MEDEDEUNGEN OVER DE STAAT ISRAËL. PLAATSELIJK NIEUWS Avond-Nijverheidsonderwijs Donderdagavond vergaderde de FOTO'S VAN SLACHTOFFERS DER JAPANSE TERREUR. SMOKKELEN VAN VEEVOEDER. Onderhoud met een bewoner Tan de Staat. 8APPEMEER. Op het Natianaal Zangconcours georganiseerd doo? het Groningei Mannenkoor In de Harmonie te Gro- ningen, behaalde de gem. aangver- eniging „O.B.K" alhier, dir. de heer pCuster van Groningenj, in de afd. 2 met 803 punten een eerste pTija. De duiven van de Postduiven Vereniging „De Luchtstormers" hiel- den een wedvlucht vanuit Pont-Slnt Maxime (Frankryk). Atotand 419 km. Los 9 uur. In concours 80 vogels. De eerste duif kwam aan om 14.50.10, de snelheid bedroeg 1480.8 m. p. im, 16e duif aan 15.43.0, snelheid 1298.9 m. p. m. De prijzen werden als volgt verdeeld: 1, 12 .H. Scheen; 2. J. Blaauw; 3, 10 J. Woldring; 4, 5 T. Smit; 0 W. K. Limberger; 7 H. Self; 8 G. Velthuia; 9, 11, 15 R. de Vries; 13 J. Bosma; 14 L. de Haan; 10 A. T. Haijer. Winn. aangewezen duif J. Blaauw met no. 2, Ringno. 726607. De voordracht ter benoemlng van een onderwijzer aan de Wester- school (vacatuxe R. Kramer) luidt als volgt: 1. B. Zylstra, onderwijzer te Muntendam; 2. J. Helmens, onder wijzer te Westerbroek; 3. G. J. Pen- tenga, onderwijzer te Zuidbroek. Zaterdagavond hield de C.P.N. in het hôtel Venemà een druk be- zochte verkiezingsvergadering, waar als spreker de heer Jan Schalker op- trad. De conclussie waartoe spreker na een uitvoerige rede kwam was: Binnen tien jaar zal de C.P.N. de regeringspartij zyn. De kweker Jacob Blaauw reed met een wagen geladen met hooi met een gehuurd paard ervoor gespan- nen bij de Jagerswijk. Doordat het paard te hard liep geraakte B. on- der de wagen, waarbij enige ribben gekneusd werden. HOOGEZAND—SAPPEMEER. De collecte gehouden ten bate van de Mevr. Spoor-actie, ten behoe- ve van in hospitalen in Indië ver- pleegde zieke en gewonde militairen, heeft alhier f 1859 opgebracht. Onder voorzitterschap van Ds. Tj. Alkema hield de J.C.C. haar jaar- vergadering in het gebouw „De Re- genboog". Volgens de voorzitter was het afgelopen jaar er een geweest van teleurstelling voor de J.C.C., maar er was veel geleerd en veel er- varing opgedaan, hetgeen bij de ver- dere plannen zijn nut zou afwerpen. Er was in het afgelopen jaar weinig belangstelling voor de verschillenûe lezingen geweest, en daarom zullen thans andere wegen gezocht moeten worden. In ieder geval is het be- langryk geweest, dat er met het, werk begonnen is en er contact is tussen de verschiliende verenigin- gen. De plannen voor dit jaar omvat- ten o.a. een in de volgende herfst te houden Jeugddag en een weekend m het natuurvriendenhuis „De Hondsrug" te Noordlaren voor de oudere leden en een middag voor de jongere leden. Verder bestaan nog plannen voor een kampweek. Deel zal worden genomen aan de Avond- vierdaagse. In de plaats van Ds. Alkema (voor zitter), Mej. Titi Kuipers (secretares- se), Mej. Annie Pik (Penningmees- teresse) en Joh. Molter (lid) werd in het kernbestuur verkozen Ds. J. A. v. d. Meijden, Joh. Vorenkamp, Har- ma Prins en Arend Hartman. Aan het bestuur werd verder nog mej. T. Hoevens toegevoegd als lid. In de, onder voorzitterschap van de heer A Mulder J.W.zn. ge houden algemene vergadering van de Coôp. Boerenleenbank „Hooge- zand", werden de jaarstukken over 1947 goedgekeurd. Het aantal leden vermeerderde. De omzet bedroeg f 41.4 milioen. De spaargelden en de lopende credit-saldi daalden enigs- zins, hetgeen moet worden toege- schreven aan grote bedryfsbehoef- ten en vereffeningen met de fiscus. De heren A. Mulder J.Wzn. en H. B. Veerkamp werden herkozen, resp. als lid van het bestuur en als lid van de Raad van Toezicht. Na afschry- vingen en reservering voor te beta- len belastingen werd aan de gewone reserve toegevoegd een bedrag van f 15792( waarmede deze is gestegen tôt f 183.808.70. HOOGEZAND. Beroepen tôt predikant