V. '3£> A. ROLAND HOLST 60 JAAR ONZE PINKSTERPRIJSVRAAG GEMENGD SPORTNIEUWS ÔELIJK DE WINÛERD RANKT «al WAT GEEFT DE RADIO? ncMPKinn ÇPORTNIEUWS VAN DE BOEKBNPLANI BURGERLIJKE STAND. WAT GEEFT DE RADIO? 13 17—9 13 26—20 12 21—20 9 15—18 6 18—22 5 15—23 Eind Mei vierde de Nederlandae dichter A. Roland Holst zijn 60e ver- jaardag. Ter gelegenheid daarvan is hij te Deia Haag gehuldigd, waarblj tiîj o.a. werd bekroond met de Con- stantijn Huygensprijs, ter waarde van f 2000. Reeds in zijn H.B.S.-tyd voelde Roland Holst zich aangetrokken tôt de Ierse Mythologie, hij wilde dan ook niet aan een Nederlandse unl- versiteit studeren, maar ging naar Oxford. Na beëindiging van zijn stu- die keerde hij in Nederland terug en vestigde zich in Bergen (N.H.). Im- mer is de Keltische invloed in zijn verzen merkbaar gebleven. Eenzaamheid is het kenmerk, dat Holst's poëzie typeert. Temidden van zijn tijdgenoten en vrienden voelt zijn ziel zich eenzaam, of sterker nog, is eenzaam. Daardoor komt een verwantschap naar voren aan mach- ten die sterker zijn dan de mens, zo- als de wind, de zee en de sterren. Later komt in zijn werk een hunke- ring naar vôren naar de oertijd. Zijn taal wordt dan moeilijker, en is dik- wijls niet meer direct te begrijpen. Deze vorm bereikt het hoogtepunt in zijn cyclus «Een winter aan Zee (uitgegeven in 1937). Toch hebben de gedichten zich door de „duistere" woordkeus niet Geheimzinnig helder blijft weldra weer het eenzaam watcr. Waar het, neergedwereld, dryft, voelt mijn, hart, in het bezinnen van een heimwee oud en groot, dat het den dood gaat beminnen en het leven om den dood. A. Roland Holst, die nog steeda .wordt beschouwd als een onzer meest begaafde dichters, was van 1920 tôt 1934 rédacteur van „De Gids" HUISMOEDERS, WIST U dat kinderen naar verhou- ding meer voedsel nodig hebben dan volwassenen? Maar natuurliik weet U dat zy moeten er immers nog van groeien! Daarom is het zo belang- rijk, dat de kinderen al de hun toe- gewezen melk en andere extra rant- soenen ook zèlf gebruikenl dat het heus dwaasheid ta om de steeltjes van de spinazie of de groene bladeren van de andyvie en andere groenten weg te gooien? Waarom zouden we goed voedsel op die manier verspillen? Alleen wat niet gaaf is of wat bitter smaakt, zoals het binnenste van witlofstronk- jes, moeten worden weggedaan. Onze Pinkster-prysvraag ta met bepaald een succès geworden. We waren gewend dat op onze prijsvra- gen de antwoorden binnenstroom- den, dat iedere postbestelling de voorraad oplossingen met enige tien- tallen vermeerderde. En" nu zijn de oplossingen niet binnengestroomd, maar binnengedruppeld. We hebben de heer Melis Stomme- ling een stukje laten schrijven over een reis naar Groningen, die hy had gemaakt. En hij heeft zyn naam eer aan gedaan. Dat wil zeggen, hy heeft er de nodige fouten in ge maakt. Wy hebben die fouten niet j^r*I verbeterd, maar aan onze lezers ge- van het publiek vervr j vraagd ons nu eens te vertellen hoe uit moet men afleiden, dat z j i stnm die mpnwr fitnmmeline wel lijke taal toch is bçgrepen. De laatste jaren valt er een ken- tering in zyn werken waar te nemen. En zo valt in _zyn bundel «Onder- weg" (uitgegeven in 1940) enige nei- ging naar het algemene leven waar te nemen. Uit deze bundel nemen wy het ge- dicht „By het water" over: In het helder eenzaam water staar ik zonde en leed voorby; zachtaan donkerder