Dr. CORTELLI W2 Gel GEMENGD SPORTNIEUWS IJK DE WIN6ERD RANKT Twintig millioen kinderen in nood. VAN DE BOEKENPLANK Vf fl Over Bloemen en Plonten. HET DRENKEN VAN PLANTEN IN DROGE PERIODEN. WAT GEEFT DE RADIO? De Zwitserse schrijver "Wemer Jo- hannes Guggenheim heeft in 1938 een boek geschreven, dat hij „Erziehung zum Menschen" noemde. Een neder- landSe vertaling ervan, door K. P. Peneder verscheen bij de uitgeverij Jacob van Campen te Amsterdam, onder de titel „Dr. Cortelli" (prijs f 4.25). Het verhaal speelt zich af in net jaar dat het boek geschreven is, n.l. 1938 op een kostschool in Zwitser- land. Waar de internationale toestan- den emstige conflicten veroorzaken. Daar is de jonge Duitser Von Seesen, zoon van de anti-nationalis- tische Baron Von Zeesen, die door contact met jeugdige heethoofden besmet is met het bacil van het Hit lérisme, en bij wie de rassentheorie zwaar is gaan wegen; daar zijn ver- der Steinthal, een Duitser van Jood- sen bloede, en Roland Frank, een Duitser van gedeeltelijk Joods bloed, die ondanks de verachting en de ver- volgingen^en bewonderaar is geble- vep voor ailes wat Duits is, en die Von Seesen, hoewel .deze hem ver- guisd, toch in stilte bewondert; en daar is verder Dr. Cortelli, de direc teur van de kostschool, de verstan- dige, de man die de leerlingen steeds hun dwalingen voor ogen houdt; maar tevergeefs. De tegenstellingen hebben de sfeer geladen, en uitbarstingen zijn niet te voorkomen. Von Seesen wil weg van de school; hij wil naar Duitsland, om te helpen aan de „opbouw" van het nationaal- socialisme. Maar zijn vader wil hem vrij houden van de smetten van het Hitlérisme. Hij maakt zich zelfs schuldig aan deviezensmokkel, om zijn zoon in Zwitserland te kunnen houden, indien verordeningen de mogelijkheid om lesgeld over te ma- ken vanuit Duitsland zouden ver- hinderen. De jonge von Seesen schrijft aan "één der leiders van de Hitler-jeugd dat zijn vader hem tegen zijn wil in Zwitserland houdt, om te voorko men, dat hij zich bij de Hitler-Jeugd zal aansluiten, en dat hij daarvoor zelfs deviezen heeft gesmokkeld. Steinthal heeft toevallig deze brief Nu de vroege zomer in het land komt en op droge gronden vele plan- ten behoefte aan water zouden kun nen krijgen is een artikeltje over het sproeien van planten op zijn.plaats. Soms doet rrten bij 't drenken eigen- aaijdige ervEfringen op. Zo zag ik deze dagen bijzonder- mooie muurbloe- men. Ze waren pas geplant en kre- gen in de dtoge tijden elke avond water, Toch wilden ze niet door- groeien. Wat was hier het geval* Toen de bovengrond voorzichtig met de hand werd weggeschoven bleek de grond daar beneden nog volko- men droog te zijn. De wortels kon- den dus geen water opnemen en de.oorzaak van de stilstand in het groeien was opgespoord. Vele zandgronden hebben in de maand Mei vooral last van het droge weer. Ze nemen bovendien moeilijk water op. Planten op de vlakke grond hebben het in dit geval nog beter dan planten, die op heuveltjes zijn gezaaid en uitgezefc Hoe meer humus in de grond is des te meer water kan worden opgenomen. De grond vermengen met turfmolm en oude koemest is zeer aap te bevelen. Giet in een droge période eens per week op een avond en dan flink. Maakt men 's avonds de grond een beetje nat dan helpt dit eigenlijk niets omdat bet spoedig verdampt. Om pas geplante bomên graaft men een geul op een afstand van 50 tôt 60 cm. en giet hier twee of drie emmers water