fa Veiling PLAATSELIJK NIEUWS Coloradokever- bestrijding Fa. R. Buitenwerf Vacantiebonnen 1947-1 Bentox Spuit- en Stulfmiddelen Aardappelen besproeien. H.H. Aardappeltelers Sproeien van Aardappelen De toekomst der Mensheid. Tanrao Tbeodoros SinmirlinQ, -A Met grote blijdschap geven wlj kennls van de geboorte van ons Zoontje en Broertjè AREND. Kiel-Wlndeweèr, 13 Juni 1948 N. Vos. F. Vos— Nieborg ertha. Met biqdschap geven wf] kennls van de geboorte van ons Dochtertj|e en Zusje Andréa Harmina. Sappemeer, 14 Juni 1948. Luthersche Kerkstraat 98 B. Konlng. M. Konlng-Teunls Bertle. Tyd. St. Jozet-Stichting, Sappemeer. JAN, Zaterdag 19 Juni ho pen onze geliefde Ouders W. RIJKENS en J. RIJKENS—BROUWER hun 12'/j-jarige Echtver- enlglng te herdenken. Hoogezand, Juni '48. v. Royenstr. O. 95. Hun dankbare Klnderen Klaas. Annechiena Alberdina Annechlen. JAN OOSTERHOF) Zaterdag 19 Junlho- pen onze geliefde Kin deren W. RIJKENS en J. RIJKENS—BROUWER hun 12'/a-jarige Echtver- eniging te herdenken. Hoogezand, Juni '48. v. Royenstr. O. 95. Hun geliefde Ouders: K. Rijkens. A. Rijkens—Bruining JAN OOSTERHOF, De op 16 Juni 1948 vastgesteide receptie van het echtpaar J. H. A. SIMMERLINO, gaat wegens sterfgevai niet door. Hoogezand, 14 Juni '48. Fam. Simmerliag. JANTJE HOEN. ANNECHINA HOEN JANTJE HOEN, Voor de vele blljke:, van belangstelling bi onze 35-jarIge Ecntver eniging ondervonden, be tuigen wij ook namen onze klnderen onze har teiljke dank. Harkstede, Juni 1948. Joh. v. Oosten A. v. Oosten-Timmermai Stootshorn. Op Dinsdag 22 Jun a.s., des avonas 7 uur zai in het Café H. DE VRIES te Stootshorn (gemeente Noordbroek) krachtem art. 1223 B.W. publie!* worden geveild: een Behuizing, met erf en land te Stoots horn C 69 gem. Noord broek, SectieQ nrs. 1722 Lra. 1725 groot 60.95 aren, in eigendom toebehoren- de aan A. Evenhuis c.s. Aanvaarding 1 Juli '48 en betaling 1 Aug. 1948. R. ZWIERS, Nots. Zuldbroek. Inlevering van aile voor Landarbelders, bU Café W, ROWAAN, v. Royenstraat, op Zaterdag 19 Juni, van 4—5 uur. Laatste inlevering. Het Agrarisch Bestuur E.V.C. T. SIMMERLINO. afdotnd zekerwerkend met in voorraad bq ZADEN Martenshoek Laat thans Uw Sproelbedrljf A.LEUGS Kleinemeersterd. N.z. 56, Sappemeer. Ondergetekende Loon sproeier, houdt zich be- leefd aanbevolen voor het tegen de coloradokever of andere voorkomende Sproel-warkzaam heden J. MOESKER, Westelnde 160, Zuldbi NOORDBROEK. KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA Will Durant is pessimistisch. Officiëel Belgisch excuus voor misplaatste klacht over ^vissige" Boter. G. D. BOSVELD Hoogezands toekomstige Politlechef A IN DE BEKLAAGDENBANK Groninger Graanbeurs Overzicht Graanmarkt. Veemarkt Groningen Overzicht Veemarkt. Varanlglngimedédtllngen. d. o. s. De Heren hebben Vrijdag lee van 8.15—9.10. De Damea 9.15—10.18. Heden overleed na eci kortstondlae ziekte ln hc Academisch Zlekenhula ti Gronlngen, ona innig ge lied Zoont)e en Broertii in de nog jeugdige leeftiji van H Jaar. Hoogezand, 12 Juni 1949 Foxhamaterhoofdweg 83. Ri Oosterhof. Oosterhof-Klunder Toijckes-Oosterhof Tonckes. (laas. antje. De begrafenls zal plaati hebben op Woenadag 1( Juni 'a namiddaga 2.30 uur Volgen vrij. Heden overleed zacbt ei kalm, ona lief Neefje ln de ouderdom v. 14 jaar Hfl zal steeds bi) ona in gedachten blijven. Rnat zacht lieve Neef. Foxham 12 Juni 1948. Jan en Nantje en Klnderen. Johannes en Aukje, Tré. Barbara. Jantje. Barteld. Emo en Marietje. Heden nam de Heere oit onze midden weg ona al ler Vriend ln de bloelende leeftljd van 14 jaar. Namena de C.NJ.B. «de Ned. Ridderorde" Afd. Hoogezand. O.S. A. Blaak. B.L. K. Hofsteenge. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd- Grootmoeder ln de ouderdom v. 72 jaar, aedert Januari 1942 Wed. van BÉREND POT, Hoogezand, 13 Juni 1948. Eendrachtsweg 9, Jantje, Pot (Plered Java), J. Pot-Brandes. Annie. Gronlngen i M, Tulnema-Pot, H. Tulnema. De begrafenla zal planta hebben op Donderdag 17 1 juni B.s.. 'a nam. 2.30 uur, j Zij, die de overledene de l laatste eer wenaen te be- j wijzen, worden om 2 uur aan het sterfhuia verwacht. t Heden overleden, onze ge liefde Zustera en Behuwd- ostera in de ouderdom v, 66 jaar, sedert 18 Aprll '38 Wed. van J, HOLTKAMP te Mldwolde Old. 12 Juni '48. en ln de ouderdom v. 72 jaar, aedert 17 Januarl '42 Wed. van B. POT. Hoogezand, 13 Juni 1948. Kalkwflk. M. ten Have-Hoen. H. E. ten Have, W. Hoen. P. Hoen. G. Hoen-Schreuder. A. Hoen. M. Hoen-Wlchera. R. Hoen, R. Miedema-Hoen. J. Mledema. Heden overleed, na een kortstondlae ziekte ln het Academisch Zlekenhula te Gronlngen. onze geliefde Zoon, Broer, Zwager en Oom l in de ouderdom van rnlm 56 Jaar, Hoogezand. 