h. m Haï PLAATSELIJK NIEUWS SCI DE VREDE VAN MUNSTER VOEDERNORMEN DE RECLASSERING EN WIJ D P Elei Me Sa mot Mil lit. ir t s S T5»f W6WC Le* Dez uitg bu m wor klei gri]î aon VEL Vraa NOC îe Ha Bijaa nooil is een Vredeerverdrag zo fcecht geweesL BOESEN. RECHTSZAEEN. Bij snelverkeer geen Alcohol VERKIEZ1NG VAN DE LEDEN DER TWEEDE KAMER. Candide at s tolllng Wtj i Een of ci heef Ïoei 8APPEMEER. nlhier gehouden^ten bate de Chr. Prol Km derbeschcrmi* g, heeft opgebracht f 131.73. De P.V. „De Luehtetorm ers" H.-S. hield Zondag een wedvlucht vanaf Deventer (109 km.). la con cours waren 132 duiven. De eerst aangekomen duii maakte een snel- heid van 997.10 m., de 83e een anel- heid van 698.77 m. De uitslag luldt: HL Soheen h 4, 18, 20, 28; IL Seif 2, 10, 24; J. Ooster- veld 3; T. Smit 5, 12, 13, 29; L. de Haon 6, 7; A. Holtrup 8, 14, 28, 30; A. Pietersen 9; A. T. Hayer 11, 13, 17; K. Klasema 10, 27; W. K. Limberger 19, 21, 22, 31; J. Porringa 23, 33; B. de Vriea 26; J. Blaauw 32. Winnaar aangewezen duil L. de Haan, ringno. 731345. Afd. Jeugd: 1, 0 B. Bakema; 2, 4 Staal Jr.; 3 en S v- Duinen Jr. Win naar aangewezen duii v. Duinen met ringno. 73401. HOOGEZAND—SAPPEMEER. Maandagavond zijn te Hooge- zand in het hôtel Faber, en in Sap- pemeer in het hôtel „Struvé" bij- eenkomsten belegd, waarin medede- lingen zijn gedaan omtrent de Ten- toonstelling Stad en Lande'van Gro- ningen 1948, welke gehouden zal worden van 25 Augustus tôt 9 Sept a.s. te Groningen. Te Sappemeer waren van het ten- toonstellingsbestuur aanwezig de he- ren Leeninga en de Zee uit Gronin gen. Na het openingswoord van de burgemeester, de heer A. W. Stronk- horst, nam de heer Leeninga het woord. Hij schetste het ontstaan en rijpen der plannen om tôt het hou- den van de tentoonstelling te komen, en de verwezenlijking van deze plannen. Spr. legde er in het bij- zonder de klemtoon op, dat dit geen tentoonstelling is voor de stad Gro ningen, maar voor de provincie. Voor het houden van een dergelijke tentoonstelling is de hoofdstad ech- ter de aangewezen plaats, al was het alleen maar om der wille van de ac- comodatie. De randprovincies zijn wel eens in een ongynstige positie ten opzichte van de centraal gelegen delen van het land. Daarom is het van belang, dat deze randprovincies zo nu en dan eens laten zien, wat zij betekenen. Teneinde deze tentoonstelling te doen slagen is medewerking van stad en provincie noodzakelijk. Hoewel de voomaamste plaats zal worden ingeruimd voor stad en platteland van Groningen, zullen ook zaken buiten onze provincie, en zelfs buiten ons land in de gelegenheid zijn te exposeren. Van de gelegenheid tôt het stellen van vragen werd geen groot gebruik gemaakt. Voor de bijeenkomst te Hoogezand was de belangstelling zeer gering. Daar was het tentoonstellingsbestuur vertepenwoordigd door de heren Chr. Roelfsema en Bartels uit Gro ningen. Zaterdag werd opgericht een organisatie van vishandelaren voor Hoogezand-Sappemeer en Omstre- ken. Tôt bestuursleden werden ge- kozen de heren L. Hoevens (voorz.); L. Huizing (secr.), H. van Wijk (penn.), K. Neperus en D. Schut ad- viserende bestuursleden. HOOGEZAND. Ongeveer 0 weken geledea werd door de Ambachtsschool, al hier, de eerste ouderavond georga- niseerd, en wel voor ouders van leer- lingen van het eerste leerjaar, ten einde een nauwer contact te ver- krijgen tussen de ouders enerzijds en de leerkrachten anderzijds. Deze ouderavond werd dermate op prijs gesteld.'dat ook van de zij de der ouders van de leerlingen der 2e klaa se de wens werd geuit een dergelijke avond te organiseren, opdat het» per. soneel der school voorlichting zou kunnen geven met betrekking tôt de toekomst van de kinderen. Deze ouderavond voor ouders van leerlingen der 2e klasse is gister- avond gehouden. Hierbij werden al lereerst de belangen der leerlingen besproken, en er werd voor