PLAATSELUK NiEÙWS |N DE BEKLAAGDENBANK De H.B.S» een school voor de praktijk en opleidingsînstifuut voor hoger onderwijs. SPELDJESDAG SAPPEMEER. Reeds in 1941 wilde de heer Rowaan Vrijdagmiddag had bi.i de Klel- zijn bedrijf gaan verbouwen. Burge- nemeersterbrug een aanrijding plaats meester Tuin was toen van mening, tussen een wieirijder en een motor- dat Hoogezand vergaderruimte en rijder. De wieirijder liep een hoofd- goedkope logeergelegenheid nodighad, wonde op. daarom had het plan van de heer Ro- H. waan de volledige steun van de heer Zaterdagmiddag had Tuin. Er werd toen een-aanvang ge- Tuinbouwvakschool een bijz. veig maakt met de verbouw, doch toenbur- ring piaats van tainoouvV- en gemeester Tuin door de Duitsers werd bo uwvakonderwijzers van e pi gearresteerd heeft de heer Rowaan cies Groningen en Drenthe, waarin a werk vrjjWiHig stopgezet, omdat hij scheid werd genomen van ir. J. nee - a]g goede Nederlander niet afhankelijk stra, Rijkstuinbouwconsulent vooi wilde zijn van Duitse- en N.S.B.-in- beide genoemde provincies. stanties. Onmiddellijk na de bevrij- Nadat de agenda van de jaanij i din^ wendde de exploitant zich weder vergadering was afgewerxt, spiak burgemeester Tuin. Er was ech- Heemstra een afscheidswoord, waa ter toen een vergunning om te bou- hij een overzicht gaf van de gesc 1 - nodig. Deze vergunning werd dénis van het land- en tumbouwon- derwijs, en waarin hij wees op de gro- te verdiensten van de heren Dr. R. van Hoek en Dr. Van der Zande. Spr. waardeerde het werk van de cursus- leiders en wees op het belang van de tuinbouw en zijn beoefenaars ij e zjjn réde) welke hij Zaterdagavond ter gewone cursussen, die als oudstevor gelegenheid van de ingebruikneming van dit onderwijs zoveel voor de vo - van de baan heeft gehouden. Hij uitgang in de tuinbouw hebben g e- wenfde de exploitant succès, daan. In dit verband had spr.^crRie g y afwezigheid van de burgemees- ter van Hoogezr J 1 "T i geschiedde de daan. In dit veroanu nau i'. Bij afwezigheid van de burgemees- op de houding van het prov. Bestuur ter van Hoogezand, de heer H. de Wit, van Groningen, dat in tegenstelimg gCSChiedde de openingsplechtigheid met de andere provinciale bestur door de loco-burgemeester, de heer deze cursussen niet subsidieert. te A Klok, die met een toepasselijk glotte dankte de heer Heemstra woord het lint doorkninte Er waren SlOtte uaiurvc onderwijzers voor de samenwerking Namens de aanwezigen voerde daar- na de heer L. Bultena van Uithuizen het woord. Door deze vergadering hadden de tuin- en tuinbouwvakonder- wijzers gelegenheid van hun ge hôtel een grote verbetering. In de eer- lens jegens hun chef blijk te geve ste piaats is een prachtige serre aan- Spr. betreurde het feit dat Ir. Heem- gezellig gemeubileerd, stra wegens zijn gevorderde lee ij bestemd is te dienen als kegelhuis. zijn functie moet neerleggen en ro_em" Verder is er een ruime en moderne Melles Wisselbeker de zijn wijze van optreden, waaraoo garde-robe gebouwd met nieuwe toi- aangwezen om het di .«.•^./^/r.wurri'TiÉiv.Q bpm zijri. gaan waar letten r-oP^oiiîiro o-pnwnnrdie'en on de als mens, als m ne zi*jxx -j— a. garue-rooe geuuuwu nrei nieuwe eut- aaiign^n - de onderwijzers hem zijn gaan waa - jey-en dje een voortreffelijke indruk genwoordigen op de Landelijke wed deren als raadgever, als mens als maakt ™en 2e en 3e Dr lesgever en voorts om zijn grote k,en- Ten slotte wer(ien de aanva^^^" nis en zijn vele arbeid. Als stolieuj geprojecteerde kelders omgezet in een Groningen. Hierna werd een démon- ■uu-îlr- imn hun b nOÉTacllting Werden ue l/ûo-tklVtQQti nociT* mpn m deren als raadgever, nis en zijn veie aiuem. V Jgeprojecteerae Keiaers mccu blijk van hun hoogachting werden kegelbaan, welke, naar men ons van stratie wedstrijd gehouden, waaraan heer Heemstra enige geschenken^aal^ deskundige zljde v""'1 fraaiste banen geboden, terwijl mevr Heemstra, die ook aanwezig was, bloemen ontvmg. Nadat de heer Heemstra, mede na mens zijn echtgenote zijn dank had betuigd voor de blijken van genegen- heid werd een foto genomen van de srroep, waarna de scheidende consu ment met een handdruk van ieder per- soonlijk afscheid nam. Mevr. M. BakemaBiel heeft ontslag genomen als lid van de raad dezer gemeente. Als opvolger staat op de lijst der C.P.N. vermeld de heer K. Pot te Sappemeer. Uitslag wedvlucht Postduiven- ver „De Luchtstormers" H.