bij de Baptisten Gemeente, alhier, Ds. D. Slort bit Almelo. Dinsdagmorgen is P. uit Hooge- zand, die met een bakfiets nabjj de Bonthuizerbrug reed in aanryding gekomen met een met een paard be- spannen wagen. Hij werd licht ge wond en is, nadat Dr. Groening de eerste hulp verleende, naar zijn wo- ning overgebracht. Bij de politie te Hoogezand zijn injichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: 2 portemonnaies, Distr. bonnen, celn- tuur, koperen wieldop, wind- jack en er zijn komen aanlopen een drietal honden waaronder een her- dershond. KÎELWINDEWEER. Aankoopvereniglng l.o., welke be- richt had ontvangen van het C.B- dat "00 b, K. 40 wa» genoteerd. 2000 kg. „Dagi«ol" werd aangekocht. Ten- elndo lot kasvorming te geraken werd door elk der leden 20 gulden aie voorschot betaald. KROPSWOLDE. De Bazar ten bate van een kerk- nrgel in de Nederl. Herv. Kerk, al hier, werd Vrljdagavond geopendmet een ulteenzeltlng van het doel van rie Bazar en <tn woord van dank door de heer D«, Tj, Alkema, aan al len die hadden medegewerki tôt het .«lagen hlervan. NOORDDIJK. Op inltiatlef van Burgemeester Kuipers heeft zich een groep collea tanten voor de „UNAC,r gevormd. ENGELBERT, Door de oudareommissia zijn aan aile leerlingen twee potplanten uttgeraikt. Voor dit eeizoen la Mevr. Tho- len.Boer van Groningen benoemd als badmeesteresse van het Natuur- bad. Bij de opening welke Zaterdag- middag plaats had waren meer vis sera dan zwemman canwezig. mxddelbert. De landelijke rijveTenlging gaf in de arena voor een talrijk publiek een geslaagde voorstelling van paar- dendressuur en circustoeren. Uit aile nummers bleek, dat er intensief was geoefend. Het geheel stond onder leiding van de instructeur Bnsing van Westerbroek. Aan de Maandag gehouden streékwedstrijden werd deelgenomen door de rijvereniglngen „Gronlngen" „Haren" en „Advendo" alhier. Er waren goede prestatiee te zien. Van Advendo werden 4 paarden in klasse B geplaatst. De leiding be- ruste bij instructeur Fnsing. KOLHAM. Op Zaterdag B Junl is onder grote belangstelling het kinderfeest, gaorganiseerd door de Buurtver. „Ons Belang" (Kolham-West) gehouden. De prflzen bestonden uit kunst- voorwerpen welke werden gewon- nen door: Groep 1 Jongens: J. v. d. Dijk, J. v. Lindbergen, H. Roukema. Groep 2 jongiens: J. Hamminga, J. Blaauw. Groep 3 jongens: P. Broe- kema, A v. d. Dijk. Groep 4 Jongens: D. Hamminga, H. Blik. Groep 1 Melsjes: T. Koerts, L Rou kema, G. Scholtens. Groep 2 mels jes: M. Warntjes, T. Duurkena, J. Stuut. Groep 3 melsjes: H. Smit, K. Klein, L. Jongman. Groep 4 melsjes: H. Hekert, T. Roukema, Q. Bpringel- kamp. Kleuters: J. de Wlt, A Roukema, M. Hunt, G. Mendela. SLOCHTEREN. Op de Zaterdagmiddag te Gro ningen gehouden Brandweerwed- strijden nam de groep Slochteren deel met personeel van de brand- spui.ten van Slochteren en Siddebu- ren onder leiding van Brandmeester Joh. van Timmeren. De groep Sloch teren welke voor de eerste maal op een wedstrijd uitkwam nam deel in klasse C, hetgeen betekent, dat de groep geheel uit vrijwilligers moet zijn samengesteld. Slochteren wist beslag te leggen op de eerste prijs, een grote vergulde médaillé, aange- boden door de Vereniging van Brandweercommandanten. Onder leiding van de plaats- vervangende voorzitter de heer H. Smit vergaderde de Landbouwver- eniging Slochteren. Er werd mede- gedeeld dat de bestelde fosforzuur- meststoffen voor de helft in de vorm van Slakkenmeel zullen worden ge- leverd. Door de gemeente Slochteren werd aangedrongen op het in ge- reedheid brengen van de brandblus- middelen, waarvan het nut goed werd ingezien. Voor de door de Fe- deratie van Landbouwverenigingen te houden fokveedag werd een bij- drage van f 25 toegezegd, hetgeen indien niet toereikend eventueel verhoogd kan worden. CEQLD W OLDE. Op de vergadering van de Gei- tenfokvereniging Schildwolde e.o. werd naar agnleiding van een ver- zoek van