, be- halve de piano en verhuisden naar de grote provinciestad. omdat zij meenden daar meer gelegenheid tôt het geven van piano! essen te hebben Dominée van den Brink had hun naar zyn vriend Dominée Meyboom geatuurd en deze had hun het pen sion van de weduwe Dirkzwager aanbevolen. Bovendien deed hy veel moeite hen te helpen. Zonder hem hadden ze niet geweten, wat aan ta vangen. Toch leefde ln het gezin de gedachte aan de vader voort, aan de lange bleke man, wiens donker haar in twee weerbarstige golven langs het hoge voorhooîû viel, wydden zy hun dankbare her- inntrlng. Zy, die in elke plicht en in elke taak te kort schieten en daarby nog llchameiyk en geesteiyk iedere kraeht missen, worden altoos nog naar de ogen gekeken, met een ge- voel van zelfverwyt, iets, wat lang niet altyd aan de moedigen en ster- ken in de stryd om het leven te beurt valt. Het zyn tenslotte toch weer de egoïstische, dromerige dwepers, die deze toewyding bereid wordt. HOOFDSTUK IL Een plaid dicht om zyn benen en voeten getrokken, een ouderwetse wollen muts diep over zijn or en ge trokken, zat „hy" dicht by het vuur. De tafel had hy iets dichter by de haard geschoven. Er lagen wat boeken op, enige vellen papier en een geopend boek met reproduc- ties van beroemde schilderij'en. Zijn smalle, witte handen hield hy ge- klemd om zyn benen om te belet- ten, dat er maar snige warmte uit de plaid de kamer zou inrollen. Zonder meer zou men kunnen zeg gen, dat de vry grote kamer ryk ge- meubeld was. Op de vloer lagen een paar kostbare Perzen met een frap- pantschone, dieprode kleur. Op de grote bolpoot-kast stonden antleke Chinese vazen en pullen. Het mcest werd men echter getroffen door de hyzondere schilderjjen aan de wand. Naast een kleine tekenlng van van Gogh hing er een brilllante Renoir. Wie zou er ooit een Renoir in deze vry schamele buurt hebben ge zocht? Toch glng zyn belangstelling, ook nu, meer uit naar een schildery, een portret -vnn een jonge vrouw, dat zeker van kwaliteit veel minder was dan de overige doeken. Inder- daad, het moest een zeer mooie vrouw zyn geweest die voor de schilder, een naloper van de Haagse School, had geposeerd. Het hing in een kostbare, vergulde îyst boven een lage rustbank. Toch was dit doek goed geschilderd: een levendl- Î;e uitdrukklng straalde van het ge- aat, waarin een paar ogen schit- terden als karbonkels, het sluike, donkere haar lag in een dikke wrong langs' de blanke hais. Mevrouw Dirkzwager vroeg zich dlkwyis af wanneer de mond van die vrouw eens zou gaan spreken. Zij, de we duwe, was de enige, die in de ka mer werd toegelaten als „hij" er was. Zelfs Myntje mocht niet bin- nenkomen: zy mocht wel stof af ne men en de kamer doen, maar alleen dan, wanneer „hy" er niet was. Een- maal aanwezig was het zyn streng- ste eis niemand tôt hem toe te la ten. In het begin was de weduwe wel verbaasd over de zonderling, maar toen hy een prys had ge noemd, die hy voor de ongemeubel- de kamers wilde besteden, 'was zy over aile mogehjke bezwaren heen- gestapt en bezag „hem", of beter ge zegd, bezag zy van Stuyvesant met andere ogen. Aile wensen willigde zij in en tenslotte werd hy een voor- deêl voor het huis. De weduwe kon nu haar andere kamers tegen een zeer billijke prys verhuren en daar- door was het ook mogeiyk de fami lie Wevers de twee kamers en de mansarde voor een lage prys te 'verhuren. De weduwe, en dat was overeengekomen toen hy met haar over de kamer sprak zorgde voor de was, deed boodschappen •voor hem, kookte. kortom zy ver- richtte aile dingen en zaken voor hem, die hy noodzakeiyk achtte voor zijn teruggetrokkenheld. Be- zoek ontving hy nooit. Waar hy eigeniyk vandaan kwam, ook dat was een raadsel. Nooit had hy zich