f ERSNIPPERING. WQNINGBOUW EN HAAR FINANGIERING Diepvries productie in Coôp. vsrband De Tentoonstelling 35 jaar Militaire Luchtvaart waarinn •- T r.OORECHT VAN 1871 EN met NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Derde Jcrargang Woensdag 9 Junl 1948 No. 46 A Kirv caddcmccd ci nrwTFRFN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK VEENDAM EN OMGEVING IN GRONINGEN NOG 8% AUTO'S MINDER DAN VOOR DE OORLOG. Wetsvoorstel ter v oorkoming van lichtvaar- dige echtscheiding en. Sociale Zakenn over de positie van de Vro uw. '•reldnieuws ïn Vog»lvlucht. Hevige ontploffing in bunker te Arnhem. HET NIEUWSBLAD ABONNE ME NTSPRIJ S f 1.25 p. kwartaal. Francq p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGiS Uitgeefster Seggers' en Kremer's Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 De verkiezingen voor de Tweede Kamer staan voor de deux en de candidatenlijsten zijn ingeleverd, doch er is reeds weer een ver- snippering te zien. Al is het aantal lijsten niet zo groot als voor de oorlog, toch hebben de beide grootste partjjen zich weer ge- splitst. Liep het aantal ingeleverde lijsten voor de oorlog in de tientallen, thans zijn het er 12. viduele partijen dan zover uiteenlo- pend, dat een concentratie van de verschillende partijen niet mogelijk is? Het schijnt niet zo te zijn, want doet één der partijen op een of an- 5r was direct na de oorlog een rke samentrekking van de pollf ke partijen te zien, welke mede roorzaakt werd door de èendrach- e samenwerking in het verzet te- de wijnî dan is er dadelijk een gedeelte van de partij die zich hiermede niet kan verenigen en vormt weer een afzonderlijke groep, blijft de partij echter op zijn oorspronkelijk stand- punt, dan is het het gedeelte dat gaarne de water in de wijn zag, dat zich af gaat scheiden. i de gezamenlijke vijand. De Duit- der punt een weinig water in 3 waren immers de vijand van jwel aile in Nederland voorkomen- partijen. De stejrke samentrek- tg van aile politieke groeperingen, Ike de Partij van de Arbeid zich 1 voorgesteld, was al dadelijk ge- ndzaakt te mislukken door de ster- tegenwerking van verschillende Kerkelijke grondslag georiënteer- .partijen. Van de 10 partijen wel- Ihet vorige jaar a an de verkiezin- i deelnamen zijn de kleinste twee de Bellamy-partij en' de groep pez, welke het niet tôt een zetel- ■overing konden brengen weer -dwenen uit de verkiezingsstryd. artegenover hebben de beide rkste partijen zich thans gesplitst. n de Katholieke Volkspartij is een leelte afgevallen welke zich ach- de lijst Welter schaart. De Partij a de Arbeid heeft een veer moe- i laten in de partij welke zich îmt de „oude S.D.A.P./vooruitstre- ide partij voor wereldregermg die in 12 van de 18 kieskringen lijst heeft ingediend, o-a. ook in kieskring Groningen. Het is niet aeel onwaarschijnlijk dat deze rtij ook een gedeelte van de vroe- re S D.A.P. aanhangers, die zich it geheel in de Partij van de Ar- d thuis voelden en overgegaan a naar de Communistische partij derland terug zal trekken. De mmunistische partij heeft echter g een mogelykheid van stemmen- flies door het indienen van eer It van de Revolutionnair Commu* tische Partij in de Kieskring Am- Volgens berekeningen van het C.B.S- stond het autopark in Neder land nog 10 ten achter bij dat van 1939. De verdeling hiervan over de verschillende provincies loopt nogal uiteen. Zo zijn er in Over- ijsel, mede door de Noord-Oost-pol- der, 5 meer en in Noord-Brabant 2 meer. Drente is ongeveer op zijn vooroorlo'gs peil. Limburg staat nog 2 achter en Gelderland èn Zeeland 5 Friesland en