de Federatie van Land bouwverenigingen besloten deel te nemen aan een te houden fokvee dag. De inkomsten en uitgaven van de vereniging bedroegen resp. f 952.09 en f 311.78. De aftredende bestuursleden J. Noordman en F. Speelman werden als zodanig her kozen. In het café Veenhoven verga derde de begrafenisver. Schildwolde. Op een ingekomen schrijven van de landelijke Bond met een verzoek om aansluiting werd afwijzend beschikt. Het aantal leden bedfoeg 597. Het aantal diensten had 17 bedragen, waarvan 4 voor niet-leden, terwijl 2 lijken uit Gron. werden gehaald. De inkomsten en uitg. bedroegen resp. f 1552.00 en f 1129.56, zodat een- batig saldo van f 422.44 het bezit op f 776.78 bracht. De heer, G. Bakker werd herkozen als bestuurslid en de heer E. Lenting aangewezen voor de Kascommissie. 17 nieuwe leden werden ingeschreven. Bij de klok- kencommissie zou een âanvraag wor den ingediend van f 250 voor de aan- schaffing van nieuwe klokken. In een vacature zal een 3e reserve dra- ger worden benoemd. Onder voorzitterschap van de heer A de Haan, hield de Uiterbuur- stermolenpolder haar jaarvergade- ring in café Spanninga. Na goedkeu- ring van notulen en begroting werd de omslag vastgesteld op f 10 per H. A. De heer A de Haan werd als bestuurslid herkozen. h nlfiTiltM» Uitgaande van de reisverenlging „De Zwaluw" werd Zaterdag een tocht met de ouden van dagen ge- maakt naar Leek, Norg, Eelde en Paterswolde, waar de oudjea een genoegelijke dag doorbrachten, Na de terugkomst werd door de commissle in het café Hansen het schetsje „Wel Zol 't winnen" opge- voerd. SroDEBUREN. Te Appingedam slaagden voor het diplôme typen o.m. Mej. T. Dal- linga en de heer R. W. J. Elbertsen, alhier. OVER8CHILD. Het Waterschap Overschild Tetjehorn hield de jaarlijkse leden- vergadering in café v. Dijken. De boeken sloten met een batig saldo van f 3.720.41. De omslag bedroeg f 10 per H.A terwijl deze voor 1948- 1949 werd bepaald op f 12. De heren D. H. Knol en J. Mulder werden als bestuursleden herkozen terwijl de heer A Oosterhuis als ingeland werd aangewezen. De Coop- Dorsvereniging „Over- schild" hield haar jaarvergadering in café v. Dijken. De ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. f 35.367.97 en f 34.861, voordelig saldo f 506.97. Namens de contrôle-commissie bracht de heer H. J. Ritsema versiag uit. De heer E. van Dam werd als bestuurslid ^herkozen terwijl de heer L. Dekens *als lid der contrôle-com missie werd gekozen. Het bestuur werd gemachtigd tôt het aankopen van een nieuwe electro-motor. NOORDBROEEL In het programma van de Ré gionale Omroep Noora van heden- avond zal m de stem van het Noor- den een vraaggesprek worden uit- gezonden met de voorzitter van de Regelingscommissie over het Muziek- concours, dat uitgaande van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de Prov. Groningen, op 12 en 13 Juni te Noordbroek wordt gehouden. Beroepen te Noordbroek bij de Ned. Herv. Kerk Ds. W. P. Stratingh uit Beerta. MUNTENDAM. Bij de viswedstrijd van „De Witte Dobber" in het viswater „De Baggerput" werden prijzen gewon- nen door: 1. M. Martens; 2. J. Meijer; 3. E. Wijsbeek; 4. A Oldenburger; 5. N. Roeper; 6- P. Hemsens; 7. E. Bosscher; 8. IL Kraster; 9. J. Bruin- tjes; 10. S. Boiten; 11. H. de Vries; 12. E. Lemain; 13- H. Wijkstra en 14. L. v. d. Veen. De vangst was ma- tig. Een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Supportersver. Muntendam en een veteranen elftal van de Voetbalver. Muntendam werd met 20 door de Supporters gewon- nen. Uitslag wedvlucht van Post- duivenver. „Vrlendenkrlng" vanaf Pont St.