DE TREK NAAR DE STAD Toch nog besprekingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie De Abdicatie v. H. M. de Koningin Een nieuw bedrîjf in Hoogezand Derde Jctargang Zaterdag 5 Junl 1948 No. 45 VOOR DE WA ARIN r.nncuccD ci nruTCDPN NOORD- EN ZUIDBkOEK MUNTL iEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER OPGENOMEN i OOST GOORECHT SLOCHTEREN VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBfcOEK EN HET NIE U W V t_<_N In Washington wordt gefluisterd, dat de V.S. wensen, dat de spanning afneemt. De moord te Oude-Pekela. n hDVEkTENTIEBLAiJ V A h t o t In de Nederlandse Staatscourant van gisterèn komt de volgende bekendmaking voor: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Konink- lijke Hoogheid de Regentes prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschie- den op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieu we Koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. w.g. Minister-President BEEL. De fabriek der N.V. Noordelijke Industrie voor vezelverwerking zal tegen het einde van deze maand in bedrijf worden gesteld. éên KORT WDDINGSWOORD. ABONNEMENTSPRIJ 8 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini- 75 cent (bij vooruitbetaling). mum HET NIEUWSBLA jCi VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster Seggers' en Kremer's Uitgeverszuak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 Plaatsen, die onder de rook van een stad gelegen zijn, ondervinden daar- van gewoonlijk de gevolgen. Er ontstaat een trek naar die stad. Men meent, dat men belangrijke aankopen beter in die stad kan doen, want zo redeneert men: men heeft daar ^grotere keuze en de prijzen zijn er lager. Maar juist doo# zo te redeneren veroorzaakt men een ongunstige wisselwerking. Doordat er een trek naar de stad bestaat kan de midden- stand zich niet ontwikkelen, en moeten de voorraden beperkt blijven, zodat men inderdaad in de stad een grotere keuze heeft. Wanneer men echter in eigen plaats zou kopen, dan zouden de middenstandszaken tôt bloei kunnen komen, en daaxdoor zou de keuze steeds groter worden. Wanneer men twee plaatsen, b.v. Hoogeveen en Hoogezand vergelijkt, dan vindt men een geheel verschillende structuur. Hoogeveen is het middelpunt van de streek eromheen. Het heeft een weekmarkt, en de be- volking van het platteland eromheen en de dorpen in de omgeving doen er hun inkopen. Hoogezand daarentegen ondervindt de gevolgen van de nabijheid van de stad. Hier oefent de stad Groningen dezelfde magne- tische invloed uit op haar omgeving als Hoogeveen, en Hoogezand heeft het twijfelachtige genoegen tôt de omliggende dorpen te behoren. Er bestaan tussen Groningen en de verschillende plaatsen van ons rayon uitstekende verbindingen, het- geen in het bijzonder geldt voor Hoo gezand, Sappemeer en Zuidbroek, en men kan iemand, die naar de stad gaat om er zijn inkopen te doen nu eenmaal niet tegenhouden. Wie er iets aan kan doen om die trek kleiner te maken is vooral de middenstand zelf, en wij zijn ervan overtuigd, dat in dit opzicht door verschillende zaken hard wordt ge- werkti Laten we dit met een voor- beeld toelichten. Iemand is naar Groningen geweest en heeft zich daar een lampekap ge- kocht. Met dat ding in zijn armen komt hij terug, en het spreekt van- zelf, dat hij veel belangstellmg heeft voor étalagés van zaken, waar lam- penkappen worden verkocht. En dan plotseling ziet hij dezelfde kap, die hij zo juist in Groningen gekocht heeft, en dan nog wel een paar gul- den lager in prijs. Buiten die paar guldens heeft hij ook nog de reiskos- ten moeten betalen, en hij heeft er- gens in een restaurant zijn boter- hammen moeten wegspoelen met een kop koffie. De conclusie is dus deze: laat de plaatselijke zaken binnen de grenzen van het mogelijke hun colecties zo uitgebreid mogelijk houden en laat men in geen geval duurder zyn dan in de stad. Ruim een jaar geleden moest iemand zijn horloge laten repareren, Hij