-S. ge houden op 23 Mei vanaf Quienais (België), afstand 373 km. In con cours 91 duiven, los 7.45 uur. Aan- komst le duif 13.35.18, snelheid 1165.4 m. per min., aankomst 23e dun 14 33.20, snelheid 916.16 m. per mm. 1 3, 4, 6, 12, 23 H. Seif; 2 J. Bos- ma- 5, 18 G. Velthuis; 7 J. Blaauw; 8, 9, 10, 15, 16, 20, 22 R. de Vues; 11 T. Smit; 13, 19 H. Scheen; 14 J. Wol- dring; 17 W. K. Limberger; 21 L. de Hssn. Aangewezen duif J. Blaauw met no. 7, ringnummer 726667. TRIPSCOMPAGNIE. Alhier werd o.l.v. de heer G. Wierth een afd. van de P.v.d.A. op- gericht met aanvankelijk 16 leden. HOOGEZAND. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een ernstige brand gewoed in een huis aan de SmiTa- laan, bewoond door de gezinnen G. Geerdes en M. van Sloten. De brand brak door onbekende oorzaak uit in de woning van het gezin Geerdes, waar alleen vrouw en twee kmderen thuis waren. De heer Geerdes had dienst in de nachtploeg van de Che- mische Fabriek. Omstreeks half één werd de brand gesignaleerd. De brandweer arnveer- de ter plaatse, en was, omdat er geen brandput was, aangewezen op de Molensloot voor water, waai'door veel slangen moesten worden uitge- legd. Ook de politie was aanwezig o.iw. adjudant van Dijk, terwijl ook de burgemeester op de plaats van de brand arriveerde. Om ongeveer 3 uur waren de vlam- men gedoofd. De woning van het ge zin Geerdes brandde geheel uit; de inboedel ging verloren. De inboedel van de familie van Sloten kon naar buiten gebracht worden. De verzekering dekt de schade. Het perceel behoort toe aan ,de heer Suurmeijer. De collecte van het Centraal Genootschap voor Kindervacantie- en Herstellingsoorden heeft hier f 349.02 opgebracht. Maandag had een goedgeslaag- de proefvaart plaats op de Eems van het m.s. „Noordzee" gebouwd door de C.V. G. J. v. d. Werff's Scheeps- bouw te Westerbroek en bestemd voor de heer E. Mooy van Gronin- gen. Het schip heeft een D.W. van 400 ton; de afm. zijn 39.75 x 7.35 x 2.85/ motor, met een hijsvermogen van 2 ton. wen nodig. Deze vergunning werd slechts verkregen voor een gedeelte van de oorspronkelijke plannen. Met het werk werd begonnen, toen mate- riaal beschikbaar was, dat was in September van het vorige jaar. Van dit ailes sprak de heer Tuin in woord het lint doorknipte. Er waren veel bloemstukken. Na afloop van de officiële opening bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De verbouwing betekent voor het naax iiidi v/iio vuu j o - mededeelde tôt de werd deelgenomen door 2 ploegen uit in het Noorden be- Groningen en 2 ploegen uit Appinge- hoort. De kegelaars in deze omge- dam, met als uitslag le Groningen, richte gelegenheid en een drietal ver- 2e Appingedam. enigingen houden hier hun clubavon- SiDDebUREN. den- De heer K. E. Helder, hoofd der Bij de fa. E. J. Hylkema, Bijzondere School, alhier, herdenkt op Scheepswerf „Voorwaarts" te Mar- -, Juni a s de dag dat hij 25 jaar ge- tenshoek zal hedenmiddag te water leden ais zodanig werd benoemd. cfP>lat^r> Hp stalPTI motor- worden gelaten de stalen motor coaster „Banka" groot 400 ton D.W., gebouwd voor rekening van de heer A. Boerma te Groningen. Het schip is van het raised quar- terdektype. De afmetingen zijn: lengte tussen loodlijnen 39.75 m., lengte over a 44.50- m., breedte over spanten 7.35 m. en een holte van 2.85 m. resp. 3.70 m. De coaster heeft over de gehele lengte een dubbele bodem voor waterballast en olie, en zal worden voorzien van een 240 pk. 4 cyL 4 tact Industrie motor, en hulpmotor van 16 pk. Het schip is gebouwd onder klasse Bureau Veri tas en Scheepvaart Inspectie. De kiel zal gelegd worden voor een 350 tons motor coaster, bestemd voor de heer J. Smith te Delfzijl. Voorts is