FINLAND IN MOEJLIJKHEDEN r De Palestijnse Tragédie ZATERDfcO 29 MBM948 waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en met NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 D» învlôtd van da oorlog: la Palootiaa op do Amerikaans-BrKso botrekkîogen Thans oplossing bereikt Gemeenteraadsvergaderlng te Slochteren Het C«niuItatl«brMu veer T. I. C.»patlëfitan gaat fubileren E«a anderhaud mat Dr. vaa Vliat Knoeierljen ta Veendam Rechtszaken Kott Wfdlegswoord. Jaargang VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN Ko. 43 - NOORD- EN 2UIDBROEK MUNTENOAM VEENDAM tN OMGEVING HET ONGXLUH MET DE GADOBUS. ABONNEMENTSPRIJ81 f 1.28 p. kwartaal. Franco p. post 11.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTEE8 12 cent pei mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd eaz. mini mum 75 «eut fbjj vooruitbetaling). NIEUWSBLAO VER8CHMNT WOENSDAG8 EN ZATEBDAG8 Uitgeefste»; Seggers' en Kremer's Uitge vers zaak „Het Nieuwsbla'd" C.V. Kaatoor Hoofdstoaat 6, Hoogeaa Telefoon 138 (b.g.g. 2W of 214) Postoekening Mo. 435883 In Palestina is een tragédie bezig aick te voltrekken. Fouten van vroe- gere regeringen en van tegen woordlge, en de tegenstellingen in de we- reld, die in China en Griekenland ,hebben geleid tôt een stryd van bur- gers tegen burgers, hebben in Paleat.ina een oorlog tussen twee volkeren ten gevolge géhad. Palestina is een dor en onvruehtbaaz land, maar zyn hoofdstad bergt de heiligdommen van verschillende rellgies. In dat land is het Jodendom ontstaan en tôt bloei gekomen. Later is het er in verval geraakt, verdre- ven en verspreid over de wereld. Jezus is 'er geboren, gekruist, begraven en weer opgestaan. Om dat land te bevrijden uit de macht van anders- denkenden, die als ruw en barbaars werden getekend, sloten zich reeds in de 12e en 13e eeuw duizenden jongemannen aaneen. Zjj trokken naar dat verre land, om Jezus' graf te ontrukken aan de macht der „onbe- schaafde volkeren", die in Palestina de scepter zwaaiden. En al die heiligdommen, die eeuwenlang gespaard zijn gebleven, die eeuwenlang gegolden hebben als pi] lers onzer beschaving zijn than<a ten dele reeds vernietigd, of worden met vemietiging bedxeigd. Het is bijna 2000 jaar geleden, dat het Joodse volk uit zjjn land Werd verdreven, en verspreid over de wereld. Ondanks die verspreiding heeft het zich gehandhaâfd. Het heeft geleefd als minderheden, is in sommige landen verdrukt en heeft blootgestaan aan vervolgin^ln. En hoewel ve- len vergroeid zijn met de cultuur, zeden en gewoonten van de landen waar zij van geslacht op geslacht gewoond hebben, zijn anderen de terugkeer naar Palestina als hoogste ideaal gaan beschouwen. De eerste stimulans, die het ZioniS' me daarbij kreeg was de Balfour- verklaring in 1817. De ontwikkeling der toestand, de machtsovername in Dultslend do or het antisemitischo nationaal-socialisme" en de tweede Wij hebben reeds met bulletins het ongeluk met de GADO-bus be- kend gemaakt, en aile dagbladen hebben erover geschreven, zodat wi] kunnen aaxmemen dat ieder de by- zonderheden weet. Wel willen wy nog even aan het woord laten een passagier van een andere bus. Hy schrijft het volgende: Ik stond ergens in een woning te Sappemeer op de bus te wachten. Om vijf minuten voor half elf zou de bus uit Veendam langs gaan. Ik had mijn jas al aan en stond uit te kyken. Er werd mij nog een kop kof- fie gebracht. Ik dronk het haastig leeg. Maar, het was heet. Daardoor miste ik de bus, en wachtte gelaten op de volgende, die een