12 Juni 1948. Fam. Slmmerllng. Fam. Schlpper. Na een kortstondlge ziekte overleed ln het Academisch Zlekenhula te Gronlngen, onze Collega en Penoneels- Ud We verllezen ln hem een oede Kameraad en trouwe ledewerker. Persoaeel en Directle Gleterfl «Noord Nederland". SAPPEMEER. Van de marktmeester vernemen wij, dat de volgende kramen plaats hebben besproken voor de kermiS: Autoracebaan, schlettent, hang- paardjes-, draai- en zweefmolen, kijktent, variété, luchtschommel, Ca kewalk, golfbaan, rackettenbaan, oc- topns en zwemwonder. Voor snoep- lustige kermisbezoekers rfjn er een ijs-, suiker en nougât-, poffertjes- en zuurkraam. Ten overstaan van notaris Mr. P. H. Velsen werd Maandagavond ln het café Dijkhuis publiek te koop aangeboden: een behuizing met erf, aan de Borgercompagniesterstraat 7, 8 en 9 te Sappemeer, groot 2.78 are, in eigendom van de heer H. Roggen. Koper werd de heer Wander Rog gen te Sappemeer voor f 3300. Ter gemeentesecretarie ztfn in- lichtingen te verkrijgen over een auto-buitenband, welke hier ter plaatse is gevonden. Zaterdag en Zondag is het speel- tuinfeest gevierd door de Eerste Sap- pemeerster Speeltuin Vereniging „Kindervreugd". De feestelijkheden begonnen met een optocht. Van de deelnemera kre- gen 22 een prijs. De eerste t.m. de vijfde prijs werden gewonnen door Cow-boys, Bloemenmeisje, Boeren- meisje, Boerenpaartje en Engeltje. Vervolgens waren er kinderspelen, waarvan we de volgende prfjzen kunnen vermelden: Jongens 5 en 6 jaar: (Vlaggetja steken): 1. Danie Schipper; 2. Jan Palland; 3. Koos Middel; 7 en 8 jaar: (ballopen): 1. Jacob Akkerman; 2 Piet van der Let; 3. Klaas Water mulder; 9 en 10 jaar (hindemisloop) 1. Conie Brouwer; 2. Jan Frey; 8. Geert Tepper; 11 en 12 jaar (zaklo- pen): 1. Gerardus Brummer; 2. Har. mannus Meijer; 3. Jan Lenstra; 13 en 14 jaar (koekhappen): 1. Jan Daanje; 2. Hinderikus Jongman; 3. Hidda Bijlsma. Meisjes 5 en 6 jaar (Vlaggetje Bte- ken): 1. Marietje Kerstholt; 2. Kina Kliphuis; 3. Siementje v. Meurs; 7 en 8 jaar geen opgave; 9 en 10 jaar (was pphangen): 1. Appi Nijborg; 2. Lente Oosterwijk; 3. Atje Siccama; 11 en 12 jaar (stoeltjes dans): 1. Alie Schut; 2. Jannie Buurs; 3. Anna Kingma; 13 en 14 jaar id.: 1. Sientje Kolhek en Ankie Gerdes. Zondag werden de feestelijkheden begonnen met een buurtloop, die werd gewonnen door K Appelbrij. G. Drenth, die 2/10 seconde later aankwam kreeg de tweede prfls en B. Siemens, die 1/10 seconde later aankwam dan Drenth, de derde prijs. Het vervolg was een gecostumeer- de voetbalwedstrijd, die gezien de natte toestand waarin het terreln verkeerde, heel wat vrolijkheid ver- oorzaakte. De avonden was het op het speel- tuinterrein een klein lunapark. De heer V. Braun had voor een verlich- ting met gekleurde ballonnetjes ge- zorgd, terwijl de fa. Kooi luidspre- kers had geplaatst, die voor de vro- lijke noot moesten zorgen. Er was een dansvloer gelegd, en wie lust erin had, die kon de deug- delijkheid van die vloer beproeven. Het belangrijkste is, dat er een ba- tig saldo is, en dat zal worden ge- bruikt voor de aanschaffing van nieuwe toestellen. Nqder vernemen wij nog, dat voor de buurtloop door de heer A. Polling een wisselprijs beschikbaar is ge- steld, welke 2 maal achtereen of 3 -maal in totaal geWonnen moet wor- -jen. Uitslag wedvlucht vanaf Orléans Frankrijk), van de Postd.ver. „De Luchtstormers", afstand 679 km-, ge- houden op Maandag 21 Juni j.L In concours 56 duiven, welke om 6.2S uur in vrijheid werden gesteld. Wind Z.W. Aankomst le duif 14.14.10 uur, snelheid 1445 M. per min., aan komst 14e duif 14.55 uur, snelheid 1335 M. per min. De prjjzen werden ils volgt verdiend: 1. J. Bosma; 2, 0, i, 10 J. Woldring; 3, 4 G. Velthuis; 5 T. Smit; 7 J. Blaauw; 9 H- Scheen; 11, 13 R. de Vries; 12, 14 A. T. Hayer Poule aangew. duif extra J. Wol dring met no. 2, ring 731228; Poule aangew. duif T. Smit met no. 5, ring 731476. HOOGEZAND. Maandagavond raakte een treln defect tussen Kropswolde en Mar tenshoek. Er ontstond een korte