kort geleden aan de werf opdracht gegeven door de heer H. Ph. Bonninga te Groningen tôt de bouw van een motor-coaster van 400 ton, die zal worden uitgerust met een 240 pk. Appingedammer Brons 4-tact motor. KIELWINDEWEER. Maandag is Mej. -Î-., alhier, te water geraakt en verdronken. Toen Mej. J. op het droge was gebracht arriveerde spoedig Dr. Binnerts om de eerste hulp te verlenen. Het slachtoffer was toen echter reeds overleden. NOORDDIJK. -De zegelverkoop ten bate van de Stichting Tentoonstelling De Ne- derlandse Vrouw 18981948 heeft in dezegemeente f 64.2414 opgebracht. Dezer dagen vergaderde de raad dezer gemeente. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat zij hun goedkeuring onthielden aan het met 6 tegen 1 stem genomen besluit van de gemeenteraad bet'reffende de ver bouwing van het Gemeentehuis. Spe- ciaal betrof het onthouden der goed keuring het niet gunnen van het hoofdwerk aan de laagste inschrijver. Op voorstel van B. en W. besloot de raad met algemene stemmen een ge heel nieuwe inschrijving ti houden voor dit gedeelte van het werk.. De heer A. van Assen pleitte voor een gezamenlijk Jubileumfeesc, om streeks 31 Augustus. Naar aanleiding daarvan deelde de voorzitter mede, dat hij reeds moeite had gedaan, dit plan te verwezenlijken, maar dat het om financiële redenen niet kon door- gaan. Ieder dorp zou de feesten zelf organiseren. De heren Dijkhuis en Borkema we- zen op enkele vuilophopingen in de ge meente. ENGELBERT. In café de Groot had een leden- vergadering plaats van de afd. Noorddijk van de Partij van de Ai- beid, onder presudium van de heer P. Knollema. De heer A. van Assen bracht uitvoerig verslag uit van het congres te Amsterdam. Verder wer den de a.s. verkiezingen besproken. Het aantal leden bleek weer te zijn toegenomen. SCHIEDWOLDE. Zaterdagmiddag werden in het hôtel Wijchgelsheim, alhier, de dis- trictswedstrijden van de Ned. Ver. „E.H.B.O." gehouden. In verband met het 10-jarig bestaan van de afdeling Duurswold viel aan deze de eer te beurt als gastvrouwe op te treden. De voorzitter van deze afd., de heer J. Brink te Hoogezand, sprak het ope- ningswoord en heette in het bijzonder welkom het Districtsbestuur, de jury, bestaande uit de doktoren Wildervank, Schrage, ten Cate en Duchli, de cen trale jury, de doktoren1 Jensema, Kok en Kuipers, alsmede ,de genodigden, waarna hij in het kort de bijzonderhe- den gedurende het 10-jarig bestaan der afd. de revue liet passeren. Hierna sprak de voorzitter van het Districtsbestuur, de heer Niekus van Groningen. Aan de wedstrijd werd door ploegen deelgenomen uit Gronin gen, Haren, Appingedam en Duurs wold. Aile ploegen wisten hun op dracht tôt een goed einde te brengen ofschoon in de uitvoering nogal ver- schillen waren waar te nemen. Het resultaat was dat de eerste prijs werd behaald door Siddeburen, een onder- afdeling van Duurswold. De leidervan deze ploeg, de heer J. Akkerman, wist de Leidersprijs te winnen. Deze afd. ontving een médaillé, aangeboden door het Gem.bestuur alsmede de Dr. en werd tevens district te verte- De afd. Siddeburen van de C. B.T.B. vergaderde Woensdag in „Re- hoboth" o.l.v. de voorzitter, de heer H. H. Koop. Deze bracht na ORening ver slag uit van de te Groningen gehou den Hoofdbestuursvergadering. Naar aanleiding hiervan werd de nieuwe loonregeling besproken. Aile aanwezigen gaven zich op voor deelname aan het jubileumfeest van de Bond, in verband met het 30-jarig bestaan. Hierna volgde een bespreking over verschillende bestrijdingsmiddelen van onkruid. Mej. J. Vink, alhier, slaagde voor het diploma machineschrijven. OVERSCHILD. De begrafenisvereniging hield haar jaarlijkse algemene vergadering in café Elema. Bij de gehouden be- stuursverkiezingen werden de aftre- dende leden, de heren G. Doornbos en E. Sander herkozen. De boeken van de penningmeester sloten met een nade- lig saldo van f 11.23. In de plaats van de heer A. Damhof, die de functie van voorganger ruim 25 jaar heeft vervuld, werd benoemd de heer H. Bakker. 14.000 EIEREN IN DE HOOFDSÏAD AAN HET ROLLEN. 