Utrecht staan evenals Groningen 8 achter, terwijl Zuid-Holland 10 en Noord- Holland 18 minder auto's hebben dan in 1939. Van de grote steden heeft Amsterdam 18 Den Haag 15 en Rotterdam 6 minder. Het aantal vrachtauto's, motorrijwielen en bussen is groter dan voor de oorlog, personenauto's zijn er echter 30 minder. Woningbouw. Op een vergadering van het Ne- derlands Instituut voor Volkshuis- vesting en Stedenbouw te Utrecht sprak Pr. Ir. Mazure over de na-oor- logse moeilijkheden in de woning bouw en wees waarbij op de volgen- de pimten: Voor de oorlog waren er in Nederland jaarlijks 40.000 wonin- gen nodig voor het opvangen van de bevolkingsaanwas. Door de oorlog is er een tekort van 300.000 woningen ontstaan, zodat om deze achterstand in 10 jaar op te vangen een jaarlijks bouwprogramma van 70.000 wonin gen nodig zal zijn. De moeilijkheden om dit bouwprogramma te bereiken, bestaan uit een tekort aan voldoende geschoolde arbeidskrachten, gebrek aan materialen en onevenredig ge- stegen bouwkosten. Wat betreft de T7. arbeidskrachten blijkt het probleem rdam en.Rotterdam^^ weikel het moeilijkst te zijn, daar er onder de jongeren weinig animo voor het bouwvak bestaat, dit probleem zal fe. Partij van de.Vrijheid, welke! h thans de Volkspartij voor Vrij- là en Démocratie noemt heeft zich gedeelte afgescheiden in de On- aankelijk Nationale Groep, waar- ti Dr. Feuilletau de Bruyn de lyst- avoerder is. Tenslotte is nog een it van e^en nieuwe partij ingedienu de Middenstandspartij, welke vele >ine zakenlieden zowel van de rtij van de Arbeid als van de lkspartij voor Vrijheid en Demo- tie zal af trekken. Bovenstaande bespiegelmg berust e geheel op gissingen, en de op fuli te houden verkiezingen zullen t verloop van de verschuivingen leten uitwijzen. 7an de in de oorlog gegroeide sa- invoegingen en onderlinge eenheid 10 langzamerhand niet zo heel veei ier overgebleven. Zou het nog zo- r komen, dat het vooroorlogse aan- partijen van om en bij vij:ftlg er werkelijkheid wordt? Zijn de langen van de verschillende mcu. Vietnam. Prankrijk heeft de onafhankelijk ld van Vietnam erkend als deelne- jndè staat aan de Franse Unie, cîet ligt in de bedoeling de cen- ile regering van Vietnam te laten, staan door een raad van 36 per- iien, bestaande uit vertegenwoordi- rgers van versçhillende gewesten. De helft van de leden zullen uit Fran- sen bestaan. De Amerikaanse hulp aan Europa. Volgens het oorspronkelijke wets- ontwerp inzake de Amenkaanse steun aan Europa, zou die steun be staan uit 6.533 millioen dollar voor 15 ma^den. Het huis van afgevaar- dieden maakte echter bezwaren en Se een reductie van ongeveer 25 procent. De door het huis aan- vaarde wet voorziet in 5.980^10.228 voor de voorzienmg van het hulp- program aan het buitenland tôt 30 JlHet ontwerp is thans aan de senaat doorgezonden. Tsjecho slovakije, In een Maandagmiddag gehouden buitengewone vergadermg van het kabinet heeft de premier van Tsje^ cho-Slovakije, Clement Gottwald mededeling gedaan, dat de Pre®lder* van de republiek Dr. Edvard Benes, is afgetreden. Als motief van het ge- vraagde en verleende ontslag wordt vermeld de achteruitgaande gezona- heidstoestand van de président. In Engelse commentaren woiat erop gewezen, dat de gezondheids- toestand niet op de voorgrond wordt geplaatst. Men wijst er daarom op, dat de achteruitgaande gezondheid vermoedelijk niet de ware reden van het aftreden van de président is, maar dat er politieke motieven zijn. Palestina. De Zweedse bemiddelaar van de Palestijnse conflict, blijven bestaan ook indien de mate- rialen-voorziening