genodig- de ouders een practijkles gegeven door leerlingen van de 2e klasse. Maandagavond had dezelfde school een openbare practijkles georgani- seerd, welke toegankelijk was voor aile belangstellenden. Buiten de les op zich zelf waren er bovendien wericstukken en tekeningen van de leerlingen geëxposeerd. Naast de afdelingen timmeren en smeden-bankwerken, vroeg ook de schilderafdeling de aandacht. Bijzon- der fraai was daar het tentoongestel- de decoratiewerk. Omdat de ambachtsschool nog steeds niet over een eigen gebouw bpschikt moesten dit jaar de ver- schillende afdelingen op verschillen- de plaatsen demonstreren. Zoals men weet heeft de gemeenteraad onlangs besloten een semi-permanente am bachtsschool te bouwen. Wellicht zal het daarom indien het vol- gend jaar wederom een expositie en openbare practijkles wordt gegeven mogelijk zijn ailes in één gebouw te doen, waardoor men een veel be- ter overzicht kan krijgen over het geheel. vangsten en uitgaven vastgesteld op 1 611.09. De onudag werd hepa&ld op I 0.per h.a- NOORDDUK, Voor de vereniging «Vite Nova" ■ah de hoer D. Stal ovej Hande- (en 2 ENGELBERT. Daar mej. J. Brouwer te Hoog- karapel alaagde voor het examen voor Godsdienst-onderwyzercs, la haar benoeming tôt voorgangster der NederL Herv. Kerk, alhwn kracht geworden. In het café Tuinema had de laatate ontmoeting plaats van de kaarteompetitie 19471948 van de clubs Qnnen, Waterhuizen en Engel- bert. De vereniging Engelbert kwam in het bezit van de fraaie adlveren beker. By het spelen kwam een kn&ap, Jan Stel, zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechterarm brak. Zaterdag as. zal het bestuur van de N.V. „Engelbert Vooruit" haar natuurbad gaan dpenen. Het geheel heeft een mooi en fris voor- komen. Aile gebouwen zijn geschil- derd in de kleuren groen, wit en oranje. Ook het plantsoen heeft een goede beurt gehad. KOLHAM. Te Emmen alaagde voor het verpleegsters-diploma Mej. T. Veen- hoven, alhier. SCHILDWOLDE. Bjj de Nationale E.H.B.O.-wed stryd, welke Zaterdag ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Ver eniging voor KH.B.O. in de Dieren- tuin, aldaar, werd gehouden, kwam de mededingende plaatselijke afd.' uit de provincie Groningen, „Duurs- wold", op de laatste plaats met 220 punten, terwijl de leider 56 punten behaalde. Winnaar werd de provin cie Zuid-Holland (afd. Giessendam) met 567 punten, leider 117 punten. De gecommitteerden uit het Hoofdbestuur van het Waterschap „Duurswold" hebben Zatèrdagmid- dag in café Reinders, alhier aanbe- steed het zuiveren der verschillende, bij het waterschap in onderhoud zijnde, kanalen en watergangen van- af 15 Juli t.m. 15 October a.s. met nog het onderhoud tôt 15 Nov. in 9 percelen. Ingeschreven werd ala volgt: Perceel I: H. Nijborg en. H. Roze- ma, Harkstede f 1148.—; H. Waaijer en Messchendorp, Harkstede f 1Û96. Perceel II: K. Wold en B. Post, Schildwolde f 695; J. v. d. Beek en J. Dreise, Woltersum f 650.45; H. Waijer en Messchendorp, Harkstede f 596. Perceel HT: W. Puister en J. Vis ser, Siddeburen f 1095; Gebr. Poort, Laskwerd f 1175; G. Slijm en W. Lenting, Siddeburen f 960. Perceel IV: Gebr. Poort, Laskwerd f 1275- W. Puister en J. Visser. Sid deburen f 1225. Perceel V: K. Wold en B. Post, Schildwolde f 675; J. v. d. Beek en J. Dreise, Woltersum f 715; H. Waijer en Messchendorp, Harkstede f 625. Gegund aan de laagste inschrijvers Mej. L. Koning slaagde dezer dagen voor het te Groningen gehou den examen van apotheker-asaiatente DE A.T.O. EN OVERTREDING. Tijdena de contrôle, welke de prysbeheersing doorlopend uitoefent, is ook bij de N.V. A.T.O. (vh. van Gend en Looa) een onderzoek inge steld, daarby kwam. bij het nemen van ateekproeven, aan het licht, dat i* de rayons van de voomaamste kantorcn dezer N.V. de vrachtprU- zen volgena het „A.T.LP-taxlef" ern- stig waren overtreden. De