daarover uitgelaten en de weduwe vond het dan ook onge- past om zaken uit te vorsen waartoe zy in zekere zin geen recht had. Niemand in huis had ooit een klacht tegen haar geuit over de gedragin- gen van dô zonderling, doch dit was logisch, immers hy sprak met nle- gnnwH mand. Met het verhuren van de overige kamers hield de weduwe danig rekening met de wensen van van Stuyvesant en over het alge- meen sprak zij er eerst even met hem over. Liet hy dan zyn bekend bromgeluid horen, dat meer goed- aardig dan kwaadaardig klonk, dan wist de weduwe genoeg, zyn nors gsxicht speelde dut geen roi meer. Zo was het ook gegaan, toen domi née Meyboom met haar was komen praten over de familie Wevers. Zy beloofde dominée de volgende dag te berichten hoe haar besluit was uitgevallen. In werkelijkheid kwam het neer op het besluit van Stuyvesant. Zij had hem gesproken over de moeilykheden van het gezin en daarna de nadelen opgesomd die zij by elk woord met een echtvrou- weiyk gebaar wist te verzachten. Drie jongens, een piano en even had zyn mond een bedenlcelyke trek la ten zien. Onmiddeliyk voegde de weduwe er by dat er een jongetje blind was en dat de zorgen van het huisgezin in handen lagen van de een en twintigjarige dochter, diepi- anolerares was. Maar goed, het re sultaat van die besprekingen was dan uiteindelyk in het voordeel van de familie Wevers uitgevallen en zo kreeg dominée Meyboom dan te ho ren, dat weduwe Dirkzwager er geen bezwaar tegen had. Maar nu vandaag, het was of er boven* zyn hoofd een kermis werd opgeslagen. Geren op de tfappen, geschreeuw en gekrys in de gangen, het slaan met deuren, neé, dat werd hem toch werkelljk te bar en met een bruusk gebaôr greep hy naar het schellekoord dat aan de lamp bungelde en begon reeds zijn beklag toen nauweHJks de weduwe de deur geopend had, Het moest uit zijn, hy Bloeg met zyn vulst op tafel en be- sloot zijn requisitorium met: waar- schuw de familie Wevers, U hebt te kiezen tussen haar en mil. Toen zy een ogenblik later de ka mer uit was, zat hy rustig geleund tegen de rug van de behagelijke stoeL Met een liefdevolle blik be- keek hij het portret van de schone en deze man met de meest vriende- lyke en zachtmoedige trek rond zijn mond zou niet te herkennen zyn Seweest in die welke een ogenblik aarvoor het uitgedonderd had: U hebt te kiezen tussen haar en- my. (Wordt vtrvolgd) Promotle en degradatla. Veendam heeft zijn laatste wed stryd in de le klasse gespeeld. Het is een _nederlaag geworden. De wed- srtrijd FrieslandVeendam werd een 31 overwinning voor de Friezen. Vrïesissbappe! jk EextHSC 3-4 On bel Jnniores-kamploenscliai» ▼an Oost-Groningen. Beelissingswedstrijd Juniores. A4: HSCVeendam 22 (zodat nog geen beslissing la rerkregen). Be Qoick Junîorestournooi: De ndapiranten A4 van HSC b®- haalden de 3e prys. Jeagàtournool „Hoogeaand" f Op' de eerste Pinlcsterdag werden prijzen géwonnen door de volgende jeugdelftallen: 1. Friesland (Dr. Reindersbeker) en verder médaillés door 2. Muntendam; 3. Emmen; 4. Velocitas; 5. Bato; 6. Noordster; 7. Hoogezand en 8. Eilermark. De tweede Pinksterdag was het resultaat: 1. WW; 2. Eilermark; 3 Velocitas; 4. HSC; 5. NBSC; 6. Hoo gezand; 7. Veendam en 8 Bato '(mé daillés). HAND BAI,. In de half-competitie om het dis- trictskampioensehap van Nederland (heren) heeft WIK op .eigen terrein qpn 65 overwinning behaald op Eindhoven. WIKH.V. Eindhoven 65. Tech- nisch was Eindhoven wel de beste ploeg, maar door enthousiast spel heeft WIK een overwinning uit het vuur kunnen slepen. Na plm. 10 min. namen de gasten de leiding. Diverse tegenaanvallen van WIK leverden geen succès op. Het missen van Roelfsema liet zich gevoelen. Spiekman deed echter zijti best hem zo goed