een gunstige wen- ding heeft genomen. Het is daarom zaak te zoeken naar nieuwe bouw- systemen, die de traditiebouw zullen vervangen. Dit is onder andere mo gelijk door de betonbouw, waarbij minder geschoolde arbeidskrachten nodig zijn en de prefabricatiebouw, waarbij de verschillende onderdelen op het bouwwerk alleen maar aan- een behoeven te worden gevoegd. Het ligt echter niet in de bedoeling, deze nieuwe bouwsystemen, waarin de architect, terwille van het oor spronkelijke doel minder vrijheden heeft, de baksteenbouw geheel te1 laten verdringen, zij zullen slechts 30 tôt 40 procent van de totaalbouw omvatten en slechts dienen om het tekort aan woonruimten op te van gen. FLnancieriag van de W onlngvoorziening. Wat betreft de financiering van de woningvoorziening werd door Dr. Polak op de algemene vergadering van de Nederlandse Spaarbankbond een lezing gehouden. Door de aange- slotenen bij de Spaarbankbond was ,in 1939 31 van de ingelegde be- dragen in hypotheken belegd tegen thans 5 Het is, dus zeer waar- schijnlijk, dat de spaarbanken thans gaarne bereid zijn hypothécaire le- ningen te verschaffen. Door de rijks- regeling van een toelage op de hoge bouwkosten, is de exploitant van een onbezwaard perceel een rentabiliteit j in het vooruitzicht gesteld van ge- middeld 4i na afschrijving in de eerste 10 jaar, daarna van ongeveer 43 Terwijl met een 75 hypo- theek 4 de eigenaar van zijn geïnvesteerde kapitaal na aflossing op de 50-jarige hypotheek de eerste tien jaar gemiddeld 4% maakt, de tweede tien jaar gemiddeld 6 In dien door deze regeling de particu- lierè woningbouw wèer tôt bedrijfig- heid komt, zullen er volgens de spreker weer hypotheken beschik' baar zijn. Een rentevoet van 4 zal bij een hypotheek van 75 van de stichtingskosten redelijk zijn. Beperking van Iichtvaaxdige echtscheidingen. In de afgelopen week is er in Cte Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend tôt wijziging van de bepa- ling en betreffende echtscheidingen, teneinde lichtvaardige echtscheidin gen tegen te gaan. Bij het samenstellen van deze wij ziging is de wetgever er van uitge- gaan, dat de voorzitter van de recht- bank niet de meest aangewezen autoriteit is om te trachten de ver- zoening tussen de echtgenoten te- weeg te brengen. De presidenten hebben een veelomvattende en ge- differentieerde taak, waardoor hun aandacht zeer is verdeeld. De minis- ter is daarom van oordeel, dat het aanbeveliiîg zou verdienen de poging tôt verzoening op te dragen aan een te nemen. In de toekomst zouden dân de functies, die de kinderrechter thans vervult, mede aan de gezins- rechter behoren te worden opgedra- gen. Het is de bedoeling aan deze ge- zinsrechter een aantal personen toe te voegen, die hem kunnen voorlich- ten omtrent de bizonderheden van het gezin en de toestand waarin het verkeert, alsmede omtrent de moge- lijkheden van een voorziening. Deze raad, welke in het ontwerp wordt aangeduid als „gezinsraad", moet worden gezien als een uitbouw van de voogdijraad, waarvan de reorga-i nisatie in overweging is. Eén en ander heeft tôt doel, het vermijden van lichtvaardige eciit-! scheidingen, en als een echtscheiding woirdt aangevraagd zoveel mogelijk te trachten de echtgenoten te ver- zoenen. De gehuwde vrouw in Overheidsdienst. In een persconferentie heeft de Minister van Sociale Zaken medege- deeld, dat het handhaven van de ge- huwde vrouw in overheidsdienst een principeële kwestie is en velen het verwerpelijk vinden, dat een ge- huwde vrouw in overheidsdienst]1 treed. Daar op het ogenblik de vraag geldt, hoe komt men aan