in. De ondergrond wordt dan goed nat. Is het water weggezakt dan gooit men de geul weeç dicht. Het water zal nu niet zo gauw verdampen. Op humusarme zandgronden heb ben de planten wel te lijden van de .teruggekaatste zonnestralen. De on- derkant van de bladeren bevatten de huidmondjes de organen voor de verdamping en deze is daar- ddor groot, Om dit te verminderen strooit men wel zwarte grond tussen de planten. De reflex bestraling zal daardoor minder zijn en geen kwaad meer doen. Wie op zandgrond een tuin heeft zal bij voorkeur planten nemen, die tegen droogte kunnen. Op klei- en veengronden is dit natuurlijk niet •nodig. WONDERBARE GENEZINGEN. In Madrid waren meer dan 7000 zieken op bedden en draagbaren naar het Grote Plein, voor het Koninklijk Paleis gekomen om de zegening mee te maken. Op het plein was een 1 meter hoog beeld van de Heilige Maagd opgesteld op een altaar, on der een estrade rustend op 4 zuilen. Tijdens de zegeningen rees een 64- jarige vrouw, die aan haar linker- zijde geheel verlamd was plotseling uit haar ziekenstoel op; zij kon weer lope», Hetzelfde geschiedde met een 4-jarlge knaap en een 35-jarige man, die tengevolgc van een zware opora- tlp verlamd waren.. MOTORRUTUIGEN VOOR INVALIDEN. •Bij Koninklijk Bealuit is bepaald, dat geen belnstlng is verschuldigd voor motorrijtuigen, gehouden door invaliden of gebrekldgen en uitslul- tend gebezlgd voor hun persoonlijk "vcrvoer, indien aannemelijk 1s, dat de houcier geen motorrljtulg voor bedoeld vervoer zou hebben gehou den, Indien hij niet Invalide of ge- brekklg geweest was. ER KOMEN VEElL KERSEN, De kersenoogSt staat er goed voor, en de eerste vruchten zijn reeds rljp. Maandag is men ln de Betuwe be- gonnen de eerste zgn. „vroege Dult- se" kersen te plukken. Het is de verwachtlng dat we over anderhalve week volop in de meikersen zitten. Dank zij het mooie lenteweer is de pluk twee weken eerder begonnen dan vorlge jaren. gelezen. Hij weet verzending te voorkomen. Als na enige tijd de Baron von Seesen is gearresteerd, en zijn zoon beseft dat hij vermoedelijk de oor- zaak daarvan is, dan komt Steinthal met de niet-verzonden brief aandra- gen, en dat veroorzaakt de verzoe- ning tussen de beide tegenstanders. De schrijver heeft op uitstekende wijze de karakters van de hoofdper- sonen uitgebeeld De vele dialogen, die in het boek voorkomen zijn treffend en boeiend. Ailes bij elkaar kunnen wij niet anders zeggen, dan dat „Dr. Cor telli" ons heeft bevredigd. Zoals gebruikelijk nemen wij een fragment over, en wel dat waarin Baron Von Seesen spreekt over zijn nationaal-socialistische gevoelens: „Ik was op het einde van de wereldoorlog majoor. Ik trok me terûg op mijn landgoed, omdat ik me niet kon verenigen met de repu- bliek van Weimar. Ik had in het be- gin enige hoop gevestigd op het na- tionaal-socialisme. Al te lang had ik niet ingezien, waarheen het ons zou- leiden. Nu zie ik het met ontzetting. Het leidt tôt de vemietiging van al die kracltten, die een volk in leven houden. De staat, die van een weer- galoze macht voorzien, elke indivi- duele waarde wegvaagt, wordt daar door in de kem van zijn bestaan ver- nietigd. Hij wordt als het ware een schaaldier, dat ai zijn krachten ver- bruikt, om zijn schaal op te bouwen en in stand te houden, en daarbij el ke kans op innerlijke groei verliest. Voor al die dwalingen, waardoor ik heen moest, en wij allen, zou ik Eberhard (zijn zoon) willen bewa- ren. Ik