z.g. for- fait-tarieven, welke. naar de prfls- contrôledienst heeft geconstateerd, door de meeste expedltie-bedrijven te hoog worden beiekend, zijn door de A.T.O. te Rotterdam ook aanzien- lijfc overschreden. Sommige inkla- rmga-tarieven volgens prijavaststel- ling werden in sterke mate over- vraagd. Van het een en ander 1s een proces-verbaal opgemaakt, dat te zijner tijd door de tuchtrechter voor de pryzen te Utrecht zal worden be- handeld. ALLISON STRAALMOTOR VOOR VERKEKRSVXJEGTtJIGKN. Het Amerikaanse bureau burger- luchtvaart heeft na uitvoerige proef- nemingen, waarbjj de betrouwbaar- heid en het uithoudingsvermogen aan de hoogste eisen moesten voldoen, de eerste straalmotor vrijgegeven voor burgerluchtverkeer. Het is de Allison- reactiemotor, die als krachtbron van de Lockheed „Shootinstar"-jagers meer dan 100.000 uren gedraaid heeft. Volgens de directeur van de experi- menteer-afdeling der Lockheedfabriek C. L. Johnson, betekent deze beslis- sing een mijlpaal in de geschiedenis van de verkeersluchtvaart. „Het zal nog wel 5 jaar duren, voordat aile verkeersvliegtuigen met etraalmoto- ren zfln uitgerust, maar de ontwikke- llng op modem motortechnlsch ge- bied zal aanmerkeljjk versneld wor den, nu wtj van een betrouwbare krachtbron kunnen uitgaan", zelde hij. De Alllson-straalmotor wordt ge- bouwd door de Lockheed-Allison af- deling van General-Motors. Zij heeft het vermogen opgevoerd tôt 4600 „pound thrusts" (eenheid om kracht bjj reactie-motoren uit te drukken). In Engeland was eind 1946 reeds een clvlele uitvoering van de 4-motorlge Avro-Lancaster bommenwerper uitge rust met 2 gewone vliegtuigmotoren en 2 straalmotoren. De „Lancastrlan", zoals dit uit de Lancaster ontwikkel- de toestel wordt genoemd, was op dat moment het enige verkeerstoestel in de wereld, dat voorzlen was met leni- ge straalmotoren. Er werden door de R.A.P. proeven mede genomen. In 1947 schljnt men een Lancastrlan van 4 straalmotoren te hebben voorzlen, veel gegevens daarover zijn nlet be- kend. De Lancastrlan had Rolls Royce ,,Nene" straalmotoren met een ver- mogen van 5000 pounds thrusts. BURGEMEESTER WAS MIDVOOR. Wy hebben tegenwoordig fn ons land heel wat sportieve burgemees- ters. Er zijn burgervaders, die men vele Zondagen op de voetbalvelden kan vinden. Maar een burgemeester, die zelf de kicksies (voctbalschoe- men) aantrekt behoort nog tôt de i eepties. Zo'n burgervader heeft de gemeente Goot, n.L de heer Vlam. Toen onlangs een wedstrijd werd gespeeld tussen het gemeenteperso- neel en het personeel van het gasbe- dryf bezette de burgemeester de mid- voorplaats in het gemeente-elftaL De baten van de wedstryd kwa- men ten goede aan het Thuisfront voor de jongens van Overzee. De ge» meentenaren toonden grote belang stelling voor de voetbalprestaties van het hoofd der gemeente. TJITSLAANDE BRAND VERNUXÏ PAPIEROPSLAGPLAATS. De papieropslagplaats van Joh. de Fauw te Rotterdam, bestaande uit parterre en twee verdiepingen is ge heel door brand'verwoest. De brand, die om half twaalf door' een surveil- lerend agent werd ontdekt was om 1 uur door de brandweer met behulp van twee autospuiten en een mecha- nische ladder bedwongen. By de blussingswerkzaamheden zyn een 44-jarige brandmeester en een 36- jarige onderbrandmeester door onbe- kende oorzaak van een hoogte van 9 M. uit de dakgoot gevallen en op de binnenplaats van een belendencte woning terecht gekomen. Beiden moesten min of meer emstig ge- wond in het zieicenhuis worden opge- nomen. De oorzaak van de brand kon nog niât worden vastgesteld. UITBRE1DING PORDFABRŒKEN TE AMSTERDAM. Op 15 Juni a s. zal in Amerika de „Ford 1949" worden geëxposeerd. Er is een groot aantal tentoonstellingen georganiseerd en hiermede wordt de nieuwe wagen, die volgens de direc- tie van de Fordfabrieken, „veel nieuws" biedt, op de markt ge- bracht. De nieuwe Ford zal inneriyk en uiterlijk