en later gaan de wolken onder my. Welke droomen - geesten? - waren't die myn stryd hebben gesticht: 'k zie alleen mijzelf van starend aangezicht tôt aangezicht. Een oud blad komt neergedwarreld uit geritsel dat ik hoor; rimpelende gaat een wereld met my onder mij teloor zonder vroeger, zonder later. DE GROOTSTE TELESCOOP TER WERELD. De grootste telescoop ter wereld, welke een lens heeft van 200 inch (plm. 2.5 meter) en waaraan onge- veer 20 jaar is gewerkt, zal worden gebruikt voor het onderzoeken of er zich op Mars leven bevindt. Ook wil men de telescoop gebruiken bij de oplossing van het levensraadsel zelf. SHAW EN DE DENAZIFICATIE. Bij de behandeling van een aan- klacht tegen de filmster Werner Kraus, die door zijn roi in de fiim „Jud Suss", schuldig werd bevonden de nazi-propaganda krachtig te heb ben gesteund, legde de verdediger een brief over van de 90-jarige En- gelse echrijver George Bernard Shaw, waarin deze de denazificatie niet alleen dom, maar op dit ogen- blik een mtadadige ondememing noemde. Het Duitse denazificatiehof verklaarde hierop voor Shaw een stille verachting te koesteren. Shaw had deze brief geschreven naar aan- leiding van een brief van Krauss, die zijn mening had gevraagd over de rechtvaardigheid van het procès. Krauss die reeds tweemaal was vry- gesproken werd door het hof veroor- deeld tôt een boete van 5.000 ryks- ryark. DE PRIJS VAN ADVOCAAT. Door de verlaging van de eierpry's ta het mogelijk de maximum-prtjs van advocaat"van f 5-75 tôt f 5.25 per litersfl.es te verlagen. HET RIJVERBOD OP ZONDAG. De minister van verkeer en water- staat heeft bepaald, dat aan zyn be- schikking verbod van het ryden op Zandag wordt toegevoegd: Op hen, die, op Zondag uit het buitenland komende, de grens over- sehrijden is, voorzover het de Zon dag van grensoverschryding betreft, het in het eerste lid bepaalde (het gebruik van motorrijtuigen ta op Zondag verboden, behoudens voor zover daartoe door de ryks(hoofd)- inspecteur schriftelijke ontheffing !s verleend) niet van toepassing, mits zy in het bezit zyn van een door de in de grensplaats gestationeerde ambtenaar der invoerrechten en ac- cijnzen dan wel door de Koninklyke Maréchaussée afgegeven verklaring omtrent de plaats en datum van grensoverschryding, en deze verkla ring op eerste vordering aan de op- sporingsambtenaren, bedoeld in ar- tikel 9 der wet, behoorlyk ter inzage te geven. NOORDDIJK, 1 t.m. 31 Mei 1948. Geboren: Albertus, z. v. Albertus Pelgrim en Anje Kamphuta, Roode- haan; Tiemon Klaas, z. v. Lammert Dikkema en Menje Kruyer, Middel- bert; Leendert Friedrich, z. v. Frie drich Wilhelm Boverhof en Taekje Keuning. Orndertrouwd: Simon van Brug- Stn, 28 j-, Noorddyk en Trient je lolk, 21 j., Winschoten; Hlndrik Willem Molenberg, 25 j. en Menle de Vries, 29 j., b. v. Noorddyk; Willem van Nés, 59 j., Ridderkerk en Eg- berta Gezina Koning, 42 j., Naord' dyk; Jan Vredevoogd, 38 j. en Aaf fien Hofkamp, 47 b. v. Noorddyk; Lammert van Dyken, 28 j., Noord dyk en Harmanna van Leggelo, 26 j., Slochteren. Getrouwd: Derk Frederik Smit, 38 j„ Noorddijlc en Aaltje Schreuder, 31 j., Wlldervank; Simon van Bruggen, 26 j„ Noorddyk en Trientje Kolk, 21 J., Bellingwolde; Willem van Nés, 59 k Ridderkerk en Egberta Gezina oning, 42 J., Noorddyk; Jan Vrede voogd, 36 j. en Aaffien Hofkamp,, 47 J., b. v. Noorddyk. Overleden: Albert Wilphorst, 79 j., Noorddyk, echtg. v. Fenna