acht dat mijn plicht, zelfs al lijkt het voor mijn zoon thans een onbegrijpelijke hardheid" OPENBARE LEESZAAL EN BEBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten. Godsdienst, Holk, Van. Vrijzinnig Christendom nû. Sociale wetenschappen. Drankwet 1948 Visserijwet 1948. Groenveld. De boer in een verander- de wereld. Studiegids, Volledige, voor 't hoger onderwijs. Taal- en Letterkunde. Galsworthy. Plays. Vries, De, Tovertuin. Toegepaste wetenschappen. FulôpMiller. De triomf over pijn. Gloag en Frasen. Plastic. Loy, Van. Practische automobielleer- gang. Kunst. Gelder, Van. Honderd jaar Haagse schilderkunst in Pulchri Studio. Kuyper. De kunst van het wonen. Aardrijkskunde Land- en Volkenkun.de Fabricius. Hoe ik Indië terugvond. Magazine. The national géographie. Jrg. 1946/'47. I. Geschiedenis. Kuepflé. In naarn der mensheicL (procès Neurenberg). Ned. en in 't Ned. vertaalde romans. Boer. De erfgenaam. Bruyn-Ouwehand. Springvloed. Chr. Kôrmendi. De vergissing. Maurier, Du Lady Dona. Engelse romans. Cooper. The last of the mohicans. Mason. The Hongkong airbase mur- ders. Franse romans. Mérimée. Carmen Arsène Guillot L'abbé Aubaiu Jeugdboeken. Artz. Met dikke Gijs over de equator (1214 jaar). BelinfanteBelinfante. We slaan er ons door. fl417 jaar). Blom. Limmele Hompa. (68 jaar), Heistein. Stompie en Knerta. (810 jaar). Jeker. Blind zuske. (1214 jaar). Kampen, Van. Pieter Straat, de scheepsjongen van d' Halve' Maan. (1417 jaar). Lewis. Ho-ming, een meisje uit het nieuwe China. (1417 jaar). Potter. Het verhaal van Petertje het konijntje. (69 jaar). Strijt. Hartewensen. (1518 jaar). WoltersDawson. De postzegeldieî- stal. (1815 jaar). PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 2 Juni: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. Nieuwe on- derwijsinrichtingen in Ooststelling- werf; 18.4519.00 Landbouwkwar- tier. Ir. F. Bontekoe, rijkscultuur- consulent te Assen, spreekt over Drents-Groningse afwateringsvraag- stukken. Donderdag 3 Juni: 19.3020.00 Groninger programma. 1. „De Pronk" cantate van Frieso Moolenaar, uitge- voerd door de gem. zangvereniging „Groningen" o.l.v. Théo Westen; 2. Groningers in het Nederlandse mu- ziekleven (II), een causerie met gra- mofoonplaten. Vrijdag 4 Juni: 18.4519.00 De Stem van het Noorden. Tien jaar Re- ci erijkersverbond in Drente; 19.15 19.30 Drents programma. A. Sassen bespreekt het boèk „Be Drenten en hun taal" van Dr. J. Naarding. Zaterdag 5 Juni: 18.0018.15 Groe- ten uit Indonésie; 19.1519.30 Drs. Fop. I. Brouwer houdt een vraagge- sprek met H. Broekema over het nestkastonderzoek in Noord-Neder- land; 19.3019.45 Noordelyk week- overzicht. Vorige week stond het gezin Jan- sen op het toppunt van zijn geluk. Er was hun een eersteling geboren. Maar het geluk duurde slechts kort, de baby bleek een afwijking te heb ben, en de huisarts achtte overbren- ging naar een ziekenhuis noodzake- lijk, waar operatief moest worden ingegrepen, Er viel niets meer te verliezen, ailes te winnen. En nu schijnt het, dat ailes gewonnen is; Er worden iedere dag babies ge boren, overal ter wereld, maar niet overal betekent de komst van een nieuwe wereldburger een vreugde; er zijn landen in Europa waar het nieuwe, misschien onoverkomenlijke zorgen betekent. Het betekent, dat het lichtloze hok, dat reeds door 13 kantoor worden kaarten uit een bak gehaald en in een andere gedaan. In de eerste bak zitten de kaarten van de