12.600 eieren, verpakt in 35 kisten, plus een 2 ton Chrevolet vrachtwa- gen waarmee zij vervoerd werden zijn Maandagmiddag te Amsterdam gestolen. Gistermorgen vond een -po- litieagent de lege wagen op de Oos- terdoktersdijk terug, de eieren zijn vooorlopig spoorloos. 1440 eieren, de mhoud van vier kisten vielen giste- ren, toen het touw, waarmede deze op een wagen waren gesjord, brak, op het straatdek tôt struif. SMOKKELAAR DODELIJK GETROFFEN. Maandagavond wilde een Belgische vrachtauto, geladen met koeienhui- den van Nederlandse zij de de grens passeren bij het gehucht Turkeye nabij IJzendijke. Commiezen som- meerden de chauffeur te stoppen, doch deze gaf hieraan geen gevoig. De douane opende daarop het vuur, waardoor de chauffeur, een Belg, do- delijk werd getroffen. De auto kwam in een sloot terecht. De tweede in- zittende werd eveneens getroffen, doch wist te ontsnappen. Het stoffe- lijk overschot van de Belgische chauffeur werd naar het ziekenhuls te Oostburg overgebracht. BRAND MET VELE EXPLOSIES. In een vuurwerkfabriek te Leiden brak dezer dagen brand uit. Dat hield in, dat een waar bombarde ment losbarstte. Vuurpijlen, zeven- klappers, voetzoekers enz. exploi- deerden. De aanwezige werklieden namen ijlings de benen. Eén van hen be- kwam brandwonden. Onder spéciale dekking, om niet door het ontploffende vuurwerk ge troffen te worden, wist de brand weer het geheel brandende gebouw- tje te bereiken, waarna het vuur met twee stralen werd gedoofd. Het ge hele gébouwtje brandde uit. 15 JAAR VOOR GERBSCH „OME KEESJE". Het Amsterdamse bijzonder ge- rechtshof, gistermorgen uitspraak doende, veroordeelde de 59-jarige Duitser Wilhelm Friedrich Gerbsch, bijgenaamd „Ome Keesje" tôt een gevangenisstraf voor de tijd van 13 jaar met aftrek van preventieve de- tentie. Op 11 Mei j.l. eiste de, procureur- fiscaal de doodstraf tegen Gerbsch, wegens diens beestachtig optreden in het kamp Zoeschen, een strafkamp waarin zich arbeiders van verschil lende nationaliteit bevonden, onder wie vele Nederlanders. Verscheidene van de hem tenlaste gelegde mishan- delingen ontkende de veroordeelde tijdens de zitting met zijn steriotype: „Ich weiss von nichts". Gerbsch^ kreeg het recht tôt beroep in cassatie. ABE LENSTRA NIET NAAR OSLO. Naar het A.N.P. verneemt zal Abe Lenstra, die als linksbuiten in het Nederlands elftal was gekozen voor de wedstrijd tegen Noorwegen, wel ke hedenavond te Oslo plaats vindt, de reis naar- Scandinavië niet mee- maken op medisch advies. Naar men weet heeft Lenstra in de kampioens- wedstrijd van Zondag j.l. een bles sure opgelopen en de geneesheer achtte het beter, dat hij heden nier naar Oslo zal vertrekken. Bij de reserves is Bas Temming van DOS gekozen. De Utrechtenaar trof het wel heel ongelukkig toen hij gisteravond uit de bus in Rotterdam stapte, op weg naar de laatste trai- ning en daarbij door zijn enkel zak- te. Ook Temming zal de reis naar Oslo niet meemaken. De keuzecommissie van de K.N.V. B. heeft besloten alsnog naar Oslo mee te nemen de ADO-speler Cla- van. Het definitieve elftal zal, in verband met het uitvallen van Len stra en Temming, pas Woensdag in Oslo worden samengesteld. MEER DAN 2200 NEDERLANDERS WILLEN NAAR PALESTINA. (Van onze Haagse correspondent) Thans zijn er in totaal meer dan 2200 Joden in Nederland, die papie- ren hebben aangevraagd voor het Heilige Land, aangezien de Ooodse instanties echter voorrang verlenen aan de ontheemden, rekenen de Ne derlandse Joden er ep, dat het nog enige tijd kan duren, voordat zij naar Israël kunnen vertrekken. GEMEENTEN, DIE NIET GOED OPPASSEN, ZULLEN GESTRAFT WORDEN. Minister In 't Veld heeft besloten maatregelen te nemen tegen ge- meentebesturen, die niet voldoende medewerken om „zwarte" bouw te bestrijden. Wanneer in een gemeen te wordt gebouwd zonder dat daar- voor de vereiste vergunning is ver kregen, en het gemeentebestuur is daartegen niet voldoende opgetre- den, dan wordt het dubbele van het bedrag, dat besteed is aan het „zwarte" bouwwerk afgetrokken