LEERSCHOOL" Gelijk de GEMENGD SPORTNIEUWS er m WINÛERD RAMKT r VAN DE BOEKENFLANK II Jeugdboeken. Over Bloemen en Plantez)» WAT GEEFT DE RADIO? Slotscène van de avondvîerdaagse. S.V.H. II kampioen van klasse 2A» >RD. *5 WUZIGING PRIJSTOESLAG OP VARKEN SVLEE S. Ter tegemoetkoxning in de extra orikosten, die drukken op de aanvoer van levende slachtvarkens uit de| „Leerschool" een boekje geschre-i kàn toch niet, hem nu alleen laten, ven door Mevr. Jeanne van Schaik— zei ze tôt zichzell Ze keerde om en Willing, en uitgegeven door de la. begon hard te lopen. Ze telde de BESTRIJDING VAN DE DItAAIHARTIGHEID VAN DE KOOL. De Plant en ziektekundige dienst productie-gebieden naar de grote deelt mede, dat het hoogtepunt van HANDELSBERICHTEN. Mutatiea in het register van de Ka- mer van Koophandel -en Fabrioken voor Groningen te Veendam: Nieuwe inschrtjvlngen. Fa» P. Westerhuia en Zoon, Kiel- windeweer, Dorpsstraat 32, brand- stoflenbedr. Venn.: P. Westerhuia en A Westerhuia. W. Noordhoek. Kielwindeweeï, Dorpsstraat 17, rijwiel- en garage- bedr., autoverhuur, kleinhandel in radiotoestellen, electrotechn. inatul- lateurabedr. WUzigingen. R. Mandema en Zonen N.V., Zuid- broek D 108, labr. van bouwmateria- ien enz. Uitgetr. dir.: G. Mandema. W. Beerta, Sappemeer, Noorderstr. 81, dames- en herenkappersbedr. en kleinhandel in tabakswnren, rokers- ben. en parlumerieën. Van het be- drjjf la het herenkappersbedr. over- gepr. aan: F. H. van der Werfl. J. Boa, Hoogezand, ML Veningaatr. 25, runder-, varkens- en lamsslagers- bedr. en handel in varkens en scha- pen. Van het bedrijf Js het slagers- bedr. overgedr. aan: H. T. Schoester. CoÔp. Prod.- en Verbr.var. U.A. „Eendraoht M&akt Maoht", Hooge zand, Uitgetr. comm.: B. Koning, Nieuwe comm.: K. Klok. J. M. Meulenhoff te Amsterdam in de serie „De Eik" (prys 1 2.90) bevat Veen drietal verhalen, waarvan één zeer kort is. Dat de beide andere ook niet lang zyn kan men gevoeglijk opmaken uit het feit, dat het boekje slechts 63 bladzijden telt. Van de drie verhalen is naar onze mening het eerste het beste, Bjj le- zing daarvan krijgt men het gevoel, dat iemand aan het woord is, die een dergelijk geval van dichtbij heelt meegemaakt Het gaat over een jonge vrouw, die het zellstandige beroep van ty- piste en secretaresse uitoeîend. Als zodanig komt zij in aanraking met een man een van haar vele pa- troons, die haar imponeert, en hoewel zij nog bdj dat wensen, komt ze onder zijn invloed. Zo ontstaat een merkwaàrdîge verhouding, die op een avond tôt een uitbarsting van liefde komt. Hier volgt een fragment uit dit verhaal. Na een incident laat de patroon Millie uit: "De voordeur werd met een forse stoot in het slot gedrukt Millie liep zonder omkyken tôt aan de hoek van de laan. Het liefst zou ze nu met haar gezicht in haar gevouwen arm hebben uitgehuild, leunend tegen een muur of een boom, gelijk toen ze nog een kind was. Ze begon vlugger te lopen om ergens troost, althans ontspanning voor haar gevoelens te vinden. Ze dacht aan niets, er was slechts een onbestemde radeloze ontevredenheid tôt plotseling een voorstelling vol en kleurig in haar verbeelding aangloel- de, zodat haar een snik als een ge- smoorde kreet ontsnapte. Ze zag weer Sullivan (de patroon) in zijn donkerroode huisjas van haar afge wend staan en hoorde opnieuw zijn tanden tegen het voile whiskyglas aanklapperen. Prompt hield ze hait, ontdaan door dit gloeiende beeld, als- of iemand haar onverhoeds achter- over getrokken had. Ze hief het hoofd