kwartier later rééd. In Groningen zag ik de andere bus in het water liggen. Kleine oorzaken kunnen grote ge- volgen hebben I wereldoorlog hebben geleid tôt een vcrsterking van het Zionistisehe stre- ven, en ten slotte van het besluit ven, en ten slotte tôt het besluit in een Joodse en een Arabische staat te verdelen. Hier is een kardinale fout ge maakt. Eeuwen en eeuwen hebben de Arabieren in Palestina gewoond; *y zijn het land als>-het hunne gaan beschouwen. Een deel van dat land kon niet zo maar aan een ander volk gegeven worden, omdat dat er 20 eeuwen geleden gewoond heeft, en nu geen „eigen tehuis" meer heeft. Terecht vrezen de Arabieren, dat de Joodse staat hen spoedig zal over- vleugelen. De Joden zullen immers met aile krachten gaan werken aan de hervorming van hun land tôt een moderne, vooruitstrevonde staat. Het logische gevolg zou zyn, dat de Ara bieren naar de tweede plaats ge- drongen worden. Dat wenst de Ara bische wereld niet, vandaar, dat zy zich met hand en tand tegen het ver- delingsbesluit verzet. Maar de Joden, die na een ee lang streven eindeiyk gekregen ben, wat zy wensen, willen geen sti terug. Zo hebben fouten en politieke intrigue geleid tôt een toestand, waar momenteel geen mens raad mee week DE ONTBIVDING VAN HET PARLEMENT. Vrijdag is v«rsehenen Staatsblad 1 218, houdende een Koninklijk be sluit van 28 Mei, waarin de minis- ter-president gemachtigd wordt in naam van de Regentes van het Ko- ninkryk de tegen woordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een verenigde vergadering der beide kamers op Zaterdag 24 Juli 1848 des namiddega te 8 uur. In Finland is het tôt politieke moeilykheden gekomen. Het ging om de bezetting van het ministerie van binnenlandse zaken, een zeer belangryke post, omdat de minister van binnenlandse zaken de contrôle heeft over politie, administratie en over de stembussen, wat allemaal van groot belang is voor de komen- de verkiezingen. Yrjoe Leino, een communist, die de portefeuille! van buitenlandse zaken beheerde, werd door président Paasikivi aan" de kant gezet. Tydelyk werd met binnen landse zaken belast Eino Kilpi, de sociaal democratische minister van openbaar onderwys. Kilpi verklaar. de echter, dat hy deze post niet zou blyven bekleden, terwyl de sociaal- democratische party tegelykertyd heèft verklaard, dat hy het lidmaat- schap der party had verloren, omdat hy zich voor de a.s. verkiezingen in Juli candidaat gesteld heeft voor de democratische volksparty. Paasikivi stond hier voor een itiaeiiyk geval, omdat het benoemen van een niet-communistische minis ter van binnenlandse zaken, vermoe- delyk ook het aftreden van de beide midere communistische minister» ten gevolge xou hebben gehad. Inmiddelâ trok de communistische party ten aanval. ïr Werden comité's van actie opgerieht, en er werd een staking Uitgeroepen, die 100.000 m*n ora- vatt», Aan de moeilykheden is tenslotte een eixida gemaakt door Kilpi op- nieuw tôt minister van binnenlandse zaken te benoemen, nu niet als so- ciaal-democraat, maar als volksde- mocraat, welke benoeming door hem clusie uit: zet de financiële steun aan Engeland stop. 1 Verkimimgm. In Zuid-Amerika hebben verkie zingen plaats gehad. Tôt op heden zyn echter niet voldoende gegevena in ons bezit om hierop nader in te gaan. In Tsjecho-Slovakye staan de ver kiezingen voor de deur. Vermoede- lijk zal er een eenheidsiyst rijn, en niemand twyfelt aan de meerder- heid, die Gottwald zal behalen. De sociaal-democraten, die aanvankeiyk nog vry sterk