van het toegewezen bouwvolume. DE EERSTE TOMATENKWEKER OVERLEDEN. Maandag overleed te Wateringen de heer H. C. Camfferman, Naald- wijker van geboorte, in de leeftijd van 87 jaar. In 1891 was hij de man, die voor het eerst proeven nam met het in bedrijf telen van tomaten. Hij plant- te deze na de. sla in het voor jaar als tweede teelt in een muurkas. In het Zuiden van Europa was de tomaat reeds lang een zeer gezochte vrucht en werd vrijwel bij ailes gegeten. Helemaal onbekend was de tomaat in het Westland wel niet, want zij werd hier en daar aangetroffen als ,,Pontamoers" (pommes d'amour of liefdesappelenj, zij werd echter voor oneetbaar gehouden en beschouwd als siervrucht. Maar toen in 1895 de tuinbouw- leraar C. H. Claessen na een studie- reis in Engeland opnieuw proeven nam, werden de uitkomsten reeds beter. Voor wie de lbgere school bezocht heeft staan zo hebben wij in onze vorige artikelen gezien de poorten van vele insteî- lingen welke uitgebreider algemeen vormend en vakonderricht geven, open. Alvorens wij overgaan tôt het" bespreken van cur sussen en on'derwijsinstellingen, welke men kan bezoeken in zijn vrije tijd, moeten wij even stilstaan bij het zeer belangrijke middelbaar onderwijs. In het bijzonder willen wij het daarbij hebben over de onderwijsinrichting welke door Thorbecke werd ingesteld, met het doel een school te stichten voor de practijk, maar welke school zo zeer voldeed, dat zij mede 1s geworden tôt een voorbereldend instituut- tôt het hoger onder wijs, de H.B.S. TRIBUNAAL VEENDAM. Luii uc ami. m.,!, -- In verband met de opheffing van 3 70 m., is van het Raised Quarter- de Tribunalen per 1 Juni a.s. werd deck-type en gebouwd onder klasse Vrijdag de laatste zitting gehouden British Corp. Grote Kustv. Ned. van het Tribunaal Veendam. In ons Scheepv. Insp. nummer van Zaterdag vermeldden De motor is 200 pk. viertact Indu- wij reeds de uitspraken der behan- strie-motor, waarmede het schip een delde zaken. Wij menen op één zaak snelheid haalt van 8% mijl. De hut- wat uitvoeriger terug te moeten ko- ten zijn voorzien van centr. verwar- men: ming, warm en koud str. water en De zaak tegen Wolter Lemstra, electr. verlichting. was reeds eerder behandeld. Hem Op het voorschip is geplaatst een wQrdt ten lagte gelegd het ndmaat- motorankerlier met 8/10 pk. motor, schap yan NgBj Ec Front en Ned. terwijl op het mastdek 2 hijslieren yolksdienst, het aangeven van adres- geplaatst zijn, elk met een 8/10 pk. -- sen waar radio-toestellen opgebor- gen waren en waar onderduikers za- - ten. Voorts heeft hij aan de Duitsers Na de officiele proefvaart is het egd waar zekere W. C. Wardenaar schip door de eigenaar overgenomen. woonde> die werd gearresteerd en Maandagavond vergaderde de naa.r Duitsland gezonden, waarbij hij Supportersvereniging „Hoogezand" in jn Oraniënburg is overleden, en hij het hôtel Rowaan. Er werd o.a. be- heeft inlichtingen gegeven over dé sloten, dat getracht zou worden een heer W. J. Berg te Sappemeer, die wedstrijd te spelen tegen de Suppor- door een Duitser is doodgeschoten. tersvereniging F.V.V., waarvan de op- uit het nader onderzoek is niet brengst zal worden bestemd ten bate komen vast te staan, wat ten laste van de jeugd. werd gelegd. Verd. is niet naar de Zaterdagavond is de kegelbaan Duitsers gegaan, maar die zijn bij in het hôtel Rowaan in gebruik ge- hem gekomen, menende dat Warde- nomen. Aanwezig waren delegaties naar daar woonde. van 15 kegelclubs en de heer J. Tuin, Mr. Vos meende dat verdachte terwijl het Gemeentebestuur was ver- toen toch niet kon zeggen, dat hij tegenwoordigd door de wethouders A. dat niet wist, terwijl deze W. enkele Klok en H. W. Plinsinga en de ge- huizen verder woonde. Daar ook de meente-secretaris, de heer J. J. Prins. andere bezwarende feiten niet door getuigen in het vooronderzoek wa ren bewezen, zou hij het billijk vin- den indien de beschuldigingen nietig werden verklaard. Dat heeft het tribunaal niet ge daan, doch over een maand wordt hij in vrijheid gesteld, werd voor 10 jaar uit