ver- traging. Zaterdag en Zondag a.s. zal in HoogezandSappemeer een Espe- ranto-weekeind voor de Noord-Ne- derlandse Esperantisten worden ge- houden. Zaterdag om 5 uur begeven de Es perantisten zich naar de strocarton- fabriek Beukema en Co. Vervolgens wordt om 8 uur een feestavond ge- houden in hôtel Groeneveld. Zondag om 9 uur begeeft het gezelschap zich- naar de proeftuin, terwijl om 11 uur een Esperantodienst in de Ned. Herv. Kerk te Hoogezand zal worden ge- houden. Na de lunch volgt een wan- deling door het park, waama af- scheidsthee. Bij Bodewes' Scheepswerven te Mlartenshoek zal heden te water wor den gelaten het stalen motorschip „Magna Pete" voor rekenlng van do N.V. Motorschip .Magna Pete" dir. de heer K. Albers te Hoogezand. De doopplechtigheld zal geschle- ien door de présidente vap de vr. Studentenvereniging „Magna Pete" te Gronlngen. Do „Magna Pete" meet ca. 600 ton D.W, on wordt voorzien van een 400 P.K, Werkspoor motor, terwijl ois bljzonderheid kan worden vermeld Int julst 3 maanden na kiellegging het. schlp ta water zal lopen. Op de vrij te komen helling zal le klel gelegd worden voor een dlto 'hip voor Rotterdamse rekenlng. ÏARTINSHOEK, Maakten wij in oni vorig num. *er meldlng van een ferme wandel- •eht door de heren Vegter en Pink- er van Martenshoek, het blijkt dat heren de smaak van het wande- <n te pakken hebben. Vrijdag zijn weer op stap gegaan ditmaal over loogezand, Nieuw-Compagnle, Zuia- aarderveen, Spijkerboor, Annen, HELLUM. De Reisverenlglng „De Zwaluw" heeft Vrijdag en Zaterdag een twe®- Schipborg, Zuidlaren over Kropswol-I ^aagse reis gemaakt. Aan de tocht de naar Martenshoek. Aangezien de wer(j door ongeveer 90 personen heren nog wel meerdere tochten zul- len maken is dit onze laatste vermel ding. WESTERBROEK. De V.v.V. te Westerbroek orga- niseerde Zaterdag en Zondag fees telijkheden, waaraan verschillende wedstrijden verbonden waren. De uitslagen van de kinderwed- strijden luiden: Eierlopen Jongens en meisjes van 5 t.m. 7 jaar: 1. Lucas Duurman; 2. Cor Ensing; 3. Aafje Wayer; Tal- houtjes rapen jongens en meisjes 8 en 9 jaar: 1. Reinder Zwaneveld; 2. Klaassie Pot je; 3. ELLie Groen- broeK; Hardlopen met verkleedpartij jongens 10 en 11 jaar: 1. Hendrik Groenbroek; 2. Gerrit v. Bruggen; 3. Jan Hollander; Talhoutjes rapen voor meisjes 10 en 11 jaar: 1. Jantje Smit; 2. Marchien Buurman; 3. Jan tje Sagel; hardlopen Jongens van 12 en 13 jaar: 1. Thijs Kramer; 2. Arle Wayer; 3. Ko Slachter; Stoelen- dans voor meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Roelie Moes; 2- Grietje Kleefman; 3. Piet je ten Hoom. Uitslagen wedstrijden voor ouderen: Wedlopen met hindemissen voor mannen: 1. T. Groenbroek; 2. S. Ve- ger; 3. H- Groenbroek; Stoelendans voor dames: 1. A. GroenbroekLub- bers; 2. T. I.andmanDilling; 3. T. Moes. Zondag werden met medewerking van de Gron. Windhonden Renclub windhondden-rennen gehouden, over afstanden van 300 350 m. De resul-, ta ten hiervan «Un: Vlakkebaanrennen Greyhounds 0 sériés van 4 en 2 van 3 honden. Win- naars: 1. Frosty van H. Pot (tijd 1.22); 2. Blacky van Berends; 3. Otto van E. Been en 4 Prins van Gring huis. Snelste tfjd van de middag maakte Frosty van EL Pot, ni 1.21.8. In de afvalrace werden winnaar: 1. Jantina van S. Been (tyd 1.23.5); 2. Gerda van Geersing; 3. Froukina van Berends en 4. Achillea van Bfj- kerk. Whippata ren vlakkebaan: L Lid- die van De Vries (tyd 1.24.9); 2. Wiepie van Been. ENGELBERT. In het café Tuinema vergader- den de bsturen van aile plaatsehjke verenigingen, om te komen tôt een gemeenschappeiyk feest op 31 Aug. Een comité, bestaande uit de heren J. Maat, J. Blaauw, P. Bruiniers, B. Greving en S. Nijborg zal de plan- nen verder uitwerken. SCHILDWOLDE. JDe leden van het Geref. Kerk- koor maakten Donderdag hun jaar- hjks reis je. De tocht leidde naar Emmen en Paterswolde. Onderweg werden verschillende bezlenswaar- digheden bezichtigd. In een vergadering van de Coôp. Landbouwvereniging „Ons Be- lang", gehouden onder voorzitter- schap van de heer J. A Rademaker, werd o.m. besloten subsidie te'ver- lenen aan de „Klokkencommissie" (voor het aanbrengen van een klok in de toren) en aan de Federatle van Landbouwverenigingen ten bate van haar in Juli te houden fokvee- dag- Er werden bestellingen gedaan op Kalizout en Aardappelmanden. Het biykt dat de