Stedeling en Boer Voor toeslagen voor Landbouwbedriiven opgenomen OÔST GOORECHT VAN 1871 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Produceert de bodem Pénicilline? y Derde Jaarqcmg Woensdag 2 Junî 1948 No. 44 GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VOOR DE WA ARIN NOORD- EN ZUIDBRdEK MUNTENDam - VEENDAM cN OMGEVING EN HET op lichte gronden is voor 2 jaar een bedrag van i 85 millioen nodig. Consumptie-ïjs zal op d© lijst van weelde goederen worden geplaatst. Wereldnieuws in Vogelvlucht. HET PARTICULIER HANDELSONDERWUS. Ordening te verwachten. EENS HAD IK EEN KAMERAAD Ontdekking van Prof. Waksman HET ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). IEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster. Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 2Ï3 of 214) Postrekening No. 435883 et is sinds enkele jaren gebruikelijk dat de jeugd wordt ingeschakeld iij de oogst. Geheel vrijwillig kan de stadsjeugd zich aanmelden om op het land te gaan helpen. Ook het komende jaar zullen die steedse jonge- lieden, die er iets voor voelen, enkele weken op het land kunnen gaan helpen. Men moet deze hulp bij de oogst niet overschatten; een vol- waardige landarbeider kan wellicht meer werk verzetten dan 10 oi 15 stadsknapen. Toch achten wij het van betekenis dat jongelui uit de stad eens kennis maken met het werk op het land. Maar al te veel zien de stedelingen met een gevoel van enige minachting neer dp de boer. Zij vergeten dat de landman onmisbaar is in onze sa- menleving, dat zijn kennis in het algemeen groter moet zijn, dan die van fabrieksarbeiders, dat op het land veel harder gewerkt moet worden dan in andere bedrijven. Toen Nederland geteisterd werd door de verschrikkelijke hongerwinter, toen is de stedeling de boer gaan waarderen. Maar, hoewel er natuur- ljjk blijvende banden zijn gelegd, is de waardering voor het werk op^ het platteland bij de stedeling al lang verminderd, en heeft het wpordje „boer" in de stad weer diezelfde onaangename betekenis gekregen. De Duitsers hebben hier de ar- beidsdienst ingesteld. En we verwer- pen die arbeidsdienst, omdat hij is ingesteld door een vijandelijke be- zetting, en omdat er een idee aan ten grondslag ligt, die ons, Nederlanders niet. ligt. In oorlogstijd hebben vele kennis gemaakt met het werk ten platte- lande. Als onderduiker hebben zij geleerd hoe het land verzorgd moet worden, wat er dagelijks aan het vee te doen is, hoeveel de landarbeid van het menselijk lichaam vraagt. Die mensen zullen niet meer neerzien op de boer. De idee van enkele maanden ver. plichte landarbeid voor iedereen is daarorq geenszins een verwerpelijke idee, mits zij wordt verwezenlijkt naar maatstaven, die voor ons Ne derlanders' aanvaardbaar zijn. Onze bleekneuzige kantoorbedien- den, en onze toekomstige doktoren en advocaten, en vele andere uit de grote steden, zullen dan een geheel andere kijk krijgen op het leven op het platteland. TRAMBOTSING. Bij Wassenaar was een tramwagen van de H.T.M. defect geraakt. Ten- gevolge daarvan moest tijdelijk het verkeer over enkel spoor worden ge- leid. Wegens een fout van het personeel kwamen twee van tegen- overgestelde richting komende trams met vrij grote snelheid te Wassenaar om een hoek en botsten tegen el- kander aan. De ravage" was ver- schrikkelijk; de wagens waren als harmonica's in elkaar geschoven, en men vermoedde het allerergste wat betreft de mensenlevens. Maar dat viel mee. De passagiers