levenden, in de twéede van hen die overleden. We zouden over dit onderwerp nog veel meer kunnen zeggen. Twintig millioen kinderen ver- keren in nood. Met woorden kunnen zij niet geholpen wor den, daarvoor zijn daden nodig. De U.N.A.C, Er moet geholpen worden, daar- over was men het te Lake Success eens. Twintig millioen kinderen mo- gen niet worden prijs gegeven aan verkommering. Hier moeten aile personen bewoond wordt, nu nog een landen de handen ineenslaan. En zo inwoner zal moeten herbergen. Het betekent, dat een vrouw versterken- de middelen nodig heeft, die er niet zijn. Het betekent dat straks nog een kind zal zijn toegevoegd aan het lé ger van hongerende kleuters, wier lichamen te zwak zijn om weerstand te bieden aan de hen belagende ziek- ten. Misschien zijn deze babies dan nog bevoorrecht boven vele andere kin deren. Want zij hebben tenminste ouders, die al het mogelijke zuilen doen hen te verzorgen. Maar dul- zenden en duizenden kinderen zwer- ven er rond, die geen vader en moe- der hebben. Zij zijn om het leven gekomen bij de medogenloze bom- bardementen, of zijn vermoord in de concentratiekampen. Misschien ook heeft het geweld van de oorlog het gezin uiteengedreven, voorgoed, zij hebben elkander nooit weerge- vonden. Duizenden en duizenden kinderen zwerven in ons werelddeel rond, die nimmer het zorgeloze kindergeluk hebben gekend, die niet weten wat een gezellige kamer is, de warmte' van ouderlîefde, die nog nooit een stuk speelgoed hebben gezien. Zij hebben*" rondgezworven door landen, tôt zij in een kamp voor, ôntheemden werden ondergebracht. In d© slaapzalen en ziekenzalen liggen zij rij aan rij. Zwakke, uitge- teerde lichaampjes. En tussen die rij en bedden waart de dood rond, en kiest er zijn slachtoffers. Dagelijks sterven er tientallen, maar er zijn geen treurende ouders, geen wenen- de broertjes en zusjes. Ergens in een ontstond de U.N.A.C. (United Nation» Appeal for Children), wier doel het is gelden te verzamelen om deze stakkers te helpen. Nederland zal hierbij niet achterblijven. Wij heb ben de ellende aan de lijve gevoeld. Het levende geslacht heeft een win- ter meegemaakt, die het nimmer zal vergeten. Maar nu halen wij weer ruimer adfem; nu zien wij weer pers- pectieven voor het opgroeiende ge slacht; nu kunnen wtf weer onze honger stillen. Het (g onze taak de nood van die 20 millioen kinderen te helpen lenigen. Er is een landelijk comité gevormd, alsmede plaatselijke comité's, die nu bezig zijn plannen te beramen om geld in te zamelen. Er worden al zo veel aanslagen gedaan op Uw portemonnaie. Er wordt gecollecteerd uit de treure. Wij kunnen hierop slechts dit zeg gen: Geef, en wanneer ge niet voor ailes wat offeren kunt, alleen dan indien ge weet dat Uw gave goed besteed zal worden. Stel U voor, dat Uw eigen kind onder die 20 millioen was, die in nood verkeren. Hoe dankbaar zoudt ge dan ieder zijn, die bij zou dragen om een lichtstraaltje te laten door- dringen in die trieste levens. VOETBAL. Het blijkt maar al te zeer, dat Abe Lenstra de motor vormt van Heeren- veen. En als notor niet op toe- ren komt, dan ctioneert de gehele machinerie niet goed. Zo is het in Den Bosch geweest, waar de Heeren- -veners met 31 het loodje hebben moeten leggen tegen het veel betere spel van B.V.V. Abe ondervindt nog de gevolgen van zijn blessure, het is de oude Abe nog niet, die in 's Her- togenbosch heeft gespeeld. Hoe dan ook, Heerenveen had Zon- dag