-Maxime, deelname 42 vo gels. 1 4 8 23 24 B. de Vries; 2 3 S. Grofsmit; 5 21 W. P. Bos; 6 P. Smit; 7 H. Pater; 9 10 15 J. de Vries; 11 13 20 J. v. d. Laan; 12 18 H. Veendorp; 14 17 P. Daniels; 16 R. Grofsmit; 19 S. Boa en 22 R. v. Dijk. Met het as. „Singkep" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder- land", dat onlangs te Amsterdam is aangekomen, werden o.a. meege- bracht 30 grote kisten, geheel ge- vuld met foto's van slachtoffers van de Japanse terreur. Deze foto's wer den gedurende vele maanden in talrfjke plaatsen van Indië ter inza- ge gelegd en tevens ter beschikking gesteld van verwanten der slachtof fers. Op initiatief van het Indisch instituut en met medewerking van het Nederlandse Rode Kruis, afde- ling Indonesië, zullen de in Neder- land verblijvende familieleden en vrienden van deze Indonesische oor- logsslachtoffers in de gelegenheid worden gesteld de overgebleven fo to's te zien en in het bezit te komen van de hunnerzyds herkende opna- Ontstaan van het onderwijs. Gedurende het gildewezen stond het ambacht in een hoog aanzien. Een bekwaam vakman moest toen de titel „meester" voeren. De meester was in staat de leerlingen op te lei- den in de knepen van het vak. Na een bepaalde leertijd werd een proe- ve van bekwaamheid afgelegd en werd de leerling z.g. „gezel" en la- ter „meester". Na het gilde kwam het handwerk in verval en daarmede verminderde de vakbekwaamheid en ook de gelegenheid tôt opleiding. In die tijd werdên de avondtekenscho- len geopend, waar de leerlingen on- derrlcht kregen ln het handtekenen z.g. vlakveraleren, Ned. Taal en re- kenen. De practliche handvaardlg- held moest de leerling zich elgen maken door af te kljken van oudere vaklieden hoe dese het werk uit- voarda waarbij hij mocht helpen. Ban Jonga m an dla van 'a morgans 0 uur toi avond» 7 uur gawarkt had, dikwljls ln regen an storm of kouds of grote hltte, moest dan ds avonduren doorbrengen ln ds sohool- banken op een avondsohool. Dat er van dat ondarwljs niet veel terecht kwam laat zich danken. Reeda 75 k 80 jaar galadan wardan ambachts- icholon geatioht waar de leerlingen de grondbeginsalan van het vak kon- dan laren. Deze opleiding waa aan driejarige en in hoofdzaak gericht op de practljk van het vak. De the- oretiache kennia moest de leerling lioh nog elgen maken op een avond sohool. Later werden de theorlelea- sen ook op de ambachtsachool gege- ven. Voor de leerlingen die in net bezit waren van een diplôme van aen ambachtsachool waa net dus niet meer nodig dat zij nog aan avond- achool bazochten. Toch blevan ar nog heel wat jonge mensen over die niet in de gelegenheid waren een am- bachtsschool te bezoeken of waar- voor geen opleiding mogelijk was voor het door hen gekozen beroep. Deze waren en zijn nu nog verplicht om de lessen op een avondschool te volgen om de noodzakelijke theore- tische kennis op te doen. Ook voor deze leerlingen moest het mogelijk zijn een dagschool opleiding te vol gen, ook zij hebben het recht hun avonduren te besteden aan ontspan- ning door sport of spel na gedane arbeid. Helaas zijn wij in Nederland zo ver nog niet en moet een jonga man, wil hij niet aehterstaan bij ge- lukkiger vrienden, vijf jaar lang ze» wintermaanden een avondschool be zoeken om ln het bezit te komen van een ongeveer gelllkwaardig di plôme ala van een ambachtsachool. Ambachtsachool en Avondnljverheidaachool. Toen de ambachtzsohool-opleiding van een drie-jarige verandard werd tôt een twee-jarige, werden de eind- reaultaten hiervan ook minder. Ook deze leerlingen werden toen weer verplicht een avondschool te bezoe ken om het te kort ln hun opleldlgn aan te vullen. Heeft een leerling een eindgetuigschrift van een twee-jarige ^dag ambachtsachool opleiding, dan kan deze direct geplaatst worden in de vierde klaa van een avondschool voor nijverheidsonderwijs. Bezit de GROTE BRAND TE FONTIANAK. Een grote brand, welke te Pontia- nag heeft gewoed heeft zes huizen, welke door Chinezen worden be- woond, in as gelegd. Met behulp van de politie en padvindera is het de bewoners van de percelen geluki het grootste gedeelte van hun in- boedel in veiligheid te brengen. PSEUDO-FCNCTIONAR1S VAN HET MAR8CHALL-PLAN. In de afgelopen weken werden verschiliende