ging naar de plaatselijke zaken, doch deze wensten geen reparatle aan te nemen, waarna de mai) zyn klokje naar een horlogerie m Gro ningen heeft gebracht, en toen hij toch in de stad was, heeft hij tevens een paar andere aankopen gedaan. Onlangs moest diezelfde man nog- maals een horloge laten repareren en nu heeft hij niet eens bij de plaatse lijke klokkenreparateurs gevraagd, hij is meteen naar Groningen ge- gaan, en, heeft niet alleen zijn eigen horloge gebracht, maar ook nog een van een kennis. Voor de plaatselijke zaken is een klant verloren gegaan. Wij willen dit geval de plaatselij ke .zaken niet euvel duiden. Het is verbazend druk met reparatie, en wij geven toe dat het beter is repa- raties te weigeren, dan de mensen maanden en maanden aan een lyn- tje te houden. Maar iedere klant, die voor plaatselijke zaken verloren gaat is een te betreuren verlies, en er zal .grote inspanning voor nodig zijn om een nieuwe klant terug te winnen. En dan ten slotte willen wij nog een Engels woordje neerschrijven, dat in de laatste tijd zeer populair is geworden. Dat woordje is ..service Laat men zijn klanten zo goed mo gelijk bedienen, laat men het hun in aile opzichten gemakkelijk ma ken. Indien de klant zich „thuis" ge- voelt in de zaak waar hij koopt, dan zal hij niet zo licht naar een ander gaan. EERST DESERTEUR, DAN VERRADER. De 24-jarige J. H. Hendriks uit Bocholtz tekende in 1944 voor de S.S. Later dook hij onder bij een familie te Leidschendam. Nadat hij daar enige kleine diefstallen had ge- pleegd verdween hij, zeggend, dat hij wilde trachten door het front heen naar Limburg te komen. Hjj viel in handen van de Duit- sers, en vertelde ailes wat hij wist: waar zich in Leidschendam Joodse en andere onderduikers bevonden en ook welke drukkerij illégale blaad- jes drukte. Er volgden 10 arrestaties, doch deze hadden geen ernstige ge volgen, omdat de gevapigenen niet meer naar Duitsland konden worden doorgezonden. Voor het Haagse Bijz. Gerechtshof vertelde H. dat hij anderen had ver- raden om zichzelf te redden. De adv. fiscaal noemde hetgeen H. gedaan heeft „vies en ploertig verraad" en eiste 15 jaar. Zoals bekend is Dinsdagmiddag een 30-jarige arbeider door messte- ken om het leven gebracht. Omtrent deze moord bereikten ons nog de volgende bijzonderheden. Het slachtoffer, Pathuis, woonde in de middelste van een driedubbele woning, zodat hij, bij het naar en van huis gaan, steeds achter de wo ning van zijn buren om moest. Aan de familie Mellema beviel dat geloop achter hun huis niet, en rieds enige malen is het tôt ruzie gekomen. Hierbij heeft de 25-jarige. vlellema waarschijnlijk wel eens ge zegd, dat hij Pathuis wilde neerste ken. En dat heeft hij ook weer Dins dagmiddag in de fabriek, waar bel- den werken, gezegd. Die ochtend schijnt er weer herrie geweest te zijn tussen de vrouwen, omdat het kind van Pathuis achter het huis van Mellema geweest was, Mellema wachtte 's middags Pat huis, toen deze van het werk naar huis kwam op, en stak hem een mes in de hais, waardoor de slagader werd geraakt. Het slachtoffer over leed ter plaatse. De dader, die minder goed bekend staat wachtte vervolgens rustig ai tôt de politie kwam. MEISJE VIEL IN LIFTKOKER Een 22-jarig meisje uit Alphen a, d. Rijn, dat op een fabriek te Bode graven werkte, ging met enige vriendinnen naar de lift, en wilde daarin stappen. Zij opende de deur en bemerkte niet, dat de lift zich een etage hoger bevond. Achteruit stapte zij in het donkere gat. Toen medische hulp arriveerde was zij reeds overleden. De politie onderzoekt hoe het mogelijk was, dat de liftdeur ge- opend kon worden, terwijl de lift zich een etage hoger bevond. Hoeveel er deze laatste weken en maanden ook gebeurt in de wereld, en hoe belangrijk de ontwikkeling der toestanden in verschillende lan- den ook is, de allerbelangrijkste kwestie is de verhouding tussen Amerika en Rusland, omdat het van die verhouding zal