op en keek de Kroezelaan af, die doods en stil wegboog. Maar dat OPENBARE LEESZAAL EN B1BLIOTIIEEK IL S. Nieuwe aanwinsten. - Algemene werken. Bibliotheekleven 1947. Echo, Internationale, van ideeën en gebeurtenissen uit aile landen. DL 3 (Sept. '47—Mrt. '48). Wijsbegeerte. Slikboer. Mensenkennis. Sociale wetenschapx>en. Boterwet 1948. GoayPortman, De. De arbeider in de nieuwe samenleving. Verslag, Curaçaosch, 1945. Taal- en letterkunde. Roland Holst. Tegen de wereld. Taal, Onze. Jrg. 1947. Natuurwetensc happe n. Faker. Géologie van Nederland- 3e dr. 1948. Tolman. Vogels in boomgaard en rond het huis. Toegepaste wetenschappen. Hermans. Hoe Nederland groeide; anderhalve eeuw bodemwinning en bodemverbetering. Peppink. Hoe krijg ik mijn rijbe- wys? Kunst en sport. Euwe en Rmoch. Groningen 1948; het wereldschaaktournooi. Filarski. Goed bridge. Gescbiedenis. Amsterdam tijdens de hongerwinter. Rekenschap van Europa; door Ben- da e.a. NederL en in 't Ned. vert, romans. Brouwer. In de schaduw van de dood Buck. Paviljoen der vrouwen. Eekeren, Van. De paarden van Holst Gans. Liefde en goudvissen. Roelants. Gebed om een goed einde. Vries, De. De vryheid gaat in 't rood gekleed. Werfel. Het lied van Bernadette. Engelse romans. CarrolL As the earth turns. Crofts. Sir John Magill's last journey. Dickens. The life and adventures of Nickolas Nickleby. Douglas. White banners. Galsworthy. Three novels of soclety. (The country house - Fratemity - The patrician). Heiningway. For wom the bell tolls. Lewis. Main street. Melville. Moby Dick. Hildebrand. Bolke's zoon en Dorus Das naar Nederland. (69 jaar). Kars. Jop's grote avontuur. (16-18 jr.) Yeager. Streepsnoet, de grijze beer- (1215 jaar). Zeeuw, De. Toen het begon te lich- ten; Leidens beleg 1574. (15-18 jr.) Zoomers-Vermeer. Jopie Groen gaat op avontuur. (1013 jaar). huizen die haar nog van nummer 417 scheidden, alsof er intussen een ramp kon zijn gebeurd, alsof voorby de dubbele villa met het lichtschijnsel in de serre, voorbij het kleine land- huis met het rieten dak diep in de tuin en het zandstenen huis met het torentje, voorbij ook de rij aaneen- gebouwde boven- en benedenhuizen ten slotte zijn woning verdwenen kon zijn. Ze begon hoe langer hoe vlugger te lopen, op het laatst holde ze. Het was bijna een opluchting de witgepleisterde vierkante villa van Sullivan achter het donkere silhouet van de edelden op het grasveld te zien aanlichten" MT.IDOORN EN SLEEDOORN. De Meidoorn Crataegus monogyna en .Crataegus oxyacantha zijn veel voorkomende struiken, die wij langs wegen en in bossen, tuinen en parken aantreffen. Vaak ziet men haar als afscheiding van weilanden in de Oostelijke provinciën. In de bloeitijd bekoort een groep van deze heesters in hoge mate het oog. Toch doet zij als eenzame plant het in de tuin ook zeer goed. Cratae gus monogyna, de eenstjjlige, bloeit later dan Crataegus oxyacantha, de tweestijlige. Haar bladeren zijn iets spitser: de struik wordt hoger en kan zelfs uitgroeien tôt een flinke boom. Beide dragen donkergroene bladeren en vormen onder gunstige omstandigheden een diep ingesneden schilderachtige kroon. In de bloeitijd en wanneer ze vruchten dragen vor men de twijgen prachtige guirlan des. Tôt in de herfst blijven de blade ren groen; dan worden ze lichtgeel en vallen enige tijd later af. De fraaie rode bessen blijven lang aan de struiken zitten. Vogels schijnen niet erg belust te zijn op deze bessen. In strenge winters worden ze wel gegeten omdat dan dé vruchtjes