jeneverstokerijen op- gebeld door een Engels sprekende persoon, die voorgaf John Redmond te heten en functionaris te zijn van het Marshall-plan. In het telefoonge- sprek vertelde hij de betrokken Ebnna'e, dat hij hun een prachtig voordeeltje kon bezorgen, daar hij belast was met het installeren van een recreatie-oord voor functiona- rissen van het Marshall-plan te Am sterdam. Door de Burgemeester zou hem een gebouw op het Leidseplein zijn toegewezen en nu wilde hij de betreffende firma de levering van gedistilleerd gunnen. Hij zou wel even langs komen om het te keuren en dan bestellen. Vijf firma's traden op deze wijze met Redmond in con tact en gaven hem ieder drie liter jenever. Eén der firma's echter wil de wel iets meer zekerheid hebben en mformeerde bij de secretaris van de burgemeester en vernam dat daar van een John Redmond niets bekend was. Redmond, aangewakkerd door zijn succès en opgverolijkt door de jene ver wilde wel eens een vertrouwelijk gesprek met een directeur van een der stokefijen en maakte daartoe een afspraak, welke door de politie stipt werd nagekomen en eindigde! in een klein kamertje met getralied venster, want Redmond bleek de 54-jarige Stuurman der koopvaardy C. R. te zijn, die 6 weken geleden uit het huis van bewaring te Rotterdam ontslagen was. Door ambtenaren van C-C.D. werd een omvangrijke smokkelaffaire ont- dekt, waarbij naar schatting een honderdtal boeren uit Baarle-Nassau en omgeving betrokken zijn. Vee- voeder, dat op Nederlandse toewij- zingen verstrekt werd, werd aan Belgische afnemers verkocht, Het gaat hier om een party van enkele honderdduizenden IC.G., waarby een te Baarle wonende veevoederhande- laar de hoofdschuldige is. Doordat de laatste maanden de veevoedertoewyzingen waren ver hoogd en het vee dit jaar vroeg in de weide kon, waren er boeren die vee- voederbonnen over hadden. Zy ver- kochten de toewyzingen tegen het tarief van 10 cent per kg. De hoofdpersoon, een in Baarle wonende veevoederhandelaar, werd gearresteerd toen hij van Turnhout kwam. INDONESIë EN RUSLAND. In een onlangs gehouden perscon- ferentie heeft Dr. Moh. Hatta, pre mier van de Republiek Indonesië verklaard, dat binnenkort het Indo nesische antwoord op de Nederland se regeringsmededeling inzake de tussen Indonesië en Rusland geslo- ten overeenkomst zou worden over- handigd. INCIDENT IN HONGAARS DORP. Doordat een priester in een Hon- gaars dorp de onderwijzers gedreigd had hen te zullen excommuniceren indien zy zouden stemmen voor na- tionalisatie der kerkelyke scholen, ontstond een ernstige botsing, .waar by een menigte van 500 mensen het gemeentehuis bestormde. By de bot sing werd een politieagent gedood en werden 2 pers. ernstig gewond. 28 personen onder wie ook de pries ter werden gearresteerd en zullen voor het gerecht moeten verschij- nen. In een boodschap aan de primaat van Hongarye, kardinaal Mindszenti, heeft de minister van onderwys ver- zocht order te geven dat aile agita- tie teèen de Hongaarse Démocratie stopgezet zal worden. Anders, aldus de minister, zouden wy gedwongen zyn U voor aile gevolgen vefant- woordelyk te stellen. Ieder die agi- tatie voortzet, zal de macht van de wet tegenover zich vinden. 504e STAATSLOTERIJ Tweede klasse. Eerste lyst. f 20.000: 12296; f 1500: 18484; f 1000 18720; f 200: 3389, 21052; f 100: 1497, 4002, 10527, 17936 en 19140. Een burger van de staat Israël, die tôt voor 10 dagen in dat land verbleef, is in Nederland gearrl- veerd. Het is de heer Arjeh Handler. Hjj heeft in ons land enige medede- lingen gedaan over de ifieuwe staat. Hy vertelde over het enthousiasme en de vreugde die overal onder de Joden in Palestina heersten, toen het verdelingsplan werd ontworpen en door de Organisatie der V.N. goedgekeurd. Maar die vreugde was niet van zo heel lange duur, want Amerika kwam met het zgn. „be- heersplan". Toen volgde men het idee van de zeer gematigde Dr. Weizman