afhangen of al dan geen duurzame vrede voor aile landen mogelijk zal zyn. De mogelijkheid tôthet Voeren van onderhandelingen tussen de bel- de antipoden, welke geopend werd door de besprekingen welke tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Generaal Bedell Smith en de Russische minister van buiten- landse zaken Molotov zijn gevoerd en de notawisseling welke daarop is gevolgd, is teniet gedaan, door de ontijdige publicatie der notawisseling door Radio Moskou. Bovendien is men in Amerika niet te spreken over Stalin, omdat hij een verklaring heeft afgelegd tegenover Wallace, de man, die in Amerika zelf eigenlijk niet meegeteld wordt. Stalin, zo ieg- gen de Amerikanen, wist heel goed, dat hij zich als hoofd van een rege- ring alleen tôt président Truman had behoren te wenden. Toch doen er in Washington ver schillende geruchten de ronde, dat de V.S. wensen, dat de huidige span ning afneemt, en dat zij willen po- gen tôt onderhandelingen te komen, Men meent, dat Amerika via bespre kingen over zaken van gering belang wil komen tôt overleg in belangrijke kwesties. Dezer dagen heeft Marshall voorgesteld een driemogendheden- conferentie te houden over de Do nau-scheepvaart. Rusland heeft daar groot belang bij, doch de Westelijke landen niet. Daarom wenst men die conferentie te zien als een aankno- pingspunt. De diplomatieke medewerker van een Engels weekblad weet te mel- den, dat Molotow binnenkort uit zyn functie zou worden ontheven, en dat zijn opvolger iemand zou zijn die meer op de hoogte is met Britse en Amerikaanse aangelegenheden, n.l. Gromyko, de vertegenwoordiger der S-U. bij de Ver. Naties. Wij laten deze mededeling geheel voor reke- ning van het Engelse weekblad, en wij zullen ons van commentaar ont- houden, totdat ons desbetreffende berichten uit betrouwbaarder bron bereikt hebben. Frankrijk. In Frankrijk is de positie van de regering Schuman nogal eens wan- kel. Zo is het ook weer de afgelo- pen dagen geweest. In het kader van hst bezuinigingsmaatregelen van de minister van fianciën, Mayer, is een wetsontwerp ingediend inzake het ontslag van 150.000 ambtenaren. Mayer verklaarde, dat deze .bezuml-1 ging noodzakelijk is, en heeft gezegd dat hij zou aftreden, indien de ka- mer het ontwerp verwerpt. Schu man heeft het lot van zijn kabinet aan dat van Mayer gekoppeld, en heeft de vertrouwensvraag aan het ontwerp verbonden. Bij de stemming heeft de nationale vergadering haar vertrouwen in de regering uitge- sproken met 402 tegen 183 stemmen. Dat betekent echter niet dat Schu man de zwaarste hindernissen nu gepasseerd is. Want socialisten en communisten wensen onmiddellijk intrekking van een de vorige week uitgevaardigd wetsdecreet inzake het Subsidiëren van verenigingen, die onvermogende ouders van scholieren steunen. Daar de betreffende vereni gingen iu het algemeen een religieus karakter dragen, wordt het wetsde- GESCHORSTE INSPECTEUR VAN POLITIE medeplichtig aan autodiefstal. Wegens het laten schoonmaken van een aan een kennis toebehoren- de revolver, door een dienstinstantie, werd de Arnhemse inspecteur van politie de V. geschorst. Eerst zwierf hij wat rond, en be- landde toen in een ongunstig bekend staand café. Hij trof daar de koop- man R. en de monteur E. en het ge- sprek ging over autodiefstallen. De koopman achtte het mogelijk de auto van een textielfabrikant, die ook in het café verbleef te verdonke- manen. De V. gebruikte zijn politiebe- voegdheid om een jeep te charteren, en zij sleepten daarmede de auto van de fabrikant weg. Aan een garage- houder te Harskamp boden zij de wagen te koop aan, om haar tege- bruiken bij koffiesmokkel. Maar deze had geen interesse. Toen de wagen ëen lekke band kreeg, sleep ten zij deze naar een bos, en lieten hem daar staan. De volgende mor- gen zaten de monteur en de koop man al achter de tralies. De inspec teur heeft nog gepoogd de auto te rug te brengen. Bij de behandeling van de zaak voor de