waren grotehdeels ongedeerd, slechts enkele hadden lichte verwondingen opgelopen door de glasschade. Vier leden van het personeel lie- pen een beenbreuk op, waarvan één zelfs een vijfvoudige. Ook het zoon- tje van één van de bestuurders, dat zijn vader op deze reis vergezelde, brak een been. Eén der belangrijkste feiten van de afgelopen week is de aanvaarding door de Eerste Kamer van het wets- voorstel tôt herziening van dé grond- wet met betrekking tôt de nieuwa rechtsorde tussen Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen. Bij de stem- ming stemden 29 leden voor en 10 tegen (tegen A.R. en C.P.N.) Naar minister Beel mededeelde ziet de regering der Verenigde Sta- ten van Indonesië als een bondsstaat, en de Nederl. Indonesische Unie als een statenbond. De republiek zal haar plaats als negara in de Ver enigde Staten van Indonesië moeten innemen. Het zal daarom noodzfake- lîjk zijn met haar de hoofdtrekken van unie en federatie te bespreken, Pensioenen voor ambtenaren en gezinsbijslag. In de memorie van antwoord op het voorlopîg verslag van de Tweede Kamer betreffende de ingediende voorstellen op het gebied van pen sioenen deelde minister Witteman mede, dat op korte termijn een des- kulndige commissie zal worden in gesteld, die ten spoedigste aan de regering voorstellén zal doen tôt al- gehele herziening van de pensioen- wet. Van minister Drees is een memo rie van antwoord verschenen betref fende enkele wetsontwerpen over de invoering van een gezinsbijslag naast een kinderbijslag. Deze bewindsman acht geen termen aanwezig om aan weduwen zonder kinderen bene^len de 16 jaar een gezinstoeslag te ver- lenen. Hij staat echter niet afwij- zend tegenover het toekennen van gezinstoeslag in verband met kinde ren vgn 16 jaar en ouder, die door lichamelijke of geestelijke gebreken niet in staat zijn eigen inkomsten te verwerven. Een algehele herziening van de so ciale verzekering licht in het ver- &hiet. Rookartikelen worden duurder. Voor het verstrekken van toesla gen ten behoeve van landbouwbe- drijven op lichte groriden is voor 1948 en 1949 een bedrag van 85 mil lioen nodig. Teneinde dit bedrag te dekken heeft de regering een wets- voorstel in^ediend,.dat tôt doei heeft de opbrengst van enkele belastingen te verhogen. Zo wordt voorgesteld de accijns op tabak te verhogen; enkele artikelen, welke tôt nu toe buiten de weelde-belasting vielen, zoals consumptie-ijs, personenauto'3 In de eerste plaats vragen gehou- den verkiezingen de aandaclit. D® stembus resultaten in Zuid-Afrika hebben tôt een verrassing geleid. Smuts' partij heeft een nederlaagj geleden tegen de nationalisten. Zuid- Afrika zal daarmede een nationalis- tische regering krijgen. Kabinetsfor- mateur is de 74-jarige nationalist Dr Daniël François Malan. In Engeland heeft de stemmings- uitslag ongerustheid gewekt over Zuid-Afrika's toekomst. In de eerste plaats wordt gewezen op het facis- tische karakter van het nationalisme, en voorts vreest men, dat Zuid- Afrika zich sterker zal gaan oriën- teren op Amerika dan op Engeland. Tegenover een correspondent van de Daily Express heeft Dr. Malan ver- klaard, dat de Nationalistische Partij een republikeinse regeringsvorm wenst en streeft naar afscheiding van het Britse gemenebest. f Ts j echo- Slovaldje, Het resultaat van de verkiezingen in Tsjecho-Sàovakije is geworden, zoals Eilgemeen verwacht werd. Het aantal kiezers, dat voor het Na tionale Front (de huidige regering) stemde bedroeg