Nederlands betrekkingen met het Buitenland. t Verwording van de Sport? De ontwikkelîng van de Toestand Indonesië en zijn Volkeren. WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Derde Jaargcmg Woen«dag 28 Junl 1948 No, 50 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK HUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING INDONESIë. Wereldnieuws in Vogelvluchï. UIT EEN ZINKENDE BOOT GESPRONGEN. De enige wijze om militaire verplichtingen niet te laten drukken op de economische reconstruc- tie van Nederland is om van practisch elke ver- dediging van ons grondgebied af te zien. West Europa strijdt gemeenschappelijk tegen de CoJoradekever ABONNEMENTSPRIJS: f 1.25 p. kwartaal. Franco p. post f 1.60 (bij 'Wooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES: 12 eent per mm. Zagen. Kleintjeç als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling). HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Seggers' en Kremer's Ùitgeverszaak N „Het Nieùwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 435883 In tegenstelling met vroeger is men tegenwoordig sport gaan beschou- wen als een belangrijk onderdeel van de opvoeding. Het lichaam moet sterk blijven en de spieren soepel. Sportprestaties worden "met elkander vergeleken en zo is de wedstrijdvorm geboren. Het element spanning ont- stond endaarmede de belangstelling van het grote publiek. Vijf en ze- ventig procent van de kijkers naar een of andere voetbalwedstrijd gaat niet om te genieten van voortreffelijke staaltjes van techniek of tactiek, maar om zich te laten meeslepen door de spanning, om mee te schreeu- wen wanneer er geschreeuwd wordt, om mee te juichen wanneer de bal in het doel wordt gewerkt. Niet dat dit het vooropgezette doel is, maar onwillekeurig komt men ondpr de invloed van de spanning. Maar juist die spanning, de wed strijdvorm, kan leiden tôt excessen. Meer en meer dreigt men te verge- ten dat de sport beofeend dient te worden om der wille van de sport, om het genoegen het te beoefenen, WERKLIEDEN RAAKTEN i BEDWELMD IN RIOOLPUT. Twee werklieden, die in een riool- i put te Vlissingen werkzaam waren, |geraakten bedwelmd door de aan- wezige gassen. Een voorbijganger, die de twee be- wusteloze werklui in de put zag lig- gen bond zich een tou>v om het 11- chaam en daalde in de put af. Hoe- Wel hij spoedig ook onder de invloed van de gassen geraakte gelukte hetj hem toch de beide mannen naar bo- ven te brengen. VECHTPARTU IN DANSGELEGENHEXD EIST TWEE DODEN.-' Pool en waehtmeester der Rijkspolitle slachtoffers. om de heilzame gevolgen er van te ondervinden in het menselijk corpus. Men gaat aan sport doen om te la ten zien: dat kan ik. Men gaat naar wedstrijden met de vaste wil om te winnen. Dat is fout. Zo verwordt de sport tôt miniatuur oorlogen, waar- bij dikwijls met felheid wordt ge- streden en waarbij onnodig veel 11- chamelijke letsels worden toege- bracht, om over de vele onaangena- me incidenten die zich bij de wed strijden voordoen nog maar niet eena te spreken. Toen W.I.K. de laatste competitie- wedstrijd tegen Jahn II won en daar- mede het districtskampioenschap be- haalde, hebben èn een bestuurslid, èn de aanvoerder van de -Stadska- naalsters de kampioenen toegespro- ken. Dat was sportief. Maar hoeveel malen wordt de tegenpartij een over- winning misgund? Sport waarbij het wedstrijdele- ment nog niet sterk op de voorgrond treedt zijn de zuiverste vormen van sport geworden, omdat daarbij geen kleine oneerlijkheden en trucjes wofc- den toegepast. Er is deze week veel gewandeld. Welnu