Arnhemse Rechtbank werd tegen de monteur en de koopman 2 jaar geëist en tegen de inspecteur totaal veel meer stemmen kreeg dan1 de nationlisten, n.l. 524.230 tegen deplichtigheid ^an yerdachte met be- 401.834, terwijl toch de Ver. Partij wezen en vroeg vryspraak De recht slechts 65 zetels verkreeg, i bank meende echter, dat hierv geen termen aanwezig waren. (Smuts) en de nationalisten 70. De Afrikaners die op de hand der nationalisten staan verkregen 9 zetels en de La- bourpartij en negers 'resp. 6 en 3, welke laatste partij en weer op de hand der Verenigde Partij zijn, zo dat, men een totale stemmenverhou- ding verkrijgt van 79 74. De nationalisten en hun leider Dr. Malan hadden gedurende de oorlog D'uitse sympathieën. Het voornaam- ste punt in hun politiek is het toe- kennen van de eerste plaats aan de blanken, terwijl aan de kleurlingen bepaalde woongebieden zullen wor den aangewezen waar zij moeten verblijven indien men ze niet nodig heeft voor seizoenwerk, werk in de mijnen, enz. Palestina. Het verzoek van de Veiligheids- raad om het vuren voor een période van 4 weken te staken, in welke pé riode de Veiligheidsraad de Pales- tjjnse kwestie nader wil behandelen is thans door beide partij en ingewil- VERPLICHTE TB.C.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE. Met ingang van 1 Mei j.l. is de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee voor iedere Groninger veehouderl verplicht gesteld. Deze maatregel is uit hygiënisch oogpunt warm toe te juichen, want het reactie-percentage van het rundvee was vrij hoog. Uit gegevens, ons door de directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, dr.' H. ter Borg, verstrekt, bleek dat in het pas afgesloten seizoen 7194 van de 87.315 onderzochte runderen of 8-24 reageerden op tuberculine. Een groot aantal openliiders, die ook gevaar kunnen opleveren voor de besmetting van mensen, werd gevon- den. Verwacht moet worden dat als ook de gegevens van de plm. 2700 niet aangesloten bedrijven bekend worden, het percentage reageerders nog hoger zal zyn. Deze bedrijven worden nu van overheidswege ver- 1S tnans aoor ueiue ytuujcii uiBcmu- Y. r", L „,„î+e,„ ligd. AUereerst werd het bestands- jd^;aan te sluitoi by^ de^g- voorstel van Joodse zijde aanvaard, onder bepaalde voorwaarden. Daarna kwam van Arabische zijde het telegrafisch bericht dat de Ara bische Liga het bestandsvoorstel aanneemt. De Veiligheidsraad staat ongetwij- feld voor een zeer zwarè taak. Bin nen 4 weken moet een voor beide partij en aanvaardbare oplossing voor het Palestijnse probleem zijn gevon- den. Slaagt men er niet in deze to- verformule te vinden, dan zullen de wapens opnieuw gaan spreken. Inmiddels blijft het nog de vraag, of beide partij en zich aan het be- stand zullen houden. Daar de gemoe- deren verbitterd zijn is het niet on- mogelijk dat plaatselijke schermut- selingen zullen voorkomen, en deze zoûden ongewenste gevolgen kunnen hebben. De Organisatie der Verenigde Vol- keren heeft thans een gele'genheid een deel van het verloren prestige te herwinnen, indien zij de Palestijn se kwestie tôt een bevredigende op lossing brengt. Moge zij daarin sla- g«n. DE VLEESDISTRIBUTIE. Verlaging rantsoenwaaxde paardevlees. Ten einde het kopen van paarde vlees aantrekkelijk te maken is des- tijds het rantsoen paardevlees, dat op een bon voor 100 gram vlees ver- krijgbaar was, gesteld op 150 gram. Thans is de rantsoenwaarde van paardevlees tôt nader order vermin- derd. De Donderdag aangewezen vleesbonnen geven recht op het ko pen van 125 gram paardevlees in zondheidsdienst en de komende rmaandpn yolgen In de landbouwbl a - den aanwfjzingen op welke w^jze eulks kan gœchieden. DE GROENTENLEVERING NAAR DUITSLAND. Blijkens mededeling van het Cen- traal Bureau van de tuinbouwveilin- gen wordt de totstandkoming van een overeenkomst voor groentenle- vering aan de Duitse hurgerbevol- king zeer binnenkort tegemoet zien. De onderhandelingen