op, en die idee was: „Thans moet de Joodse Staat uitgeroepen worden, want anders komt er geen Joodse staat", Toen het eerste Egyptische bom bardement kwam, bestond er nog geen verdediging. Het duurde enige dagen voordat Israël in staat was luchtafweergeschut in stelling te brengen en de bombardementsvlieg- tuigen aan te vallen met jagers. Toen de Engelsen vertrokken stok- ten de openbare diensten. Deze zyn thans weer normaal functionerend. Datzelfde geldt ook voor de voedsel- voorziening. Wat de militaire situatie betreft deelde de heer Handler mede, dat aile delen van de Joodse staat zich in Joodse handen bevinden, en de Joodse troepen hebben bewezen, dat zy in staat zyn wanneer nodig het offensief in handen te nemen. „TANTE BERTHA" KOMT VOOR DE RECHTBANK. De uit de illegaliteit als Tante Bertha bekend staande Mevr. B. M. v. d. H.K uit Rotterdam, die sinds 1946 présidente is van de bond „Hol- land-Canada" werd Maart van het vorige jaar zonder opgave van rede- nen gearresteerd. Uit de tenlasteleg- ging blykt thans dat zy beschuldigd wordt van het zich toeëigenen van f 17.000, welke zy en haar echtge- noot schuldig waren aan de Jood Sac. Smalhout, nadat zy hem in han den van de Duitsers gespeeld had. Het bedrag zou door Smalhout reeds voor de oorlog in de zaken van haar man zyn gestoken. De tenlasteleg- ging behelst verder het ten eigen, bate beschikken over een party tex- tielgoederen, welke door de in Duit3- land omgekomen Jood Barend Naar- den, aan haar in bewaring zyn gege- ven. Zij zou de Joodse echtparen Smal hout en Kramer, die in 1942 naar Zwitserland wilden uitwijken, in contact hebben gebracht met een ze- kere Snoek, die onder de naam De Vries voor de Duitsers werkte, Ten hun zodoende aan de heroving van hun vryheid hebben blootgesteld. Het zou haar bekend geweest zyn dat deze de Vries een roi gespeeld had in een vroeger Joden transport, dat hij rechtstreeks in handen van de Duitsers had gevoerd. Hoewel zy uitdrukkelyk voor deze man ge- waarschuwd was, heeft zy de beide families toch met hem in contact ge bracht, maar de familie Silgerberg, die eveneens door haar toedoen naar het buiteniand wilde vluchten heeft zy voor hem gewaarschuwd. De familie Smalhout wat degene aan wie zy f 17.000 schuldig was. SCHREIEDER BUITEN VERVOLGING GESTELD. De vooral door zyn „Engeland Spiel" bekende Kriminal Direktor Jozeph Schreieder is door de procu- reur-fiscaal van het bizonder ge- rechtshof te 's-Gravenhage buiten vervolging gesteld. Als motivering van deze buiten vervolging stelling werd opgegeven, dat het Engeland Spiel een knap stuk werk was voor zover het Duitse ambtenaren betrof, voor de contra- spionage. Van oorlogsmisdaden ge- pleegd door Schreieder is niets gfe- ibleken, integendeel Schreieder hjid zich steeds een correct politieambte- naar getoond. Zyn invloed zou hy hebben aangewend, om zyn werk, !dat beperkt bleef tôt het zakelyk verantwoorden, buiten het bereik te houden van drastische en misdadige practyken van andere Duitse amb tenaren. Schreieder heeft verklaard, bereid te zyn nog enige tyd in Ne derland te blyven teneinde de justl- tie inlichtingen te verschaffen. leerling het getuigschrift van een drie-j arlge ambachtsschoolopleidlng, of heeft hy met vrucht nog een extra Jaar het ambachtsachool onderwijs gevolgd, dan wordt deze in de vlHfde klas van een nliverheidsavondschool geplaatst. Voor deze leerlingen duurt de avondschool opleiding dus nog maar één jaar waarna zy ln hat bezit kunnen komen van een diploraa. Naast de ambachtsschool opleiding bestaat nog een tweede mogebjkheid en wel de opleiding in het bedryf, welke opleiding ook wettelyk gere- geld is. By deze opleiding volgens het leerlingstelsel ontvangen de leer lingen de practische opieiding in de bedrijven en zyn dan verplicht een avondschool te bezoeken. Een geluk- kige uitzondering hierop maken ae patroons in de scheepsbouw in en om Hoogezand. Deze