gevreesde Co loradokever ook in onze gemeente is doorgedrongen, o.m. zyn exempla- ren gevonden in de tuin van de heer O. Achterhof, alhier. De V.v.V., alhier, organiseerde Zaterdag en Zondag een tweedaags feest. Zowel de wedstrijden van de Landelijke Ruiterverenigingen als de Windhondenrennen zyn matig be- zocht. Ook het Lunapark op het sportterrein alsmede de Cabaret- voorstelling in café Veenhoven mochten zich slechts in een geringe belangstelling verheugen. De uitsla gen van de verschillende wedstry- den, waarvan we slechts de le pnjs- winnaars vermelden, luidden: Dressuur voor achttallen: Lande- îyke Ruiterver- ,,'t Zandt en O." Id. viertallen als voren. Individueel klasse B: R. Kuiper op Cubine en D. T. Berlagen op Hendona. Klasse L. en M.: J. M. Noordhof op Frans. Individueel springen: H. J- Nienhuis op Boy. Groep-springen: Land. Rui terver. Finsterwolde met J. T. Mel- lema.Hzn. op Hellas en B. L. Tijdens op Blue Ribbon. Pakvuille-springen: Land. Ruiterver. Schildwolde en O. Tally Ho: J. Lesman op Voorwaarts. De jachtrit werd in verband met gladheid afgelast. By de windhondenrennen op Zon dag werden le pryswinnaars: Vlak kebaanrennen: Wian van Gebr. Kras- ter, Winschoten. Vlakkebaan-afval- lers: Bron van F. Schokkenbroek, Alteveer, welke eveneens het Hin- dernisrennen won. Deze rennen wa ren georganiseerd in samenwerking met de Noordel. Windhondenrenclub voor Groningen en Drente. deelgenomen. Via Apeldoom, Am- hem ging de reis naar Ede, alwaar de nacht werd doorgebracht De tweede dag werd een bezoek ge- bracht aan Amersfoort, Doom en de Grebbeberg. In café Hansen werd de tocht besloten met een gezellig sa- menzyn. Het echtpaar E- Immenga— Heerenga, alhier, herdacht Vrydag het feit dat zy voor 50 jaar in het huwehjk traden. Als byzonderheid kan worden vermeld dat de heer Im menga, die reeds 82 jaar is nog nooit een dokter, noch medicynen nodig heeft gehad. Het Chr. Muziekcorps „Hallelujah" bracht het gouden echt paar des avonds een serenade. SIDDEBUREN. In een in café Por gehouden vergadering werd besloten tôt het oprichten van een arbeiders Zang- vereniging. Een veertigtal dames en heren gaven zich op als lid. Als be- stuursleden werden gekozen: G. Ha- zenbroek (voorz.), H. Haze, secreta- ris, Mevr. E. Horlings (penn.), Mevr. J. Haze en P- Poelstra. KOLHAM. Mej. T. G. Bennlnga van Kolham slaagde te Groningen voor de acte nuttige handwerken. Zaterdagavond had de Nuts- spaarbank ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan voor haar inleggers een feestavond georganiseerd in de schuur van de heer Bontkes. De schuur was feestelijk versierd. Mede werking verleende het gezelschap Ate de Vries en het Harmonie-corps „Noord- en Zuidbroek". Er was grote belangstelling. Het ligt in de bedoeling alhier op 20 Juli schoolfeesten te houden. Zaterdag a.s. zullen de ouden van dagen van deze gemeente per autobus een tocht je maken naar Harkstede, Groningen, Paterswolde en Zuidlaren. De Oranje-Vereniging zal ter gelegenheid van het a.s. regerings- jubileum van H.M. de Koningin feesten organiseren in een op het land van de heer K H. Eppens te plaatsen ten t. Deze feestelijkheden zullen worden gehouden op 14 en 15 Augustus- ZUIDBROEK De verbouwing en opbouw van de houtwarenfabriek van de Gebi. Abbas aan de Klaas Woltjerweg is opgedragen aan de heer E. Kappen, aannemer, alhier. De heer H. Bos, onderwyzer aan de U.L.O. school, alhier, komt voor als no. 1 op een voordracht voor onderwijzer aan de U.L.O. school op Terschelling. Onder voorzitterschap van de heer Achterhof vergaderde de A.R- Kiesvereniging Maandagavond in de Christeiyke School. Spreker was oe heer A W. Biewinga Wzn., lid der fSerste Kamer. Hij sprak over het onderwerp „Waar het by deze ver- kiezing om gaat". MUNTENDAM. Alhier is een gewesteiyke land- dag en meeting van de afdelingen Muntendam van de D.S.J.V. „Nieuwe Koers" en de P.v.d.A gehouden, en, wel Zaterdag j.l. Het corps „Kunst en Stryd" verleende medewerking. Sprekers waren de heren E. de Haan van Heerenveen en E. Meester van Amsterdam. Wegens het slechte weer kon de bijeenkomst niet op het sportterrein gehouden worden, doch werd belegd in het hôtel „De Munte". Het gehele programma was een uur vertraagd. Vrijdagavond gaf het corps „Kunst en Strijd" voor een talryk publiek een concert. Allereerst werd het concoursnummer