de wandelsport is een jvan de takken van! sport die nog niet misbruikt wordt om sensatie te verwekken, evenals gymnastiek, zwemmen enz. Het is te betreuren dat vele -tak ken van sport een sensationele, pu- blieke vermakelijkheid zijn gewor den, en' dat men sport tôt een beroep is gaan maken, waarbij men voor duizenden guldens spelers aan ande- ren aftroggelt. GeMzuivering: in Duitsland. De geldzuivering in de Amerikaan- se-, Britse- en Franse zones v. Duits land is een feit geworden. Alleen Berlijn,'dat als een eiland in de Sowjet Zone ligt is buiten de zuive- ring gevallen. Van Russische zijde heeft men de zônegrens gesloten. Van Britse zijde verklaart men deze sluiting als maatregel tegen smokkel begrijpelijk te vinden. De Russische bevelhebber, maax- schalk Sokolovsky heeft er zijn vreugde over uitgesproken, dat de Westelijke Zones in Berlijn niet bij de geldzuivering betrokken waren, en hij verklaarde voorstander te blijven van een zo groot mogelijke ontwikkeling van de handel tussen de zônes. Intussen verwacht men ook in de Oostelijke zone zuiveringsmaatrege- len. Amerikaanse hulp aan Europa. De gemengde commissie, b^taande uit leden van het Amerikaame huis van afgevaardigden en van de Senaat zijn Zaterdag overeengekomen dat de hulp aan Europa 6.030.710.228 dol lar zal bedragen, hetgeen bijna het voile bedrag is, dat het administra- tieve lichaam van de Marshall-hulp heeft trachten te verkrijgen. (Het huis van afgevaardigden had het be drag bepaald op 5.980.710.228, terwijl de senaat zijn goedkeuring hechtte aan 6.125.710.228 dollar). Deze hulp is bestemd voor 15 maanden, maar aan président Truman werd de vol- macht verleend dit bedrag zo nodig in 12 maanden te besteden. Men ver wacht te Washington, dat hiermede de bezuinigingen in het hulp-pro- gramma van de baan zijn. Een 33-jarige landarbeider ging op het Volkerak roeien. Toen hij in de buurt van de gemeente Ooltgens- plaat gekomen was, begon de boot water te maken. De arbeider werd daardoor zo bang, dat hij overboord sprong. Hij is verdronken. Het slactoffer was drie maanden getrouwd. BRANDKASTENMAKER KWAM TERUG en stal distribu tiebonnen. In 1947 werd de brandkast van het distributiekantoor te Capelle a. d. IJssel gerepareerd door een 36- jarige réparateur. Enkele maanden later werd in het kantoor ingebroken en werden 29.000 bonkaarten uit de brandkast gesto- len. Er was een ruit ingedrukt, het slot van de brandkast was geforceerd en men vond een handafdruk van de dief. Van de gestolen bonnen werd nooit meer een teruggevonden. De politie vergeleek de handaf druk met die van de brandkasten- reparateur, en constateerde, dat deze geheel gelijk waren. Hoewel de man bleef ontkennen, hoorde hij dezer dagen 2 jaar zonder aftrek tegen zich eisen. De réparateur heeft al eerder ken- nis gemaakt met de cel. Eens stal hij een gehele brandkast. Het Vijflandenpact. Verschenen is de memorie van ant- woord op het voorlopig verslag van de comm. van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp tôt goedkeuring van het vijflandenpact (het te Brussel gesloten pact tussen Groot-Brittanië, Frankrijk en de Be- neluxlanden). Hierin zegt de minis- ter van buitenl. zaken, dat bij dit verdrag als een belangrijke stap be- schouwd op de weg naar internatio nale samenwerking. Dat het Britse jwapenembargo in verband met de moeilijkheden in Indonesië moeilijk als blijk van zodanige samenwerking kan worden beschouwd, geeft de be- windsman toe. Hij blijft aan deze aangelegenheid zijn aandacht geven, doch is niet van mening, dat de ra- tificatie