door een overwinning definitief .beslag kunnen leggen op het lands- kampioenschap nu het heeft verlo- ren staat het in punten gelijk met B.V.V. De laatste wedstrijd, die de beide ploegen moeten spelen kan hier natuurlijk de beslissing bren- gen. Eveneens is het mogelijk dat beide ploegen winnen of verliezen, waardoor zij in.de eindstand een ge lijk aantal puntën zouden hebben. Aile kampioenspretendenten heb ben nu 9 wedstrijden gespeeld, zo- dat allen nog een wedstrijd te spelen hebben. De stand is nu: BW 9 6 1 2 13 17—9 Heerenveen 9 6 1 2 13 2618 Go Ahead 9 4 2 3 10 19—20 EDO 9 3 3 3 9 15—1# PSV 9 2 1 6 5 14—20 Haarlem 9 2 0 7 4 15—21 Juniores. Zondag is een halfcom- petitie gespeeld *om de jeugdkampi- oensehappen voor Groningen. In de juniores A speelde mee de adspiran- ten A 4 van HSC. De uitslagen luiden: GVAVHSO 0—1; GVAV—Warffum 4—0; Warf- fum—HSC 0—3. De.stand werd nu: HSC - 2 2 0 0 4 4—0 dVAV 2 10 12 4—1 Warffum 2 0 0 2 0 07 Hiermede heeft de ploeg van HSC, die verleden week door een over winning op -Veendam het kampioen schap van Oost-Groilingen behaalde, thans het kampioenschap van de provincie Groningen op haar naam gebracht. Jeugdtoumooi „Friesland". De A en B adspiranten van „Hoogezand' namen deeà, en bereikten de volgen- de resultaten: A-Adspiranten HoogezandLeeu- warden 12; FrieslandHoogezand 11; SneekHoogezand 10. 1 B-Adspiranten: FrieslandHooge zand 11; De KooiHoogezand 02 HoogezandFVC 40. De B-adspi- ranten hadden daarmede de „Wan- delbeker" gewonnen. Deze beker 4s eên één-jarig bezit, die nooit eigen- dom wordt. BEDRIJFSVOETBAIi. Uitslagen: PhénixChemica II 201; Beukema IIWAS II 43; ChemicaWAS 23; Car;onaMul- der 01; Beukema IIRed. Star 6-1; Cartona nChemica H 6—4; PSC Bakkers 32 (onder protest van Bakkers) WAS—Gado 1—0; BSC— Tcîënû<<fiïffihfr(nfrr(r/ftJrflïftfYtat{ttrrfu!7?iïft {(m,"".m,"""","^"""innnwpu 123. Het was een ernstig bericht en Rob oor- deelde, dat vlug handelen geboden was. Hij dacht er natuurlijk niet aan om zijn zuster en de kapitein in handen van de wilden te laten. Met Mary's vader werd afgesproken, dat Daan en Rob onmiddellijk naar het geheimzinnige eiland zouden vliegen." De zendeling zou vlug met een schip met gewapende manschappen volgen en proberen of ook hij helpen kon. En na korte tijd vlogen de twee koene aviateurs al weer boven de zee. Na een poosje zagen ze het wrak van de schoener verlaten onder zich en al spoedig kregen ze ook het eiland in het gezicht. 124. Het geluk was met hen, want een dichte mist kwam onverwachts opzetten; zelfs zo dicht," dat hun landing bijna onzichtbaar ge schiedde. Maar toen ze de machine verborgen, bleek, dat het benzinerfservoir lek was, en ze niet meer terug konden vliegen. FEUILLETON. door TON BERCK 9) O, zij bedoelt natuurlij j§, dat ik bèn opgehouden met de quatremain. Ja, Greet is nog niet ver genoeg om dit vrij moeilijke stuk van Mendel- sohn met Adri te kunnen spelen. Adri is verder en meer technisch. Vooral in het Allegro kan zij het niet bijhouden. Ja, riel Carlijn bij, zij vertelt zich in de maat ook. Ik vraag je niets, Carlijn, houd je er dan ook buiten. En zich tôt Chris je wendend: Ik verzoek U vriendelijk om de grote gevoeligheid van Greet te respecteren, zij is hyper gevoelig waardoor zij gauw gekwetst ls. U moet haar goed trachten te be- grijpen en weten wat U haar zeggen kan en wat niet. Chris je werd boos over deze woor den. Greet, al even- harteloos en koud als