door de vorst zachter geworden zijn. De schaarste aan voedsel zal waar- schijnlijk ook een factor zijn die in vloed uitoefent op het vluggere of mindervlugge verdwijnen in de sna- vels der vogels. De Sleedoom of Prunus spinosa 1s een van de heesters, die men het vroegst ziet bloeien. Zij komt weinig in tuinen vpor maar wel in het land- schap langs velden en wegen. Zij is zeer rijk bloeiend. Soms verwart men haar met de Meidoorn. De ste- kel§ zijn echter veel groter dan die vari de Meidoorn. De blauw-zwarte bessen zijn bijzonder wrang van smaak. In de Sleedoorn zitten vaak veel vogelnesten. Door de grote doomen zitten de vogels er veilig. De tuinfluiter en de geelgors zal men hier vaak niet te vergeefs zoe- ken. consumptieeentra, geldt bij de tegen woordige toeslagregeling voor enke- le plaatsen in het Westen des .landa een extra prijstoeslag van f 0.03 per kg. geslacht gewicht voor aile in deze plaatsen geslachte varkens. Als gevolg van deze regeling on dervinden de ovememers van slacht varkens in een aantal in het Westen gelegen plaatsen, waarvoor deze ex tra prijstoeslag niet geldt, moeilyk- heden bij het kopen tegen de richt- prijs. Met het oog hierop en ter nivelle- ring van de varkensprijzen over het gehele land worden op 12 Juli a.s. wijzigingen in de toeslagregeling van kracht. Met ingang van deze datum wordt de extra prijstoeslag van f 0.03 per kg. alleen betaald voor varkens, die worden geslacht in de provincie Zuid-Holland, het gedeelte van Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzeekanaal en de gemeente Zaandam, voorzover deze varkens le- vend zijn aangevoerd uit de provin- cies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en het deel van Gelder- land ten Oosten van de IJssel. Verder wordt eveneens met in gang van 12 Juli a-s. de prijstoeslag voor varkens met een geslacht ge wicht boven 100 kg. met f 0.03 per kg. verlaagd, met uitzondering van zeugen, beren en laat-gesneden be- ren boven 150 kg. gesiacht gewicht. Een en ander brengt geen wijzi- ging in de vastgestelde richtprijs van f 2.05 per kg. geslacht gewicht voor de mesters. PROGRAMMA R.OJN. Woensdag 23 Jnni: 18.3018.45 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. verslag van het bezoek van New Castle aan Groningen; 18-45 19.00 Landbouwkwartier. J. de Boer, hoofd van. de Chr. Lagere Land- bouwschool te Sneek, spreekt over „Wat doen wij met de tweede snede gras?" Donderdag 24 Juni: 18.0018.15 Groninger programma. P. van Lob- bershaim leest voor uit eigen werk; 19.3019.45 (Vervolg Groninger pro gramma). „Enkele Groninger voor- werpen in verband met de Gronin ger folklore" door Mevrouw E- J. HuizengaOnnekes. Vrijdag 25 Juni: 18.45—19.00 De Stem van het Noorden. Hierin o.a. reportage van de sportgebeurtenis- sen GroningenNew Castle; 19.15 19.30 Literair kwartier. Groninger schrijvers (VI). Fokke Sierksma be- spreekt essayistisch werk van A- Marja. Zaterdag 26 Juni: 18.0018.15 p-roeten uit Indonesië; 19.1519.30 Drs. Fop. L Brouwer houdt een in terview met de heer G. Bosch over het werk van de Friese vogelwach- ten; 19.3019-45 Noordeljjk week- overzicht. de vlucht der muggen, die de draai- hartigheid van kool veroorzaken, thans Noord-Holland heeft bereikt, terwijl ook in de andere provincies de koolgalmug is waargenomen. Aan de verbouwers van kool wordt aangeraden aile koolplanten, dus ook die, welke reeds op het vrije veld zijn tiitgeplant, zo spoedig mogelijk te bespuiten met 5 pyridine zeep. Deze bespuiting moet twee maal