Annetta Bakker; Borgert Vrieling, 85 j., Noorddyk, achtgen. v. Grietje Mul- dar. stom die meneer Stommeling geweest was, en dus om de door hem gemaakte fouten op te schryven en te nummeren. Onze redactie heeft drie avonden nodig gehad om het epistel van me- dewerker Stommeling te bestuderen, en is ten slotte tôt de conclusie ge- komen, dat er 9 fouten in zitten, welke hoeveelheid natuurlyk te hoog is om hem enig honorarium uit te betalen. Laten we eerst de fouten even op- noemen: 1. Een stoptrein heeft niet 15 mi- nuten werk om van Hoogezand- Sappemeer naar Groningen te ryden, doch 24 minuten. 2. De route van HoogezandSappe- meer naar Groningen loopt over Martenshoek en Kropswolde, doch niet over Sappemeer-Oost. 8. De contrôle-ambtenaar aan het station te Groningen scheurde niet de helft van de retourkaart- jes, doch alleen het onderste randje. 4. Wie het station te Groningen uit komt staat niet op het Zuider- diep, doch op het Stationsplein. 5. Wie van de Herestraat komt en naar het station te Groningen gaat, moet niet het viaduct over en dan rechts af, maar hy moet voor het viaduct rechts afslaan. 6. Uit het feit, dat de contrôle- ambtenaar van het station Gro ningen stukjes van de retour- kaartjes scheurde ta gebleken, dat Stommeling en zyn maat reeds treinkaartjes voor de te- rugweg bezaten. In Groningen behoefden zy dus geen kaartjes te kopen. 7. Het spoorwegtraject Groningen- Hoogezand - Zuidbroek - Stads- kanaal - Assen wordt niet meer gereden. De treinen gaan nu niet verder dan Stadskanaal. 8. Daar het volkomen donker was, was de zender te Hoogezand van- uit de trein niet te zien. 9. Stommelings maat sprak met een meta je dat naar Veendam tnoest. Dit kan niet jutat zijn want de trein van half elf uit Groningen rydt niet over Veendam. Deze gaat naar Winschoten. De enige oplossing welke geheel jutat was werd ingezonden door de heer H. Jongman, Zuiderstraat 40, Sappemeer, aan wie wy de prys van f 10 toekennen. Mej. Lies Mulder, Sportterreinstr. 101, Hoogezand, heeft ook de 9 fou ten gevonden, maar nog meer, zy heeft er liefst 15 gevonden. Zes er- van zijn heus geen fouten, juffrouw- M)ulder. U komt in aanmerking voor de prijs van f 5.en deze kennen wy U met genoegen toe, omdat we weten, dat U ze niet aan rookartike- len zult besteden. Want op dat ge- bied schiet Uw kennis een beetje te kort. De goedkoopste sigaretten kos- ten f 0.42 en niet f 0.48. De derde prys (f 2.50) ta voor de- gene, die zijn oplossing heeft gete- kend met Grietje Begrip, een oplos sing op rym. Het is de heer R. K- Noordhof, Kalkwijk O. 58, Hooge zand. De heer Noordhof vond 12 fou ten, waarvan 8 inderdaad fouten zijn Ten slotte kennen wij troostprijzen toe aan de Wed. T. HarmsKoek- koek, Borgercompagnie 48. (Indien wij U een prijs geven, dan kunnen wij Uw zoon geen toekennen); de heer H. J. Uden, Achterdiep N.Z. 96, Sappemeer; (le heer Chr. Kraster, Middenlaan 10, Heveadorp, - en de heer H. Wiltjer, Zuiderstraat 157, Sappemeer. DE „NEW YORK TIMES" OVER DE OPHEFFING VAN DE BROODRANTSOENERING ES? NEDERLAND. De broodrantsoenering in België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Ita- lië en enkele Scandinavische landen zou volgens „New York Times" kunnen worden opgeheven, indien de Amerikaanse oogstvoorspelling jutat blykt. Volgens het blad voor- spellen twee Amerikaanse deskundi- gen dat indien het weer goed blyft, de