arbeids krachten, zijn de maatregelen ten aanzien van de gehuwde vrouw in overheidsdienst vrij zacht, doch dit zal veranderen als straks de vraag wordt gesteld: „Hoe komen wij aan minder arbeidskrachten". Vrouwelijk personcel. Op het ministerie van Sociale Za ken heerst de overtuiging dat met het opleggen van een arbeidsplicht aan meisjes, ten behoeve van de voorziening in het tekort aan vrou welijk personeel geen gunstige resul- taten zullen worden bereikt. Het aantrekken van Duitse meisjes voor tewerkstelling in huishoudelijke _be- trekkingen wordt om begrijpelijke redenen vooralsnog niet overwogen, wel worden pogingen gedaan om meisjes van andere nationaliteiten naar Nederland te halen. De resul- taten hiervan zijn niet belangrljk, daar ook in andere landen een tekort aan huishoudelijk personeel bestaat. LEVENSLANG VOOR ROOFMOORDENAAR De Officier van Justitie te Breda heeft levenslang geëist tegen de 43- jarige P. de J. uit Roosendaal, die op 24 Juli van het vorige jaar een moordaanslag pleegde op Paulian van den Broek. Verdachte had de 43-jarige vrouw onder voorwendsel, dat hij een bed te koop wist, naar een eenzame keet gelokt waar vol gens hem de eigenaar moest wonen. Op de afgesproken plaats wachte de J. de vrouw op en sloeg haar met een eieen op het hoofd, waardoor zij bewusteloos bleef liggen en ontroof- de haar een portemonnaie, inhoùden- de elf gulden en haar huissleutel, met deze sleutel gewapend begaf hij zîch naar de woning van de vrouw en stal uit het geldkistje, dat hij Wist staan, een bedrag van f 192. De vrouw werd in deerniswekkende toestand door de politie gevonden en naar een ziekenhuis overgebracht, wâar zij op 26 Juli overleed. J. die door de politiehond als de dader was aangewezen, bekende, maar voor de rechtbank bleef hij hardnekkig ontkennen. Aan een celgenoot echter deed J. meer dan alleen deze misdaad be- kennen, hij vertelde de heer Driesen uit Breda, die sinds Mei 1946 ver- mist wordt met een boksbeugel te hebben vermoord en hem te hqbben beroofd van zijn ring, horloge en geld. Het lijk had hij in het grèns- gebied tussen Roosendaal en Esschen begraven. Naspeuringen hadden door de vage plaatsaanduiding geen succès. J., die reeds op 14 en later op 16-jarige leeftijd was veroordeeld was volgens een zenuwarts volkomen normaal. ZES JAAR VOOR MOORDAANSLAG. Voor de Bredase rechtbank stond de 22-jarige C. v. d. H. terecht, die op 29 Februari van dit jaar de ver loofde van zijn zuster tijdens een vechtpartij met een mes zodanig ver- wonde, dat hij kort daama over leed. Verdachte die reeds eerder tôt tuchtshuisstraf was veroordeeld bleek volgens een psychiatrisch rap port minder toerekeningsvatbaar. Rekening houdende met de moeilijke huiselijke omstandigheden van ver dachte eiste de officier van justitie 6 jaar door te brengen in een bij- zondere gevangenis. 16-JARIGE KANTOORBEDIENDE VERWISSELDE TEXTIELCOUPURES. Een Nijmeegse firma ontving van ivn te.:.tielka:itoor te Schiedam een aantal valse coupures van 1.000 pun- ten. Bij een door de economische Re- cherge ingesteld onderzoek kwam aan het ligt, dat een 16-jarige kan- toorbediende, t^ie met het beheer van de Coupures belast was, de echte tegen valse, welke hij van een Rotterdamse kleermaker voor f 4000 per coupure van 1.000 pimten had gekocht, verwisselde. De echte cou pures had hij verkocht aan kleerma- kers te Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam. De Nijmeegse firma even als de grossier te Schiedam gaan vrij uit. DOOR DE SPULEN VAN DE BALUSTRADE GEVALLEN In het sanatorium „Vredenhof" aan de Gravenweg te Rotterdam