per week plaats hebben met geen gro- tere tussenpozen dan 4 dagen. DE LANDBOHW WENST GARANTIE-PRUZEN VOOR CONSTJMPTIE AARDAPPELEN. Met betrekking tôt de prijzen van consumptie-aardappelen is door de Stichting van de Landbouw en de handel een voorstel ingediend bij het bedrijfschap voor aardappelen, waar- in aangedrongen wordt op een mi nimum garantieprijs voor de aard appelen, de opheffing van het vee- voederverbod en stimulering van de export. De akkerbouwcomm- van de Stich ting voor de Landbouw acht het zeer urgent, dat voor een eventueel over- schot van aardappelen een minimum garantie-prijs wordt gegarandeerd. Daarvoor bestaan verschillende mo- gelijkheden: de overheid kan zich garant stellen voor de aardappelcul- tuur in Nederland, of de gezamen- lijke telers kunnen deze garantie ge- ven. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw zal aan de over heid voorstellen een minimumprjjs- garantie te geven. Indien de overheid dat niet wenst, zal het hoofdbestuur machtiging vragen tôt het vormen van een fonds. Indien de overheid ook daaraan geen medewerking wenst te verlenen, zal het hoofdbe stuur zich genoodzaakt zien aan de boeren de raad te geven in het vol- gend teeltplan slechts weinig aard appelen op te nemen, Indien de uit- komsten van dit jaar niet voldoende zullen zjjn. DE PRIJS VOOR ROZEBOTTELJAM In afwyking van het bepaalde in het Uitvoeringsbesluit Prijzen Huis- houdjam I zijn voor rozebotteljam van de N.V. Zwaardemaker Co. te Maarssen de volgende prijzen toege- staan: per pot van 450 gram aan grossier f 0.87, aan winkelier f 0.95, aan consument f 1.20. PRIJZEN VOOR ZOUTEVIS. Voor zoutevis ongeacht of deze is geïmporteerd uit Noorwegen of IJsland of dat deze op onze eigen vis- sersschepeii dan wel in ons land la bereid mag door de winkeliera (wanneer de vis is opengesneden) per kg. f 1.45 worden berekend. De maximumprijs voor zoutevis in mo- ten bedraagt f 1.65 per kg. m 132. Maar eensklaps Btonden ze verstomd stll. Voor hen op rezen reusachtige beelden en mo- numenten, dicht bedekt met wingerdranken, of half begraven onder boomstammen. Stil en on- gerept stonden ze daar midden in het oerwoud. anverwoestbare overblijîselen van een geslacht, dat heel, heel lang geleden hier geleefd had. 133. „Nu begrijp ik", zei Rob, „waarom de in- boorlingen zo woedend op blanke indringers zjjn. Zij willen de heiligdommen van hun verre, verre, bescbaafde voorouders ongerept làten. FEUILLETON. door TON BERCEi 15) Dag, juffrouw Wevers, waar- mee kan ik U van dienst zijn? Mag ik mij verontschuldigen, dat ik geheel onvoorbereid U kom lastig vallen, maar een zekere nood- zaak dwong mij U op te zoeken. Ik heb het einddiploma van het Con- servatorium in Rotterdam en tracht met lesgeven door het lëven te ko- men. Nu wilde ik U vragen, of U een ogenblik gelegenheid had mijn spel aan te horen en indien U hier- over gunstig oordeelt, U bij my en- kele van Uw relaties aan te bevelen. Dr. Delhez was wel enigszins ver- baasd over deze vrijmoedigheid, maar de eerlijkheid waarmee zij haar komst argumenteerde, trof hem. Zonder nadenken verzocht hij haar iets voor te spelen. Chris was eigenhjk in zekere mate overweldigd, door dit spontané ge- baar van de kunstenaar. Zij trok haar jas uit en glng achter de vleu- gel zitten. Toen zij eenmaal haar' viagers op het koele ivoor liet rusten, overviel haar een gevoel van machteloosheid, maar zij herstelde zich Bnel. De eerste maten van een fuga van Bach moeten dan ook een weinig aarze- lend