V.S. een graansurplus voor de e'x- port zullen overhouden. HANDELSBERICHTEN. In het regtater van de kamer van Koophandel en Fabrieken te Gro ningen, kantoor Veendam, komen de volgende mutaties voor: Wijzigingen. S. Plaatje, Muntendam, Kerkstr. B 127, kruideniersbedr. Overl. E-: S. Plaatje. De zaak ta overgedr. aan de Coôp. „De Dageraad" te Veendam. A Bosma, Zuidbroek, Winschoter- diep B 211. De kleinhandel in glas, porcelein en aardewerk, haarden en kachels, luxe artikelen, huish. art., klein meubelen, lederwaren, textiel en kinderwagens is overgedr. aan: P. Heringa, zodat het bedr. thana nog omvat de kleinhandel in meube len, stoffeerdersbedr. en kleinhandel in electr. en verlichtingsart. IJzer- en metaalgietery H. J. Ko ning, Hoogezand, Foxhamsterhoofd- weg 110, yzer- en metaalgietery; handel in gietstaal en smeedbaar gietyzer. De zaak ta overgedr. aan de naaml. venn.: Gieterij „Noord-Neder- land" N.V. Dir-: R. J. Houwen. Comm.: C. N. Renken. Proc.h A. Hoen (B.P.) Maatsch. kap. f 100.000, gepl. en gest. kap.: f 72.000. Statuten nog niet gepubliceerd. J. Ottens, Hoogezand, Brugstraat 14. Beheer opgeheven. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 9 Juni:. 18.3018.45 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. radio-prijsvraag van de tentoonstel- ling Groningen 1948; 18.4519.00 Landbouwkwartier. „De landbouw op de tentoonstelling Groningen 1948". Vraaggesprek tussen A. van der Kaaden, dir. van de tentoonstel ling Groningen 1948 en J. L. van Hasselt, assistent-secretaris van de Groninger Stichting v. d. Landbouw. Donderdag 10 Juni: 18.30-19.00 Groninger programma. „Opoe Veen- stra 102 jaar". Op receptie met: Jack Venini, André Bakker, Ap van Gil- pen en Wietze Weistra. Vrijdag 11 Juni: 1845—19.00 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. radio-prijsvraag van de tentoonstel ling Groningen 1948; 19.1519.30 Li- terair kwartier. Friese schryvers. Fokke Sierksma bespreekt „Jolm" van G. N. Visser. Zaterdag 12 Juni: 18.001815 Groeten uit Indonesië; 19.1519.30 Drs. Fop. I. Brouwer geeft impressies van de heden door de stichting Het Groninger Landschap gehouden ex- cursie: 19.3019.45 Noordelyk week- overzicht. VOETBAL. HANDBAL. Om populair tfe blyven zullen wi.1 Handbaltoumooi gehouden te Gie- het maar zo zeggen: „Heerenveen terveen: Heren: AHCSVH 3—3, na heeft het verspeeld". Abe ta Abe niet geweest, of liever hy ta Abe wel ge weest, maar hy werd zodanig ge- schaduwd, dat hy er practisch niet aan is te pas gekomen. Zo ta het Go Ahead voor de tweede ma al gelukt Heerenveen twee punten afhandig te maken. Dat betekent dat Heeren veen weliswaar nog een gelyk aan- tal punten heeft als BVV, maar BVV heeft een wedstrijd minder gespeeld. De Bossenaren hebben hun laatste wedstryd nog te spelen, n.I. tegen EDO, en dat ta dan tevens de laat ste wedstryd van de kampioenscom- petitie. Haarlem heeft een 31 overwin- ning behaald op PSV, hetgeen alleen In de staart van betekenis ta. PSV staat op de laatste plaats, Haarlem op de voprlaatste. De stand ta thans:^^m BVV Heerenveen Ge Ahead EDO Haarlem PSV BEDRIJFS V OETBAL. Uitslagen: OverzetAtlanta 31; DEGKoning 0—1; Chemica H Phénix 3—5; WAS n—NIV 1—3; BSM nRash 25; BakkersLie- renfabriek 13; MulderCartona 1—5; PSC—BSC 7—2; DEG—Gado 19; BSM—Suurmeijer 42; Red. StarWAS II 4—6; WAS—Beukema afgelast; ChemicaKoning 10 (on der protest van Koning); Catona H- Beukema II 44 (onder protest van Cartona n). Programma: Maandag 14 Juni: D E G-terrein BeukemaOverzet (Prijt); H.