viel een 86-jarige oude man tegen de spijlen van een balustrade. De spij- len begaven het en de oude man viel van een hoogte van vier meter op de lager gelegen vloer. Enkele uren na het ongeval was hij aan de beko- men verwondingen overleden. Toen in 1869 de eerste trein in Ne derland zijn proefrit maakte tussen Amsterdam en Haarlem, met een snelheid van ongeveer 30 km. per uur, toen schudden de omstanders de wijze hoofden. Wat een snelheid, wat een snelheid I dat moest mislo- pen; daar kwamen ongelukken vanl De ongelukken zijn uitgebleven, en de treinen rijden thans met heel wat grotere snelheid dan 30 km. p. u. Toen de auto zijn intrede deed, was het precies hetzelfde. Er is al- tijd een grote groep mensen, dis wantrouwend staat tegenover het nieuwe. Zelfs nu nog, nu de automo- biel bijkans zijn vorm van volmaakt- heid heeft bereikt, zijn er nog een aantal lieden het zijn meestal be- jaarde mensen die. zulke gevaar- lijke dingen als auto's niet vertrou- wen. En over de luchtvaart moeten wo dan helemaal maar zwijgen. Hon- derdduizenden van ons volk hebben nog nooit in een vliegtuig gezeten, en ze zouden het niet willen ook, zelfs al zouden zij geld toekrijgen. Laten wij vooropstellen, dat bij de luchtvaart, in haar huidig stadi- um van ontwikkeling helemaal niet meer ongelukken gebeuren als met ^agidere vervoersgelegenheden. Maar hier geldt hoofdzakelijk: onbekend maakt onbemind. Diezelfde hon derdduizenden die afwijzend staan tegenover ailes wat zich los maakt van de grond, hebben wellicht, nog nooit een vliegtuig van dichtbij ge zien, hebben wellicht nooit de di te en bedrijvigheid va*, startende en landende vhegtuigen gezien op een grote luchthaven. In dat opzicht is de ligging van onze provincie alweer ongunstig te noemen. De grote vliegvelden liggen in het Westen van ons land. En juist op die grote vliegvelden kan men goed zien hoe ailes in de aviatiek precies functioneert, en juist dat geeft vertrouwen. Wij hebben ons vliegveld Eelde, een secundair vliegveld, dat in de winter onbruikbaar is, en dat veel meer betekenis heeft voor de sport- /Vliegerij dan voor de burgerlucht- vaart. Er starten en landen slechts ènkele KL.M.-vogels per dag; te weinig om weifelaars en twijfelaars een idee van de betrouwbaarheid der vliegdiensten te geven. Ter gelegenheid van het 35-Jarig jubileum van de Luchtstrijdkrachten wordt thans in de Korenbeurs te Groningen een luchtvaarttentoon- stelling gehouden. Deze tentoonstel ling alleen is niet voldoende om de leemte weg te nemen. Maar ze is toch zeker in staat de bezoeker te over- tuigen, dat een vliegtocht geen gok je is; dat ailes gecontroleerd wordt door zeer nauwkeurige instrumen ter Er is een tijd geweest, dat vlie- gen inderdaad gokken was, met als inzet het leven. Die tijd ligt ver in het verleden, en thans is vliegen een wetenschap. Toch moeten wjj hen die de moed hadden achter de stuurknuppel te kruipen in de tijd dat de luchtvaart nog in de kinderschoenen stond, daarvoor dankbaar zijn, want het mede aan hen te danken, dat de aviatiek het huidige peil heeft be reikt. Op de vraag hoe hoog dat peil dan wel is kan de tentoonstelling „Lûcht- strijdkrachten" te Groningen zij het dan in beperkte mate ant- woord geven. Deze tentoonstelling is een voorlo- per van de deze zomer op het vlieg veld Ypenburg te houden grote lan- delijke herdenkings-tentoonstelling. De tentoonstelling zal een proef vor- men, waarbij wordt onderzocht of het mogelijk is in Nederland een In ternationale Luchtvaarttentoonstel- ling te houden. De te houden tentoonstelling zal na de „Elta" in 