gespeeld, waar- med- in het concours te Noordbroek zoveel succès werd bereikt. Het pro gramma werd gecompleteerd door enige marsen. Donderdag. Sappemeer: Opening Zomerkermis; rondgang Postharmonie, concert op de renbaan van 2021 uur. Vrydag. Sappemeer: 2 u. Klnderfeest (bezoek aan kermis en kindervoorstelling; 8 u. Variétévoorstelling ln het hôtel „Struvé". Zaterdag. Sappemeer: Hôtel Groeneveld: 8 uur Esperantlsten-feestavond. Sappemeer: 2 u. Sportdemonstraties; 8 u. Variétévoorstelling ln het hô tel „Struvé". Zondag. Sappemeer: 2 u. Draverijen; 10 uur vuurwerk op de renbaan. VERKEERSONGEVAL BU LOCHEM. Op de Ryksweg naby Lochem slipte Maandag een trader met aan- hangwagen. De aanhangwagen ge- raakte in de berm vast, en het was een lastig werkje het gevaarte weer op de weg te krygen. Maar de vry- willigers kwamen van aile kanten aanlopen en met vereende krachten ging men aan het werk. Terwijl men bezig was naderde met grote snelheid een tweede tral- ler met aanhangwagen. Door het plotseling remmen slipte ook deze wagen en kwam tegen de op de berm staande aanhangwagen terecht Een 18-jarige jongeman raakte tus sen de beide voertuigen beknelt en was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. DE 1NBRAAK IN HET MINISTEKIE VAN MARINE. In Mel van het vorige jaar werd in het gebouw van het ministerie van Marine aan de hoge Nieuwstraat te 's-Gravenhage een inbra&k ge- pleegd. Een brandkast werd gefor- ceerd en een bedrag van f 185.000 verdween. Voor de Haagse rechtbank hadden zich gistermorgen vtjf personen te verantwoorden, die bjj deze zaak be- trokken waren. In de eerste zaak stonden terecht de telefonist M. N. uit 's-Gravenhage en de koopman H. de B. uit 's-Gra venhage. Zt) bekenden met een valse sleutel het gebouw te zyn binnenge- drongen. De B. had de brandkast ge- ofrceerd. Beiden namen elk een deel van het geld mee naar buiten. Daar nam de B. ailes ln zijn bezlt. N. kreeg een bedrag van f 8000.als zyn deel, waarvan hy f 2000.aan van G. moest afdragen. De B. bracht het geld by de ijsberelder S. C. Inmiddels biykt er nog een bedrag van f 100.000 onvindbaar te zyn. Op een vraag van de officier waar zich dat geld bevond, deelde de verdachte de B. mee, dat C. daarvan misschien lets kon vertellen. Belde verdachten ontkenden thans, dat de chef-kok J. H. P. van W. aan de lnbraak had deelgenomen, zoals' zy by verhorfân wel te kennen hadden gegeven. De officier van justitie vroeg voor de B., die even tevoren in een ande re zaak een gevangenisstraf van 1 jaar tegen zich hoorde eisen, een ge vangenisstraf van 3 Jaar met aftrek. Ook voor N., die volgens de offi cier moet gezien worden als e)en cen trale figuur, die de weg wees ln het gebouw, eiste de officier een zelfde straf. De raadsman van belde verdachten drong op clementie aan. Hij wees er op, dat N. nog nooit met de politie in aanraklng gekomen was en vroeg hem gedeeltelijk een voorwaardeiyke straf op te leggen. De zaken der drle andere by deze lnbraak betrokkenen werden later behandeld. R.K BOUWVAKARBEIDERSBOND TELT 40.000 LEDEN. De R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft dezer dagen het ledental van 40.000 overschreden. Dat is een gro- ter aantal dan de bond tôt dusver ooit heeft gehad. DE TUBERCULO SEBE STRIJDIN G. Aan het jaarverslag van de Ver eniging tôt Bestrijding van de Tu berculose ontlenen wij het volgende: In 1947 is de sterfte tengevolge van tuberculose snel teruggelopen, en heeft zelfs een lager peil bereikt dan in 1939, toen dit cyfer 41 per 100.000 bedroeg. In 1945 steeg dit eij- fer tôt 85.9, daalde in 1946 tôt 46-9 en daalde in 1947 verder tôt 35.3, een ongekend laag cyfer. Tegenover dit lage sterftecijfer staat echter een hoog ziektecijfer. Van verschillende consultatiebureaûx zijn daaromtrent sombere medede- lingen gekregen. Zo is b.v. het aan tal gevallen van open longtubercu- lose, dat zich in Amsterdam voor de eerste maal op het consultatiebureau meldde, in Januari. 1948 veel groter dan in dezelfde maand een jaar eer- der. Eén der oorzaken van de toene- mende ziektegevallen is de heersen- ,de woningnood, die vermoedelijk nog vele jaren zal aanhouden. Bo- vendien laat het vetrantsoen, dat van zo grote betekenis is by de be- stryding van tuberculose, nog steeds te wensen over. De Amerikaanse wysgeer Will Durant v.ertoeft op het ogenblik te Brussel, en van deze gelegenheid heeft de AN.P.