ongeveer 80 Over het aantal niet uitgebrachte- of over het' aantal ongeldige stemmen zijn geen gegevens bekend gemaakt. Te vermelden valt, dat président Benesj niet heeft gestemd. Hij ver- en motorrijwielen op de tabei der De commissie acht het noodzake- lijk zo lezen wij verder in het ver' slag naast industrie, handel en middenstand ook de sector van de landbouw bij voortduring het rende ment der bedrijven in het oog ,te houden. Prijsverhogingen zullen hier alleèn moeten worden gegeven, in dien duidelijk kan worden a ange toond, dat deze absoluut noodzake- lijk zijn. Voor de positie van de Ne- derlandse landbouw in de toekomst, /wanneer de internationale concur- rentie weer haar roi zal spélen, is het noodzakelijk, dat de boeren in staat zijn door nieuwe investeringen hun bedrijven te modemiseren. Ander zijds zullen de prijzen zodanig moe ten worden gesteld, dat zij een prik- kel vormen tôt grotere efficiency. Ten slotte zal men moeteil trachten de subsidies op het levensmiddelen- pakketten zo snel mogelyk te. ver- minderen. Een verhoging van de huren acht de commissie op de" duur onver- mijdelijk, zowel om de eigenaren enigszins tegemoet te komen en om hen in staat te stellen hun bezit behoorlijk te onder- houden, als om de financiering van de nieuwbouw mogelijk te maken. Betreffende de loonpolitiek is de commissie van oordeel, dat voortzet- ting van de door de regering gevolg- de loonpolitiek in het landsbelang noodzakelijk is, hoewel zij erkent, dat bepaalde groepen uit de bevol- king grote moeite hebben met hun inkomsten uit te komen. Toch meent de commissie, dat een algemene loonsverhoging geen oplossing zal brengen, omdat een dergelijke ver hoging op het huidige tijdstip zonder een evenredige stijging van de pro- ductie slechts de spiraal van elkaar opvolgende loon- en prijsstijgingen in beweging zou zetten, waarvan de gevolgen voor de gehele bevolking noodlottig zouden zijn. EEN VREEMD GEVAL. Vrouw bestai groentehandelaren en Gaf de gestolen groente weg. Verschillende Rotterdamse groen tehandelaren zijn het slachtoffer ge worden van een door een vrouw toegepaste oplichterstruc. Zij kwam speciaal naar Rotterdam om groente te bestellen. Zij kocht een flinke hoeveelheid groente, en verzocht de handelaar dit even op een bepaald adres te bezorgen. Een deel van het gekochte nam ze mee. Betaling zou volgen, bij de thuisbezorging van het restant. Het opgegeven adres was echter gefingeerd. En betaling van de medegenomen groente volgde nooit. Een handelaar, die de zaak niet! vertrouwde stuurde zijn zoontje ach- ter de vrouw aan. Zo gelukte het haar adres te weten te komen. Zij werd door de politie gearresteerd, en bekende het ten laste gelegde. Het vreemde van het geval is nu, dat haar m an een goede betrekking heeft, en dat ze de gestolen groente nooit zelf gebruikte of verkocht, maar ze weggaf. DE NEGERZANGER PAUL ROBESON PROTESTEERT tegen de Amerikaanse anti-communistenwet. Paul Robeson, de bekende neger- zanger verscheen voor het juridisch comité van de Amerikaanse senaat, om te protesteren tegen de commu- nisten gerichte wet van Mundt en Nixon. I Hij weigerde mede te delen of hij lid was van de Comm. Partij, en ver- klaarde liever de gevangenis te zul len ingaan dan de desbetreffende vraag te beantwoorden. „Negentien vooraanstaande Amerikanen krijgen gevangenisstraf" aldus Robeson „omdat zij weigeren te zeggen of zij lid zijn van de Gornm. Partij. Ik wil hen gezelschap houden. De le den van