haar ma. Te boos om nog een antwoord te geven, draalde zij zich van mevrouw Baggerman af, die in voile waardigheid de kamer verliet. Blljft U nog wat, vlijde Tinelce. Hoe gaat het met Uw broertje, die viool speelt. Hij is blind, niet? Verbazend zulke vorderlngen hij muakt. Hij krijgt les van een van mijn collega's. Ik zou hem graag eens zien. Hoe oud is hij nu? Acht jadr. Het is een lief ke- reltje. Hij heeft kortgeleden van een medebewoner van het huis een nieuwe viool gekregen, waarop hij erg trots is. Ha, daar is Frank. Nu moet U zeker iets voor ons spelen. Frank ls zo wsinig thuis en hij hoort U graag. Nee, heus niet, het begint al donker te worden en dan met die nare mist. Ik zal U even naar huis bren- gen, juffrouw Wevers, sprak Frank, die binnenkomend juist haar laatste woorden opving. O, dat is helemaal niet nodig, mijnheer. Zij wilde alleen zijn. Nadenken over het voorstel van mevrouw Bag german. Zij had werkelijk geen lus't om meer te praten. Zij knoopte vlug haar swagger dicht, zette haar muts op en verliet haastig het vertrek. Frank volgde haar en opende de voordeur. Laat mij U toch even naar huis brengen. U zult in die mist de groot- ste moeite hebben om het roer niet te verliezen. Waarom bent U toch altijd zo onvriendelijk tegen mij? Onvriendelijk? vroeg zij ver- baasd, ik kom tenslotte toch om Uw zusters pianolessen te geven Plotseling klonk een onaangename stem: Toe, Frank, sluit de deur. Chris keerde zich om en liep met anelle passen over het tegelpad van de voortuin. Met een smak liet zij het tulnhek achter zich dichtklappen. Nu moest zli wat langzamer gaan lopen, wilde zij niet tegen aile mo gelijke ondingen, dlc haar voor de voeten kwamen aunbotsen. Die mist was haar ondragelijk. Haar jas werd kletsnat. Frank liep zeer ontstemd naar de salon, trapte hier met een flinke zwaai tegen een denkbeeldige kei en dusdoende "de antieke globe om, die met veel lawaai van de standaard vlel, Hij raapte' haar op, bekeek de schade en mompelde: Alleen AziC is gebarsten. Toen Chris je vlak bij huis was ge komen viel het haar op, dat er in dit jaar eigenjijk weinig veranderd was. De Potgieteratraat had voor haar een eigen betekenis gekregen, zo gauw zij het veilige gevoel over zich had voelen komen, dat zij de kamers kon behouden. Zolang de jongens zich nu maar een beetje kon den blijven beheersen en de trapleu- ningen voor geen ander doel zouden gebruiken dan waarvoor zij waren sangebracht, als de huur nu maar op tijd kon worden betaald en dat was mogelijk met de lessen van mijn heer Boon en mevrouw Baggerman, wel, dan moest zy eigenlijk tevre- den zijn. In de gang liep Mijntje tegen haar aan. \Wat een verschrikkelijke mist, Mijntje. Zijn de jongens al thftis? O, al bijna een uur. Zy zqn zo stil als muisjes nàar boven gegaan. Chrisje liep de trap op. De muizen waren niet zo stil als door Meintje werd verteld. Zy waren hevig vech- tend bezig een tennis-racket te ver- delen. Dat was wel niet hun apaet, Tnaar het leek er veel op. Mevrouw Wevers lag hulpeloos op het divan- bed; zy kon niet optreden tegen de belhamels. Joan stond verschrikt te- geh zyn moeder aangedrukt. Chrisje trok de jongens van elkaar, sloot er één in de slaapkamer en de ander glng naar de mansarde. Als de klok zes uur slaat kun nen jullie tevoorschyn komen, eer der niet. De een trachtte. natuuriyk de schuld van de ander te bewyzen en de ander van de een, maar Chris, stoorde zich nergens aan