hebben geklonken, maar haar spel werd allengs losser en geestrij- ker. Om een bewijs te geven van haar capacitelten, zocht zij na het beëin- digen van de fuga naar een tegcn- stelling, waardoor een pauzé intrad waarin Dr. Delhez angstwekkend bleef zwijgen. Een ogenblik wachtte zij, om zich te concentreren op het- geen zij nu zou laten volgen. Met veel élan zette zij een préludé van Debussy in. Toen de laatste accoor- den in een vage droom wegstierven, bleef de toehoorder ook nu stiL Daama speelde zij een kleine com- positie van haarzelf, een sarabande. Toen draaide zij zich om- De beken- de dirigent liet het hoofd in de kom van zijn handen rusten. Hij scheen in gedachten verzonken. Zonder op te idjken, zei hij schor: Voortrefftelijk. Verder niets. Weer een pijnlijke stilte. Hij stond op, kwam op haar toe en sprak: Van wie was die laatste com- positie? Van mijzelf, ik heb haar tbuis op papier staan. Er zijn veel mogelijkheden voor U. Ik zoyi U aanraden verder te gaan met componeren. Buitendien zijn aile factoren bij U aanwezig die iemand tôt een groot kunstenaar bestempe- len. U weet de meesters der muziek buitengewoon goed te vertolken. Maar wacht, gaat U eerst eens zit ten. Hij schoof een stoel bij het open haardvuur, waarin de houtblokken met een zacht ritselend geluid lagen te gloeien. Chris je had moeite haar emoties te verbergen. De moeilijkheden en de zorgen van de laatste maanden werden, toen haar deze lof werd toe- gezwaaid, haast te veel. Zij moest zich inspannen niet in tranen uit te barsten. Het rustige geluid van Delhez' stem kalmeerde haar. Toch kon zij niet nalaten even haar moei lijkheden aan hem te vertellen. HU vlel haar in de reden met: Ik kan U onmiddellljk een kans geven. Vrijdagavond zou Vera La coste op het abonnementsconcert in da Stadsgehoorzaal optreden met Beethovens vijfde pianoconcert. Gis- teren ontvingen wij uit Parijs een telegram, waarin zij mededeelde, dat zij door «en ongeval verhinderd is te concerteren. Waarom zoudt U niet in haar plaats optreden? U kunt het aan? Accepteert U het? Zy dacht even na toen zij over haar verbazing heen was. Het was werkelyk niet te geloven. Verlegen zei ze: Technisch geloof ik het wel aan te kunnen, maar Geen twijfel mogelijk, ik reken op U. Afgesproken? Verder dit. Ik had geâacht U honderdvijftig gulden als honorarium aan te bieden voor dit concert. Het is allemaal prachtig, maar ik heb nog nooit met een symphonie- orkest gespeeld. Eln dan in een con- certzaal. Vertrouw op mijn oordeel. U bent er toe in staat Wilt U een kopje thee? Heel graag. Hij beide het meisje, dat even la ter de thee serveerde. Wy zullen dan dit voor de re- petities afspreken. Donderdagmiddag om twee uur in de Stads Gehoorzaal en Vrijdagmiddag om twee uur hier. Wij nemen samen dan ailes nog even door en dan blijft U bij mij het mid- dagmaal gebruiken, zodat U zich niet behoeft te haasten en geheel in de sfeer kunt blijven. Na nog even over het programma gesproken te hebben namen zij af- scheid. Dus tôt Donderdagmiddag in de Stadsgehoorzaal. Buiten in de koude winteravond met het wondere beeld van een hel- dere Bterrenhemel boven zich, bleef zij een ogenblik staan. Was het een droom of werkelijkheid? Aile mogelijke gedachten en plan- nen flltsten door haar opgewonden brein. Wat zou moeder ulij zijn. En dan het nonorarium. Zij zouden nu in de gelegenheid zyn, Joan een tydje naar zee te sturen, de dokter had dit immers aanbevolen. Vlugger dan zy dacht, was zij weer in de Fotgieterstraat. Tôt