de Comm. Partij hebben in Amerika schitterend werk gedaan". Paul Robeson deelde verder mede, dat zijn zoon was opgevoed in de Sowjet Unie en daar volledig verlost was van de ras-vooroordelen. Hij zelf, zo zei hij verder, kon op Russische grond voor het eerst in zijn leven als een volwaardig mens rondlopen. Het staat nog niet vast of tegen Robeson een vervolging zal worden ingesteld wegens ongehoorzaamheid. De instituten voor particulier handelsonderwijs zou men onder- wijsinstellingen voor iedereen kunnen noemen, waarmee wij dan willen zeggen, dat iedereen de lessen kan volgen. De jongen of het meisje, dat zojuist de lagere school heeft doorlopen kan er de beginselen van kantoorarbeid 1er en waarbij natuurlijk sténo en typen; ouderen kunnen er hun kennis aanvullen, en personen, die middelbaar ondenicht genoten kunnen er hun ta- len en/of boekhoudkennis completeren, tôt de gëwenste praktijk diploma's zijn behaald. Verder wordt er een cursu» algemene ontwikkeling gegeven, welke gelijkwaardig is aan een vereenvoudigd leerplan 3-jarige U.L.O. De volgende maand wordt voor de eerste m a al een offi- ciëel examen ^genomen aan leerlingen van de cursus algemene ontwikkeling. te verwachten, dat binnenkort door de overheid aan deze schooldiplo- ma's perk en paal zal worden ge- steld. Algemeen erkende diploma s zijn die van de Koninklijk erkende Al gemene Stenogràfen Bond, die jaar- Ik overdrijf niet, zo zei de heer Boelkes, directeur van het Instituut „Boelkes" wanneer ik zeg, dat er wantoestanden heersen op het ge bied van het particulier handelson derwijs. Zo gebeurt het dat mensen lijks duizenden candidaten over het zich met handelsonderwijs bemoeien, die een geheel ander hoofdbedrijf uitoefenen, b.v. een dansleraar is in een onzer grote steden les gaan ge- ven voor de opleiding tôt het mid- denstands diploma. Binnenkort zal echter ook op dit gebied gelden; Schoenmaker houdt je bij je leest. De regering heeft een staatscommissie ingesteld voor het particulière handelsonderwijs, ter- wijl de instituten zich verenigd heb ben in een vakorganisatie. De voor- naamste instituten hebben zich bij deze organisatie, welker voorzitter en secretaris tevens lid zijn van de staatscommissie, aangesloten. Het ligt in de bedoeling, dat de organi satie in overleg met de staatscom missie erkenningen zal uitreiken aan bona-fide instituten. Van deze insti tuten wordt geëist behoorlijke loca- liteiten, bevoegde en goed gesalari- eerde leerkrachten, verantwoordelij- ke en tezake deskundige directeuren en redelijke lesgelden. In de toe komst zullen aan directeuren zware eisen worden gesteld, er zal worden geëist M.O. bevoegdheid in aile han delsvakken, incL sténo en machine- schrijven. Als overgangsmaatregel zullen aan de directeuren en leraren van de bestaande instituten genoem- de bevoegdheden worden verstrekt. Men wil het zo maken, dat institu ten aangesloten bij de V.D.P.I.H. (Ver. Directeuren Part. Handelson derwijs) beschouwd kunnen worden als betrouwbare onder wij sinstellin- gen, waar degelijk onderricht wordt gegeven. Tôt de beginselen van het kantoor- vak moet men rekenen sténo en machineschrijven. Het onderricht in deze vakken heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Tegen het verstrekken van zgn. „schooldiplo- ma's" in deze vàkken wordt meer en meer stelling genomen, en het is gehele land examineert, en daarbij hoge eisen stelt. De kennis opgedaan in de overige kantoorvakken kan worden vastge- legd