-S.-terrein BakkersCar tona (E. Schut); Dinsdag 15 Juni: DEG-terrein LierenfabriekSuur meijer (A Meyer); Woensdag 16 Juni DEG-terrein NIVRed Star (Duzink) H.S-terrein Cartona nRash (W. Hartman); Donderdag 17 Juni: DEG- terrein BSMPSC (L. Appelbrij); H.S.-terrein BSCMulder (Woldhek) Vrydag 18 Juni: DEG-terrein DEG— Chemica (Stol, Kalkwyk); Zaterdag 19 Juni: DEG-terrein 2 uur Phenix- BSM II (Terburg); 3.45 uur Chemi ca IIBeukema II (A. Kiunder); HS-terrein 2 uur KoningAtlanta (B. Brugge). Aanvang avondwedstry- den om 7 uur. KORFBAL. In de te Den Haag gespeelde in- terlanden wedstrijd NederlandBel gië behaalde Nederland een 74 overwinning. 126. „Hen na, Daan", flutaterde Rob, „ik ben er zeker van dat ze ons de weg naar hun dorp zul len wyzen". En Rob had gelyk, want al gauw doken de da- ken van enige paalwoningen voor hen op, waarin de vissers verdwenen. 127. Maar nog meer verrassingen wachtten hen. Want toen ze de omtrek terdege verkend had- den zagen ze. plotseling Lorma en kapitein Smit, gebonden aan een paal, midden op het dorps- plein. Rob nam vliegensvlug zijn kans waar. FEUILLETON. door TON BERCK 11) Moeder deelde haar vreugde en ook nu weer werd de japon direct gepast. Zy waren beiden opgetogen en de jongens dansten van vreugde rond haar heen als gold zy het zo- veelste wereldwonder. Alleen Joan zei niets. Hij leunde tegen het voe- teneinde van het divanbed en voelde een kleine pyn in zyn hart. Waarom kon hy zyn lieve zuster niet bewon- derenî Op de dag van de party was Chrtaje toch wel een beetje nervéus. Zy begon zich al vroeg te kleden en het was een zonderling gezicht haar in het avondtoilet aan de tafel te zien zitten. De jongens konden van vreugde haast niet eten. Ook nu weer was de kleine Joan een weinig bedroefd en sprak byna geen woord. Het viel Chris je op en toen zy hem vroeg wat er aan haperde. zei hy, dat er niets was. Chrtaje wtat echter wel beter, hoewel zy niet kon ach- terhalen wat hem bezwaarde. Eindehjk dan was het zover, dat zy de laatste toebereidselen kon gaan maken. Plotseling «tond Joan op van achter zyn tafeltje en vroeg of hy even naar mynheer van Stuyvesant mocht. Naar mynheer van Stuyvesant? vroeg Chrtaje. Je, vind je dat zo vreemdï Ik ga toch wel meer naar hem toe. Ja, Joan, maar je weet toch wel, dat het de avond niet ta. Toch wil lk even naar beneden. Toe, Chrtaje, help my even naar de T zy kon niet welgeren alhoewel zy vreesde, dat zyn bezoek de heer van Stuyvesant dit keer niet zou con- venleren. Zy liep zelf mee naar be neden om mevrouw Dirkzwager even te waarschuwen. Deze was zo verbaasd, Chris je ln zulk een toilet te zien, dat het haar aan verwonderlng ontbrak toen Chrtaje haar verzocht Joan even by ndjnhaar van Stuyvasant aan ta dle- nen. Deze verwelkomde hem met de woorden Zo, komt de Grote Meester van- avond mee eten 7 Nee, mynheer, er ta iets anders. Chrtaje moet vanavond op een party by dokter spelen. Zij is nu helemaal in het wit en nu wilde ik U vragen of U my wilde vertellen hoe zy er uit zag. Wilt U het mij vertellen? Arm jog, mompelde van Stuyve sant. Toch gaf hij niet toe aan dit blijk van medeleven. Hy antwoord- de: Ik zoU je graag helpen, Joan, doch dit, nee, dat kan ik werkelyk niet doen. Ik wil niemand zien. Ik hoor haar elke avond spelen, waar om