van het verdrag moet wor den uitgesteld totdat het embargo is opgeheven, omdat dit een onjuiste afweging van de tegenover elkaar gestelde belangen zou zijn. De mogelijkheid is niet uitgeslo- ten, dat de Nederlandse soldaat niet slechts onder vigueur van de bepa- lingen van dit verdrag, maar in nog sterkere mate onder vigufeur van de bepalingen van het handvest der V.N. buiten zijn land zal hebben te strijden. Hij deelt dan dit lot met Canadezen, Engelsen en zovele an- deren, die deel hebben genomen aan de bevrijding van Nederland. De enige wijze om militaire ver plichtingen niet te laten drukken op de economische reconstructie van Ne derland is om van practisch elke verdediging van ons grondgebied af te zien. De .minister vetwerpt denkbeeld ten enemale. In een dansgelegenheid te Eysden kregen een Pool en een Belg ruzie om een Nederlands meisje. Toen de ruzie op een veçhtpartij drëigde uit te lopen, kwamen twee agenten tussenbeide. Een aantal Polen wil- den echter niet toelaten dat hun landgenoot werd gearresteerd, en openden een aanval op de beide agenten. Met behulp van hun gum- mistokken en door een waarschu- wingsschot gelukte het deze zich de aanvallers van het lijf te houden, terwijl zij Om versterking vroegen. Inmiddels vielen de Polen hen op- nieuw aan, waardoor zij genood- zaakt werden van hun dienstrevol- ver gebruik te maken. Er werden In verband met de uitvoering van twee schoten gelost. Eén ervan trof het Marshall-plan, waardoor het te een Pool in het hoofd. Tijdens het verwachten is, dat de invoer in vervoer naar het ziekenhuis te l|aas- Duitsland zal toenemen en door welk tricht is hij overleden. plan het mogelijk is het traditionele Rijnverkeer te fihancieren, hebben de bezettingsautoriteiten de Bel- gisch/Nederlandse afgevaardigden gevraagd op welke voorwaarden het verkeer over hun havens zou kunnen worden geleid. Naar verluidt zou hetgeen de Be- nelux-delegatie heeft voorgesteld be- tuur opliep. In het ziekenhuis te Intussen waren een waehtmeester der Rijkspolitie en een maréchaus sée ter versterking aangekomen. Toen deze het gebouw binnengingen werden zij aangevallen door enige Polen. De waehtmeester werd met een stoel op het hoofd geslagen, waardoor hij een schedelbasisfrac- tekenen, dat gedurende het eerste jaar de kosten enige honderdduizen- den dollars hoger zouden liggen, dan bij gebruikmaking van Duitse havens Het Joint Export-Import Agency kon niet onmiddelljjk een besluit ne- men en heeft zich te dezer zake tôt Berlijnse instanties gewend. Generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland heeft de kwestie ter verdere behandeling naar de regeringsinstanties te Was hington verwezen. Jaarverslag 1947 van „De Koninklijke". Het jaarverslag 1947 van de Ko- ninklij ke Nederl. Maatschappij tôt exploitatie van petroleumbronnen in Ned. Indië bevat enkele intéressante gegevens. Allereerst wordt gewezen op een enorme toename van het wereldver- bruik van olie en in het bij zonder een toename in de V.S. In 1938 be- droeg het werelddagverbruik plm. 5 millioen barrels. In 1947 was dit toegenomen tôt 8% millioen barrels, I en in dit jaar wordt het verbruik der V.to. alleen ql op 6 millioen barrels Maastricht is hij overleden In verband met het gebeurde zijn verschillende arrestaties verricht. VENLO HEEFT EEN GOEDE TUD. Naarmate de productie van groen- ten toeneemt, neemt ook de levering aan Duitsland toe. Al dit verkeer wordt over Venlo geleid. Vandaar dat er dagen zijn waarop meer dan 400 trucks, afkomstig uit aile groen- tencentra in Nederland, door de