en Uet zich niet van haar stuk brengen. Denk er maar eens goed over na, en «y sloot de deur. Chrisje, wat zie je er toch ver- moeid uit. Soms moeiiykheden ge- had mèt de meisjes Baggerman? Nee, moeder, niets van dat ailes. Mevrouw heeft me zelfs gevraagd, of ik 8 December op een familiefeestje wilde spelen. Zuilen we samen gaan, grota Meestsr, vroeg zy aan Joan. Zy zoekt ook een violist. Zo mag je me niet noemen, Chrisje, dat heeft nûjnheer van Stuyvesant uitgevonden. Heb je het aangenomen? vroeg moeder. Nog niet, ik heb het even in be- raad genomen. Misschien kan het wel leuk worden. Het klinkt toch niet opgewekt, meisje. Toe, zeg me, heb je wat? O nee, moeder, ik ben alleen een beetje uit mijn humeur. Die nare mist ook. Ben je al beneden geweest, Joan? Ja, en straks ga,ik weer. Om zes uur. Ik mag thee komen drinken en hij heeft nog wat lekkers voor me ook,, heeft hq beloofd. - Vertel my eens, wat je vandaag gestudeerd hebt. Eerst wat toonladders en daama die nieuwe sonate. De klok sloeg haar zes slagen en Chrisje ging de jongens uit hun gevangenschap verlossen en bracht Joan tôt aan de trap. Hy wilde zelr de trap afgaan en toen Chrisje hem waarschuwde, lachte hy haar uit. Onder aan de trap stond mevrouw Dirkzwager al op hem te wachten, Zy zou hem bij de heer van Stuyve sant brengen. Chrisje wachtte, totdai zy de klop op de deur hoorde en ging toen de kamer in waar haar moeder haar vroeg, de tafel te ver zorgen. Mevrouw Baggerman heeft my aangeboden, voor die avond te be- talen. Ik denk er dus hard over om het aanbod maar aan te# nemen. Ja, en koop dan eens iets voor jezelf. Je hebt een nieuwe hoed zo hard nodig. Mevrouw Baggerman zal het wel goed met je maken, denk ilc, het is tenslotte toch een party, die zy geeft. Zij zal er dus wel wat voor uit kunnen trekken, anders geef je geen feest. Zy gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd) BSM 0—5; Rash—BSM n 11—4; Lie- renfabriekMulder 06; Beukema- Chemica 12. Programma: Maandag 7 Juni: DEG- terrein Overzet (Visser); H.S.- terrein PhénixCartona II (D. de Boer); Dinsdag 8 Juni: DEG-terrein LierenfabriekCartona (Swiers); Woensdag 9 Juni: DEG-terrein Suur- meijerBSM (Stol, Kalkwijk); H.S.- terrein WAS IIChemica II (Ter- ,burg); Donderdag 10 Juni: DEG-ter rein BakkersBSC (G. Venema)-, H.S.-terrein BeukemaKoning (A, Klunder); Pals Waterhuizen: PSC Mulder (L. Appelbrq); Vrijdag 11 Juni: DEG-terrein ChemicaGado (E. Schut); Zaterdag 12 Juni: DEG- terrein 2 uur AtlantaDEG (J. Sloot); 3.45 uur PhénixRed Star (K. Haan); H.S.-terrein 2 uur NIV— Rash (Duzink); 3.45 u. Beukema II- BSM II (B. Brugge). Aanvang avond wedstrijden 7 uur. SCHOOLVOETBAL. EngelbertBorgweg 110. HANDBAL. In de halfcompetitie om het dis- trictskampioenschap van Nederland heeft WIK thans een nederlaag gele- den tegen het Haagse GWP. De Sap- pemeersters hebben thans 1 wedstrijd gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 1 verloren, zodat zij 3 punten hebben. CWP heeft van de 3 gespeelde wed strijden 2 gewonnen en 1 verloren, en heeft daarmede 4 punten behaald. WIK—CWP 3—5. Er bestond voor deze wedstrijd meer belangstelling, dan bij de vorige. WIK speelde niet zo goed als tegen „Eindhoven". Roelfsema was weer van de .partij, doch er ging niet veel kracht van hem uit. Groeneveld was de gevaar- lqke man in de voorhoede. Brouwer werd te weinig in het spel betrok- ken, terwql het spel te kort gehou den werd. De Hagenaars speelden