zyn het laatste stadium. Dit contract zal lopen tôt 1 Miel 1949. Het omvat de levering van 87.500 ton vroege- en zomergroenten en 112.500 ton late- en wintergroen- ten. Het aanbod van Nederland, on der conditie van leveringsplicht, gebaseerd op nauwkeurig onderzoek Binnenlandse markt noch export naar andere landen mogen door deze levering in .gevaar komen. Op de zomer-lijst komen 10.000 ton toma ten en 8000 ton komkommers voor alsmede 10.000 ton andyvie. Van Amerikaanse en Duitse zijde is ver zocht de hoeveelheid andyvie sterk in te krimpen, aangezien dit product in Duitsland onbekend is. Ook de aangeboden hoeveelheid van 35.000 ton koo-lraap wordt te hoog geacht. De groenten zijn tegen een gemid- delde prijs per ton franco grens aan geboden, waarbij rekening met de kostprijs middels een „glijdende schaal" gehouden wordt, zodat de .kweker vrijwel onafhankelijk van het geteelde product een regelmatige opbrengst ih geld per oppervlakte eenheid ontvangen kan. TE DURE MEUBELEN, Voor de tuchtrechter voor de prij zen te Haarlem hadden zich te ver- antwoorden de directeur en de on- derdirecteur van N.V. Bruynzeel's Deurenfabriek, te Zaandam, wegens het berekenen van te hoge prijzen voor door de fabriek gefabriceerde meubelen. De tenlastelegging vermeldde dat een bedrag van f 88.483.50 tëveel was berekend, en de tuchtrechter legde dit bedrag als boete op. Na afloop van de zitting tekende de directie van de N.V. Bruynzeel hoger beroep aan. OP 1 JULI WEER 25 TEXTEELPUNTEN. (Van onze Haagse correspondent) Op 1 Juli zullén wederom nieuwe textielpunten geldig worden ver- klaard. Uit welingelichte bron ver- nemen wij, dat het aantal momen- teel nog niet is vastgesteld, doch dat dit waarschijnlijk wederom 25 zal zijn. Men moet zeker niet rekenen op meer. BIJ DE S.S. BEVIEL HET HEM BLIJKBAAR NIET daarom ging hij aan het roven. De chauffeur A. Jansen uit Oos- terhout ging in 1941 bij de S.S., en werd geplaatst in het concentratie- kamp te Amersfoort. Na korte tjjd zei hij de S.S. vaarwel en ging op het roverspad. In Dinteloord dreig- de hij iemand met opsluiting in het kamp te Ommen, en wist zo f 3000 los te krijgen. Later gaf hij zich uit voor parachutist van de eerste Britse landingsdevisie, en wist zo bij een caféhouder f 60 los te krijgen. In Breda drong hij belust op geld een woning binnen en schoot de be- woner dood. Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch ontkende verdachte ailes. Hij verklaarde ailes bij het vooronder- zoek „zo maar" te hebben gezegd. Daar twee verdachten décharge niet waren verschenen, werd de zaak aangehouden. IN DE VACANTIETIJD EENS IN 14 DAGEN EEN BONNENLIJST. Inlevering der bonnen door de handel. Van 4 Juli t.m. 11 September zal de bonnenlijst eens per 14 dagen ge- publiceerd worden. Dat wil zeggen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger zullen worden aangewezen. Aan het einde van de vacantle- periode zal door het weer overgaan op de publicatie van wekelijkse bon- nenlijsten een période van 3 weken verlopen tussen aanwijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing van <brood- en ta- bakbonnen zal geen wyziging ko men. De broodbonnen worden eens per week en de tabaksbonnen op de gewone tijd bekend gemaakt. De aandacht van handelaren wordt erop gevestigd, dat de inlevering der bonnen door detaillisten gewoon doorgang vindt. Zij, die met vacantle gaan, zullen hun bonnen derhalve door gemachtigden moeten laten in- i leveren. RANTSOENBONNEN VOOR OLIEHOUDENDE VERF. De rantsoenbonnen U 1 t.m, U 38.000 geven tôt 1 September recht op het kopen van oliehoudende grond- of dekverf, menie of in olie gemalen kleurpasta, in totaal een HET RANTSOEN VOEDINGS- VETTEN VOOR DE JEUGD. In verband met de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor de leeftijdsgroepen B en C met 125 gram per week, wordt het volgende medegedeeld: De op de bonnenlijst van deze week voorkomende bonnen 434 Reserve (B-kaart) en 437 Reser ve (C-kaart) geven recht op het ko pen van 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet. Zolang de te- genwoordige bonkaarten in gebruik zijn, is het om distributie-technische redenen niet mogelijk de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor deze leeftijdsgroepen gelijkmatig te verstrekken, door b.v. eens per 14 dagen een bon aan te wij zen voor 250 gram. Volstaan moet worden met eens per 4 weken een bon aan te wij- zen voor 500 gram. hoeveelheid van 30 kg. per bon met te boven gaande. Het einde van deze maand zal het bedrijf van de N.V. Noordelijke In dustrie voor Vezelverwerking te Hoogezand ten dele in bedrijf gesteld worden. Dit was een reden om eens een kijkje te gaan nemen in de nieuwe fabriek, die een belangrijke aanwinst betekent voor de Hooge- zandse industrie. Een lid der directie, de heer B. Stel was zo welwillend ons het een creetbegunstlging va'n het bijzonder en ander over het bedrijf te vertel- onderwijs genoemd. Schuman heeft len. verklaard voor deze kwestie te wil- Gunstige ligging. len vechten. En dit is slechts van de moeilijkheden. Paul Reynaud, de oud-premier heeft verklaard, dai hij bihnen 3 weken een kabinets- crisis verwacht, Verkiezingen. In ons vorig nummer spraken wij reeds in het kort over de verkie- zingsuitslagen in Tsjecho-Slovakije en Zuid-Afrika. Bij deze laatste wil len wij nog even stil staan. Het stel- sel van evenredige vertegenwoordl- ging, zoals dat in ons land wordt toegepast kent Zuid-Afrika niet; daar volgt men bij de verkiezingen de Engelse méthode: in ieder dis trict worden candidaten tegenover elkaar gesteld en van deze candida ten wordt één 'gekozen. Zo kon het gebeuren dat de partij van Smuts 'T De fabriek, zo vertelde hij, is gun- stig gelegen in twee opzichten. In de eerste plaats opent het nieuwe ka- naal, waaraan het bedrijf is ge- bouwd, de mogelijklieid, dat schepen tôt een inhoud van 1600 ton de fa briek kunnen bereiken, hetgeen van belang is voor dé aanvoer en de af- voer. Verder is de ligging in deze omgeving gunstig ten opzichte van de grondstoffenvoorzienîng. Het product. De Noordelijke Industrie voor Ve zelverwerking is de eerste Neder landse fabriek, die bouwplaten (Boards) gaat produceren in ver schillende kwaliteiten, samengesteld uit één homogene vezelmassa, al dan niet gebonden door lymstoffen. De platen zijn zeer geschikt voor de bouwnyverheid in het algemeen, en zeer in het bijzonder voor. de prefa- bricated bouw. Men kan de platen gebruiken voor vloerbedekking, voor het optrekken van scheidingswan- den, voor plafonds, dakbeschot, enz, Het voordeel is dat de platen in zeer groot formaat kunnen worden gele- verd. De maximale afmetingeri be- dragen 5.50 x 1.20 m. De harde bouw platen worden in twee dikten gele- verd, n.l. 3% en 5 m.m. Bij dé poreu- ze platen kan de dikte variëren tus sen 12% en 32 m.m. De productiecapaciteit De productiecapaciteit is op te voeren tôt ver boven de behoeften van de Nederlandse markt. Daarom zal de nieuwe fabriek niet alleen van betekenis zijn voor de materiaal- voorziening van de Nederlandse bouwnyverheid, maar ook voor de export. Daar er gewerkt wordt met binnenlandse grondstoffen zal hier dus een deviezénbron ontstaan. De uitrusting, Het bedrijf is geheel gemechanl seerd. Ailes functioneert automa tise^ waardoor het personeel betrek- kelijk klein gehouden kan worden. Dertig vèertig man kunneri de fa briek in werking hpuden. Daar het in de bedoeling ligt continu te gaan werken, zijn drie ploegen nodig, zo dat het gehele personeel zal bestaan uit ongeveer 120 man. r De fabriek. Ten slotte hebben wij een rond- gang gemaakt door de fabriek. In de machinehal staan enorme machines opgesteld, die ,tot de modernste op dit gebied behoren. Vanaf het appart staande hakselgebouw wordt de grondstof naar de bovenste etage van de machinehal gebracht, waar de eer ste bewerkingen plaats vinden. Hier staan o.m. de defibrators, die