de kiesrechten ontzet terwijl een bedrag van f 1000 werd verbeurd verklaard. Waarlijk geen hoge prijs om een toegewijd N.S.B.er te zijn! TRIBUNAAL GRONINGEN. Zaterdag werd de zaak behandeld tegen de Scheepswerf Pattje te Wa- terhuizen. Terecht stonden drie he ren Pattje, n.l. 2 directeuren en een procuratiehouder en Mej. Pattje, comm. der vennootschap. De tenlastelegging bevatte, zoals voor aile werven, de bouw en ver bouw van schepen voor de Duitsers. Bovendien werd gedaagden ten las te gelegd het bedrijf te hebben ge- moderniseerd, nieuwe machines te hebben aangekocht, om een groter electriciteitsrantsoen te hebben ge- vraagd, en prestatietoeslagen te heb ben betaald aan de arbeiders. Eén der heren Pattje protesteerde tegen de wijze waarop door de P.R.A.C. het onderzoek werd geleid. Een lid van het Tribunaal noemde de houding van besch. J. J. Pattje, die geweigerd heeft met de Duitser Kiihn een borrel te drinken en hem niet in huis wilde ontvangen, flink. De heer Pattje wees op de pressie die door de Duitsers werd uitge oefend, en bracht naar voren, dat door de uitrusting van de werf te moderniseren, de werkzaamheden konden worden vertraagd. De verdediger, Mr. R. A. Vos toon- de aan, dat de tijden die nodig wa ren om de Duitse opdrachten uit te voeren abnormaal lang waren, dat de berekening van het vermogen van de Fa. Pattje door de P.R.A.C. onjuist zijn en dat de extra stroom bij het P.E.B. werd aangevraagd voor andere doeleinden dan voor het bou wen van schepen voor de Duitsers was. Hij verzocht om vervallen-verkia ring van de tenlastelegging. Uit spraak Vrijdag. De C.V. G. J. v. d. Werff's Scheeps bouw te iWesterbroek was in verzet gekomen tegen het eerder uitge- brachte advies (verbeurdverkl. van f 25000). De vennoten worden ervan beschuldigd voor Duitse instanties en Duitsers te hebben gewerkt. Mr. Bok noemde de houding van de 70-jarige heer van der Werff en zijn beide zoons „fair". Mr. Benes schetst de moeilijkhe- den, waarin het bedrijf heeft ver- keerd en vroeg vervailen verklaring van de beschuldiging. Vonnissen: Werf Brôerken te Wes terbroek; J. G. Broerken verb. verkl. f 6000; M. Broerken intern. gelijk aan de voorintern. ontz. uit de kiesr. en verb. verkl. f 250.Jac. Brôer ken en Joh. B. Brôerken "dagvaar- ding vervailen verklaard. Met de heer J. K. van Leeuwen,j directeur van de R.H.B.S. te Sappe-, meer, met wie wij eens zijn gaan praten, spraken wij allereerst over j de voorbereidende opleiding. die H.B.S.-leerlingen moeten hebben Alleen de meest intelligente scholie- ren kunnen na 6 klassen van de la- gere school te hebben doorlopen op de H.B.S. komen. Het merendeel heeft een nadere opleiding nodig. Gunstig zou zijn indien hiervoor in ons rayon, evenals in verschil lende andere grote plaatsen, in een der bestaande scholen een aparté klasse zou worden gevormd, het zgn. 7e leerjaar. Nog gunstiger zou zijn, indién er een 6e en 7e klas zouden zijn die de leerlingen zouden voor- bereiden voor het middelbaar onder wijs. Zoals gezegd, een dergelijke oplei ding bestaat in ons rayon nog niet en daarom zijn vele leerlingen ver- plicht gebruik te maken van een klasse van de ULO. Maar de ULO is een onder wij sinstelling, die naast de HBS staat en die een eigen leerplan heeft. Aan leerlingen, die na een jaar ULO-onderwijs naar de HBS willen moeten daarom bijlessen worden gégeven. Omdat deze leer lingen naast het gewone ULO-pro- gramma de opleidingsstof te .verwer- ken krijgen, zou er gevaar voor over- belasting kunnen ontstaan. Toelatingsexamen. Om tôt de HBS te worden toege- laten moet een examen worden af- gelegd. Acht het hoofd van de school waarvan de leerling komt, dat hij geschikt is voor de HBS, en is zijn toelatingsexamer^ voldoende, dan staat de HBS voor hem open. Luidt het advies ongunstig en is het exa men onvoldoende, dan wordt de can- didaat afgewezen. Indien het advies en het afgelegde examen niet over- eenstemmen, dan is het afleggen van een mondeling examen noodza- kelijk. De functie van de H.B.S. Het onderwijs aan de H.B.S. heeft een tweeledig doel: de leerlingen tôt een hogere graad van ontwikkeling te brengen en hen te prepareren voor de practijk, en om hen voor te bereiden voor het hoger onderwijs. Bovendien is het H.B.S.