moet ik haar nu zien? Omdat .ik zoveel van U hou. U zoudt me precies kunnen zeggen, hoe zy er uit ziet. Het moet heel mooi zyn, zy is helemaal in het wit. Omdat ik zoveel van U hou, mompelde de oude man voor zich uit, omdat ik zoveel van U hûu. Er viel een korte stilte waarin de spanning byna waarneembaar werd. Tenslotte besloot hy met de woor den: Dus als ik het goed begryp, dan kyk je door myn ogen. Je bent een beste jongen. Zijn stem klonk mil- der dan anders. Joan, die een scherp gehoor had, merkte het onmiddeliyk. Laat haar maar komen, dan zal ik je beschryven, hoe zy er uitziet. Chrtaje werd geroepen en een lichte schroom overwlnnend, trad zy de kamer binnen, verbaasd over de luxe, die zy niet verwacht had te zullen aantreffen en zy bleef be- dreinmeld staan. Zy moest dadeiyk naar het schildery van de knappe jonge vrouw kyken. Dag juffrouw Wevers, zei de heer van Stuyvesant vriendelyic, aangenaam eens met U kennta te maken, myn naam is van Stuyve sant. Joan heeft my zo vaak over U verteld, Nu, Joan, Grote Meester, je zuster is heel mool en ik kan je zeggen, zij 1® misschlen wel het moolste meisje, dat lk ooit heb gezien, ze draagt een prachtige witte jurk, voel de stof maar eens. Joan streek met zyn hand over de Jurk. Het ta heel zacht en glad, zei hy. Ja, vervolgde van Stuyvesant, verder heeft zy lang, glanzend haar, dat op haar schouders hangt. Hy dead zyn best, het voor de blinde jongen zo begrijpelijk mogelijk te maken. Voor het eerst sedert maanden kwam er een glimlach op zyn strak, aristocratisch gelaat. Ben je nu tevreden, Grote Meester? Ze ziet er waaratje uit als een prinses. Dank U wel, mynheer, zei Joan, en samen met Chris verliét hy het vertrek. Toen ze weg waren, streek „hij" over zijn voorhoofd en staarde nog eens naar het schilderij. Ja, het had anders moeten zyn, mompelde hy. -Daar kan je zelf het meest aan doen, hoorde hij een stem uit zyn binnenste! Heel even schrok hy by die ge- dachte. Mevrouw Dirkzwager leefde hele maal met Chrtaje mee. Het regende een beetje en ze stelde voor op haar kosten een auto te laten komen, dan zou zy Chrisje wegbrengen. Dat was een hartelyk aanbod, dat Chris dankbaar aanvaardde. Op het laatste ogenblik had Myntje nog een paar kreukels uit de japon ge- streken, maar tenslotte stonden zy op om te vertrekken. Een auto stop- ,te voor de deur en de chauffeur bel- de aan. By een bloemenwinkel liet de weduwe de chauffeur even stil- houden en stapte uit om een paar witte an j ers en een takje groen te kopen. Hier kind, zei ze, nu eens af- stappend van het styve „juffrouw Wevers", hier zyn een paar bloemen om op je jurk te spelden, ze zullen er prachtig op staan, echt beschaafd. Het zou me niets verwonderen, als je de moolste was vanavond, voegde zy er aan toe. Zlezo, we zyn er, doe je best en sterkte. Om hait twaalf kom ik Je weer afhalen. Chris bedankte haar en ging naar binnen. Een speciaal voor die gele genheid gehuurde huisknecht leidde haar naar een kleine kamer, die tôt garderobe was ingericht. Zy deed haar mantel uit schikte voor de spie- gel wat aan haar krullen en spelde de bloemen op haar jurk. Daarna betrad zy de salon. Maar, wat zag het er daar feeste- îyk uit. Mevrouw Baggerman had zo niet de kosten, dan toch geen moeite gespaard, om het huis zo mooi mogeiyk te maken. Er was een vleugel gehuurd, een echte grote concertvleugel, waarop het een ge noegen zou