1919 de grootste op dit gebied zijn welke in Neder land werd gehouden. In navolging van de in Engeland gehouden Lucht- vaartexposities zal het vliegend ma- teriaal in de openlucht worden op- gestelcL Deelnemers aan de te organiseren expositie zullen zijn de Nederlandse SeintoesteÙenfabriek, Fokker, Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, Rijksluchtvaartschool, Aero Holland, Avio Diepen en anderen. De bedoeling is, dat aile typen toestellen thans bij de Luchtstrij d- krachten in gebruik zullen worden getoond, terwijl een overzicht wordt gegeven van de verschillende afde- lingen van de Luchtstrij dkrachten. Aan deze tentoonstelling zullen vliegfeesten verbonden worden, waarbij verschillende typen zullen worden voorgevlogen o.a. drie Glos- ter „M)eteor" Straalvliegtuigen, de Fokker Promotor, een Hélicoptère en dergelijke, terwijl ook het parachu- tespringen zal worden gedemon- streerd. De baten vsm deze tentoonstelling zullen ten goede komen van „Het Weerden Poelman Fonds", dat be- oogd de nagelaten betrekkingen van Nederlandse militaire vliegers te steunen, gedemobiliseerd luchtvaart- personeel te helpen en het in dienst zijnde personeel bijstand te verlenen. de- do- Zoals men weet gaan de Neder-j landse tuinders dit jaar in samen werking met de Engelse verbruikers beginnen met het produceren van bevroren groenten. Dat is m meer dan één opzicht een proef, waarvan veel kan afhangen. Eigenhjk zijn het niet de tuinders, die het Neder landse aandeel in de kosten van dit experiment leveren, maar een com- binatie van grote coôperatieve înstel- de beide centrale is deze ondememing een groot be- lang voor de tuinders. Zij hebben daarmee een bedrijf m de hand, dat kwaliteitsproducten afneemt. Een prysdaling aan de veilingen kan dus bij voorbeeld onderschept worden door het cooperatief bedrijf te laten inkopen op het moment, dat de prij- zen dreigën m te stortep. Dit is een waardevolle bescherming van de tuinder tegen de wisselvalligheden van de groentenhandel. Doch dit be- lingen Deze zijn: de beide cen^e trgf ZQa]s vanzelf spreekt alleen de boerenleenbanken, het Centraai au -, i h bevriezen V.N. inzake het m eraaf Bernadotte is in het Madden- Oosten aaligekomen. Daar de Joodse gespecialiseerde rechter, die m het immiBratie een struikelblok bleek te ontwerp wordt aangedmd als <»■- zijn om tôt een wapenstilstand te -t—aw r.0,o .m, 1 komen, is de wapenstilstand uitge- steld tôt Donderdag a.s., opdat graai Bernadotte dit probleem kan bestu- deren. Volgens de laatste berichten zou graaf Bernadotte bepaald hebben, dat gedurende het bestand wel Jood se jongemannen van militaire leef tijd tôt Israël mogen worden toege- laten, mits zij niet worden gemobi- liseerd. ge- zinsrechter". Deze zou dit ambt blij- vend -vervullen en zodoende de voor een goede en doelmatige behandeling der betreffende zaken onontbeerlijke ervaring kimnen vergaren. Deze taak zou zolang een reorga nisa tie van de rechterlijke macht nog niet is verwezenlijkt, kunnen worden vervult door de kinderrech ter, die krachtens het herziene 1cm- derrecht aan de voogdijvoorziening na de echtscheiding zal hebben deel reau van de Veilingen, het Centraal Bureau van de Aan- en Verkoopver- enigingen, de F.N.Z., enkele suiker- fabrieken en de Handelskamer (deze laatste heet wel-iswaar niet meer zo, maar als men de nieuwe lange en onduidelijke naam gebruikt, weet niemand wat er bedoeld wordt). De Engelse deelneming in het aandelen- kapitaal wordt geleverd door de Britse Coôperatieve Groothandel Maatschappij (dus de Engelse Han delskamer). Gezamenlijk