nieuwe aspecten verto- nen. Wanneer de Nederlandse Dol- larpositie het toelaat, zal de „Ford 1949" zo spoedig mogelijk ook in de Amsterdamse Fordfabrieken worden vervaardigd. Het ligt niet in de be- doeling van de centrale leiding der Fordfabrieken in de V.S., een der bestaande fabrieken in Europa tôt een grote Europese hoofdfabriek uit te breiden. Het streven is de Ford fabrieken in Europa wel elk afzon- derlijk uit te breiden en aan te pas- sen aan de zich steeds ^wijzigende Dezer dagen wordt in vele scholen gesproken over de Vrede van Mun ster, die op 0 Juni 1648 werd gete- kend. Op die dag werd een einde ge maakt aan de 80-jarige oorlog met Spanje. Ons land werd onafhankelyh verklaard. We waren een eigen land. Deze geduchte oorlog begon by De slag van Heiligerlee, waaraan nog het standbeeld van Graaf Adolf, al daar, de herinnering levendig houdt Willem van Oranje was onze eer ste leider en bleef dat tôt z'n dood in 1584. Toen nam Prins Maurits de leiding over tôt 1625 en tôt slot de jongste zoon van Willem de Zwyger, Prins Frederik Hendrik, die leefde tôt 1647. In ons land waren toen twee par- tijen. De oorlogsparty die de oorlog wilde voortzetten onder leiding van stadhouder Willem H, de enige zoon van Frederik Hendrik, die bygestaan In het café Redeker aan de Kalkwyk werd Maandagavond de Ingelanden-vergadering gehouden van het Waterschap ,J)e Kalkwijk". De heer H. Bulle werd ala bestuurs- lid herkozen. De rekening en verant- woording voor het dienstjaar 1947/ 1948 werd goedgekeurd aan ont- vangsten mol f 5344.49 en uitgaven f 5320.82, codât het nieuwe dienst jaar aanvangt met een batig saldo van f 23.97. De begroting 1948/1949 werd In ontvsngsten en uitgaven vaitjesteld op f 4023.07, De omslag werd bepaald op f flper h.a. KIELWINDEWEER. In het café- Von der Ark werd Zaterdag de Ingolandenvergadering gehouden van het Waterschap „De !<t«lirterpotnp", De rekening en ver* antwoording over het afgelopen dmnstjaar, welke aan ontvangsten f 478.13 en aan uitgaven f 437.04 aon- toont, werd goedgekeurd. (Batig sal do f 41.00). De begroting voor het dienstjaar 1848/1040 werd in ont- SIDDEBUREN. Door de Ned. Herv. Gemeente, alhier, is beroepen Da. Groot van ZAL DE MELKDISTRIBUTIE OPGEHEVEN WORDEN? Over het al dan niet opheffen van de melkdistributie zal de mioister van landbouw, visserij en voedsel- voorziening eerst over enige maan- den een beslissing nemen. Rekening gehouden moet worden met het feit, dat de melkproductie m de maanden Mei en Juni altya hoog is, maar dat de productie in de wintermaanden onvoldoende is om aan de vraag te voldoen. Men is dan verplicht van melkpoeder gebruik te maken. INTERNAT. BOKSWEDSTRIJDEN N-NEDERL—LUXEMBURG 13—3. In deze wedstrijden is duidelyk in het licht getreden de meer- dere suprématie van de Gronin- gers, boven die van de Luxem- burgers. Schubart de techniker en stylbokser. A. Corman ook nu weer in zynklasse de man. Heinkens de beweeglyke in het Vedergewicht. Baare wint, hoe wel hy in de 2e ronde voor 8 tel- len neerging. Zweep nam revan che op de nederlaag van Zater dag en wint o. p. De jeugdige Homan vecht als een leeuw te- gen de kampioen in de Welter- klasse Wolscheid van Luxem- burg en Nieuwzwaag de man van de opstoot, ook nu weer verre de meerdere. Een programma waarin de Noor- delijken hebben laten zien wat k ze waard zijn, en onze diverse kampioenen overklasten over- duidelijk onze tegenstanders. De Harmoniezaal was ook Maan- dagavond weer geheel gevuld met liefhebbers van deze sport, die zich hoe langer hoe meer populair onder het volk weet te maken. En het heeft kunnen zien dat onze Noorde- hjken niet behoeven onder te doen, ja zelfs verre ultblonken boven bok- sera van naam ln Luxemburg. Onze kampioen Bantamgewicht A. die bokste tegen Jean Schlelch, had welnig moeite deze van het îyf te houden. Reeds in de tweede ronde sloeg hy de Luxcm- burger uit, J, Heinkens, die zich na zijn inzinking heeft hersteld, wist ïf de Vederklasse zyn tegenstander Paul Hlnna, te overklassen. Hy won gedecideerd o, p. In het Lichtgewicht kwamen J. Hesling en Paul Bohnert tegen el- kaar uit. Het was een geregeld aan- vallen van Hesling, die echter van zyn invechten niet voldoende profyt wist te trekken. De partij bleef on- beslist, In dezelfde klasse was het Baare die het zowaar wist te winnen van zijn Luxemburger pugilist Mar cel Frisch, ondanks dat hy in de tweede ronde voor 8 tellen neerging. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden, Kamer Groningen. Maandag stonden terecht J. Bouw- man, 38 j., Hélium (landbouwer); H. A. Moedt, 38 j., Siddeburen (land bouwer); F. Kroon, 38 j., Siddeburen (landarbeider) B. v. d. West, 42 J., Siddeburen (kweker) en A. Bouma, 28 j., Slochteren (landbouwer). Dit „edele" vljftal wordt ervan beschul- digd als landwachters de gemeente Slochteren onveilig te hebben ge maakt. Zy maakten jacht op onder- duikers en andere illegaal levende personen, en gebruikten by deze jacht waar nodig hun vuurwapen. Verschillende personen kwamen door hun optreden in het beruchte Scholtenshuis terecht, waar ze wer den mishandeld, en belandden ten slotte in concentratiekampen, waar één hunner, T. Hoogakker, het leven heëft verloren. Nu voelen de beschuldigden zich heel erg onschuldig, maar het be- rouw is als steeds na de zonde geko men. De adv. fiscaal eiste tegen J. Bouw- man en B. d. West 10 jaar en te gen de overigen 8 jaar, ailes met af- trek van de voorarrest en ontzetting Uit de kiesrechten. Verdedigers zijn Mrsi Seidel, Ha- verkamp en Bout. omstandigheden. Zij blyveri echter aile afhankelijk van de economische structuur van de landen waarin zy zich bevinden. Zo vervaardigt bij- voorbeeld de Duitse Ford-industrie een Ford, die geheel uit Duits mate- riaal is gemaakt. Voor de Nederland se Ford moet veel materiaal worden ingevoerd. De fabriek in Amsterdam wordt thans geheel ingesteld op de fabrica- ge van het nieuwe modeL Er zyn plannen voor belangryke uitbrei- ding van het fabriekscomplex. Deze zal zodra de materiaalpositie het toelaat ter h and worden genomen. BIGGENSTERFTE IN TWENTE, In Twente stierven de laatste tyd veel higgen. Aanvankelyk dacht men hier te doen te hebben met een ziek- te. Een onderzoek wees echter uit, dat eenzijdige voeding de oor zaak was. EINDE ZESMOGENDHEDEN- BE SPREKIN GEN OVER DUITSLAND7 Uit gezaghebbende bron te Lon- den wordt vemomen, dat de Lon- jdense zesmogendhedenbesprekingen over Duitsland behoudens onvoor- ziene tagenslag gisteran zouden ain- digen. Men verwachtte een kort algemeen communiqué en over enkele dagen een vollediger verslag van de aanbe- velingen, die volgens de overeen- komst te Londen aan de regeringen van de zes deelnemende mogendhe- den zullen worden voorgelegd. Men gelooft, dat de crisis, die de besprekingen aan het eind van de vorige week met een mislukking be- dreigde wegens de onenigheid over de vraag, hoe en wanneer de voor- gestelde wetgevende vergadering van West-Duitsland ingesteld zal worden, op de volgende wyze is op- gelost: 1. Een Frans compromis is aange- nomen, volgens hetwelk de 11 Duitse staten elk kunnen beslissen, of hun vertegenwoordigers in de wetgeven de vergadering volgens algemeen di rect stemrecht of door de bestaande statenregeringen zullen worden be- noemd. 2. De Fransen hebben toegestemd in vorming van een wetgevende ver gadering na 1 September. Waamemers te Londen voorspel-' len, dat waarschijrdijk onmiddellijk na het eind van de besprekingen een beslissing zal volgen over valu- ta-hervorming in de drie Westelyke zones van Duitsland, daar hier in één van de aanbevelingen een toe- speling op wordt gemaakt. OUD JERUSALEM BRANDT. Reuter vemeemt van Britse mili taire zyde, dat de Arabieren „als hy- giënische maatregel" de oude stad Jérusalem, welke zy op de Joden hebben veroverd, ht brand hebben gestoken. VOOR HET Nu de moeiiykheden by de vee- voedervoorziening minder zyn dan voorheen, heeft het Bedrijfschap voor Veevoeder besloten de distribu- tie op enkele punten, bij wijze van proef, als volgt te vereenvoudigen: 1. Er wordt voor 8 weken tege- lyk toegewezen, t.w. voor het tyd- valc: 6 Juni—31 Juli 1948. 