open en vlot; het aangeven der ballen was uitstekend verzorgd, en iedere aan- val was gevaarlqk. Hun keeper was in uitstekende vorm en volkomen be- trouwbaar. De 35 overwinning is dan ook volkomen verdiend. Het verloop der doelpunten is als volgt: na 7 minuten I0 (Groene veld), doch een minuut later kwam de gelijkmgker. Vervolgens werd het 1—2, 1—3 en 1—4, nog voor de rust verkleinde Roelfsema de ach- terstand tôt 24. Na de rust werd het 34 (Groene veld). In een période dat de gelijk- maker kon worden gebracht kwam het 5e doelpunt voor CWP. PAARDENSPORT. Te Veendam werden draverijen gehouden. De belangstelling was niet zeer groot. De uitslagen zqn: Mac Gregorprijs: Prijzen f 250, f 75 f 25: Lepelaar S 1650 m., eig. J. Bol- wijn (B. Bolwijn.) 2.51.2 (1.43.7); 2. King Scott, 1670 m., eig. en rijd. P. Kramer; 3. Lucille Scott, 1650 m., eig. N. Timmerman (A. T. v. d. Veen) Grand Prixprijs. Prijzen f 300, f 75, f 25. 1. Iskra, 1630 m., eig. G. S. Hamming (R. Hamifting) 2.36.3 (1 36.7); 2. Jacob Diamant, 1650 m., eig. en rijd. J. K. Gosliga; 3. Jimmy Mac Gregor, 1670 m., eig. J. W. Mel- lema (J. Siderius). Judge Scottprijs: Prijzen f 250, f 75, f 25; 1. Louis F H, 2220 m., eig. G. H. Grimme (M. Rozema) 3.34.8 (1 36.8); 2. Loopers Gregor, 2200 m., eig. K. Neyens, rijd. H. Marring; 3. Kampioen O, eig. H. Oosten (M. Si derius). Friedprijs: Prijzen f 250, f 75, f 25. 1 Hollandiâ Hannover K, 2200 m., eig. J. O. J. Hiddema (J. Siderius), 3.23.2 (1.35); 2. Fellow, 2220 m., eig. K. de Boer (K. Kramer); 3. Janneke, 2180 m., eig. R. Wassenaar (L. Hof). Paturionprijs: Prijzen f 200, f 100, f 75. 1. Kriemhilde, 720 m., eig. en rijd. P. Kramer, 1.05.5; 2. Hollandia Hannover K, eig. J. O. J. Hiddema (J. Siderius); 3. Jacob Diamant, eig. en rijd. J. K. Gosliga. BILJARTEN. Zaterdagavond gaf de oud-Neder- landse amatenr-biljartkampioen Gehrels demonstraties in het hôtel Faber. Voorts gaf de heer Gehrels, die thans biljarf-leraar is, een theo- retische les, waarbij hy grondbegm- selen en techniek van het biljartspel besprak. WIELRENNEN. Aan de internationale wegwed- strijden voor amateurs op het circuit van Monthlery, 'Zondag a.s. zuilen 6 Nederlandse renners deelnemen, n.l. van Est, S. Willebrord; F. Vos, 's-Hertogenbosch; J. Henmnk, Alk- maar; A. Geluk, Rotterdam; J. J- Geerts, Tetéringen; en Koot van Eindhoven. GYMN ASTIEBL De Gymnastiekver. „SG.V." te Schildwolde hield Zaterdagavond m café „Wij chgelsheim" onder linge gymn.wedstryden, waaraan w®r" deelgenomen door 21 dames en 11 he- re*1- j Als jury-leden fungeerden de he- ren G. Ahrens en E. W. Meindersma te Groningen en>de heer G. Rengers te Schildwplde. De algemene leidmg was ln handen van de heer K. W. de Grooth te Hoogezand; De uitslagen luidden: Dames le Graad: le pr. G. Koning 24 5/12 pt.; 2c pr. T. Jonker 22 11/12 pt. en J. Bakkec 22 10/12 pt. 2e Graad: 2e pr. G. Janssens 226/12 pt. t 3e Graad: le pr. W. Jonker 22Î pt-, A. Jansen 216/12 en L. Zandstra 21 6/12 pt. Heren le Graad: le pr. J. W. Ben. nenga 24 23/24 pt. 2e Graad: le pr. J. de Groot 23 1/3 punt- 3e Graad: le pr. K. Hommes 22 1/3 pt. en H. v. d. Berg 22 1/8 pt. Kampioenen werden Mej. G. Ko ning en de heer J. W. Bennenga- De heer Bennenga werd tevens eigenaar van de wisselbeker, welke - vijf maal door hem werd gewonnen. De „Meindersma"-prijs voor de meeste vooruitgang werd gewonnen door de heer H. v. d. Berg.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3