stonden zyn reeds tôt een fusie met de communisten over- gegaan. MERKWAARDIGE SCHOENEN OF DE STREEKBECItS TE WAALWIJK. De veiligheidspolitie heeft verwij- dering van de streekbeurs te Waal- wijk gelast van een paar dames- schoentjes, die een waarde hadden van f 1375.00. Deze schoenen waren vervaardigd van zware suede, ter- wijl op de punt van iedere schoen een takje van echte brillanten was aangebracht. De schoentjes werden vervangen door een paar van plastic, waarin, tussen voorschoen en hak Bruseelse kant is verwerkt. Deze schoentjes hebben open hielen «n open neuzen. BR1TS VLIEGDEKSCmP OYERGEDRAGEN AAN NEDERLANDSE MARINE. Groot-Brittannië heeft Vrydag- morgen aan de Nederlandse marine een modem licht vliegdekschip over- gedragen. Het schip, genaamd de „Venerable" meet 13.000 ton. Het zal de naam „Karel Doorman" ontvan- gfXL De Venerable" is in 1945 voltooid en zal de „Nairana" vervangen, een yaartuig van ouder type, dat twee jaar geleden aan Nederland is uitge- leend ter assistentie by de opbouw van de marineluchtstrijdkrachten. De „Nairana", die ih Nederland de naam „Karel Doorman" had ontvan- gen, is kort geleden aan de Britse vloot teruggegeven. De eerste Lord der Britse admira- liteit, burggraaf Hall, die het schip heeft overgedragen aan de Neder landse admiraal van Holthe zei o.m.: „Wy hebben ons er immers reken- schap van gegeven, dat de „Nairana" slechts een tussenstadium kon vor- men, totdat een licht vliegdekschip overgedragen zou kunnen worden. De accomodatie van de ..N'airana" is veel te beperkt voor de volledige oefening, vereist voor een modem marineluehtwapen. Het stemt daar- om tôt tevredenheid te weten, dat de bemanning van de ..Nairana" over zal gaan naar de ..Venerable" by de vervulling van haar eerste taak In dienst van de Koninklyke Neder landse Marine". Burggraaf Hall voegde er toa, dat de „Venerable" van de modexn- ste constructie was maar toch nog dienst had gedaan in het Verre Oos- ten en deel had gehad in de bevry- diûg van Hongkong. Hjj hoopte, dat het schip op bevredigende wijze de kem zou kunnen vormen van de Ne derlandse marmeluchtstrydkrachtea. HET BEL AN GRIJKSTE VERGETEN Woensdagmiddag om kwart over vyf brak brand uit in een hoerderîj in de omgeving van Raalte. Ailes brandde volkomen uit, waardoor een schade ontstond van f 30.000. Toen de avond verstreek, en de brandweer maar niet kwam, kwam men tôt de conclusie, dat m an ver- geten had deze te al armer en. Het alarm werd nu gegeven.... 'a nachta om half één! ENGELAND EET VLIEGTUIGEN IN bij de strljd tegen. Coloradokevera. Colorado-kevers bedreigen het ryke tuinbouwgebied van Worces- tershire. Thans is men voomemenf een luchtaanval op deze ihsecten ta ondememen. Laagvliegends vliegtui- gen zullen de velden met D.D.T.- poeder bestrooiea. TevenT is^it K._B. bepwH dat j ïs^a^Vàard."Yn 'hét" werden Ef 18 gtld OOdig Om t$ boUWtn encans^idle de beide kamers worden ontbonden met ingang van Maandag 25 Juli '48. De verkiezingen van de leden der kamer zullen in iedere provincia plaats hebben op Donderdag 8 Juli a.s. De commissarissen der Koningin zyn gemachtigd de staten hunner provincie te dien einde in buitenge- wone zitting byeen te roepen. De candidaatstelling voor de ver- kiexing van leden der Eerste Kamer is in iedere provincie bepaald op Maandag 14 Juni. De candidaatstel ling voor de verkiezing van de le den der Tweede Kamer in elke kies- kring zal plaats hebben op Vrijdag 4 Juni De eerste samenkomst van de nieuwe kamers zal gehouden worden in verenigde