2. Elke veehouder zal 2 bonnén, waarvan de geldigheidsduur beperkt blijft tôt 8 weken, ontvangen, zodat van 2 verschillende leveranciers kan worden betrokken. 3. Aile voor landbouwhuisdieren toe te wyzen mengvoeders (uitge- Deze bokser die zijn gezichtsvermo- gen niet geheel mee heeft, gaf des- ondanks een zeer moedige en door- tastende party weg. Zweep die Za terdag tegen Joseph Schlang verloor nam nu revanche. De typisch bok- sende Luxemburger kon uit deze partij leren dat niet alleen kraçht het doet, maar dat techniek wel de- gelijk een woordje mee spreekt. Zweep, de Welterman, won gedeci deerd deze partij. Een zeer zware maar tevens moedige partij in dezelf de klasse was die tussen Wollscheid de veelvuldige kampioen in deze klasse in Luxemburg tegen de veel en veel jongere L. Homan. Maar het moet gezegd, dat Homan tegenover de meer geroutineerde oude heer, het uitstekend heeft gedaan. Hy gaf door goed en moedig invechten voor zijn doen, een brillante party te zien. Dat hij deze partij maar op punten ver loor was voor hem een eer. In het Middengewicht hebben wy nog steeds een paar prima boksers en wel in Nieuwzwaag en last but not least onze kampioen van Neder- land J. Schubart. De eersté een zeer harde stoter, de laatste de zeer fyne beheerste en elles fyn uit balance- rende bokser- Beide gaven ieder in hun eigen styi weer een partytje weg, dat er zyn mocht. Nieuwzwaag had weinig moeite met Charles Mul- ler, terwijl Schubart zyn tegenstan der Marcel Graffé, eveneens kampi oen van zijn land in deze klasse, vol- ledig overklaste. Wat oen verschil deze zeer mooie grote kerel zonder ieta overtollig vet te zien, tegenover een veel dikkere lang niet zo be weeglyke bokser. Trouwens het viel ona op, dat de Luxemburgers zonder onderschoid teveel leden aan dit euvel. Opvallend was het, dat ln de mees te party en de Luxemburgers het zoenten in hangpartyen, wat hun veel punten kostje. Een paar voorronde partytjes tua- sen J. Corman (A.) en Gnodde, even eens van (A.) viel ten gunste uit van eerstgenoemde. Die tussen J, Heikena en Boagra, de eerste van Sportpar- kers en de laatate van Abelsma werd onbesliat. De wisselbeker die in Assen eerst door de Lincemburgers was gewon- nen, verhuisde nu met een meerder- heid van punten n-L 133 naar de G-roningers. Het was een geslaagde avond die in het teken stond van goede sportmanschap, wat ook wel bleek uit de complimentjes die men elkaar over en weer toezwaaide. De uitslagen van de Zaterdag te Assen gehouden wedstrijden luiden: Bantamgewicht: J. Corman (N.) bokst onbeslist tegen J. Schleich (L.) Vedergewicht: A. van Dam (N.) verliest op punten van P. Hinna (L.) Lichtgewicht: J. Heinkens (N-) wint op punten van Bohnert (L.) Weltergewicht: H. Zweep (N.) ver liest van Schlang (L.) door k.o. in de 2e ronde. Middengewicht: Wezel (N.) ver liest op punten van' Graffe (L.) Middengewicht: Schubart (N.) wint op punten van Mueller (L-) De Luxemburgse ploeg won deze ontmoeting dus met 3 gewoanen partij en en 1 onbeslist tegen 2 ge- wonnen party en en 1 onbeslist TIJDVAK 9 JUNI—81 JULI 1948, zonderd de opfokvoedenB voor kui- kena en de mineralenmengsels) mo- gen onderling vervangbaar worden afgenomen. Het betreft de hoeveel- heid, die als „mengvoeder" op de bon staat aangegeven. 