in diploma's van de Associatie van Practij k-Examens en het Cen- traal Bureau voor de Middenstand. Deze beide instellingen zullen bin nenkort vallen onder de vàn rege- ringswege te nemen maatregelen op het gebied van het Particulier Han delsonderwijs. TJ treft het, zo besloot de heer Boelkes, dat U juist komt op een moment, dat de ehaos, die er heerst op het gebied van het particulier handelsonderwijs gaat verdwijnen, en dat ik in stEiat ben het een en an der te vertellen over hetgeen bij de te verwachten ordening gaat gebeu- CE3J. LUCHTPOSTPAKKETTEN. Het is thans mogelijk luchtpost- pakketten tôt een gewicht van kg. te verzenden naar Argentinië. Cana da, Columbia, Costa-Ricai, Curaçao, Suriname, Trinidad, Unie van Zuid- Afrika, Uruguay, Venezuela en de V.S-, tegen een afzonderlijk, verlaagd tarief. dem, nu ergens in het Gooi. De gra- ven zijn er aaneengerijd. Er staan eenvoudige stenen, waarvan sommi- Een stùk land ergens in Limburg. Er staan lange reeksen kruisen. Daar zijn de lichamen aan de aarde toevertrouwd van Amerikaanse sol- daten. Soldaten die gestreden heb ben ook voor onze vrijheid, jonge mensen, die hun leven hebben gege ven voor vrijheid en recht, en nu rusten in de bodem van een vreemd land. Een ander stuk Nederlandse bo- klaarde dat in 1946 ook niet te heb ben .gedaan. Palestina. Terwijl de strijd in het Heilige Land met onverminderde hevigheid voortwoedde heeft de Veiligheids- raad Zaterdagavond met enige ver- scherpende amendementen de Britse resolutie aanvaard, welke oproept tôt een wapenstilstand van 4 weken ingaande Dinsdag (gisteren) om 22 uur G.M.T. (dat is 's avonds 11 uur Nederl. tijd). Tijdens deze wapen stilstand zal de Veiligheidsraad de icwestie nader behandelen. Indien ién van beide partijen aan de oproep {een gehoor geeft, zal de Veiligheids- 'aad rechtstreekse actie overwegen. POOL DOODGESCHOTEN TE UTRECHT. Andere. Pool is de dader. Drie Polen uit het voormalige (>oolse leger hebben Zaterdagavond n Utrecht de bloemetjes buiten ge- fet. In beschonken toestand waren ze n het voormalige Joodse weeshuis [eweest, waar momenteel ongeveer 100 Polen zijn ondergebracht- Twee fan hen gingen later weer de straat ip. Ooggetuigen verklaarden, dat de ;wee dronkenmansruzie hadden. Plotseling trok één van hen, de 30- arige M. Sawezijn een mes en dien- le de ander, E. Los,, 6 steken toe, waarvan twee in de hartstreek te- :echt kwamen. De getroffene deed nog enkele passen in de richting van het voor- weeldegoederen te brengen; en ten slotte verhoging van de ondeme- mersbelasting voor de jaren 1948 en 1949. De verhoging van de tabaksaccijns zal wat betreft de goedkopere soor- ten sigaren niet tôt verhoging van de eonsumentenprijs behoeven te leiden, voor sigaretten 'en kerftabak echter wel. De goedkoopste sigaret ten kosten thans f 0.42 per 20; die prijs zal ten minste f 0.45 gaan be- dragen, terwijl het goedkoopste pak- je kerftabak, dat thans f 0.39% kost, na verhoging van de accijns, in prijs gaan stijgen tôt ten minste f 0.42. Door consumptie-ijs op de lijst van weelde-goederen op te nemen, meent de minister, dat een belangrijk be drag in de schatkist zal vloeien. De opbrengst van de verhoging van de tabaksaccijns wordt geschat op f 20 millioen, de uitbreiding van de weelde-belasting op 10 millioen en de verhoging van de onderne- mersbelasting, na aftrek van de da- ling in de opbrengsten van andere belastingen, welke tengevolge daar van zal optreden, voor 1948 op f 13 