mogelyk te ver- vangen. Na 21 minuten kwam de gelijkmaker uit een vrye worp (Groeneveld). Toen was het woord weer aan Eindhoven, in welks spel meer ver- rassing lag. Het gelukte de gasten 'de stand op 13 te brengen. By WIK werd nogal onzuiver geschoten, doch nog voor de rust bracht Groeneveld de stand op 23. Na hervatting was het eerste doel- punt voor Eindhoven, waarna de stand met doelpunten van Spiek man en Brouwer op 44 werd ge- bracht. By de gastheren vlotte het nu veel beter. De Wind zorgde bij WIK voor de leiding, en doordat zy het spel in handen bleven houden kon Groene veld de stand op 64 brengen. Tegen het einde kwam Eindhoven nogmaals sterk opzetten en de ach- terstand werd met een. punt ver- kleind. De laatste minuten verstre- ken onder grote spannlng, maar in de stand kwam geen verandering meer. KORFBAL, In de interlandwedstryd Engeland- Nederland heeft Nederland een be- langryke overwinning behaald. De eindstand was 27. Met de rust was de stand 04, MOTORSPORT. Op de tweede Pinksterdag heeft Sappemeer în het teken van de motor- sport gestaan. Motoren snorden door de straten, en het middelpunt was het gemeentfeiyk sportterrein, dat door de verkeersregeling gemakkelijk te berei- ken was. Het weer werkte ln aile opzichten mede, en zo trokken in de middag- uren dulzenden naar het sportveld, waar de V.v.V. In samenwerking met de plaatseltjke motorculb „De Tou- rist" grasbaanraces had georgani- seerd. Vlaggen wapperden, stemmen klonken door de luidsprekers en mo toren raasden. Do belangsteling was groot. Tussen 4 en 5000 liefhebbers waren aanwezig om te genieten van spanning en sen- satie. En men heeft waar gekregen voor zyn geld, want menige spannen- de rit was te. bewonderen. De politie had voor een uitstekende verkeersre geling gezorgd, terwyl het bestuur van „De Tourist" een organisatie op poten had gezet, die klopte als een bus. De Rijksverkeerspolitie te Win- schoten heeft dan ook zijn tevreden- heid betuigd over het wèrk van de plaatselijke politie en over de organi satie door de plàatseiyke motorclub. De volledige uitslagen luiden; 125 c.c.: 1. K. Prummel, Stadska- naal; 2. R. Coops, Assen; 3. P. Zaag- man, Oosterhoogebrug; 4. K. Stadens, Noordbroek en 5. S. Coops van Odoorn, 250 c.c.: 1. H. Borkhuis, Groningen; 2. M. v. d. Warf, Sappemeer, terwyl J. Plet uit Groningen in aanmerking kwam voor een troostprijs. 350 C.C.: 1. D. Rykens, Groningen; 2. P. Spandau, Hoogkerk; 3: A. v. d. Warf, Sappemeer. 600 c.c.: 1. H. Heykens, Vrooms- hoop; 2. D. Rykens, Groningen; 3,^H. Swalve, Hoogezand en 4. A. v. d. Warf, Sappemeer. Handicaprace: 1. R. Coops, Assen; 2. H. Swalve,. Hoogezand; 3. P. Span dau, Hoogkerk; 4. H. Vos, Stadska- naal. Snelste ronde: 1. K. Prummel, Stads- kanaal; 2. H. Borkhuis, Groningen; 8. D. Rykens, Groningen. De snelste ronde van de dag werd gemaakt door H. Heykens en wel in 8.54.6 (dat is een snelheld van onge veer 72 km. per uur). Ten slotte werd nog een prys be- schlkbaar gesteld voor de grootste pechvogel van de dag, hetgeen was de heer D. de Vries van Groningen. Vanzelfsprekend moest iedere prijs- winnaar een ererondje rydea. Onge- lukken kwarnen niet voor. Na afloop der wedstryden begaven de ryders zich naar het Parkhotel, waar de heer Boelkes met een toepas- seiyk woord de prijzen uitreikte. De eerste prys in de handicaprace, een verzllverde médaillé werd aangeboden door de heer Boelkes en de 2e pVys door de heer Schaap. De prys voor de snelste ronde van de dag (een paar motorryiaarzen) werden geschonken door de heer Paardekoper vàn Gieten. De overige prijzen waren van de mo torclub. In het Parkhotel bleef men nog ge- ruiroe tyd gezellig bijeen,,

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3