naar verwonde- WANDEL SPORT. VOETBAL. De slotscène van de in Hoogezand- i Elftallen samengesteld uit gemeen- Sappemeer gehouden avondvierdaag- tepersoneel zijn de laatste dagen se is Zaterdagavond" gespeeld in de zeer actief geweest. In Sappemeer heeft een elftal sa mengesteld uit personeel van de ge meente een voetbalwedstryd ge speeld tegen personeel van de brand* weer, en deze wedstryd heeft het publiek nog. al wat vrolyke momen- ten bezorgd. Ten slotte bleek dat de brandweerlieden handiger zyn met de spuit dan met de voetbal. Zy ver- loren met 35 van het gemeente- personeeL De baten van deze wedstryd zijn bestemd voor de U.N.AC. Het batig saldo bedraagt ruim f 80. Ook het gemeentepersoneel van Noorddyk heeft zijn voetbalcapaci- teiten gedemonstreerd, en wel tegen Garmerwolde. De Noorddykers won- nen deze wedstryd met 82. BEDRIJF S VOETBAL. Uitslagen: BeukemaOverzet 12; BakkersCartona 00; NIVRed. Star 21; BSMPSC 70; Phemx- BSM n 9—1. Programma: Maandag 28 Juni: DE G-terrein OverzetChemica (L. Ap- pelbry); H.S.-terrein Lierenfabriek- Bakkers (Duzink); Dinsdag 29 Juru: DEG-terrein WASBeukema (E. Schut); Woensdag 30 Juni: DEG- terrein BSM HRed. Star (H. Ter- burg); H.S.-terrein Atlanta—Gado (B. Brugge); Donderdag 1 Juli: DEG- terrein CartonaPSC (R. Swiers); H.S.-terrein Koning—-DEG (Prijt) Vrydag 2 Juli: DEG-terrein Rash Beukema II (Visser); Zaterdag 3 Juli: DEG-terrein 2 uur BSM—BKC (G. Venema); 3.45 uur Mulder—Suur- meyer (Woldhek); H.S.-terrein 2 uur WAS nChemica n (D. de Boer) 3.45 uur NIV—Cartona H (Stol, KaLkwijk). Aanvang avondwedstrijden om 7 uur De wedstrijd BSM IINIV voor Vrydag a.s. is uitgesteld. De combinatie Borcherts-Spakman is door het terugtrekken van Spak- man omgezet in Borcherts-Kliphuis, spelende onder de naam B.K.C.. Laten de diverse bedryven spoe dig him vacanties schriftelyk aan de wedstrydleider opgeven, zodat dan geen wedstryden voor hen worden vastgesteld. zaal van het „Regenboog"-gebouw. Daar kwamen de deelnemers zich stuk voor stuk aan de bestuuxstafel melden om hun médaillés in ont- vangst te nemen. Voor hen die 1 avond hadden mee- gelopen was een eenvoudige speld beschikbaar; zij, die 4 avonden had den meegelopen ontvingen een kruis- je, terwijl voor hen die reeds 5 avondvierdaagsen met succès hadden volbracht een kruisje van by zonder model beschikbaar was. Bovendien werd aan de dëelnemende groepen een fraaie médaillé uitgereikt Omstreeks half tien meldde de eerst binnenkomende groep zich, het was de politiemannenvereniging T.O.G. afd. H.-S. Zij werden gevolgd door een lid van S.V-H. en door de groep van de Gymn. Ver. D.O.S. Vervolgens kwamen geleidelyk' de andere groepen en particulière deel nemers binnen. Er waren in totaal 231 deelnemers, gevormd door 8 groepen en 73 par- ticulieren. Van deze particulieren volbrachten 40 één dagtocht, terwijl 33 vier dagtochten volbrachten. Door 182 personen werd de gehele avond vîerdaagse volbracht. 1 Toen allen zich in de zaal verenigd hadden sprak de voorzitter van de N.N.W.B., Mr. E. G. O. Qnnen van Assen een kort woord. Hy noemde het aantal deelnemers in Hoogezand- Sappemeer gunstig, en gaf enkele vergelijkende cyfers. Het aantal deelnemers bedroeg In Delfzyi 80, in Groningen 350, in Winschoten 183 en in Veendam 235. Spr. wees op de pro- pagandistische waarde voor de wan- delsport, welke uitgaat van de avond vierdaagsen en sprak ten slotte even over de organisatie der wandelsport- beoefenaars, de Ned. Wandelsport Bond. ZEILEN. De Schildweek 1948. In een door het „Schildweekcomité" gehouden vergadering werd het navolgende programma samengesteld voor de in dit jaar te houden Schildweek. 