millioen, zodat de totale baten uit de verhoging f 43 millioen zullen bedragen. De prijspolitiek. De Centrale Adviescommissie voor de prijspolitiek heeft verslag uitge- bracht van haar werkzaamheden sinds de installatie op 19 November 1946. Bij haar discussies over het prijs- beleid heeft de commissie steeds voorop gesteld het grote belang, dat zij hecht aan de practische uitvoe- malige weeshuis, doch na een tien- tal meters te hebben afgelegd zakte ring van het ministeriële standpunt luj ineen, en overleed vrijwel on-om waar mogelijk de bestaande prij middellijk. zen te verlagen en om in het alge Het slachtoffer was in dienst bij .rneen te komen tôt een prijsvaststel- Werkspoor. De dader,die ongunstig ling op basis van de kosten van het bekend staat, heeft geen vast werk. efficiente bedrijf. Korte tijd geleden is in Kopenha- gen een congres gehouden van na- tuuronderzoekers, waar prof. Waks man iets heeft verteld over zijn laat ste ontdekkingen, die wellicht van buitengewoon grote invloed op de landbouw zullen zijn. Hij heeft ni. niet meer of minder ontdekt, dan dat de grond zèlf onder bepaalde omstandigheden stoffen voortbrengt, die op pénicilline gelijken. Prof. Waksman is degeen, die het strep tomycine heeft gevonden. Dit is, evenals pénicilline, een schimmel- product, doch imet waarschijnlijk nog betere eigenschappen. Voor de be- reiding van deze producten worden schimmels speciaal gekweekt, maar deze onderzoeker is gaan speuren naar het voorkomen van dergelijke schimmels in de vrije natuur en hij vond, dat zij inderdaad te vinden zijn op de organische stoffen, zoals die in de bodem tôt ontbinding over- gaan. Met name bleek, dat compost éen goede voedingsbodem is voor deze schimmels. Misschien zal het iedere lezer nog niet duidelijk zijn, wat deze ontdek king betekent. Daarom een kleine nadere uiteenzetting. De geneesmid- delen streptomycine en pénicilline zijn gebleken in staat te zijn aller- lei ziektekiemen in bedwang te houden. De meest opmerkelijke ge- nezingen zijn met deze middelen verkregen. Niet alleen genezingen Van infectie-ziekten, maar ook her- stel van wonden. Wanneer nu blijkt, dat deze stoffen geen laboratorium- uitvinding zijn, maar natuurlijke producten, dan wil dat zeggen, dat de natuur zelf ziekten in bedwang houdt en wonden herstelt, als er maar gelegenheid is voor de groel van zulke schimmelsoorten als die, waarin zich pénicilline en strepto mycine ontwikkelen. Dit schijnt nu het geval te zijn bij compost en dàt geeft wellicht de verklaring, waar- om compost en organische bemes- ting in het algemeen een zo goede invloed hebben op de gezondheid der cultuurgewassen. Dat verklaart misschien ook waarom wij in toene- mende mate met ziekten in de land bouw te kampen hebben. Naarmate men langer met uitsluitend kunst- mest bemest, wordt het humusgehal- te in de bodem lager. Er komt im mers maar weinig humus bij van verterende plantenresten, terwijl door de ontbinding van organische stoffen er ieder jaar humus verloren gaat. In vele landen ook in Ne derland constateert men dan ook een vermindering van de structuur van de bodem, die toegeschreven moet worden aan dalend humusge- halte en overeenkomstige daling van het bacterieleven en van de na tuurlijke schimmels in de bodem. Uit de 'ontdekking van prof. Waksman zou nu voortvloeien, dat daarmee te gelijkertijd de natuurlijke afweer- mîddelen tegen ziekten afnemen. Dit zou zeer veel van de verschijnselen der laatste jaren