hebben deze ondernemingen opgericht de N.V. „Producta", die eigenares van drie diepvriesfabrieken is geworden, ni. de Vita, de Winterzon en de Nordland. Begonnen wordt dus met de ver- werking van groenten, maar de doel- stelling van „Producta" gaat veel verder, want in de statuten staat, dat zij ten doel heeft het verwerken van land- en tuinbouwproducten, zowel uit binnen- als buitenland in de meest algemene zin en dat zij ook kan deelnemen in ondernemingen van gelijk doel en in ailes wat daar mee verwant is in de ruimste zin- Een tuindersbelang. Dat is dus nog al wat, want dit is een grondslag waarop men een we- reldconcern als de Uni-lever zou kunnen opbouwen. Maar voorlopig zal men zich tôt de bevroren groen ten bepalen en trouwens, het zal heel mooi zijn als daarmee goed suc- ces wordt verkregen. Zonder twijfel producten, die zich voor bevriezen lenen en dan nog slechts tôt de hoe- veelheden, die de vriesfabrieken kunnen verwerken enafzet- ten. Want men moet niet denken, dat voor deze producten thans een on- beperkte markt in Engeland is ont- sloten. Bevroren groenten blijven een Puxe product en wanneer de koopkracht van het grote publiek in Engeland daalt, krimpt automatisch het afzetgebied voor de bevroren groenten ih. Enorme hoeveelheden zal „Producta" dus niet uit de markt kunnen nemen, zodat het logisch is te verondérstellen, dat de coôperaties vrij spoedig een tweede ,stap zullen moeten zetten, ni. het stichten van een cooperatief bedrijf voor blik- conserven. Begint men eenmaal met een bedrijf, waarvan het doel niet is een bepaalde behoefte te bevredigen, doch dat gebruikt wordt voor prijs- stabilisatie, dan is men gedwongen een volgende stap te zetten als de eerste ontoereikend blijkt. Laat men dat na, dan zal de prijsregelende werking van „Producta" slechts ge- ring blijken. Maar ook rislco. Tegenover de steun aan de prij- zen, die „Producta" kan geven, staan niet onbelangrijke risico's. Het groot ste is, wat wij reeds noemden, de daling van de koopkracht. Wat dat zeggen wil, heeft de afgelopen win ter ons in eigen land geleerd. Men heeft de voorraden ten slotte gefor- ceerd moeten spuien tegen gehal- veerde prijzen. Dat dan een groot deel van de voor de tuinders ge- maakte winst weer verloren gaat, is duidelijk. Een ander gevaar ontstaat, wanneer de aanvoeren in het vries- seizoen zeer klëin zijn, b.v- door mis- lukking van de teelt, enz. Dan stijgen de aankoopprijzen en „Producta" zal gedwongen zijn mee te doen tegen die hoge prijzen, daar zij anders haar bedrijf moet stilzetten. Maar het is de vraag of de Engelse ver bruikers een half jaar later bereid zullen zijn ook hogere prijzen voor het bevroren product te betalen. Ook dan is er geen sprake van winst, want men zal moeten concurreren tegen andere producten misschien uit Italië of Zuid-Frankrijk. Ailes is dus geen goud wat er blinkt. En ten slotte is er nog een punt van betekenis. Hoe denken de Engel se tuinders er over? Wat zou er in de Nederlandse kranten worden ge- schreven als onze coôperaties zuivel- en baconfabrieken gingen kopen bij voorbeeld in Denemarken om daar mee de Nederlandse boeren en tuin ders te beconcurreren? Er zou een storm van protest opgaan. Men moet zich dan ook niet verbazen als de Engelse tuinders ailes zullen doen om de behoefte aan de diepvries- groenterv uit Nederland zo gering mogelijk te maken door verbeterde productie in eigen land. En dat is een factor, die beslissend kan zijn voor het gehele project. De Engelse ver- bruiks-coôperaties laten zich niets gelegen liggen aan de Engelse tuin ders. Zij hebben evenmin de Neder landse tuinders zo lief, dat zij die wel steunen. Hun doel is alleen zo goedkoop mogelijk de producten te krijgen. Het is dus een strijd om prijzen en geen strijd van principes. Al bij al: een ondememing, die zeer in het belang van onze tuinders kân zijn, doch die beladen is met risico's, waarover men in de kringen der coôperatie wel eens te licht denkt. Fabrikant-zijn is zo eenvoudig met en zeker niet op een zo onzeker ter- rein als de groentenhandel en -ver- werking. 