-onderwijs gesplitst in de afd. A. (literair-eco- nomische afd., waarbij het econo- misch onderricht domineert) en afd. B. (wis-natuurkundige afdeling). De splitsing komt na het derde school- jaar. De waarde van het H.B.S.- diploma. Voor hen, die een practijk-functie gaan bekleden in fabriek of op kan- toor is het diploma van de H.B.S.-A van het meeste belang. Dit diploma ten bate van de Combinatie van Prot. Christ. Instellingen voor Kinderbescherming in Nederland. Zoals de lezers van dit blad bekend zal zijn, wendden de hieronder ge noemde instellingen zich tôt nu toe ieder afzonderlijk tôt U om financiële steun voor haar arbeid. Van nu af aan zullen deze instellin gen, een zestal, zich, mede op last van het Centraal Archief- en inlich- tingenbureau inzake maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam, gezamelijk tôt U wenden. Dit betekent dat de opbrengst van de bovenaangekondigde speldjesdag gelijkelijk onder deze instellingen zal worden verdeeld. Aan allen wordt dan ook dringend verzocht, eraan te willen denken dat nu zich zes instellingen gelijk tôt U wenden, het zeer gewenst is dat Uw gave daarmede in overeenstemming wordt gebracht. De instellingen zijn: 1. Jongensop- voedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen; 2. Stichting Hoender- loo; 3. Heldring-gestichting te Zetten; 4. Marthastichting,. Alhpen aan de Rijn; 5. Nederlandsch Mettray te Eef- de; 6. Weesinrichting „Neerbosch" te Neerbosch. Vorengenoemde instellingen verple- gen tezamen enige duizenden kinde- ren en jonge mensen. Men wijst erop, dat elk van deze instellingen haar zware lasten en zorgen kent; dat elk van deze instel lingen kampt met de door de oorlog toegebrachte schade en nadelen; voorts dat allen staan voor de bittere noodzaak tôt uitbreiden, omdat een ontstellend aantal jongeren, mede door de oorlog ontwricht, gezonken en verwaarloosd, wachten op opname in vorengenoemde instellingen. GEESTVERMOGENS VAN TAXI-ROVER WORDEN ONDERZOCHT. Het gerechtshof te Amsterdam heeft besloten de zaak tegen de 23- jarige Haagse koopman Lahnstein die in Augustus van het vorig jaar in Halfweg een overval heeft ge pleegd op een Amstesëamse taxi- chauffeur, voor onbepaalde tijd aan te houden. Een onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld Zoals bekend heeft L. de chauffeur opdracht gegeveri van de hoofdstad naar Haarlem te rijaen. Onderweg beval hij de chauffeur een zij weg in te slaan en te stoppen, waarna hij met een revolver een kogel op hem afvuurde. Het projectiel ging door de arm van de chauffeur, maar stuit te op eén rib af, waardoor hij niet levensgevaarlijk werd gewond. L. is er daarop met de taxi vandoor ge gaan. De Haarlemse rechtbank heeft hem voor dit feit veroordeeld tôt vier jaar gevangenisstraf. kan verder gebruikt worden 'als ba- sis voor studie aan de Handelshoge- scholen te Rotterdam en te Tilburg en de handelsfaculteit aan de Am sterdamse universiteit, voorts voor studie in sociale geopraphie, op leiding in de politieke wetenschap- pen aan de Amsterdamse universi teit en voor opleiding tôt notaris. Naast verschillende practijk func- ties dient het diploma van de H.B. S.-B als fundament voor studie in medicijnen, voor tandarts, dierenarts in wis- en natuurkunde, scheikunde, pharmacie (apotheker), plant- en dierkunde, aardrijkskunde, accoun- tancy (Hogescholen te Rotter dam en Tilburg of faculteit aan universiteit te Amsterdam), voorts dient het tôt basis bij de studie tôt ingénieur, notariaat, hogere func- ties bij de Nederlandse Spoorwegen, Indische ambtenaar B.B., officier bij leger, vloot en luchtmacht, politie- inspecteur, vlieger, en geeft toegang tôt de Rijksbelastingsacademie te Rotterdam, dé académie voor licha- melijke opvoeding, de tekenacâde- mie, de 2e klasse van de M. T. S. en de tweede klasse van de hogere tex- tielschool te Enschede. Ten slotte moet worden opge- merkt, dat krachtens een huidige noodmaatregel, uitgevaardigd in verband met het tekort aan onder- wijskrachten, bezitters van het H.B. S.