verklaren en bo vendien tegelijk het geneesmiddel (in de letterlijke zin van het woord) aan de hand doen. Dit geneesmiddel is immers: regelmatige bemesting met organische stoffen en in het bij- zonder met compost, omdat daarmee de voedingsbodem wordt geschapen, die nodig is om streptomycine op na tuurlijke wijze tôt. ontwikkeling te brengen. Oude wijsheid bevestigd. En daarmee hebben dan de oude mensen-van-de-praktijk gelijk ge kregen, die kunstmest wel mooi von- den, maar toch onberedeneerd de overtuiging hadden, dat het op de duur met een verwaarlozing van de' natuurlijke bemesting niet goed zou gaan. Nu moet men ons niet verkeerd begrijpen. Wij blijven van oordeel, dat kunstmest onmisbaar is. Onze cultuurgewassen onttrekken zoveel minérale voedingstoffen aan de grond, dat regelmatige aanvulling daarvan volstrekt onmisbaar is. Maar wij kunnen nu tevens begrijpen, dat kunstmest alléén niet voldoende is; er moet een zware organische be mesting bij komen om het humusge- halte op peil te houden en bovendien de grond te voorzien van de groei- stoffen en gezondheidsbeschermende stoffen, die daarin voorkomen. Deze merkwaardige ontdekking, die ons bereikt heeft via de geneeskunde en de microbiologie, kan op de landbouw een geweldige uitwerking hebben en daarmee misschien ook op de gezond heid van de mens. STAD VERD^EEN IN DE GOLVEN Vele slachtoffers. Tijdens de oorlogsjaren werd in de Amerikiaanse staat Oregon, in een kom gevormd door dijken van grote wegen en van een spoordijk, die te vens diende als dijk voor een rivier, welks water 5 meter hoger staat dan de betreffende kom, een stad ge- bouwd, Vanport. Er werden houten huizen gebouwd en de bevolking, hoofdzakelijk bestaande uit gezinnen van scheepswerfarbeiders, steeg tôt ongeveer 18;700. Zondag brak de spoordijk door, en met reusachtige kracht stroomûe het water de stad binnen. De houten ■huizen werden van hun funderingen gerukt en dreven rond op de kolken- de watermassa's. Ze werden tegen elkander geslingerd, waarbij sommi- ge werden versplinterd. Sirenengehuil had de inwoners voor de naderende ramp gewaar- schuwd, Velen wisten nog de dijken te bereiken, waar zij voorlopig veilig waren. Vrouwen en kinderen wer den haastig naar veilige plaatsen gebracht Een aantal mensen waren echter niet zo gelukkig tijdig een veilige .plaats te kunnen bereiken. Zij wer den door het snel stijgende water verrast en verdronken, of klommen op het dak van één der huizen. Daar de meeste huizen van hun funderin gen werden geslagen, zijn ook een aantal mensen verdronken. Anderen werden met boten in veiligheid ge bracht. ZAL DE MONT-BLANC DOORBOORD WORDEN? Er bestaan plannen om een tunnel aan te leggen door de Mont-Blanc, de hoogste berg van Europa. Volgens Radio Bem zouden er momenteel Zwitserse vertegenwoordigers in Rome zijn aangekomen, om daar be- sprekingen te voeren om tôt uitvoe- ring der plannen te komen. KRUIS OF MUNT. In Venray was het bouwen van een nieuw ketelhuis voor Huize St. Servatius aanbesteed. Er waren vier inschrijvingen binnengekomen en daarbij deed zich het eigenaardige geval voor, dat twee inschrijvingen ge Hebreeuwse. lettertekens bevat- ten. Het is de Joodse begraafplaats te Muiderberg. Daar tussen die zer- ken is een monument gebouwd. Er zijn 28 urnen met as aan de aarde toevertrouwd, dat is ailes wat over is van de stoffelijke resten van 100.000 Joodse Nederlanders, wier leven werd afgebroken in de Duiise concentratiekampen. Somtijds worden wij