31 Juli: 3.30 u. off. ontvangst en opening; 5 u. openingswedstryd, zgn. „Viermerenwedstrijd"; 1 Augustus: Groepswedstryd tussen viermeren- verenigingen (de traditionele wed strijd SteendamDe Twee l'rovincl- en, Paterswolde; 2 Aug.: Nachtzeilen; 3 Aug. Muziekuitvoering docr „Con- cordia" Siddeburen met als slot vuur- werk; 4 Aug. filmvoorstellin in het badpaviljoen; 5 Aug.: Gon lelvaart met muziek op het meer en het af- wateringskanaal; 6 Aug.: Wedstryd op waterfietsen, voorm. pr?jsuitrel- king der zeilwedstrijden; 7 Aug.: Zwemprestatietochten en demonstra- tie zwemmend redden, 's avonds filmvoorstelling „Schildweek 1947". HANDBAL. SVH II kampioen van klasse 2A Door Zondag op het IJsbaanter- rein te Hoogezand van Zuidbroek te winnen, heeft SVH II het kampi- oenschap van de klasse 2A bereikt. Daar de beide elftallen met een ge lijk aantal punten aan de kop van de lyst stonden, was een beslissings- wedstryd noodzakelyk. Tengevolge van de regen was het terrein glad, waardoor het spel heeft geleden. In een gelijkopgaande strijd wist Zuidbroek voor de rust de leiding te nemen (Wolda). Na hervatting was SVH iets meer in de aanval. Van vrye worpen wist Roukema te pro- fiteren en de stand op 21 te bren- gen, doch Wolda maakte gelyk. Hiermede kwam het einde. Teneinde een beslissing te krygen, werd de stryd 2 x 10 minuten ver- lengd. Wolda had succès voor de gasten (23). Na het draaien maak te Broekema gelyk en Roukema bracht de stand op 43 voor SVH. Er volgden verschillende toespra- ken, en het ligt in de bedoeling van SVH binnenkort een feestavond te organiseren voor leden en introducé's n- o- a- ott Jse- Jre- Gre- i^^éen looper; anover Mi ring zag zij een grote, mooie auto voor de deur staan. Maar geheel ver- vuld van haar eigen gedachten schonk zy er niet veel aandacht aan. Op de trap stond mevrouw Dixk- zwager. Ik heb groot nieuws, fluisterde de weduwe, „hy" heeft bezoek, een dame, de auto staat al een uur voor de deur te wachten. O, schrok Chrisje, gelukkig, ik dacht, dat er iets met Joan aan de hand was. Dat vond mevrouw Dirkzwager op het ogenblik helemaal niet belang- ryk. Het moet wel een heel eigen- aardige vrouw zyn. Van haar gezicht heb ik niet veel kunnen zien, maar ze duwde my letterlyk opzy, toen ik haar de kamer wees- Nu is zy al een uur binnen en ik ben eigenhjk wel een beetje benieuwd, wat zy te be- spreken hebben, al die jaren, dat hy hier woont, heeft hy nog nooit be zoek gehad. Anders zou Chrisje het ook wel eigenaardig gevonden hebben, dat iemand na twaalf jaar ergens ge- woond te hebben voor het eerst be zoek Jcrygt, maar nu was zy verlan- gend om naar boven te gaan. zy maakte zich met een paar woorden van de op nleuwtjes beluste weduwe af en ging naar moeder en vertelde haar grote nieuws. Moeder vreesde, dat de taak, die haar dochter op zich genomen had te zwaar voor haar zou zijn. Dit liet zy niet bhjken. Ik ben trots op Je lleveling, zei ze harteiyk. En nu kwamen haar plannen los. Joan zou naar buiten gaan en U moeder, U moet die bekende nier- specialist, Dr. Holsbergen eens raad- plegen en voor Peter en Bram ko pen wy een paar nieuwe schoenen. Zo bleven ze napraten, tôt moeder zich opeens herinnerde, dat er een brief voor Chris was gekomen. (Wordt vervolgd). KEGELEN. Concours te Ter Apel. In het Bosch- huis te Ter Apel is de 83e wedstrijd van de N-N.K.B. geopend. In