heren stellen de jonge werkkrachten die hun op leiding ontvangen volgens het leer lingstelsel, in de gelegenheid Zater- da'gsmorgens de théorie- en teken- lessen te volgen met behoud van loon. Een woord van lof hiervoor is hier zeker op zyn plaats. De opleiding. De opleiding aan de avondscholen was tôt nu toe een zuiver theore- tische. De vakken waarin onderwys Segeven werd waren: vaktekenen, andtekenen of technisch schetsen, vaktheorie, Ned. taal en rekenen, gedurende 10 uren per week, Voor le achllders waren enkele uren praktyk ingelast. Gedurende die tyd ontvingen aeze onderricht in het let- teraohilderen en het lmiteren van hout- en marmersoorten. De ratlonalisatle ln de bedrijven maakt het echter ook noodzakeiyk, dat de leerlingen in de metaalvak- ken gedurende de avonduren zich verder kunnen bekwamen ln hun vak onder goede leiding. Wil de Neder landse metaalbewerker de plaats blyven bezetten welke hy altyd be- zet heeft, dan moet hy ook nu en in de toekomst aile handelingen be- heersen, die nodig zyn voor zij h vak. Het la dan ook noodzakeiyk, dat een bankwerker ook enige vaardig- held heeft ln het ameltlassen en de mechaniache metaalbewerking. Op karwei geplaatst zal hy daarvan pro- fyt hebben. Er worden dan ook stap- pen ondernomen, om aan de avond- nyverheidsschool in Hoogezand deze practische leervakken op het lesroos- ter geplaatst te krygen. Toelatlngseis. Om toegelaten te worden als leer ling van onze avondnyverheids- .school, mag de leerling niet meer leerplichtig zyn. De leerling moet dus minstens 14 jaar oud zyn en de zesde klas van de lagere school door- lopen hebben. Leerlingen die een dagschool bezoeken mogen niet toe gelaten worden. Aan onze avondnyverheidsschool wordt les gegeven aan: Smeden- bankwerkers, Scheefsbouwers, Tim- merlieden, Schilders en Boekbinders De boekbinders ontvangen hun prak- tykopleiding volgens het leerlingBtel- ael en volgen dan 4 jaren de lessen op de avondschool. Het nut van het diploma. Welk nut geeft hat bezit van een diploma van een avondnyverheids- school? De leerling heeft geleerd de werktekening te lazen die hem voor- gelegd wordt en het hoe en waarom van de constructie te zien. Hy is dus in staat het werk uit te voeren van een tekening zonder daarby voor lichtlng te behoeven. Door de ver eniging voor veredeling vanliet am bacht worden jaariyks examens af genomen voor gezel en meester in de verschiliende beroepen. Iemand die een dipoma van een nyverheids- avondschool bezit, moet in staat zyn zich met succès aan het examen voor „gezel" te onderwerpen. Voor de automonteurs is deze opleiding vol- doende om zich te onderwerpen aan het examen' voor tweede monteur. Deze examens zyn ingesteld en wor den afgenomen door de BOVAG (de bond van auto- an garagehoudara ln Nederland). De Joodse autoriteiten betreuren, dat het noodzakelyk was Jaffa te veroveren, doch hier had men geen keuze, omdat Jaffa in Arabische handen, een bedreiging zou vormen voor Tel Aviv, Door de verovering van Jaffa zyn 300.000 Arabieren zonder onderdak. De Joden zyn be reid Jaffa terug te geven, mits Israël door de Arabieren wordt er- kend, en in de gelegenheid wordt gesteld zich te ontwikkelen, zonder bedreiging van buiten af. Zegsman besloot met de medede- ling, dat ondanks de oorlog de op- bouw voortgaat. Er worden nieuwe nederzettingen gesticht om woon- en werkgelegenheid te verkrygen voor de immigranten, die by dul- zenden binnenstromen. In de maand Juni verwacht men 25.000 immigran ten, verder verwacht men dat voor het einde van dit jaar ongeveer 200.000 Joodse immigranten de gren- zen van Israël zullen hebben over- schreden. VOETBAL NEDERLAND—ZWEDEN Van de Voetbalwedstryd Neder- land-Zweden zal de VARA heden- avond om 19 uur een reportage ge ven over Hilversum I. Door de Nederlandse Spoorwegen zullen verschiliende extra treinen worden ingelegd, waarvoor op diver se stations materiaal in reserve