bochtige straten van Venlo la ver en. Het grenskantoor is een continu- bedrijf geworden, waar zelfs ook op Zondagen wordt gewerkt. De amb- tenaren werken onder hoogspanning, en door de drukte is de contrôle op smokkelwaar niet streng. Ter verduidelijking van de toe stand in Indonesië geven wij een kort overzicht van hetgeen hier in de laatste weken is gebeurd, De ge gevens hiervoor zijn verstrekt door de hoofdredactie van Aneta. Een vertegenwoordiger van de Re- publikeinse regering te Praag heeft contact gezocht met de Sowjet Unie en een overeenkomst gesloten, on- danks het feit, dat de Republikeinse regering had verzekerd haar diplo- matieke betrekkingen met het bui tenland niet te zullen uitbreiden. Op een verzoek om inlichtingen hierover, gedaan van Nederlandse zijde, werd geen afdoende antwoord ontvangen. De aldus ontstane moeilijkheden, die nog vergroot werden door de ner- vositeit, welke in Indonesische krin- gen heerste in verband met een ver- meende voorbereiding van Neder landse zijde tôt het verrichten van militaire operaties, waren aanleiding dat Dr. van Mook Moh. Hatta uit- nodigde tôt een persoonlijk onder- houd. Op 4 Juni werd deze uitnodi- ging verzonden, terwijl als datum van de bijeenkomst was voorgesteld 14 Juni Hoewel daarom door geen van de beide partijen was gevraagd, en of- schoon zelfs aan de C-G.D. was ver- zocht geen tussentijdse stappen te nemen, deden de heren Dubois en Critchley van deze commissie toch een document aan de heren van Mook en Hatta toekomen, waarbij werd medegedeeld, dat het een ver- trouwelijk stuk was. Op instructie van de Nederlandse regering werd aan de ondertekenaars medegedeeld, dat noch de heer van Mook, noch de Nederlandse delegatie het stuk in beschouwing konden nemen, omdat het stuk in strijd was met de procé dure en met de Renville-beginselen. Intussen bleek dat het stuk reeds in handen gekomen was van Ameri kaanse persvertegenwoordigers. Deze omstandigheden maakten het In de memorie is verder vermeld: De aaneensluiting van de Europese staten zal zeker moeten worden na- gestreefd in het snelst mogelijke tem po, doch de minister zou het een ernstige dwaling achten, indien hier- bij al te zeer het oog werd gericht op het tijdstip van deze aaneensluiting zonder dat voldoende rekening er- mede werd gehouden of de staten, die men in de kring opneemt, inder- daad reeds het stadium hebben be- reikt, waarin een nauwe samenwer king met de vijf verdragslanden ter bereiking der gemeenschappelijke doelstellingen een vruchtbaar resul- taat kan worden verwacht. De rege ring streeft naar geleidelijke, niet naar overhaas-te en voorbarige uit- breiding van de kring der deelne- mende staten. Indien de West-Europese Unie een kem wordt, die zich geleidelijk tôt een volledige Europese Federatie zal uitbreiden, kunnen de 5 verdragssta- ten zulks niet anders dan toejuichen. Daamaast bestaat echter de moge lijkheid, dat een Europese Federatie zich naast de "West-Europese Unie ontwikkelt. In dat geval zal deze Unie allerminst overbodig zijn, maar een onderdeel vormen van de Euro pese Federatie, gevormd door die staten, die zich door bijzondere nauwe banden aaneengesloten voe- len, en welker contact wellicht be- vruchtend zal kunnen werken op de onderlinge verhoudingen in de overl- ge Europese staten. Europese economische samenwerking. Wij gaan over tôt een andere me morie van toelichting, en wel die be- treffende het wetsontwerp tôt goed keuring van de 16 April j.l. te Parijs tussen 16 landen gesloten overeen komst nopens economische samen werking. In