even aan deze feiten herinnerd. Zo was het ook Zondag. In Margraten, is op het kerkhof voor Amerikaanse soldaten een plechtigheid gehouden ter gele genheid van Mémorial Day. Ver schillende autoriteiten waren er aan wezig. Er werden redevoeringen ge houden, erv er zijn vele bloemen neergelegd. Tegelijkertijd werd op de Joodse begraafplaats te Muiderberg het mo nument onthuld voor de 100.000 om- gekomen Jpodse Nederlanders. In de kille voorjaarsregen werd de 28e uxn met as der omgekomenen aan de aarde toevertrouwd. Op dat moment ging een golf van ontroering door de precies gelijk waren, n.l. f 209.999 aanwezigen. Velen konden zich niet toevaUigerwijze waren dit ook de langer beheersen. De Amerikaanse soldaten, die in ons land zijn gesneuveld, de Joodse Nederlanders, die het leven lieten in de Duitse kampen, zij vormen slechts éen onderdeel van de toi aan men- senlevens, die de tWeede wereldoor-i log heeft gevraagd. We leven weer in een spannende tijd. Nog zijn de gevolgen van de vijf verschrikkelijke jaren, die ach- ter ons liggen ovèral merkbaar, en opnieuw dreigt het spook van de oorlog. Gemakshalve hebben wij de wereldoorlogen genummerd. We spreken over wereldoorlog I, wereld- oorlog II en helaas reeds over we reldoorlog III. Op dagen zoals Zondag, wanneer de doden worden herdacht, wanneer ons weer duidelijker, dan iri de ------ maalstroom der dagelijkse gebeurte- matisch blokstelsel zal op aile baan- laagste inschrijvingen. Men heeft toen het lot laten beslissen. Men nam een klinkende, zilveren Nederlandse gulden, en liet de aannemers kiezen tussen kruis en munt. WIJZIGING SEINWEZEN BIJ DE SPOORWEGEN. Opvoering der rijsnelheid van de treinen. Bij een onlangs te Eindhoven ge houden lezing heeft de heer J. H. C. van der Lip medegedeeld, dat het in het voomemen ligt het seinwezen bij de Nederlandse Spqorwegen in de nabije toekomst geheel te wijzi- gen. Er komt een volledige electrifi- catie van het seinwezen. De mecha- nische armseinen zullen worden ver- vangen door lichtseinen, het auto- nissen, de ontzettende offers in de gedachten komen, die het oorlogsge- weld heeft gevraagd, dan zouden wij willen, dat een ieder dit ene feit zou beseffen: Deze offers mogen niet voor niets gebracht zijn. UIT EEN TREIN GE VALLEN. Een seinhuiswachter, in de buurt van het Naardermeer,, die naar een passerende trein keek, zag een dame uit één van de coupé's vallen. Het bleek een bejaarde dame uit Apel- doorn te zijn. Zij was vrij emstig gewond, en bewusteloos, en wera naar een ziekenhuis overgebracht. Daar zij inmicjdels is overleden kan mèn niet vaststellen wat de oorzaak Van het ongeluk is geweest, daar de dame alleen in een coupe heeft gezeten. vakken worden ingevoerd. Dat ailes betekent, dat één man in staat zal zijn om een heel emplacement met wissels en seinen te bedienen. Aan het, vervaardigen van de be- nodigde installatie wordt reeds ge werkt; de Alkmaarse Machinefabriek is in samenwerking met de Philips- fabrieken bezig de nodige toestellen te vervaardigen. Wanneer de vemieuwingen zijn aangebracht zal Nederland, naast Amerika, de eerste plaats op dit ge bied innemen. Wat betreft de rijsnelheid der trei nen deelde de heer van der Lip me de, dat de N"derlandse Spoorwegen van plan zijn deze binnen afzienbare tijd op te voeren tôt de vooroorlogse snelheid, n-1. 110 km. per uur. In de toekomst hoopt men de snelheid nog op te voeren tôt 140 km. p., u.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1