-correspondent ge- bruik gemaakt, om hem om een on- derhoud te verzoeken, dat welwil- lend is toegestaan. „Myn mening over de toekomst der mensheid", zegt de Amerikaanse wysgeer Will Durant op een desbe- treffendé vraag van de correspon dent en in zyn vriendeiyke ogen verschynt plotseling iets van droef- heid. „De toekomst der mensheid", herhaalt hy en zyn peinzende blik blyft door de goudgerande brillegla- zen eindelyk op de AN.P.-man rus- teh. Derde wereldoorlog. „Wel, kijk eens", zegt hy op zach- te toon, „ïk zal U mijn persoonlyke mening geven, maar ik zeg U by voorbaat dat ik ten opzichte van de toekomst der mensheid niet erg hoopvol gestemd ben en dat ik U zal teleurstellen. Voorzover ^k het kan zien, laat het tydperk van de ato- mische krachten geen plaats in de wereld voor twee ideologieën zoals thans het geval is. De wereld zal uit- eindeiyk tôt een geheel moeten wor den en ik geloof niet dat men tôt deze eenheid zal kunnen geraken zonder een derde wereldoorlog. De geschiedenis heeft geleerd, dat het onmogelyk is dat.volkeren met zùik een verschillende levensopvatting als de Amerikaanse en de Russische voortdurend met elkaar in vrede zul len kunnen leven en in de toekomst zal één der beide ideologieën de vlag moeten strijken voor de andere. Vol- gens mijn opvatting zal er dus na een vredesperiode van tien twaalf jaar opnieuw een oorlog uitbreken en deze zal eindigen in een pax Ame- ricana of pax Slavica. De overwin- naar zal aile andere landen kimnen ontwapenen, zyn levensopvatting zal de gangbare worden en er.zal tenslotte vrede zyn. Let wel: vrede. Maar meer ook niet. Voor een voor- uitgang in de wereld is meer nodig en ik zie deze niet eerder dan nadat de menselijke geest erin geslaagd zal zijn zich tôt dezelfde hoogte op te werken als b.v. met de techniek het geval is en hiermede geUjke tred te houden. Thans is de techniek ons voorbijgestreefd en de uitvindingen der laatste jaren ?yn in verkeerde handen. Zoals de toestand thans is, is de bestialiteit, het wanbegrip en VOROBYEF OVER DE SOVJET" RUSSISCHE PRESTATIES. De Sowjetrussische militaire auteur lt.-generaal Vorobyef, heeft in een artikel in de „Rode Ster", het blad van het Rode Leger, bij gelegenheid van de zeMende verjaardag van Hit- lers invasie in Sowjet-Rusland, ge- schreven, dat de Sowjet-Unie op eigen kracht de oorlog beëindigd had kun- enn hebben ten tijde dat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten hun tweede front oprlchtten. De Duitse troepen tegenover welke de Westeiyke geallieerden in 1944 kwamen te staan, aldus schryft Vo robyef, konden niet vergeleken wor den met de stoottroepen die Hitler tegen de Sowjet-Unie in het veld had gebracht. De Britten en Amerikanen zouden slechts voor een nederlaag by het Duitse Ardennenoffensief ge- spaard gebleven zyn door „een be- slissend Sowjetrussisch offensief, door Stalin op verzoek van Churchill ge organiseerd". HET VLIEGVELD „TEUGE" WEER IN GEBRUIK. Gedurende een reeks van jaren was het vliegveld ,,Teuge", gelegen aan de Ryksweg tussen Deventer en Apeldoom, buiten gebruik. Ook na de bezettlngstyd bleef het militair oefenterreln en alleen ae vllegclub „Teuge" hleld er oefeningen met zweefvllegtuigen en enkele motor- sportvliegtuigen. Op 18 Juli a.s. zal een vliegfeest gegeven worden, georganiseerd door de vllegclub „Tèuge" en onder leiding van de bekende chef-instructeur der nationale luchtvaartschool Willem van Graft, op het ln vooroorlogse staat gebrachte veld. De K.L.M. werkt er aan mede, Frits van Diepen en de Luchtstryd- krachten. Men onderhandelt nog over een parachutesprong-demonstratie. de geestelyke onderdrukking in de wereld nog even groot als zij door aile eeuwen heen geweest zyn. Ze- ker, een toekomstige oorlog tussen de aanhangers der twee levensopvat- tingen zou nog te vermyden zyn dit zou dan de eerste keer in de his torié der mensheid zyn en welk een overwinning! Doch ik acht de staats- lieden, die de mensheid zich kiest, hiertoe niet intelligent genoeg". „En de taak van het Christen- dom?" vraagt de interviewer enigs- zins onthutst over deze uitspraak van de Amerikaanse wysgeer. „Hierover laat ik my liever niet uit, aangezien ik anders aan vele men- sen de hoop zou ontnemen, die zij uit het Christendom putten ten opzichte van de toekomst der mensheid", ant- woordt Durant raadselachtig glim- lachend. „Zoals U ziet ben ik, die een ge schiedenis der beschaving heb ge- schreven niet erg optimistisch ge stemd ten aanzien van de resultaten van deze beschaving. Wat ik U ver- teld heb, is echter myn op de histo rié gebaseerde geheel persdonlyke mening.'