vergadering op Dinsdag 27 Juli a.s. Bij een onderzoek by J. ter Horst te Veendam, fabrikant aldaar, vond de P.R.A.C. tussen lompen verbor-v gen een bedrag van f 85.000. Boven- dien werden op andere adressen be- dragen aangetroffen, die daar voor ter Horst waren opgeborgen. In de boeken eonstateerde men enorme knoeieryen. ZWARTE VARKENS BU DE ZUIDLAABDER MJJ.ITAIREN, Met medeweten van de gaml- zoenscommandant, majoor B., werd, teneinde het afscheid van do naar Indonésie vertrekkende militairen wat te „spekken" door de Zuidlaar- der militairen een varken aango- schaft. De Auditeur Militair van de Krygsraad te Assen, die was ge waarschuwd, liet dit oogluikend toe, doch gaf het bevel, dat de C.C.D. moest worden gewaarschuwd, indien de krulstaart zou worden geslacht Dat heeft de commandant echter verzuimd. En toen C.C.D. ambtena- rçn na het feest kwamen kyken, vonden zij in het hok liefst 2 var- kens, van welker aanwezigheid de commandant op de hoogte was. Toen hij dezer dagen voor de krijgsraad terecht stond eiste de Auditeur Militair f 250 boete. De Krygsraad maakte er f 100 of 28 da gen van. De varkens werden ver- beurd verklaard. ROOSENDAALSE RAADSLEDEN VOELEN ER NIETS VOOR. Het verdelen van de beschikbare Woonruimte is geen sinécure. Daar- om voelen de leden der geroeente- raad van Roosendaal er niets voor lid te worden van een woonruimte- eommissie. De minister heeft Roosendaal ont- heffing verleend van het besluit een dergelyke eommissie te vormen. De ontheffing geldt tôt 1 Januari a.s. nog enkele wyzigingen aangebraeht. De communisten hebben than3 de staking opgeheven. Falestina. Voor Palestina is nog steeds geen oplossing gevonden (zou er wel een oplossing te vinden zynT). Aanvan- kelijk werd doori de Veiligheidsraad de order staakt het vuren gegeven, voor de uitvoering van welke order een termyn was gesteld, die Maan- dagavond is afgelopen. Van Joodse zijde Was men bereid het vuren te staken, mits van Arabische zyde het- zelfde werd gedaan, doch de Arabie ren, die in een tijdelyk bestand Joods voordeel zagen, zetten de strijd voort. Daarop werd door de Veilig heidsraad de termijn verlengd tôt Woensdagavond; en ook toen bleek men alleen van Joodse zijde bereid te zyn de order op te volgen, en dan op voorwaarde, dat de Arabieren dit zelfde zouden doen. Dr. Chaim Weizman, de président van Israël, die in de Verenigde Sta ten verblyft, heeft een bezoek ge bracht aan président Truman, en heeft de mogelykheid besproken van een Amerikaanse lening van onge- veer 100 millioen dollar, welk bedrag is bestemd voor oorlogvoering, en voor de aankoop van materiasl voor huizenbouw, voedsel, transportmid- delen en schepen. Bovendien heeft Weizman gespro- ken over de opheffing van het em bargo op de export van wapens en militaire uitrusting van de V.S. naar Israël. Vermoedelyk zal Truman wat dat betreft eerst de verdere beslis- srngen van de Veiligheidsraad af- wachten. Engelands houding was aanvanke- lijk enigszins pro-Arabisch. Volgens geruchten zou Bevin zyn politiek echter gewijzigd hebben, en een krachtige nota aan de Arabische sta ten hebben gezonden, waarin op aan- vaarding van de wapenstilstand wordt. aangedrongen. Anderzyds schijnt Bevin een sterke anti-Brits^ beweging in de Arabische landen te vrezen. Engelajiâ en Amerlka. De Palestynse kwestie heeft <\p betrekkingen tussen Engeland en Amerika ongunstig beïnvloed. In Amerika valt een anti-Britse stem- ming waar te nemen. Meer en meef stemmen gaan op om het embargo van wapens voor de