5 slachtoffers. Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bij het voormalig sanatorium aan de Koningsweg te Arnhem een hevige ontploffing voorgedaan bij het monteren van munitie, welke 5 den eiste. Een ploeg van dertien man van de mijnopruimings- en bergings- dienst, die werkzaam was in de bun ker aan de Koningsweg, welke eens het hoofdkwartier is geweest van cie Luftwaffe voor West-Europa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op één der verdiepingen be- zig met het reinigen van munitie, terwijl een groep van vijf man be- zig was met een vliegtuigbom vart 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekings- inrichting te demonteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoor- de men een ontzettende slag. De on- gedeerd gebleven munitiereinigers snelden toe, doch van de groep van •vijf man bleek niemand de explosie te hebben overleefd. Diensten voor eerste-hulpverlening waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uitrfchten- Ook de burgemeester en het par- ket brachten een bezoek aan de plaat3 van de ramp. De explosie werd niet door brand gevolgd. Uit het eerste onderzoek is komen men vast te staan, dat men de ont- steking uit de 1500 kilogram wegen- de bom reeds had ver wij der d toen het projectiel ontplofte. Men ver- moedt, dat de bom een tweede ont- steking had. De mannen van de mijnopruimings- en bergingsdienst wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom betrof. BONNEMA GEPAKT. Het is de Amsterdamse politie Maandagavond laat gelukt de hand te leggen op de wegens oplichting reeds lang gezochte Martinus Bon- nema uit Aduard (Gron.) In een cabaret op het Rembrandt- plein werd B. gearresteerd. Hij had nog zeven centen in zijn bezit. GROTE SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. Enkele weken geleden hielden ambtenaren van de douane te En- schede een auto- aan, die een hoe- veelheid frauduleus mgevoerde auto- onderdelen vervoerde. Deze ontdek- king heeft geleid tôt de opsporing van een uitgebreide smokkel-affaire waarbij in het totaal een bedrag van f 251.000 aan goederenwaarde is ge- moeid. De oorsprong van deze smok- kelzaak werd gevonden in Dene- kamp, waar verscheidene personen zijn gearresteerd. O.a. zijn duizen- den ponden koffie over de grens naar Duitsland gebracht in ruil voor auto- en motoronderdelen- Het com plot heeft vertakkingen in verschil lende plaatsen. Zo werd te Almelo een grote partij motorzuigers gevon den, ter waarde. van ongeveer f 15.000. Zij waren verborgen onrlei de vloer van een café. Ôfschoon he' onderzoek nog niet is geëindigd, ziji er nu reeds dertien personen in ar rest gesteld. Drie hoofddaders A. J K. uit Enschede, C. K. uit Almelo e G. J. v. d. E. uit Zwolle, zijn nas het huis van bewaring te Aime overgebracht. Dé smokkelaars levei den de goederen af aan' een handel: ondememing te Enschede, die ze i verschillende plaatsen in ons lan verkocht. De ambulante dienst ,vs de invoerrechten m accijnzen is twe weken bezig geweest met het onde: zoek in deze affaire.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1