deze memorie wordt door de regering gezegd, dat de samen werking zal groeien naarmate het besef veld wint, dat voor het herstel van de Europese économie een steeds verder gaande integratie in econo mische zin een onmisbare voorwaar- de vormt. Door gemeenschappelijke arbeid kan de grondslag worden ge- legd door tal van vormen van sa menwerking, welke ook naast en na afloop van het Europese herstelpro- gramma vruchten zullen afwerpen. De huidige economische toestand van de Europese landen vraagt om een gemeenschappelijke activiteit, waarbij beslissingen op economisch gebied, welke voor de laatste wereld- oorlog nog vrijwel geheel zelfstandig genomen konden worden, thans ge- bracht moeten worden binnen een groter verband. De toekomst der havens van Rotterdam en Antwerpe». Op uitnodiging van de Brits-Ame- rikaanse bezettingsautoriteiten heeft zich op 10 en 11 dezer een Neder- lands-Belgische delegatie naar Frankfort begeven om met een afge- vaardigde van het „Joint Export- Import Agency" te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is het verkeer dat thans over Duitse havens wordt geleid weer over Benelux-havens te laten lopen. geschat. Het is de vraag, aldus het verslag, of aan de enorme vraag zal kunnen worden voldaan. In de eer ste plaats moet men rekening houden met een tekort aan de olieproducten zelf en verder met transportmoeilijk- heden. Wat ons land betreft wordt gewe zen op een toegenomen productie van het veld Schoonebeek (in 1946 63.000 kgt d.i. 436.000 barrels en in 1947 213.000 kgt of 1.480.000 barrels*). In-1947 kwamen 17 put- ten gereed waardoor men aan het einde van dat jaar de beschikking had over 37 productieve putten. In verband met het voomemen de raffinage capaciteit te Pemis belang rijk uit te breiden, zijn na onderhan- delingen met de Gemeente Rotter dam terreinen in huur verkregen groot ongeveer 170 ha., gelegen aan de petroleumhaven en grenzende aan de reeds verkregen fabrieksterrei- nen. een barrel is ongeveer 160 liter IN DE GEMEENTE LAREN werden 60 processen-verbaal opge- maakt wegens het niet bespuiten van aardappelvelden. Tegen 60 verbouwers van aardap- pelen, wonende in de gemeente La- ren werd proces-verbaal opgemaakt, omdat zij verzuimd hadden hun ak- kers tegeii de Coloradokever te be spuiten. (Bijzondere correspondentie) Het is geen gemakkelijke taak „de Nederlander" iets te vertellen over het volk van Indonesië. De Nedér- lander is gewend aan de West-Euro pese beschaving, waarin de uitersten •van de sociale verhoudingen steeds meer naar elkander toebuigen. leeft in een maatschappij met mogelijke comfort, met steeds meer geperfectioneerde verbindingen en vervoersmiddelen, een maatschappij, die hem bestaanszekerheid biedt. Voor hem, die vertrouwd is geraakt met aile normen en voordelen van de moderne maatschappij is het moeilijk zich in te leven of zich een voorstelling te maken van een sa- menleving waarin vele van deze dingen ontbreken, of vervangen zijn door geheel andere toestanden en verhoudingen. Des te moeilijker la het de Indonesiërs te beschrijven pmdat volkeren, die in dit land leven totaal andere aspecten bieden. Ik wil daarom volstaan met mijn in- drukken weer te geven, die ik ver- zamelde, toen ik op Java was. De Soedanees is in het algemeen een agrariër. Oorspronkelijk werd de roofbouw uitgeoefend, maar door het groeien van de bevolking werd men genoodzaakt tôt intensivering van de landbouw over te gaan. Daar- uit is ten slotte de sawah-bouw ont- staan, die weer geleid heeft tôt het bntsaan van de dorpsgemeenschap- pen. De