zijn te spelen, er waren op verschillende plaatsen gezellige zitjes gemaakt, half achter palmen verscholen en overal stonden vazen met bloemen. De jarige stond in het midden van de salon, naast haar moeder, die haar schikkingen met de blik van een veldmaarschalk overzag. Chris ging naar haar toe. Dag mevrouw Baggerman, dag juffrouw Baggerman, hartelijk gefe- liciteerd. Greet knikte koeltjes. Mevrouw zei: Dank U, U kunt daar gaan zit ten, ze wees naar een stoel by de piano, de violist zal zo wel komen, ik zal U een tekentje geven, wanneer U kunt gaan spelen. Na deze woorden deed zy of Chrisje lucht was en wendde zich tôt Greet. Gelukkig kwam dokter Baggerman op haar toe, dag juffrouw Wevers, hoe gaat he't met U? U ziet er prach tig uit, een beetje bleek misschien, maar heel mooi, vind je ook niet, Frank? Zyn zoon, die zich by hen gevoegd had, bloosde, toen hy haar de hand Frank en ik, ging de dokter verder, zijn erg verlangend U straks te horen musiceren, hy zegt, dat het de moeite waard ta. Het spyt my U nog niet eerder te hebben gehoord. Hy liep met haar het grote vertrek door en praatte over koetjes en kalfjes, informeerde belangstellend naar haar famille en stelde Chrisje geheel op haar gemak. Toen aile gasten aanwezig waren, bracht hij haar naar haar plaats en stelde haar aan de violist voor, een ietwat sjofel geklede jongeman. Ik ben een beetje zenuwachtig, vertrouwde de violist haar toe, het ta Jammer, dat we de muziek niet eerst samen hebben doorgenomen, Ik ben eigeniyk nog een leerling, ziet U, maar ik heb ailes goed inge- studeerd. O, wees maar niet bang, stelde ze hem gerust, ik ken de stukken al jaren en ik heb dikwyis begeleid. U speelt maar, ik volg wel, ook, als U misschien eens een fout je maakt. De Jongeman was zichtbaar opge- lucht. (Wordt vervolgd) verl. 34; VI en Kr. (G.v.)Voor- waarts 8—7. Verliezersronde: Voor- waartsAHC 54; Finale SVH VI. en Kr. 2—8. De pryzen, bestaande uit médaillés werden gewonnen door: 1. VI. en Kr.; 2. SVH en 3. Voorwaarts. Er was over 't algemeen weinig krachtsverschil tussen de ploegen. In de finale deed SVH het kalm aan, in tegenstelling met VI. en Kr. die ailes op ailes zette en daardoor de eerste prys van het door haar zelf georgantaeerde tournooi in de wacht aleepte. Dames: Bekerwedstrijd. SVH Lova 12. Dames H.S.S.G.V. 4—2. Het ge- combineerde Dames-elftal van H.S., bestaande uit het tweede elftal aan- gevuld met de voorhoede van het eerste, wtat in een mooie wedstrijd met 4—2 van SGV te winnen. Heren H.SS.G.V. 43. Het kort- geleden opgerichte Heren-elftal va H.S. wtat met 43 van het sterk S.G.V. te winnen. Hoewel het com- bineren in deze eerste wedstrijd no wel iets te wensen overliet, blijk uit deze overwinning toch wel, Ja er by de komende competitie rekt ning met H.S. gehouden mag wor den. In H.S. speelde o.a. mede W. J. Bronsema en H. Hoepman, die reectb verschillende malen in fcelectiewed- stryden uitkwamen. De rust ging met 21 in. ZEILEN. Ondanks de krachtige wind was er voor de bekerwedstrijden van de Zeilver. „Zuidlaardermeer" Zondag een behoorlyke deelname. Het is een piëteitvolle gedachte geweest om de wtaselbeker voor de B.M.