4. Graantelende bedrijven zullen vanaf 6 Juni 1948 voor hun pluim- vee de op basis van geleverde eieren te verstrekken hoeveelheid gemengd graan in haar geheel krijgen toege wezen. Voor paarden en fokvarkens blijven de bepalingen t.a.v. de graan telende bedryven van kracht Voedemonnen. Behoudens voor contractvarkens en pluimvee, worden de toewijzingen berekend op basis van de aantallen dieren per registratie van 9 Mei 1948 en wel volgens normen die, met uit- zondering van een geringe verhoging voor stalhouders- en landbouwwerk- paarden, het dubbele bedragen van de normen, die voor de 4-wekeiykse période van 6 Mei—5 Juni 1948 gol den. Contractvarkens. Dé bepalingen voor contractvar kens blijven, uitgezonderd voor ba- convarkens, waarvoor ongeacht de oppervlakte bouwland de maximaal toe te wijzen hoeveelheid voeder op 300 kg. is gesteld, ongewyzigd van kracht Pluimvee. Op basis van de op de registratie. kaart van 9 Mei 1948 geplakte eier- zegels met opdruk 14/3 - 3/7, wûrdt voor 4 geleverde eieren (voor een- den 6) 1 kg. voeder toegewezen. Voor jonge hennen, geboren in 1948, geldt een norm van 5 kg. per dier per 8 weken, evenwel voor ma ximaal 50 van het aantal ontvan gen kuikens. Men schryft ons: Zaterdag 5 Juni wordt over 't ge- hele land de Nationale Reclasserings- collecte gehouden, dus ook ln ons rayon. Ik hoor U al zeggen „alweer een collecte, 't houdt niet op". U hebt daar volkomen geiyk in. De ty- den zyn moeilljk en de levensstan- daard is hoog. U bent dus van plan om de collectanten met hun bussen voorbij te laten gaan. Ik zou U ech ter willen vragen dit niet te doen, Het reclasseringswerk, dat zich ten doel stelt een gevangene, by zyn vryiating te helpen een rtieuw begln te maken, z'n plaats ln de maat- schapp.y te hervinden verdlent de steun en de belangstelling van iede- re Nederlander. Het is niet alleen in 't belang van de betrokkene zelf, maar ln 't belang van de maatschap- py, dat hy op deze whze geholpen wordt. Julat dit nieuwe begin is voor de ontalagen gevangene so ontzagge- lyk moeiiyk. Wordt hy hierby nlet met raad en daad ter zyde gestaan, dan is de kans groot, dat hy in zyn oude leven terugvalt tôt schada voor hem zelf en de maatschappy. Een collecte, vooral tegenwoordig is een naar ding, nog niet zo zeer voor U van wie een gift gevraagd wordt als wel voor degenen die deze collecta organiseren en voor hen die collec- teren. Het is een noodzakeiyk kwaad. Leg dan Zaterdag 5 Juni, wanneer de collectanten rond gaan de nadruk op 't noodzakeUJke en niet op 't kwaad van deze collecte. Beleefd doch niettemin zeer drin- gend wordt deze collecte der Natio nale Reclassering by U aanbevolen. Er wordt een beroep op U gedaan. De nood, ln deze na-oorlogse tijd is S root, want iedere oorlogversterkt e misdadigheid. U kunt hier helpen jpm deze nood te lenigen door Zater dag Uw ateentje by te dragen. EEN INGEZETENE. werd door de provincie Zeel&nd, die veel aan de oorlog verdiende door a"n koopvaardyvlool Vooral de regenten va* Amster dam wilden vrede. Maar de vrede kon alleen met algemene stemm en gealoten worden door da Staten Ge- neraai Holland wist z'n zin door te dryven, ondanks het pTotest van Zeeland en Peins Willem IL Dit ge- schiedde 20 Mei, en 0 Juni werd hJQj overal afgekondigd In 1635 had de Staten Generaal een verdrag met Frankrtjk gesloten en dit hield in, dat geen afzonderly- ke vredesverdragen gesloten moch- ten worden. Spanje gebruikte dit ar gument om het tegen beide partyen uit te spelen, in de hoop hieruit voor- deel te trekken. Byna nooit is een vredesveTdrag zo hecht geweest als dit. De toen vastgestelde grenzen zyn byna gelijk aan de tegenwoordige van ons land, Tydens deze oorlog en ook daama kwam ons land tôt zeer grote bloei. Omstreeks 1800 .werden we door de Fransen overweldigd en volgde de Franse tyd. Na die période richt- te ons volk zich weder op en er brak weer een tyd van bioei aan. Vervolgens werden we door de Duitsers overrompeld in de jaren 1940-'45. Dat ligt nog vers in het geheugen. Hopenlyk zal ons volk