Joden op te hef- fen, waarbij als motief wordt aange- voerd dat Engeland wapens levert aan de Arabieren. Wallace merlctê op dat Amerika geld geèft aan En geland, en dat Engeland dat geld misbruikt voor materiële steun aan de Arabieren. Een deel van de pers heeft deze opmerking overgenomen en algemeen trekt men er deze con trit fle kistorte. Ruim 25 jaar geleden waren door de heren Dr. Tydens, Dr. Beeken- kamp en de inspecteur van de Volka- gezondhnid, de heer Dooyer plannen ontworpen om te komen tôt de op- richting van een consultatiebuxeau voor tuberculose-patienten in de een rontgen-onderzoek moeten ondergaan. Mas8n-«nderr«ek. Het is in het algemeen gebruike- lyk, dat het consultatie-bureau die persohen onderzoekt, die door de artsen worden gezonden, waama het consultatie-bureau er gewoonhjk toé overgaat de gezinsleden van hen, gehouden op 25 dezer. Y>e ingekomen stukken bevattsn o.a. een goedkeuring van een raads- besluit door Ged. Staten, een schrij- ven van Ged. Staten, waarin be- zwaar wordt gemaakt tegen het feit, dat de brug over de Munnikesloot te Tjuchem een grotere doorvn arthoog- te krijgt dan 2.40 m., een drietal ver- zoekschriften van de Buurtvereniging „Meenteweg" te Siddeburen, een verzoek van de heer Schrikkema, onderw. te Slochteren om een wo ning binnen de schoolgrens, en een verzoek van de Byz. School te Schildwolde om gelden voor aan- schaffing van in ven taris. Aan de heer D. Wykhuizen te Slochteren wordt tôt wederopzeg- ging onderhands verhuurd een tôt bewoning gereed gemaakte loods. Besloten werd tôt aankoop van de dubbele behuizing met erf en tuin aan de Schildwolderdijk groot 6.28 Are, van Mejj» R. Bos, Schildwolde, voor f 600. De woning zal aan 1 ge- zin worden verhuurd. De noodzake- lykste verbeteringen zullen wordsa aangebracht Aan Ds. v. Hoogstraten te Harkste- de wordt toestemming verleend een lokaal vah de o.L school Borgweg één keer per maand te gebruiken. Wegens het bedanken van de heer J. Fokkens, Siddeburen, als lid van de comm. van advies woonruimte, werd als zodanig benoemd de heer J. J. Doombos, Schildwolde. Aan de Verzorgingshuislaan te Slochteren en de Dokterslaan te Sid deburen en te Oversehild zullen straatlantaarns worden aangebracht De heer Watermulder verzoekt de lantaam aan de Verzorgingshuislaan 50 m. meer achterwaarts te plaatsen, dan is voorgesteld, terwijl de heer Fokkens vraagt een lichtpuht aan te brengen aan de Zandelaaa te Sidde buren. Het grasgewas groeiende op de bermen langs gemeentewegen werd voor dit jaar in 121 percelen onder hands verhuurd. In verband met het voorstel van B. en W. om een perceel weiland, groot 1.64.50 ha. van de Wed. Bouw- man. te Schildwolde te onteigenen, ter uitbreiding van het aportterrein achter café Spanninga, drukt de heer Doombos zyn spyt uit over het desbetreffende verzoek door de V.v.V. aan B. en W. gedaan, aange- zien de eigenaresse principiële be- zwaren heeft. Kon men geen ander terrein zoeken? Spr. meent, dat al leen in dringende gevallen trt ont- eigening mag worden overgegaan. Hij verzoekt het geweten van de Wed. Bouwman geen geweld aan te doen. De heren Spakman en Schei- dema sluiten zieh by spr. aan. De burgemeester merkt op, dat het ter- rein in het uitbreidingsplan ligt, en dat het geweten ven de vrouw ont- last wordt, Indien de grond wordt onteigend. Ten slotte wordt het voor- stel met 8 tegen 8 stemmen aange- nomen (tegen de h-h. Doombos, Fok kens, Spakman, Scheidema en Groe- neveld). provincie Groningen. Hun plannen die t.b.c. hebben, voor