eerste veranderingen bracht de Hindoe-tijd. Handel en verkeer brachten de kampongs uit hun iso lement. Nog groter werden de ver anderingen toen „het Wiesten" hier zijn intrede deed, en zijn begrippen en methoden naar hier overbracht. Maar ondanks de uiterlijke verande ringen zijn lamdbouwers en dorpsge- meenschappen in hun diepste leven niet veranderd. De mensen leven nog steeds in de feodale staat van eeu- wen terug. De kampongbewoner heeft geen behoefte aan verande- ripg. Hij wil alleen zijn rijst en wat Hij kleding en ziet verwonderd naar de aile Westerse beschaving. Hij accepteert deze, maar de koers van zijn leven verandert ze niet. Hij kijkt met ver- bazing naar de evolutie, die dit land momenteel meemaakt: hij begrijpt het niet. Waarom dit ailes? Waarom die veranderingen, waarom moet hij leren lezen, schrijven en geld spa- ten? Het was toch anders ook goed. Ik heb geprobeerd de mening te kunnen leren van de man met de pikoelan (draagstok), de baboe, de landman, over de toestanden, hun ideeën over politiek, ontspanning, de Nederlandse militairen hier, enz. Ze Jhadden geen mening, evenmin als de dorst naar kennis, rijkdom, macht of recreatie. Ze wilden alleen maar ongestoord blijven leven in hun dorpsgemeenschap; ze wilden hun adat (gewoonterecht) geëerbiedigd zien, en de zekerheid hebben, dat in hun geringe behoeften voorzien zou worden. Tegenover al het nieuwe ne men zij een lijdelijke houding aan. Waarom een machine, indien een karbouw het ook doet? Wanneer dit landbouwersvolk daadwerkelijk op een niveau ge- bracht moet worden, dat de huidige politieke ontwikkeling eist, dan moet het eerst worden bijgebracht waar om het leren moet. Het is belangrijk, dat, wanneer we in Nederland onze mening uitspre- ken over Indonesië, we steeds het wezen van het Indische volk voor ogen houden. In deze maand zal een practisch eveneens een extra zorgvuldige be- voorbeeld gegeven worden van Euro- handeling zullen ondergaan. De des- pese samenwerking. België, Luxem- kundigen, die met de uitvoering zijn burg, Frankrijk, West-Duitsland, belast, hebben inmiddels studierei- Engeland en Nederland zullen geza-j zen gemaakt naar dp verschillende menlijk de strijd tegen de colorado kever aanbinden. Deze strijd kan trouwens alleen succès hebben wan neer hij op Europese schaal wordt gevoerd. Nederland en Engeland kunnen zelf op hun eigen gebied met grote zorg aile kevers uitroeien; zolang Frankrijk, België en Duits land door gebrek aan zorg mflll- oenen en millioenen kevers tôt ont wikkeling laten komen, is het ech ter onmogelijk de coloradokever te keren. Hier is dus het eerste prac- tische voorbeeld van de noodzaak van een „Verenigd Europa". Het plan, dat thans wordt uitgevoerd, is een gevolg van een initiatief der Engelse regering. Voor de uitvoering is een centraal fonds bij een ge- bracht, dat over ruim 2 millioen gul- den beschikt. Ook de regering van Ierland zal zich thans aansluiten en zelfs de Bulgaarse regering heeft medegedeeld te willen meewerken. Het zal echter moeilijk zijn een zo afgelegen land erbij te betrekken. Het plan beperkt zich dit jaar tôt een krachtdadige behandeling van beschermende stroken ter weerszij- den van de grenzen. Deze stroken hebben aan beide zijden van de grens een breedte van 20 km., ter wijl de Franse, Belgische en Neder-boerderijen zijn o landse havens met hun omgeving dan de Nederlandse en hebben per- landen om na te gaan in welk op- zicht ieder systeem nog te verbete- ren valt en men hoopt thans in ieder geval de uitbreiding van de cololra- dokeverplaag te kunnen