* Enige tyd geleden werd op een vergadering te Amsterdam van Bel- gische zyde een emstige klacht uit- gesproken met betrekking tôt de kwaliteit van een hoeveelheid boter, welke Nederland in Maart j.L aan België heeft verkocht. Het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft Wachtmeester le klasse S. F. H. Cleef wordt wnd. commandant van de Groep Sappemeer van de Rljkspolltle Zoals bekend zijn er veranderin- gen op komst by het corps gemeen- tepolitie te Hoogezand, De corpschef, adjudant J. S. van Dyk, gaat op de laatste van deze maand de dlenst met pensioen verlaten, en een dag later zal de nieuwe corpschef, die dan te- vens tôt adjudant zal worden bevor- derd, worden geïnstalleerd. Tôt corpschef is benoemd de heer G. D. Bosveld, thans opperwachtmeestor der rykspolitie en commandanl van de groep Sappemeer. „Ik ban Groninger, maar ik ben in Amhem geboren", vertelde de heer Bosveld, toen wy dezer dagen een praatje met hem hebben ge maakt. Deze orakelachtige uitspraak vereist wellicht enige toelichtlng: de heer Bosveld werd in de Gelderse hoofditad geboren, maar vertrok reeds op zeer Jeugdige leeftyd mot zijn ouders naar de provlncie GrO' ningen, waar hy 1§ c spreekt het Groningse goed als het algemeen Nederlands. De heer Bosveld is byna 20 jaar in dienst van de politie. Hy begon zyn loopbaan In 1930 by de Gemeente- polltie te 's-Gravenhage, waar hy by de orde dienst, recherche en de ver- keersdienst heeft gewerkt. Zes jaar later ging hy als gemeente-veldwach- ter naar Beilen, waar hy vler jaar bleef, en is in April 1940 benoemd tôt chef-veldwachter te Wildervank. Na de oorlog is hy gedurende 2 jaar hoofd van de P.R.A geweest te Veendam en te Winschoten, en werd in Mei 1047 benoemd tôt comman dant van de groep Sappemeer der Rijkspolitie. Hij is getrouwd en vader van vyf klnderen. ..De wereld is veranderd sinds ik myn politieloopbaan begon", vertel de de heer Bosveld, „en de verande- ringen zijn deels in gunstige zin en deels ln ongunstige zin. Daar heb je bijvoorbeeld de bestrydlng van de crlmlnaliteit; daarblj 1b veel in g un ■a, r opgevoed. Hy stige zin veranderd, maar in de dialect even laamhorigheid van de massa daaran- van het commando ovar de groep. tegen is een ongunstige wending ge komen. Zo zou ik vele voorbeelden kunnen noemen. De oorlog heeft veel slecht gedaan aan de samenleving. De mensen zyn slechter geworden, de zedelijke mo- raal ls ondermynd. Het is de taak van de politie het niveau weer omhoog te brengen. Dat moet niet met de knoet gebeuren, maar met een zachte drang. Dat kan een moole taak zyn, die volbracht kan. worden, mits het publiek zyn medewerking verleent". A De heer Bosveld heeft veel orga- nlsatorisch werk verricht. In de poli- tiebond, maar ook in de eportwereld verricht hy veel arbeid. Zowel te Wildervank als bij de P.R.A. en by de rykspolitie heeft hy een leldende roi vervuld. De nieuwe corpschef van de gemeentepolitie te Hoogezand zal derhalve een man met ervaring zyn. De benoeming van de nieuwe ad judant te Hoogezand zal ook een verandering brengen by de Rykspo litie groep Sappemeer. Hier wordt de heer S. P. H. Cleef, wachtmeester le klasse en postcommandant te Sap pemeer, belast met de waamemlng er reeds de aandacht op gevestigd, dat deze klacht slechts een leve- rantie kon betreffen, ten aanzien waarvan de Belgen volledig waren ingelicht omtrent de kwaliteit van het product, t.w. koelhuisboter, die geruime tyd opgeslagen was geweest en dientengevolge als „vissig" be kend staande smaakgebreken kon vertonen. Om deze reden is ook by de Bel- gische autoriteiten, met wie de des- betreffende onderhandelingen inder- tyd zijn gevoerd, tegen de klacht protest aangetekend. In zyn antwoord deelt de heer J. C. van Essche, Dlrecteur-Generaal der Missions Economiques (Handela- betrekklngen) te Brussel, thans me de, dat het Nederlandse verweer aïs volkomen juist moet worden erkend, terwyi hy tevens zyn spyt betuigt over het ultspreken der klacht. Het is op dringend verzoek ge weest der Belgen, die zonder deza aanvulllng