een onderzoek ondervonden echter weerstand, niet alleen by het publiek maar ook by verschillende artsen. Dank zy propa- ganda voor de uitvoering van de plannen, door het houden van lezia- gen, enz., wist men de weerstand te verkleinen, en in Juni 1923 werd de oprichting een feit; het ryk verleen- de hierbij subsidie. Dit eerste consultatiebureau la Groningen was gevestigd, aan de Zuidersingelstraat. Tôt directeur werd benoemd één der mannen, die hadden geyverd voor de oprichting, Dr. Tydens. Vervolgens betrok het consultatiebureau een gebouw in de Schoolstraat. Maar ook dat gebouw werd te klein, en in het najaar van 1937 werd het huidige gebouw aan de Gorecht- kade in gebruik genomen. Cijfera. Omdat het consultatiebureau in het begin van de volgende maand zijn 23-jarig bestaan zal herdenken, hebben wij de huidige directeur, Dr. B. van Vliet, de opvolger van Dr. Tijdens, om een onderhoud verzocht, hetgeen deze ons welwillend heeft toegestaan. Sprekende het aantal personen, dat op het bureau wordt onderzocht, vertelde Dr. van Vliet, dat dit toe- nemende is. Vooral de laatste 10 jaar is het sprongsgewijs omhoog ge- gaan. In 1938 bedroeg het aantal con- sulten 8240, in 1842 werd de 10.000 gepasseerd, in 1843 de 15.000, in 1944 de 20.000 en in 1847 bedroeg het aan tal 22.723. Ook het aantal eerste consulten steeg aanmerkelyk, en was in het afgelopen jaar bijna vier maal zo groot als in één der jaren voor de oorlog. In de jarep van 1944 tôt en met 1946 viel een sterke styging waar te nemen in het aantal t.b.c. gevallen, daarna trad een daling in. Dezelfde lijn valt waar te nemen in het aan tal sterfgevallen in verband met t.b.c, Voor de oorlog bedroeg dat 3 per 10.000, waama het steeg tôt 8 per 10.000 en daama weer daalde tôt het vooroorlogse cyfer. Wtfze van onderzoek. Aanvankeiyk geschiedde het on derzoek van t.b.c.-patiënten op het consultatie-bureau door middel van kloppen en luisteren. Geleidelyk nam het rontgen-onderzoek in om- op te roepen. Thans is in deze wijze van werken een kentering te bespeuren. Het feit, dat tuberculose voor de leek geen merkbarc verschynselen heeft, ls oorzaak dat patiënten dikwyls te lang blyven lopen. Daardoor is de tnenmg van het belang van massa- onderzoek ontstaan, hetgeen mogelijk te met behulp van apparaten, welke 6 800 rôntgenfoto's per uur kun nen maken. Een dergelijk apparaat te, voor de drie Noordelyke provin- cies, in bestelling, de kosten, welke in de tien-millioenen lopen, moeten in dollars worden voldaan. Maar een apparaat alleen is niet voldoende, et moet ook een enorme organisatie worden opgebouwd, en een uitgebreid archief worden 'aan- gelegd. Daarom is voorlopig één ap paraat voor S provincies voldoende. Het apparaat kan gemakkelijk ge- demonteerd en per auto vervoerd worden. Men kan het in plaatselyke zalen opftellen, en dan de gehele be- volking van bepaalde plaatsen oa- derzoeken. Op die wijze hoopt men het aantal t.b.c.-patiënten nog meer te drukken, omdat by massa-onder- zoek personen, die een besmettings- bron vormen kunnen worden geïso- leerd, terwyl lichte gevallen allen in een vroegtydig stadium kunnen worden ontdekt en behandeld. Na- tuurlijk te de volledige medewerking Van de bevolking noodzakelyk. Fmaneiëa. Om het consultatiebureau aan te passen aan de vereisten, welke het massa-onderzoek stelt, is een be- langrijke uitbreiding noodzakelyk. Er moet gebouwd worden, doch daaryoor stelt de regering geen fl- nanciën beschikbaar. Daarom moe ten de vereiste gelden op een andere wijze byeengebracht worden, temeer omdat de bouwkas van het bureau ontoereikend te. Er is nog f 200.000 nodig. In verband hiermede wil meh het 25-jarig jubileum gepaard laten gaan met een lysten-collecte door de gehele provincie, Het is niet onze gewoonte reclame te maken. voor collectait. De bastrij- ding van tuberculose is echter van groot belang voor de volksgezond- heid. Daarom menen wij hier een uitzondering te moeten maken; daarom spreken wy de wens uit, dat de collecte de Vereiste twee ton zal opbrengen. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT EODBROEK. Zitting van 26 Mei. Vonnissen: P. F., Sappemeer f 20 b. of 8 d. h., R. B. en B. H., beide van Muntcn- dam f 7.50 b. of 3 d. h., allen WBgaoa openbare dronkenschap; H. K, Muntendam f 12.50 b. of B d. h. wegens verkeer van rechts geen voorrang verlenen; E. H. E„ Noordbroek, f 10 b. of 4 d. h. wegens het rijden met een mo- torrijtuig aonder spiegel, boom an letter; J. Z., Noordbroek f 7.60 b. of S h.wegens in de werkplaats van een bedLryf geen arbeidslyst en arbeida- register aanwezlg hebben; H. J. R., Noordbroek f 8 b. of 2 d. h. en H. M., Noordbroek f B b. of een week tuchtschool, wegens niet rechts houden; J. Z., Noordbroek f 7.50 b. of 8 d. h. wegens het rijden met een voer- tuig zonder de voorgeschreven ver- lichting; E. M-, Hoogezand f 4 b. of 2 d. h. wegens in duister fietsen met een rywiel zonder verlichting. TRIBUN A AL GRONINGEN Terecht stonden drie heren Fik- kers, in verband met de zaak tegen de Scheepswerf Fikkers. Hun werd ten laste gelegd het bouwen en ver- bouwen van schepen voor de Duit- sers en het aanvragen van electrische stroom en materiasl voor de bouw van een magazijn. Voorts zou ge vraagd zyn om nieuwe opdrachten. Eén der heren Fikkers betoogde, dat de zaak gedurende de bezettings-, jaren voor 50 Nederlands werk heeft verricht, dat is meer dan by andere werven. Het voor de bouw van een magazijn bestelde materiaal te gebruikt voor de bouw van «en woonhuis. Uitspraken: Scheepswerf Suur- meyer: beschuldiging vervallen ver klaard. Vonnissen: Werf Pattje: J. J. Pattje, F. Pattje en G. M. Pattje: beschuldiging ver vallen verklaard. Werf van der Werff: G. J., J. H. en J. J. v. d. Werff: beschuldiging vervallen verklaard. Werf Fikkers: B. J., L. J. en B. H. Fikkers: beschuldiging vervallen verklaard. De gerheentebegroting 1948 wordi aan de raad aangeboden. Ben vooœstel van B. en W. om f 40.000 op de begroting 1948 te plaatsen, zijnde de totale overheids- kosten verbonden aan een 30-tal ge- dwongen splitaingen van woningen, werd goedgekeurd Een per 30 Juni aflopende kasgeldlening werd gecon- tinueerd, en een nieuwe van f 80.000 eangegaan. Op een vraag van de heer Hollan- der antwoordt de voorzitter, dat by de nieuw te bouwen woningen te Siddeburen riolering zal worden aan- gelegd. Op een vraag van de heer Doornbos inzake het plaatsen van een order voor sch'oolbanken en kas- ten buiten de gemeente, antwoordt de voorzitter, dat van plaatselyke firma's geen offerten werden ont- vangen. Hy zegt toe in het vervolg met de plaatselyke firma's rekening te zullen houden. VRIJMOEDIGHEID. „Em nn kinderkens, blifft In Hema. «pdat, wanneer Hij zal feepenbajurd «Qa, wy vrijmoe- digkMi hebben. ea wij van Boa Mlet bewhumd werden Ht Zifne toehensT. (1 Joh. 2 28) în Hand. I 10 «s 11 lezen wij: ,^n alzo ri} hunne ogen mur de he- mel hielden, terwyl hy heenvoer riet, twee mannen stonden by hen In wîtte Meding; welke ook eeiden: Gy Galilese mannen wat staat gfl