hun naam aan het productiesysteem heb ben gegeven, n.l. het defibrator- systeem. In deze machines wordt de vezelstof met stoom op zeer hoge temperatuur gebracht, en gaat dan tôt ontbinding over. Het bereiden van platen uit de bewerkte grondstoffen geschiedt in de beneden hal. Van grondstof tôt eindproduct ge schiedt de bewerking geheel automa- tisch. De arbeiders hebben slechts controlerende taken. Enkele cljfers. Voor de liefhebbers van cijfers willen wij besluiten met enkele ge- tallen te noemen: Het fabriekterrein is groot 9 h.a. het gebouwencomplex beslaat een oppervlakte van 2 h.a.; in het bedrijf zijn ruim 300 motoren opgesteld met een totaal vermogen van ca. .4500 pk.: het aantal in het bedrijf verwerkte kogellagers be- draagt 14.000 stuks; aan het bedrijf is een laboratorium voor roufine- onderzoek en voor researchwerk ver bonden. GODS TUDREKENING. Eén dag is bij den Heere als duizend jaar en duizend jaar als één dag. 2 Petr. 3 8. Het laatste woord van Jezus, dat wij in de Bij bel lezen, is een belofte aan Zijn gemeente: Ja, Ik kom- spoe- dig. (Openb. 22 20). Zo spreekt Christus die nu in de hemel is. Hij zal spoedig weerkomen. In allerlei toonaarden heeft men op deze woorden van Christus cri-, tiek geleverd. Men heeft ermee ge- spot, en uitgeroepen: Waar blijft de belofte van zyn komst? Gelovigen, die naar zijn komst uitzagen hebben geklaagd, dat het zo lang duurde. Zij dachten, dat. de Heere talm.de met zijn belofte. (2 Petr. 3 4, 9). Maar er is noch voor klacht noch voor spot enige reden. Jezus bedriegt ons niet, als Hjj zegt: Ik kom spoedig. Maar wij moeten met één ding re kenen: Gods tjjdrekening is zoveel anders dan de onze. Eén dag is bij Hem als duizend jaar, duizend jaar als één dag. En waarom? Omdat God niet telt bij dagen of jaren of eeuwen. Maar God telt mensen. God wil de mensen gelegenheid geven zcih tôt Jezus te bekeren. Laarom wordt Jezus' komst nog uit- gesteld. Dan is in Gods oog één dag (hoe kort ook) belangrijk aJs duizend jaar, omdat he't een dag der zaligheid. een dag waarop mensen tôt Jezus kun nen komen. En dan is duizend jaar wachten bij God niet te lang, om mensen maar gelegenheid te geven hun toevlucht tôt Jezus te nemen. Dus God wacht wel, maar Hij talmt niet. Jezus komt, zo spoedig Hij kan. Er is haast bij. A En daarom moet ook gij u haasten. Gy zult straks voor Jezus moeten verschijnen, als Hij komt om te oor- delen. Dan zal de grote vraag zijn: hebt gij Jezus lief gehad? Want er is geen groter zonde tegen God, dan het ongelovig verwerpen van de Zoon van God, die ons door de grote liefde van God gegeven :s. Haast u; ga tôt de Heere Jezus. Stel geen dag uit. Die dag kan voor u meer en ergër zijn dan duizend jaar. Want Hij komt spoedig om u rekensehap te vragen. Wanneer? Ik weet het niet. Hij komt geen dag te vroeg. Maar Hij wacht ook geen dag lon ger dan nodig is. P. KLAPWIJK. JAARLIJKS CONGRES CENTRAAL GENOOTSCHAP. Het Centraal Genootschap voor Kitoderherstellingsoorden en Ge- zondheidskolonies hield te Voorburg zijn jaarlijks congres. Door de directeur-generaal van de volksgezondheid,. Dr.' C. van den Berg, werd aan de 75-jarige voorzit- ter, Dr. A. Schuckink Kool, hulde gebracht voôr het door hem, ook op ander terrein, verrichte werk ter be- vordering van de volksgezondheid. Uit de verslagen en gehouden re- feraten bleek, dat de meer dan 500 afdelingen, over heel het land «ver- spreid, het -werk na de oorlog weei krachtig hebben aangevat. Over 194 werden 5. 353 kinderen met in totaa 215.168 dagen in de kinderherstel lingsoorden en gezondheidskolonie: van het Centraal Genootschap ver pleegd. Daar de restauratie der ge teisterde huizen nog maar langzaan vordert, is er nog altijd een groo gebfek aan veipleegruimte, waar door honderden kinderen dit jaa niet kunnen worden opgenomen Plannen voor het bouwen van nieuwi herstellingsoorden werden bespro ken.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1