stuiten. Het hoofdkwartier is opgeslagen in Brus- sel. De behandeling zal bestaan in minstens drie keer bespuiten of be- sproeien van de aardappelgewassen in de grensstroken en op sommige plaatsen zelfs vier keer. Vindt men buiten gewoon zwaar geïnfecteerde gedeelten, dan zullen nog krachtiger maatregelen worden genomen, zoals afbranding van gewas, teneinde aile kevers, larven en eieren radicaal te vemietigen. Frankrijk, de infectiehaard. In ons eigen land is het met de bestrijding ook zonder internationaal toezicht wel in orde. Bij ons worden soneel van veel minder kwaliteit. Ook zijn er uitgebreide streken met een zeer versnipperde grond en een weinig ontwikkelde bevolking, waar om beide redenen het tôt stand bren gen van een doeltreffende algemene actie bijna onmogelijk is. Toch zal men de coloradokever alleen onder de knie kunnen krijgen als Frank rijk systematisch wordt gezuiverd, want op het ogenblik is dit land de besmettingshaard van waaruit ge heel West-Europa wordt bedreigd. Vooral voor ons land met zijn grote belangen bij de pootaardappelexport is het een bestaanskwestie, dat deze Franse infectie haard wordt uitge- roeid. Hoe gemakkelijk de verspreiding van de coloradokevers gaat is in de afgelopen weken weer gebleken, toen op het Engelse eiland Jersey, dat voor de Normandische kust ligt, grote aantallen kevers bleken aan te spoelen, verward in het zeewier. Jersey is de belangrijkste producent van vroege aardappelen voor Enge land en heeft er dus ook het grootste belang bij, dat de kever geen vaste voet op het eiland krijgt. Typisch Engels was weer, dat toen de kevers niet alleen de streken behandeld, die in het aanspoelende zeewier werden reeds regelmatig infectie met colo radokevers vertonen, maar ook aile andere aardappelvelden in minder bedreigde streken. Dat dit ook het geval is in België en Frankrijk is zacht gezegd verre van zeker. Voor al in Frankrijk zal het buitengewoon moeilijk zijn de landbouw ertoe te brengen op grote schaal aan de be strijding deel te nemen. De Franse boerderijen zijn gemiddeld groter ontdekt, de gehele bevolking, onder- steund door de toeristen naar de kust trok en daar zorgvuldig het zee wier op het strand uitkamde. Zo hoopt men hët eiland vrij te houden, maar natuurlijk is het veel radicaler de kever aan te grijpen in het ge bied, waar hij zich thans b;jna onbe- lemmerd vermenigvuldigt. Nederland heeft ook reeds zijn portie kevers vanuit het Zuiden aangeboden gekregen. voor de Nederlandse delegatie onmo gelijk de politieke besprekingen te hervatten, temeer omdat de bespre kingen tussen de heren van Mook en Hatta inmiddels hadden plaatsgevon- den, en het in het belang van de zaak voorkeur verdient het resultaat van het daaruit voortgevloeide overleg met de beide regeringen af te wach- ten. ONDERIIANDELINGEN WORDEN VOORTGEZET. Het communiqué der Commissie voor Goede Diensten van gisteren» avond meldt, dat de Ned. delegatie aan de C. v. G. D. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisatie te hebben gekregen, om de besprekingen met de Republikeinse delegatie voort te zet- ten. De Agenda-Commissie zal heden bijeenkomen. Het communiqué van de C. v. G. D. zegt voorts, dat de commissie gisteravond een telegram zou hebben gezonden naar de Vei'Ig- heidsraad, in antwoord op zijn ver zoek om inlichtingen ten aanzien 'an de opschorting der onderhandel* bis NATUURLUK WAS ER WE R EEN VROUW IN HET SPE. Brabantse koopman in Amsterdam beroofd. Het gebeurt dikwijls dat ieniand uit de provincie, die m Amsterdam eens een keertje de bloemetjes