verband met haar 40-jarig bestaan zijn deze wedstrijden georganiseerd door de kegelclub „Alles tegen de Vlakte" van Ter A-pel. De waamemend voorzitter, de heer A Buining sprak bij afwezigheid van de voorzitter het openingswoord. Vervolgens sprak de heer H. Waal- kens, burgemeester van Vlagtwedde enkele woorden. Nadat nog enkelç personen gesproken hadden nam de heer T. Albronda van Sappemeer, voorzitter van de N.N.K.B. het woord. Daama rrerd het concours geopend. De uitslagen van Zaterdag luiden: Korps: Ailes tegen de Vlakte, Ter Apel le vijftal 319; 2e vijftal 279; derde vijftal 287; 4e vyftal .228 en 5e vyftal 225. Hoogste corpsgooier H. G. Drenth met 73. Vrye baan: E. Kok, Hoogezand 43. Personele baan heren, enkele kaart: R. Smilde, Veendam 45; serie kaart: Jac. Lammers, Ter Apel 103. Personele Baan Dames: Serie Kaart Mevr. NiemanKuipers, Ter Apel, 99. Jubileum Kampioensbaan: Jac. Lammers, Ter Apel 87. Uitslagen van Zondag: Korpswedstryden Holderdebolder, Groningen: le vyftal dariies 240, drietal dames 127, 'le vyftal heren 273, drietal 140. Hoogste worp dames mevr. Drent Groningen 59. Hoogste worp heren S. Spekman Groningen eiofte" te doen? 59. H. Wever, Groningen 59. Korps- en Qok nlet dul_ wedstryden: „Zet op", Groningen, le - vijftal heren 291, drietal heren 154.' ied|reen Hoogste worp de heer Jan Boersma,, een verkeer_ Groningen 65. Hoogste wofp vrye der meng zaI KON. j een j air rug- hem yam, daad zijn fegemoet •ndinnen. niet voor- ^y zijn lot. ik zal niet hij handelde )fte. ca zyn roeke- Waarom zo'n baan heren: H. H. Lubberma tegen de Vlakte", Ter Apel Ailes 45-41, -toen, die hy '.omen. Een meis- idem dames: mej. F. Timmerm^eek bloemen te '„Val om Ter Apel 39. Persor.a| van jlaar tante, baan heren: hoogste worp dr. baar ouders naar Vries „AVKO Ter Apel 116, i< baar belofte niet dames: hoogste worp mevr. Boi0 w t 7 7 Val om" Ter Apel 88. Jubii;0^ p^edikanb die kampioenbaan heren: dr. ds Ter "Apel 75; idem dames: mevr. Bonkes, Ter Apel 57. BOKSEN. Joe Louis tegen Joe Walcott. Van- daag wordt de match tussen de beide rivalen Joe Louis en Joe Walcott ge- bokst, om de wereldtitel. Joe Louis slaat zyn tegenstander niet hoog aan. Walcott daarentegen relent op een overwinning. „Ik ben vast v<n plan een knock-out zege te forcerez" antwoordde hy op een vraag wat rtil dacht van zyn kansen. ONTPLOFFING BU DYNAMEETFABRIEK IN AMERIKA In de plaats Kenvil (New Jersey) heeft een zware ontploffing plaata gehad in de dynamietfabriek van de „Hercules Powder Company. De ont ploffing was zo hevlg, dat zy op een afstand van 80 km. waarneembaar was. Boven de fabriek hing een geel-rode rookwolk, en op een af stand van 16 km. dwarrelde roet eu verbrande papiersnippers neer. HUISMOEDERS, WIST U ......dat vet, zetmeel en suikar dik maken, vooral wanneer men een zlttend leven leidt, maar eiwittejft vitaminen en voedingszouten gezon'V en sterk? Ryk aan eiwit zyn: m' vlees en kaas, mosselen en gamalt;. eieren, melk, lcarnemelk en yoghuv<. Ryk aan vitaminen en zouten: groên- ten en vruchten (vooral ln rauwa toestand), zeevis, bruin brood, le- ver(traan). dat afwissellng en goeda be- reiding van de maaltyden de beste waarborg zyn, dat wy aile voedlnga- stoffen, die ons lichaam nodlg heeft, binnen krygen? dat haar ver- haar ouders 'aarder hadden lofte tegenover onherroepelijk. voor niets: eerd, dan ten ee van Jefta n stônd ten- lij durfde een aen. Zijn toe- iiivend. goed 1 i ver- M.

Het Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3