wordt gehouden. ER DREIGEN MOEILIJKHEDEN BIJ DE HUISBRANDVOORZIENING De vakgroep" detailhandel in brandstoffen heeft aan het ministe- rie van economische zaken medege- deeld, dat er moeilykheden by de huisbrandvoorziening dreigen te ont staan, doordat een deel der hui3- brandverbruikers niet bereid is de op de bonnen beschikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te ne men. De vakgroep schreef dienaan- gaande: „De aanvoer van brandstof fen van de mynen naar de handel vindt regelmatig voortgang, zodat de kolenhandelaren ook regelmatig moeten afleveren om ruimte te kun nen maken voor nieuwe aanvoer- Voorts kan de kolenhandel, in ver- band met de beperkte vervoercapa- citeit, slechts dan al zyn afnemers tydig voorzien wanneer reeds thans met de bezorging der brandstoffen in een zo groot mogelijke omvarig wordt begonnen. Indien de handel daartoe niet in de gelegenheid wordt gesteld, is het gevaar niet denkbeel- dig, dat vele gezinnen tegen het aan- breken van de winter voor de nood- zakelijkheid zullen worden geplaatst, of de kolen zelf af te halen, of ge- noegen te nemen met vertraagde bezorging. Het A.N.P. heeft- zich terzake tôt het ministerie van economische za ken gewend, waar men ons het be staan van de door de vakgroep ge- schetste moeilykheden bevestigde. CUYK 2000 JAAR. Het oude in Noord-Brabant gele- gen stadje Cuyk maakt zich op om zyn 2000 jarig bestaan te herdenken. Diverse comité's houden zich bezig met de voorbereidingen van de fees- telylcheden welke in de week van 15 tôt en met 22 Aug. a.s. gehouden zul len worden. HOGE OPBRENGSTEN VOOR JAVA-TABAKKEN. Eerste inschrijving in FrascatL De vjermoedelyke pryzen die op de Vrydag gehouden eerste tabaks- 'inschryving te Amsterdam betaald werden liggen ongeveer 10 12 maal hoger dan de vooroorlogse pryzen en 2 3 maal hoger dan de taxatie- prijzen- GOEDE A ARDBEIEN VERWACHTING. In Zundert het grootste aard- beiencentrum van ons land heeft men goede verwachtingen over de komende oogst van late aardbeien. Men verwacht een oogst van byna 2 millioen kilo. Het weer zal dan evenwel iets warmer moeten wor den. De oogst van vroege aardbeien is sterk tegengevallen waaraan het ]natte weer veel schuld heeft. De verwachtingen van de vroege aard beien gingen uit naar 300 ton kilo, de opbrengst is echter ongeveer 200 ton kilo. PAARDENSLAGERS ZIJN HET NIET EENS MET DE VERLAGING VAN HET RANTSOEN PAARDENVLEES. Onlangs is door de bedryfschap Vee en Vlees bepaald dat het rant- soen paardenvlees, dat op een bon voor 100 gram rundvlees wordt ver strekt, wordt verlaagd van 150 op 125 gram. In verband daarmlde heeft de Ned. Bond van Paardenslagers te Amsterdam een protestvergadering belegd. Op deze vergadering werd op het volgende gewezen: Aanvankeiyk waren de rantsoenen rundvlees en paardenvlees, welke op een bon werden verstrekt geiyk. Daar het logiscb was, dat het publiek rund vlees zou prefereren boven paarden vlees werd door de paardenslagers een actie gevoerd,welke tôt resul- taat had, dat het rantsoen paarden- vleeB werd verhoogd tôt 150 gram. Het vorige jaar werd het rantsoen plotsellng weer op 100 gram ge bracht, waarna opnleuw actie werd gevoerd, met ala reaultaat, dat het rantsoen wederom op 150 gram werd gebracht. Daar momenteel het paardenvlees betsr is dan het bevroren sohapen- vlees, dat thans in de zaken waar rundvlees wordt verkocht, aan d# man moet worden gebvacnt, hebbpn een aantal van deze zaken paarden fe. O] vlees in voorraad genomen. ôp grond van een protest van de paardensla- f;ers werd de verkoop hlervan eeh- er verboden. De paardenslagers gaan nu van de veronderstelllng ult dat de verlaging van het rantsoen paardenvlees moet worden beschouwd als een repre- saille. De bond heeft thans een telegram iezonden aan minister van den Irink, waarin de bezwaren tegen de r^ntsoenverlaglng worden uiteenge» zet.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2