em. riet op naar de hemelî Deze Jezus Die van U opgenomen is in de hemel zal alzo komen gely'kerwys gy Hem, naar de hemel zien heenvaren. De Bybel spreekt dan ook 318 maal over Zijn wederkomst. Ook de Apos- tel Johannes, de schrijver van deze brief, waaruit wij bovenstaande tekst genomen hebben, schrijft over Jezus komst in heerlijkheid. Wanneer Christus zal geopenbaard worden, zullen ook wij openbaar worden voor Zijn rechterstoel (2 Kor. 5 10). En één van de voomaamste toetsstenen zal dan onze ..Vrijmoe- digheid" zyn. Het woord dat hier vertaald is door „Vrijmoedigheid" Is samenge- steld uit twee delen waarvan het eerste betekent „alles" en het tweede ..spreken" of „zeggen". Het is dus ,/e moed om ailes te zeggen": om fflles wat er in- en aan- en van ons la, bloot te leggen. Ala wij straks geopenbaard zullen worden voor de Rechterstoel van Christus, dan zullen wy als het ware „aoofllehP*' worden; wij zullen niets snwgS kunnen achter of verborgen houden voor Hem, 'Wlens ogen zijn als vlammen vuurs. En dan gaat het er maar om of wij in die gesteldheid verkeren dat wij zonder schaamte- blos ailes aan Hem kunnen zeggen. Dit komt eok zo treffend uit in de gelykenis Van „de ponden" in Lukas 1B. W« kunnen ons voorstellen, dat da dienstknecht, wiens pond tien ponden gewonnen had, met stralend OOg Op zyn heer is toegelopen, ten- ainde hem te laten zien, wat hij met lui kan toebetrouwde pond gedaan heeft. Hoe daarentegen hij, die zyn pond in een zweetdoek bewaard had, eehuehter en bevreesd n'aderde met het argument: „Ik wist dat gy een straf mens rijt". Zullen wij ook „Vrijmoedig" be- ronden worden by de openbaring van Christus? Dit zal dan afhangen van hetgeen wij gedaan hebben met het ons door Christus toevertrouwde pond des eeuwigen levena. 'Willen wij straks vrymoedigheid hebben by Zyn openbaring, dan moeten wij ook nu bereid rijn om Hem ailes te zeggen. Johannes geeft „heit gebed" als proefsteen voor deze vrijmoedigheid aan? „Geliefden, indien ons hart ons niet veroordeelt, zo hebben wij vry moedigheid tôt God, en zo wat wy bidden, ontvangen wij van Hem, de- wijl wij, Zy.ne geboden bewaxen en doen netgeén behagelijk is voor Hem. Joh. 3 21, 22). Vrijmoedigheid geeft ons dus nut voor het toekomende leven, doch ook reeds in het heden, want het ontlast ons van zorgen. Laat ons Hem ailes zeggen, wat wij behoeven en wat ons drukt. Immers: „Dit te de Trijinoedigheid die wy tôt Hem heb ben, dat zc wij iets bidden naar Zynen wil, Hy ons verhoort" (1 Joh. 8 14). „D«wyi wy dan vrijmoedigheid Êebben, om in te gaan in het heilig- dom door het bloed Van Jezus.", (Hebr. 10 19). Mocht gy lexer(es) het Kindschap Gods nog niet deelachtig zijn, ga dan met «en berouwvol hart tôt Je zus, Hy îeed borgtochtelyk ook voor u eft zegt: „Kom, zoals gy zijt, ge- loof in My en Ek zal uw verslagen hart gen e zen en u rust en vrede ge- ven". Deze vrymoedigheid kunnen wy illen hebben als wy gaan met een ttWJuuachtig" hart 22). Daarom moeten wy hier onze harten verze- keren voor Hem 19). Als wy in de liefde blyven, dan blyven wy in God, en God blijft in ons. Alleen dan is de liefde Gods in ons volmaakt, als wij in deze wereld rijn, geUjk Bij is en ook dan alleen zullen wy vrymoedigheid hebben, zowal in den tegenwoordige tyd, als ook in de dag des oordeels. (1 Joh. 4 17). Geef Heiland, als Gy wederkomt En aile boze rrond verstomt, Dat wy niet vluchten voor Uw licht, Niet beven voor Uw aangezicht. J. HEKHUIS, Muntendam.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1