- klasse in het vervolg „Piet Bosma"- beker te noemen, waardoor de naam van dit helaas in Duitsland omgeko- men lid aan de vereniging is ver- bonden. Voor de prysuitreiking herdacht de voorzitter in korte doch treffen- de bewoording de overleden leden Piet Bosma en Aeilko Kliphuta, waama aile aanwezigen staande eni ge ogenblikken diepe stilte in aeht namen. De uitslag der wedstrijden was: 16 M2: 1. (Wtaselbéker) „Johaniia" st. F. Kremer 1.8 p.; 2. „Bruiser" st- R. J. Coops 4 p.; 3. „Bertina" st. J. Nieuwold 6 p.; 4. „Haspel" st. J. Coops 9 p.; 5. „Nitterfox" H. Bode- wes 9 p. B.M.-Klasse: 1. (Piet Bosma-beker) „Cadans" A Vrijen 5.9 p.; 2. ,,Wet- terwille „J. Bruining 8 p.; 3. „Wulp" A. Smit 9 p.; 4. «Hirondelle" J. Ai- sema 14.4 p. Handicap.klasse: na loting 1 (wta selbeker) „Maja" W. v. d. Schuur; I. N.N. Geling. DAMMEN. Om het provinciaal kampioenschap: Winsum n—Houdt Stand III J. de GraafH. K. Looyenga 20 W. MoedChr. Kielman 02 K. DijkstraJ. Baas afgebr. P. FeenstraK Snitjer 20 S. MeilesL. van Bon 20 6—2 en 1 afgebroken partij, welke ver- moedelyk door Houdt Stand wordt gewonnen. Onder linge wedstryden «Houdt Stand" HoogezandSappemeer. Groep I: G. LammersH. Gooiert 20; B. HartmanJ. Plukker 02, Groep II: A. ZantingeR. Buurke 02; P. Tilman—J- v. d. Let 02; B. DoumaB. Kremer 02. PAARDENSPORT. Uitslag draverijen te Groningen: Xaveriusprijs: le afd. 1. Maryke (L. Hof); 2. Marathonloper (C. P. Neyens); 3. Jumala (B. U. de Jong). Xaveriusprijs: 2e afd. 1. Léo Me. Gregor (T. A. v. d. Veen); 2. Kalliope (A. B. v. d. Veen); 3. Lorelei (J. B. v. d- Veen); Xerxesprijs: 1. Juliana Hannover (G. v. d. Wal); 2. Joséphine V. (D. de Graaf); 3. Jacob Diamant (S. Cas- telein). Sweepstakes: (Ned. Hengsten geb- in 1945): 1. Main Axworthy (M. Ver- gay); 2. Merel S (E. Maathuis); 3. Meerkoet S (B. U. de Jong). Gron. Jubileum Cup 2: (voor 4-]a- rige paarden) 1. Lentebloempje B (T. Groen); 2. Legality (G. v. d. Wal) 3. Lycurgus (A T. v. d. Veen). Xoliprijs: 1. Juliana Lee (B. de* Vries; 2. Importeur (T. A. v. d. Veen) 3. Janneke (K. Kramer). Sweepstake:; merriën: (voor Ned. merries geb. in 1945) 1. Marie V (G. v. Brussel); 2. Mientje K (J. Ham); 3. Marijke (L. Hof). Xutusprijs: 1. Edel Scott (N. Hes- kens); 2, Hanover T (A. J. Siderius). EERSTE INTERNATIONALE AUTORACE IN ZANDVOORT. Op de jaarvergadering van K.N.A.C. heeft de voorzitter medegedeeld, dat de club in staat is voor het eerst na de oorlog weer een sportgebeuren te organiser en van by zonder e beteke nis. Het ta voornameiyk te danken aan het voortvarende gemeentebe- stuur van Zandvoort, dat de thans in aanleg zynde toerweg in de dul- nen beschikbaar stelt voor het hou- den van een internationale wegwed- strijd, Deze race is de eerste die ln ons land gehouden zal worden. In ons land is echter geen materiaal aanwezig geschikt om in een derge- îyke wedstryd uit te komen. In ver- band daarmede heeft de K.N.A.C. zich door bemiddellng van haar zub- tervereniging De Engelse Automo- biel Club in verbinding gesteld met de British Racing Drivers Club, welke gaarne bereld was haar leden op te wekken aan deze in ons land te houden Internationale wegwed- strijden deel te nemen. Het resultaat van deze bësprekingen is dat op 7 Augustus op het circuit van Zand voort, dat ongeveer 4.5 km. lang is en door een prachtig deel van de Zandvoortse duinen voert een twin- tigtal Engelse coureiyrs van naam zullen uitkomen. Er zal worden ge reden door spéciale racewagens, die een spéciale brandstof nodig hebben, zodat hier dus geen sprake ta van materiaal en benzineverspilling.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3