-diploma in één jaar kunnen worden opgeleid tôt onder wij zer. Voor enkele studies, welke niet in dit artikel genoemd zijn, moeten de studenten een gymnasiale opleiding bezitten, ôf zij moeten naast het H.B.S.-diploma een aanvullend staatsexamen in Grieks en Latijn doen, waarvoor een studie van 1 of 2 jaar nodig is. OMVANGRIJKE BONNEN- ZWENDEL ONTDEKT. De C.C.D. te Assen is in samen werking met de gemeentepolitie te Hoogeveen een omvangrijke bonnen- zwendel op het spoor gekomen, welke zich uitstrekt van Hoogeveen naar de Zuid-Oost-hoek van Drenthe, alsmede naar Amsterdam, Arnhem en het Gooi. Tal van arrestaties werden ver- richt. De vorige week wist de politie de Gebr. S. te Beilen te arresteren, die ervan werden verdacht handel te drijven in bonnen, terwijl zij per trein op weg naar Amsterdam waren om hun bonnen aan de markt te bren gen, slaagde de politie erin ze in ar- rest te stellen. Dit was de aanleiding, dat de politie een omvangrijk onder zoek instèlde. Zo werden tal van op- kopers in Rotterdam, Amsterdam en Hilversum, die deze bonnen van de Gebr. S. kochten, gearresteerd. Met deze bonnenzwendel zijn o.m. duizen den vleesbonnen gemoeid. Personen te Emmen, Hoogeveen, Nieuw-Amster- dam, Nieuw-Weerdinge, Ter Apel en Hilversum werden voorts gearres teerd. Vooral met de arrestatie van een Hilversummer schijnt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Het onderzoek is in voile gang. Zo worden nog ongeveer een vijftigtal personen verdacht, die nog nader ver- hoord zullen worden. Men deelde ons mede, dat nog tal van arrestaties zullen volgen. BEDOLVEN SCHUILKELDER TE TJILATJAP ONTDEKT. De Bandoengse legergravendienst heeft in Tjilatjap een bedolven schuilkelder ontdekt, waar honderd honderdvijftig personen in Maart 1942 de verstikkingsdood vonden, toen de trein uit Cheribon bij aan komst op het station te Tjilatjap werd gebombardeerd en een bom de schuilkelder van het station deed in- storten. De slachtoffers zullen na identificatie op het Ereveld Pandek te Bandoeng worden bijgezet. DE ZGN. LARENSE PAKKETTEN- AFFAIRE. Zoals bekend, heeft de justitie eni ge maanden geleden op grond van vermoedelijk gepleegde fraude een hoeveelheid goederen in beslag geno men, afkomstig van een particulier geschenk-zendingenburéau in Indië, welke goederen middels een in Laren (N.-H.) gevestigd kantoor zouden worden gedistribueerd onder de ge- adresseerden in Nederland (de zgn. Larense pakketten-affaire). De ju stitie is thans zover met het onder zoek gevorderd, dat met een verde- ling der aangetroffen producten een aanvang kan worden gemaakt. De volgende regeling is hierbij getroffen: Zij, die volgens aanwijzingen van de Indische en Nederlandse admini- stratie tôt dusverre nog niets van de aan hen afgezonden producten in hun bezit hebben gekregen, ontvangen volledig hetgeen door de gever voor hen werd besteld. Deze pakketten zullen onder rembours worden toege- zond,en, waarin verdisconteerd kos- ten voor opslag, verpakkingsmateri- alen, arbeidslonen en verzending. Daarentegen zal aan aile overigen, inclusief de afzenders, wier bestellin- gen slechts gedeeltelijk werden uitge- voerd, in Indië restitutie worden ge geven in geld, zulks op instigatie der militaire autoriteiten in Indië. De nog aanwezige voorraad restant-goede- deren (te gering om hen, die slechts gedeeltelijk hun bestelling ontvingen, te kunnen voorzien) zal via de pro vinciale voedselcommissaris aan daar- voor in aanmerking komende instel lingen, zoals ziekenhuiqen, worden verkocht, teneinde de geldelijke ver- goeding, als bovenomschreven, zoveel mogeliik te kunnen doen plaats vin- den. De NIWIN treedt in opdracht van de justitie slechts op als uitvoe- rend orgaan en draagt voor de kwali- teit der producten \ian ook geen enke le verantwoordelijkheid.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2