het boterrantsoen in Maart zouden hebben moeten verla gen, dat de Nederlanders na voor de afwykende kwaliteit te hebben ge waarschuwd, zich hebben laten over- halen de 1000 ton koelhuisboter te verkopen. Overeengekomen werd evenwel, dat de oorsprong van de boter in België niet zou worden bekend ge< maakt teneinde te vermijden, dat de Nederlandse naam ten onrechte ln opspraak zou worden gebracht. Nu dit toch, en nogmaals, ten on rechte, is gebeurd, wordt dit te Brus-, sel ten zeerste betreurd, en bledt de haer van Essche de excusas dar Bei- glsche autorltaitan aan. „WAT IS U DE VRIJHEID WAARD" „Een sterk gevoel van onbehagen is het kenmerk van deze tijd. De vrijheid wordt belaagd van vele kan ten. Het is meer dan ooit zaak haar te beschermen. De 29ste Juni 1940 was de witte anjer na de donkere Meidagen een eerste lichtstraal. Zy was het zinne- beeld van het verzet. Zy riep op tôt de vryheid". Dat staat in: Affiche Prins Bern- hard Fonds. De P.T.T. heeft dezer dagen in elk Nederlands gezin een kaart met zes anjerembleempjes thuis bezorgd. By de ruim 50.000 sigarenwinke- liers, kruideniers, bakkers, banket- bakkers en bloemisten en in ver schillende plaatsen ook nog by an dere groepen winkeliers kunt U te gen vrije gift in de offerbus de bij- behorende rood-wit-blauwe vrij- heidswimpeltjes verkrijgen. Deze winkeliers tonen door deze prachtige daad van burgerzin metter- daad, dat hun de vrijheid wat waard is. Wat is hierop Uw antwoord? Het fonds wekte op tôt deelnamie aan de grote Anjerdag-Vryheidsdag- 1948 van het Prins Bemhard-Fonds en zyn elf provinciale en drie groot- stedelijke onderafdelingen, de An- jerfondsen. POLEnERECETTER GRONINGEN- Vonnissen: G. J. v. A., Hoogezand, wegens mishandeling f 10 boete of 10 d. h.; K. P., Hoogezand, wegens dronk|enschap f 15 boete of 15 d. h.; H. A. V., Hoogezand, wegens mis handeling van dieren, 1 maand voor- waardeiyk met een proeftijd van 2 Jaar; L. H. Hoogezand, wegens dief- stal f 15 b. of 15. dagen heehtenis; Mej. H. P., Hoogezand, wegens mis handeling f 10 boete of 10 d. h.: Mej. T. H. S., Hoogezand, wegens mishan deling f 10 boete of 10 d. h. Dinsdag 22 Juni 1948. Tarwe (wit) f 19.70—f 21.45; Zo- mergerst f 18.20—f 21.45; Haver (wit) f 16.20f 18.35; Groene Erw- ten f 22.25—f 27.75; Paardenbonen f 20.25—f 30.25. Het aanbod bestond uit kleinighe- den. Rode tarwe werd niet aangebo den. Voor een paar partijtjes witte van goede kwaliteit werd f 21.45 be- taald. Zomergerst werd in goede soorten verkocht van f 21.35 tôt f 21.45. Witte haver werd vrtj algemeen voor f 18.35 uit de markt genompn. Kleine partijtjes groene erwten be- dongen f 27.75. Voor paardenbonen werd ln de ultgezochte monsters f 30.25 besteed. In zaderijen ging niets om. Dlns dag 29 Juni is er beurs-vacantie. Dinsdag 22 Juni 1948. Kalf- en melkkoeien f 700750, f 600—650, f 350—550; Kalfvaarzen f 550—050, f 400475; Vroegm. koeien f 575—675, f 425—500; Vare koeien f 500—650, f 275—475; Kalve- ren en pinken f 125325; Weidescha- pen f 7580, f 50—60; Vette lamme- ren f 2833; Weide lammeren f 16 26; Biggen f 5060, f 3845. Aanvoer: 354 runderen, 843 kalve- ren, 142 schapen, 314 lammeren, 8 varkens, 751 biggen, 49 bokken en ^eiten, 72 paarden. 2533 totaaL In het kalf- en melkvee, dat in ge ringe mate was aangevoerd was de handel in de beste kwaliteit vlug ge stemd, met vastere pryzen. Voor de afwijkende soorten welke langzaam verhandeld werden, bleven de pry zen onveranderd. Door het B.V.V. werd een klein aantal runderen en een groot aantal kalveren overgeno- men. De weideschapen waren in ver band met de geringe aanvoer iets .beter te plaatsen, terwyi de weide- lammeren tegen vastere pryzen wer den geruimd. Een veertig tal lamme ren vond de weg naar de levering. Biggen waren vrij goed te plaatsen tegen vastere pryzen. In de gebruiks- paarden was de handel lusteloos. VEILINGVER. H.-S. Dinsdag 22 Juni 1948. Platgl.komk. 1 f 13—16; Idem 2 f 10; Bloemkool 1A f 1825; Idem 1 f 1416; Idem 2 f 10; Perziken B f 13—15; Idem C f 9—10 p. 100 stuks. Aardbeien f 127128; Andyvia f 11.10—12.70; Komk.stek f 5—7; Peulen f 7390; Rabarber 1 f 6.50— 6.90; Spinazie 1 13—14; Tomaten A f 72—99; Idem B f 03—95; Idem C 72—93; Waspeen 1 f 30—38 p. 100 kg. Kropsla 1 f 2—3.10 per 100 krop. Bospeen f 1819 per 100 bos.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2