zich ook nu weer opheffen met ver- eende krachten. Laten wij trachten hand in hand naar een betere toa- komst te gaan. B. Omglë&E FIJBkTGATIB) mm De Burgemeesters der gemeenten HOOGEZAND en SAPPEMEER brengen ter openbare kennis dat: 1. Op 4 Juni '48 de candidaatstellfng voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal zal plaats hebben; 2. op die dag van des voormid- dags 9 tôt des namiddags 5 uur by de burgemeester der gemeente Gro ningen, als voorzitter van het aldaar gevestigde hoofdstembureau voor de kieskring nr. XVI, ter gemeente- secretarie lijsten van candidaten kunnen worden ingeleverd; 3. iedere lijst moet worden onder- tekend door ten minste vijf en twin- tig personen, die volgens de kie- zerslijsten, zoals deze luiden op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer en als zoda- nig voorkomen op de kiezerslyst van - een gemeente, gelegen binnen de onder 2 genoemde kieskring; 4. achter de naam van ieder der ondertekenaars de gemeente moet worden vermeld op welker kiezers lyst hij voorkomt; 5. by de inlevering der Ujst moet worden overgelegd een verklaring van de burgemeester der desbetret- fende gemeente, dat de onderteke- naar voorkomt op de kiezerslyst in die gemeente, tenzlj hy voorkomt op de kiezerslyst der gemeente, waar het hoofdstembureau is gevestigd; 6. dezelfde kiezers niet meer dan één Ujst mag ondertekenen; 7. de candidaten op de lijsten wor den geplaatst met vermelding van hun voorletters (die geheel of ten dele door de voomamen mogen wor den vervangen) en woonplaats, in da volgorde waarin door de onderteke naars aan hen de voorkeur wordt gegeven; 8. indien de candidaat is een ge- huwde vrouw of weduwe, zy op de îyst wordt vermel^ met de naam van de echtgenoot of overleden echt- genoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van -dit woord; 9. op dezelfde lijst ten hoogste twîntig candidaten mogen worden ^6plâ3tst 10. dezelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan één van de hjsten, ingeleverd in dezelfde kiesr kr-ing. XI, bfl de inlevering van een îyst de ondertekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervan- ger kunnen aanwyzen, bevoegd tôt het verbinden van de Iyst overeen- komstig artikel 50 der kieswet; 12. op naam van een der onder tekenaars van elke Iyst of op naam van de in punt 11 bedoelde gemach tigde of diens plaatsvervanger, ten kantore van een ontvanger der re gistratie en domeinen een som van f 250.— in de consignatiekas moet worden gestort; 13. by de lijst moet worden over gelegd de schrifteiyke verklaring van iedere daarop voorkomende candi daat, dat hy bewilligt in zyn candi- daatstelling op deze iyst, alsmede de schriftelijke verklaring van de stor- ting, bedoeld onder 12 (bewy» van consignatie), model A; 14. indien een candidaat zich bui ten het Ryk in Europa bevindt, de onder 13 eerstgenoemde verklaring telegrafisch kan worden gedaan en in dat geval niet aan het voorge- achreven formulier gebonden is; 15. de candidaat, wiens woon- plaast, vermeld bij de candidaatstel- ling, buiten het Ryk in Europa gele gen is, in de verklaring van bewilll- f;ing, model II, tevens een in Neder- ana wonende gemachtigde moet aanwyzen, met vermelding van diens naam, voorletters en woonplaats; 18. de inlevering der lijsten ge- schiedt persooniyk door een klezer, bevoegd tôt deelneming aan de ver kiezing binnen de onder 2 genoem de kieskring, en dat de candidaten daarby tegenwoordig kunnen zyn; 17. de tôt invulling bestemde for- mulieren voor de Mjsten van candi daten en die voor de schrifteiyke verklaring, model II, ter secretarie dezer gemeenten kosteloos verkrijg- baar baar worden gesteld gedurende drle weken vôôr en op de dag da* candidaatstelling. Hoogezand/Sappemeer, 20 Mei '48. De Burgemeesters voornoemd, H. DE WIT. A. W. STRONKHORST.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2