bui ten wil zetten daar een aardige vrouw ontmoet. Maar meestal ont- moeten zij die vrouwen, die zij beter niet hâdden kunnen ontmoeten. Dat gebeurde dezer dagen ook mat een 43-jarige Brabantse koopman. Hij was nog jong, althans hij voeide zich nog jong, ep aangezien zijn vrouw al hier en daar een grijs haar- tje begon te krijgen meende hij dat het hem, buiten haar gezichtsveld wel was toegestaan eens een prettig avondje te hebben met een wat jon- gere dame. Tezamen met de vreemde vrouw had hij in Amsterdam een zeer gezei- lige avond. Eens verwijderde de vrouw zich om een sFutel te halen. Zij kwam echter niet t îrug, en toen bemerkte de koopman, dat hij f 10.000 en zijn horloge miste. LIEFDESDRAMA TE IIENGELO. Jongeman trachtte zijn meisje te vermoorden, Zondagavond vond men te Ijonge- lo twee jongemensen, een meisje en een jongen beiden van ongoveer 20 jaar, liggend in hun bloed. Het onderzoek in deze zaak heeît uitgewezen, dat hier sprake is -'an een liefdesdrama. DonderdagaVonh had het meisje, B. een einde gemaakt aan de verloving met de jongen J. IL Niet alleen, dat de laatste zich dit erg aantrok, maar bovendien was SdJ jaloers. Nog diezelfde avond heeft .ij getracht het meisje te wurgen, doch dat is hem toen niet gelukt, omdat het meisje kans zag zich loa te worstelen, en zij is toen gevlucht, doch heeft over deze poging W moord niets verteld. Zondagmorgen zocht de jongemaj opnieuw contact met zijn ex-verloof de. Haar verhouding tôt andere jon- gemannen wekte zijn jalouzie op 's Avonds ging hij naar haar toe, -.-i tezamen gingen zij raar een zuster van het meisje. Men liet hen da n alleen en toen is het drama gebeurd. Na een woordenwisseling wond d - jongeman zich zo ernstig op, dat h£ in een vlaag van drift het rneisjw met een scheermesje de poL T: sneed. Vervolgens zette hij het mesje in zijn eigen pois. De vader van het meisje von -d hen later in de kamer. De-jongeman? wa" er het ergste aan toe. Bij- het politieonderzoek cou3 1 teerde men blauwe plekken irr. hais van het meisje. Deze v bracht de jongeman- tôt een be nis betreffende zijn poging tôt ging van Donderdagavond. HULDEBLUK H1L DE KONIge- Een lezer te Slochteren ve ons om opname van het wlgw or: Hier te lande heeft zien een K i* I wencomité gevormd, met het H.M. de Koningin te huldigen ter ua legenheid van haar 50-jarig rege - ringsjubileum, namens -, aile Ifede' landse vrouwen. HK p t, In dit comité, dat door haar s-j menstelling een juiste afspiegeling geeft van aile geledingen van cas volk, leeft het verlangen een massa- le hulde te brengen aan onze vorsrin, die ons steeds een lichtend voorbeeld is geweest. Zij stelt zich dat als volgt vooî» Door het organiseren van een grote tentoonstelling te 's-Gravenhage van 18 Aug.15 Sept. 1948, waar het le ven en werken van de Nederlanjise vrouw zal worden afgebeeld. Op aile Nederlandse vrouwen rai een beroep worden gedaan met een geldelijke bijdrage dejuitvoering pan dit plan mogelijk te maken. Het batig saldo zal H.M. ter hnnd worden gesteld voor een door F M te bestemmen doel (kanker instituât! en zal vergezeld gaan van een album met handtekeningen van de geeféters Het bestuur van deze tentoonstel ling heeft boekjes samengesteld,..d:" indien aile coupons verkocht zijn f 100 opbrengen. In de gemeente Slochteren julien dezer dagen dames rondgaan met boekjes. Men heeft de keuze tussen coupons van f 0.10, f 0.25, f 1. f 2.50, f 5.en f 10.De haidteke- ning, die men naast iederefcoupon plaatst komt in het album vp H.M.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1